PDA

View Full Version : νεα τηλεφωνια και ιντερνετ, ποια ομως;



WolfRathmA
28-10-2007, 15:39
Θέλω να μου πείτε (μονό όσοι έχουν!) τι μου προτείνεται να βάλω σαν full llu από κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο και επίσης να μου πείτε και τον λόγο τον οποίο θα βάλω αυτή την εταιρία.
Εχω μπερδεψη τα μπούτια μου λίγο.
Δεν θέλω να μου πείτε για τα λεφτά και αυτά. (αυτά τα έχω δει :p) αλλά θέλω να μου πείτε από άποψης τεχνικής φύσεως. Δουλεύουν σωστά έχετε πρόβλημα συνέχεια; κτλ κτλ. Εχω και ένα poll παραπάνω...

Για διαφωτίστε με παρακαλώ. (Μονο όσοι έχουν επαναλαμβάνω!!!)

Ευχαριστώ!!!

GedoGt
28-10-2007, 15:44
Θα ακούσεις πολλά.
Η τελική επιλογή είναι δική σου.
Εγώ απλά θα σου πώ ότι μακράν το καλύτερο δίκτυο για ιντερνετ το έχει η Forthnet, δίνει και την μεγαλύτερη ταχύτητα εώς 24mbps.

Όσο αναφορά την τηλεφωνία, απο ποιότητα δεν μπορεί να συναγωνιστεί κανείς τον ΟΤΕ.
Οι άλλοι πάροχοι πάνω κάτω είναι στα ίδια.

Θα σου έλεγα να αποφύγεις εταιρείες καινούργιες στο χώρο, όπως Netone, On telecoms.

Απο την Vivodi μακριά.

Μπορείς να ενημερώθεις ακόμα περισσότερο στο www.adslgr.com

iraklis
28-10-2007, 16:07
Εγώ έκανα αίτηση για Forthnet 2play εδώ και 2 μήνες και ακόμα περιμένω

WolfRathmA
28-10-2007, 21:31
Παιδια νομιζω οτι θα παω για ON...

Αυτο με τα port forward που ειχε ακουστει ισχυη; Οτι δε μπορεις να κανεις;

Ακουω ακομα προτασεις.....

badboyfriend
09-11-2007, 20:21
Η on από το καλοκαίρι νομίζω αφήνει να ανοίγεις ports (υπάρχει σχετική ανακοίνωση στο site τους. Αλλά μην περιμένεις και πολλά από υπηρεσίες. Ενα φίλος που έχει δεν λειτουργούν ποτέ και τα 3 μαζί. Ή τηλέφωνο θα έχει, ή ιντερνετ, ή τηλεόραση. Άντε στην καλύτερη 2 στα 3 :Ρ

Η netone δεν είναι καινούρια εταιρία όπως αναφέρθηκε. Απλά δεν ήταν γνωστή σε εμάς γιατί παρήχε υπηρεσίες μόνο σε εταιρίες.
Εγώ έχω μια βδομάδα που έβαλα (έκανε 14 εργάσιμες για την ενεργοποίηση). Συγχρονίζω στα 16/1mbps, κατεβάζω σταθερά με 1673kB/s, το τηλέφωνο ακούγεται καθαρότατα και έχουν πολύ καλή τεχνική υποστήριξη τις μια δυο φορές που τους χρείαστηκα. Με πήραν μάλιστα και τηλέφωνο να ρωτήσουν αν διορθώθηκε το πρόβλημα που είχα.

Forthnet δε θα συνέστηνα σε κανέναν αυτή την περίοδο. Η εταιρία είναι ένα μπάχαλο αυτό τον καιρό. Δώσαν την προσφορά του Ιουνίου και δεν ήταν έτοιμοι να εξυπηρετήσουν τον κόσμο που έκανε αίτηση και τώρα τρέχουν και δε φτάνουν. Όσο για τα ΕΩΣ 24mbit μόνο αν είσαι δίπλα στο κτήριο του ΟΤΕ θα τα πιάσεις - και με τόσο κόσμο δύσκολο να κατεβάζεις με 20 ακόμη και αν συγχρονίσεις τόσο ψηλά.

Εν πάσει περιπτώσει, καλύτερα να μπεις στο www.adslgr.com και να διαβασεις τις εντυπώσεις των πελατών της κάθε εταιρίας

WolfRathmA
09-11-2007, 22:04
Συγχρονίζω στα 16/1mbps, κατεβάζω σταθερά με 1673kB/s

Μεσα στο dslam μενεις με τον υπολογιστη σου;:bgrin2:

badboyfriend
09-11-2007, 22:11
Χεχε όχι αλλά έχω πολύ καλή γραμμή (είναι και τύχη αυτο). Μένω γύρω στα 500 μέτρα. Πάντως απ' ό,τι βλέπω στο adslgr δεν είμαι ο μόνος που πιάνει αυτές τις ταχύτητες.
Φυσικά άλλο να σου λέει η εταιρία μέχρι 16 και να είσαι στα 15-16 και άλλο να σου λέει μέχρι 24 και να πιάνεις 12-14. Α, επίσης η νετονε (λέγεται) ότι θα δώσει και tv αρχές του 2008, αν αποτελεί αυτό σημαντικό κριτήριο για σένα.

Πάντως όλα αυτά (και του προηγούμενου ποστ) είναι προσωπικές απόψεις αποκλειστικά.

panelix
09-11-2007, 22:31
To kalitero double play to dinei i forthnet kai to kalitero triple play i on...