PDA

View Full Version : Exclusive Official Metal Gear Solid 4 thread (MONO εντυπώσεις και νεα,ΟXI spoilers!)



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]

Valkyre
07-08-2013, 16:37
Oχι η Fox Engine αποκαληφθηκε επισημα μολις πριν λιγους μηνες. Το MGS4 αν δεν κανω λαθος χρησιμοποιει την μηχανη του MGS3 αλλα πουσαρισμενη φυσικα.

Ειναι λογικο να ειδες τεραστιο αλμα, μιλαμε για ενα απο τα PS3 κορυφαια exclusives που ο κοσμος περιμενε πως και πως στο PS3!

FotisGRC
07-08-2013, 17:12
Thnx Val.. Πως μου είχε ξεφύγει τόσο καιρό η παιχνιδάρα!

Τώρα είμαι στο σημείο

που είχε ο Snake το flashback απο το Shadow Moses και έπαιξα το κομμάτι απο το PS1.. Τρελή αναμνηση!

Valkyre
07-08-2013, 17:27
^^ Oταν εφτασα εκει με πηραν τα ζουμια απο την νοσταλγια και μονο!

FotisGRC
07-08-2013, 17:31
Πραγματικά.. Οσο το προχωράω με πιάνει η νοσταλγία.. Αν και κάτι μου λέει οτι δεν θα έχουμε ευτυχισμένο τέλος.. :(

Nikoladim
07-08-2013, 17:40
Γεια σου ρε Φωτη, εισαι λιγο μπροστα αλλα ελπιζω να το τελειωσουμε μαζι το παιχνιδι. Ειμαι στην αρχη του Act III και μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος. Πολλες φορες εχω πιασει τον εαυτο μου να ΅συγκρινειΆ το MGS4 του 2008!!!! με αλλα παιχνιδια, πιο συγχρονα και αυτο μονο τεραστια επιτυχια θεωρειται. Ακομη και ο τεχνικος τομεας που πλεον φαινεται ξεπερασμενος, εχει τοση ομορφη καλλιτεχνικη διευθυνση και τετοιες τρομερες λεπτομερειες που πραγματικα θεωρειται μονο ως αριστουργημα. Ειλικρινα κριμα που δεν το επαιξα το παιχνιδι τοτε που ειχε βγει... Κατα τα αλλα μου φαινεται ως ενα κλασικο MGS , με τα καλυτερα cut scenes της σειρας, πιο πολυ δραση και περισσοτερες επιλογες στο gameplay.
Το μονο αισθητο – για εμενα, ειναι πως το cheesiness στην σειρα πλεον εχει φτασει σε επιπεδα μη ανεκτα. Ειδικα αυτο το gag με τον χαζο απο το team της Meryl τον Ακιμπα ξεπερναει καθε οριο. Ναι οκ κατι θα συμβολιζει και αυτο, αλλα gamers ειμαστε οχι φιλοσοφοι. Δεν μπορουμε να τρεχουμε να αναλυσουμε το καθε τι που συμβαινει γυρω απο μια ιντελεκτουελ ιδεα του εκαστοτε σχεδιαστη.
Ασχετο, Στεφ ποσο τσιμπησες τον κολεκτορα? Υποτιθεται πως κυκλοφορουν 4000 κομματια στην Ευρωπη αλλα μου φαινεται πως δεν πρεπει να ισχυει ο αριθμος.

FotisGRC
07-08-2013, 17:54
Χαχαχα... Ναι Τάσο αυτό με τον Ακιμπα με εκνεύρισε και μένα.. Αλλά Κοjima είναι αυτός! Oλα έχουν το λόγο τους!

Τρομερή λεπτομέρεια σε όλα, και όπως το λες πάρα πολλές επιλογές στο gameplay.. Επίσης, οι κινήσεις του Snake όλες μελετημένες και πρέπει να πέρασαν άπειρες ώρες μελετώντας κινήσεις απο ειδικές μονάδες στο πεδίο της μάχης. Τρομερή αληθοφάνεια..

Το μόνο "αρνητικό" , όπως σε όλα τα Metal Gear είναι αυτός ο βομβαρδισμός πληροφοριών σε κάθε cut-scene.. Μερικές φορές προσπαθώντας να τα συνδέσω όλα μεταξύ τους πονάει το κεφάλι μου! :P

Valkyre
07-08-2013, 18:01
Κατεβαστε το MGS4 Database απο το PSN, ειναι free και θα σας ξεζαλισει το μυαλο και θα σας λυσει απορριες. Ειδικα αν εχετε παιξει προσφατα ολα τα παιχνιδια θα σας βοηθησει πολυ.

Nikoladim
19-08-2013, 14:11
Φωτη ακομη ρε να το τελειωσεις? Ασε τις παραλιες και μπες σπιτι αμεσα :P :P :P
Λοιπον τελος και για εμενα, γυρω στις 20 ωρες μου πηρε να τελειωσω το παιχνιδι.
Οσο αναφορα την ποιοτητα του παιχνιδιου, σιγουρα ειναι ενα απο τα πολυ ιδιαιτερα παιχνιδια στην ιστορια του gaming, δεν θα το εβαζα στην πρωτη 10αδα(ουτε στην πρωτη εικοσαδα για να ειμαι ειλικρινης) αλλα παιρνει επαξια για εμενα ενα 9/10. Το ιδιαιτερο ομως υφος του, δηλαδη αυτη η καλλιτεχνικη 'χροια' που υπαρχει και η εμφαση στην παραμικρη λεπτομερεια το κανει ακρως ξεχωριστο. Το παινχιδι φτιαχτηκε με κατευθυνση μονο τους core φανς του (ειδικα τα τεραστια cut scenes ευκολα θα απετρεπαν τον οποιοδηποτε εκτος σειρας απο το να παιξει το παινχιδι) και σιγουρα του προσθετει ενα τεραστιο +. Επειδη επαιξα τα 2-3-4 MGS στη σειρα μου και εχω τα 2-3 αρκετα προσφατα στο νου μου, μου φαινεται πως ερχεται ενα κλικ πισω απο το Snake Eater. Το gameplay ειναι στα γνωστα stealth χναρια, αν και πλεον μπορεις να εχεις μια περισσοτερο action δραση. Καλο ειναι βεβαια που σου δινεται η επιλογη. Η σκηνοθεσια για ακομη μια φορα τα εσπασε, με στο 4 να πιστευω πως ο Kojima εδωσε πραγματικα τα ρεστα του. Τα γραφικα για την εποχη που βγηκαν τα θεωρω εξαιρετικα οπως ασφαλως και τα Ost καθως και το voice over.
Σαν - θα εδινα το απειρο τσιζινες που υπαρχει, το οποιο ξεπενναει κατα πολυ τα προηγουμενα παιχνδια, καθως και το μικρο σε διαρκεια παιχνιδι αν εξαιρεσεις τις cutscenes.

FotisGRC
19-08-2013, 15:53
Tάσο το τελείωσα και γω προχθές, αλλα περίμενα να το τελειώσεις κι εσύ, αφού μόνο οι 2 μας είχαμε μείνει έτσι αργοπορημένοι! :P

Θα συμφωνήσω με όλα όσα γράφεις.. Σκηνοθετικά φοβερό, αλλά σαν gameplay είχε περισσότερα action σημεία απο ότι θα προτιμούσα!
Το τσίζινες όντως έφτασε σε τρομερά επίπεδα, και προς το τέλος με κούρασε λίγο.. Αρκετά μικρή και η διάρκεια, και τα cut-scenes νομίζω πολύ μεγαλύτερα σε διάρκεια απ'ότι στα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς..

Στο τέλος έγινε αυτό που περίμενα, αν και κατα βάθος δεν ήθελα..

Πάντως δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω ο Kojima ήθελε να την κλείσει εδώ την σειρά.. Εδωσε τις απαντήσεις του και έβαλε τέλος..

Πως το βλέπεις, θα το πάρεις το Phantom Pain?? Εγώ νομίζω πως θα το τιμήσω σίγουρα..

Nikoladim
19-08-2013, 17:58
Tι περιμενες στο τελος να γινει απο ολα???
Ναι οντως και εγω θεωρω πως επρεπε να κλεισει η σειρα στο 4. Παλι θα εχουμε πρικουελ σικουελ? Ας βγαλει κατι νεο...
Εννοειται πως θα παω στο Φαντομ Πειν, περισσοτερο για το gameplay, παρα για το σεναριο... την εξελιξη την ξερουμε ολοι!

FotisGRC
19-08-2013, 19:11
Για το τελος

Ενταξει δεν τα ειχα προβλεψει ολα.. :Ρ Απλα το φανταστηκα οτι αν ο Snake επιβιωσει, τοτε σιγουρα θα αυτοκτονησει. Ηταν λογικο.. Τη στιγμη που εβαλε το πιστολι στο στομα του στεναχωρηθηκα πολυ.. Ανατριχιασα ειναι η αληθεια.. Λεω,κριμα να τελειωσει ετσι..

Επισης ελιωσα στο γελιο οταν καταλαβα οτι ο Αkiba ηταν ο στρατιωτης απο το MGS1.. χαχαχα!! Εχει λιωσει στο χεσιμο το παιδι!!

Nikoladim
20-08-2013, 10:21
Nαι η αληθεια ειναι πως και εγω το ειχα σκεφτει και δεν περιμενα τελικα να μην γινει!

geogoku
26-11-2013, 12:11
μιας κ εχω αρχισει το MGS4 θελω να ρωτησω κατι κ οποιος μπορει ας μου απαντησει.

επειδη η σειρα που τα επαιξα ειναι η εξης :1 > 2 > 4

υπαρχει περιπτωση να μην καταλαβω κατι που δεν εχω παιξει το 3???

ειχα πολυ αγωνια να παιξω το 4 κ δεν αντεχα.....μετα λεω να περιμενω το 5 ωστε να παιξω ολα τα prequel μαζεμενα.

Υ.Γ. : τελικα ειμαι ο χειροτερος και πιο αργοπορημενος απο ολους σας που δεν ειχα παιξει κανενα απο την σειρα.....

Nikoladim
26-11-2013, 12:17
Καλυτερα να παιξεις το 3ο πρωτα... εχει πολλα λινκς.

geogoku
26-11-2013, 12:29
με .... τωρα!

ειμαι αρχη του 2ου ACT κ απλα δεν μπορω να το κοψω...θα προσπαθησω να αρχισω το 3 στο Vita μπας κ γλυτωσω οτι ειναι γιατι δεν θελω με τπτ να χασω την ροη.Εκανα ποσα χρονια να αποφασισω να αρχισω την σειρα ρε γμτ κ τωρα που πορωνομαι δεν θελω να χασω κανενα στοιχειο.

οταν τελειωνω καποιο απο την σειρα μπαινω κ διαβαζω απο διαφορα sites την ιστορια ωστε να μην χασω την μπαλα πουθενα.δεν νομιζω να το εχω κανει σε αλλο παιχνιδι αυτο believe me....κ τωρα που μιλαμε πηγα στα πρωτα ποστ του thread για να δω ποσο hype υπηρχε τοτε απο παιδια εδω μεσα κτλπ.

Nostalgia Power....

stavros88
26-11-2013, 13:22
Αν δεν παιξεις το 3 και το pw δεν ξερω τι θα μπορεις να καταλαβεις στο 5 αλλα και γενικα για ολη τη σειρα

geogoku
26-11-2013, 13:27
οπως προειπα ελεγα να παιξω ολα τα prequel μαζεμενα ( PW , snake eater 3 , 5 ) αλλα αφου μου ειπε ο φιλος πιο πανω πως εχει "συνδεσμους" το 3 με το 4 , τοτε πρεπει να κοψω το 4 που παιζω αυτη την στιγμη κ να αρχισω το 3...

Υ.Γ. : μηπως ενα διπλο reboot των Metal Gear & Metal Gear 2 θα ηταν προτιμοτερο απο το Phantom Pain ????

Nikoladim
26-11-2013, 13:30
Aσε που το 3 για μενα ειναι πολυ καλυτερο του 4...

geogoku
26-11-2013, 13:38
http://media.tumblr.com/1d47af8150e8e552ee79c91ccec2416c/tumblr_inline_ms0litOHdw1qz4rgp.gif


δεν ξερω αν ειμαι προκατειλημενος αλλα δυσκολα να μου αρεσει περισσοτερο απο το 4 με βαση τα οσα εχω ζησει μεχρι στιγμης.Ισως επειδη μου αρεσει ο Solid Snake περισσοτερο απο τον Big Boss.τωρα αν μου αρεσει περισσοτερο μακαρι ωστε να ξεχασω λιγο το 4 κ να μην το κανω απο αγγαρεια...

Nikoladim
26-11-2013, 14:02
Ε καλα ολα υποκειμενικα ειναι, στο 4 να πω την αληθεια με χαλασε λιγο το στορι, που ηταν τσιζι ιαπωνεζια το δε ντεθ.

geogoku
26-11-2013, 14:26
γι αυτο μου αρεσει...

http://cdn.smosh.com/sites/default/files/ftpuploads/bloguploads/wtf-japan-funny-butt-gun.gif

japanese τσιζια until i die...

geogoku
07-01-2014, 11:20
τελειωσα καιρο με το MGS4.δεν εχω να πω το παραμικρο παιδια.τα εχουν πει αλλοι , χρονια πριν απο μενα.

ΕΠΟΣ

δεν πρεπει να υπαρχει καποιος που να θελει να λεγεται gamer κ να μην παιξει αυτη την σειρα για μενα.εκτος απο εξαιρεσεις που μπορει να μην του αρεσει το ειδος θεωρω πως ολοι πρεπει να παιξουν αυτη την σειρα με το MGS4 να ειναι το κερασακι σε μια τεραστια κ απολαυστικη τουρτα.οπως ειναι λογικο εχω καποιες αποριες γιατι ειναι πολλα αυτα που γινονται κ λογικο ειναι να χανεις την μπαλα υπαρχουν πολλες πηγες για να ξαναδιαβασεις καποια πραγματακια.

το μονο που θελω τωρα ειναι να αφησω να περασει λιγο ο καιρος μιας κ τον τελευταιο διμηνο κ παραπανω ισως, γιατι εχω λιωσει στα MGS , ωστε να απολαυσω κ το PEACE WALKER στο PS3 που εχω ακουσει τα καλυτερα.