PDA

View Full Version : Exclusive Official Metal Gear Solid 4 thread (MONO εντυπώσεις και νεα,ΟXI spoilers!)



Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9

leone
03-06-2008, 00:24
Δυστηχως το επιχειρημα που χρησιμοποιουν για το οτι το ps3 θα ειναι τελειο μετα απο 1-2 χρονια και το xbox360 δεν θα μπορει να το ανταγωνιστει ειναι οτι τοτε θα βγει το xbox720.Σε οποιο φορουμ και αν διαβασετε παραθετουν συνεχως αυτο το επιχειρημα.

για μενα ειναι πολυυυυ πισω....... οταν θα φτασουν την ποιοτητα του ps3, εμεις 8α παιζουμε ps5 .

PDS
03-06-2008, 00:33
Αυτό δεν είναι κάτι που τους τιμάει γιατί αυτομάτος ενστερνίζοντε την ιδεολογία που υπάρχει και στους υπολογιστές, δηλαδή κάθε 2-3 χρόνια αναβάθμηση.

Αυτη η καραμελα ειναι το χειροτερο επιχειρημα που εχω ακουσει ποτε μου οσα χρονια ασχολουμαι με console gaming.Και φυσικα τους εβαλε στις θεση τους η ιδια η MS που μιλαει σωστα για 7 χρονια ζωης πλεον,επιβεβαιωνοντας παραλληλα οτι ειχε γραψει στα @@ της οσους ειχαν αγορασει το πρωτο xbox,σκοτωνοντας το για να προλαβει το Ps3 και οχι γιατι πρεπει να αλλαζει η γενια πιο γρηγορα....



για μενα ειναι πολυυυυ πισω....... οταν θα φτασουν την ποιοτητα του ps3, εμεις 8α παιζουμε ps5 .

Δεν ειναι πισω,ενταξει μην τα παραλεμε...
Μια χαρα κονσολα ειναι και η πιο ανταγωνιστικη που υπηρξε ποτε απεναντι σe PS.

Aλλα αλλο αυτο και αλλο να βγαζουν πατατα το Ps3 και θεο το 360.Γιατι αυτο ακριβως κανουν.

leone
03-06-2008, 00:37
εγω παντος βλεπω οτι το ps3 δε το φτανουν και για αυτο τοσο λασπη στο ονομα του.
γιατι με το καιρο βλεπουν οτι το χανουν το παιχνιδι.

desperate_gamer
03-06-2008, 00:55
^^ κατι τετοια φαινομενα φιλε atomsk και PDS13 σαν τον SPOWN , και δεν μιλαω συγκεκριμενα για το MGS4 τωρα, αξιζουν να τους πεσει κατι ΠΑΡΑ πολυ βαρυ στο κεφαλι να ισιωσουν...

http://www.filehive.com/files/080602/coyote-anvil.bmp


Ικανοποιήθηκες; :p:fight::jiggy:

Valkyre
03-06-2008, 01:01
Παιδια αυτο που κραταει ο Kojima και υπογραφει δεν ειναι καμμια εκδοση του παιχνιδιου.Ειναι ενα "χαρτινο κουτι-θηκη" με το οποιο μπορεις να "ντυσεις" την κανονικη εκδοση οταν παρεις το παιχνιδι.Ειναι βεβαια φανταστικο και δεν ξερω και εγω τι θα εκανα για να το αποκτησω.Να σημειωσω πως αυτο ειναι μονο γι αυτους που πηγαν σε αυτο το event.

ΥΓ : desperate... φοβερος! ;)

SQP_GR
03-06-2008, 01:14
kai se themta on line to ps3 kataythani ,idika me ta up date pu kani sinexia to ftani to live kai me to home tha to xeperasi kai tha einai kai free,an do ti tha lene se ligo kairo kai gia ayto to thema ,ase pu tha kikloforisi kai to play tv ,pu ute sto oniro tu to xbox den tha di tetia pragmata.kaka ta psemata tu ps3 oi dinatotites den menun mono sto gameing kai ayto exei fani poli ,kai otan kata ta xristugena pai sta 300 euro tha do ti tha ekfrasi tha exun merikes fatsules pu stin arxi mas legan gia polisis kai twra exun pleon sopasi,a kai stin europi apo vdomada last gen mpai mpai to ps3 pernai mprosta kai ante gia

Chill
03-06-2008, 01:23
καρκίνο στην konami που δεν μας τα έφερε και εδώ :rant:


Έχω εξήγηση my man γι'αυτό. Απλά τα πράγματα. Ο Kojima είναι ψιλονάρκισσος έτσι τον έχω ψυχολογήσει άσχετα αν μοιάζει σαν ανάποδο γαμώτο lol. Συνεπώς προτίμησε να πάει στις ασχημοχώρες - δες φάτσες στις photos και κρίνε lawl - μπας και είναι ο πιο όμορφος και βγάλει καμιά γκόμενα. Αν ερχόταν στην Ελλάδα και πηγαίναμε όλοι εμείς οι Greek Lovers οι photos στο kotaku και στα λοιπά sites θα τράβαγαν την προσοχή κοπελιών οι οποίες θα ζητούσαν τα τηλέφωνα μας. Το έχω μπροστά μου σαν εικόνα ...

1 comment: Look that hawt greek near Kojima. Im already wet. Anyone knows who he is?

2 comment: Those guys are the hottest gamers in the world. Im definately gonna visit Greece this Summer

3 comment: THIS IS FOLDING!!!!
(ο γνωστός :P)

4 comment : I want the number of that tall guy and i want it now
.
.
.
.
.
.

n comment : Greek men ftw

Αυτή είναι η αλήθεια :yay:!!!!!!! Κonami και Kojima αν τολμάτε βάλτε greece στο tour για την προώθηση του mgs5.

Solidus
03-06-2008, 01:24
Καλα ολα αυτα ,

λλα μου φαινεται πως εισαστε λιγακι . . . . :offtopic:

leone
03-06-2008, 01:26
όλοι εμείς οι Greek Lovers

Αυτή είναι η αλήθεια :yay:!!!!!!! Κonami και Kojima αν τολμάτε βάλτε greece στο tour για την προώθηση του mgs5.

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxax απιστευτο......

Chill
03-06-2008, 01:26
ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΛΕΟΝΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ? ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΩΡΑ :cheers:.

Back on topic 8+σήμερα!!!!! Val πες μου ότι έχεις βάλει κανένα μηχάνημα να μετράει ανάποδα :D? Θέλω λεπτομέρειες στις 12 του μήνα για όσα προηγήθηκαν μέχρι να το πάρεις στα χέρια σου xaxa.

leone
03-06-2008, 01:30
και βεβαια ειμαστε !!!!

219 ωρες :yay::yay:

Valkyre
03-06-2008, 01:35
ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΛΕΟΝΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ? ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΩΡΑ :cheers:.

Back on topic 8+σήμερα!!!!! Val πες μου ότι έχεις βάλει κανένα μηχάνημα να μετράει ανάποδα :D? Θέλω λεπτομέρειες στις 12 του μήνα για όσα προηγήθηκαν μέχρι να το πάρεις στα χέρια σου xaxa.

Φιλε δεν σου κανω πλακα , μαλλον θα βαλω αλλον να με παει στο μαγαζι και να με φερει πισω στο σπιτι...αλλιως , πραγματικα δεν με βλεπω καλα! :)

Το περιμενω πολυ ασχημα ρε παιδια.Αλλα πολυ ασχημα.Ειμαι αστα να πανε υπερβολικος το ξερω , αλλα ειναι ισως ο μοναδικος ΚΥΡΙΟΣ λογος για τον οποιο παιζω ακομα βιντεοπαιχνιδια...

WolfRathmA
03-06-2008, 02:15
Εχετε παρθει ολοι οτι το Val ειναι ο μεγαλυτερος φαν του παιχνιδιου.. ημαρτον δηλαδη μη τα παρω τωρα :p

Αλλος γραφει για τη ζωη του Kojima και για την ιστορια του παιχνιδιου (επετε στο δευτερο μερος) και αλλος καθεται δε κανει τιποτα παρα μονο εχει βαλει ενα avadar και τον βγαλατε μεγαλυτερο φαν... ελεος...

Μουαχαχαχαχαχαχα!!! Σου την ειπα αγρια! :p Πλακα κανω μη στραβωνεις

Solidus
03-06-2008, 02:17
και εγω που δεν εχω πει ποτε τιποτα να φανταστειτε ειμαι ο τελευταιος φαν του επους!

Valkyre
03-06-2008, 02:18
Εχετε παρθει ολοι οτι το Val ειναι ο μεγαλυτερος φαν του παιχνιδιου.. ημαρτον δηλαδη μη τα παρω τωρα :p

Αλλος γραφει για τη ζωη του Kojima και για την ιστορια του παιχνιδιου (επετε στο δευτερο μερος) και αλλος καθεται δε κανει τιποτα παρα μονο εχει βαλει ενα avadar και τον βγαλατε μεγαλυτερο φαν... ελεος...

Μουαχαχαχαχαχαχα!!! Σου την ειπα αγρια! :p Πλακα κανω μη στραβωνεις

Προσεξε κακομοιρη μου γιατι θα στειλω το ΜΚιι με μερικα dirty mags και ενα C4 απο κατω!:angry:

ΥΓ : Μερικοι εχουν λαβει ενα υπεροχο και μακροσκελες explanation του MGS Saga μεσω MSN! Ο Desperate μπορει να επιβεβαιωσει ;)
Θα μπορουσα να γραψω ανετα διατριβη πανω στο MGS!

WolfRathmA
03-06-2008, 02:21
Χεχε.... :D

Παντος γουσταρω να εχει τιποτα οπως το 2 με tags και διαφορα αλλα τετοια... θελω να το τελειωσω μεχρι το 100%!!! :D

Προβλεπω να ερημωνει το forum για καποιο χρονικο διαστημα...

Μονο ο Modecris θα μεινει.. χαχαχαχα :D :p

desperate_gamer
03-06-2008, 02:36
ΥΓ : Μερικοι εχουν λαβει ενα υπεροχο και μακροσκελες explanation του MGS Saga μεσω MSN! Ο Desperate μπορει να επιβεβαιωσει ;)
Θα μπορουσα να γραψω ανετα διατριβη πανω στο MGS!

Όχι, όχι σε αυτό είναι εξαιρετικός. Μπορεί να μην μπαίνει σχεδόν ποτέ, αλλα όποτε μπαίνει μου τα εξήγησε όλα!! :cheers:
(και μη λέτε βρε παιδιά ότι δεν είναι Ο fan γιατί ο γιατρός είπε σε τέτοιες ευαίσθητες περιπτώσεις να λέμε πάντα ΝΑΙ!! :angry:)

Επίσης έχω να πω ότι και ο Greekteo θα μπαίνει συχνά στο φόρουμ να μιλάει μόνο με τον modechris :fryingpan::rofl:

Chill
03-06-2008, 02:39
Ναι wolfάκο αλλά εσύ "απάτησες" το ps3 με 360 και pc οπότε άσε τα σάπια. Τα αφιερώματα και τα λοιπά γίνονται με σκοπό να καλύψεις το αμαρτωλό παρελθόν σου :P. Είμαι βέβαιος ότι θα σου έρθει ελαττωματικό δισκάκι με το παιχνίδι και δεν θα παίξεις :D!!!!!! Να πα να πάρεις αγκαλιά το κεφάλι του master chief βρε αυτό που έχεις στο play room σου, ο Solid ανήκει στον Val.

Val the one and only true MGS Fan. Nuff said :D.

Άντε γεια
Άντε γεια
Wolf άσε τα σάπια
SOLID BELONGS TO VAL

a0x0ax0a0x0a0x0a0xa0x0a0xa ΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ και οπαδικό σύνθημα, όχι παίζουμε.

Δηλώνω ότι με απειλή ban γίνομαι fan σου :D!!!!!!!

leone
03-06-2008, 02:40
πλακα πλακα εχει δικιο ο chill...... ειδικα αυτο το κεφαλι στο δωματιο σου ειναι μεγαλη αμαρτια :bgrin2:

PDS
03-06-2008, 12:00
playstationbeyond
Metal Gear Solid 4 Review
10.

obione
03-06-2008, 13:18
o logos pou agorasa to ps3 einai to metal gear...nomizw polla atoma edw mesa to exoune kanei gia ton idio logo..to game einai kai tha einai polu mprosta se oti allo uparxei sto eidos tou...asxeto ...6..7..8..tou mhnos isxuei to event spiti mou mgs1..mgs2..mgs3...kai to epomeno sk liosimo mgs4..akous stelio....na eisai ekei kai ase ta xaza...lol

PDS
03-06-2008, 16:19
METAL GEAR SOLID 4 guns of the patriot launch center
http://www.gametrailers.com/mgs4launch.php

PDS
03-06-2008, 17:10
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots PlayStation 3 Video - Ode To Snake
http://ps3.ign.com/dor/objects/714044/metal-gear-solid-4/videos/odetosnake_060208.html

PDS
03-06-2008, 18:12
H Limited Edition
http://www.jeux-france.com/news27763_old-snake-en-figurine-dans-metal-gear-solid-4.html
http://www.jeux-france.com/Webmasters/Images/41441420080603_121256_1_big.jpg
http://www.jeux-france.com/Webmasters/Images/41441420080603_121256_0_big.jpg

SQP_GR
03-06-2008, 18:19
wraia pragmata

jorgedept
03-06-2008, 18:39
μου φαίνεται ούτε καν θα την βγάλω από το κουτί την φιγούρα!

πάντως ο Snake is on steroids:frog:

pictorino
03-06-2008, 18:45
αυτά είναι!!περιμένουμε!!

spyke333
03-06-2008, 19:16
Πω πω πω....
Super μου φαινεται !!!
Παντως δεν περνανε με τιποτα οι μερες , ετσι ?
Αντε αδελφια υπομονη ...

(Θελω να πιστευω οτι η Limited που θα ερθει στην χωρα μας να ειναι η ιδια....)

PDS
03-06-2008, 19:23
Q&A: Konami's Payton, Imaizumi Look Back On Metal Gear Solid 4's Creation (http://www.gamasutra.com/php-bin/news_index.php?story=18875)

Q&A: Konami's Payton, Imaizumi Look Back On Metal Gear Solid 4 's Creation After years of development and some delays, Kojima Productions is on the verge of the June 12th release date for Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots on PlayStation 3.

Billed as the last Metal Gear title helmed by series creator Hideo Kojima (admittedly, a claim that has been made multiple times before), Guns of the Patriots is further notable for being a high-profile third-party PS3 exclusive - something of a rarity in these multiplatform times.

During a recent Konami event, producer Ken Imaizumi and assistant producer Ryan Payton sat down with Gamasutra to discuss the game's considerable scope, how the development process changed and how it didn't from prior Metal Gear titles, and how it feels to follow Grand Theft Auto IV.


Obviously, you've reached the end of MGS4's development. How does that feel?

Ken Imaizumi: How does that feel? We're finally finished! It was really long. I'm relieved, dazed, and confused about what to do next. We'll see where that lies.

Obviously, the game looks great, and I think it will be successful. But there's a lot riding on the success of this game, too. So are you feeling that pressure right now, or are you just happy to be done?

KI: I'm still waiting for it. I'm kind of worried about the debut. There's so much pressure.

Ryan Payton: I think Ken's being modest. I think we've got something really special on our hands. You know, four years of work went into something that we weren't going to rush out the door. He initially wanted it out in 2007, but we decided to put that extra polish on it.

As you can see today in our gameplay presentation, you can see all...yeah, the gameplay's intact, but just all the extra layers of content and complexity that we wanted to put in the game before putting it on store shelves. In that sense, I think it's going to pay off.

KI: I think so, too. We tried so many new things. The game control is totally different from Snake Eater, and we were very worried that maybe people will like it, and maybe people don't. That's why I'm a little worried. It's a little pressure.

RP: Based on our initial feedback at TGS and later at E For All, the public actually got hands-on time, and the response was very good.

Also with our MGO beta, the players got to try out the control scheme on their own PS3s. So far, the response has been overwhelmingly positive. It's been a nice validation before the game actually hits the store shelves.

You said that you pushed it back a little bit to get more polish on the game. That seems to be fairly common. There was a statement saying that most top-selling games have been delayed. Also, EA said it's going to stop doing quarterly guidance, so it can push back games to add polish. This is a real trend. Do you think this is something that's going to become consistently really important?

RP: I think it's a trend that's going to stay around for a while. It's funny. There's ways you can compare the game industry to Hollywood in ways that don't really hold any water, and that's one thing that people criticize game companies of. "Why can't you guys hit your dates when Hollywood movie studios always hit their dates?"

I think it's a totally different animal, in that sense. It's in adding that polish. When you go into post-production on a movie, there's only so much you can do. But for a game, there's just so many different elements.

This wasn't initially the plan, but I think it's kind of been a happy accident, where all of a sudden in 2008, you have Smash Bros., which was in March, GTA in April, and you have Metal Gear in June, and all of a sudden, in previous years, there was nothing.

There was nothing in spring and summer, and all of a sudden, you have three huge titles that are really going to carry 2008 into the fall and the Christmas season. I think this is healthy for the game industry.

KI: Hot summer, hot spring?

RP: Yeah!

Are you guys happy that you came out after GTA? It definitely increased the install base of the PS3.

RP: GTA is a hard act to follow, though. I mean, it's a very deep game. People will be playing it for months or maybe years on end, especially with their online modes, too.

We're fans of that title as well, and we know that people who are picking up PS3s for the first time along with GTA are going to look for something next, to see how far they can push the platform.

GTA does a lot of really impressive things technically. On a visual level, I think Metal Gear Solid 4 does a lot of great things as well, and also with audio and what we do. I think it's a natural progression. If you buy a PS3, you buy GTA4. I don't see why you wouldn't buy MGS4 next.

You guys had to develop a next-gen engine, and it completely changed the way the game played and everything. That's a challenge in itself, not even counting on developing the game on top of that. How did you approach that challenge at Kojima Productions? Did you have to change the way you worked from PS2 to PS3?

KI: Actually, we challenged...that was a really big challenge, but it didn't change so much. I mean, the same members worked, but we put more people and hired more people, because the team was at a maximum of 200 people.

So that was really hard, to keep the high quality. That was really tough. But basically, the way to make a game is the same as before.

RP: And yeah, it's a Kojima Productions tradition. There's lots of trial and error, and there's lots of tests. It's not just jumping into it feet-first.

It seems like the Japanese style of making games is quite different than that of the U.S. It seems like some of the methodologies you use are a little bit like the things people are starting to try here. The vertical slice is something that was introduced a few years ago, which is where you produce one part that almost looks like the final game up front. But that seems to be how Japanese games start - for a couple of years, you'll see a very polished beginning part to games.

KI: Our development was different.

RP: We couldn't make a vertical slice. TGS was a big test for us. The game was actually being played by the public. We had to make a lot of design decisions leading up to TGS. That was a great milestone for us.

But up until that point, we didn't really have a working game. Again, the pressure of the team pushed us to make some really hard decisions.

So did you freeze your design right before TGS, when you were doing the demo? Is that kind of how that works, in gameplay design?

KI: No, because we were making gameplay until the last minute - tuning, and putting in new features. At TGS, that was only one of the milestones. It wasn't a final. It was only the beginning, at TGS. Maybe a beginning of the milestones.

Now that you've completed and ship the game, how do you feel about the PlayStation 3, now that you've completed development on a full-fledged game for the platform. How do you feel about its performance and its development environment?

KI: It's hard. Just kidding. I mean, really hard, that's true. But you know, the first year, we tried lots of stuff, but that was not easy. We tried to find a way to solve those problems, and we found it. Now, we feel like we can try to do something else for next-gen. Maybe we can try to make better-quality graphics for something new.

Right now, I feel like I'm really more comfortable with the PlayStation 3 than before. The first year, it was really like a giant monster, or something like that. But now it's like a friendly platform. And Sony was very supportive, too.

Valkyre
03-06-2008, 20:39
EΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΑ ΑΦΙΞΗ MGS4 ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΕΚΔΟΣΕΙΣ!!:eek::eek::eek::bowdown::bowdown::bowdow n::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bo wdown::bowdown::jiggy::jiggy::jiggy::jiggy::jiggy: :jiggy::jiggy::jiggy::jiggy::jiggy:

ΝΤΕΛΗΡΙΟ...

atomsk
03-06-2008, 20:47
define Νικήτα...ποιές 2 εκδόσεις ; για όσους το έχουν παραγείλει ;;

konstantinos
03-06-2008, 21:37
Yeah thats what im talking about!!!!!Τελειο!!!!!!!

MAGIC7
03-06-2008, 22:31
define Νικήτα...ποιές 2 εκδόσεις ; για όσους το έχουν παραγείλει ;;
DES THLEFONONO http://www.first2play.com (http://www.first2play.com/)
kai pare na matheis

spyke333
03-06-2008, 22:31
Για το Game Zone λετε ?

(Πειτε μου ναι , πειτε μου ναι , σας παρακαλω !!!!!:please2: )

Slay
03-06-2008, 22:46
33740
34187
34425
34700

MAGIC7
03-06-2008, 22:49
Για το Game Zone λετε ?

(Πειτε μου ναι , πειτε μου ναι , σας παρακαλω !!!!!:please2: )
nai :fooddance7::fooddance7::fooddance7::fooddance7::f ooddance7:

spyke333
03-06-2008, 22:54
:hungry::hungry::hungry::hungry::hungry::hungry:

Μου εχει ανοιξει η ορεξη....

Δεν μπορω να περιμενω !!!!!

StamatisGian
03-06-2008, 23:03
Αυτές παίζει να'ναι οι μεγαλύτερες μέρες της gaming ζωές μου όπως και για πάρα πολλούς εδώ γύρω! Φίλε Valkyre να'σαι καλά για το απίστευτο νέο σου!! Άντε να δούμε μακάρι να φτάσουν τα Limited του Νικήτα γιατί δε με βλέπω καλά!!
Η έκδοση που θα'ρθει Ελλάδα θα'χει και αυτή το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ,ΤΡΟΜΕΡΟ,ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ κουκλάκι του Snake??
Μιλάμε όταν το είδα πραγματικά τερλάθηκα! Παίζει να ξαναρχίσω να παίζω με κουκλάκια τώρα 22χρονών μλκας!! Αφού τερματίσω 15 φορές το MGS4 εννοείτε :P

atomsk
03-06-2008, 23:50
έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για ps2 και metal gear 3 ...

kyrtzo
04-06-2008, 00:05
Ειναι απιστευτο αλλα πιανω τον εαυτο μου να μετραει τις μερες μεχρι να παρω στα χερια μου το παιχνιδι!!
Ειχα πολλα χρονια να το νιωσω αυτο.
Οποια παιχνιδια αγοραζω τα παιρνω μετα απο αρκετο καιρο μετα την κυκλοφορια τους σε αυτο δεν μπορω να περιμενω.
Ειναι ο μεγαλυτερος λογος που πηρα PS3 μετα ερχονται τα FF!
Αρε kojima τι μας κανεις.
Μετα απο το νεο που μας ειπε ο Valkyre απο δευτερα θα γυρισω ολη την Θεσσαλονικη μηπως και το βρω πουθενα.

PDS
04-06-2008, 00:07
έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για ps2 και metal gear 3 ...

Δεν το εχεις παιξει το 3?

desperate_gamer
04-06-2008, 00:09
Μετα απο το νεο που μας ειπε ο Valkyre απο δευτερα θα γυρισω ολη την Θεσσαλονικη μηπως και το βρω πουθενα.

Έχεις πραγματικά την ψευδαίσθηση ότι θα το βρεις στο Πλαίσιο; :p

kyrtzo
04-06-2008, 00:16
Δεν χρειαζετε να γυρισω την Θεσσαλονικη για να το βρω στο πλαισιο διπλα στο σπιτι μου ειναι εννοω σε μικρα μαγαζια στο κεντρο, δυστηχως ειναι μακρια η Αθηνα.:(

desperate_gamer
04-06-2008, 00:17
Κι όμως δεν έχει πολλά μικρά μαγαζιά στο κέντρο. Αν ξέρεις κανένα που τα φέρνει νωρίς, πες μου να ρίξω κανένα τηλέφωνο...

atomsk
04-06-2008, 00:18
Δεν το εχεις παιξει το 3?

όχι :paperbag: ..η πρώτη μου κονσόλα είναι το ps3 ..έχω παίξει τα 1 και 2 στο pc βέβαια

geodlord7
04-06-2008, 00:29
Ρε παιδια ηρεμηστε λιγο!!!Διαβαζω αυτο το θρεντ εδω και καποιες μερες ...θα παθετε κανα καρδιακο!!!!!Χαλαρωστε λιγο!!Ενα videogame ειναι που θα ειναι εκπληκτικο και θα προσφερει πολλες ωρες διασκεδασης αλλα chill;)

PDS
04-06-2008, 00:31
όχι :paperbag: ..η πρώτη μου κονσόλα είναι το ps3 ..έχω παίξει τα 1 και 2 στο pc βέβαια

Φανταζομαι οτι εχεις το 40αρι:p

Tι να πω,για μενα αξιζει να το παιξεις 100%.Παρε ps2:D

Ασχετο αλλα πριν απο κανα χρονο επαιξα ξανα το 2 και επαθα πλακα.Μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο την πρωτη φορα που το επαιξα(καμια 5ετια πριν).


Ρε παιδια ηρεμηστε λιγο!!!Διαβαζω αυτο το θρεντ εδω και καποιες μερες ...θα παθετε κανα καρδιακο!!!!!Χαλαρωστε λιγο!!Ενα videogame ειναι που θα ειναι εκπληκτικο και θα προσφερει πολλες ωρες διασκεδασης αλλα chill;)

Βσκ geodlord7 εχει φανατικους οπαδους το MGS για αυτο και βλεπεις αυτον το ενθουσιασμο.Αλλοι μπορει να μην ενθουσιαζονται καθολου και σε αλλους να μην αρεσει.Ετσι ειναι αυτα.

atomsk
04-06-2008, 00:33
Ρε παιδια ηρεμηστε λιγο!!!Διαβαζω αυτο το θρεντ εδω και καποιες μερες ...θα παθετε κανα καρδιακο!!!!!Χαλαρωστε λιγο!!Ενα videogame ειναι που θα ειναι εκπληκτικο και θα προσφερει πολλες ωρες διασκεδασης αλλα chill;)

ε δεν είναι μόνο το videogame είναι και το story ..είναι διπλή η αναμονή. Και για ένα καλό παιχνίδι αλλά και μια καλή συνέχεια στην ιστορία.

geodlord7
04-06-2008, 00:35
Ενταξει και εγω το περιμενω και εχω κανει και προπαραγγελια την limited αλλα δεν κανω ετσι!!!Ενταξει ειναι το 1ο mgs που θα παιξω αλλα μονο απο τα βιντεο , το story και γενικα το hype πορωθηκα και εγω και ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ενα απο τα καλυτερα games!!!!

atomsk
04-06-2008, 00:36
Φανταζομαι οτι εχεις το 40αρι:p

Tι να πω,για μενα αξιζει να το παιξεις 100%.Παρε ps2:D

Ασχετο αλλα πριν απο κανα χρονο επαιξα ξανα το 2 και επαθα πλακα.Μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο την πρωτη φορα που το επαιξα(καμια 5ετια πριν).
.

θέλω να πάρω το 1 για gamecube (έχω και wii) αλλά τώρα που μιλάμε έχω ψηθεί άσχημα και με βλέπω να την κάνω τη μακακία ...θα πάρω ps2 μόνο για το mgs3 :wave:...άντε και για god of war και κάνα final fantasy...πφφ

PDS
04-06-2008, 00:42
θέλω να πάρω το 1 για gamecube (έχω και wii) αλλά τώρα που μιλάμε έχω ψηθεί άσχημα και με βλέπω να την κάνω τη μακακία ...θα πάρω ps2 μόνο για το mgs3 :wave:...άντε και για god of war και κάνα final fantasy...πφφ

λολ:tongue:

Θα βρεις πολυ καλα παιχνιδια να παιξεις,αν και οταν το παρεις τα ξαναλεμε:D(για τα παιχνιδια).

Το 1 στο GC παντως νομιζω οτι δεν το εχει κανει ο kojima.

Chill
04-06-2008, 00:45
Μπαχ κάντο delete το message σου γιατί αλίμονο μας αν το δει ο vasses :D. Θα αρχίσει πάλι να μιλάει για τα προτερήματα της 60άρας έκδοσης έναντι της 40άρας (και όχι και τίποτε άλλο αλλά έχει δίκιο μπαχ).

Ερώτηση : Αν ο Kojima άνηκε στον χώρο του ποδοσφαίρου ποιος θα ήταν?
Απάντηση : Ο Jose Murinio :D

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά μου δίνει την εντύπωση ότι θεωρεί τον εαυτό του πολύ special.....λίγο οι συνεντεύξεις τους, λίγο ο τρόπος που ποζάρει λίγο από λα......Ευτυχώς δεν έχω δει ακόμα συνέντευξη του να λέει "im the chosen one" σαν τον Jose xaxa.

Πάντως το ps3 θα φύγει για πρώτη φορά από το σπίτι εξαιτίας του mgs. Με έχουν φάει όχι ένας αλλά δυο φίλοι να το πάρουν πακέτο με την κονσόλα μου. Έτσι κι αλλιώς χρόνο δεν έχω οπότε ενέδωσα :D. Το mgs για μένα θα ξεκινήσει αρχές με μέσα Ιούλη δυστυχώς.

NonBorn
04-06-2008, 00:49
Ενταξει και εγω το περιμενω και εχω κανει και προπαραγγελια την limited αλλα δεν κανω ετσι!!!Ενταξει ειναι το 1ο mgs που θα παιξω αλλα μονο απο τα βιντεο , το story και γενικα το hype πορωθηκα και εγω και ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ενα απο τα καλυτερα games!!!!

Μη το παιξεις καθόλου.... Αν δεν έχεις παίξει τα προηγούμενα εκτός του ότι δε θα καταλάβεις τίποτα δε θα σου αρέσει και το παιχνίδι...

PDS
04-06-2008, 00:51
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά μου δίνει την εντύπωση ότι θεωρεί τον εαυτό του πολύ special.....λίγο οι συνεντεύξεις τους, λίγο ο τρόπος που ποζάρει λίγο από λα......Ευτυχώς δεν έχω δει ακόμα συνέντευξη του να λέει "im the chosen one" σαν τον Jose xaxa.

Oχι ρε συ,αντιθετα δειχνει πολυ μετρημενος.Τι να πουμε και για τον Ιταγκακι του Ninja gaiden 2:p


Πάντως το ps3 θα φύγει για πρώτη φορά από το σπίτι εξαιτίας του mgs. Με έχουν φάει όχι ένας αλλά δυο φίλοι να το πάρουν πακέτο με την κονσόλα μου. Έτσι κι αλλιώς χρόνο δεν έχω οπότε ενέδωσα :D. Το mgs για μένα θα ξεκινήσει αρχές με μέσα Ιούλη δυστυχώς.

Χμμ chill μαλλον μαζι θα το αρχισουμε και θα τα λεμε:D
Αρχιζει εξεταστικη στις 17...Εκτος αν γινει καμια καταληψη:D

geodlord7
04-06-2008, 00:56
Μη το παιξεις καθόλου.... Αν δεν έχεις παίξει τα προηγούμενα εκτός του ότι δε θα καταλάβεις τίποτα δε θα σου αρέσει και το παιχνίδι...

Γιατι??Ειδα ενα εξαιρετικο βιντεακι που εξηγουσε τα παντα για το στορυ των προηγουμενων παιχνιδιων.Σιγουρα θα μαρεσει απο την στιγμη που ειδα το 15λεπτο walkthrough:)

Valkyre
04-06-2008, 01:58
Ενταξει και εγω το περιμενω και εχω κανει και προπαραγγελια την limited αλλα δεν κανω ετσι!!!Ενταξει ειναι το 1ο mgs που θα παιξω αλλα μονο απο τα βιντεο , το story και γενικα το hype πορωθηκα και εγω και ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ενα απο τα καλυτερα games!!!!

To bold τα λεει ολα.Φιλε geodlord7 , μην με παρεξηγησεις.Δεν το λεω ειρωνικα , αλλα ειναι πραγματικοτητα.Δεν εχεις παιξει κανενα MGS , οποτε δυστυχως δεν μπορεις να γνωριζεις την απηχηση και την εντυπωση που προκαλεσε αυτο το παιχνιδι οταν βγηκε.Την εποχη εκεινη που λες τα βιντεοπαιχνιδια , οταν ενας ηρωας μιλαγε εβγαινε μια φουσκαλα απο πανω και παταγες το "Χ" για να συνεχισεις να διαβαζεις.Και ξαφνικα ηρθε το MGS και προσφερε μια οπτικοακουστικη πανδαισια και ενα σεναριο που κανενα παιχνιδι και ελαχιστες ταινιες της εποχης ειχαν να προσφερουν.

Εαν ειχες παιξει και ΟΧΙ δει μερικα βιντεο , τοτε θα ειχες καταλαβει.

Σου ξαναλεω μην παρεξηγησεις τα γραφομενα μου , αλλα αλλο να μου λες ειδα ενα βιντεακι που τα εξηγει ολα (γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει τετοιο βιντεακι και αυτο που εσυ νομιζεις οτι ειναι το ΟΛΑ , στην ουσια δεν ειναι παρα 10% του στορυ και θα το συνηδειτοποιησεις αυτο οταν θα παιζεις MGS4) και αλλο ΕΠΑΙΞΑ το παιχνιδι , ακουσα ολα τα conversations -μυστικα και μη-.


Γιατι??Ειδα ενα εξαιρετικο βιντεακι που εξηγουσε τα παντα για το στορυ των προηγουμενων παιχνιδιων.Σιγουρα θα μαρεσει απο την στιγμη που ειδα το 15λεπτο walkthrough:)

Το βιντεακι που ειδες , απλα δεν εξηγει ουτε τα μισα των μισων ω μισα.Περιληψη γεγονοτων στο MGS δεν υφισταται.Ο καθε χαρακτηρας ειναι δομημενα με απιστευτη λεπτομερεια και για να εκτιμησεις την πραγματικη δουλεια που εχει γινει (αν σου αρεσει φυσικα να κανεισ κατι τετοιο γιατι ολα τα ΜGS χτιστηκαν γι αυτους που τους αρεσει αυτο) και τις λεπτομερειες , πρεπει να εχεις παιξει τα παιχνιδια.

Ξαναλεω οτι δεν στα λεω αυτα για να σε θιξω , ειπαμε , απλα στα λεω για να σε προειδοποιησω οτι καπου θα χαθεις ασχημα μεσα στην πλοκη του MGS4.

Επισης φιλε μου θα πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι το MGS4 δεν αποτελει "αλλο ενα βιντεοπαιχνιδι" απλα.Οταν εχεις μια ιστορια η οποια υφισταται εδω και 20 χρονια και ξερεις οτι με αυτον τον τιτλο θα δοθει ενα τελος μετα απο 20 ολοκληρα χρονια , ε τοτε καταλαβαινεις πιστευω οτι αντικειμενικα, δεν αποτελει απλα , ενα ακομα καλο παιχνιδι.Νομιζω οτι οποιοσδηποτε πρεπει να το αναγνωρισει αυτο.Μιλαμε για 20 χρονια.Που θα τελειωσουν.Εγω περιμενω πολλα χρονια να δω αυτο το τελος.

Οι πραγματικοι φανς ειναι εδω για να δουν πρωτα την ιστορια και μετα το παιχνιδι.Ειναι πολλα τα μηνυματα που περνανε μεσα απο την σειρα MGS και μαλιστα ενας καθηγητης πανεπιστημιου εφτασε να δημιουργησει ολοκληρο τμημα πανεπιστημιου για την συζητηση των θεματων που ασχολειται το παιχνιδι.Το μαθημα ονομαστηκε Metal Gear 01 οπως ονομαζονται τα αρχικα μαθηματα ολων των ξενων κολλεγιων.

Με ολα αυτα ελπιζω το MGS4 να μην σε μπερδεψει , αντιθετα να σε συνεπαρει και να σε κανει να παιξεις τα προηγουμενα! :D

Valkyre
04-06-2008, 02:07
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά μου δίνει την εντύπωση ότι θεωρεί τον εαυτό του πολύ special.....λίγο οι συνεντεύξεις τους, λίγο ο τρόπος που ποζάρει λίγο από λα......Ευτυχώς δεν έχω δει ακόμα συνέντευξη του να λέει "im the chosen one" σαν τον Jose xaxa.



Bρε πλακα κανεις?Ο kojima θεωρει τον εαυτο του special?Δεν υπαρχει πιο modest ατομο στην βιομηχανια αυτη τη στιγμη...

Ο kojima βγηκε και ειπε "νομιζα οτι θα μπορουσα να κανω ακομα μεγαλυτερα αλματα στον τεχνικο τομεα του MGS αλλα δεν τα καταφερα οσο επιθυμουσα"(παντα βαζει απιστευτα υψηλους στοχους).Και μετα βγηκαν ολοι και ελεγαν οτι ο Kojima ειναι πογοητευμενος με το MGS4...

O Kojima ειναι που οταν ολοι τον εκραξαν για την παραπανω ειδηση που βγηκε και ειπε , "δεν καταλαβαινω γιατι θα επρεπε να μην ειμαι ειλικρινεις.Δηλαδη τι θα επρεπε να βγαινω και να λεω "α το MGS4 ειναι σουπερ , ειναι φοβερο , ειμαι και ο πρωτος?"."Απο εδω και περα δεν θα δινω αλλες συνεντευξεις , γιατι ενω εγω ειμαι ειλικρινεις , πολλες φορες αυτα που λεω εγω παραποιουνται και παρερμηνευονται."

Και μολις προσφατα βγηκε και ειπε οτι "μονο ιδιοφυια δεν ειμαι..."

Το οτι ολοι τον ανεβοκατεβαζουν ιδιοφυια του gaming δεν ειναι κατι που τους ειπε ο ιδιος να το λενε.Και μαλιστα ειναι κατι που σιχαινεται να το λενε γι αυτον.Chill καμμια σχεση.Ο τυπος ειναι πραγματικα modest και μια ζωη μονο τα φωτα της δημοσιοτητας δεν ηθελε.Δες την Ε3 2006 οταν ανεβηκε στην σκηνη για να παρουσιασει το τρεηλερ.Ο ανθρωπος νομιζες οτι ειχε αγοραφοβια.Δεν του αρεσουν ουτε οι επεφυμιες ουτε τα κοπλιμεντα σε αντιθεση με τους αμερικανους , οι οποιοι λατρευουν τις κολακειες και το γλυψιμο.

Θα καθομουν να βρω ενα ενα τα λινκ για τα παραπανω αλλα βαριεμαι γιατι ειναι αργα. :)

jorgedept
04-06-2008, 02:29
εγώ όποτε μιλάει ο Val έχω έτοιμο στο dial το 166 :P μην μου πάθει και τίποτα μέρες που είναι :P

WolfRathmA
04-06-2008, 08:18
Σε αποκλειστικοτητα μονο του ps3forums.gr βρηκα την φιγουρα που θα περιεχεται στην collectors edition του metal gear!!!
Παντος ειναι τρομερη.. εχει φοβερη λεπτομερεια επανω της...

click on the spoiler


http://img530.imageshack.us/img530/3063/52528621bk0.jpg
Σας την εφερα παλι :p :jiggy:

geodlord7
04-06-2008, 12:10
To bold τα λεει ολα.Φιλε geodlord7 , μην με παρεξηγησεις.Δεν το λεω ειρωνικα , αλλα ειναι πραγματικοτητα.Δεν εχεις παιξει κανενα MGS , οποτε δυστυχως δεν μπορεις να γνωριζεις την απηχηση και την εντυπωση που προκαλεσε αυτο το παιχνιδι οταν βγηκε.Την εποχη εκεινη που λες τα βιντεοπαιχνιδια , οταν ενας ηρωας μιλαγε εβγαινε μια φουσκαλα απο πανω και παταγες το "Χ" για να συνεχισεις να διαβαζεις.Και ξαφνικα ηρθε το MGS και προσφερε μια οπτικοακουστικη πανδαισια και ενα σεναριο που κανενα παιχνιδι και ελαχιστες ταινιες της εποχης ειχαν να προσφερουν.

Εαν ειχες παιξει και ΟΧΙ δει μερικα βιντεο , τοτε θα ειχες καταλαβει.

Σου ξαναλεω μην παρεξηγησεις τα γραφομενα μου , αλλα αλλο να μου λες ειδα ενα βιντεακι που τα εξηγει ολα (γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει τετοιο βιντεακι και αυτο που εσυ νομιζεις οτι ειναι το ΟΛΑ , στην ουσια δεν ειναι παρα 10% του στορυ και θα το συνηδειτοποιησεις αυτο οταν θα παιζεις MGS4) και αλλο ΕΠΑΙΞΑ το παιχνιδι , ακουσα ολα τα conversations -μυστικα και μη-.



Το βιντεακι που ειδες , απλα δεν εξηγει ουτε τα μισα των μισων ω μισα.Περιληψη γεγονοτων στο MGS δεν υφισταται.Ο καθε χαρακτηρας ειναι δομημενα με απιστευτη λεπτομερεια και για να εκτιμησεις την πραγματικη δουλεια που εχει γινει (αν σου αρεσει φυσικα να κανεισ κατι τετοιο γιατι ολα τα ΜGS χτιστηκαν γι αυτους που τους αρεσει αυτο) και τις λεπτομερειες , πρεπει να εχεις παιξει τα παιχνιδια.

Ξαναλεω οτι δεν στα λεω αυτα για να σε θιξω , ειπαμε , απλα στα λεω για να σε προειδοποιησω οτι καπου θα χαθεις ασχημα μεσα στην πλοκη του MGS4.

Επισης φιλε μου θα πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι το MGS4 δεν αποτελει "αλλο ενα βιντεοπαιχνιδι" απλα.Οταν εχεις μια ιστορια η οποια υφισταται εδω και 20 χρονια και ξερεις οτι με αυτον τον τιτλο θα δοθει ενα τελος μετα απο 20 ολοκληρα χρονια , ε τοτε καταλαβαινεις πιστευω οτι αντικειμενικα, δεν αποτελει απλα , ενα ακομα καλο παιχνιδι.Νομιζω οτι οποιοσδηποτε πρεπει να το αναγνωρισει αυτο.Μιλαμε για 20 χρονια.Που θα τελειωσουν.Εγω περιμενω πολλα χρονια να δω αυτο το τελος.

Οι πραγματικοι φανς ειναι εδω για να δουν πρωτα την ιστορια και μετα το παιχνιδι.Ειναι πολλα τα μηνυματα που περνανε μεσα απο την σειρα MGS και μαλιστα ενας καθηγητης πανεπιστημιου εφτασε να δημιουργησει ολοκληρο τμημα πανεπιστημιου για την συζητηση των θεματων που ασχολειται το παιχνιδι.Το μαθημα ονομαστηκε Metal Gear 01 οπως ονομαζονται τα αρχικα μαθηματα ολων των ξενων κολλεγιων.

Με ολα αυτα ελπιζω το MGS4 να μην σε μπερδεψει , αντιθετα να σε συνεπαρει και να σε κανει να παιξεις τα προηγουμενα! :D

Καταλαβαινω οτι το mgs σημαινει πολλα για τους φανς που το εχουν δει το game πιο εσωτερικα απο μενα και σιγουρα απο ενα βιντεο δεν θα ζησω ολες τις ωρες των προηγουμενων games αλλα δεν σημαινει οτι δεν θα το παιξω.Διαβασα την ιστορια των προηγουμενων, γνωριζω τι συμβαινει και θα απολαυσω gameplay, story, γραφικα στο 4ο.Τα παλια δεν νομιζω οτι θα τα παιξω.Ποτε δεν παιζω παλια games.
Σιγουρα θα ειναι ενα απο τα καλυτερα games γιαυτο το περιμενω πως και πως και εγω:)

personGR
04-06-2008, 12:14
Geodlord προλαβαίνεις να παίξεις το 2 στο pc.
Τουλάχιστον θα καταλάβεις που κολλάει ο Raiden και τα λόγια του στα trailers
Και μη διαβάζεις για τις εξετάσεις δε θα χαθεί και ο κόσμος!

BREAKING!

Το Famitsu έδωσε 40/40.
Από τα μεγαλύτερα σκορ όλων των εποχών για το περιοδικό που πάντα λάτρευα...:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

gepe13
04-06-2008, 12:26
BREAKING!

Το Famitsu έδωσε 40/40.
Από τα μεγαλύτερα σκορ όλων των εποχών για το περιοδικό που πάντα λάτρευα...:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:[/quote]


Famitsu Gives Metal Gear Solid 4 Perfect Score (http://kotaku.com/5012898/famitsu-gives-metal-gear-solid-4-perfect-score)

http://kotaku.com/assets/images/kotaku/2008/06/mgs4pss.jpg
This is still unconfirmed as we haven't yet seen review scans, but word has it that Japanese magazine Famitsu is giving upcoming PS3 title Metal Gear Solid 4 (http://kotaku.com/tag/metal-gear-solid-4/) a perfect 40/40. Famitsu has only done this seven times. Those other "perfect" 40/40 titles are The Legend of Zelda: Ocarina of Time, Soulcalibur, Vagrant Story, The Legend of Zelda: The Wind Waker, Nintendogs, Final Fantasy XII and Super Smash Bros. Brawl. This makes MGS4 the first PLAYSTATION 3 title to get the coveted 40/40 score.
Eds Note: This has been confirmed as true. Hit the jump for a scan.
http://kotaku.com/assets/images/kotaku/2008/06/mgs4_40.jpg

gepe13
04-06-2008, 14:08
Up Close With Euro MGS4 Limited Edition Figure (http://kotaku.com/5012923/up-close-with-euro-mgs4-limited-edition-figure)

http://kotaku.com/assets/images/kotaku/2008/06/mgs4_se_unboxed_02.jpg There it is! That's the six inch Old Solid Snake figure for the Metal Gear Solid 4 (http://kotaku.com/tag/metal-gear-solid-4/) Limited Edition. The pack also features a soundtrack CD, a making-of Blu-ray and figurine. Hit the jump for a close-up of the "Drab Olive" figurine. Hit the jump for a closer look of the six inches of Old Snake.
http://kotaku.com/assets/images/kotaku/2008/06/mgs4_figure.jpg
Unboxing MGS4 LE (http://www.kotaku.com.au/games/2008/06/mgs4_limited_edition_unboxed_includes_sexy_solid_s nake_figurine.html) [Kotaku Australia]




http://sm5.sitemeter.com/meter.asp?site=sm5kotaku (http://sm5.sitemeter.com/stats.asp?site=sm5kotaku)

Valkyre
04-06-2008, 14:15
[/spoiler]

Καταλαβαινω οτι το mgs σημαινει πολλα για τους φανς που το εχουν δει το game πιο εσωτερικα απο μενα και σιγουρα απο ενα βιντεο δεν θα ζησω ολες τις ωρες των προηγουμενων games αλλα δεν σημαινει οτι δεν θα το παιξω.Διαβασα την ιστορια των προηγουμενων, γνωριζω τι συμβαινει και θα απολαυσω gameplay, story, γραφικα στο 4ο.Τα παλια δεν νομιζω οτι θα τα παιξω.Ποτε δεν παιζω παλια games.
Σιγουρα θα ειναι ενα απο τα καλυτερα games γιαυτο το περιμενω πως και πως και εγω:)

Και καλα θα κανεις εσυ φιλε μου , απλα με το ποστ μου σου δινω να καταλαβεις , οτι ενω για εσενα -δικαιως μιας και δεν εχεις παιξει τα προηγουμενα, προκειται για ενα φοβερο παιχνιδι που θα παιξεις , για τους υπολοιπους που ζουν αυτη τη σειρα τοσα χρονια και αναλυουν την πλοκη και τους χαρακτηρες της δικαιολογειται απολυτα να το θεωρουν κατι πολυ πανω απο αυτο.

Παντως οταν θα παιζεις MGS4 θα με θυμηθεις που σου λεω οτι θα χαθεις completely σε καποιες φασεις! :)

Οχι επειδη εισαι χαζος , αλλα επειδη -στο ξαναλεω- τα βιντεο που ειδες αγγιζουν την ολη ιστορια μονο επιφανειακα.Παντως θετικο ειναι κατι που ακουσα οτι θα περιθλαμβανονται μεσα στοιχεια απο τα προηγουμενα παιχνιδια με την μορφη εγγραφων οπως γινοταν και στα ποροηγουμενα.Καλο θα ηταν να τα διαβαζες αυτα πριν ξεκινησεις το MGS4. ;) (φαντασου και εγω ακομα αυτο θα κανω).

Οσον αφορα το famitsu μενω αναυδος!Ιδιως στην σειρα MGS το famitsu ηταν καπως αυστηρο πιο παλια , οποτε φανταστειτε τι σημαινει αυτο.

jorgedept
04-06-2008, 14:35
αν και μεγάλος fan της σειράς να σας πω την αλήθεια με έχει μπερδέψει το story!

Επειδή είναι θεικό!

desperate_gamer
04-06-2008, 14:40
αν και μεγάλος fan της σειράς να σας πω την αλήθεια με έχει μπερδέψει το story!

Επειδή είναι θεικό!

Ο μόνος είσαι; Το χειρότερο είναι ότι δεν φτάνει που έχω και το story, είναι και οι φιλοσοφίες του Kojima πολύ εξεζητημένες. Περιμένω να παίξω το MGS4 να καταλάβω ό,τι καταλάβω... να διαβάσω και λίγα πράγματα στο φόρουμ.

Μετά θα αρχίσω πάλι να παίξω (στο Easy για να τελειώνουμε και εύκολα :p) όλα τα MGS από την αρχή και μετά ακόμα μια το MGS4 να το ξεκλειδώσω και 100%... εεε τι σκατά... μέχρι του χρόνου θα έχουμε βγάλει άκρη. :jiggy:

Ixor24
04-06-2008, 14:52
παντος εμενα αυτα τα pre quel δεν μ'αρεσουν!μου δίνουν την εντύπωση οτι ξεμένουν απο ιδέες (οπως και τα remakes) και στο ολο θεμα οτι ΠΡΕΠΕΙ να φτιαξουν μια συνεχεια γιατι πουλαει το παιχνιδι την διαδραματιζουν στο παρελθον με αποτελεσμα να μπερδευόμαστε λιγο.

Valkyre
04-06-2008, 14:52
Eγω παντως το πρωτο μκου playthrough (οπως και σε ολα τα MGS) θα το κανω στο HARD αυστηροτατα!Γινεται ακομα πιο εξυπνο και "ρεαλιστικα" δυσκολο.


παντος εμενα αυτα τα pre quel δεν μ'αρεσουν!μου δίνουν την εντύπωση οτι ξεμένουν απο ιδέες (οπως και τα remakes) και στο ολο θεμα οτι ΠΡΕΠΕΙ να φτιαξουν μια συνεχεια γιατι πουλαει το παιχνιδι την διαδραματιζουν στο παρελθον με αποτελεσμα να μπερδευόμαστε λιγο.

Αυτο δεν ισχυει σε αυτην την περιπτωση γιατι η αναδρομη στο παρελθον στην συγκεκριμενη σειρα ηταν κατι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ με βαση τα στοιχεια οπως ειχαν εξεληχθη μεχρι εκεινη τη στιγμη και αυτα που διαδραματιζονται στο MGS4.

Πολλα ερωτηματα που ειχε αφησει το MGS2 και MGS1 απαντηθηκαν με το MGS3.Kαι για να απαντηθουν , επρεπε να γινει αναδρομη στο παρελθον.Για να σου δωσω να καταλαβεις , αν ο Kojima εβγαζε την συνεχεια του MGS2 χωρις να κανει την αναδρομη στο παρελθον , η ιστορια θα ηταν ενα μπαχαλο.Δεν θα εβγαζε κανενα νοημα.

Ixor24
04-06-2008, 15:02
Ναι οντος στο συγκεκριμενο χριαζονταν,αλλα μην το κανουμε και συνήθεια:frog:
μαλλον πρεπει να ξαναπαιξω το 3 γιατι παει καιρος...:tongue::frog:

P.S. εχω το 60αρι ps3 αμα παρω τα mgs2 mgs3 θα μπορω να τα παιξω στο ps3 και με εστω καλυτερη αναλυση?

PDS
04-06-2008, 15:07
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots PlayStation 3 Interview - Video Interview
http://ps3.ign.com/dor/objects/714044/metal-gear-solid-4/videos/KojimaInterview.html

kyrtzo
04-06-2008, 17:47
Μερικα παιχνιδια πρεπει να τα παιξεις στην εποχη τους για να καταλαβεις ποσο σημαντικα ειναι για την βιομηχανια των videogames.
Οταν επαιξα το 1998 αν θυμαμε καλα το MGS1 αναρωτηθηκα τι επαιζα μεχρι τοτε. Η διαφορα με τα μεχρι τοτε games ηταν τεραστια σαν gaming εμπειρια.
Πραγματικα το χαος.
Δεν με ενδιαφερουν τα reviews δεν με ενδιαφερουν τα γραφικα ουτε η αναλυση ουτε τα frames, θα το παιξω για την ιστορια και για την συνολικη gaming εμπειρια που μπορει να προσφερει αυτος ο τιτλος.Μερικοι που δεν εχουν παιξει τα προηγουμενα ισως δεν το καταλαβαινουν αυτο αλλωστε οπως ειπε και ο VAL τα βιντεο δεν δειχνουν ουτε το 10% απο αυτα που συμβαινουν.

Solidus
04-06-2008, 18:49
[quote=kyrtzo;75241]Μερικα παιχνιδια πρεπει να τα παιξεις στην εποχη τους για να καταλαβεις ποσο σημαντικα ειναι για την βιομηχανια των videogames.
Οταν επαιξα το 1998 αν θυμαμε καλα το MGS1 αναρωτηθηκα τι επαιζα μεχρι τοτε. quote]

Αχ.....

vvv23
04-06-2008, 18:51
Μερικα παιχνιδια πρεπει να τα παιξεις στην εποχη τους για να καταλαβεις ποσο σημαντικα ειναι για την βιομηχανια των videogames.
Οταν επαιξα το 1998 αν θυμαμε καλα το MGS1 αναρωτηθηκα τι επαιζα μεχρι τοτε. Η διαφορα με τα μεχρι τοτε games ηταν τεραστια σαν gaming εμπειρια.
Πραγματικα το χαος.
Δεν με ενδιαφερουν τα reviews δεν με ενδιαφερουν τα γραφικα ουτε η αναλυση ουτε τα frames, θα το παιξω για την ιστορια και για την συνολικη gaming εμπειρια που μπορει να προσφερει αυτος ο τιτλος.Μερικοι που δεν εχουν παιξει τα προηγουμενα ισως δεν το καταλαβαινουν αυτο αλλωστε οπως ειπε και ο VAL τα βιντεο δεν δειχνουν ουτε το 10% απο αυτα που συμβαινουν.

Πάντως το 1998 ήταν χρονιά ορόσημο στο gaming.Ήταν τότε που περάσαμε σε 3d.Οπότε απο εκείνη την χρονιά έχουν μείνει πολλά games στην μνήμη μας και όχι μόνο το mgs.

PDS
04-06-2008, 20:56
Πάντως το 1998 ήταν χρονιά ορόσημο στο gaming.Ήταν τότε που περάσαμε σε 3d.Οπότε απο εκείνη την χρονιά έχουν μείνει πολλά games στην μνήμη μας και όχι μόνο το mgs.

Bσκ to 1994 περασαν οι κονσολες στο 3D με τα saturn-playstation,αν και το πρωτο βημα ειχε γινει απο το 93 με το jaguar και το 3DO αλλα οχι με τοση επιτυχια.

jorgedept
04-06-2008, 21:06
http://img27.picoodle.com/img/img27/4/6/4/jorgedept/f_P0406081519m_a4c9d06.jpg
http://img27.picoodle.com/img/img27/4/6/4/jorgedept/f_P0406081522m_406ee10.jpg

Από παλιά στα Limited :D

Valkyre
04-06-2008, 21:08
^^ Θεος!! :D

jorgedept
04-06-2008, 21:14
ήμουν σίγουρος ότι εσύ θα έκανες reply πρώτος! :P

vvv23
04-06-2008, 21:33
Bσκ to 1994 περασαν οι κονσολες στο 3D με τα saturn-playstation,αν και το πρωτο βημα ειχε γινει απο το 93 με το jaguar και το 3DO αλλα οχι με τοση επιτυχια.

Ναι αλλά από το 97-98 άρχισαν δυναμικά.Εκείνη την χρονιά θυμάμαι να αλλάζουν και παλιότερα franchise.

jorgedept
04-06-2008, 21:38
http://i110.photobucket.com/albums/n95/jorgedept/mgs4_ps3forums_jorge.jpg

ταπεινή προσπάθεια

atomsk
04-06-2008, 22:20
Μερικα παιχνιδια πρεπει να τα παιξεις στην εποχη τους για να καταλαβεις ποσο σημαντικα ειναι για την βιομηχανια των videogames.

ε καλά συγνώμη ..κάτσε να φτιάξω μια χρονομηχανή για να πάω πίσω στο χρόνο..μόνο που θα πάρω μαζί μου το PS2 των 100e :innocent::p

Valkyre
04-06-2008, 23:56
Παιδια επισκεφτειτε το καινουργιο flash site που ανεβηκε τωρα.Ειναι εκπληκτικο και εχει και training missions με την καθοδηγηση του Otacon κανονικα με voiceover!Πολυ καλη δουλεια!

http://www.konami.jp/mgs4/uk/top.html

atomsk
05-06-2008, 00:11
αυτό είναι καιρό επανώ ρε

Valkyre
05-06-2008, 00:16
a sorry τοτε my bad guys! :)

desperate_gamer
05-06-2008, 00:30
http://img27.picoodle.com/img/img27/4/6/4/jorgedept/f_P0406081519m_a4c9d06.jpg

Ααα! Κι εγώ την έχω αυτή τη μπλούζα. Ήταν μαύρη κάποτε... :p:D

Αλλά εμένα μου άρεσαν τα dog tags που είχε μέσα! :bgrin2:

PDS
05-06-2008, 01:10
Aφιερωμα του foxnews.com στα MGS.
Μetal Gear:Through the Years (http://www.foxnews.com/video/index.html?playerId=videolandingpage&streamingFormat=FLASH&referralObject=1099192&referralPlaylistId=949437d0db05ed5f5b9954dc049d70b 0c12f2749)

PDS
05-06-2008, 01:53
34822

desperate_gamer
05-06-2008, 03:00
Έλα Βαλκύρε υπάρχουν και χειρότερα (ή σου δίνω ιδέες για το τι θα μπορούσες να βάλεις τους φίλους σου να κάνουν για να περάσουν οι μέρες μέχρι να βγει το παιχνίδι... :innocent:)

DUvxfOg2MzQ&eurl

Εμπρός όλοι στο Σύνταγμα να σχηματίσουμε τη μικρή λέξη

Metal Gear Solid 4: Guns of Patriots :yay::yay:

jorgedept
05-06-2008, 03:07
Ααα! Κι εγώ την έχω αυτή τη μπλούζα. Ήταν μαύρη κάποτε... :p:D

Αλλά εμένα μου άρεσαν τα dog tags που είχε μέσα! :bgrin2:

μόνο η μπλούζα μου έμεινε.....κάποιος τα δανείστηκε τα υπόλοιπα :(

desperate_gamer
05-06-2008, 03:29
Εμένα η μπλούζα μου έγινε πολύ κοντή πλέον και δεν ξέρω πού είναι... Είχα ξεβάψει και το logo από το πλύσιμο...

Τώρα τα άλλα καλούδια τα έχω χώσει στο πατάρι... κάπου... δεν τολμώ να μπω εκεί μέσα... :P

Slay
05-06-2008, 09:37
Eγω παντως το πρωτο μκου playthrough (οπως και σε ολα τα MGS) θα το κανω στο HARD αυστηροτατα!Γινεται ακομα πιο εξυπνο και "ρεαλιστικα" δυσκολο.
εγω αντιθετως θα το παιξω στο easy, για να εχω δικαιολογια να το παιξω περισσοτερες φορες μετα.

PDS
05-06-2008, 13:15
To review απο το IGN Αυστραλίας.
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots AU Review
The 'Solid' saga comes to a fittingly solid end. (http://ps3.ign.com/articles/879/879429p1.html)

http://img71.imageshack.us/img71/7541/sfssaop5.jpg

leone
05-06-2008, 13:20
sorry Κιολας αλλα IGN, κοιμησου !

PDS
05-06-2008, 13:32
sorry Κιολας αλλα IGN, κοιμησου !

Κατσε ρε συ,γιατι ηταν κακος βαθμος?:angry:

leone
05-06-2008, 13:38
Κατσε ρε συ,γιατι ηταν κακος βαθμος?:angry:
αντικειμενικα πρεπει να εχει 10' αλλα τι να πεις .... δες λιγο τη βαθμολογια του gta :bgrin2:

personGR
05-06-2008, 13:38
Κατσε ρε συ,γιατι ηταν κακος βαθμος?:angry:

Όχι, προς Θεού, κακός δεν ήταν, ίσα ίσα μάλιστα που το ign τον εξύψωσε στο μέγιστο τον τίτλο, αλλά προς αντίληψη πολλών, το παιχνίδι μόνο και μόνο που δημιουργήθηκε από τον Kojima, όπως επίσης και το γεγονός ότι είναι τόσο hyped αξίζει να πάρει 10, χωρίς καν να γίνει reviewed.

Τι να λέμε τώρα, κάτω οι reviewers :tiphat::tiphat::tiphat:

leone
05-06-2008, 13:41
Κojima + Mgs + konami = :bowdown::bowdown:

leone
05-06-2008, 14:10
http://img390.imageshack.us/img390/9863/52vy7.jpg

muku
05-06-2008, 15:01
Ρε παιδιά, υπάρχουν κάποια games που δεν χρειάζεται να διαβάσεις review για να τα αγοράσεις. Φυσικά σε αυτά συγκαταλέγονται τα παιχνίδια της σειράς metal gear. Δυστυχώς θα απογοητευτούμε επειδή δεν θα πάρει βαθμολογία ισάξια με το gta4 το οποίο τελικά είναι λίγο over-rated. Μην περιμένετε να πιάσει δηλαδή το απόλυτο σε όλους τους reviewers. Εγώ πιστεύω ότι στο metacritic θα πιάσει ψηλά 80άρια στο average. 87-88-89. Φυσικά ούτε καν θα ιδρώσει το αυτί μου καθώς ήδη ξέρω ότι θα είναι το καλύτερο παιχνίδι που θα έχω παίξει στην κονσόλα αυτή μέχρι την έλευση του Final Fantasy 13.

jorgedept
05-06-2008, 15:03
who gives a f**k about the reviewers ?

kick their ass

PDS
05-06-2008, 15:08
Ρε παιδιά, υπάρχουν κάποια games που δεν χρειάζεται να διαβάσεις review για να τα αγοράσεις. Φυσικά σε αυτά συγκαταλέγονται τα παιχνίδια της σειράς metal gear. Δυστυχώς θα απογοητευτούμε επειδή δεν θα πάρει βαθμολογία ισάξια με το gta4 το οποίο τελικά είναι λίγο over-rated. Μην περιμένετε να πιάσει δηλαδή το απόλυτο σε όλους τους reviewers. Εγώ πιστεύω ότι στο metacritic θα πιάσει ψηλά 80άρια στο average. 87-88-89. Φυσικά ούτε καν θα ιδρώσει το αυτί μου καθώς ήδη ξέρω ότι θα είναι το καλύτερο παιχνίδι που θα έχω παίξει στην κονσόλα αυτή μέχρι την έλευση του Final Fantasy 13.

Σωστος,απλα πιστευω οτι θα παρει πανω απο 9 τελικα μεσο ορο.Αν κρινω απο τα προηγουμενα MGS,λογικα στο 9.0 με 9.6 θα ειναι ο μ.ο.

PDS
05-06-2008, 15:33
Kojima Productions Says "No MGS4 90 Minute Cutscenes" (http://kotaku.com/5013357/kojima-productions-says-no-mgs4-90-minute-cutscenes)

Late last month, magazine PSW stated that upcoming Metal Gear Solid 4 has 90 minute cutscenes — which, the magazine pointed out, could be skipped. Website GamePro fired back, confirming that the game does have "occasionally lengthy" cutscenes and calling the 90 minute cutscenes "a pretty big exaggeration." Magazine EDGE offered this in its review: "The cutscenes here are sure to invoke that thousand-yard stare, two in particular coming perilously close to the 90-minute mark." But what's the official word from Kojima Productions? Metal Gear Solid 4 Assistant Producer Ryan Payton tells Kotaku that the 90 minute cutscene claim is a "gross exaggeration." Hit the jump for his full statement and POSSIBLE SPOILER.


I'm surprised nobody has stepped forward to debunk this rumor. There are no 90 minute cutscenes in MGS4. The ending is long, but 90 minutes is a gross exaggeration.

And here I thought gamers liked long endings!

So there ya go, no 90 minute cutscenes and a lengthy ending says Kojima Productions.

jorgedept
05-06-2008, 16:48
εμ αυτά παθαίνεις όταν διαβάζεις τα topic που κάνουν κάποιοι που έχουν την άνεση να γράφουν σε περιοδικά, γράφουν ότι μπορούν για να "προσηλυτίσουν" κόσμο στις φυλλάδες του.

Valkyre
05-06-2008, 17:28
Η μονη ενσταση που προβαλω εγω στο review του IGN (AU) δεν εχει να κανει με την τελικη βαθμολογια , μια χαρα ειναι αυτη , απλα ενισταμαι μοναχα στο γεγονος οτι εβαλαν 8.5 στο replay value , οταν ολοι περιγραφουν οτι το παιχνιδι ειναι μακραν το μεγαλυτερο MGS ever , και εχει και τρελο replay value λογω των πολλων extras και μυστικων.Συν τοις αλλοις δεν υπολογισαν για μια ακομη φορα το MGO στην βαθμολογια αυτη και ειναι λιγακι λαθος να υποστηριζουν οτι με βαση ολα τα παραπανω εχει replay value 8.5.

Κατα τα αλλα με τον συνολικο βαθμο δεν νομιζω οτι οποιοσδηποτε θεωρει οτι το 9.5 ειναι κακος.

Οπως και να εχει εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι -και με συγχωρειτε μερικοι φανατικοι του GTAIV- το MGS4 περνει τις βαθμολογιες του "με το σπαθι του",οποιες και αν ειναι αυτες.
Εχοντας εκφρασει πολλες φορες την γνωμη μου οτι ΚΑΝΕΝΑ παιχνιδι δεν αξιζει τελειο δεκαρι και αφου εχω παιξει πολλες ωρες και ολοκληρωσει το GTAIV μπορω με σιγουρια να πω οτι το παιχνιδι ηταν υπερβολικα overrated στα reviews.Συγνωμη αλλα αυτη ειναι η αποψη μου.

Επισης να σημειωσω πως οταν εγω θελω να διαβασω ενα review ενος παιχνιδιου (σπανια) , δεν διαβαζω ποτε αυτους που δινουν δεκαρια , μιας και τους θεωρω το ιδιο αναξιοπιστους με αυτους που δινουν 7αρια και 8αρια, σε παιχνιδια φυσικα που ολοι γνωριζουν οτι ειναι καλοδουλεμενα.

Αλλα αυτο που εγινε με το GTAIV ηταν υπερβολικο.Χωρις φυσικα να λεω οτι το παιχνιδι δεν ηταν καταπλικτικο.Εννοειται οτι ηταν.

personGR
05-06-2008, 18:16
Και εγώ πιστεύω πως μετά τον αρχινκό ενθουσιασμό, το gta άξιζε γύρω στο 90% και όχι γύρω στο 97% που έχει συγκεντρώσει στα gamerankings..Ειδικά αφού είδα το video στο οποίο οι δημιουργεί κοροιδεύουν το παιχνίδι για τις ανούσιες και ανόητες δραστηριότητες έσκασα στα γέλια..
BoT now, ξαναλέω, μην ασχολείστε με reviewers, εσείς θα δείτε αν σας αρέσει ή όχι-όλοι έθαψαν το jericho, εγώ το βρήκα άκρως εθιστικό...

:hide::hide::hide:

WolfRathmA
05-06-2008, 18:25
Με λιγα λογια Val να μη κανω Review ετσι;

Καλα καλα...

Με προσβαλες...

Valkyre
05-06-2008, 18:28
Με λιγα λογια Val να μη κανω Review ετσι;

Καλα καλα...

Με προσβαλες...

Ξερεις οτι στο συγκεκριμενο το ιδιο σκορ θα βαζαμε! ;)

Οποτε προσβαλλω και εμενα! :D

steve62742
06-06-2008, 04:33
παντως σημερα νικιασα το mgs3 που δεν το ειχα παιξει οταν ειχε βγει,οτι πρεπει για να κλεισω τα κενα και να ειμαι ετοιμος για τη δευτερα :-).Μολις εβαλα το δισκακι το μεσημερι και ειδα τα γραφικα σοκαριστηκα,δεν θημομουν τι εστι ps2 :-),παρολαυτα ομως το παιχνιδι με κρατησε μεχρι τωρα(!) με καπια μικρα διαλειματα και αν δεν με ειχε υπερκουρασει ο sniper-παππους δε θα σταματαγα ουτε τωρα(ισως να μην εχω ξανατσαντιστει τοσο με αλλον αρχηγο...ουτε καν με τον Psycho Mantis sto msg1)

jorgedept
06-06-2008, 05:38
Hideo Kojima, the internationally acclaimed games designer, was in London this week to receive his Guinness World Record certificates, as listed in the Guinness World Record: Gamer’s Edition 2008.

His achievements are for Metal Gear, the first video game to fully utilize stealth as part of the gameplay and Metal Gear Solid 2: Sons of liberty, the biggest selling stealth game on Play Station 2.

Earlier adventure games had used elements of stealth, such as hiding and disguises, but Kojima’s creation Metal Gear was the first game to concentrate solely on these elements, effectively creating the “stealth game” sub-genre.

Keith Pullin, Editor of the Guinness World Records: Gamer’s Edition 2008 book, was on hand to present the certificates and said ‘I would like to welcome Mr. Kojima to our family of gaming record breakers and we hope he breaks many more!’.

Kojima is the second videogame designer, after Firaxis Sid Meier, to get a Guinness World Record.

Source : http://www.gamefocus.ca (http://www.ps3news.com/out/hideo-kojima-enters-guiness-world-record-1)

leone
06-06-2008, 11:44
Hideo Kojima, the internationally acclaimed games designer, was in London this week to receive his Guinness World Record certificates, as listed in the Guinness World Record: Gamer’s Edition 2008.

His achievements are for Metal Gear, the first video game to fully utilize stealth as part of the gameplay and Metal Gear Solid 2: Sons of liberty, the biggest selling stealth game on Play Station 2.

Earlier adventure games had used elements of stealth, such as hiding and disguises, but Kojima’s creation Metal Gear was the first game to concentrate solely on these elements, effectively creating the “stealth game” sub-genre.

Keith Pullin, Editor of the Guinness World Records: Gamer’s Edition 2008 book, was on hand to present the certificates and said ‘I would like to welcome Mr. Kojima to our family of gaming record breakers and we hope he breaks many more!’.

Kojima is the second videogame designer, after Firaxis Sid Meier, to get a Guinness World Record.

Source : http://www.gamefocus.ca (http://www.ps3news.com/out/hideo-kojima-enters-guiness-world-record-1)

:1appl::1appl::bowdown::bowdown:

spyke333
06-06-2008, 14:52
Παιδια , δεν εχω και πολυ καλα νεα....
Μολις μιλησα με τον Νικητα .....
Μαλλον Τεταρτη τελικα (ισως και Τριτη αλλα πιθανοτατα Τεταρτη...)
Ο λογος ειναι οτι επεσε χερι απο την ΚΟΝΑΜΙ διοτι οπως πιθανον να γνωριζετε απο λαθος καποιον υπαλληλων στις εταιριες διανομης , "ξεφυγαν" μερικα κομματια κυριως σε Αγγλια αλλα και εδω σε εμας !!!
(Υπαρχουν φωτο σε forum εξωτερικου...)

Τελος παντων , υπομονη λιγες μερες ακομα.....:notsay:

PDS
06-06-2008, 20:07
Hamburg, 2008.06.06

http://farm4.static.flickr.com/3281/2556354004_984a7c3cc0.jpg?v=0
http://farm4.static.flickr.com/3007/2556356048_dda991d2dc.jpg?v=0
http://farm4.static.flickr.com/3128/2555528899_cecf92462b.jpg?v=0

Κι αλλες εδω
http://www.flickr.com/photos/tadanohito/sets/72157605468448765/

jorgedept
06-06-2008, 20:38
έχει κάποιος στην Ελλάδα το MGS4 από τώρα; ρε τον πάταρο :p

weaponlord
06-06-2008, 23:15
Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί αλλά στο play.com υπάρχει ήδη στοκ!!!
http://www.play.com/Games/PlayStation3/4-/1022294/Metal-Gear-Solid-4-Guns-Of-The-Patriots/Product.html?cur=258

PDS
07-06-2008, 01:16
PS3 MGS4 80gb Bundle sells thousands in Minutes, Kills Amazon in the process (http://n4g.com/industrynews/News-154393.aspx)

Well, good job folks. We told you that amazon.com would sell the Metal Gear Solid 4 80GB bundle today. And you all listened. Thousands of you swarmed the site, got rid of their inventory in seven minutes, and best of all -- you killed amazon.com.

Demand for the Metal Gear bundle was so high, that the popular online retailer simply couldn't handle the traffic. If this is the fervor in just one store, imagine how well the bundles are going to sell when they release nationwide next Thursda

WolfRathmA
07-06-2008, 03:10
Οι υπολυποι τι ρολο βαρανε; Ειναι και αυτη απο την ομαδα αναπτυξης; Για τις φωτο λεω...

Valkyre
07-06-2008, 03:38
Δεν ξερεις τον μεγιστο Shinkawa?!? :D

Eιναι ο character & mech designer των παιχνιδιων MGS + ZOE! :)

WolfRathmA
07-06-2008, 04:13
IGN: Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots Trailer - 2006 vs. 2008 Comparison


http://www.n4g.com/ps3/News-154499.aspx

EliteGamer (Spain) reviews MGS4 (9/10)


http://www.youtube.com/watch?v=j9k09JuxOT0

PDS
07-06-2008, 13:27
http://i25.tinypic.com/2akkxad.jpg

VirgiL
07-06-2008, 14:10
Φήμη:

MGS 4 pre-order bots responsible for Amazon downtime (http://www.destructoid.com/rumortoid-mgs-4-pre-order-bots-responsible-for-amazon-downtime-89492.phtml)

pictorino
07-06-2008, 16:13
5 μέρες ακόμα ε;;;χαχαχαχα!!!θα λιώσουμε!!!!!!!!!

grscream
07-06-2008, 16:21
Εντάξει ότι και να πούμε για αυτό το παιχνίδι είναι λίγα.

Μιλάμε για ΠΑΙΝΧΙΔΑΡΑ! και ένα game must για όλους τους απανταχού gamers σε οποιοδήποτε forma και αν παίζουν.

Δεν χρειάζεται κανείς να πει τίποτα για αυτό..το όνομα του αρκεί METAL GEAR SOLID..τέλος!

kapellakis
07-06-2008, 22:00
ελπίζω να μη πάθετε τρελό κόλλημα! σαν αυτο που εγινε με το cod...αντε μετα να βγεί παιχνίδι να αντικαταστήσει το mgo.. :P
πάντως εμένα μου φάνηκε εξαιρετικά αργο το gameplay του..γενικα είναι αργο παιχνίδι, συγχωρέστε με κιόλας:P
δυστηχώς ή ευτυχώς δεν εχω σκοπό να το αγοράσω γιατι εχω ποροθεί με bf: bc και ετσι κι αλλιώς δε θα χω χρόνο να τα παίζω όλα..Καλοκαίρι ήρθε, δε θα μαστε κλεισμένοι σε ενα δωμάτιο όλη τη μέρα! lol πάντως το beta που έπαιξα πήρα καλές εντυπώσεις...

PDS
07-06-2008, 22:03
ελπίζω να μη πάθετε τρελό κόλλημα! σαν αυτο που εγινε με το cod...αντε μετα να βγεί παιχνίδι να αντικαταστήσει το mgo.. :P

Να εισαι σιγουρος οτι κανεις δεν θα το αγορασει για το MGO:angry::frog:
Καλοδεχουμενο και αυτο βεβαια,αφου ετσι και αλλιως θα ειναι μεσα στο πακετο.Και αν ειναι καλο,ακομα καλυτερα.

geogoku
08-06-2008, 00:15
AMSTERDAM MEDIAMARKT

http://www.ps3clan.nl/downloads/DSC01019.JPG

http://www.ps3clan.nl/downloads/DSC01020.JPG

http://www.ps3clan.nl/downloads/DSC01022.JPG

http://www.ps3clan.nl/downloads/DSC01023.JPG

http://www.ps3clan.nl/downloads/DSC01025.JPG

http://www.ps3clan.nl/downloads/DSC01027.JPG

http://www.ps3clan.nl/downloads/DSC01028.JPG

http://www.ps3clan.nl/downloads/DSC01029.JPG

Solidus
08-06-2008, 00:52
κανενα group buy δεν μπορουμε να κανουμε για μπλουζακια mgs κτλ?

atomsk
08-06-2008, 01:19
εγώ θα την κάνω την μαλακία πάντως...θα πάρω μια μέρα άδεια απο δουλειά για το mgs :jiggy::yay:

PDS
08-06-2008, 02:25
To γνωστο trailer του παιχνιδιου σε 1080p.
1080P Theatrical Trailer. (http://cgi1.watch.impress.co.jp/cgibin/pc/redirect.plx?url=http://www.watch.impress.co.jp/game/docs/20080606/mgs4.lzh)

Slay
08-06-2008, 02:38
Υπαρχει στο ιαπωνικο store.

WolfRathmA
08-06-2008, 07:40
Konami on broken MGS4 street date: 'Things happen' (http://gamerush.zoomshare.com/files/news/002590_Konami_on_broken_MGS4_street_date_Things_ha ppen_.htm)

The release of Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots ahead of June 12 has prompted Konami to speak out about the game’s broken street date. “Unfortunately, these things happen. As much as we like see that no one breaks streets dates, no one can monitor every single moment that a title gets packed up for shipment and when its on its way to the stores,” Konami’s Dani wrote.
“The store could be at fault as well, for letting someone get a copy before the street date.”
That appears to be the case with Wal-Mart, as the mega-retailer has sold MGS4’s 80GB PS3 bundle early on at least two separate occasions, here (http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=11476000&postcount=5493) and here (http://www.youtube.com/watch?v=DRlHal2VAYE).
Pete Stone, Konami’s U.K. General Manager, pledged Thursday that the game wouldn’t sneak into the hands of gamers early.
“We pride ourselves on working closely with retailers and have a continuation of the signed agreement system we used so successfully before,” said Stone. “All major retailers are supplying written agreements that they will honor the street date no matter what, making it a level playing field across the board. We all want the game to be a huge success, and for everyone to benefit from this release.”
The majority of retailers are complying with those written agreements, affirmed by Carly Sticpewich of U.K. retailer HMV.
“No copies of this game will be sold until the official release date on the 12th of June, 2008,” she said.

DRlHal2VAYE

http://i171.photobucket.com/albums/u316/SilhouetteNinja/MGS4.jpg

BigBOSS
08-06-2008, 08:48
Mου αρέσει ο τύπος που δίπλα στο πακέτο έβαλε και το wii! LOL!!!

pictorino
08-06-2008, 10:10
χαχα!!εντελώς άκυρο!!κρίμα που εδώ σπάνια βλέπουμε κάποιο event,και αυτό για πολύ λίγο.το μόνο κακό είναι ότι έρχεται σε περίοδο εξεταστικής!!!

personGR
08-06-2008, 11:44
εγώ θα την κάνω την μαλακία πάντως...θα πάρω μια μέρα άδεια απο δουλειά για το mgs :jiggy::yay:

Λολ
Όταν κυκλοφόρησε το Halo 3, είχαμε συννενοηθεί με 3 άτομα, μαθητές, από το live, την ημέρα που κυκλοφορεί να πάμε όλοι στο κοντινότερο μαγαζί με κοπάνα να τοτσιμπήσουμε.
Το παράξενο είναι πως όλοι το είχαν από τις 26, την ημέρα κυκλοφορίας...
Περιττό να πω πως την επόμενη μέρα η φίλη μου η γρίπη με επισκέφτηκε...:innocent::innocent::innocent:

leone
08-06-2008, 11:49
Περιττό να πω πως την επόμενη μέρα η φίλη μου η γρίπη με επισκέφτηκε...:innocent::innocent::innocent:
καπως ετσι θα γινει και τωρα !

john
08-06-2008, 14:32
den nomizo oti exi spoilers
34946

pados afti tin parousiastria se kapia tsonta tin exo di :p
eimai sigouros

Solidus
08-06-2008, 21:29
εγώ θα την κάνω την μαλακία πάντως...θα πάρω μια μέρα άδεια απο δουλειά για το mgs :jiggy::yay:

Εγω τους εχω ενημερωσει για 4ημερη απο τωρα.

PDS
08-06-2008, 23:33
34861

john
09-06-2008, 01:06
YouTube - Metal Gear Solid 4: Insert Disk 2

geogoku
09-06-2008, 01:09
YouTube - Metal Gear Solid 4: Insert Disk 2 (http://www.youtube.com/watch?v=hjR6cUnjJss)


καλα μιλαμε γ@μ@το......

DarkUSS
09-06-2008, 01:12
YouTube - Metal Gear Solid 4: Insert Disk 2 (http://www.youtube.com/watch?v=hjR6cUnjJss)

Lool! Κάτι τέτοια κάνει ο Κοjima και μας τρελαίνει όλους.:bgrin2:

john
09-06-2008, 01:18
http://www.n4g.com/ClickOut.aspx?ObjID=154950
Gamestop.com has released the backside image of the finalized boxart for the Limited Edition of MGS4. This image confirms supported resolutions of 480p, 720p, 1080i, 1080p and the required HDD space of 4600 MB.

WolfRathmA
09-06-2008, 02:26
Ολα τα λεφτα το βιντεο απλα!!! ΧΑΧΑ! Πολυ καλο!

spyke333
09-06-2008, 09:21
2 και σημερα....
Αντε να δουμε....

pictorino
09-06-2008, 19:54
πλάκα πκάκα πέρασαν οι μέρες!!!περιμένουμε!!

atomsk
09-06-2008, 21:11
μήπως ξέρουμε πότε θα κάνει τα delivery το plaisio ? Θέλω να πιστεύω Πέμπτη πρωί :/

PDS
09-06-2008, 23:07
Στο Κουβειτ λενε οτι βγηκε λολ
http://kotaku.com/assets/images/kotaku/2008/06/MGS41.JPG

atomsk
09-06-2008, 23:18
θέε μου ..η τρέλλα δεν πάει στα βουνά, πάει στο κουβειτ.

SQP_GR
10-06-2008, 00:35
e oxi re

atomsk
10-06-2008, 00:36
δεν έχουν πάει και φαντάροι ...δεν χαιρετάνε σωστά :(

Solidus
10-06-2008, 00:59
Ξερετε ποτε θα βγει πακετο με το PS3? να υποθεσω σχεδον αμεσως η μπα..?

Slay
10-06-2008, 01:14
Ταυτοχρονα θα κυκλοφορησει το πακετο με το ps3, μαλιστα στην αμερικη που εγινε διαθεση για προπαραγγελια στο αμαζον, εξαντληθηκε μεσα σε λιγα λεπτα.

SQP_GR
10-06-2008, 01:26
xeretew gia an tha kikloforisi europi tetio paketo me 40

steve62742
10-06-2008, 02:06
exoume kana neotero paidia apo to gamezone mipos to exoume avrio?

WolfRathmA
10-06-2008, 03:24
Απο οτι ακουστηκε η Zegedron δε θα δωσει το παιχνιδι πουθενα πριν τη επισημη ημερομηνια κυκλοφοριας!
Το πιο συντομοτερο ΜΠΟΡΕΙ να ειναι την τεταρτη. Αλλιως την Πεμπτη σιγουρα! :D

WolfRathmA
10-06-2008, 04:52
Player TV UK reviews MGS4 -- 10/10 . "One of the best games ever made" (http://mattyblog.cookynet.com/mgs4/trailers/mgs4_playr-uk_review.wmv)

WolfRathmA
10-06-2008, 06:52
http://farm4.static.flickr.com/3187/2565590785_aca47e504f.jpg

METAL GEAR MONDAYS! Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots - Launch week! (http://blog.us.playstation.com/2008/06/09/metal-gear-mondays-metal-gear-solid-4-guns-of-the-patriots-launch-week/)

spyke333
10-06-2008, 08:49
Απο οτι ακουστηκε η Zegedron δε θα δωσει το παιχνιδι πουθενα πριν τη επισημη ημερομηνια κυκλοφοριας!
Το πιο συντομοτερο ΜΠΟΡΕΙ να ειναι την τεταρτη. Αλλιως την Πεμπτη σιγουρα! :D
__________________


Σωστος. Το επιβεβαιωνω.
Αν και οι τελευταιες πληροφοριες μου λενε για Τεταρτη μεσημερακι :innocent:.

spyke333
10-06-2008, 11:03
Σας δινω link για οποιον ενδιαφερει να αγορασει το official game guide της Piggyback (δεν ξερω αν θυμαστε , εδιναν δωρο το αντιστοιχο στο Metal Gear Solid 2 : Sons of Liberty , στα ελληνικα βεβαια τοτε)

Link για την απλη εκδοση (Paperback) : http://www.buy.com/retail/product.asp?sku=207889521&loc=106

Link για την Collector's (Hardcover) : http://www.buy.com/retail/product.asp?sku=207889525&loc=106

Θα ψαξω μηπως βρω και κατι καλυτερο.

(1 & Καμμια..............................!!!!!!!!!!!!!! !!:jiggy:)

undisputed
10-06-2008, 12:21
Date broken

http://news.softpedia.com/news/MGS4-Street-Date-Broken-Konami-Responds-87613.shtml

πηγη: www.softpedia.com

ps4
10-06-2008, 13:37
To gamezone θα το φερει πρωτο μια χαρα. Υπομονη.
:)

flyawaygr
10-06-2008, 16:11
Σε καμιά ωρίτσα θα το έχω στα χέρια μου !!:yay:

Ixor24
10-06-2008, 16:22
ε????:confused::confused::confused:

SQP_GR
10-06-2008, 16:23
etimase iliko megale

klepidas
10-06-2008, 18:29
εμένα θα το στείλουν παρασκευή

Valkyre
10-06-2008, 19:11
ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΕΧΩ!!!

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ PS3 ΜΟΥ!

ΕΠΙΛΗΨΙΑ ΣΟΥ ΕΡΧΟΜΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ!!!!

MGS4

ΔΓΞΚΣΗΩΙΚΣΣΝΖΝΩΣΟ:p:p:p:D:D:yay::yay::yay::yay::ya y:

atomsk
10-06-2008, 19:14
απο που ρε; απο πλαίσιο πότε θα τα στείλουν; ;;; μιληστε γιατί χανόμαστε...

SQP_GR
10-06-2008, 19:17
ANTE KALORIZIKO .PES MAS LEPTOMERIES

klepidas
10-06-2008, 19:18
SQP πολλά θες προβλέπω μεγάλο κάψιμο

atomsk
10-06-2008, 19:19
ΚΑΛΑ ΡΕ ΔΕΝ το έχει παραγγείλει κανείς απο πλαίσιο ..τι στο καλό :(

WolfRathmA
10-06-2008, 19:21
Παιδια ενταξη, σταματηστε να κανετε σαν πανικόβλητοι! Καποιοι ειναι τυχεροι και το πηραν τωρα.

Val στειλε μου με pm τη διευθυνση σου γιατι θα φας ban

Babydarkman
10-06-2008, 19:27
Kai ego to pira!!aw yea!
http://img397.imageshack.us/img397/2663/p6100017ka8.jpg
ADE TA LEME!PAW NA TO SKOTOSO!

three_brothers1
10-06-2008, 19:28
re pedia exw pexei ts prohgoumenes seires s ps2 k ps1 oxi fanatika alla dn m fenete pexnidi g kapsimo sto online...twra borei n kanw la8os alla etsi pisteuw...

Giannis
10-06-2008, 19:29
gousta einai afta three_brothers1 ;)

three_brothers1
10-06-2008, 19:30
dn xerw borei otan t pexw k an n m aresei..

PDS
10-06-2008, 19:32
re pedia exw pexei ts prohgoumenes seires s ps2 k ps1 oxi fanatika alla dn m fenete pexnidi g kapsimo sto online...twra borei n kanw la8os alla etsi pisteuw...

Σωστα γιατι μονο για online δεν το αγοραζει ο κοσμος το mgs4:D

Giannis
10-06-2008, 19:33
ti na to kaneis to online otan exeis g@m@to single??? :p

three_brothers1
10-06-2008, 19:33
ne alla kapote 8a termatistei t game...tote t 8a kaneis afoy dn t perneis mono g t online/?

Giannis
10-06-2008, 19:35
ama den to pernis mono gia to online den prepei na peksis online??? otan to termatiseis tha peksis kai kana online :p

NonBorn
10-06-2008, 19:35
ne alla kapote 8a termatistei t game...tote t 8a kaneis afoy dn t perneis mono g t online/?

Θα το ξαναπαίξεις ξανά και ξανά για να καταλάβεις όλες τις λεπτομέριες...!!

WolfRathmA
10-06-2008, 19:36
ne alla kapote 8a termatistei t game...tote t 8a kaneis afoy dn t perneis mono g t online/?

Λοιπον τερμα το offtopic.


Ενα θα σου πω μονο.
Καποτε πριν κατι χρονια δεν υπηρχε ιντερνετ... και λιωναμε περισσοτερο απο οτι τωρα.

Ontopic.

three_brothers1
10-06-2008, 19:37
kala lene i epenalipsi eine i mitera ts ma8isews

Slay
10-06-2008, 19:44
Τελικα θα μας πει κανεις απο που το πηρε? εγω μιλησα χθες με τον νικητα (gamezone) και μου ειπε για τεταρτη.

WolfRathmA
10-06-2008, 19:47
Το gamemania.gr εφερε καποια κομματια και εξαφανιστηκανε ολα.. οχι ομως collectors... Αυτα ερχονται μονο πεμπτη.

obione
10-06-2008, 22:13
Τελικα θα μας πει κανεις απο που το πηρε? εγω μιλησα χθες με τον νικητα (gamezone) και μου ειπε για τεταρτη.

to exw sta xeria mou..to game ta spaei...ta leme se kana 2 mhnes pali...LOL:bgrin2:

Babydarkman
10-06-2008, 22:24
Τελικα θα μας πει κανεις απο που το πηρε? εγω μιλησα χθες με τον νικητα (gamezone) και μου ειπε για τεταρτη.

Ego to pira epidi eixa antropo apo mesa!!!aahah!Ta magazia to exun stock,apla perimenun stis 12/6 logika..an exeis kanena filo tha sto dosei kato apo to trapezi :p

Valkyre
10-06-2008, 23:52
ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ SPOILER:


Παιδια πραγματικα συγνωμη .... δεν ξερω πως να το περιγραψω ...και οπως εχω πει δεν ειμαι και ο καταλληλος.Εχω παθει πλακα...σταματησα να παιζω οταν ξεκινησε το ματς της Ελλαδας.

Οσο επαιζα απλα μαζευα τα σαλια μου απο το πατωμα γιατι το στομα μου ηταν ανοιχτο ολη την ωρα.

Η προσοχη στη λεπτομερεια ειναι απαραμιλλη.Το παιχνιδι παρολο που παιζοταν με πολλους διαφορετικους τροπους στο παρελθον , πλεον παιζετε με ενα εκατομμυριο διαφορετικους τροπους.

Τι γουσταρετε?Stealth?Action?Action stealth?

Επισης ο τροπος που συμπεριφερεστε στο battlefield επηρεαζει την πορεια του παιχνιδιου σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οτι περιμενα.

Φυσικα ξεκινησα το παιχνιδι στο Hard , και δεν θα κεχασω μια στιγμη που με ειχαν περικυκλωσει εχθροι (το Α.Ι τουλαχιστον στο hard που το παιζω ειναι φοβερο) ερχεται ενας συμμαχος και μου δινει ενα ration καθοτι ειχα ξεμεινει.Μετα αντιληφθηκα οτι μου επεστρεψε το ιδιο ration που του ειχα δωσει εγω λιγο πιο πριν!!

Οι περιοχες ειναι τεραστιες.Ο ηχος ειναι πραγματικα απο αλλο κοσμο με καθε ηχειο (οσοι εχουν 5.1) να βγαζει πραγματικα μοναδικη ποιοτητα ηχου που βοηθαει στην ατμοσφαιρα την συνολικη.Το ipod που υπαρχει μεσα στο παιχνιδι λειτουργει και χρησιμοποιειται ΑΚΡΙΒΩ΅οπως ενα αληθινο ipod.Με το ιδιο interface και την ιδια πανομοιοτυπη εξομοιωση των λειτουργειων του.Παιζει απο podcasts μεχρι ολα τα κομματια απο τα προηγουμενα mgs και οψχι μονο...

Το weapon customization λιγο που το ειδα με εκανε να τα χασω , καθως οι επιλογες ειναι απειρες και η δημιουργικοτητα και οι συνδυασμοι που υπαρχουν υπερβολικα πολλοι.

Και ακομη ειμαι στην αρχη....ουτε καν το πρωτο boss δεν εχω φτασει!Τα επιπεδα εχουν παρα πολλους διαφορετικα μονοπατια για να φτασετε στο objective.

Τελος ο τεχνικος τομεας ειναι πραγματικα εντυπωσιακος.Πολυ μεγαλος αριθμος εχθρων ταυτοχρονα , φοβερο framerate , alliacing εγω δεν παρατηρω και δεν εχω ενοχληθει απο jaggies γενικα.

Πραγματι ειναι ενα metal gear φτιαγμενο για τους φαν.Ειμαι ακομα στην αρχη και ολο αυτο το υλικο που υπαρχει ειναι φοβερο.Θα μπορουσα να ξαναξεκινησω τωρα το παιχνιδι και να το παιξω ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα αναλογα με τις ενεργειες μου μεσα στο πεδιο μαχης.

Δεν θα γραψω αλλα , γιατι -οπως βλεπετε ΠΑΡΑειμαι ενθουσιωδης με τον συγκεκριμενο τιτλο και δεν θελω να γινομαι υπερβολικος.Μεχρι να το τελειωσω (που θα μου παρει αρκετο καιρο δεν νομιζω να γραψω πολλα ακομη. :)

Σε οποιον αρεσει αυτο το στυλ game , για εμενα θετει νεα στανταρ οσον αφορα την παραγωγη "παιχνιδιων".

DarkUSS
10-06-2008, 23:59
Eυχαριστούμε για τις εντυπώσεις σου, Valkyre!

Eγώ θέλω να μας πεις λίγο για τους χρόνους loading και installation γιατί πολλά ακούγονται.

Dragonpaul
11-06-2008, 00:30
Α, ρε Valk! Πως σε ζηλευω τωρα.... Ελπιζω να το εχω μεθαυριο, εστω για να το δω! Γραψε ο,τι μπορεις, αρκει να μην εχει spoilers.

Τσιμπα ενα +rep τωρα.

Valkyre
11-06-2008, 00:44
Eυχαριστούμε για τις εντυπώσεις σου, Valkyre!

Eγώ θέλω να μας πεις λίγο για τους χρόνους loading και installation γιατί πολλά ακούγονται.

Συγκεκριμενα το install εκανε 8 λεπτα.

Οσο για τα loading , ειλικρινα σας μιλαω , πριν το κλεισω η τελευταια περιοχη που επαιζα , μου πηρε τουλαχιστον 20 λεπτα να την περασω.Και μετα ειχε loading 3 δευτερολεπτα για την επομενη.Δεν ξερω τι ελεγαν για το λoading δεν διαβασα κανενα review , παντως τα loading ειναι απλα ελαχιστα τουλαχιστον μεχρι εκει που ειμαι εγω.

Τωρα αν καποιος ειναι τρελος καουμποης και παιζει στο easy και εχει 10 ration και τρεχει περα δωθε σα μουρλος μονο και μονο για να παει στην επομενη περιοχη , χωρις στην ουσια να παιζει το παιχνιδι οπως πρεπει , δηλαδη "ερευνω την περιοχη , βρισκω ιδανικο σημειο που μου δινει αβανταζ , εξουδετερωνω την απειλη" , ε τοτε ναι ισως αυτος ο τυπος να θελει 5-10 λεπτα για να παει στην επομενη περιοχη...αλλα δεν παιζει metal gear παιζει call of duty σε ενα παιχνιδι που βασικο χαρακτηριστικο του ειναι το stealth.

Θυμαται κανεις το MGS2 , που μονο και μονο οι γεφυρουλες στο oil rig αποτελουσαν μια και μονο μια περιοχη?Ε καμμια σχεση λεμε.Σας λεω η τελευταια περιοχη μου πηρε 20 λεπτα.Οι αλλες (οι πρωτες) απο 10-15.Και καθε φορα 3-4 δευτερολεπτα loading.Νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα.

Λοιπον παω τωρα να ξαναπαιξω σας καληνυχτιζω! :D

A ξεχασα να σας πω...πριν ξεκινησετε new game ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καντε το training και δειτε το mission briefing.Ιδιως οσοι δοκιμαζετε πρωτη φορα metal gear. :)

Ixor24
11-06-2008, 00:52
Και εγω το πηρα!!!!Αντε να δουμε

DarkUSS
11-06-2008, 00:57
ΟΚ νιώθω κάπως πιο ήρεμος τώρα. Βασικά είχε ακουστεί ότι πριν από κάθε chapter υπάρχει κάτι σαν mini-installation που μπορεί και να διαρκεί και 4 λεπτά.

Αnyway, θα δείξει. Εγώ το παιχνίδι θα το έχω την Παρασκευή.

jammin
11-06-2008, 01:04
παιδια απο που παραγγειλατε το παιχνιδι???
Αν θελετε στειλτε το σε πμ

DarkUSS
11-06-2008, 01:07
Δεν ξέρω από που το πήραν τα παιδιά και το έχουν ήδη από σημέρα, εγώ πάντως το είχα προ-παραγγείλει από το amazon UK από τον Απρίλιο. :p To καλό είναι ότι μου στοίχησε μόνο 53Ε.

klepidas
11-06-2008, 01:09
εγώ απο videogamesplus.ca και μου στοίχησε μόνο 45 ευρώ

jammin
11-06-2008, 01:09
thanks darkuss
thanks κλεπιδακο

Ixor24
11-06-2008, 01:14
απο game zone 59 ευρο

jammin
11-06-2008, 01:18
ευχαριστω ixor αλλα και ολους οσους μπορει να απαντησουν απο εδω και περα γιατι λεω να την πεσω για υπνο

desperate_gamer
11-06-2008, 01:39
Παιδια πραγματικα συγνωμη .... δεν ξερω πως να το περιγραψω ...και οπως εχω πει δεν ειμαι και ο καταλληλος.Εχω παθει πλακα...σταματησα να παιζω οταν ξεκινησε το ματς της Ελλαδας.

Τζάμπα το σταμάτησες το παιχνιδάκι... :D:p


Το ipod που υπαρχει μεσα στο παιχνιδι λειτουργει και χρησιμοποιειται ΑΚΡΙΒΩ΅οπως ενα αληθινο ipod.Με το ιδιο interface και την ιδια πανομοιοτυπη εξομοιωση των λειτουργειων του.Παιζει απο podcasts μεχρι ολα τα κομματια απο τα προηγουμενα mgs και οχι μονο...

Τραγούδια από το σκληρό δίσκο παίζει;;;

Πολύ ενθαρρυντικά λόγια Val. Στα βίντεο τα flashbacks που βγαίνουν είναι αρκετά επεξηγηματικά;

vasses
11-06-2008, 01:40
Συγκεκριμενα το install εκανε 8 λεπτα.

Οσο για τα loading , ειλικρινα σας μιλαω , πριν το κλεισω η τελευταια περιοχη που επαιζα , μου πηρε τουλαχιστον 20 λεπτα να την περασω.Και μετα ειχε loading 3 δευτερολεπτα για την επομενη.Δεν ξερω τι ελεγαν για το λoading δεν διαβασα κανενα review , παντως τα loading ειναι απλα ελαχιστα τουλαχιστον μεχρι εκει που ειμαι εγω.

Τωρα αν καποιος ειναι τρελος καουμποης και παιζει στο easy και εχει 10 ration και τρεχει περα δωθε σα μουρλος μονο και μονο για να παει στην επομενη περιοχη , χωρις στην ουσια να παιζει το παιχνιδι οπως πρεπει , δηλαδη "ερευνω την περιοχη , βρισκω ιδανικο σημειο που μου δινει αβανταζ , εξουδετερωνω την απειλη" , ε τοτε ναι ισως αυτος ο τυπος να θελει 5-10 λεπτα για να παει στην επομενη περιοχη...αλλα δεν παιζει metal gear παιζει call of duty σε ενα παιχνιδι που βασικο χαρακτηριστικο του ειναι το stealth.

Θυμαται κανεις το MGS2 , που μονο και μονο οι γεφυρουλες στο oil rig αποτελουσαν μια και μονο μια περιοχη?Ε καμμια σχεση λεμε.Σας λεω η τελευταια περιοχη μου πηρε 20 λεπτα.Οι αλλες (οι πρωτες) απο 10-15.Και καθε φορα 3-4 δευτερολεπτα loading.Νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα.

Λοιπον παω τωρα να ξαναπαιξω σας καληνυχτιζω! :D

A ξεχασα να σας πω...πριν ξεκινησετε new game ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καντε το training και δειτε το mission briefing.Ιδιως οσοι δοκιμαζετε πρωτη φορα metal gear. :)

exei to idio sistima maxis stin xrisimopoiosi oplon opos sto 3?
sto 3 itan poli disxristo to gameplay stis maxes kai pos xrisimopoiouses ta opla elpizo na exei allaxei ayto

geodlord7
11-06-2008, 01:44
εγώ απο videogamesplus.ca και μου στοίχησε μόνο 45 ευρώ

Kαι θα το παιξεις μετα απο 20 μερες:frog::frog::frog:

muku
11-06-2008, 01:48
Εγώ έπαθα πλάκα πάντως από την σκηνή πριν πατήσεις start για να πας στο κύριο μενού. Ο snake σε ένα νεκροταφείο, απίστευτη μουσική και απίστευτη ατμόσφαιρα. Το παιχνίδι αρκετά καλό, λίγο έπαιξα, το έχω βάλει στο normal αλλά έχω χάσει το skill μου στο metal gear και με δυσκολεύει να περνάω απαρατήρητος :p

NIKOS
11-06-2008, 03:10
paidia paizei 1080p?

Ixor24
11-06-2008, 03:13
οχι.
σε 720i και 1080p

Edit οχ ειπες p!ναι 1080p οχι 1080i

Chill
11-06-2008, 03:57
Και μένα μου στάλθηκε χτες από το play.com :). Ε την άλλη εβδομάδα θα έρθει με το καλό αν και δεν υπάρχει χρόνος για games αυτήν την περίοδο. Τον άλλο μήνα όμως.......Λ-Ι-Ω-Σ-Ι-Μ-Ο :D!!!!!!!!!

WolfRathmA
11-06-2008, 04:30
Μια ερωτηση για οσους το εχουν.

Στα cut scense μπορει να γινει pause χωρις να διακοπη;

steve62742
11-06-2008, 04:50
makari na ginete ...ego avrio tha pao na to paro gt simera de mporousa...kai me tetia agripnia de me vlepo na adexo na to kapso avrio:notsay:tha dixi...

Valkyre
11-06-2008, 04:59
Nαι τα cutscenes μπορουν να γινουν pause κανονικα. ;)

WolfRathmA
11-06-2008, 05:01
Nαι τα cutscenes μπορουν να γινουν pause κανονικα. ;)

Ολε λεμε!!!

Ποπο μου ερχεται να σε σκοτωσω... ΛΕΓΕ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ! ΧΑ!
Την Collectors πηρες;
Βαλε καμια φωτοοοο!!!

Valkyre
11-06-2008, 06:47
Μερικες φορες ειναι οι μικρες λεπτομερειες που κανουν τη διαφορα.Και το MGS γενικα σαν σειρα βριθει απο τετοιες.

Μολις παρατηρησα κατι πολυ ομορφο.Ειχα αφησει το παιχνιδι να παιζει ενω εκανα κατι αλλες δουλειες και παρατηρησα οτι... ο χρονος κυλαει μεσα στο παιχνιδι και ο τροπος που φωτιζεται αλλαζει διαρκως.Συγκεκριμενα ειχα αφησει το παιχνιδι ενω ηταν βραδυ δεν ειχα πατησει pause και μετα οταν γυρισα ειχε αρχισει να ξημερωνει για τα καλα...

WolfRathmA
11-06-2008, 07:01
Φωτος με τι φιγουρα δε βλεπω ομως που ζητεισα παραπανω και ανυσηχω...

spyke333
11-06-2008, 09:20
Αργα χθες εμαθα απο τον Νικητα τα δυσαρεστα....
Καποια ατομα που ειχαμε παραγγειλει την Limited μειναμε απεξω :(:(:(
Πραγματικα κριμα.
Δεν ξερω που να ψαξω αν και δυστυχως πιστευω οτι ειναι αργα τωρα ......
Τελος.:notsay:

Slay
11-06-2008, 10:21
Αργα χθες εμαθα απο τον Νικητα τα δυσαρεστα....
Καποια ατομα που ειχαμε παραγγειλει την Limited μειναμε απεξω :(:(:(
Πραγματικα κριμα.
Δεν ξερω που να ψαξω αν και δυστυχως πιστευω οτι ειναι αργα τωρα ......
Τελος.:notsay:
εννοεις οτι δεν θα φερει καθολου την limited? η οτι δεν εφτασε για ολες τις παραγγελιες?

spyke333
11-06-2008, 10:36
Μου ειπε οτι ειχε κανονιστει με την εταιρια διανομης να του στειλουν γυρω στα 20 κομματια Limited και τελικα λογω της πολυ υψηλης ζητησης και του χαμηλου ποσοστου διαθεσιμων κομματιων θα φερει το ασυναγωνιστο νουμερο των.....5-6 κομματιων ........
NO COMMENT!!!!!

Ενταξει , μπορει να ειμαι χαλια μετα απο την εξελιξη αυτη αλλα το σιγουρο ειναι οτι δεν φταιει σε τιποτα το παιδι ο Νικητας. Απλα καποιοι τον εξεθεσαν και σιγουρα οχι ανεπανορθωτα. Κριμα παντως , πραγματικα κριμα :notsay:.

Slay
11-06-2008, 11:00
Eλπιζω να ειμαι μεσα στους τυχερους, το ειχε προπαραγγειλει πολυ καιρο πριν.

spyke333
11-06-2008, 11:08
Παρε τηλεφωνο να μαθεις.
Και εγω το ειχα προ-παραγγειλει καιρο πριν αλλα πηρα.....
Τελος παντων , θα δουμε.
Πραγματικα ευχομαι να εισαι στην λιστα φιλε.
Να το αποκτησουν οσα πιο πολλα ατομα γινεται :yes:.

Α ρε ατιμε Snake , θα μας τρελανεις τωρα στα γεραματα...

ps4
11-06-2008, 11:11
Σε καταλαβαινω φιλε μου αλλα και φυσικα εχεις δικιο, δεν φταιει ο νικητας και το gamezone. Πως μπορει να φταιει ο νικητας αν η εταιρια δεν μπορεσε να φερει;

Καταλαβαινω την πικρα μερικων (εγω δεν θα το παρω γιατι δεν το εχω παιξει ποτε το παιχνιδι οποτε δεν γνωριζω τιποτα) αλλα αν η εταιρια διανομης δεν δινει, το μαγαζι δεν μπορει να τα ''γεννησει'' τα δισκακια.

Για οσους μιλησαν με τον νικητα ειμαι σιγουρος οτι ξερουν ποσο προσπαθησε να τα φερει και τι γνωσεις εχει για τα παιχνιδια, τις κονσολες και τις εταιριες διανομης.

Αν μπορει να γινει κατι να ειστε σιγουροι οτι το gamezone θα κινησει γη και ουρανο να φερει και να εξυπηρετησει τους παντες. Αυτο εχω δει εγω ετσι οπως ξερω τον νικητα και το gamezone.

spyke333
11-06-2008, 11:21
Κοιτα εν μερει συμφωνω μαζι σου.
Αλλα απο την αλλη θα μπορουσε και ο Νικητας να κρατησει και μια πισινη που λεμε.
Δηλαδη αφου ξερει πως ειναι τα πραγματα σε αυτον τον τομεα και ποσο μαλλον για το συγκεκριμενο παιχνιδι , θα μπορουσε να μας το ειχε πει ετσι ωστε να ξερουμε πανω κατω τι γινεται. Γιατι εγω τον ειχα παρει δεν ξερω ποσες φορες τηλεφωνο και ρωταγα συνεχως το ιδιο πραγμα : αν σιγουρα θα ερθουν τοσα κομματια οσα λεει οτι θα ερθουν....

Οποτε λοιπον εγω στην θεση του θα ελεγα πχ οτι ξερεις φιλε θα μου ερθουν σιγουρα 10 αλλα υπαρχει πιθανοτητα και για παραπανω.

Και παλι ξαναλεω (για να μην παρεξηγηθω) οτι δεν φταιει το παιδι.

tasioskis
11-06-2008, 11:55
να ρωτησω κατι ακυρο????
ηρθε??? κανονικα αυριο δεν ηταν να ερθει???
απαντηστε please γιατι πρεπει να εχω μεινει πισω....

slayeras
11-06-2008, 12:04
κανονικα αυριο κυκλοφορει tasioskis, συμφωνα με την konami

tasioskis
11-06-2008, 12:08
κανονικα αυριο κυκλοφορει tasioskis, συμφωνα με την konami


ευχαριστω πολυ φιλε μου.....

Slay
11-06-2008, 12:12
να ρωτησω κατι ακυρο????
ηρθε??? κανονικα αυριο δεν ηταν να ερθει???
απαντηστε please γιατι πρεπει να εχω μεινει πισω....
απ'οτι καταλαβα η απλη εκδοση εχει ηδη ερθει, την limited την περιμενουν σημερα η αυριο.

Zeichef
11-06-2008, 12:31
Re paidia ego pira xtes to mesimeri tilefono kai mou eipe pos perimene merika komatia xtes alla den iksere an 8a itan i apli i i limited(ego exo parageilei tin limited).
Kai mou lei pos eimai apo tous protous pou to parageila kai pos molis parei sta xeria tou kommatia 8a me parei til. Tora ti allakse?! Ti skata ginete? Telika 8a ta ferei? Ante giati arxizo na ta pairno, pou 8a to bro ego meta ?!

Exoskeletor
11-06-2008, 12:43
to online eine mazh me to paixnidi? exei tipota neo?

slayeras
11-06-2008, 12:49
μαζι πρεπει να ειναι το online φιλε

Zeichef
11-06-2008, 12:51
to online eine mazh me to paixnidi? exei tipota neo?

O kosmos kaigete kai....lol plakitsa no offence!

muku
11-06-2008, 12:51
Το online το έχει όπως αναφέρει και στο κουτί από πίσω και φαίνεται και στο menu, αλλά δεν το δοκίμασα να δω τι καινούριο θα έχει. Υποθέτω θα έχει και άλλους χάρτες σε σχέση με το beta. Αν και κάτι είχε πάρει το αυτί μου ότι θα κυκλοφορήσει σε ξεχωριστό δισκάκι κατά τον Οκτώβρη με extra περιεχόμενο. Ή ίσως να βγει στο ps store πράγμα για να αγοράζεις. Πλάκα πλάκα σήμερα θα πάω να το δοκιμάσω μόλις γυρίσω από δουλειά, αν έχουν ανοίξει οι servers. (Και δεν έχουν πέσει ήδη, konami είναι αυτή :p)

milios
11-06-2008, 12:57
Κανένα νέο από plaisio έχουμε?

Υ.Γ. Το ξέρω ότι το πλήρωσα χρυσάφι αλλά ήθελα την τσαντούλα που δίνουν ...

leone
11-06-2008, 12:59
το εχω στα χερια μου. Νικιτα εισαι πρωτος :)

Zeichef
11-06-2008, 13:04
Ti, to exeis? apto gamezone?

leone
11-06-2008, 13:06
ναι απο το gamezone !

ειδα οτι εσυ εχεις παρει την Limited, οπως γραφεις και πιο πανω.... δεν εχει ερθει ακομα που ρωτησα.

Zeichef
11-06-2008, 13:08
a......den pame kala....ksereis ti egine? posa kommatia efere?


edit: tin apli pires esy?

leone
11-06-2008, 13:08
που να ξερω

Zeichef
11-06-2008, 13:09
esy pou eides pos ego pira tin limited?

leone
11-06-2008, 13:10
Re paidia ego pira xtes to mesimeri tilefono kai mou eipe pos perimene merika komatia xtes alla den iksere an 8a itan i apli i i limited(ego exo parageilei tin limited).
Kai mou lei pos eimai apo tous protous pou to parageila kai pos molis parei sta xeria tou kommatia 8a me parei til. Tora ti allakse?! Ti skata ginete? Telika 8a ta ferei? Ante giati arxizo na ta pairno, pou 8a to bro ego meta ?!

αφου εσυ το ειπες

Zeichef
11-06-2008, 13:12
a, ego allo nomiza oti enoouses lol!
Mpes msn ama einai, se ekana add!

Zeichef
11-06-2008, 13:17
Paidia opoios 8a exei kana neo gia tin limited apo to Gamzone(www.first2play.com (http://www.first2play.com)) na kanei edo reply ASAP!

ps4
11-06-2008, 13:54
Κοιτα εν μερει συμφωνω μαζι σου.
Αλλα απο την αλλη θα μπορουσε και ο Νικητας να κρατησει και μια πισινη που λεμε.

Πιστεψε με. Του ειχαν πει περισσοτερα κομματια και πηρε πολυ λιγοτερα.

Και η φαση ειναι οτι επερνε καθε μερα τηλεφωνο να μαθει και λοιπα για να μην κρεμασει κανεναν. Καθημερινα λοιπον του ελεγαν οτι ''οσα θες θα τα παρεις.''

Οποτε σωστα επραξε και ειπε οτι θα παρει τοσα κομματια. Δεν φταιει σε καμια περιπτωση εννοειται ο νικητας. Απλα κρεμαστηκε, κατι που φυσικα δεν ηθελε.

Και πιστεψε με επισης οτι οταν λεει οτι θα τα εχει, τα εχει. Σε αυτην την περιπτωση καθησε μια ασχημη φαση και εγινε αυτο. Αλλα τα κονε που εχει το gamezone δεν τα εχει κανεις. Και στο υπογραφω με 100 χερια αν θελεις...:yes:

Την στιγμη που θα μαθω τι γινεται με την limited εκδοση θα ενημερωσω αμεσως. :)

spyke333
11-06-2008, 13:57
Ωραιος ρε φιλε !
Να σαι καλα.
Αντε μπας και μας χαμογελασει και λιγο η τυχη !

BigBOSS
11-06-2008, 13:59
Μολις παρατηρησα κατι πολυ ομορφο.Ειχα αφησει το παιχνιδι να παιζει ενω εκανα κατι αλλες δουλειες και παρατηρησα οτι... ο χρονος κυλαει μεσα στο παιχνιδι και ο τροπος που φωτιζεται αλλαζει διαρκως..

Δηλαδή υπάρχει κανονικός κύκλος ημέρας;:confused:

Valkyre
11-06-2008, 14:15
Δηλαδή υπάρχει κανονικός κύκλος ημέρας;:confused:

Kατα καποιο τροπο.Οχι 100% γιατι αν γινοταν ετσι δεν θα εβγαζε νοημα η ιστορια.Αλλα αν κατσεις αρκετη ωρα στο ιδιο σημειο βλεπεις να αλλαζει θεση ο Ηλιος και φυσικα να αλλαζει η φωτινοτητα.Μετα απο καποιο σημειο προφανως θα σταματαει να κυλαει η ημερα κανονικα.Βεβαια δεν ξερω γιατι δεν το εχω δοκιμασει και ναι βαριεμαι να στεκομαι ακινητος τοση ωρα!:)

Παντως οσο πρωχαρας βλεπεις συνεχεια να περναει ο χρονος.Ειναι καταπλικτικο.

Εγω μολις τωρα επαιξα την πρωτη (!!) και τεραστια περιοχη του 2ου act σε καινουργια τοποθεσια.Δεν λεω τιποτα ουτε θα σας χαλασω τις εκπληξεις , παντως παιδια ...στο δευτερο act παιζεις ΑΛΛΟ παιχνιδι.Αλλο σκηνικο , αλλος τροπος παιχνιδιου.Πολυ action στο πρωτο act , στο δευτερο...αλλαζει το στυλ εντελως.

Οι καινουργιες κινησεις ειναι πραγματικα παρα πολλες , δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλο βιντεοπαιχνιδι που ο χαρακτηρας του να εχει τοση μεγαλη ποικιλια κινησεων οσο ο Old Snake στο MGS4.Μπορει να ειναι πολυπλοκο για καποιους , αλλα εγω τωρα που εμαθα να χρησιμοποιω τις advanced τεχνικες , πραγματικα μενω μενω με το στομα ανοιχτο.

Εχεις την δυνατοτητα και το οπλοστασιο να κανεις ΟΤΙ γουσταρεις στο battlefield αρκει να ξερεις οτι παιζεις ενα STEALTH παιχνιδι.Δεν υπαρχει ωραιοτερο πραγμα απο το να βρισκεις και να ανεβαινεις σε μια ψηλη περιοχη και να κανεις scouting βρισκοντας το ιδανικο μονοπατι εξουδετερωσης εχθρων.

To οctocamo , ιδιως στην δευτερη περιοχη ειναι πραγματικη μαεστρια...ειλικρινα ορισμενες φορες "χανεις" τον Snake αν τον εχεις ξαπλωμενο στο εδαφος στην κατασταση "play dead".

Α και καποια "κακα" νεα για καποιους (οχι για εμενα - μαλιστα το παιχνδι μου ειπε να παω για κατουρημα και να γυρισω looool Kojima ;) ), install time Μεταξυ των acts υπαρχει και διαρκει 2 λεπτα.

Aυτα.Επαθα τετοια πλακα με την δευτερη περιοχη που εβγαλα φωτος αλλα δεν ποσταρω γιατι δεν λεει !;)

Για εμενα πλεον και επισημα , τα γραφικα του MGS4 ειναι τα καλυτερα που εχω δει στο playstation 3.(για να ειμαστε σιγουροι ξαναλεω PS3, μην βγειτε παλι με τα PC! :D )
Eιναι ενας τομεας που ποτε δεν περιμενα να ειναι τοσο καλος οσο ειναι.Και ουτε και με ενοιαζε.Αλλα πραγματικα η δουλεια ειναι φοβερη.

Τετοια ποικιλια σκηνικων , σε τετοιο μεγεθος ειναι φοβερη.Ποτε δεν βλεπεις την ιδια εικονα.Και το γεγονος οτι εχει πολλα διαφορετικα εντελως μεταξυ τους μερη ειναι απλα φοβερο. :bgrin2::bgrin2: :D :D

BigBOSS
11-06-2008, 14:21
Τι; υπάρχει install κατά τη διάρκεια του game;!

Απο frame rate πως πάμε;

Valkyre
11-06-2008, 14:23
Τι; υπάρχει install κατά τη διάρκεια του game;!

Απο frame rate πως πάμε;

Καθε 5-6 ωρες 2 λεπτα install.(Και λεω 5-6 ετσι επειδη καποιοι ειναι βιαστικοι.Εγω ας πουμε μπηκα στο δευτερο act σε 7 ωρες και 15 λεπτα παιχνιδιου.

Framerate rock solid.Μονο σε ελαχιστα σημεια οπου γινεται πραγματικος χαμος υπαρχει πολυ μικρη καθυστερηση.Δεν ξερω σε τι frames τρεχει ακριβως, παντως ειναι γυρω στα 50 ολη την ωρα.

leone
11-06-2008, 14:24
θελω το soundtrack, ειναι ΦΟΒΕΡΟ !!!

slayeras
11-06-2008, 14:25
valkyre τα κτιρια και γενικοτερα το σκηνικο ειναι interactive? δλδ οπως ειχαν πει μπορει να πεσει ενα ολοκληρο κτιριο ή καποιο μερος του με καποιο πχ rocket launcher, αν γινετε αυτο ειναι μεγαλη μαγκια καθε φορα θα παιζουμε σε διαφορετικο τοπιο

BigBOSS
11-06-2008, 14:25
Σου έδωσε το game την εντύπωση πως έχει μέτρια textures και γενικά "έλα μωρέ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο οπτικά";:witsend:

Ελπίζω να το έχω σε 2-3 ημέρες:bowdown:

Valkyre
11-06-2008, 14:28
valkyre τα κτιρια και γενικοτερα το σκηνικο ειναι interactive? δλδ οπως ειχαν πει μπορει να πεσει ενα ολοκληρο κτιριο ή καποιο μερος του με καποιο πχ rocket launcher, αν γινετε αυτο ειναι μεγαλη μαγκια καθε φορα θα παιζουμε σε διαφορετικο τοπιο

Οχι.Υπαρχουν πολλα σημεια που καταστρεφονται , αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι scripted.Νομιζω αυτος ο στοχος του full destructible environments ηταν ο λογος για τον οποιο ο kojima ειπε οτι εβαλε καποιους υπερβολικα ψηλους και αδυνατον να υλοποιηθουν -για την εποχη- στοχους.

Interractivity με αντικεμενα υπαρχει μεγαλο παντως, οχι κορυφαιο , αλλα αλλου ειναι το Interactivity του MGS4 που δεν εχει αντιπαλο.Στο interractivity με τους εχθρους!

Solidus
11-06-2008, 14:29
Κανένα νέο από plaisio έχουμε?

Απο αυριο ξεκιναει η διαθεση.

Valkyre
11-06-2008, 14:31
Σου έδωσε το game την εντύπωση πως έχει μέτρια textures και γενικά "έλα μωρέ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο οπτικά";:witsend:

Ελπίζω να το έχω σε 2-3 ημέρες:bowdown:

Ξαναδιαβασε το πρωτο μου post λιγο πιο πανω! :D
Μονο αν εισαι αρρωστος και σου αρεσει να εχεις τον χαρακτηρα σου φατσα με τον τοιχο και βλεποντας μεσα απο ενα sniper θα δεις ασχημα textures.Οσο παιζεις ειναι πολυ crisp και πανεμορφο.Βλεπεις στα κτιρια την "ταλαιπωρια" και απο τον χρονο και απο τον πολεμο.

Τα δε textures της στολης του Snake ειναι καταπληκτικα.

razorblade
11-06-2008, 14:31
po re filaraki eida to signature sou kai thymithika to MGS1...
wraies epoxes!

BigBOSS
11-06-2008, 14:34
Μονο αν εισαι αρρωστος και σου αρεσει να εχεις τον χαρακτηρα σου φατσα με τον τοιχο και βλεποντας μεσα απο ενα sniper θα δεις ασχημα textures.

Ωραία γιατί κι εγώ αυτό έλεγα όταν πολλοί υποστήριζαν πως το MGS4 έχει μετριότατα textures.:cheers:

atomsk
11-06-2008, 14:39
Απο αυριο ξεκιναει η διαθεση.

δηλαδή αύριο θα το έχουμε; η απο αύριο ξεκινάνε να στέλνουνε; Θα τα σπάσω όλα :witsend:ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ!

και εγώ για την τσαντούλα το πήρα απο Πλαίσιο ..τα σπάει :wave: