PDA

View Full Version : Πόσον καιρό έχετε να παίξετε παιχνίδι που να μην έχει όπλα;



kabamaru
27-10-2011, 13:44
Πιστεύω καταλαβαίνετε τι εννοώ. Μη μου πείτε για Pro και GT. Με μεγάλη δυσκολία βρίσκω παιχνίδι που να μη με βάζει να κρατάω αυτόματο, καραμπίνα, πιστόλι, σπαθί, ραβδί, πιρούνι κλπ.

enstikto
27-10-2011, 13:47
Μπορείς να δοκιμασεις τα παρακάτω: flower, limbo, braid.
Αν σκεφτώ κ κανένα άλλο θα σου πω. Είναι κ τα 3 psn games και τα θεωρώ κ τα 3 πολύ καλά!!!

kabamaru
27-10-2011, 13:53
Μπορείς να δοκιμασεις τα παρακάτω: flower, limbo, braid.
Αν σκεφτώ κ κανένα άλλο θα σου πω. Είναι κ τα 3 psn games και τα θεωρώ κ τα 3 πολύ καλά!!!

Δεν εχω παιξει μονο το limbo. Τα αλλα 2 τα ρημαξα. Προσωπικα το ψαχνω πολυ το θεμα κι εθεσα το ερωτημα για λογους προβληματισμου. Εχω σιχαθει να βλεπω πανω κατω την ιδια εικονα κομαντο-φανταρου με το 1.5 μετρο οπλο στο χερι. Σπανια βλεπω ενα γνησιο paltform παιχνιδι (σαν το πρωτο Jak) η καποιο "εξυπνο" adventure που δε λυνει ολα τα προβληματα του με το πατημα της σκανδαλης ή με το Δ=heavy attack.

enstikto
27-10-2011, 14:06
Να σου πω την καθαρή μου την αλήθεια και μένα μου αρέσουν τα παιχνίδια που περιγράφεις αλλά το ίδιο και τα "άλλα". Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου μεν αλλά προσωπικά βρίσκω enjoyable και τα παιχνίδια που έχουν όπλα και δεν θα ήθελα να μην υπάρχουν :D. Σίγουρα θα ήταν ωραίο να υπήρχαν και περισσότεροι τίτλοι που δεν ακολουθούν αυτό το μοτίβο. I believe in balance :D
Μιας και ανέφερες adventure μια πολύ καλή προσπάθεια τώρα τελευταία θεωρώ οτι ήταν το Back to the future the game της telltale καθώς και τα Tales of Monkey Island και Sam and max series!!!!

kabamaru
27-10-2011, 14:10
Να σου πω την καθαρή μου την αλήθεια και μένα μου αρέσουν τα παιχνίδια που περιγράφεις αλλά το ίδιο και τα "άλλα". Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου μεν αλλά προσωπικά βρίσκω enjoyable και τα παιχνίδια που έχουν όπλα και δεν θα ήθελα να μην υπάρχουν :D. Σίγουρα θα ήταν ωραίο να υπήρχαν και περισσότεροι τίτλοι που δεν ακολουθούν αυτό το μοτίβο. I believe in balance :D
Μιας και ανέφερες adventure μια πολύ καλή προσπάθεια τώρα τελευταία θεωρώ οτι ήταν το Back to the future the game της telltale καθώς και τα Tales of Monkey Island και Sam and max series!!!!

Πολυ καλα παιχνιδια και αυτα. Οπως και τα remakes των ΜΙ. Σιγουρα ουτε εγω θελω να εκλιψει το ενα ή το αλλο είδος. Θα θελα οπως λες κι εσυ καλυτερη ισορροπια και μεγαλυτερη ποικιλια. Οπως γινοταν στην PS1 εποχη ας πουμε.

Dinos
27-10-2011, 14:18
Εγω τον τελευταιο καιρο παιζω top spin 4 και real steel και κανενα απο τα δυο δεν εχει οπλα.(Βεβαια η ρακετα μου ειναι πιο ισχυρη απο οποιοδηποτε οπλο)

Valkyre
27-10-2011, 14:20
Aυτο που λες φιλε πρεπει να το δουμε απο πια σκοπια το εννοεις. Για παραδειγμα, αν εννοεις παιχνιδια οπως το περιγραφεις με οπλα pew pew pew, τοτε δεν μπορω να βαλω στην ιδια κατηγορια το ICO ή το Shadow of the Colossus που ο χαρακτηρας σου εχει σπαθι. Δεν ειναι το ιδιο.

Προφανως αναφερεσαι σε παιχνιδια που το επικεντρο τους ειναι τα οπλα. Συνεπως παιχνιδια οπως το Batman (αλλο gadgets που εξουδετερωνουν/αναισθητοποιουν εχθρους και αλλο "οπλα") , το Portal (portal gun δεν ειναι "οπλο") το Heavy Rain (μονο σε 2-3 σκηνες χειριζεσαι οπλο) ακομα και το L.A. Noire (επικεντρωνεται στην εξιχνιαση ενος εγκληματος, οχι στο πιστολιδι) και πολλα πολλα αλλα, δεν ανηκουν στην κατηγορια που αναφερεις. κατα την αποψη μου παντα.

Αλλιως πληρης απυσια οπλων και αν εξαιρεσουμε τις κατηγοριες racing και sports, ε τοτε δεν μενουν και πολλα, puzzle games, καποια adventures, platforms Κλπ κλπ.

Εμενα το προβλημα μου δεν ειναι τα οπλα, ειναι οταν τα οπλα ειναι το βασικο στοιχειο του παιχνιδιου και οταν το shooting aspect γινεται απλα mindless killing και πυροβολαω τα παντα χωρις κανενα ενδοιασμο. Αν το παιχνιδι μου προσφερει ηθικες επιλογες στην χρηση των οπλων (βλεπε MGS4-Deus Ex) τοτε ακομα και αν τα οπλα ειναι το επικεντρο και παλι δεν το θεωρω ενα απλο pew pew παιχνιδι. Αν το παιχνιδι με ωθει να μην χρησιμοποιησω lethal methods και να το ολοκληρωσω χωρις να σκοτωσω κανεναν, τοτε αξιζει κατι καλυτερο απο ενα παιχνιδι τυπου COD...

:)

MajereMP44
27-10-2011, 14:21
Τελευταιο παιχνιδι χωρις οπλα ηταν το patapon στο psp...πριν απο 4 χρόνια?κατι τετοιο.
To monkey island και το flower αν και μου τα εδωσες δεν τα επιασα ακομα τα αφηνω για περιοδο νεκρή!
Ενταξει κατι guitar hero κλπ δεν ξερω αν μετρανε ή καποια παιχνιδια οπως το flight control που επαιξα σε tablet.

Αν μπορουσα να τα βαλω σε μια σειρα παντως γουσταρω περισσοτερο σπαθια,πανοπλιες κλπ μετα επονται τα οπλα και τελευταια τα puzzle games στις προτιμησεις μου.Για να δουμε καθαροαιμα παιχνιδια που δεν εχουν ιχνος βιας και να παιζουν οι hardcore gamers δυσκολο. (το Little Big Planet ακομα το θεωρω παρείστικο και οχι hardcore.)

kabamaru
27-10-2011, 14:39
Στοχος μου ειναι να γινει κουβεντα γυρω απ το αυξημενο πολεμοχαρες του gaming. Πιο παλια απ οσο θυμαμαι δεν ηταν ετσι. Οι λεπτομερειες θελω να βγουν μεσα απο τις αποψεις μας. Προσωπικα, βαρεθηκα να βλεπω εικονες απο διαφορα games με σχεδον παντα τον ιδιο μαντραχαλο να κραταει ενα assault rifle (η κατι τετοιο).

Οταν "εδεσα" με το gaming, εδεσα γιατι μου επετρεπε να ζω ρολους και ζωες που δε μπορουσα να τους ζησω στην πραργματικοτητα. Εγινα βαρβαρος, μωρο, αεροπλανακι, ποδοσφαιριστης, πειρατης, τερας, τερατακι, πρωτογονος και πολλα αλλα. Τωρα τελευταια αυτο το ταξιδι εχει ολοενα και λιγοτερους προορισμους.

Και με κανει να αναρωτιεμαι: Γιατι τοσο πολυ shooting στα παιχνιδια; Επειδη επιασε το COD κι ολοι θελουν μεριδιο απ την καινουρια πιτα; Επειδη ειναι πιο ευκολο να τα φτιαξουν; Επειδη ειναι πιο ευκολο να τα παιξουν; (εννοω να μαθεις να το παιζεις, οχι να το τελειωσεις ή να το τελειοποιησεις)

Ε κι αφου εχω ενα σορο απορριες, ειπα να ρωτησω γενικα. Εν βοη.

MajereMP44
27-10-2011, 14:57
Το πιστολιδι ανεκαθεν υπηρχε.Το ξερο πιστολιδι εννοω.Πολλα παιχνιδια που ηταν Νο1 και μας ετρεχαν τα σαλια οταν τα βλεπαμε στα ουφαδικα, ηταν co-op παιχνιδια με μηδεν σκεψη και το μονο που σε ενδιεφερε ηταν να παρεις το οπλο που ριχνει με μια βολή 45 δεσμες laser και να καταστεφεις το 90% της πιστας.Ηταν βεβαια πιο αθωο τοτε διοτι δεν περναμε πρεφα και πολλα.Αν παιξεις τωρα το contra ας πουμε θα πεις τι αμερικανια σκετη ειναι τουτη εδω??Ειναι σαν το CoD στη νοοτροπία.

Την κατασταση στους hardcore νομιζω τη σωζουν οι αθλητικοι τιτλοι.Βεβαια υπαρχουν και τα fighting games τα οποια εχουν αλλη εντελως λογική αλλα επισης δεν εχουν σκεψη παρα μονο απομνημονευση και καλα αντανακλαστικά.

Υπαρχουν ενα σωρο λογοι που τα shooters εχουν το No1 λογο στη βιομηχανια και για εμενα ο σημαντικοτερος ειναι το online τους.Δεν ειναι καθολου ασχημο να ασχολεισαι με το multi απλως καποια στιγμη για εναν που ζηταει ποικιλια (αν καταλαβα καλα αυτο ειπες στη 2η παραγραφο) δεν θα τη βρει.

enstikto
27-10-2011, 15:08
μια παρένθεση:
Fighting πια εννοείς; Τα hack & slash (πχ gow) η τα fighting (πχ mortal kombat, street fighter κτλ;)
και στις 2 πετιπτωσεις (ανάλογα το παιχνίδι βέβαια) χρειαζεσε ΠΟΛΥ περιισοτερα από απομνημονευση κ αντανακλαστικά.
Στην 1η κατηγορία υπάρχουν παιχνίδια όπως το ngs2 κ το bayonetta που έχουν απίστευτο βάθος στο gameplay τους. Στο 1ο ειδικά πρέπει σχεδόν να γίνεις πραγματικός ninja για να το βγάλεις στα πιο δύσκολα επιπεδα.
Επίσης στα 2α παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ποιον έχεις αντίπαλο. Όχι μόνο πιον χαρακτήρα αλλά κ ποιον παίκτη γιατί άλλη τακτική χρησιμοποιεί ο κάθε παίχτης. Ναι, αν παίξουν 2 άσχετοι τα παιχνίδια θα είναι button mashing κ στην καλύτερη special moves festival. Αν παίξουν 2 όμως που ξέρουν απαιτειτε ΠΟΛΥ στρατηγική...
Κλεινω την παρένθεση :p

kabamaru
27-10-2011, 15:15
Ανεκαθεν υπηρχε και καλο ειναι παντα να υπαρχει. Δε νομιζετε οτι εχει shooter-οποιηθει/πολεμοποιηθει πολυ το gaming σκηνικο; Για να διασκεδασεις με αλλον τροπο (χωρις να σκοτωσεις) πρεπει να καταφυγεις στα indie και στο PSN. Εκει οπου, εκλιπόντων των δυνατων τεχνικων χαρακτηριστικων, υπαρχει εκεινο το.... magic touch στο gameplay που σε κανει να θες να παιζεις συνεχεια.

Εδω να κανω και μια σημειωση. Σε ολες τις τοποθετησεις να θεωρουμε αυτονοητο οτι δεν εννοουμε το απολυτο. Πχ δεν ειναι ΟΛΑ τα war games ασχημα, δεν ειναι ΟΛΑ τα indie games καλα κοκ...

MajereMP44
27-10-2011, 15:15
Fighting ελεγα τα Tekken κλπ.Κοιταξε η στρατηγικη ειναι μεν ενα θεματάκι.Αλλα ενταξει δεν ειναι και RTS:P
Οκ εχεις εναν γρηγορο χαρακτηρα με αδυναμες γροθιες, εναν μεγαλοσωμο αργοκινητο με πολυ δυνατα χτυπηματα, μια γυναικα γρηγορη και σε παρασυρει να κοιτας τη φουστα και τρως το ξυλο της χρονιας σου...δεν ειναι εντελως χαζο το gameplay εννοειται.Ειναι τετριμμενο ομως.ε?

enstikto
27-10-2011, 15:29
@Raistlin: Θα σου δώσω ένα παράδειγμα χρησιμοποιώντας έναν τίτλο που δυστηχώς δεν έχει ασχοληθεί πολύς κόσμος μαζί του και αυτός είναι τα blazblue.
Υπάρχουν γύρω στους 15 χαρακτήρες μόνο στο παιχνίδι αλλά είναι και οι 15 ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικοί. Και δεν μιλάω για special moves κτλ. ΟΛΟ το gameplay ΚΑΘΕ χαρακτήρα είναι εντελώς διαφορετικό. Υπάρχει η τύπισσα που οι περισσότερες κινήσεις της έχουν να κάνουν με το να κρατήσουν τον άλλο παίκτη μακρυά. Υπάρχει ένας άλλος ο οποίος έχει ένα "ρομπότ" και προσπαθεί να ρίξει τις μπούφλες του σε συνδιασμό με το ρομπότ κτλ κτλ.
Δίνω το συγκεκριμένο παράδειγμα γιατί είναι το καλύτερο για να κάνω το point μου. Πιστεύω όμως οτι σε ένα βαθμό ισχύει αυτό που είπα και στα άλλα fighting games (ναι ακόμα και στο tekken το οποίο το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ συγκριτικά με τα υπόλοιπα). Καταλαβαίνω πάντος τι θέλεις να πεις, αν και πιστεύω οτι αυτό που λες ισχύει περισσότερο για τον casual gamer παρά για τον hardcore...

@Kabamaru: Σίγουρα ισχύει αυτό που λες. Βασικά πουλάνε περισσότερο αυτού του είδους τα παιχνίδια. Βασικός λόγος είναι το COD το οποίο σε ένα μεγάλο βαθμό είναι επανάληψη του περσινού τίτλου και παρ'ολα αυτά πουλάει σαν τρελό...

kabamaru
27-10-2011, 15:42
@Raistlin: Θα σου δώσω ένα παράδειγμα χρησιμοποιώντας έναν τίτλο που δυστηχώς δεν έχει ασχοληθεί πολύς κόσμος μαζί του και αυτός είναι τα blazblue.
Υπάρχουν γύρω στους 15 χαρακτήρες μόνο στο παιχνίδι αλλά είναι και οι 15 ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικοί. Και δεν μιλάω για special moves κτλ. ΟΛΟ το gameplay ΚΑΘΕ χαρακτήρα είναι εντελώς διαφορετικό. Υπάρχει η τύπισσα που οι περισσότερες κινήσεις της έχουν να κάνουν με το να κρατήσουν τον άλλο παίκτη μακρυά. Υπάρχει ένας άλλος ο οποίος έχει ένα "ρομπότ" και προσπαθεί να ρίξει τις μπούφλες του σε συνδιασμό με το ρομπότ κτλ κτλ.
Δίνω το συγκεκριμένο παράδειγμα γιατί είναι το καλύτερο για να κάνω το point μου. Πιστεύω όμως οτι σε ένα βαθμό ισχύει αυτό που είπα και στα άλλα fighting games (ναι ακόμα και στο tekken το οποίο το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ συγκριτικά με τα υπόλοιπα). Καταλαβαίνω πάντος τι θέλεις να πεις, αν και πιστεύω οτι αυτό που λες ισχύει περισσότερο για τον casual gamer παρά για τον hardcore...

@Kabamaru: Σίγουρα ισχύει αυτό που λες. Βασικά πουλάνε περισσότερο αυτού του είδους τα παιχνίδια. Βασικός λόγος είναι το COD το οποίο σε ένα μεγάλο βαθμό είναι επανάληψη του περσινού τίτλου και παρ'ολα αυτά πουλάει σαν τρελό...

Το blazblue ειναι παραδειγμα προς μιμηση και πολυ αγαπητο μου παιχνιδι (Tager FTW)

Το COD εχει πολλες "αμαρτιες" στην πλατη του γι αυτην τη γενια και ισως την επομενη. Πλεον σιχαινομαι την σκεψη και μονο, οτι το προτυπο ενος gamer ειναι ο στανταρ, κοντοκουρεμενος, τουμπανο-κομαντο. Καποτε ειχα 2 (!) παιχνιδια οπου ο χαρακτηρας ηταν μωρο (!!). Το baby jo και το bckid. Μια χαρα πλατφορμ της σειρας. Τωρα οχι απλα δεν υπαρχουν "της σειρας", κοντευουμε να πουμε οτι δεν υπαρχουν πλατφορμ. Νομιζω οτι εχει χαθει η αθωοτητα απ το gaming.

Valkyre
27-10-2011, 15:44
Eννοειται οτι εχει γινει πολυ πολεμοχαρες το gaming. Δεν το αμφισβητει κανεις αυτο. Γι αυτο κι εγω ως επι το πλειστον αποφευγω παιχνιδια που απλα ζητουν απο εμενα ανεγκεφαλο εντελως shooting και προτιμω εκεινα που εχουν κατι παραπανω να σου πουν. Εχουν δεν εχουν οπλα.

MajereMP44
27-10-2011, 15:47
@enstikto Για τη σειρα μου εχει μιλησει μια ψυχη....τον εχω δει και κατα καιρους να λιωνει στο παιχνιδι...πρεπει τωρα τελευταια να εφτιαξε και ενα thread κατι για οπλα κουζινομαχαιρα δεν καταλαβα καλά...και οντως ετσι οπως το λες ειναι, αλλωστε εγω περαν του Fighting Vipers (saturn) Tekken 3, Soul Calibur 1/2 και MOrtal Combat στο PS2 (εκεινο που ειχε διαφορες τεχνικες ο καθε χαρακτηρας δεν θυμαμαι πως το ελεγαν) δεν εχω ασχοληθει.Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις, μια μολις την ανεφερες!Δεν ειμαι hardcore στα fighting ουτε και χυμαδιο ομως, ενα ενδιαμεσο φρουτο θα ελεγα.

@Kab το εχω πει εδω παλιοτερα, πολυ διαφωνησαν βεβαια θα το πω και τωρα: δεν ειναι κατασταση αυτη να ψαχνεις πρωτοτυπια σε καινουρια κονσόλα μονο μεσα απο retro τιτλους, remakes, PSN titles.Απο τα μεγαθηρια της κονσόλας 2 τιτλοι ειναι καινουρια φυντανια , το Ιnfamous και το Uncharted.(δεν μουρχεται καποιο αλλο τωρα :P) . To μεν Infamous δεν ασχοληθηκα αλλα προφανως και εχει οπλα και το δε Uncharted ασχοληθηκα και επισης εχει οπλα!Μαλιστα η αρσενική Lara aka Drake, ειναι χολιγουντιανου επιπεδου περιπετεια.Ας αρχισουν οι χοροι τωρα:P

kabamaru
27-10-2011, 15:53
Κοιταξε να δεις. Απο δω το παμε απο κει το παμε, ολοενα και πιο κοντα ειμαστε να βαλουμε κι αλλα συγχρονα προβληματα εδω. Μηπως απο καπου πιασαμε το κουβαρι του φαυλου κυκλου και βρηκαμε μια ακρη; Να το ξεμπλεξουμε δεν παιζει.

Val μαζι σου, ειμαι μεσα για καθε εξυπνο παιχνιδι και χαρηκα που το Portal 2 πηρε το Golden Joystick καλυτερου παιχνιδιου. Γιατι ομως τοσο φανταριλικι γενικα... Να πεις οτι εχει και κανεναν live πολεμο στυλ Gulf War και να εμπνεει...

@Majere... Το παιχνιδι που ψαχνεις ειναι το Deadly Alliance. Θυμαμαι που το λιωναμε με τον αδερφο σου, τον Καραμον.

MajereMP44
27-10-2011, 16:18
Tι μου τον θυμισες τωρα....επρεπε να τον ταϊσω μια μερα με σκετες πατατες μεχρι να γεμισει το μυαλο του με κατι, διαφορετικά δεν θελω να τον ξερω.

Μα (κοιτα λεξη που βρηκα να αρχισω προταση) δεν ειναι κρυφο οτι ψαχνεις με τη σφεντονα ενα παιχνιδι που να εχει πρωτοτυπια.Τα πιανουν απο δω, τα φερνουν απο κει και βγαζουν στο τελος το ενα παιχνιδι πισω απο το αλλο με επικεντρο το ιδιο μοτιβο.ΗΠΑ...και ειπα.

kouvaneiro
14-01-2012, 14:56
limbo και τα σπαει κιολας....

kabamaru
14-01-2012, 15:14
Aκομα δε δεησα να το αγορασω. Κριμα για μενα.

Nek_Food
14-01-2012, 16:05
κάπου στις 36 ώρες, μπορεί κάτι παραπάνω.
ήδη αρχίζουν να τρέμουν τα χέρια μου
"I must kill... I must kill..."

kabamaru
14-01-2012, 18:52
κάπου στις 36 ώρες, μπορεί κάτι παραπάνω.
ήδη αρχίζουν να τρέμουν τα χέρια μου
"I must kill... I must kill..."

LOL Εχουμε φτασει σε επιπεδα εθισμου, λες, Νεκταριε;

Nek_Food
14-01-2012, 23:11
Λες; Πάντως σήμερα τάισα το BF3 στο PS3 και έπαιξα για κάνα 3h και ξελαμπίκαρα. :)

kabamaru
15-01-2012, 10:01
Δε θελω να μειωσω κανενα παιχνιδι, ασ το πω αυτο εκ των πρωτερων.

Νεκταριε εισαι παλιος παικτης. Την αναγκη να καθαρισεις κατι την ειχες και στις παλιες γενιες ή δημιουργηθηκε προσφατα; Εκανα το λαθος και κατεβασα το romstation.fr και παιζω παλια παιχνιδακια απο snes και mega drive κι εχω κολλησει. Τοτε πως την παλευαμε χωρις fps/action adventure ξερωγω;;

Lefteris_X
15-01-2012, 10:21
κάπου εδώ την έχω την "καραμέλα" που πιπιλιέται σε τέτοιες ερωτήσεις (που έχω κάνει κ εγώ μέσα στην τελευταία δεκαετία, πολλές φορές)......

α! κάτσε την βρήκα και μάλιστα σε δύο γεύσεις:

η μία γεύση πάει κάπως έτσι --> άλλαξαν οι εποχές

και η άλλη ----> είναι διασκεδαστικά τα FPS αλλά και shooter εν γένει.

κανάς πιτσιρικάς να μας τερματίσει το R-Type να δει τι εστί φυστίκι διασκέδασης; :D

Nek_Food
15-01-2012, 11:07
Δε θελω να μειωσω κανενα παιχνιδι, ασ το πω αυτο εκ των πρωτερων.

Νεκταριε εισαι παλιος παικτης. Την αναγκη να καθαρισεις κατι την ειχες και στις παλιες γενιες ή δημιουργηθηκε προσφατα; Εκανα το λαθος και κατεβασα το romstation.fr και παιζω παλια παιχνιδακια απο snes και mega drive κι εχω κολλησει. Τοτε πως την παλευαμε χωρις fps/action adventure ξερωγω;;
Πάντα υπήρχε στο αίμα μου (μέγας φαν του Wolf3D, μερόνυχτα να καίγομαι σε αυτό και να το τερματίζω ξανά και ξανά και ξανά και ...) απλά μετά τα CoDs/BF/MOH και φυσικά να ξεχωρίσω το CoD4 έγινε τοξικό το όλο ζήτημα. Ήρθε κάποια στιγμή και το Killzone 2 και τα Gears/Uncharted πλέον και να θέλεις να "ξεκόψεις" η εξάρτηση και οι πειρασμοί μεγάλοι. Μου αρέσουν ωστόσο περισσότερο τα πιο earthly παιχνίδια του είδους και από interstellar κυρίως τα Gears και Mass Effect (που και shooter να μην το πεις, όσο να 'ναι δεν το αποφεύγεις). Το Halo έλιωσα στο πρώτο αλλά τα υπόλοιπα όχι τόσο, το Reach παρόλα αυτά μου άρεσε. ΟΚ, είμαι όχι μόνο multiplatform gamer αλλά και multitype (όλα τα αλέθω ένα πράγμα) και για αυτό ίσως να είμαι απλά καλός στα περισσότερα αφού παίζω τα πάντα και δεν εξειδικεύομαι σε κάτι να γίνω εξαιρετικός σε αυτό. Αλλά ναι ομολογώ ότι μου αρέσουν τα FPS, πάντα μου άρεσαν και στην τρέχουσα γενιά είναι στο απόγειο τους.

kabamaru
15-01-2012, 13:39
Kαταλαβα Νεκ...
Αλλαξαν οι εποχες λεει ο Λευτερης κι εχει ισως δικιο. Μονο εγω αραγε εκανα σα χαζος οταν ειδα το Rayman Origins; Η και οι πιο νεες γενιες;
Ενα παιχνιδι σε μια κατηγορια που εμοιαζε νεκρη και στερεμμενη. Ομως μας ξυπνησε το αισθημα οτι μπορουμε να διασκεδαζουμε πηδωντας εδω κι εκει και βλεποντας ομορφα, εντονα χρωματακια.
Και οχι απαραιτητα πετωντας χειροβομβιδες και σφαζοντας με τσεκουρια.

Δεν ειμαι φιλειρηνιστης ή χορτοφαγος ή κατι τέτοιο. Απλα θελω να λιγο ποικιλια βρε αδερφε...
Λευτερη, το R-Type ειναι 10ΧDark Souls στην δυσκολια. Αλλαξαν οι εποχες οντως...

MrOlethros
15-01-2012, 14:07
ειναι κι αναλογα τις ορεξεις που εχει ο καθενας

εγω πχ ειμαι gamer αλλα οχι της μιας κατηγοριας, μπορει να παιζω FPS για ενα ολοκληρο μηνα(online CoD) αλλα για να ξεφυγω ριχνω κι ενα adventure στο ενδυαμεσο ή γενικα οτι αλλο βρεθει μπροστα μου απλα για να αλλαξω κλιμα

Lefteris_X
15-01-2012, 15:25
δεν είναι τυχαίο που έχω λιώσει το Rayman Origins, όπως επίσης και ότι δεν έχω ασχοληθεί με κανένα FPS στο PS3...





ΥΓ: Περί "καραμέλας" Απόστολε, εννοείται ότι ειρωνικά προς την συνεχώς-αναπαραχθείσα-ατάκα την είπα. Τις εποχές οι άνθρωποι τις ορίζουν και όχι το αντίθετο = κάθε "εποχή" αντικατοπτρίζει τις ορέξεις των ανθρώπων και εν γένει τα γούστα τους...Εμφανέστατα οι παλιοί στα 8-bit και 16-bit (ήτοι ΟΧΙ PC πλατφόρμα, αλλά Master System - Megadrive, NES - SNES, Atari - Amiga) πλέον δεν είναι το κυρίαρχο μέρος της βιομηχανίας.......αλλά είναι όλοι οι old (και new) school PC-άδες...εξ ου και δεν υπάρχει "χώρος" για τους προαναφερθέντες (8+16-bit) gamer πλέον...(εκτός εξαιρέσεων πχ. Rayman....που και πάλι οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα, της επικράτειας των PC-like gamer)

garrett156
15-01-2012, 18:22
και παλια τα shoot em up's ηταν απο τα δημοφιλεστερα genres παιδια,τι και αν ηταν sidescrolling...αν σηκωνε και τοτε το first person το ιδιο θα γινοταν πιστευω.εξου και με το που εσκασαν τα doomοειδη δωθηκε το εναυσμα για το μελοντικο πανηγυρι.

kabamaru
15-01-2012, 18:28
δεν είναι τυχαίο που έχω λιώσει το Rayman Origins, όπως επίσης και ότι δεν έχω ασχοληθεί με κανένα FPS στο PS3...





ΥΓ: Περί "καραμέλας" Απόστολε, εννοείται ότι ειρωνικά προς την συνεχώς-αναπαραχθείσα-ατάκα την είπα. Τις εποχές οι άνθρωποι τις ορίζουν και όχι το αντίθετο = κάθε "εποχή" αντικατοπτρίζει τις ορέξεις των ανθρώπων και εν γένει τα γούστα τους...Εμφανέστατα οι παλιοί στα 8-bit και 16-bit (ήτοι ΟΧΙ PC πλατφόρμα, αλλά Master System - Megadrive, NES - SNES, Atari - Amiga) πλέον δεν είναι το κυρίαρχο μέρος της βιομηχανίας.......αλλά είναι όλοι οι old (και new) school PC-άδες...εξ ου και δεν υπάρχει "χώρος" για τους προαναφερθέντες (8+16-bit) gamer πλέον...(εκτός εξαιρέσεων πχ. Rayman....που και πάλι οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα, της επικράτειας των PC-like gamer)

Nα σου δωσω +1000, να σου δωσω +1000000, λιγα θα ναι. Εννοειται πως σε καταλαβα γι αυτο εφερα το Rayman για παραδειγμα. Μεχρι και η Nintendo πουλησε το ιδιαιτερο gameplay των παιχνιδιων της για να κερδισει χρημα απο την εξελισσομενη αγορα των neo-gamers.
Επαιζα χθες το Donkey Kong Country του 94. Καποιο περιοδικο του χε βαλει 100 τοτε...
Α ναι! Κατοσταρι παλια δεν επαιζε, αλλα τεσπα...
Και σκεφτηκα ποσο λιγη σχεση εχει με τα Wii-fitness, wii-cooking, wii-ποδηλατο και wii-λεμονοστιφτη που βγαζει τωρα.

Ελπιζω το WiiU να επαναφερει το gaming fun, γιατι ακουγεται οτι η εταιρια θα κανει στροφη. Κι αυτο που με τρομαζει ειναι οτι οι σημερινοι hardcore gamers με την λεξη στροφη καταλαβαινουν CoD στο WiiU.

Λες ρε συ οντως να ειναι οι PC-like gamers που προωθουν αυτην την FPS-mania? Επειδη το PC απεκτησε gaming ταυτοτητα με το Doom 2; Tην απαρχη των fps?

Lefteris_X
16-01-2012, 00:56
"Λες ρε συ οντως να ειναι οι PC-like gamers που προωθουν αυτην την FPS-mania? Επειδη το PC απεκτησε gaming ταυτοτητα με το Doom 2; Tην απαρχη των fps?"

μάγος είσαι; :D

kabamaru
16-01-2012, 01:17
και παλια τα shoot em up's ηταν απο τα δημοφιλεστερα genres παιδια,τι και αν ηταν sidescrolling...αν σηκωνε και τοτε το first person το ιδιο θα γινοταν πιστευω.εξου και με το που εσκασαν τα doomοειδη δωθηκε το εναυσμα για το μελοντικο πανηγυρι.

Θελω να πω για τα sidescrollers που ανεφερε ο φιλος garrett, οτι ναι, ηταν μεγαλοι κερματοφαγοι και αγαπητο ειδος, αλλα δεν ηταν το κυριαρχο ειδος. Τα platform ζουσαν και βασιλευαν, οπως επισης ανθιζαν ενα καρο αλλα περιεργα κι ενδιαφεροντα παιχνιδια.

panos_samos
05-02-2012, 00:06
Τα βιντεοπαιχνίδια πάντα πολεμόχαρα ήταν δυστυχώς..

chronohill
16-02-2012, 18:38
Eπαιξα το "to the moon" και το απολαυσα.Αριστουργημα απτα λιγα.Χωρις μαχες μονο στορυ και συναισθημα...αυτα ειναι παιχνιδια...

kabamaru
16-02-2012, 19:21
Απολαυσα κι εγω το Rayman. Αν κι εχει "ξυλο", το ολο σκηνικο μονο βια δε φερνει στο μυαλο. Ελπιζω και σε περισσοτερα adventure τυπου Lucasarts, οπου μπορει να σου χε δεκα πολυβολα μπροστα, αλλα εσυ να επρεπε να στησεις παγιδα με μια καλτσα κι ενα κομματι τυρι, ξερωγω...

aris13
16-02-2012, 23:02
Αυτο το καιρο ξαναπαιζω ενα απο τα αγαπημενα μου adventure games αυτης της γενιας.

http://pics.mobygames.com/images/covers/large/1285844192-00.jpg

Το προτεινω ανεπιφυλακτα σους κατοχους DS και στους φαν της noir λογοτεχνιας.

Last Window: The Secret of Cape West - Chapter 3: December 20, 1980 (3/4)

enstikto
17-02-2012, 09:55
Δεν το ξέρω το παιχνίδι αλλά ο τύπος στο εξώφυλλο μου θύμισε αμέσως τον Light απο το Death Note (εντελώς άκυρο το post μου).

@Kabamaru: Δυστηχώς δεν πουλάνε ρε φίλε τα adventurάκια. Και μένα μου έχουν λείψει πάρα πολύ οπότε ότι βγαίνει στο στυλ το τσιμάω αμέσως. Μακάρι να βγάλουν έστω και remastered εκδόσεις των καλύτερων lucas arts adventures (day of the tentacle, indy 4, loom, full throttle, grim fandango - καλά το grim είναι ΤΟ ΕΠΟΣ).
Προς το παρόν νομίζω περιμένουμε Larry 1 remake δια χειρός Al Lowe βεβαίως βεβαίως (wouldn't have it any other way!!!)

kabamaru
17-02-2012, 10:35
@ Εnstikto: To Larry το περιμενω πως και πως. Γενικα και το Journey ειναι μεσα στα αμεσα πλανα μου. Ευτυχως κρατανε καποιοι devs ακομα και δεν το χουν γυρισει στο shooter.

george13gr
19-02-2012, 19:46
4-5 μηνες απο τοτε που παρατησα το gt 5 . .

NoobShyBot
20-02-2012, 15:55
Ωραίο θέμα το οποίο τώρα βλέπω πρώτη φορά.Παιχνίδι χωρίς όπλα έχω να παίξω από χτες.Παιχνίδι με όπλα επίσης από χτες.
Μέσα στο 2012 οι μόνοι τίτλοι που έχω τελειώσει είναι τα Rayman Origins + Ghost Trick Phantom Detective (DS).Ξεκίνησα το ΚΖ2,έχασα τα saves,πήγε στην άκρη.Εδώ και 1 μήνα ασχολούμαι με το Mass Effect 1 (X360) και όποτε έχω όρεξη για φορητό gaming παίζω Professor Layton and the Curious Village (DS) ενώ από χτες έχω ξεκινήσει και το Super Princess Peach (DS).Όπως καταλαβαίνετε,με εξαίρεση την παρένθεση του ΚΖ2 και το Mass Effect ότι έχω παίξει φέτος,ως τώρα δεν έχει όπλα μέσα.Εκτός κι αν υπολογίζουμε τα μπουκέτα του Rayman,τα πυρά που ρίχνει το Mosquito του καθώς και την ομπρέλα της Peach με την οποία χτυπάω ανυποψίαστα goombas & χελωνίτσες.


υ.γ.Ενώ τελείωνα το ποστ θυμήθηκα ότι έχω τελειώσει και το Shank φέτος,οπότε το βάζουμε κι αυτό στην παρένθεση έτσι;:P

Spiros20
23-02-2012, 02:47
Lol δεν θυμάμαι; Από το Heavy Rain? xD
Βασικά πολύ Rock Band παίζω άμα μετράει αυτό. Δεν έχει όπλα. Εκτός και άμα πάρεις την κιθάρα που κρατάς για όπλο, ή τα Drums για Heavy Attack :P
Φανταστείτε να μην υπήρχαν όπλα; Δεν θα υπήρχαν τα 3/4 των παιχνιδιών.

kabamaru
23-02-2012, 02:56
Εγω λεω τα 9/10