PDA

View Full Version : Ολυμπιακός - The Official Thread2



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8

NIKOS
03-01-2008, 22:41
paidia, kserei kaneis an exoun ekdwthei ta eisitiria me chelsea sto karaiskaki?

Doctor GR
03-01-2008, 23:02
μέχρι σήμερα τουλάχιστον δε εχει ανακοινωθεί τπτ

GedoGt
04-01-2008, 14:10
όχι δεν έχουν εκδοθει ακόμα.

tasioskis
04-01-2008, 14:12
παιδες αποκλειεται να εκδοθουν τοσο γρηγορα,μεχρι της 19 εχουμε δρομο μπροστα μας,το κακο ειναι οτι οταν εκδοθουν θα πρεπει να τρεξετε γιατι στα 10 λεπτα θα φυγουν ολα.

Dragonpaul
20-02-2008, 01:51
Ο Ολυμπιακος εφερε 0-0 με την Chelsea. Πως ειδατε το αποτελεσμα και τι εξελιξη προβλεπετε να εχει το δευτερο παιχνιδι σε δυο εβδομαδες?

kyriakos7
20-02-2008, 01:59
Eπαιξε εξυπνα ο Ολυμπιακός και αξιζε ακομα και την νικη, αχ τσαρουχα τοροσιδη τι γκολ εχασες...
Παντος,Σεζαρ,Αντζας,Ζεβλακοφ,Λεντεσμα εξαιρετικοι
Γκαλετι ΑΘΛΙΟΣ
Λεοναρντο οσο μπηκε καλος
Νουνιεζ-Μπελουτσι αισχος

Στο Λονδινο θα ειναι δυσκολα αλλα

γι' αυτο θα ζω με ενα ονειρο τρελο (:prayer:)
ο θρυλος θα σηκωσει το ευρωπαικο

MR3
20-02-2008, 02:06
eprepe na riskarei o takaros ligo parapanw logw edras ....gti ekei mesa ta pragmata einai dyskola.....tha dextei apisteutei piesi ekei mesa kai xwris na valei goal stin edra tou o gauros ligosteuoun oi pi8anotites....dyskola ta pragmata...alla 8a doume...


sorry gia ta greeklish...alla den exw ellinika

kyriakos7
20-02-2008, 02:08
Στο Λονδινο θα ειναι απιστευτα δυσκολα αλλα αν βαλει εστω ενα γκολ (:prayer:)
εχει το πλεονεκτημα
Στο 1-1 περναει ο θρυλος :)

gavrosdr
20-02-2008, 02:12
παμε καλα παμε καλα...ενταξει στην αγγλια τα πραγματα πολυ δυσκολα, αλλα γιατι ανησυχουμε? εγω ειμαι περηφανος απο την ομαδα μου και μου απεδειξε οτι και με λιγη τυχη κατι μπορει να γινει...θα δουμε λοιπον!

msnes7
20-02-2008, 02:59
Άθλιος ο γκαλέτι????????:fryingpan:
Δεν ξέρω αλλά είναι ιστορική στιγμή που σε αγώνα με την chelsea o mvp για μένα ήταν ο πάντος.Αν είχε επιθετικά καλύτερες αντιδράσεις σε 2 φάσεις θα του έδινα 10.Πραγματικά το παιδί από ανέκδοτο τίνει να γίνει απαραίτητος.
Τώρα για το 0-0 είναι απλά ένα θετικό αποτέλεσμα.Με άλλα λόγια είναι σαν να παίζουμε μονό ματς με το X υπέρ μας στην ρεβάνς.Δύσκολο μεν αλλά αν τους βραχυκυκλώσουμε όχι ακατόρθωτο.Άλλωστε έχουν την ευκαρία να κάνουν ίσως το μεγαλύτερο μπαμ ελληνικής ομάδας και σίγουρα θα θορυβηθούν πολλοί στο chl.Aλλά και να χάσουν με αξιοπρέπεια κανείς δεν θα τους πει κάτι.Οι παλιές εποχές ανήκουν στο παρελθόν.Εύχομαι η νέα νοοτροπία να διατηρηθεί χρόνια

georgiosdam
20-02-2008, 03:55
εγω περιμενα πολυ πιο δυνατη την τσελσι αλλα μπα!!!!! το ματσακι ηταν πολυ σουπα. περιμενα ακομα να βγαλει κανα δυο αντεπιθεσεις ο γαυρος μηπωσ και σκοραρει αλλα ουτε αυτο... ο γαυρος παρασεβαστηκε την τσελσι και οι αγγλοι παραφοβηθηκαν τον οσφπ... περιμενω να δω καλυτερο ματσακι στο λονδινο!! αν δεν βαλετε κοντομανικα και φετος στην ευρωπη δεν νομιζω να βαλατε ποτε!!!

mpak7...
20-02-2008, 11:11
Οχι και αθλιος ο γκαλετι..:fryingpan:

patso
20-02-2008, 11:14
και τωρα ενα 2-0! προσοχη δεν εννοω 0-2! ;)

SQP_GR
20-02-2008, 11:48
mia xara pige o galeti kai an epiane to monokomato tha trelenotane oli i europi alla...twra stin revans 70 niki tselsi 30 isopalia

NonBorn
20-02-2008, 11:51
Θα πάμε και θα χάσουμε αξιοπρεπώς ελπίζω... Δε μπορεί να χτυπήσει στα ίσια την Chelsea αν βρεθούν στη μέρα τους 2,3 παίκτες της... Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Από κει κ πέρα, αν ο Ολυμπιακός βρεθεί όλος σε πολύ καλή μέρα, και η Chelsea κάνει κάνα 2 λάθη ίσως μπορούμε να χτυπήσουμε ένα X. Θεωρώ ότι ο Ολυμπιακός δε πρέπει να βάλει γρήγορο goal ή goal πριν την Chelsea πάντως... Δε θα κρατήσει το score :p

PDS
20-02-2008, 12:03
παντως ο ολυμπιακος παιζει καλυτερα εκτος εδρας.το θεμα ειναι οτι και η τσελσι θελει πολυ την προκριση...

DarkAvengerGR
20-02-2008, 12:43
Εγώ έχω να πω ότι ο Ολυμπιακός έχει δικαίωμα,όπως όλοι,στο όνειρο.
Ετσι λοιπόν θα πρέπει να πάει στο Stamford Bridge,το οποίο δεν είναι ούτε Bernabeu ούτε Anfield,και να παίξει το κλασικό πλέον παιχνίδι του με γερή και συμπαγή άμυνα και ξαφνικές αντεπιθέσεις.
Χτες φάνηκε το κενό του Λουα Λουα,η ανυπαρξία πλέον του Τζόλε και η σωστή επιλογή του Λεμονή να μην ξεκινήσει τον ανέτοιμο Μπελούτσι.Παράθυρο για το μέλλον αφήνει ο πιτσιρικάς ο Λεονάρντο ο οποίος αν προσαρμοστεί θα μαγέψει.

Ένα τεράστιο μπράβο στους οπαδούς που βρέθηκαν στο γήπεδο και πρόσφεραν τα μέγιστα στην ομάδα μας,τους αξίζει η φανέλα με το 12...:1appl:

tasioskis
20-02-2008, 12:51
παντως ο ολυμπιακος παιζει καλυτερα εκτος εδρας.το θεμα ειναι οτι και η τσελσι θελει πολυ την προκριση...


το ακουσαμε το ειδαμε και το διαβασαμε και αυτο παναγια μου...μακαρι να κρατησει ομως...:prayer:

urquattros
20-02-2008, 13:03
pote min les pote....
elpizo ta 100euroulakia mou na min pane xamena.
exo pontarei ston thrilo na to sikosei.
pososto 80.00 x 100euro=8000euro.
ela trilara pame na to sikosoume mazi.....

mpak7...
20-02-2008, 13:29
λογικα δεν εχει ελπιδες ολυμπιακος μεσα εκει..αλλα ποτε δεν ξερεις ποδοσφαιρο ειναι!
οτι και να γινει, εγω ξερω οτι ο ολυμπιακος την καινουργια χρονια, θα εχει μεγαλη ομαδα!

gavrosdr
20-02-2008, 13:45
μη μασατε ρε, ο ολυμπιακος δεν ειναι χαμενος απο χερι...και τι? ενταξει η τσελσι στο γηπεδο της εχει να χασει και εγω δεν ξερω απο ποτε...θα παμε εκει και θα διεκδικησουμε σαν ισοι τις πιθανοτητες που μας αναλογουν...μπαλα ειναι και γυριζει...αρκει ο οσφπ να παιζει οπως παιζει φετος στην ευρωπη...τα υπολοιπα θα ερθουν! :)

tasioskis
20-02-2008, 14:02
απλως οι παιχτες μας πρεπει να πιστευουν οτι μπορουν να την χτυπησουν εκει μεσα...αν και εγω πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολα...but who knows...

modecris
20-02-2008, 14:32
το επόμενο παιχνίδι είναι σαν να παίζουμε μπουνιές με τον μωχάμετ άλι.
έχουμε ελπίδες όμως,αν του δώσουμε μια γερή μπουνιά στα @@ ....

bouzk77
20-02-2008, 14:52
στα μουλοχτά θα τους το πάρουμε το ματσάκι... ένα "χ" στο '89... με τον λούα λούα για να τους πονέσει κι όλας

tasioskis
20-02-2008, 14:55
απο το στομα σου και στου ερυθρολευκου θεου το αυτι.

ALEO
20-02-2008, 15:07
Drogba

Dikakom
20-02-2008, 17:07
μπράβο στον ολυμπιακό...πραγματικά τον χάρηκα και ελπίζω να προκριθεί!

από έναν παναθηναϊκό.

MaRkUs_
20-02-2008, 17:25
εγώ πάντος χθες είδα ένα έλεος ποδοσφαίρου και απο τους δύο....ο μεν ολυμπιακός έβγαλε σχεδον όλο το παιχνίδη με 11 πίσο απο το κέντρο......η μεν τσελσι....απλα δεν κάνει ο προπονητής....δεν πας ρε κάνγκουρα με τέτοιους παίκτες να μου παίξεις αμυντικά.....που να έπεζε με καμιά μίλαν εκτός:χ

kyriakos7
20-02-2008, 18:10
Aν και ο γκαλετι ειναι η αδυναμια μου, χθες δεν επαιξε αυτο που μπορει. τωρα βεβαια δεν φαινοταν απο την τv το ξυσιμο που εκανε οταν ειχαν οι αγγλοι την μπαλα

Proevofan
20-02-2008, 18:38
einai apta klassika prota paixnidia stis faseis ton knock out..o eans fovate ton allon k de thelei me tpt na tou ksefygei h katastash apto proto mats k na trexei sto deytero...ston e panalyptiko tha einai pio anoixto to mats..theoro oti h chelsea tha paei gia to grigoro goal etc oste na mh meinei me th plath sto toixo se periptosh pou faei goal...giati tote de ths kanei oute h isopalia!o olibiakos apla deixnei oti me pragmatika kales omades (chelsea,real) de borei na vgalei oute fash..oraia h amyna alla brosa tpt...perimeno kalhtero ton olibiako sto londino giati tha vrei xorous...eidika an petyxei k goal protos...

gavrosdr
20-02-2008, 18:47
einai apta klassika prota paixnidia stis faseis ton knock out..o eans fovate ton allon k de thelei me tpt na tou ksefygei h katastash apto proto mats k na trexei sto deytero...ston e panalyptiko tha einai pio anoixto to mats..theoro oti h chelsea tha paei gia to grigoro goal etc oste na mh meinei me th plath sto toixo se periptosh pou faei goal...giati tote de ths kanei oute h isopalia!o olibiakos apla deixnei oti me pragmatika kales omades (chelsea,real) de borei na vgalei oute fash..oraia h amyna alla brosa tpt...perimeno kalhtero ton olibiako sto londino giati tha vrei xorous...eidika an petyxei k goal protos...

ο ολυμπιακος απο οσο ειδα εγω μια χαρα φασεις εβγαλε με την ρεαλ...λιγο ελειψε να παρουμε το χ στο μπερναμπεου...και επιθετικα δε βαλαμε λιγα φετος...αρα μαλλον δεν στεκει αυτο που λες :)...καθε αγωνας ειναι ιδιαιτερος...οσο για την τσελσι, μην ξεχνας οτι ειναι μια στις 3 καλυτερες αμυνες αυτη τη στιγμη στην ευρωπη(αυτο δειχνουν και τα αποτελεσματα) και εξαλλου το χθεσινο παιχνιδι ηταν ιδιαιτερο, καμμια ομαδα δε θελησε να ρισκαρει ιδιαιτερα για να μην βρεθει προ εκπληξεων...κλειδι στην αγγλια θα ειναι ο λουα διοτι μονο αυτος μπορει να εκμεταλλευτει πολυ αποτελεσματικα τους κενους χωρους που σιγουρα θα βρεθουν και φυσικα να εχουμε αρκετη δοση τυχης διοτι μην ξεχναμε οτι δεν παιζουμε με τυχαια ομαδα αλλα με την τσελσι! αυτα, ιδωμεν.

Proevofan
20-02-2008, 18:57
ο ολυμπιακος απο οσο ειδα εγω μια χαρα φασεις εβγαλε με την ρεαλ...λιγο ελειψε να παρουμε το χ στο μπερναμπεου...και επιθετικα δε βαλαμε λιγα φετος...αρα μαλλον δεν στεκει αυτο που λες :)...

milisa gia to mats sto karaiskakh... ;) ego de to diatyposa kala...pou h real an htan ligo pio apotelesmatikh tha borouse na valei ena dyo goal...eno o olibiakos zoristhke na vgalei faseis...sta ektos ta paei kala giati vriskei xorous.. :)

oso gia to galletti theoro oti htan arketa kalos...k tha prepei na ksekourastei kapoia stigmh giati tha travmatistei sigoura os to telos ths season! epishs an eiadte meta to 60-65 o osfp htan para polu kourasmenos...dyskoleyotan na allaksei k pases...theoro oti o lemonhs prepei na ksekourazei paixtes perissotero..de borei na vgalei olh th xronia etc...tha exei kardioxtypia polla...

gavrosdr
20-02-2008, 19:01
ααα οκ τοτε παω πασο, αν και αν θυμαμαι καλα στο καραισκακη λειπανε πολυ βασικοι...για τον ολυμπιακο και για καθε ελληνικη ομαδα ειναι μεγαλο μειον...για την τσελσι και ρεαλ τι να πεις...λειπει ο λαμπαρντ εχουν μπαλακ... τεσπα θα δουμε!
τωρα για τον γκαλετι συμφωνω, αλλα ποιον να βαλει? τον σισιτς που ειναι ο αθλιος η τον μενδρινο? δυστυχως δεν εχουμε παγκο για αρκετες θεσεις κατι που πρεπει να διορθωθει το καλοκαιρι...
τεσπα αντε να περασουν παο και αεκ(για την δευτερη πολυ δυσκολα) να παρει κανα βαθμο η ελλαδα...

Dragonpaul
20-02-2008, 19:49
παιδια, εγω να σας πω την αληθεια, με τον ολυμπιακο των περασμενων ετων δε θα περιμενα τιποτα. τωρα με τον εφετινο ολυμπιακο απλα ελπιζω..... κατανοω την δυσκολια του παιχνιδιου και αυτο που θελω ειναι να παρουσιαστουμε με αξιοπρεπεια απεναντι σε αυτη την ομαδα, ε, και γιατι οχι.... μπορει σε καποια απο τις αντεπιθεσεις μας να της την κανουμε κιολας. το μονο που θελω ειναι να παιξουμε χωρις φοβο, ισος προς ισο. ο καλος (ευρωπαιος) ολυμπιακος που ειδαμε εφετος σε ολα (σχεδον) τα παιχνιδια, μπορει το καλυτερο.

kyriakos7
20-02-2008, 21:00
To πιο σημαντικο φετος στην ομαδα πιστευω οτι ειναι η νοοτροπια των παιχτων η οποια εχει αλλαξει. Απο παθητικοτητα βλεπω ενα πνευμα νικητη.
Αυτο να βλεπω καθε χρονο και ας μην κανουμε και πορεια!

Σαφως δεν εχουμε γινει ομαδαρα, ας μην εθελοτυφλουμε αλλα εχουμε κανει καλες μεταγραφες φετος - αλλες βγηκαν, αλλες οχι - και παιζουμε εξυπνα στην ευρωπη.

tasioskis
20-02-2008, 22:10
σωστος ο φιλος,αλλα το κακο ειναι οτι τις 3 τελευταιες αγωνιστικες στην ελλαδα εχουμε την νοοτροπια του τρεχατε ποδαρακια μου να μην σας χεσει ο κωλος.

υ.γ. συγνωμη για την εκφραση...

Dragonpaul
23-02-2008, 15:38
Πολυ ενδιαφερουσα η αποψη σου SeLanmere. Μηπως θα ηθελες να μας την αναλυσεις και λιγο?
Ή μηπως δεν μπορεις γιατι τωρα κανεις BAN-ιο?

nikon
23-02-2008, 15:41
Ρε παιδιά σταματήστε να απαντάτε στα άθλια αυτά post.Ο "άνθρωπος" το έκανε επίτηδες αφού ήξερε ότι η επόμενη κίνηση ήταν το ban.

Υ.Γ.:Eπιτέλους μετά από 10 ώρες δεν μπορεί κάποιος να τα σβήσει.

ALEO
23-02-2008, 15:44
Dragonpaoul pistevo oti den einai sosto na eironevese kapion pou den vlepi ta posts sou sosta?

e nai re tha hasete diladi ti tha kerdisete (ime paok) alla na hasete aksioprepos

Dragonpaul
23-02-2008, 15:52
Φιλε nikon69, πιστεψε με δεν εχω κανενα σκοπο να πυροδοτησω κατι. Η αληθεια ειναι οτι αφου τοποθετησα το post ειδα οτι ο τυπος ειναι banned και εκανα edit.
Στον λιγο καιρο που βρισκομαι σε αυτο το forum, εχω παρατηρησει οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των παιδιων μπορουν να συζητανε με εμπεριστατωμενες αποψεις που καθιστουν τις συζητησεις υψηλου επιπεδου. Δημιουργησα αυτο το thread γιατι πραγματικα με ενδιαφερει να μαθω τι σκεφτονται, οχι μονο οι φιλοι του Ολυμπιακου αλλα ολοι ειναι φιλαθλοι, για τον επερχομενο αγωνα. Δεν μπορω λοιπον να αφησω απαρατηρητη μια τετοια συμπεριφορα, ποσο μαλλον οταν αυτη δεν διεπεται απο επιχειρηματολογια.

nikon
23-02-2008, 15:57
Φιλε nikon69, πιστεψε με δεν εχω κανενα σκοπο να πυροδοτησω κατι. Η αληθεια ειναι οτι αφου τοποθετησα το post ειδα οτι ο τυπος ειναι banned και εκανα edit.
Στον λιγο καιρο που βρισκομαι σε αυτο το forum, εχω παρατηρησει οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των παιδιων μπορουν να συζητανε με εμπεριστατωμενες αποψεις που καθιστουν τις συζητησεις υψηλου επιπεδου. Δημιουργησα αυτο το thread γιατι πραγματικα με ενδιαφερει να μαθω τι σκεφτονται, οχι μονο οι φιλοι του Ολυμπιακου αλλα ολοι ειναι φιλαθλοι, για τον επερχομενο αγωνα. Δεν μπορω λοιπον να αφησω απαρατηρητη μια τετοια συμπεριφορα, ποσο μαλλον οταν αυτη δεν διεπεται απο επιχειρηματολογια.

Μα τι να πυροδοτήσεις δεν είδες τα post που καθόταν και έγραφε πρωί πρωί.Αν πυροδοτείς εσύ τότε αυτός τι έκανε.Εγώ απορώ που απαντάτε σ'αυτά τα post και σε κάποιους έκανε και εντύπωση.
Αλλά έτσι είναι όταν λέει γ@#$$ ο θρύλος και ο Πειραιάς και απλά του γίνεται παρατήρηση......δώσε χώρο στον χωριάτη που λέει μια παροιμία.

Dragonpaul
23-02-2008, 16:04
nikon69 εισαι σωστος. Ειναι πολυ ευκολο να αποκλινει ενα τετοιο thread απο τον αρχικο του στοχο με αυτα και μ'αυτα.
Aleo, ελπιζω να σου απαντησα με το προτελευταιο post μου (τουλαχιστον ως προς το πρωτο κομματι).

NIKOS
23-02-2008, 16:05
paidia to game sto stamford bridge tha einai 1-1...
me goal tou loualoua.TELOS

ALEO
23-02-2008, 16:05
nai Dragon sostos

nikon
23-02-2008, 16:06
paidia to game sto stamford bridge tha einai 1-1...
me goal tou loualoua.TELOS
:prayer::prayer::prayer::prayer::prayer::prayer:

Dragonpaul
23-02-2008, 16:08
ΜΑΚΑΡΙ.....

Darth_Ioannis
23-02-2008, 21:02
Και τωρα...ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ...!

nikon
23-02-2008, 21:06
Άλλος selanmere μας ήρθε;

Dragonpaul
24-02-2008, 02:57
Darth, αμα δεν εχεις τιποτα να κανεις, μην το κανεις εδω μεσα.....

Proevofan
25-02-2008, 17:46
oso gia to galletti theoro oti htan arketa kalos...k tha prepei na ksekourastei kapoia stigmh giati tha travmatistei sigoura os to telos ths season!

skata eixa faei???? omos thelo credit gia tis mantikes mou ikanothtes...:bgrin2::bgrin2::bgrin2:

fenotan to prama...

1 mhna ekso o argentinos k apoleia ston epanalyptiko...tha fate sth mapa to sisic! :P

ProEvo
25-02-2008, 17:49
skata eixa faei???? omos thelo credit gia tis mantikes mou ikanothtes...:bgrin2::bgrin2::bgrin2:

fenotan to prama...

1 mhna ekso o argentinos k apoleia ston epanalyptiko...tha fate sth mapa to sisic! :P

Μπα, βλέπω το Λεμονή να κατεβάζει Λουα Λουα δεξιά και Κοβασεβιτς προωθημένο.

gavrosdr
25-02-2008, 17:50
ε λογικα, εκτος και αν βαλει μπελουτσι δεξια και λουα λουα προωθημενο...αλλα δεν το βλεπω πιθανο γιατι δεν ειναι ο μπελουτσι ετοιμος ακομα...

Proevofan
25-02-2008, 17:58
ektos an valei kanena nuniez!

Dragonpaul
25-02-2008, 18:07
Α ρε proevo, τον εφαγες τον ανθρωπο..... Παντως, οσον αφορα στον nunez, δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστη λυση ειναι σε αυτον τον αγωνα. Γενικα, πιστευω πολυ σε αυτον, αλλα δεν εχει πολυ χρονο στα ποδια του. Και για τον Sicic σωστος. Δεν μου εμπνεει καμια εμπιστοσυνη. Αλλα παλι δεν ξερεις.... Παντως τωρα μπορει να παιξουν συνδυασμοι και ανακαταταξεις στις θεσεις.

tasioskis
25-02-2008, 20:30
το σιγουρο ειναι οτι νυχτα του παιχνιδιου θα ονομαστει νυχτα του αγιου βαρθολομαιου,και αυτο γιατι αμα χασουμε θα χασουμε με αρκετα γκολ, αλλα αν προκριθουμε θα ειναι το βατερλο του λονδινου...

nikon
26-02-2008, 10:03
.......αμα χασουμε θα χασουμε με αρκετα γκολ, .........

Μπα που να σου καεί το ps3 τι είναι αυτά που μελετάς;:fryingpan:

tasioskis
26-02-2008, 10:35
Μπα που να σου καεί το ps3 τι είναι αυτά που μελετάς;:fryingpan:


ελα ντε δεν ξερω πως με επιασε και το εγραψα αυτο.:rofl:

SeLanmere
26-02-2008, 13:21
Πολυ ενδιαφερουσα η αποψη σου SeLanmere. Μηπως θα ηθελες να μας την αναλυσεις και λιγο?
Ή μηπως δεν μπορεις γιατι τωρα κανεις BAN-ιο?

Tωρα θα σου λεγα και εσενα τιποτα...
αλλα θα μιλησει η chelsea για χαρη μου

Chill
26-02-2008, 13:36
Εγώ θέλω να περάσει ο Ολυμπιακός αν και είμαι ΑΕΚτζής. Όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί τον θέλω κουρασμένο στο πρωτάθλημα.

Η Chelsea δεν μου γεμίζει το μάτι αυτήν την περίοδο. Γενικότερα δεν μου γεμίζει το μάτι μετά την αποχώρηση του Μουρίνιο. Πιστεύω πως έχει τύχη ο Ολυμπιακός. Αρκεί φυσικά να εμφανίσει το καλό φετινό ευρωπαϊκό του πρόσωπο και να μην είναι ο Ολυμπιακός της Ελλάδας. Εξάλλου στην Ευρώπη δεν υπάρχουν ούτε διαιτητές ούτε επόπτες να τον κρατάνε ζωντανό. Περνάς μόνο αν το αξίζεις.

TdR
26-02-2008, 13:48
Και τώρα;;;;

Τώρα φροντίζουμε να έχουμε το χρήμα για να πάμε στο Λονδίνο...

Να πάρουμε το δίπλο να τελειώνουμε και με δαύτους.

Κι αν δεν το πάρουμε... στα @@ τα δυο, που λέει και το τραγουδάκι.

Τουλάχιστον θα τους έχουμε δείξει, για μία ακόμη φορά, πώς φτιάχνιεται η κερκίδα... Στο Manchester το πήρανε χαμπάρι. Πλησιάζει η ώρα και για τους... "συνταξιούχους".

Μόνο οι οπαδοί της Liverpool -από τις πρωτοκλασάτες αγγλικές ομάδες, κρατούν ακόμη κάτι από τον παλιό καιρό...

Οι υπόλοιποι κάθονται και μας κοιτούν μ' ανοιχτό το στόμα...


ΘΡΥΛΕ Μ*ΣΤΟΥΡΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΝΔΟΥΡΑ

Akolov
27-02-2008, 12:54
παιδιά εγώ δεν ξέρω τι λέτε...αλλά ίσως προετοιμάσω ένα γερό κομπόδεμα για κείνη τη μέρα , άσσο της τσέλσι !

TdR
27-02-2008, 13:56
παιδιά εγώ δεν ξέρω τι λέτε...αλλά ίσως προετοιμάσω ένα γερό κομπόδεμα για κείνη τη μέρα , άσσο της τσέλσι !

:pppbbbttt::pppbbbttt::pppbbbttt:

Που να σου κάτσει ο κουβάς στο σβέρκο!!!

NIKOS
03-03-2008, 15:50
για πείτε μας παιδιά...τι πιστεύετε?
δε ξέρω, αλλά πιστεύω το σκορ θα είναι 1-1 και ας λείπουν σχεδόν όλοι!

leone
03-03-2008, 15:51
κοιτα, ετσι οπως ειναι ο τιτλος, σας αρρωστια δε περναει με τπτ φιλε, ειναι ανιατη :p
οσο για την τεταρτη νομιζω οτι μπορουμε να τα καταφερουμε :)

ProEvo
03-03-2008, 15:53
Νομίζω ότι υπάρχει το thread 0-0 και τώρα τι?? 'Αρα αυτό είναι εντελώς αχρείαστο.

gepe13
03-03-2008, 16:31
μια χαρα θα περασει......

NIKOS
04-03-2008, 11:22
paides molis ksypnisa
to oneiro pou eida? goal sto 44 an thimamai kala tou darko...
teliko score 0-1...

LAZAGR76
05-03-2008, 00:23
paides molis ksypnisa
to oneiro pou eida? goal sto 44 an thimamai kala tou darko...
teliko score 0-1...


καλη φαση αλλα να δουμε αυριο τη θα γινει:)

geogoku
05-03-2008, 00:46
θρυλε μου κανε ντου και να θυμασαι.....
παιδια μακαρι να κανουμε πρωτα απ'ολα μια αξιοπρεπη εμφανιση και να δειξουμε οτι οντως εχουμε καλη ομαδα οσο για το σκορ....μου καθεται το 1-1 αλλα και ο 2-1...

υ.σ. το 2-1 δεν ξερω ποιος θα νικησει..

SQP_GR
05-03-2008, 22:28
etimastiteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

klepidas
06-03-2008, 00:41
stis xares kai sti lipes mazi olympiakara gia pada mazi

X-NEC
06-03-2008, 00:44
stis xares kai sti lipes mazi olympiakara gia pada mazi

Για πάντα μαζί
για πάντα μαζί
σ' αυτό τ' ανηφόρι
που λέν champions league!:angry:

tasioskis
06-03-2008, 00:46
stis xares kai sti lipes mazi olympiakara gia pada mazi


δεν πειραζει ονειρο ηταν και τελειωσε, τερμα το διαλειμα τα κεφαλια μεσα τωρα..

takaros7
06-03-2008, 00:50
krima paides!o aderfos m eixe paei agglia . Na doume ti tha ginei me to protathlima twra.

gavrosdr
06-03-2008, 01:04
ο κοσμος ηταν συγκλονιστικος!!!για το ματς τι να σχολιασω...

msnes7
06-03-2008, 01:06
από την ώρα που βγήκε ο καρκίνος κάτι πήγαμε να κάνουμε.άντε να τελειώσει η χρονιά μπας και απαλλαγούμε από αυτόν.
εντάξει ρε παιδιά ο αποδεκατισμένος ολυμπιακός δεν είχε καμία τύχη.και από την στιγμή που κάνεις και την πιο άσχημη εμφάνιση πάλι καλά.το πρόβλημα ήταν στο ότι το κέντρο δεν μάρκαρε καθόλου σε αντίθεση με το φάληρο

georgiosdam
06-03-2008, 01:11
φιλε γαυρε μην ανησυχεις το παιχνιδι θα το παρουμε στα χαρτια!!! δε θα χρειαστει να ξαναπαιξουμε γιατι παλι 3 θα φαμε αλλα θα το παρουμε γιατι ξερει ο θειοσ!!!!!!

vasses
06-03-2008, 01:12
anemenona pragmata an exairseis tin ethiniki , den prokeitai kamia omada se sullogiko epipedo POTE na sikosei eyropaiko , oso gia tin superliga ta idia pantelaki mou ta idia panteli mou , mia paragka pou aresketai na stefei 10 xronia protathlites kata paragellia (sxolia germanikis efimeridas)

kotsos
06-03-2008, 01:28
apisteutos kosmos...elpizw na strwsei twra h omada sto prwta8lhma toulaxiston

gavrosdr
06-03-2008, 01:29
δυσκολο, παντως ετσι και παιξουν μπαλα στο πρωταθλημα τωρα που τελειωσε η ευρωπη, θα ειναι για πολυ φτυσιμο μερικοι!

pictorino
06-03-2008, 02:44
συγχαρητήρια για τη φετινή σας εξαιρετική παρουσία στην ευρώπη.αξίζετε πέρα ως πέρα καθετί που κερδίσατε φέτος στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

georgiosdam
06-03-2008, 11:08
paides molis ksypnisa
to oneiro pou eida? goal sto 44 an thimamai kala tou darko...
teliko score 0-1...
φιλε ξυπνησες;;;; αν ναι να σε ενημερωσω οτι εληξε 3-0 αλλα θα κανουμε ενσταση!!!!!!! μη φοβασαι θα το παρουμε και αυτο το ματσακι στα χαρτια!!!!!!!

ProEvo
06-03-2008, 11:41
apisteutos kosmos...elpizw na strwsei twra h omada sto prwta8lhma toulaxiston

Μην ανυσηχείτε παιδιά. Και να μην στρώσει η ομάδα έχει τους τρόπους της να παίρνει τα παιχνίδια. Αρκεί να ανατρέξετε στα 8 τελευταία. Έχει πάρει 4 με τη διαιτησία, 2 δίκαια, 1 που έχασε το πήρε στα χαρτιά και για άλλο ένα (Αστέρας τρίπολης), όσο και αν προσπάθησε φιλότιμα ο άρχων του αγώνα (κόκκινη,3 μέτρα οφσαϊντ) απλά δεν του έκατσε και πέρασε και η 48ωρη προθεσμία για υποβολή ένστασης. Άρα μη βλέπω προβληματισμούς. 6 νίκες και 1 ισοπαλία θα κάνει μέχρι τέλους ο Ολυμπιακός και αυτήν αν του στραβώσει τελείως το ματς. Όσο για τον ΠΑΟ νομίζω τα δείγματα από ΑΕΚ και Ατρόμητο είναι σαφή...Κόπηκαν τελικά μόνο με την ΑΕΚ βαθμοί αλλά που θα πάει...7 ματς είναι αυτά. Θα υπάρξει και συνέχεια.

Κατά τ' άλλα συγχαρητήρια για την πορεία στην Ευρώπη έστω και αν πέρασαν 10 χρόνια για να καταλάβουν στον Ολυμπιακό ότι δε μπορείς να παίζεις στο εξωτερικό με τη νοοτροπία που παίζεις απέναντι στη Βέροια και το Λεβαδειακό.

georgios
06-03-2008, 13:03
distixos i amina to olibiaku itan poli kaki sto pio krisimo pexnidi. oi elipsis itan apo kentro-epithesi. i amina den dikiologite. tha mu pis, sfirokopusan alipita. perimena ligo pio sfixti amina

gavrosdr
06-03-2008, 13:06
δεν πειραζει...του χρονου με τις σωστες προσθηκες μπορουμε να παμε καλυτερα εφοσον υπαρχει η ιδια σοβαροτητα...και επιτελους ενας αντικαταστατης για τον τζολε...

urquattros
06-03-2008, 13:10
xaxaxaxaxaxa 3-0 panagia mou!!!!

georgios
06-03-2008, 13:33
an vgi deuteros tha perasi prokrimatika?!

δεν πειραζει...του χρονου με τις σωστες προσθηκες μπορουμε να παμε καλυτερα εφοσον υπαρχει η ιδια σοβαροτητα...και επιτελους ενας αντικαταστατης για τον τζολε...

gavrosdr
06-03-2008, 13:40
νομιζω ναι

nikon
06-03-2008, 13:40
όσο με πληγώνεις τόσο με πωρώνεις.

redismagik
18-09-2008, 15:35
ti to kratate akoma auto to thread.......?

WolfRathmA
18-09-2008, 18:19
ti to kratate akoma auto to thread.......?

Οκ δε το ειχαμε δει.

Ευχαριστω!

Giannis7
04-12-2011, 19:58
Άμα δεν είχαμε και τον Σπανούλη....

Dragonpaul
04-12-2011, 20:28
Μη το συζητας καθολου, Γιαννη....

Dragonpaul
04-12-2011, 21:29
Δε φταιει ο "γερος" αν δεν επεσαν λεφτα φετος στην ομαδα και διωξανε τους πιο σημαντικους παικτες. Kαι αν υπαρχει καποια εναλλακτικη για καλυτερο προπονητη, να την ακουσω...

james9
05-12-2011, 00:06
Δε φταιει ο "γερος" αν δεν επεσαν λεφτα φετος στην ομαδα και διωξανε τους πιο σημαντικους παικτες. Kαι αν υπαρχει καποια εναλλακτικη για καλυτερο προπονητη, να την ακουσω...

To "καλυτερος προπονητης" ειναι εντελως υποκειμενικο. Βασικα ο γαβρος θελει ενα προπονητη που δεν θα στηριζει επι 2 χρονια τον κεσελι, δε θα ξεκιναει την ομαδα με ασο τον λουκας και να εχει εκτος σλουκα, μαντζαρη που ειδικα ο πρωτος περυσι εκανε παπαδες και σημερα τον εξεθεσε παιζοντας αψογα, ενα προπονητη που δεν θα φερνει κολεγιοπαιδα σε μια ομαδα που παιζει ευρωλιγκα , που δεν θα παιρνει 2 ψηλους του ιδιου στυλ(τα ζωα μου αργα) αντιτς, λαζαρο και πολλα ακομα. αν δεν εχει λεφτα η ομαδα παρε ενα παικτη οχι 5. πληρωνει χαουαρντ,λουκας,γκετσεβιτσιους,σλουκα,μαντζαρη,παπ ανικολαου,κεσελι και απο αυτους οι 4 βλεπουν παρκε μονο σε φωτογραφια.

PDS
06-12-2011, 19:07
Το νεο thread του Ολυμπιακού.




Τα μεγαλα σε ογκο(posts) threads του ΠΑΟ/ΟΣΦΠ θα παραμεινουν κλειστα και θα γινουν 2 νεα threads για αυτες τις ομαδες.
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=352934&postcount=18

Dragonpaul
06-12-2011, 19:33
Τι ξεφτίλα!!!!!! Να ανοίξει το thread του Θρύλου απο βάζελο και δη απο τον συγκεκριμένο!!!!! Τς τς τς.... Ονειδος!!!!! :P :P

PDS
06-12-2011, 19:35
Τι ξεφτίλα!!!!!! Να ανοίξει το thread του Θρύλου απο βάζελο και δη απο τον συγκεκριμένο!!!!! Τς τς τς.... Ονειδος!!!!! :P :P

Ετρεμε το χερι μου την ωρα που πληκτρολογουσα!!:P

Bεβαια επειδη θα μεταφερω καποια απο τα παλια ποστ εδω,δεν θα φαινεται οτι το ανοιξα εγω χεχε.


Εdit.Εγινε ηδη γιατι μετεφερα καποια ποστ απο το thread του μπασκετ που βλεπω να κλεινει.

messi10
06-12-2011, 20:16
Παιδια, ερωτηση. Αν φερουμε Χ και χασει η Μαρσειγ, τι γινεται...(δλδ, τριπλη ισοβαθμια);

Ξερετε γιατι δημιουργηθηκαν νεα topics, ετσι;

Το προφανες, δλδ επειδη το τοπικ μας ειχε πολυ περισσοτερα ποστς , οι βαζελοι του σαιτ συνομοτησαν με τον PDS για να κλειδωθουν τα παλια και να κανουν αλλη μια προσπαθεια να μας φτασουν...

http://1.bp.blogspot.com/-M7EtsyR3QsU/TdO92Lu_oDI/AAAAAAAAAAg/CR0nrB4Mqhg/s1600/TrollFace.png

Giannis7
06-12-2011, 21:08
Αν φέρουμε Χ και χάσει η Μαρσέιγ με 3-0 και πάνω περνάμε στους 16, αλλιώς στο Europa League.

I_HAVE_A_NAME_
06-12-2011, 22:08
Βλέπω σταθερότητα στα threads :makefun:

Στα του παιχνιδιού η ενδεκάδα λίγο-πολύ αναμενόμενη:
Meyeri
Marcano - Τοροσίδης - Mellberg - Αβραάμ
Modesto - Μανιάτης - Fuster 3αδα στα χαφ
Χολέβας - Mirallas στα άκρα
Djebbour σεντερ φορ

Άντε με ψυχή και κουράγιο κάτι μπορεί να γίνει!

msnes7
07-12-2011, 00:45
Σκατοφάρα ήταν είναι και θα είναι μια ζωή!!!!!!!!!Απόγονοι του χίτλερ.

Πριν μερικά χρόνια η λακορούνια έκατσε και έφαγε 5 στην έδρα της από τη μονακό.Αυτοί από 2-0 έκατσαν και έφαγαν 3 και μάλιστε στο τρίτο γκολ επιδειχτικά άφησαν τον βαλμπουινά να κάνει σουτ λίγο μέσα από την περιοχή.Μάλιστα ο προπονητής τους σε κοντινό πλάνο στο 93 γελούσε.............

kostasb13
07-12-2011, 00:47
Σας εδωσαν την προκριση πριν δυο βδομαδες και σας την πηρανε πισω αποψε...

grip
07-12-2011, 00:47
Πουτ@ν@ Γερμανία....Άνοιξε τα πόδια στις λούγκρες....Δε λέω τπτ άλλο...

gtakis
07-12-2011, 00:48
γαμώ το σπίτι σας αιδιόπανα γερμαναράδες.....δώσατε τόσο εξώφθαλμα το μάτς...........να ψοφήσετε.......

msnes7
07-12-2011, 00:54
Τέλος πάντων από την τελυταία θέση του ομίλου πήγαμε άξια στο europa και χάσαμε το chl στο 90........

Dragonpaul
07-12-2011, 00:54
Ρε σεις... Και τι εγινε;;;;; Εγω οσο βλεπω να παιζει μπαλα ο Ολυμπιακος, μονο αισιοδοξα αισθανομαι. Ωραια, ειμαστε τριτοι. Θα κανουμε ο,τι μπορουμε στο Europa. Eγω πιστευω θα κανουμε καλες εμφανισεις κι εκει.

msnes7
07-12-2011, 00:57
Στο europa έχουμε ελπίδες για κάτι καλό.Στο chl θα είχαμε 2 ματς και ίσως εφιαλτικά.Ίσως είναι και καλύτερα

Dragonpaul
07-12-2011, 01:00
Ακριβώς Μενιο. Ξεκολλάτε με τους μαλακες που εκατσαν και έχασαν. Ο Ολυμπιακός παίζει μπάλα στη Ευρώπη και αυτο είναι που έχει σημασία.

mitsios
07-12-2011, 01:04
Το στημενο!Ειδα τις κθυστερησεις και πουλαγαν την μπαλα συνεχως!Και σε καποια φαση λεει οτι ο προπονητης ειναι σκεπτικος και την ωρα που τον δειχνει στον παγκο γελουσε!Αληταραδες!Βρωμοσκυλα!

msnes7
07-12-2011, 01:04
Πάντως η άρσεναλ έπαιξε στα ίσια όσο τραγικοί και αν ήταν κάποιοι παίχτες της.Θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν ή αν έβαζαν πρώτοι γκολ και να νικήσουν.

Aphelian
07-12-2011, 01:15
Από τη μέση και μπροστά ήταν καλοί, η άμυνα και ο κακόμοιρος ο Μανονε ήταν επιπέδου Δόξας.
Βοήθησε και ο κόσμος σε αυτό που ήταν φοβερός σήμερα, οι Άγγλοι τα είχαν χαμένα για πολύ πολύ ώρα.

gtakis
07-12-2011, 01:18
ΜΠΑΛΑΡΑ η ομάδας μας απόψε όπως και σε όλα τα ματς του ομίλου....κακά τα ψέματα είμαστε πολλά επίπεδα πάνω στην Ελλάδα με το στυλ του παιχνιδιού που παίζουμε και ειδικά απόψε φάνηκε αυτό που είχαμε την Άρσεναλ για άλλα 2 γκόλ!!!!!!

gtakis
07-12-2011, 01:20
http://www.facebook.com/pages/FUCK-BORUSSIA-DORTMUND-AND-GERMANY-OLYMPIAKOS-/276148122437166?sk=wall
Κάντε like παίδες έτσι για το γαμώτο......

Giannis7
07-12-2011, 01:21
Δεν έχω εικόνα από το άλλο ματς, αλλά Γερμανοί τιούτοι μας συνουσιάζεται καθημερινά, μας συνουσιάζεται και στο ποδόσφαιρο..... Μέρκελ και Σαρκοζί πάνε μαζί και στο Champion's League.

Τελικά η χειρότερη ομάδα πέρασε.... Μας κόστισε το πρώτο ματς με τη Μαρσέιγ...

Άμα μου έλεγε κάποιος το Σεπτέμβρη ότι ο Ολυμπιακός σε αυτό τον όμιλο θα μάζευε 9 βαθμούς, θα τον έλεγα τρελό.

Δεν πειράζει με έναν πιο εύκολο αντίπαλο στο Europa League κάτι μπορεί να γίνει. Αρκεί να δείξουν τον ίδιο ζήλο οι παίχτες.

ΥΣ. Μακάρι να παίζαμε με τέτοιες ομάδες και στην Ελλάδα.... Γιατί αυτή η αλλαγή ταχυτήτων μας κοστίζει.

EDIT: Είδα στιγμιότυπα.... Ότι λέω ισχύει τελικά. Με τα μάτια μαρκάρισμα στον Βαλμπουενά.... :D

gtakis
07-12-2011, 01:26
http://www.sport24.gr/football/omades/Olympiakos/maniaths_sygxarhthria_sthn_ntortmoynt_poy_hrthe_4h .1526520.html

tonybsg
07-12-2011, 01:42
Συγχαρητήρια στην ομαδάρα, πολύ κρίμα... μακάρι όμως να μην απογοητευτούμε και να συνεχίσουμε με την ίδια μπάλα και νοοτροπία και στην συνέχεια, σε κάθε ματς!


(...)

Μετά το πιο ευρωπαϊκό Champions League που έχει κάνει ποτέ, ο Ολυμπιακός πρέπει να νιώθει καλά. Οχι μόνο επειδή συνεχίζει στην Ευρώπη και επειδή απέδειξε ότι ήταν καλύτερη ομάδα από την Ντόρτμουντ και την Μαρσέιγ, αλλά και επειδή πλέον κρατά στα χέρια του την συνταγή. Ξέρει πώς μπορεί να εξελιχθεί σε πρωταγωνιστή στην ευρωπαϊκή σκηνή. Διότι όλο αυτό φέτος στο Champions League το έκανε με σχέδιο, όχι τυχαία και όχι κλέβοντας αποτελέσματα.

http://www.sport-fm.gr/article/519771

Giannis7
07-12-2011, 01:42
Ξέχασα να πω...

Μάγκας ο Βαλβέρδε που στο 2-1 στο 90 λέει στον Μέλμπεργκ να ανέβει για το φάουλ. Δεν έπαιξε ο Ολυμπιακός κλεφτοπόλεμο. Οι τελικές το αποτυπώνουν αυτό 22-11.

