PDA

View Full Version : Metal Gear Solid 5



aris13
17-11-2011, 23:36
We all knew it was coming, but now series creator Hideo Kojima has blown the lid off the forthcoming entry in his espionage franchise, Metal Gear Solid 5.

In the latest issue of the Official PlayStation Magazine UK, Kojima opens up on his plans for the "past, present, and future of Metal Gear Solid," which includes details on MGS5, as well as Metal Gear Solid: Rising.

http://h3.abload.de/img/plt65.ag_event.65coveyievy.jpg

hakoo
17-11-2011, 23:52
Κι εγω που νομιζα οτι το MGS5 ηταν το Peace Walker :makefun:

http://cache.gawkerassets.com/assets/images/9/2010/02/500x_o0800045010426547728.jpg



Ενταξει, μετα απο την video presentation στην ε3 της Fox engine που μας εδειχνε ενα mgs-like περιβαλλον με εναν χαρακτηρα φτιαγμενο στο ποδι ολο χαμογελακια νομιζω οτι ηταν απλα θεμα χρονου.
Το θεμα ειναι, ποσο involved ειναι στο project και αν οντως ειναι εξ ολοκληρου δικο του που θα το παει σεναριακα με δεδομενα τα οσα εχει πει κατα καιρους για το franchise.
Αnyway, να πω απο τωρα για να αποφυγουμε τα εγκεφαλικα και τα εμφραγματα οτι η Fox engine ειναι multiplatform με ο,τι συνεπαγεται αυτο.

Valkyre
18-11-2011, 11:50
^^ Kαλα δεν τιθεται θεμα το αν θα ειναι Multiplatform ή οχι... το εχει κανει σαφες ο Κοτζιμα και ειδικα η Κοναμι το εκανε σαφες στον Κοτζιμα...

Ακομα δεν μπορω να πιστεψω πως αντεξε στις πιεσεις της Κοναμι να κανει το MGS4 μονο για το PS3...

Τωρα οτι κυκλοφορουν το κανουν για ολες τις κονσολες... η δε fox engine....

αν σκεφτει κανεις οτι την πρωτη φορα την ειδαμε να τρεχει στο 360.... διολου απιθανο να τρεχει χειροτερα στο PS3....

τι να πω δεν ξερω, οπως δεν ξερω και τι να πω για την επιλογη ΠΑΛΙ να κανει Metal Gear Solid 5... βεβαια το "details για MGS5" δεν νομιζω οτι αποτελει επιβεβαιωση οτι ο Κοτζιμα θα φτιαξει MGS5. Μπορει απλα να ειναι κατι στο στυλ: "MGS5 θα το φτιαξω εαν βρω την καταλληλη ιστορια/σεναριο που να εχει νοημα". Δηλάδη μπορει να ειναι απλα αοριστα πραγματα και τιποτα ουσιαστικο. (μην ξεχναμε οτι το περιοδικο θελει να πουλησει φυλλαδες...)

Γενικα δεν ειμαι υπερ ενος ακομα MGS. Και ξερετε ποσο το λατρευω. Δεν ειμαι υπερ γιατι θελω να δω κατι καινουργιο απο τον Κοτζιμα και δεν θελω να γινει ανελεητο αρμεγμα του Franchise. Βεβαια η Κοναμι δεν εχει και τιποτα αλλο να επιδειξει σαν εταιρεια εκτος απο το MGS πλεον, οποτε εχουν πεσει πανω απο τον δυσμοιρο Κοτζιμα και τον εχουν φυλακισει μεσα σε αυτο...

dreamer
18-11-2011, 12:00
o kojima exi gini 'sklavos' tu dimiurgimatos tu.. ase re konami ton anthropo na ftiaxi ke kati allo akoma ke o idios tha mpouxtise me toso metal gear pia.. ke eki pou leei na afisi allous na asxolithun me tin sira parusiazun to rising ke ton 'anagkazun' na emplaki ke kapli (an den kano lathos ke me to peace walker den tha emplakotan alla telika to analave aytos etsi?)

simfono me ton valkyre, tha protimusa kati allo apo ton kojima. Neo zone of the enders i snatcher (akoma kalitera) h kati entelos neo alla i konami protima tin siguria ton poliseon pu tha exi otidipote kikloforisi ke exi to onoma metal gear sto kouti

LeoTheAkuma
18-11-2011, 17:09
Δεν θα ελεγα οχι σε μια νεα περιπετεια του πολυαγαπημενου Snake αρκει να μην γινει ξευτιλα...

Zeichef
18-11-2011, 23:55
τι να πω δεν ξερω, οπως δεν ξερω και τι να πω για την επιλογη ΠΑΛΙ να κανει Metal Gear Solid 5... βεβαια το "details για MGS5" δεν νομιζω οτι αποτελει επιβεβαιωση οτι ο Κοτζιμα θα φτιαξει MGS5. Μπορει απλα να ειναι κατι στο στυλ: "MGS5 θα το φτιαξω εαν βρω την καταλληλη ιστορια/σεναριο που να εχει νοημα". Δηλάδη μπορει να ειναι απλα αοριστα πραγματα και τιποτα ουσιαστικο. (μην ξεχναμε οτι το περιοδικο θελει να πουλησει φυλλαδες...)


Μεταξύ μας κιόλας Val, since when is that a problem? :P

Πέρα απ'την πλάκα όμως, ούτε σε εμένα αρέσει η ιδέα νέου MGS. Ας ασχοληθεί ρε γαμώτο επιτέλους με κάτι καινούργιο.... να δημιουργήσουν ένα νέο franchise με την υπογραφή Kojima (θα προτιμούσα να βάλει περισσότερο το χέρι του ως director και όχι τόσο ως writer όμως [not trolling val μην με αρχίσεις :a020:]) γιατί πάντα τα παιχνίδια του με συνέπαιρναν περισσότερο με την αφήγηση της ιστορίας τους παρά με την ίδια την ιστορία που έλεγαν (η σκηνοθεσία δηλαδή, intense moments, μεγάλα cutscenes κλπ.).

MetalGearFan
19-11-2011, 17:04
Δεν ειμαι υπερ γιατι θελω να δω κατι καινουργιο απο τον Κοτζιμα και δεν θελω να γινει ανελεητο αρμεγμα του Franchise.

Συγνώμη αλλά έχουμε δει οποιαδήποτε ένδειξη για κάτι τέτοιο ή έχει δώσει ποτέ ο Kojima δικαίωμα για να κατηγορήσουμε για άρμεγμα του Franchise ?

Zeichef
19-11-2011, 17:12
Συγνώμη αλλά έχουμε δει οποιαδήποτε ένδειξη για κάτι τέτοιο ή έχει δώσει ποτέ ο Kojima δικαίωμα για να κατηγορήσουμε για άρμεγμα του Franchise ?
^^Απλά στο 4 μας έδωσε το 'closure' της ιστορίας του/των Sanke(s) και του Raiden και ουσιαστικά ένα νέο MGS (όχι prequel όπως θα ναι το Rising) με νέο χαρακτήρα και νέα ιστορία θα είναι απλά χρησιμοποίηση του ονόματος Metal Gear Solid για εμπορικούς λόγους. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω και νομίζω αυτό εννοεί και ο valkyre με το 'άρμεγμα'.

MetalGearFan
19-11-2011, 18:24
Χαίρω πολύ, και εγώ όμως εννοώ πως ο Kojima δεν μας έχει έχει δικαίωμα να λέμε πως θα έκανε κάτι αν δεν είχε κάτι solid από πλευράς ιδεών και ιστορίας.

Αν είναι ένα franchise που θα εμπιστευόμουν να συνεχιστεί είναι αυτό.

