PDA

View Full Version : Online gaming: Μήπως οδηγείται μόνο του στον εκφυλισμό;



kabamaru
09-10-2011, 21:46
Λίγο ή πολύ, όλοι μας έχουμε βιώσει αρνητικές εμπειρίες στο online παιχνίδι. Από βρισιές και προσβολές σε disconnect και cheating που αλλοιώνουν την gaming εμπειρία με τον ένα τρόπο ή τον άλλο, λιγότερο ή περισσότερο.

Παράδειγμα: Να θέλεις να παίξεις pro λίγο σοβαρά κι ενώ διαλέγεις τα Αγγειοπλαστεία (λέμε τώρα) ο άλλος να παίρνει Barcelona, γρήγορα-γρήγορα και με μόνο σκοπό τους πόντους της νίκης. Παρ όλα αυτά όταν το σκορ πλησιάζει το 3-0, πατάει ένα disconnect κι όλα καλά. Δεν κέρδισες, δεν έχασες, αλλά περισσότερο όλων, δεν ευχαριστήθηκες .

Αργά αλλά σταθερά, οι gamers διαλέγουν να παίζουν online μόνο με φίλους τους για να γλιτώσουν, πρωτίστως, τα νεύρα τους, αλλά και να ευχαριστηθούν το παιχνίδι τους (που πλήρωσαν), που είναι και όλο το νόημα.

Χωρίς όλα αυτά να σημαίνουν ότι το online gaming είναι κακό και χωρίς (κερδοφόρες κυρίως) προοπτικές, μήπως με τη συμπεριφορά μας το οδηγούμε προς τα πίσω; Μήπως τείνει να γίνει απλώς μια βελτιωμένη έκδοση του παλιού, καλού, σπιτικού διπλού/τετραπλού; Μήπως μας εξυπηρετεί μόνο και μόνο στο ότι οι φίλοι μας μένουν μακριά και δε βολεύει να πάμε στο σπίτι τους;

Και τέλος μπορεί ν αλλάξει κάτι;

djpar
09-10-2011, 21:49
σωστα τα λες φιλος,ενταξει δεν ειναι ολοι ετσι ομως στο ονλινε

kabamaru
09-10-2011, 21:52
σωστα τα λες φιλος,ενταξει δεν ειναι ολοι ετσι ομως στο ονλινε

Eτσι ειναι. Ποτε δεν ειναι ολοι καλοι οι κακοι. Προβληματιζομαι ομως οτι η συμπεριφορα καποιων/λιγων/μερικων χαλαει την εμπειρια των υπολοιπων.

djpar
10-10-2011, 00:45
μπορει αλλα δεν μπορεις να κανεις κ αλλιως,εγω γιαυτο εκοψα να παιζω με ελληνες στο προ...ρε φιλε πολυ βρισιδι ενω με ξενους τα πραγματα ειναι πιο καλα

kabamaru
10-10-2011, 14:26
μπορει αλλα δεν μπορεις να κανεις κ αλλιως,εγω γιαυτο εκοψα να παιζω με ελληνες στο προ...ρε φιλε πολυ βρισιδι ενω με ξενους τα πραγματα ειναι πιο καλα

Εγω εχω φαει πολυ βρισιδι απο Ιταλους. Οποτε γενικα παιζω με ατομα που ξερω

MajereMP44
10-10-2011, 14:35
Σε ποια γλωσσα σε βρισανε? αν ακουσες pustola,scatola δεν ειναι κακες λεξεις να ξερεις.

Το ποιο βασικο ερωτημα που θετεις ειναι τι θα γινει?"μπορει να αλλαξει κατι?"

