PDA

View Full Version : Tο καφενείο των φιλάθλων



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16

I_HAVE_A_NAME_
13-11-2012, 18:01
PDS αυτό ακριβώς πήγε να κάνει με τον Diogo...
Θυμάσαι πόσα χρήματα κόστισε ο Diogo? Μήπως 9.000.000 ευρώ για το 70% των δικαιωμάτων του? Ήταν Βραζιλιάνος ή από τα Σούρμενα όπως τον είδες να παίζει?? (Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα Σούρμενα :D )
Γι'αυτό σου λέω ότι είναι θέμα scouting... Είναι μόνο θέμα scouting το να βρεις σωστούς παίκτες. Δεν "γεννήθηκαν" όλες οι ομάδες με εκατομμύρια.
Αυτό φυσικά δεν δικαιολογεί το παρασκήνιο...Καμία σχέση..
Απλώς επειδή πιάσαμε αυτή την κουβέντα..

PDS
13-11-2012, 18:08
Ναι το συμπληρωσα μετα με edit:P
Μιλησα ομως για το σημερα και για τον Μαρινακη οταν εγραψα οτι δεν το κανει.

Aλλα αυτο ρε συ δεν ειναι scouting...
Ειναι λιγο πολυ γνωστοι σε ολες τις ομαδες του κοσμου αυτοι οι παιχτες,ακομα και ο Ντιογκο.Ο ΟΣΦΠ εχει αποτυχει σε αυτο το πραγμα ειτε το πεις σκαουτινγκ ειτε οχι.

Το εκανε στο παρελθον λιγο επι κοκκαλη,αλλα απετυχε.

I_HAVE_A_NAME_
13-11-2012, 18:21
Ρε συ δεν είναι στο "DNA" (στη νοοτροπία αν θες) καμίας Ελληνικής ομάδας να κάνει scouting.
Φαντάζεσαι τι @@ θέλει για να πας σε δεύτερα και τρίτα πρωταθλήματα χωρών όπως η Βραζιλία, η Αργεντινή, (όλες γενικά η χώρες της Λατινικής Αμερικής) η Γαλλία, η Αγγλία, η Ισπανία. Εκεί όμως δεν θα στείλεις τον ΝΙΝΙΑΔΗ!!!! Ημαρτον!! :D
Δηλαδή ένας καλός παίκτης πρέπει να είναι ντε και καλά και καλός στο να ξεχωρίζει ποδοσφαιρικά στοιχεία και χαρακτηριστικά για συγκεκριμένες θέσεις?
Δηλαδή θες να μου πεις ότι αν ο Ολυμπιακός στείλει έναν καλό scouter στην τρίτη κατηγορία της Αγγλίας,της Γερμανίας ή της Βραζιλίας και τους δώσει και 2-3 εκατομμύρια μαζί δεν θα βρει καταλληλότερο για την θέση του δεξιού εξτρεμ από τον Fuster? ή καλύτερα χαφ από τον Γκρέκο και τον Machado??
Επειδή όμως ο Γκρέκο ήταν στην Ρόμα κάτι δεν θα ξέρουν και αυτοί?!?!! Έτσι γίνεται το scouting στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναικό.. Με λίστες που έχουν να ανανεωθούν χρόνια ή προτροπές και διαισθήσεις του Νινιάδη και του κάθε Νινιάδη!

jimspy
13-11-2012, 18:24
2-1;;;;;;;;;;;;.......εντάξει το 1 γκολ είναι το πέναλτι (καθώς ως γνωστό κάθε πέναλτι πάει μέσα ειδικά με τους σπεσιαλίστες που έχετε) αλλά το άλλο ποιο είναι;;;;;

To 10 παίχτες γιατί το ανέφερες μήπως και η κόκκινη ήταν παραγκίσια;;;;;
το δευτερο ειναι το κεφαλοκλειδωμα μεσα στην περιοχη στο τελος του πρωτου ημιχρονου αρα δευτερο πεναλτυ ....
http://www.sport24.gr/football/ellada/SuperLeague/aek_-_olympiakos_0-4.2005916.html
(2.41 λεπτο στο βιντεο)

δεν ξερω αν ηταν παραγκισια ή ακομα ενα ''ανθρωοπινο λαθος '' οπως σου αρεσει να το λες, αλλα κοκκινη δεν ηταν μιας κ ο μητρογλου δεν ειχε κατοχη της μπαλας αρα δεν ηταν σε προφανη θεση για γκολ κατα την ανατροπη

lykos7
13-11-2012, 18:31
στο θεμα scouting να θυμησω-προσθεσω οτι στον παο προτιμησαν να παρουν τον σοουζα απο τον φαλκαο που ηταν κ φθηνοτερος..

στο θεμα παραγκα και ο πιο ηλιθιος μπορει να καταλαβει οτι αυτος που ειναι ο πιο ισχυρος προεδρος σιγουρα θα χρησιμοποιησει παρασκηνιο για να εξασφαλισει το πρωταθλημα ακομα και αν εχει την καλυτερη ομαδα.
ξεκινησε με βαρδινογιαννη συνεχιστικε με κοκαλη,πατερα,μαρινακη.
εδω συμβαινουν στα ξενα πρωταθληματα διαιτητικες σφαγες,στο τσαμπιονς λιγκ,προσφατα στο euro με την εθνικη.δεν θα συμβαινουν στην χωρα της λαμογιας?
την προηγουμενη η την προπροηγουμενη αγωνιστικη δεν ηταν που juve barca και man utd νικησαν με οφσαιντ γκολ και αποβολες πεναλτυ αντιστοιχα?

για το παιχνιδι με την αεκ ξαναλεω στους φιλους αεκτζηδες υπηρχαν αρκετα διαιτητικα λαθη υπερ της αεκ και για το πεναλτυ που φωναζουν πιο πολυ απολα η φαση εχει ξεκινησει απο οφσαιντ.να θυμησω επισης τον αγωνα αεκ-ολυμπιακος 4-4 στο κυπελο με το πρωτο γκολ της αεκ να ειναι οφσαιντ και τον ολυμπιακο να παιζει με 9 παικτες και παλι πηρε το κυπελο.οποτε οταν εχεις ομαδα νικας και την κακη διαιτησια.αν σε εκεινο το ματς ειχε βαλει ο οσφπ γκολ οφσαιντ κ η αεκ ειχε μεινει με 9 ακομα θα μιλαγαμε για εκεινο το ματς...

PDS
13-11-2012, 18:35
I_HAVE_A_NAME_
Συμφωνω.
Το scouting στην ελλαδα περιοριζεται εκει.

Οπως και σε ολους τους τομεις σε αυτη την χωρα ετσι και στο ποδοσφαιρο δεν εκμεταλευομαστε καποια πλεονεκτηματα που θα μπορουσαμε να εχουμε.Σε χωρες που ειναι σχετικα κοντα μας και ειναι χειροτερες ποδοσφαιρικα απο μας ,θα μπορουσαμε να κανουμε παρτι,
Δεν σου μιλαω για μεγαλες χωρες.Ολες οι χωρες εχουν καλους παιχτες,αρκει να τους εντοπισεις σε καλη ηλικια.

jimspy
13-11-2012, 18:36
ακομα ψαχνω να το βρω αυτο το οφσαιτ που λες πριν το χερι κ το ανθρωπινο λαθος του διαιτητη να μην το δει κ δεν το βρισκω ....εχεισ καποιο λινκ με βιντεο....?

lykos7
13-11-2012, 18:40
ακομα ψαχνω να το βρω αυτο το οφσαιτ που λες πριν το χερι κ το ανθρωπινο λαθος του διαιτητη να μην το δει κ δεν το βρισκω ....εχεισ καποιο λινκ με βιντεο....?
το εδειξε και προχθες και χθες το αντιολυμπιακο σκαι,βρες το βιντεο με τις αμφισβητουμενες η την εκπμπη δικη στο σκαι

gtakis
13-11-2012, 20:50
Ο παρατηρητής της αναμέτρησης Άεκ-Ολυμπιακός αναφέρει πως
- ορθώς υπήρξε πέναλτι και αποβολή του Γιάγκο στη φάση που απέφερε το πρώτο γκολ των «ερυθρόλευκων»,
- για τη φάση με το χέρι του Χολέμπας τονίζει ότι ο άσος των φιλοξενούμενων είχε γυρισμένη την πλάτη και δεν είχε πρόθεση, όπως κι ότι έγινε εξ επαφής.
- Όσο για το τράβηγμα που ζητεί η «Ένωση» σε τράβηγμα του Παπάζογλου στον Κατίδη εντός περιοχής επισημαίνει ότι ο παίκτης των γηπεδούχων άρχισε να πέφτει πριν γίνει επαφή.

και να συμπληρώσω και κάτι ακόμα

Στην σελίδα 115, κανόνα 12 των κανονισμών ποδοσφαίρου 2012-13

"Το άγγιγμα της μπάλας με το χέρι αφορά την εκ προθέσεως ενέργεια ενός παίκτη να κάνει επαφή με την μπάλα χρησιμοποιώντας το χέρι του ή τον βραχίονά του.<<(που ακριβώς έχει πρόθεση ο Χολέμπας εκεί γυρνώντας με την πλάτη???)>>
Ο διαιτητής πρέπει να λαμβάνει υπόψη του τα εξής:
- την κίνηση του χεριού προς τη μπάλα (όχι της μπάλας προς το χέρι)<<(καμία κίνηση προς την μπάλα δεν έκανε το χέρι του Χολέμπας,δείτε το όσες φορές θέλετε)>>
- την απόσταση μεταξύ του αντιπάλου και της μπάλας (απροσδόκητη κίνηση της μπάλας<<(ο Χολέμπας είναι 1-1.5 μέτρο μακριά άρα???......)>>
η θέση του χεριού δε σημαίνει απαραίτητα πως υπάρχει παράβαση"

αυτά είχα να προσθέσω εγώ για το ''σφάξιμο'' της Άεκ......αλλά είπαμε ότι βολεύει μερικούς αυτό υποστηρίζουν...


υ.γ:την Καλησπέρα μου και πάλι από τα πάτρια εδάφη!!!!

nikon
13-11-2012, 21:12
Τάκη αυτό για το αν ήταν χέρι το έχω πει από την αρχή αλλά δεν επέμενα να δω που θα το πάνε.......


το δευτερο ειναι το κεφαλοκλειδωμα μεσα στην περιοχη στο τελος του πρωτου ημιχρονου αρα δευτερο πεναλτυ ....
http://www.sport24.gr/football/ellada/SuperLeague/aek_-_olympiakos_0-4.2005916.html
(2.41 λεπτο στο βιντεο)Αν αυτές οι "μάχες" για καλύτερη θέση ήταν πέναλτι τότε κάθε φορά μετά από κόρνερ θα είχαμε και ένα.
δεν ξερω αν ηταν παραγκισια ή ακομα ενα ''ανθρωοπινο λαθος '' οπως σου αρεσει να το λες, αλλα κοκκινη δεν ηταν μιας κ ο μητρογλου δεν ειχε κατοχη της μπαλας αρα δεν ηταν σε προφανη θεση για γκολ κατα την ανατροπηΌλα τα είχαμε ακούσει μέχρι σήμερα αλλά αυτό όχι ποιος τα ξεθάβει όλα αυτά το aek365;;;;;.....δηλαδή μετράει μόνο το ότι δεν είχε κατοχή αλλά όχι ότι μετά τη σέντρα θα ήταν στα πόδια του η μπάλα αν δεν τον πέταγε κάτω αυτός που δεν μπορούσε να το προλάβει λόγω ανικανότητας......ok σηκώνω τα χέρια ψηλά.

jimspy
13-11-2012, 21:28
σηκωσετα οσο ψηλα θελεις οπως τα σηκωνεις τοσα χρονια....ηταν πεναλντι κ κιτρινη καρτα οχι ομως απευθειας κοκκινη

nikon
14-11-2012, 08:03
Ότι πείτε κύριε Κολίνα.

the master
14-11-2012, 09:02
Ότι πείτε κύριε Κολίνα.

http://www.myfacewhen.net/uploads/538-lol.jpg

I_HAVE_A_NAME_
23-11-2012, 23:33
Προπονητές του καναπέ ενωθείτε! :D
21χρονος παίκτης του Football Manager τρώει τη θέση από τον Παπέν

"Πόσοι από μας, βλέποντας κάποιον ποδοσφαιρικό αγώνα στην τηλεόραση, δεν έχουμε πει από μέσα μας πως στο Football Manager τα πάμε πολύ καλύτερα με την συγκεκριμένη ομάδα. Ή πόσες φορές στο άκουσμα ενός μεγάλου ταλέντου στη πραγματικότητα, δεν αναπολούμε την εποχή που τον αγοράζαμε με την προοπτική του «hot prospect for the future» στο Football Manager;

O Σουηδός φοιτητής Βουγκάρ Χουσεϊνζάντε, φαίνεται πως χόρτασε από τα ψηφιακή τρόπαια του Football Manager και αποφάσισε να κάνει το επόμενο βήμα. Ποιο ήταν αυτό..; Μα φυσικά το πόστο του γενικού διευθυντή στην ομάδα του γνωστού από το πέρασμά του στον Ολυμπιακό Μπόζινταρ Μπάντοβιτς, την Μπακού από το Αζερμπαϊτζάν. Ο 21χρονος φοιτητής ισχυρίζεται πως η χρόνια ενασχόλησή του με το Football Manager, έφερε σαν αποτέλεσμα την άριστη γνώση του σχετικά με όλες τις ομάδες και τους ποδοσφαιριστές στην Ευρώπη. Έτσι ο Μπάντοβιτς αποφάσισε να κάνει την ιδιαίτερα πρωτότυπη κίνηση προσλαμβάνοντάς τον.

Το ακόμα πιο περίεργο είναι πως για την ίδια θέση ήταν υποψήφιος και ο γνωστός Γάλλος πρώην ποδοσφαιριστής Ζαν Πιερ Παπέν, ο οποίος θα έχει να λέει για την υπόλοιπη ζωή του πως τον κέρδισε ένας, μέχρι πρότινος προπονητής του Football Manager.

Λέτε να ανοίξουν και άλλες θέσεις εργασίας με κριτήριο το Football Manager;"

http://www.sport-fm.gr/article/594985

PDS
25-11-2012, 19:34
χαχαχαχα
Πολυ γελιο το παιχνιδι Πλατανιας-ΠΑΟ.
Απο τα πρωτα λεπτα φανηκε.Δειχνει σε καποια φαση στην αρχη 5 φαουλ κατα παο και 1 υπερ και απο τα 5 δεν ηταν κανενα.Λεω στον φαδερ που βλεπουμε μαζι αγωνες Μην κατσεις οργια ακολουθουν .Δεν με ακουσε,αντεξε στο ακυρωμενο γκολ και εφυγε τωρα μετα το πεναλτι εφευρεση.
Αυτο το σιχαμα ποτε θα παει φυλακη?

hakoo
25-11-2012, 20:23
Ελα κι εσυ ρε υπερβολικε μας εχεις φαει με την διαιτησια και τις θεωριες συνωμοσιας. Τι εγινε δλδ και το κανεις θεμα?
Απλα ακυρωσε εκει ενα γκολ στον Παναθηναικο, εδωσε μια μουφα πεναλτι στον Ολυμπιακο νοτιου γεωγραφικου διαμερισματος (καθε γεωγραφικο διαμερισμα και δικο του παραρτημα), εδωσε και μια κοκκινη εκει στον Ζεκα.
Σιγα πως κανεις ετσι? Απλα το διαιτητικο τριο ηθελε να αριστευσει στον αγωνα αυτο, πως εχουν οι παικτες το χατ τρικ σαν milestone? Ετσι και οι διαιτητες της παραγκας εχουν το αντιστοιχο χατ τρικ, δλδ πεναλτι, αποβολη και ακυρωθεν γκολ. Να δεις τι βαθμο θα παρει το τριο για την αποδοση του.
Εγω κλαιω εν γενει με την ομαδα που εχει στησει ο Μαρινακης εκει στην Κρητη για να σπαει πλακα με τον Παναθηναικο, την ανεβασε με την παραγκα 2-3 κατηγοριες σε χρονο ρεκορ και της αλλαξε και το σημα (κοκκινο τριφυλλι). LOL

PDS
25-11-2012, 20:35
:a050::a050:

Ο Αρετοπουλος εντωμεταξυ φουλ στο συστημα,ανεβαινε για πλακα τοσα χρονια και φυσικα κορακι του γαυρου.Τουλαχιστον για τον συγκεκριμενο ξερω.
Τους αλλους τους βλεπω βεβαια,δεν χρειαζεται να ξερω.

Καραστημενη η διαιτησια σε αυτο το παιχνιδι.
Σταματησα να βλεπω γαυρο,ο ΠΑΟ ηταν χαμηλα στην βαθμολογια και ειχα ηρεμισει.Κανεις δεν μας πειραζε,εβλεπα μπαλα χωρις να εκνευριζομαι..
Μεχρι σημερα..

hakoo
25-11-2012, 20:38
Nαι ο Αρετοπουλος ειναι απο τις ακαδημιες. Και μετα σου λενε οτι η Μπαρτσελονα εχει καλο φυτωριο, μπουρδες.
Μιλαμε για ταλενταρες.

messi10
26-11-2012, 20:57
τετοια σφαγη ουτε στο Καραισκακη πριν τοσα χρονια...

οποιος τολμησει και πανυγιρισει το πρωταθλημα ,θα το πω,θα ναι πολυ ''βαμμενος''
ΞΕΦΤΥΛΑ ΑΠΛΑ. Ντρεπομαι να λεω τι ομαδα υποστηριζω. Να πα να γαμηθουν και οι μαρινακιδες και οι αρετοπουλοι ,ενα καθαρο πρωταθλημα δεν γινεται να υπαρξει, ενα ανταγωνιστικο. Ειδαμε τον ΠΑΟ με 2 σερι νικες και φοθηκε ο Μαρινακης μην χασει τα λεφτα του. Ξεφτυλισμενο γουρουνι.






ελπιζω ο Παο να νικησει την τοτεναμ.

nikon
26-11-2012, 21:05
Η αλήθεια είναι ότι δεν μας έχεις συνηθίσει σε σόκιν ανέκδοτα.....έχεις γράψει και καλύτερα πάντως.:a068:

Dragonpaul
26-11-2012, 22:04
τετοια σφαγη ουτε στο Καραισκακη πριν τοσα χρονια...

οποιος τολμησει και πανυγιρισει το πρωταθλημα ,θα το πω,θα ναι πολυ ηλιθιος.
ΞΕΦΤΥΛΑ ΑΠΛΑ. Ντρεπομαι να λεω τι ομαδα υποστηριζω. Να πα να γαμηθουν και οι μαρινακιδες και οι αρετοπουλοι ,ενα καθαρο πρωταθλημα δεν γινεται να υπαρξει, ενα ανταγωνιστικο. Ειδαμε τον ΠΑΟ με 2 σερι νικες και φοθηκε ο Μαρινακης μην χασει τα λεφτα του. Ξεφτυλισμενο γουρουνι.
http://bearsharkaxe.com/wp-content/uploads/2012/06/You-just-went-full-retard.jpg

PDS
27-11-2012, 01:22
τετοια σφαγη ουτε στο Καραισκακη πριν τοσα χρονια...

οποιος τολμησει και πανυγιρισει το πρωταθλημα ,θα το πω,θα ναι πολυ ηλιθιος.
ΞΕΦΤΥΛΑ ΑΠΛΑ. Ντρεπομαι να λεω τι ομαδα υποστηριζω. Να πα να γαμηθουν και οι μαρινακιδες και οι αρετοπουλοι ,ενα καθαρο πρωταθλημα δεν γινεται να υπαρξει, ενα ανταγωνιστικο. Ειδαμε τον ΠΑΟ με 2 σερι νικες και φοθηκε ο Μαρινακης μην χασει τα λεφτα του. Ξεφτυλισμενο γουρουνι.






ελπιζω ο Παο να νικησει την τοτεναμ.

Δεν μπορω να σου δωσω +rep!:d055::a040:

ΥΓ.Διαφωνω ομως με το ηλιθιος και καλο ειναι να κανεις ενα edit.:)

ΥΓ2.Οσο πιο γρηγορα γυρισουν την πλατη στην βρωμια ολοι,τοσο το καλυτερο για το ποδοσφαιρο.

gtakis
27-11-2012, 04:23
οι πρώτοι κρυφοβάζελοι εκδηλώνονται...άτιμε Μαρινάκη χέστηκες από την αρμάδα του φόρτσαρότσαμπουμπλή και σαμποτάρισες το μάτς.....άτιμε ε άτιμε........παλιάνθρωπε...........




ρε τι άλλο θα ακούσουμε....ο παο 16 βαθμούς πίσω και είμαστε ηλίθιοι αν πανηγυρίσουμε....έλα νιμού στον τόπο σου..............

PDS
27-11-2012, 04:39
Με ενα σμπαρο 2 τρυγονια Τακη.Και ΠΑΟ σφαζεις και παραρτημα ευνοεις.
Ηταν μεγαλη ευκαιρια για να χαθει απο τον Πολντο.

nikon
27-11-2012, 09:18
.....Να πα να γαμηθουν και οι μαρινακιδες...... ......Ειδαμε τον ΠΑΟ με 2 σερι νικες και φοθηκε ο Μαρινακης μην χασει τα λεφτα του. Ξεφτυλισμενο γουρουνι.
Δεν μπορω να σου δωσω +rep!:d055::a040:Βρε δε πα να γαμηθούν και οι Αλαφούζοι.....έχασε πάλι βαθμούς ο ΠΑΟ και βλέπει ότι χάνει τα λεφτά του C.L. το ξεφτιλισμένο γουρούνι.

Όποιος μπορεί ας δώσει κανένα +rep παιδιά.:d055::a040:

the master
27-11-2012, 09:34
Εγω τοσο καιρο εψελνα τον pds οτι και καλα ειναι υπερβολικος...
αλλα την κυριακη τα ειδα ολα...ολα ομως...

πιο μουφα σφηριγματα εχω να δω πολυ καιρο...πρακτικα και στην κιτρινη του ζεκα και στο πεναλτι θα μπορουσε να δωσει κιτρινη στους αντιπαλους για θεατρο...
καλα στο οφ σαιντ ο βοηθος το κορακι ηταν στην ιδια ευθεια και σηκωσε τη σημαιαααα!!!!
Ελεος


ΥΓ o messi πρεπει να ειναι δειχνει καπως ετσι διαβαζοντας τα σχολια σας...χαχαχαχα
http://assets.diylol.com/hfs/04c/80b/bf5/resized/not-entertained-meme-generator-are-you-not-entertained-is-that-not-why-you-re-here-37ff6c.jpg?1329626997.jpg

Dragonpaul
27-11-2012, 09:37
Η αλήθεια είναι ότι δεν μας έχεις συνηθίσει σε σόκιν ανέκδοτα.....έχεις γράψει και καλύτερα πάντως.:a068:

Διαφωνώ Νίκο!!!! Αυτο ειναι ο,τι καλύτερο εχει πει!!!! Ξεπέρασε τον εαυτό του!!!!!

PDS
27-11-2012, 13:34
Εγω τοσο καιρο εψελνα τον pds οτι και καλα ειναι υπερβολικος...
αλλα την κυριακη τα ειδα ολα...ολα ομως...


Σε καταλαβαινω.Μικρος και εγω ημουν πιο χαλαρος .''Φταιμε εμεις'' και αλλα τετοια.


ΥΓ.Καλα ο Νικος στον κοσμο του οπως παντα.Το ποδοσφαιρο ειναι οτι πιο καθαρο υπαρχει στην Ελληνικη κοινωνια,γιατι δεν μπορει να αλλαξει ομαδα(Ξεφτυλισμενος ειναι αυτος που διαμαρτυρεται για τον Νικολα οχι το λαμογιο που εχει καταστρεψει το Ελληνικο ποδοσφαιρο μαζι με τον φιλο του τον κοκκαλη).
Εσυ ρε Παυλο?:P

nikon
27-11-2012, 14:49
Είναι σίγουρο ότι άλλος είναι στον κόσμο του αλλά δε γαμιέται που να εξηγώ αφού μπορούμε να γράφουμε ότι θέλουμε σ'αυτό το φόρουμ.....δε γαμιέται αφού εγώ δεν ξεφτιλίζομαι.

hakoo
27-11-2012, 16:09
Τωρα να κατσω εγω να κανω λογοκρισια σε εναν χρηστη του ιντερνετ που βριζει εναν εγκληματια για να μην κακοκαρδιστει ο ταδε οπαδος λυπαμαι αλλα δεν θα το κανω.
Ειναι σαφες οτι δεν μπορουμε να γραφουμε ο,τι θελουμε, παντως σιγουρα μπορουμε να γραφουμε την αποψη μας. Σε διαφορα θεματα (ελληνικη επικαιροτητα πχ) υπαρχει πολλες φορες αναλογη φρασεολογια για ανθρωπους που προκαλουν την κοινωνια, δεν βλεπω γιατι εδω πρεπει να γινει εξαιρεση επειδη εχουμε το οπαδιλικι καποιων να τυφλωνει.

nikon
27-11-2012, 16:22
ΥΓ.Καλα ο Νικος στον κοσμο του οπως παντα.Το ποδοσφαιρο ειναι οτι πιο καθαρο υπαρχει στην Ελληνικη κοινωνια,γιατι δεν μπορει να αλλαξει ομαδα(Ξεφτυλισμενος ειναι αυτος που διαμαρτυρεται για τον Νικολα οχι το λαμογιο που εχει καταστρεψει το Ελληνικο ποδοσφαιρο μαζι με τον φιλο του τον κοκκαλη).
Εσυ ρε Παυλο?:P


Τωρα να κατσω εγω να κανω λογοκρισια σε εναν χρηστη του ιντερνετ που βριζει εναν εγκληματια για να μην κακοκαρδιστει ο ταδε οπαδος λυπαμαι αλλα δεν θα το κανω.
Ειναι σαφες οτι δεν μπορουμε να γραφουμε ο,τι θελουμε, παντως σιγουρα μπορουμε να γραφουμε την αποψη μας. Σε διαφορα θεματα (ελληνικη επικαιροτητα πχ) υπαρχει πολλες φορες αναλογη φρασεολογια για ανθρωπους που προκαλουν την κοινωνια, δεν βλεπω γιατι εδω πρεπει να γινει εξαιρεση επειδη εχουμε το οπαδιλικι καποιων να τυφλωνει.http://www.livemovies.gr/files/imagecache/full_view/images/ta_tsakalia_-_004.jpg

I_HAVE_A_NAME_
27-11-2012, 16:25
Δεν τυφλώνει το οπαδιλίκι δυστυχώς. Η νίκη τυφλώνει. Και όταν ο Παναθηναικός νικούσε με τα ίδια μέσα ήταν "όλα πιο αγνά" γιατί πήρε πρωτάθλημα και η Λάρισα.
Υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που ασχολείται ακόμα με το παρασκήνιο στο Ελληνικό "ποδόσφαιρο"?
Α ρε αθώες περιστερές! Για όλα ο Μαρινάκης και ο Κόκκαλης φταίνε...!
Αν ο Παναθηναικός όμως τώρα ήταν πρώτος με διαφορά θα ήταν "το πιο αγνό πρωτάθλημα στην ιστορία της Superleague".
Η μάλλον θα ήταν το "λιγότερο βρώμικο"..
Δηλαδή αν με χέσει περιστέρι στον δρόμο δεν θα πάω σπίτι μου να αλλάξω... (Ε δεν με έχεσε και βουβάλι... Πάλι καλά... ) ;)

hakoo
27-11-2012, 19:39
Απο υποθετικες καταστασεις αλλο τιποτα οι ενοχικοι οπαδοι του Ολυμπιακου, κλεινουν τα ματια στην πραγματικοτητα και πλαθουν σεναρια "αν ο Παναθηναικος ηταν πρωτος" η βαζουν στη ζυγαρια τα εγκληματα (ποιο ειναι πιο πολλα κιλα ρε παιδι μου) για να δικαιολογησουν μια βρωμικη και αρρωστημενη κατασταση.
Ευκολο επισης να δημιουργειται η κλασσικη αντιπαραθεση Παναθηναικου-Ολυμπιακου ενω το θεμα δεν εχει καμια σχεση με την αντιπαλοτητα των 2 σωματειων, μιλαμε για συμμορια που εχει καταστρεψει το Ελληνικο ποδοσφαιρο εν γενει.
Αν σας χαλαει η αληθεια και η πραγματικοτητα ξερετε το ρητο "η σιωπη ειναι χρυσος"? Ε καντε το πραξη, απο το να υποβαθμιζετε τον εαυτο σας για το οπαδιλικι σιγουρα καλυτερο.

I_HAVE_A_NAME_
27-11-2012, 20:12
Γιατί "ενοχικοί οπαδοί? Εγώ δεν μίλησα για αυτό το "σενάριο"?
Στο δικαστήριο είμαστε και μιλάς στους ενόρκους?
Αν δεν θες να μιλήσεις προσωπικά μην χρησιμοποιείς αυτούσια την φράση μου (αν ο Παναθηναικος ηταν πρωτος).
(Ο πληθυντικός αοριστολογίας-γενικολογίας και η αναφορά σου σε φράση μου δεν συμβαδίζουν εν ολίγοις)
Έχεις απόλυτο δίκιο για την χρησιμότητα της σιωπή ;)
Αυτά τα ολίγα..

I_HAVE_A_NAME_ προς hakoo για να μην παρεξηγηθώ και αρχίσεις πάλι τους πληθυντικούς ;)

hakoo
28-11-2012, 00:23
Σε δικαστηριο δεν ειμαστε, ειμαστε ομως σε φορουμ οπου μπορω να πω ελευθερα την αποψη μου και φυσικα να επιλεγω οποιον αριθμο θελω για να εκφραστω, δεν χρειαζεται να παρω καμια ειδικη αδεια.
Αοριστολογια στα posts μου επι της ουσιας για το θεμα του Ελληνικου ποδοσφαιρου δεν θα βρεις οσο και να ψαξεις (εκτος αν σε απασχολει πιο πολυ το σε ποιον τα λεω απο το τι λεω) , λεω ξεκαθαρα την αποψη μου για το τι συμβαινει.
Αλλου θα βρεις στρουθοκαμηλισμους αβερτα.

I_HAVE_A_NAME_
28-11-2012, 00:43
Γιατί σε παρότρυνε κανείς να πάρεις ειδική άδεια?Προς θεού γι'αυτό είναι τα forum παντός τύπου για να λέει ο καθένας την άποψη του χωρίς να προσβάλλει τους άλλους.
Κάτι απλούστατο σου είπα. Ότι χρησιμοποιώντας αυτούσια την φράση μου και αναφέροντας μάλιστα και την "ζυγαριά" που έβαλα τα εγκλήματα αναφέρεσαι αποκλειστικά σε εμένα, οπότε κατ'επέκταση είναι άκυρος και ο πληθυντικός.
Φυσικά με νοιάζει το τι λες αλλά και το σε ποιον το λες όπως φυσικά και το πως το λες.Εγώ αν ήθελα να πω ενοχικό κάποιον ή να του πω ότι υποβαθμίζει τον εαυτό του θα το έκανα ονομαστικά και με ευθύτητα. Και φυσικά αφού ήμουν σίγουρος για ότι έλεγα.
Αυτό σου λέω απλώς. Ο πληθυντικός ήταν "ατυχής κίνηση" αφού αμέσως μετά αναφέρθηκες στο post μου.
Κατα τα άλλα μια χαρά. Ο καθένας την γνώμη του.Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε για να κάνουμε διάλογο.

hakoo
28-11-2012, 01:00
Κάτι απλούστατο σου είπα. Ότι χρησιμοποιώντας αυτούσια την φράση μου και αναφέροντας μάλιστα και την "ζυγαριά" που έβαλα τα εγκλήματα αναφέρεσαι αποκλειστικά σε εμένα, οπότε κατ'επέκταση είναι άκυρος και ο πληθυντικός.


Κατ'αρχας να σου πω σε περιπτωση που δεν το εχεις συνειδητοποιησει ακομα οτι αυτο που ονομαζεις ακυρο και εχεις ανοιξει κουβεντα αυτη τη στιγμη το εκανες 2 ποστ πιο πριν εσυ σε μενα ξεκινωντας με δικη μου φραση


Δεν τυφλώνει το οπαδιλίκι δυστυχώς. και συνεχιζοντας ακριβως με τον ιδιο πληθυντικο που "κατηγορεις" εσυ εμενα


Α ρε αθώες περιστερές! οπου φυσικα δεν με αναφερεις πουθενα. Και αμεσως μετα μου κανεις
υποδειξεις περι ευθυτητας.


edit

Οριστε λοιπον πως λειτουργει το συστημα που εχει στησει η συμμορια. Οι διαιτητες της παραγκας λαμβανουν εντολες για τα παιχνιδια που πρεπει να ξεδιπλωσουν το ταλεντο τους. Αφου λοιπον ολοκληρωσουν το task, μετα παιρνει σειρα η ΚΕΔ για να βαθμολογησει/τιμωρησει τους διαιτητες.
Να σημειωθει οτι η ΚΕΔ δεν ειναι ανεξαρτητη επιτροπη αλλα ελεγχεται απολυτα απο την ΕΠΟ, η οποια με την σειρα της διοικειται απο τον Σαρρη αυτη τη στιγμη (εκεινον που κονταροχτυπηθηκε με τον Γκαγκατση στις προσφατες εκλογες ανεκδοτο).
Εν προκειμενω λοιπον ο Αρετοπουλος και ο βοηθος του για την αποδοση του στον αγωνα του Παναθηναικου με τον Ολυμπιακο Νοτιου διαμερισματος θα τιμωρηθει με 1 μηνα εκτος υπηρεσιας, απο το νεο ετος δλδ θα σφυριζει και παλι κανονικοτατα.

http://www.gazzetta.gr/podosfairo/article/347118-poini-xadi-gia-tin-ektelesi


αρατόμηση; Η ΚΕΔ το... βλέπει αλλιώς και χαρίζεται σε Αρετόπουλο και βοηθό για τις σκανδαλώδεις αποφάσεις τους. Τι ισχυρίζονται οι διαιτητές για όσα σφύριξαν.




Με ένα μήνα εκτός πινάκων αναμένεται να τιμωρήσει η Κεντρική Επιτροπή διαιτησίας τους Αλέξανδρο Αρετόπουλο και Λάζαρο Δημητριάδη, για τα «εγκλήματα» των Περιβολίων.
Παρά την παραπεμπτική βαθμολογία που τους έβαλε ο παρατηρητής της ΚΕΔ, Χαράλαμπος Καρατζάς, οι δύο διαιτητές αναμένεται να βρίσκονται ξανά στα γήπεδα της Σούπερ Λιγκ με την έναρξη του νέου έτους!
Το πραγμα ειναι στημενο με τετοιο τροπο που η παραγκα κανει ο,τι θελει με τους διαιτητες και δεν δινει λογαριασμο σε κανεναν.
Να θυμισω οτι περσι ειχαμε περιπτωσεις διαιτητων που επειδη δεν ειχαν καλη αποδοση (κατα την ΚΕΔ) καρατομηθηκαν εν μια νυκτι. Συγκεκριμενα (αρχιζω παλι τις γνωστες αοριστολογιες μου) ο Κωνσταντινεας εξαφανιστηκε απο τους πινακες και ο Κυρκος δεν εχει ξανασφυριξει στην Σουπερ Λιγκα απο τοτε. Τι κοινο εχουν οι 2 διαιτητες? Φυσικα οτι οι αγωνες για τους οποιους καρατομηθηκαν ηταν παιχνιδια που ο Ολυμπιακος αδικηθηκε (εκτος η εντος εισαγωγικων, οπως προτιμαει ο καθενας). Ο πρωτος για το παιχνιδι με την Ξανθη (ηττα Ολυμπιακου) και ο δευτερος για το παιχνιδι με τον Αστερα Τριπολης (ηττα Ολυμπιακου).

Τα δικα μας τα παιδια παιρνουν ενα μηνα ρεπο και οι αλλοι που δεν ειναι καλα παιδακια αποχωρουν απο την διαιτησια με συνοπτικες.

I_HAVE_A_NAME_
28-11-2012, 02:37
Μα φυσικά και ξεκίνησα με δική σου φράση οπότε θεώρησα αυτονόητο ότι καταλαβαίνεις ότι απευθύνομαι σε εσένα.
Πρέπει να κάνω quote,multi quote,και γω δεν ξέρω τι για να το καταλάβεις? Δεν γίνομαι κατανοητός όταν χρησιμοποιώ αυτούσια μια φράση σου?
Χρησιμοποίησα πληθυντικό γιατί δεν απευθυνόμουν μόνο σε εσένα αλλά και στον PDS, που φυσικά έχουμε ξανασυζητήσει τα ίδια και τα ίδια θέματα over and over and over again.....

Οπότε ο πληθυντικός κάθε άλλο παρά γενικολογίας ήταν..Εκτός και αν θες να αναφερθώ σε εσάς με το "Α ρε αθώες περιστερές (PDS,hakoo)"
Ήταν αυτονόητο ότι αναφέρομαι σε εσας. Εσύ ενώ αναφερόσουν μόνο σε δικές μου εκφράσεις μιλούσες στον πληθυντικό εκτός και αν αναφερόσουν και στον nikon οπότε ζητώ συγγνώμη γιατί προφανώς καταλαβαίνω ότι θέλω :a068:

hakoo
28-11-2012, 02:52
Man δεν εχει καμια διαφορα αυτο που εκανες εσυ με αυτο που εκανα εγω. Καμια ομως.
Ξεκινησες με φραση απο δικο μου post ακριβως απο κατω απο δικο μου post χωρις να με αναφερεις ομως πουθενα, εκανα κατι αναλογο.
Συνεχισες με πληθυντικους, το ιδιο κι εγω.
Μην βαζω τωρα quotes ειναι κουραστικο δλδ.
Οκ, δεχομαι οτι πηγαινε για μενα, δεν εχω καποιο θεμα αλωστε.
Το δικο μου σχολιο παντως δεν πηγαινε μονο για σενα οποτε δεν ειχα καποιο λογο να το προσωποποιησω, πιο πολυ η αφορμη ηταν για να πω κατι που ουτως η αλλως το εχω πει παρα πολλες φορες για μεγαλη μεριδα οπαδων του Ολυμπιακου.

PDS
28-11-2012, 03:10
Είναι σίγουρο ότι άλλος είναι στον κόσμο του αλλά δε γαμιέται που να εξηγώ αφού μπορούμε να γράφουμε ότι θέλουμε σ'αυτό το φόρουμ.....δε γαμιέται αφού εγώ δεν ξεφτιλίζομαι.

Ειναι παντως αξιοσημειωτη η ταυτιση καποιων οπαδων του ΟΣΦΠ οπως εσυ για παραδειγμα, με τους προεδρους τους.
Οταν καποιος χαρακτηρισει(οπως ο messi) εναν εγκληματια, εσενα θιγει?
Για τον καθε Τσοχαντζοπουλο γιατι δεν σε πειραζουν οι χαρακτηρισμοι στο αλλο thread?

nikon
28-11-2012, 09:31
Μόνο αξιοσημείωτη;;;;;......θέμα παγκόσμιας έρευνας μη σου πω.

PDS
28-11-2012, 13:46
Δεν εχεις και πολυ αδικο.
Αν δεν ειχαμε παρωπιδες οι ανθρωποι,ο κοσμος θα ηταν καλυτερος.
Ειμαι υπερ αυτης της ερευνας.

nikon
28-11-2012, 14:01
Δεν ξέρω για τους ανθρώπους και τον κόσμο αλλά για 2 mods και το forum είμαι σίγουρος.

PDS
28-11-2012, 14:09
Δεν ξέρω για τους ανθρώπους και τον κόσμο αλλά για 2 mods και το forum είμαι σίγουρος.

Θα μπορουσες να εισαι ξεκαθαρος?Η θα το αποφυγεις και θα μεινεις στις εντυπωσεις?

nikon
28-11-2012, 14:12
Προσπάθησα από την αρχή αλλά διαβάζατε αυτά που θέλατε οπότε δεν γαμιέται ας συνεχίσουμε να γράφουμε όπως γουστάρουμε και στα παπάρια μας αν διαβάζουν και άλλοι....ελπίζω να κατάλαβες αυτή τη φορά.

PDS
28-11-2012, 14:29
Οχι εγω δεν καταλαβα τι σε ενοχλησε?
Αν σε ενοχλησαν οι χαρακτηρισμοι,σου εκανα μια ερωτηση για αυτο αλλα δεν μου απαντησες.Σε ενοχλουν οι ιδιοι χαρακτηρισμοι για τον καθε τσοχατζοπουλο ή καθε πολιτικο εγκληματια,λαμογιο?
Νομιζω πως οχι.

Προσωπικα δεν με ενοχλουν ουτε οι χαρακτηρισμοι σου για τον Αλαφουζο,γιατι δεν ειμαι εγω ο Αλαφουζος,ουτε καποιος σε αυτο το φορουμ.Ειναι ενα δημοσιο προσωπο και οπως και οι υπολοιποι τα ακουει απ' ολους.
Την ευαισθησια για το αγγελουδι τον Μαρινακη δεν την καταλαβαινω.

nikon
28-11-2012, 14:42
Ας το αφήσουμε καλύτερα.

PDS
28-11-2012, 14:46
Οκ ας το αφησουμε.
Δεν θα καταλαβω ποτε ομως την ευαισθησια σου για αυτους που χαρακτηριζουν εγκληματιες.Το εγκληματιες δεν ειναι δικο μου.Ο Μαρινακης ειναι κατηγορουμενος για εγκληματικη οργανωση.

nikon
28-11-2012, 14:59
Μα αν είχες καταλάβει την (ανύπαρκτη) ευαισθησία μου για αυτούς που χαρακτηρίζουν εγκληματίες θα είχες καταλάβει και γιατί λέω αυτά που λέω.....γι'αυτό σου λέω άστο καλύτερα.

PDS
28-11-2012, 15:42
Εχω καταλαβει..

messi10
28-11-2012, 18:42
anyway παιδια τωρα ειδα ολα αυτα τα ποστ, το διωρθωσα το ''ηλιθιοι'' και σορρυ αλλα προσωπικα μαρινακηδες, μπεηδες και οοολους τους αλλους που εμπλεκονται σε αυτην την

συμμορια δεν θα σταματησω να τους βριζω, μεχρι να σταματησουν να λασπωνουν το -ηδη λασπομενο- ελληνικο πρωταθλημα. δλδ θεωρητε ολα αυτα που εγιναν απλα λαθη διαιτησιας (βαριεμενε να βαζω meme - emoticon) ? λολ τι να πω τοσα χρονια τα ιδια. Και φετος μετα την αποδυνομαση του παναθηναικου (κυριως) λογο του μαρινακη - της συμμοριας του (οχι μονο λογω αυτου) ,πιστευα οτι θα δουμε κατι πιο καθαρο. Σκατα, φοβηθηκε ο μαρινακης τον ανυπαρκτο ,ετσι οπως τον εχουν κανει , Παναθηναικο και ειπε να τους κοψει την φορα (2 συνεχομενες νικες, μια μεγαλη με τον ΠΑΟΚ).


Μερικοι ΔΕΝ θελουν να βλεπουν ενα καθαρο πρωταθλημα. και ακομα και αν φυγουν οι μπαρινακηδες απο το παρασκηνιο απολυθουν ολοι οι πουλημενοι ''διαιτητες'' σιγουρα θα χρειαστει χρονο για να θεωρηθει ΚΑΘΑΡΟ πρωταθλημα, καθως κατα την αποψη μου τα χρονια που εμεις περναμε τα λεφτα του cl (αρα λεφτα για μεταγραφες, εισοδος στους ομιλους με πιθανοτητα να περασουμε στους ''16''), ο παο επερνε τα @@ του (δεν λεω οτι εφτεγε μονο η παραγκα αλλα κυριως αυτη) ΚΑΙ για αυτο τωρα ειναι ετσι.

ενω ο μαρινακης συνεχιζει να τα ελεγχει ολα ,στηνωντας ενα πρωταθλημα το οποιο απο την αρχη της χρονιας αν το αφηνε ''καθαρο'' λογικα θα το επερνε παλι ''η ομαδα του'', επειδη απο τα προηγουμενα χρονια ειχε αποδυναμωσει τους αντιπαλους. αλλα και παλι , δεν τολμησε να το διακυνδυνευσει.


ΜΠΡΑΒΟ, οσοι επικροτουν αυτο το πρωταθλημα ,στο οποιο τοσα χρονια μας προσφερει ''οργια''.






Τουλαχιστον φαινεται ο ΟΣΦΠ στην Ευρωπη, που θα μπορουσε με τα λεφτα που επερνε απο το τσου λου να επερνε και αναλογους παικτες αλλα ο μαρινακης τα κραταει για την παρτη του. θα συνεχιζω να βλεπω τα ματς του οσΦπ, αλλα μονο στο europa league. Γιατι εκει δεν υπαρχουν μαρινακηδες.

messi10
28-11-2012, 18:46
οι πρώτοι κρυφοβάζελοι εκδηλώνονται...


ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ.

πραγματικα δεν αξιζει να ψαξω για meme, εχω ενα emoticon εδω διπλα :banana:

keep walking

Tilemaxx
29-11-2012, 01:36
Σαν Ολυμπιακός θα ήθελα ένα πρωτάθλημα με έναν ισχυρό ΠΑΟ, ισχυρούς ΠΑΟΚ-Άρη μια ισχυρή ΆΕΚ, δυνατές τις παραδοσιακές ομάδες της επαρχίας (Λάρισα-Ηρακλή), και φυσικά την ομάδα μου λόγω του ανταγωνισμού των παραπάνω να είναι ακόμα πιο δυνατή απ΄ότι είναι τώρα.

Δυστυχώς ο Μαρινάκης έχει μερίδιο ευθύνης για την κατάντια της λίγκας. Δεν θα γενικεύσω λέγοντας ο ΟΣΦΠ, γιατί ο ΟΣΦΠ είναι ιδέα, μακριά απο τον κάθε παράγοντα που χρησιμοποιεί μια ΠΑΕ για το δικό του όφελος. Επειδή λοιπόν ο Ολυμπιακός ως η λαοφιλέστερη ομάδα στην Ελλάδα χρησιμοποιήθηκε απο κάποιους για τα δικά τους συμφέροντα, μακροπρόθεσμα ήρθαμε στην κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα. Ο Κόκκαλης για να πάρει λαϊκό έρισμα και να κλείνει συμφωνίες με Ζίμενς και λοιπές εταιρίες, σε συνεργασία φυσικά με τους εγκληματίες του ΠΑΣΟΚ, και ο Μαρινάκης για να εξασφαλίζει τα 20 εκ. με το μικρότερο κόστος, αποδομώντας τεχνηεντώς τον κάθε πιθανό διεκδικητή του τίτλου. Είτε μέσω της ΚΕΔ, είτε μέσω της Λίγκας. Δυστυχώς έτσι είναι. Δεν αφήνω κανέναν να με φανατίζει και βλέπω καθαρά. Και ας είναι η ομάδα μου.

Ένα πρωτάθλημα μπουρδέλο, με καμία σοβαρή ομάδα πλήν ΟΣΦΠ, με συνέπεια να παίζουμε πλέον με Αμπτουντομοδέστους και να παλεύουμε να βγούμε στο ΟΥΕΦΑ. Αυτό δεν είναι όραμα κανενός νομίζω. Θα προτιμούσα να παίρνω το πρωτάθλημα κάθε δεύτερη χρονιά και να παίζω με Ριβάλντο, με Τζιοβάννι, με Μιραλλάς, με Μέλμπεργκ, παρά να παίρνω δέκα συνεχόμενα και να πονούν τα μάτια μου με τον κάθε άμπαλο που μαζεύουμε.

Συνεπώς επειδή ως σκεπτόμενο άτομο, ΜΙΣΩ να έχω άτομα να υποτιμούν την νουμοσύνη μου, απέχω συνειδητά απο το ποδοσφαριικό τμήμα του συλλόγου μετά το φετινό δούλεμα της μεταγραφικής περιόδου. Θα ήταν πιο τίμιο να ανακοινώσουν παντελονάτα οτι κόβουν το μπάτζετ λόγω της ανυπαρξίας των υπολοίπων, όπως έκαναν οι τίμιοι και ΜΑΓΚΕΣ Αγγελόπουλοι. Οι οποίοι ανταμείφθηκαν με τον πλέον καλύτερο τρόπο. Μπάσκετ και πάλι μπάσκετ λοιπόν. Που στο κάτω-κάτω σαν άθλημα μας έχει φέρει τις μεγαλύτερες επιτυχίες, συλλογικά και εθνικά. Σταματήστε να ενισχύετε τα λαμόγια του ποδοσφαίρου.

FotisGRC
29-11-2012, 01:47
Μπράβο αδερφέ... Αν σκέφτονταν περισσότεροι έτσι θα πηγαίναμε μπροστά.. Ωραίος!

PDS
29-11-2012, 02:09
Δυστυχώς ο Μαρινάκης έχει μερίδιο ευθύνης για την κατάντια της λίγκας. Δεν θα γενικεύσω λέγοντας ο ΟΣΦΠ, γιατί ο ΟΣΦΠ είναι ιδέα, μακριά απο τον κάθε παράγοντα που χρησιμοποιεί μια ΠΑΕ για το δικό του όφελος.

Aυτο ακριβως.

gtakis
29-11-2012, 16:56
«Δεν υπάρχει παράγκα από το ’96»!
28/11/2012, 13:31 | Αποστολή

Αction Images
Δήλωση, η οποία δεν θα ηχήσει καλά στα αυτιά του κόσμου του Παναθηναϊκού έκανε ο επί σειρά ετών παράγοντας του «τριφυλλιού», Μάνος Μαυροκουκουλάκης.

«Δεν υπήρξε καμία παράγκα. Δεν θέλω να απαντήσω. Εγώ τα του οίκου μου κρίνω», είπε στον NovaΣΠΟΡ FM 94,6 σε ερώτηση του Τάσου Νικολογιάννη.

«Ο Βαρδινογιάννης δεν ασχολήθηκε ποτέ με την διαιτησία», συμπλήρωσε ο Mr Manos, ενώ επιτέθηκε με βαριές εκφράσεις στο μέλος της Παναθηναϊκής Συμμαχίας, Δ. Βερβεσό.

Ο κ. Μαυροκουκουλάκης βγήκε στον αέρα της πρώτης αθλητικής συχνότητας της χώρας για να απαντήσει σε δηλώσεις του μέλους της Παναθηναϊκής Συμμαχίας, κ. Βερβεσού. Ο τελευταίος είπε πως υπάρχει παράγκα στο ποδόσφαιρο και πως δεν είναι κάτι περίεργο, αφού και παλιότερα, επί εποχής Βαρδινογιάννη υπήρχε. Ο παλιός παράγοντας του «τριφυλλιού» θίχτηκε και βγήκε στους Αντώνη Καρπετόπουλο και Αντώνη Πανούτσο να δώσει απαντήσεις.

Διαβάστε όσα είπε στον NovaΣΠΟΡ FM 94,6 ο Μάνος Μαυροκουκουλάκης:

«Σας παρακαλώ, μην υποβαθμίζετε αυτά που δήλωσε ο Βερβεσός. Δεν χρειάζεται να το κάνουμε… πασαληψατέρ. Είναι διακεκριμένος δικηγόρος. Προσεκτικά να μιλήσουμε λοιπόν. Σε ότι αφορά εμένα, εγώ υπηρέτησα τον σύλλογο για 20-22 χρόνια. Ως αντιπρόεδρος και ως διευθύνων σύμβουλος. Μετά τον επαγγελματικό αθλητισμό του 79’, να ξέρετε, πως ο κύριος Βαρδής Βαρδινογιάννης στα εβδομαδιαία μίτινγκ που κάναμε, όταν εμείς φοβόμασταν την διαιτησία, μας απαντούσε επί λέξει: “Να κάνετε την καλύτερη ομάδα παιδιά. Να βάζετε 4 και να σας ακυρώνουν τα 2”. Δεν αλλάζω ούτε λέξη. Πάντα έλεγα το ίδιο. Όσιμ, Ρότσα, Γαλάκος, Ζάετς, Δανιήλ.

Από εκεί και πέρα, στην ολιγόμηνη περίοδο που συνεργάστηκα με τον Βγενόπουλο, και όταν τον πίεζα να πάρει το πλειοψηφικό πακέτο, μου έλεγε. “Μάνο, εγώ στο πρωτάθλημα, τι προστασία θα έχω για το ευ αγωνίζεσθαι. Εγώ αυτά ξέρω. Οπότε, λοιπον, ο Βερβεσος που βγήκε και είπε αυτά τα πράγματα χτες για την εποχή Βαρδινογιάννη, μπορεί να πάει στο διάολο και ακόμη παραπέρα. Και να μάθει να διοικεί κι ας μην ξέρει να δένει τα παπούτσια του. Δεν επιτρέπεται να μιλάει για νεκρούς και να σπιλώνει μνήμες χωρίς να ξέρει».

-Πανούτσος: Ας πούμε ότι ο Κόκκαλης έχει επηρεάσει διαιτητές… Πως υπάρχει μια υπόνοια.

-Μαυροκουκουλάκης: «Εγώ δεν θα πω αυτό».

-Πανούτσος: «Υπάρχει κάποιος που έχει αντίρρηση πως ο Κόκκαλης έχει ασχοληθεί με την διαιτησία;

-Μαυροκουκουλάκης: «Δεν θα απαντήσω. Εγώ μιλάω για προσωπικό επίπεδο»

-Νικολογιάννης: Κύριε Μαυροκουκουλάκη, να κάνω κι εγώ μια ερώτηση μιας και είστε παράγοντας που υπηρέτησε τον Παναθηναϊκό. Δέχεστε πως από το 1996 και μετά υπήρχε παράγκα στο ελληνικό ποδόσφαιρο που βοήθησε τον Ολυμπιακό να παίρνει πρωταθλήματα;

-Μαυροκουκουλάκης: «Εγώ δεν δέχομαι καμία παράγκα»

-Νικολογιάννης: «Ε μα δεν είναι δυνατόν αυτό το πράγμα».

-Καρπετόπουλος: «Κάτσε ρε Τάσο, ότι θέλεις εσύ θα πει ο άνθρωπος ή ότι θέλει αυτός. Ας πει ότι την δέχεται την παράγκα να μεινουμε όλοι ευχαριστημένοι»;

-Μαυροκουκουλάκης: «Εγώ δεν είμαι επιπέδου παράγκας».

-Νικολογιάννης: «Ευννοια για τον Ολυμπιακό δεν υπήρξε κύριε Μαυροκουκουλάκη»;

-Μαυροκουκουλάκης: «Δεν με ενδιαφέρει αν υπήρξε. Δεν απαντάω. Στον κύριο Πανούτσο περνάει η ραδιοφωνική μαγκιά κύριε Νικολογιάννη; Δεν περνάει γιατί ξέρει πώς να φερθεί. Δεν θέλω να απαντήσω με ένα ναι ή με ένα όχι. Εγώ τα του οίκου μου κρίνω», είπε το παλιό στέλεχος της διοίκησης του Παναθηναϊκού, αφήνοντας ερωτηματικά αναφορικά με την άποψη του, αφού υπάρχει διάχυτη η πεποίθηση πως η «Παράγκα του Θωμά» υπήρξε…

-Νικολογιάννης: «Εγώ ξέρω μάρτυρες όμως, που εσείς αναφέρατε προηγουμένως, όπως ο κύριος Δανιήλ, που έλεγε πως με την παράγκα δεν πρόκειται να πάμε μπροστά και να προχωρήσουμε και στις συζητήσεις αυτές, σαν διοικητικό στέλεχος ήσασταν παρών»...

-Μαυροκουκουλάκης: «Οχι, όχι, δεν ισχύει. Πιο σιγά. Αυτό είναι υπερβολή».

Αλέξης Παπαχρήστος

http://www.sport-fm.gr/article/596372


Ρε τι λέτε τώρα......μην τους χαλάτε το παραμυθάκι έλεος δηλαδή...δεν μπορεί και αυτός βαλτός είναι από το Μαρινάκη.....φίλε messi από τέτοιους ''αγνούς'' Ολυμπιακούς έχουμε πήξει άσε το παραμυθάκι και την καραμέλα του υγιούς Ολυμπιακού.....και στην τελική αφού λές ότι ο Ολυμπιακός δεν αξίζει να είναι εκεί που είναι γιατί τον παρακολουθείς έστω και στην Ευρώπη όπως λές???δεν έχει ανάγκη η ομάδα τέτοιους φιλάθλους....τράβα στο Οακα να πανηγυρίσεις το αγνό ποδόσφαιρο με τον τουιτεράκια......άκου εκεί μεγάλη νίκη με τον ΠΑΟΚ και φοβήθηκε ο Μαρινάκης μήπως μειώσει στους 13 βαθμούς ο Πάο και έβαλε τα κοράκια να τον σφάξουν έλεος ρε'συ δηλαδή μην μας βγάζεις από τα ρούχα μας λές και είμαστε 12 χρονών και δεν καταλαβαίνουμε......

PDS
29-11-2012, 17:03
Ε αφου το ειπε ο μαυροκουκουλακης.

Δεν υπαρχει τιποτα ολα καθαρα.:first:

Ζηταμε ενα μεγαλο συγνωμη απο τον Κοκκαλη και τον Μαρινακη και απο δω και περα θα ζουμε και θα αναπνεουμε για σουπερ λιγκ.

Α ρε σπορ-φμ...
Α ρε sporday.
Απο τοτε που σταματησε η sportime,εκπομπες των αμαν κ.α(γενικα εκεινη η δημοσιογραφια ή σατιρα) που μιλαγαν ανοιχτα και χωρις φοβο για την πραγματικοτητα,ζουμε μια χουντα στο Ελληνικο ποδοσφαιρο,κατω απο τα χειροκροτηματα μεγαλης μεριδας οπαδων του οσφπ..

gtakis
29-11-2012, 17:08
Δήλωση, η οποία δεν θα ηχήσει καλά στα αυτιά του κόσμου του Παναθηναϊκού έκανε ο επί σειρά ετών παράγοντας του «τριφυλλιού», Μάνος Μαυροκουκουλάκης.

Δικός σας τα είπε...................

PDS
29-11-2012, 17:09
Ε και?

Παραγκα υπηρχε,παραγκα υπαρχει.
Η μονη διαφορα με την κατασταση που υπηρχε επι βαρδινογιαννη ειναι οτι δεν ειχαμε τα αισχη της 16ετιας.Δεν πλησιαζουν καν(σε αυτο βοηθαει και το c.L).
Αλλα υπηρχαν.
Τουλαχιστον τα ειδαμε,oπως βλεπουμε και τα σημερινα.

Αντι να ειμαστε υπερ ενος καθαρου πρωταθληματος απο δω και περα,προσπαθουμε να κανουμε το ασπρο μαυρο.

lykos7
29-11-2012, 19:02
Η μονη διαφορα με την κατασταση που υπηρχε επι βαρδινογιαννη ειναι οτι δεν ειχαμε τα αισχη της 16ετιας.Δεν πλησιαζουν καν(σε αυτο βοηθαει και το c.L).

εχεις δικιο τα αισχη των δικων σου προεδρων πραγματικα ειναι απιαστα..

ΤΑ (ΒΡΩΜΕΡΑ) ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ
Ποδοσφαιρική σεζόν 1974-1975.


Λίγες ώρες πριν την έναρξη του αγώνα Ηρακλή - Παναθηναϊκού στα πλαίσια των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας (στον άλλο ημιτελικό ο Ολυμπιακός θα αντιμετώπιζε τον ΠΑΟΚ).


Στο ξενοδοχείο που είχε καταλύσει η αποστολή του Ηρακλή έφτασε μια ανθοδέσμη για τους ποδοσφαιριστές του Ηρακλή, Τάκη Νικολούδη και Ζαχαρία Χαλιαμπάλια.


Η ανθοδέσμη όμως έκρυβε... δεσμίδες με χιλιάρικα, πράγμα που κατήγγειλε στη διοίκηση του συλλόγου του ο ένας εκ των δύο πρωταγωνιστών (Χαλιαμπάλιας) αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα (2-1 υπέρ του Παναθηναϊκου το τελικό σκορ), πως παράγοντες του Παναθηναϊκού του(ς) πρόσφεραν χρήματα για να έχουν μειωμένη απόδοση στον μεταξύ τους αγώνα.


Η υπόθεση έμελλε να πάει στα δικαστήρια αρκετούς μήνες μετά (η εκδίκαση της υπόθεσης θα ξεκινούσε την επόμενη αγωνιστική περίοδο, 1975-1976).


Στις 12/12/1975, ο πρώην ποδοσφαιριστής και τέως πρόεδρος του Ολυμπιακού Γιώργος Ανδριανόπουλος δηλώνει οτι "δεν επείσθην περί της ενοχής του σωματείου του Παναθηναϊκού" και αθωώνει πρακτικά τον "αιώνιο" αντίπαλό που κατηγορείται ότι ο πρώην παίκτης του,Γιώργος Ροκίδης (και τότε παίκτης του Ηρακλή), δέχθηκε πρόταση του Αντώνη Μαντζεβελάκη και πρότεινε χρήματα στους παίκτες του Ηρακλή, Χαλιαμπάλια και Νικολούδη, για να έχουν μειωμένη απόδοση στον αγώνα Κυπέλλου που κέρδισε ο Παναθηναϊκός με 2-1, γνωστή στο πανελλήνιο και ως "υπόθεση των λουλουδιών".


Με την ψήφο του Ανδριανόπουλου η ΕΠΟ απαλλάσει τον Παναθηναϊκό και εκκρεμεί η απόφαση των δικαστηρίων.


Στις 20/01/1976 οπαδοί του Ηρακλή προκαλούν επεισόδια, όταν, λόγω της απουσίας του "ενδιάμεσου", Γιώργου Ροκίδη, αναβάλλεται για τον επόμενο μήνα (17/02) η δίκη για την "υπόθεση λουλουδιών".


Με τα πολλά, η εκδίκαση της υπόθεσης ξεκίνησε και το θρίλερ - για τον Παναθηναϊκό - ξεκινά : Ο εισαγγελέας Κωνσταντινίδης ζητά την καταδίκη όλων των κατηγορουμένων (οι παράγοντες του ΠΑΟ Μαντζαβελάκης, Αγγελόπουλος, Παπαντωνίου και οι Νικολούδης, Χαλιαμπάμπαλιας, Ροκίδης), πλην του Παύλου Γιαννακόπουλου (βρε, βρε, βρε...) που αθωώθηκε καθώς τότε "απουσίαζε για δουλειές στην Ιαπωνία".


Στον Παναθηναϊκό έκαναν λόγο για... "σκευωρία", υποστηρίζοντας ότι και να ήθελαν, δεν υπήρχε η δυνατότητα συγκέντρωσης των 600 - 800.000 δρχ., που φερόταν να είχε προτείνει ο Ροκίδης στους δύο συμπαίκτες του, ενώ έπνεαν μένεα προς κάποιους, που επιχείρησαν να ρίξουν λάσπη στο... έπος του Wembley, αναφερόμενοι συγκεκριμένα στην περίπτωση της κλήσης προς εξέταση του πρώην γενικου γραμματέα του Ηρακλή, Κορίνη, με την πολιτική αγωγή να τον ρωτά εάν "εδωροδόκησε ο Παναθηναϊκός κατά το παρελθόν τον Ερυθρόν Αστέραν".


Ο παράγοντας του Παναθηναϊκού είπε :"Εγώ, κύριε πρόεδρε, δεν έχω ανακατευτεί ποτέ με δωροδοκίες".


Τότε, η αίθουσα γέμισε από... 150 ανθοδέσμες που πέταξε το ακροατήριο, προκαλώντας πανδαιμόνιο στην αίθουσα.


Ο Παναθηναϊκός κρίθηκε τελεσίδικα ένοχος δωροδοκίας απ'το δικαστήριο και γλύτωσε τον υποβιβασμό απ΄την ψήφο (η πιο σωστά, τη... μη-ψήφο) του Γιώργου Ανδριανόπουλου.


Άνθρωποι του Παναθηναϊκού (Ποδάρας) είχαν δηλώσει οτι τα στοιχεία ήταν τόσο συντριπτικά εις βάρος τους, που το μόνο εύκολο θα ήταν να υποβιβαστούν, εφ'όσον είχε τελεσιδικήσει και η απόφαση του δικαστηρίου.


Έγραψε ο Ανδρέας Μπόμης στο βιβλίο του "Γκολ 2000 - Ένας αιώνας ποδόσφαιρο" :
"Το θέμα είναι γνωστό στους φιλάθλους ως 'Τα λουλούδια της Μαρίας', μια κι αυτό ήταν το 'σύνθημα' στην όλη ιστορία. Το οτι κάτι έγινε, ήταν γεγονός.


Πάντως, με την ενέργεια του Γιώργου Ανδριανόπουλου, πρώην προέδρου του Ολυμπιακού, βουλευτή και Δημάρχου Πειραιά, να μην ψηφίσει στην τριμελή Πειθαρχική Επιτροπή κατά του αιωνίου αντιπάλου, τα σχόλια πήραν κι έδωσαν.


Άλλοι μίλησαν για 'κουκούλωμα', άλλοι για 'γενναία πράξη'. Ο Παναθηναϊκός δε δέχθηκε καμμία ποινή και στη συνέχεια διαμαρτυρήθηκε γιατί ο τελικός έγινε στο Καραϊσκάκη! (βάσει του κανονισμού ο τελικός έπρεπε να γίνεται στο μεγαλύτερο στάδιο της χώρας).
Σχετικά με το θέμα των λουλουδιών να προσθέσουμε οτι οι δύο Αρεοπαγίτες είχαν κρίνει τον Παναθηναϊκό τελεσίδικα ένοχο δωροδοκίας του Ηρακλή.
Αν είχε ψηφίσει ο Ανδριανόπουλος, ο Παναθηναϊκός θα είχε πέσει στη Β' Εθνική".



υπαρχει και σχετικο φωτογραφικο υλικο εδώ...

http://bp1.blogger.com/_T5WdDrKqwio/R7KnASwkAqI/AAAAAAAAASw/PExf4L5Yk9g/s1600-h/louloudia0dm.jpg


http://4.bp.blogspot.com/_lHiei_ohtZk/TLxtXP9S2zI/AAAAAAAAASA/511ZL3ppD28/s1600/dikh1.jpg



ΔΩΡΟΔΟΚΙΑ ΦΙΛ ΝΤΟΝ
Ο Αγγλος ρέφερι μίλησε στην «Daily Mail» αναφέροντας πως ο ισχυρός άνδρας του τριφυλλιού μετά την αναμέτρηση της Μίλαν με την Μπαρτσελόνα που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, τον επισκέφτηκε στο ξενοδοχείο που διέμενε.
Η είδηση, όμως δεν ήταν η επίσκεψη, αλλά ό,τι ο Ντον ανέφερε πως ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού του έδωσε δώρα για να έχει ευνοϊκή διαιτησία σε περίπτωση που τυχόν κληρωθεί να διευθύνει αναμέτρηση των πρασίνων:

«Μετά την διαιτησία μου to 1994 στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στην Αθήνα (μεταξύ Μίλαν και Μπαρτσελόνα) ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού με επισκέφτηκε στο ξενοδοχείο μου μαζί με τους βοηθούς μου και μας έφερε κάποια ακριβά δώρα.

Πιστεύω ότι το έκανε προφανώς για να χτίσει μια καλή...
σοδειά ενόψει της νέας σεζόν, σε περίπτωση που κληρωνόμουν να διαιτητεύσω την ομάδα του».

Στη συνέντευξη του ο Αγγλος διαιτητής τόνισε πως πολλές ομάδες πρόσφεραν δώρα και αν δεν έπαιρναν το αποτέλεσμα τα δώρα... εξαφανίζονταν:

«Πολλές φορές οι ομάδες πρόσφεραν δώρα και εσύ απλά έλεγες να τα βάλουν κάπου μέσα στο αυτοκίνητο που θα σε μετέφερε στο ξενοδοχείο.
Σε περίπτωση όμως που το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό γι' αυτούς, τα δώρα εξαφανίζονταν.
Πολλοί διαιτητές κουβαλούσαν εφεδρικές τσάντες για να μεταφέρουν τα δώρα τους. Έχω τόσα πολλά κοσμήματα και ρολόγια από δώρα, που πραγματικά για ένα διάστημα θα μπορούσα να φοράω και ένα διαφορετικό κάθε ημέρα για ένα μήνα».

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ Mark Lorenson

985 Tο "έπος της πρόκρισης στους "4" το 1985’’, σημαδεύτηκε από τις καταγγελίες του ποδοσφαιριστή της Λίβερπουλ, Mαρκ Λορενσον ότι κάποιος από τον παναθηναϊκό προσπάθησε να τον δωροδοκήσει!!!!


Πάμε και στην υπόθεση Λορενσον... απόπειρα δωροδοκίας του αμυντικού της Λίβερπουλ Μαρκ Λορενσον από παράγοντες του παναθηναϊκού.


Οταν λοιπόν ξέσπασαν οι αποκαλύψεις για τα στημένα παιχνίδια στο αγγλικό πρωτάθλημα(γκρομπελαρ κτλ...) βρετανοί δημοσιογράφοι ρώτησαν τον παλαίμαχο αμυντικό της Λίβερπουλ Λορενσον , αν ποτέ είχε δεχθεί κρούση για να έχει μειωμένη απόδοση .


Ο ιδιος απάντησε καταφατικά λέγοντας χαρακτηριστικά : "ναι , μια φορά πριν τον αγώνα με τον παναθηναϊκό....


" Μετά από εναν χρόνο ο Λορενσον επισκέπτεται την Ελλάδα προσκεκλημένος για έναν αγώνα παλαίμαχων Ελλάδας και Αγγλίας .
Ερωτώμενος από ελληνες αθλητικους δημοσιογραφους σχετικά με την υπόθεση δηλώνει :


«είναι αλήθεια ότι κάποιος άνθρωπος που μου είπε ότι ενεργούσε για λογαριασμό του παναθηναϊκού προσπάθησε να με δωροδοκήσει προκείμενου να κάνω ένα πέναλτι στον πρώτο αγώνα , στο Αανφιλντ . δεν το έχω διαψεύσει ποτέ , ούτε φυσικά πρόκειται να το κάνω τώρα! Μου προσέφερε 25.000 αγγλικές λίρες» (εφημερίδα ώρα για σπορ , Δευτέρα 29/5/1995)


ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΙΑΠΠΕ

Κωνσταντίνος Κιάππε - Βρισκόμαστε στο σωτήριον έτος 1990, τότε που ο... αλήτης Κόκκαλης δεν είχε μολύνει ακόμη το... αγνό και... άδολο επαγγελματικό ποδόσφαιρο. Βρισκόμαστε στην εποχή που όλα λειτουργούσαν στην εντέλεια, όποιος έπαιρνε το πρωτάθλημα το έπαιρνε με την αξία του και όλοι ζούσαν ευτυχισμένοι στο βασίλειο της Δανιμαρκίας. Αφήνουμε κατά μέρος τις παπαριές και περνάμε στο ζουμί.

Tην Tρίτη 06/03/1990 η εφημερίδα "Ελευθεροτυπία" προκάλεσε αναταραχή με την αποκάλυψη οτι είχε αποσταλλεί στη FIFA έγγραφη καταγγελία εν ενεργεία Έλληνα διαιτητή, που ανέφερε για "ύπαρξη κυκλωμάτων που ρυθμίζουν αποτελέσματα του Ελληνικού ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος". Tην ύπαρξη της επιστολής είχε αποκαλύψει κάποιος λεβέντης ονόματι Kωνσταντίνος Kιάππε, - τότε - υπάλληλος της EΠΟ με ειδικότητα επί των διεθνών σχέσεων της ομοσπονδίας. Την ύπαρξη της επιστολής και την επιβεβαίωσε ο - τότε - αντιπρόεδρος της EΠΟ, Νίκος Zουμπογιώργος.

Τη Δευτέρα 12/03/1990, ο Κιάππε παρέδωσε στον - τότε - συντάκτη της "Ελευθεροτυπίας", Κ. Γεωργιάδη, αντίγραφο της εν λόγω επιστολής, ισχυριζόμενος ότι του το διαβίβασε μέσω fax η ιδιαιτέρα του γενικού γραμματέα της FIFA, Γιόζεφ Mπλάτερ (ε, ρε μεγαλεία)... Tην επομένη, Τρίτη και 13 (03/1990) η "Ελευθεροτυπία" δημοσίευσε το περιεχόμενο της επιστολής, η οποία έφερε την υπογραφή του διαιτητή Κωνσταντίνου Δημητριάδη. H επιστολή, γραμμένη στα Γαλλικά, αναφερόταν στους τότε διαιτητές Γερμανάκο, Kολοκυθά, Kουκουλάκη, καθώς και σε άλλα ονόματα παραγόντων, διαιτητών και ποδοσφαιριστών, οι οποίοι - σύμφωνα με την επιστολή - "αποτελούσαν κύκλωμα διαμόρφωσης αγώνων του Ελληνικού ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος".

Σάλος ξέσπασε στο χώρο του ποδοσφαίρου απ'την ύπαρξη του "κυκλώματος" αυτού. Τα ρεπορτάζ διαδέχονταν το ένα το άλλο και λίγες ημέρες αργότερα, κατά την επίσκεψη επιτροπής της EΠΟ στη FIFA αποκαλύφθηκε ότι η επίμαχη επιστολή είχε φτάσει στα γραφεία της παγκόσμιας ομοσπονδίας μόλις τη Δευτέρα 12 Mαρτίου! Ακολουθούν διαψεύσεις, καυγάδες, τηλεοπτικές λογομαχίες και μηνύσεις εκατέρωθεν.

Στις 16/03/1990 αποκαλύπτεται τελικώς οτι την υπογραφή στην επιστολή την είχε βάλει... γυναίκα! Tο γεγονός στάθηκε αιτία να αποκαλυφθεί ο ιδιαίτερος ρόλος του Kιάππε στην υπόθεση. Θαυμάστε : Τρείς ημέρες αργότερα (19/03/1990) ξεσκεπάζεται η μεγάλη απάτη : Την επιστολή στη FIFA την έστειλε ο... ίδιος ο Κωνσταντίνος Κιάππε, μια επιστολή την οποία είχε υπογράψει η μητέρα του (!) και είχε δακτυλογραφήσει η μνηστή του, "πιεζόμενος από αγνώστους" όπως παραδέχτηκε ο ίδιος ενώπιον της Δικαιοσύνης! Ο Κ.Κιάππε ομολόγησε στον ανακριτή πως την εντολή για τη σύνταξη και αποστολή της επιστολής στη FIFA την έλαβε από κάποιον "Θαλή από το Ρέθυμνο", που ήταν - όπως έλεγε - ένας πανίσχυρος άνθρωπος του ποδοσφαίρου, χωρίς όμως να τον κατονομάσει και είναι άγνωστο γιατί δεν απαιτήθηκε απ'τη Δικαιοσύνη να το κάνει!

Οι αρχικές καταθέσεις του Κιάππε είχαν αφήσει κενά και εύλογα ερωτηματικά : -Ποιός έχει όφελος από μια τέτοια ιστορία; - Ποιός είναι ο "Θαλής από το Ρέθυμνο", ο "ισχυρός ανήρ του ποδοσφαίρου" και γιατί δεν αποκαλύπτεται η ταυτότητα του; Ο Σαλιαρέλης, τα χρόνια εκείνα ήταν ο καρπαζοεισπράκτορας της Α' Εθνικής και ο Ολυμπιακός είχε μικρύνει επικίνδυνα επί των ημερών του. Το ιδανικό προφίλ δηλαδή του... αντίθετου απ'αυτό που λέμε "ισχυρός ανήρ".

Ο Γιδόπουλος, απ'την άλλη, ήταν ένα βήμα ήδη απ'την παραχώρηση της διοίκησης στους Μελισσανίδη - Καρρά. Ε, πλην του Παναθηναικου ποια άλλη ομαδα εχει την δυναμη να είναι μπλεγμενη σε κατι τετοιο? Ο ΠΑΟΚ, ο ΑΡΗΣ, ο Ηρακλής η μηπως καποιος άλλος? Ποιός είναι, άραγε, ο "Θαλής" και από ποιο σωματειο προέρχεται;

H υπόθεση έλαβε μυθιστορηματικές διαστάσεις, όταν κάποιο πρωί ο Kιάππε εν μέσω ανακρίσεων και δικαστηρίων, διέφυγε... αεροπορικώς στη Zυρίχη (όπου, όπως παρατηρούσε σχετική εισαγγελική πρόταση, εδρεύουν οι Eλβετικές Tράπεζες) για να σώσει, όπως ισχυρίστηκε ο ιδιος, τη ζωή του… Ο Κιάππε επέστρεψε στην Ελλάδα εντός 24 ωρών με το ιδιωτικό αεροπλάνο που του παραχωρήθηκε από τηλεοπτικό σταθμό, προς τον οποίο έκανε αλλεπάλληλες δηλώσεις. Πριν μπεί στο αεροπλάνο της επιστροφής, όμως, είπε τα εξής εκπληκτικά : "Παρακαλώ τον κ. Bαρδινογιάννη, ο οποίος είναι καλός άνθρωπος, να με βοηθήσει, γιατί δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πληρώσω ένα δικηγόρο σαν τον κ. Λυκουρέζο". (ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ: ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕ ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ? ΠΟΙΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΟΥ ΠΑΟ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ?)

Σημειωτέον ότι ο Λυκουρέζος, μέχρι εκείνη τη στιγμή, δεν είχε καμιά εμπλοκή στην όλη υπόθεση. Προς γενική κατάπληξη, όμως, υποδέχθηκε τον Kιάππε στο αεροδρόμιο - προσφωνώντας μάλιστα τον Κιάππε ώς "ο πελάτης μου" - και έκτοτε ήταν ο συνήγορός του μέχρι τη δικαστική αποπεράτωση της υπόθεσης!

Ο Κιάππε ανακρινόμενος εκ νέου στις 25/03/1990, θα καταγγείλει τον Νίκο Ζουμπογιώργο για ουσιαστική ανάμιξη στην ιστορία. H όλη συμπεριφορά του Kιάππε δημιουργούσε την εντύπωση ότι είχε αναλάβει να φέρει εις πέρας μια διατεταγμένη υπηρεσία. Ο σάλος που προκλήθηκε εκείνη την εποχή και ιδιαίτερα οι κατηγορίες που διατυπώθηκαν κατά του Zουμπογιώργου είχαν συνέπεια την ανατροπή τής τότε διοίκησης της EΠΟ και την αναρρίχηση του Kωνσταντίνου Tριβέλλα στη θέση του προέδρου. Ταυτόχρονα, η ΕΠΟ απέστειλλε επιστολή στη FIFA βεβαιώνοντας οτι επρόκειτο περί παρεξηγήσεως. Η FIFA αποδέχθηκε τις Ελληνικές εξηγήσεις και το θέμα θεωρήθηκε λήξαν.

Οι πρωταγωνιστές της ιστορίας τι απέγιναν;

* Ο Κωνσταντίνος Κιάππε καταδικάστηκε σε 10μηνη φυλάκιση την οποία είχε εκτίσει κατά την προφυλάκισή του.

* H μνηστή του αρχικά φυλακίστηκε (όπου και αποπειράθηκε να αυτοκτονήσει) και στη συνέχεια απαλλάχθηκε με βούλευμα.

* Η μητέρα του δεν άντεξε όλο αυτό το γαϊτανάκι που στήθηκε γύρω της χωρίς να φταίει και εδωσε η ιδια τελος στην ζωη της πολυ πρίν αρχίσει η δίκη.

* Ο Nίκος Zουμπογιώργος αθωώθηκε από την κατηγορία της ηθικής αυτουργίας.

* Ο διαιτητής Δημητριάδης συνέχισε να διαιτητεύει χωρίς πρόβλημα και ολοκλήρωσε την καριέρα του έχοντας ξεπεράσει μάλιστα το επιτρεπτό όριο.

* Οι διαιτητές Γερμανάκος και Κολοκυθάς συνέχισαν να διαιτητεύουν επίσης, χωρίς πρόβλημα. Ειδικά ο Γερμανάκος έφτασε μέχρι να γίνει και πρόεδρος της επιτροπής διαιτησίας.

Ο διαιτητής Κουκουλάκης ήταν το εξιλαστήριο θύμα, καθώς "φαγώθηκε" απ'τους πίνακες. Οι υπεύθυνοι της "Eλευθεροτυπίας", που προς στιγμήν κατηγορήθηκαν για χρήση πλαστού εγγράφου με σκοπό το όφελος, απαλλάχθηκαν με βούλευμα και μόνο αργότερα ο προϊστάμενος του αθλητικού τμήματος, Φίλιππος Συρίγος, καταδικάστηκε σε 8μηνη φυλάκιση με τριετή αναστολή, για συκοφαντική δυσφήμηση των Γιδόπουλου, Γερμανάκου, Kολοκυθά, λόγω της δημοσίευσης της επίμαχης επιστολής. Ο "φάκελος Κιάππε" θα κλείσει οριστικά το Δεκέμβριο του 1995 χωρίς περαιτέρω ανακρίσεις, χωρίς τιμωρίες, χωρίς αποκάλυψη της ταυτότητας του "Θαλή από το Ρέθυμνο".

- Ποιος, λοιπόν, καθοδηγούσε τον Kιάππε, αφού ο Nίκος Zουμπογιώργος που κατηγορήθηκε ως ηθικός αυτουργός αθωώθηκε;

- Γιατί ο Kιάππε κατονόμασε ως συνεργάτες του την άρρωστη μητέρα του και τη μνηστή του;

- Πώς δικαιολογείται το ότι η μνηστή του - αν και αθώα - προφυλακίστηκε και διαπομπεύθηκε από δική του υπαιτιότητα, παρέμεινε σταθερά στο πλευρό του και τελικά τον παντρεύτηκε;

- Tι θέλησε να ελέγξει ο Kιάππε όταν πήγε στη Zυρίχη και πως κατάφερε να βγεί ανενόχλητος απ'τη χώρα;

- ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο "ΘΑΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ";

ΥΠΟΘΕΣΗ ΙΣΙΣ

Ο... βιολογικός καθαρισμός των ούρων του Αλεσάντρο Ίσις Βρισκόμαστε στο 1986.

Ο Χιλιανός αγωνίστηκε στον ΟΦΗ και φυσικά δεν τον έφερε η... διοίκηση της ΠΑΕ (η ποιά;) αλλά ο Γιώργος Βαρδινογιάννης. Ο Βαρδινογιάννης λοιπόν έφερε τον Αλεσάντρο Ίσις στην Ελλάδα με σκοπό να τον κάνει... Αλέξανδρο Ίση και με μια Ελληνοποίηση α-λα... Μπουμπλή απ'το Αιγάλεω να τον βάλει να παίξει στον Παναθηναϊκό σαν Έλληνας, μιας και εκείνη την περίοδο εθεωρείτο πλήρης και είχε "κλεισμένες" τις θέσεις ξένων του.

Το παρουσιαστικό του Ίσις όμως που παρέπεμπε ολοκάθαρα σε Ινδιάνο (φανταστείτε φυσιογνωμικά τον Ιβάν Ζαμοράνο), καθιστούσε την εξεύρεση... γιαγιάς από το Αιγάλεω αδύνατη κι έτσι ο Χιλιανός πήρε το αεροπλάνο και πήγε στην Κρήτη. Ο Ίσις ήταν ένας πολύ καλός αμυντικός χαφ, κλασικός Λατινοαμερικάνος κανάγιας, υπερβολικά σκληρός πολλές φορές, αλλά με σχετικά σύντομη παρουσία λόγω των... ούρων του. Τα πιο διάσημα ούρα ποδοσφαιριστή στην ιστορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

Η νομοθεσία τότε προέβλεπε πως αν ένας παίκτης πιαστεί "ντοπέ", τιμωρείται και ο ίδιος αλλά και η ομάδα με αφαίρεση βαθμών. Ο ΟΦΗ, δεύτερος τότε στο πρωτάθλημα, αν τιμωρούνταν θα έχανε την ευρωπαϊκή έξοδο που για πρώτη φορά του χαμογελούσε.

Επειδή όμως θα ξεσπούσε λαϊκή επανάσταση στο Ηράκλειο αν η ομάδα έχανε με τέτοιο τρόπο την Ευρώπη, επιστρατεύτηκε η γνωμάτευση ενός απίθανου "ντοπολόγου" (κάποιου Μάνφρεντ Ντόνικε) και τα ούρα του Ίσις βγήκαν... γάργαρο νερό. Οι εφημερίδες έκαναν λόγο για σκάνδαλο αλλά όταν το Ηράκλειο έδινε 60% στο ΠΑΣΟΚ εκείνη την περίοδο, ποιος τις άκουγε;

Ο Ίσις όταν έληξε το συμβόλαιο του δε παρέμεινε στον ΟΦΗ, καθώς η επίσημη θέση της ΠΑΕ ήταν "υπερβολικές απαιτήσεις". Ανεπίσημα, ο καπετάνιος δεν ήθελε να μείνει άλλο ο ντοπαρισμένος Χιλιανός στην Ελλάδα και να προκαλεί...

Για ολα τα παραπανω υπαρχει και σχετικο φωτογραφικο υλικο απο τις αθλητικες εφημεριδες εκεινης της εποχης εδω:
http://1.bp.blogspot.com/_T5WdDrKqwio/SOTRHt9c84I/AAAAAAAACQY/PwbtaSHH--k/s1600-h/Donike2.JPG

ΓΙΑΝΝΗΣ «ΧΟΥΑΝ ΡΑΜΟΝ ΡΟΤΣΑ» ΜΠΟΥΜΠΛΗΣ: ΕΝΑΣ…ΑΙΓΑΛΕΩΤΗΣ ΑΠ’ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ.... Η ΑΡΧΗ ΤΩΝ "ΕΛΛΗNΟΠΟΙΗΣΕΩΝ"

Με το που μπήκε στο χώρο του ποδοσφαίρου, ο "καπετάνιος" Γιώργης Βαρδινογιάννης έδειξε πως ακριβώς αντιλαμβάνεται την ισονομία τόσο αυτός, όσο και ο σύλλογος που εκπροσωπούσε : Το Δεκέμβριο του 1979, ο Παναθηναϊκός θα φέρει στην Ελλάδα έναν επιτελικό μέσο απ'την Αργεντινή, τον οποίο παρουσιάζει ως Χουάν (Γιάννη) Μπουμπλή, ομογενή απ'την χώρα της Λατινικής Αμερικής με καταγωγή απ'το... Αιγάλεω.

Ο Γιάννης "Χουάν" Μπουμπλής γεννήθηκε στις 8 Mαρτίου 1954 στο Σάντο Τομέ της Αργεντινής και ξεκίνησε την καριέρα του στη Nιούελς Όλντ Mπόις. Ο Μπουμπλής είχε προταθεί στον Παναθηναϊκό απ'το 1975, ήρθε μάλιστα για πρώτη φορά στην Ελλάδα εκείνη τη χρονιά αλλά τελικά θα επιστρέψει στην πατρίδα του (την κανονική) και το 1977 κατέληξε στην Mπαρακίλα Tζούνιορς της Kολομβίας. Την επόμενη σεζόν (1978-1979) αγωνίστηκε με τη φανέλα της Μπόκα Τζούνιορς και το Δεκέμβρη του 1979 "πατάει" για δεύτερη φορά Ελληνικό έδαφος...

Ο... βέρος Αιγαλεώτης δεν ήξερε γρι Ελληνικά, αλλά ένα telex της ομοσπονδίας της Αργεντινής επιβεβαίωνε την Ελληνική ιθαγένειά του 25χρονου "ομογενή". Στις 20/05/1975 ο Δήμος Αιγάλεω φαίνεται πως είχε εκδώσει πιστοποιητικό αναγνωρίζοντας το όνομα "Μπουμπλής", βάσει του οποίου η ΕΠΟ του εξέδωσε αθλητικό δελτίο στις 20/12/1979. Έτσι ο "ομογενής" Μπουμπλής αποκτά το δικαίωμα συμμετοχής στον Παναθηναϊκό, καθώς υπήρχε νομοθεσία που απαγόρευε τις μεταγραφές αλλοδαπών ποδοσφαιριστών την περίοδο του Δεκεμβρίου.

Στις 11 Μαΐου του 1980, το στάδιο Καραϊσκάκη φιλοξενεί το 192ο ντέρμπι μεταξύ των δυο αιωνίων αντιπάλων. Ανήμερα του αγώνα τα εισιτήρια στην μαύρη αγορά στην Ομόνοια, φτάνουν τις 2.000 δρχ. Πριν από το ντέρμπι ο Ολυμπιακός καταθέτει ένσταση πλαστοπροσωπίας για τη συμμετοχή του Γιάννη Μπουμπλή. Με γκολ του Νικολούδη στο 37' ο Ολυμπιακός του Κάζιμιρ Γκόρσκι κέρδισε τον Παναθηναϊκό του Μπρούνο Πεζάολα και όλα έδειχναν πια ότι ο τίτλος θα κρινόταν σε μπαράζ μεταξύ Ολυμπιακού και Αρη. Τρεις μέρες μετά το ντέρμπι στο Φάληρο, ο Σπύρος Μήτσης αποκαλύπτει στην "Ελευθεροτυπία" ότι ο Πεζάολα δέχτηκε πιέσεις και παρεμβάσεις για τη σύνθεση της ομάδας απ'τη διοίκηση του Παναθηναϊκού την παραμονή του ντέρμπι.

Κανένα πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό και τη συμμετοχή του Μπουμπλή με τον Ολυμπιακό να κατακτά στο μπαράζ με τον Άρη τον πρώτο του επαγγελματικό τίτλο. Την επόμενη σεζόν, παρά την κόντρα για το θέμα Μπουμπλή, ο Βαρδινογιάννης φέρνει άλλους δύο Λατινοαμερικάνους... ομογενείς : Τον Αγκουερόπολι που έπαιζε σαν "Αργυρόπουλος" και τον Αλφάρο που αγωνιζόταν με το όνομα "Μπιστάκης". Η κόντρα για τον "Μπουμπλή" συνεχίστηκε και η παρατεινόμενη ατιμωρησία του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με τις τακτικές που έδειχνε πως ήταν αποφασισμένος να ακολουθήσει ο Βαρδινογιάννης, ωθεί τον αντι-Βαρδινογιαννισμό στα άκρα.

Προς το τέλος της σεζόν, ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Εκεί προς το τέλος του αγώνα, γίνεται το... colpo grosso : Ο Κόβης κάνει πέναλτι στον Ντούσαν Μπάγεβιτς και ο διαιτητής Κυφωνίδης καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πέφτουν πάνω στο διαιτητή και τον πείθουν να πάρει... πίσω το πέναλτι και να δώσει οφσάϊντ. Είναι η μέρα που καταρρίφθηκε ο μύθος πως "οι ποδοσφαιριστές δε κερδίζουν τίποτε με τις διαμαρτυρίες". Ο Κυφωνίδης παίρνει πίσω το πέναλτι και δίνει οφσάϊντ, η εξέδρα παίρνει φωτιά, ο Θωμάς Μαύρος "την πέφτει" στο διαιτητή στα αποδυτήρια (και θα τραβιέται για χρόνια στα δικαστήρια) και το γνωστό σύνθημα "Απόψε ο ΠΑΟ θα πεθάνει, στο φέρετρο θα βάλουμε και το Βαρδινογιάννη" κάνει την παρθενική του εμφάνιση στα γήπεδα.

Ο Βαρδινογιάννης φιτιλιάζει τον Νταϊφά, παίρνοντας τον Ιούλιο του 1981 στον Παναθηναϊκό τους Γιάννη Κυράστα και Μάϊκ Γαλάκο, που χαρακτηρίζονται προδότες απ'τον κόσμο του Ολυμπιακού. Η... τύχη (λέεεμε τώρα...) τα φέρνει έτσι ώστε η σεζόν 1981-1982 να ξεκινήσει με ντέρμπι "αιωνίων" το οποίο θα γινόταν στην Πάτρα : Με αυτόν τον τρόπο αποφεύχθηκε ο κίνδυνος για μεγάλες φασαρίες, καθώς άλλο να αναμετρώνται οι ομάδες στην Αττική και άλλο εκτός Αττικής. Το ντέρμπι έγινε στην Πάτρα, παρουσία 20.000 οπαδών κάτω από δυνατή βροχή και φανατισμένο κλίμα και έληξε 1-1. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον... Μπουμπλή και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 80' με τον Τάσο Μητρόπουλο.

Ο Νταϊφάς κορυφώνει την πολεμική ενάντια στον υφυπουργό Αθλητισμού, Κίμωνα Κουλούρη και τον κουμπάρο του, Γιώργο Βαρδινογιάννη για το θέμα Μπουμπλή. Ερωτώμενος για το θέμα Μπουμπλή και τη διαμάχη με τον Ολυμπιακό, ο Βαρδινογιάννης δηλώνει : "Γκρινιάζουν, γιατί θα τους καρφώνει σε κάθε ματς". Ο Μπουμπλής γίνεται σύνθημα στα χείλη των οπαδών του Παναθηναϊκού που τον υποδέχονται πάντοτε με το "Φόρτσα-Ρότσα-Μπουμπλής". Λίγο αργότερα, το Σεπτέμβριο του 1981, η Λάρισα αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό. Ο αγώνας τελείωσε 2-2 και αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα, η Λάρισα κατέθεσε ένσταση για κακή συμμετοχή του Χουάν Μπουμπλή, υποστηρίζοντας πως δεν είναι Έλληνας. Η Λάρισα έκανε την αρχή σε μια ιστορία που είχε "τσιγκλήσει" όλη την ποδοσφαιρική ομάδα και στη συνέχεια ο Σταύρος Νταϊφάς, έξαλλος με τις πρακτικές του κουμπάρου του, πέρασε στην αντεπίθεση "στολίζοντας" Παναθηναϊκό και Βαρδινογιάννη.

Το πράγμα προχώρησε και ακολούθησε η ποινική δίωξη του εισαγγελέα Καλογερογιάννη σε παίκτη και ΠΑΕ Παναθηναϊκός. Με τη διαμάχη Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού για το θέμα Μπουμπλή να συνεχίζεται, ο Ολυμπιακός κληρώνεται σε νοκ-άουτ αγώνα για το κύπελλο Ελλάδας με τον Παναθηναϊκό. Ο αγώνας θα γινόταν στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας τον Ιανουάριο του 1982 και έμελλε να γίνει ο αγώνας που θα έπρεπε προβάλλεται στα σεμινάρια διαιτησίας της FIFA και της UEFA ως... παράδειγμα προς αποφυγήν. Ο Παναθηναϊκός τελικά θα πάρει την πρόκριση με νίκη 3-2 επί του Ολυμπιακού στην παράταση χάρη σε τρία γκολ του... διαιτητικού διδύμου Δέδε - Ζλατάνου (του... εξυγιαντή) και Βουράκη (του... καθηγητή διαιτησίας). Ο Ολυμπιακός στο 6ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 0-2, είδε : * Στο 2ο λεπτό να δίνεται μουσαντένιο πέναλτι στον Παναθηναϊκό, το οποίο εκτέλεσε ο Άγγελος Αναστασιάδης (ναι, ο "δεσπότης") αλλά απέκρουσε ο Σαργκάνης. * Στο 15ο λεπτό να ακυρώνεται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ γκολ του Τάσου Μητρόπουλου ως οφσάϊντ αρχικά και μετά επειδή δε τους έβγαινε, το βάφτισαν... επιθετικό φάουλ (θα ήταν το 0-3). * Να μη δίνεται πεντακάθαρο πέναλτι στο Μάϊκ Γαλάκο στα μέσα του ημιχρόνου. * Να δίνονται άλλα δύο (!) "πέτσινα" πέναλτι στην Πανάθα για να καταφέρει να πάρει την πρόκριση!

Ο Ολυμπιακός "έβραζε" για την αντιμετώπιση που έτυχε για άλλη μια φορά και κλιμάκωσε την επίθεση κατά του Παναθηναϊκού. Ο Σταύρος Νταϊφάς χαρακτήρισε "κατάρα του αθλητισμού" τον ΓΓΑ, Κίμωνα Κουλούρη και ασόβαρο τον πρόεδρο του Παναθηναϊκού που τον κατηγόρησε οτι "χρησιμοποιεί βρώμικα μέσα". Ο Νταϊφάς είπε "ο Παναθηναϊκός λέει οτι ο Ολυμπιακός χρησιμοποιεί βρώμικα μέσα. Αυτό είναι ψέμα, γιατί δεν είμαστε εμείς υπεύθυνοι για την υπόθεση Μπουμπλή, που είναι ένα απ'τα μεγαλύτερα σκάνδαλα στην ιστορία του ποδοσφαίρου". Κάπου εκεί άρχισε να ξετυλίγεται το κουβάρι του Αιγαλεώτη απ'την Αργεντινή, του Μπουμπλή. Το πραγματικό όνομα του Αργεντινού ποδοσφαιριστή ήταν Χουάν Ραμόν Ρότσα, όπως είχε γραφτεί στον τύπο, ουδεμία σχέση με την Ελλάδα είχε και καμμιά συγγένεια δεν είχε με τον Ιωάννη Μπουμπλή, δημότη Αιγάλεω, ο οποίος δεν ήταν εν ζωή! Με λίγα λόγια, ο Παναθηναϊκός χρησιμοποίησε τα στοιχεία ενός νεκρού για να βαφτίσει "Μπουμπλή" το Ρότσα.

Επίσης, αποδείχθηκε πως το περίφημο telex απ'την ομοσπονδία της Αργεντινής που επιβεβαίωνε την Ελληνική ιθαγένεια του Ρότσα, ήταν πλαστό! Τον Απρίλιο του 1982 το κέντρο της Αθήνας γεμίζει από φιλάθλους του Παναθηναϊκού, οι οποίοι διαδηλώνουν για την υπόθεση Μπουμπλή, πριν από αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον... ΟΦΗ. Λίγο αργότερα τελείωσε το πρωτάθλημα με ισόβαθμους τους Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Αρχισε τότε ένα απίστευτο σίριαλ για τη διεξαγωγή του μπαράζ : Εκκρεμούσε η εκδίκαση της υπόθεσης Ρότσα-Μπουμπλή και ο Ολυμπιακός απειλούσε να μην κατεβεί στο μπαράζ αν δεν τιμωρούσαν τα αρμόδια όργανα τον Παναθηναϊκό.

Την Παρασκευή 25 Ιουνίου, τέσσερις ημέρες πριν από το μπαράζ του Βόλου, ο Γιώργος Βαρδινογιάννης δηλώνει πως "ο Παναθηναϊκός δεν κατεβαίνει στον αγώνα" και "χαρίζει τον τίτλο στον Νταϊφά". Την επόμενη ημέρα με ψήφους 7-3 το ΑΣΕΑΔ ΑΘΩΩΝΕΙ τον Παναθηναϊκό για την υπόθεση Μπουμπλή και ο Βαρδινογιάννης ανακαλεί την απόφαση του να μην κατέβει ο Παναθηναϊκός στο μπαράζ. Ο Ολυμπιακός παίρνει την εκδίκηση του στις 29 Ιουνίου στο Βόλο, όπου κέρδισε με 2-1 τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε το 3ο συνεχόμενο πρωτάθλημα του.

Στις 29/09/1982 μετά απο μαραθώνιες μάχες στις αίθουσες των δικαστηρίων, θα αφαιρεθεί τελικώς η Ελληνική ιθαγένεια από τους παράνομα "Ελληνοποιημένους" ποδοσφαιριστές : Χουάν Ραμόν Ρότσα "Μπουμπλή", Αλφρέντο Γκλασμάνη, Νόνι Λίμα, Χουάν Λίσα, Νέτο Γκουερίνο, Χουάν Μοντέζ, Εντουάρντο Κοντογεωργάκη και Ρομπέρτο Χιλ από το συμβούλιο της Επικρατείας. Καμμία - φυσικά - αγωνιστική κύρωση δεν επεβλήθη στον Παναθηναϊκό.

Στις 06/06/1986 ο Χουάν Ραμόν Ρότσα "Μπουμπλής" ορκίστηκε Έλληνας δίνοντας οριστικά τέλος στην ευωδιαστή ιστορία "Ελληνοποίησης" του. Μια ιστορία στην οποία ο Παναθηναϊκός του Βαρδινογιάννη δεν τιμωρήθηκε ποτέ.

ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΓΚΕΟΡΓΚΙ ΧΑΤΖΙ

Τη σεζόν 1987-1988, την παράσταση είχε κλέψει η απόκτηση του Λάγιος Ντέταρι απ'τον Ολυμπιακό. Mάλιστα ο τότε πρόεδρος του Ολυμπιακού,Κοσκωτάς, ήθελε να φέρει στο λιμανι του Πειραια και τον τότε (αλλα και σήμερα) αστερα του παγκόσμιου ποδοσφαίρου Γκεόργκι Χάτζι, καθως πίστευε ότι μαζί με τον Ντετάρι θα φτιάξει το καλύτερο κεντρικό διδυμο στον κόσμο. Ο «καπετανιος» Γ.Βαρδινογιαννης μετα την αποκτηση του Ντεταρι από τον Ολυμπιακο δεν ηθελε να υποστει και αυτην την «σφαλιάρα»..Γι αυτό το λόγο αποφασισε να..κλέψει τον Χάτζι από τον Ολυμπιακο…Και ηταν ικανος να τον κλέψει με…κάθε τροπο.
Όλα αυτά προμηνύουν μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία…Η ιστορια αυτή όμως έχει πολλά…πικάντικα στοιχεία.Είναι μια ιστορία που απ'τους αλλόθρησκους συνοδεύεται με το "με τα λεφτά της τράπεζας Κρήτης". Υπάρχει όμως μια ιστορία που σπανίως αναφέρεται και τεχνηέντως κρύβεται στην προσπάθεια αγιοποίησης του Παναθηναϊκού απ'τα αντικειμενικά και αβανταδόρικα προς την "πράσινη" ΠΑΕ, ΜΜΕ...
Μια βραδιά, τη σεζόν 1987-1988, ο Γιώργος Βαρδινογιάννης και ο Ντίνο Τσαουσέσκου - γιος του Νικόλαε, δικτάτορα της Ρουμανίας τότε - συναντήθηκαν στην κοσμική ταβέρνα "Μυρτιά", στην περιοχή του Μετς. Σ' αυτή την ταβέρνα έκλεισε έναντι 50 εκατομμυρίων δραχμών η συμφωνία για την απόκτηση ενός Ρουμάνου ποδοσφαιριστή της Στεάουα Βουκουρεστίου, που έμελλε να αφήσει το στίγμα του (αργότερα) στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Το όνομα του ποδοσφαιριστή ήταν Γκεόργκι Χάτζι. Οι θαμώνες της ταβέρνας θα θυμούνται τους εναγκαλισμούς με το νεαρό Τσαουσέσκου και τον έκδηλο ενθουσιασμό του Βαρδινογιάννη μιας και ο Χάτζι ήταν η αδυναμία του.
Ο Χάτζι πλησίασε πολύ κοντά στον Παναθηναϊκό. Ο Ρουμάνος ποδοσφαιριστής ήρθε στην Αθήνα στα τέλη του 1987, συναντήθηκε με τον Βαρδινογιάννη και έπαιξε μάλιστα σε φιλικό αγώνα ως αντίπαλος του Παναθηναϊκού με την Εθνική Ρουμανίας. Ήταν τόσο σίγουρη η μεταγραφή, ώστε ο Τζιοβάνι Ανιέλι - τότε "αφεντικό" της Γιουβέντους - που ήθελε την ίδια εποχή να τον αποκτήσει, δήλωσε στην International Herald Tribune της 03/02/1988 ότι προσπάθησε να αποκτήσει τον Χάτζι, αλλά στάθηκε αδύνατο και συμπλήρωσε : "Μου είπαν πως αν φύγει ο Χάτζι από τη Ρουμανία, θα καταλήξει στον Παναθηναϊκό". Η είδηση φυσικά γέμισε με ενθουσιασμό τους οπαδούς του Παναθηναϊκού που αποθέωναν τον "νεομεταγραφέντα", με το σύνθημα "έρχεται ο Χάτζι, ο - ο - ο - ο - ο", προσδοκώντας την έλευση του νέου αστέρα του Παναθηναϊκού.
Η μεταγραφή όμως άρχισε να "σκαλώνει". Οι Ρουμάνοι άρχισαν να ανεβάζουν τις απαιτήσεις τους - αφού δελεάστηκαν από τα εκατομμύρια του Ανιέλι - καθώς τα 50 εκ. δραχμές του Βαρδινογιάννη ήταν ψίχουλα για την αξία του παίκτη. Η συμφωνία μεταξύ του υιού Τσαουσέσκου και Βαρδινογιάννη όμως - μιας και ο Βαρδινογιάννης είχε καλές μπίζνες στη Ρουμανία εκτός ποδοσφαίρου - εμπόδιζε τη μεταγραφή του σε άλλο σύλλογο. Έτσι, μοναδικός δρόμος των Ρουμάνων ήταν να κάνουν τη ζωή του "καπετάνιου" δύσκολη, ώστε να βάλει το χέρι στην τσέπη.
Οι Ρουμάνοι επικαλούμενοι γραφειοκρατικό κώλυμα, λένε πως δεν είναι εύκολο να παίξει ο παίκτης εκτός Ρουμανίας. Ο Βαρδινογιάννης έβγαλε απ'το συρτάρι του τον... τσελεμεντέ και είπε να δοκιμάσει τη συνταγή "Μπουμπλοποίησης"(η πρωτη προσπαθεια παρανομης ελλνοποιησης ποδοσφαιριστη εγινε για τον Χουαν Ραμον Ροτσα για τον οποιο μιλησαμε στο προηγουμενο μερος). Διαθέσιμος δημότης Αιγάλεω δεν υπήρχε, οπότε θα έπρεπε να γίνει κάτι άλλο. Το "άλλο" ήταν... βαφτίσια. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αποδείξει ότι ο Χάτζι ήταν... Ελληνικής καταγωγής, με στόχο να ξεπεραστεί το κώλυμα που εμπόδιζε έναν Ρουμάνο υπήκοο να εργαστεί σε άλλη χώρα. Συγκεκριμένα, ο Χάτζι - έλεγαν πως - καταγόταν από τη... Μεσολακκιά Σερρών. Κατέθεσε στοιχεία, ότι η μητέρα του λεγόταν Κυράτσα Μέγα και ο πατέρας του Γιάγκος. Μάλιστα, είχε ήδη εκδοθεί Ελληνική ταυτότητα του παίκτη με το όνομα Γιώργος Χατζής, ενώ είχε κατατεθεί και δελτίο στην ΕΠΟ με την υπογραφή του Ρουμάνου διεθνούς. Οι Ρουμάνοι αρχικά δε σχολίασαν αυτά τα στοιχεία. Όταν όμως είδαν κι αποείδαν πως ο Βαρδινογιάννης δεν έδινε παραπάνω λεφτά - αλλά και αναλογιζόμενοι οτι αργά η γρήγορα ο Χάτζι θα φέρει στα ταμεία πολλά περισσότερα από 50 εκατομμύρια - απέρριψαν τους ισχυρισμούς του Παναθηναϊκού. Αξιωματούχοι τους, με επικεφαλής το στρατηγό Γκαμπρίλα, προσκόμισαν στοιχεία πως η φερόμενη ως μητέρα του Χάτζι, Κυράτσα Μέγα, γεννήθηκε στην Κοστάντζα της Ρουμανίας και συνεπώς ουδεμία σχέση με την Ελλάδα είχε τόσο η ίδια, όσο και ο ποδοσφαιριστής.
Οι Ρουμάνοι τελικώς δικαιώθηκαν, καθώς με δύο χρόνια καθυστέρηση (το καλοκαίρι του 1990), ο "Μαραντόνα των Καρπαθίων" κατέληξε στη Ρεάλ Μαδρίτης. Στο Μουντιάλ του 1990 με τη Ρουμανία ο Χάτζι διακρίθηκε και η Ρεάλ πλήρωσε το διόλου ευκαταφρόνητο για την εποχή ποσόν των 4,3 εκατομμυρίων δολαρίων. Στο Βαρδινογιάννη έμειναν οι... αγκαλιές με τον υιό Τσαουσέσκου και το σύνθημα-πληρωμένη απάντηση : "Που'ναι ο Χάτζι, οεο που'ναι ο Χάτζι"...
Συνέντευξη του ιδίου στο Sportnet.ro που επιβεβαιώνει όλα τα παραπάνω… Συνέντευξη εφ' όλης της ύλης παραχώρησε σε ένθετο περιοδικό της Ρουμανίας ένας από τους κορυφαίους παίκτες της στρογγυλής θεάς. Ο λόγος για τον Γκεόργκι Χάτζι. Ο Ρουμάνος, αποκάλυψε ότι είχε υπογράψει συμβόλαιο με τον Παναθηναϊκό το 1987 αλλά και τους λόγους που τελικά ποτέ δεν ολοκληρώθηκε η μετεγγραφή του στους «πράσινους». Επιπλέον αναφέρθηκε στο θρίαμβο της Εθνικής μας ομάδας το 2004 αλλά και στον Λουτισάν Σανμαρτεάν. «Ήταν το καλύτερο καλοκαίρι για μένα το 1987 και συγχρόνως το πιο οδυνηρό. Οφείλω ένα τεράστιο «ευχαριστώ» στον Γιώργο Βαρδινογιάννη, ο οποίος κατέβαλε φοβερές προσπάθειες για να με φέρει στην Ελλάδα. Η καριέρα μου υπήρξε μεγάλη, όμως ποτέ δεν βρέθηκε άνθρωπος να σταθεί στο πλευρό μου τόσο πολύ όσο αυτός. Είχα έρθει με τους γονείς μου και υπέγραψα συμβόλαιο», ανέφερε ο «Μαραντόνα των Καρπαθίων» και συμπλήρωσε: «Ο Ντίνο Τσαουσέσκου όμως, γιος του πρωθυπουργού της Ρουμανίας, που ήταν υπουργός Αθλητισμού, δεν υπέγραψε ποτέ την άδεια να φύγω από την πατρίδα. Ο κ. Βαρδινογιάννης όμως δεν έβλεπε εμπόδια μπροστά του, πίεζε πολύ και όχι μόνο τότε. Δύο χρόνια κράτησε το φλερτ, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε». Μάλιστα τόνισε ότι «ο Παναθηναϊκός ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΤΖΗΣ. Η Ελλάδα ήταν για μένα τότε σαν τη «γη της Επαγγελίας», γιατί εκτιμώ πολύ τη χώρα σας. Από μικρός άκουγα πολλά γι' αυτόν από τη γιαγιά μου. Ξέρετε η μητέρα μου γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη και μετακόμισε οικογενειακώς στη Ρουμανία όταν ήταν πέντε ετών», τόνισε χαρακτηριστικά. Αφήνοντας το κεφάλαιο Παναθηναϊκός αναφέρθηκε στο θρίαμβο της Εθνικής μας ομάδας στα γήπεδα της Πορτογαλίας. «Στο ποδόσφαιρο τίποτα δεν είναι τυχαίο. Το σημαντικό ότι οι Έλληνες παίκτες άρχισαν πιστεύουν στην αξία τους και το απέδειξαν στην Πορτογαλία», είπε και συνέχισε: «Η Ελλάδα κέρδισε το Eυρωπαϊκό Πρωτάθλημα με την καλή οργάνωση, το οικογενειακό κλίμα, το πάθος, το ζήλο και το «πιστεύω της». Τα παιδιά της Ελλάδας είναι πραγματικοί ήρωες». (Συμπληρωματικά τα τελευταίο μέρος της συνέντευξης, στο οποίο μιλάει για τον Σανμαρτεάν) Ερωτηθείς για τον Λουτσιάν Σανμαρτεάν τον οποίο είχε χρίσει διάδοχό του είπε ότι ναι μεν έχει ταλέντο αλλά χρειάζεται και σκληρή δουλειά: «Για τον Σανμαρτεάν, όταν ήταν πιο μικρός είχα πει ότι έχει τα στοιχεία που είχε στην αντίστοιχη ηλικία ο Πλατινί. Ταίριαζαν στο στυλ παιχνιδιού. Είναι γρήγορος με την μπάλα στα πόδια, διαθέτει ταχύτατη σκέψη, αλλά θα έπρεπε να ήταν πιο σκληρός, πιο θρασύς. Είναι φοβερό ταλέντο δεν το συζητάμε, αλλά πρέπει να αποκτήσει διάρκεια στο παιχνίδι του».

lykos7
29-11-2012, 19:03
συνεχεια..

Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ΒΙΒΛΟΣ : "Ο Παναθηναϊκός κερδίζει μόνο μέσα στα γήπεδα"

Κεφάλαιο 1ον : Δωροδοκίες; Στημένα; Η Πανάθα; ΠΟΤΕ..."Ρούλα-ρα, Ρούλα-ρα, πες μας κι άλλα Βουτσαρά"... Το 1963, ο Βουτσαράς, τερματοφύλακας εν ενεργεία του Παναθηναϊκού, αποστέλλει επιστολή στην εφημερίδα "Τα Νέα" του ομίλου Λαμπράκη. Η εφημερίδα δημοσίευσε την επιστολή αυτούσια : "... Ο Μαντζεβελάκης νομίζει οτι αυτός είναι και κανείς άλλος. Είναι υπεύθυνος της απώλειας του τίτλου της σεζόν 1692-1963. Οι παίκτες στο ματς με τον Εθνικό δεν απέδωσαν, διότι είχαν τη διαβεβαίωση οτι η νίκη είχε εξασφαλισθεί προ του αγώνος!".


Μετά τις αποκαλύψεις Βουτσαρά, τα ματς του Παναθηναϊκού και ιδιαίτερα τα ντέρμπι εμπλουτίζονταν απ'την ιαχή "Ρούλα-ρα, Ρούλα-ρα, πες μας κι άλλα Βουτσαρά"...30/01/1968 : "Πρεμιέρα" του χουντικού ΓΓΑ Κώστα Ασλανίδη στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο της Θεσσαλονίκης. Ήταν η εποχή που η χούντα ήθελε να περάσει την εικόνα της "τίμιας", της "αδέκαστης", της "ισόνομης". Στα πλαίσια της ισονομίας λοιπόν, ο Ασλανίδης είπε ζωντανά στο κοινό που είχε μαζευτεί στο "Αλεξάνδρειο" :

"Τα Πρωταθλήματα κάθε αλλο παρά αγνά ήταν. Έχω εις χείρας μου κατάστασιν μεγάλου σωματείου της χώρας, το οποίον επί σειρά ετών κατακτά το Πρωτάθλημα (τ' όνομά του είναι ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ) εις την οποίαν αναγράφεται: * Εις Ολυμπιακόν 20.000 δρχ. για τον διαιτητή. * Εις Εθνικόν 30.000 δρχ. για τον τερματοφύλακα (α' γύρος). * Εις Αιγάλεω 5.000 δρχ. για τον Μπαλλαρίνη (αμυντικός μέσος του Αιγάλεω). * Εις Ηρακλήν 7.000 δρχ. για τον λάινσμαν. Με αυτόν τον τρόπο κατεκτώντο τα πρωταθλήματα!".Σώπα ρε μεγάλε... Ανακάλυψε την Αμερική ο Ασλανίδης, αλλά για τιμωρία του Παναθηναϊκού, ούτε κουβέντα...

Βρέ, μια επιμονή... Μόλις λίγα χρόνια μετά την δωροδοκία παικτών του Ηρακλή και την αποφυγή του υποβιβασμού την ύστατη στιγμή για την περιβόητη "υπόθεση των λουλουδιών", ο Παναθηναϊκός μυαλό δεν έβαλε κατά το κοινώς λεγόμενον και ξαναπλεύρισε ομάδα για δωροδοκία, και μάλιστα την ίδια : Τον Ηρακλή! Βρισκόμαστε στο σωτήριον έτος 1982, όταν ο ποδοσφαιριστής του Ηρακλή Γιώργος Ορφανίδης κατήγγειλε ότι ο τότε πρόεδρος της Καστοριάς, Γιώργος Χαλκίδης, του πρόσφερε 2 εκατομμύρια δρχ. για να 'χει μειωμένη απόδοση στον αγώνα Ηρακλή - Παναθηναϊκού για το Κύπελλο, λέγοντας πως ενεργούσε για λογαριασμό του μεγαλομετόχου του Παναθηναϊκού, Βαρδή Βαρδινογιάννη, όπως ισχυρίστηκε ο παίκτης. Οι δύο παράγοντες κάθισαν στο εδώλιο του κατηγορουμένου, αλλά μόνο ο Γιώργος Χαλκίδης καταδικάστηκε (πρωτοδίκως σε τριετή φυλάκιση και απαλλάχτηκε στο Εφετείο), καθώς ο Βαρδής Βαρδινογιάννης αθωώθηκε.

Ο Παναθηναϊκός ΚΑΙ ΠΑΛΙ απέφυγε τον υποβιβασμό με νομικό τέχνασμα, καθώς ο νόμος τότε δεν προέβλεπε επιβολή ποινής, αφού ο δράστης ήταν απλώς μέτοχος και όχι μέλος του ΔΣ της εταιρίας ("εξωδιοικητικός" όπως χαρακτηριστικά γράφτηκε).

Το στήσαμε, αλλά δε μας βγήκε... Ο (συγχωρεμένος) Γιάννης Κυράστας, πρώην ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, του Παναθηναϊκού και προπονητής του Παναθηναϊκού αργότερα, αποκάλυψε "στήσιμο" αγώνα μεταξύ Παναθηναϊκού και Πανιωνίου στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, το 1984. Ο Παναθηναϊκός στεφόταν πρωταθλητής ακόμα και με ισοπαλία, ενώ ο Πανιώνιος με ήττα έμπαινε σε περιπέτειες για την παραμονή του στην κατηγορία. Λέει λοιπόν ο Κυράστας : "Ήταν ένα παιχνίδι πρωταθλήματος Α' Εθνικής το οποίο ήταν συνεννοημένο να τελειώσει ισοπαλία, αλλά τελικά κέρδισε η ομάδα μου, από αστάθμητους παράγοντες. Για την ακρίβεια, κάτι στράβωσε κάπου στη διάρκεια του παιχνιδιού".

Τη δήλωση Κυράστα υποστήριξε και ο παλιός τερματοφύλακας του Πανιωνίου, Αντώνης Μανίκας : "Ναι, είναι αλήθεια. Είχε ακουστεί ακόμα και σ'εμάς τους ποδοσφαιριστές, αλλά τελικά αυτό το ματς πήγε άσχημα και χάσαμε με 2-0. Τι άλλο μπορώ να πώ;". Δε χρειάζεται να πείς τίποτε άλλο Αντώνη, τα'πες όλα...

Κεφάλαιο 2ον : Nίκες στα χαρτιά; Η Πανάθα; ΠΟΤΕ...
Όταν ο "Νέστορας" έπαιξε στον Βύζαντα χωρίς δελτίο ή "Ιστορίες 'πράσινου' ποδοσφαιρικού πολιτισμού"! (Το άρθρο που ακολουθεί δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα "ΦΩΣ ΤΩΝ ΣΠΟΡ" της Πέμπτης 13/03/2008, στη στήλη "Πολλά εν ολίγοις" απ'το δημοσιογράφο Μανώλη Γαβαθιώτη και αναδημοσιεύεται ως έχει) - "Πως το... είπε ο κ. Βαρδινογιάννης, ρε παιδιά; Οτι οι αγώνες κερδίζονται στο γήπεδο και όχι στα χαρτιά; Και οτι ο Παναθηναϊκός παράγει ποδοσφαιρικό πολιτισμό; Δηλαδή θέλει να μας πεί ότι η ομάδα του δεν πήρε... ποτέ παιχνίδι στα χαρτιά; Αν αυτό πράγματι υποστηρίζει, τότε αποδεικνύεται οτι ο άνθρωπος, απλά, δεν ξέρει. Και επειδή κατά βάθος μου είναι πολύ συμπαθής, λέω να τον... βοηθήσω λιγάκι αυτές τις ημέρες να βελτιώσει τις γνώσεις του γύρω απ'την ιστορία της ομάδας του, του Παναθηναϊκού. Ξεκινάω λοιπόν σήμερα με τις αναμνήσεις του... Κώστα Νεστορίδη. Του πολύ σπουδαίου άσου της ΑΕΚ, που κυριάρχησε στην εποχή του στο Ελληνικό ποδόσφαιρο.

Ο Νεστορίδης πρόσφατα κυκλοφόρησε ένα βιβλίο γύρω απ'τη ζωή και την καριέρα του. "Ο Μάγος της μπάλας", λέγεται το βιβλίο του και πάμε στη σελίδα 82, όπου περιγράφει την εποχή που είχε φύγει από την Ελλάδα για να πάει στην Αυστραλία. Το ταξίδι αυτό το έκανε αναγκαστικά, διότι η ΑΕΚ δε τον ήθελε, θεωρώντας τον μεγάλο σε ηλικία. Όμως του είχε βάλει όρο οτι θα τον άφηνε να φύγει μόνο αν δεν πήγαινε σε άλλη Ελληνική ομάδα. Τότε, παίζοντας ένα φιλικό με τον Παναθηναϊκό, με άλλο όνομα, πέτυχε τέσσερα γκολ! Την άλλη μέρα οι εφημερίδες έγραφαν ότι ο Νεστορίδης πάει στον Παναθηναϊκό. Τρομάξανε λοιπόν στην ΑΕΚ και του έθεσαν βέτο: "Αν ετοιμάζεσαι να πας στον Παναθηναϊκό, ξέχασε το. Δεν πας πουθενά". Ο Νεστορίδης τους παρακάλεσε: "Αφήστε με τουλάχιστον να πάω να παίξω στο Βύζαντα Μεγάρων". "Παίξε, αλλά υπ'ευθύνη σου", του απάντησαν, επιτρέποντας του έτσι να συνεχίσει το ποδόσφαιρο.

Ο Νέστορας έπαιξε με τον Βύζαντα εναντίον του... Παναθηναϊκού, με δική του ευθύνη, δηλαδή χωρίς δελτίο, και τον κέρδισε με δικό του γκολ! Και γράφει: "Στο πρώτο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό βάζω γκολ στο 90' και κερδίζουμε. Την άλλη μέρα ο Παναθηναϊκός έκανε ένσταση αντικανονικής συμμετοχής. Με είχε καρφώσει ο ίδιος παράγοντας της ΑΕΚ στους Παναθηναϊκούς ότι δεν είχα δελτίο και έπαιζα παράνομα. Φυσικά τα μέγαρα μηδενίστηκαν κι εγώ αναγκάστηκα να φύγω για την Αυστραλία"! Αυτή είναι μια από τις πολλές ιστοριούλες που συνοδεύουν τη γεμάτη από νίκες στα χαρτιά και με τρόπους ανορθόδοξους πορεία του Παναθηναϊκού στον χρόνο. Αφιερωμένη εξαιρετικά στον μάλλον... ανιστόρητο Τζίγκερ, όπως και οι επόμενες που θα ακολουθήσουν".

Ιστορίες πράσινου... ποδοσφαιρικού πολιτισμού (μέρος 2ον) (Το άρθρο που ακολουθεί δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα "ΦΩΣ ΤΩΝ ΣΠΟΡ" της Παρασκευής 14/03/2008, στη στήλη "Πολλά εν ολίγοις" απ'το δημοσιογράφο Μανώλη Γαβαθιώτη και αναδημοσιεύεται ως έχει) - "Στις 20 Μαΐου 1956, στο γήπεδο της Λεωφόρου έγινε ο αγώνας κυπέλλου μεταξύ του Παναθηναϊκού Α.Ο. και του Απόλλωνα. Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Πετρίδης, ιδιοκτήτης αργότερα του μεγάλου καταστήματος υποδημάτων στην οδό Σταδίου. Η διαιτησία του ήταν καταδικαστική για τη φιλοξενούμενη. Ο Απόλλωνας όμως, παρά το γεγονός ότι από το 62' αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σάββα Παπάζογλου, κατάφερε τελικά να κερδίσει με 1-2. Στα τελευταία λεπτά, ο διαιτητής Πετρίδης σφύριξε φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού στη σέντρα. Το φάουλ αυτό σφυρίχτηκε... τρείς φορές, αφού με τις πρώτες δύο ούτε οι παίκτες του Παναθηναϊκού σταμάτησαν την επίθεση τους, αλλά ούτε και οι Απολλωνιστές σταμάτησαν να αμύνονται. Στο τρίτο σφύριγμα, οι αμυντικοί του Απόλλωνα σταμάτησαν, για να εκτελεστεί το φάουλ στη σέντρα. Αντ'αυτού όμως, είδαν τον ποδοσφαιριστή Φωτεινό να επιτυγχάνει γκολ, το οποίο βεβαίως ακυρώθηκε.

Ο Παναθηναϊκός, σύμφωνα με τη... ΠΡΟΣΦΙΛΗ και... ΠΑΤΡΟΠΑΡΑΔΟΤΗ τακτική του, έκανε... ένσταση για το ακυρωμένο γκολ. Τότε, ήρθε η σειρά της ΚΕΔ, δηλαδή της τότε Επιτροπής Διαιτησίας, που έκανε κουμάντο στα διαιτητικά της εποχής. Μέλη της ήταν οι περίφημοι Βράχας, Λοΐζος και Σωτηρόπουλος, οι οποίοι, ΦΥΣΙΚΑ, δικαίωσαν τους "πράσινους". Η συνεδρίαση της επιτροπής εκείνης έγιναν στα επί της οδού Φυλής (πόσο πολύ ταίριαζε στο... περιβάλλον, ε;) γραφεία της ΕΠΟ. Στα χρονικά της εποχής, τονίζεται οτι την ημέρα της συνεδριάσεως ο πρόεδρος της ΕΠΟ κ. Μέρμηγκας έφυγε ταξίδι στην Ισπανία, προκειμένου να μην είναι παρών και συσχετιστεί η παρουσία του στο αναμενόμενο σκάνδαλο. Έτσι, Παναθηναϊκός και Απόλλων ξανασυναντήθηκαν στον επαναληπτικό. Τον οποίο κέρδισε ο Παναθηναϊκός με 1-0, με γκολ που μπήκε... με το χέρι του Σοφιανού! Η πλάκα είναι οτι το Κύπελλο εκείνης της χρονιάς το κατέκτησε τελικά η ΑΕΚ, κερδίζοντας στον τελικό τον Παναθηναϊκό με 2-1. Το παιχνίδι αυτό, δεν... επαναλήφθηκε.

1988 : Τσίγκοφ, κατούρα, να γίνουμε μαστούρα... Αγωνιστική περίοδος 1987-1988. Ο Ολυμπιακός παραπαίει αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά και γίνεται εύκολη λεία για τους αντιπάλους του (η σεζόν 1987-1988 ήταν η χειρότερη σεζόν του Ολυμπιακού, καθώς μετά τις 10 πρώτες αγωνιστικές ήταν στη ζώνη του υποβιβασμού!). Η έκπληξη είναι πως απόντος του Ολυμπιακού, στο βαθμολογικό πίνακα δεν ηγείται ο Παναθηναϊκός ή η ΑΕΚ, αλλά η Λάρισα, η οποία καθοδηγούμενη απ'τον Γιάτσεκ Γκμοχ και τον μεγάλο Βασίλη Καραπιάλη, πλησιάζει ολοένα και περισσότερο στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Μάρτιος του 1988 και η Λάρισα αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό. Στο ημίχρονο του αγώνα γίνεται η κλήρωση των δύο ποδοσφαιριστών από κάθε ομάδα που θα περνούσαν από έλεγχο. Ξαφνικά, οι "πράσινοι" ζητούν να υποβληθεί κατ' εξαίρεση σε έλεγχο και ο Βούλγαρος ποδοσφαιριστής Γκεόργκι Τσίγκοφ, κάτι που προέβλεπε σαν δυνατότητα ο κανονισμός, αλλά ποτέ δεν είχε συμβεί στο παρελθόν. Τα αποτελέσματα βγάζουν θετικό το δείγμα του Βούλγαρου με την απαγορευμένη ουσία κοδεΐνη, που ουσιαστικά δεν προσφέρει καμιά απολύτως βοήθεια στην αύξηση της απόδοσης.

Ακολουθεί... τρικούβερτο γλέντι, καθώς η νομοθεσία τότε προέβλεπε πως σε περίπτωση ντόπινγκ ενός ποδοσφαιριστή τιμωρείται ΚΑΙ η ομάδα. Η Λάρισα τιμωρήθηκε με -4 βαθμούς, με αποτέλεσμα να "κατεβαίνει" στη 2η θέση και η ΑΕΚ να περνάει πρώτη. Οι οπαδοί της Λάρισας ξεσηκώνονται και κλείνουν την Εθνική οδό Αθηνών - Θεσσαλονίκης για 36 ώρες, "κόβοντας" την Ελλάδα στα δύο. Η ατμόσφαιρα στη περιοχή είναι βαριά και η δυσοσμία έντονη, από το κάψιμο εκατοντάδων ελαστικών.

Με τις απειλές για γενίκευση των επεισοδίων αλλά και τη δύναμη του εκλογικού σώματος στον κάμπο τότε, η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ άλλαξε τον νόμο, τιμωρήθηκε μόνο ο Βούλγαρος ποδοσφαιριστής και επιστράφηκαν οι βαθμοί. Η Λάρισα έγινε εκείνη τη χρονιά η πρώτη επαρχιακή ομάδα που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας. Ο Τσίγκοφ έγινε... σύνθημα ("Τσίγκοφ, πρεζάκια, δώσε μας χαπάκια", "Τσίγκοφ, κατούρα να γίνουμε μαστούρα") και η απορία για το ποιός έπαιξε το ρόλο του... Πήλιου Γούση, "δίνοντας" το θέμα του ντοπαρίσματος Τσίγκοφ στον Παναθηναϊκό, αναζητείται ακόμα. Οι φήμες έλεγαν (και λένε) πως η πληροφορία δόθηκε απο ανθρώπους της... Λάρισας και το σχετικό ερώτημα της εποχής ήταν : "Ποιός έριξε την κοδεΐνη στο ποτό του Τσίγκοφ;". Δυστυχώς ο Τσίγκοφ δεν είχε κανέναν γνωστό... ντοπολόγο, όπως ο Ίσις για να τον βγάλει... πεντακάθαρο.


Κεφάλαιο 3ον : "ΠΑΟ - Θρησκεία - Διαιτησία"
Ο Λίτσας ο Γλίτσας... 09/03/1980, 24η αγωνιστική. ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός στην Τούμπα και διαιτητής ένα μπουμπούκι ονόματι Λίτσας. Με το σκορ στο 0-0 και τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει να σταθεί αξιοπρεπώς στο γήπεδο, ο διαιτητής του αγώνα αποφασίζει να αναλάβει δράση... "Στο πρώτο χτύπημα", λοιπόν, ο Λίτσας ντύνεται... JumboNονός και... βαφτίζει το άουτ του Χουάν Μπουμπλή απ'το Αιγάλεω (ακόμα δεν είχε γίνει... Ρότσα) για το 0-1. Ο ΠΑΟΚ αντεπιτίθεται, αλλά ο JumboΝονός είχε δώσει στο "βαφτιστήρι" του μόνο τη λαμπάδα, του χρωστούσε και ένα... πασχαλινό αυγό. "Δεύτερο χτύπημα" λοιπόν και ο Παναθηναϊκός κάνει το 0-2 με το δεύτερο "δώρο" του Λίτσα.

Η Τούμπα βράζει και το σύνθημα "δώστε τον πούστη στο λαό" δονεί τις εξέδρες. Ο Λίτσας για να κατευνάσει τα πνεύματα δίνει πέναλτι στον ΠΑΟΚ. Το πέναλτι αναλαμβάνει να εκτελέσει ο Γιώργος Κωστίκος ο οποίος χάνει επιδεικτικά το πέναλτι έπειτα απ'τη "λαϊκή προσταγή" που έλεγε "ρίξτο έξω".

Ο Λίτσας λήγει το ματς στο 82ο λεπτό και η Τούμπα γίνεται πεδίο μάχης. Οδομαχίες του κόσμου με την αστυνομία, δεκάδες δακρυγόνα, οδοφράγματα, ξύλο... Ο Παναθηναϊκός κέρδισε άλλον έναν αγώνα "μέσα στα γήπεδα", όπως λένε και οι μεγαλοσχήμενες πρόεδροι και... υποψήφιοι πρόεδροι.

Κούπα στο κέρμα της χούντας το παιδί... Τελικός κυπέλλου Ελλάδος τον Ιούλιο του 1969 (9/7/1969) μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού. Στο 49ο λεπτό, ο μεγάλος Γιώργος Σιδέρης κάνει το 1-0 και το κύπελλο "ντύνεται" στα ερυθρόλευκα. Αναλαμβάνει δράση όμως ο διαιτητής, ο οποίος αποβάλλει τον Μποτίνο γιατί έβρισε τα θεία στον… συμπαίκτη του, Γκαϊτατζή !!! Στη συνέχεια, ενώ ο διαιτητής υποδείκνυε τη θέση του τείχους σε ένα φάουλ, ο Μίμης Δομάζος εκτέλεσε το φάουλ χωρίς άδεια από το διαιτητή. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στο κεφάλι του Λιαδέλη που δεν είχε πάρει την οριστική του θέση κάτω από τα δοκάρια... Και εγένετο η ισοφάρισις. Η αποθέωση βέβαια του χουντικού "Αποφασίζωμεν και διατάσσωμεν" ήρθε λίγο αργότερα : Ο ΓΓΑ Ασλανίδης, καταργώντας το διαιτητή, αποφάσισε το ισόπαλο παιχνίδι (1-1) να κριθεί "δια της κληρώσεως" με στρίψιμο νομίσματος... πάνω στο χέρι του (το οποίο φυσικά είδε ΜΟΝΟ ο ίδιος). Έτσι, ο ΓΓΑ ανέδειξε τροπαιούχο τον Παναθηναϊκό. Έναν Παναθηναϊκό που ΠΟΤΕ δεν είχε νικήσει τον Ολυμπιακό από το 1932 στο κύπελλο!

Το έπος του Σπανέα... Φεβρουάριος 1996 και ο Πανιώνιος παλεύει για να σωθεί. Ο Παναθηναϊκός ακολουθεί κατά πόδας την ΑΕΚ στη διεκδίκηση του τίτλου. Οι δύο ομάδες παίζουν στη Νέα Σμύρνη και ο Παναθηναϊκός παρ'ότι χάνει μέχρι το 75ο λεπτό με 1-0, κατορθώνει να πάρει τη νίκη με 1-3 χάρη σε 2 γκολ του Βαζέχα στις καθυστερήσεις. Η ισοφάριση έχει έρθει λίγο νωρίτερα με ένα "πέναλτι" του Τάσου Κατσιαμπή στον Γ(κου) Χου Γεωργιάδη που καταλόγισε ο ιστορικός διαιτητής Γιώργος Σπανέας. Ο Τάσος Κατσιαμπής σχολίασε αργότερα :"Ήταν ένα πέναλτι που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δόθηκε. Δεν υπήρξε επαφή δική μου και του Γεωργιάδη. Όταν άκουσα το Σπανέα να σφυρίζει, φαντάστηκα οτι έδωσε κίτρινη κάρτα για θέατρο στο Γεωργιάδη. Όπως είχαν γράψει και οι εφημερίδες, φαίνεται πως φόραγα... βαρύ άρωμα και γι'αυτό έπεσε ο παίκτης του Παναθηναϊκού".

Για την ιστορία, ο Παναθηναϊκός στέφθηκε τελικά πρωταθλητής, ενώ ο Πανιώνιος έπεσε στη Β' Εθνική.

Το σώβρακο του Μπάκα... Μάϊος 1995, τελικός κυπέλλου Ελλάδας. Παναθηναϊκός εναντίον ΑΕΚ, αφού πρώτα είχε χρειαστεί η... χειρουργική επέμβαση του Σταδίου Καραϊσκάκη (γνωστή και ως "Νικάκειος Πρόκριση") προκειμένου να χάσει ο Ολυμπιακός με 2-3 στις 01/03/1995 και να προκριθεί η... αρμάδα του Βαρδινογιάννη στον τελικό. Στον τελικό του κυπέλλου λοιπόν, μετά από 119 λεπτά αγώνα, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός παραμένουν στο 0-0, Ακριβώς εκείνη τη στιγμή - στο 119' - ο διαιτητής Φίλιππος Μπάκας δίνει πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού σε μια μονομαχία του Μιχάλη Βλάχου με τον Κριστόφ Βαζέχα και μια καταπληκτική βουτιά του δεύτερου μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ακολουθεί πανδαιμόνιο και επεισόδια μέσα κι έξω απ'τον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες της ΑΕΚ να κυνηγούν μς άγριες διαθέσεις το διαιτητή Μπάκα, με πρωτοστάτες τους Στέλιο Μανωλά και Μιχάλη Βλάχο. Ο πρωταγωνιστής της φάσης, Μιχάλης Βλάχος, είπε : "Δεν υπάρχει πέναλτι και σε αυτό είμαι κατηγορηματικός. Γίνεται μια πάσα από αριστερά προς τον Κριστόφ, ο οποίος στην προσπάθεια του να φτάσει πρώτος στη μπάλα, τυλίγει τα χέρια του γύρω απ'το κορμί μου, με τραβάει και στη συνέχεια πέφτει κάτω. Ο Μπάκας μετατρέπει το επιθετικό φάουλ σε πέναλτι".
Ο Παναθηναϊκός - για την ιστορία - αναδείχθηκε κυπελλούχος Ελλάδος 1995 χάρη στο πέναλτι αυτό.

Λίγες ημέρες αργότερα, ομάδα αγνώστων επιτέθηκε στο διαιτητή Μπάκα. Τον κατέβασαν στη Λεωφόρο Αλίμου απ'το ταξί που τον πήγαινε απ'το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο και τον... ισοπέδωσαν. Την επόμενη μέρα, όλα τα κανάλια περνάνε απ'το... κρεββάτι του τραυματία Μπάκα, ο οποίος δράττεται της ευκαιρίας και αφήνει σαφείς αιχμές οτι πίσω απ'τον ξυλοδαρμό του βρισκόταν ο τότε πρόεδρος της ΑΕΚ, Δημήτρης "Τίγρης" Μελισσανίδης. Στον σταθμό "ΣΚΑΪ" (πριν μετονομαστεί σε "ALPHA") βγαίνουν και οι δύο σε τηλε-παράθυρο και ακολουθεί ο εκπληκτικός διάλογος :

ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ : "Πείτε μας, κύριε Μπάκα, ποιός ευθύνεται για τον ξυλοδαρμό σας;"
ΜΠΑΚΑΣ : "Ξέρει ο κύριος Μελισσανίδης..."
ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ : "Το μόνο που ξέρω, κύριε Μπάκα, είναι οτι βγαίνετε στα κανάλια με το κόκκινο βρακί και το δείχνετε σα τη Μπριζίτ Μπαρντό σε όλη την Ελλάδα...".


Κεφάλαιον 6ον : Πανάθα και Ευρώπη
Σεζόν 1987-1988. Ο Παναθηναϊκός έχει κληρωθεί στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου UEFA με την Γαλλική Οσέρ. Ο Παναθηναϊκός θα κερδίσει με 2-0 τον αγώνα με τους Γάλλους να έχουν παράπονα απ'τη διαιτησία, αλλά το γεγονός της βραδιάς ήταν η δήλωση του προπονητή των Γάλλων, Γκι Ρου, ότι ο πρόεδρος της Πανάθας, George "Ringo" Vardinogiannis "μπούκαρε" στα αποδυτήρια των διαιτητών με το... περίστροφο ανά χείρας!

Ίδια σεζόν και ο Παναθηναϊκός αφού απέκλεισε Οσέρ και Γιουβέντους έχει περάσει στον 3ο γύρο, όπου καλείται να αντιμετωπίσει το Δεκέμβρη του 1987 την Ουγγρική Χόνβεντ. Η αισιοδοξία μετά τον αποκλεισμό της Γιουβέντους είναι διάχυτη και ο Παναθηναϊκός μπαίνει σίγουρος στον αγωνιστικό χώρο. Οι Ούγγροι τον παίρνουν... παραμάζωμα και του ρίχνουν στο κεφάλι 5 γκολ, με το ματς να τελειώνει 5-2. Οι Ούγγροι στο 65' προηγούνταν με 5-0 για να μειώσει τελικά ο Σαραβάκος με δύο γκολ στο 66' και το 89'. Στη ρεβάνς, η Χόνβεντ δεν... παρουσιάστηκε στο γήπεδο, καθώς έχασε με "κάτω τα χέρια" με... 5-1 (Βλάχος 2 - Αντωνίου - Μαυρίδης - Μπατσινίλας), με τον Ουγγρικό τύπο να χαρακτηρίζει "τουλάχιστον ύποπτη τη συμπεριφορά των παικτών της Χόνβεντ". Λίγες ημέρες αργότερα οι φήμες εντάθηκαν, όταν ο Παναθηναϊκός ανακοίνωσε τη μεταγραφή του Γιόζεφ Φίτος από τη... Χόνβεντ!

Νοέμβριος του 1994 και στη Αγγλία ξεσπάει το σκάνδαλο των "στημένων" παιχνιδιών : Η Αγγλική εφημερίδα "The Sun" κατηγορεί και καταγγέλει ως κύκλωμα "στησίματος" παιχνιδιών τον γνωστό τερματοφύλακα (απ'τη θητεία του στη Λίβερπουλ) Μπρούς Γκρόμπελααρ, μαζί με τον γκολκίπερ της Γουΐμπλεντον Χανς Σέγκερς και τον επιθετικό της Άστον Βίλα Τζον Φάσανου. Στις μαραθώνιες εκπομπές και συζητήσεις περί διαφθοράς στην Αγγλική τηλεόραση, απευθύνεται ερώτημα στον παλαίμαχο αμυντικό της Λίβερπουλ Μαρκ Λόρενσον, "αν ποτέ είχε δεχθεί κρούση για να έχει μειωμένη απόδοση". Ο Λόρενσον ρίχνει το... τούβλο και λέει : "Ναι, μια φορά πριν τον αγώνα για το κύπελλο Ευρώπης με τον Παναθηναϊκό". Φυσικά η "Παναθηναϊκή οικογένεια" κάνει λόγο για "σκευωρία" και "διάτρητες κατηγορίες", λες και ο Λόρενσον - που μετά το ποδόσφαιρο έβγαζε το... παντεσπάνι του ως σχολιαστής/αρθρογράφος - είχε κανένα κέρδος να... κατηγορήσει την Πανάθα...

Στα τέλη του 1995 ο Λόρενσον επισκέπτεται την Ελλάδα προσκεκλημένος για έναν αγώνα παλαίμαχων Ελλάδας και Αγγλίας. Ερωτώμενος σχετικά με την υπόθεση δηλώνει : "Είναι αλήθεια ότι κάποιος άνθρωπος που μου είπε ότι ενεργούσε για λογαριασμό του Παναθηναϊκού προσπάθησε να με δωροδοκήσει προκείμενου να κάνω ένα πέναλτι στον πρώτο αγώνα, στο Άνφιλντ. Δεν το έχω διαψεύσει ποτέ, ούτε φυσικά πρόκειται να το κάνω τώρα! Μου προσέφερε 25.000 αγγλικές λίρες". Οι δηλώσεις του φιλοξενήθηκαν και στον εγχώριο τύπο στις 29/05/1995.


Αρχές της νέας δεκαετίας και το νέου αιώνα. Ο πρώην διεθνής Άγγλος διαιτητής, Κέβιν Λιντς, οταν ολοκλήρωσε την καριέρα του στα γήπεδα, κυκλοφόρησε ένα βιβλίο με την αυτοβιογραφία του. Σε αυτή την αυτοβιογραφία λοιπόν, ο Λίντς αποκαλύπτει οτι το 1992, πριν τον αγώνα Παναθηναϊκού - Άντερλεχτ στην Αθήνα, το έδειξαν τι σημαίνει... Ελληνική φιλοξενία.

Το 154 σελίδων βιβλίο ονομάζεται "Lynch The Ref" και κυκλοφόρησε απ'τον εκδοτικό οίκο Logicplan την 1η Αυγούστου του 2002, για τους ενδιαφερόμενους βάζελους και μη.


"Ρίνγκο", ο μέγας... πιστολέρο

O Τζόν Πίτερς Ρίνγκο, γνωστός στους παλαιότερους απ'τον κινηματογράφο την εποχή που τα "σπαγγέτι γουέστερν" ήταν μόδα, ήταν κατ'αρχάς υπαρκτό πρόσωπο. Οι ιστορικοί τον καταγράφουν ως έναν περίεργο και επικίνδυνο άνθρωπο που δρούσε στην ευρύτερη περιοχή του Τέξας, που αποτελούσε τον βασικό ανταγωνιστή του θρυλικού σερίφη, Γουάϊατ Ερπ. Ο Τζόνι Ρίνγκο "ημιθεοποιήθηκε" απ'τους συγγραφείς και τους σκηνοθέτες, σε σημείο να θεωρείται ένας μεγάλος "πιστολέρο", ο πιο γρήγορος στη Δύση, ένας παράνομος... τζέντλμαν.

Ο φυσικός διάδοχος του Τζόνι Ρίνγκο είναι ο "καπετάνιος". Πιστολέρο απ'τους λίγους, οι ιστορίες με το πιστόλι του έχουν μείνει στην ιστορία. Αφηγείται ο Μανώλης Σαριδάκης, εκ των παλαιοτέρων ρεπόρτερ Παναθηναϊκού : "Κάθε Παρασκευή, το 1983, ο Γιάτσεκ Γκμοχ έδινε συνέντευξη, στο μικρό γραφειάκι του "γέρικου γηπέδου" και ο πρόεδρος ερχόταν συχνά για κουβεντούλα με τους δημοσιογράφους. Εκείνη τη φορά έβρεχε. Όταν τελείωσε η συνέντευξη, βγήκαμε όλοι έξω στο δρόμο και ξαφνικά το πιστόλι του "καπετάνιου" έπεσε και γλίστρησε κάτω από ένα αυτοκίνητο. Μέχρι να καταλάβουμε τι έγινε, ένας δημοσιογράφος έπεσε μπρούμυτα στη βρεγμένη άσφαλτο, μπήκε ο μισός κάτω από το αυτοκίνητο λες και θ' άλλαζε λάδια και, πιάνοντας το πιστόλι απ' τη λαβή σαν να κρατούσε ψάρι από την ουρά, είπε στον Βαρδινογιάννη : "Κύριε Πρόεδρε, ιδού το πιστόλι σας"!

Το 1984, με τον Γιάτσεκ Γκμοχ προπονητή, κάθε Παρασκευή γινόταν σύσκεψη, στο παλιό γραφείο του Προέδρου, στην Αρματωλών και Κλεφτών. Από τη μία πλευρά στο μεγάλο γραφείο ο Πρόεδρος, από την άλλη ο Γιάτσεκ. Έβγαζε το σιδερικό ο "καπετάνιος", το ακουμπούσε πάνω στο τραπέζι, με την κάννη γυρισμένη προς τον Γκμοχ : - Πώς παίζει η ομάδα την Κυριακή; - No 1 ο Λαφτσής, απαντούσε ο Γιάτσεκ και γύριζε την κάννη προς τον Πρόεδρο. - No 2; ρωτούσε πάλι ο Βαρδινογιάννης, ξαναγυρίζοντας το πιστόλι προς την πλευρά του Γιάτσεκ, και συνεχιζόταν αυτή η άτυπη ρώσικη ρουλέτα μέχρι να συμπληρωθεί η εντεκάδα".

Το Νοέμβριο του 1992 o "καπετάνιος" τράβηξε το κουμπούρι, όταν το γήπεδο τον "έκραζε" σε αγώνα με την Κόρινθο. Έβαλε το κουμπούρι στη θέση του και έφτασε να σκαρφαλώσει στα συρματοπλέγματα που χώριζαν τη Θύρα 13 από τους επισήμους για να τα βάλει με 3.000 κόσμο, προκειμένου να... ξετρυπώσει έναν οπαδό που του πέταξε ένα μπουκάλι. Έφτασε μέχρι το πέταλο ανενόχλητος ενώ το υπόλοιπο γήπεδο τραγουδούσε "ντρουμπου ντρουμπου ντρουν - ντρουμπου ντρουμπου ντρουν, τα καβούρια τον τσιμπούν" και "κι ολο κλαίνε τα καβουράκια στου προέδρου τα τσεπάκια"... Την επόμενη ημέρα, "απολογούμενος" για το ντου που έκανε, είπε στο Μανώλη Σαριδάκη :"Όταν ακούω να βρίζουν εμένα ή την οικογένεια μου, χάνω το μυαλό μου! Εκείνη τη στιγμή, δεν είμαι Πρόεδρος, δεν είμαι δημόσιο πρόσωπο. Είμαι ένας άνθρωπος που τον προσβάλλουν βάναυσα και θέλω να υπερασπίσω την τιμή και την υπόληψη μου".

http://2.bp.blogspot.com/_T5WdDrKqwio/SPW7V8AbWII/AAAAAAAACV4/484ueuCbfqQ/s1600-h/0006.JPG

Το κλασικότερο επεισόδιο με το πιστόλι του Βαρδινογιάννη έγινε το Σεπτέμβριο του 1985, σ'ενα παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Τορίνο, επειδή ο Γάλλος διαιτητής Μισέλ Βοτρό αδικούσε τον Παναθηναϊκό. Με το όπλο ανα χείρας μπούκαρε ανενόχλητος, εν μέσω αστυνομίας και παρατηρητών του αγώνα, στη φυσούνα, πρωταγωνίστησε στα επεισόδια, ήρθε στα χέρια, έπαιξε ξύλο, απείλησε το διαιτητή και έφαγε δύο χρόνια αποκλεισμό από την UEFA.

So what ? Το 1986, στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, Μπαρτσελόνα-Στεάουα στη Βαρκελώνη, ο Βαρδινογιάννης ήταν κανονικά μέσα στον αγωνιστικό χώρο και πανηγύριζε με τους φίλους του τους Ρουμάνους την κατάκτηση του τροπαίου, ως επίτιμος πρόεδρος της Στεάουα. Μετά το επεισόδιο με τον Βοτρό, ο "καπετάνιος" απέκτησε και το δεύτερο παρατσούκλι του που ήταν... ποιο άλλο; Ρίνγκο... Ένας "καπετάνιος-Ρίνγκο" που ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΣ σουλάτσαρε πέριξ του αγωνιστικού χώρου - με την κουμπούρα να φαίνεται - κατά προτίμηση πίσω απ'τους επόπτες... Όμως, όπως δήλωσε στην ΕΤ-3 (γράψαμε παραπάνω σχετικά), "ουδέποτε προσπάθησε να επηρεάσει διαιτητή"...


Ενδεικτικά της διάθεσης "μη επηρεασμού" είτε διαιτητή είτε οποιουδήποτε άλλου, είναι τα παρακάτω γεγονότα :

* 08/04/1992. Προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ στη ρεβάνς του 0-0 του Καραϊσκάκη. Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 1-0 και το παιχνίδι οδεύει προς τη λήξη του. Στο 90ό λεπτό, ο διαιτητής Κουκούλας σφύριξε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι σε μονομαχία Τσαλουχίδη-Καραγεωργίου. Ο Όλεγκ Προτάσοφ νίκησε το απ'τα 11 βήματα, ισοφάρισε το σκορ σε 1-1 και έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά στον Ολυμπιακό. Ακολούθησαν σκηνές απείρου κάλλους : Ο Βαρδινογιάννης, έκανε το ίδιο βράδυ μια φοβερή δήλωση: "Όσοι από σας ψήφισαν "κάθαρση"και "εξυγίανση", είδαν τι έγινε. Εμείς δε δίνουμε μίζες. Ο Κουκούλας είναι μέλος της Νέας Δημοκρατίας".

Στο συγκεκριμένο αγώνα πάντως, σημειώθηκαν κι άλλα... όμορφα. Ο μασέρ του Παναθηναϊκού, Γαρμπής Αβακιάν έκανε... σπέσιαλ μασάζ στο διαιτητή απ'τη Μυτιλήνη, ενώ ο τότε γυμναστής της ομάδας, Χάρης Γραμμός του ξήλωσε το σήμα, λέγοντας "είσαι διεθνής διαιτητής εσύ, ρε; Ρόμπα είσαι, και διασύρεις και το νησί μας". Στη φυσούνα έγινε της... Πόπης, με την Ανδριάννα Μαραγκού να κυνηγάει το διαιτητή με σκουπόξυλο. Ο Βαρδής Βαρδινογιάννης, που έτυχε ν'αποχωρεί μαζί με τον κυβερνητικό εκπρόσωπο Βύρωνα Πολύδωρα, του είπε: "Να παραιτηθείτε! Φτάνει πια..." (η αποθέωση του θράσους λέμε)...

* ΑΕΚ-Παναθηναϊκός, τελικός κυπέλλου Ελλάδας. Ο Βαρδινογιάννης δεν είναι ικανοποιημένος με αυτά που είδε στον αγωνιστικό χώρο και σαλτάρει εντός, πηγαίνοντας καρφωτός για τα αποδυτήρια των διαιτητών. Ένας αστυνομικός προσπαθεί να τον εμποδίσει και ο Βαρδινογιάννης τον κοιτάει με αγριεμένο και έντονο βλέμμα, ρωτώντας τον πως τον λένε. "Ζουμπούλ', Ζουμπούλ'" ήταν η απάντηση που ήρθε δια στόματος του... διοικητή του αστυνομικού, ο οποίος με τη σειρά του τον επέπληξε επειδή... εμπόδισε τον Βαρδινογιάννη!

Η φωτογραφία με τον Βαρδινογιάννη να έχει "στριμώξει" τον αστυνομικό και να τον κοιτάζει με αγριεμένο βλέμμα διέρρευσε στον τύπο και μάλιστα τις επόμενες μέρες κόσμησε το πρωτοσέλιδο του "ΦΩΤΟΣ", ενώ ο Μανώλης Γαβαθιώτης στη στήλη του "Πολλά εν ολίγοις" βαφτίζει επισήμως "Ύψιστο" το Βαρδινογιάννη και αποκαλύπτει τις "πιέσεις" που δέχτηκε ο φωτογράφος να παραδώσει "οικειοθελώς" το υλικό σε"ανθρώπους του Παναθηναϊκού".

Φυσικά, οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν μια εξωφρενική ασυλία, ειδικά ως προς τη συμπεριφορά τους. Αξέχαστες οι φωτογραφίες με το Γιάννη Καλιτζάκη να έχει κολλήσει το κούτελο του στο κούτελο κάποιου διαιτητή παραμένοντας ατιμώρητος, όπως αξέχαστη και η ατάκα που έριξε ο Νίκος Σαργκάνης στον παίκτη της ΑΕΚ, Τζίμη Πατίκα, όταν στον αγώνα των δύο ομάδων το 1986 τραυμάτισε τον Σαργκάνη με μια άγαρμπη προβολή : "Θα σου κόψει τη μπάλα ο δικός μου"...


ΔΩΡΟΔΟΚΙΕΣ Η ΜΠΑΝΑΘΑ???? ΠΟΤΕ!!!

1)http://2.bp.blogspot.com/_lHiei_ohtZk/TP9t_GxJCVI/AAAAAAAAAa8/QuPwi_TcJ_8/s1600/dwrodokiacu4nx3.jpg

2)http://1.bp.blogspot.com/_lHiei_ohtZk/TP9t_9uIYdI/AAAAAAAAAbA/cxTVY2jApEQ/s1600/images.jpg

3)http://2.bp.blogspot.com/_lHiei_ohtZk/TPuOAqeBNUI/AAAAAAAAAZU/3pq1o8AEmDw/s1600/elleima1.jpg

4)http://3.bp.blogspot.com/_lHiei_ohtZk/TP0SIlVD7UI/AAAAAAAAAaE/KGd6iS17ddQ/s1600/shmeiwma.jpg

5)http://3.bp.blogspot.com/_lHiei_ohtZk/TP0VXuTACVI/AAAAAAAAAaI/RbGCgTP-d0k/s1600/mpalarinhs.jpg

6)http://3.bp.blogspot.com/_lHiei_ohtZk/TP0q2AdLRhI/AAAAAAAAAaU/crwBby8noew/s1600/mpalarinisepo.jpg

7)http://1.bp.blogspot.com/_lHiei_ohtZk/TP0peGg8w5I/AAAAAAAAAaQ/-kMnLYLrL0g/s1600/256_Image3mpalarinhsepo.jpg

8)http://4.bp.blogspot.com/_lHiei_ohtZk/TP0YpGgz40I/AAAAAAAAAaM/CtPea3W-GkU/s1600/ballianos.jpg

9)http://1.bp.blogspot.com/_DP9sQnOvjOA/SdzewyYzeeI/AAAAAAAABjk/TXdYC_tY37s/s1600-h/basileus16kq.jpg

PDS
29-11-2012, 19:07
Λεω και εγω τι εχει ποσταρει.

''Λουλουδια μπλα μπλα πιστολι''.

Μια εβδομαδα παραγκας Μαρινακη ειναι αυτα.Μπορει να λεω και πολυ.Σε 3 μερες τα ξεπερναει.
(για το 1800 δεν καθισα να διαβασω,δεν με ενδιαφερει)


Αλλα αυτο που σας ενδιαφερει δεν ειναι το καλο του ποδοσφαιρου,αλλα να αποδειξετε οτι εκαναν και οι αλλοι τα ιδια.

O αλλος(οχι εσυ αλλα αυτος που τα γραφει)εχει γραψει βιβλιο για να πεισει.Εχει βαλει και λιγο λογοτεχνια μεσα χαχα

lykos7
29-11-2012, 19:08
Σαν Ολυμπιακός θα ήθελα ένα πρωτάθλημα με έναν ισχυρό ΠΑΟ, ισχυρούς ΠΑΟΚ-Άρη μια ισχυρή ΆΕΚ, δυνατές τις παραδοσιακές ομάδες της επαρχίας (Λάρισα-Ηρακλή), και φυσικά την ομάδα μου λόγω του ανταγωνισμού των παραπάνω να είναι ακόμα πιο δυνατή απ΄ότι είναι τώρα.

Δυστυχώς ο Μαρινάκης έχει μερίδιο ευθύνης για την κατάντια της λίγκας. Δεν θα γενικεύσω λέγοντας ο ΟΣΦΠ, γιατί ο ΟΣΦΠ είναι ιδέα, μακριά απο τον κάθε παράγοντα που χρησιμοποιεί μια ΠΑΕ για το δικό του όφελος. Επειδή λοιπόν ο Ολυμπιακός ως η λαοφιλέστερη ομάδα στην Ελλάδα χρησιμοποιήθηκε απο κάποιους για τα δικά τους συμφέροντα, μακροπρόθεσμα ήρθαμε στην κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα. Ο Κόκκαλης για να πάρει λαϊκό έρισμα και να κλείνει συμφωνίες με Ζίμενς και λοιπές εταιρίες, σε συνεργασία φυσικά με τους εγκληματίες του ΠΑΣΟΚ, και ο Μαρινάκης για να εξασφαλίζει τα 20 εκ. με το μικρότερο κόστος, αποδομώντας τεχνηεντώς τον κάθε πιθανό διεκδικητή του τίτλου. Είτε μέσω της ΚΕΔ, είτε μέσω της Λίγκας. Δυστυχώς έτσι είναι. Δεν αφήνω κανέναν να με φανατίζει και βλέπω καθαρά. Και ας είναι η ομάδα μου.

Ένα πρωτάθλημα μπουρδέλο, με καμία σοβαρή ομάδα πλήν ΟΣΦΠ, με συνέπεια να παίζουμε πλέον με Αμπτουντομοδέστους και να παλεύουμε να βγούμε στο ΟΥΕΦΑ. Αυτό δεν είναι όραμα κανενός νομίζω. Θα προτιμούσα να παίρνω το πρωτάθλημα κάθε δεύτερη χρονιά και να παίζω με Ριβάλντο, με Τζιοβάννι, με Μιραλλάς, με Μέλμπεργκ, παρά να παίρνω δέκα συνεχόμενα και να πονούν τα μάτια μου με τον κάθε άμπαλο που μαζεύουμε.

Συνεπώς επειδή ως σκεπτόμενο άτομο, ΜΙΣΩ να έχω άτομα να υποτιμούν την νουμοσύνη μου, απέχω συνειδητά απο το ποδοσφαριικό τμήμα του συλλόγου μετά το φετινό δούλεμα της μεταγραφικής περιόδου. Θα ήταν πιο τίμιο να ανακοινώσουν παντελονάτα οτι κόβουν το μπάτζετ λόγω της ανυπαρξίας των υπολοίπων, όπως έκαναν οι τίμιοι και ΜΑΓΚΕΣ Αγγελόπουλοι. Οι οποίοι ανταμείφθηκαν με τον πλέον καλύτερο τρόπο. Μπάσκετ και πάλι μπάσκετ λοιπόν. Που στο κάτω-κάτω σαν άθλημα μας έχει φέρει τις μεγαλύτερες επιτυχίες, συλλογικά και εθνικά. Σταματήστε να ενισχύετε τα λαμόγια του ποδοσφαίρου.
αυτο το ποστ με καλυπτει πληρως.και εγω εχω κοψει το γηπεδο δυστυχως.μεχρι να φυγει ο χοντρος δεν ξαναπαταω γηπεδο.

Nikoladim
29-11-2012, 19:09
+1 στο ποστ του Τηλέμαχου (αν και Παναθηναικός). Eπίσης παιδιά μην έρθουμε σε αντιπαράθεση ποιος έχει κάνει τα χειρότερα. Όλοι βρώμικοι είναι, ο Καπετάνιος, ο Κόκαλης, ο Πατέρας, ο Μαρινάκης, Ο Μπέος... είναι μεγάλη η λίστα. Έργα θέλουν να παίρνουνε, προφανώς για αυτό έχει λυσάξει και ο Ιβάν με τον ΠΑΟΚ. Ας μας αφήσουν ήσυχους και τα πάνε από εκεί που ήρθανε. Τώρα διαβάζω το τελευταίο παιχνίδι από τον Τζέισον Κόουλι, που περιγράφει το τελευταίο παιχνίδι στο Αγγλικό πρωτάθλημα το 1989 ώπου Λίβερπουλ και Άρσεναλ μάχονται για τον τίτλο, με την Άρσεναλ να φέρνει ισοπαλία στην έδρα της την προτελευταία αγωνιστική από μια ομάδα της πλάκας και να θέλει πλέον νίκη με 2 γκολ. Άραγε πόσο καιρό ΛΟΛ έχουμε να δούμε τέτοιο σκηνικό σε εμάς...

lykos7
29-11-2012, 19:16
Λεω και εγω τι εχει ποσταρει.

''Λουλουδια μπλα μπλα πιστολι''.

Μια εβδομαδα παραγκας Μαρινακη ειναι αυτα.Μπορει να λεω και πολυ.Σε 3 μερες τα ξεπερναει.


Αλλα αυτο που σας ενδιαφερει δεν ειναι το καλο του ποδοσφαιρου αλλα να αποδειξετε οτι εκαναν και οι αλλοι τα ιδια.
αυτα που εχω ποσταρει εχουν συμβει η οχι?αυτο απαντησε μου μονο.
δεν ειχα σκοπο να επεμβω στην συζητηση γιατι με καλυψαν τα ποστς των περισσοτερων.ο λογος που απαντησα ηταν οτι εσυ προσπαθεις να μας πεισεις οτι ο παο ειναι αγιος.
εμεις προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι εχουν κανει κ οι αλλοι τα ιδια η εσυ προσπαθεις να αποδειξεις οτι μια εβδομαδα μαρινακη ειναι ολα αυτα που εχετε κανει?
μονο και μονο που λες οτι συγκρινοντε μονο με μια βδομαδα μαρινακη δεν αξιζεις σοβαρο διαλογο...
μοντ να σου πετυχει...κουρουκου εντελωςςςςςς

PDS
29-11-2012, 19:29
Φιλε μου αποψη μου ειναι αν θες την δεχεσαι ,αν θες δεν την δεχεσαι.
Αν ειναι να αρχισεις παλι τα δικα σου,να προσβαλεις κτλ πες το μου για να μην συνεχισω να απανταω.Ηδη το κανεις και ΕΣΥ ΤΟ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΠΑΛΙ.
Αστα μοντ κουκουρουκου κτλ,λες και ειμαι κανας εξωγηινος και οχι ανθρωπος με αποψη.Η θα πρεπει επειδη ειμαι μοντ να λεω αυτο που θες να ακους,για να ειμαι ο καλος?

Δεν προσπαθω να πεισω τιποτα(οποιος εχει κριση καταλαβαινει,κανεις δεν ειναι χαζος).
Παραπανω γραφω οτι και οι αλλοι εχουν κανει πραγματα.Η αποψη μου,για αυτα που εχω ζησει και εχω δει κυριως ειναι οτι ΔΕΝ συγκρινονται ουτε στο ελαχιστο με αυτα που εχουμε δει τα τελευταια χρονια 16 χρονια.(απο τα πρωταθληματα το καταλαβαινεις κιολας).
Παρ'ολα αυτα σου ειχα πει οτι θα ηθελα να διαγραφουν τα παντα και να αρχισει το πρωταθλημα απο την αρχη.


αυτα που εχω ποσταρει εχουν συμβει η οχι?αυτο απαντησε μου μονο.

Οτι εχεις ποσταρει ειναι πραγματα που παιζουν σε sites οπαδικα και αφορουν το παρελθον.
Εδω οι αλλοι(σε οπαδικα sites του ΠΑΟ) εχουν γραψει κυριολεκτικα ΒΙΒΛΙΑ για το ''1800'' και τα αισχη του OΣΦΠ τοτε.Βλεπεις πουθενα να ποσταρω για αυτα?(ουτε καν τα εχω διαβασει ποτε)
Εχει κανα νοημα?
ΟΧΙ.

Τωρα αν εσενα σε κανει να νιωθεις καλυτερα διαβαζε τα και ποσταρε τα τι να πω..

lykos7
29-11-2012, 19:39
Φιλε μου αποψη μου ειναι αν θες την δεχεσαι ,αν θες δεν την δεχεσαι.
Αν ειναι να αρχισεις παλι τα δικα σου,να προσβαλεις κτλ πες το μου για να μην συνεχισω να απανταω.Ηδη το κανεις και ΕΣΥ ΤΟ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΠΑΛΙ.
Αστα μοντ κουκουρουκου κτλ,λες και ειμαι κανας εξωγηινος και οχι ανθρωπος με αποψη.Η θα πρεπει επειδη ειμαι μοντ να λεω αυτο που θες να ακους,για να ειμαι ο καλος?

Δεν προσπαθω να πεισω τιποτα(οποιος εχει κριση καταλαβαινει,κανεις δεν ειναι χαζος).
Παραπανω γραφω οτι και οι αλλοι εχουν κανει πραγματα.Η αποψη μου,για αυτα που εχω ζησει και εχω δει κυριως ειναι οτι ΔΕΝ συγκρινονται ουτε στο ελαχιστο με αυτα που εχουμε δει τα τελευταια χρονια 16 χρονια.(απο τα πρωταθληματα το καταλαβαινεις κιολας).
Παρ'ολα αυτα σου ειχα πει οτι θα ηθελα να διαγραφουν τα παντα και να αρχισει το πρωταθλημα απο την αρχη.



Οτι εχεις ποσταρει ειναι πραγματα που παιζουν σε sites οπαδικα και αφορουν το παρελθον.
Εδω οι αλλοι(σε οπαδικα sites του ΠΑΟ) εχουν γραψει κυριολεκτικα ΒΙΒΛΙΑ για το ''1800'' και τα αισχη του OΣΦΠ τοτε.Βλεπεις πουθενα να ποσταρω για αυτα?
Εχει κανα νοημα?
ΟΧΙ.

Τωρα αν εσενα σε κανει να νιωθεις καλυτερα ποσταρε τα τι να πω..
εγω παιρνω ως προσβολη το να παιζεις με την νοημοσυνη μας και να λες οτι δεν συγκρινοντε ουτε με μια εβδομαδα του μαρινακη.
σε αυτα που ποσταρα αν δεις υπαρχει και φωτογραγικο υλικο απο εφημεριδες της εποχης.επισης μπορεις να τα βρεις παντου οχι μονο σε ολυμπιακα sites.για παραδειγμα αυτο με τον διαιτητη Λιτσα το βρισκεις και σε φορουμ του παοκ http://www.paokmania.gr/%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BB%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF/%CE%B1%CF%83%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%85%C F%81%CE%B5%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/item/12552-h-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%BB%CE%BF

ειναι αληθινα γεγονοτα που εχουν συμβει,αν εσυ τωρα προσπαθεις να υποβαθμισεις τα αληθινα γεγονοτα τοτε περαστικα σου.

δεν θα συνεχισω αλλο τον διαλογο μαζι σου γιατι σου ποσταρω γεγονοτα ιστορικα που τα ξερει και η κουτση μαρια και εσυ τα αμφισβητεις.περαστικα σου λοιπον

PDS
29-11-2012, 19:56
Το μια εβδομαδα προφανως και ειναι υπερβολη.Τωρα αν καταλαβες οτι μετραω 24ωρα και λεπτα τι να σου πω..

Δεν προκειται να διαβασω αρχαια κειμενα ουτε κατα του ΠΑΟ ουτε κατα του ΟΣΦΠ.Σου εγραψα και παραπανω οτι οι του ΠΑΟ εχουν βιβλια μεγαλυτερα για τον αρχαιο ΟΣΦΠ.
Δεν με απασχολουν ουτε τα μεν ουτε τα δε.Δεν εχω και την αναγκη να κατσω να τα ψαξω.;)

H μεγαλη διαφορα μας ειναι οτι εμενα/εμας μας ενοχλει που κατεστρεψαν το χομπι μας γι αυτο και φωναζουμε,ενω εσυ θιγεσαι απο τις φωνες επειδη τυχαινει να ειναι η ομαδα σου αυτη που τα κανει.

ΥΓ.Tωρα το να λες οτι σε προσβαλει η αποψη(μου/του/μας) ειναι δικο σου θεμα,αλλα καλο ειναι ξεκαθαριζουν καποια πραγματα.Ο mod εχει αποψη και αν θελει την εκφραζει.Το μονο λαθος που εχω κανει ως mod σε συζητηση μαζι σου,ειναι οτι αφησα(χωρις διαγραφη ή μπαν) την προηγουμενη φορα καποιους χαρακτηρισμους σου.Με το γραμμα του νομου(ή των κανονων αν θες) ημουν λαθος,αλλα επειδη ηταν για μενα τους αφησα.
ΥΓ2.Περαστικα μας γενικοτερα.

nikon
29-11-2012, 19:57
Αντί να προσπαθήσουμε να πείσουμε κάποιους για πραγματικά γεγονότα που δεν πρόκειται ποτέ να παραδεχτούν δεν μαζεύουμε τίποτα λεφτά να τσοντάρουμε για το ρεύμα;;;;

PDS
29-11-2012, 20:05
Αντί να προσπαθήσουμε να πείσουμε κάποιους για πραγματικά γεγονότα που δεν πρόκειται ποτέ να παραδεχτούν δεν μαζεύουμε τίποτα λεφτά να τσοντάρουμε για το ρεύμα;;;;

Ωπα επανηλθε η οραση:a040:

ποιο ρευμα?:makefun:

nikon
29-11-2012, 20:07
Αυτό που θα σας κόψουν γιατί δεν έχετε φράγκο βρε τι ποιο ρεύμα.

PDS
29-11-2012, 20:09
Ας μας δωσει ο Μαρινακης απο τα εκατομμυρια του Τσου λου.

nikon
29-11-2012, 20:15
Δεν θες εκατομμύρια 1-1,5 εκατομμύριο αλλά ούτε αυτό δεν υπάρχει.....το παραμύθι του C.L. και των χρημάτων του πάλι δεν σου κάθεται άστο.

PDS
29-11-2012, 20:22
Δεν ειναι παραμυθι τα εκατομμυρια.Στην τσεπη αυτων που προσκυνας και σε κοροιδευουν πηγαν τα περισσοτερα.
Ε ας δωσει ενα και αυτος...
Τοσα εχει κλεψει.

kostasb13
29-11-2012, 20:24
Δήλωση, η οποία δεν θα ηχήσει καλά στα αυτιά του κόσμου του Παναθηναϊκού έκανε ο επί σειρά ετών παράγοντας του «τριφυλλιού», Μάνος Μαυροκουκουλάκης.

Δικός σας τα είπε...................

Τωρα καταλαβαινεις γιατι αποκαλουμε τους βαρδινογιαννηδες καρκινο και γαυρους...και γιατι τοσα χρονια θελαμε αυτοι και οι τσατσοι τους οι Μαυροκουκουλακηδες να πανε στα τσακιδια...Το ειπε ο Μαυροκουκουλακης, ελα ρε...περιεργο...
Συνεχιστε ετσι να να υποβαθμιζετε τη ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ανθρωπινη λογικη, αν θελετε να κοροιδευεστε μεταξυ σας και με τους εαυτους σας καντε το, δε σημαινει οτι πρεπει και οι υπολοιποι να ακολουθησουν...

nikon
29-11-2012, 20:28
Δεν ειναι παραμυθι τα εκατομμυρια.Στην τσεπη αυτων που προσκυνας και σε κοροιδευουν πηγαν τα περισσοτερα.
Ε ας δωσει ενα και αυτος...
Τοσα εχει κλεψει.

Kανέναν δεν προσκυνάω και κανείς δεν με κοροϊδεύει οπότε το τι πάει στην τσέπη τους δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό που με ενδιαφέρει είναι τι πάει στην δική μου τσέπη.

PDS
29-11-2012, 20:31
Για την δικη μας τσεπη μας κοροιδευουν αλλοι.
Το ποδοσφαιρο ειναι διασκεδαση και μας την στερουνε.

Το προβλημα ειναι οτι επιλεγουμε να βλεπουμε τα μισα.

I_HAVE_A_NAME_
30-11-2012, 02:28
Ρε παιδιά κανείς δεν είπε το αντίθετο. Συμφωνώ σε πολλά σημεία με τον Τηλέμαχο αλλά μην τα χέσουμε όλα.
Ο Ολυμπιακός δεν φταίει για την μαλακία που δέρνει τον κάθε Κόκκαλη και τον κάθε Μαρινάκη..
Τι άλλο να κάνουμε πέρα απ'το να καταδικάσουμε τέτοια πρόσωπα και περιστατικά οπουδήποτε και οποτεδήποτε τα συναντάμε??
Να πάω να πιάσω τον Μαρινάκη απ'τον λαιμό (και να κλάσω μια μάντρα αφού έχει 5 φουσκωτούς γύρω του) ή να αλλάξω ομάδα?? Αυτές είναι οι μοναδικές επιλογές μου?
Οι σωστοί Παναθηναικοί ήθελαν τα πιστόλια του Βαρδινογιάννη? Όχι... Τι μπορούσαν να κάνουν πέρα απ'την διαμαρτυρία? Να γίνουν Πανιώνιος ας πούμε? Ποιο το όφελος?

Όταν όμως η μεγαλύτερη μερίδα οπαδών δεν γνωρίζει τα βασικά απ'το τι βλέπει μέσα στις τέσσερις γραμμές και γίνεται Πάπυρος Λαρούς Μπριτάνικα(!) όταν μιλάμε για παρασκήνιο να μην τρελαθώ?
Έτσι φτάνουνε να τα ρίχνουν όλα στην διαιτησία και στο παρασκήνιο και όταν ένα παιχνίδι είναι "σωστά σφυριγμένο" δεν κοιτάνε τα αγωνιστικά γιατί δεν έχουν μάθει να παρακολουθούν ποδόσφαιρο.
Ο Ολυμπιακός του Giovanni πχ ήταν περισσότερο του Karembeu παρά του Giovanni.
Σαν τους τύπους 800 χρονών στο καφενείο που σου μιλάνε για προπονητές και παράγοντες! Και όταν φυσικά μιλήσουν για παίκτες ακούς μόνο ονόματα επιθετικών(!)
Από ποιον πέρασε η μπάλα δηλαδή για να φτάσει στον τύπο που σκόραρε? Από τον προπονητή ή από τον παράγοντα?
Τέλος πάντων, μεγάλη κουβέντα, περασμένη ώρα :D

EDIT: Για να μην μπούμε πάλι σε ανούσιες συγκρίσεις για το ποιος έκανε τα χειρότερα.Η παρακάτω παράγραφος συνοψίζει ακριβώς τι εννοώ και δεν μπαίνω ξανά σε συζήτηση για οτιδήποτε παρασκηνιακό.
Ο Βαρδινογιάννης έκανε ότι σκατά έκανε, ο Κόκκαλης έκανε χειρότερα γιατί πολύ απλά μπορούσε και δεν τον σταμάτησε κανείς (κράτος,δικαιοσύνη,κλπ) και ο Μαρινάκης ήρθε να κάνει ότι γουστάρει χωρίς προσχήματα σε μια Ελλάδα που έχει πάψει προ πολλού να κρατάει έστω και τα προσχήματα στην λαμογιά. Ο οποιοδήποτε βρισκόταν στην θέση τους, ανεξάρτητα από φανέλα και ιστορία ομάδας, θα έκανε ακριβώς τα ίδια γιατί πολύ απλά όταν αυτοί οι τύποι σκεφτούν να αγοράσουν μια ομάδα δεν κοιτάνε το roster,τις εγκαταστάσεις,την προοπτική, την φιλοδοξία. Κοιτάνε το πορτοφόλι τους και το πως θα βγει με περισσότερα χρήματα από ότι μπήκε σε αυτή την "ανάπτυξη της ομάδας της καρδιάς τους" ;)

Giannis7
01-12-2012, 22:52
Πήγε ταμείο ο Βαγγέλης και σήμερα. :D

gtakis
05-12-2012, 01:55
και όπως όλοι θα καταλάβατε απόψε η παράγκα του Μαρινάκη και λιμανίσια βρωμιά άπλωσε τα πλοκάμια της και στις αγγλικές ομάδες και την Άρσεναλ πιο συγκεκριμένα,μετά τις μισές ομάδες της Σούπερ Λίγκ που είναι παραρτήματα του γαύρου ήρθε να προστεθεί και αυτό το βρωμερό σωματείο των κανονιέρηδων....ντροπή και μόνο ντροπή που έκατσαν να φάνε μόνο 2 όσα δηλαδή και η θυγατρική μας ο Πλατανιάς,έπρεπε λόγω του ότι είναι μάτς μεγαλύτερης σημασίας ευρωπαικό και σίγουρα ο πρόεδράς μας του τα έχει σκάσει πιό χοντρά(ίσα είναι να λαδώνεις τον Πλατανιά ίσα την Άρσεναλ???) να φάει και πιο πολλά για να χαρούν οι συνάδελφοί-πρόβατα Ολυμπιακοί.....φτούσας και ντροπή σας μόνο αυτό...μαύρο βράδυ για την Ελλάδα φτού σου παλιόγαυρε που πανηγυρίζεις για ακόμα ένα στημένο μάτς.....

PDS
05-12-2012, 02:11
Οχι τιποτα δεν συμβαινει(ολα καθαρα στην σουπερ λιγκ) γιατι ο ΟΣΦΠ βγηκε 3ος με τα 3τα της αδιαφορης και χειροτερης αρσεναλ ολων των εποχων.
Νομιζω οτι εκλεισαν οντως στοματα σημερα.:ice:
Ρε πως εχει καταντησει το ποδοσφαιρακι στην Ελλαδα...

gtakis
05-12-2012, 02:20
3τα της αδιαφορης και χειροτερης αρσεναλ ολων των εποχων.



ΑΡΣΕΝΑΛ Σέζνι, Βερμάελεν, Σκιλασί, Τζένκινσον, Μιντ, Ράμσεϊ, Ροζίτσκι, Κοκλέν, Ζερβινιο, Τσάμπερλεϊν και Σαμάκ

Α ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ τα τρίτα λέει .....α χα χα χα χα.....Βαγγελάκη εκτίθεσαι σταμάτα...α και πιές το ηρεμιστικό σου απόψε γιατί ο Θρύλος πρέπει να σου έχει προκαλέσει πολύ ΠΟΝΟ για να κάθεσαι να ποστάρεις απάντηση σε εμένα στις μιάμιση ώρα τα ξημερώματα...........

PDS
05-12-2012, 02:26
Δεν το ειδα το παιχνιδι.Εσενα βλεπω εκτασιασμενο απο την ''τεραστια επιτυχια'' και απαντησα στο παραληρημα.

Μπραβο που νικησε(οπως και να το κανεις ειναι μια νικη στο C.L),αλλα προσωπικα δεν θα πανηγυριζα στην θεση σου(καλα κανεις και πανηγυριζεις,δικαιωμα σου ειναι),ουτε θα εγραφα εκστασιασμενος οτι ειναι ολα καλα στο ελληνικο ποδοσφαιρο(wtf?) επειδη ο ΟΣΦΠ νικησε τα 2α(οριστε για να εισαι ικανοποιημενος:p) της αδιαφορης και 10ης στο αγγλικο πρωταθλημα αρσεναλ.
Ειναι τρελο πραγματικα...
Με αφορμη αυτο απαντησα.

ΥΓ.Οντως πονεσα.Ειναι απιαστο αυτο καταφερε ο ΟΣΦΠ.Ρε τι λες?:P

gtakis
05-12-2012, 02:28
προτείνω Panadol...

PDS
05-12-2012, 02:35
Ε γιατι δεν το δοκιμαζεις?Αν κρινω απο το πρωτο σου ποστ τα χρειαζεσαι.
Υποστηριζω ΠΑΟ και το γνωριζεις.Αληθεια πιστευεις οτι θα με πειραζε αυτη η ''επιτυχια'' του ΟΣΦΠ.λολ.

Τεσπα.Εχεις χασει το point απο την πρωτη απαντηση μου.:)
Μια αλλη φορα.

gtakis
05-12-2012, 02:41
για να μου απαντήσεις υποθέτω πως ναι....

PDS
05-12-2012, 02:45
E μα δεν ειδες την ουσια της απαντησης:p

Ουσιαστικα το νοημα του ποστ σου ειναι οτι ολα ειναι καθαρα επειδη ο ΟΣΦΠ νικησε σημερα.
Σε αυτο σου απαντησα.
Ειναι σημαντικη μια νικη στην Ευρωπη,αλλα εσυ το ξεφτιλισες με το να ακυρωνεις την σαπιλα του Ελληνικου ποδοσφαιρου λογο αυτης της νικης..:p
Οκ και εγω στο πηγα στο αλλο ακρο,αλλα υπαρχει και η μεση.

karlat89
05-12-2012, 11:05
και όπως όλοι θα καταλάβατε απόψε η παράγκα του Μαρινάκη και λιμανίσια βρωμιά άπλωσε τα πλοκάμια της και στις αγγλικές ομάδες και την Άρσεναλ πιο συγκεκριμένα,μετά τις μισές ομάδες της Σούπερ Λίγκ που είναι παραρτήματα του γαύρου ήρθε να προστεθεί και αυτό το βρωμερό σωματείο των κανονιέρηδων....ντροπή και μόνο ντροπή που έκατσαν να φάνε μόνο 2 όσα δηλαδή και η θυγατρική μας ο Πλατανιάς,έπρεπε λόγω του ότι είναι μάτς μεγαλύτερης σημασίας ευρωπαικό και σίγουρα ο πρόεδράς μας του τα έχει σκάσει πιό χοντρά(ίσα είναι να λαδώνεις τον Πλατανιά ίσα την Άρσεναλ???) να φάει και πιο πολλά για να χαρούν οι συνάδελφοί-πρόβατα Ολυμπιακοί.....φτούσας και ντροπή σας μόνο αυτό...μαύρο βράδυ για την Ελλάδα φτού σου παλιόγαυρε που πανηγυρίζεις για ακόμα ένα στημένο μάτς.....

Τα μήλα είναι καλύτερα από τα αυτοκίνητα επειδή είναι στρογγυλά,

Δηλαδή επειδή νικησες την αρσεναλ σε αδιάφορο παιχνίδι το πρωτάθλημα είναι καθαρό;

dlevel
05-12-2012, 14:02
Πείτε οτι σας φταίει και φέτος η διαιτισία να καταλάβουμε οτι έχετε ψυχολογικά

nikon
05-12-2012, 14:09
Δηλαδή επειδή νικησες την αρσεναλ σε αδιάφορο παιχνίδι το πρωτάθλημα είναι καθαρό;Δηλαδή επειδή ΠΟΛΛΟΙ διαιτητές κάνουν λάθη σε ΠΟΛΛΑ παιχνίδια το πρωτάθλημα είναι στημένο από τον Μαρινάκη;;;

dlevel
05-12-2012, 14:24
Γελάει ο κόσμος με τους βάζελους φέτος. Αλαφουζάκια όλους σας εκανε ο τσιου τσιου

I_HAVE_A_NAME_
05-12-2012, 16:01
Οι μεν προσπαθούν να τα ρίξουν όλα στην διαιτησία και να το παίξουν τυφλοί στην ανυπαρξία της ομάδας τους και οι δε λένε ότι όλα είναι πεντακάθαρα και ότι μόνο ο Βαρδινογιάννης έχει στήσει παιχνίδια τότε με τα πιστόλια και με την Δέσποινα.

Η αλήθεια, όπως και στις περισσότερες των περιπτώσεων, είναι κάπου στην μέση.Αυτά από έναν φίλαθλο του Ολυμπιακού.

PDS
05-12-2012, 16:10
Δηλαδή επειδή ΠΟΛΛΟΙ διαιτητές κάνουν λάθη σε ΠΟΛΛΑ παιχνίδια το πρωτάθλημα είναι στημένο από τον Μαρινάκη;;;

:a050::a050:

PDS
05-12-2012, 16:14
Οι μεν προσπαθούν να τα ρίξουν όλα στην διαιτησία και να το παίξουν τυφλοί στην ανυπαρξία της ομάδας τους

Δεν ισχυει κατι τετοιο(τουλαχιστον για αυτους που γραφουν σε αυτο το φορουμ).
Αυτο που ισχυει ειναι οτι ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ για αυτους η απαιτηση για ενα καθαρο πρωταθλημα.Κατι που ειναι και απολυτα λογικο.Παιζεις cod ρε παιδι μου και ο αλλος κλεβει και τους καθαριζει ολους απο σημειο που γνωριζει μονο ο ιδιος.Ε δεν υπαρχει το φταις εσυ που χανεις επειδη δεν εισαι καλυτερος για να νικησεις και τον κλεφτη.Φταις που καθεσαι και παιζεις ισως σε ενα αδικο παιχνιδι.Αλλα ως εκει.
Αν εξακολουθεις να εισαι ανυπαρκτος(ως παο,αεκ κτλ) σε ενα καθαρο πρωταθλημα τοτε φταις μονο εσυ.

nikon
05-12-2012, 16:14
:a050::a050:ti den katalaveneis 0001 - YouTube

PDS
05-12-2012, 16:19
Δεν καταλαβαινω πως γινεται να εισαι ο μοναδικος στην Ελλαδα που πιστευει σε ''λαθη'' στο ελληνικο ποδοσφαιρο .:ice:

dlevel
05-12-2012, 16:23
Δεν ισχυει κατι τετοιο(τουλαχιστον για αυτους που γραφουν σε αυτο το φορουμ).
Αυτο που ισχυει ειναι οτι ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ για αυτους η απαιτηση για ενα καθαρο πρωταθλημα.Κατι που ειναι και απολυτα λογικο.Παιζεις cod ρε παιδι μου και ο αλλος κλεβει και τους καθαριζει ολους απο σημειο που γνωριζει μονο ο ιδιος.Ε δεν υπαρχει το φταις εσυ που χανεις επειδη δεν εισαι καλυτερος για να νικησεις και τον κλεφτη.Φταις που καθεσαι και παιζεις ισως σε ενα αδικο παιχνιδι.Αλλα ως εκει.
Αν εξακολουθεις να εισαι ανυπαρκτος(ως παο,αεκ κτλ) σε ενα καθαρο πρωταθλημα τοτε φταις μονο εσυ.

δλδ ρε PDS εσύ πιστεύεις οτι είσαι καλύτερος φέτος και σε ρίχνει η διαιτησία... ? Γελάει ο κόσμος ξαναλέω, και κρίμα γιατί πέτυχαν να σας κάνουν Αλαφουζάκια με την ανύπαρκτη ομάδα που έχετε, έχετε πλάκα πάντως. Είσαι ανύπαρκτος εδώ και χρόνια, είμαι καλύτερος μακραν τα τελευταια χρόνια, παραδεχτείτε το όπως κάναμε και εμείς για το μπασκετ ( οι υγιής έστω φίλαθλοι ) όσο μασάτε τη καραμέλα για τι γινοταν πριν 10-20 χρόνια ( που αδηκίθικες και εσυ και εγώ ) τόσο δε θα βλέπετε τα χάλια σας.

PDS
05-12-2012, 16:30
dlevel αυτη η συζητηση εχει γινει απειρες φορες και θα γραψω παλι τα ιδια.

Ντομινο ειναι.Ναι φταιει η παραγκα για την σημερινη καταντια του ΠΑΟ σε μεγαλο βαθμο.
Εσυ βλεπεις το δεντρο.Μονο το σημερα.
Με τα εκατομμυρια ζεστα εξασφαλισμενα καθε καλοκαιρι σου κανω ομαδα καλυτερη απο τον ΠΑΟ και με τον πλατανια.

Και κατι τελευταιο που εχω επαναλαβει πολλες φορες και απαντα ακριβως στην ερωτηση σου.
''δλδ ρε PDS εσύ πιστεύεις οτι είσαι καλύτερος φέτος και σε ρίχνει η διαιτησία''
Ο Μαρινακης τι πιστευει?Γιατι την χρησιμοποιει και φετος?

dlevel
05-12-2012, 16:46
Όχι φίλε μου δεν είναι έτσι, οι καλές ομάδες έχουν καλές διαιτησίες σε όλο το κόσμο, και εσύ έχεις καλές διαιτησίες και ας μη το βλέπεις, ναι γίνανε σφαγές στο παρελθών και υπέρ μου και υπέρ σου, πριν 5-6 χρονια κ για κάποια χρόνια ΠΡΙΝ απο τότε υπερ μου, λίγο πιο παλιά υπέρ σου.

ΜΗΝ τα ξαναλέμε αυτά, το οτι δεν έχεις ομάδα, αν είχες έναν επενδύτη που να γούσταρε την ομάδα ( κόκκαλης-μαρινάκης) θα είχες και εσύ ομάδα και θα ήσουν και εσύ δυνατός και σε PR και μέσα στο γήπεδο ( βλέπε πατέρας που σου πήρε και πρωτάθλημα, ο οποίος είναι κολλητός του μαρινάκι ΒΤW ).

O μαρινάκης συγκεκριμένα επιδή τυχαίνει να τα ξέρω αυτα ( όχι απο τον αθλητισμό, σπάνια πάω γήπεδο και αυτο σε θύρα που θα με έλεγες φλώρο ) τα 5-10-20 μύρια του ch lou τα πέρνει σε ναύλα σε 1 βδομάδα μέσα ( και ας είναι πεσμένη ΚΑΙ η ναυτιλία αυτη την εποχή ).

οπότε μη σας παραμυθιάζουν.

PDS
05-12-2012, 16:58
Διαφωνω.

Η ομαδα που ειναι ο βασικος αντιπαλος του Ολυμπιακου εχει και θα εχει(δυστυχως) τις χειροτερες διαιτησιες.
Ο ΠΑΟ ειχε τις χειροτερες διαιτησιες την τελευταια 16ετια.Ειναι παραμυθι το ''εισαι μεγαλη ομαδα και αρα σε ευνοουν''.Αν εβαζα ποσοστα του τι εχω δει μεχρι σημερα απο το 97 θα ηταν.
10% ευνοια ΠΑΟ,50% 50-50,40% αδικια.

Δεν με παραμυθιαζει καποιος btw,την αποψη μου λεω και η αποψη μου ειναι οτι οι δικοι μας(φυλλαδες,προεδροι κτλ)κανουν και λενε πολυ λιγοτερα απο οτι θα επρεπε.Εχουν μια μετριοπαθη σταση αποδοχης ουσιαστικα της σαπιλας στο Ελληνικο ποδοσφαιρο.

Οσο ο Μαρινακης χρησιμοποιει την παραγκα(σε ολους του τομεις) τοσο την χρειαζεται.Ειναι μια απλη απαντηση που απανταει σε καθε ερωτημα που μπορεις να μου κανεις:p
Και φετος την χρησιμοποιει.Ναι με τα ''χαλια'' του ΠΑΟ.



Μιας και ειμαι στο σωστο thread.
Ο Ντέκλαν Χιλ στο gazzetta: Ακόμη στήνονται ματς στην Ελλάδα!
http://www.gazzetta.gr/podosfairo/article/349742-o-nteklan-xil-sto-gazzetta-akomi-stinontai-mats-stin-ellada


Ο διάσημος Καναδός ερευνητής των στημένων αγώνων Ντέκλαν Χιλ απαντά στις ερωτήσεις του Βασίλη Σαμπράκου για την ύπαρξη εγκληματικών οργανώσεων που στήνουν ελληνικά ποδοσφαιρικά παιχνίδια.


Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα υπάρχουν εγκληματικές οργανώσεις ή επιχειρήσεις στημένων αγώνων;

Ναι.

dlevel
05-12-2012, 17:15
ok man.

nikon
05-12-2012, 19:23
^^Άστο πιο πολλές πιθανότητες έχεις να πιάσεις το τέρας του Λοχνές με ψαροντούφεκο παρά να βγάλεις άκρη με τον Βαγγέλη......αυτοί έχουν την εντύπωση ότι o μεγιστάνας καναλάρχης ΔΕΝ παρακαλάει να τον "σφάξει" η διαιτησία για να έχει να ρίξει κάπου την πανωλεθρία που θα πάθει.:a050:

dlevel
05-12-2012, 19:53
Καλα αυτός ο Αλαφούζος είναι αστείος πιστεύω το ξέρουν ολοι. Anyway υγεία να έχουμε να τσακονόμαστε για καμιά ομάδα να μας φεύγει λίγο η ένταση της ημέρας ;)

muku
05-12-2012, 20:08
"Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα υπάρχουν εγκληματικές οργανώσεις ή επιχειρήσεις στημένων αγώνων;

Ναι."

Ντοκουμέντο έτσι, όχι μ@λ@κίες :P Τα είπε όλα ο άνθρωπος. Όπως που στηρίζει την άποψη του, έδωσε αδιάσειστα στοιχεία κοκ. Και κάποιες άλλες απαντήσεις από την συνεντευξη του που δεν δόθηκαν στη δημοσιότητα :

"Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα υπάρχει η μυστική τεχνολογία του Αρχιμήδη?

Ναι."

"Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα υπάρχουν οι 9 πύλες?

Ναι."

"Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα υπάρχουν λεφτά?

Ναι."

gtakis
05-12-2012, 20:29
α χα χα χα χα χα....... αστειότητες........

PDS
05-12-2012, 21:25
^^Άστο πιο πολλές πιθανότητες έχεις να πιάσεις το τέρας του Λοχνές με ψαροντούφεκο παρά να βγάλεις άκρη με τον Νικο.....
fixed.
Ο μονος στον πλανητη που βλεπει ''ανθρωπινα λαθη'' ειναι ο Νικος.Για μια στιγμη βεβαια η οραση/κριση επανηλθε για τα ντοκουμεντα του 1800 προχθες.:a050:
Παρωπιδες ftw.


"Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα υπάρχουν εγκληματικές οργανώσεις ή επιχειρήσεις στημένων αγώνων;

Ναι."

Ντοκουμέντο έτσι, όχι μ@λ@κίες :P


Ο διάσημος Καναδός ερευνητής των στημένων αγώνων Ντέκλαν Χιλ απαντά στις ερωτήσεις του Βασίλη Σαμπράκου για την ύπαρξη εγκληματικών οργανώσεων που στήνουν ελληνικά ποδοσφαιρικά παιχνίδια.
H αν θες

He is one of the world’s foremost experts on match-fixing and corruption in international sports.
http://en.wikipedia.org/wiki/Declan_Hill


Θες να σου κανει και αναλυση δλδ για να πεισθεις?Ο Μαρινακης ειναι κατηγορουμενος για εγκληματικη οργανωση.Θα πεσεις απο τα συννεφα αν εξακολουθει αυτη να υπαρχει?:ice:
Μαλλον θα εκανε ανθρωπινο λαθος και αυτος.Ειναι καθαρο το πρωταθλημα.


ΥΓ.Ναι Τακη αστειοτητες.Απαπα ολα καθαρα.Νικησες την Αρσεναλ οποτε αποδειχθηκε η καθαροτητα της S.L :a050:

muku
06-12-2012, 00:06
Καλά εγώ ο λόγος που σχολίασα ήταν επειδή μου φάνηκε εντελώς αστείο το quote. Μονολεκτική απάντηση Ναι! Τέσπα στα στημένα του στοιχήματος δεν νομίζω να έχετε και εσείς την φωλιά σας καθαρή...

PDS
06-12-2012, 00:10
Η παραγκα δεν ειναι ακριβως το στοιχημα,αλλα για το στοιχημα σιγουρα εχουμε χασει το παιχνιδι με την ξανθη λογο στοιχηματος απο δικους μας.Αλλα ακομα και εκει χαμενοι βγαινουμε.:P
H φωλια δεν ειναι καθαρη,αλλα εις βαρος μας.

hakoo
06-12-2012, 00:21
δλδ ρε PDS εσύ πιστεύεις οτι είσαι καλύτερος φέτος και σε ρίχνει η διαιτησία... ? Γελάει ο κόσμος ξαναλέω, και κρίμα γιατί πέτυχαν να σας κάνουν Αλαφουζάκια με την ανύπαρκτη ομάδα που έχετε, έχετε πλάκα πάντως. Είσαι ανύπαρκτος εδώ και χρόνια, είμαι καλύτερος μακραν τα τελευταια χρόνια, παραδεχτείτε το όπως κάναμε και εμείς για το μπασκετ ( οι υγιής έστω φίλαθλοι ) όσο μασάτε τη καραμέλα για τι γινοταν πριν 10-20 χρόνια ( που αδηκίθικες και εσυ και εγώ ) τόσο δε θα βλέπετε τα χάλια σας.

Εσυ φιλε μου πιστευεις οτι αυτο που λεει ο Βαγγελης και αυτο που ξερει μεχρι και η τελευταια γιαγια στο ορεινο Ορμενιο, οτι δλδ υπαρχει μια παραγκα στο Ελληνικο ποδοσφαιρο που στηνει παιχνιδια, κανονιζει διαιτητες και ανεβοκατεβαζει ομαδες/παραρτηματα εχει την οποιαδηποτε αμιδρη σχεση με τον αν η ομαδα σου ειναι η καλυτερη φετος?
Ειναι δυνατον να μην καταλαβαινεις οτι οταν ο αλλος σε κατηγορει οτι κλεβεις (οχι εσενα ετσι? την ομαδα σου) το επιχειρημα "μην μιλας γιατι αγωνιστικα δεν εισαι καλος" οχι μονο δεν απανταει στην κατηγορια αλλα την ενισχυει κιολας?
Δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη ρε παιδια, ελεος δλδ.
Καταλαβαινω οτι αισθανεστε αμηχανα γιατι κι εσεις οι ιδιοι ξερετε πολυ καλα τι γινεται αλλα δεν χρειαζεται να επιχειρηματολογειτε ντε και καλα με αποτελεσμα να μην βγαζει νοημα η ολη συζητηση και να σας λενε αλλα και να απαντατε αλλα.




"Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα υπάρχουν εγκληματικές οργανώσεις ή επιχειρήσεις στημένων αγώνων;

Ναι."

Ντοκουμέντο έτσι, όχι μ@λ@κίες :P Τα είπε όλα ο άνθρωπος. Όπως που στηρίζει την άποψη του, έδωσε αδιάσειστα στοιχεία κοκ. Και κάποιες άλλες απαντήσεις από την συνεντευξη του που δεν δόθηκαν στη δημοσιότητα :



Oποτε υποθετω το ιδιο πιστευεις και για τα διαφορα οικονομικα σκανδαλα στην Ελλαδα ετσι? Οτι απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν στοιχεια και δεν εχει παει κανεις φυλακη δεν εχουν γινει. Σωστα?

muku
06-12-2012, 02:23
Oποτε υποθετω το ιδιο πιστευεις και για τα διαφορα οικονομικα σκανδαλα στην Ελλαδα ετσι? Οτι απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν στοιχεια και δεν εχει παει κανεις φυλακη δεν εχουν γινει. Σωστα?

Αν δεις στο πιο πάνω ποστ εξηγώ συνοπτικά γιατί το σχολίασα. Βασικά προσπάθησε να σκεφτείς το σκηνικό. Ο PDS ξέρω γω "φορτωμένος" να λέει για το πόσο έχει αδικηθεί ο ΠΑΟ τα τελευταία χρόνια, να υποστηρίζει ακράδαντα τη θέση του και βάζει και το quote από κάτω σαν να σου λέει "ορίστε και η απόδειξη, δεν το λέω μόνο εγώ".

Και εκεί σκάει η ερώτηση "Υπάρχει παράγκα ακόμα στην Ελλάδα? - Ναι"

Κάπως έτσι το φαντάστηκα και μου φάνηκε πολύ αστείο.

Φέτος δεν σχολιάζω καθόλου επειδή σταμάτησα να βλέπω μπάλα. Κάτι λίγα, ημίχρονα, έχω δει. Μου είναι αδιάφορη πλέον η ομάδα μου μετά τις καλοκαιρινές κινήσεις. Γενικά δεν βλέπω και άλλα ματς όπως παλιότερα που πήγαινα και με τους φίλους για τους καθιερωμένους καφέδες που παίρναμε σερί όλη την ημέρα στη Nova. Τώρα κανά Skysports στη μπύρα αλλά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα το Αγγλικό ποδόσφαιρο :P

ΑΛΛΑ. Δεν νομίζω να υπάρχουν φέτος παράπονα για τη διαιτήσια. Βρίσκεστε ήδη σε -διπλάσιο αριθμό πόντων. Έλεος δηλαδή, σας αδικούν και φέτος και έχετε αυτή την κατάντια? Τα προηγούμενα χρόνια ναι οκ αδικηθήκατε όπως και ευνοηθήκατε και πήρατε παιχνίδια με πέναλτυ και όλα τα σχετικά. Αλλά αυτό δεν το παραδέχεστε, μόνο τα εις βάρος σας θυμάστε. Anyway δεν θέλω να μπω σε παραγκοσυζήτηση. Αυτός ο τύπος υποθέτω μιλάει για στημένους αγώνες για το στοίχημα. Κάτι για το οποίο σίγουρα καμία ομάδα δεν είναι καθάρη και που ήθελα να σχολιάσω εξ'αρχής.

PDS
06-12-2012, 02:31
Ενταξει ομως τι περιμενες και εσυ?Να σου κανει αναλυση?:P
(btw καταλαβα μετα για ποιον λογο το εβαλες γι αυτο και δεν απαντησα ξανα).



ΑΛΛΑ. Δεν νομίζω να υπάρχουν φέτος παράπονα για τη διαιτήσια. Βρίσκεστε ήδη σε -διπλάσιο αριθμό πόντων. Έλεος δηλαδή, σας αδικούν και φέτος και έχετε αυτή την κατάντια? Τα προηγούμενα χρόνια ναι οκ αδικηθήκατε όπως και ευνοηθήκατε και πήρατε παιχνίδια με πέναλτυ και όλα τα σχετικά. Αλλά αυτό δεν το παραδέχεστε, μόνο τα εις βάρος σας θυμάστε.

-Φετος η παραγκα αρχισε πιο δυναμικα απο προηγουμενες χρονιες.
-Η καταντια του ΠΑΟ εχει να κανει με τις παραγκες.Σε τεραστιο βαθμο κατ'εμε.
-Ναι για μια ευνοια ΠΑΟ ειχαμε 10 αδικιες ΠΑΟ και 20 ευνοιες γαυρου.Δεν τα ξεχναμε,τα παραδεχομαστε:a057:

muku
06-12-2012, 03:30
-Φετος η παραγκα αρχισε πιο δυναμικα απο προηγουμενες χρονιες.
-Η καταντια του ΠΑΟ εχει να κανει με τις παραγκες.Σε τεραστιο βαθμο κατ'εμε.
-Ναι για μια ευνοια ΠΑΟ ειχαμε 10 αδικιες ΠΑΟ και 20 ευνοιες γαυρου.Δεν τα ξεχναμε,τα παραδεχομαστε:a057:

-Φέτος παίζει να έχει τύχει να δω περισσότερο ΠΑΟ παρά Ολυμπιακό. Σας έχω δει με Μάλαγα, Μάριμπορ, Τότεναμ και άλλον έναν αγώνα Superleague ένα ημιχρονο. Πραγματικά είστε τραγικοί. Δεν μπορείτε να αλλάξετε μια πάσα. Δεν είναι απότελεσμα αδικίας ή εύνοιας για εμάς αυτη η διαφορά.
-Στις άλλες δύο παυλίτσες διαφωνώ. Τα μεγαλοποιείς. Τις είχαμε ξανακάνει αυτές τις συζητήσεις, με εκείνες τις επαφές του Βύντρα. Εκείνη την σεζόν είχατε πάρει 4 παιχνίδια με πέτσινα πέναλτι. Αυτό δεν το παραδεχόσουν. Αυτό είναι το πιο πρόσφατο παράδειγμα και το μόνο που θυμάμαι. Πιο παλιά θα υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα όπως υπάρχουν και άλλα τόσα για μένα. Το ποσοστό πάντως σίγουρα δεν ειναι αυτό που περιγράφεις.

PDS
06-12-2012, 03:51
Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ησουν λαθος:p (πρεπει να μας ειχαν αδικησει συνολικα κιολας αλλα εμενες στο πεναλτι).

Η Μαλαγα εχει σκισει τον μισο πλανητη φετος(Τατσοπουλος:ice:).Με Μαριμπορ/τοτεναμ εκανε αρκετα καλα παιχνιδια ο ΠΑΟ.Ειδικα στο δευτερο ημιχ. με τοτεναμ.
Δεν βλεπεται σε γενικες γραμμες, οντως.Εδω και 16 χρονια δεν ξεκιναει το πρωταθλημα με ιδιους ορους.Ποσο περιμενεις να αντεξει?
Tο επιχειρημα ''δεν παιζεις μπαλα,αρα μη μιλας'' δεν υπαρχει.Μπαζει απο παντου.Απο οποια μερια και να το δεις.

Παιζουμε cod,βρισκω τροπο να σκοτωνω απο εναν θαμνο σε καποιο βουνο που δεν μπορει να πατησει κανεις(cheat,κλεβω).Ανεβαινω,κανω prestige,εχω απο οπλα τα παντα ολα πλεον και εχω γινει ασος στο σημαδι,χωρις το αγχος οτι θα με ανακαλυψει κανεις.
Παρ'ολα αυτα σε κραζω για την καταντια σου που εχεις μεινει ακομα με λιγες επιλογες στα οπλα,αλλα και που σε ξεπερναω ευκολα στα kills.

Δεν διαφερει καθολου απο αυτο που γραφεις παραπανω.

dlevel
06-12-2012, 21:48
PDS σε πιάνω 100% τι θες να πείς και δεν είσαι εντελώς λάθος, απλά αυτο που λέμε είναι ότι αυτα τα ποσά που σου ακούγοντε μεγάλα δεν έχουν τοσο σημασία, αν είχατε έναν πρόεδρο με @@ κ να γούσταρε θα έβαζε τα μερικά εκατομύριακια δεν είναι τπτ για αυτούς.

Και μη ξεχνάς οτι prestige και όπλα έπαιρνες και εσυ, διότι μπέναν λεφτά πολλά στα ταμεία κ ως δεύτερος που έβγαινες απο το ch.league.. Δλδ τι να πεί και ο παοκ; Που καμία σχέση τα όπλα και το prestige που πήρες εσυ τα τελευταία χρόνια, κ είσαι απο κάτω του.

PDS
06-12-2012, 22:01
Δεν διαφωνω καθολου ,αλλα το προβλημα ειναι οτι ετσι οπως εχει καταντησει το ελληνικο ποδοσφαιρο κανεις δεν επενδυει χωρις το μαξιλαρακι(βλ C.L).Καπνος θα γινοταν ο Μαρινακης αν δεν υπηρχε Ευρωπη.

Ουτε στο δευτερο διαφωνω,αν και υπαρχει μια διαφορα.Κανεις δεν βοηθησε για εκεινο το prestige.Ε καποια στιγμη οταν ο αλλος εχει το prestige πιο ευκολα απο τον θαμνο,καταρεεις σε βαθος χρονου.
Για τον ΠΑΟΚ θα σου πω οτι ετσι ειναι το ποδοσφαιρο.Ο ΠΑΟ επι Κυραστα δεν ειχε παιχταραδες αλλα θα μπορουσε να σηκωσει κουπα.
Η ομορφια του ποδοσφαιρου βεβαια ειναι για αλλα πρωταθληματα.Οχι για το δικο μας.Εχουμε ξεχασει πως ειναι και πλεον νομιζουμε οτι δεν υπαρχει το απροοπτο,η εκπληξη.

dlevel
06-12-2012, 22:27
μη ξεχνάς οτι σε σχέση με τον ΠΑΟΚ είχες βοήθεια, και σου λέω και η δεύτερη θέση σε πάει σε προκρηματικά, και γω όταν είχα βγει 4ος-5ος τι είχα βγεί τοτε με τα μπαραζ κ πήγα προκρηματικά ch.league είχα πάει στους 16... δε γίνετε να πας να χάσεις και 2η θέση φέτος και να λες οτι σου φτέει ο γαυρος.

Όσο για το Μαρινάκι και δε θέλω να ακούγεται κάπως όταν λεω οτι τα ξέρω απο κοντά, θα έχωνε όσα φράγκα χρειαζόταν για να τον κάνει πρωτο τον γαυρο, κάτι σαν γιαννακοπουλος στο μπασκετ είναι ( και αγγελόπουλοι τρελαμένοι είναι σαν γιαννακοπουλο κ μαρινάκι ). Ξέρεις ποσα μπέναν μέσαν Γιαννακόπουλοι-Αγγελόπουλοι τόσα χρόνια? Πολλά, αλλα αυτα τα ποσα γι αυτους είναι κέρματα. ο Μαρινάκης είχε σπίτι του σημαία ολυμπιακου απο πάντα, μια τεράστια απέξω απο το σπίτι του.

Anyway χορίς να τρελενόμαστε και κουβέντα να γίνετε, ναι τα τελευταία χρόνια έχω καλύτερες διαιτισίες απο εσενα, όπως εσύ έχεις απο όλους τους υπόλοιπους, δε δικαιολογίτε να είσαι τόσο πίσω απο τον παοκ και τον αστέρα τρίπολης...

Είσαι άτυχος γιατί δεν έχεις έναν γιαννακοπουλο ( η εναν μαρινάκι-κόκκαλη ) στο ποδόσφαιρο, αν είχες έναν γιαννακοπουλο πίστεψε με θα ήσουν στη διεκδίκιση του προταθλήματος τώρα, και εγώ θα είχα τον Μιραλας και τον Μελμπεργκ φέτος.

Ένα άσχετο, έχω έναν ΑΕΚτζή στη δουλειά σοβάρο προιστάμενο 35 χρονών άνθρωπος και μου έλεγε οτι ο ολυμπιακός φτέει για την ΑΕΚ, και οτι δεν έπρεπε να της ρίξει 4.... Δεν φτένε τα λαμόγια που τρώγαν φράγκα απο την αεκ τόσα χρόνια...

PDS
06-12-2012, 22:39
Εγω διαφωνω καθετα στο οτι εχω καλυτερες διαιτησιες απο τους υπολοιπους πλην ΟΣΦΠ.
Για μενα ειμαι στις τελευταιες θεσεις σε θεμα συμπεριφορας απο την διαιτησια αν εξαιρεσεις την μια χρονια του Πατερα.Και αυτο γιατι ημουν ο βασικος αντιπαλος του ΟΣΦΠ,μετα η ΑΕΚ και μετα ο ΠΑΟΚ(στα χρονια της παραγκας).
Η γενικοτητα οτι ''οι μεγαλες ομαδες ευνοουνται'' ειναι μεγαλο παραμυθι για μενα που δεν ισχυει(τουλαχιστον οσο βλεπω εγω μπαλα).


Δεν ειπε κανεις οτι φταιει μονο η παραγκα για την αγωνιστικη εικονα του ΠΑΟ.Οταν αρχιζεις ενα πρωταθλημα ομως το πρωτο δεδομενο ή βαση αν θες θα πρεπει να ειναι αξιοπιστια.Τα υπολοιπα ακολουθουν.

ezio_auditore
07-12-2012, 01:08
Καλος ο βαζελος,δεν με χαλουσε να περασει κιολας,αλλα συμφωνα με τον τσοχο η μπαρτσελονα φορουσε πρασινα σημερα,αυριο παλι αποθεωση απο τις ''αντικειμενικες'',για την κυριακη προβλεπω σουπα παιχνιδι σαν περισυ,λογικα θα ερθει το διπλο χωρις φαντασματα κ αλλα αστεια,το θεμα ειναι αν φετος οι αντιεξουσιαστες θα σταματησουν το παιχνιδι η θα ληξει,γιατι με τις μαλακιες που λεει ο αλαφουζος(οπως προπερσυ με σισε ο μαρινακης) για διαιτησιες δυναμιτιζει το κλιμα.

PDS
07-12-2012, 18:56
Nαι ο Αλαφουζος το δυναμιτιζει,οχι οι κλεφτες.
:d040g::a014:

hakoo
20-12-2012, 00:22
H ομαδαρα που βρισκεται 48 χιλιαδες βαθμους μπροστα απο τον δευτερο στο πρωταθλημα ηρθε και στην Πατρα να κανει το show της.
Ανυπαρκτη αποβολη παικτη της Παναχαικης στο 1-0, μουφα offside σε παικτη της Παναχαικης, πεναλτι του Κοντρερας και παλι σε παικτη της Παναχαικης που δεν δοθηκε ποτε.
Μια μουφα αποβολη, κατι offside και ενα πεναλτακι γαραγαρα δλδ, ψιλοπραγματα. :a050:
Περιττο να πουμε οτι το ματς (?) δεν εληξε ποτε.
Και για να καταλαβουμε καποια στιγμη πως παιζεται το παιχνιδακι, ο διαιτητης Δημητροπουλος του σημερινου αγωνα ειχε εμπλακει στο σκανδαλο των στημενων αγωνων περσι και πριν απο λιγους μηνες προαχθηκε απο τον Σαρρη της ΕΠΟ (εντολοδοχος του Ολυμπιακου μετα απο τις στημενες εκλογες της ΕΠΟ προ μηνων) να παιζει super league.
Ειναι δηλαδη απο τα καλα τα παιδια του παρεακιου.
Και απο τωρα προβλεπω και την τιμωρια ως μαντης καλχας που ειμαι, κανα μηνα εξω απο τους πινακες και απο Φλεβαρη ξανα προς την δοξα τραβα.
Α και συγνωμη που διακοπτω την καζουρα με ασημαντα θεματακια, συνεχιστε.

dlevel
20-12-2012, 01:07
Ανάσες


Sent from my iPad using Tapatalk HD

hakoo
20-12-2012, 01:31
Προσοχη γιατι κανει τζιζ

PDS
20-12-2012, 02:53
Ανθρωπινα λαθη θα ελεγα εγω.
Γιατι να χρειαστει ο ΟΣΦΠ την διαιτησια με ομαδα football league?Αφου εχει ξεφυγει απο τα Ελληνικα δεδομενα και προφανως απο αυτα της S.L(στην F.L θα κολλαγε?)
:a050:

dlevel
20-12-2012, 03:27
Ακριβως αυτο PDS. Έχει ξεφύγει 20 βαθμούς απο τον παο... Αλλα δυστηχως δεν ειναι μόνο οτι λάνει κάτι καλα ο ολυμπιακός που έχει ξεφύγει τόσο, είναι το ποσο σκατά τα κανουν οι υπολιποι. Τεσπα το ξαναλεω όποιος μιλάει ακόμα για διατισίες ειναι για γέλια κ κάνει κακο στην ίδια του την ομάδα, γιατι δε βλέπει τα χάλια ( παο-αεκ )


Sent from my iPad using Tapatalk HD

PDS
20-12-2012, 03:42
Το να σταματησει καποιος να μιλαει για διαιτησιες σημαινει οτι
αποδεχεται να παιζει cod οnline με αλλους να cheatαρουν.
αποδεχεται να παιζει χαρτια με σημαδεμενη τραπουλα απο αλλους,
να του κλεβουν το σπιτι και να κανει αυτοκριτικη για το ποσο πιο φτωχος εγινε,
να τρεχει 100σταρι και ο αλλος να ξεκιναει απο τα 50 μετρα.
Εχω κουραστει να το γραφω,αλλα εχουμε νομιμοποιησει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ την βρωμια.Ειναι αδιανοητο το ποσο φυσιολογικα τα βλεπουμε ολα αυτα που γινονται στο Ελληνικο ποδοσφαιρο.

Για γελια δεν ειναι αυτος που βλεπει τι γινεται και εχει σιχαθει το Ελ.Ποδοσφαιρο(ή το χομπι του αν θες που το κανει ακομα πιο οδυνηρο),αλλα αυτος που θεωρει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ των αλλων να νικανε σε καθε ποδοσφαιρικη σεζον ΚΑΙ την βρωμια,εκτος απο τον αντιπαλο(και μαλιστα χωρις να εχουν το δικαιωμα να αποδυναμωνονται μετα απο 16 χρονια βρωμικου πολεμου).

Σαφως και ο ΠΑΟ εχει 1002 προβληματα,τα οποια σε μεγαλο βαθμο υπαρχουν λογο παραγκας(οχι μονο),αλλα αυτα ερχονται σε δευτερη μοιρα οταν το πρωταθλημα ειναι στημενο.
Νομιζω οτι ειναι εντελως φυσιολογικο και 100% λογικο αυτο που λεω, αλλα δεν ξερω τι πλυση εγκεφαλου εχει παιχτει και γιατι ειναι τοσο αποτελεσματικη.

Ενα γαμοποδοσφαιρο που να παιζεται στα ισια θελουμε και να ανεβαινει αντι να κατεβαινει.Υπαρχει ταλεντο και δυνατοτητες που μεινουν ανεκμεταλευτες και το 1/3 των οπαδων του ποδοσφαιρου (λεμε τωρα) νοιαζεται μονο για το πως θα σηκωσει κουπα με οποιονδηποτε τροπο..

Χεστηκα για τον ΠΑΟ και αμα θες το πιστευεις.Παλιοτερα ελιωνα στα καφε παρακολουθωντας μικρες ομαδες και ταλεντα ,γιατι πιστευα παναθεμα με σε ενα ανταγωνιστικο και δυνατο μελλοντικα πρωταθλημα που θα τροφοδοτουσε και την εθνικη.Τελικα μονο το τελευταιο χαιρομαι.Την εθνικη ομαδα.Κατα τα αλλα με καταντησαν να βλεπω μονο ΠΑΟ και στα μισα παιχνιδια να συγχιζομαι με τις σφαγες..

hakoo
20-12-2012, 03:55
Eπειδη ο Ολυμπιακος ειναι 56 χιλιαδες βαθμους μπροστα απο τον Παναθηναικο και 346 χιλιαδες βαθμους μπροστα απο την ΑΕΚ τοτε δικαιωματικα και αδιαπραγματευτα μπορει να εχει παραγκα και να σφαζει τη μια ομαδα μετα την αλλη, να οριζει διαιτητες, να αλλαζει μαριονετες προεδρους της ΕΠΟ και να ανεβοκατεβαζει παραρτηματα. Δικαιουται ρε παιδι μου, γιατι ετσι. Βεβαια η διαφορα και το επιχειρημα των 200 χιλιαδων βαθμων χτιζεται και με την διαιτησια που απαγορευεται να επικαλουμαστε ομως γιατι ειναι δικαιολογια.
Τι? Δεν βγαζει νοημα αυτο? Δεν πειραζει, τρολ λολ.
Επισης.
Οποιος διαμαρτυρεται για τη βρωμια και τη μποχα που εχει δημιουργησει αυτη η ομαδα με αντικτυπο τον εξευτελισμο του Ελληνικου ποδοσφαιρου εν γενει ειναι για γελια και για κλαματα και κανει κακο στην ιδια του την ομαδα.
Αν λες δλδ οτι εσφαξε την Βεροια, τον Αρη, την Αεκ, την Παναχαικη, τον ταδε, τον δεινα κανεις κακο στην ομαδα σου και ψαχνεις για δικαιολογιες.
Ουτε αυτο βγαζει πολυ νοημα? Τρολ λολ.
Deal with it. :a050:

gtakis
20-12-2012, 11:44
δηλαδή ο Ολυμπιακός χθές είχε ανάγκη αυτόν τον πανάσχετο για να αποκλείσει την Παναχαική έτσι?εντάξει το ακούσαμε και αυτό....συμφωνώ ότι τα λάθη του ήταν τραγικά αλλά όχι ότι η Παναχαική θα μπορούσε να νικήσει 4-1 για να προκριθεί με 80-20 κατοχή μπάλας...μην βλέπουμε φαντάσματα παντού....απλά κάποιοι είναι βαλτοί για να αμαυρώσουν το όνομα της ομάδας και μέσα σε αυτούς και ο ηλίθιος χθές διαιτητής....όσο για την διακοπή ας μην έκαναν τα χουλιγκάνια όσα έκαναν (πριν την έναρξη του αγώνα μαχαίρωσαν αστυνομικό!!!!!!!!!!) και ας μην τον διέκοπτε.....πετάξανε τρείς φορές αντικείμενα και τους προειδοποίησαν ότι θα διακόψουν τον αγώνα αν συνεχίσουν αλλά αυτοί το χαβά του Κούγια.....κακά τα ψέματα αυτός ήταν πίσω από τον κακό χαμό....

Nikoladim
20-12-2012, 14:16
Αυτο παντως του οτι ο καλυτερος παντα κερδιζει στο ποδοσφαιρο δεν μπορω να το καταλαβω... Συμβαινει συχνα σε ομαδες που παιρνουν σφυριγματα και λενε "ετσι και αλλιως θα σε κερδιζα"...

gtakis
20-12-2012, 15:06
βρε δεν είπα ότι θα κέρδιζε ο Ολυμπιακός,θα έχανε σου λέω εγώ,2-1 άντε 3-1 να πώ στην καλύτερη αλλά ήθελε 4 για να προκριθεί....και εκτός αυτού τόσος κακός χαμός από τον Μαρινάκη να στήσει τον διαιτητή για το Κύπελλο Ελλάδος???μην χάσει τα έσοδα δηλαδή??? WTF !!!!?????

PDS
20-12-2012, 16:15
απλά κάποιοι είναι βαλτοί για να αμαυρώσουν το όνομα της ομάδας και μέσα σε αυτούς και ο ηλίθιος χθές διαιτητής...


Μην δινεις ιδεες στον Μαρινακη Τακη.
Δεν το εχει σε τιποτα να αρχισει να λεει οτι καποιοι κακοι(εκτος ΟΣΦΠ) εφτιαξαν την παραγκα για να σηκωνει ο καημενος ο γαυρος κουπες και να αμαυρωνεται το ονομα της ομαδας.

Για το χθεσινο παιχνιδι,μην ψαχνεις πολλους λογους που θα μπορουσαν να ωθησουν τον Μαρινακη να το στησει.
Κουγιας(αλλωστε τον εχει λιωσει στην φουτμπολ λιγκ).

Nikoladim
20-12-2012, 16:20
βρε δεν είπα ότι θα κέρδιζε ο Ολυμπιακός,θα έχανε σου λέω εγώ,2-1 άντε 3-1 να πώ στην καλύτερη αλλά ήθελε 4 για να προκριθεί....και εκτός αυτού τόσος κακός χαμός από τον Μαρινάκη να στήσει τον διαιτητή για το Κύπελλο Ελλάδος???μην χάσει τα έσοδα δηλαδή??? WTF !!!!?????

H Μισαλοδοξια του Μαρινακη θεωρω πως δεν εχει ορια. Εδω πηγε και εκανε λογομαχια με ποδοσφαιριστη αντιπαλης ομαδας, ποιος τωρα ενας ζαμπλουτος εφοπλιστης... Ο ΟΣΦΠ προφανως και δεν εχει την αναγκη απο την διαιτησια τα τελευταια 2 χρονια για να κανει το Double. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι :
1) Μπορει να χασει ενα αγωνα
2) Μπορει να αποκλειστει απο το κυπελλο.

Aντιστοιχο παραδειγμα το περσινο καζο της Μπαρτσα απο τη Τσελσι. Γιατι στο ποδοσφαιρο αυτο ειναι το ωραιο.Ο καλυτερος μπορει και να χασει...

I_HAVE_A_NAME_
20-12-2012, 17:33
Από την στιγμή που οι πράσινες εφημερίδες χαρακτήριζαν το γκολ του Φετφαζίδη με την Marseille offside (με αλλοιωμένη γραμμή φυσικά) και προσπαθούσαν να πουν ότι και εκεί ο Ολυμπιακός με διαιτησία νίκησε τι άλλο να πει κανείς?!? Δηλαδή να μην βάλουν απλώς μια ανάλυση του αγώνα. Να μην μιλήσουν για μπάλα. Να πουν απλώς την παπάρα τους. Και σου λέω εγώ ήταν offside! Και?? Λάδωσε ο Μαρινάκης την Uefa ή απείλησε τον Platini?
Εάν ψάχνεις για κάτι θα το βρεις/δεις. Όταν βλέπεις τον αγώνα για να βρεις λάθη ή εύνοιες, πρόθεση ή ανικανότητα, θα τα βρεις. Το θέμα είναι από πια οπτική γωνία θα τα δεις.
Όσο για την κλήρωση με Levante τι να πω. Πήγε το ... στην κάλτσα πάλι.
Άκουγα τον Νικοπολίδη (με το συντακτικό 5χρονου στο καθιερωμένο Χριστουγεννιάτικο ποιήμα μπροστά σε όλη την "τάξη") "Η Λεβάντε είναι ένας δύσκολος αντίπαλος... Το Europa League τείνει να γίνει εφάμιλλο του Champions League.. εεε Συγγνώμη εννοώ δεν έχει φτάσει ακόμα το Champions League αλλά θα το φτάσει όταν μπούνε περισσότερα λεφτά.. εεε εννοώ δεν θα φτάσει την αίγλη και την αύρα του απλά θα τις πλησιάσει..." (Come oooooon! Get your shit together!)
Φοβούνται να μιλήσουν και να βάλουν πλάτη ρε φούστη μου! Ανέχεται ο οποιοσδήποτε φίλαθλος ή οπαδός του Ολυμπιακού μετά από τόσες παρουσίες στο CL να μασάει τα λόγια του μπροστά σε μία Levante? Δηλαδή αν πέφταμε με την Liverpool δεν θα κατεβαίναμε στο γήπεδο?
Πες ρε Αντωνάκη, "Η Λεβάντε είναι μια μετριότατη ομάδα την οποία (εάν θέλουμε να μιλήσουμε παντελονάτα) οφείλουμε να παρουσιαστούμε σοβαροί και να περάσουμε στην επόμενη φάση.. Απλό λιτό και απέριττο..
Εάν χάσεις θα σου πει κανείς τίποτα?Θα πεις δεν παίξαμε με σοβαρότητα και χάσαμε.. Τέλος! Γιατί πρέπει πάντα να χρυσώνουμε το χάπι και να μεγαλοποιούμε οποιονδήποτε αντίπαλο μας?
Δηλαδή όταν η Rubin νίκησε την Barca μέσα στο Camp Nou οι παίκτες πριν τον αγώνα σκεφτόντουσαν "Ε ντάξει θα παίξουμε με την μεγαλύτερη ομάδα του πλανήτη.. Θα πάρουμε κάνα αυτόγραφο από τον Iniesta και τον Messi.. Θα τους σεβαστούμε.. Θα τους θαυμάσουμε.. Δεν θα παίζουμε σκληρά για να μην τους τραυματίσουμε...!!!" Τι λαλακίες είναι αυτές?
"Θα μπούμε μέσα στο γήπεδο και θα παίξουμε μπάλα... 11 δεν είναι και αυτοί? Ποδοσφαιριστές δεν είναι και αυτοί?" Πρέπει να πω δηλαδή ότι είναι η καλύτερη ομάδα του πλανήτη για να καθησυχάσω τον εαυτό μου όταν φάω την 5αρα? Και αν δεν την φάω? Και αν νικήσω?
Όλα είναι θέμα νοοτροπίας.. Όλα όμως ρε γαμώτο

dlevel
20-12-2012, 17:55
Πόλύ πράμα που δεν έχω χρόνο να διαβάσω ( τώρα εννοώ ) απλα PDS αν νομίζεις οτι χρειάζεται να είναι στημένο υο πρωτάθλημα με τόσο μεγάλη διαφορα δυναμηκότητας δε μπορούμαι να πούμε κάτι άλλο, ξανλέω έχετε γίνει αλαφουζάκια κ αυτο επιδή δε σας έμεινε ούτε το μπάσκετ τώρα, σας κατλαβαίνω, αλλα πιστεψε με, δε χρειάζεται διαιτισία αυτος ο ολυμπιακός με αυτους τους αντιπάλους, ειναι 10 σκαλιά πάνω


Sent from my iPad using Tapatalk HD

PDS
20-12-2012, 20:06
I_HAVE_A_NAME κανεναν δεν ενδιαφερει τι λενε οι πρασινες φυλλαδες.Και μονο που υπαρχουν επικροτουν ουσιαστικα αυτο το πραγμα που βλεπουμε τοσα χρονια.Για μενα ειναι σιχαμερες.

dlevel κλεβοντας τοσα χρονια και εξασφαλιζοντας 30Χ τα χρηματα του δευτερου ή και του 3ου,4ου καθε χρονο δεν μπορεις να εχεις ως επιχειρημα το ''εχω μεγαλη διαφορα απο σας αρα δεν πρεπει να μιλατε'',(που τελικα δεν εχεις κιολας).Δεν στεκει ουτε στο ελαχιστο αυτο που λες.
Οσο για την διαιτησια.Ναι την χρειαζεται ο Μαρινακης.Την χρησιμοποιει,αρα την χρειαζεται.Δεν υπαρχει αναγκη για μεγαλυτερη αναλυση.

dlevel
20-12-2012, 23:34
Ρε μαν ποια χρηματα? σου εξηγώ αυτα τα χρήματα τα έπερνες. Εσυ, ευρώπη, και αυτα τα χρήματα για εφοπλιστές επιπέδου Μαριναλη είναι 1 βδομάδα ναύλα. Ξεκολίστε απο αυτα που σας ποτίζουν, σας έχουν κάνει και βλέπετε αρκούδες.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

PDS
21-12-2012, 02:23
Συμφωνω.Τα επερνα(παρελθον και με την αξια μου).Οι ιδιοι παιχτες που σαρωσαν με εθνικη και στην Ευρωπη με ΠΑΟ,ετρεμαν τον ..ΟΣΦΠ.Ως ποτε θα μπορουσαν να αντεξουν το συνεχομενο στησιμο?Και πολυ κρατησε.
Πραγματικα ας μην πιασουμε την κουβεντα για το ποιος ποτιζει ποιον ,δεν εχει νοημα.

dlevel
21-12-2012, 02:57
Και αγου λ τα λεφτα επερνες κ ολα γτ εισαι τωρα 20 βαθμούς πισω ρε μαν? για ολα η διαιτισια φταιει?
Για τα 3 απο τη βεροια? πάλι η διαιτισια?

Χάνεται την αξιοπρέπια σας, σας κοροιδευουν και απλα τους υποστιρίζετε με αυτα που λέτε

Sent from my iPad using Tapatalk HD

PDS
21-12-2012, 03:21
Τα τελευταια εξασφαλισμενα(καλοκαιρινη μεταγραφικη περιοδος) χρηματα που πηρα ως πρωταθλητης ηταν το 2009 κ 2005 αν θυμαμαι καλα και αλλη μια που εβγαινε απευθειας ο δευτερος νομιζω.Τα αλλα ηταν προσπαθειες απο την 2η θεση,που δεν γινεται να ειναι παντα επιτυχημενες λογο προκριματικων και γι αυτο ακριβως καποια στιγμη θα υπαρχει φθορα.
Οι 20π ειναι μουφα απ'ολες τις πλευρες και επιφανειακα να το δεις(φετινη διαιτησια,2 κομμενοι βαθμοι απο την αρχη κτλ),αλλα και σε βαθος να το δεις(πλεονεκτημα ΟΣΦΠ απο τις προηγουμενες βρωμικες χρονιες).
Δεν θα σου πω οτι δεν φταινε οι διοικησεις μας(αν νομιζεις οτι πιστευω στον αλαφουζο κανεις λαθος).Θα σου πω οτι δεν με ενδιαφερει αν φταινε.Αυτο θα το κοιταξω σε ενα καθαρο και οχι αλλοιωμενο πρωταθλημα.
Σε οποιοδηποτε ανταγωνιστικο παιχνιδι(απο επιτρεπεζιο,μεχρι cod) ειναι δεδομενο οτι υπαρχουν κανονες που πρεπει να εφαρμοζονται.
Δεν ξερω τι συμβαινει στο ποδοσφαιρο και δεν δεχομαστε το αυτονοητο.

dlevel
21-12-2012, 03:49
Ρε συ που με βοηθησε φέτος η διαιτησία? Τα πιστεύετε αυτα που λέτε? Τεσπα απ οτι κατάλαβα δε θα βγάλουμε άκρη, έφαγες τριάρα απο τη βέροια και μου λες για διαιτησίες, έχεις γίνει μεσαία ομάδα απο διεκδικιτης τίτλου κ σου φτέει που πήρες λίγο λιγότερα φράγκα απο μένα σε αυτα τα τλευταία χρόνια, αν είχες εναν μαρινάκη που θα γούσταρε να χοσει φράγκα τώρα θα ησουν παλι 1-2ος φίλε μου, και όταν το καταλάβεις αυτο θα αρχίζεις να φωνάζεις για διοίκηση και οχι για τη διαιτησία.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

PDS
21-12-2012, 04:13
Και σε βοηθησε φετος και με εσφαξε.Eιναι αρκετες οι περιπτωσεις.
Ειχαμε για 3 χρονια επενδυτες τυπου Μαρινακη και καλυτερους.Και?
Η μονη χρονια που επιασαν τοπο οι επενδυσεις ηταν οταν μπηκαμε στο παρασκηνιο.
Ετσι δουλευει το συστημα φιλε dlevel.Οποιος επενδυτης και να μπει δεν θα καταφερει τπτ με αντιπαλο την παραγκα.

dlevel
21-12-2012, 14:07
Δεν με βοήθησε φίλε μου και δε σε έσφαξε, μια η άλλη είμαστε, και σε περασμένες χρονιές το ίδιο ελτος απο κάποιες εξερέσεις. Όταν έπερνες τα πέναλτυ με τον άρη που δε μπορούσες να βάλεις γκόλ δε μίλαγες.

Ναι αυτο λέμε οτι δεν ήταν τόσο δυνατοι επενδυτες, ένας λίγο δυνατος ήρθε λαι πήρες πρωτάθλημα, αυτο απο μόνο του αποδυκνίει αυτο που σου λεω, σταματήστε να βλέπετε φαντάσματα, με τοτσε στους -20 θα σαι.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

PDS
21-12-2012, 14:43
Mια ή αλλη?Ε OXI ρε συ...

Οι επενδυτες σου ειπα οτι πηραν πρωταθλημα μονο οταν προστατεψαν τον ΠΑΟ παρασκηνιακα.
Τεσπα δεν εχει νοημα η κουβεντα απο την στιγμη που μου λες για μια ή αλλη.Ο ΠΑΟ την 16ετια αυτη παιζεται 70-30 κατα και ο γαυρος 70-30 υπερ με εξαιρεσεις και για τους 2 που επιβεβαιωνουν τον κανονα.
Τοτσε θα εχω για οσο θα κλεβει ο γαυρος.Με 30 ζεστα καθε καλοκαιρι γινομαι και εγω επενδυτης.

katsouras
21-12-2012, 15:21
Ακομα ανοιχτο ειναι το thread?

dlevel
21-12-2012, 17:56
καλα εδω λες οτι έχουμε διαιτασία εδω και 30 χρόνια, που ο καπετάνιος κατέβαινε με τα όπλα κάτω οπότε τι να λέμε.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

jimspy
04-01-2013, 21:59
Σοκ στον χώρο του αθλητισμού, «έφυγε» ο Νίκος Σαμαράς!

http://www.onsports.gr/media/k2/items/cache/3e364054891c4df1413e14c4c12d48c7_L.jpg (http://www.onsports.gr/media/k2/items/cache/3e364054891c4df1413e14c4c12d48c7_XL.jpg)


Μια απρόσμενη και πολύ δυσάρεστη είδηση σκορπά θλίψη στο ελληνικό βόλεϊ και βυθίζει στο πένθος τον αθλητισμό γενικότερα. Ο Νίκος Σαμαράς, άλλοτε βολεϊμπολίστας της Ορεστιάδας, του Παναθηναϊκού και της εθνικής έφυγε από τη ζωή σε ηλικία μόλις 42 ετών από ανεύρυσμα...
Ο Σαμαράς αισθάνθηκε έντονη αδιαθεσία στο σπίτι του και λίγο πριν τις 4 το απόγευμα κλήθηκε ασθενοφόρο για να τον παραλάβει. Εκεί οι γιατροί, σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες έκριναν απαραίτητη τη μεταφορά του στο Λαϊκό Νοσοκομείο όπου και διακομίστηκε. Παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες για να κρατηθεί στη ζωή ο Σαμαράς άφησε στο νοσοκομείο την τελευταία του πνοή. Πλέον, τα ακριβή αίτια του θανάτου του θα διαπιστωθούν έπειτα από τη διενέργεια της νεκροψίας.
Ο εκλιπών ήταν πτυχιούχος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, από το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης. Ξεκίνησε την καριέρα του από την Ορεστιάδα, ενώ στην συνέχεια αγωνίστηκε σε Ηρακλή, Παναθηναϊκό, Μίλωνα και Εθνικό Αλεξανδρούπολης, εντός των τειχών, αλλά και με τις φανέλες των Φαλκονάρα, Σεβίλλης, Φενέρμπαχτσε και Σενουά στο εξωτερικό.
Ο Νίκος Σαμαράς, γεννήθηκε το 1970 στην Στουτγάρδη της Γερμανίας και αποτελέσε μέλος της εθνικής ομάδας Εφήβων με 160 συμμετοχές, κατακτώντας την 6η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Αθήνας το 1989, θέση που κατέκτησε και πέντε χρόνια αργότερα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών που διεξήχθη στην ελληνική πρωτεύουσα με την Εθνική Ελλάδας, με την οποία μετρούσε 300 συμμετοχές.
Το 2000 κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας με τη φανέλα του Ηρακλή, ενώ παράλληλα κατέκτησε την 2η θέση στο Κύπελλο συνομοσπονδίας Ευρώπης με την Ορεστιάδα.
http://www.onsports.gr/volley/A-1-Andrwn/item/284040-Sok-ston-chwro-toy-athlhtismoy-efyge-o-Nikos-Samaras

MajereMP44
05-01-2013, 13:42
Μεγαλος αθλητης, μεγαλος παικτης, οσοι παρακολουθουσαν καποτε το αθλημα ξερουν για τι παικτη μιλαμε..Κριμα...

dlevel
06-01-2013, 00:41
άλλη μια μαύρη σελίδα στο ελληνικό ποδόσφαιρο με τη παράγκα..... hahaha α ρε βαζελάκια πλάκα έχετε :P


Sent from my iPad using Tapatalk HD

nikon
06-01-2013, 09:50
^^Δηλαδή εσύ τι περίμενες με το παράρτημα μας (κεντρικής Ελλάδος) παίζανε να μην τους σφάξει η παράγκα;;;;;......τα ίδια και τα ίδια κάθε Κυριακή, έχω σιχαθεί, δεν μας αφήνουν να δούμε λίγο ποδόσφαιρο, βρωμιά, Μαρινάκης, χοντρός κλπ κλπ.

Υ.Γ.: Μεγιστάνα καναλάρχη γερά τα χειρότερα είναι κοντά.:pao:

PDS
06-01-2013, 13:15
Fuck logic.

-Κλεβω,σου αδειαζω το σπιτι.
Σε κοροιδευω για το ποσο φτωχος εισαι.:a014:

-Χανει ο αντιπαλος απο μικρη ομαδα(που δεν θα χασει ποτε ο γαυρος,μονο τελευταιες αγωνιστικες και για τους γνωστους λογους).
Δεν υπαρχει παραγκα.:a014:
http://www.mememaker.net/static/images/templates/11767.jpg
Γαυροι.

:osfp::osfp:

nikon
06-01-2013, 16:18
Κρατάει χρόνια αυτή η καραμέλα από την εποχή του σωφέρ και των πολυμετοχικών σταυροφόρων που θα έφερναν την κάθαρση μέχρι τον σημερινό μεγιστάνα που δεν έχει λεφτά να κρατήσει Βύντρα και Χριστοδουλόπουλο :pound:......συνεχίστε να τρώτε το χορταράκι που σας πετάνε τους βολεύει και αυτούς.:pao:

PDS
06-01-2013, 17:07
Ως δωρεαν δικηγορος των κλεφτων εχεις φαει πολυ χορτο,οποτε στον σταβλο του κρεμασμενου μην μιλας για σχοινι.

nikon
06-01-2013, 17:13
Για -22 και 9η θέση αν όλα πάνε καλά και σήμερα εκτός από χθες μιλάνε άραγε;;;;:scratch:

dlevel
06-01-2013, 18:32
PDS για χόρτο μη μιλάς δε σας πέρνει... έχεις γίνει αλαφουζάκι πρώτο. Γελάει ο κόσμος εδώ και χρόνια με το παο, πολλά χρόνια, και ακόμα νομίζετε οτι φταίει η διαιτισία, όσο το νομίζετε αυτό τόσο πιο κάτω θα πέφτετε. Και είμουν ο πρώτος που έλεγα για το οτι δε μου αρέσει που δεν υπάρχει 2η ομάδα πια στην ελλάδα, αλλα να σου πώ κάτι? Καλά να πάθετε, γιατί είστε αστίοι.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

PDS
06-01-2013, 20:11
Για -22 και 9η θέση αν όλα πάνε καλά και σήμερα εκτός από χθες μιλάνε άραγε;;;;:scratch:

Σου ειπα.Δωσε μου τα μισα απο τα κλεμμενα και βλεπουμε αν μιλανε.

dlevel μαλλον δεν καταλαβαινεις.Χεστηκα για τον Αλαφουζο.Δεν μπαινω καν στην διαδικασια να τον κρινω(ειτε θετικα ,ειτε αρνητικα) οσο συμμετεχει στην Σουπερ λιγδα του Μαρινακη.
Οταν και αν φυγει απο την λιγδα θα ασχοληθω με την παρτη του.Το ποιους θεωρει ο καθενας αστειους ας το κρατησει ο καθενας για τον εαυτο του καλυτερα.
Ως τοτε ειναι θρασος να σου την λενε οπαδοι του ΟΣΦΠ...του ΟΣΦΠ,για την ηττα ή για το πως καταντησε η ομαδα και μαλιστα μετα απο παιχνιδι με την Λεβαδειακο...
Υπαρχουν και ορια.Αλλο καζουρα σε ενα κανονικο πρωταθλημα και αλλο γλοιωδες θρασος.

dlevel
06-01-2013, 20:26
hehehehe φίλε μου το γελοίο είναι να μιλάτε ακόμα... αλλα τεσπα!


Sent from my iPad using Tapatalk HD

PDS
06-01-2013, 20:31
Αυτο θα ελειπε,να μην μιλαμε κιολας.Και κερατας και δαρμενος.

dlevel
06-01-2013, 20:44
hahaha να σου πω και φέτος με διαιτισία το χάνεις ε??


Sent from my iPad using Tapatalk HD

nikon
06-01-2013, 20:52
Σου ειπα.Δωσε μου τα μισα απο τα κλεμμενα και βλεπουμε αν μιλανε.Και να στα δώσω θα μου λες για τα άλλα μισά αφού πάλι δεν θα έχεις φτιάξει ομάδα......κοίτα να αλλάξεις καραμέλα γιατί (αν το έχεις πάρει χαμπάρι) οι υπόλοιποι ομοϊδεάτες σου αλλού τα ρίχνουν.
http://www.sport-fm.gr/article/626400

PDS
06-01-2013, 20:58
deviel ναι,oχι μονο για της φετινης χρονιας τα ωραια.Μην βλεπεις το δεντρο μονο.(εγω δεν γελαω οταν σου απανταω).

Νικο να τα ριξω αλλου για ποιον λογο?Για να βλεπω καλυτερη μπαλιτσα?Δεκτο.
Να τα ριξω αλλου για να κανω ομαδα και να κλεβεις το πρωταθλημα στο τελος?Να εχει αγωνια?
Μπα..
Ειναι δυσκολο πλεον ετσι και αλλιως.
Μακρια και αγαπημενοι στην βαθμολογια.

nikon
06-01-2013, 21:15
Δεν το έπιασες......να τα ρίξεις εκεί που πρέπει μπας και σας αναλάβει κανένας σοβαρός παράγοντας όπως έγινε μια φορά με τον Πατέρα και πήρες πρωτάθλημα.

PDS
06-01-2013, 21:24
Ναι εκτος απο τα χρηματα που εδωσε ο πατερας μπηκε και στο παρασκηνιο για μια χρονια.Κι ομως ηταν αυτη που το πηρα.''Ετυχε''.Δεν μας πειραζε κουνουπι.
Με καλυτερους ή ισαξιους παιχτες την επομενη χρονια του καλοπουλου το εχασα.
Ετσι παει δυστυχως.Οταν το καταλαβουμε θα ειναι τοσο αργα που ο πρωτος θα πανηγυριζει για συμμετοχη στο ιντερτοτο με αυτη την κατρακυλα.

nikon
06-01-2013, 21:27
Μέχρι να καταλάβεις ποιος φταίει θες να πεις γιατί βλέπω πως δεν και ούτε πρόκειται.

PDS
06-01-2013, 21:28
Αρχιζουμε καθε χρονο το πρωταθλημα με κανονες παραγκας και μου λες οτι εγω δεν εχω καταλαβει ποιος φταει.
Καληνυχτα ποδοσφαιρο.
Ο μονος τροπος για να παρει πρωταθλημα ο ΠΑΟ ειναι να κανει μια παραγκουλα και να επενδυσει με βαση την σιγουρια του διορισμου.Κατι που εγω δεν γουσταρω.Ειμαστε διαφορετικοι.

nikon
06-01-2013, 21:35
Καλά ναι.....κάθε χρόνο όμως αρχίζουμε με αυτούς τους κανόνες......απορώ πως όλοι αυτοί οι βλάκες που βάζουν λεφτά στις ομάδες το καλοκαίρι δεν το βλέπουν......καληνύχτα "διαφορετικέ" πάω να δω το 2ο ημίχρονο της παραγκοομάδας μου.

PDS
06-01-2013, 21:37
απορώ πως όλοι αυτοί οι βλάκες που βάζουν λεφτά στις ομάδες το καλοκαίρι δεν το βλέπουν......
Ναι,το ελληνικο ποδοσφαιρο ειναι γεματο με επενδυτες που βαζουν το χερι στην τσεπη.:first::a050:
Να σαι καλα ρε Νικ.:a050:
Ερχεσαι στα λογια μου σιγα σιγα.:a042:

I_HAVE_A_NAME_
06-01-2013, 21:42
Δεν μπορώ να καταλάβω ορισμένους προπονητές ρε γμτ μου..
Δηλαδή γιατί να βγάλεις τον Γκρέκο? Τον μοναδικό παίκτη που έβγαζε και καμία κάθετη, αυτόν που έβγαλε τετ α τετ τον Τζιμπούρ.
Πάλι καλά που έβαλε τον Μασάντο στην φυσική του θέση στο 2ο.
Αν δεν παίξουν με την Βέροια ο Βλαχοδήμος ή ο Φετφατζίδης με ποιόν θα παίξουν???
Με την Λεβάντε?
Keep On Burning...

hakoo
06-01-2013, 22:19
Ως δωρεαν δικηγορος των κλεφτων εχεις φαει πολυ χορτο,οποτε στον σταβλο του κρεμασμενου μην μιλας για σχοινι.

Βασικα δεν απαντανε και δεν προκειται να απαντησουν ποτε στο θεμα που εχει ουσια, στο οτι δλδ η ομαδα τους εχει στησει μια συμμορια που κλεβει εις βαρος των υπολοιπων, μοιραζει λεφτα σε συγκεκριμενες ομαδες, κανει στημενες εκλογες στην ΕΠΟ, οριζει διαιτητες και ανεβοκατεβαζει ομαδες απο κατηγορια σε κατηγορια. Για αυτα απαντηση δεν προκειται να παρεις, εκει μοκο.
Τους λες δλδ οτι ειναι κλεφτες και σου απαντουν οτι ο Παναθηναικος δεν εχει καλη ομαδα. Λες και το ενα εχει την παραμικρη σχεση με το αλλο.
Και φυσικα δεν ειναι οτι δεν καταλαβαινουν τι λες, φυσικα και το καταλαβαινουν. Αλλα επειδη συνειδητα κανουν αυτο που λες παραπανω (οχι τωρα, εδω και χρονια) γυριζουν την συζητηση στα αγωνιστικα και εχασες απο τον εναν και τον αλλο οποτε δεν δικαιουσαι να ομιλεις.
Το οτι δλδ η ομαδα σου (ο Παναθηναικος, ο Αρης, η Αεκ) φετος παραπαιει αγωνιστικα σου αφαιρει το δικαιωμα να μιλας για την παραγκα.
trololol
Παρε και ενα bonus

Αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν! Έξι μέρες μετά τον αγώνα Κυπέλλου, Παναχαϊκή - Ολυμπιακός, ο παρατηρητής έκανε συμπληρωματική έκθεση, μη δίνοντας ευθύνη σε κάποια ομάδα για τη διακοπή.

Οι δυο ομάδες προσπάθησαν να απολογηθούν για τα όσα συνέβησαν, ενώ συνεκδικάστηκε και η ένσταση των Πατρινών για αντικανονική διακοπή του αγώνα. Τελικά, η εκδίκαση πήρε αναβολή για την προσεχή Δευτέρα (παραμονή Πρωτοχρονιάς) έπειτα από αίτημα της συνηγόρου της ΠΑΕ Παναχαϊκής και μετά από ένταση που υπήρξε και τον πρόεδρο του δικαστηρίου να αμφισβητεί τον παρατηρητή!
Ο πρόεδρος της Πειθαρχικής Επιτροπής απάντησε, αρχικά, αρνητικά στο αίτημα των Πατρινών καθώς δεν υπάρχουν διαθέσιμες ημερομηνίες και επειδή έχουν ήδη προγραμματιστεί αγώνες Κυπέλλου στις 9 Ιανουαρίου.
Τότε, η συνήγορος της Παναχαϊκής, κ. Πανταζή τόνισε πως δεν έχουν λάβει ακόμα το video του αγώνα και την έκθεση της Αστυνομίας, ενώ το κανάλι που έχει τα δικαιώματα του Κυπέλλου θα τα δώσει αύριο στους γηπεδούχους. Η υπεράσπιση των Πατρινών βασίζεται στο video και θεωρεί πως υπάρχουν κακώς κείμενα στην έκθεση του παρατηρητή της ΕΠΟ και το φύλλο αγώνα του διαιτητή.
Η αρχική άρνηση του προέδρου της Π.Ε. άλλαξε επειδή προέκυψε ένα νέο στοιχείο με τον παρατηρητή του αγώνα να έχει κάνει συμπληρωματική έκθεση έξι μέρες μετά το τέλος του αγώνα στην Πάτρα και διαφοροποιείται με την πρώτη. Στην πρώτη του έκθεση ο παρατηρητής της ΕΠΟ έγραψε πως εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο 15 φίλαθλοι των δύο ομάδων, ενώ στη συμπληρωματική αναφέρει ως εισέβαλαν 15 φίλαθλοι χωρίς διακριτικά. Έτσι, ο παρατηρητής δεν ρίχνει σε καμία ομάδα την ευθύνη και ουσιαστικά δεν κατηγορεί κανέναν σύλλογο για την εισβολή φιλάθλων!
Ο συνήγορος του Ολυμπιακού, κ. Γιαννίκος πήρε το λόγο και τόνισε πως το φύλλο αγώνα και η έκθεση του παρατηρητή δεν δέχονται αμφισβήτησης, άρα ότι γράφουν πρέπει να γίνουν και δεκτά.



http://www.gazzetta.gr/podosfairo/article/356028-ta-allakse-o-paratiritis

Με λιγα λογια ειχε γραψει για εισοδο οπαδων και των 2 ομαδων ο παρατηρητης και ενα πρωι εφαγε φλασια και θυμηθηκε τελικα οτι δεν ειχαν διακριτικα. Ασε μη γινοταν καμια στραβη και υπηρχε τεκμηριο εισοδου οπαδου του Ολυμπιακου στο γηπεδο, πως θα επαιρνε το ματσακι στα χαρτια να παρει νταμπλ ο μεγαλος επενδυτης?

Τα επεισοδια εκτος γηπεδου ως γνωστον δεν τιμωρουνται αν τα κανουν οπαδοι του Ολυμπιακου, οπως ειχε πει ο (αλλος) μεγαλος επενδυτης και αναμορφωτης του Ελληνικου ποδοσφαιρου Σωκρατης Κοκκαλης, "ειναι λιγο οξυθυμοι, τι να τους κανουμε?"

Ξύλο και βανδαλισμοί πριν το ματς Παναχαϊκή – Ολυμπιακός

Πορεία φιλάθλων του Ολυμπιακού προς το στάδιο της Παναχαϊκής πραγματοποιήθηκε πριν από λίγη ώρα εν όψει του αγώνα Παναχαϊκής – Ολυμπιακού, που θα διεξαχθεί στις 20:00.
Πριν καλά καλά ολοκληρωθεί η πορεία των φιλάθλων του Ολυμπιακού σημειώθηκαν επεισόδια από φιλάθλους όταν κάποιος περαστικός έβρισε τον Ολυμπιακό.
Τότε, περίπου 100 άτομα τον κυνήγησαν και τον χτύπησαν μπροστά από την είσοδο μιας πολυκατοικίας.
Τα αίματα άναψαν για τα καλά και οι φίλαθλοι άρχισαν να χτυπούν ό,τι έβρισκαν μπροστά τους προκαλώντας ζημιές σε σταθμευμένα οχήματα.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=k6LUvSBjTFQ



TZIZ

gtakis
07-01-2013, 00:05
κάποιοι εξακολουθούν και βλέπουν φαντάσματα.....έλεος.....

dlevel
07-01-2013, 00:07
hakoo πολλά γράφεις, ηρέμισε.

ο πίνο πολύ καλός φάνηκε, καλά δεν είναι τυχαίος, γαλατα κ μονακο έπαιζε. Για να δούμε.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

hakoo
07-01-2013, 00:15
Δεν χρειαζεται να τα διαβαζεις, κλεισε τα ματια στην αναγκη, συνηθισμενος εισαι δεν θα δυσκολευτεις :hysterical:

dlevel
07-01-2013, 00:50
χεχεχεχε με ψυχαγωγείτε μπορώ να πω με τον PDS. ty


Sent from my iPad using Tapatalk HD

nikon
07-01-2013, 09:15
Ναι,το ελληνικο ποδοσφαιρο ειναι γεματο με επενδυτες που βαζουν το χερι στην τσεπη.:first::a050:http://www.greenzone.gr/2012/06/lampri-propaganda.html

Όταν οι πολυμετοχικοί σου έβαλαν 30 εκατομμύρια πήρες νταμπλ απλά πράγματα και δεν μιλάω για επενδυτές σε χρόνια κρίσης μόνο σου ξαναλέω άλλαξε καραμέλα και σταμάτα να πιστεύεις ότι ισχύει αυτό που έχεις στο μυαλό σου.

Ερχεσαι στα λογια μου σιγα σιγα.:a042:Sorry θα κοιτάξω να το διορθώσω αν όντως ισχύει.

PDS
07-01-2013, 14:17
http://www.greenzone.gr/2012/06/lampri-propaganda.html

Όταν οι πολυμετοχικοί σου έβαλαν εκατομμύρια πήραν τα 3,οταν για μια χρονια εφυγε ο κοκκαλης απο το παρασκηνιο και μπηκαν αυτοι πηραν double απλά πράγματα, σου ξαναλέω άλλαξε καραμέλα και σταμάτα να πιστεύεις ότι ισχύει αυτό που έχεις στο μυαλό σου.
fixed και καλα ξυπνητουρια.

Μια φορα δεν ηταν στο παρασκηνιο ο γαυρος και βγηκε 5ος.Μια φορα μπηκε στο παρασκηνιο ο ΠΑΟ εκεινη την δεκαετια και πηρε double.Τις αλλες 2 χρονιες των πολυμετοχικων δες τα παιχνιδια στο Καραισκακης και βγαλε τα συμπερασματα σου,αλλιως ονειρα γλυκα.

nikon
07-01-2013, 14:26
:zzzz::zzzz::zzzz:

PDS
07-01-2013, 14:30
:zzzz::zzzz::zzzz:
Τουλαχιστον παραδεχεσαι οτι κοιμασαι.Μετα το ονειρα γλυκα μου απαντας με ζζζ.:pound:
Kαι επειδη εχεις λιγο επιλεκτικη οραση,τα του καλουπουλου φανταζομαι οτι θα τα εχεις ακουσει.
Η πρωτη χρονια των πολυμετοχικων που εβαλαν χρηματα τρελα ισως σε ξυπνησει λιγο.
olympiakos - Panathinaikos 0-0 - YouTube
2 οφσαιντ τετατετ κομμενα.Το ενα με κενο τερμα.
Μια μουφα κοκκινη.
Και ενα πεναλτι που δεν δοθηκε.
Λιγα πραγματα.
Εχουμε δει και χειροτερα.

Ε καποια στιγμη,στην αλλη ζωη ισως καταλαβεις πως σηκωνεις κουπες τοσα χρονια.Ως τοτε βεβαια ονειρα γλυκα και ονειρεψου επενδυτες που μεγαλωνουν τον Ολυμπιακο.Σου ειπα σε λιγο θα πανηγυριζεις για συμμετοχη στο ιντερτοτο.
:zzzz::zzzz::zzzz:

nikon
07-01-2013, 14:35
http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/25285891.jpg

dlevel
07-01-2013, 15:56
είσαι 5 βαθμούς απο τον υποβιβασμό PDS.

και οκ έλεγα να μην ασχοληθώ αλλα θα στο κάνω λιανά με παράδειγμα το cod που έχεις φαγωθεί ΜΠΑΣ ΚΑΙ ....

Λοιπόν και στο cod αν είμαι υπερπαιχταράς, αν φάω 5-6 headshots και απο cheaters και 10 και 20, όταν θα παίξω μετα με την αδερφή του μπάμπη που παίζει χωρίς cheats ( λεβαδειακός, βέροια ) δε θα με κάνει ρεζίλι, και με πιστολάκι να παίζω, και δε θα βγαίνω απο τη μέση και κάτω... το πιασες τώρα? Σας κάνει πλάκα ο λεβαδειακός και η Βέροια και είσαι 5 βαθμούς απο το να πέσεις κατηγορία. ΞΥΠΝΑΤΕ.

djpar
07-01-2013, 15:57
παλι η διαιτησια εφταιγε...τον εσφαξαν τον βαζελο

dlevel
07-01-2013, 16:04
Boum...Zong


δε θα ασχολούμουν το ξαναλέω... αλλα βαριέμαι πολυ στη δουλεια πάρε να χεις, ( μου πήρε 20 δευτερόλεπτα να τα βρω ). ΕΙΣΤΕ ΠΑΡΑΓΚΑ ΜΕΓΑΛΗ.

P.S μπορούμε να βάζουμε βιντεάκια όλη μέρα, και απο μπάσκετ και απο όπου θες. Το θέμα είναι να καταλάβετε οτι απο ομαδάρα έχετε γίνει ομαδούλα και δεν σας φταίει κανένας ολυμπιακός, απλά δεν έχετε σοβαρούς επενδυτές δυστυχώς.



ARIS-panathinaikos 0-1 11/9/10 Ξ*Ξ*ναλτυ Ξ³ΞΉΞ± Ξ³Ξ*λια - YouTube


SL 2011-12 (play off). Ξ*Ξ‘ΞŸ-Ξ‘Ξ•Ξš 1-0 (σφαγΞ� της Ξ‘Ξ•Ξš) - YouTube

PDS
07-01-2013, 21:32
dlevel το πρωτο βιντεο που εβαλες εχει συζητηθει 100 φορες.Χαλασε στον μαρινακη ΕΝΑ στησιμο(στο ΑΡΗΣ-ΠΑΟ) και εγινε το ''εγκλημα κατα της ελλαδας'' που αφορουσε βεβαια κυριως το στησιμο που πηγε να κανει στην Ευρωπη μεσω Δαλουκα.Τα εχει κανει ολα το καμαρι μας.

Τωρα για το δευτερο,ε θα βρεις σπανια και υπερ του ΠΑΟ διαιτησιες ,αν και στην συγκεκριμενη περιπτωση θυμαμαι οτι μας ειχε αδικησει σε αλλες φασεις.Οποτε δεν το λες εσκεμενα ευνοικη διαιτησια.Μην με κανεις να ψαξω.Βαριεμαι.

Για ολες τις ομαδες μπορεις να βρεις τετοια βιντεο,δεν ανακαλυπτεις την Αμερικη σημερα,ουτε αποδεικνυεις κατι(και οι πετρες γνωριζουν ποιος εχει παραγκα και ποιος ελεγχει τα ΠΑΝΤΑ).Εγω για αλλον λογο εβαλα εκεινο το βιντεο που μαλλον δεν τον καταλαβες.

Οσο για το CoD φυσικα και δεν θα μπορεσει να σε κανει ρεζιλι κανεις λεβαδειακος γιατι καθαριζεις εσυ με cheat(ή στην συγκεκριμενη περιπτωση του λεβαδειακου δεν χρειαζεται καν το cheat,Κομποτης ftw)Δεν επιτρεπεται να χασεις ή δυσκολα σε αφηνουν να χασεις.Ειναι οι ειδικοι κανονισμοι της ολυμπιακος λιγδ.
Τεσπα.
Δεν καταλαβαινεις και δεν προκειται να επεκταθω.

Εμενα δεν με πειραζει να χαιρεστε τις κουπες/νικες σας(εγω θα ντρεπομουν,αλλα η δικη μου αποψη και δεν σημαινει οτι ειναι σωστη).
Αλλα ειναι θρασος να βγαινει ΓΑΥΡΟΣ μετα απο ηττα του ΠΑΟ και να σου την λεει για την καταντια του(ΠΑΟ).Γι αυτο και απανταω μετα απο κατι τετοια ποστς(δεν ειχα σκοπο να ποσταρω κατι αυτο το σκ)

Ειναι σαν να βγαινει ο δικηγορος του Τσοχατζοπουλου και να την λεει σε ανεργο.Οπως και να το κανεις ειναι θρασος.

dlevel
07-01-2013, 22:28
φίλε μου έρχεσαι στα λόγια μου, δεν ανακάλυψες την αμερική δείχνοντας βίντεο ( εσυ το ξεκίνησες ) τεσπα όπως είπα βγήκα για καζούρα και είπα για λεβαδειακό και βέροια, γιατί απλά πρέπει να καταλάβετε οτι δε σας φταίει καμία διαιτισία, η θέση σας τώρα πια είναι στο να παλεύεται με βέροια και λεβαδιακό για μια θέση σωτηρίας χωρίς άγχος... ακόμα δε το έχετε πετύχει πάντως :)


Sent from my iPad using Tapatalk HD

hakoo
07-01-2013, 22:34
To σουρεαλιστικο ειναι οτι κανεις μια υποθετικη συζητηση, απαντας σε δικες σου ερωτησεις (ουτε λογος για τα τζιζ) αλλα παρολα αυτα οι αλλοι ερχονται στα λογια σου :hysterical:

Ειναι μια συζητηση που παει καπως ετσι:
- Εισαι κλεφτης.
- Ναι αλλα στην γειτονια σας δεν εχετε καλες κλειδαριες, στα λογια μου ερχεσαι.


Troll-lol

dlevel
07-01-2013, 22:45
για το βιντεο είπα χακοο, ο PDS ξεκίνησε και ποσταρε βιντεακια... κ του έδειξα οτι και εγώ βρίσκω, τεσπα γίνομαι εριστικός γτ πραγματικά είστε αστείοι με αυτα που λέτε, σας φτένε όλοι οι άλλοι εκτός απο τα ίδια σας τα χάλια.

Πείτε ότι θέλετε, όταν πήρατε παίχτες και τα σκάσατε πήρατε και πρωτάθλημα, όσο δεν έχετε επενδυτή θα είστε κάτω απο λεβαδειακό κ πιο κόντα στη ζώνη υποβιβασμού απ ότι στο πρωταθλημα, αν ήσουν στους 3-4 πόντους να πω οτι ωραία έπαιξε η διαιτησία ρόλο, αλλα και το βίντεο που πόσταρε ο ΠΔΣ σε κανέναν γαύρο δεν άρεσε αυτό που έγινε, ήμουν 7-10 βαθμούς μπροστά και δε χρειαζόταν να γίνει, δε λέω οτι το στείσαν οι δικοί σας για να έχουν να λένε (όπως κάνετε εσείς) αλλα κ πάλι δεν έκρεινε τπτ, σήμερα είσαι 22 βαθμούς πίσω, ΔΕΝ γίνετε να μιλάς για διατισία πως να το κάνουμε.

Ναι έχετε αδικοιθεί αλλα στο παρελθον τα κάνατε και εσείς, και επίσης και όσο εσείς αδικούσασταν, αδικούσαν και άλλες ομάδες με κέρδος δικό σας για να βγείτε έστω 2οι. Αλλα εδώ και αρκετές χρονιές η ανωτερότητα είναι εμφανής, ο γαύρος τερματίζει πολούς βαθμούς μπροστά και είναι μια κλάση ( 5-6 περσι-φέτος ) απο όλους. Αυτά είναι τα γεγονότα δεχτείτε τα.

Μπορώ να μιλήσω πολύ αντικειμενικά και το κάνω συνέχεια στη δουλειά και με φίλους που κάνουν το ίδιο, όταν βλέπω άτομα σαν τον ΠΔΣ που απλά ελπίζω να μη πιστεύει αυτα που λέει, τότε ρίχνω στο ίδιο επίπεδο την συζήτηση είναι απλό.

σορυ για το λονγκ ποστ και θα το καταλάβω αν δε το διαβάσεις ;)

Sent from my iPad using Tapatalk HD

german
13-01-2013, 19:40
αδικημένοι τις ζωής απλά δεν υπάρχετε.πάλι πλακα σας έκαναν και στα γιάννινα.-24 και η ζωή συνεχίζεται!ξεθάψτε το βιβλίο τον δικαιολογιών και μην ξεχάσετε τις παρωπίδες.άκου εκεί -24!!μιλάμε για πολύ κρύο!!!

PDS
13-01-2013, 20:12
Kριμα που δεν ειχαμε και εμεις αντi fair-play και 25 λεπτα καθυστερηση.:a050:
θελω και εγω..:silly:(οχι δεν θελω,για αυτο και ειμαστε διαφορετικοι)

nikon
14-01-2013, 11:11
^^Για το ότι κερδίσαμε το παράρτημα κεντρικής Ελλάδος με το ζόρι στις καθυστερήσεις κουβέντα έτσι;;;;.....και ως γνωστό οι καθυστερήσεις είναι πάντα υπέρ του Ολυμπιακού......

* 4’ στο Βέροια-Ολυμπιακός 1-2, με τη Βέροια να προσπαθεί να ισοφαρίσει.

* 5’ στο Ατρόμητος-Ολυμπιακός 0-1, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να ισοφαρίσει.

* 4’ στο ΠΑΣ- Γιάννινα –Ολυμπιακός 1-2, με τον ΠΑΣ να προσπαθεί να ισοφαρίσει.

* 5’ στο Άρης-Ολυμπιακός 2-2.

* 5’ στο ΠΑΟ-Ολυμπιακός 2-2.

* 4΄στο ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-1.

* 4 στο Ολυμπιακός-Πλατανιάς 2-1, με ρευστό δηλαδή το υπέρ του Ολυμπιακού σκορ.

* 4’ στο Ολυμπιακός-Αστέρας 1-0, με ρευστό δηλαδή υπέρ του Ολυμπιακού σκορ. http://www.sport-fm.gr/article/628167

Kαι από το μεταξύ μας ματς συγκεκριμένα.....

Το παιχνίδι τελείωσε με τον εκνευρισμό του Κώστα Μήτρογλου ο οποίος την ώρα που περίμενε να μπει στο παιχνίδι τραυματίστηκε ο Σιόβας και μπήκε στη θέση του ο Κοντρέρας, την επικίνδυνη σέντρα του Μαυρία στο 94' σε σημείο που θα μπορούσε να σουτάρει αλλά και ένα σουτ του Ζέκα στο 95' που έφυγε άουτ.http://www.sport24.gr/football/ellada/SuperLeague/panathhnaikos_-_olympiakos_2-2.2044046.html

Aλλά είπαμε είστε διαφορετικοί αυτό είναι σίγουρο όπως και η τσίχλα στον εγκέφαλο είναι διαφορετική από τις άλλες.....κρατάει για πάντα.:a050:

PDS
14-01-2013, 14:40
Nικολα δεν περιμενα και κατι καλυτερο απο εσενα.Νικολακοπουλο.Ως εκει.
Το παιχνιδι δεν το ειδα,οπως και κανενα του γαυρου πλεον.Δεν θελω να ανακατεβω το στομαχι μου.
Απο κει και περα διαβασα οτι κρατησε παραπανω 2 λεπτα απ'οσα εδωσε και οτι δεν τηρησατε το fair play στο τελος(καλα αυτο ειναι πταισμα οταν δεν τηρειται το fair play μονο που συμμετεχετε στην s.l).
Εσυ μου ποσταρεις νικολακοπουλικο σανο εκτος θεματος παλι περι καθυστερησεων γενικα..

Κανεις δεν θα κρεμασει καποιον διαιτητη αν κανει ενα λαθος.Το επαναλαμβανομενο λαθος υπερ σου(οχι 3η φορα και καιγεσαι,αλλα 16 χρονια τωρα) δεν μπορει να το δικαιολογησει καποιος σοβαρος οπαδος του ποδοσφαιρου.(εξαιρουνται παντα οι δικηγοροι εγκληματιων).

Η λογικη
α)''εχασες,δεν εχεις ομαδα,αρα δεν υπαρχει παραγκα.''
β)''Το παραρτημα επαιξε 1 φορα αρα δεν υπαρχει παραρτημα''.
γ)''Υπαρχουν και αλλα παιχνιδια που εχει δωσει παραπανω καθυστερησεις αρα δεν υπαρχει παραγκα''.
Ειναι για γελια.


Η πραγματικοτητα ειναι
α)Χασω δεν χασω,εχω δεν εχω ομαδα,υπαρχει παραγκα και εχει ευθυνη για την κατασταση μου(το ποσο μεγαλη ευθυνη εχει ειναι συζητησιμο και μονο αυτο).
β)Παιξει δεν παιξει μπαλα μαζι σου ενα παραρτημα,ειναι παραρτημα.Θα κατσει να χασει οταν χρειαστει,θα του δωσεις παιχτες,θα σου δωωσει παιχτες,θα σκιστει παντα με τον αντιπαλο και θα κατσεις να χασεις αν χρειαστει.
γ)''Λαθη'' (ολων των ειδων) επαναλαμβανομενα υπερ μιας ομαδας και κατα αλλων δεν ειναι λαθη.


Ομορφα.
Παρόλα αυτα εγω και κανεις οπαδος του ΠΑΟ δεν εγραψε το παραμικρο για ολα αυτα(εδω και 2 τουλαχιστον αγωνιστικες δεν αρχισε τετοια κουβεντα).Καποιοι απο εσας πεταγεστε καθε αγωνιστικη και βγαινετε και απο πανω.Δεν ειναι καζουρα αυτο.Η καζουρα ειναι μια ομορφη ανάμνηση πλεον αρχαιων χρονων του ποδοσφαιρου.
Δυσκολα θα ξαναυπαρξει πραγματικη καζουρα.Την εφαγαν οπως και το Ελ.Ποδοσφαιρο οι κλεφτες και οι δωρεαν δικηγοροι τους.

ΥΓ.Σιγουρα ειμαστε διαφορετικοι.;)

nikon
14-01-2013, 14:51
Όταν σου δείχνω με το δάχτυλο μη κοιτάς το δάχτυλο......
Να διευκρινίσω ότι τα σχετικά στοιχεία προκύπτουν από το επίσημο σάιτ της Λίγκας κι ότι σε όλα αυτά τα παιχνίδια, δεν υπήρξε αλλαγή στο διάστημα των καθυστερήσεων, σε αντίθεση με το παιχνίδι στη Λιβαδειά, όπου στο 92 ο Παράσχος έβαλε το Μίλιεβιτς......και για την ιστορία το φάουλ το κέρδισα στο 95 και κάτι δεύτερα άλλο αν εκτελέστηκε στο 97+ και αν είχα πάρει και το πεναλτάκι πιο νωρίς κανείς σας δεν θα μίλαγε......μα τι μ@λ@κίες λέω θα μιλάγατε για άλλη μια φορά για το πέναλτι που κέρδισε η παράγκα κλπ κλπ κλπ......η διαφορετικότητα βλέπεις.;)

PDS
14-01-2013, 14:55
Αλλα λογια να αγαπιομαστε.

Καληνυχτα ποδοσφαιρο.Και αυτο ειναι το πραγματικα λυπηρο.
Αλλα τι να λεμε τωρα.Τον Μαιο θα ειναι ωραια!Κανει κρυο κτλ κτλ.

nikon
14-01-2013, 14:56
Καληνύχτα και σε σένα......και σκεπάσου κάνει κρύο.

PDS
14-01-2013, 14:58
Τι σου ελεγα...:a050:

Αντε να παιξει καμια εθνικη να ξεχαστουμε.

nikon
14-01-2013, 15:13
Να ξεχάσετε τα χάλια σας θες να πεις (αλήθεια μαθηματικά έχετε σωθεί;;;; ) γιατί εμείς δεν θέλουμε να ξεχάσουμε άλλο ένα πρωταθληματάκι......η διαφορετικότητα που λέγαμε.;)

PDS
14-01-2013, 15:18
Δεν ξερω,εχετε σκοπο να μας ριξετε?
Λεμε τα ιδια ομως.Το ποστ 1812 δεν το διαβασες.Τις απαντησεις θα τις βρεις εκει.Ως τοτε ζητω ο Μαρινακης,ζητω ο Τσοχατζο,τον Μαιο θα ειναι ωραια!

nikon
14-01-2013, 15:22
To post 1801 εσύ το είδες;;;;

PDS
14-01-2013, 15:24
Ναι,το ειδα.
Ε να μην σε κουραζω τοτε.

muku
14-01-2013, 15:30
PDS αυτό το παιχνίδι το είδα. Το φαουλ έγινε στο 95+. Τα 5 λεπτά καθυστερήσεων ήταν φυσιολογικά. Το + 30 δεύτερα που άφησε πάλι φυσιολογικά ήταν αφού πέφτανε σαν τις μύγες στις καθυστερήσεις. Το πότε εκτελέστηκε το φάουλ δεν έχει σημασία. Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν όπως και να έχει. Απλά μπήκε το γκολ εκεί.

nikon
14-01-2013, 17:16
Μη μπαίνεις σε λεπτομέρειες γιατί είναι "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" είπαμε είναι διαφορετικοί δεν μπορείς να τους καταλαβαίνεις ούτε εσύ.

hakoo
14-01-2013, 18:13
PDS αυτό το παιχνίδι το είδα. Το φαουλ έγινε στο 95+. Τα 5 λεπτά καθυστερήσεων ήταν φυσιολογικά.

Ε οχι δα. 5 λεπτα καθυστερησεων σε παιχνιδι που δεν ειχαν ολοκληρωθει καν οι αλλαγες ειναι παρα πολλα. Εδω συνηθως δινουν 3 με 4 σε παιχνιδια που εχουν γινει 6 αλλαγες.

muku
14-01-2013, 18:38
Ε οχι δα. 5 λεπτα καθυστερησεων σε παιχνιδι που δεν ειχαν ολοκληρωθει καν οι αλλαγες ειναι παρα πολλα. Εδω συνηθως δινουν 3 με 4 σε παιχνιδια που εχουν γινει 6 αλλαγες.

To ματς το ειδες στο Β'? Οι καθυστερήσεις ήταν πολύ λογικές. Είχε γίνει και διακοπή για 1-2 λεπτά.

PDS
14-01-2013, 19:05
Μη μπαίνεις σε λεπτομέρειες γιατί είναι "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" είπαμε είναι διαφορετικοί δεν μπορείς να τους καταλαβαίνεις ούτε εσύ.

Aκομα και τπτ να μην εγινε στο συγκεκριμενο παιχνιδι.Νομιζεις οτι αλλαζει κατι?
Εγκληματα εγιναν και θα γινονται και εσυ ησουν και θα εισαι το προτυπο οπαδου για τον Μαρινακη.

dlevel
14-01-2013, 20:05
Ο de vicenti δε κρατιέται απο φέτος, καλα σας χόρεψε...

nikon
14-01-2013, 20:52
Aκομα και τπτ να μην εγινε στο συγκεκριμενο παιχνιδι.Νομιζεις οτι αλλαζει κατι?
Εγκληματα εγιναν και θα γινονται και εσυ ησουν και θα εισαι το προτυπο οπαδου για τον Μαρινακη.Oύτε αλλάζει ούτε θα αλλάξει ποτέ κάτι ότι και να λέμε ειδικά στο μυαλό των "διαφορετικών" που για όλα τους έφταιγε, φταίει και θα φταίει για πάντα η παράγκα.

PDS
14-01-2013, 23:53
Αυτοι δεν θα αλλαξουν,γιατι ειναι και οι περισσοτερο συνειδητοποιημένοι και σιγουροι για την πραγματικοτητα που βλεπουν τα ματακια τους τοσα χρονια.Για τους αλλους που βλεπουν με τα ματια αλλων, ισως υπαρχει ελπιδα καποια στιγμη(λεμε τωρα),οταν φτασουν οι γκαλακτικος να παιζουν με 100 ατομα στην εξεδρα.Κοντα ειμαστε.

I_HAVE_A_NAME_
14-01-2013, 23:55
Δεν αλλάζει κάτι δίκιο έχεις. Σε κάθε παιχνίδι θα περιμένεις με το δίκαννο ακόμα και αν δεν γίνεται τίποτα.... :boxing:


Kριμα που δεν ειχαμε και εμεις αντi fair-play και 25 λεπτα καθυστερηση

Aκομα και τπτ να μην εγινε στο συγκεκριμενο παιχνιδι.Νομιζεις οτι αλλαζει κατι?

:blink:

PDS
15-01-2013, 00:02
Δεν ειπα οτι δεν εγινε τιποτα.
Ειπα οτι δεν εχει σημασια.Και τελικα δεν με ενδιαφερει.Δεν περιμενω την καθε αγωνιστικη ξεχωριστα για να δω τι συμβαινει.Ξερω τι συμβαινει οπως και ολος ο κοσμος.
Αν με ρωτας αν εγινε θα σου πω ναι εγινε.Οπως και σχεδον σε καθε παιχνιδι του γαυρου.


Αν κοιταξεις πισω τα σχολια δεν εγραψα κατι εγω πρωτος με αφορμη το παιχνιδι του γαυρου.Δεν ασχοληθηκα.Αλλα οταν σου την λενε και απο πανω,δεν γινεται να μην απαντησεις.

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω το νοημα των 2 quote μου στο ποστ σου.Iσως δεν εγινα κατανοητος,αν και δεν νομιζω.

I_HAVE_A_NAME_
15-01-2013, 00:17
Ότι κλέψουμε δεν κλέψουμε έχουμε πλέον κατακλέψει τον κόσμο όλο οπότε τι να λέμε.. Αυτό καταλαβαίνω ότι πιστεύεις.. Οπότε δεν υπάρχει γυρισμός στην κατρακύλα,κλπ κλπ
Φυσικά διαφωνώ αλλά τα έχουμε ξαναπεί και δεν έχω κουράγια για ακόμα έναν γύρο :) Γιατί δεν γυρνάτε με τον nikon στα avatars με τα αλάνια-γερόντια απ'το muppet show?
Μαζί δεν κάνετε και χώρια δεν μπορείτε :D

PDS
15-01-2013, 00:27
Σωστο το πρωτο.Αυτο πιστευω.(κατα βαθος και εσυ:p)
Εσυ θελεις να μιλας για μπαλα oμως.Δεκτο,αλλα δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος οτι μπορει να γινει κατι τετοιο,ετσι οπως καταντησε η S.L.
Moνο για καμια εθνικη εχει νοημα κατ'εμε.

Οσο για τον Παππου-Νικολα,πρεπει να εχουμε κανει 1000δες ποστς σε αυτο το φορουμ στα οποια γραφουμε τα ιδια πραγματα .:a050:
Αν δεν ηταν οφτοπικ thread σε φορουμ ασχετο με τα αθλητικα θεματα,θα επρεπε να ειχαμε φυγει για μπανακι απο το 2008,μπορει και 2007.:a050:

ΥΓ.Εδω ερχεται ο τζιμπριλαρος και δεν ασχολειται κανεις.

I_HAVE_A_NAME_
16-01-2013, 18:46
ΥΓ.Εδω ερχεται ο τζιμπριλαρος και δεν ασχολειται κανεις.

Εάν πάρετε τον Cisse, με δύο ποιοτικά χαφ και τον καλό vitolo μπορείτε να κάνετε παπάδες. Με ένα 4-3-3 εννοείται...
Πολύ άτυχος και τρομερός επαγγελματίας ο Cisse. Δίνει το 110% σε κάθε αγώνα.

dlevel
16-01-2013, 20:32
με αλαφούζο στο τιμόνι δε νομίζω όχι σισε να πάρουν... ουτε.... τεσπα σοβαρός ανθρωπος ο σισε και πολυ καλός παίχτης για να μπλέξει με τέτοια διοίκηση.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

lykos7
16-01-2013, 21:16
με αλαφούζο στο τιμόνι δε νομίζω όχι σισε να πάρουν... ουτε.... τεσπα σοβαρός ανθρωπος ο σισε και πολυ καλός παίχτης για να μπλέξει με τέτοια διοίκηση.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
σοβαρο ανθρωπο δεν τον λες,καλο παικτη τον λες για μικρομεσαια πρωταθληματα οπως το ελληνικο.



@για τα παραπανω σχολια καποιων που δεν ειχαν δει καν το ματς λεβαδειακος-ολυμπιακος και ασχολιουντε με δευτερολεπτα,απλα get a life

υ.γ.το διαβασαμε κ αυτο,απαγορευεται οι ολυμπιακοι να κανουν καζουρα,καποιοι ζουνε στην εποχη της χουντας ακομα,ας τους ξυπνησει καποιος..

hakoo
16-01-2013, 21:35
σοβαρο ανθρωπο δεν τον λες,καλο παικτη τον λες για μικρομεσαια πρωταθληματα οπως το ελληνικο.



Ε ρε πονος.
Οσο για την καζουρα, κανεις δεν την απαγορευει αλλα δεν γινεται και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο. Αν θες να κανεις καζουρα, θα ακουσεις και για τις κλεψιες της ομαδας σου. Επισης διαφωνω στο οτι δεν εχουμε χουντα, στο ποδοσφαιρου υπαρχει ο ορισμος της χουντας με την παραγκα, τις μαριονετες στα εκτελεστικα οργανα και τα παραρτηματα που ανεβοκατεβαινουν κατηγοριες. Αν δεν ειναι αυτο χουντα δεν ξερω κι εγω τι ειναι.

lykos7
16-01-2013, 21:40
Ε ρε πονος.
τα flaming posts ειναι δεκτα να γινοντε κ απο μοντ να υποθεσω?


και μιας και δεν προλαβα το εντιτ σου.σου απανταω και εγω με εντιτ,ποιος δεν απαγορευει την καζουρα?κοιτα τι δηλωσε ο δικος σου πιο πανω.
οσο για σενα ρε μαν εσυ εχεις δηλωσει σε παλιοτερο ποστ οτι δεν ηξερες καν για τα σκηνικα που εμπαινε ο βαρδινογιαννης με πιστολια στο γηπεδο.οποτε αφου δεν ξερεις τις δικες σου βρωμιες γιατι να καθομαι να κανω συζητηση μαζι σου για παραγκες κλπ?

dlevel
16-01-2013, 22:00
μια που ανεφερες για χούντα, ο προπονηταράς που έχετε που είναι σαν τον μιχαλολιακο, χαιρέτισαι στρατιοτικά τους παίχτες σας μόλις ήρθε στην όμαδα....

τεσπα για μένα παρ΄οτι γαύρος, είναι παιχταράς ο τζιμπρίλ και τον βάζω μέσα στους 10 καλήτερους παίχτες που έχουν έρθει στην ελλάδα. Αλλα τελικά όντως διαβάζω οτι πάει καταρ... δεν γινόταν να έρθει ελλάδα με τη τορινή κατάσταση του παο, είναι ο ένας πιο αστείος απο τον άλλο εκει μεσα.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

hakoo
16-01-2013, 22:09
τα flaming posts ειναι δεκτα να γινοντε κ απο μοντ να υποθεσω?


Οταν γινονται απο αλλους χρηστες τα βαφτιζεις καζουρα ομως. Λεπτα τα ορια μεταξυ καζουρας και flame (εχω κανα εκατομμυριο μηνυματα να παραθεσω, μια ματια στο τοπικ του Παναθηναικου θα σε πεισει.) οποτε ξανασκεψου το λιγο γιατι μεσα στην βιασυνη σου για αλλο ενα προβλεψιμο post περι καταχρησης εξουσιας δεν το σκεφτηκες καλα.
Το 90% των post "καζουρας" με τη δικη σου λογικη ειναι flame.

lykos7
16-01-2013, 22:18
Οταν γινονται απο αλλους χρηστες τα βαφτιζεις καζουρα ομως. Λεπτα τα ορια μεταξυ καζουρας και flame (εχω κανα εκατομμυριο μηνυματα να παραθεσω, μια ματια στο τοπικ του Παναθηναικου θα σε πεισει.) οποτε ξανασκεψου το λιγο γιατι μεσα στην βιασυνη σου για αλλο ενα προβλεψιμο post περι καταχρησης εξουσιας δεν το σκεφτηκες καλα.
Το 90% των post "καζουρας" με τη δικη σου λογικη ειναι flame.
ενας μοδερετορας ομως πρεπει να δειχνει κ ενα ηθος και τα ποστς του να αποφερουν σοβαροτητα.καζουρα θα ηταν να ελεγες σας γλεντησε εσας ομως ο σισε.το ε ρε πονος ειναι flame στεγνο.
και μιας και αναφερομαστε στον σισε να αιτιολογησω την αποψη μου και να πω οτι δεν θεωρω σοβαρο καποιον που φοραει φουστες και βγαζει γλωσσιτσες.τον θεωρω καλο παικτη για μικρομεσαια πρωταθληματα.στην μονη μεγαλη ομαδα που πηγε κ εκανε μια καλη χρονια ηταν η λιβερπουλ.στις υπολοιπες εκτος του παο εφυγε κυνηγημενος και ολο μπλεξιματα ειχε με τους οπαδους.αγωνιστικα εχει μονο την εκρηκτικοτητα κ το γκολ.αν δεν παρει σωστες μπαλιες δεν φαινεται μεσα στο γηπεδο.δεν ειναι ο παικτης που παιρνει την μπαλα και κανει την αντιπαλη αμυνα πουτανα.μπροστα στον βαζεχα ειναι γατακι(αποτι βλεπεις δεν εχω καποιο κομπεξ επειδη επαιζε στον παο αλλιως δεν θα ανεφερα καν τον βαζεχα).οποτε το σχολιο σου περι πονου εκτος απο flame ειναι κ αστοχο..

PDS
16-01-2013, 23:20
ποιος δεν απαγορευει την καζουρα?κοιτα τι δηλωσε ο δικος σου πιο πανω.
Για πες μου που ακριβως απαγορευτηκε η ''καζουρα'' (ασχετα αν συμφωνω με τον ορο καζουρα ή οχι) ?

Οσο για τον Σισε,διαβασα μολις τωρα οτι δεν θα ερθει.


αν δεν παρει σωστες μπαλιες δεν φαινεται μεσα στο γηπεδο.δεν ειναι ο παικτης που παιρνει την μπαλα και κανει την αντιπαλη αμυνα πουτανα.

Συμφωνω.Ειναι παιχτης για ειδικες συνθηκες και παιχτης ξεκαθαρα κορυφης.Γι αυτο και χανεται σε ομαδες που δεν παιζουν γι αυτον ή τον βαζουν να παιξει δεξια.

hakoo
17-01-2013, 00:44
ενας μοδερετορας ομως πρεπει να δειχνει κ ενα ηθος και τα ποστς του να αποφερουν σοβαροτητα.καζουρα θα ηταν να ελεγες σας γλεντησε εσας ομως ο σισε.το ε ρε πονος ειναι flame στεγνο.


Kαι σου απαντω οτι πρεπει λιγο πρωτα να αποφασισουμε τι θεωρειται flame εδω μεσα μιας και αν πας λιγο απο το αλλο τοπικ και δεις την "καζουρα" το δικο μου "ε ρε πονος" ειναι αστειο και μονο να το συζηταμε. Δεν γινεται οποτε μας συμφερει/διασκεδαζει να ειναι καζουρα και οποτε κανει τζιζ να ειναι flame.
Δεν θελω να αραδιασω quotes τωρα, ενα κλικ δρομος ειναι αν δεν εχεις πειστει.
Το ηθος και η σοβαροτητα θελω να πιστευω οτι ειναι κατι που αφορα ολους ανεξαιρετως τους χρηστες και οχι μονο τους mods. Τωρα αν εγω προσωπικα τα ακολουθω ολα αυτα τα χρονια εδω μεσα σιγουρα δεν ειναι κατι που θα κριθει απο το ποσο ενοχλω το οπαδιλικι καποιων.

I_HAVE_A_NAME_
17-01-2013, 01:48
αγωνιστικα εχει μονο την εκρηκτικοτητα κ το γκολ.αν δεν παρει σωστες μπαλιες δεν φαινεται μεσα στο γηπεδο.δεν ειναι ο παικτης που παιρνει την μπαλα και κανει την αντιπαλη αμυνα πουτανα.μπροστα στον βαζεχα ειναι γατακι

Τον επιθετικό κορυφής δεν τον θες για να σου κάνει την αντίπαλη άμυνα πουτάνα. (Εάν έχει την τρίπλα και την μπούκα καλώς αλλά δεν είναι απαιτούμενο/απαραίτητο για την θέση του ή τον ρόλο του μες στο γήπεδο)
Τον θες για αυτό ακριβώς που είπες. Για να πάρει τις σωστές μπαλιές και να "σπρώξει" την μπάλα στα δίχτυα.
Klose, Raul, Gomez, Higuain κλπ είναι μερικοί από αυτούς. Είναι σαν να μου λες ότι επειδή ο Klose δεν έχει την τρίπλα και την μπούκα του Di Maria είναι χειρότερος στην μεταξύ τους σύγκριση.
Άλλη δουλειά ο ένας, άλλη ο άλλος. Είναι σαν να συγκρίνεις κεντρικό αμυντικό με αμυντικό μέσο.
Ο Cisse είναι αξιοπρεπέστατος παίκτης για οποιαδήποτε ομάδα του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Βέβαια τώρα πήγε Κατάρ οπότε να 'χαμε να λέγαμε...

lykos7
17-01-2013, 02:46
Kαι σου απαντω οτι πρεπει λιγο πρωτα να αποφασισουμε τι θεωρειται flame εδω μεσα μιας και αν πας λιγο απο το αλλο τοπικ και δεις την "καζουρα" το δικο μου "ε ρε πονος" ειναι αστειο και μονο να το συζηταμε. Δεν γινεται οποτε μας συμφερει/διασκεδαζει να ειναι καζουρα και οποτε κανει τζιζ να ειναι flame.
Δεν θελω να αραδιασω quotes τωρα, ενα κλικ δρομος ειναι αν δεν εχεις πειστει.
Το ηθος και η σοβαροτητα θελω να πιστευω οτι ειναι κατι που αφορα ολους ανεξαιρετως τους χρηστες και οχι μονο τους mods. Τωρα αν εγω προσωπικα τα ακολουθω ολα αυτα τα χρονια εδω μεσα σιγουρα δεν ειναι κατι που θα κριθει απο το ποσο ενοχλω το οπαδιλικι καποιων.
ρε μαν σου εξηγησα τι ειναι η καζουρα στο προηγουμενο ποστ μου.
εχουν γινει χειροτερα ποστς απο το δικο σου.
επειδη μαλλον δεν εχεις πολυ εμπειρια κοιτα σε ξενα φορουμ πως λειτουργουν οι μοντ(δεν ερχοντε σε αντιπαραθεσεις,δεν κανουν flame posts,δεν παιρνουν το μερος καποιου σε μια αντιπαραθεση,ειναι τυπικοι,δεν ειναι ουτε ασπρο ουτε μαυρο,ειναι γκρι).σου ξαναλεω υπαρχουν πολυ χειροτερα ποστς απο το δικο σου αλλα αυτο δεν δικαιολογει τον τροπο σου.

Τον επιθετικό κορυφής δεν τον θες για να σου κάνει την αντίπαλη άμυνα πουτάνα. (Εάν έχει την τρίπλα και την μπούκα καλώς αλλά δεν είναι απαιτούμενο/απαραίτητο για την θέση του ή τον ρόλο του μες στο γήπεδο)
Τον θες για αυτό ακριβώς που είπες. Για να πάρει τις σωστές μπαλιές και να "σπρώξει" την μπάλα στα δίχτυα.
Klose, Raul, Gomez, Higuain κλπ είναι μερικοί από αυτούς. Είναι σαν να μου λες ότι επειδή ο Klose δεν έχει την τρίπλα και την μπούκα του Di Maria είναι χειρότερος στην μεταξύ τους σύγκριση.
Άλλη δουλειά ο ένας, άλλη ο άλλος. Είναι σαν να συγκρίνεις κεντρικό αμυντικό με αμυντικό μέσο.
Ο Cisse είναι αξιοπρεπέστατος παίκτης για οποιαδήποτε ομάδα του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Βέβαια τώρα πήγε Κατάρ οπότε να 'χαμε να λέγαμε...αυτοι οι επιθετικοι ειναι ξεπερασμενοι πλεον στο συγχρονο ποδοσφαιρο.τωρα ο επιθετικος πρεπει να μπορει να αγωνιζεται σε ολες τις θεσεις της επιθεσης και να εχει και την μπουκα.πλεον ολες οι μεγαλες ομαδες εχουν <διπλης ταυτοτητας> επιθετικο.το γκολ το ειχε και ο αλεξανδρης και ο μπλανκο αυτο δεν σημαινει οτι ηταν καλοι παικτες.
@pds


Αλλα ειναι θρασος να βγαινει ΓΑΥΡΟΣ μετα απο ηττα του ΠΑΟ και να σου την λεει για την καταντια του(ΠΑΟ).Γι αυτο και απανταω μετα απο κατι τετοια ποστς(δεν ειχα σκοπο να ποσταρω κατι αυτο το σκ)

Ειναι σαν να βγαινει ο δικηγορος του Τσοχατζοπουλου και να την λεει σε ανεργο.Οπως και να το κανεις ειναι θρασος.

hakoo
17-01-2013, 03:24
επειδη μαλλον δεν εχεις πολυ εμπειρια κοιτα σε ξενα φορουμ πως λειτουργουν οι μοντ(δεν ερχοντε σε αντιπαραθεσεις,δεν κανουν flame posts,δεν παιρνουν το μερος καποιου σε μια αντιπαραθεση,ειναι τυπικοι,δεν ειναι ουτε ασπρο ουτε μαυρο,ειναι γκρι).
Δεν υπαρχει κανενα μεγαλο βιβλιο οδηγιων του καλου mod περα απο τα βασικα (σεβασμος στους αλλους, εθελοντικη εργασια) οποτε ο καθενας προφανως και αντιλαμβανεται τον ρολο σε μια κοινοτητα διαφορετικα. Το τι κανουν σε αλλα fora ποσως με ενδιαφερει, το καθε φορουμ αλλωστε λειτουργει αναλογα με τις αναγκες και το μεγεθος των χρηστων. Εδω μεσα ειμαι πρωτα απ ολα για να συζηταω και δευτερευοντως για να κανω moderating. Οποτε οχι, δεν ειμαι γκρι και αλιμονο (για μενα) αν ενας χρηστης σε μια κοινοτητα που λειτουργει εθελοντικα φοραει τις γκρι του αποψεις κατα το log in ειτε ειναι mod ειτε δεν ειναι. Αν διαφωνησω με κατι προφανως, προφανεστατα, θα το πω και δεν θα με απασχολησει επουδενι αν χαλαω την οπαδικη αισθητικη καποιου.
Τωρα για το αν κανω flame posts, αν εχω ηθος και αν ειμαι τυπικος και ολα τα αλλα σιγουρα δεν ειναι κατι που μπορει να συζητηθει σε αυτο το νημα, ο καθε ενδιαφερομενος μπορει να χρησιμοποιησει το ειδικο thread και να κανει τα παραπονα του
.


ρε μαν σου εξηγησα τι ειναι η καζουρα στο προηγουμενο ποστ μου.Προτιμας να σου ειχα πει οτι "σε γλεντησε ο Σισε" απο το "ε ρε πονος", το ενα λες ειναι καζουρα ενω το αλλο δεν ειναι?
Κι εγω δλδ τωρα υποτιθεται οτι καταλαβα ποια ειναι τα κριτηρια σου για την καζουρα?
Συγνωμη φιλε μου αλλα με τα δικα μου "φιλτρα καζουρας" το πρωτο ειναι πολυ χειροτερο απο το δευτερο, και σαν φρασεολογια και σαν υφος καμια σχεση. Επομενως οχι, δεν με καλυπτει η εξηγηση σου, ειλικρινα δεν καταλαβα ποια ειναι τα κριτηρια σου.

PDS
17-01-2013, 03:30
Το quote αυτο απο το ποστ μου ουσιαστικα αποδεικνυει αυτο που ειπα.Οτι δεν απαγορευσα αυτες τις αποψεις ή την ''καζουρα''.
Μαλιστα γραφω

.Γι αυτο και απανταω μετα απο κατι τετοια ποστς
Που σημαινει οτι τα δεχομαι (δεν τα απαγορευω) ως ποστς/αποψεις,ασχετα αν συμφωνω ή οχι.

Τωρα για τους mods,εγω ξερω οτι ειναι μελη που απλα συντονιζουν/οργανωνουν ενα φορουμ εθελοντικα.Ηταν μελη,γραφτηκαν στο συγκεκριμενο φορουμ για να ειναι μελη του και τελικια παραμενουν μελη.Η διαφορα ειναι οτι εχουν καποια εργαλεια παραπανω και βοηθουν εθελοντικα με αυτα στην λειτουργια του φορουμ.Για μενα κυριως στον οργανωτικο τομεα και μετα στα υπολοιπα οπως πχ στους διαξυφισμους οταν η κατασταση ξεφευγει με προσωπικες επιθεσεις κτλ.

Ολες οι αποψεις λοιπον ειναι δεκτες εφοσον δεν συνοδευονται απο ασχημους χαρακτηρισμους.Δεν μπορει να ''κοπει'' μια αποψη, επειδη θεωρειται προκλητικη απο καποια ατομα ενω παραμενει αποψη χωρις χαρακτηρισμους και προσωπικη επιθεση.
Αν μου αφαιρουσαν ποτε την δυνατοτητα να εχω αποψη(επειδη ισως δεν αρεσει αυτη σε καποιους) επειδη ειμαι mod ,δεν θα ημουν mod.

lykos7
17-01-2013, 12:55
Δεν υπαρχει κανενα μεγαλο βιβλιο οδηγιων του καλου mod περα απο τα βασικα (σεβασμος στους αλλους, εθελοντικη εργασια) οποτε ο καθενας προφανως και αντιλαμβανεται τον ρολο σε μια κοινοτητα διαφορετικα. Το τι κανουν σε αλλα fora ποσως με ενδιαφερει, το καθε φορουμ αλλωστε λειτουργει αναλογα με τις αναγκες και το μεγεθος των χρηστων. Εδω μεσα ειμαι πρωτα απ ολα για να συζηταω και δευτερευοντως για να κανω moderating. Οποτε οχι, δεν ειμαι γκρι και αλιμονο (για μενα) αν ενας χρηστης σε μια κοινοτητα που λειτουργει εθελοντικα φοραει τις γκρι του αποψεις κατα το log in ειτε ειναι mod ειτε δεν ειναι. Αν διαφωνησω με κατι προφανως, προφανεστατα, θα το πω και δεν θα με απασχολησει επουδενι αν χαλαω την οπαδικη αισθητικη καποιου.
Τωρα για το αν κανω flame posts, αν εχω ηθος και αν ειμαι τυπικος και ολα τα αλλα σιγουρα δεν ειναι κατι που μπορει να συζητηθει σε αυτο το νημα, ο καθε ενδιαφερομενος μπορει να χρησιμοποιησει το ειδικο thread και να κανει τα παραπονα του
.
Προτιμας να σου ειχα πει οτι "σε γλεντησε ο Σισε" απο το "ε ρε πονος", το ενα λες ειναι καζουρα ενω το αλλο δεν ειναι?
Κι εγω δλδ τωρα υποτιθεται οτι καταλαβα ποια ειναι τα κριτηρια σου για την καζουρα?
Συγνωμη φιλε μου αλλα με τα δικα μου "φιλτρα καζουρας" το πρωτο ειναι πολυ χειροτερο απο το δευτερο, και σαν φρασεολογια και σαν υφος καμια σχεση. Επομενως οχι, δεν με καλυπτει η εξηγηση σου, ειλικρινα δεν καταλαβα ποια ειναι τα κριτηρια σου.αστο δεν καταλαβαινεις τι θελω να πω,χαμενος χρονος ειναι.
:focus:

dlevel
17-01-2013, 14:44
http://www.sport-fm.gr/article/628939

Σας τρόλλαρε μέχρι και ο σισε ρε μάγκες... έρχεται αλλα σε κολόνια. ... τίποτα σοβαρά δε σας πάει τίποτε τελευταία... οπότε άκυρο συνεχίστε τη καραμέλα. Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΦΤΑΙΕΙ.

PDS
17-01-2013, 16:28
Εχμμ...οι αλλοι εδιναν 1,6 εκατομ. ευρω για 3 μηνες.Ναι μας τρολλαρε...
Με μια χρονια διορισμο στους ομιλους ηταν δικος μας.Οποτε ναι συμφωνουμε με το τελευταιο αρκει να το κανεις παραγκα(η διαιτησια ειναι ενα μονο μερος της).:a020:

dlevel
17-01-2013, 19:35
Pds ksetiflosou, gia to tweet pou kane simera to pa, oti k kala erxomai gia tous ellines fan mou, k ennoei ti kolonia, pou kolises diaitisia pali!

PDS
17-01-2013, 20:34
Pds ksetiflosou, gia to tweet pou kane simera to pa, oti k kala erxomai gia tous ellines fan mou, k ennoei ti kolonia, pou kolises diaitisia pali!

ποιος κολλησε την διαιτησια?

Σας τρόλλαρε μέχρι και ο σισε ρε μάγκες... έρχεται αλλα σε κολόνια. ... τίποτα σοβαρά δε σας πάει τίποτε τελευταία... οπότε άκυρο συνεχίστε τη καραμέλα. Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΦΤΑΙΕΙ.

I_HAVE_A_NAME_
18-01-2013, 01:28
αυτοι οι επιθετικοι ειναι ξεπερασμενοι πλεον στο συγχρονο ποδοσφαιρο.τωρα ο επιθετικος πρεπει να μπορει να αγωνιζεται σε ολες τις θεσεις της επιθεσης και να εχει και την μπουκα.πλεον ολες οι μεγαλες ομαδες εχουν <διπλης ταυτοτητας> επιθετικο.το γκολ το ειχε και ο αλεξανδρης και ο μπλανκο αυτο δεν σημαινει οτι ηταν καλοι παικτες.
@pds

Φυσικά και δεν είναι ξεπερασμένοι αυτοί οι παίκτες. Δηλαδή είναι ξεπερασμένος ο Cavani θες να μου πεις που κάνει όργια στην Napoli ή ο Chicarito στην United? (Ο οποίος έχει εκτοπίσει τον Rooney)
ή ο Gomez που πέρσι είχε 41 γκολ σε 52 αγώνες με την Bayern?
Δεν είναι θέμα παίκτη φίλε μου. Είναι καθαρά θέμα τακτικής...
Φυσικά και ήταν καλοί παίκτες και ο Αλεξανδρής και ο Warzycha και ο Kovacevic.. Πρέπει όλοι να είναι Cristiano Ronaldo και Messi δηλαδή?

german
18-01-2013, 01:34
τα θύματα του γκεμπελισμού έφαγαν το σανο τους και ΠΑΛΙ με το θέμα σίσε.πρωτάρες δει είναι..! και έχουν φάει παραμυθά τόσα χρονια που όλα τους φαίνονται φυσιολογικά.μην τα ξυπνάτε τα παιδιά-μια χαρά είναι!αφήστε τα να βλέπουν φαντάσματα -ιστορίες συνωμοσίας και εχθρούς από παντού.επειδή όμως διαβάζω και forum του αιωνιου σας πληροφορώ ότι στο δικό μας οι κοιμισμένοι ξεπερνούν κατά πολύ το μέσο ορο.εκεί ακούς και αρκετή αυτοκριτική για το οτιδήποτε.εδώ μέσα οι φωστήρες μονο ανεθεμα και καταρες.ρε ανύπαρκτοι -24 και ακόμα κυκλοφορείτε στους δρόμους?ρε σεις μήπως υπνοβατείτε?

υγ όσο γόμα και να χαλάς να ξέρεις ότι παντα θα υπάρχει ανάλογος χορός για να σε γράφω στα .....

lykos7
18-01-2013, 12:08
Φυσικά και δεν είναι ξεπερασμένοι αυτοί οι παίκτες. Δηλαδή είναι ξεπερασμένος ο Cavani θες να μου πεις που κάνει όργια στην Napoli ή ο Chicarito στην United? (Ο οποίος έχει εκτοπίσει τον Rooney)
ή ο Gomez που πέρσι είχε 41 γκολ σε 52 αγώνες με την Bayern?
Δεν είναι θέμα παίκτη φίλε μου. Είναι καθαρά θέμα τακτικής...
Φυσικά και ήταν καλοί παίκτες και ο Αλεξανδρής και ο Warzycha και ο Kovacevic.. Πρέπει όλοι να είναι Cristiano Ronaldo και Messi δηλαδή?
ο cavani και ο chicharito εχουν και την τριπλα.ο γκομεζ ειναι μια εξαιρεση.οπως το ειπες ειναι θεμα τακτικης και η καλυτερη συγχρονη τακτικη ειναι το μοντελο της μπαρτσα που ολες προσπαθουν να αντιγραψουν.ετσι θα βγαινουν ολο και λιγοτεροι παικτες τυπου γκομεζ.απλα συγκρινε τους επιθετικους των ομαδων τωρα με πριν απο 10 χρονια.

gtakis
20-01-2013, 12:51
Άραγε τα δύο πεναλντάκια που κατάπιε χθές το κοράκι ήταν αποτέλεσμα της παράγκας του Μαρινάκη και του Ολυμπιακού κατ'επέκταση???

την καλημέρα μου!

PDS
20-01-2013, 14:39
Ηταν αποτελεσμα του οτι εκει που βρισκεται ο ΠΑΟ δεν τον πιανει η παραγκα.Οταν χρειαζοταν ή αν χρεαστει(που δεν προκειται πλεον,αντε με κανα παραρτημα),τον επιασε ή θα τον πιασει.
Απλα μαθηματικα.
Καλυτερα να παιζω χαλια, να ειμαι χαμηλα και να μην με σφαζει αν με ρωτας,παρα να ειμαι κοντα στον γαυρο.Τουλαχιστον ειμαι πιο ηρεμος σε αυτες τις θεσεις.Αυτο που πραγματικα με εκνευριζει οταν παρακολουθω ποδοσφαιρο ειναι η δραση της παραγκας του αφεντικου που υποστηριζεις.Και οταν βλεπω ποδοσφαιρο δεν θελω να εκνευριζομαι,αλλα να βλεπω ποδοσφαιρο.Ειτε κακο ,ειτε καλο.

wtf ηταν η ερωτηση σου πραγματικα.

Νομιζω οτι η παρακατω ειναι καπως πιο λογικη.
Εχει λογο ο Μαρινακης(δλδ η παραγκα) να πειραξει τον ΠΑΟ εκει που βρισκεται?

Την καλησπερα μου.

gtakis
20-01-2013, 15:24
λίγο ακόμα Βαγγελάκη και τελειώνουν όλες οι δικαιολογίες που εφευρίσκεις.......

πολύ καλησπέρα σας!!!

PDS
20-01-2013, 15:30
Απλη λογικη ειναι φιλτατε,με την οποια πολλοι απο σας εχετε τσακωθει για χ,ψ λογους.
Βρειτε τα ομως καποια στιγμη.Ειναι καλο για ολους.

nikon
20-01-2013, 20:02
Εχει λογο ο Μαρινακης(δλδ η παραγκα) να πειραξει τον ΠΑΟ εκει που βρισκεται?Πως δεν έχει.....με λίιιιιιιιγη παράγκα και του χρόνου θα παίζεις στη Β' εκεί που και παράγκα δεν θα έχει και έτσι θα έχεις πιθανότητες να πάρεις πρωτάθλημα και εσύ δεν θα εκνευρίζεσαι τόσο και εμείς θα ησυχάσουμε από την κλάψα......αυτός ο Μαρινάκης δεν μας σκέφτεται καθόλου.:(

ezio_auditore
20-01-2013, 23:07
η παραγκα μας να ειναι καλα για την αεκ κουβεντα(οχι εδω,γενικοτερα)που θα την σωσουν με το ετσι θελω,οφσαιντ 2 μετρα ηταν ο πετρογκολ.

PDS
21-01-2013, 00:48
Σιγα μην θελει ο Μαρινακης β εθνικη ΠΑΟ,ΑΕΚ,ΠΑΟΚ.Εισαι καλα?:a045:
Τελος η Nova καταρχην,πιθανον μαζι με τα χρηματα του.

Θελει:
Τραγικο ΠΑΟ,κακο ΟΣΦΠ,σιγουρα χρηματα απο το C.L και οπαδους ''nikon''.
H χαρα του ειναι αυτη η κατασταση.:osfp:

mixanobious
21-01-2013, 01:18
ο μαρινακης και ο ολυμπιακος θελει να βγαινει τσουλου
ο αχρηστος προεδρος σας ειναι αποτυχημενος σε ολες τις δουλειες που εχει αναλαβει
υπαρχει παραγκα σε οοοολα τα αθληματα, δεν θα υπαρχει στην ελλαδα;;;;
το θεμα ειναι γιατι φανατιζεται ο κοσμος και πληρωνει, τα σπαει κλπ
ποιος μπορει να μου το εξηγησει;;

PDS
21-01-2013, 01:34
Mετεφερα τα ποστς.

O καθενας εχει τους λογους του για να φανατιστει,να πληρωσει ή να τα σπασει.
Εγω θα μιλησω για τον εαυτο μου.
Δεν φανατιζομαι ,δεν πληρωνω και δεν τα σπαω.
Εκνευριζομαι που δεν μπορω να παρακολουθησω/απολαυσω ηρεμος το αγαπημενο μου αθλημα.Μονο αυτο.Απο κει και περα δεν θα σκασω κιολας.Ναι με χαλαει,αλλα υπαρχουν και σημαντικοτερα πραγματα.

ezio_auditore
21-01-2013, 01:51
εκτος απο την παραγκα μας,ποια θεση παιρνεις για αλαφουζο-τσιρακια οργανωμενους που αποδοκιμαζαν παικτες?με αυτους εισαι η με τους βαζελους που χειροκροτουσαν?

kostasb13
21-01-2013, 02:08
Εγω για τον βυντρα ξερω δυο απλα πραγματα...πρωτον οτι ηταν ειναι και θα ειναι παντα αμπαλος και δευτερον οτι ο ηταν ο μονος παικτης που ο σωφερ στην συνεντευξη του μιλησε για αυτον αποθεωνοντας τον...με λιγα λογια, και αμπαλος και τσατσος...

PDS
21-01-2013, 02:34
ποια θεση παιρνεις για αλαφουζο-τσιρακια οργανωμενους που αποδοκιμαζαν παικτες?με αυτους εισαι η με τους βαζελους που χειροκροτουσαν?

Δεν πιστευω οτι εχει κιολας τσιρακια ο αλαφουζος.Οι συγκεκριμενοι δεν γουσταρουν Βυντρα λογο Τζιγκερ.
Δεν καταλαβαινω αυτους πους χειροκροτουσαν εναν παιχτη που εχει παρει πολυ περισσοτερα χρηματα απο αυτα που αξιζει.Για την προσπαθεια του?Ναι οκ,προσπαθει,αλλα δεν μπορω εγω να χειροκροτησω τον ιδρωτα που πληρωνεται με χρυσαφι.Ειδικα οταν ειναι υπευθυνος για πολλα απο τα ασχημα αποτελεσματα της ομαδας.
Θα τον χειροκροτουσα ισως αν ειχε δεχτει την μειωση.Αλλα τωρα μου ειναι αδιαφορος,δεν ξερω αν θα τον αποδοκιμαζα.
Αυτον που σιγουρα δεν θα αποδοκιμαζα ειναι τον Σπυροπουλο ειδικα φετος, που ενω ειναι κακος παιχτης πιστευω οτι εχει κανει αρκετα καλες εμφανισεις .

Ειμαι γενικα κατα τον αποδοκιμασιων παιχτων χωρις σημαντικο λογο.Δεν υπαρχει παιχτης που θα αποδοκιμαζα σημερα,αλλα παιχτης που δεν θα χειροκροτουσα αν πηγαινα γηπεδο.

nikon
21-01-2013, 08:12
Σιγα μην θελει ο Μαρινακης β εθνικη ΠΑΟ,ΑΕΚ,ΠΑΟΚ.Εισαι καλα?:a045:Ναι αλλά τι να κάνει και αυτός αν δεν έχετε ομάδα για Α' εθνική τι να πει πια στη παράγκα για να σας κρατήσει στη κατηγορία;;;;

Μια και μιλάμε για παράγκα ο βραβευμένος Κάκος χθες πήγε να ρίξει την ΑΕΚ με τις 2 πρώτες κόκκινες μετά πήγε να ρίξει τον Άρη με την 3η κόκκινη μετά ξαναπήγε να ρίξει την ΑΕΚ με την 4η κόκκινη και στο τέλος την έσωσε με οφσάιντ γκολ στο 96 (και εδώ στο 96;;;;;.....αφού δεν έπαιζε Ολυμπιακός :confuzed::confuzed::confuzed:).....καταραμένη παράγκα εκνευρίστηκε πάλι ο Βαγγέλης και πάλι δεν θα δει αγώνα.

dlevel
22-01-2013, 23:02
Ο Pds σίγουρα δεν είναι ο georgios ? δε το λέω ειρωνικά, απλά μυαζουν πολύ τα ποστς σε στυλ.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

ezio_auditore
22-01-2013, 23:36
οχι ρε,καμια σχεση,στα θεματα του πσ3 μαλωνει κ με αυτον ο PDS.

PDS
23-01-2013, 00:02
Ο Pds σίγουρα δεν είναι ο georgios ? δε το λέω ειρωνικά, απλά μυαζουν πολύ τα ποστς σε στυλ.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Eπεσες μεσα 1000%:pound:

dlevel
23-01-2013, 00:29
ιδιο στυλ πάντως απλα στα αθλητικά. τεσπα my bad.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

PDS
23-01-2013, 00:32
Πραγματικα καμια σχεση.
Πιο κοντα ειμαι με τον nikon.:ice:

WolfRathmA
23-01-2013, 04:02
Κανενα Streaming για australian open εχει κανεις;

nikon
23-01-2013, 08:26
Πιο κοντα ειμαι με τον nikon.:ice:Πολύ θα ήθελες αλλά δεν είσαι.:makefun:

german
23-01-2013, 20:11
Χαιρέτα μου τον Πλατανιά…