Zeichef
19-11-2011, 23:58
Το λες αυτό όμως γιατί υπάρχουν ενδείξεις συνέχειας ή αλήθεια ΘΕΣ να συνεχιστεί η σειρά? Μια χαρά έκλεισε όλες τις εκκρεμότητες το 4 και αν είναι αυτές οι καινούργιες ιδέες να είναι αποκύημα πίεσης των 'από πάνω' για συνέχιση του franchise, ε δεν με ψήνει και τόσο.

ParanoidGR
20-11-2011, 03:38
για πιο άρμεγμα μιλάτε γιατί έχει κάτι χρόνια να κυκλοφορήσει metal gear, δηλαδή αν ο κόζιμα μας αρμέγει η ubisoft τι μας κάνει μας πίνει το αίμα. καταρχάς το finale του snake το είδαμε στο 4 και δεν υπάρχει συνεχεια και οι δήλωσεις του κόζιμα για το MGS1 ότι δεν μπορεί να το μετατρέψει σε HD αλλα θα πρέπει να το σχεδιάσει από την άρχει φτάνουν να καταλάβουμε ότι το σενάριο θα πάρει μέρος στο ένα και λίγο πιο πριν το ένα και ίσος και λίγο πιο μετά.

Valkyre
21-11-2011, 12:25
*Metal Gear 1 NES
*Metal Gear 2 NES
*Metal gear Solid (PSX)
*Metal Gear Solid 2 (PS2) - Πρωτη ανακοινωση Κοτζιμα οτι δεν θελει να συνεχιστει αλλο η ιστορια
*Metal Gear Twin Snakes (Gamecube) - Οχι απο Κοτζιμα, αλλα για την Κοναμι
*Metal Gear Solid 3 (PS2) - Δευτερη ανακοινωση Κοτζιμα οτι δεν θελει αλλο και οτι εχει πει οτι ειναι να πει
*Metal Gear Solid: Portable Ops (PSP) - Αναδρομη και παλι
*Metal Gear Solid 4 (PS3) - Ο Κοτζιμα κανει πιο εμφανες απο ποτε οτι δεν θελει αλλο Snake και Metal Gear. Εκανε το 4 για τους φαν και για να απαντησει σε ολα τα ερωτηματα ωστε να σταματησει.

*Metal Gear Solid: Peace Walker (PSP) - 1 χρονο μετα παλι εδω ειναι....
*Metal Gear Solid Rising (PS3, 360) - Οχι τοσο ενεργα εμπλεκομενος, αλλα με τις τελευταιες εξελιξεις ολο και μεγαλυτερο ρολο αναλαμβανει...

Μεσα σε ολα αυτα δεν εχω υπολογισει τις επανεκδοσεις των παιχνιδιων σε subsistence εκδοση σε HD, τα παιχνιδια στο PSP με τις καρτες και πολλα ακομη, oπως φυσικα και την φημη του MGS5.

Οχι δεν θεωρω κι εγω οτι εχει γινει αρμεγμα σε βαθμο Αssassins ή ακομα χειροτερα COD (προς θεου), και αυτο γιατι το saga ειναι τεραστιο για να το καλυψει κανεις. Αλλα αν σκεφτω οτι απο το Metal Gear Solid 2 (2001) ο Κοτζιμα θελει να απαλλαγει απο το MGS και να φτιαξει κατι αλλο και ανταυτου απο τοτε εχει κυκλοφορησει 5 (!!) Metal gear + 1 που το περιμενουμε (rising) + το MGS5 σαν φημη που ακουμε, δηλαδη συνολο 7 Metal Gear..... ε..... καποιος τον ΠΙΕΖΕΙ ΑΣΧΗΜΑ για να το κανει αυτο και σιγουρα δεν ειναι κατι που το θελει ο ιδιος.

Ειμαι σιγουρος οτι αν πηγαινα πισω στο 2001 μετα ακριβως απο τo release του MGS2 και του ελεγα "Κοτζιμα, το ξερεις οτι μεχρι το 2011 θα εχεις κυκλοφορησει 5 MGS games και θα εχεις ανακοινωσει αλλα 2 χωρις να υπολγοιζουμε HD εκδοσεις των παλιων?", η απαντηση/αντιδραση του θα ηταν αυτη:


http://ompldr.org/vN3BnMA/Impossibru-Guy.jpg

dreamer
21-11-2011, 14:30
hahaha epic i foto sto spoiler

ParanoidGR
21-11-2011, 17:44
*Metal Gear 1 NES
*Metal Gear 2 NES
*Metal gear Solid (PSX)
*Metal Gear Solid 2 (PS2) - Πρωτη ανακοινωση Κοτζιμα οτι δεν θελει να συνεχιστει αλλο η ιστορια
*Metal Gear Twin Snakes (Gamecube) - Οχι απο Κοτζιμα, αλλα για την Κοναμι
*Metal Gear Solid 3 (PS2) - Δευτερη ανακοινωση Κοτζιμα οτι δεν θελει αλλο και οτι εχει πει οτι ειναι να πει
*Metal Gear Solid: Portable Ops (PSP) - Αναδρομη και παλι
*Metal Gear Solid 4 (PS3) - Ο Κοτζιμα κανει πιο εμφανες απο ποτε οτι δεν θελει αλλο Snake και Metal Gear. Εκανε το 4 για τους φαν και για να απαντησει σε ολα τα ερωτηματα ωστε να σταματησει.

*Metal Gear Solid: Peace Walker (PSP) - 1 χρονο μετα παλι εδω ειναι....
*Metal Gear Solid Rising (PS3, 360) - Οχι τοσο ενεργα εμπλεκομενος, αλλα με τις τελευταιες εξελιξεις ολο και μεγαλυτερο ρολο αναλαμβανει...

Μεσα σε ολα αυτα δεν εχω υπολογισει τις επανεκδοσεις των παιχνιδιων σε subsistence εκδοση σε HD, τα παιχνιδια στο PSP με τις καρτες και πολλα ακομη, oπως φυσικα και την φημη του MGS5.

Οχι δεν θεωρω κι εγω οτι εχει γινει αρμεγμα σε βαθμο Αssassins ή ακομα χειροτερα COD (προς θεου), και αυτο γιατι το saga ειναι τεραστιο για να το καλυψει κανεις. Αλλα αν σκεφτω οτι απο το Metal Gear Solid 2 (2001) ο Κοτζιμα θελει να απαλλαγει απο το MGS και να φτιαξει κατι αλλο και ανταυτου απο τοτε εχει κυκλοφορησει 5 (!!) Metal gear + 1 που το περιμενουμε (rising) + το MGS5 σαν φημη που ακουμε, δηλαδη συνολο 7 Metal Gear..... ε..... καποιος τον ΠΙΕΖΕΙ ΑΣΧΗΜΑ για να το κανει αυτο και σιγουρα δεν ειναι κατι που το θελει ο ιδιος.

Ειμαι σιγουρος οτι αν πηγαινα πισω στο 2001 μετα ακριβως απο τo release του MGS2 και του ελεγα "Κοτζιμα, το ξερεις οτι μεχρι το 2011 θα εχεις κυκλοφορησει 5 MGS games και θα εχεις ανακοινωσει αλλα 2 χωρις να υπολγοιζουμε HD εκδοσεις των παλιων?", η απαντηση/αντιδραση του θα ηταν αυτη:


http://ompldr.org/vN3BnMA/Impossibru-Guy.jpg


σύμφωνο με όλα αυτά που γραφεις και λίγο - πολύ τα γνωρίζω. στο playstation 3 αναφέρθηκα ότι έχει ποσο διάστημα που δεν κυκλοφόρησε παιχνίδι και το "rising" θα............ το hd δεν είναι καινούργιο παιχνίδι αλλα μια επανέκδοση σε μορφή hd το οποιο δεν το έχει κάνει καν ο κόζιμα.


το ποσα λεφτά μου έχει πάρει η ubisoft για το assassin creed το mgs ούτε το 1/4 δεν μου έχει πάρει

Valkyre
21-11-2011, 18:18
^^ Tι εννοεις το HD δεν το εχει κανει καν ο Κοτζιμα? Αν δεν το εκανε ο Κοτζιμα τοτε δεν το εκανε κανεις... λολ! :)

Μιλαω εγω παντα σαν καθαρο franchise. Οχι τι εχει βγαλει απαραιτητα στο PS3. Οταν μιλαμε για ενδεχομενο milking κοιταμε το franchise οχι την κονσολα. :)

Zeichef
21-11-2011, 21:10
MGS 5: "We'll Have To Make It," Says Hideo Kojima (http://uk.ps3.ign.com/articles/121/1213038p1.html)

boom.

FotisGRC
21-11-2011, 21:30
Σα να λέει "Μάγκες μην ελπίζετε και πολλά απο εμένα θα είμαι στην απ'έξω.."

ParanoidGR
21-11-2011, 22:38
^^ Tι εννοεις το HD δεν το εχει κανει καν ο Κοτζιμα? Αν δεν το εκανε ο Κοτζιμα τοτε δεν το εκανε κανεις... λολ! :)

Μιλαω εγω παντα σαν καθαρο franchise. Οχι τι εχει βγαλει απαραιτητα στο PS3. Οταν μιλαμε για ενδεχομενο milking κοιταμε το franchise οχι την κονσολα. :)

δεν το έχει αναλάβει μια εταιρία (group) που ασχολείται αποκλειστικά με hd εκδόσεις; νομίζω T_M
διόρθωσε με αν κάνω λάθος;

Valkyre
21-11-2011, 23:02
^^ Δεν το γνωριζω αυτο, αλλα κι ετσι να ειναι την εντολη να το κανουν ποιος την εδωσε? Η Κοναμι και ο Κοτζιμα.

Η δηλωση:

"MGS5 We'll have to make it"

δεν σας ακουγεται και εσας λιγακι σαν να λεει ο Κοτζιμα "δεν μπορω να ξεφυγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!"

Μακαρι να εχει βρει καλο υλικο, οχι παλι αναδρομες. Ας αφησει το σαγκα ανεπαφο και ας ξεκινησει κατι καινουργιο τουλαχιστον. Αλλη εποχη, αλλοι χαρακτηρες (οχι ασχετοι εντελως ειπαμε ουτε να ξεχασουμε τι συνεβη), γενικα να μπει σε νεα φαση η σειρα. Οχι παλι ενα ξεχασμενο παλιο chapter του big Boss... τα καλυψε ολα πιστευω με τα προηγουμενα παιχνιδια. Κατι νεο, κατι φρεσκο που θα ξεκιναει τωρα απο το ΜΗΔΕΝ για να γινει κατι νεο.

Κακως θα εχει και την ονομασια "5", καλυτερα να αλλαζε λιγο το ονομα, αλλα σιγα δεν θα κολησουμε εκει.

Παντως νομιζω καπου εδω τελειωνει και οποια ελπιδα του Κοτζιμα να κανει κατι αλλο ως Developer. Οπως το ειπε αψογα ο dreamer πιο πανω:

Εγινε σκλαβος του δημιουργηματος του.

Zeichef
21-11-2011, 23:47
"MGS5 We'll have to make it"

δεν σας ακουγεται και εσας λιγακι σαν να λεει ο Κοτζιμα "δεν μπορω να ξεφυγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!"

This.

tnf50
21-11-2011, 23:54
Ημερολογιο kojima

....σημερα ο προεδρος μου προτεινε να συνεχισω το mgs...δε νομιζω να ειναι τοσο ευγενικος οταν θα ξαναρθει αυριο...οχι....οχι...το mgs δεν πρεπει να συνεχισει...τι θα εκανε ο snake τωρα....χμμμ

Την αλλη μερα ο τυπος που πηγαινε φαγητο στο δωματιο του kojima βρεθηκε αναισθητος διπλα σε λιμνουλα εμετου(οσοι εχουν παιξει mgs 3 καταλαβαν). Απο το δισκο ελειπε το πιρουνι και στο κτηριο της κοναμι ηχουσε η λεξη impossibru...

F*&CK YEAH!!!

hakoo
22-11-2011, 03:41
When asked about the sequel to MGS 4 the series’ creator replied “I think we’ll probably have to make it at some point, but what that will be, we have no idea”. Once again, though, Kojima is downplaying his involvement. “As far as my involvement in the project is concerned, [it] probably won’t be as much as it was with MGS1 – maybe I can do just one stage! For MGS1 I made the maps myself, laid out the enemy routes myself, did everything hands-on – that level I can’t do again.”
Speaking to Official PlayStation Magazine UK in an exclusive interview, Hideo Kojima has been talking about MGS 5 (http://www.officialplaystationmagazine.co.uk/2011/11/16/historic-issue-65-cover-features-hideo-kojima/). As well as his plans for the sequel and the MGS world in general he also talks to the magazine about the previous games and the mysterious Project Ogre. Here’s a teaser of what Koj has to say about the next Metal Gear Solid…
When asked about the sequel to MGS 4 the series’ creator replied “I think we’ll probably have to make it at some point, but what that will be, we have no idea”. Once again, though, Kojima is downplaying his involvement. “As far as my involvement in the project is concerned, [it] probably won’t be as much as it was with MGS1 – maybe I can do just one stage! For MGS1 I made the maps myself, laid out the enemy routes myself, did everything hands-on – that level I can’t do again.”
But that approach hasn’t worked before as he points out when talking about MGS4. “I intended to take it to a certain point and then hand it off, but that didn’t work, because it’s hard to convey the concept to other people then have them take the reins and carry on and preserve that vision.” His solution then is to not get involved at all. “That’s why it’s easier to have them come up with everything from the start and then take it to the end”.


What a huge drama queen. God.
Ασχολησου με κατι αλλο Koji san, ημαρτον δλδ.

Aparadektos
15-12-2011, 16:58
Στον απόηχο της παρουσίασης του Metal Gear Rising στα VGAs, ο Hideo Kojima δήλωσε για δεύτερη φορά μέσω twitter (πρώτη ήταν στην συνέντευξή του στο OPM UK) πως θα κυκλοφορήσει ένα MGS5 με αυθεντικό stealth gameplay (http://www.gameover.gr/lexicon/Gameplay.21.html)όλοι οι όροι » (http://www.gameover.gr/lexicon) Gameplay Με τον όρο gameplay αναφερόμαστε στη συνολική εμπειρία που εισπράττει ο παίκτης, κατά την αλληλεπίδραση του με ένα βιντεοπαιχνίδι. Με πολύ απλά λόγ... περισσότερα » (http://www.gameover.gr/lexicon/Gameplay.21.html) , λέγοντας χαρακτηριστικά: "Για εσάς που επιθυμείτε αυθεντικό stealth MGS, θέλω να περιμένετε υπομονετικά για το sequel (http://www.gameover.gr/lexicon/Sequel.46.html)όλοι οι όροι » (http://www.gameover.gr/lexicon) Sequel Με το όρο sequel χαρακτηρίζεται το βιντεοπαιχνίδι που τα γεγονότα (το σενάριό) του, συνεχίζουν τα γεγονότα ενός προηγούμενου βιντεοπαιχνιδιού. Ενώ ... περισσότερα » (http://www.gameover.gr/lexicon/Sequel.46.html) που έρχεται στο μέλλον".
Κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου για το Metal Gear Rising Revengeance, ο Kojima προχώρησε στο να παρουσιάσει το concept του για το story και το setting του MGS5:
"To Metal Gear Solid 4 ολοκληρώθηκε το 2008 και η ομάδα ανάπτυξης έκανε ένα διάλειμμα αμέσως μετά από αυτό. Αλλά φυσικά, ήμασταν σε μία κατάσταση όπου έπρεπε να ξεκινήσουμε να σχεδιάζουμε το MGS5, οπότε ξεκίνησα να κατεβάζω διάφορες ιδέες.

Είχα διάφορες ιδέες για ένα παιχνίδι με πρωταγωνιστές τη Boss και την Cobra Unit, κατά τη διάρκεια της απόβασης στη Νορμανδία και έδωσα αυτά τα σχέδια στην ομάδα ώστε να αναλάβουν να φτιάξουν το παιχνίδι. Παρουσίασα τις ιδέες στην ομάδα το καλοκαίρι του 2008. Ωστόσο, το MGS5 έπεσε κάπως βαρύ στο νεότερο προσωπικό και υπήρχαν αντιδράσεις στο να γίνει δίχως τη συμμετοχή μου.

Την εποχή εκείνη δούλευα πάνω σε ένα νέο project και ήταν κατά τη διάρκεια του σχεδιασμού αυτού του project οπότε ήθελα το προσωπικό να αναλάβει το νέο τίτλο. Υπήρχε αντίδραση σ' αυτή την ιδέα, όμως και τότε κάποιος πρότεινε αυτό που θα γινόταν το Rising. 'Ηταν ένα παιχνίδι βασισμένο στην ιστορία του Raiden, από τη στιγμή που το MGS5 είχε τόση 'βαρύτητα'. Θα ήταν ένα side story με το οποίο η ομάδα ένιωθε πιο άνετο να εργαστεί."




gameover.gr




Τέτοια να ακούω τώρα και να τρελαίνομαι!!! Boss και ocelot μακράν οι καλύτεροι χαρακτήρες τις σειράς για μένα...μακάρι να παίζουμε σε ένα prequel του prequel προφανώς με την Boss στο 5 και καλά θα κάνουν να αφήσουν τον snake στην ησυχία του...μια χαρά έκλεισε η ιστορία του στο 4! :D


EDIT:Θα μάθουμε και ολόκληρη την ιστορία τις σχέσης boss/sorrow... ;) μου ακούγεται πολύ λογικό αυτό το prequel για mgs5..

stavros88
15-12-2011, 17:27
τελεια νεα παντα ηθελα ενα prequel με την Boss

LeoTheAkuma
16-12-2011, 02:22
Και το MGS6 θα παιζουμε με την Μeryl και τον Akiba.... Τι βιασμος της σειρας ειναι αυτη....

NoobShyBot
16-12-2011, 04:59
Boss.Ίσως ο καλύτερος χαρακτήρας της σειράς (από τα 1-3 που έχω παίξει τλχ).Άμα είναι να βγει τίτλος με εκείνη πρωταγωνίστρια και μάλιστα εποχή WW2 που λατρεύω άπειρα,τι να πω;Είμαι πιο hyped κι απ'όσο ήμουν με Last of Us & Last Guardian.
Φέρτε το λέμε.

Valkyre
16-12-2011, 11:49
δεν ξερω κι εγω, πραγματικα το εχει παραξεχειλωσει το θεμα ο Κοτζιμα....

ειπαμε με το MGS4 να κλεισουμε αυτο το σαγκα. Ας ξεκινησει ενα νεο. Metal Gear μεν, αλλα να ειναι σε εντελως αλλη εποχη, με εντελως νεο cast και οχι αναδρομες και flashbacks. Ετσι οπως παει θα το καταντησει σαπουνοπερα και πραγματικα δεν εχει νοημα γιατι χαλαει την εικονα ολου του saga γενικοτερα.

Φερε νεο πρωταγωνιστη νεους χαρακτηρες και ξεκινα μια τελειως διαφορετικη ιστορια απο το μηδεν. Δεν υπαρχει κατι που χρειαζεται να αναλυθει στην υπαρχουσα ιστορια. Το MGS4 πραγματικα ελυσε ΟΛΕΣ τις αποριες που ειχαμε και αν κατι δεν ξερουμε για την Boss ειναι απλα λεπτομερειες.

Aparadektos
16-12-2011, 15:07
Και το MGS6 θα παιζουμε με την Μeryl και τον Akiba.... Τι βιασμος της σειρας ειναι αυτη....
Από τα 4 mgs στα 2 από αυτά παίζεις με τον solid snake.. δεν νομίζω να ήταν βιασμός αυτό...εντάξει σίγουρα θα προτιμούσαν έναν snake για χαρακτήρα αλλα στην παρούσα φάση έκλεισε πολύ ωραία η ιστορία του στο 4 και δεν νομίζω να σηκώνει συνεχεια..

EDIT:Το καλύτερο μπορεί να είναι αυτό που λέει ο val..αλλα από το τίποτα θα προτιμούσα ένα prequel παρα ένα seguel του 4 (μάλλον του rising) ότι νάνε... -_-

SOLID SNAKE MGS
18-12-2011, 04:33
Παιδιά το FOX ENGINE που ο κοξιμα μας εδεικσε στην Ε3 ήταν κατά 80% to MGS5 και η κοπελιά ποΥ είδαμε ήταν η THE BOSS .. Merika link from kojima's twitter https://mobile.twitter.com/Kojima_Hideo/status/147589245815631872?photo=1 https://mobile.twitter.com/Kojima_Hideo/status/147594757726683136?photo=1 http://www.twitlonger.com/show/emommp

hakoo
21-04-2012, 03:58
Metal Gear Solid 5 could be set in Africa, star baby Snake

New instalment to take place in the 70s with Big Boss, predicts PSM3

Metal Gear Solid 5 will be set in 1970s Africa, star Big Boss and - and maybe, just maybe - show the birth of baby Solid Snake, according to an in-depth investigation in the latest issue of PSM3.


http://www.computerandvideogames.com/344592/metal-gear-solid-5-could-be-set-in-africa-star-baby-snake/


Pure speculation αλλα ενδιαφερον read...

tnf50
21-04-2012, 12:30
Παλι Big Boss?

FoT1KiS
23-04-2012, 04:05
Ενδιαφέρον όλα αυτά, από την δική μου πλευρά βλέπω πως προσπαθεί με τον καιρό να δέσει την ιστορία καλύτερα.
Δεν θα με χαλούσε επίσης και ένα remake της σειράς metal gear που ήταν στο MSX.

Kratos23
23-04-2012, 06:22
Eνδιαφέρον φαίνεται, να δούμε αν μπορεί να κρατήσει το hype της σειράς...

GRZEUS
24-04-2012, 22:56
krima......edw simfono me Valkyre.............an einai na vgei neo MGS as einai se diaforetiki epoxi kai me allous xaraktires...... ax....ego to fantazomou sto mellon as poume kapou sto 2438 (leme twra) opou tha yparxei mia nea genia diastimoplion opou tha taxidevoun sto xrono kai se megales apostaseis me taxututes megaliteres tou fotos (leme twra)...diladi nea genia METAL GEAR. oi xaraktires tha einai oloi neoi......kai i istoria tha aplonete se diaforous planites....tha yparxei mia diagalaxiaki maxi........................malista tha ginonte anafores mesa sto paixnidi otan o neos protagonistis tha milaei me ton neo sinergati kai tha anaferete ki to onoma tou snake gia na mathenoun oi neoi............... telos panton....eixa polles idees gia kapoio epomeno MGS... alla mallon menoume sta idia.....


kati asxeto....milontas me enan filo paliotera pou egazete japan......se mia sizitisi pou kaname mou eixe oti i mageliteri m@l@kia tis sony einai pou den pairnei ton kogima stin etairia tis....opos einai me oloi tin omada...na xegugei apo tin konami... mou eixe pei pos prin liga xronia o kogima eixe dixei thetikos se mia tetoia kinisi mias kai eixe pei oti ithele na vgazei titlous mono gia to PS....alla telika den egine tipota.......................telos panton..asxeto....

Valkyre
25-04-2012, 11:42
H Sony δεν ειναι καμμια εταιρεια που τα λεφτα της τρεχουν απο τα μπατζακια για να κανει τετοιες κινησεις με τον Κοτζιμα. Οσο περιεργο και να ακουγεται τα οικονομικα της Σονυ δεν ειναι σε καλη κατασταση. Επισης η Κοναμι δεν υπαρχει περιπτωση να αφησει τον Κοτζιμα και ο Κοτζιμα επειδη ειναι αυτος που ειναι δεν υπαρχει περιπτωση να αφησει την Κοναμι. Ποσο μαλλον τωρα που ειναι σε διοικητικη θεση μεσα στην εταιρεια.

Κατα τα αλλα με την ελευση του Rising και αυτο το ξεφτυλισμα του lore και του κοσμου του MGS η αληθεια ειναι -και δεν το πιστευω οτι το λεω αυτο- οτι εχω χασει λιγο απο το ενδιαφερον μου για το τι μελει γενεσθαι. Για εμενα η σειρα τελειωνει στο 4. Τωρα να βγαλουμε αλλα 15 παιχνιδια prequels για να δουμε τι εκανε καθε χρονια ο Big Boss ή ο Solid snake το θεωρω βλακεια.

AriStos13
28-04-2012, 00:13
μηπως θα επρεπε να μεταφερθει στο αναλογο section γιατι εψαχνα τοση ωρα να το βρω εκει αλλα τιποτα??

Valkyre
28-04-2012, 01:48
Δεν ειναι επισημα ανακοινωμενο ακομα. Αμα εχουμε καποια αναλογη ανακοινωση τοτε λογικα θα μπει.

AriStos13
28-04-2012, 11:40
Χιλια συγγνωμη τοτε δεν ηξερα οτι ειναι απλα φημες..εξαλλου απο οτι ειδα στα ποστς πιο πανω εμενα μου φανηκε σιγουρο γιαυτο και το προτεινα..!!

Valkyre
28-04-2012, 12:56
κοιτα 99.999999% σιγουρο ειναι μην γελιομαστε, δεν υπαρχει περιπτωση να μην βγει, απλα επισημα δεν εχει γινει καποια ανακοινωση ετσι για τα τυπικα που λεμε. :)

minaras_tio
28-04-2012, 17:23
Σιγα μη δεν βγει...
Μιλαμε για πολυ χρημα...
Αφου αποφασισαν να το καταντησουν σαν το final fantasy (στο 13ο ειμαστε τωρα;) τοτε ας ειναι ανταξιο των προηγουμενων mgs.
Και ναι,οσο και να θελω να σταματησουν τα mgs στο 4, ομολογω οτι λογικα θα αγορασω και το 5 οταν κυκλοφορησει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

LeoTheAkuma
30-04-2012, 03:09
Eλα,κοψτε τα παραπονακια,αφου ΟΛΟΙ μας θα το αγορασουμε :D

Valkyre
30-04-2012, 11:44
Σιγα μη δεν βγει...
Μιλαμε για πολυ χρημα...
Αφου αποφασισαν να το καταντησουν σαν το final fantasy (στο 13ο ειμαστε τωρα;) τοτε ας ειναι ανταξιο των προηγουμενων mgs.
Και ναι,οσο και να θελω να σταματησουν τα mgs στο 4, ομολογω οτι λογικα θα αγορασω και το 5 οταν κυκλοφορησει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ασχετο το παραδειγμα σου φιλε μου. Το Final Fantasy δεν πα να φτασει και στο νουμερο 67 δεν εχει καμμια σχεση. Διοτι με εξαιρεση το X-2 και το XIII-2 δεν μιλαμε για sequels αλλα για εντελως διαφορετικα παιχνιδια το ενα με το αλλο.

minaras_tio
30-04-2012, 17:00
^^Ασχετο, ξεασχετο εχουν μυριστει χρημα και εχουν βγαλει εως τωρα 500 final fantasy.
Ετσι πανε να κανουν και με το MGS…και θα το καταφερουν.

Valkyre
30-04-2012, 17:27
Mα δεν εχει σχεση αυτο που λες σου ξαναλεω. Το Final fantasy στην αρχη βγηκε σαν το τελευταιο παιχνιδι της Square γιατι πηγαινε για κλεισιμο. Εξου και το ονομα Final Fantasy. Ηταν ενα παιχνιδι-ωδη στην φαντασια. Φυσικα το παιχνιδι αυτο οχι μονο εσωσε την Square σαν εταιρεια, την οδηγησε στο να γινει κολοσσος.

Απο εκει και επειτα ηταν αποφασισμενο οτι Final Fantasy θα βγαινουν και θα ειναι σαν αυτοτελης παιχνιδια ιστοριες, πληρως ανεξαρτητα το ενα με το αλλο.

Δεν διαφωνω μαζι σου ως προς το οτι το MGS το αρμεγουν οσο δεν παει, απλα η συγκριση με το FF ειναι ακυρη γιατι δεν ειναι τετοια περιπτωση. Θα συμφωνουσα ας πουμε αν ελεγες οτι το αρμεγουν οπως αρμεγουν το Halo ή το God of War, που ειναι δηλαδη οι ιδιοι χαρακτηρες η ιδια μυθοπλασια κλπ.

ParanoidGR
16-05-2012, 01:44
ρε παιδιά για game πρόκειται τι περιμένατε δηλαδή να κάτσει η konami να περιμένει ποτε θα πουληθεί κάποιο mgs4 platinum.:look:


σιγά τα σενάρια ότι θέλουν κάνουν το 3 είναι πριν από το ένα e το 5 θα είναι πριν από το 2 και έληξε, ο προβληματισμός σας που είναι: έτσι και αλλιώς το 4 είναι το finale άρα η πάμε πριν το 4 η πριν το 2.:b030:

SOLID SNAKE MGS
27-05-2012, 16:55
http://www.eurogamer.net/articles/2012-02-13-metal-gear-solid-5-expected-between-april-2013-and-may-2014

AlexandrosQV
20-06-2012, 21:27
http://www.gameover.gr/news/%CE%A5%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF-Metal-Gear-Solid-5.20292.html

YEEEAAAAAAH!!!!!!!!

Fussa
20-06-2012, 22:59
^^Δεν είχα ιδέα για αυτήν την είδηση!!! + ρεπ. Το ΑΞΙΖΕΙΣ!

minaras_tio
21-06-2012, 00:30
Αφου θα βγει που θα βγει, ας ειναι ανταξιο των προγουμενων, γιατι μετα το rising το εχουμε παρει με φοβο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
21-06-2012, 03:07
^^Πραγματικα κι εγω αυτο ελπιζω. Βεβαια θεωρω οτι καθοτι Κοτζιμα σκηνοθεσια/παραγωγη, δεν θα εχει τετοια σχεση.

Απο την αλλη εξακολουθω να πιστευω οτι πρεπει να μπει σε εντελως καινουργια φαση το Saga. Ειλικρινα δεν θα ηθελα να δω αλλη μια περιπετεια -prequel- του Big Boss ή της Boss ή του Snake. Το εχουν υπερκαλυψει και ειναι χαζο γιατι εχουμε δει το ουσιαστικο τελος της ιστοριας αυτης.

Αν θελει ο Κοτζιμα να δωσει το φιλι της ζωης στο franchise (μιας και ειναι καταδικασμενος να αφησει και την τελευταια του πνοη φτιαχνοντας παιχνιδια Metal Gear ετσι οπως ειναι η κατασταση με την Κοναμι), τοτε θα πρεπει να παρει ΡΙΣΚΑ.

Θα πρεπει να εισαγει καινουργιο main character, μια καινουργια εποχη, μια καινουργια ιστορια. Αυτο πρεπει να γινει κατα την αποψη μου. Αλλιως το Saga θα καταντησει σαπουνοπερα και στο τελος θα αρχισουμε να βλεπουμε τι εκανε ο Big Boss στο δημοτικο και πως αρχισε να παιζει κρυφτο και αλλα τετοια (επιτηδες υπερβολικος γινομαι τωρα).

Χρειαζεται ΡΙΣΚΟ. Και ελπιζω ο Κοτζιμα να κανει το μεγαλο βημα. Η σειρα χρειαζεται καινουργια πραγματα. Ελπιζω το MGS5 να ειναι φρεσκο, εντυπωσιακο και το κυριοτερο? Επαναστατικο.

I WANT TO BELIEVE!

Nek_Food
21-06-2012, 11:24
Δεν βλέπω ακόμη exclusive στον τίτλο του θέματος και ανησυχώ...
Ωστόσο από τα συμφραζόμενα στο άρθρο και αν αντιλαμβάνομαι σωστά μιλάμε για περίοδο που διαδραματίζεται το παιχνίδια θα ακολουθεί αυτή του MGS4.


ο Kojima δήλωσε τα εξής: "Δεν έχουμε τελειώσει ακόμη με τον Solid Snake, παρά το γεγονός ότι ήθελα να τον αφήσω να πεθάνει στο τέλος του Guns of the Patriots".

MajereMP44
21-06-2012, 11:30
Δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι exclusive.Ε ρε jumbo που τους χρειαζεται....

enstikto
21-06-2012, 11:38
ΕΓΩ παντος δεν βρίσκω λόγο να φτιάξει κατι εντελώς καινούριο και ασχετο με τα προηγούμενα...βασικά γενικά δεν βρίσκω το λόγο να φτιάξει καινούριο παιχνίδι τέλος.
Την είπε την ιστορία του και την ΤΕΛΕΙΩΣΕ με το 4.
Το σκηνικό μου θυμίζει halo που ήταν να ΕΙΝΑΙ τριλογία, ΤΕΛΕΙΩΣΕ και ξαφνικά ανακοίνωσαν νέα τριλογία...über fail

Ειμαι σίγουρος ότι απο gameplay θα μου αρέσει το παιχνίδι αλλα πραγματικά δεν ξέρω αν ειναι καλή κίνηση αυτή....

MajereMP44
21-06-2012, 11:55
Η διαφορα με το Halo ειναι μεγαλη κατα τη γνωμη μου.Το ενα ειναι fps , ενα ειδος που εχει παρα πολλους τιτλους και το αλλο ειναι βασισμενο στο stealth και στο σεναριο.Απο τη στιγμη που δεν βλεπω να βγαινει καποιο αλλο IP πανω σε αυτο το ειδος , οποτε προβλεπεται και να πεθανει το genre, ας συνεχισει να βγαινει το "παραδοσιακο" Metal Gear.Οχι οτι δεν θα ηταν το καλυτερο να ακουγαμε κατι διαφορετικο και φρεσκο και οχι παλι Metal Gear αλλα καταλαβαινεις το point μου.

Valkyre
21-06-2012, 11:59
Παιδια εξυπακουεται οτι ΔΕΝ θα ειναι exclusive. Νομιζω ειναι το λιγοτερο ευσεβης ποθος να κανουμε τετοιες σκεψεις λολ.

Το παιχνιδι θα ειναι πληρως multiplatform, γι αυτο προσεξτε...

μολις μαθουμε/δουμε τα πρωτα πραγματα, εαν κατι δεν σας αρεσει μην κανετε τον κοπο να ποσταρετε με αρνητικο σχολιο γιατι σας περιμενει στην γωνια μια ωραιοτατη τεραστια φωτεινη πινακιδα που θα γραφει:

"Butthurt Playslaves are butthurt because MGS5 is not exclusive."

Και μην πειτε οτι δεν σας προειδοποιησα ναι? ;)

hakoo
21-06-2012, 14:54
Μα ηδη εχει πει ο Kojima οτι τα επομενα παιχνιδια βασιζονται στην fox engine η οποια ειναι multiplatform, κατα καποιο τροπο ηδη το εχουν επιβεβαιωσει για το 360.

tnf50
21-06-2012, 15:13
Μαντευω απο τωρα:

Επιπεδα δυσκολιας οταν κανεις new game

-very hard

-hard

-normal

-easy

-very easy

-xbox 360

Στο τελευταιο επιπεδο εχεις infinite ammo,κανεις αυτοματα headshot,παραλειπονται αυτοματα ολα τα cutscenes που διαρκουν πανω απο 1 λεπτο και ο snake κανει τους εχθρους να ανατιναζονται με τις μπουνιες του.

messi10
21-06-2012, 15:20
^ +rep. :D

edit: λολ χροσταω, δεν μ' αφηνει.

enstikto
21-06-2012, 15:23
Νομίζω είσαι λίγο άδικος tnf.
Ο CODισμός δεν είναι exclusive feature των xboxάκιδων....

messi10
21-06-2012, 15:24
^^Πραγματικα κι εγω αυτο ελπιζω. Βεβαια θεωρω οτι καθοτι Κοτζιμα σκηνοθεσια/παραγωγη, δεν θα εχει τετοια σχεση.

Απο την αλλη εξακολουθω να πιστευω οτι πρεπει να μπει σε εντελως καινουργια φαση το Saga. Ειλικρινα δεν θα ηθελα να δω αλλη μια περιπετεια -prequel- του Big Boss ή της Boss ή του Snake. Το εχουν υπερκαλυψει και ειναι χαζο γιατι εχουμε δει το ουσιαστικο τελος της ιστοριας αυτης.

Αν θελει ο Κοτζιμα να δωσει το φιλι της ζωης στο franchise (μιας και ειναι καταδικασμενος να αφησει και την τελευταια του πνοη φτιαχνοντας παιχνιδια Metal Gear ετσι οπως ειναι η κατασταση με την Κοναμι), τοτε θα πρεπει να παρει ΡΙΣΚΑ.

Θα πρεπει να εισαγει καινουργιο main character, μια καινουργια εποχη, μια καινουργια ιστορια. Αυτο πρεπει να γινει κατα την αποψη μου. Αλλιως το Saga θα καταντησει σαπουνοπερα και στο τελος θα αρχισουμε να βλεπουμε τι εκανε ο Big Boss στο δημοτικο και πως αρχισε να παιζει κρυφτο και αλλα τετοια (επιτηδες υπερβολικος γινομαι τωρα).

Χρειαζεται ΡΙΣΚΟ. Και ελπιζω ο Κοτζιμα να κανει το μεγαλο βημα. Η σειρα χρειαζεται καινουργια πραγματα. Ελπιζω το MGS5 να ειναι φρεσκο, εντυπωσιακο και το κυριοτερο? Επαναστατικο.

I WANT TO BELIEVE!

Δεν πιστευεις ομως οτι με την αλλαγη του Ηρωα / setting, θα ερθουν και τα παραπονα απο τους φανς??; καταλαβαινω οτι λες να παραμεινουν στα ιδια gameplay mechanics, stealth κ.τ.λ., οχι να γινει αλλο ενα hack n' slash αλα Rising αλλα και παλι δεν νομιζεις οτι η αλλαγη setting και ποσο μαλλον Ηρωα θα φερει αντιδρασεις αναλογες με αυτες που εφερε το rising για αλλους λογους φυσικα?? ειδαμε και τι εγινε με την αλλαγη ΚΑΙ ΜΟΝΟ look (!!) του Ηρωα σε παιχνιδια οπως το inFamous 2...

enstikto
21-06-2012, 15:30
Εννοείτε πως θα φέρει αντιδράσεις... Είναι πολύ λογικό όταν αγαπάς κάτι να αντιδράς όταν κάποιος το αλλάζει/μετατρέπει.
Εγω πραγματικά δεν ξέρω πόσο ουσιώδες θα ήταν έναmetal gear παιχνίδι μέ έναν εντελώς νέο χαρακτήρα σε μία εντελώς άσχετη ιστορία. Γιατί πολύ απλά θα μπορούσε το συγκεκριμένο παιχνίδι να μην λέγετε μetal gear. Τώρα αν δείξει οτι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας επηρέασε γεγονότα του MGS Saga as we know it με ωραίο τρόπο είναι άλλο....

Valkyre
21-06-2012, 15:37
Σαφως και δεν ειναι θεμα 360 αυτο. Ειναι κυριως προιον δυτικου gamer. Το οτι η μεγαλυτερη αγορα ειναι η αμερικανικη και εκει το 360 ειναι το πρωτο βιολι, σιγουρα το κανει να φαινεται οτι ειναι η αιτια, αλλα στην ουσια δεν ειναι αυτο. Ειναι απλα οτι οι δυτικοι gamers τα γουσταρουν ατα στην πλειοψηφεια τους. Και το Playstation 3 ουδεμμια σχεση εχει με το 2 ως προς την βιβλιοθηκη του. Τα ιδια παιχνιδια παιζουν και οι μεν και οι δε. Στο PS2 εψαχνες να βρεις FPS για δειγμα... τωρα... το αντιθετο.

Εγω απλα ελπιζω να μεινει πιστος στο genre o Kojima και να το εξελιξει, γιατι αλλιως δεν μπορει να σταθει αλλο. Και οταν λεω εξελιξη, εννοω εξελιξη stealth, οχι πιστολιδι και αλλαζουμε το στυλ του παιχνιδιου και οποιον παρει ο Χαρος.

ΥΓ: αντιδρασεις θα υπαρξουν. Λογικες ειναι. Αλλα ειναι καιρος να παρει ΡΙΣΚΟ ο Κοτζιμα. Θυμαμαι που σε μια συνεντευξη του πριν κατι μηνες ειχε πει οτι σε αυτο που δουλευει (δεν ξερουμε εαν εννοουσε το MGS5) παιρνει το μεγαλτερο ρισκο που εχει παρει ποτε. Ελπιζω να εννοουσε αυτο! Παιδια δεν παει αλλο. Εχουν γινει πολλα παιχνιδια με τους ηρωες αυτους. Κατανταει σαχλο καθε φορα να βλεπεις ενα αλλο απιστευτο σκηνικο που αντιμετωπησαν στην ζωη τους και να μην εχει αναφερθει σε κανενα απο τα προηγουμενα παιχνιδια ως δια μαγειας. Και επειδη μιλαμε για βιντεοπαιχνιδια που το καθενα πρεπει να ειναι ολο και πιο εντυπωσιακο απο το προηγουμενο, αυτο το κανει ακομα πιο γελοιο γιατι θα ειναι κουφο να βλεπεις στο MGS5 ο Snake να ζει την απιστευτη περιπετεια ολων των εποχων και στο MGS4 (που κλεινει το Σαγκα) να φαινεται σαν να ειναι περιπατος στο παρκο...

Λειτουργει αρνητικα και στο υπολοιπο franchise. Το σαγκα ειναι complete, χρειαζεται νεα αρχη με νεους χαρακτηρες. Γιατι ειμαστε τοσο σιγουροι οτι δεν ειναι ικανος ο Κοτζιμα να μας προσφερει εναν καινουργιο ηρωα που θα μας κερδισει με τον ιδιο ή και καλυτερο τροπο απο τον Snake? Δηλαδη οτι ειχε να μας δωσει ειναι ο Snake και οι κλωνοι? Θεωρω οτι μπορει να κανει πολλα πραγματα ακομη!

tnf50
21-06-2012, 15:38
Νομίζω είσαι λίγο άδικος tnf.
Ο CODισμός δεν είναι exclusive feature των xboxάκιδων....

Sorry man...twaz a joke. Ξερεις ποσα παιχνιδια του xbox θα ηθελα να εχω στο ps3....

enstikto
21-06-2012, 15:41
Sorry man...twaz a joke. Ξερεις ποσα παιχνιδια του xbox θα ηθελα να εχω στο ps3....

Ξέρω! Το πολύ 2 :P
(εγώ προσωπικά θα ήθελα 4: GeOW, Alan Wake, Fable, Witcher 2)

tnf50
21-06-2012, 16:15
Ξέρω! Το πολύ 2 :P
(εγώ προσωπικά θα ήθελα 4: GeOW, Alan Wake, Fable, Witcher 2)

Hmmm...lost odyssey, tenchu z, alan wake...ισως και αλλα

TESPA, Kojima ειναι αυτος. Οτι και να κανει πιστευω οτι το τελικο αποτελεσμα θα ειναι ποιοτικο, ανεξαρτητα απο κονσολες κλπ

SOLID SNAKE MGS
23-06-2012, 16:14
http://m.computerandvideogames.com/345106/metal-gear-solid-5-whats-next-for-metal-gear/

aris13
16-07-2012, 15:01
Αποκαλυψη στην Comic Con

http://i.imgur.com/tbOvR.jpg

Edit: Μαλλον φεικ, οποτε φακ ιτ.

stavros88
16-07-2012, 15:07
Αντε να δουμε τι θα ειναι!

DJTaurus
27-08-2012, 16:19
This week's Metal Gear event will shake the industry, says dev
http://www.psu.com/a016700/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+PlayStationUniverse+%28Latest +News+-+PSU.com%29

hakoo
27-08-2012, 16:42
^^Tο πιθανοτερο ειναι να παρουσιαστει επιτελους αυτο το project ogre. Τωρα αν αυτο ειναι το MGS5 η αλλο project μενει να το δουμε.

Valkyre
28-08-2012, 11:25
αντε να δουμε ειμαι περιεργος!

aris13
30-08-2012, 12:06
Metal Gear Solid: Ground Zero announced.


Open world game targets current generation platforms. Kojima Productions also working on next generation development.

Famitsu.com posted a first piece of artwork from Metal Gear Solid Ground Zero, the Fox Engine game that was revealed at today's Metal Gear anniversary event. Check out the image below.

According to Famitsu.com's report, Metal Gear Solid Ground Zero is the name of the real time demo Kojima Productions showed at the event. But it is also being made into an actual open world game.

Ground Zero targets current generation specifications. Famitsu reports that Kojima Productions is also working on next generation development.http://www.abload.de/img/metalwayq0.jpg

http://img.gawkerassets.com/post/9/2012/08/snake.jpg

enstikto
30-08-2012, 12:19
Open world???? :S Wtf?????

MajereMP44
30-08-2012, 12:32
Γιατι ρε συ Enstikto?Δεν νομιζω οτι αυτο θα ειναι το προβλημα αν ολα τα υπολοιπα ειναι οπως πρεπει.Θα ειναι ομως?

enstikto
30-08-2012, 12:35
Βασικά το WTF δεν ήταν ένδειξη ξενέρας. Ήταν ένδειξη confusion :P
Απλά δεν περίμενα κάτι τέτιο ;)

MajereMP44
30-08-2012, 12:43
Oh, my bad!
Μπορει να εννοουν διαφορα πραγματα παντως με το open world που λενε.Τα κανονικα metal gear ειναι semi-open world κατα μια εννοια.Πολλες διαδρομες αναλογως την περιπτωση κλπ.Μπορει να το κανουν 1 κλικ παραπερα ολο αυτο οπως ξερω γω το far-cry.Αν παλι Open world σημαινει καθαροαιμο open world ειμαι περιεργος.Το old-fashioned stealth μην χαλασουν παντως, αυτο δεν θα ταντεξω:P

Valkyre
30-08-2012, 12:46
Eγω το περιμενα να ειναι open world. Και αυτο γιατι οταν εδειχνε την Fox Engine αναφερθηκε οτι ειναι σχεδιασμενη για Οpen world και αυτο που εδειχνε εμοιαζε με open world/semi open world.

Τωρα επι της ουσιας σε ενα Metal Gear παιχνιδι δεν ξερω πως θα λειτουργησει το open world χωρις να κανει το στορυ λιγο αχταρμα. Το Metal Gear ειναι πληρως κινηματογραφικο, τουλαχιστον ετσι ηταν. Δεν λεω οτι ειναι αδυνατον να φτιαξεις κινηματογραφικο open world παιχνιδι, αλλα οσο ναναι ειναι σιγουρα πολυ δυσκολο και αυτο γιατι δεν μπορει ο παιχτης να γυρνοβολαει απο εκει και απο εδω κανοντας ακυρα πραγματα οταν υποτιθεται εχει ενα βασικο focus και περιορισμενο χρονο να το εκπληρωσει.

Απο την αλλη επισης αναρωτιεμαι... τι σκατα θα ειναι το "Ground Zero"? Prequel?Η αρχη μιας νεας ιστοριας με εναν καινουργιο κλωνο? (το προτιμω να ειμαι ειλικρινεις οχι αλλο αρμεγμα προηγουμενων γεγονοτων, οταν ξερουμε την τελικη καταληξη της ιστοριας στο MGS4).

Αναμενω να ακουσω περισσοτερα... ειμαι περιεργος και το ενδιαφερον μου σιγουρα το τραβηξε, αλλα θα εξαρτηθει με τι μορφη ειναι το open world (δηλαδη αν ειναι GTA στυλ ε... χεσε μεσα ξενερωσα) και τι ΑΚΡΙΒΩς πραγματευεται το στορυ!

hakoo
30-08-2012, 15:56
Tι θα πει targets at current gen specs?
Τοτε γιατι δεν ανακοινωθηκε επισημα για ps360?
Περιεργα πραγματα, ειδικα διαβαζοντας αυτα

Reports are in from attendees of this evening’s Metal Gear Solid 25th anniversary event in Japan. The highlight was a new MGS game and that game was Metal Gear Solid: Ground Zeroes. Could we have seen the PS4 in action?


Reports state that

“Just saw stuff we can’t tweet about? Will give impressions later.” & “Demo of “Metal Gear Solid Ground Zeroes”, started w cutscene (all realtime), went into gameplay, open world, night, raining, base. AMAZING”


We reached out to the some of the attendes to find out what was seen and although this is to be confirmed from the MGS crew and Sony, the people we talked to are trusted journalists from some of the biggest sites on the net. None of them wanted to go on record with their personal details as they are under embargo, so even though I trust these guys and can personal vouch for them I still need to list this as rumor.

Insider 1 ” Brad I have known you for many years, I can honestly say what we have just seen is nothing from this this Gen, Defo Next-Gen”




Insider 2 ” I can only say the PS3 can not run MGSGZ it looks amazing, If what we have just seen is gameplay and not CGI the PS4 will be Amazing”

http://masonicgamer.com/as-the-ps4-just-been-shown/

Tονιζουν με λιγα λογια οτι αν αυτο που εδειξαν δεν ειναι cgi τοτε πολυ δυσκολα μπορει να τρεξει στο ps360.
Περιπτωση Watch_Dogs? Θα δουμε.
Το ολο open world thing μου αρεσει παρα πολυ σαν ιδεα, αντε να το δουμε κι εμεις το footage αυτο για να μπορουμε να πουμε περισσοτερα.

Gamespot asia impressions


The scene starts in a remote military base with heavy rain. The camera is following a shadowy figure in a business suit and hat accompanied by a number of well-armed soldiers and guard dogs as he converses with a little boy in a cage. He throws a portable music player after some dialogue and the boy proceeded to use it. The rest of the scene was playing "Here's To You" from the film "Sacco e Vanzetti" (also on Metal Gear Solid 4) as the man in a coat rides off to an airfield before taking off on a helicopter to an undisclosed location. Before erasing the "XOF" emblem off of the helicopter, he took out his hat and speaks about what transpired in very vague words. His face and head was all burned-up and scarred with no hair; at this point in time, we have no idea who he is. He proceeded to toss away all a stash of mini "XOF" emblems as he flew off with the rest of the soldiers.

[....]

Series creator Hideo Kojima then took centrestage and showed off the title's gameplay for a few minutes. We see Snake do what he does best: go in a prone state and sneak around (no Octocam this time; just old-fashioned crawling and hiding), as well as going into aiming mode in third person shooting a nearby guard at a security post. We should also mention that the demo gave out a sandbox open-world vibe; the military base itself felt expansive and huge, and Snake can summon a helicopter to bring him around as well as drive a jeep to go from point A to B. Kojima did state that he wishes to add a new spin to the stealth genre; even when you're discovered, you can use all the means and tools to escape rather than see a "game over" screen.

Avenger_Seraphim
30-08-2012, 19:44
Το site του famitsu αναφέρει ότι το Ground Zeroe στοχεύει στις κονσόλες τωρινής γενιάς, με το ντεμο να τρέχει στο PC στο επίπεδο των PS3 & Xbox 360. Επίσης αναφέρει ότι δουλεύουν όμως για την επόμενη γενιά κονσολών απο τώρα... Οπότε όλα τα άλλα είναι εντυπωσιασμοί...

OldSnake
30-08-2012, 19:56
Για μενα η σειρα Metal Gear πεθαινει μαζι με τον Solid Snake.
Metel Gear=Εξιστοριση των πιο σημαντικων γεγονοτων στις ζωες του Solid Snake και Big Boss οτιδηποτε αλλο ειναι αρμεγμα!

hakoo
30-08-2012, 20:13
Το site του famitsu αναφέρει ότι το Ground Zeroe στοχεύει στις κονσόλες τωρινής γενιάς, με το ντεμο να τρέχει στο PC στο επίπεδο των PS3 & Xbox 360.

Μεχρι να μας το δειξουν κι εμας δεν μπορουμε να ξερουμε αν αυτο ειναι αληθεια η ψεμα.
Δεν το καταλαβαινω παντως εγω αυτο, τι παει να πει στοχευουμε στις τωρινες κονσολες? Η αναπτυσσεις κατι για ps360 η οχι.
Αν αναπτυσσεται οντως για ps360 γιατι δεν το ανακοινωσε?
Γενικα το μονο που εχουν καταφερει μεχρι στιγμης ειναι οχι να εντυπωσιασουν αλλα να μπερδεψουν ολο το κοσμο. Εδειξαν κατι που ετρεχε σε PC και δεν ανακοινωσαν platforms, ειπαν οτι δουλευουν σε project της επομενης γενιας αλλα δεν ξεκαθαρισαν αν ειναι αυτο η καποιο αλλο, και εχουμε και παντα το project ogre που δεν εχουμε ιδεα αν ειναι αυτο που εδειξαν σημερα.

aris13
31-08-2012, 15:08
Αν θελετε να μαθετε περισσοτερα για το MG25 event και το ground zeroes ακουστε αυτο το Podcast:
http://8-4.jp/blog/?p=1351&lang=en

hakoo
01-09-2012, 18:21
Ground Zeroes' game play footage will be shown at Panel by Hideo Kojima tomorrow at Paramount Auditoriam starting from 1pm. Open to public!

https://twitter.com/Kaizerkunkun/status/241709817616531456


Interesting, θελω πολυ να δω τι εδειξαν!

Valkyre
01-09-2012, 22:23
κι εγω μαζι σου! αν και με ολα αυτα που ακουγονται θα προτιμουσα να ειναι νεξτ τζεν παιχνιδι...

hakoo
01-09-2012, 22:54
Kαλα εννοειται οτι θα ηθελα να ειναι next gen παιχνιδι!
Αλλα και current gen να ειναι μια χαρα, ο,τιδηποτε απο Kojima ευπροσδεκτο.

Slay
27-03-2013, 23:57
το παρον θεμα κλειδωνεται για να μην γινεται σκορπια η συζητηση , συνεχιστε εδω http://www.ps3forums.gr/vb/showthrea...e-Phantom-Pain (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php/13618-Metal-Gear-Solid-V-The-Phantom-Pain)