Αστα βράστα....δεν βλεπω τιποτα διαφορετικό.Οι πιο παλιοι στο gaming θα μαζευονται σε σπιτια (οπως μαζευονταν παλια στα ουφαδικα) . Για ενα παιδι 12-13 που θα μπει στο gaming με το online σαν βασικό mode σε ολα τα παιχνιδια, θα παει βολτα για να παρει το καλυτερο headset και αντιο "κοινωνική πλευρα του gaming".

kabamaru
19-10-2011, 13:13
Επισης αντε να παιξεις σοβαρα οταν δε σ αφηνει και το ιδιο το παιχνιδι. Τι εννοω: Να υπαρχει διαχωρισμος στα levels. Δε γινεται να μπαινω εγω με μαχαιρακι και πιστολι κι ο αλλος να εχει κανονι και σφυρι μ αστροπελεκια επειδη εφτασε level 45ριζα2!

djpar
19-10-2011, 13:27
ριζα 2?....χαχαχαχαχα

kabamaru
19-10-2011, 13:58
Πρεπει οι αντμινς να βαλουν ριζες και λογαριθμους στις επιλογες post :Ρ

Kane
24-10-2011, 22:11
Προσωπικά με ενδιαφέρει μόνο η co-op πλευρά του online, όπου αυτή υπάρχει. Αλλά είναι τόσο εύκολο να σου σπάσει τα νεύρα το εκάστοτε παιχνίδι με τελειωμένους servers ή ο πάροχος internet ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να συμβεί. Offline και έχω το κεφάλι μου αρκετά πιο ήσυχο.

spyros arianara
29-10-2011, 15:21
πιστευω οτι οδηγειτε στον εκφυλισμο για πολλους λογους και για αυτους που αναφερες αλλα και για αλλους, π.χ καθε νεο παιχνιδι που βγαινει ειναι μια watered down εκδοση του προηγουμενου μονο και μονο για να ειναι ολοι καλοι σε αυτο, αυτο ομως χαλαει τον ανταγωνιστικο χαρακτηρα του online gaming και γινετε σουπα.
Τρανο παραδειγμα τα call of duty που τα θεωρω εμετικα αλλα ικανοποιουν τους περισσοτερους εγωιστες gamers που θελουν σωνει και καλα να κανουν kills αμετρητα και δεν τους ενδιαφερει να ειναι medic π.χ και να προσφερουν στο ομαδικο παιχνιδι παρολο που πιθανον να μην εχουν τοσο "skill" στα kills.To μονο που τους νοιαζει ειναι τα kills οποτε παιχνιδια σα το killzone 2 τα οποια εχουν χωρο για ολους ,καθενας εκει που μπορει, οχι απαραιτητα μονο kills, δεν γινονται αποδεκτα απο το συνολο των gamers και ερχετε το killzone 3 σαφως εκφυλισμενο.
Στο τελος εχουμε παιχνιδια τα οποια ικανοποιουν απλος τον εγωισμο και εχουν χαλια gameplay, και ναι απο μπινελικια σε ενα τετοιο περιβαλλον ατελειωτα!

kabamaru
29-10-2011, 15:25
Μ αρεσει η αποψη σου και δεν ειχα σκεφτει αυτον τον παραγοντα. Αν και αρειαναρα, + ρεπ απο μενα.

plomari123
14-11-2011, 19:51
geia sas paidia eimai kainourgios sto forum parolou pou paizw 3 xronia online sto ps3 polu wraio topic thelw na pw kai egw ti exw viosei apo to online katarxhn oi ellhnes sto pro den paizontai re paidia ti vrusidi exw faei akomh kai thn ana exoun vrisei kai sto 12 pou den kolaei to online kai to euxaristiesai den paizw pia giati ksenerwsa tis perisoteres fores tuxainw me ellhnes kai den mporw mou span ta neura anti na koitaksoun na kanoume ena wraio macthaki vrizoun kai eirwneuontai.kai sto call pou eimai fun kai exw faei ametrhtes meres online fetos phra bf3 logo tou oti emeine idio opws to mw3 kai opws anefere parapanw enas xrhsths koita mono ta kills kai exei seinexomeno treksimo kai se pianei uperentash anti na se xalarwsei enw sto bf3 pou to agorasa xwris na to dokimasw to online einai san na kaneis apostoles seterasteies pistes.telos pantwn epeidei sto psn exw filous pou paizoun call oloi opoios paizei bf3 kai thelei as steilei id na kanoume kamia omada na to xaroume

plomari123
14-11-2011, 20:04
Α και συγγνωμη για τα greekglish

savas
03-12-2011, 07:33
δεν διαβασε κανεις το ποστ σου ολοι ζαλιζομαστε με τα λατινικα που μηλανε ελληνικα αμα θελεις να το διαβασουμε ξαναγραψτο με ελληνικους χαρακτηρες

Venigre
06-12-2011, 00:55
η μεγαλύτερη εμπειρια που είχα online ήταν το WoW.. οπού εκει είδα όλους τους τύπους gamers απο αυτούς που λέμε ζώα μεχρί πολύ γαματα άτομα.. γρήγορα κατέληγες να παίζεις με άτομα που γουσταρες και με την παρέα σου...και περνούσαμε καλα αλλά αυτό γίνετε και όταν παίζεις μονοπολυ σπίτι σου με τη διαφορα οτι η παρέα σου είναι μαζί σου σπίτι σου..

τώρα στο psn προτημώ να παίζω με φίλου και με άτομα που με τον καιρό έχω γνωρίσει στο psn και παιρνάω καλα...

οι Ελλήνες το έχουμε να βρίζουμε ευκολα σε games στο νετ και να παίζουμε και χάλια.. αλλά αυτό δεν θα με σταματήσει να περναώ καλα απλά θα βρήσκω άλλα άτομα να παίζω!

savas
20-03-2012, 20:07
χωρις online ειμαστε στη 10ετια του 90
να παιζεις μονος σου ενα στορυ δεν εχει και τοσο πλακα

Kane
21-03-2012, 09:57
Εξαρτάται τι ιστορία είναι αυτή και τι θεωρεί πλάκα ο καθένας. Εγώ δεν παίζω ποτέ Online (εκτός από κανένα co-op με φίλους μόνο στη χάση και στη φέξη) και σε διαβεβαιώ ότι το διασκεδάζω αφάνταστα.

RVL
21-03-2012, 11:03
χωρις online ειμαστε στη 10ετια του 90
να παιζεις μονος σου ενα στορυ δεν εχει και τοσο πλακα
Μια χαρα πλακα εχει, δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που πολλοι απο εμας την δεκαετια του 90 ευχαριστηθηκαμε τo gaming πολυ περισσοτερο απ'οτι τωρα.
Πλεον η λογικη της βιομηχανιας ειναι visual > gameplay, παλιοτερα ισχυε το αντιθετο.

RSX
21-03-2012, 14:32
kabamaru εχεις δικιο σε οσα λες.Μερικοι ειναι τοσο εγωιστες σε μερικα θεματα.
Τα μονα που παιζω οnline ειναι GT5 και Revelations.
στο AC ευτυχως δεν υπαρχουν βρισιδια κ τετοια ουτε και chat.
στο GT5 δεν εχω πετυχει κανεναν να βριζει αλλα να παιζει τσατσικα ωστε να κερδιζει παντα.Παρ ολα αυτα αν παιζεις πχ με ελληνες δεν ειναι σαν τους ξενους.Εχω πετυχει γκρουπ με πολωνορουμανορωσους κλπ που δεν σε αφηνουν ουτε να στριψεις,κατευθειαν πανω σου.
Οσες φορες εχω παιξει με αγγλους,ισπανους και ελληνες ειναι υποδειγματικοι,Με εχουν βοηθησει απειρα σε στησιμο αυτοκινητων κλπ,ακομα δλδ και να δηλωσεις οτι κανεις τρεχεις να κανεις χρονο σου κανουν στην ακρη κ αν δεν προλαβουν ΖΗΤΑΝΕ ΣΥΓΝΩΜΗ!!
δεν θα ξεχασω ποτε την πρωτη φορα που μπηκα σε γκρουπ με ελληνες για drift το πως με βοηθησαν.Τους εδωσα αυτοκινητο,το στησανε και μου στειλανε πισω!

psx3
21-03-2012, 18:05
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί στοχοποιείται το online, επειδή η ελληνική φυλή έχει μια συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία/ταμπεραμέντο όπως όλοι γνωρίζουμε (με κάποιες εξαιρέσεις βεβαίως)...

Μου θυμίζει αυτούς που κράζουν το facebook γιατί μερικές γκόμενες είναι attention whores (μερικές το παραδέχονται κιόλας)... γιατί στοχοποιείτε την τεχνολογική εφεύρεση που λέγεται facebook και όχι την ανθρώπινη ματαιοδοξία που ευδοκιμεί, ειδικά στις γυναίκες; Το facebook/internet δεν υπήρχε πάντα, η ματαιοδοξία υπάρχει εδώ και 1000άδες χρόνια.

Τα ίδια (και χειρότερα) χάλια γίνονται στους ελληνικούς δρόμους, πόσο μάλλον γιατί εκεί κοστίζει σε πραγματικές ζωές (όχι virtual deaths σε servers).

Μήπως να καταργήσουμε και την κόρνα (άλλη μια τεχνολογική εφεύρεση) επειδή ο Ελληνάρας την κάνει abuse;

Έχετε πρόβλημα με υβριστές; Η λύση λέγεται mute. Κρίμα που στον δρόμο δεν μπορείς να κάνεις mute κανέναν, αλλά τουλάχιστον στο online μπορείς...

Τώρα για τα levels/ranks, εκεί υπάρχει πρόβλημα "chicken and egg situation"... τι εννοώ με αυτό;

Πολλοί λένε ότι το τάδε παιχνίδι (γενικά αναφέρομαι) είναι ΜΟΝΟ για single player και δεν ασχολούνται ΚΑΝ με το online. Το αποτέλεσμα ξέρετε ποιό είναι;

Να παίζουν μόνο οι καμμένοι φτάνοντας σε ψηλά levels και να σκίζουν τους noobs, γιατί ΔΕΝ υπάρχουν πολλοί noobs έτσι ώστε το matchmaking να είναι level-based. Και γιατί δεν υπάρχουν πολλοί noobs; Το ανέφερα πιο πάνω: «έλα μωρέ που θα παίξω online το X game, μόνο για single αξίζει».

Μην παραπονιέστε λοιπόν, η λύση αν είναι θα έρθει από εμάς συλλογικά, όταν το αποφασίσουμε.

Για τα εσκεμμένα disconnections είναι και αυτό πρόβλημα, το οποίο υπάρχει σε παιχνίδια που δεν έχουν κάποιο penalty. Βέβαια αν οι developers βάλουν penalty, μετά οι ragequitters θα κλαίγονται με διάφορες δικαιολογίες... δεν βγάζεις άκρη.

tnf50
21-03-2012, 23:12
kabamaru εχεις δικιο σε οσα λες.Μερικοι ειναι τοσο εγωιστες σε μερικα θεματα.
Τα μονα που παιζω οnline ειναι GT5 και Revelations.
στο AC ευτυχως δεν υπαρχουν βρισιδια κ τετοια ουτε και chat.
στο GT5 δεν εχω πετυχει κανεναν να βριζει αλλα να παιζει τσατσικα ωστε να κερδιζει παντα.Παρ ολα αυτα αν παιζεις πχ με ελληνες δεν ειναι σαν τους ξενους.Εχω πετυχει γκρουπ με πολωνορουμανορωσους κλπ που δεν σε αφηνουν ουτε να στριψεις,κατευθειαν πανω σου.
Οσες φορες εχω παιξει με αγγλους,ισπανους και ελληνες ειναι υποδειγματικοι,Με εχουν βοηθησει απειρα σε στησιμο αυτοκινητων κλπ,ακομα δλδ και να δηλωσεις οτι κανεις τρεχεις να κανεις χρονο σου κανουν στην ακρη κ αν δεν προλαβουν ΖΗΤΑΝΕ ΣΥΓΝΩΜΗ!!
δεν θα ξεχασω ποτε την πρωτη φορα που μπηκα σε γκρουπ με ελληνες για drift το πως με βοηθησαν.Τους εδωσα αυτοκινητο,το στησανε και μου στειλανε πισω!

Καλα ο τοπος καταγωγης δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση...