PDA

View Full Version : Exclusive Official Metal Gear Solid 4 thread (MONO εντυπώσεις και νεα,ΟXI spoilers!)



Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9

zeus gr
18-06-2008, 10:58
www.videogamesplus.ca (http://www.videogamesplus.ca) απο εκει το πηρα εγω 42€ με μεταφορικα και περιμενω να ερ8ει
πολλα παιδια απο εδω παραγγελνουν απο το συγκεκριμενο site

Επειδη ειναι απο Καναδα δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα σε on-line κομματι ετσι δεν ειναι ???
φιλικα

slayeras
18-06-2008, 11:03
Επειδη ειναι απο Καναδα δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα σε on-line κομματι ετσι δεν ειναι ???
φιλικα
το παιχνιδι ειναι σιγουρα ntsc αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στο online εφοσον οι servers ειναι global, καλυτερα να μην σε παρω στο λαιμο μου, ας περιμενουμε να απαντησει καποιος που το εχει ειδη στα χερια του να μας πει σιγουρα τι γινεται

dimx82
18-06-2008, 11:30
έχει διαφορετικούς servers ανά region

desperate_gamer
18-06-2008, 15:02
Χθες το βράδυ το PS3 μου είχε τη τιμή να τρέξει το πολυαναμενόμενο δισκάκι.

Το παιχνίδι είναι απλά ιδιοφυές. Γεμάτο συμβολισμούς, αλλά και τα περίεργα Kojim-ικά αστεία. Τεράστια λεπτομέρεια στα cutscenes με πολύ καλές εκφράσεις στα πρόσωπα των χαρακτήρων.

Σαν gameplay έχει τεράστια ποικιλία και δίνει πολλές ελευθερίες στο παίχτη, αλλά ο χειρισμός είναι πολύ δύσκολος ρε παιδιά. Άλλα θέλω να κάνω, άλλα κάνει ο Snake. Ενώ μέχρι να κάνω το "play dead" με έχουν δει και οι πέτρες, όχι μόνο οι φρουροί. :p Ελπίζω να συνηθίζεται αργότερα.

+1 φυσικά στα βιντεάκια που σου βγάζει όταν πατάς New Game. Το "war economy" όπως θα έπρεπε να είναι. Μοναδική εμπειρία.

BigBOSS
18-06-2008, 15:12
αλλά ο χειρισμός είναι πολύ δύσκολος ρε παιδιά. Άλλα θέλω να κάνω, άλλα κάνει ο Snake. Ενώ μέχρι να κάνω το "play dead" με έχουν δει και οι πέτρες, όχι μόνο οι φρουροί. :p Ελπίζω να συνηθίζεται αργότερα.
Καθόλου δύσκολος δεν είναι, ίσα ίσα εδώ υπάρχει μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τα υπόλοιπα mgs. Tα παντα έχουν κατανεμηθεί πολύ σωστά και εργονομικά πάνω στο χειριστήριο. Απλώς δεν έχεις εξοικιωθεί ακόμη και κάνεις κάποια πράματα βεβιασμένα. Είναι φυσικό, κι εγώ μέχρι να εξοικιωθώ δεν έπαιζα και τόσο καλά.

desperate_gamer
18-06-2008, 15:19
Ναι ναι. Κι εγώ σκεφτόμουν ότι οι χειρισμοί είναι παρανοϊκά απλοί για τέτοια μεγάλη γκάμα κινήσεων. Απλά και πάλι παρουσιάζει δυσκολίες (κυρίως με το CQC και το "play dead"). Ε, φαντάζομαι θα το συνηθίσω. Όπως είπα έπαιξα και πολύ λίγο.

Valkyre
18-06-2008, 15:41
Ναι ναι. Κι εγώ σκεφτόμουν ότι οι χειρισμοί είναι παρανοϊκά απλοί για τέτοια μεγάλη γκάμα κινήσεων. Απλά και πάλι παρουσιάζει δυσκολίες (κυρίως με το CQC και το "play dead"). Ε, φαντάζομαι θα το συνηθίσω. Όπως είπα έπαιξα και πολύ λίγο.

Ετσι ειναι φιλε μου, φαινεται πολυπλοκο , αλλα θα το συνηθισεις.Και οταν το συνηθισεις θα κανεις οτι θες με τρομερη ακριβεια.Παντως εγω πειραξα αρκετα τα -ομολογουμενως- απιστευτα πολλα settings ωστε ο χειρισμος να ειναι 100% της αρεσκειας σου.Εβαλα το καμερα speed και το aiming στο 6-7 , και αρκετες αλλες αλλαγες που βοηθουσαν το στυλ μου.

Κανε προπονηση στο CQC και τις πολυπλοκες τεχνικες στο training.Βοηθαει πολυ. ;)

Επισης κανε μου μια χαρη.Μην το τρεχεις το παιχνιδι βιαστηκα οπως κανουν μερικοι.Οι περιοχες ειναι μεγαλες και προσφερουν πολλα διαφορετικα μονοπατια και μυστικα.Ο σκοπος δεν ειναι να τρεχεις σαν καουμποης απλα για να περασεις τις περιοχες.Ειδα καποιους οι οποιοι το μονο που εκαναν ειναι να τρεχουν απλα για να περασουν την περιοχη.Αυτο για εμενα = 0 ευχαρηστηση.

Σκοπος ειναι να μελετας το πεδιο δρασης και να βρισκεις την ιδανικη διαδρομη , ειτε αποφευγοντας τους εχθρους εντελως , ειτε εξουδετερονωντας τους σιωπηλα. :D

desperate_gamer
18-06-2008, 16:00
Ναι καλέ εμένα μου λες ότι το τρέχω; Κάθομαι μια ώρα να κρύβομαι μην με βρουν οι στρατιώτες και τα Gekko :p Αλλά πραγματικά κάποιες φορές φοβάμαι να εξερευνήσω την περιοχή γιατί αυτοί οι φρουροί είναι all over the f... place. Κρύβομαι από 'δω, προσέχω. Και ξαφνικά βλέπως ότι με είδε ένας φρουρός από το παράθυρο 100 μέτρα μακριά... "Φτου" λέω μέσα μου. Χαχα!

Αυτό με αποθαρρύνει από το να πηγαίνω σε απόμακρα μέρη όσο δεν με έχουν ανακαλύψει, γιατί όσο το ρισκάρω κι εγώ, μπορεί να με βρουν αυτοί.

Valkyre
18-06-2008, 16:46
Ναι καλέ εμένα μου λες ότι το τρέχω; Κάθομαι μια ώρα να κρύβομαι μην με βρουν οι στρατιώτες και τα Gekko :p Αλλά πραγματικά κάποιες φορές φοβάμαι να εξερευνήσω την περιοχή γιατί αυτοί οι φρουροί είναι all over the f... place. Κρύβομαι από 'δω, προσέχω. Και ξαφνικά βλέπως ότι με είδε ένας φρουρός από το παράθυρο 100 μέτρα μακριά... "Φτου" λέω μέσα μου. Χαχα!

Αυτό με αποθαρρύνει από το να πηγαίνω σε απόμακρα μέρη όσο δεν με έχουν ανακαλύψει, γιατί όσο το ρισκάρω κι εγώ, μπορεί να με βρουν αυτοί.

Οταν παρεις το αναισθητικο οπλο που κοιμιζει (και ολα τα αλλα που δεν σκοτωνουν , αλλα αναισθητοποιουν) μπορεις να κανεις μεγαλα κουμαντα στο battlefield :D

cocous
18-06-2008, 18:33
παιδια ποσα act εχει το παιχνιδι; καποιος που το τελειωσε ας απαντησει. αυτο το πραγμα με τα install σε καθε επεισοδιο τι κολπο ειναι; το καλο παντως ειναι οτι το παιχνιδι ειναι αψεγαδιαστο

jimbrav
18-06-2008, 19:20
Επισης κανε μου μια χαρη.Μην το τρεχεις το παιχνιδι βιαστηκα οπως κανουν μερικοι.Οι περιοχες ειναι μεγαλες και προσφερουν πολλα διαφορετικα μονοπατια και μυστικα.Ο σκοπος δεν ειναι να τρεχεις σαν καουμποης απλα για να περασεις τις περιοχες.Ειδα καποιους οι οποιοι το μονο που εκαναν ειναι να τρεχουν απλα για να περασουν την περιοχη.Αυτο για εμενα = 0 ευχαρηστηση.

Σκοπος ειναι να μελετας το πεδιο δρασης και να βρισκεις την ιδανικη διαδρομη , ειτε αποφευγοντας τους εχθρους εντελως , ειτε εξουδετερονωντας τους σιωπηλα. :D

αυτο κανουμε...και ετσι πιστευω πρεπει να γινεται. :tiphat:

seaman13
18-06-2008, 20:40
ego teleiosa to act2 ena eho na po exo meinei (m....) afonos.
re paidia halali ta 70!!!den mporo na fantasto ti allo tha exei meta diavazontas oti apo to act3 kai meta ginete hamos...
opos egrapse kai kapoios prin...timi mas pou eimaste gamers!!!
makari na min ipervalo alla etsi opos niotho grafo afinontas molis to xeiristireio....
kai kati teleytaio.einai adiko na teleiosei re...mono 5 act?????
10 kai liga einai!!!
timi mas re manges pou exoume stin sillogi mas tetoio dimiourgima...

Zeichef
18-06-2008, 20:51
E, pou mporo na bro to soundtrack gia download re paidia?

konstantinos
18-06-2008, 21:53
Παιδια μια ερωτηση ποσοι καταφεραν να βρουν την limited edition?Γιατι απο Dionic που ειχαν προπαραγκελιες ειπαν τελικα πως δεν θα φερουν κ οτι η εταιρια δεν θα βγαλει αλλες limited μεχρι το σεπτεμβριο.

jorgedept
18-06-2008, 22:21
από ότι είπαν σε μερικά φιλαράκια μου ότι Limited βγήκε σε περιορισμένα κομμάτια και ότι δεν θα βγουν άλλα.


δεν ξέρω όμως αν ισχύει, μην σε πάρω και στον λαιμό μου. :)

Slay
18-06-2008, 22:35
Ρε παιδια γιαυτο λεγεται LIMITED, και οχι Collectors, ειναι σε περιορισμενο αριθμο κομματιων, ευτυχως εγω προλαβα και την τσιμπησα.

jorgedept
18-06-2008, 22:37
Και εγώ το τσίμπησα και έβαλα τον Snake δίπλα στην Barbie

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::r ofl::rofl:

tasioskis
18-06-2008, 22:47
Και εγώ το τσίμπησα και έβαλα τον Snake δίπλα στην Barbie

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::r ofl::rofl:


με κατι τετοια βλεπω το mgs5 junior...

spyke333
18-06-2008, 22:57
Παιδια μια ερωτηση ποσοι καταφεραν να βρουν την limited edition?Γιατι απο Dionic που ειχαν προπαραγκελιες ειπαν τελικα πως δεν θα φερουν κ οτι η εταιρια δεν θα βγαλει αλλες limited μεχρι το σεπτεμβριο.

Λοιπον φιλοι μου.
Εχω γνωστο στην Dionic αλλα και σε αλλες εταιριες διανομης (το ιδιο γνωστες...).
Επισημα δεν γνωριζουν αν θα ξανα-κυκλοφορησει η Limited...
Ανεπισημα ομως εμαθα οτι δεν προκειται να ξαναβγει.....Δυστυχως για οσους δεν προλαβαν..
Εγω ευτυχως την πηρα και μαλλον εκλεισα και ως gamer.
Παρολαυτα επειδη θα ηθελα ολοι να ζησουν αυτη την εμπειρια (και σε συνδυασμο με τα extras της Limited) θα ξαναρωτησω τον φιλο και θα σας ενημερωσω.
Οk guys ?

Υ.Γ. Ρε γαμωτο μου ξεχνιεμαι με το παιχνιδι και δεν κανω SAVE!!!!
Την εχω πατησει ηδη 3 φορες !!! Χαλαλι ομως , ασε που ξαναζω και την εμπειρια !!!

jorgedept
18-06-2008, 23:07
Υ.Γ. Ρε γαμωτο μου ξεχνιεμαι με το παιχνιδι και δεν κανω SAVE!!!!
Την εχω πατησει ηδη 3 φορες !!! Χαλαλι ομως , ασε που ξαναζω και την εμπειρια !!!

το έπαθα εχθές και τσατίστηκα άσχημα :p

desperate_gamer
18-06-2008, 23:14
Εγω ευτυχως την πηρα και μαλλον εκλεισα και ως gamer.

Αυτό το έχει πει και η Δήμητρα Λιάνη και το μετάνιωσε. :giggle:

Όχι για gamer, για κάτι άλλο... :giggle:

mootsChios
18-06-2008, 23:33
Γεια σας, γυρισα απο την "βδομαδουλα" αναγκαστικων διακοπων, η οποια εγινε τριημερο χαρη στην συμπαρασταση καποιων σωστων ανθρωπων εδω μεσα. Τελειωσα το παιχνιδι χτες στις 6:30 το πρωι λογω του οτι δεν μπορουσα να το αφησω. Επικο, τελειο, δεν ξερω και εγω τι να πω γι'αυτο το παιχνιδι. Το τελειωσα σε 19 ωρες (ελπιζω να μη φαω ban που ειπα ποση ωρα παιρνει το παιχνιδι να τελειωσει)

jorgedept
18-06-2008, 23:36
Γεια σας, γυρισα απο την "βδομαδουλα" αναγκαστικων διακοπων, η οποια εγινε τριημερο χαρη στην συμπαρασταση καποιων σωστων ανθρωπων εδω μεσα. Τελειωσα το παιχνιδι χτες στις 6:30 το πρωι λογω του οτι δεν μπορουσα να το αφησω. Επικο, τελειο, δεν ξερω και εγω τι να πω γι'αυτο το παιχνιδι. Το τελειωσα σε 19 ωρες (ελπιζω να μη φαω ban που ειπα ποση ωρα παιρνει το παιχνιδι να τελειωσει)

ban επειδή το τελείωσες :p

αυτο το game έπρεπε να είναι ατελείωτο!

mootsChios
18-06-2008, 23:44
Lol αυτος ειναι ενας πολυ καλος λογος για να φαω το banάκι. Αλλά στα σοβαρα τωρα, την ξενέρα μου την εχω φαει και ετσι και αλλιως θα αραιωσω απο εδω, οποτε ο,τι και να γινει *έστηκα. Εχουμε παντα τα ps3 μας να συναντιομαστε και να συνομιλουμε

DarkUSS
19-06-2008, 03:17
Η έκπληξη που μας είχαν υποσχεθεί έρχεται αύριο στο PS Store!

http://blog.us.playstation.com/2008/06/18/metal-gear-solid-4-guns-of-the-patriots-database-on-the-way/

http://farm4.static.flickr.com/3262/2591459392_8bd9d273d3.jpg


The MGS4 Database is a free, downloadable interactive application that contains the official knowledge base of everything that is Metal Gear, reaching all the way back to the very beginning of the franchise. Including complete storylines, character profiles, relationship diagrams, and much more! The MGS4 database is a great way to catch up for someone new to Metal Gear, as well as a useful resource for any veteran of the series, with complete official details on every aspect of the intricate Metal gear lore.

The MGS4 Database also contains a special feature – if you want to make use of the database, but have not yet fully played through MGS4 yet and are worried about spoilers – all MGS4 spoilers are “blacked out” until you’ve beaten MGS4. Give it a try!

But that’s not all, within MGS4, check out the EXTRAS option of the main menu (if you haven’t already). There’s already new, free downloadable content available for the game - with new camouflage and a new music track for the in game iPod. There will be more forthcoming, so be sure to check this often!Να σημειωθεί πως θα μπορούν όλοι να το κατεβάσουν αφού είναι εντελώς δωρεάν! ;)

WolfRathmA
19-06-2008, 03:23
Καταπληκτικη κηνηση! Αντε γεια πραγματικα!

Παντος ρε παιδια μετα απο αυτο που ειδα θα ηθελα να δω και παλι ενα metal gear solid 1 remake... δε μπορω να το χορτασω αυτο το παιχνιδι ρε παιδι μου! :D

obione
19-06-2008, 03:38
i kalutera ena metal gear 3-1-2-4 se ena game!!!!na mhn teleiwnei pote....lol


to game einai apisteuto..oi lexeis epiko kai epos kai papades einai gia to halo.!!! auto einai kati allo!!molis teleiwsa to first act....9 meres....mia xara pame....to eliwsa stin kuriolexia to prwto level...me stenaxwrise omws kati...den mporw na vasanisw tous stratiotes opws ekana sto 2....giatiiiiiiiiiiiiii??????lol

epishs kati teleutaio..den epitrepete katoxws enos ps3 na mhn exei agorasei to mgs4 oso asxetos kai na einai....ti to peires to rimadi??? auta!!

desperate_gamer
19-06-2008, 04:20
Καλά αυτό το database είναι η μεγαλύτερη καινοτομία μετά το ψωμί σε φέτες...

Γουστάρω!

ps4
19-06-2008, 04:25
Και εκει που ελεγα οτι ενταξει μωρε πως κανουν ετσι οι συμφορουμιτες;;;;;;;;;;;;;;

Η ωρα ειναι 3.23 το πρωι, αυριο δουλευω και δεν μπορω να το κλεισω. Θα κανω μια τιμια προσπαθεια τωρα που σηκωθηκα να γραψω και αυριο πρεπει να σκεφτω κατι να πω στην δουλεια μου να παρω καμια αδεια.

Εφαγα χοντρο κολλημα και ειναι το πρωτο mgs που παιζω.

Τι γραφικα ειναι δαυτα και τι gameplay ειναι τουτο...... Απιστευτο παιχνιδι. Σκεφτομαι να παρω 1,2,3 να παιξω να μπω στο κλιμα και μετα να ξαναπαιξω το 4.

Το παιχνιδι δεν υπαρχει λεμε.........

Valkyre
19-06-2008, 11:27
Αυτα ειναι καταπληκτικα νεα για τους φαν και οχι μονο! :D

VirgiL
19-06-2008, 13:39
+ rep @DarkUSS

Απίστευτη κίνηση...

seaman13
19-06-2008, 14:39
xerei kaneis ti ora tha einai diathesimo?kai se poio apo ta store?(eyropaiko,usa)idi katevasa to neo camo kai tin mousiki gia to ipod.
provlepo na erhonte polles ekplixeis...

klepidas
19-06-2008, 14:41
απο πού τα κατέβασες?

TopGunZ
19-06-2008, 15:52
Καλησπέρα και από εμένα...ευτυχώς μου περάσανε κάπως τα νεύρα...ανάθεμά με αν κατάλαβα για ποιον λόγο έφαγα το μπαν? Για αναφορά ΥΠΑΡΞΗΣ απλά ενός boss που μόνο ο σκύλος μου δεν το ξέρει? Δλδ σε καθυστερημένα απευθύνεται το φόρουμ? Και αν είναι για το παραμικρό να τρώμε ban ας υπάρχει τουλάχιστον ένα email που να μας εξηγεί!

Αν είναι καλύτερα κλείστε το εν λόγω thread, σε λίγο θα μπανάρονται όσοι αναφέρουν ότι ο χαρακτήρας του παιχνιδιού λέγεται Snake! (Μήπως έπρεπε να χρησιμοποιήσω spoiler και για αυτό?)

StamatisGian
19-06-2008, 15:55
απο πού τα κατέβασες?
Το τραγούδι και το camo pattern Digital Red είναι διαθέσιμα απο το launch του παιχνιδιού στο μενού EXTRAS. Συνδέσου εκεί στο internet και θα τα δεις.

Akolov
19-06-2008, 16:08
Παιδια καταλαβαινω οτι τα εχετε παρει με τα ban σας...
Ωστοσο η αληθεια ειναι οτι το thread παρολο που ελεγε οχι spoilers , ειχε καταντισει να εχει post και spoiler...εμενα με ξενιζε...και οχι τιποτα αλλο αλλα τα ανοιγα κιολας , καθωτι ημουν ηρεμος αφου υπηρχε το αλλο thread για συζητησεις . Αυτο μονο..ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕΕΕ !!

kyriakos7
19-06-2008, 16:24
Καταπληκτικη κηνηση! Αντε γεια πραγματικα!

Παντος ρε παιδια μετα απο αυτο που ειδα θα ηθελα να δω και παλι ενα metal gear solid 1 remake... δε μπορω να το χορτασω αυτο το παιχνιδι ρε παιδι μου! :D

NAI NAI NAI NAI NAI NAI NAI NAI NAI NAI NAI NAI NAI NAI NAI
:prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:

john
19-06-2008, 17:21
i polipothiti tsada MGS4 apo to plaisio tis patras
meta apo mia bdomada sinexes priksimo poy tous ekana :p
mou tin ferane
kali eine telika :cheers:
486

ps4
19-06-2008, 17:22
Την πουλανε ξεχωριστα?

Μπορω να την παρω δηλαδης?

john
19-06-2008, 17:25
oxi distixos file mou afta ta kamaria de poulioude mona tous :p
me kathe proparagelia mgs4 apo to plaisio sou dinane
doro mia mgs4 tsada

TopGunZ
19-06-2008, 17:47
Παιδια καταλαβαινω οτι τα εχετε παρει με τα ban σας...
Ωστοσο η αληθεια ειναι οτι το thread παρολο που ελεγε οχι spoilers , ειχε καταντισει να εχει post και spoiler...εμενα με ξενιζε...και οχι τιποτα αλλο αλλα τα ανοιγα κιολας , καθωτι ημουν ηρεμος αφου υπηρχε το αλλο thread για συζητησεις . Αυτο μονο..ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕΕΕ !!

Σπόιλερ είναι να πεις κάτι από την υπόθεση, κάποια σημαντική τοποθεσία ή μάχη (κι όχι απλά το περιβάλλον όπως ο μουτς), το να αναφέρεις έναν αρχηγό που σχεδόν τον ξέρουμε ότι υπάρχει όσο ξέρουμε ποιος είναι ο ήρωας του παιχνιδιού ΧΩΡΙΣ περαιτέρω λεπτομέρειες δεν είναι σπόιλερ.

Και το κορυφαίο είναι που σκεφτόμουν "ε καλά ποιος χαζός θα γράψει εδώ σπόιλερ" έλεος δλδ!

Περιμένω να πάω σπίτι αργότερα να δω και το BluRay του making off, αλλά για αυτό μάλλον στο άλλο thread...

weaponlord
19-06-2008, 18:47
Καταπληκτικη κηνηση! Αντε γεια πραγματικα!

Παντος ρε παιδια μετα απο αυτο που ειδα θα ηθελα να δω και παλι ενα metal gear solid 1 remake... δε μπορω να το χορτασω αυτο το παιχνιδι ρε παιδι μου! :D

Μήπως να ανοίξουμε ένα petition,όπως υπάρχει και για το final fantasy VII remake;

Valkyre
19-06-2008, 19:00
Δεν εχει νοημα πιστευω να κανουν remake το MGS1.Ηδη υπαρχει ενα remake του παιχνιδιου αυτου , και δεν εχει κανενα νοημα να γινει αλλο ιδιως αυτη τη στιγμη που η ιστορια εχει φτασει στο ολοκληρωτικο τελος της με το MGS4.

Θα ηταν σαν να ζηταγαμε τωρα να κανει καποιος ταινια remake την Συντροφια του Δαχτυλιδιου μονο και οχι τις αλλες 2 ταινιες.Δεν βγαζει νοημα.

Καταλαβαινω γιατι το θελετε, αλλα δεν ειναι λογικο να κανουν remake ενα κομματι μονο της ιστοριας οταν η ιδια η ιστορια εχει τελειωσει.

Αν πρεπει να γινει remake (καποτε,μετα απο πολλα χρονια) θα πρεπει να γινει σε ΟΛΗ την σειρα και οχι σε ενα μονο κομματι της.

pictorino
19-06-2008, 22:42
ίσως πάλι θα ήταν καλύτερο να αφήσουμε τη σειρά στην ησυχία της και να χαρούμε ότι έχουμε εκείνη τη στιγμή,το λέω γιατί δεν ξέρεις ποιος μπορείς να έκανε ένα πιθανό remake και με ποιες πιθανές αλλαγές και η μαγεία μπορεί να χάλαγε,γι'αυτό ας το απολαύσουμε όσο περισσότερο μπορούμε!!

Valkyre
20-06-2008, 00:22
^^ ακριβως ετσι ειναι!Το mteal gear εκανε τον κυκλο του.Καλο θα ειναι να θυμομαστε καθε παιχνιδι για το στιγμα που αφησε στην εκαστοτε εποχη.Ετσι γινονται κλασσικα τα παιχνιδια.Με τα remake αρχιζουν και χανουν την μαγεια που καποτε ειχαν και την αλλαγη και την καινοτομια που εφεραν στο παρελθον , το καθενα με τον τροπο του.

gepe13
20-06-2008, 12:01
MGS4 outsells nearest rival by over 12-to-1 in Japan

By James Orry (http://www.videogamer.com/staff.html) - 19/06/2008 - 12:10pm GMT
More than twice the units of the rest of the Top 10 combined.
http://static.videogamer.com/videogamer/images/ps3/metal_gear_solid_4/news/8586_1_ca200021d8.jpg
http://static.videogamer.com/videogamer/images/ps3/metal_gear_solid_4/news/8586_1_ca200021d8.jpg (http://www.videogamer.com/ps3/metal_gear_solid_4/screenshot-43.html)
Japanese sales figures for the week ending June 15, reported by Media Create, put Konami's Metal Gear Solid 4 as the runaway leader of the pack, outselling its nearest rival by a margin of 12-to-1.
465,000 units of the PS3 exclusive were sold, compared to only 38,000 units of Mario Kart Wii. So dominant was MGS4 that it outsold the rest of the Top 10 combined (216,000) by 249,000 units.
It's too early for official hardware sales from Media Create, but earlier Enterbrain data reported PS3 hardware to have jumped from a weekly average of 10-12,000 units to 77,000.

slayeras
20-06-2008, 12:40
Sorry Europe, No Metal Gear Database For You (http://kotaku.com/5018164/sorry-europe-no-metal-gear-database-for-you)

http://kotaku.com/assets/images/kotaku/2008/06/mgsdata.jpgIf you're European, and ran to your PS3 this morning, clawing like a madman for the Metal Gear database that Japan and the US got (http://kotaku.com/5018143/playstation-store-update-a-fairly-solid-database-of-content), you'll no doubt already be sitting in a puddle of your own anguish, wondering aloud why SCEE couldn't follow suit and make it part of this week's downloads. Which they didn't. No doubt it's got something to do with translating Kojima's tangled storyline into 17 languages. If you've bothered setting yourself up with an American (or Japanese, it has an english-language option) PSN account, you'll have to jump in and grab it from there.


http://kotaku.com/5018164/sorry-europe-no-metal-gear-database-for-you

Valkyre
20-06-2008, 12:42
Γ... την Ευρωπη μου γ...!!! Θα το κατεβασω απο το japan αφου εχει και αγγλικη γλωσσα! ;)

slayeras
20-06-2008, 12:50
Αυτο σκευτομουνα τωρα ρε Valkyre υπαρχει και σε αγγλικη γλωσσα σιγουρα? μην κανω account αδικα
Edit: Ακυρο μολις ειδα οτι λεει αγγλικα :frog:

NonBorn
20-06-2008, 12:50
Γ... την Ευρωπη μου γ...!!! Θα το κατεβασω απο το japan αφου εχει και αγγλικη γλωσσα! ;)


Eίναι και στο Αμερικάνικο αν δε κάνω λάθος...

slayeras
20-06-2008, 12:51
Γενικοτερα πρεπει αν κανω account και us και jap απλα καθε φορα βαριεμαι....

personGR
20-06-2008, 12:52
Εντάξει, ξέραμε ότι η SCEE είναι gtp, δε χρειαζόταν κι άλλη ένδειξη...

slayeras
20-06-2008, 12:55
Εντάξει, ξέραμε ότι η SCEE είναι gtp, δε χρειαζόταν κι άλλη ένδειξη...

Μα αφου ειναι στα αγγλικα τοσο κοπο κανει να το βαλουν και στο europe psn...?:fryingpan:

gepe13
20-06-2008, 12:56
Μα αφου ειναι στα αγγλικα τοσο κοπο κανει να το βαλουν και στο europe psn...?:fryingpan:


δεν ειναι ετσι απλα ....για να γινει διανομη στην ευρωπη θα πρεπει να γινουν μεταφρασεις και στα γερμανικα , γαλλικα , ιταλλικα κτλπ.

slayeras
20-06-2008, 12:59
δεν ειναι ετσι απλα ....για να γινει διανομη στην ευρωπη θα πρεπει να γινουν μεταφρασεις και στα γερμανικα , γαλλικα , ιταλλικα κτλπ.

Ναι δικιο εχεις αλλα εδω δεν το βαζουν καν δλδ θα χαλιοντουσαν οι ιταλοι,γερμανοι κτλπ να το εχουν στα αγγλικα?
Τεσπα

NonBorn
20-06-2008, 13:01
Ναι δικιο εχεις αλλα εδω δεν το βαζουν καν δλδ θα χαλιοντουσαν οι ιταλοι,γερμανοι κτλπ να το εχουν στα αγγλικα?
Τεσπα

Να ναι καλά οι νόμοι της ΕΕ... Έχετε δει εσείς στο PSN κάτι στα Ελληνικά??? Μόνο για αυτούς οι μεταφράσεις ισχύουν... :rant::rant:

Valkyre
20-06-2008, 13:07
Ναι ειναι θεμα κανονισμων ευρωπαικης ενωσης , δεν μπορει η Σονυ να το βγαλει απλα στα αγγλικα.Υπαρχει νομοθεσια που μας γ...αει εμας μονιμως...

Γι αυτο και πολλες φορες περνουμε παιχνιδια με καθυστερηση...επειδη το localisation ειναι απαραιτητο.

Επισης το οτι οι περισσοτεροι ελληνες ξερουν αγγλικα , μην νομιζετε οτι ισχυει στο εξωτερικο...

Εκει εχουν μαθει να βλεπουν ολες τις ταινιες και τα παντα στην γλωσσα τους...pathetic εντελως if you ask me.Ποιος θα παιε να δει ταινια με τον eddy merfy να μιλαει γερμανικα?Πως γινεται να μεταγλωτισσεις το σημα κατατεθεν του εντυ μερφυ , το γελιο του , στα γερμανικα?

Εντελως ξεφτυλα.

slayeras
20-06-2008, 13:10
Ναι ειναι θεμα κανονισμων ευρωπαικης ενωσης , δεν μπορει η Σονυ να το βγαλει απλα στα αγγλικα.Υπαρχει νομοθεσια που μας γ...αει εμας μονιμως...

Γι αυτο και πολλες φορες περνουμε παιχνιδια με καθυστερηση...επειδη το localisation ειναι απαραιτητο.

Επισης το οτι οι περισσοτεροι ελληνες ξερουν αγγλικα , μην νομιζετε οτι ισχυει στο εξωτερικο...

Εκει εχουν μαθει να βλεπουν ολες τις ταινιες και τα παντα στην γλωσσα τους...pathetic εντελως if you ask me.Ποιος θα παιε να δει ταινια με τον eddy merfy να μιλαει γερμανικα?Πως γινεται να μεταγλωτισσεις το σημα κατατεθεν του εντυ μερφυ , το γελιο του , στα γερμανικα?

Εντελως ξεφτυλα.

Ναι ειναι γνωστο αυτο με τα αγγλικα, αλλα αν ειναι δυνατον να πρεπει αν περιμενω εγω και ο καθενας μας να βγει σε 150 γλωσσες γιατι δεν ξερουν αγγλικα, αφου το πανε ετσι θελω και τα παιχνιδια στα ελληνικα ( μμμ επιτιχια αν το καλοσκεφτεις :frog:)

StamatisGian
20-06-2008, 13:33
Αυτές οι συμβάσεις και οι νομοθεσίες έχουν βγει από τότε που υπήρχε η E.E. Σου λέει ο Γερμανός "εγώ έχω το 1/5 της ευρωπαικής αγοράς και δεν θα μου κάνετε ξεχωριστό πακέτο στη δική μου γλώσσα;". Οι 4-5 μεγαλύτερες σε πληθυσμό (και αγοραστικό κοινό) ευρωπαικές χώρες έχουν την απαίτηση, με βάση νόμους που έχουν επικυρώσει όλες οι λοιπές χώρες, να έχουν τέτοια ξεχωριστά και δικά τους προνόμια. Τώρα θα μου πεις και μεις θέλουμε αλλά που να πάμε με 10εκ. πληθυσμό από τους οποίους ούτε 50.000 δεν είναι ενεργοί αγοραστές παιχνιδιών... Μπορεί να'μαστε λίγοι και καλοί :P αλλά αυτό μας τρώει. Ευτυχώς που έχουμε και την δυνατότητα πολλαπλών regions λογαριασμών δε λέτε...

TopGunZ
20-06-2008, 15:10
/Οφ τόπικ ΟΝ
Ρε συ ήμουν πάλι Ισπανία το Μάιο, Μαδρίτη. Ρωτούσαμε απο δω ρωτούσαμε από κει, ένας ρημαδοισπανός δεν ήξερε Αγγλικά, σταματάμε ένα ζευγάρι καλοντυμένο στην πένα, λέμε ευκατάστατοι φαίνονται = μορφωμένοι. Τα Snake eater μας πήραμε (θυμηθείτε πιο MGS είναι αυτό). Οι μόνοι που βρήκαμε να ξέρουν Αγγλικά ήταν δυο φοιτήτριες από την Αμερική! Ήμαρτον. Άσε δε γενικώς με τις μεταγλωττίσεις! Άντε λογικό είναι να μην ξέρουν αγγλικά πολλοί, να διαβάζουν υπότιτλους δεν μπορούν???
/Οφ τόπικ ΟΦ

Πάντως χαίρομαι που το MGS4 έκανε τον πάταγο που του άξιζε. Το θεωρώ έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε hyped μέχρι αηδίας στην συγκεκριμένη γενιά, ακόμα και το καλοδουλεμένο GTA4 ωχριά μπροστά του. 1,5 κοντά εκατομμυριάκι τσίμπησε σε 4-5 μέρες.

NonBorn
20-06-2008, 15:13
Aυτό το πράγμα δε μπορεί να εκφραστεί με λόγια... Πραγματικά είναι κάτι ασύληπτο... Όποιος δεν το έχει παίξει δε μπορεί να λέγεται gamer... Καμία σχέση με όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια απ αυτήν τη γενιά... Ποιο Gears και ποιο Mass Effect και ποιο Resistance και ποιο Ηalo... Όσοι δεν έχουν ps3 να το παίξουν πρέπει οπωσδήποτε να βρουν ένα να το παίξουν (ναι για σένα το λέω modecris...:p) Όσοι λένε το παραμικρό αρνητικό για το παιχνίδι πραγματικά δεν μπορούν να αποκαλούνται gamers... Τα λόγια είναι ΕΝΤΕΛΩΣ περιττά... Μακάρι να βλέπαμε τέτοια παιχνίδια πιο συχνά!! Φέρτε σκηνοθέτες και σεναριογράφους από το Hollywood για τα videogames :p :p :p

TopGunZ
20-06-2008, 15:18
Όσοι λένε το παραμικρό αρνητικό για το παιχνίδι πραγματικά δεν μπορούν να αποκαλούνται gamers...

Η κωμωδία της χιλιετίας...μπείτε στο γνωστό σάιτ...θα γελάσει ο κάθε πικραμένος....

Για εσένα που η ομάδα σου δεν έχει πάρει πρωτάθλημα από την εποχή του χαλκού....
Για εσένα που δεν πέρασες ούτε ένα μάθημα στην εξεταστική....
Για εσένα που σε έφαγε ο κουβάς στο Euro....
Για εσένα που η μόνη θάλασσα που θα δεις φέτος είναι αυτή του ιδρώτα σου στη δουλειά...
Μην μένετε άλλο λυπημένοι.... Για να σκάσει το χαμόγελο στο χειλάκι σας... Μην καθυστερείτε άλλο... Μεγάλα cut scenes, μικρό replayability, χάλια textures...όλα τα έχει ο μπαξές...

NonBorn
20-06-2008, 15:28
Η κωμωδία της χιλιετίας...μπείτε στο γνωστό σάιτ...θα γελάσει ο κάθε πικραμένος....

Για εσένα που η ομάδα σου δεν έχει πάρει πρωτάθλημα από την εποχή του χαλκού....
Για εσένα που δεν πέρασες ούτε ένα μάθημα στην εξεταστική....
Για εσένα που σε έφαγε ο κουβάς στο Euro....
Για εσένα που η μόνη θάλασσα που θα δεις φέτος είναι αυτή του ιδρώτα σου στη δουλειά...
Μην μένετε άλλο λυπημένοι.... Για να σκάσει το χαμόγελο στο χειλάκι σας... Μην καθυστερείτε άλλο... Μεγάλα cut scenes, μικρό replayability, χάλια textures...όλα τα έχει ο μπαξές...

Eπειδή και εγώ μπήκα και τα είδα... Θεωρώ ότι κάποια απ αυτά τα άτομα χρίζουν ψυχολογικής (ή και ψυχιατρικής:p) παρακολούθισης όπως ξανάπα...Και μιλάω πολύ σοβαρά! Ο μόνος λόγος που δεν μιλάω με ονόματα είναι για να μην προσβάλλω τα άτομα σεβόμενος την κατάσταση τους...

Valkyre
20-06-2008, 15:49
Εγω θα μιλαγα ανετα προσβλητικα για τα εν λογω ατομα.Δεν εχω κανενα προβλημα να μιλαω ασχημα σε τετοιου ειδους "ζωα".Το προβλημα ειναι οτι επειδη ξερω τι βουρκος ειναι το συγκεκριμενο μερος , δεν εχω πατησει καν.Και ουτε και προκειται.Αλλα οριστε το κανω ανετα ακομα και χωρις να τους γνωριζω.

Ειναι ζωα οχι gamers.Και δεν μιλαω μονο για το κομματι των 360 users αλλα οποιον εχει αντιστοιχα ακραιες και γελοιες αποψεις σε αναλογη περιπτωση.(βλεπε PS3 fanboys σε κορυφαιουςς τιτλους του 360)

Ειστε η ξεφτυλα του gaming κατινες!:badpc:

desperate_gamer
20-06-2008, 16:44
Όσοι δεν έχουν ps3 να το παίξουν πρέπει οπωσδήποτε να βρουν ένα να το παίξουν (ναι για σένα το λέω modecris...:p)

Ban και στον GreekTeo. Πάρτε του το PS3 για παραδειγματική τιμωρία... :pppbbbttt::giggle:

Valkyre
20-06-2008, 17:58
KATEBAΣΤΕ ΤΟ MGS DATABASE!!!

Μην ανυσηχειτε τα spoiler τα κρυβει αυτοματα και ετσι δεν προκειται να σας αποκαλυψει τιποτα για το MGS4.

Οσοι φανς ομως , αλλα και κυριως καινουργιοι παιχτες θελουν να δουν την εγκυκλοπαιδεια για την μυθολογια και την ιστορια πισω απο το MGS ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ.

Εχουν κανει πραγματικα φανταστικη δουλεια , με χρονολογικη σειρα γεγονοτων , αναλυση χαρακτηρων , ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Δεν το πιστευω οτι ο Κοτζιμα πραγματικα μας αποθεωσε ως gamers , φιλους του MGS SAGA.

Ειναι πραγματικα αξιοι συγχαρητηριων.

Ακομα και οι πολυ ψαγμενοι θα λυσουν πολλες αποριες που ειχαν!

gavrosdr
20-06-2008, 18:05
εμεις που το θελουμε αλλα ειμαστε στο ευρωπαικο store τι κανουμε? :p

DarkUSS
20-06-2008, 18:26
Θα περιμένουμε όπως πάντα...

Valkyre
20-06-2008, 18:34
το φοβερο ειναι το ποση πραγματικα σκεψη εχει πεσει γυρω απο το στορυ....ολα αυτα που γινονται στο MGS4 ειναι αρρικτα συνδεδεμενα και απολυτα δικαιολογημενα στο συμπαν του MGS.

Και ολη αυτη την πολυπλοκοτητα και την ιδιοφυια της ιστοριας την εξηγουν με εναν παρα πολυ απλο και λειτουργικο τροπο στο MGS DATABASE.

konstantinos
20-06-2008, 20:00
Το επαιξα κ εγω.Ειναι τελειο το παιχνιδι κ λεμε εχει πολυ ψαξιμο στο μενου.Να ρωτησω γιατι το normal μας βαζει αμερικη κ ευρωπη μαζι αφου οι αμερικανοι δεν ξερουν να παιζουν γενικα τα μεγαλα επιπεδα δυσκολιας.Παντα η ευρωπη δεν ερχετε 3 με το μεγαλητερο βαθμο δυσκολιας στα περισσοτερα παιχνιδια?

Valkyre
20-06-2008, 20:15
Γιατι αυτη η εκδοση βγηκε ταυτοχρονα σε ολο τον κοσμο.Εχεις δικιο για την δυσκολια στα MGS τα ευρωπαικα ειχαμε ειδικη special δυσκολια δικη μας , αλλα τα παιχνιδια εβγαιναν 3 μηνες μετα.Τωρα βγηκε ταυτοχρονα παντου.Παντως η δυσκολια the Boss ειναι αρκετα δυσκολη.

Ixor24
20-06-2008, 20:18
Και ολη αυτη την πολυπλοκοτητα και την ιδιοφυια της ιστοριας την εξηγουν με εναν παρα πολυ απλο και λειτουργικο τροπο στο MGS DATABASE.

Εχει βγει το database σε καποιο psn?

NonBorn
20-06-2008, 20:18
το φοβερο ειναι το ποση πραγματικα σκεψη εχει πεσει γυρω απο το στορυ....ολα αυτα που γινονται στο MGS4 ειναι αρρικτα συνδεδεμενα και απολυτα δικαιολογημενα στο συμπαν του MGS.

Και ολη αυτη την πολυπλοκοτητα και την ιδιοφυια της ιστοριας την εξηγουν με εναν παρα πολυ απλο και λειτουργικο τροπο στο MGS DATABASE.

Σε θέλω όπωςδήποτε για συμβολή σε αφιέρωμα για το MG Saga... Αυτό μετά την εξεταστική και μέχρι το τέλος του καλοκαιριού... Αν έχεις χρόνο (γιατί διάθεση πάω στοίχημα ότι έχεις) στείλε κάνα pm με το msn μπας και το οργανώσουμε σιγά σιγά μέχρι να τελειώσω την εξεταστική για να ξεκινήσει η συγγραφή... :p Επίσης όποιος έχει γνώσεις γύρω από το θέμα και διάθεση να γράψει και να συμβάλλει μπορεί να μου το πει...

ΥΓ: Έχω πάθει μεγάλο σοκ με το MGS4...:yay::yay:

modecris
20-06-2008, 20:38
Όσοι δεν έχουν ps3 να το παίξουν πρέπει οπωσδήποτε να βρουν ένα να το παίξουν (ναι για σένα το λέω modecris...:p)


Ban και στον GreekTeo. Πάρτε του το PS3 για παραδειγματική τιμωρία... :pppbbbttt::giggle:
Έτσι σας θέλω ...σκληρούς και αμείλικτους ...
τιμωρήστε με κι άλλο ...κι άλλο ...κι άλλο ...

:rofl::rofl::rofl:

Valkyre
20-06-2008, 21:32
Νοnborn το θεωρω υποχρεωση μου απεναντι στην σειρα και την δουλεια που εγινε πανω σε αυτην να δουλεψω σε ενα project.Οταν καθαρισεις με εξεταστικη στειλε μου ενα pm να δουμε πως θα ειναι και εμενα η δουλεια εκεινη την περιοδο να οργανωθουμε.

Modecris αν δεν ημουν τοσο κολλημενος με το παιχνιδι αυτη τη στιγμη , θα στο δανειζα φιλε να το παιξεις, δεν κανω πλακα. :)

Δεν ξερω αν εχεις παιξει τα προηγουμενα και αν σου αρεσαν βεβαια...

Και κατι το οποιο με αφησε αφωνο και το επικροττω και το ΣΥΓΧΑΙΡΩ με κεφαλαια γραμματα διοτι δειχνει αντικειμενικοτητα στο φουλ και εκει που δεν θα το περιμενες.

link:http://xboxoz360.wordpress.com/2008/06/21/metal-gear-solid-4-review-closest-thing-to-perfect-since-ocarina-of-time/



XboxOZ360: Metal Gear Solid 4 Review - The closest thing to perfect since The Legend of Zelda: Ocarina of Time

20 (http://www.n4g.com/ps3/NewsCom-159872.aspx?CT=1#Comments)
http://m2.n4g.com/8/News/159000/159872_1_hs.jpg XboxOZ360 writes: "Soon as Metal Gear Solid (http://www.n4g.com/ps3/News-159872.aspx#) is booted up to the main menu you suddenly just know in yourself that this is going to be brilliant. The menu consists of Solid Snake our favourite young hero, who has now aged close to his end, visiting the grave of the Boss. The menu's presentation reeks of pure quality and thus, before you even start the game your adrenaline is pumping for excitement.

"'When the opening cinematic starts you assume the game is 30+ years since the end of Metal Gear Solid 2, as Snake has aged with grey hair, wrinkles and a rustier voice than ever. Whereas actually it turns out that it's only been 5 years since the Big Shell incident and that Snake has an accelerating aging disease with only 12 months to live, but Snake has one final mission to finish before he can leave this world… He must save the word from his brother: Liquid."

Editors preamble (XboxOZ360) :- Some will wonder why an Xbox 360 dedicated site such as ourselves has a PS3 review nestled within its hallowed pages. Better yet, one that is reportedly THE PS3's pinnacle game for Sony's "ultimate" gaming system. The reason is a simple one really. We here at XboxOZ360-game/x360.com.au are first and foremost gamers and as such, prefer 'games' over fanboyism any day.\

:1appl::1appl::1appl::1appl::1appl: + reeeeeeep στο εν λογω site.Παραδειγμα για πολλους fanboys ανεξαρτητως κατηγοριας.

VirgiL
20-06-2008, 23:01
Άσχετο με αυτά, αλλά ποιό είναι αυτό το γνωστό site που λέτε και ξαναλέτε? :Ρ

michalaros
21-06-2008, 00:58
Ρε παιδια , στο τελευταιο επιπεδο δυσκολιας,οταν κανεις save καπου κ χασεις σε βγαζει απο την αρχη του level??γιατι γινεται αυτο??ειπαμε να το κανουν δυσκολο αλλα οχι κ απο ενα λαθακι στο τελος να γυρνας 1ωρα παιχινδιου πισω,..ξερετε αν γινεται να αλλαξει το επιπεδο δυσκολιας ενω εχεις προχωρησει???:paperbag:

bjorg
21-06-2008, 01:48
Παρακολουθούσα κι εγώ το γνωστό site αλλά οι άνθρωποι είναι αστείοι. Για να μην περάσω σε άλλους χαρακτηρισμούς. Έχω σταματήσει εδώ και μήνες να μπαίνω και φυσικά το έχω σβήσει ακόμα και από τους σελιδοδείκτες μου.

modecris
21-06-2008, 04:17
Modecris αν δεν ημουν τοσο κολλημενος με το παιχνιδι αυτη τη στιγμη , θα στο δανειζα φιλε να το παιξεις, δεν κανω πλακα. :)

Δεν ξερω αν εχεις παιξει τα προηγουμενα και αν σου αρεσαν βεβαια...


Δεν νομίζω να θες να ρισκάρεις το ps3 σου γιατί μπορεί και να το ψάχνεις μετά... :frog:
Έχω παίξει τα mgs1 και 2 -στην ώρα τους- και είναι ακριβώς το είδος παιχνιδιού που μου αρέσει.Γουστάρω σαν τρελός τα stelth και πιο εγκεφαλικά παιχνίδια όπως αυτά και το deus x (το πρώτο).

cocous
21-06-2008, 08:35
ρε παλικαρια το database που το ειδατε γι να το κατεβασουμε και εμεις;

nikon
21-06-2008, 08:37
ρε παλικαρια το database που το ειδατε γι να το κατεβασουμε και εμεις;
Στο Αμερικάνικο και στο Ιαπωνέζικο.

BigBOSS
21-06-2008, 11:22
Ποιο είναι το site που λέτε;

TopGunZ
21-06-2008, 12:21
... και το deus x (το πρώτο).

Άνθρωπέ μου!

Όσο για το site: Ταινία με τον Αλ Πατσίνο και τον Ρόμπιν Γουίλιαμς.

PDS
21-06-2008, 12:27
Δεν νομίζω να θες να ρισκάρεις το ps3 σου γιατί μπορεί και να το ψάχνεις μετά... :frog:
Έχω παίξει τα mgs1 και 2 -στην ώρα τους- και είναι ακριβώς το είδος παιχνιδιού που μου αρέσει.Γουστάρω σαν τρελός τα stelth και πιο εγκεφαλικά παιχνίδια όπως αυτά και το deus x (το πρώτο).

Aν εχεις ps2 παιξε το 3.:p

Dragonpaul
21-06-2008, 16:27
Παιδια, λιγη βοηθεια εδω. Ξεκινησα με το παιχνιδι (για να δω πως ειναι τουλαχιστον, μιας και θα ασχοληθω αργοτερα μαζι του) και, πραγματικα, δε μπορω να κανω βημα. Παιζω στη normal δυσκολια και στο act 1 που ειμαι τωρα με εντοπιζουν συνεχεια. Δεν ξερω τι να κανω... Επισης, αφου, με τα χιλια ζορια, νικησω καποιον αντιπαλο (μεσα στον πανικο που γινεται αφου με κυνηγουν ολοι) και μου βγαζει το μηνυμα "Weapon acquired" με το επεξηγηματικο κειμενο για το πως χρησιμοποιειται το οπλο, μετα δεν υπαρχει στο οπλοστασιο μου.
Ενταξει, δεν εχω ιδιαιτερη επαφη με τα MGS (εχω τελειωσει μονο το 2) αλλα τα εχω βρει μπαστουνια.
Οποιος μπορει....

muku
21-06-2008, 16:33
Κοίτα αφού έχεις τελειώσει το mgs2 τότε θα έπρεπε να είχες μια ιδέα πως παίζεται το παιχνίδι. Σκοπός δεν έιναι να σκοτώσεις τους αντιπάλους, αλλά να τους αποφύγεις ή στην καλύτερη να τους αναισθητοποιήσεις. Όταν πάντως παίρνεις κάποιο όπλο δεν μπαίνει κατευθείαν στο inventory σου. Πάτα START και πήγαινε στο μενού weapons και από εκεί μπορείς να δεις όλα τα όπλα που έχεις βρει και να τα βάλεις στο inventory ή και να κάνεις επιπλέον κάποια πράγματα που αν τα αναφέρω θα θεωρηθούν spoiler :p

Dragonpaul
21-06-2008, 16:39
Muku, σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Ποιος σου ειπε βρε οτι προσπαθω να τους σκοτωσω? Να τους αποφυγω θελω... Απλα δε τα καταφερνω. Με βλεπουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Φαντασου οτι ειμαι στην αφετηρια του Act 1. Και δε μπορω ουτε απο 'κει να περασω. Χα, χα... Φαντασου τι με περιμενει μετα. Θα το τσεκαρω αυτο με τα οπλα. Παντως, το MGS2 το ειχα τελειωσει οταν πρωτοβγηκε. Γυρευε τωρα καιρος που εχει περασει... Που να θυμαμαι...

PDS
21-06-2008, 16:43
Παιδια, λιγη βοηθεια εδω. Ξεκινησα με το παιχνιδι (για να δω πως ειναι τουλαχιστον, μιας και θα ασχοληθω αργοτερα μαζι του) και, πραγματικα, δε μπορω να κανω βημα. Παιζω στη normal δυσκολια και στο act 1 που ειμαι τωρα με εντοπιζουν συνεχεια. Δεν ξερω τι να κανω... Επισης, αφου, με τα χιλια ζορια, νικησω καποιον αντιπαλο (μεσα στον πανικο που γινεται αφου με κυνηγουν ολοι) και μου βγαζει το μηνυμα "Weapon acquired" με το επεξηγηματικο κειμενο για το πως χρησιμοποιειται το οπλο, μετα δεν υπαρχει στο οπλοστασιο μου.
Ενταξει, δεν εχω ιδιαιτερη επαφη με τα MGS (εχω τελειωσει μονο το 2) αλλα τα εχω βρει μπαστουνια.
Οποιος μπορει....

Nα υποθεσω οτι χρησιμοποιεις το καμουφλαζ κανονικα ετσι?Δλδ προσαρμοζεται το καμουφλαζ στο χρωμα του τοιχου που βρισκεσαι κοντα.
Πανω δεξια σε ενα μικρο πλαισιο σου δειχνει κατα ποσο φαινεται ή οχι(επι τις 100).Επισης οταν σκυβεις εμφανιζεται γυρω απο τον snake ενας κυκλος που σου δειχνει που περιπου βρισκονται(οχι που ειναι ακριβως αλλα που βρισκονται σε σχεση σενα,δεξια,αριστερα,πισω,μπροστα σου) οι εχθροι.
Καλο ειναι να περπατας αργα οταν εισαι καπως κοντα τους για να μην σε ακουν.
Επισης χρησιμες ειναι και οι κινησεις CQC.
Δες πχ 35160.

Για τα οπλα πρεπει να πατησεις start και να επιλεξεις weapons.Εκει πρεπει να διαλεγεις πια οπλα θες να κουβαλας(δεν μπορεις να τα επιλεξεις ολα).Aυτα που κουβαλας μπορεις να τα επιλεξεις κρατωντας πατημενο το R2 μεσα στο παιχνιδι.Αν το πατησεις μια φορα αποτομα δεν εχει κανενα οπλο στα χερια σου και ξαναεπιλεγεις αν θες το ιδιο οπλο πατωντας μια φορα το R2.
Το ιδιο ισχυει και για τα items.(εδω πατας L2).

Dragonpaul
21-06-2008, 16:55
PDS, σε ευχαριστω πολυ! Κοιτα, τις βασικες κινησεις τις ξερω. Ενταξει, δεν εχω συνηθισει τις νεες προσθηκες (οπως τη στολη), αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι με δυσκολευει τοσο. Φανταζομαι θα λειτουργησει το ολο θεμα σιγα σιγα.
Πολυ χρησιμο το video. Thnx again!

seaman13
21-06-2008, 20:57
molis teleiosa to act3!telika to paixnidi ayto exei xefigei etoi photos mprosta apo ton antagonismo...
isos na arhise i konsola na dixnei kai ta dontia tis pleon....
exei dromo mprosta akoma alla o snake exei parei agalia to ps3 kai to paei poli psila...aytin tin aisthisi mou evgale mexri tora to game...pleon to ps3 exei ton apokleistiko tou iroa....!!!

ps4
21-06-2008, 20:58
Επισης χρησιμες ειναι και οι κινησεις CQC.
Δες πχ 35160.



Τι ειναι αυτες οι κινησεις;;;;;;;;;;

Aκυρο νομιζα το βιντεο ειναι για αλλο πραγμα. Παω να δοκιμασω τωρα. Εβγαλα το πρωτο αct ετσι. Δεν ηξερες δεν ρωταγες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Τελειο. Απιστευτες κινησεις εχει. :1appl:

PDS
21-06-2008, 21:05
Aυτο που δειχνουν.:p
Αντιμετωπιζεις τον εχθρο χωρις την χρηση οπλου(μονο για εκφοβισμο).

VirgiL
21-06-2008, 23:05
Λίγο πολύπλοκες μου φαίνονται πάντως... Ελπίζω να δίνει χώρο το παιχνίδι για να τις χρησιμοποιήσεις αλλιώς κλασικά... run & gun :P

NonBorn
21-06-2008, 23:09
Λίγο πολύπλοκες μου φαίνονται πάντως... Ελπίζω να δίνει χώρο το παιχνίδι για να τις χρησιμοποιήσεις αλλιώς κλασικά... run & gun :P

Iεροσυλία κ μόνο που το πες... Δε παίζεται έτσι το MGS :p

jimbrav
21-06-2008, 23:09
παιδια το παιχνιδι ειναι ΕΠΟΣ....:tiphat::1appl:

NonBorn
21-06-2008, 23:10
παιδια το παιχνιδι ειναι ΕΠΟΣ....:tiphat::1appl:

14 ώρες και μόλις μπήκα στο act 3... Και το παίζω στο normal... Ιts UNBELIEVABLE....

tasioskis
21-06-2008, 23:12
14 ώρες και μόλις μπήκα στο act 3... Και το παίζω στο normal... Ιts UNBELIEVABLE....


1ον μας λείπεις
2oν τελος τα διαβασματα?

VirgiL
21-06-2008, 23:15
Συμφωνώ οτι δεν παίζεται έτσι αλλά άμα σε πάρουν χαμπάρι τι κάνεις? Load? :P

Dragonpaul
21-06-2008, 23:15
Εχει δικαιο ο Non! Αυτο το παιχνιδι ειναι stealth! Για run & gun υπαρχει το Gears of War (αλλη παιχνιδαρα). Νομιζω οτι, ετσι κι αλλιως, στο MGS4 με το να παιζεις run & gun δεν εχεις και ελπιδες επιβιωσης.

NonBorn
21-06-2008, 23:18
1ον κανονικα τρως ban
2oν τελος τα διαβασματα?

1ον γιατί να φάω ban επειδή είπα πόσες ώρες έπαιξα?:(:(
2ον όχι αλλά ήταν μεγάλος ο πειρασμός... Παρόλα αυτά τα χω βάλει όλα σε τάξη... :D


Συμφωνώ οτι δεν παίζεται έτσι αλλά άμα σε πάρουν χαμπάρι τι κάνεις? Load? :P

Κρύβεσαι... Το να αρχίσεις το πιστολίδι δεν είναι λύση... :p


EDIT: Eπειδή έχω και παράπονα από το παιχνίδι... Οι σκιές ήθελαν δουλειά... Είναι κρίμα, χαλάει όλη την εικόνα μερικές φορές που όπως είπε και κάποιος μπορούσε να αποτελέσει CGI ταινία :p

EDIT 2: Αν είπα κάτι που δεν έπρεπε πάντως ζητάω συγνώμη, θα κάνω edit το post μου...

TopGunZ
22-06-2008, 01:33
Μια χαρά παίζεται και run'n'gun. Stealth agent είσαι όχι wuss agent... Αλλά πρέπει τώρα να το παίξω stealthy (περισσότερα στο σπόιλερ θρεντ)...

Valkyre
22-06-2008, 05:18
Metal Gear Solid 4: Big three says best game ever made on PS3, Xbox 360 and Wii


eviewers have said Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots is one of the best video game ever made and that includes this gen systems such as PS3 and Xbox 360 all the way back to NES. High praises are given by the big three industry review giants: Gamespot, IGN and Gamepro. These reviewers have been in the industry for over 22 years. Practically most of us grew up reading their reviews. These review sites are no slouch, especially IGN and Gamespot with their very strict 10 point scale. IGN has only 15 some games that have ever received a perfect score of a 10. They define only a game that is revolutionary or truly defines a genre deserves a perfect score such as Metal Gear Solid 4.
Gamespot is known to be even more strict in their scoring, only giving five games in their entire history back to 1996 a perfect 10. With the addition of Metal Gear Solid 4, that makes it a total of six games in their history of deserving a perfect score.
Gamespot and IGN both rate Metal Gear Solid 4 above other blockbuster games such as the Orange Box or Halo 3 which both received a 9.5.
IGN (http://ps3.ign.com/articles/881/881472p5.html)
"Not only does it sum up the full franchise of Metal Gear, its depth and its complexity, coupled with its technical prowess, make it one of the best games of the year and, indeed, one of the best games ever made."
Gamespot (http://www.gamespot.com/ps3/adventure/metalgearsolid4/review.html)
"Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots is the most technically stunning video game ever made. It’s also a fine example of storytelling prowess within its medium, combining gameplay and narrative so slickly and beautifully that it’s impossible to extricate one from the other."
Gamepro (http://www.gamepro.com/sony/ps3/games/reviews/191668.shtml)
"Metal Gear Solid 4 is a masterpiece, an unforgettable game that shines like a beacon amidst a sea of mediocrity. It is not only the best Metal Gear game, but one of the best games ever made, period."
Even veteran reviewer Famitsu (http://kotaku.com/5012898/famitsu-gives-metal-gear-solid-4-perfect-score), who has only given seven perfect score of a 40/40 through their entire history dating back to 1986 awarded Metal Gear Solid 4 this prestigious perfect score.
So does the game live up to the hype and the reviews?
After playing the game extensively, I must admit it is quite the masterpiece. The way the story is told and integrated into the game is quite ingenious. The graphics are top notch considered to be the best looking game ever. You will be hard pressed to find many low res textures in the game.
The last game to hold the "best looking game so far" title on consoles was Uncharted Drake’s Fortune, before that it was Bioshock, then Gears of War. Definitely Metal Gear Solid 4 surpasses all of these games in the graphics department. In these previous games low res texture usage were evident in close proximity to the textures with pixelation and blurriness when viewing an object up close.
In Metal Gear Solid 4 you will have difficulty finding pixelation even when pressed right up against an object, truly a fantastic feat. As Gametrailer (http://www.gametrailers.com/player/35051.html) puts it, Metal Gear Solid 4 gives you the option of zooming in and out of cut scenes daring you to find any fault in the graphics knowing that it looks good.
When Kojima said he will take full advantage of the 50GB Blu-ray disc he wasn’t kidding. He uses high res textures for just about everything from the little belt buckles on Snake to the bumpy grip on the bottom of his feet.
The intro is fabulous mixing cinema with gameplay, also as a way of introducing the controls and giving a tutorial on how to play the game. There is even an info box popping up telling you what to do. The weapon customization adds a whole level of depth without being overly complex, something you won’t find in many games.
Cut scenes are at checkpoints and usually you could spend up to 45 minutes between checkpoints spacing out those cut scenes. I recommend everyone who play the game to take your time and help out each little battle between the PMCs or militia factions. Once you help one side win their battle they will thank you and become your comrades.
The controls are great; they add a high level of depth to the game play. CQC makes combat a skill, being able to do various moves between choking someone out with a jujitsu "bare naked choke hold" or use an enemy as a meat shield like the previous versions of Metal Gear Solid.
The ability to switch between first person and third person view gives you the best of both worlds. Third person is great for taking on many enemies, but if you want to get that sniper on the roof in the distance swap to first person view and take them out with a red-dot sight or a scope attachment.
The first Metal Gear Solid is the game that invented the stealth genre and Metal Gear Solid 4 breaks new ground and invents a whole new genre of cinematic storytelling while raising the bar in the stealth genre for years to come.
You can bet anyone who has any clue about gaming and is a true hardcore gamer will tell you if you don’t have a PS3, Metal Gear Solid 4 is the game you buy a PS3 for. Of course if they tell you otherwise just politely let them know they have no idea what they are talking about.
http://c45.statcounter.com/t.php?sc_project=3666622&resolution=1152&camefrom=http%3A//www.n4g.com/ps3/News-160218.aspx&u=http%3A//gamer.blorge.com/2008/06/21/metal-gear-solid-4-big-three-says-best-game-ever-made-on-all-systems-ps3-xbox-360-and-wii/&t=Metal%20Gear%20Solid%204%3A%20Big%20three%20says %20best%20game%20ever%20made%20on%20PS3%2C%20Xbox% 20360%20and%20Wii%20-%20GAMER.BLORGE.com&java=1&security=1541474d&sc_random=0.34570054793102567 (http://www.statcounter.com/)link :http://gamer.blorge.com/2008/06/21/metal-gear-solid-4-big-three-says-best-game-ever-made-on-all-systems-ps3-xbox-360-and-wii/

NonBorn
22-06-2008, 14:01
Απλά δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανείς αυτό που νιώθει παίζοντας... Το παιχνίδι αυτό ήρθε ακριβώς αφού τελείωσα τα Gears, Bioshock και έχοντας ασχοληθεί αρκετά με το Mass Effect στο PC... Τα καλύτερα παιχνίδια στο 360 σε καλύτερες αναλύσεις... Πραγματικά το MGS4 δε μπορεί να συγκριθεί με κανένα άλλο παιχνίδι μέχρι στιγμής!!! Παρά μόνο με το Ocarina of Time!

Δεν είναι παιχνίδι... Είναι η απόλυτη εμπειρία videogame!

Αν δε το δείτε με τα ίδια σας τα μάτια δε μπορείτε να συνηδειτοποιήσετε περί τίνος πρόκειται... Το να διαβάζεις review να βάζουν 11(IGN) πραγματικά είναι τόσο λίγο μπροστά στο μεγαλείο που βλέπεις μπροστά στην οθόνη σου...

Θα το ξαναπω για ακόμη μια φορά για όποιον θέλει να το ακούσει... Αγοράστε το, παίξτε το, γιατί ίσως κ να είναι το καλύτερο videogame όλων των εποχών... Και δεν υπερβάλλω καθόλου μα καθόλου...


Kojima εγώ προσωπικά υποκλίνομαι... :1appl::1appl:

john
22-06-2008, 14:27
διαβαζα το thread εδω ολες αυτες της μερες και εβλεπα απιστευτα σχολια για το ποσο καλο ειναι
το τερματισα και εγω με τη σειρα μου και το μονο που εχω να πω
μετα απο 23 ωρες απιστευτου/καλυτερου gaming experience που εχω ζησει ποτε,
με 23 απο της 23 ωρες συνεχης ανατριχιλας ( η τριχα καγκελο),
και με παρα πολλα βουρκωματα (υπηρξαν στιγμες που δεν μπορουσα να διαβασω τους υποτιτλους)
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ VIDEO GAME ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΠΟΤΕ
δεν συγκρινεται με ΤΙΠΟΤΑ:bowdown:
πραγματικα δεν εχω λογια :1appl:
ισως ακουγονται υπερβολικα αλλα οποιος ειχε παιξει τα παλια MGS
και τα ειχε βιωσει ... απλα θα μεινει με το στομα ανοιχτο ...

KOJIMA σε ευχαριστουμε για την ΜΟΝΑΔΙΚΗ αυτη εμπειρια
:bowdown:υποκλινομαι, το game ειναι για πολλα οσκαρ:bowdown:

desperate_gamer
22-06-2008, 16:46
Εγώ καλέ ο κακόμοιρος τι να πω που δεν έχω παίξει περισσότερο από 5 λεπτά in-game... Δεν θέλω να είναι η κρυφή μου ενοχή τα βράδια της εξεταστικής. Θέλω να είναι μια εμπειρία που θα τη ζήσω έντονα πρωί-μεσημέρι-βράδυ. July can't come fast enough!

Αλλά να ρωτήσω κάτι (αν η απάντηση είναι spoiler, ας μου στείλετε pm). Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσεις τα PMC κατά τη διάρκεια της μάχης και αυτά μετά να σε ευχαριστούν; Στο βιβλιαράκι οδηγιών λέει ότι επειδή τα PMC ελέγχονται δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, αλλά στα previews και στο κείμενο που έβαλε ο Valkyre λέει ότι όποια πλευρά και να βοηθήσεις, αυτή θα σε ανταμείψει.

Εγώ θέλω να βοηθήσω τα PMC... Μην μου κάνουν alert όλη την ώρα :p

Valkyre
22-06-2008, 17:02
Oχι δεν γινεται αυτο , δεν θα εβγαζε νοημα η ιστορια.Δεν ειναι λογικο καποιοι οι οποιοι ελεγχονται απο τους κακους να γινουν φιλοι μαζι σου.Περισσοτερα δεν λεω αν παιξεις το παιχνιδι θα καταλαβεις.

Ασε που δεν θα ειχε νοημα και το παιχνιδι μετα.Τι θα εκανες βολτα στις πιστες του παιχνιδιου? :D

desperate_gamer
22-06-2008, 17:24
Ε Kojima είναι αυτός, μπορεί να το είχε προβλέψει... :p

Πάντως πραγματικά εγώ διάβαζα πως ο Kojima έλεγε "θα μπορείτε να παίρνετε αποφάσεις την ώρα της μάχης και να μην είστε σίγουροι και τόσο για την πλευρά της οποίας θα πολεμάτε" και τέτοια... αν είναι τόσο ξεκάθαρο "ή stealth ή βοηθάς τους militia" τι να το κάνω...

Valkyre
22-06-2008, 17:30
Nα το κανεις γιατι εχει σημασια.Εαν τους βοηθησεις θα μπορεσεις να παρεις αντικειμενα απο αυτους(μερικα απο τα οποια μυστικα).Επισης στις περιοχες που τους ανηκουν δεν θα χρειαζεται να κρυβεσαι.Εαν κανεις το αντιθετο , τοτε αντι να εχεις μονο τους PMC να ανυσηχεις , θα εχεις και τους militia.Και σε ολες τις περιοχες των militia θα πρεπει να εισαι και εκει stealth.Η επιλογη ειναι στον παικτη.

desperate_gamer
22-06-2008, 17:31
Καλά, καλά, με έπεισες :p Militia i love you.

Valkyre
22-06-2008, 17:48
^^ μπααα εγω την δευτερη φορα που το παιζω τους καθαριζω ολους stealth ! :D

NIKOS
22-06-2008, 20:26
paidia molis to termatisa...
twra ti kanoume???
meta apo ayto?!?!? TI?!?!?!?

klepidas
22-06-2008, 20:28
paidia molis to termatisa...
twra ti kanoume???
meta apo ayto?!?!? TI?!?!?!?

To χάος

NonBorn
22-06-2008, 23:22
paidia molis to termatisa...
twra ti kanoume???
meta apo ayto?!?!? TI?!?!?!?

Tώρα με το καλό... Όλοι από μία υπογραφή και petition στον Kojima για νέο IP!!!! Υπάρχει μία περίπτωση να πάρουμε κάτι αρκετά καλό από το Killzone 2. Η Sony και οι GG μιλάνε για CGI ποιότητα και το βλέπουμε από τα τελευταία video και αν το έχουν προσέξει το παιχνίδι και στο gameplay θα δούμε κάτι πραγματικά πολύ καλό!

personGR
22-06-2008, 23:31
Tώρα με το καλό... Όλοι από μία υπογραφή και petition στον Kojima για νέο IP!!!! Υπάρχει μία περίπτωση να πάρουμε κάτι αρκετά καλό από το Killzone 2. Η Sony και οι GG μιλάνε για CGI ποιότητα και το βλέπουμε από τα τελευταία video και αν το έχουν προσέξει το παιχνίδι και στο gameplay θα δούμε κάτι πραγματικά πολύ καλό!

Παιδιά lol...
Ποστάρετε αμέτρητα videos Και εικόνες (που ως επί το πλείστον, δεν προσφέρουν τίποτα), και ξεχνάτε τις σημαντικότερες ειδήσεις...
Ο Kojima έχει δηλώσει εδώ και πολύ καιρό, πως αμέσως μετά τον τερματισμό του mgs4 θα συνεργαστεί με τον Goichi Suda (δημιουργό των Killer7 και NoMoreHeroes, ή αλλιώς τον Suda51), σε ένα τελειώς νέο παιχνίδι, που μέχρι στιγμής υπάρχει με το όνομα Project S (και απότι λέγεται μιλάμε για νέο Snatchel...)

Ας ελπίσουμε μόνο αυτό το παιχνίδι να μην είναι το προγραμματισμένο παιχνίδι του Suda για το 360, όχι για τίποτα άλλο, αλλά γιατί τα φανμπόγια δεν αντέχονται πια...

atomsk
22-06-2008, 23:46
εδώ ο Kojima λέει οτι δεν του φτάνει το Ps3 και θα πάει στο xbox ? ?

mitsosgti
23-06-2008, 11:38
παιδια παντως το παιχνίδι είναι όλα τα λεφτά. το έτρεξα σε tv που δεν είναι hd ,(πρόκειται για μια philips 100hz) και είδα τρομερά γραφικά φαντάζομαι τι θα γίνεται σε μια full hd και σε μια απλή hd!

Valkyre
23-06-2008, 14:49
Δυσκολα περιγραφεται με απλες λεξεις η εμπειρια απο αυτο το παιχνιδι...

slayeras
23-06-2008, 15:56
Europe Gets MGS Database On Thursday - Just a quick update to this item from last week (http://kotaku.com/5018164/sorry-europe-no-metal-gear-database-for-you); Konami Europe have announced that the Metal Gear database - already available on the North American and Japanese PlayStation Stores - will be ready for purchase in Europe on June 26. That's this Thursday. Well done on the speedy translation work there, Konami.

http://kotaku.com/

Chill
23-06-2008, 16:42
Thanx για το info slayeras. Αλλά τι εννοεί με το purchase? Πληρώνουμε κάτι για το database wtf? Επίσης τι μέγεθος είναι? Τα 40gb φτάνουν στο τέλος τους :/

Εγώ το εγκατέστησα μόνο και αμέσως quit ούτε την εισαγωγική οθόνη δεν είδα. Θα περιμένω και εγώ την 4 Ιούλη που θα ναι η μέρα ανεξαρτησίας από την εξεταστική :).

Val μια ερώτηση έχω...ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ? Γιατί αν όχι δεν μπορεί να θεωρείς τον εαυτό σου fan του Solid xaxa. Lol ο κερατάς πόσα κάπνισε σε 8 λεπτά xD?

PDS
23-06-2008, 16:47
Thanx για το info slayeras. Αλλά τι εννοεί με το purchase? Πληρώνουμε κάτι για το database wtf? Επίσης τι μέγεθος είναι? Τα 40gb φτάνουν στο τέλος τους :/

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι 77ΜΒ,δεν ειμαι σιγουρος ομως.

Νομιζω οτι θα σε μπερδεψει παντως.Του εριξα μια ματια και περισσοτερο λυνει αποριες ή δενει τα γεγονοτα στο μυαλο σου αν ηδη εχεις μια ιδεα απο το story.
Μπορει και να κανω λαθος γιατι το ειδα βιαστικα.

Valkyre
23-06-2008, 16:55
Εννοειται οτι δεν πληρωνεις για το database και εννοειται οτι θα το κατεβασετε και θα το τσεκαρετε , εκτος και αν δεν σας ενδιαφερει καθολου η ιστορια, πραγμα που στην ουσια ειναι το κυριο κομματι του MGS4.

Ειναι 77 MB btw. ;)

Και Chill...φανατικος αντικαπνιστης ειμαι!Ο Snake ειναι βεβαια το ακριβως αντιθετο χαχα! :)

seaman13
23-06-2008, 19:37
lete to database na vgei stis 26 kai stin elliniki glossa??????
mou miazei apisteyto...
i mallon apithano.xerei kaneis kati gia ayto?

Valkyre
23-06-2008, 20:04
^^αποκλειεται! :D

TopGunZ
23-06-2008, 20:14
Βασικά το database είναι εξαιρετικό. Επίσης αναφέρεται μέσα ένα περιστατικό, μια αποστολή του Big Boss, που δεν έχει παρουσιαστεί σε παιχνίδι. Μου μυρίζεται συνέχεια του 3...

nickolas82
23-06-2008, 20:43
Μήπως εννοείς την αποστολή του Portable ops;

TopGunZ
23-06-2008, 20:50
Αυτά τα είχα ξεχάσει... νόμιζα ότι ήταν remakes των Metal Gear Solid....


EDIT: Γιεπ, μάλλον αυτό είναι, πάω να το παραγγείλω στο play.com χαχαχαχα....

NonBorn
23-06-2008, 23:13
Παιδιά μη το παίξετε... Ή όσοι το αρχίσατε μη το τελειώσετε.... Μη το παίξετε.... Δε θα μπορέσετε να παίξετε άλλο παιχνίδι μετά απ αυτό... Απλά δεν θα μπορέσετε....

Έκανα λάθος και είπα ότι είναι το καλύτερο videogame που έχω παίξει ποτέ και ίσως το καλύτερο videogame που έχει βγει ποτέ... Δεν είναι videogame... Είναι ΤΕΧΝΗ...

... Κojima ευχαριστώ ...

seaman13
24-06-2008, 00:32
sinexizo eimai stin mesi tou act 4...
paidia to vareli den exei pato!!!to game apla xeftilizei oti exei vgei mexri simera...
kai vlepo pos tha to apolayso perisitero tin 2,3,4,5 fora pou tha to paixo...afou eho akousei oti exeis ola ta opla pou exeis anavathmisei apo tin proti fora pou to termatizeis(isxiei? )

TopGunZ
24-06-2008, 00:55
Σε περίπτωση που θεωρείται σπόιλερ

NAI

Valkyre
24-06-2008, 01:42
Παιδιά μη το παίξετε... Ή όσοι το αρχίσατε μη το τελειώσετε.... Μη το παίξετε.... Δε θα μπορέσετε να παίξετε άλλο παιχνίδι μετά απ αυτό... Απλά δεν θα μπορέσετε....

Έκανα λάθος και είπα ότι είναι το καλύτερο videogame που έχω παίξει ποτέ και ίσως το καλύτερο videogame που έχει βγει ποτέ... Δεν είναι videogame... Είναι ΤΕΧΝΗ...

... Κojima ευχαριστώ ...


Χαιρομαι που δεν ειμαι ο μονος που οταν γραφω για αυτο το "παιχνιδι" χαρακτηριζοντας το ΤΕΧΝΗ δεν ειμαι μονος! :D

desperate_gamer
24-06-2008, 01:55
Έκανα λάθος και είπα ότι είναι το καλύτερο videogame που έχω παίξει ποτέ και ίσως το καλύτερο videogame που έχει βγει ποτέ... Δεν είναι videogame... Είναι ΤΕΧΝΗ...

Γιατί;; Αναιρεί το ένα το άλλο;;; Όπως και να 'χει αυτό ακριβώς επιδίωκε ο Kojima, απλά δεν το "κυνηγούσε" γιατί για τον Kojima κάθε παιχνίδι είναι τέχνη από μόνο του. Το gaming είναι τέχνη. Καιρός να το καταλάβουν και οι άλλοι. :fryingpan:

WolfRathmA
24-06-2008, 03:20
UK Charts: MGS4 Still top selling software for each console (http://www.charttrack.co.uk/index.jsp?c=p/software/uk/latest/index_test.jsp&ct=110033)


UK chart track shows that MGS4 clearly is the best selling title for each individual console.

Konami announces MGS4 add-on (http://www.mcvuk.com/news/30943/Konami-announces-MGS4-add-on)



MCV: Guns Of The Patriots download available on PS3 from June 26th

vasses
24-06-2008, 03:34
den xeftlizei tipota :giggle: mono na skeftoume oti eimaste stin arxi tou ps3 kai vgainoun tetoia aristourgimata ti tha ginei me ff god of war i den xero kai ego se 4-5 xronia ayta na vlepoune kati graphics whores pou theorone gaming to fako mprosta stin othoni gia psaxnoun ateleies :banghead:

Exoskeletor
24-06-2008, 04:07
to addon ti parapanw tha exei?

WolfRathmA
24-06-2008, 08:24
to addon ti parapanw tha exei?

OctoCam, μορφες, ρουχα κτλ κτλ. Τραγουδια στο ipod και τετοια. Εχει διαφορα μεσα.. Δεν εχω παει να δω ακομα τι εχουν βαλει..




Και κατι που πολυ περιμενατε!!! Μολις τελειωσα το Review του Metal Gear Solid 4! :bgrin2: :tiphat:

Οσο περιεργο και να σας φανει, δε μπορουσα να το γραψω στον υπολογιστη. Και αναγκαστικα να το γραψω σε... τετραδιο (!!!).
6 σελιδες ειναι! Πιστευω να μην ειναι κουραστηκο προς τους αναγωστες (μου :p) και γενικα θα το ονομαζα ενα αρθρο-review LoL :rofl:

Αναμονη λοιπον μεχρι να το γραψω στο PC τωρα! :rofl:

:paperbag:

atomsk
24-06-2008, 09:07
Γιατί;; Αναιρεί το ένα το άλλο;;; Όπως και να 'χει αυτό ακριβώς επιδίωκε ο Kojima, απλά δεν το "κυνηγούσε" γιατί για τον Kojima κάθε παιχνίδι είναι τέχνη από μόνο του. Το gaming είναι τέχνη. Καιρός να το καταλάβουν και οι άλλοι. :fryingpan:

Ε ναι, όλα τα παιχνίδια ακόμα και το πιο αισχρό αποτελούν μορφή τέχνης αφού συνδιάζουν διαφορετικές μορφές καλλιτεχνικών δημιουργιών (3d modelling, animation, μουσική, σενάριο κλπ). Το MGS4 είναι αριστούργημα.

slayeras
24-06-2008, 09:41
More MGS4 bundles on the way

Posted on June 24th, 2008 at 00:10 EDT
It appears that Sony and Konami may have underestimated the consumer demand for a PlayStation 3 bundled with Metal Gear Solid 4.

The MGS4 exclusive bundles seem to have been swept up as soon as they hit shelves. The bundle which was paired with an 80GB PS3, Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (regular edition), a Dualshock 3 and a voucher for a free download of PAIN from the PlayStation Store.

“Due to overwhelming demand, the product is currently unavailable. The new estimated time of arrival date for when this will be available is the beginning of July,” a Sony Style representative said.

Amazon.com has even gone as far as to instill a MGS4 pack policy in order to ensure gamers are able to get their hands on this hot seller: "As you may know, the PlayStation 3 80 GB Metal Gear Solid 4 Pack (“PS3 80GB MGS4 Pack”) is in great demand, and there are limited quantities of this product across the U.S. In an effort to provide as many customers as possible with the opportunity to purchase a PS3 80GB MGS4 Pack, we are limiting the total number of PS3 80GB MGS4 Packs that can be purchased. As a result, each household may only purchase one PS3 80GB MGS4 Pack total."

While Sony has yet to provide any details on the stock of the bundle nor has it mentioned anything about a potential street date for the next wave of MGS4 bundles.

“While we can’t provide specifics on inventory levels, the Metal Gear Solid 4 PlayStation 3 bundle is a limited-edition offering that’s experiencing high demand from Metal Gear and PlayStation enthusiasts,” the SCEA statement read. “We’re pleased with the strong consumer interest in the bundle and are working to ensure that additional shipments are provided to retailers.”

http://www.psu.com/More-MGS4-bundles-on-the-way-News--a0004055-p0.php

gepe13
24-06-2008, 11:13
http://graphics8.nytimes.com/images/misc/nytlogo153x23.gif (http://www.nytimes.com/)

Week in Review (http://www.nytimes.com/pages/weekinreview/index.html)



World (http://www.nytimes.com/pages/world/index.html)
U.S. (http://www.nytimes.com/pages/national/index.html)
N.Y. / Region (http://www.nytimes.com/pages/nyregion/index.html)
Business (http://www.nytimes.com/pages/business/index.html)
Technology (http://www.nytimes.com/pages/technology/index.html)
Science (http://www.nytimes.com/pages/science/index.html)
Health (http://health.nytimes.com/pages/health/index.html)
Sports (http://www.nytimes.com/pages/sports/index.html)
Opinion (http://www.nytimes.com/pages/opinion/index.html)
Arts (http://www.nytimes.com/pages/arts/index.html)
Style (http://www.nytimes.com/pages/style/index.html)
Travel (http://travel.nytimes.com/pages/travel/index.html)
Jobs (http://www.nytimes.com/pages/jobs/index.html)
Real Estate (http://www.nytimes.com/pages/realestate/index.html)
Autos (http://www.nytimes.com/pages/automobiles/index.html)


Ideas & Trends
The Shootout Over Hidden Meanings in a Video Game

http://graphics8.nytimes.com/images/2008/06/22/weekinreview/22itzk.xlarge1.jpg Konami/Associated Press, left; Joao Silva for The New York Times
Prepared for Combat A scene from Metal Gear Solid 4. Is there a message about American domination? At right, real life in Iraq.



Sign In to E-Mail or Save This (http://www.nytimes.com/auth/login?URI=http://www.nytimes.com/2008/06/22/weekinreview/22itzkoff.html)
Print (http://www.nytimes.com/2008/06/22/weekinreview/22itzkoff.html?_r=1&oref=slogin&no_interstitial=&pagewanted=print)
Reprints (http://www.nytimes.com/2008/06/22/weekinreview/22itzkoff.html?_r=1&no_interstitial&oref=slogin#)
Share (http://www.nytimes.com/2008/06/22/weekinreview/22itzkoff.html?_r=1&no_interstitial&oref=slogin#)

Digg (javascript:articleShare('digg');)
Facebook (javascript:articleShare('facebook');)
Mixx (javascript:articleShare('mixx');)
Yahoo! Buzz (http://buzz.yahoo.com/article/new_york_times/http%253A%252F%252Fwww.nytimes.com%252F2008%252F06 %252F22%252Fweekinreview%252F22itzkoff.html)
Permalink (javascript:articleShare('permalink');)



http://graphics8.nytimes.com/ads/fox/article-sponsor.gifhttp://graphics8.nytimes.com/ads/choke/choke_88x31.gif (http://www.nytimes.com/adx/bin/adx_click.html?type=goto&page=www.nytimes.com/yr/mo/day/weekinreview&pos=Frame4A&sn2=d7debfd7/794ceb81&sn1=80351a5b/fd276d42&camp=foxsearch2008_emailtools_810904c-nyt5&ad=choke88x31&goto=http://www.foxsearchlight.com/choke/)






By DAVE ITZKOFF
Published: June 22, 2008
If there’s a subject that’s as contentious as war itself, it might be a video game about war.
It’s been just over a week since the release of Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots, the latest chapter in the popular video game series about a covert military agent named Solid Snake. And already, fans are exchanging rhetorical fusillades on the Internet, teasing out what the underlying political and philosophical messages of Metal Gear Solid 4 might be.
Encrypted within this discussion is a more sophisticated argument about the nascent medium of video games. Can it tell a story as satisfyingly as a work of cinema or literature?
Is the Sisyphean mission of Solid Snake — to rid the world of a robotic nuclear tank called Metal Gear — a parable about the futility of war or about its necessity? A critique of America’s domination of the global stage? A metaphor for the struggle between determinism and free will? If the creator of the Metal Gear Solid series, Hideo Kojima, has answers to these questions, he isn’t telling.
“He doesn’t interview very much,” said Leigh Alexander, an associate editor at Kotaku.com (http://kotaku.com/), a video game blog. “Sometimes he will speak about it, and other times it’s left to the critical peanut gallery to disassemble what his intentions might have been.”
Devoted players have no shortage of opinions about what Mr. Kojima’s games are saying. The original Metal Gear Solid, released in 1998 for Sony (http://topics.nytimes.com/top/news/business/companies/sony_corporation/index.html?inline=nyt-org)’s PlayStation console, combined stealth combat with cinematic intermission scenes, full of dialogue and imagery that directly invoked the bombing of Hiroshima and the birth of atomic weapons. The game called attention to the scourge of nuclear proliferation, and forced players to consider the morality of their own lethal actions.
These messages were complicated by a pair of sequels: Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, released in late 2001, introduced a shadowy supernational group called the Patriots, so powerful that even the president of the United States answers to it. (A commentary on the disputed 2000 election? The cabal theories of post-9/11 politics?) And Metal Gear Solid 3: Snake Eater, released in 2004, explored the cold war origins of its characters, whose personal stories are intertwined with the rise of the military-industrial complex.
“This is a just-off-center world that gamers can almost believe in,” said Rob Smith, the editor in chief of PlayStation: The Official Magazine. “All the important world history of the 20th century matches up in ways that say, ‘If we’d gone down this path then, this is what we’d now be facing.’ ”
Metal Gear Solid 4, released for the PlayStation 3 console, further upends traditional notions of heroism and villainy: in this game Solid Snake (think James Bond meets Rambo) has aged considerably, as have several of his archenemies; the forces he battles are not the soldiers of identifiable nations but the mercenaries on the payroll of private military companies. “The issue of good guys and bad guys doesn’t exist anymore,” Mr. Smith said. “It’s just: here’s the guys.”
Even as gamers ponder what this symbolism means (an allegory of war in the era of Blackwater Worldwide (http://topics.nytimes.com/top/news/business/companies/blackwater_usa/index.html?inline=nyt-org) and stateless enemy combatants?), they are also debating whether the story of Metal Gear Solid 4 is a satisfying one, and if its storytelling techniques are used effectively.
“You get so caught up in just figuring out, Does this story need to be here?” said Stephen Totilo, an MTV News reporter who covers video games. “That’s not a question you wind up asking yourself when you’re reading a novel. Of course the story needs to be there! Otherwise you don’t have a novel.”
Players like Shawn Elliott, the senior executive editor of the gaming Web site 1up.com (http://1up.com/), have criticized the game for its preachiness, and for its reliance on lengthy cinematic interludes that can run 30 minutes or longer.
“It can basically become a movie for long stretches,” Mr. Elliott said. “It’s not necessarily a game catching up with movies, but a game kind of cheating and using a language that isn’t native to its own medium.”
Others object to the sheer density of the story, spanning seven games released over 20 real-world years, that players are asked to master. “Let’s just say it’s not something any of us gamers are nearly as used to doing when we’re playing a game as when we’re reading a novel,” Mr. Totilo said.
Players can skip over the storytelling elements in Metal Gear Solid and still play the game.
But unrepentant fans like Ms. Alexander of Kotaku.com argue that, coherent or not, the narrative of Metal Gear Solid 4 is an inseparable part of the “package experience” that makes it an evolutionary step beyond fare like Halo 3 (http://topics.nytimes.com/top/reference/timestopics/subjects/c/computer_and_video_games/halo/index.html?inline=nyt-classifier), a first-person shooting game designed to soothe itchy trigger fingers.
Metal Gear Solid, Ms. Alexander said, “has the characters and the narrative, the symbolism and the metaphors, and all of the lore that ties it together,” whereas Halo is popular “not because of any of its peripheral elements or anything else about it, other that you shoot people.”

VirgiL
24-06-2008, 12:34
Παιδιά μόλις πήρα στα χέρια μου το MGS4 από BlahDVD αλλά το κουτί δεν ήταν σε ζελατίνα. Βεβαια το δισκάκι, το κουτί και τo manual δεν έχουν το παραμικρό ψεγάδι, απλώς παραξενεύτηκα... Εχει συμβεί και σε εσάς?

Dragonpaul
24-06-2008, 12:53
Ναι, Virgil! Και 'μενα ετσι ακριβως ηταν. Χωρις ζελατινα, αλλα, κατα τ' αλλα αψογο. Βεβαια και γω απο το Blah! το πηρα, οποτε ισως θα επρεπε να μας το πει καποιος που το εχει προμηθευτει απο αλλου. Παντως δε νομιζω οτι τα παιχνιδια που εχουν χαρτινη θηκη μπαινουν και σε ζελατινα. No worries....
Και μια που απαντησα στον Virgil, μηπως ξερει να μου πει κανεις εαν στο ipod του παιχνιδιου γινεται να προσθεσεις δικα σου τραγουδια?

slayeras
24-06-2008, 12:56
Καποια παιδια που το πηραν απο play.com δεν ειχε ουτε αυτο ζελατινα....
εγω που το πηρα απο videogamesplus.ca ειχε, αλλα ειναι το αμερικανικο με διαφορετικο εξωφυλλο και χωρις χαρτινι θηκη.

VirgiL
24-06-2008, 13:00
ΟΚ thnx Dragonpaul :). Μάλλον έτσι τα στέλνει το Blah!...

Dragonpaul
24-06-2008, 13:03
Virgil, δε νομιζω οτι ειναι θεμα Blah!. Απλα ετσι ειναι το ευρωπαϊκο παιχνιδι. Απο οπου και να το παρεις δηλαδη. Ας πουμε, το Αμερικανικο εχει ζελατινα επειδη δεν εχει χαρτινη θηκη.
Μη ξεχασετε να μου απαντησετε για το ipod του παιχνιδιου, ε? Δηλαδη αν μπορω να προσθεσω δικα μου τραγουδια απο το σκληρο.

Valkyre
24-06-2008, 13:09
δεν νομιζω οτι γινεται αυτο που λες με το IPOD.Ισως με την ελευση του 2.40 firmware να γινει δυνατο, μιας και τωρα ουτως η αλλως δεν γινεται να γινει λογο του οτι το firmware δεν το επιτρεπει.
Εν αναμονη του 2.40 λοιπον.

Dragonpaul
24-06-2008, 13:12
Thnx Valk! Παντως, σκεψου να γινοτανε. Τι καλυτερο να εισαι πανω στη μαχη και να ακους Peppers! :yay:

Valkyre
24-06-2008, 13:14
Χεχε^^

Εγω παντως και παλι με το soundtrack των διαφορετικων metal gears θα επαιζα! :D

TopGunZ
24-06-2008, 14:14
Ρε παιδιά, το dlc που αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα είναι απλά η ευρωπαική έκδοση του Database...

Valkyre
24-06-2008, 14:20
Ρε παιδιά, το dlc που αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα είναι απλά η ευρωπαική έκδοση του Database...

Ναι βρε ποιος ειπε το αντιθετο? :D

Μαλλον μπερδεψεις το in game content που μονιμως ανανεωνεται μεσα στο παιχνιδι.

Αν πας στα extras , θα βρεις ηδη καποια καινουργια πραγματακια που εχουν βγαλει!Ειναι 2 καινουργια camos με ειδικες ικανοτητες και ενα καινουργιο τραγουδι για το ipod.Eχουν πει μαλιστα οτι θα βαλουν και καινουργια οπλα, αντικειμενα και νεα ειδη ammo. ;)

Αυτα τα καλουδια θα ανανεωνονται συχνα πυκνα και αυτο ειναι πολυ καλο γιατι δεν εχει σχεση με update του PSN , ειναι εντελως ανεξαρτητο. ;)

TopGunZ
24-06-2008, 14:23
OctoCam, μορφες, ρουχα κτλ κτλ. Τραγουδια στο ipod και τετοια. Εχει διαφορα μεσα.. Δεν εχω παει να δω ακομα τι εχουν βαλει..

Απάντηση του Wolfrathma σε ερώτηση του τι θα περιέχει το add-on...σε αυτό αναφερόμουνα...

Αυτά που αναφέρεις τα είχα κατεβάσει την πρώτη μέρα (βασικά το δεύτερο οκτοκάμο βγήκε μετά από λίγες μέρες)...

Valkyre
24-06-2008, 14:45
Απάντηση του Wolfrathma σε ερώτηση του τι θα περιέχει το add-on...σε αυτό αναφερόμουνα...

Αυτά που αναφέρεις τα είχα κατεβάσει την πρώτη μέρα (βασικά το δεύτερο οκτοκάμο βγήκε μετά από λίγες μέρες)...

Ε ναι μαλλον εγινε λαθος συννενοηση.

Παντως το απιχνιδι ακομα καλα καλα δεν βγηκε και ομως εχουμε ηδη καποιο υλικο να εχει κυκλοφορησει και ενα καταπλικτικο database.Νομιζω οτι προς το παρον πρεπει να ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι με το υλικο που εχουν προσφερει σε τοσο λιγο διαστημα. ;)

slayeras
24-06-2008, 15:04
MGS4 tops one million sales in Europe

Posted on June 24th, 2008 at 06:58 EDT
Konami Digital Entertainment announced today that Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots has sold one million copies across Europe since its release on June 12.

The critically acclaimed stealth-action proved to be an instant hit with consumers upon its release, debuting at number one on the UK All Format Charts and becoming the fastest selling PlayStation 3 title in the region to date.

The publisher also confirmed that it shipped a further 25,000 copies of the Limited Edition SKU to retailers across Europe, noting they “were snapped up almost immediately.”

Martin Schneider, Sales and Marketing Director for Konami Digital Entertainment Germany, commented: “The Metal Gear Solid series has again proved its huge potential, and we are delighted with the fantastic response the game has enjoyed at retail.”

“MGS4 is nothing short of a masterpiece – an epic conclusion to the Solid Snake story. We are extremely pleased with the positive feedback we have received from retail and consumers alike, and will keep satisfying their needs with updates to the game’s ‘Extra’ option, and via new content to Metal Gear Online.”

http://www.psu.com/MGS4-tops-one-million-sales-in-Europe-News--a0004058-p0.php

VirgiL
24-06-2008, 15:04
Virgil, δε νομιζω οτι ειναι θεμα Blah!. Απλα ετσι ειναι το ευρωπαϊκο παιχνιδι. Απο οπου και να το παρεις δηλαδη. Ας πουμε, το Αμερικανικο εχει ζελατινα επειδη δεν εχει χαρτινη θηκη.

To δικό μου δεν είναι σε χάρτινη θήκη! Είναι σε κανονική πλαστική (PAL όμως)!

Valkyre
24-06-2008, 15:12
To δικό μου δεν είναι σε χάρτινη θήκη! Είναι σε κανονική πλαστική (PAL όμως)!

καποιος σου πηρε την χαρτινη θηκη.Ολα τα ευρωπαικα ερχονται σε χαρτινη θηκη!

VirgiL
24-06-2008, 18:32
Πλάκα κάνεις... :(

Ήταν σε κανονική θήκη, σαν αυτές που έχουν όλα τα παιχνίδια. Έλεος?


EDIT: Μήπως τους τελείωσαν τα αντίτυπα με θήκες και τα δίνουν τώρα σκέτα? Τι να πω... :notsay:

Dragonpaul
24-06-2008, 20:27
Καλα, μην τρελαινεσαι... Σιγα... Μια χαρτινη θηκουλα ειναι. Οχι σαν κουτι, απλα πιανει γυρω γυρω την πλαστικη θηκη. Το πιο πιθανο ειναι να επεσε καπου, δεδομενου οτι μετακινειται πολυ ευκολα. Ετσι κι αλλιως -για να σου φυγει το αγχος- δε θα μπορουσε να ειναι used το παιχνιδι, αφου μολις κυκλοφορησε. Κοιτα να το ευχαριστηθεις....

VirgiL
24-06-2008, 22:37
Οχι δεν ανησυχώ μήπως ήταν μεταχειρισμένο! Είναι σίγουρο οτι είναι καινούριο, κάνει μπαμ, και το BlahDVD είναι έμπιστο store. Απλώς θα ήθελα τη χάρτινη θηκούλα, να δείχνει πιο ωραίο στη συλλογή :Ρ

Το οτι θα το ευχαριστηθώ είναι το μόνο σίγουρο! ;)

panelix
25-06-2008, 01:33
Ego to exo noikiasei apo to videoclub tha to termatiso dio fores mia sto hard kai mia sto expert alla meta menei tipota allo na kano? Ektos tou online?

TopGunZ
25-06-2008, 13:15
Ego to exo noikiasei apo to videoclub tha to termatiso dio fores mia sto hard kai mia sto expert alla meta menei tipota allo na kano? Ektos tou online?

Όπως γράφω στα σποίλερς πρέπει να το τερματίσεις έναν συγκεκριμένο ελάχιστο αριθμό φορών για να μαζέψεις το σύνολο ενός συγκεκριμένου είδους μυστικών. ;) Πίστεψέ με...έχει ψωμί το παιχνίδι...

Valkyre
25-06-2008, 13:39
Για εμενα μερικα παιχνιδια αξιζει και πρεπει να τα εχεις στη συλλογη σου.
Τα Uncharted GTAIV MGS4 ειναι παιχνιδια που αξιζει να τα εχεις.

Και οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω , για εμενα το MGS4 θεωρω οτι εχει πολυ ψωμι.

music_lover
25-06-2008, 16:01
μπορεί κάποιος να μου δώσει μια συμβουλή,σε ποιο επίπεδο δυσκολία να παίξω το παιχνίδι?

υπ' όψιν πως έχω παίξει όλα τα προηγούμενα και έχω εξοικείωση.

και κάτι ακόμα,επειδή δεν παρακολούθησα όλο το thread,αυτό το video στην αρχή του παιχνιδιού με κάτι τύπους να χορεύουν τι ρόλο βαράει? δεν κατάλαβα τίποτα..

Valkyre
25-06-2008, 16:07
Να το ξεκινησεις στο BIG BOSS HARD.Trust me , δεν θα το μετανιωσεις , ιδιως αφου εχεις εξικοιωση.

Τα εισαγωγικα βιντεο , ειναι κατι σαν παρουσιαση του κοσμου στον οποιο διαδραματιζεται το παιχνιδι.Εχει σκοπο απλα να σου δειξει το ολο feeling , οτι τα πατα εξαρτονται απο την νανοτεχνολογια , τις μηχανες και το war economy.

Ειναι σαν να ανοιγεις την τηλεοραση σου στον κοσμο του MGS4. ;)

music_lover
25-06-2008, 16:24
Να το ξεκινησεις στο BIG BOSS HARD.Trust me , δεν θα το μετανιωσεις , ιδιως αφου εχεις εξικοιωση.

Τα εισαγωγικα βιντεο , ειναι κατι σαν παρουσιαση του κοσμου στον οποιο διαδραματιζεται το παιχνιδι.Εχει σκοπο απλα να σου δειξει το ολο feeling , οτι τα πατα εξαρτονται απο την νανοτεχνολογια , τις μηχανες και το war economy.

Ειναι σαν να ανοιγεις την τηλεοραση σου στον κοσμο του MGS4. ;)

Σε ευχαριστώ Valkyrie :tiphat:

Περιττό να πως πως έχω μείνει άφωνος με το όλο project,το παιχνίδι είναι από άλλη διάσταση και έτη μπροστά από την εποχή του! :1appl:

TopGunZ
25-06-2008, 16:33
Κι εγώ συμφωνώ να το παίξεις στο Big Boss Hard (το τέταρτο σωστά?) γιατί εγώ που δν είχα την τρελή εξοικίωση και στο μεσαίο (τρίτο) μου φάνηκε σχετικά εύκολο.

Αν πατήσεις τρίγωνο στην αρχική οθόνη, αλλάζεις σε διάφορα κανάλια, τα οποία περιλαμβάνουν εκπομπή μαγειρικής, τηλεπαιχνίδι και talk show.

Βέβαια μιλάμε για sequence πριν καν βγει ο τίτλος του παιχνιδιού, αλλά το έβαλα σε σπόιλερς για να έχω τα μισά ρούχα μου.

TdR
25-06-2008, 16:44
Επικύνδινα πράγματα από έναν ιδιαίτερα επικίνδυνο άνθρωπο (Kojima)...
Τί "Τέχνη" και αηδίες...;! Δεν βλέπετε τί συμβαίνει;!! Κανείς δεν βλέπει τί συμβαίνει;!!!
Το παιχνίδι είναι σκληρά εθιστικό. Βλάπτει σοβαρά την υγεία. Την ψυχική ισορροπία.
Χάνεις την αίσθηση του χρόνου. Ξεχνάς τη δουλειά σου. Το σπίτι σου. Το όνομά σου.
Ξάφνου, μια μέρα, βρίσκεσαι στον δρόμο, χωρίς να το' χεις καταλάβει.
Κρατώντας στο ένα χέρι το χαρτί της απόλυσης και την αίτηση διαζυγίου.
Και στο άλλο, το PS3, με το Metal Gear Solid 4 εγκατεστημένο, έτοιμο,
να περιμένει να βρεις μια πρίζα, όπου να' ναι, σε κάποια οικοδομή με εργοταξιακό ρεύμα, αρκεί...
Κανείς σας δεν βλέπει την παγκόσμια συνωμοσία που κρύβεται πίσω από αυτό το... παιχνίδι;
Τόσο αφελείς είστε τελικά... Ακόμη και αυτοί οι αυτόκλητοι σωτήρες των gamers,
που ξυφουλκούσαν κρεμάμενοι από τα τηλεοπτικά παράθυρα για το GTA4... σώπασαν!
Το σκάνδαλο της Siemens τυχαία το βγάλαν τώρα...; Χα! Ανόητοι!
Τίποτα δεν είναι τυχαίο... Είμαστε έρμαιοι στα χέρια τού αδίσκτακτου Kojima και της συμμορίας του.
Αν αυτό το λέτε εσείς... "Τέχνη"!

Είχα το κακό συνήθειο να παίζω παράλληλα 3 & 4 παιχνίδια. "Είχα"...
Και καλά... Eντάξει... Nα αφήσω -για λίγο;- το "Condemned 2".
Να αφήσω την εκκρεμότητα που έχω με τις δύο πίστες στο "S" στο "GT Prologue"
και τους πόντους που χρειάζομαι για την Ferrari...
Εντάξει... Να αφήσω το "The Bourne Conspiracy", πριν καλά καλά το αρχίσω...
Μα να αφήσω και το GTA 4 για τον μπάρμπα Snake!!!
Και κυρίως, να μην δουλεύω στο φρεσκο-στημένο Home Studio,
που ήταν όνειρο ζωής, για να κυνηγώ κάποιον Liquid!!!

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα!
Κάτι συμβαίνει εδώ... Κάτι πολύ επικίνδυνο! Κάτι... τρομακτικό.
Έχω ανάγκη από υποστήριξη. Από βοήθεια. Είμαι άρρωστος.

Βρίσκομαι στο 4ο Act. Στο Νησί.
Πρέπει να βρω πώς σκατά θα τελειώσω με τον... απέθαντο (κούνια που σε κούναγε).
Σσσσσσ... Κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Δεν μπορεί.
Σε κάποιο review, κάτι είχε πάρει το μάτι μου για κάποιο γρίφο...
Θα το βρω. Δεν μπορεί.
Ή μήπως δεν θέλω να το βρω;... Διαισθανόμενος ότι το παιχνίδι πλησιάζει στο τέλος του.
Δεν έχει δικαίωμα να τελειώσει! Πρέπει πρώτα να με λιώσει. Απόλυτα. Ολοκληρωτικά.
Να φροντίσει αυτός ο Kojima να βγάλει καινούριες πίστες που να τις κατεβάζεις από το internet.
Είναι υποχρέωσή του. Το καλό που του θέλω.

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι -όχι πως έχει καμία σημασία,
θα προτιμούσα να ήταν περισσότερο ρεαλιστικό στiς μάχες...
τόσο στο shooting όσο και στο AI των αντίπαλων.

ΟΚ. Συμφωνώ απόλυτα ότι το MGS4,
αν θες να το ευχαριστηθείς μέχρι τις φτέρνες,
πρέπει να το παίξεις stealth.

ΟΚ. Σου προσφέρει μία απίστευτη
σε επιλογές και ποιότητα γκάμα κινήσεων
για κάλυψη και πάλη σώμα με σώμα.

Όμως, από την στιγμή που σου δίνει και την επιλογή να δώσεις μάχη
και μάλιστα σε FPS κάμερα [σημ. ιδιαίτερα στο Act 1 υπάρχουν σημεία που είναι σχεδόν αδύνατο να το αποφύγεις]
θα μπορούσε να ήταν πιο ρεαλιστικό, ας πούμε στο επίπεδο του Uncharted.

Θα μπορούσε βέβαια να φτιάχνει και καπουτσίνο...
-μιας και δεν το αφήνεις ούτε για 10 λεπτά να φτιάξεις ένα freddo-
αλλά, όπως είπα, δεν έχει και τόση σημασία.

Το Metal Gear Solid 4 βρίσκεται στον θρόνο του.
Είναι πρότυπο για κάθε προγραμματιστή παιχνιδιών.
Είναι τό κόσμημα στη συλλογή κάθε gamer.
Ρε συ... λες να είναι Τέχνη τελικά;


.-

NonBorn
25-06-2008, 16:47
Επικύνδινα πράγματα από έναν ιδιαίτερα επικίνδυνο άνθρωπο (Kojima)...
Τί "Τέχνη" και αηδίες...;! Δεν βλέπετε τί συμβαίνει;!! Κανείς δεν βλέπει τί συμβαίνει;!!!
Το παιχνίδι είναι σκληρά εθιστικό. Βλάπτει σοβαρά την υγεία. Την ψυχική ισορροπία.
Χάνεις την αίσθηση του χρόνου. Ξεχνάς τη δουλειά σου. Το σπίτι σου. Το όνομά σου.
Ξάφνου, μια μέρα, βρίσκεσαι στον δρόμο, χωρίς να το' χεις καταλάβει.
Κρατώντας στο ένα χέρι το χαρτί της απόλυσης και την αίτηση διαζυγίου.
Και στο άλλο, το PS3, με το Metal Gear Solid 4 εγκατεστημένο, έτοιμο,
να περιμένει να βρεις μια πρίζα, όπου να' ναι, σε κάποια οικοδομή με εργοταξιακό ρεύμα, αρκεί...
Κακείς σας δεν βλέπει την παγκόσμια συνωμοσία που κρύβεται πίσω από αυτό το... παιχνίδι;
Τόσο αφελείς είστε τελικά... Ακόμη και αυτοί οι αυτόκλητοι σωτήρες των gamers,
που ξυφουλκούσαν κρεμάμενοι από τα τηλεοπτικά παράθυρα για το GTA4... σώπασαν!
Το σκάνδαλο της Siemens τυχαία το βγάλαν τώρα...; Χα! Ανόητοι!
Τίποτα δεν είναι τυχαίο... Είμαστε έρμαιοι στα χέρια τού αδίσκτακτου Kojima και της συμμορίας του.
Αν αυτό το λέτε εσείς... "Τέχνη"!

Είχα το κακό συνήθειο να παίζω παράλληλα 3 & 4 παιχνίδια. "Είχα"...
Και καλά... Eντάξει... Nα αφήσω -για λίγο;- το "Condemned 2".
Να αφήσω την εκκρεμότητα που έχω με τις δύο πίστες στο "S" στο "GT Prologue"
και τους πόντους που χρειάζομαι για την Ferrari...
Εντάξει... Να αφήσω το "The Bourne Conspiracy", πριν καλά καλά το αρχίσω...
Μα να αφήσω και το GTA 4 για τον μπάρμπα Snake!!!
Και κυρίως, να μην δουλεύω στο φρεσκο-στημένο Home Studio,
που ήταν όνειρο ζωής, για να κυνηγώ κάποιον Liquid!!!

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα!
Κάτι συμβαίνει εδώ... Κάτι πολύ επικίνδυνο! Κάτι... τρομακτικό.
Έχω ανάγκη από υποστήριξη. Από βοήθεια. Είμαι άρρωστος.

Βρίσκομαι στο 4ο Act. Στο Νησί.
Πρέπει να βρω πώς σκατά θα τελειώσω με τον... απέθαντο.
Σσσσσσ... Κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Δεν μπορεί.
Σε κάποιο review, κάτι είχε πάρει το μάτι μου για κάποιο γρίφο...
Θα το βρω. Δεν μπορεί.
Ή μήπως δεν θέλω να το βρω;... Διαισθανόμενος ότι το παιχνίδι πλησιάζει στο τέλος του.
Δεν έχει δικαίωμα να τελειώσει! Πρέπει πρώτα να με λιώσει. Απόλυτα. Ολοκληρωτικά.
Να φροντίσει αυτός ο Kojima να βγάλει καινούριες πίστες που να τις κατεβάζεις από το internet.
Είναι υποχρέωσή του. Το καλό που του θέλω.

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι -όχι πως έχει καμία σημασία,
θα προτιμούσα να ήταν περισσότερο ρεαλιστικό στiς μάχες...
τόσο στο shooting όσο και στο AI των αντίπαλων.

ΟΚ. Συμφωνώ απόλυτα ότι το MGS4,
αν θες να το ευχαριστηθείς μέχρι τις φτέρνες,
πρέπει να το παίξεις stealth.

ΟΚ. Σου προσφέρει μία απίστευτη
σε επιλογές και ποιότητα γκάμα κινήσεων
για κάλυψη και πάλη σώμα με σώμα.

Όμως, από την στιγμή που σου δίνει και την επιλογή να δώσεις μάχη
και μάλιστα σε FPS κάμερα [σημ. ιδιαίτερα στο Act 1 υπάρχουβ σημεία που είναι σχεδόν αδύνατο να το αποφύγεις]
θα μπορούσε να ήταν πιο ρεαλιστικό, ας πούμε στο επίπεδο του Uncharted.

Θα μπορούσε βέβαια να φτιάχνει και καπουτσίνο...
-μιας και δεν το αφήνεις ούτε για 10 λεπτά να φτιάξεις ένα freddo-
αλλά, όπως είπα, δεν έχει και τόση σημασία.

Το Metal Gear Solid 4 βρίσκεται στον θρόνο του.
Είναι πρότυπο για κάθε προγραμματιστή παιχνιδιών.
Είναι τό κόσμημα στη συλλογή κάθε gamer.
Ρε συ... λες να είναι Τέχνη τελικά;


.-

:1appl::1appl::1appl::1appl::1appl::1appl:

ΥΓ: Διόρθωσε το spoiler γρήγορα είναι κρίμα.... :hide::hide:

geodlord7
25-06-2008, 16:48
Επικύνδινα πράγματα από έναν ιδιαίτερα επικίνδυνο άνθρωπο (Kojima)...
Τί "Τέχνη" και αηδίες...;! Δεν βλέπετε τί συμβαίνει;!! Κανείς δεν βλέπει τί συμβαίνει;!!!
Το παιχνίδι είναι σκληρά εθιστικό. Βλάπτει σοβαρά την υγεία. Την ψυχική ισορροπία.
Χάνεις την αίσθηση του χρόνου. Ξεχνάς τη δουλειά σου. Το σπίτι σου. Το όνομά σου.
Ξάφνου, μια μέρα, βρίσκεσαι στον δρόμο, χωρίς να το' χεις καταλάβει.
Κρατώντας στο ένα χέρι το χαρτί της απόλυσης και την αίτηση διαζυγίου.
Και στο άλλο, το PS3, με το Metal Gear Solid 4 εγκατεστημένο, έτοιμο,
να περιμένει να βρεις μια πρίζα, όπου να' ναι, σε κάποια οικοδομή με εργοταξιακό ρεύμα, αρκεί...



:fryingpan: :fryingpan: :fryingpan: :fryingpan:

Η υπερβολη στο μεγαλειο της!

TopGunZ
25-06-2008, 16:58
Κι όμως....μου έσκισε την εξεταστική...

Ε τι σπόιλερ ρε Non πια, όλοι το έχουμε τερματίσει 2-3 φορές και αυτοί που δεν το έχουν πάρει ακόμα πρέπει να είναι μαζόχες!

VirgiL
25-06-2008, 17:04
Ωραίος TdR! :angry:

TopGunZ ποτέ μην λες ποτέ! Είμαστε πολλοί ακόμα που δεν το έχουμε παίξει ;)

desperate_gamer
25-06-2008, 17:07
αα τι ωραία που τα λες TdR. Και αυτός είναι ο λόγος που το έχω αφήσει άπαιχτο στο act 1 και θα το πιάσω από 1 Ιουλίου που τελειώνω την εξεταστική.

Δεν είμαστε να αφήνουμε 5 μαθήματα για το Σεπτέμβριο :p

NonBorn
25-06-2008, 17:14
:fryingpan: :fryingpan: :fryingpan: :fryingpan:

Η υπερβολη στο μεγαλειο της!

Kαλά στη βιλαρίμπα ακόμα τρίβουν.....

TopGunZ
25-06-2008, 17:53
αα τι ωραία που τα λες TdR. Και αυτός είναι ο λόγος που το έχω αφήσει άπαιχτο στο act 1 και θα το πιάσω από 1 Ιουλίου που τελειώνω την εξεταστική.

Δεν είμαστε να αφήνουμε 5 μαθήματα για το Σεπτέμβριο :p

Καλά από το διάβασμα ξεκούτιανες, ποιος TDR ρε? Επειδή εμένα τα 1-2 μαθήματα δε με σώζανε...τελικά τα βιντεοπαιχνίδια είναι το ναρκωτικό μου...

gtakis
25-06-2008, 18:36
Κι όμως....μου έσκισε την εξεταστική...

Ε τι σπόιλερ ρε Non πια, όλοι το έχουμε τερματίσει 2-3 φορές και αυτοί που δεν το έχουν πάρει ακόμα πρέπει να είναι μαζόχες!

H ίσως δεν τους περισσεύουν αυτό τον καιρό όσο και αν το θέλουν τρελά.....(για εμένα μιλάω....)

sattal
25-06-2008, 19:11
exo pa8i tin plaka moy.to game den sigrinete me tipota apo ola osa exoyme di eos simera sto ps3. sixaritiria:tiphat:

music_lover
25-06-2008, 20:13
η αλήθεια είναι πως δεν μπορούσαμε να περιμένουμε τίποτε λιγότερο από τον kojima,πραγματικά προσπαθώ να βρώ μειονεκτήματα αυτού του παιχνιδιού και δεν μπορώ!

ίσως ένα λίγο πιο fantasy menu..

Valkyre
25-06-2008, 20:28
Εγω εχω βρει ενα μειονεκτημα , το γεγονος οτι πρεπει να settαρω το PS3 μου στα 720ρ για να παιξει το παιχνιδι στην σωστη και προβλεπομενη αναλυση του.Στα 1080ρ γινεται forced και μαλιστα αυτοματα , με αποτελεσμα να γινεται πιο θολο το παιχνιδι και να εχει χειροτερο framerate.

Τip : παιξτε το παιχνιδι στα 720ρ.

pinakas
25-06-2008, 22:29
Το κατάστημα στην Χαλκοκονδύλη δίπλα απο το Γρηγόρη είχε σήμερα ένα τεμάχιο με Limited edition του MGS4.

Όσοι το θέλετε περάστε απο εκεί

desperate_gamer
25-06-2008, 23:34
Καλά από το διάβασμα ξεκούτιανες, ποιος TDR ρε? Επειδή εμένα τα 1-2 μαθήματα δε με σώζανε...τελικά τα βιντεοπαιχνίδια είναι το ναρκωτικό μου...

εσύ ξεκούτιανες από το εκπληκτικό walkthrough που κάνεις. TdR δεν το λένε το παιδί που έγραψε το ωραίο κείμενο για το MGS;; Σε εκείνον αναφερόμουν. :frog:

TopGunZ
26-06-2008, 00:09
Α οκ νόμιζα ότι αναφερόσουν σε μένα που είπα για τα σπόιλερ και ποιος δεν το έχει τερματίσει ακόμα... γράψε λάθος...

Έχω ξεκουτιάνει από δουλειά, εξεταστική και ζέστη...το ότι βρίσκομαι σε δίαιτα και περνάμε και μια μακρά περίοδο ξηρασίας (if ya kno what a mean) δεν βοηθάει...

desperate_gamer
26-06-2008, 00:12
Α οκ νόμιζα ότι αναφερόσουν σε μένα που είπα για τα σπόιλερ και ποιος δεν το έχει τερματίσει ακόμα... γράψε λάθος...

Έχω ξεκουτιάνει από δουλειά, εξεταστική και ζέστη...το ότι βρίσκομαι σε δίαιτα και περνάμε και μια μακρά περίοδο ξηρασίας (if ya kno what a mean) δεν βοηθάει...

Ναι αναφερόμουν στον TdR για το "κάψιμο" αλλά εμμέσως και σε 'σένα που είπες ότι το έχουμε τερματίσει όλοι. :frog:

Όσο για τη ξηρασία κατάλαβα τι εννοείς. Κλιματολογία διαβάζω αυτό το καιρό και διανύουμε ξηρό θέρος λόγω του Μεσογειακού μας κλίματος (χαχαχα! Σίγουρα δεν περίμενες να το ερμηνεύσω έτσι :rofl:)

slayeras
26-06-2008, 10:21
Ενταξει το παιχνιδι δεν περιγραφεται με λογια, τελος.
ΥΓ Ακομα ειμαι Act 3....

NonBorn
26-06-2008, 10:33
Ενταξει το παιχνιδι δεν περιγραφεται με λογια, τελος.
ΥΓ Ακομα ειμαι Act 3....

Πες τα πες τα....
Ελπίζω να μην πήγαινες τουαλέτα και εσύ μέχρι να τελειώσουν τα cutscenes όπως μερικοί μερικοί...:innocent::innocent::innocent:

slayeras
26-06-2008, 12:02
(http://kotaku.com/tag/Down-a-Notch/)Down a Notch (http://kotaku.com/tag/Down-a-Notch/) Metal Gear Solid 4 Loses Top Sales Spot (http://kotaku.com/5019778/metal-gear-solid-4-loses-top-sales-spot)

http://cache.gawker.com/assets/images/9/2008/06/60/02/6002b8b276e918525bea52c8da755fc4.jpg (http://kotaku.com/5019778/metal-gear-solid-4-loses-top-sales-spot) According to Japanese news site IT Media, Metal Gear Solid 4 (http://kotaku.com/tag/metal-gear-solid-4/) has been knocked down to number two by PSP game Super Robot Taisen A Portable. During its first week, MGS4 sold 476,334 copies — so says Enterbrain sales data (http://kotaku.com/5017070/mgs4-japanese-sales-476k-sold-%252B77k-ps3s). In its second week (June 16th to June 22nd), IT Media states the game's sales dropped to 68,000 copies. Still, an impressive number, but not impressive enough to overtake Super Robot Taisen A Portable, which went on sale June 19th. Good news: MGS4's sales have now topped 500,000 copies in Japan. That's way better than a punch in the nards.

www.kotaku.com

Αν ειναι δυνατον....
Υπαρχει περιπτωση να ειναι πλασματικο αυτο λογω mgs4 bundles? ή τα μετρανε κανονικα σαν πωλησεις games και τα games που περιεχουν τα bundles?

Valkyre
26-06-2008, 12:37
Ε ενταξει , στην ιαπωνια ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα αυτην την περιοδο.Δεν ξερω γιατι , αλλα η φιλοσοφια των ιαπωνων στο gaming εχει αλλαξει αρκετα σε σχεση με το προηγουμενο gen κατα τη γνωμη μου παντα.

Ζητανε πλεον αλλα πραγματα απο τα παιχνιδια.Παντα ηταν διαφορετικη η ιαπωνια , απλα αυτη τη στιγμη περναει σε ενα αλλο σταδιο ισως ελεω της επιτυχιας του Wii.

Γενικα οι ιαπωνες δεν ειναι διατεθημενοι τοσο οσο παλια να ξοδεψουν λεφτα σε βιντεοπαιχνιδια.Γι αυτο και η αγορα handhelds (ιδιως DS) και Wii σαρωνουν.

PS3EXPERT
26-06-2008, 15:20
xerei kaneis ean tha vgei kainourgio mgs sto ps3 sta epomena xronia;

TopGunZ
26-06-2008, 15:26
Όχι....
Δεν ξέρουμε καν αν θα βγει άλλο MGS (κι αν βγει θα είναι μάλλον prequel).

Γιατί έπρεπε να κάνεις καινούριο θρεντ?

kostasb13
26-06-2008, 17:22
Παιδιά μη το παίξετε... Ή όσοι το αρχίσατε μη το τελειώσετε.... Μη το παίξετε.... Δε θα μπορέσετε να παίξετε άλλο παιχνίδι μετά απ αυτό... Απλά δεν θα μπορέσετε....


Ειναι ενα ζητημα αυτο...και μαλιστα πολυ σοβαρο:D
Τι να πεις για αυτο το παιχνιδι, εχω μεινει αφωνος πραγματικα, δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα. Ενα υπερθεαμα που ομοιο του δεν εχει ξαναγινει. Το MGS4 ειναι αυτο που περιμεναμε και ελπιζαμε οτι θα ειναι, ενα παιχνιδι ΑΑΑ: Αριστουργημα, Απιστευτο, Ανεπαναληπτο. Και εννοειται το καλυτερο παιχνιδι οχι μονο του PS3 αλλα και αυτης της γενιας γενικοτερα

Τα σεβη μου στον Κojima και την ομαδα του

geodlord7
26-06-2008, 17:57
Εγω συμφωνω με τον τυπο που εκανε "review" του mgs4 το φημισμενο "Zero Punctuation"
Δειτε το:

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/zero-punctuation/99-Metal-Gear-Solid-4

NonBorn
26-06-2008, 19:31
Εγω συμφωνω με τον τυπο που εκανε "review" του mgs4 το φημισμενο "Zero Punctuation"
Δειτε το:

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/zero-punctuation/99-Metal-Gear-Solid-4

Εσύ κάνε skip τα cutscenes ή πήγαινε να τσιμπήσεις κάτι όσο παίζουν και άσε εμάς τους "χαζούς" να παίζουν αυτό το "άθλιο" παιχνίδι...

personGR
26-06-2008, 19:36
Εγω συμφωνω με τον τυπο που εκανε "review" του mgs4 το φημισμενο "Zero Punctuation"
Δειτε το:

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/zero-punctuation/99-Metal-Gear-Solid-4

Καλά εντάξει...
Εσένα σ'άρεσε και τo Oblivion και όχι το Morrowind...

Valkyre
26-06-2008, 19:39
Ο zero punctuation δεν ειναι "φημισμενος" για τα σωστα του review , αλλα για τα -ομολογουμενως- γελοια σκετσακια του.Και οταν λεω γελοια , εννοω οτι προκαλουν πολυ γελιο με το σχεδιο και τις ατακες που χρησιμοποιει. :)

Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα "reviews" του προσπαθουν να σαχλαμαρησουν πιο πολυ παρα να πουν κατι ουσιωδες.Που να δειτε τι ελεγε στο HALO 3 , GTAIV , Gears , Uncharted , Mass Effect κλπ κλπ... το Metal Gear θα αφηνε που προσφερεται για τρελη καζουρα? :D

Τωρα ο οποιοσδηποτε μπαινει στο Zero punctuation για να παρει μια "εγκυρη" κριτικη για το παιχνιδι , αυτο ειναι ανυσηχητικο. ;)

jorgedept
26-06-2008, 19:44
Εγω συμφωνω με τον τυπο που εκανε "review" του mgs4 το φημισμενο "Zero Punctuation"
Δειτε το:

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/zero-punctuation/99-Metal-Gear-Solid-4




Τωρα ο οποιοσδηποτε μπαινει στο Zero punctuation για να παρει μια "εγκυρη" κριτικη για το παιχνιδι , αυτο ειναι ανυσηχητικο. ;)


:1appl::1appl::1appl::1appl:

geodlord7
26-06-2008, 20:41
Εσύ κάνε skip τα cutscenes ή πήγαινε να τσιμπήσεις κάτι όσο παίζουν και άσε εμάς τους "χαζούς" να παίζουν αυτό το "άθλιο" παιχνίδι...
1)Οσο και να το θελω τα cutscenes τα βαριεμαι αλλα δυστηχως μενω και τα βλεπω.
2)Δεν το χαρακτηρισα ΠΟΤΕ αθλιο παιχνιδι.Απλα δεν ειναι του γουστου μου και δεν μαρεσε.


Καλά εντάξει...
Εσένα σ'άρεσε και τo Oblivion και όχι το Morrowind...
Οπως και εκατομυρια αλλων ανθρωπων και σαρωσε στα reviews.Τωρα επειδη εσενα δεν σαρεσε ειναι εντελως ηλιθιο και παιδιαστικο να το χρησιμοποιεις σαν επιχειρημα.Εντελως γελοιο.


Ο zero punctuation δεν ειναι "φημισμενος" για τα σωστα του review , αλλα για τα -ομολογουμενως- γελοια σκετσακια του.Και οταν λεω γελοια , εννοω οτι προκαλουν πολυ γελιο με το σχεδιο και τις ατακες που χρησιμοποιει. :)

Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα "reviews" του προσπαθουν να σαχλαμαρησουν πιο πολυ παρα να πουν κατι ουσιωδες.Που να δειτε τι ελεγε στο HALO 3 , GTAIV , Gears , Uncharted , Mass Effect κλπ κλπ... το Metal Gear θα αφηνε που προσφερεται για τρελη καζουρα? :D

Τωρα ο οποιοσδηποτε μπαινει στο Zero punctuation για να παρει μια "εγκυρη" κριτικη για το παιχνιδι , αυτο ειναι ανυσηχητικο. ;)

Φυσικα και το ξερω valkyre.Τα παρακολουθω τα βιντεακια αυτου του τυπου γιατι ειναι διασκεδαστικα.Απλα βρηκα το βιντεακι στο ps3news.com το ειδα και γελασα.Οπως και για το τελευταιο κομματι του :giggle:Σιγα μην ψαχνω εγκυρο review απο εκει.Απλα ελεος.

Και ναι μονο και μονο για να μην κλαιω τα λεφτα μου για το mgs το βαζω καθε μερα να παιζω και ομως δεν μαρεσει.Προσπαθησα με νυχια και με δοντια να το παιξω αλλα δεν τα καταφερα τι να πω.Θα συνεχισω και τωρα την προσπαθεια....

TopGunZ
26-06-2008, 20:49
Το ότι δε σου άρεσε δεν είναι παράξενο...εδώ υπάρχουν εκατομμύρια που τους αρέσει το Halo 3, σε σένα θα κολλήσουμε...

desperate_gamer
26-06-2008, 20:50
Καλά εντελώς γελοίο το βιντεάκι του Zero Punctuation. Κι εγώ τον παρακολουθώ με ευλάβεια, όχι για να ενημερωθώ, αλλά για να γελάσω. Και στο Metal Gear, εκεί με το "politican" αφιέρωσε!! Χαχαχαχαχα!!!

Geod, με το ζόρι διασκέδαση και gaming δεν έχει. Πούλα το σε κάποια λογική τιμή σε κάποιον που θα το χαρεί περισσότερο τώρα που είναι φρέσκο, για να κάνεις απόσβεση.

geodlord7
26-06-2008, 20:53
Το ότι δε σου άρεσε δεν είναι παράξενο...εδώ υπάρχουν εκατομμύρια που τους αρέσει το Halo 3, σε σένα θα κολλήσουμε...

Kαλα δεν καταλαβαινετε τη λεξη "ΓΟΥΣΤΟ"?:fryingpan:

Εμενα δεν μαρεσε ουτε το halo3 και ουτε το mgs4...

Tι να κανουμε.Εσυ topgunz ξετρελαθηκες με το iron man ενω το 99% των ανθρωπων δεν του αρεσε και σαρωσε στα reviews με τα 4 και 3αρια.Αλλα και παλι σεβομαστε το γουστο σου.Ετσι να σεβαστειτε και το δικο μου

Geod, με το ζόρι διασκέδαση και gaming δεν έχει. Πούλα το σε κάποια λογική τιμή σε κάποιον που θα το χαρεί περισσότερο τώρα που είναι φρέσκο, για να κάνεις απόσβεση.
Αυτο θα κανω φιλε μου αν και ειμαι κατα της πωλησης videogames.

NonBorn
26-06-2008, 21:28
Kαλα δεν καταλαβαινετε τη λεξη "ΓΟΥΣΤΟ"?:fryingpan:

Εμενα δεν μαρεσε ουτε το halo3 και ουτε το mgs4...

Tι να κανουμε.Εσυ topgunz ξετρελαθηκες με το iron man ενω το 99% των ανθρωπων δεν του αρεσε και σαρωσε στα reviews με τα 4 και 3αρια.Αλλα και παλι σεβομαστε το γουστο σου.Ετσι να σεβαστειτε και το δικο μου

Αυτο θα κανω φιλε μου αν και ειμαι κατα της πωλησης videogames.

Πούλα το να μη σακούω άλλο... Πραγματικά δε μπορώ :p :p :p

Valkyre
27-06-2008, 00:09
Φιλε μου Geodlord7 , απολυτα σεβαστο και κατανοητο το οτι δεν σου αρεσει το παιχνιδι.

Εαν θυμασαι καλα καλα εγω ημουν αυτος που σου ειπε οτι το παιχνιδι ΔΕΝ θα σου αρεσει εξ αρχης. :) Οποτε το γεγονος οτι δεν σου αρεσει ειναι απολυτα σεβαστο.

Ομως υπαρχει ενα θεματακι.Επαναλαμβανεσαι πολυ.Παρα πολυ τωρα τελευταια.
Μην με παρεξηγησεις καλοπροεραιτα το λεω.Ενταξει καταλαβαμε οτι δεν σου αρεσει.Δεν χρειαζεται συνεχεια να αναφερεις με καποιον τροπο (εμμεσο ή αμεσο) τα χαρακτηριστικα που δεν σου αρεσουν.Το εχουμε καταλαβει απολυτα και πιστευω οτι ολοι εχουν διαπιστωσει το γιατι δεν σου αρεσει το παιχνιδι.

Απλα θελω να σου πω , οτι μια φορα ειναι αρκετη.Γραφεις ενα μυνηματακι , λες :
Το παιχνιδι δεν μου αρεσει γι αυτο και αυτο και αυτον τον λογο και εισαι κομπλε.Το να συνεχιζεις να αναφερεσαι συνεχεια , μπορει να προκαλεσει εκνευρισμο σε αλλους (δικαιως ή αδικως) που το χαιρονται το παιχνιδι (να σημειωσω δεν ειμαι ενας απο αυτους).

Επαναλαμβανω οτι τα λεω καλοπροεραιτα ολα αυτα και σεβομαι το οτι δεν σου αρεσει το παιχνιδι .(το ηξερα ουτως η αλλως πριν το παρεις :D )

Απλα για να μην εχουμε ανουσιες διαμαχες και για να κρατησουμε ενα οσο το δυνατον πιο ομορφο κλιμα αναμεσα μας ας υπαρχει ενα μετρο. ;)

Φιλικοτατα :)

geodlord7
27-06-2008, 00:31
Συμφωνω απολυτα valkyre;)Απλα εγω πρωτη φορα εγραψα τα σχολια μου στο mgs thread.Το αλλο και μοναδικο ηταν στο gta thread...

Tωρα που εγραψα τα σχολια μου να ξερεις οτι δεν θα τα επαναλαβω:)Kαι ουτε ειχα σκοπο βεβαια να το κανω.

Valkyre
27-06-2008, 00:43
Συμφωνω απολυτα valkyre;)Απλα εγω πρωτη φορα εγραψα τα σχολια μου στο mgs thread.Το αλλο και μοναδικο ηταν στο gta thread...

Tωρα που εγραψα τα σχολια μου να ξερεις οτι δεν θα τα επαναλαβω:)Kαι ουτε ειχα σκοπο βεβαια να το κανω.

Ωραιος φιλε. ;)

obione
27-06-2008, 03:30
epishs mporouses prwta na to noikiaseis vre file geodlord7 i genika na to deis prwta kapou na paizei kai meta na to agoraseis wste na mi klais ta money sou!!!genika einai polu idietero game to mgs kai an eisai sxetika neos user kai isws den sou aresoune autou tou stul game...tha ta vreis duskola...ase pou an den exeis paixei ta prooigoumena den tha katalavaineis kai pola sto story...allo ta video kai allo to na paizeis ta game...apo tin alli exeis dikio sto oti exeis diaforetiko gousto kai den eisai o monos pou den tou aresei to metal..ennoeite!!!einai to ti sou kanei klik...auto mou ti spaei omws{ kai den milaw gia sena }einai o kathe ilithios na min anagnwrizei tin axia enos pragmatika kalou game, asxetos an tou aresei auto to stul i oxi...den mporw px egw na pw oti to final fantasy einai makakia epidei egw den paizw rpg...ktl..auta..sorry gia to oft
(http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=501)

slayeras
27-06-2008, 10:59
Three million and counting for MGS4

Posted on June 27th, 2008 at 02:54 EDT
Konami said prior to release that they wouldn't be able to recoup development costs unless they sold 1 million units on day one. That goal was reached very easily as they sold roughly 1.5 million copies on June 12.

It has been confirmed that Japan has sold roughly 500,000 units, with Europe coming in second with a modest 1 million. While these figures are prominent, the exact number of units sold is still up in the air. However, what is known, is that Metal Gear Solid 4 has shipped roughly three million copies worldwide as of June 26.

On top of these impressive shipping numbers Kaz Hirai has claimed that the title has also helped increase hardware sales for the PlayStation 3 as well.

http://www.psu.com/Three-million-and-counting-for-MGS4-News--a0004087-p0.php

TopGunZ
27-06-2008, 11:15
Kαλα δεν καταλαβαινετε τη λεξη "ΓΟΥΣΤΟ"?:fryingpan:

Εμενα δεν μαρεσε ουτε το halo3 και ουτε το mgs4...

Tι να κανουμε.Εσυ topgunz ξετρελαθηκες με το iron man ενω το 99% των ανθρωπων δεν του αρεσε και σαρωσε στα reviews με τα 4 και 3αρια.Αλλα και παλι σεβομαστε το γουστο σου.Ετσι να σεβαστειτε και το δικο μου

Αυτο θα κανω φιλε μου αν και ειμαι κατα της πωλησης videogames.

Μα δε λέω κάτι διαφορετικό! Ειδικά εγώ κι αν είμαι ο "παράξενος" του φόρουμ: Απεχθάνομαι μέχρι εμετού οποιοδήποτε σπορ παιχνίδι και γουστάρω οποιοδήποτε παιχνίδι αναφέρεται σε αγαπημένους μου ήρωες όσο μέτριο και να είναι, βλέπε Trnasformers/Gundam TiS/Ironman. Απλά καταλαβαίνω ότι τα σπορ είναι αυτή τη στιγμή το τρεντ, ενώ δεν έχουν όλοι την ευχέρεια να αγοράζουν ότι παιχνίδι βγει, μόνο και μόνο επειδή έχει τη φάτσα του αγαπημένου τους ήρωα και προσπαθούν να πάρουν κάτι πραγματικά καλό.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, στο Gears of War εγώ ήμουν άχρηστος γιατί ήταν και το πρώτο μου τέτοιο παιχνίδι, αλλά δεν είπα ποτέ ότι είναι κακό, επειδή ΕΓΩ δεν μπορώ να το παίξω (εξαιρείται το θέμα ιστορία, που με είχε εκνευρίσει η έλλειψη cutscenes). Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο να μην σου αρέσει ένα παιχνίδι και στο να μην παραδέχεσαι την ποιότητά του τουλάχιστον. Δυστυχώς έχεις αφήσει πολύ χώρο να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.

Πάντα φιλικά...

seaman13
27-06-2008, 11:26
molis teleiosa to act4.eilikrina pleon den xreiazete na aponto se kanena ean den tou aresei ayto to dimiourgima...
sterepsan ta logia kai teleiosan ta epitheta...
kamarono pou leo oti paizo games an kai exo idi perpatisei meta ta 30 mou...

TdR
27-06-2008, 15:58
Πάπαλα... :(
Αυτό ήταν...
Το ρολόι έδειχνε 5:12 το πρωί.
Δεν άντεχα άλλο, ούτε τα μάτια μου κρατήσω ανοιχτά.
Είχα και έγερση στις 8... ομολογώ... το έκλεισα πριν ολοκληρωθεί το σύνολο των scenes!
Έμεινα στο νεκροταφείο. Παρέα με τον Big Boss,
την στιγμή που θα άναβε ένα πούρο, καθισμένος πλάι στον τάφο....

Το παιχνίδι το έπαιξα στο τρίτο επίπεδο.
Αν και καινούριος στον κόσμο του Metal Gear Solid,
δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα.

Ιδού λοιπόν η λαμπρή ευκαιρία να δοκιμάσω και στο πέμπτο & τελευταίο επίπεδο.
Εννοείται πώς θα είναι το αμέσως επόμενο που θα κάνω μόλις ολοκληρωθεί ο επίλογος.

Μου πήρε κοντά τις 35 ώρες -φυσικά δίχως να χάσω δευτερόλεπτο από τα story videos.

Θα μπορούσα να το τελειώσω νωρίτερα, καθώς, εκ των υστέρων βέβαια,
διαπίστωνα ότι σε κάποια σημεία θα μπορούσα να περάσω πιο εύκολα απαρατήρητος
απ' ότι αρχικά εκτιμούσα...

Όχι ότι βιαζόμουν κι όλας. Το αντίθετο μάλιστα.
Το απόλαυσα μέχρι τέλους.

Έχουμε δει και άλλα παιχνίδια με αξιοπρεπές σενάριο και εξαιρετικά cutscenes.
Όχι όμως σε τέτοιο βαθμό, όπως στο Metal Gear Solid 4.
Εκτιμώ, πως, εκτός από ένα παιχνίδι σταθμός στα videogames, το MGS4,
κάνει ένα βήμα πιο κοντά στο Interactive Cinema.
Ένα είδος κινηματογράφου που θα έρθει, αργά ή γρήγορα.
Με τον θεατή - χρήστη να συμμετέχει άμεσα στα δρώμενα,
και γιατί όχι, να τα διαμορφώνει κατά κάποιο τρόπο.

Ελπίζω το on line κομμάτι του MGS4 να είναι εξίσου συναρπαστικό.
Καλή αντάμωση στις πίστες της Konami λοιπόν!


:paperbag::paperbag::paperbag:*

--------------------------------------------------------------

*μέλη τής "διμοιρίας του φόρουμ" σε κάλυψη-απόκρυψη στο πεδίο της μάχης...

:jiggy:

geodlord7
27-06-2008, 17:27
epishs mporouses prwta na to noikiaseis vre file geodlord7 i genika na to deis prwta kapou na paizei kai meta na to agoraseis wste na mi klais ta money sou!!!genika einai polu idietero game to mgs kai an eisai sxetika neos user kai isws den sou aresoune autou tou stul game...tha ta vreis duskola...ase pou an den exeis paixei ta prooigoumena den tha katalavaineis kai pola sto story...allo ta video kai allo to na paizeis ta game...apo tin alli exeis dikio sto oti exeis diaforetiko gousto kai den eisai o monos pou den tou aresei to metal..ennoeite!!!einai to ti sou kanei klik...auto mou ti spaei omws{ kai den milaw gia sena }einai o kathe ilithios na min anagnwrizei tin axia enos pragmatika kalou game, asxetos an tou aresei auto to stul i oxi...den mporw px egw na pw oti to final fantasy einai makakia epidei egw den paizw rpg...ktl..auta..sorry gia to oft
(http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=501)

Σε ευχαριστω φιλε.Αυτο ηθελα να πω και εγω.
Και για να μην δημιουργηθουν παρεξηγησεις, να πω οτι αναγνωριζω την αξια του

παιχνιδιου για τους fans και βεβαια οπως προανεφερα τα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ γραφικα...
Απλα καπου εδω μπαινει και το θεμα γουστου;)


Μα δε λέω κάτι διαφορετικό! Ειδικά εγώ κι αν είμαι ο "παράξενος" του φόρουμ: Απεχθάνομαι μέχρι εμετού οποιοδήποτε σπορ παιχνίδι και γουστάρω οποιοδήποτε παιχνίδι αναφέρεται σε αγαπημένους μου ήρωες όσο μέτριο και να είναι, βλέπε Trnasformers/Gundam TiS/Ironman. Απλά καταλαβαίνω ότι τα σπορ είναι αυτή τη στιγμή το τρεντ, ενώ δεν έχουν όλοι την ευχέρεια να αγοράζουν ότι παιχνίδι βγει, μόνο και μόνο επειδή έχει τη φάτσα του αγαπημένου τους ήρωα και προσπαθούν να πάρουν κάτι πραγματικά καλό.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, στο Gears of War εγώ ήμουν άχρηστος γιατί ήταν και το πρώτο μου τέτοιο παιχνίδι, αλλά δεν είπα ποτέ ότι είναι κακό, επειδή ΕΓΩ δεν μπορώ να το παίξω (εξαιρείται το θέμα ιστορία, που με είχε εκνευρίσει η έλλειψη cutscenes). Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο να μην σου αρέσει ένα παιχνίδι και στο να μην παραδέχεσαι την ποιότητά του τουλάχιστον. Δυστυχώς έχεις αφήσει πολύ χώρο να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.

Πάντα φιλικά...

Οπως ειπα και πιο πανω, εχω διαφοροποιησει το θεμα γουστου με την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αξια ενος παιχνιδιου.Γιαυτο και στις εντυπωσεις μου ελεγα παντα διπλα "προσωπικη αποψη";)

FurionMike
30-06-2008, 16:24
To teliwsa shmera sto Solid normal epipedo meta apo 15wres.
To paixnidi eprepe na pwleitai mazi me pop-corn, kai den to lew eirwnika giati eida oles tis skhnes oi opoies einai katapliktikes kai ksepernane se skinothesia polles tainies!:p apla shkwnei araliki kai na apolambaneis to story.
Den nomizw na mporo na perigrapsw to poso kalo paixnidi einai, makari na exoume kai alla....

geodlord7
01-07-2008, 02:58
Does Solid Snake Have...A Solid Snake? (http://kotaku.com/5020818/does-solid-snake-havea-solid-snake)




http://cache.gawker.com/assets/images/9/2008/06/b4/10/thumb160x_b4100d95b384255cdfafdf3d49621f8a.jpgThe United States is gearing up to elect a new president, gasoline prices are skyrocking, environmentalists are predicting doom for our planet, and on the internet the debate rages on - does Solid Snake (http://kotaku.com/tag/solid-snake/) haev a penis? Binary Fractal has posted a long, rather crude essay explaining why he believes this clone of Big Boss was born without junk, citing photographic evidence, particular storylines, and Snake's relationship problems along the way. For example:


At the end of MGS Naomi was offering free strip searches to Snake (literally) and when she finally has him in front of him, naked, she starts crying like a bitch. Keep in ming that Naomi is the biggest whore in the MG universe and there's nothing that makes a whore cry more than having a man show up with no penis in her house.
My thoughts? He can't reproduce, he's dying prematurely, and the one girl he had the hots for doesn't have a grandpa complex. Damn guys, leave the poor man his penis.
Χαχαχαχαχα!!!! :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Valkyre
01-07-2008, 03:06
Does Solid Snake Have...A Solid Snake? (http://kotaku.com/5020818/does-solid-snake-havea-solid-snake)


Χαχαχαχαχα!!!! :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Δηλαδη αυτο να υποθεσω ειναι αστειο?Χαχαχα......

Ισως αστειο ποιοτητας του 12αχρονου που το σκεφτηκε και το εγραψε.

Χαχαχα ο Solid Snake δεν εχει πουλακι και η Ναομι ειναι πορνη ...χαχαχαχα τι πλακα , τι εξυπνο.

Ελεος.

TdR
01-07-2008, 16:17
Στο πέμπτο -και τελευταίο- επίπεδο δυσκολίας το παιχνίδι είναι ακόμη πιο ενδιαφέρον.
Οφείλεις να είσαι περισσότερο προσεκτικός, καθώς, αφενός γίνεσαι αντιληπτός πιο εύκολα,
αφετέρου, αρκούν τρεις - τέσσερεις ριπές για να σε αποτελειώσουν.

Για να δώσω ένα παράδειγμα, κάποια στιγμή, στο ACT1, άναψα ένα τσιγάρο
προκειμένου να κατέβει το επίπεδο του stress στον Snake... Εις μάτην όμως,
μιας και οι φρουροί, αν και βρίσκονταν ένα πάτωμα πιο κάτω, μύρισαν τον καπνό, και,
μια και δυο, ανέβηκαν τρέχοντας να δουν τί γίνεται...
Ευτυχώς, μόλις είχα μαζέψει το χαρτοκούτι και πρόλαβα και κρύφτηκα.

Στη μάχη, όμως, το AI των αντιπάλων παραμένει στο ίδιο επίπεδο.

---------------------------------------------------------------------------

Νέα στοιχεία κάνουν την εμφάνισή τους, όπως π.χ. η φωτιά.
Μετά από κάποια έκρηξη, χειρομβομβίδα ή όλμος, υπάρχει πιθανότητα να ανάψει φωτιά.
Θέλει προσοχή να την αποφύγεις, διαφορετικά, στην περίπτωση που αρπάξει ο Snake,
μπορείς να τον "σβήσεις" κάνοντας τούμπα ή βαρελάκια.

---------------------------------------------------------------------------

Ακόμη, ο Snake, αν επιμείνεις πολύ στο να δίνεις μάχες... ξερνοβολά σαν κοτόπουλο.
Μάλιστα, πρωτού... ξεράσει, ακούγεται μια φωνή -η συνείδησή του;- να λέει χαιρέκακα:
"σου αρέσει να σκοτώνεις... τόσοι φόνοι... το ευχαριστιέσαι..." και... γκρουπ... να την η ρουκέτα...

--------------------------------------------------------------------------

Πλέον, βέβαια, γνωρίζω το παιχνίδι, τις πίστες, τί έχω να αντιμετωπίσω -έστω και σε δυσκολότερο βαθμό.
Εκείνο όμως που με προβληματίζει είναι οι Boss μάχες...
Όπως έγραψα, στο 5ο επίπεδο, ο Snake είναι περισσότερο ευάλωτος, πεθαίνει πιο έυκολα,
κατά συνέπεια, στις μάχες με τα Boss, θα πρέπει κανείς να είναι γρήγορος και αποτελεσματικός.
Κι επειδή τα ratio κλπ είναι περιορισμένα, καλό θα' ναι μια προσεκτική διαχείρησή τους.

Άντε και καλό βόλι!

geodlord7
01-07-2008, 16:40
Δηλαδη αυτο να υποθεσω ειναι αστειο?Χαχαχα......

Ισως αστειο ποιοτητας του 12αχρονου που το σκεφτηκε και το εγραψε.

Χαχαχα ο Solid Snake δεν εχει πουλακι και η Ναομι ειναι πορνη ...χαχαχαχα τι πλακα , τι εξυπνο.

Ελεος.
Xαλαρωσε valkyre.Mε παρεξηγησες.Δεν ηταν ειρωνικο το γελοιο.Απλα διαβασα το αρθρο, μαρεσε και το παρεθεσα.Ελεος πολυ ευκολα αρπαζεστε.

Valkyre
01-07-2008, 17:06
Xαλαρωσε valkyre.Mε παρεξηγησες.Δεν ηταν ειρωνικο το γελοιο.Απλα διαβασα το αρθρο, μαρεσε και το παρεθεσα.Ελεος πολυ ευκολα αρπαζεστε.

Μα δεν σχολιασα εσενα που το ποσταρες , σχολιασα αυτον που το εγραψε και νομιζε οτι εχει και χιουμορ.

Και δευτερον , το μονο που δεν κανω ειναι να αρπαζομαι με τετοια ανουσια πραγματα. ;)

geodlord7
01-07-2008, 17:11
Μα δεν σχολιασα εσενα που το ποσταρες , σχολιασα αυτον που το εγραψε και νομιζε οτι εχει και χιουμορ.

Και δευτερον , το μονο που δεν κανω ειναι να αρπαζομαι με τετοια ανουσια πραγματα. ;)

A ok :)

music_lover
01-07-2008, 17:34
εγώ απορώ με τον geodlord7 στο ότι αφού δεν του αρέσει το mgs γιατί ασχολείται με αυτό...τέλος πάντων,προσωπικά δεν έχω παίξει καλύτερο παιχνίδι στα 15 χρόνια που θυμάμαι τον εαυτό μου να παίζει video games.

geodlord7
01-07-2008, 17:38
εγώ απορώ με τον geodlord7 στο ότι αφού δεν του αρέσει το mgs γιατί ασχολείται με αυτό...τέλος πάντων,προσωπικά δεν έχω παίξει καλύτερο παιχνίδι στα 15 χρόνια που θυμάμαι τον εαυτό μου να παίζει video games.


Oταν λες ασχολουμε??? Καταρχας αγόρασα το game αρα μονο αυτο ειναι αρκετο για να ασχολούμε. Επισης δεν εκανα κατι τραγικο, απλα παρεθεσα ενα κειμενο που διαβασα οπως κανετε ολοι καθημερινα.:)

desperate_gamer
02-07-2008, 21:39
Όχι ένα, ούτε δύο... Τρία reviews από το πολύ απαιτητικό destructoid.

Φυσικά οι βαθμολογίες δεν μπορούσαν παρά μόνο να "αγγίξουν την τελειότητααα"! :p

http://www.destructoid.com/destructoid-review-metal-gear-solid-4-guns-of-the-patriots-90033.phtml

Omega
02-07-2008, 23:23
Προσωπικα και δυστηχως μπορω να πω,δεν ειχα ασχοληθει με την σειρα αυτη στο παρελθον σε ικανοποιητικο βαθμο και τις τελευταιες μερρες που τελικα επεσε στα χερια μου,οι εντυπωσεις μου ειναι...οι καλυτερες.
Δεν θα πω πολλα γιατι τα εχετε πει πιο πριν,απλα με εβαλε κυριολεκτικα απο το πρωτο λεπτο μεσα στο κλιμα του παιχνιδιου και ειδικα στο να δωσω πιο μεγαλη βαση στην "stealth" εκδοχη παρα στο "run and gun" που ισως αρκετοι θα εκαναν τα πρωτα λεπτα.
Το σεναριο μεχρι το σημειο που το εχω φτασει,με εχει συναρπασει.
Θεωρω κακο εως ενος σημειου που δεν εχω παιξει/ξερω την υποθεση απο τα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας,αλλα η μανια του να μαθω του,τι γινεται στην πορεια αλλα παραλληλα απολαμβανοντας την καθεμια λεπτομερεια και συγκινηση που μου δινει,ειναι παραπανω απο αρκετο.

Δεν ξερω αν ειναι το TOP Ps3 game,αλλα απο πλευρας συνολικης δουλειας στον ηχο/σεναριο/gameplay κτλ,απο πλευρας μου,ενα 10αρι το δινω στο ολο team γιατι το λιγοτερο,θα με κανει να αποκλειστω απο τον πολιτισμο για τον υπολοιπο μηνα.
:)

Valkyre
03-07-2008, 00:20
Χαιρομαι που σε ενθουσιασε φιλε Omega.Οπως και εσυ πολυ σωστα ειπες , για να αντιληφθεις το μεγεθος της ιστοριας χρειαζεται ενα background info απο τα προηγουμενα παιχνιδια.Αν σε ενδιαφερει και θες να ανακαλυψεις τον κοσμο του MGS θα σου προτεινα να κατεβασεις το MGS Database απο το PSN Store.Ειναι δωρεαν , κρυβει τα σποιλερ απο το MGS4 αν δεν το εχεις τελειωσει και πραγματικα αξιζει να το κοιταξεις!

Φιλικα ;)

slayeras
03-07-2008, 09:39
Παιδια το τελειωσα εχτες το βραδυ, ενταξει απλα κριμα για οποιον δεν μπορει να παιξει αυτο το παιχνιδι....

slayeras
03-07-2008, 15:05
Kojima: "I Gotta Start Thinking About Metal Gear Solid 5"


http://www.psxextreme.com/images/common/News/hideokojima_01_small.jpg
http://images.psxextreme.com/images/lense.jpg Hideo Kojima (http://www.psxextreme.com/images/common/News/hideokojima_01.jpg.html)
Any lingering concern you may have had that Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots would be the final Metal Gear should be laid to rest. As far as we're concerned, this all but confirms the fact that MGS will continue forward.
We had heard earlier from Ryan Payton that while MGS4 is the final chapter in Solid Snake's story, this doesn't mean another entry in the critically acclaimed stealth series isn't out of the question. In fact, at this point, Metal Gear Solid 5 will probably happen (even if it is without Snake). Franchise creator Hideo Kojima has now said it himself during an interview with Famitsu:
"I gotta start thinking about MGS5... Even though, well, Snake's story ends in MGS4. ...About MGS5, that would be something that Kojima Productions would have to make, I think." (source- Kotaku)
That's about as close to a confirmation as you're going to get right now, and it seems pretty obvious. We had heard that Kojima wanted to move on to "other projects" now that MGS4 is out the door, but as he says here, Kojima Productions would have to make MGS5. We always wondered if Kojima would turn his own creation over to another team, and we just couldn't see it happening. Well, it probably won't, and if MGS4 is the blockbuster it's supposed to be, we're willing to bet Kojima will follow up on this claim here and "start thinking about MGS5." Sweet!
http://www.psxextreme.com/ps3-news/3112.html

Αυτο τωρα καλο ειναι ή κακο......:confused:

desperate_gamer
03-07-2008, 20:33
Σιγά μην δεν έβγαινε MGS5. Σας τα λέγα εγώ, τα "δεν με ικανοποίησε το MGS4" ήταν δικαιολογίες. :p

Πάντως μιας και τέλειωσε πλέον η εξεταστική μου ξεκίνησα κι εγώ το έπος. Μοναδικό και ανεπανάληπτο το παιχνίδι. Δεν θα κάτσω να πω όλα αυτά που γράφτηκαν στις προηγούμενες σελίδες. Απλά μαγικό. Πάντως το παιχνίδι μέχρι να πάρεις το solid eye δεν μου άρεσε, αλλά από τότε που παίρνεις tranq gun, mark II και το radar, όλα είναι πιο ωραία!

Και την ιστορία την καταλαβαίνω περισσότερο απ' ότι πίστευα ότι θα την καταλάβω.

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά τα περιοδικάκια Playboy θα έχουν πιο πολλές σελίδες μετά; Εύχομαι σε κάθε act τουλάχιστον να αλλάζει το περιεχόμενο. Και επίσης (πάλι με το επίμαχο όπλο :giggle:), ανοίγω να τα ξεφυλλίσω. Πολύ ωραία δεν λέω, αλλά όταν τελειώσει η ανάγνωση δεν μπορώ να το πάρω πίσω το περιοδικό. Το αφήνει κάτω και έτσι πρέπει να αγοράζω όλο από το drebin. Υπάρχει τρόπος να μην το αφήνει κάτω; Κρίμα είναι.

Valkyre
03-07-2008, 22:07
oxi αμα το διαβασεις παει εφυγε!Ε πως υπαρχει ενα τιμημα!Μετα κολανε οι σελιδες δεν λεει! ( αν καταλαβατε το βρωμικο μυαλο μου! ) :D

desperate_gamer
03-07-2008, 22:10
Ίου. Το καταλάβαμε, απλά απορούμε πώς δεν το σκέφτηκε ο Kojima!

χαχαχαχα!

Omega
04-07-2008, 01:47
.Αν σε ενδιαφερει και θες να ανακαλυψεις τον κοσμο του MGS θα σου προτεινα να κατεβασεις το MGS Database απο το PSN Store.Ειναι δωρεαν , κρυβει τα σποιλερ απο το MGS4 αν δεν το εχεις τελειωσει και πραγματικα αξιζει να το κοιταξεις!

Φιλικα ;)

Χαχα το αστειο ξερεις ποιο ειναι?Πριν κανω εγκατασταση το παιχνιδι κατεβασα αυτο το πακετακι αλλα δεν το ετρεξα καν γιατι φοβηθηκα οτι θα ηταν καποιο spoiler ή κατι τετοιο.
Καθομουν και το κοιταζα και ελεγα,"να το τρεξω ή οχι?"
χαχαχαχα
Εχω αποροφηθει τοσο πολυ απο το παιχνιδι που οταν γυρισω απο τις διακοπες μου πισω στην Αθηνα,θα καω ξανα απο το παιχνιδι.
Βεβεα θελω να ξαναπαιξω και το "Devil Summoner,Fahreneheit,Folklore,Final Fantasy X"
και δεν εχω χρονο!!!!!:banghead: :mad::Thud:

papatrexas
05-07-2008, 03:36
Ρε παιδια κατα την διαρκεια των cinematic scenes εμφανιζονται δυο επιλογες...Η μια ειναι να πατήσουμε το Χ και η αλλη ειναι να πατησουμε το L1.
Για ποιο λογο το κανει...Φοβαμαι να τα πατησω μηπως και χασω τα βιντεακια και τα προσπερασει.

Valkyre
05-07-2008, 04:03
Οχι βρε ΠΑΤΑ ΤΑ ΚΟΥΜΠΙΑ οταν στο ζηταει!!!

Ειναι πολυ σημαντικα αυτα που σου δειχνει ιδιως οταν σου λεει να πατυησεις "Χ"!!Εχεις χασει σημαντικα πραγματα.

Και ασε που περνεις και περισσοτερα drebin points αν το κανεις! ;)

desperate_gamer
05-07-2008, 19:23
Μην ανησυχείς. Τα βιντεάκια δεν προσπερνόνται με τίποτα εκτός κι αν πατήσεις start και skip (λίγο δύσκολο να το κάνεις "καταλάθος" :p). Μάλιστα με το L1 όταν κοιτάς και κουνώντας τον μοχλό, μπορείς να μετακινήσεις λίγο το πλάνο.

Να ρωτήσω ρε παιδιά. Zoom με τα κυάλια από το solid eye πώς κάνει; Το έχω ενεργοποιημένο, πατάω όλα τα κουμπιά, τους μοχλούς... zoom δεν κάνει.

Πάντως το παιχνίδι είναι μοναδικό στο είδος του. Δηλαδή τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει! Το τέλος του act 2 ήταν φανταστικό (και τα μονοπάτια από αποτηπόματα). Δηλαδή respect!! Η αγωνία στο έπακρο μην τυχόν σε δουν και το tranquiliser πάντα equiped!Love it!!

personGR
05-07-2008, 19:28
Με το d-pad...
Διαβάζουμε και το manual που και που :fryingpan: :fryingpan:

desperate_gamer
05-07-2008, 19:37
Καλέ εγώ το manual το διαβάζω πάντα πριν αρχίσω το παιχνίδι, αλλά τα μισά τα ξεχνάω (εφόσον δεν έχω αρχίσει το παιχνίδι πολλές λεπτομέρειες τις χάνω. χαχα).

Ναι το d-pad δεν το σκέφτηκα είναι η αλήθεια... Είμαι σαν τους γιαπωνέζους. Πώς αυτοί δεν βάζουν με τίποτα τον αντίχειρά τους στο δεξί μοχλό, εγώ δεν τον βάζω στο d-pad :p Το έχω ξεχάσει :p

papatrexas
06-07-2008, 17:37
Υπαρχει η δυνατοτητα μολις τελειωσει το παιχνιδι να δουμε ολα τα βιντεακια ή ακομα και πριν τελειωσει;

Valkyre
06-07-2008, 17:53
Οχι και αυτο , επειδη το ρωτανε πολλοι , θα σας πω γιατι γινεται.

Να ξεκινησω λεγοντας οτι αυτο γινοταν σε ολα τα παιχνιδια της σειρας οταν πρωτοκυκλοφορουσαν(προσοχη , λεω πρωτοκυκλοφορουσαν) που αρχικα δεν σε αφηναν να δεις τα βιντεο.
Στις επομενες εκδοσεις τους , δηλαδη στα MGS2:Substance και MGS3:Subsistence δινονταν η δυνατοτητα να δουμε τα βιντεο μεσα απο τα Demo theater.

Τωρα ο λογος που δεν δινεται αυτη η δυνατοτητα οταν πρωτοκυκλοφορει το παιχνιδι , ειναι -οσο χαζο και αν μπορει να ακουγεται αυτο σε μερικους- ειναι για replay value.
Μπορει να σας ακουγεται χαζο , ομως γι αυτο γινεται , οπως ειχε πει και σε ενα podcast o Ryan Payton.

Το MGS γενικα σαν σειρα , χρησιμοποιει τα cutscenes σε μεγαλο βαθμο.Οσοι αγαπησαν την σειρα την αγαπησαν εξισου για το gameplay και για τα cutscenes.Στην ουσια τα cutscenes ειναι και μια επιβραβευση του παικτη οσο πρωχοραει το παιχνιδι.

Αυτα για πολλους αποτελουν λογο να ξαναπαιξεις το παιχνιδι για να τα ξαναδεις.Ο λογος λοιπον που στις πρωτες εκδοσεις των MGS παιχνιδιων δεν δινεται αυτη η δυνατοτητα ειναι για να χρειαστει να ξαναπαιξουν το παιχνιδι και να δουν τις σκηνες αυτες.Αυξανει κατα ενα ποσοστο (μικρο ή μεγαλο αναλογα τον παικτη) το replay value του τιτλου.

Εγω ειμαι σιγουρος , οτι σε 2-3 μηνες θα γινει διαθεσιμο το Demo theater , ειτε με μια καινουργια εκδοση του παιχνιδιου (οπως γινοταν παλια) , ειτε μεσω Downloadable Content με ενα μικρο update. ;)

ΥΓ: Βεβαια μπορεις παντα να κρατας τα save πριν τα cutscnes αλλα θα ειναι πολλααααα. :D

WolfRathmA
06-07-2008, 18:07
Οχι και αυτο , επειδη το ρωτανε πολλοι , θα σας πω γιατι γινεται.

Να ξεκινησω λεγοντας οτι αυτο γινοταν σε ολα τα παιχνιδια της σειρας οταν πρωτοκυκλοφορουσαν(προσοχη , λεω πρωτοκυκλοφορουσαν) που αρχικα δεν σε αφηναν να δεις τα βιντεο.
Στις επομενες εκδοσεις τους , δηλαδη στα MGS2:Substance και MGS3:Subsistence δινονταν η δυνατοτητα να δουμε τα βιντεο μεσα απο τα Demo theater.

Τωρα ο λογος που δεν δινεται αυτη η δυνατοτητα οταν πρωτοκυκλοφορει το παιχνιδι , ειναι -οσο χαζο και αν μπορει να ακουγεται αυτο σε μερικους- ειναι για replay value.
Μπορει να σας ακουγεται χαζο , ομως γι αυτο γινεται , οπως ειχε πει και σε ενα podcast o Ryan Payton.

Το MGS γενικα σαν σειρα , χρησιμοποιει τα cutscenes σε μεγαλο βαθμο.Οσοι αγαπησαν την σειρα την αγαπησαν εξισου για το gameplay και για τα cutscenes.Στην ουσια τα cutscenes ειναι και μια επιβραβευση του παικτη οσο πρωχοραει το παιχνιδι.

Αυτα για πολλους αποτελουν λογο να ξαναπαιξεις το παιχνιδι για να τα ξαναδεις.Ο λογος λοιπον που στις πρωτες εκδοσεις των MGS παιχνιδιων δεν δινεται αυτη η δυνατοτητα ειναι για να χρειαστει να ξαναπαιξουν το παιχνιδι και να δουν τις σκηνες αυτες.Αυξανει κατα ενα ποσοστο (μικρο ή μεγαλο αναλογα τον παικτη) το replay value του τιτλου.

Εγω ειμαι σιγουρος , οτι σε 2-3 μηνες θα γινει διαθεσιμο το Demo theater , ειτε με μια καινουργια εκδοση του παιχνιδιου (οπως γινοταν παλια) , ειτε μεσω Downloadable Content με ενα μικρο update. ;)

ΥΓ: Βεβαια μπορεις παντα να κρατας τα save πριν τα cutscnes αλλα θα ειναι πολλααααα. :D


Σωστος... ξερεις ποσες φορες επαιξα το παιχνιδι στο GameCube για να ξαναδω την αρχικη μαχη του ninja (Foxdie) στην πρωτη συναντηση με το snake; :p

desperate_gamer
06-07-2008, 18:37
Ναι η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα κι εγώ να ξαναπαίξω το παιχνίδι παρακολουθώντας τα cutscenes γιατί κάποιες λεπτομέρειες μου διαφεύγουν την πρώτη φορά. Ευτυχώς τα briefings που έχουν και μυστικά πολλά, μπορείς να τα παίξεις με την άνεσή σου.

Η σκηνή στο τέλος του act 3 αξίζει να πάιξεις το παιχνίδι 1000 φορές... :p

Valkyre
07-07-2008, 03:26
εγω ακομα και στην 4η φορα που το παιζω αυτη τη στιγμη τα περισσοτερα cutscenes τα ξαναβλεπω.Ειναι απλα για να χαζευεις...ειναι το απολυτο benchmark του PS3 μεχρι στιγμης για εμενα.

desperate_gamer
07-07-2008, 04:05
Βασικά το act 4 είναι ένα χάζεμα σκέτο. Με έπιασαν τα ζουμιά όταν το έπαιξα....

Και όλοι οι διάδρομοι είναι σχεδόν ίδιοι. Και τα αντικείμενα σχεδόν στις ίδιες τοποθεσίες... Ανατρίχιασα!!!

redismagik
07-07-2008, 09:22
εγω ακομα και στην 4η φορα που το παιζω αυτη τη στιγμη τα περισσοτερα cutscenes τα ξαναβλεπω.Ειναι απλα για να χαζευεις...ειναι το απολυτο benchmark του PS3 μεχρι στιγμης για εμενα.
pote den exo pexei game pano apo mia fora.ektos apo kana dio pou ama ta epezes allios na eixan diaforetiko telos.eime stin arxi tou pexnidiou akoma alla vlepontas poso kalidoulemeno eine kai to fantastiko gameplay tou den nomizo na min to xanapexo.

Valkyre
07-07-2008, 11:20
^^Βασικα το θεμα με το MGS ειναι οτι εχει ενα υπερβολικα βαθυ και ποικιλο gameplay , που δεν γινεται να το ανακαλυψεις ολοκληρο με την πρωτη φορα.Εχει τοσους πολλους διαφορετικους τροπους που μπορει να παιχτει και τοσα αντικειμενα και οπλα που μπορεις να παρεις , που πραγματικα ανακαλυπτεις συνεχεια καινουργια πραγματα.

Εγω ακομα και στο 4ο playthrough , ακομα βρισκω καινουργια πραγματα που δεν τα ειχα ανακαλυψει πριν.

Valkyre
07-07-2008, 12:24
μια ερωτηση θελω να παρω ενα game τωρα και ειμαι αναμεσα στο GTA IV και στο MGS 4 πιο να παρω κατα την γνωμη σας??

Καμμια επαφη το ενα με το αλλο.Ειναι στο γουστο του καθενος.Το MGS4 ειναι πολυπλοκο και σαν gameplay και σαν ιστορια και ειναι ενα ιδιαιτερο παιχνιδι με πολλα cinematics και διαλογους που μπορει να κουρασουν καποιον ο οποιος ζηταει straightforward διασκεδαση.Ομως ταυτοχρονα -θεωρω και δεν ειμαι μονος- οτι ειναι η καλυτερη εμπειρια που υπαρχει σε videogame μορφη και εχει απιστευτα πολλα πραγματα να κανεις.

Το GTAIV απο την αλλη , ειναι ενα μεγαλο παιχνιδι , με εναν μεγαλο κοσμο και σου δινει την δυνατοτητα να κανεις διαφορα ωραια πραγματακια.Σε καμμια περιπτωση δεν παιρνει τον εαυτο του στα σοβαρα (το οποιο φυσικα εινια πολυ καλο για το συγκεκριμενο υφος και ειδος του παιχνιδιου), ειναι σαρκαστικο , ομως ταυτοχρονα λειπουν αρκετα πραγματα που υπηρχαν στα προηγουμενα της σειρας.

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι εαν ζητας απλη διασκεδαση να παρεις το GTAIV.Εαν ζητας το κατι παραπανω , που θα σε ικανοποιησει οχι μονο σαν gameplay αλλα και σε αλλους τομεις (συναισθημα κλπ ) τοτε το MGS4.

Και τα 2 ειναι φοβερα στο ειδος τους παντως.

obione
09-07-2008, 19:28
molis to teleiwsa...den eixa kai polu eleuthero xrono giauto kai argisa...krima re gamwto twra xenerwsa kai den mou paei na paixw kati allo...to game koryfaio ennoeite..!!!ena megalo krima se autous pou den exoune paixei kai ta prooigoumena game tis seiras kai standar den tha katalavenoun ti ginete...!!auta...ektos oti exei polu eukola boss to game itan aristourghma..kai einai diladi!!!

desperate_gamer
09-07-2008, 19:37
Εξαρτάται από τι δυσκολία το έπαιξες. Αλλά η Crying Wolf μόνο "εύκολη" δεν ήταν!

Το τέλειωσα κι εγώ. Πραγματικό closure, όπως θα έπρεπε να είναι ;)

Valkyre
09-07-2008, 20:26
molis to teleiwsa...den eixa kai polu eleuthero xrono giauto kai argisa...krima re gamwto twra xenerwsa kai den mou paei na paixw kati allo...to game koryfaio ennoeite..!!!ena megalo krima se autous pou den exoune paixei kai ta prooigoumena game tis seiras kai standar den tha katalavenoun ti ginete...!!auta...ektos oti exei polu eukola boss to game itan aristourghma..kai einai diladi!!!

Obione , εαν δεν το επαιξες στο Hard ή to Extreme , θα σου προτεινα να το δοκιμασεις. Ειναι μακραν πιο δυσκολο απο τα νορμαλ επιπεδα. ;)

Στο extreme να φανταστεις αν τους βλεπεις εσυ , σε βλεπουν και εκεινοι.Ισα περα βρεχει στην αλλη ακρη της οθονης να εισαι , αν δεν εχεις καλο camo και δεν εισαι σε lower stance ή prone θα δεις πολλα !!!!! :D

WolfRathmA
10-07-2008, 06:17
Real-life Solid Snake discovered

http://www.gameplayer.com.au/CMSTemplates/GamePlayerASPX/gallery/Snake-Lookalike/images/snakelookalike.jpg

:D

Valkyre
10-07-2008, 11:22
looool απιστευτο!! :D

slayeras
10-07-2008, 11:28
χαχαχα απιστευτο ρε ειναι ολοιδιος :)

desperate_gamer
10-07-2008, 14:25
Αυτός να τον παίξει στην ταινία :giggle: :giggle:

obione
10-07-2008, 18:33
Obione , εαν δεν το επαιξες στο Hard ή to Extreme , θα σου προτεινα να το δοκιμασεις. Ειναι μακραν πιο δυσκολο απο τα νορμαλ επιπεδα. ;)

Στο extreme να φανταστεις αν τους βλεπεις εσυ , σε βλεπουν και εκεινοι.Ισα περα βρεχει στην αλλη ακρη της οθονης να εισαι , αν δεν εχεις καλο camo και δεν εισαι σε lower stance ή prone θα δεις πολλα !!!!! :D

nai to epexa sto normal dioti den eixa polu xrono..ton augousto omws ennoeite tha to paixw sto hard..

desperate_gamer
12-07-2008, 20:14
Αχ μπράβο PersonGR!!! Ήθελα πολύ κάποια MGS4 wallpapers. Ρεπ φυσικά που μας τα έβαλες.

Βρε παιδιά, κανάς τρόπος να κάνω γρήγορα load το παιχνίδι υπάρχει; Προσπαθώ να πάρω το stealth και αν καμια φορά χτυπήσε κανα alert πρέπει να βγαίνω στο κεντρικό μενού και μετά ξανά load... Τίποτα πιο πρακτικό;;

Valkyre
12-07-2008, 20:36
Πολυ καλα persongr ευχαριστουμε!! :D

+rep ;)

slayeras
18-07-2008, 10:26
New camos for MGS4 will leave you crying and screaming

http://www.blogsmithmedia.com/www.ps3fanboy.com/media/2008/07/pixel_scarede32423.jpg
In addition to new DLC (http://www.ps3fanboy.com/2008/07/17/metal-gear-online-free-and-paid-expansions-available-today/) for MGO (http://www.ps3fanboy.com/tag/metal-gear-online) today, Konami has released two camouflages for your OctoCamo in Metal Gear Solid 4 (http://www.ps3fanboy.com/tag/metal-gear-solid-4) for those of us who wish to keep our adventures offline. Like the Laughing and Raging camos (http://www.ps3fanboy.com/2008/07/04/two-new-camouflages-available-for-mgs4/), the Crying and Screaming camos are each imbued with the respective emotion. When Snake puts one of these babies on, approaching an enemy and placing them in a CQC hold and letting them go will result in either crying or screaming. You can download them from the Extras section of MGS4's main menu. Have fun!

http://www.ps3fanboy.com/2008/07/17/new-camos-for-mgs4-will-leave-you-crying-and-screaming/

desperate_gamer
19-07-2008, 19:05
http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/click_online/7514394.stm

Ένα βιντεάκι από το BBC με συνέντευξη του Kojima να μιλάει για το μέλλον του gaming. Μικρό, χαριτωμένο και ενημερωτικό :p

maxt
21-07-2008, 15:12
Ανυπομονω να το παιξω!!! Παιρνω σημερα Ps3 + MGS4