PDA

View Full Version : Πόσοι θα πάρετε το PS Vita?



Dragonpaul
21-08-2011, 22:06
Ανοιγω αυτο το thread/poll για να δω γενικα τι σκεφτεται ο κόσμος για την αγορα του επερχομενου PS Vita. Προσωπικα εχω αρχισει να ψηνομαι και γι' αυτο επελεξα τη δευτερη επιλογη, αφου θα ηθελα πρωτα να δω την αποδοχη που θα εχει και γενικοτερα πως θα προχωρησει. Φαινεται σημαντικα δυνατο και μεχρι τωρα μοιαζει να μπαινει στη μαχη με περισσοτερες προϋποθεσεις απο το PSP.

aladdin7
21-08-2011, 22:18
Ωραίο θέμα!
Αλλά δεν βάζεις και άλλη μια επιλογή στο poll: Θα μείνω με το PSP που ήδη έχω για να ψηφίσω και εγώ!!!! :a050:

Dragonpaul
21-08-2011, 22:21
Χα χα χα...
Ρε γμτ, μου αφησε στον τιτλο το ονομα "TEST". Δε μπορω να το αλλαξω. Μπορει να το κανει καποιος mod και να βαλει το "Πόσοι θα πάρετε το PS Vita?"

hakoo
21-08-2011, 22:22
+rep για το τοπικ
Λοιπον, δευτερη επιλογη για μενα, το εχω δει παρα πολυ ζεστα προσωπικα αν και ποτε δεν ημουν τοσο του φορητου gaming.
Τους λογους τους εχω αναλυσει και στο παρελθον, θεωρω οτι σαν piece of hardware εχει ολες τις προυποθεσεις να ικανοποιησει καθε ειδους gamer, αν υποστηριχθει σωστα φυσικα εξου και δεν θα ειναι day one για μενα.
Η τιμη του ειναι ενα μεγαλο +, πολυ πιο ανταγωνιστικο απο τα τηλεφωνα για μενα και που και την διπλασια τιμη εχουν, και περιοριζουν τις επιλογες των παιχνιδιων. Δεν θεωρω οτι portable gaming=casual gaming, θελω να εχω επιλογες και για κατι πιο hardcore.

edit
Παυλο εβαλα τον τιτλο που ειχες στο OP

Dragonpaul
21-08-2011, 22:28
^^ Kαι απο εμενα rep για την αμεση διορθωση του τιτλου.
Oσον αφορα σε αυτο που εγραψες, γενικοτερα συμφωνω. Αν και για εμενα η διασκεδαση ειναι ανεξαρτητη απο το αν ειναι hardcore ενα παιχνιδι ή οχι, δε θα με χαλασει να συνδιαζονται και τα δυο.

Desmond
21-08-2011, 22:44
Τα handheld μου ήταν πάντα αδιάφορα.Απλά δεν...
Δεν το αποκλείω, αλλά μάλλον δεν θ'ασχοληθώ.

dimitrisasp
21-08-2011, 22:46
Eγω ψηφισα <<Θα το πάρω, αφου δω πως θα παει, τα παιχνιδια που θα βγουν και γενικοτερα την πορεία του.>>

Τα λεει ολα νομιζω. Κανα χρονο θα το αφησω να υπαρχει απλα να δω τι παιζει και μετα λογικα αγορα..

jimspy
21-08-2011, 23:25
......den nomizo na asxolhtho me to ps vita opos k den exo asxolhthei pote me alles forhtes ''paixnidomhxanes''....

the master
22-08-2011, 00:05
οχι απο μενα απλα ειναι σαν να εχεις ενα mini ps3 κατι το οποιο δε μου χρειαζεται

jk_blue_tiger
22-08-2011, 00:07
Ουδεποτε ειχα φορητη κονσολα, δεν νομιζω τωρα στα "γεραματα" να αλλαξω γνωμη.
Παντως αυτο που εκανε η Sony και εβαλε μοχλους αντι για τον καθιερωμενο σταυρο με κανει να θελω να την δοκιμασω.

Dragonpaul
22-08-2011, 00:08
Φιλιππε, ομως άλλα παιχνίδια έχει το ένα και αλλα το άλλο.

the master
22-08-2011, 00:13
πολλα απο του πσ3 θα βγουν κ στο βητα (killzone ,resistance κ.α.)
οποτε δε με πολυψηνει

ειναι και το οικονομικο βεβαια

grip
22-08-2011, 01:28
Η επιλογή ''το φορητό gaming δεν μου ταιριάζει'', μου έκατσε κουτί.

NickTG
22-08-2011, 03:01
Αν και δεν έχω λεφτά θα τα πάρω και τα 2.

mixaliscrete
22-08-2011, 16:00
όταν το είδα στην Ε3 κόλλησα αμέσως αλλά θα το αφήσω μόλις κυκλοφορήσει να δω πως θα πάει και μετά θα πάω για αγορά!!:a068:

Valkyre
22-08-2011, 17:08
Πρωτα θελω να δω και μετα θα τα σκασω. θελω να βεβαιωθω οτι το Vita δεν θα ειναι ενα καινουργιο PSP χωρις χαρακτηρα και ουσιαστικα νεα IPs. Αμα δω οτι η Σονυ το προσεχει καθωσπρεπει και οτι προσφερει κατι καινουργιο εκτος απο ενα φορητο μηχανημα που παιζει ports και spin offs παιχνιδιων του PS3 τοτε ειναι σιγουρο οτι θα το παρω. Αλλα ακομα πρεπει να με πεισει...

tonybsg
22-08-2011, 17:15
Δεν νομίζω να ασχοληθώ... :)

ps4
22-08-2011, 19:45
Day one αγορα για μενα. Ειμαι φαν του gaming αλλα ΚΑΙ του φορητου gaming (εχω ηδη 2 psp χιλιαρια) και θα το παρω με την καμια. Uncharted οπου νανε, οπου θελω οτι ωρα νανε και οπως νανε;;;;;; HELL YEA.......... για να μην γραψω και τα υπολοιπα καλουδια που εχει. Wifi 3g αγορα. :)

PDS
22-08-2011, 20:55
Οσο περναν τα χρονια ο ενθουσιασμος για νεα hardware(ειτε μιλαμε για φορητα,ειτε για νεες κονσολες) ειναι μικροτερος(μεγαλωνουμε:p),αλλα το Vita με ψηνει οσο δεν με εψησε ποτε κανενα φορητο μεχρι σημερα.
Oποτε 90% day one.

GedoGt
22-08-2011, 21:20
Θα το πάρω.
1 εβδομάδα Χριστούγεννα, 1 εβδομάδα Πάσχα και 3 εβδομάδες καλοκαίρι στο γυναικοχώρι θα τα βγάλει τα λεφτά του.(ελπίζω)

WolfRathmA
23-08-2011, 07:02
Θα το παρω! Αν εχω λεφτα! LOL!

etnica12345
23-08-2011, 13:50
δε νομιζω να το παρω, τουλαχιστον οχι κατευθειαν! θελω πρωτα να το δω απο κοντα κ μετα ισως...αλλα γενικα δεν ειμαι fan του gaming on the move. θα δειξει..

mihalis13
23-08-2011, 14:05
Δεν θα το πάρω ποτέ δεν ήμουν φαν του φορητού gaming(η τελευταία φορητή κονσόλα μου ήταν το game gear :P ) Έχοντας δοκιμάσει και το PSP από γνωστό μου που το είχα δανειστεί όσο ήμουν στρατό μου φαινόταν πολύ κουραστικό!!Κανα χαλαρό game μόνο στο κινητό(και εκεί σπάνια παίζω)

Nek_Food
30-08-2011, 18:15
Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα το πάρω και αυτό το φορητό, μιας και έχω μία ιδιαίτερη σχέση με τα φορητά συστήματα διασκέδασης, άσχετα αν το βάρος αυτή την περίοδο το έχω ρίξει στις "σαλονάτες" κονσόλες. Γεγονός πάντως παραμένει για μένα ότι δεν θα το αγοράσω (μάλλον) day1 μιας και γενικά ειδικά στα ηλεκτρονικά/μηχανήματα δεν είμαι από τους λεγόμενους early adopters που πληρώνουν αδρά κάτι νέο. Συνήθως περιμένω κάποιο γενναίο price drop και κάποια όμορφη προσφορά για να αγοράσω κάτι που ήδη έχει αποδείξει την αξία του και ότι έχει κάτι (games κυρίως) να μου προσφέρει. Οπότε η αγορά του θα γίνει λογικά μετά από κάνα εξάμηνο ίσως και χρόνο που θα είναι στην αγορά και θα έχει αφενός πέσει η τιμή του, αλλά θα μπορώ και να βρίσκω καλά και φτηνά παιχνίδια (είτε από προσφορές καταστημάτων - εταιρειών, είτε από μεταχειρισμένα κλπ).

enstikto
30-08-2011, 18:41
Λογικά θα το πάρω. Το αν θα είναι day 1 η αργότερα θα καθοριστεί κυρίως από το αν τα τροπαια του συμψηφιζονται με τα τροπαια του ps3....

messi10
30-08-2011, 19:41
Και απο 'μενα αγορα, οχι Day 1, αλλα μετα απο κανα 2μηνο.

jimkog
30-08-2011, 20:28
θα το παρω σκετο δεν υπαρχει??? :Ρ

Avenger_Seraphim
31-08-2011, 16:36
Σίγουρη αγορά απο μένα, αν μπορέσω Day 1!!! Είμαι φαν των φορητών κονσολών και ειδικά του PSP XD Λογικά το PS vita δεν θα με απογοητεύσει αφου και σε αυτό θα κυκλοφορήσει Kingdom Hearts game XD Για να μην μιλησω για το Shinobido 2 XD τι αλλο θέλω;

ΥΓ: Ένα Naruto game xD και Valkyria chronicles :P

messi10
31-08-2011, 17:37
θα το παρω σκετο δεν υπαρχει??? :Ρ

Αν δεν το παρεις day 1, πας στην 2η επιλογη.



Οσον αφορα αυτο ''Τώρα με την σημαντική πτώση τιμής του 3DS, μάλλον θα στραφώ στη Nintendo.'' βλεπω οτι εχει πολυ ''ζητηση''....:a045: 3DS Failed:e040fdd:

dimitrisasp
31-08-2011, 18:41
Καλα το 3DS το βλεπω να τρωει σκονη αν ισχυουν οι φημες για κατι μετατροπες που του σχεδιαζουν (για δευτερο αναλογικο μοχλο κλπ). Η Nintendo κανει κουτσουκελες..

ilias78
17-09-2011, 01:18
θα το παρω οταν κ εφοσον η τιμη του πεσει αισθητα. 260 ευρω για φορητο (229 λιρες απο το amazon για το απλο wi-fi), μαλλον ειναι πολλα.

sacram73gr
17-09-2011, 01:47
δεν νομιζω η σονυ μου κλειδωσε το ακκουντ που ειχα πσπ και 2 πσ3 δεν θελω να της δωσω ουτε ευρω ξανα λυπαμαι...!!