Μεγάλο ματς κι από Φουστέρ (μερικοί τον μισούν, αλλά τι να κάνουμε) και Μανιάτη.

Μακάρι στο Γιουρόπα Λιγκ να μην δούμε ματς σαν αυτό με την Σεντ Ετιεν και δηλώσεις τύπου "Τι να περάσουμε αφού μετά θα παίζαμε με Μιλαν".

kostasb13
07-12-2011, 01:47
Eρωτηση...τωρα στο europa μπαινετε σε ομιλο ή παιζετε 2 νοκ αουτ ματς?

msnes7
07-12-2011, 01:48
Αυτό που με πείραξε λίγο σήμερα ήταν στο πρώτο ημίχρονο κάποιες περίεργες αδράνειες στην άμυνα μας για τέτοιο ματς που παραλίγο να κοστίσουν.Και ήταν κάμποσες αν ξαναδείτε το ματς.Με την είσοδο ορμπάιθ κάπως διορθώθηκε αν και στο δεύτερο έγιναν 2-3 φάσεις.
Και αυτός ο αμπντούν είναι το παιδί εκτός γαλαξία!!!!!!!!!!
Κατά τα άλλα τρελό πάθος από τους υπόλοιπους παίχτες,τρομερό πρέσινγκ και φοβερή ατμόσφαιρα(ίσως η καλύτερη φέτος)

tonybsg
07-12-2011, 02:00
Μένιο, δεν ήταν αδράνειες ακριβώς πιστεύω, αλλά λόγω πάθους, ξεχνούσαν τις θέσεις τους και πέφταν 3 και 4 πάνω σε παίκτες της Άρσεναλ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα στην σέντρα του Τσαμπερλέιν στο πρώτο ημίχρονο, όπου σούταρε άουτ ο Μπεναγιούν που έφυγαν 5 δικοί μας πάνω του. Όχι ότι έχεις άδικο ουσιαστικά, πράγματι υπήρχαν αυτά τα κενά σε κάποιες περιπτώσεις.

Είναι λογικό όμως να φάμε και φάσεις και να βρίσκουν οι αντίπαλοι κενούς χώρους πάντως έτσι όπως παίζουμε! Το θέμα είναι να αφήσουμε την ομάδα να δουλέψει με αυτή τη νοοτροπία, να βελτιώσει τις αδυναμίες της και να δούμε σε βάθος χρόνου που πάμε.

Σωστός και ο Γιάννης για το Europa.

Τώρα για τους παίκτες, τι να πρωτοπείς...

Κώστα, αν δεν κάνω λάθος σε κανονικά νοκ άουτ ματς πάμε (φάση των 32).

Giannis7
07-12-2011, 02:14
Eρωτηση...τωρα στο europa μπαινετε σε ομιλο ή παιζετε 2 νοκ αουτ ματς?


Κώστα, αν δεν κάνω λάθος σε κανονικά νοκ άουτ ματς πάμε (φάση των 32).

Παίζουμε 2 νοκ αουτ ματς και είμαστε στους ισχυρούς. Δηλαδή θα παίξουμε με μία από τις 12 δεύτερες των ομίλων του Europa League ή μία από τις 4 "αδύναμες" τρίτες του Champion's League.

kostasb13
07-12-2011, 02:17
Κώστα, αν δεν κάνω λάθος σε κανονικά νοκ άουτ ματς πάμε (φάση των 32).

Εχεις δικιο, μπερδευτηκα...νοκ αουτ ματς μαζι με αυτους που θα περασουν τωρα απο τους ομιλους και τους τριτους του cl

msnes7
07-12-2011, 02:21
Μένιο, δεν ήταν αδράνειες ακριβώς πιστεύω, αλλά λόγω πάθους, ξεχνούσαν τις θέσεις τους και πέφταν 3 και 4 πάνω σε παίκτες της Άρσεναλ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα στην σέντρα του Τσαμπερλέιν στο πρώτο ημίχρονο, όπου σούταρε άουτ ο Μπεναγιούν που έφυγαν 5 δικοί μας πάνω του. Όχι ότι έχεις άδικο ουσιαστικά, πράγματι υπήρχαν αυτά τα κενά σε κάποιες περιπτώσεις.



Ίσως να ήταν και αυτό αλλά στα 6 ματς φέτος πρώτη φορά το είδα τόσο έντονα(και λίγο στην αρχή με την ντόρτμουντ πάλι εδώ μέσα).Το θέμα είναι ότι αν σου βάλουν γκολ πρώτοι μετά χαιρετίσματα.Ευτυχώς πάλι σκοράραμε πρώτοι.Πάντως είδα σήμερα πάθος εξαιρετικό ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

tonybsg
07-12-2011, 02:24
@Γιαννης: Ναι, ναι, αυτό εννοώ φίλε, και ότι θα είναι η φάση των 32.

Οπότε τώρα πρέπει να αρχίσουμε να παρακολουθούμε εντατικά και Europa, μιας και μέχρι τώρα σε κάθε αγωνιστική χάζευα τα δεκάδες γκολ χωρίς να ασχολούμαι παραπάνω με τους ομίλους κ.λπ. Είχαμε καλομάθει ρε γμτ, και θα ήταν ωραίο να προκρινόμασταν πάλι. Από την άλλη, πρέπει να αντιμετωπίσουν και το Europa με τον ίδιο τρόπο, ώστε να πάμε όσο το δυνατόν ψηλότερα!


Εχεις δικιο, μπερδευτηκα...νοκ αουτ ματς μαζι με αυτους που θα περασουν τωρα απο τους ομιλους και τους τριτους του cl

Α, μπράβο, 24 από τους ομίλους του Europa συν 8 του CL.

msnes7
07-12-2011, 02:31
Υπάρχουν πολλές καλές ομάδες στο europa.Είναι σίγουρα η βαλένθια και η πόρτο που έπεσαν από το chl πιθανότατα η μάντσεστερ σίτι(!!) ,η λιόν και από αυτές που είναι τώρα στο europa ξεχωρίζουν λάτσιο,ουντινέζε,ατλέτικο μαδρ,αιντχόβεν,σάλκε και άλλες καλές.Είναι από τις λίγες φορές που στο europa θα μαζευτούν τόσο καλές ομάδες

Ixor24
07-12-2011, 02:44
ναι το έδωσε η Ντορτμουντ γιατι η Ντορτμουντ δεν ηθελε την προκρηση στο europa και απλα εκατσε και εφαγε 3 γκολ μπροστα σε 80.000 φιλάθλους τις...Ρε πατε καλα?ακουτε τι λετε?αντι να χαίρεστε που επαιξε η ομαδα σας καλα και παει europa καθεστε και λετε ασυναρτησίες.

Giannis7
07-12-2011, 02:49
ναι το έδωσε η Ντορτμουντ γιατι η Ντορτμουντ δεν ηθελε την προκρηση στο europa και απλα εκατσε και εφαγε 3 γκολ μπροστα σε 80.000 φιλάθλους τις...Ρε πατε καλα?ακουτε τι λετε?αντι να χαίρεστε που επαιξε η ομαδα σας καλα και παει europa καθεστε και λετε ασυναρτησίες.

Μεταξύ σοβαρού κι αστείου είναι αυτές οι συζητήσεις. Απλά λέμε ότι μετά το 2-1, χαλάρωσε πάρα πολύ. Φυσικά, αυτό είναι λογικό αφού ήθελε 3 γκολ για πρόκριση στο Γιούροπα.

msnes7
07-12-2011, 02:50
Μέχρι το 2-1 ήταν άλλο ματς.Στο τέλος έκατσε και έχασε.Τόσο απλά.Ή αν το θες καλύτερα πάλεψε η μαρσέιγ και η ντόρτμουντ δεν πάλεψε.

johnlit7
07-12-2011, 03:24
η Ντορτμουντ εφαγε το 2ο αμεσως μολις ο Ολυμπιακος καθαρισε το ματς κ εκανε το 3-1.
κατι βρωμαει ειτε θελουμε να το πιστεψουμε ειτε οχι...δεν γινεται το δικο μας ματς να χει 5 λεπτα καθυστερηση στο 1ο ημιχρονο και να χει και το αλλο 4....δεν γινεται να τελειωνουμε εμεις και οι αλλοι να παιζουν ακομα κανα 5λεπτο....πολλες συμπτωσεις ρε πουστη μου....

tonybsg
07-12-2011, 03:48
Σοβαρευτείτε ρε σεις, είναι αστείες αυτές οι θεωρείες, είναι ντροπή έστω να αναφέρονται...

Χαρείτε την ομάδα που μας χάρισε άλλη μια μαγική βραδιά και απόψε!

I_HAVE_A_NAME_
07-12-2011, 03:56
Τρελή ξενέρα σε όλη την παρέα που βλέπαμε τον αγώνα :tired01::tired01::tired01:
Καλό παιχνίδι από όλη την ομάδα.Όπως στα περισσότερα ματς έπαιξε με ψυχή και διαρκές pressing.
3 πράγματα θα πω για να μην μακρηγορήσω ώρα που είναι.

1ον) Η πρόκριση χάθηκε στο 1ο ματς με Marseille..

2ον) Αφήστε τις συνωμοσίες για τα μυθιστορήματα..

3ον) Η Ευρώπη συνεχίζεται και μάλιστα σε πιο "ρεαλιστικά" μονοπάτια..

Περισσότερα αύριο... :zzzz::zzzz::zzzz:

nikon
07-12-2011, 09:22
Πολλά μπράβο στον άσχετο προπονητή που έχουμε και στα παιδιά (ειδικά σ'αυτόν τον άμπαλο τον Φουστέρ που μετά από απουσία τόσων ημερών έπαιξε έτσι) κρατάμε την καλή εμφάνιση παρά τις σημαντικές απουσίες για άλλη μια φορά και κοιτάμε μπροστά εξάλλου σ'αυτό το άθλημα δεν κερδίζει-περνάει πάντα ο καλύτερος (πέρασε η χειρότερη ομάδα του ομίλου και όχι εμείς).

Και αυτά όταν έχεις πρόεδρο......
«Συγχαρητήρια σε όλους. Δεν μπορώ να ζητήσω κάτι άλλο από εσάς. Ήσασταν συγκλονιστικοί. Κάνατε μεγάλο παιχνίδι. Δεν ήταν στο δικό σας χέρι, εσείς τα πήγατε πολύ καλά. Συνεχίζουμε...
Θέλω επίσης να σας πω ότι το πριμ που θα παίρνατε εάν περνούσατε στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ θα το πάρετε εάν μέχρι τον Δεκέμβριο κάνετε τέσσερις νίκες σε εγχώριες διοργανώσεις», τόνισε ο Βαγγέλης Μαρινάκης κατά την επίσκεψή του στα ερυθρόλευκα αποδυτήρια. Πρόκειται για πριμ της τάξεως των 300 χιλ. ευρώ.

toninio
07-12-2011, 17:13
Ωραία, εγώ θα το παίξω δικηγόρος του διαβόλου, έτσι για να έχει και λίγο γούστο η υπόθεση......
Για το ματς, φυσικά και μπράβο για τη νίκη και συγχαρητήρια στη Ντόρτμουντ, που μόλις έφαγε το 2-1, τα παράτησε. Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι ήταν στημένο. Δεν είναι ότι δεν στήνονται ματς φυσικά. Αλλά αν είναι κάθε φορά που δεν μας κάθεται κάτι, να το ρίχνουμε στη συνομωσιολογία....
Στο κάτω κάτω, μπορεί να πει και η Μαρσέιγ "Τί μιλάτε κι εσείς, που παίξατε με τα τρίτα της 'Αρσεναλ;".....

Από εκεί και πέρα, καλό είναι να βλέπουμε τα πράγματα συνολικά και σφαιρικά: Ένας καλός Ολυμπιακός δεν έχανε την πρόκριση σε τέτοιον όμιλο ούτε με σφαίρες. Λέγαμε από την αρχή ότι Ντόρτμουντ και Μαρσέιγ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, όπως και αποδείχτηκε. Απλά τα πράγματα, δεν χάνεις με Μαρσέιγ εντός, δεν χάνεις με Ντόρτμουντ εκτός, και περνάς, κύριος.....
Εμείς σε αυτά τα ματς ΠΟΥ ήμασταν; Ή μήπως πρέπει να τα ξεχάσουμε αυτά, και να κάνουμε πως δεν έγιναν;
Στο χθεσινό ματς, οκ, κάναμε το καθήκον μας, αλλά ας μην ξεφεύγουμε, γιατί χάνεται το μέτρο. Η χθεσινή Άρσεναλ ήταν άνετα η χειρότερη και πιο αδιάφορη που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια. Και μεις, που δεν παίξαμε δα και καμία μπάλα ποιότητας, παίξαμε φυσικά με πάθος (κάτι που θα γινόταν έτσι κι αλλιώς) και πήραμε το ματσάκι (αφού πρώτα τη γλιτώσαμε με την ευκαιρία του Ροζίτσκι, όλα θα τα λέμε...)....
Ο Ολυμπιακός αυτά τα πράγματα τα έχει ξανακάνει και καλύτερα. Πριν δύο χρόνια πάλι κερδίσαμε την Άρσεναλ στο Καραϊσκάκη και μάλιστα τότε ήταν αυτοί καλύτεροι και μεις χειρότεροι. Έχουμε κερδίσει και τη Ρεάλ, έχουμε κάνει μεγάλες νίκες, δεν είναι κάτι καινούριο. Εάν δεν κερδίζαμε αυτήν την Άρσεναλ, θα ήταν αποτυχία 100%, πλάκα κάνουμε τώρα;.....
Τί μας έμεινε λοιπόν από το φετινό Ch.L.; Ότι παίξαμε σε έναν απολύτως βατό όμιλο (όπου ακόμα και η Άρσεναλ μέτρια ήταν. Τί θα λέγαμε δηλαδή αν είχαμε καμία Τσέλσι ή Ρεάλ;) και για ακόμα μία φορά ΔΕΝ προκριθήκαμε. Οι δικαιολογίες περί Ντόρτμουντ, είπαμε, είναι για τα μικρά παιδιά.....
Ο Φουστέρ; Μπράβο του, ειλικρινά. Έκανε ότι καλύτερο μπορούσε. Έβγαλε μία πολύ καλή πάσα κι έκανε ένα πλασέ εντελώς ερασιτεχνικό, που επειδή ο άλλος ήταν ακόμα πιο ερασιτέχνης, το άφησε και μπήκε αργά και βασανιστικά. Όταν φίλοι μου ένας ποδοσφαιριστής παίζει ΜΟΝΙΜΩΣ στην ενδεκάδα, ακόμα και νεκρός, σε ΟΛΑ τα ματς, ε κάποια στιγμή θα κάνει και κάτι, δεν μπορεί! Δηλαδή έχουμε έναν παίκτη που έχει παίξει γύρω στο ένα εκατομμύριο λεπτά με τη φανέλα, έχει κάνει συνολικά....5 καλές ενέργειες και θα τον λέμε καλό παίκτη......Οκ, πάω αύριο κιόλας στο γιατρό......
Ξεκάθαρα πράγματα, ο Ολυμπιακός πρέπει να αποκτήσει ποιοτικούς παίκτες (έχει κανένα δυο, αλλά τους έχειο φάει η μαρμάγκα), διαφορετικά με Μοντέστο και Φουστέρ μία ζωή θα είμαστε στη μετριότητα......

Τουλάχιστον συνεχίζουμε στο Europa, που θεωρώ ότι είναι εξαιρετικό. Είναι μία διοργάνωση όπου μπορούμε να φτάσουμε μακριά (αν και φέτος είναι πιο δύσκολο, έχει πολλές ισχυρές ομάδες). Για να δούμε τί θα δούμε....

msnes7
07-12-2011, 19:16
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι ο ολυμπιακός σε όλα τα ματς πλην του πρώτου με την μαρσέιγ ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο και πήρε 3/5 νίκες.Αυτή είναι η ομάδα μέχρι εκεί μπορεί.Δεν μπορούσαμε να κοντράρουμε καμιά ρεάλ,μπάρτσα ίσως μέχρι ένα σημείο όλες τις υπόλοιπες πρώτες πλην αποέλ.Στο γιουροπα τα πράγματα δεν είναι καθόλου έυκολα καθώς υπάρχουν πολλές ΚΑΛΕΣ ομάδες(όχι ομαδάρες αλλά καλές,στα επίπεδα μας και λίγο παραπάνω πλην μαν σίτι).Απλά εκεί υπάρχει μια μεγαλύτερη πιθανότητα να περάσουμε έναν γύρο τουλάχιστον

Giannis7
07-12-2011, 19:25
Στο Γιουρόπα το καλό είναι ότι είμαστε στους ισχυρούς κι έτσι η πρώτη κλήρωση θα είναι πιο ευνοική. Βέβαια άμα μας τύχει καμιά Λυόν....

ntsmrtz
07-12-2011, 19:32
Ξεκάθαρα πράγματα, ο Ολυμπιακός πρέπει να αποκτήσει ποιοτικούς παίκτες (έχει κανένα δυο, αλλά τους έχειο φάει η μαρμάγκα), διαφορετικά με Μοντέστο και Φουστέρ ....

...και αμπντούν (τρισάθλιος) για πρώτη αλλαγή σε ch.l, δεν πάμε μακρυά.

messi10
07-12-2011, 20:10
Καλη η ομαδα εχτες, το παθος ηταν αυτο που μετρησε και η κατα διαστηματα παρα πολυ καλη μπαλα που παιξαμε. Τραγικος ο Manone, ο Φουστερ για μενα παραμενει μετριος , το γκολ του ηταν ΚΑΘΑΡΑ μαλακια του μανονε λογω απειριας. Η πασα του ηταν καλη , αλλα μεχρι εκει. Πουθενα αλλου δεν τον ειδα. Μπραβο παντως στην Ολυμπιακαρα για την νικη, τρομερος ο Αβρααμ κι ο Μελμπεργκ μαζι με Μανιατη, Τζεμπουρ κι Μιραλας. Μπραβο και στον Μεγερι(μεγαλη αποκρουση αυτη στο 8ο λεπτο)!
Η Ντορτμουν, ΠΙΣΤΕΥΩ <<ΑΝΟΙΞΕ>> τα ποδια της στην Μαρσειγ...πραγματικα, απο εκει που επαιζε ΜΠΑΛΑΡΑ μεχρι το 70' και ποσο μαλλον στο 1ο ημιχρονο, που εχασε ΤΙΣ φασεις , στα τελευταια λεπτα και βλεποντας πως δεν μπορει να κανει το σκορ...5-1, ''εδωσε'' το ματς στην Μαρσειγ. Το 2ο γκολ, στο 86', γελοιο, μεσα στην καρδια της αμυνας, και το τελευταιο παρολο που ηταν ωραιο, η αμυνα ηταν με τα....ματια! Δεν πειραζει Γερμανακια , φανηκε ποσο ΣΚΑΤΟ- ΟΜΑΔΑ εχετε, και ποια θεση σας αξιζει , οπως ειπε κι ο Γιαννης(σ.σ. Μανιατης).

Παμε Europa τωρα, το οποιο κρυβει ομως πολλες παγιδες...

toninio
07-12-2011, 23:39
............Αυτή είναι η ομάδα μέχρι εκεί μπορεί.Δεν μπορούσαμε να κοντράρουμε καμιά ρεάλ,μπάρτσα ίσως μέχρι ένα σημείο όλες τις υπόλοιπες πρώτες πλην αποέλ..............
Ασφαλώς μέχρι εκεί μπορεί. Το θέμα είναι ότι, ενώ υπήρχαν οι άριστες προϋποθέσεις για να είμαστε ΠΟΛΥ καλύτεροι, αυτό δεν έγινε από βλακείες και εντελώς λάθος πλάνο το καλοκαίρι......



...και αμπντούν (τρισάθλιος) για πρώτη αλλαγή σε ch.l, δεν πάμε μακρυά.
Αυτός χθες ήταν τραγικός. Ενώ ξέρει καλή μπάλα, κάτι δεν πάει καλά.....


..........Τραγικος ο Manone, ο Φουστερ για μενα παραμενει μετριος , το γκολ του ηταν ΚΑΘΑΡΑ μαλακια του μανονε λογω απειριας. Η πασα του ηταν καλη , αλλα μεχρι εκει. Πουθενα αλλου δεν τον ειδα....................
Ευτυχώς που το βλέπουν και άλλοι, γιατί ώρες ώρες νομίζω ότι θέλω οφαλμίατρο ή ψυχίατρο.....:a014gth:

Στο Γιουρόπα βέβαια δεν είναι κάθε μέρα λαμπρή, όπως πριν 3 χρόνια, που είχαμε μεγάλη ευκαιρία για να πάμε μακριά, αλλά μας έκανε γιο γιο η....Σεντ Ετιέν (είχε βγει έξω η Μίλαν, και στον δρόμο μας θα ήταν η Βέρντερ και μετά η Ουντινέζε, βατοί αντίπαλοι. Μετά ήταν ο τελικός). Αλλά στη μέση της χρονιάς τότε, η ομάδα ήταν εντελώς πεθαμένη, αφού είχε γίνει διαχείριση της πλάκας. Κάτσε να θυμηθώ ποιός ήταν προπονητής τότε....(γμτ δε μου' ρχεται, εδώ τό'χω.....)......
Ας το παλέψουμε όμως. Έτσι κι αλλιώς, αν εξαιρέσουμε κάποια μεγαθήρια (που παίζουν βασικά στο Ch.L.), όλες οι άλλες δεν είναι απαγορευτικές. Αρκεί φυσικά να έχουμε και μεις ομάδα.
Έχουμε;.......

msnes7
08-12-2011, 01:01
Μετά την σίτι ήρθε και η γιουνάιτεντ στο γιουρόπα.Έ ρε γλέντια!!!!!

teddy
08-12-2011, 18:06
ρε π@υστη,ομως...μια φορα παμε στο europa και θα εχουμε πιθανους αντιπαλους man utd,man city,porto,ajax,atletico madrid κτλ...

ποια μαυρογατα μας εχει μουτζωσει???

ntsmrtz
08-12-2011, 18:17
Μετά την σίτι ήρθε και η γιουνάιτεντ στο γιουρόπα.Έ ρε γλέντια!!!!!

και γιατί αγχώνεσαι? αφού έχουμε φουστέρ λέμε..! :idea: (άμα έχεις τύχη διάβαινε...)

I_HAVE_A_NAME_
08-12-2011, 19:01
και γιατί αγχώνεσαι? αφού έχουμε φουστέρ λέμε..! :idea: (άμα έχεις τύχη διάβαινε...)

Και κάποτε είχαμε Rivaldo, χάσαμε από την Liverpool 3-1 και αποκλειστήκαμε με διαφορά γκολ... Τι πάει να πει αυτό?
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ του Fuster, και το έχω επανειλημμένως τονίσει, άλλα στο σύγχρονο ποδόσφαιρο η τακτική και το ποδοσφαιρικό πλάνο μπορούν να υπερκεράσουν τα πρόσωπα και να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο.

Είπαμε δεν έχουμε ποιοτικό roster άλλα μην τα ισοπεδώσουμε και όλα.

msnes7
08-12-2011, 19:54
Εντάξει έναν γύρο να περάσουμε καλά θα είναι.Μετά θέλει ΠΟΛΛΗ τύχη

I_HAVE_A_NAME_
08-12-2011, 20:12
Εντάξει έναν γύρο να περάσουμε καλά θα είναι.Μετά θέλει ΠΟΛΛΗ τύχη

Βρε μπορεί να μην περάσουμε ούτε τον πρώτο αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.Εγώ μιλάω για το πλάνο της ομάδας που για πρώτη φορά είναι "πιέζω τον αντίπαλο και δεν κάθομαι πίσω μέχρι να έρθει πάνω μου η μπάλα"
Πολλές χρονιές ο Ολυμπιακός έπαιζε όπως παίζει στην Ελλάδα (με επιθετικές βλέψεις) και έτρωγε τεσσάρες.
Άλλες φορές πήγαινε με σχήμα 5-5-0 και έτρωγε μια 3άρα χαλαρά γιατί δεν είχε καθόλου κατοχή μπάλας, ούτε είχε δουλέψει τις αντεπιθέσεις (που αντισταθμίζουν την έλλειψη κατοχής).
Το "παίζω με πολλούς αμυντικογενείς παίκτες στην ενδεκάδα" δεν σημαίνει ότι έχω καλή άμυνα.Πρέπει να δουλευτεί η εκάστοτε τακτική για να φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα (επιθετικά και αμυντικά)
Αυτά τα λέω γιατί ακόμα και να είχαμε Karembeu - Toure - Rivaldo - Galletti - Djordjevic - Kovacevic στις ιδανικές τους χρονιές στον Ολυμπιακό και όλους μαζί σε μία διαχρονική ενδεκάδα (φυσικά στην σφαίρα τις φαντασίας όλα αυτά) εάν δεν υπήρχε η κατάλληλη τακτική προσέγγιση για την αντιμετώπιση μεγάλων ομάδων δεν θα κάναμε τίποτα.
Εκεί αν έχεις τύχη διάβαινε...:whistle:

msnes7
08-12-2011, 20:25
Μια ομάδα στην ευρώπη φαίνεται από το εκτός έδρας στήσιμο.Φέτος για πρώτη φορά και στα 3 ματς παίξαμε ισάξια και ίσως καλύτερα από τον αντίπαλο(το μαρτυρούν και τα στατιστικά) στα εκτός πράγμα που σου δίνει μια αισιοδοξία.Δυστυχώς η αναποτελεσματικότητα σε συνδυασμό με το 0-1 στο πρώτο ματς και τα όσα έγιναν στην γερμανία οδήγησαν σε έναν άδοξο αποκλεισμό όχι όμως με κατεβασμένα κεφάλια γιατί ο κόσμος βλέπει την προσπάθεια

ntsmrtz
09-12-2011, 16:14
...άλλα στο σύγχρονο ποδόσφαιρο η τακτική και το ποδοσφαιρικό πλάνο μπορούν να υπερκεράσουν τα πρόσωπα και να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο.

Είπαμε δεν έχουμε ποιοτικό roster άλλα μην τα ισοπεδώσουμε και όλα...

δεν ισοπέδωσα τίποτα. αστειεύτηκα με τον φουστέρ.

μιας όμως και το ανέφερες, η άποψή σου είναι ότι στο σύγχρονο ποδόσφαιρο την τακτική και το ποδασφαιρικό πλάνο μπορούν να τα υπηρετήσουν σωστά παίκτες τύπου φουστέρ? (ακόμα και στον ολυμπιακό? που απέχει παρασάγγας από την ελιτ?)
όσο και να θέλουμε να το τυποποιήσουμε, εάν δεν έχεις παίκτες με προσωπικότητα (δεν αναφέρομαι στον φουστέρ που δεν μου είναι αρεστός) τότε δεν έχεις σωστό υλικό. δεν υπάρχει καλός παίκτης χωρίς προσωπικότητα. έτσι απλά.
η μαγκιά είναι τους παίκτες αυτούς να τους βάλεις να δουλέψουν ένα σύστημα χωρίς γκρίνια, χωρίς κόντρες με συνεχές τρέξιμο και πίεση μέσα από το οποίο θα φανεί και η ποδοσφαιρική τους παιδεία.

την οποία (άποψή μου) ο φουστέρ δεν διαθέτει.

Giannis7
09-12-2011, 16:26
^ Παιδιά, κάποιοι έχετε τρελό κόλλημα με τον Φουστέρ. Συμφωνούμε, στο ότι ο παίχτης που παίζει ως δεκάρι σε μία ομάδα πρέπει να έχει άλλα στοιχεία που ο Φουστέρ δεν τα έχει σε καλό βαθμό. Αλλά δεν δικαιούται αυτός ο παίχτης καμία αναγνώριση ? Δεν δικαιούται να κάνει ένα καλό παιχνίδι ? Πέρυσι ο Φουστέρ έβαλε 12,13 (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα) και επειδή τα έβαλε ο Φουστέρ δεν έχουν αξία αφού ήταν στο ελληνικό πρωτάθλημα. Λες και ο Μιραλάς τα 14 γκολ που πέτυχε τα έβαλε σε άλλη διοργάνωση. Αλλά ο Μιραλάς είναι πιο αγαπητός στους περισσότερους. Με την Άρσεναλ ο Φουστέρ έκανε ένα πολύ καλό ματς, όσο κι αν δεν τον συμπαθείτε μερικοί αυτό είναι γεγονός.

Συμφωνώ στο ότι ο Ολυμπιακός θέλει ένα δεκάρι με τα στοιχεία του Ιμπαγάσα σε καλύτερη ηλικία, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα.

ntsmrtz
09-12-2011, 16:54
^^
έχεις δίκιο. αλλά, άσε και εμάς να έχουμε κάποιο κόλλημα βρε αδελφέ..! :) έτσι για να έχει πιο ενδιαφέρον η κουβέντα.
όσον αφορά τα γκολ του φουστέρ, την κατάσταση την έχει περιγράψει ακριβώς όπως έχει ο toninio στο Post #43 λίγο πιο πάνω και συμφωνώ απόλυτα.

Giannis7
09-12-2011, 17:12
^^
έχεις δίκιο. αλλά, άσε και εμάς να έχουμε κάποιο κόλλημα βρε αδελφέ..! :) έτσι για να έχει πιο ενδιαφέρον η κουβέντα.
όσον αφορά τα γκολ του φουστέρ, την κατάσταση την έχει περιγράψει ακριβώς όπως έχει ο toninio στο Post #43 λίγο πιο πάνω και συμφωνώ απόλυτα.

Δεν είναι ότι διαφωνώ μαζί σας σε όλα. Απλά πιστεύω ότι άμα βάλει γκολ ο Φουστέρ στον τελικό του Champion's League, δεν θα το χαρείτε επειδή το έβαλε ο Φουστέρ. Γιατί δεν κράζετε τον Μιραλάς που με στρωμένη την μπάλα σε ίδια ακριβώς φάση την έστειλε άουτ ?

Μετά από αυτά τα δύο ποστς θα νομίζεται ότι έχω αφίσες με τον Φουστέρ σε όλο το σπίτι. :D Φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

YΣ. Γράφει σήμερα ο γαύρος ότι ο Βαλβέρδε ζήτησε φορ και τερματοφύλακα. Γράφουν που γράφουν ψέματα, δεν τα κάνουν και πιστευτά. Δηλαδή θέλουν να μας πουν ότι θα έχουμε Τζιμπούρ, Πάντελιτς, Ντιόγκο + μεταγραφή φορ, ενώ ο Βαλβέρδε παίζει σύστημα με 1 φορ. Κατά τη γνώμη μου θέλουμε έναν αριστεροπόδαρο αριστερό χαφ και έναν νεότερο ιμπαγάσα (τώρα ή το καλοκαίρι).

ntsmrtz
09-12-2011, 17:27
^^
ΤΩΡΑ! όχι το καλοκαίρι τα χαφ.
δίνεται μία εξαιρετική ευκαιρία στον ολυμπιακό να συνεχίσει και γιατί όχι να διακριθεί και λίγο. μην αφεθεί να παει χαμένη.
έχει η ομάδα καλή ψυχολογία, έχει η διοίκηση τα χρήματα, τα έχουμε ανάγκη τα χαφ, εάν βρεθούν οι κατάλληλοι τότε να τα σπρώξουν για να αποκτηθούν.
το καλοκαίρι... χ$σε ψηλά και αγνάντευε...

Giannis7
09-12-2011, 18:09
To θέμα είναι να μην έχουν αγωνιστεί με άλλη ομάδα στο Europa League για να μπορούν να αγωνιστούν στα παιχνίδια του Ολυμπιακού. Ότι στην διοίκηση έχουν χρήματα μην είσαι και τόσο σίγουρος, γιατί υπάρχουν και διάφορες τρύπες που πρέπει να καλυφθούν που άφησε ως προίκα η προηγούμενη διοίκηση. Πολλά λεφτά από το Champion's League πήγαν εκεί... Μακάρι πάντως να πάρουμε 2 καλούς παίχτες σε αυτές τις θέσεις.

I_HAVE_A_NAME_
09-12-2011, 19:14
μιας όμως και το ανέφερες, η άποψή σου είναι ότι στο σύγχρονο ποδόσφαιρο την τακτική και το ποδασφαιρικό πλάνο μπορούν να τα υπηρετήσουν σωστά παίκτες τύπου φουστέρ? (ακόμα και στον ολυμπιακό? που απέχει παρασάγγας από την ελιτ?)
όσο και να θέλουμε να το τυποποιήσουμε, εάν δεν έχεις παίκτες με προσωπικότητα (δεν αναφέρομαι στον φουστέρ που δεν μου είναι αρεστός) τότε δεν έχεις σωστό υλικό. δεν υπάρχει καλός παίκτης χωρίς προσωπικότητα. έτσι απλά.
η μαγκιά είναι τους παίκτες αυτούς να τους βάλεις να δουλέψουν ένα σύστημα χωρίς γκρίνια, χωρίς κόντρες με συνεχές τρέξιμο και πίεση μέσα από το οποίο θα φανεί και η ποδοσφαιρική τους παιδεία. την οποία (άποψή μου) ο φουστέρ δεν διαθέτει.

Κοίτα για να παιχτεί σε υψηλό επίπεδο το πλάνο που έχει στο μυαλό του ο Valverde θέλει πολλές αντικαταστάσεις παικτών, όχι μόνο του Fuster.
Άλλο προσωπικότητα και άλλο ποιότητα. Όποιος έχει το ένα δεν σημαίνει ότι έχει και το άλλο.
Η προσωπικότητα στο ποδόσφαιρο ταυτίζεται με τις ηγετικές ικανότητες.
Η ποιότητα είναι ένα μείγμα ποδοσφαιρικής παιδείας (με άλλο λόγια μυαλού) και τεχνικών ικανοτήτων.
Μεγαλύτερο παράδειγμα ο Gattuso της Milan ο οποίος είχε μεγάλη προσωπικότητα άλλα ήταν ένα κλαδευτήρι (ποιοτικά).
Ο Fuster για μένα είναι ένας στρατιώτης ο οποίος κάνει ότι του έχει ζητηθεί από τον Valverde.Φυσικά δεν έχει τα ποιοτικά χαρακτηριστικά για να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο ως δεκάρι αλλά για να βρεις ποιοτικό δεκάρι που να έχει αντοχή και να πιέζει όπως ζητάει ο Valverde πρέπει να δώσεις πολύ μαρούλι :D
Για να πάρεις ποιοτικό δεκάρι στυλ Ozil ή Sneijder (παραδείγματα δίνω δεν τους θέτω ως μεταγραφικούς στόχους) θες δύο αμυντικά χαφ πίσω τους που να τρέχουν για αυτόν και ο ένας από αυτούς να οργανώνει άριστα το παιχνίδι όταν παίρνει την μπάλα από τα μπακ.
Ότι κάνει η Ρεάλ δηλαδή με Xabi Alonso - Khedira - Ozil.
Η ποιότητα με λίγα λόγια δεν φτάνει ειδικά όσο το ποδόσφαιρο εξελίσσεται.Οι "εργάτες" μπορεί να μην φαίνονται αλλά είναι και αυτοί ένα αναπόσπαστο κομμάτι της εκάστοτε ομάδας.
Από τον Puyol και τον Mascherano μέχρι τον Gargano, τον Inler και τον Hamsik..

toninio
09-12-2011, 23:15
ρε π@υστη,ομως...μια φορα παμε στο europa και θα εχουμε πιθανους αντιπαλους man utd,man city,porto,ajax,atletico madrid κτλ...

ποια μαυρογατα μας εχει μουτζωσει???
Φίλε δεν είναι ακριβώς έτσι. Όπως ξαναείπα σε πρόσφατο ποστ, ας θυμηθούμε την πρώτη χρονιά του Βαλβέρδε, που είχαμε τρομερή ευκαιρία να φτάσουμε πολύ μακριά στο Γιουρόπα. Περνώντας τη Σεντ Ετιέν (που ήταν και το φυσιολογικό) θα συναντούσαμε Βέρντερ και μετά Ουντινέζε. Ακολουθούσε ο τελικός. Τρομακτική ευκαιρία να φτάσουμε σε έναν ευρωπαϊκο τελικό. Αυτό λοιπόν που μου είχε κάνει πάρα πολύ άσχημη εντύπωση εκείνη τη χρονιά δεν ήταν ούτε ο αποκλεισμός από την Ανόρθωση τον Αύγουστο ούτε κάτι άλλο, όσο η μετριότατη διαχείριση από τον Βαλβέρδε, ώστε η ομάδα μεσούσης της περιόδου, να είναι χώμα......



[quote=Giannis7;353670]^ Παιδιά, κάποιοι έχετε τρελό κόλλημα με τον Φουστέρ.....
................
Εμείς φίλε έχουμε κόλλημα ή ο Βαλβέρδε; Ο Φουστέρ κάνει ότι μπορεί και είναι ολοφάνερο ότι μέσα στο γήπεδο προσπαθεί πάρα πολύ. Άλλο όμως αυτό και άλλο το αν έχει θέση σε μία ομάδα σαν τον Ολυμπιακό (και στη συγκεκριμένη θέση, έτσι;)....


Δεν είναι ότι διαφωνώ μαζί σας σε όλα. Απλά πιστεύω ότι άμα βάλει γκολ ο Φουστέρ στον τελικό του Champion's League, δεν θα το χαρείτε επειδή το έβαλε ο Φουστέρ. Γιατί δεν κράζετε τον Μιραλάς που με στρωμένη την μπάλα σε ίδια ακριβώς φάση την έστειλε άουτ ?
............................
Διότι φίλε ο Μιραλάς είναι παικταράς, έχει ταχύτητα και τεχνική, και παίρνει συνεχώς προσπάθειες στα πόδια του, ακόμα και αν πρέπει να παίξει πιο ατομικά κάποιες φορές. Το 80% των καλών επιθετικών προσπαθειών της ομάδας ξεκινάνε από αυτόν, και θα τον κράξουμε κιόλας; Ε κάποιες φορές ας γίνει και πιο ατομιστής, μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Κάτσε να χτυπήσει και να λείψει κανένα δίμηνο, να δούμε μετά τί θα κάνουμε μπροστά.....

Ρε παιδιά, με τον Φουστέρ κάποιες φορές αναρωτιέμαι αν μου κάνουν πλάκα ή βλέπω όνειρο. Δεν είναι ότι δεν είναι παικταράς. Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να έχει 11 παικταράδες στο γήπεδο. Είναι αυτή η απίστευτη και αρρωστημένη επιμονή του Βαλβέρδε, σε έναν παίκτη απόλυτα μέτριο και μάλιστα σε μία θέση φοβερά σημαντική, διότι έχει να κάνει με τη δημιουργία παιχνιδιού. Τις νίκες θα σου τις δώσει η επίθεση, και όχι η άμυνα, όπως έχει επικρατήσει να λέγεται, διότι απλά....πρέπει να βάλεις γκολ για να κερδίσεις. Πρέπει λοιπόν οι δημιουργικοί σου παίκτες ΟΛΟΙ να ξέρουν μπάλα. ο Φουστέρ όχι μόνο δεν ξέρει, αλλά ώρες ώρες δεν μπορεί να κάνει ένα κοντρόλ. Και τον βάζει και δεκάρι, δηλαδή ΕΛΕΟΣ........
Την ίδια στιγμή Μήτρογλου και Φέτφα τους τρώει η μαρμάγκα, που είναι απείρως καλύτεροι παίκτες από τον Φουστέρ. Είναι να μην αγανακτεί κανείς; Στο κάτω κάτω, δεν θέλεις τους δύο προαναφερθέντες κύριε Βαλβέρδε; Οκ, αλλά παίξε αλλιώς, όχι με Φουστέρ δεκάρι.
Πάιζουμε μονίμως με μείον ένα παίκτη, δυστυχώς. Το δείχνει και η πραγματικότητα: δεύτεροι σε ένα γελοίο πρωτάθλημα και αποκλεισμένοι σε έναν μετριότατο όμιλο του Ch.L......κι ας κοροϊδεύουν οι εφημερίδες τον κόσμο, ότι φταίει η Ντόρτμουντ.......

Φίλε "I have a name", στον κόσμο αυτό δεν υπάρχουν δεκάρια που να πιέζουν και να μαρκάρουν σαν αμυντικά χαφ. Ένας παικταράς, μεσοεπιθετικός, ποτέ μα ποτέ δεν θα μαρκάρει σαν μηχανάκι. Η φύση του παικταρά του υπαγορεύει άλλα πράγματα. Κανένας αληθινός τεχνίτης στην ιστορία του ποδοσφαίρου δεν μάρκαρε ποτέ, όπως οι υπόλοιποι...(άντε να πεις ότι ο Μέσι μαρκάρει, αλλά αυτός είναι μία εξαίρεση, σε μία ομάδα-φαινόμενο, που είναι σχεδόν "μασονία", είναι άλλη περίπτωση). Για αυτό υπάρχει και η κατανομή εργασιών και αρμοδιοτήτων, στο ποδόσφαιρο και παντού. Ο παικταράς είναι για να δημιουργεί. Το μαρκάρισμα θα το κάνουν οι άλλοι.
Εκεί κάνει το λάθος ο Βαλβέρδε. Πιστεύει το άτομο ότι θα παίξει ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο με το Φουστέρ και το Μοντέστο; Διότι αυτό πάει να παίξει, που έχει γίνει και μόδα με τη Μπαρτσελόνα και την εθνική Ισπανίας. Το ποδόσφαιρο αυτό απαιτεί παίκτες με πολύ συγκεκριμένα προσόντα, με το πιο απαραίτητο από αυτά να είναι...η τεχνική και όχι το "μαρκάρισμα για το μαρκάρισμα". Το έχουν παίξει όλες κι όλες τρεις ομάδες καλά ως σήμερα: Η Ολλανδία (και ο Άγιαξ), η Μίλαν του Σάκι και η τωρινή Μπαρσελόνα. Και θα έρθει τώρα ο Βαλβέρδε να παίξει total football με αυτούς τους παίκτες........
Αλλά το πρόβλημα ξεκινάει από πολύ πιο πριν. Από το ότι ο Βαλβέρδε πρότεινε για μεσοεπιθετικό έναν τέτοιο παίκτη (ο οποίος αν γυρίσει στην Ισπανία, θα καταλήξει σε ομάδα της β κατηγορίας, κι όσο θέλετε στοίχημα). Αυτό αποτελεί τεράστιο πρόβλημα και, αν τον αφήσουν να κάνει το ολοκληρωτικό κουμάντο σε επιλογές παικτών, τη βάψαμε από χέρι.....

Giannis7
09-12-2011, 23:33
Διότι φίλε ο Μιραλάς είναι παικταράς, έχει ταχύτητα και τεχνική, και παίρνει συνεχώς προσπάθειες στα πόδια του, ακόμα και αν πρέπει να παίξει πιο ατομικά κάποιες φορές. Το 80% των καλών επιθετικών προσπαθειών της ομάδας ξεκινάνε από αυτόν, και θα τον κράξουμε κιόλας; Ε κάποιες φορές ας γίνει και πιο ατομιστής, μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Κάτσε να χτυπήσει και να λείψει κανένα δίμηνο, να δούμε μετά τί θα κάνουμε μπροστά.....

Δεν διαφωνώ σ΄αυτό. Ο Μιραλάς για μένα (μαζί με Τζιμπούρ, Παπαδόπουλο, Μελμπερκ, Τοροσίδη) είναι από τους παίχτες που δεν μπορούν να αντικατασταθούν από άλλο παίκτη του ρόστερ. Απλά ναι μεν ο Μιραλάς είναι καλύτερος παίχτης, αλλά στον Φουστέρ δεν αναγνωρίζουμε τίποτα. Κι όταν το αναγνωρίζουμε, το μειώνουμε. Συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ θέλω να πάρουμε καλύτερο δεκάρι από τον Φουστέρ.

Γνώμη μου πάντως είναι ότι ένας προπονητής δεν πρέπει να κρίνεται από τα πρόσωπα που χρησιμοποιεί, αλλά από το έργο του. Για σένα η ομάδα δεν παίζει το ποδόσφαιρο που μπορεί, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος που σε κάθε ματς κάνουμε 16-22 τελικές και παίζουμε στα ίσα κάθε ομάδα. Απλά κάποια στιγμή, υπάρχει η περίπτωση να στραβώσει ένα παιχνίδι (βλέπε Αrsenal - Ολυμπιακός) λόγω αυτού του τρόπου παιχνιδιού με το πρέσινγκ ψηλά.

messi10
09-12-2011, 23:41
Ρε παιδιά, με τον Φουστέρ κάποιες φορές αναρωτιέμαι αν μου κάνουν πλάκα ή βλέπω όνειρο. Δεν είναι ότι δεν είναι παικταράς. Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να έχει 11 παικταράδες στο γήπεδο. Είναι αυτή η απίστευτη και αρρωστημένη επιμονή του Βαλβέρδε, σε έναν παίκτη απόλυτα μέτριο και μάλιστα σε μία θέση φοβερά σημαντική, διότι έχει να κάνει με τη δημιουργία παιχνιδιού. Τις νίκες θα σου τις δώσει η επίθεση, και όχι η άμυνα, όπως έχει επικρατήσει να λέγεται, διότι απλά....πρέπει να βάλεις γκολ για να κερδίσεις. Πρέπει λοιπόν οι δημιουργικοί σου παίκτες ΟΛΟΙ να ξέρουν μπάλα. ο Φουστέρ όχι μόνο δεν ξέρει, αλλά ώρες ώρες δεν μπορεί να κάνει ένα κοντρόλ. Και τον βάζει και δεκάρι, δηλαδή ΕΛΕΟΣ........
Την ίδια στιγμή Μήτρογλου και Φέτφα τους τρώει η μαρμάγκα, που είναι απείρως καλύτεροι παίκτες από τον Φουστέρ.

Ποσο συμφωνω....

tonybsg
10-12-2011, 00:05
Ξέρεις τι ρε φίλε toninio, δεν με πειράζει που δεν συμφωνούμε σε τόσα πράγματα... τα ξαναείπαμε, δικαίωμά σου. Πραγματικά με "ενοχλεί" όμως που λόγω της εμπάθειας σου σε συγκεκριμένα πρόσωπα, μειώνεις το τι έχει καταφέρει και το τι έχει δείξει αυτή η ομάδα μέχρι στιγμής!

Μην το κάνεις αυτό, σε παρακαλώ, σ' αρέσει δεν σ' αρέσει, "για να τα λέμε και όλα" όπως είπες, "γλυτώσαμε από τον Ροσίτσκι", αλλά δεν λες σε πόσες φάσεις γλύτωσε η Άρσεναλ (και δεν είπες μόνο αυτό για να μειώσεις το τι έχει καταφέρει η ομάδα σε αυτόν τον όμιλο φυσικά). Μα τέτοια εμπάθεια, με την ομάδα που υποτίθεται ότι αγαπάς;

I_HAVE_A_NAME_
10-12-2011, 01:47
Φίλε "I have a name", στον κόσμο αυτό δεν υπάρχουν δεκάρια που να πιέζουν και να μαρκάρουν σαν αμυντικά χαφ. Ένας παικταράς, μεσοεπιθετικός, ποτέ μα ποτέ δεν θα μαρκάρει σαν μηχανάκι. Η φύση του παικταρά του υπαγορεύει άλλα πράγματα. Κανένας αληθινός τεχνίτης στην ιστορία του ποδοσφαίρου δεν μάρκαρε ποτέ, όπως οι υπόλοιποι...(άντε να πεις ότι ο Μέσι μαρκάρει, αλλά αυτός είναι μία εξαίρεση, σε μία ομάδα-φαινόμενο, που είναι σχεδόν "μασονία", είναι άλλη περίπτωση). Για αυτό υπάρχει και η κατανομή εργασιών και αρμοδιοτήτων, στο ποδόσφαιρο και παντού. Ο παικταράς είναι για να δημιουργεί. Το μαρκάρισμα θα το κάνουν οι άλλοι.
Εκεί κάνει το λάθος ο Βαλβέρδε. Πιστεύει το άτομο ότι θα παίξει ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο με το Φουστέρ και το Μοντέστο; Διότι αυτό πάει να παίξει, που έχει γίνει και μόδα με τη Μπαρτσελόνα και την εθνική Ισπανίας. Το ποδόσφαιρο αυτό απαιτεί παίκτες με πολύ συγκεκριμένα προσόντα, με το πιο απαραίτητο από αυτά να είναι...η τεχνική και όχι το "μαρκάρισμα για το μαρκάρισμα". Το έχουν παίξει όλες κι όλες τρεις ομάδες καλά ως σήμερα: Η Ολλανδία (και ο Άγιαξ), η Μίλαν του Σάκι και η τωρινή Μπαρσελόνα. Και θα έρθει τώρα ο Βαλβέρδε να παίξει total football με αυτούς τους παίκτες........
Αλλά το πρόβλημα ξεκινάει από πολύ πιο πριν. Από το ότι ο Βαλβέρδε πρότεινε για μεσοεπιθετικό έναν τέτοιο παίκτη (ο οποίος αν γυρίσει στην Ισπανία, θα καταλήξει σε ομάδα της β κατηγορίας, κι όσο θέλετε στοίχημα). Αυτό αποτελεί τεράστιο πρόβλημα και, αν τον αφήσουν να κάνει το ολοκληρωτικό κουμάντο σε επιλογές παικτών, τη βάψαμε από χέρι.....
Φίλε σε αυτό κάνεις λάθος.Υπάρχουν πολύ μεσοεπιθετικοί με ποιότητα που μαρκάρουν γιατί έχουν λάβει τέτοια οδηγία από τον προπονητή τους.
Ο Iniesta, ο Pedro, ο Xavi και ο Fabregas είναι παίκτες με ποιότητα που μαρκάρουν, o Modric στην Tottenham, οι Silva - Nasri στην City ,ο Hamsik στην Napoli.ο Sneijder επί Mourinho μάρκαρε.
Και αυτούς τους σκέφτηκα σε 5 λεπτά...
Άλλο το πέφτω σαν σκυλί στην μπάλα και τρώω πόδια και άλλο πρεσάρω τον αντίπαλο σωστά και του δίνω περιορισμένες επιλογές.
Δεν μίλησα για total football.Εννοείται ότι δεν μπορεί να παιχτεί με τέτοιους παίκτες.Από το total football όμως μέχρι αυτό που παίζαμε στην Ευρώπη μέχρι πριν κάποια χρόνια υπάρχουν πολλές επιλογές.
Ο Valverde εφαρμόζει την πίεση ψηλά και η πίεση ψηλά καλώς ή κακώς θέλει απίστευτη αντοχή και πολύ καλή κυκλοφορία.Το πρώτο το έχει η ομάδα στις περισσότερες γραμμές, το δεύτερο θέλει άλλους παίκτες δηλαδή πολύ μαρούλι..
Γιατί είπαμε ή κάνεις σωστό scouting ή δίνεις λεφτά σαν τον λακαμα :banplease:
Για τον Valverde έχω πει πολλές φορές για τις εμμονές που έχει και ο Fuster είναι μια από αυτές.
Σε μερικές βδομάδες όμως είμαι σίγουρος ότι θα ξεχάσεις τον Fuster! Ξέρεις γιατί???
Διαβάζω ότι επειδή δεν έχει εκδηλώσει καμία ομάδα ενδιαφέρον επιστρέφει ο Diogo.........
Εκεί να δεις Βραζιλιάνο απ'την Καλαμάτα που έλεγε και ο Γεωργίου.Να παίρνει τον κουβά με το τσιμέντο στον ώμο και να ανεβαίνει την σκαλωσιά...

toninio
10-12-2011, 02:56
Δεν διαφωνώ σ΄αυτό. Ο Μιραλάς για μένα (μαζί με Τζιμπούρ, Παπαδόπουλο, Μελμπερκ, Τοροσίδη) είναι από τους παίχτες που δεν μπορούν να αντικατασταθούν από άλλο παίκτη του ρόστερ. Απλά ναι μεν ο Μιραλάς είναι καλύτερος παίχτης, αλλά στον Φουστέρ δεν αναγνωρίζουμε τίποτα. Κι όταν το αναγνωρίζουμε, το μειώνουμε............
...........
Γνώμη μου πάντως είναι ότι ένας προπονητής δεν πρέπει να κρίνεται από τα πρόσωπα που χρησιμοποιεί, αλλά από το έργο του..........
.....................
Κι όμως φίλε, αναγνωρίζω και πολύ μάλιστα το ότι ο Φουστέρ προσπαθεί, τρέχει πολύ, και γενικά δίνει ό,τι έχει. Αυτό δυστυχώς είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Και τώρα δεν θα με πιστέψεις, αλλά πιστεύω ότι επειδή μία ομάδα δεν πρέπει να αλλάζει πολύ το ρόστερ, δηλαδή πιστεύω πολύ στο "ζύμωμα" και στη χημεία που αναπτύσσεται, τον Φουστέρ αν ήταν στο χέρι μου, δεν θα τον έδιωχνα, ούτε κανέναν από αυτούς που θεωρώ μέτριους ποιοτικά, πχ Μοντέστο. Απλά, θα τον ήθελα για back up ή θα τον εκμεταλλευόμουν σε άλλη θέση, πχ δεύτερο επιθετικό ή ακόμα και σέντερ φορ στην ανάγκη. Επ ουδενί όμως επιθετικό χαφ ή δεκάρι.....
Πολύ σωστά λες ότι ένας προπονητής κρίνεται από το έργο του. Πιστεύω ότι μέσα σε αυτό το έργο, ένα πολύ σημαντικό κομμάτι είναι και το τί παίκτες επιλέγει, τί παίκτες γενικά κάνει γούστο και θέλει να έχει. Αυτό για μένα είναι πρόβλημα. Διάβαζα την περασμένη άνοιξη κάποιους παίκτες που πρότεινε ο Βαλβέρδε για απόκτηση. Ήταν κάτι παίκτες της Βιγιαρεάλ "Β". Έχουμε δει όλοι τί άλλους παίκτες έχει προτείνει (και φέρει) ο ίδιος ως τώρα. Δεν ξέρω, στο συγκεκριμένο σημείο βλέπω μεγάλο πρόβλημα.....


Ξέρεις τι ρε φίλε toninio, δεν με πειράζει που δεν συμφωνούμε σε τόσα πράγματα... τα ξαναείπαμε, δικαίωμά σου. Πραγματικά με "ενοχλεί" όμως που λόγω της εμπάθειας σου σε συγκεκριμένα πρόσωπα, μειώνεις το τι έχει καταφέρει και το τι έχει δείξει αυτή η ομάδα μέχρι στιγμής!

Μην το κάνεις αυτό, σε παρακαλώ, σ' αρέσει δεν σ' αρέσει, "για να τα λέμε και όλα" όπως είπες, "γλυτώσαμε από τον Ροσίτσκι", αλλά δεν λες σε πόσες φάσεις γλύτωσε η Άρσεναλ (και δεν είπες μόνο αυτό για να μειώσεις το τι έχει καταφέρει η ομάδα σε αυτόν τον όμιλο φυσικά). Μα τέτοια εμπάθεια, με την ομάδα που υποτίθεται ότι αγαπάς;
Φίλε, δεν σου δίνω άδικο να με "κατηγορείς" για εμπάθεια, γιατί πολλές φορές μιλάω κάπως υπερβολικά. Δεν ξέρω αν το ξέρεις, συνήθως είμαστε πολύ πιο αυστηροί με αυτό που γουστάρουμε και θέλουμε να βλέπουμε να πηγαίνει καλά. Παρακολουθώ την ομάδα από το 1982. Ειλικρινά έχω βαρεθεί να βλέπω να γίνονται οι μύριες όσες βλακείες στον Ολυμπιακό, από εποχής Νταϊφά, έως τον Κόκκαλη. Πρέπει επί τέλους να γίνει μία σοβαρή προσπάθεια στον Ολυμπιακό, διότι είμαστε μία ομάδα με τρομερή δυναμική. ο Μαρινάκης με απογοητεύει ως τώρα, και ελπίζω να με διαψέυσει. Εάν δεν γίνει όμως ΤΩΡΑ κάτι καλό, που είναι φρέσκος ο πρόεδρος και είναι λυμένο το οικονομικό, πότε θα γίνει; Είδα τί έγινε το καλοκαίρι και απογοητεύτηκα..(ένα σωρό παίκτες να πηγαινοέρχονται, δώδεκα (!) παρακαλώ μεταγραφές, άλλοι να βγάζουν την προετοιμασία και άλλοι να παίζουν....). Σε αυτά φταίνε εξίσου Μαρινάκης και Βαλβέρδε. Εάν δεν καθορίσει ο προπονητής το πλάνο και δεν θέσει κάποια όρια και προϋποθέσεις, για να χτιστεί σωστά μία ομάδα, ποιός θα το κάνει; .....
Βλέπω στον Ολυμπιακό λάθη και απουσία σοβαρού πλάνου, που μου θυμίζει τριτοκοσμικές εποχές, ειλικρινέστατα μιλάω......
Αλλά είσαι σίγουρος ότι μειώνω τις επιτυχίες της ομάδας; Έχεις σκεφτεί μήπως σε κάποιο βαθμό συμβαίνει και κάτι αντίστροφο; Δηλαδή μήπως έχουν πέσει αρκετά κάποια "στάνταρ" και θεωρούνται επιτυχία αυτά που γίνονται φέτος, ενώ δεν είναι; Διότι να είσαι σίγουρος, ένας καλός Ολυμπιακός θα πέρναγε τον όμιλο, σε αυτό είμαι κάθετος......
Ο κόσμος του Ολυμπιακού πρέπει να είναι αυστηρός με την ομάδα, εγώ έτσι πιστεύω. Όχι τίποτε άλλο, αλλά ο Ολυμπιακός έχει δυνατότητες για πολύ παραπάνω. Απλά θέλει δουλειά και γνώση.....

"I have a name", έχεις δίκιο φυσικά, παίκτες καλοί που να μαρκάρουν υπάρχουν και αρκετοί μάλιστα. Αυτοί βεβαια είναι δυσεύρετοι και θα τους δεις να παίζουν αποκλειστικά σε τοπ ομάδες, διότι όπως λες, θέλει πολύ μαρούλι. Αναλογικά όμως, αν τους πάρεις έναν προς έναν, κανείς τους δεν είναι ο χαρισματικός, ο μεγάλος παίκτης (εάν θεωρήσουμε ότι μεγάλος παίκτης είναι ο Μέσι, ο Ροναλντίνιο, ο Ζιντάν, τίποτα λιγότερο). Αναφερόμενος λοιπόν στο δεκάρι για τον Ολυμπιακό, εννοώ έναν παίκτη που, σε σχέση με τους υπόλοιπους, θα ξέρει μερικά καντάρια μπάλα παραπάνω. Κι επειδή δεν θα μπορούμε ποτέ να έχουμε Ζιντάν, θα στραφούμε σε έναν εξαιρετικό μπαλαδόρο, που όμως δεν θα μπορούμε να του ζητάμε να μαρκάρει και ιδιαίτερα. Ο παίκτης όμως αυτός θα σου βγάλει άσσους από το μανίκι, για να κερδίσεις αγώνες. Ας σκεφτούμε τί έκανε ο Γέστε, που είναι ένα κάποιο είδος καλού δεκαριού, στη Μαρσέιγ. Μπορεί να μην βγάζει ένα ημίχρονο, αλλά χωρίς αυτήν την έμπνευση, διπλό στο Βελοντρόμ δεν παίρναμε.....
Θεωρώ ότι δεν μπορούμε να παίξουμε αυτό το είδος ποδοσφαίρου που θέλει ο Βαλβέρδε, γιατί χρειάζονται πολλοί παίκτες με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (τεχνική+άφθονο μαρκάρισμα). Στο κάτω κάτω, αυτό το ποδόσφαιρο δεν είναι πανάκεια, ούτε σημαίνει ότι αν δεν το παίζεις, είσαι χαμένος. Μπορείς να παίζεις ένα οποιοδήποτε σύστημα, και αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, να σου φέρει τίτλους και διακρίσεις, εκεί είναι ολο το θέμα....

nikon
10-12-2011, 09:10
Iταλική «σφαγή» για τον Αβραάμ! (http://www.sday.gr/Football/Super-League/Olympiakos/%CE%99%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B7--%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%B7--%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%91%CE%B2%CF%81%CE%B1%CE%B1%CE%BC-.aspx)


Τρεις ποδοσφαιρικοί «κολοσσοί» της Ιταλίας φέρονται να έχουν... γλυκαθεί από τις εμφανίσεις του Αβραάμ Παπαδόπουλου!

Σύμφωνα με το «calciomercato.it», μετά τις εξαιρετικές του εμφανίσεις στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, ο διεθνής κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού, έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον της Ρόμα, που τον κοστολογεί 3,5εκατ. ευρώ. Οι «τζιαλορόσι», έχουν μεγάλο «κενό» στη συγκεκριμένη θέση μετά τον τραυματισμό του Νίκολας Μπουρντίσο και δεν αποκλείεται να καταθέσουν επίσημη πρόταση στους «ερυθρόλευκους» τον προσεχή Ιανουάριο.

Παράλληλα το δημοσίευμα εμπλέκει στην υπόθεση και τις Ίντερ, Γιουβέντους, που εξετάζουν το ενδεχόμενο να ασχοληθούν με τον παίκτη στο μέλλον. Αξίζει πάντως να αναφερθεί ότι ο Παπαδόπουλος, ανανέωσε το προηγούμενο καλοκαίρι το συμβόλαιό του με τον Ολυμπιακό.Ας ελπίσουμε να μείνουν στη σφαγή και την γλύκα ειδικά για 3,5 μύρια.

tonybsg
11-12-2011, 22:36
Καλό ματς στο πρώτο ημίχρονο από την ομάδα μας, και γενικότερα χορταστικό και στα δύο ημίχρονα, μιας και η Κέρκυρα είχε τουλάχιστον 4 καλές ευκαιρίες. Μπράβο και στον Μέγιερι για τις αποκρούσεις του! Έτσι πάντως, να μπαίνει η μπάλα μέσα, όπως χρωστάνε πρώτα απ' όλα στους εαυτούς τους οι παίκτες με την μπάλα που έχουν παίξει μέχρι στιγμής. Κρίμα για τον Μιραλάς που δεν σκοράρει, αλλά είναι παικταράς, φέτος κάνει τρομερή δουλειά μες στο γήπεδο, δεν χορταίνεις να τον βλέπεις.

Εκεί που είχα ενθουσιαστεί με τον Φέτφα του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο εξαφανίστηκε, επανήλθε στις προηγούμενες κακές εμφανίσεις του (όπως και με Δόξα, Παναιτωλικό). Κρίμα, μακάρι να πάει καλύτερα στην συνέχεια. Τραγικός Αμπτούν για άλλο ένα ματς, νομίζω αρκετές ευκαιρίες του έχει δώσει ο Βαλβέρδε, οκ, κυνηγάει την μπάλα, την ζητάει, αλλά τι μ' αυτό, δεν του βγαίνει τίποτα, δεν βοηθάει την ομάδα καθόλου. Θετικός και ο Παπάζογλου. Γενικώς μια χαρά, το φοβόμουν με τέτοιες απουσίες, αλλά η ομάδα έδειξε καλό πρόσωπο παρά τις τόσες αλλαγές. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι και καλύτερα μετά τις επιστροφές!

Giannis7
11-12-2011, 22:45
Πολύ γκίνια ο Μιραλάς φέτος... Πάντως κι εγώ συμφωνώ ότι είναι πολύ καλύτερος από πέρσι.

gtakis
11-12-2011, 23:01
Aς μου βγάζουν 3 ασίστ σε κάθε μάτς οι Φέτφα-Μιραλάς όπως κι απόψε και δεν θέλω να κάνουν τίποτα άλλο.........................

toninio
12-12-2011, 02:28
Aς μου βγάζουν 3 ασίστ σε κάθε μάτς οι Φέτφα-Μιραλάς όπως κι απόψε και δεν θέλω να κάνουν τίποτα άλλο.........................
Ακριβώς αυτό.....

I_HAVE_A_NAME_
12-12-2011, 15:04
Ωραίο ματς από την "ενδεκάδα ανάγκης".
Ο Φετφα μπορεί να διακριθεί σε σχήματα που δεν έχουν καθαρούς εξτρεμ (που να κινούνται μόνο στην γραμμή δηλαδή) οπότε τα σχήματα του Valverde του ταιριάζουν γάντι.
O Abdoun φαίνεται περίπτωση Zairi και ο Monje δεν έχει βρει τα πατήματα του ακόμα οπότε Φέτφα δαγκωτό :D

toninio
12-12-2011, 16:41
Ο Φετφατζίδης, με ελάχιστη συμμετοχή και, κυρίως, μετά από το περυσινό στεγνό θάψιμο που έφαγε όλη τη χρονιά, έχει ήδη κάνει αρκετά πράγματα...(και σίγουρα περισσότερα και πιο σημαντικά από άλλους που παίζουν πιο πολύ).....
Αν και δείχνει να έχει και πάσα, εγώ τον θεωρώ εξτρέμ, λόγω της πολύ καλής προσποίσης, τρίπλας και ελέγχου της μπάλας εν κινήσει, που του δίνουν τη δυνατότητα για πλαγιοκοπήσεις......
Εάν πάρει παιχνίδια στα πόδια του, φορμαριστεί και αισθανθεί ότι τον πιστεύουν και ότι δεν πρέπει να είναι κάθε φορά ένας μικρός Μαραντόνα, για να παίξει και στον επόμενο αγώνα, θα παίξει πολύ καλύτερα ακόμα, έχει πολλές δυνατότητες......

Φυσικά, μην περιμένει κανείς με τον Βαλβέρδε να αναδειχθεί και να παίξει στον Ολυμπιακό ο Φετφατζίδης, αυτό ξεχάστε το......

msnes7
12-12-2011, 18:52
Στην παρούσα φάση ένα σχήμα με τζιμπούρ,μιραλάς πάντελιτς θα βόλευε πολύ τον ολυμπιακό.Είναι κρίμα πάνω που ο σέρβος έχει ζεσταθεί να τον ξαναστείλει πάγκο άσε που αν είναι να βλέπουμε τον αμπντούν στην θέση του(εφόσον γυρίσει ο τζιμπούρ) καλύτερα να αρχίσουμε τις ομαδικές αυτοκτονίες.
Η άμυνα χτες τραγική,ευτυχώς ήταν η κέρκυρα αντίπαλος και όχι καμιά σοβαρή ομάδα γιατί αλλιώς δεν ξέρω τι θα έβγαινε

msnes7
12-12-2011, 18:53
O Abdoun φαίνεται περίπτωση Zairi
Ο ζαιρί έκανε και κάτι για να τον θυμόμαστε......

I_HAVE_A_NAME_
12-12-2011, 19:08
Αν και δείχνει να έχει και πάσα, εγώ τον θεωρώ εξτρέμ, λόγω της πολύ καλής προσποίσης, τρίπλας και ελέγχου της μπάλας εν κινήσει, που του δίνουν τη δυνατότητα για πλαγιοκοπήσεις......

Όταν λέω καθαρό εξτρεμ εννοώ παίκτες που παίζουν κυρίως στην γραμμή και σπάνια συγκλίνουν στην περιοχή για να πάνε για το γκολ. Τέτοιοι παίκτες είναι ο Joaquin,ο Vicente,ο Leto (πριν τον Ferreira) κλπ
Τέτοιους παίκτες συναντάς σε 4-4-2 περισσότερο γιατί προσπαθώντας να δώσουν χώρο και να τροφοδοτήσουν παράλληλα τους δυο επιθετικούς παίζουν περισσότερο στην γραμμή και πάνε για την σέντρα ή την κοντινή πάσα εάν περάσουν το μπακ που τους μαρκάρει.
Τέτοιοι παίκτες βέβαια, όπως και τα καθαρά δεκάρια (στυλ Riquelme, Rivaldo), τείνουν να εκλείψουν απ'το σύγχρονο ποδόσφαιρο γιατί έχουν διαφοροποιηθεί σε μεγάλο βαθμό και τα σχήματα τα οποία δίνουν πιο σύνθετους ρόλους στον εκάστοτε ποδοσφαιριστή.
Τον Φέτφα τον θεωρώ περισσότερο περιφερειακό επιθετικό γιατί συγκλίνει μονίμως στην περιοχή γιατί εξαιτίας του μικρού διασκελισμού του δεν έχει μεγάλη ταχύτητα άλλα έχει πολύ καλή επιτάχυνση.
Έτσι μπορεί να ξεπεράσει τους αντιπάλους του με γρήγορες εναλλαγές κατεύθυνσης και όχι σε sprint απ'την πλευρά της γραμμής όπως κάνει πχ ο Walcott ή ο Lennon.

toninio
12-12-2011, 23:49
Συμφωνώ ότι παίκτης γραμμής ο Φέτφα δεν είναι, με την έννοια που λες και με τα παραδείγματα παικτών που φέρνεις. Πάικτης γραμμής ήταν και ο Τζόλε, για να τον θυμηθούμε και αυτόν...
Το προσόν που έχει ο Φετφατζίδης είναι αυτο ακριβώς που είπες, δηλαδή γρήγορη εναλλαγή κατεύθυνσης με καλό έλεγχο της μπάλας, και με πολύ καλή επιτάχυνση (που στο ποδόσφαιρο είναι συχνά πιο σημαντικό από την απλή ταχύτητα, δηλαδή το πόσο γρήγορα μπορεί να τρέξει κανείς πχ τα 80 μέτρα, διότι αυτό που μετράει στη μπάλα είναι η ακρίβεια και η ταχύτητα μία συγκεκριμένη στιγμή, είτε στην επίθεση είτε στην άμυνα).
Κι επειδή είναι μεγάλο ταλέντο, ακόμα και αν συνεχίζει να παραγκωνίζεται, θα δείχνει όποτε μπορεί την αξία του, έστω και σε μικρές δόσεις, διότι αυτά τα πράγματα δεν κρύβονται.....

tonybsg
14-12-2011, 21:06
Επιτέλους, εκτός από την μπάλα που βλέπαμε τόσο καιρό, βλέπουμε και αποτελεσματικότητα, χαίρεσαι να την βλέπεις την ομάδα!

Άλλο ένα ματς με καλό Φέτφα μέσα (με αρνητικό την βουτιά, δεν πειράζει όμως, ελπίζω να μην επαναληφθεί βέβαια, δεν τα θέλουμε αυτά), πολύ καλό που παίζουν και ο Παπάζογλου και ο Πότου, Μανιάτης, Μοντέστο σταθερές αξίες έτσι κι αλλιώς, ο Μάρκο τα ίδια, για τον Μιραλάς τι να πεις, δεν είδαμε Αμπτούν αλλά Μόνχε που πιστεύω ότι ήταν καλύτερος συγκριτικά αλλά και γενικότερα ήταν θετικότατος... Όλα καλά!

Giannis7
15-12-2011, 00:49
Τα ματς ίσως γίνουν 200 ή 300.

Εγώ ελπίζω να γίνουν 1000... κι ας θέλουν κάποιοι τον Σόλιντ και τον Λεμονή.

msnes7
15-12-2011, 01:08
Ποιόν σόλιντ τι λες τώρα.Ας τον εκεί που έιναι στα ηφαίστεια:b030::a057:

Δεν αντέχει σε κριτική ούτε το σημερινό ούτε αυτό με την κέρκυρα.Αυτό που μου άρεσε είναι ότι η ομάδα τρέχει και όταν τρέχει παίζει μπάλα.
Και κάτι πολύ σημαντικό.Κανείς παίχτης δεν παίζει αδιάφορα ούτε χαλαρώνει είτε είναι 1-0 είτε 4-0.Μεγάλο πράγμα να χτίσεις κάτι τέτοιο

tonybsg
16-12-2011, 13:23
Στους «20» κορυφαίους ο Μέγιερι! (http://www.onsports.gr/Podosfairo/Champions-League/item/152646-Stoys-20-koryfaioys-o-Megieri?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter)

tonybsg
16-12-2011, 15:27
Με Ρούμπιν κληρωθήκαμε

Aphelian
16-12-2011, 15:29
Με την απόδοση που είχατε στους ομίλους, περνάτε έυκολα στην επόμενη φάση.

messi10
16-12-2011, 15:38
Bατη κληρωση, αν παιξουμε με το ιδιο παθος. Αν περασουμε, εχουμε κ μεγαλο παραθυρακι για τους <<8>>, αφου μετα θα αντιμετωπισουμε ειτε Σαλτσμπουργκ, ειτε Μεταλιστ.

tonybsg
16-12-2011, 15:45
^^

Σάλτζμπουργκ ή Μέταλιστ Χάρκιβ

I_HAVE_A_NAME_
16-12-2011, 15:58
Απίστευτα βατή η κλήρωση.Ειδικά με την απόδοση που είχαμε στους αγώνες του Champions League!
Εάν δεν περάσουμε στους 8 θα είναι μεγάλη αποτυχία..

PDS
16-12-2011, 16:18
^H Ρουμπιν δεν θα εχει ξεκινησει το πρωταθλημα εκεινη την εποχη,επισης δεν ειδα κανα μεγαθηριο με τον ΠΑΟΚ.Δεν ειναι ευκολη,αλλα μπορει να την χτυπησει ο Ολυμπιακος.Οκ μπορει να μην ειναι η μεγιστη αποτυχια αν αποκλειστει απο μια ομαδα με μεγαλυτερο μπατζετ,αλλα ουτε και η τεραστια επιτυχια αν προκριθει με αντιπαλο αυτη την ομαδα,η οποια εδειξε οτι ειναι στα μετρα των μεγαλυτερων Ελληνικων ομαδων.
Λογικο ειναι να υπαρχει αισιοδοξια.

Giannis7
16-12-2011, 16:22
Καλή η κλήρωση με την έννοια ότι δεν μπορείς να υποτιμήσεις την Ρουμπίν Καζάν. Ούτε κανένα μεγαθήριο είναι, ούτε κανένα καφενείο. Αν περάσουμε λογικά μετά θα μας περιμένει η Μέταλιστ, η οποία δεν έχει καμία σχέση με την ομάδα που αντιμετωπίσαμε το 2008. Είναι η 3η δύναμη στην Ουκρανία (πίσω από Ντιναμό Κιέβου και Σαχταρ), αλλά δεν είναι καθόλου κακή ομάδα.

Πάντως ο δρόμος για τους 8 είναι ανοιχτός και με εμφανίσεις σαν του Champion's League μπορούμε να ελπίζουμε σε κάτι καλό.

@kostasb13

Ο Ολυμπιακός φέτος έχει διαφορετική προσέγγιση στα ευρωπαικά παιχνίδια, γι' αυτό δημιουργούνται και μεγάλες προσδοκίες. Καταλαβαίνω βέβαια ότι εσύ ως Παναθηναικός θέλεις να μας προσγειώσεις. :D

tonybsg
16-12-2011, 16:28
Απλά υπάρχει περισσότερη αισιοδοξία απ' ότι θα υπήρχε πχ με την Πόρτο (και ας μην "πετάει").

Θεωρώ ότι η κλήρωση είναι καλή από την σκοπιά ότι δεν θα την υποτιμήσουμε σε καμία περίπτωση, ενώ ταυτόχρονα δεν είναι και ανίκητη.

Πιστεύω μάλιστα, ότι οι αντίπαλοι που έχουμε στους 16 ίσως δώσουν ένα παραπάνω κίνητρο στους παίκτες να δώσουν την ίδια σημασία και στο Europa όπως και στο CL μιας και υπάρχει προοπτική.

Βέβαια ο Ολυμπιακός (του Βαλβέρδε) από την Μέταλιστ έχει χάσει την προηγούμενη φορά στο Europa (με την παλιά μορφή του, 1-0 εκτός αν θυμάμαι καλά), την Ρούμπιν δεν την έχει νικήσει ελληνική ομάδα (ο Πάντελιτς είπε "α, ωραία, τώρα θα χάσει" χαχαχα) ενώ και ο Παναθηναϊκός για παράδειγμα απέκλεισε την Ρόμα πρόπερσυ για να αποκλειστεί από την Σταντάρ.

Οπότε τα μεγάλα λόγια δεν έχουν νόημα, σίγουρα θα μπορούσε να είναι και χειροτερη η κλήρωση αλλά και καλύτερη, για μένα, αν εμφανιστεί όπως στο CL έχει πολλές πιθανότητες.

kostasb13
16-12-2011, 16:47
^H Ρουμπιν δεν θα εχει ξεκινησει το πρωταθλημα εκεινη την εποχη,επισης δεν ειδα κανα μεγαθηριο με τον ΠΑΟΚ.Δεν ειναι ευκολη,αλλα μπορει να την χτυπησει ο Ολυμπιακος.Οκ μπορει να μην ειναι η μεγιστη αποτυχια αν αποκλειστει απο μια ομαδα με μεγαλυτερο μπατζετ,αλλα ουτε και η τεραστια επιτυχια αν προκριθει με αντιπαλο αυτη την ομαδα,η οποια εδειξε οτι ειναι στα μετρα των μεγαλυτερων Ελληνικων ομαδων.
Λογικο ειναι να υπαρχει αισιοδοξια.

Aλλο η αισιοδοξια που ειναι λογικο να υπαρχει και αλλο η αντιληψη που βλεπω μετα την κληρωση απο καποιους του τυπου ''Ελα μωρε, ποια Ρουμπιν τωρα''...
Καλη ομαδα ειναι, καλους παικτες εχει και για μενα η κληρωση ειναι ζορικη για το γαυρο

p.s Μετεφερα το ποστ στο καφενειο. Για να μην παραπονιεται και ο nikon...

PDS
16-12-2011, 16:50
Επειδη προλαβα το ποστ σου Νικο.Ηταν μεν ον τοπικ το ποστ του Κωστα,αλλα ειρωνικο και θα μπορουσε να ακολουθησει ''μαχη''.Ο Κωστας το καταλαβε μονος του και εκανε το ποστ στο καφενειο.Αν συνεχιζοταν η κουβεντα σε αυτο το στυλ θα πηγαιναν στο καφενειο και τα υπολοιπα ποστ,αλλα για αρχη προτιμησα να το αφησω,κανοντας ενα ποστ που θα εριχνε τους τονους.Απο κει και περα προς τιμη τους οι φιλοι του ΟΣΦΠ δεν συνεχισαν,οποτε δεν χρειαστηκε να γινει η μεταφορα.
Λογικο ειναι να γινονται αυτα,γιατι οι περισσοτεροι ειχαν συνηθισει διαφορετικα μεχρι σημερα.Σιγα σιγα θα προσαρμοστουν ολοι στα νεα δεδομενα.


Απο κει και περα επιμενω οτι για μενα,δεν ειναι ουτε ευκολη ουτε δυσκολη κληρωση.Το καλο για τον ΟΣΦΠ ειναι οτι αν περασει στους 16 εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να παει στους 8.


Aλλο η αισιοδοξια που ειναι λογικο να υπαρχει και αλλο η αντιληψη που βλεπω μετα την κληρωση απο καποιους του τυπου ''Ελα μωρε, ποια Ρουμπιν τωρα''...
Καλη ομαδα ειναι, καλους παικτες εχει και για μενα η κληρωση ειναι ζορικη για το γαυρο

Καλα αν παει με αυτη τη λογικη εχει αποκλειστει.Αλλα ειδικα την εποχη που θα παιξουν δεν ξερω γιατι θα πρεπει να μην ειναι αισιοδοξοι.Οι αλλοι δεν θα εχουν παιχνιδια στα ποδια τους.

nikon
16-12-2011, 16:55
p.s Μετεφερα το ποστ στο καφενειο. Για να μην παραπονιεται και ο nikon...Εγώ ήμουν έτοιμος να σου απαντήσω αλλά αυτή τη μεταφορά από εδώ και από εκεί δεν την γουστάρω οπότε ούτε παραπονιέμαι αλλά ούτε και ασχολούμαι.


Επειδη προλαβα το ποστ σου Νικο.Ηταν μεν ον τοπικ το ποστ του Κωστα,αλλα ειρωνικο και θα μπορουσε να ακολουθησει ''μαχη''.Ο Κωστας το καταλαβε μονος του και εκανε το ποστ στο καφενειο.Αν συνεχιζοταν η κουβεντα σε αυτο το στυλ θα πηγαιναν στο καφενειο και τα υπολοιπα ποστ,αλλα για αρχη προτιμησα να το αφησω,κανοντας ενα ποστ που θα εριχνε τους τονους.Απο κει και περα προς τιμη τους οι φιλοι του ΟΣΦΠ δεν συνεχισαν,οποτε δεν χρειαστηκε να γινει η μεταφορα.
Λογικο ειναι να γινονται αυτα,γιατι οι περισσοτεροι ειχαν συνηθισει διαφορετικα μεχρι σημερα.Σιγα σιγα θα προσαρμοστουν ολοι στα νεα δεδομενα.Το έσβησα όταν έκανες αυτό που έπρεπε όταν δηλαδή ήξερα ότι το "πρόλαβες".

msnes7
16-12-2011, 20:20
Αν η ομάδα θέλει να λέει ότι έχει στόχους στην ευρώπη ΠΡΕΠΕΙ να πάει στους 8.Χρυσές ευκαιρίες δεν σου δίνονται συχνά(όπως με την μπορντό πριν 2 χρόνια).
Δεν ξέρω πως και τι να τα δώσουν όλα να περάσουν 2 γύρους.Μετά θα είναι υπέρβαση οτιδήποτε άλλο.
Βέβαια ξεχνάμε κάτι σημαντικό.Όλες οι ομάδες δεν θα είναι στην ίδια κατάσταση τότε.Πάντως η ρούμπιν μετά τον χειμώνα θα είναι χειρότερη

tonybsg
16-12-2011, 20:37
^^Συμφωνώ Μένιο. Αρκεί να δώσουν την δέουσα σημασία και όχι να το κάνουν αγγαρεία (λες και κάθε χρόνο παίρνουμε το CL ξέρω γω). Δεν λέω φυσικά να παρατήσουν το πρωτάθλημα, σωστά είναι αυτός ο πρώτος στόχος, ας δώσουν όμως το κάτι παραπάνω μιας και υπάρχουν και προοπτικές.

Δύο παρατηρήσεις επιπλέον μόνο για την κατάσταση της Ρούμπιν.

1. Ρωσικές ομάδες το έχουν σηκώσει στο πρόσφατο παρελθόν, επομένως πέρασαν επιτυχώς από αυτές τις φάσεις.
2. Παίζει να είναι και διαφορετική ομάδα, μιας και πολύ πιθανόν θα έχει κάνει μεταγραφές.

msnes7
16-12-2011, 21:05
Πάντως πέρυσι αν θυμάμαι καλά όλες οι ρώσικες και ουκρανικές ομάδες μετά τον χειμώνα αποκλείστηκαν.
Μπορεί να κάνει μεταγραφές αλλά μπορεί και να της φύγουν παίχτες.Εμένα με ανησυχεί περισσότερο η κατάσταση του ολυμπιακού τότε και αυτό που είπες αν θα δώσουν την πρέπουσα σημασιά στα 2 ματς

Giannis7
16-12-2011, 22:42
Έστω ότι ο Ολυμπιακός περνάει την Ρουμπίν, αλλά κάνει στο πρωτάθλημα 2/4 γκέλες. Προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου. Θα θυμάται κανείς του χρόνου ότι ο Ολυμπιακός μετά το διπλό στο Βελοντρόμ έχασε 2-0 στην Τρίπολη ? Θα θυμάται κανείς τις γκέλες του ΠΑΟΚ ? Αυτά που μένουν είναι, το διπλό στη Γαλλία για τον Ολυμπιακό και το διπλό στην Αγγλία για τον ΠΑΟΚ. Ο Άρης πήγε στους 32 του Γιουρόπα, νικώντας 2 φορές μάλιστα την Ατλέτικο, και απολύθηκε ο Κούπερ γιατί δεν πήγαινε καλά στην Ελλάδα. Αυτά έχουμε εδώ δυστυχώς.

I_HAVE_A_NAME_
17-12-2011, 03:35
"Απο ποτε εχει γινει ''ευκολο'' για το γαυρο το να περασει ομαδα σαν την Ρουμπιν?...και μεγαλη αποτυχια αν δεν προκριθει?...χαλαρωστε λιγο...κατακτητες της Ευρωπης...και προσεξτε μη σας πεσει βαρυς ο Ρωσικος χειμωνας...."

Διάβασα το ακόλουθο post από τον kostasb13 και επειδή (εν μέρη) αναφέρεται σε δικό μου post θέλω να ξεκαθαρίσω ότι μίλησα (όπως πάντα εξάλλου) καθαρά βασιζόμενος στο αγωνιστικό πρόσωπο που έχουν δείξει όλες οι ομάδες που βρίσκονται στον δρόμο του Ολυμπιακού για τους 8 του Europa League.
Τα υπερπολλαπλάσια budgets δεν έχρισαν ποτέ μια ομάδα φαβορί.Τα αγωνιστικά δείγματα γραφής της το έκαναν..
Οπότε λέγοντας ότι θα ήταν αποτυχία να μην προκριθούμε περισσότερο "τα ψάλλω" στην δική μου ομάδα για ενδεχόμενες κακοτοπιές παρά στην Rubin Kazan.
Από και πέρα επιμένω ότι θα είναι μεγάλη αποτυχία εάν δεν περάσουμε στους 8.
Ο Valverde δείχνει να καταλαβαίνει ότι πρέπει να δώσει ανάσες σε βασικούς και να παίξει επιτέλους και ο Φετφατζίδης σε κρίσιμους αγώνες που δεν κερδίζονται μόνο με τρέξιμο και συνεχές pressing!
Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να επιστρέψει υγιής ο Makoun για να αρχίσει να δένει καλύτερα το κέντρο.
Εκεί είναι η δύναμη της ομάδας του 4-2-3-1, στα χαφ της.

messi10
17-12-2011, 10:48
^ δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...

toninio
18-12-2011, 16:34
Η κλήρωση είναι πιστεύω πιο δύσκολη από ότι ίσως φαίνεται αρχικά. Έριξα και μία ματιά στο site της Ρούμπιν και είδα το ρόστερ τους. Έχουν αρκετούς καλούς παίκτες, Ρώσους και ξένους, πχ Ανσάλντι, Κάρλος Εδουάρδο, Μάρτινς και Νέλσον Βαλντέζ.
Θα συμφωνήσω όμως ότι θα είναι αποτυχία αν δεν περάσουμε. Για να γίνω πιο ακριβής, πιστεύω ότι θα πρέπει να θεωρείται αποτυχία αν δεν περάσουμε και γενικά αν δεν περνάμε ομάδες τέτοιας δυναμικότητας, ΑΝ θέλουμε να λέμε ότι έχουμε καλή ομάδα και μπορούμε να κάνουμε κάτι στην Ευρώπη.
Τώρα, το αν τελικά θα τα καταφέρουμε με την τωρινή μας ομάδα, αυτο είναι άλλο θέμα. Δυστυχώς I_have_a_name και Messi10, ξέρετε πολύ καλά ότι με τον Βαλβέρδε και πάλι με τρέξιμο και συνεχές πρέσινγκ θα πάμε να παίξουμε (και με μπόλικο ανατσούμπαλο ποδόσφαιρο), κι ο θεός βοηθός. Εάν αυτοί διαθέτουν μία κάποια κλάση στο παιχνίδι τους, και δεν βασίζονται και αυτοί μόνο στο τρέξιμο, δεν περνάμε με τίποτα......
Εξάλλου το ότι ο Φετφατζίδης ήδη έχει μπει σε ένα κρίσιμο παιχνίδι και έχει βάλει το γκολ της νίκης (συν καλή απόδοση) θα είναι σαν να μην έγινε ποτέ για το Βαλβέρδε, ο οποίος τώρα τον βάζει λόγω των απουσιών και για κανένα άλλο λόγο...(όπως και τους άλλους, πχ Χαβίτο, Μανιάτη κλπ)....
Ας προσέχει όμως, γιατί όπως την πρώτη χρονιά (με Σεντ Ετιέν), έτσι και φέτος, η κλήρωση από ότι βλέπω μας πάει, δεν συναντάμε άμεσα κάποια πολύ ισχυρή). Τότε την είχε κάψει την ομάδα πολύ νωρίς. Θα τα καταφέρει να την ξανακάψει και φέτος......;

toninio
18-12-2011, 16:36
..............................

ΥΓ: Προφανώς από κάποιο error, έγινε διπλοποστάρισμα, δεν ξέρω γιατί. Ζητώ συγγνώμη, αν και δεν είναι δικό μου λάθος....(επίσης, δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να κάνουμε delete ένα ποστ, δεν είδα κάτι. Αν γίνεται, ας μου πει κάποιος..)

Giannis7
18-12-2011, 17:49
^Μήπως σε λένε Γρηγόρη και είσαι καραφλός ? :P

tonybsg
18-12-2011, 20:16
Εξάλλου το ότι ο Φετφατζίδης ήδη έχει μπει σε ένα κρίσιμο παιχνίδι και έχει βάλει το γκολ της νίκης (συν καλή απόδοση) θα είναι σαν να μην έγινε ποτέ για το Βαλβέρδε, ο οποίος τώρα τον βάζει λόγω των απουσιών και για κανένα άλλο λόγο...(όπως και τους άλλους, πχ Χαβίτο, Μανιάτη κλπ)....


Άλλο βέβαια που και σήμερα παίζει και ο Φέτφα και ο Μανιάτης, παρ' όλο που είναι διαθέσιμος και ο Ορμπάιθ, πέρα από τους Αμπτούν, Μόνχε, Γιέστε, λεπτομέρειες όμως, δεν βαριέσαι...

tonybsg
18-12-2011, 22:29
Αγγαρεία το δεύτερο ημίχρονο, κρίμα για τον κόσμο!

toninio
19-12-2011, 00:12
^Μήπως σε λένε Γρηγόρη και είσαι καραφλός ? :P
Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι σαν το Γεωργάτο, φίλε, μπας και ακουστεί και καμία άλλη άποψη......


Άλλο βέβαια που και σήμερα παίζει και ο Φέτφα και ο Μανιάτης, παρ' όλο που είναι διαθέσιμος και ο Ορμπάιθ, πέρα από τους Αμπτούν, Μόνχε, Γιέστε, λεπτομέρειες όμως, δεν βαριέσαι...
Όταν φίλε μου έχεις έναν ταλαντούχο παίκτη που θές να τον αναπτύξεις και να τον αναδείξεις (επειδή είναι καλός παίκτης και θα σε βοηθήσει, όχι για να κάνεις....καμία χάρη) και τον έχεις εξαφανίσει μία χρονιά, τη δεύτερη τον βάζεις μόνο όταν η ομάδα έχει γίνει νοσοκομείο, ποτέ δεν τον αφήνεις μέσα ένα ολόκληρο ενενηντάλεπτο, ενώ είναι καλός και προσπαθεί, τότε δεν ξέρω ποιός πρέπει να πει το δεν βαριέσαι. Αναφέρεις κάποιους παίκτες που είναι διαθέσιμοι και δεν ξεκίνησαν. Ο Ορμπάιθ δεν ξέρω αν είναι 100% έτοιμος ακόμα, αλλά αν είναι, κάνει λάθος και δεν τον ξεκινάει, διότι στο κάτω κάτω είναι γνήσιο αμ. χαφ, ενώ οι Μανιάτης και Μοδέστο δεν είναι. Και από αυτόν τον Τοροσίδη, που μας έχει πρήξει στις ανόητες σέντρες, καλύτερα να παίξει λίγο στα δεξιά και ο Μανιάτης, που είναι η θέση του και είναι πολύ καλός τεχνικά. Τώρα για τον Αμπντούν και τον Μόνχε, οκ, αν είναι να παίζουν αυτοί αντί του Φετφατζίδη, και να θεωρείται ότι ο Βαλβέρδε στηρίζει το μικρό, βάζοντάς τον που και που στη θέση τους, τότε, οκ, πάω πάσο. Όσο για το Γέστε, φυσικά και πρέπει να παίζει, όσο αντέχει, στη θέση του δεκαριού, αντί για το Φουστέρ, όχι αντί του Φετφατζίδη, που κάνει άλλη δουλειά στο γήπεδο.
Για μένα, ο Βαλβέρδε έδειξε και σήμερα πόσο κολλημένος είναι, δεν περιμένω κάτι διαφορετικό. Αλλά οκ, αυτά είναι ψιλά γράμματα....

tonybsg
19-12-2011, 00:24
A, κατάλαβα, όταν δεν βάζει τον Φέτφα και βάζει Αμπτούν, λέμε γιατί δεν τον βάζει, και όταν τον βάζει αντί πχ για τον Αμπτούν, λέμε ότι δεν τον στηρίζει. Πολύ ωραία. Βγάλε νόημα...

Αλλά ναι, κατά την γνώμη σου ο Βαλβέρδε είναι κολλημένος, οπότε δεν έχει σημασία, και ας κάνει αυτά που φώναζες για τον Φέτφα, τώρα για να υποστηρίξεις την γνώμη σου πρέπει να βρεις άλλα. Οκ, συνεχίζουμε, κακώς ανοίγω κουβέντες.

Απλά να ξεκαθαρίσω για την ιστορία ότι εγώ δεν ανέφερα αυτά τα ονόματα γιατί τα προτιμώ (προφανώς και προτιμώ τον Φέτφα), αλλά για να τονίσω την αστοχία αυτού που είπες με βάση την σημερινή ενδεκάδα (και για τον Φέτφα και τον Μανιάτη, όπου και αυτόν θα μπορούσε δύο ματς τώρα να μην τον βάλει λόγω Ορμπάιθ).

msnes7
19-12-2011, 00:54
Η μόνη ένσταση σήμερα για τον βαλβέρδε είναι που βάζει τον πάντελιτς στο 89.Είναι κοροιδία,εγώ έτσι το βλέπω.

tonybsg
19-12-2011, 00:58
Συμφωνώ, αυτό μάλιστα, ατυχέστατη απόφαση.

toninio
19-12-2011, 01:37
A, κατάλαβα, όταν δεν βάζει τον Φέτφα και βάζει Αμπτούν, λέμε γιατί δεν τον βάζει, και όταν τον βάζει αντί πχ για τον Αμπτούν, λέμε ότι δεν τον στηρίζει. Πολύ ωραία. Βγάλε νόημα...
...........................
Μα τώρα φίλε μου τα λες όπως θες εσύ. Εγώ αυτό που λέω είναι ότι τον έθαψε πέρυσι, χωρίς φανερό λόγο (με την κοινή λογική, γιατί στο μυαλό του Βαλβέρδε, μπορεί όλα να εξηγούνται) και ότι φέτος αυτό που του κάνει δεν είναι αληθινή στήριξη, αλλά μία κοροϊδία και μισή. Όταν σου έχει καθαρίσει το ματς στη Μασσαλία και την επομένη με Αστέρα είναι στον πάγκο, είναι αυτό το πράγμα στήριξη; Είναι λογικό; Όταν σήμερα μου τον βγάζει στη δεύτερο ημίχρονο, και πάλι δείχνει ότι δεν έμεινε ευχαριστημένος. Γενικά, ο Βαλβέρδε δείχνει ότι δεν τον πιστεύει, ότι με την παραμικρή αφορμή τον πετάει έξω, για να μην πω ότι αν δεν είχαμε τόσες απουσίες, δεν θα έπαιζε ούτε καν αυτά τα λεπτα που έχει παίξει ως τώρα.
Αυτό το απλό πράγμα λέω, διότι συχνά ακούω ότι τον στηρίζει κιόλας και πάω να πέσω κάτω. Είναι σαν να σε δέρνει επανειλημμένα το αφεντικό σου, μετά να σου μιλάει ευγενικά, και να λένε "είδες τί καλό αφεντικό έχει;....

Λοιπόν, οκ, εγώ δεν ξαναλέω τίποτα για τον Φετφατζίδη. Ο χρόνος θα τα δέιξει όλα, για όλους.....

msnes7
19-12-2011, 03:14
Δεν νομίζω ότι τον έβγαλε σήμερα επίτηδες.Σε σχέση με τον πάντελιτς η συμπεριφορά του στον φετφατζίδη είναι κοσμιωτάτη.
Τέλος πάντων θα μου πεις και τον τζιμπούρ στην λειβαδειά θα μπορούσε να τον βάλει και τον άφησε εκτός σε ολο το ματς.Που να μπαίνεις στο μυαλό του ερνέστο...........

tonybsg
19-12-2011, 11:52
Καλά και τον Μιραλάς τον έβγαζε στα προηγούμενα μας, τι σημαίνει, δείχνει ότι δεν είναι ευχαριστημένος έτσι; Συνεχόμενα ματς τώρα έπαιξε και ο Φέτφα, απλά τον έβγαλε. Τέλος πάντων, εγώ δεν καταλαβαίνω καν γιατί το συζητάμε.

Αντίθετα, με τον Πάντελιτς, ακόμη κι αν ήθελε να δώσει χειροκρότημα στο Τζιμπούρ, ε δεν τον βάζεις στο 90'...

I_HAVE_A_NAME_
19-12-2011, 16:34
Ο Valverde όπως πολλοί προπονητές έχει τις εμμονές του. Αυτά τα έχουμε ξαναπεί.
Και με τον Leto είχε γίνει θέμα (έφταιγε βέβαια ο Leto) και με τον Kovacevic ο οποίος σε ένα του γκολ γύρισε στον πάγκο και έκανε μια χειρονομία στον Valverde γιατί δεν τον έβαζε συχνά και προτιμούσε τον Diogo.
Δεν γίνεται και να κρατάμε τον ίδιο προπονητή και να "βάζουμε χέρι" σε κάθε του επιλογή.
Τις ήττες τις χρεώνεται ο προπονητής και τις νίκες οι παίκτες δηλαδή??
Και μένα με ενοχλεί που ο Valverde έχει εικόνα μόνο της Ισπανικής αγοράς με συνέπεια να παίρνει μετριότατους παίκτες
(γιατί τα μεγαλύτερα ονόματα ή ταλέντα είναι σε ομάδες με καλύτερες προϋποθέσεις) αλλά τι να κάνω? το είπα μια και τελείωσε.
Απο την στιγμή που έχεις έναν άνθρωπο στο τιμόνι της ομάδας τον αφήνεις να κάνει ότι θέλει. Εάν δεν μας αρέσει το δείχνουμε στο γήπεδο με την φωνή μας και έρχεται ο άλλος, με τα δικά του κολλήματα

toninio
19-12-2011, 16:57
Μα δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε τις περιπτώσεις Τζιμπούρ-Μιραλάς, με τον Φέτφα. Οι δύο πρώτοι είναι οι πιο βασικούρες που έχουμε, και απλά τους ξεκούρασε σε κάποιες περιπτώσεις......
Και τον Πάντελιτς τον έχει αδικήσει, αλλά οκ, ο Πάντελιτς είναι και ψιλοτελειωμένος, δεν έχει μέλλον...(αν και όντως, απαράδεκτο το να τον βάλει στο...90, τί λογική είχε κάτι τέτοιο;)...
Αντίθετα, ο Φετφατζίδης είναι το μέλλον, είναι ταλεντάρα, είναι και καλός χαρακτήρας από ότι φαίνεται, κι όχι κανένα κωλόπαιδο, να κάνει μανούρες κλπ, και τον έχει καταστρέψει (η περυσινή διαχείριση που του έκανε ήταν εντελώς απαράδεκτη).
Τώρα που γυρίζουν και οι τραυματίες, αντίο, του χρόνου πάλι, και θα το δείτε.....

msnes7
19-12-2011, 20:08
Σε πολύ μεγάλη εκτίμηση έχεις τον φετφατζίδη.Πέραν της καλής τρίπλας ουσιαστικά σουτ και τελείωμα δεν έχει το παιδι ούτε φαίνεται να το δουλεύει.΄Ένας παίχτης στην θέση του πρέπει να μάθει να σουτάρει και το κυριότερο να τελειώνει τις ενέργειες του.Από τις 10 ο φετφατζίδης τελειώνει την 1 άντε 2.Αυτά τα βλέπει ένας προπονητής.Το ότι έχει κολλήματα όλοι το ξέρουμε δεν ξέρουμε όμως τι σκέφτεται.
Στην ελλάδα πρέπει να μάθουμε ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι ΜΟΝΟ τρίπλα όπως αρέσει σε πολλούς να βλέπουν.Το θέμα είναι να τελειώνεις την φάση.Εκεί είναι το νήμα ανάμεσα σε ένα παίχτη και έναν μεγάλο παίχτη

toninio
19-12-2011, 23:53
Με αυτή τη λογική, ο Τζώρτζεβιτς που σπανίως πάταγε περιοχή και τελείωνε φάσεις, ήταν μέτριος παίκτης. Το ίδιο και τόσοι άλλοι καλοί παίκτες, που δεν είναι η δύναμή τους το τελείωμα και το σουτ. Αλλά, αλήθεια, πού είδες ότι δεν έχει τελείωμα; Στη Μασσαλία όταν χρειάστηκε, το είχε μία χαρά. Οκ, δεν έχει 100% ευστοχία, αυτό δεν γίνεται.....
Ποιές προσπάθειες δεν ολοκληρώνει; Επειδή δεν κάνει κάθε φορά 5 σλάλομ να περάσει α λα Πελέ και να το καρφώσει; Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αναλογικά, στον ελάχιστο χρόνο που έχει παίξει σε σχέση με άλλους που παίζουν συνέχεια από πέρυσι, μια χαρά τα έχει πάει. Μήπως δεν έχει βγάλει και κάποιες ασίστ που κατέληξαν γκολ;
Ο Φετφατζίδης είναι δημιουργικός παίκτης, δεν είναι η δουλειά του τόσο να εκτελεί, όσο να φτιάχνει. Και ναι, σε αυτό είναι πολύ καλός, διότι ξέρει πολλή μπάλα, αυτό φαίνεται από χιλιόμετρα....

Σε αυτό που λέει ο I_have_a_name πιο πάνω, η σωστή λογική είναι να κρατάς τον ίδιο προπονητή χρόνια, σαφέστατα. Η βασική προϋπόθεση όμως είναι αυτός ο προπονητής που θα κρατήσεις...να είναι καλός. Στον Βαλβέρδε δυστυχώς δεν βλέπω απλά ένα δυο κολληματάκια, που οκ, όλοι έχουν. Βλέπω πολλά επαναλαμβανόμενα χοντρά λάθη, σε επιλογές παικτών, στην προετοιμασία και το πλάνο και διάφορα άλλα, που τα θεωρώ πολύ σημαντικά. Ε συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να μην λέω τα στραβά που βλέπω, και να παριστάνω ότι όλα βάινουν καλώς.....

Τέλος πάντων, αυτή τη φορά θα τηρήσω αυτό που είπα: τέρμα σχετικά με Φετφατζίδη, Βαλβέρδε κλπ. Προσπάθησα να θίξω κάποια θέματα, αλλά δεν συμφωνούμε ή εσείς δείχνετε πολύ μεγαλύτερη ανοχή από εμένα. Ας μην το κουράσω άλλο.....

msnes7
20-12-2011, 00:04
O τζόρτζεβιτς δεν πατούσε περιοχή και δεν τελείωνε φάσεις???!!!!!!:c025:
Όπως και αν έχει εγώ αυτό βλέπω στον φετφατζίδη τόσα χρόνια έστω στα λίγα ματς που έχει παίξει.Με την τρίπλα ΜΟΝΟ δεν πας μπροστά.Αν δουλέψει με όπλο την τρίπλα ειδικά στο σουτ(το οποίο τις πιο πολλές φορές είναι είτε αναιμικό ή στα πουλιά) θα πάει μπροστά.Γενικά τα τελειώματα του θα τα έβαζα 10/20 και είναι κρίμα γιατί οι προσπάθειες του είναι εντυπωσιακές.

toninio
20-12-2011, 02:41
Nαι, πόσες φορές έκανε διείσδυση στην περιοχή και πόσες φορές τελείωνε φάσεις; (στα τόσες εκατοντάδες λεπτά που έπαιξε στην ομάδα). Το παιχνίδι του Τζώρτζεβιτς ήταν να παίζει στη γραμμή, και σπανίως ξεκόλλαγε από αυτήν, συν το ότι ήταν ηγετική φυσιογνωμία.....
Η τρίπλα είναι πολύ μεγάλο προσόν, πόσοι την διαθέτουν, ειδικά σήμερα;....

PDS
20-12-2011, 03:48
^Διαφωνω,ο Τζορτζεβιτς ηταν λιγο απ'ολα.Παιχτης γραμμης,οργανωτης,σκορερ,εμπαινε περιοχη,πασαρε,τα παντα.Ο καλυτερος ξενος που ειχε ποτε ο ΟΣΦΠ σε προσφορα.

Giannis7
20-12-2011, 14:30
Nαι, πόσες φορές έκανε διείσδυση στην περιοχή και πόσες φορές τελείωνε φάσεις; (στα τόσες εκατοντάδες λεπτά που έπαιξε στην ομάδα). Το παιχνίδι του Τζώρτζεβιτς ήταν να παίζει στη γραμμή, και σπανίως ξεκόλλαγε από αυτήν, συν το ότι ήταν ηγετική φυσιογνωμία.....
Η τρίπλα είναι πολύ μεγάλο προσόν, πόσοι την διαθέτουν, ειδικά σήμερα;....

Στα τελευταία χρόνια της καριέρας του, ο Τζόρτζεβιτς έπαιζε πιο εσωτερικά (στυλ Ριέρα). Σκέψου τα μεγάλα παιχνίδια του Ολυμπιακού στην Ευρώπη. Δεν θα βρεις πολλά που να μην έχει σκοράρει ο Τζόλε. Βέβαια, δεν γίνεται να υπάρξει σύγκριση μεταξύ Φετφατζίδη και Τζόρτζεβιτς, αφού ο ένας ήταν 12 χρόνια στον Ολυμπιακό και ο άλλος είναι μόλις 2 κι έχει πολλά να μάθει.

I_HAVE_A_NAME_
20-12-2011, 14:53
Ο Φετφατζίδης δεν έχει μόνο τρίπλα. Βλέπει γήπεδο και έχει πολύ καλή αίσθηση του χώρου.
Κανένας παίκτης παρόμοιου στυλ δεν πήγε μπροστά παίζοντας περισσότερο ομαδικά και όχι ατομικά οπότε οι τρίπλες πρέπει να γίνονται στο βαθμό που τις κάνει.
Το τελείωμα είναι άλλο θέμα και δεν είναι μόνο στο χέρι του παίκτη να το εξασκήσει. Γι'αυτό υπάρχουν οι γυμναστές και οι ειδικοί σε θέματα προπόνησης οι οποίοι πληρώνονται για να κάνουν ακριβώς αυτό το πράγμα.
Τώρα εάν δεν υπάρχει τέτοια μέριμνα στον Ολυμπιακό είναι άλλο θέμα.
Παίκτες σαν τον Φετφατζίδη είναι απαραίτητοι σε μια ομάδα.

toninio
20-12-2011, 17:18
Συμφωνώ, και για αυτό επιμένω ότι ο παίκτης πρέπει να στηριχθεί. Πέρυσι, στις πρώτες αγωνιστικές, που έπαιζε, είχε πολύ μεγάλο μερίδιο στο δημιουργικό κομμάτι, μαζί με Ιμπαγάσα και Ριέρα, κι όποιος θέλει ας το ελέγξει. Πώς μία μέτρια εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό στάθηκε αρκετή να τον στείλει δια παντός στην εξέδρα, αυτό είναι ανεξήγητο. Τέλος πάντων, τα έχουμε πει....

Ο Τζόλε, ασφαλώς και ήταν παικταράς, ασφαλώς και έχει τη μεγαλύτερη προσφορά, κι έβαζε και γκολ (αν και τα περισσότερα με πέναλτυ). Απλώς, ήθελα να τονίσω ότι το παιχνίδι του βασιζόταν κυρίως στο "οργανωτικό και ηγετικό" στοιχείο, κι όχι στο εκτελεστικό......

tonybsg
21-12-2011, 18:05
Working link:

http://www.sportlemon.tv/v-2/14/58/v-345998.html

teddy
05-01-2012, 18:28
πονεσαν τα ματια μας χτες...πολυ αδιαφορια ρε παιδι μου,αλλα αν ισοφαριζε ο ατρομητος θα τρεχανε και δεν θα φτανανε...

msnes7
08-01-2012, 23:07
πονεσαν τα ματια μας χτες...πολυ αδιαφορια ρε παιδι μου,αλλα αν ισοφαριζε ο ατρομητος θα τρεχανε και δεν θα φτανανε...

Αν ήταν πόνος την τετάρτη σήμερα γκαβωθήκαμε!!!Θα περάσει κανένας μήνας μέχρι να ξαναβρεί ρυθμό η ομάδα.Μέχρι τότε να δούμε τι γκέλες θα κάνουμε ακόμα
Πάντως ατυχής η κίνηση του βαλβέρδε με τις αλλαγές στο 45(και σαν κίνηση και σαν προσωπα που βγήκαν και μπήκαν).Στο πρώτο έγιναν 6-7 κάθετες στην περιοχή που στο τσακ δεν έγιναν γκολ.Στο δεύτερο πιο πιθανό ήταν να βάλει γκολ η δόξα.
Έχω την εντύπωση ότι το σημερινό ίσως κοστίσει το πρωτάθλημα

teddy
09-01-2012, 19:59
ευτυχως που επαιζα μπαλα εκινη την ωρα και το γλυτωσα το ματς δηλαδη....

souzaberg
10-01-2012, 17:07
στημενο οντως

souzaberg
10-01-2012, 17:09
στημενο οντως

ασχετο με την κουβεντα,απαντησα σε προηγουμενο σχολιο

toninio
10-01-2012, 17:45
Ό,τι σπείρανε το καλοκαίρι, τώρα το θερίζουνε. Βλακεία και χαζομάρα σπείρανε, ας απολαύσουν τώρα τη σοδειά. Εμείς βέβαια σε τί φταίμε, να πονάνε τα μάτια μας κάθε τόσο, αυτό είναι άλλο θέμα........
Μα φαινόταν ότι θα έρθει άλλη μία γκέλα, φώναζε από μακριά. Δεν είναι μπάλα αυτό το πράγμα που παίζουνε. Προχθές, τρία 90λεπτα να παίζαμε, γκολ δεν θα βάζαμε, έτσι όπως παίζουμε. Φυσικά δεν είναι μόνο προχθές, είναι στα περισσότερα ματς που η ομάδα έχει πρόβλημα δημιουργίας ευκαιριών, καθαρών ευκαιριών. Και να πεις ότι δεν έχουμε ποιοτικούς παίκτες......
Καθαροί υπαίτιοι του ότι η ομάδα γενικώς δεν τραβάει (διότι ΔΕΝ τραβάει) ο Μαρινάκης κατά πρώτον, και ο Βαλβέρδε κατά δεύτερον. Με αυτά που έκαναν το καλοκαίρι, είναι αναμενόμενη η εικόνα που βλέπουμε, δεν θα είχαμε κάτι καλύτερο.
Βγαίνει τώρα ο Μαρινάκης και κάνει το κλασικό, "τρίζει τα δόντια" και καλά στους παίκτες, για να τα δίνουν όλα, ας γελάσουμε. Μα οι παίκτες προσπάθησαν, έτρεξαν, απλά δεν είχαν τον τρόπο να βάλουν ένα απλό γκολάκι σε μία ομάδα επιπέδου β εθνικής. Μήπως και με τον Ατρόμητο την Τετάρτη τα ίδια δεν είχαμε; Απλά εκεί μπήκε ένα κωλογκόλ με κεφαλιά στο σωρό και κερδίσαμε (με το ζόρι).......

Giannis7
10-01-2012, 21:47
Χρειάζεσαι προπονητή για να κερδίσεις την Δόξα δηλαδή ? Όταν χάνει από τη Δόξα ο Ολυμπιακός φταίει ο Βαλβέρδε κι όταν κάνει μεγάλη εμφάνιση στο Champion's League είναι εξ αιτίας των παιχταράδων που έχουμε. Κακά τα ψέματα άλλη διάθεση υπάρχει όταν παίζεις CL κι άλλη στο πρωτάθλημα.

Αυτό που γίνεται με τον Γέστε δεν το καταλαβαίνω... Έγινε ξαφνικά το κόκκινο πανί.

toninio
11-01-2012, 00:37
Φυσικά και δεν χρειάζεται προπονητή ο Ολυμπιακός για να κερδίζει τέτοια ματς. Αυτά πρέπει να τα κερδίζουμε και με τα δεύτερα.
Κατ'ανάλογο τρόπο όμως, όταν ο Βαλβέρδε έχει την ευθύνη στις επιτυχίες, πρέπει να την έχει και στις αποτυχίες. Όταν παίζουμε καλά έχει κάνει καλή δουλειά, αλλά όταν δεν παίζουμε καλά, κάτι δεν κάνει σωστά. Διαφορετικά, δεν υπάρχει λογική.....
Αυτό που ουσιαστικά λέω όμως δεν είναι καθόλου ότι ο Βαλβέρδε φταίει για το συγκεκριμένο παιχνίδι (ούτε και οι παίκτες όμως). Λέω απλά ότι το καλοκαίρι έγιναν τραγικά λάθη σε προετοιμασία κι επιλογές παικτών, και τώρα βλέπουμε τα αποτελέσματα. Να ήταν ένα κακό ματς, να μην λέγαμε τίποτα. Εδώ πέρα, ψάχνει κανείς με το κυάλι παιχνίδια που να έχουμε παίξει καλή μπάλα και να έχουμε πείσει.....
Προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός μπορώ. Ο Μαρινάκης έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη για το ότι η ομάδα γενικώς δεν ρολάρει. Φταίει όμως πολύ και ο Βαλβέρδε. Εκτός των άλλων, πιστεύω ότι και το σύστημα που παίζει δεν έχει λογική. Δύο φορ που δεν είναι καθαρά φορ και είναι συνεχως εκτός περιοχής, δεν υπάρχουν εξτρέμ....δεν μπορώ να καταλάβω τί πάει να παίξει, δεν βλέπει ότι η ομάδα δεν μπορεί να δημιουργήσει πραγματικές ευκαιριες;......
Θα συμφωνήσω όμως για τον Γέστε. Τί έγινε, στη Μασαλία ήταν ο σωτήρας, και προχθές τον πονούσε το δόντι και δεν είχε όρεξη; Αφού ήταν ολοφάνερο ότι προσπάθησε να περάσει κάποιες μπαλιές, αλλά απλώς δεν είχε που να δώσει τη μπάλα, έτσι όπως παίζαμε στο β ημίχρονο. Κανείς πάικτης δεν φταίει ατομικά, όλοι προσπάθησαν, απλά δεν μας βγήκε το ματς, διότι παίζουμε εντελώς λάθος, και όλοι βλέπαμε ότι η γκέλα δεν θα αργούσε να έρθει.......

Giannis7
11-01-2012, 01:33
Για μένα σε νίκες και ήττες φταίνε όλοι. Παίχτες, προπονητής, διοίκηση.

Ο Γέστε έχει ένα στυλ που φαίνεται σαν να βαριέται όταν παίζει, αλλά δεν είναι έτσι. Τον προτιμώ ως δεκάρι από τον Φουστέρ επιθετικά, αλλά αμυντικά δεν μαρκάρει όσο ο Φουστέρ.

toninio
11-01-2012, 02:20
Φυσικά, έχουν όλοι ευθύνη σε κάθε περίπτωση, για αυτό και κάθε φορά που ένας πρόεδρος πάει και καλά να τρίξει τα δόντια στους παίκτες, προσωπικά βάζω τα γέλια. Λες και ο ίδιος δεν έχει κάνει κανένα λάθος και για όλα φταίνε οι παίκτες (που συνήθως φέρουν τη λιγότερη ευθύνη).....
Ο Γέστε ξέρει πολλή πολλή μπάλα, απλά τον πήραμε σε λάθος εποχή. Αυτοί οι παίκτες συνήθως δεν μαρκάρουν και πολύ, αλλά ούτως ή άλλως ο παίκτης είναι τελειωμένος. Οι σωματικές του δυνάμεις τον έχουν εγκαταλείψει και δεν μπορείς να στηριχτείς σε αυτόν για να βγάλεις μία χρονιά. Αυτές δεν είναι σοβαρές μεταγραφές τώρα. Λόγω κλάσης βέβαια, μπορεί να σου πάρει κάποια ματς με μία κίνηση, αυτό ισχύει....

ntsmrtz
11-01-2012, 17:11
ο ερνέστο στη μπάρτσα..?
αααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!! !!!!!!!!!! :a036:
εχουν πολύ χΟΥμορ τα παληκάρια... για πολύ χΟΥμορ λέμε...
και εντάξει, δεν λέω, ας κάνουνε παιχνίδι λόγω συμβολαίων αλλά αυτό παραπάει...
τώρα πραγματικά ανησυχώ μη χάσουμε το κελεπούρι! αλλά αν έρθει πρόταση εγώ λέω να τον δώσουμε...
μη σταθούμε εμπόδιο, μπάρτσα είναι όπως και να το κάνεις...

αχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχ!!

Dragonpaul
11-01-2012, 19:56
Eχουμε link για το παιχνιδι;

messi10
11-01-2012, 21:06
αλλά αμυντικά δεν μαρκάρει όσο ο Φουστέρ.


Αυτοί οι παίκτες συνήθως δεν μαρκάρουν και πολύ


ΑΥΤΟ!
Ασχετα απο την κουραση κ τις σωματικες του δυναμεις που παιζουν κ αυτες ρολο, δεν περιμενεις απο ενα 10αρι να σου μαρκαρει. Αλλα να σου δημιουργει, να εχει την τριπλα, το σπριντ, το κοντρολ, το γκολ, την πασα και το σουτ.
Κατι που ο Φουστερ, κατα την γνωμη μου τουλαχιστον, δεν εχει παρα μονο εκτος απο καποια καλα σουτ. Εδω κοντρολ δυσκολευτε να κανει...

Giannis7
12-01-2012, 17:02
ΑΥΤΟ!
Ασχετα απο την κουραση κ τις σωματικες του δυναμεις που παιζουν κ αυτες ρολο, δεν περιμενεις απο ενα 10αρι να σου μαρκαρει. Αλλα να σου δημιουργει, να εχει την τριπλα, το σπριντ, το κοντρολ, το γκολ, την πασα και το σουτ.
Κατι που ο Φουστερ, κατα την γνωμη μου τουλαχιστον, δεν εχει παρα μονο εκτος απο καποια καλα σουτ. Εδω κοντρολ δυσκολευτε να κανει...

Αυτό ίσχυε πριν κάποια χρόνια. Το ότι δεν μαρκάρουν πολύ τα δεκάρια είναι γεγονός, αλλά πλέον στο ποδόσφαιρο όλοι οι παίχτες μαρκάρουν. Ο Μέσι (που θεωρείτε ο καλύτερος στον κόσμο) γιατί μαρκάρει ? Θα μπορούσε να μην μαρκάρει αφού βάζει κάθε χρόνο 40 γκολ και δίνει καμιά 20αριά ασσιστς, αλλά μαρκάρει.

Στατιστικό: Ο Βιερίνια ήταν ο παίχτης με τα περισσότερα κλεψίματα στον ΠΑΟΚ.

messi10
12-01-2012, 22:06
^ εννοειτε ρε συ πως δεν λεω οτι δεν μαρκαρουν ΚΑΘΟΛΟΥ τα 10αρια και κανουν μονο την δουλεια τους, αλλα πολυ λιγοτερο απο οτι ενας κεντρικος ή ενας χαφ, για αυτο λεω οτι υπαρχουν αλλοι παικτες για τα κλεψιματα. Ο Messi πολυ καλα και μαρκαρει, αλλα δεν τρεχει σαν αμυντικος χαφ σε ολο το γηπεδο.

Αυτο που θελω να πω, γιατι φοβαμαι οτι μπερδευτηκα και σας μπερδεψα, ειναι οτι θεωρω οτι επειδη ο Φουστερ μαρακαρει καλυτερα απο τον Γεστε, δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερος ή κυριως παιζει καλυτερα αυτην την θεση. Απο την αλλη, καλυτερα παιζει την θεση αυτος που διαθετε υψηλα τα αναλογα χαρακτηριστικα που χρειαζονται, ενω τα 2α(π.χ. κλεψιμο) για αυτην την θεση δεν ειναι απαραιτητα απαιτουμενα.

toninio
13-01-2012, 00:23
......... Απο την αλλη, καλυτερα παιζει την θεση αυτος που διαθετε υψηλα τα αναλογα χαρακτηριστικα που χρειαζονται, ενω τα 2α(π.χ. κλεψιμο) για αυτην την θεση δεν ειναι απαραιτητα απαιτουμενα.
Aκριβώς αυτό. Όπως και σε όλα τα πράγματα, έτσι και στο ποδόσφαιρο υπάρχουν κάποιοι ρόλοι, που μπορούν να παιχτούν καλά από τους ανάλογους παίκτες. Όπως χρειάζεται το μαρκάρισμα, για να μην τρως γκολ, έτσι χρειάζεται και η κλάση, για να βάζεις γκολ και να κερδίζεις. Έχει θεοποιηθεί αρκετά αυτό το "μαρκάρισμα", έχει γίνει η συνταγή που τα λύνει όλα. Αν ένας παίκτης δεν μαρκάρει, σχεδόν θεωρείται άχρηστος, κι ας ξέρει τη μπάλα όλου του κόσμου. Εμ δεν πάει έτσι, γιατί καλό είναι να έχεις θωρακισμένη ομάδα και να κλέβεις τη μπάλα, αλλά πρέπει να δεις και...τι θα την κάνεις όταν την πάρεις στα πόδια.
Και η αδικία είναι η εξής: ο μέτριος παίκτης, επειδή δεν έχει την μεγάλη κλάση, προσπαθεί να διακριθεί με πολλή "χειρωνακτική εργασία" (τρέξιμο, μαρκάρισμα) και μένει εκεί, δεν μπορεί να προσφέρει το παραπάνω. Ο άλλος, ο μπαλαδόρος, που θα κάνει το παραπάνω, το ΔΥΣΚΟΛΟ, για να έρθει αυτό το γ@μημένο το γκολ και να πανηγυρίσουν όλοι μαζί, πρέπει ΚΑΙ να μαρκάρει σαν τους υπόλοιπους. Δηλαδή να κάνει τη δουλειά που κάνουν οι υπόλοιποι, συν να κάνει και τις μεγάλες ενέργειες που δεν μπορούν οι άλλοι. Δεν πάει έτσι, και ποτέ δεν θα πάει έτσι.........

Από εκεί και πέρα, επειδή κι εγώ ακούω κατά καιρούς ότι "ο Βαλβέρδε θα πάει στη Μπαρτσελόνα, τον έχει προτείνει ο Κρόιφ για αντικαταστάτη του Γκουρδιόλα" και άλλα τέτοια χαριτωμένα, οκ, αν γίνει αυτό, εγώ θα κάνω δημόσια striptease, θα το τραβήξω βίντεο και θα το ανεβάσω στο youtube. O Bαλβέρδε το πολύ πολύ να γυρίσει σε καμία Εσπανιόλ, και πολύ κι αυτό....

messi10
17-01-2012, 20:34
Κριμα για τον Γεστε... για μενα, ηταν μεγαλος παικτης.

Giannis7
17-01-2012, 21:01
Πωωωω, από που κι ως που να φύγει ο Γέστε ? Ότι να 'ναι. Απορώ με αυτούς που λένε ότι καλώς έφυγε. Μου περνάει από το μυαλό ότι μπορεί να τον "έδιωξαν" και οι οργανωμένοι, γιατί ως γνωστόν κάνουν ότι γουστάρουν.

gtakis
17-01-2012, 21:05
Στο καλό να πάει ο τουρίστας........άντε μπάς και πάρουμε κανέναν κανονικό ποδοσφαιριστή για αυτή τη θέση...

messi10
17-01-2012, 22:06
^ διαφωνω, κ συμφωνω με τον Γιαννη. Το μονο καθαρο δεκαρι που ειχαμε και μαλιστα καλος σε αυτη τη θεση.

msnes7
17-01-2012, 22:51
Ήδη χαβίτο και γέστε έφυγαν.Δεν ήρθε κανένας.Ακόμη και αν δεν πρόσφεραν υπάρχουν ήδη 2 θέσεις μείον και δεν είμαστε σε θέση με τόσους τραυματίες να μειώνεται ρόστερ

gtakis
17-01-2012, 23:33
Γεμίσαμε σαπάκια ρε παιδιά τι να τους έχουμε απλά να γεμίζουν την θέση στο ρόστερ???προτιμώ να πάρουμε κάποιον άλλο που να έχει όρεξη για μπάλα,ο Γέστε εκτός από μια ασσίστ με την Μαρσέιγ και μια με τον Πιερικό δεν έχει κάνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.....άρα να πάει από εκεί που ήρθε....

tonybsg
18-01-2012, 12:25
Πωωωω, από που κι ως που να φύγει ο Γέστε ? Ότι να 'ναι. Απορώ με αυτούς που λένε ότι καλώς έφυγε. Μου περνάει από το μυαλό ότι μπορεί να τον "έδιωξαν" και οι οργανωμένοι, γιατί ως γνωστόν κάνουν ότι γουστάρουν.


^ διαφωνω, κ συμφωνω με τον Γιαννη. Το μονο καθαρο δεκαρι που ειχαμε και μαλιστα καλος σε αυτη τη θεση.


Γιατί ρε συ Γιάννη;

Να ξεκαθαρίσω ότι σίγουρα δεν φταίει ο Γιέστε που κάναμε μια γκέλα στην Δράμα ή που η ομάδα δεν τραβάει στα τελευταία δύο τρία ματς.

Επίσης, κρίμα που έφυγε ένας ποιοτικός παίκτης, αλλά όχι και άδικο κιόλας.

Αυτός ο Γιέστε που είδαμε δεν είχε καμία σχέση με το Γιέστε που ξέραμε. Θυμάμαι σε συζητήσεις που εγώ προσωπικά χαιρόμουν που τον είχαμε στο ρόστερ και ήμουν υπέρ αυτής της μεταγραφής, πόσο μάλλον όταν υπέγραφε για ένα χρόνο συμβόλαιο - ελάχιστο ρίσκο δηλαδή, καμία σχέση πχ με την περίπτωση του συμβολαίου του Κοστάντζο όπου θα σπάσει 3ετές συμβόλαιο.

Πέρα από τα ατοπήματα όταν τραυματίστηκε και την εγχείρηση σε δικό του γιατρό χωρίς άδεια (και μόνο αυτό θα ήταν λόγος για διακοπή συμβολαίου αλλά τον κάλυψε ο Βαλβέρδε όπως θα θυμάστε), δεν βλέπαμε όλοι ότι η συμπεριφορά του ήταν συμπεριφορά παλαίμαχου;

30 λεπτά αλλαγή έμπαινε και ήταν κουρασμένος! Δεν περίμενα να κάνει σπριντ με την μπάλα πάνω στην γραμμή ή ντρίμπλες με την μπάλα στα πόδια προφανώς και να περνάει τους αντιπάλους 5-5, αλλά τι πράγμα ήταν αυτό; Ακόμη και τα στημένα του ήταν σαν να τα είχε ξεχάσει!

Ας πούμε βλέπετε πως παίζει ο Μοντέστο, ο Μέλμπεργκ, ο Ιμπαγάσα (πάω στους μεγαλύτερους σε ηλικία ξένους παίχτες) και βλέπετε και τον Γιέστε και είστε ικανοποιημένοι;

Και οκ, να τον δικαιολογήσουμε ότι δεν βρίσκεται στην επιθυμητή αγωνιστική κατάσταση λόγω τραυματισμών. Όταν έχεις ένα υπεράριθμο ρόστερ με 35+ συμβόλαια, γιατί να του δώσεις ουσιαστικά έναν χρόνο στην ομάδα, για να δεις αν θα είναι οκ του χρόνου;

Τι να έφευγε τώρα, τι το καλοκαίρι...

Γιατί να μείνει δηλαδή;

Η πλάκα είναι πως με την ασίστ στην Μασσαλία έβγαλε τα λεφτά του και μόνο από το μπόνους της νίκης :silly:


Ήδη χαβίτο και γέστε έφυγαν.Δεν ήρθε κανένας.Ακόμη και αν δεν πρόσφεραν υπάρχουν ήδη 2 θέσεις μείον και δεν είμαστε σε θέση με τόσους τραυματίες να μειώνεται ρόστερ

Σιγά ρε συ, εγώ νομίζω ότι έχουμε πολλούς παίκτες, ο Χαβίτο έτσι κι αλλιώς ήταν ο παίκτης με τις λιγότερες συμμετοχές μαζί με τον Βαλεριάνο ενώ για τον Γιέστε τα είπαμε (ο Μανιάτης καλύτερα κουβαλάει την μπάλα!). Άσε που αυτή τη στιγμή τραυματίες είναι ο Φέισα και ο Μόνχε μόνο αν δεν κάνω λάθος.

toninio
18-01-2012, 17:04
Διαφωνώ με τη φυγή Γέστε. Εφόσον τον πήραμε (οκ, δεν είναι καλό να παίρνεις τελειωμένους παίκτες, εκτός αν πρόκειται για Ριβάλντο), ασε τον να παιξει ότι σου παίξει αυτή τη χρονιά και το καλοκαίρι αντίο. Να πεις ότι έχουμε πολλούς μπαλαδόρους, τότε να φύγει. Αλλά έναν Ιμπαγάσα έχουμε, κι όσο αντέξει κι αυτός.
Σίγουρα έκανε βλακεία με την επέμβαση που έκανε και δεν ρώτησε. Αλλά τα υπολοιπα περί αδιαφορίας είναι ανέκδοτο, όταν όλη η ομάδα σέρνεται. Στο κάτω κάτω, δεν έχει προλάβει να παίξει και πολύ φέτος, και όπως προειπώθηκε, η μπαλιά στη Μαρσέιγ και οι 3 βαθμοί αξίζουν πολλά, πάρα πολλά.....
Τώρα τί ακριβώς θα κάνουν, θα βρουν Ιανουάριο μήνα καλό δεκάρι και φτηνό; Χλωμό....

ntsmrtz
18-01-2012, 22:29
Τώρα τί ακριβώς θα κάνουν, θα βρουν Ιανουάριο μήνα καλό δεκάρι και φτηνό; Χλωμό....

Πανεύκολο! αφού τόσες και τόσες φορές το έχουν κάνει...

msnes7
20-01-2012, 23:18
Καλά καλά έτσι όπως πάμε σε λίγο δεν θα έχουμε πάγκο.Ήδη αρχίζουμε και πληρώνουμε την έλλειψη επιθετικών με κίνδυνο να πάμε στην ξάνθη με ντιόγκο.Άρχισαν να γράφουν ότι ο ντιόγκο έβαλε το γκολ πρόπερσι στην ξάνθη και τα σχετικά.............
Πρέπει επειγόντως να έρθει κάποιος και ΟΧΙ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ.Με x στην ξάνθη λέμε άντε γειά οριστικά ενώ έχουμε και τούμπα και άλλα δύσκολα ματς που με τραυματίες έμπειρους παίχτες ΔΕΝ βγαίνουν.

toninio
21-01-2012, 19:01
Σπανίως θυμάμαι χρονιές που να μην γινόμαστε νοσοκομείο, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Είναι μεγάλο θέμα αυτό.....
Τώρα, με τραυματία Μιραλάς, χάνουμε τη μισή δύναμη επιθετικά, για να μην πω περισσοτερο. Δεν παίζει και ο Τζιμπούρ και δένει το γλυκό.....
Ντιόγκο-Φουστέρ μπροστά και μία προσευχή να μας συνοδεύει........:47:

messi10
22-01-2012, 20:11
Περα απο την, οντως, ΚΑΚΙΣΤΙΚΗ εμφανιση μας, ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΟ πεναλντι δεν μας δωθηκε στο 92' σε τραβηγμα του Εντιμαρ στον Τοροσιδη... μπραβο στον Κωνσταντινεα, εδωσε και κιτρινη μη χ*σω...

george13gr
22-01-2012, 20:12
Ντιογκο Ντιογκο ομορφααααντρα μου!!

gtakis
22-01-2012, 20:21
Κωνσταντινέα ομορφάαααααντρα μου........

Giannis7
22-01-2012, 20:27
Εντάξει, δεν το λες και πέναλτυ. Μπορεί να το δώσει, μπορεί και να μην το δώσει. Πάντως η κίτρινη είναι λίγο τραβηγμένη.

Οι αναπληρωματικοί επιθετικοί είναι σάπιοι τελείως και άμπαλοι. Μακράν ο καλύτερος σήμερα ήταν ο Φέτφα, που θύμισε τον περσινό εαυτό του. Πάντως ήμασταν και πολύ άτυχοι σήμερα. Όσο να 'ναι δεν τυχαίνει συχνά να είναι 2-18 οι τελικές και το σκορ 1-0.

ΥΣ. Ο Αμπντούν για κανένα 8Χ8 καλός είναι, για επαγγελματικό ποδόσφαιρο μάλλον δεν κάνει.

EDIT: Το redplanet γράφει για σφαγή και τρία πέναλτυ που δεν δώθηκαν. χαχαχαχα

Dragonpaul
22-01-2012, 20:27
Καλα, ο Ντιογκο τι φταιει; Μολις στο δευτερο παιχνιδι του φετος και εγω θετικα τον ειδα. Ωραια, εχασε ενα γκολ. Το ιδιο και ο Παντελιτς. Θα τον φαμε τωρα;

messi10
22-01-2012, 20:31
O Nτιογο μια χαρα επαιξε. Ντιογο + Φετφα οι κορυφαιοι, ειδικα ο δευτερος δειχνει ξανα και ξανα στον Βαλβερδε τι αξιζει. Ολοι οι αλλοι μετριοι προς αισχροι απο τον Αμπντουν, μεχρι τον Ορμπαιθ, και τον Παντελιτς(αφαντος).

ΚΑΘΑΡΟ πεναλντι ειναι Γιαννη, δεν μπορω να καταλαβω γιατι λες οτι υπαρχει περιπτωση να μην το δωσει. Του τραβαει την φανελα, και φαινεται πεντακαρα απο το ριπλει(καλα για την κιτρινη ας μην μιλησω καλυτερα).

PDS
22-01-2012, 20:32
Παιδια τα ποστ για διαιτησια,παρασκηνιο,παρακαλω στο καφενειο.

msnes7
22-01-2012, 20:36
Λοιπόν μέχρι το 70 δεν υπήρχε ολυμπιακός στο γήπεδο.Που ήταν κύριε βαλβέρδε?Πότε επιτέλους θα αναλάβετε κάποια ευθύνη?Ολοι φταίνε πλην βαλβέρδε.Έχεις διώξει ένα σωρό παίχτες και δεν μου πουλάτε τον αμπντούν μην χάσουμε τον νέο μέσι από την αλγερία.
Πάντως ο ντιόγκο ήταν θετικός για όσο μπήκε.Περισσότερο φάνηκε απο τον πάντελιτς.Επίσης ο μανιάτης σκίστηκε,ο φετφατζίδης όταν πέρασε έξω από την περιοχή έγινε πιο απειλητικός ΑΛΛΑ ήταν αργά εκτός αν νομίζαμε ότι το ματς τελειώνει στο 140.
Ορμπάιθ μέτριος,μαρκάνο τα ίδια,μοντεστό ακίνδυνος,γκολ φάγαμε σε 2 προσπάθεις της ξάνθης,ο αμπντούν καλύτερα μην εκφραστώ,ο ιμπαγάσα προσπάθησε αλλά μάλλον η ηλικία φαίνεται πια.
Πείτε έναν λόγο να αισιοδοξώ
Α και μεταγραφή δεν γίνεται γιατί είμαστε ΠΛΗΡΕΙΣ

messi10
22-01-2012, 20:38
^ Ποσο συμφωνω με το παραπανω ποστ...