Commando
01-02-2012, 17:08
το πρωτο psp δεν το πηρα και δεν μυ πολυαρεσε κιολας...αλλα αυτο το ειδα σ ενα αλλο θεμα του psvista ειδα ενα σχεδιο που μαζευτε η οθονη γυρω γυρω αν ειναι ετσι θα πρεπει να ειναι πραγματικα πανεμορφο και πολυ μπροστα...εγω ειμαι της αποψης να δω πρςτα πως θα παει τι παιχνιδια θα βγαλει τι δυνατοτιτες θα εχει και αν με καλυψει να το παρω...βεβαια εξαρταται και απο το θεμα της τιμης αποτι ειδα καποιοι λενε πως θα ειναι στα 250-299 ευρω αν μου προσφερει ολα τα παραπανω με μια τετοια τιμη πολυ πιθανον να το παρω...αν βεβαια βγει με μια τιμη 300+ οπως π.χ. στα 400 σε καμοια περιπτωση δεν θα το παρω...

geogoku
03-02-2012, 02:25
Οταν παρουσιαστηκε και ειδα καποια πραγματα που ηθελα ειχα πειστει για day 1 αγορα.μετα το launch στην Ιαπωνια κ τις ασχημες πωλησεις απο την δευτερη εβδομαδα κ μετα δεν κρυβω οτι προβληματιστηκα με το να το αγορασω γρηγορα.

Βασικα σκεφτομαι να το αφησω για χριστουγεννα 2012 που μεχρι τοτε θα εχουμε δει την πορεια του κ στην Αμερικανικη αγορα αλλα κ στην Ευρωπη.Ισως γλυτωσω κ την πιθανοτητα ενος γρηγορου price cut αλα 3DS σε περιπτωση που δεν παει καλα κ σε συνδιασμο με τα χριστουγεννα θα πετυχω καποια καλη προσφορα μιας κ τα launch games που θα βγουν τωρα θα εχουν πεσει πολυ.

γενικα συνεχιζω να ειμαι αισιοδοξος για το PS VITA αρκει βεβαια να γινουν κ οι κινησεις που πρεπει.

απο περιεργεια επισης θα ηθελα να ηξερα ποσοι θα παρουν την 3g εκδοση.Εγω προσωπικα θα προτιμησω την Wifi only.

υ.γ. : ψηφισα την δευτερη επιλογη

dark
12-02-2012, 23:28
Εγώ θα το παρω!!! Έκανα preorder... Είχα και το psp και το έδωσα στα ανίψια μου... Το PSVITA όμως θα το κρατήσω. Μου την δίνουν πολύ οι δυνατότητες του. Πιστεύω ότι θα υποστηριχθει και θα πάει πολύ καλά και θα βγουν παιχνιδάρες γι' αυτό.

Starlord
13-02-2012, 16:47
Δεν με πολυσυγκινεί το φορητό gaming και το PSP μάλλον σκόνη μαζεύει. Άσε που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει «σάλιο» ούτε για παιχνίδι του «κανονικού» PS3 πόσο μάλλον για τέτοιες αγορές.

anretal
17-02-2012, 20:11
δεν νομιζω η σονυ μου κλειδωσε το ακκουντ που ειχα πσπ και 2 πσ3 δεν θελω να της δωσω ουτε ευρω ξανα λυπαμαι...!!

Γιατι σε μπαναραν ?

Εγω Παω για day one θα σας πω εντυπωσεις

Spiros20
18-02-2012, 00:36
Εγω έλεγα δεν θα το πάρω αλλα δεν μπορω άλλο. Έχεις αυτο το αίσθημα μέσα σου, ενα άγχος και τελικα δεν αντεξα και πήγα Πλαίσιο που έχει το ωραίο πακετάκι με το Uncharted και την κάρτα στα 289 και πήγα και μου λένε ότι θα το κοιτάξει να δει γιατι υπάρχει πλέον μικρή διαθεσιμότητα αλλα έχουμε βγάλει ενα καινούργιο με τα ίδια πράγματα αλλα διπλάσια κάρτα μνήμης (16GB) στα 299 ευρω. Του λέω βάλε αυτο. Έδωσα 31 ευρω και τώρα περιμένουμε.
Σκέφτομαι λίγο για τα μικρά κουμπιά μιας και έχω αρκετά μεγάλα χέρια, αλλά πιστεύω να συνηθιστεί.

Eddy_Gordo
18-02-2012, 01:24
το μηχανημα με ψηνει ιδως για ταξιδια κλπ ειναι πολυ καλη παρεα (εδω ηταν το πι ες πι αυτο δεν θα ειναι; ) το θεμα ειναι οτι λεφτα και δουλεια πλεον δεν υπαρχουν

dewarsad
25-02-2012, 17:59
Το πηρα day1 299 απο το ΠΛΑΙΣΙΟ μαζι με την 16αρα και το Uncharted. Μεχρι στιγμης δεν μπορω να πω οτι εχω ενθουσιαστει, οσο πχ ειχα ενθουσιαστει με το Psp!!!!

TASSOS
25-02-2012, 21:06
Το πηρα day1 299 απο το ΠΛΑΙΣΙΟ μαζι με την 16αρα και το Uncharted. Μεχρι στιγμης δεν μπορω να πω οτι εχω ενθουσιαστει, οσο πχ ειχα ενθουσιαστει με το Psp!!!!

Πως και ετσι φιλε μου γιατι ? Σκεφτομαι να το παρω για αυτο σε ρωταω,εχει βγαλει τα γνωστα προβληματα?

stratheo
25-02-2012, 21:08
Εκτός ότι το φορητό gaming δεν με εκφράζει, έχει λίγο καιρό που πήρα το PS3.

dewarsad
25-02-2012, 21:33
Πως και ετσι φιλε μου γιατι ? Σκεφτομαι να το παρω για αυτο σε ρωταω,εχει βγαλει τα γνωστα προβληματα?

Φιλη....:) Oxi ισα ισα...απλως περιμενα τα παιχνιδια να εχουν πιο.....PS3 γραφικα (συμφωνα με αυτα που διαβαζα) ομως πιστευω οτι ειναι κατι μεταξυ PS2 & 3, ενω πχ στο Uncharted δεν μου αρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ το ηλιθιο συστημα στοχευσης, οπως και το πως "σηκωνεις" αντικειμενα κλπ, πιο πολυ σε μπερδευει στην αρχη δειχνοντας σου οτι μπορεις να το κανεις ειτε με τον κλασσικο τροπο (κουμπια) ειτε με τον "καινουριο" (touch). Αυταααα!!! :)

Avenger_Seraphim
25-02-2012, 22:38
Φιλη....:) Oxi ισα ισα...απλως περιμενα τα παιχνιδια να εχουν πιο.....PS3 γραφικα (συμφωνα με αυτα που διαβαζα) ομως πιστευω οτι ειναι κατι μεταξυ PS2 & 3, ενω πχ στο Uncharted δεν μου αρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ το ηλιθιο συστημα στοχευσης, οπως και το πως "σηκωνεις" αντικειμενα κλπ, πιο πολυ σε μπερδευει στην αρχη δειχνοντας σου οτι μπορεις να το κανεις ειτε με τον κλασσικο τροπο (κουμπια) ειτε με τον "καινουριο" (touch). Αυταααα!!! :)

Πιστεύω οτι στη στόχευση βοηθάει πολύ η κίνηση, για να στοχεύεις με ακρίβεια. Δλδ εγω που δεν στοχευω καλα με τον αναλογικό, με έχει σώσει πολλές φορές. Εκει που είναι σπαστικό, είναι οταν σκαρφαλώνεις, και είσαι ξαπλωμένος σε κρεβάτι, και μπερδεύεται και πηγαινοέρχεται ο Νέητ, ή οταν προσπαθείς να ισορροπήσεις. Αμα κάθεσαι ακίνητος στη στόχευση δεν την επηρεάζει καθόλου, και στοχεύεις με τον κλασσικό τρόπο.

dewarsad
26-02-2012, 00:04
Καλα για το σκαρφαλωμα+ξαπλωμα σε κρεβατι, καναπε, κλπ δεν το συζητω!!!! ΟΚ τους καταλαβαινω οτι ηθελαν με ενα παιχνιδι (ΔΥΝΑΤΟ ΑΠΟ οποιαδηποτε αποψη) να μας δειξουν τις δυνατοτητες του vita αλλα νομιζω οτι τελικα το παρακαναν!!!!

PDS
26-02-2012, 18:28
Φιλη....:) Oxi ισα ισα...απλως περιμενα τα παιχνιδια να εχουν πιο.....PS3 γραφικα (συμφωνα με αυτα που διαβαζα) ομως πιστευω οτι ειναι κατι μεταξυ PS2 & 3,

Δεν ειναι μεταξυ ps2 και ps3.

Δες και αποφασισε που ακριβως βρισκεται το Vita.


ps2 launch titles.
http://bulk.destructoid.com/ul/user/2/25509-106559-eternalringimage2jpg-468x.jpg

ps3 launch titles.
http://www.ps3news.de/wp-content/uploads/2007/11/resistance-fall-of-man-20071109045440906.jpg

psvita launch titles.
http://static2.videogamer.com/videogamer/media/images/psp2/uncharted_golden_abyss/screens/uncharted_golden_abyss_5_605x.jpg


Eγω θεωρω οτι το psvita εχει καλυτερα γραφικα απο το ps3 στο launch του.Δεν υποστηριζω οτι εχουν τις ιδιες δυνατοτητες,αλλα σιγουρα ειναι πιο κοντα στο ps3 απ'οτι στο ps2.

james9
26-02-2012, 19:00
να πω κ εγω οτι δεν συζηταμε σε σωστη βαση αν επικεντρωνομαστε στα γραφικα τα οποια ειναι αναμφισβητητα εντυπωσιακα και αυτο αρκει . το θεμα ειναι αν αξιζει να δωσει καποιος 300€ για να το παρει . και η απαντηση απο μενα ειναι οχι εντελως υποκειμενικα.

ειχα παρει πολυ νωρις το psp (οχι day 1) αλλα και μεχρι πριν κανενα μηνα που το πουλησα δεν μπορω να πω οτι εβγαλε τα λεφτα του. οχι οτι δεν επαιξα -το αντιθετο - και ταινιες ειδα και μουσικη ακουσα ,αλλα....τι μου εμεινε απο αυτη τη "συμβιωση" ? 2 god of war , ενα silent hill , το locoroco που λατρεψα και αντε 2-3 ακομα. αυτο που λειπει απο τις παιχνιδοκονσολες της sony ειναι τα παιχνιδια και μιλαω για ενηλικα παιχνιδια και δεν μιλαω για πορτ απο αλλες κονσολες. δηλαδη να το αγορασω σημερα να παιξω 10 ωρες το uncharted και μετα? εκτος αυτου καποια games οσο πετυχημενα να τα μεταφερεις σε φορητο παντα λες "αχ να το επαιζα στην tv αυτο" και αυτο ειναι ενας λογος που παρατησα το Peace walker και το ξεκινησα τωρα στο ps3.

ισως να ειναι και θεμα ηλικιας που δεν ενθουσιαζομαι ευκολα πια αλλα δεν θεωρω οτι το launch line up δικαιολογει την αγορα του προς το παρον. θα ηθελα να δω west rpgs τα οποια σε μια φορητη παιζονται πολυ πιο ευκολα απο fps και θα τραβηξουν σιγουρα και κοσμο.

PDS
26-02-2012, 19:04
Σαφως και τα παιχνιδια ειναι αυτα που μετρανε περισσοτερο,αλλα ειναι λαθος να γκρινιαζουμε απο τωρα.Και παλι θεωρω καλυτερο το launch του psvita απο αυτο του ps3.Θα δουμε στο μελλον βεβαια κατα ποσο θα εμπλουτιστει η βιβλιοθηκη του και τοτε θα κρινουμε.

the master
26-02-2012, 19:18
Σαφως και τα παιχνιδια ειναι αυτα που μετρανε περισσοτερο,αλλα ειναι λαθος να γκρινιαζουμε απο τωρα.Και παλι θεωρω καλυτερο το launch του psvita απο αυτο του ps3.Θα δουμε στο μελλον βεβαια κατα ποσο θα εμπλουτιστει η βιβλιοθηκη του και τοτε θα κρινουμε.

Εμένα παντως δεν με εντυπωσίασε,ακόμα πιστεύω ότι το 3de είναι καλυτερο.

PDS
26-02-2012, 19:25
Εμένα παντως δεν με εντυπωσίασε,ακόμα πιστεύω ότι το 3de είναι καλυτερο.

Αποψεις.
Δεν το θεωρω θεικο,απλα καλυτερο του ps3.

Dragonpaul
26-02-2012, 19:52
Το θεμα ειναι το εξης κατα τη γνωμη μου την οποια εχω εκφρασει ξανα. Πλεον, δεν ειναι τοσο μεγαλη η αναγκη για φορητο gaming σε κονσολα, οσο ηταν πριν καποια χρονια, τουλαχιστον. Μπορει τα παιχνιδια τα οποια υπαρχουν αυτη τη στιγμη σε κινητα να μην ειναι ιδιου επιπεδου σε γραφικα με το PSB ή το 3DS, ομως εξυπηρετουν μια χαρα το σκοπο τους, ο οποιος ειναι η διασκεδαση και το να περασει η ωρα οταν δεν ειμαστε σπιτι. Αν δωσουμε ενα σκοπο στο φορητο gaming, αυτος δεν ειναι, κατα κυριο λογο, το να περασει η ωρα εκτος σπιτιου; Οκ, σε πολλες περιπτωσεις αντικαθιστα την αναγκη για gaming οταν βρισκομαστε σε διακοπες και δε μπορουμε ασφαλως να παιξουμε στη κονσολα του σαλονιου μας, αλλα, δυστυχως, οι διακοπες διεκδικουν ενα πολυ μικρο ποσοστο χρονου απο εναν ημερολογιακο χρονο. Στις υπολοιπες μερες, η φορητη κονσολα, υποτιθεται οτι χρησιμευει για να περνα η ωρα οταν ειμαστε "εκτος εδρας". Κατι που, πλεον, τα παιχνιδια των κινητων κανουν πολυ καλα και ας μην εχουν εφαμιλλα γραφικα (αλλα φτανουν κι αυτα σε καλο επιπεδο).
Καπου εκει εχουν αρχισει και ισορροπουν τα πραγματα. Πριν πολλα χρονια ειχαμε το Game Boy, το Game Gear, τα αλλα Game Boy, κλπ κλπ. Η εννοια φορητη κονσολα ηταν "συμπαγης" και "ανοθευτη". Δεν υπηρχε τιποτα αλλο που να σου εδινε τη δυνατοτητα να παιξεις on the go. Συνεπως, αν ηθελες να παιζεις στο δρομο, ε, θα επρεπε να προμηθευτεις ενα απο αυτα τα ογκωδη μηχανηματα (παντα εν συγκρισει με το μεγεθος ενος σημερινου κινητου). Επρεπε, φυσικα, να το κουβαλας και για να το κουβαλας, χρειαζοταν η αναλογη θηκη που δε βολευε και τοσο. Θυμαμαι ενα φιλο μου που ειχε παρει το Game Gear και ειχε ολοκληρη βαλιτσα για να κουβαλα αυτο και τα παιχνιδια. Εγω ειχα παρει μια, οχι τοσο μεγαλη, θηκη για το Game Boy μου την οποια φοραγα στη μεση με μια ζωνη. Οχι και πολυ λειτουργικη λυση. Οπως και να 'χει, αν ηθελες παιχνιδι στο δρομο, επρεπε να κουβαλας κατι τετοιο. Τωρα, ομως, αυτη η αναγκη εχει εκλειψει με την ελευση των πιο advanced κινητων συσκευων, τις οποιες, ουτως ή αλλως, κουβαλαμε μαζι μας. Εισαι στο τραινο; "Χτυπας" μια γυρα Tiny Wings (λατρευτο παιχνιδι). Περιμενεις στην ουρα μιας τραπεζας; Περνας κανα δυο πιστες στο Angry Birds (αλλο κολλημα αυτο). Και τωρα μη μου πει κανεις, ενηλικας τουλαχιστον, οτι κουβαλα στο δρομο το PSB, γιατι και να το κανει, θα αποτελει εξαιρεση!!!!!!!!
Θελω να πω απλα, οτι ειναι καθαρα θεμα ατοφιας διασκεδασης που, πλεον, αντλουμε και απο αλλου και οχι μονο απο τις φορητες κονσολες. Ομως, να πω οτι δε θεωρω αδικαιολογητη την αγορα ενος τετοιου μηχανηματος. Αλιμονο... Υπαρχουν ατομα που η δουλεια τους ειναι τετοια ;) που "επιβαλλεται" η αγορα του. Ατομα που κανουν πολλα επαγγελματικα ταξιδια και θελουν να εχουν μια καλυτερη ποιοτητα σε γραφικα απ΄ο,τι προσφερει ενα κινητο. Παιδακια που πανε σχολειο και στο διαλειμμα ασχολουνται με gaming και φυσικα δε μπορουν να εχουν κινητο, ποσο μαλλον ενα πανακριβο iPhone ή άλλο (για ονομα, μη με "κατηγορησετε" πως αποκαλω το φορητο gaming "παιδικο". Οχι εγω!!!!!!). Επισης, θα δικαιολογησω την αγορα φορητης κονσολας με την αιτιολογια του οτι καποιος ειναι fan της τεχνολογιας και απλα θελει να την εχει και that's it!!!!! Respect στον ανθρωπο αυτο και τελος.
Το επιχειρημα μου ειναι, λοιπον, οτι η αναγκη για gaming εξακολουθει να υφισταται -ή και να εχει μεγαλωσει-, αλλα αυτο δε σημαινει οτι εχει αυξηθει και η αναγκη για φορητες κονσολες. Η διασκεδαση ειναι διασκεδαση με ή χωρις αστραφτερα γραφικα και το gameplay ειναι gameplay, παλι ανεξαρτητως ποιοτητας γραφικων. Μου πηρε χρονια να το καταλαβω αυτο, αλλα, πλεον, το κατεχω και το υποστηριζω.

Α... και κατι τελευταιο. Μην απορησετε αν μια μερα πω "Το πηρα κι εγω". Χα χα....

hakoo
27-02-2012, 14:39
+rep στον Παυλο για τον κειμενο του, αν και διαφωνω!
Κατι αλλο παιδια, η remote play ειναι μια επισημη λειτουργια της συσκευης?
Δεν το εχω καταλαβει, επισης για τι εμβελεια μιλαμε?

mihalis13
27-02-2012, 15:46
Συμφωνώ με τον Παύλο και η αλήθεια αυτή είναι και το δείχνουν οι πωλήσεις των φορητών κονσολων.Θα πει πολύς κόσμος ότι όλοι αυτοί που προτιμάνε να παίζουν παιχνίδια στα κινητά τους δεν είναι power gamers, θα συμφωνήσω αλλά ένα ικανποιητικό ποσοστό από όλους αυτούς αν δεν υπήρχαν smartphones θα αγόρασε μια φορητή παιχνιδομηχάνη τώρα ούτε που το σκέφτεται.Επίσης η τιμή του είναι πολυ ακριβή ακόμα.Όπως λέει πολύς κόσμος γιατί να δώσω 300 για psvita ενώ με 250 μπορώ να έχω ps3?Και εγώ αν δεν είχα Ps3 την ίδια απορία θα είχα.

Avenger_Seraphim
27-02-2012, 17:58
^Nomizw oti to nintendo ds me 130 ekatomiria pwliseis diafwnei me to post auto. Enw oles oi konsoles oles exoun kanei mexri twra katw apo 100 an den kanw lathos.

Egw panta euxaristiomoun tis forites konsoles perissoteres apo tis oikiakes. Kai auto giati par'olo tis meiomenes dynatotites pou exoun se sxesi me ta PS3 kai Xbox px, katafernoun kai prosferoun paixnidia pou einai poly kalytera kai me perissotero periexomeno pleon. Oso parakseno kai an sas fainetai, perissoteres wres perasa sto PSP paizontas kingdom hearts (to opoio yper-agapw) para me opoiodipote allo paixnidi sto ps3 (akoma k me to naruto pou oloi kserete pisteuw oti einai apo ta agapimena mou). To Uncharted tou PSvita (mias kai to termatisa simera) kata ti diki mou tapeini apopsi, einai kalytero apo to Uncharted 3 gia diaforous logous pou tha analysw sto review pou grafw, kai as tou leipei to online (allwste sto UN3 den asxolithika kan me to online).

Den tha arnithw oti exw games sto kinito mou, opws angry birds , bust a move clones klp. Par'ola auta to angry birds to katevasa apo to PSN kai epaiza kanonika apo to PSP mou, k oxi sto kinito :P Isws eimai apo tous ligous pou thewroun tin yparksi tou kinitou APOKLEISTIKA gia epikoinwnia kai oxi gia kapoio allo logo (kai gia periigisi sto internet an thelw na koitaksw to mail mou kai den exw prosvasi se ypologisti).

To PSP to eperna kanonika sti sxoli kai epaiza sta dialeimata i kathws pigaina (mias kai xreiazomoun 45 lepta na paw) kai eite akouga mousiki eite epaiza kapio game pou ithela. Kai tis epomenes meres eida stin taksi alla 4 psp na pigainoerxontai. To Psvita akoma den niwthw aneta na to metaferw, alla ekane k auto to taksidaki tou :P

Zitw siggnwmi gia ta greeklish alla den exei to laptop auto ellinika >.<

anretal
27-02-2012, 18:26
Ρε παιδια το οτι οι εποχες δενε ειναι τοσο καλες για φορητο gaming καταρριπτονται απο το γεγονος οτι το 3ds εγινε η κονσολα με τις γρηγοροτερες Πωλησεις στην ιστορια. Αυτο δεν ειναι επιχειρημα ειναι γεγονος

Συμφωνω απολυτα με τον seraphim. Διαφωνω με το οτι το ps3 ειχε χειροτερα γραφικα στο launch και η συγκριση με μεταξυ uncharted golden abyss και resistance 1 δεν ειναι σωστη Πιστευω πως το uncharted 1 που ηταν αν θυμαμαι καλα Launch title εχει καλυτερα γραφικα απο το golden abyss.

Εμενα δεν με καλυπτει το casual gaming των smartphones και κανεις ποτε δεν πηρε κινητο για να παιζει απλα παιζει γιατι το εχει. οποτε δεν μπορω να θεωρησω hard core gamers η ακομα και gaming comunity τους κατοχους ios και android συσκευων.

Εγω θελω την ποιοτητα της home κονσολας μου στο φορητο και αυτο μονο το vita μπορει να το προσφερει....

PDS
27-02-2012, 18:35
Συμφωνω απολυτα με τον seraphim. Διαφωνω με το οτι το ps3 ειχε χειροτερα γραφικα στο launch και η συγκριση με μεταξυ uncharted golden abyss και resistance 1 δεν ειναι σωστη Πιστευω πως το uncharted 1 που ηταν αν θυμαμαι καλα Launch title εχει καλυτερα γραφικα απο το golden abyss.

Το uncharted του ps3 βγηκε ενα χρονο μετα,δεν ηταν launch title.
To ps3 σιγουρα δεν ειχε ποδοσφαιρακι επιπεδου fifa 12 του psvita ουτε ενα χρονο μετα.Το Resistance 3 δεν ειχε γραφικα επιπεδου Golden abyss γενικοτερα.

Στο ps3 βεβαια χρονο με το χρονο ειδαμε απιστευτη βελτιωση στον τεχνικο τομεα.Δεν πιστευω οτι θα γινει το ιδιο με το vita.Σιγουρα σε μικροτερο βαθμο.

messi10
27-02-2012, 19:16
Εμενα δεν με καλυπτει το casual gaming των smartphones και κανεις ποτε δεν πηρε κινητο για να παιζει απλα παιζει γιατι το εχει. οποτε δεν μπορω να θεωρησω hard core gamers η ακομα και gaming comunity τους κατοχους ios και android συσκευων.

Εγω θελω την ποιοτητα της home κονσολας μου στο φορητο και αυτο μονο το vita μπορει να το προσφερει....

Συμφωνω απολυτα.

Vicarious
27-02-2012, 21:02
Έχω πάνω κάτω την ίδια άποψη με τον Avenger_Seraphim.

Δλδ κι εγώ το κινητό μου το χρησιμοποιώ για επικοινωνία και για το GPS, και λίγο αν θέλω να δω κάτι στο ίντερνετ εκείνη την στιγμή και για λίγο. Δεν παίζω παιχνιδια στο κινητό, παρόλο που έχω την δυνατότητα. Επίσης όταν χρειάστηκε να κάνω 2 ταξίδια, πέρασα 2 ταινίες μέσα και τις είδα.

Στο λάπτοπ, σερφάρω και κάνω σχεδόν όλες μου τις δουλειές, εργασίες, μελέτες, ηχογραφήσεις, αλλά ούτε εκεί παίζω παιχνίδια. π.χ. πήρα το skyrim να δοκιμάσω αν το σηκώνει κτλ, και δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου. Συνέχεια έφτιαχνα αναλύσεις και ΑΑ. Οπότε το έστειλα και ησύχασα, και αποφάσισα ότι από δω και πέρα παιχνιδια μόνο σε κονσόλα.

Έτσι λοιπόν βλέπω και το vita. Μία συσκευή για gaming εκεί που δεν μπορείς να πάρεις το ps3, και θες κάτι παραπάνω από κινητό, και για περισσότερη ώρα.

FoT1KiS
29-02-2012, 17:56
Δεν νομίζω να το πάρω πότε ούτε και με ενθουσιάζει.
Δεν μου αρέσει πολύ το φορητό gaming.
Ένα psp εχω και αυτό το είχα πάρει παλιά για τον στρατό.

dewarsad
29-02-2012, 21:42
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πιστευω οτι δεν πολυ-αξιζει η αγορα του, τουλαχιστον ΟΧΙ ακομα, το Uncharted δεν μου πολυαρεσε, ΑΠΟ την αλλη το FIFA που επαιξα το ντεμο του, πιστευω οτι δεν εχει σχεδον σε τιποτα να ζηλεψει απο τα μεγαλα αδερφια του (PS3, X360), το RAYMAN ΑΠΛΑ ειναι "ολα τα λεφτα", απο εκει και περα....εχει μερικες πολυ εξυπνες εφαρμογες οπως το cliff diving & table football οι οποιες ομως δε νομιζω οτι ειναι ικανες να πεισουν καποιον για την αγορα του απο τωρα....(εκτος και εαν ειναι καμμενος,-η σαν εμενα) οοοταν πεσει η τιμη του σε κανενα 2μηνο ναι παρτε το, ομως για τωρα...μπαααα δε νομιζω Τακη (που λεει και η διαφημιση) :)

Oταν ΕΙΧΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ το Microvision ναι ηταν ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ....οταν ειχαν κυκλοφορησει τα GG+GB+LYNX ναι ηταν ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ....ΟΤΑΝ κυκλοφορησε το Psp ναι ηταν ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ....Οταν κυκλοφορησε το 3ds ηταν ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.....ΔΥΣΤΥΧΩΣ...Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ του vita αφορα ΕΞΕΛΙΞΗ!!!

PDS
29-02-2012, 21:47
Κανενα φορητο/κονσολα δεν αξιζει στην πραγματικοτητα στο launch.Παντα η αγορες αυτες ειναι για τους καμμενους(σαν και μενα:p)

ultra
29-02-2012, 22:14
Εγώ το πήρα και δεν το μετάνιωσα, σε αντίθεση με το 3ds..

stormare
09-03-2012, 00:34
Έχω και εγώ το δικό μου εδώ και μερικές μέρες.φοβερό μηχανιμα,πολύ ικανοποιημένος.

Sent from my MT11i using Tapatalk

ProEvo
23-10-2012, 12:05
Περηφανος κατοχος και εγω ενος Ps Vita απο χθες. Το μηχανημα ειναι αψογο και ο αριθμος των τιτλων που κυκλοφορουν ηδη ικανοποιητικοτατος. Για ολους τους υπολοιπους που φωναζουν γιατι μονο αυτο εχουν μαθει να κανουν θα θυμισω τι ελεγαν στην αρχη του PS3 (εδω ημασταν, οι παλιοι θυμουνται) και ακομη περισσοτερο στην αρχη του psp.
Αλλα ναι ξεχασα...η κονσολα θα αποκτησει αξια οταν "σπασει" για να καταναλωνουν χρονο και χρημα οι εταιριες και οι πιστοι οπαδοι να παιζουν τσαμπα και φυσικα να απαιτουν. Υπομονη λοιπον.

PDS
23-10-2012, 13:47
Το πηρες σε οκ εποχη απο την αποψη οτι υπαρχουν ηδη αρκετα παιχνιδια και εισαι κοντα σε καλες κυκλοφοριες.

messi10
23-10-2012, 18:35
εγω θα περιμενω τα Χριστουγεννα, λογικα θα υπαρχουν εστω μικρες προσφορες!

Gazof
23-10-2012, 19:38
Καλορίζικη η κονσόλα! :d055:

Καλά τα Χριστούγεννα πάντα παίζουν προσφορές, για την ώρα εκτός από αυτή (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=404319&postcount=5), καλή προσφορά έχω δει και στο site του Κωτσόβολου που από ότι λέει είναι web only προσφορά, που έχει 229 την 3G κονσόλα, εδώ (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10101938).

messi10
23-10-2012, 19:47
βασικα δεν με ενδιαφερει η 3G Version, εγω θελω να βρω καπου την wi - fi στα 200Ε ξερω γω ή με ενα καλο bundle να μην ξεπερναει τα 230Ε.

Thanks παντως!

Gazof
23-10-2012, 19:51
Τίποτα, να'σαι καλά! Η προσφορά στα Media είναι η καλύτερη στο wi-fi (αντί για 349 ευρώ έχει 100 ευρώ κάτω), αλλά είμαστε τόσο κοντά στα Χριστούγεννα που αξίζει όντως να περιμένεις για ίσως κάτι ακόμα καλύτερο. :d055:

odytsak
23-10-2012, 19:51
Μόλις μπει στο plus (από Νοέμβριο)
και αρχίσει να δίνει δωρεάν παιχνιδάκια θα χτυπήσω κι εγώ ένα.:whistle:

edit: Παναγιωτάκη αν το βιάζεσαι δες εδώ (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=404306&postcount=4), είναι στα 209 ευρώ.

messi10
23-10-2012, 20:09
πολυ καλη προσφορα αλλα επειδη δεν πολυ - βιαζομαι , θα περιμενω και βλεπουμε


θα δινα +ρεπ και στους 2 αλλα μ' αφηνει μονο στον Gazof! sorry...

ευχαριστω παιδια!

plakas
23-10-2012, 21:04
το πηρα να μου κανει παρεα στα ταξιδια !!! ακομα δεν ξεκινησα να ταξιδευω .οποτε και μενει κλειστο :D