PDA

View Full Version : Τα αυτοκίνητά μας!



Pages : 1 [2] 3 4 5

jimspy
11-09-2008, 22:23
εγω παιδια εχω το απολυτο αυτοκινητο....RENAULT CLIO 1400cc μοντελο 94......λιγο τρακαρισμενο πισω δεξια με μικροπροβληματα στα ηλεκτρικα.....αλλα εκει που εχω παει με αυτο δεν παει ουτε το Grand Cherokee....
oποιος ενδιαφερεται πωλειται 30002 Ε ακατεβατα

dspug7
11-09-2008, 22:26
ford sierra 2.0 dohc kai nissan navara d40.mia xara aytokinhta kai ta dyo.

golden321
16-09-2008, 17:24
peugeot 307 1400 90hp

opel astra 1400 97 hp

NitemareGR
17-09-2008, 03:36
Peugeot 106
http://www.greencarsite.co.uk/4sale/sales/PEUGEOT%20106%20ELECTRIC.jpg
den einai to diko m ayto sth foto,alla einai etc akrivws :) :) :)

cobradrama
17-09-2008, 08:48
ΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ SEAT IBIZA!!!!

http://i400.photobucket.com/albums/pp86/peripteras/SEATIBIZA.jpg

http://i400.photobucket.com/albums/pp86/peripteras/100_0026.jpg

X-NEC
17-09-2008, 22:07
ΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ SEAT IBIZA!!!!

Σβήσε την πινακίδα αν θες.

WolfRathmA
18-09-2008, 03:16
Η πινακιδα μου αρεσει που γραφει απο πισω. NBA :p ειναι το 2κ; Χαχα :D

X-NEC
18-09-2008, 04:12
Η πινακιδα μου αρεσει που γραφει απο πισω. NBA :p ειναι το 2κ; Χαχα :D

Είναι πινακίδα Θεσσαλονίκης 13 και πλέον ετών.

Φυσικά το 2K είναι! Ποιo άλλο; :angry:

Να είχαμε και εμείς καμια τέτοια!

Ποιος τυχερός θα έχει την πινακίδα ΝΒΑ 2009; :D

Papanick
18-09-2008, 04:54
Λες να γράφει και LIVE??? χαχα κάψιμο...

Γι αυτούς που ψάχνουν πόσο κάνει ένα service αλλαγής λαδιών μέσα σε ένα forum gia PS3, να θυμίσω ότι με ένα απλό τηλεφώνημα στο service μπορούν να μάθουν πάνω κάτω...

WeReWolF
26-09-2008, 12:02
VW Golf IV 1.6 16V Edition

cobradrama
05-10-2008, 12:16
ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ VIDEO ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ BMW E30 M5,ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΝΒΑ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ.
YouTube - BMW E30 M5-Paul Greece Drift

kosmios
16-10-2008, 13:19
audi a3 1.8TFSI 2008 facelift και γενικα ευχαριστημενος

hotsales73
13-11-2008, 01:15
απλα renault megane

jimspy
13-11-2008, 11:15
http://www.funny-games.biz/images/pictures/110-funny-car.jpg

molis to phra.....yeaahhh!!!

kosmios
13-11-2008, 11:17
http://www.funny-games.biz/images/pictures/110-funny-car.jpg

molis to phra.....yeaahhh!!!

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: καλοριζικο και καλοταξιδο.
ιπποδυναμι ποσα αλογα εχεις.

TopGunZ
15-11-2008, 11:31
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: καλοριζικο και καλοταξιδο.
ιπποδυναμι ποσα αλογα εχεις.

Ε δε φαίνεται? 1! (Αν και μάλλον πιάνεται για μισό) :D:D:D


Εδώ και λίγες μέρες τεστντραιβάρω ένα Σιροκάκι 160άρι.....

X-NEC
16-11-2008, 03:34
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: καλοριζικο και καλοταξιδο.
ιπποδυναμι ποσα αλογα εχεις.

Μάλλον μουλαροδύναμη έχει! :D



Εδώ και λίγες μέρες τεστντραιβάρω ένα Σιροκάκι 160άρι.....

Ελπίζω να είναι άσπρο!!! :bgrin2:

TopGunZ
17-11-2008, 10:19
Ελπίζω να είναι άσπρο!!! :bgrin2:

Εννοείται :D

kosmios
17-11-2008, 10:28
topgunz αν μιλας για το 2λιτρο μεσα αν μιλας για το 1,4 μακρια.γνωμη μου και αρκετων μηχανικων

TopGunZ
17-11-2008, 10:42
topgunz αν μιλας για το 2λιτρο μεσα αν μιλας για το 1,4 μακρια.γνωμη μου και αρκετων μηχανικων

Ή όπως λέμε στην πιάτσα, όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Δεν το λέω για σένα φίλε μου, αλλά όσο οι γιαπωνέζοι θα παίζουν με τα vtttitecivvt τους και για να κάνεις προσπέραση θα κατεβάζεις 7 σχέσεις σε 6τάχυτο κιβώτιο και οι αμερικλάνοι θα βγάζουν κινητήρες σε πολλαπλάσια του 3000, η Ευρώπη θα τουρμπίζει. Και το δρόμο τον έστρωσε το γκρουπ. Έχοντας οδηγήσει σχεδόν κάθε παραλλαγή του εν λόγω κινητήρα για αρκετά χλμ σε διάφορα αμαξώματα (πολυμορφικό, χάτσμπακ, εκτός δρόμου, μπερλίνα και τώρα σπορτ) μπορώ να σου πω πως δε σπάει, δε χαλάει, καίει λίγο, τραβάει σαν τρακτέρι και έχεις κόστος συντήρησης "απλου" αμαξιού. Εγώ θα έπαιρνα το δίλιτρο για πάρτη μου, άλλωστε στα τελευταία μου 3 αυτοκίνητα δεν έχω πέσει κάτω από τα 200 άλογα, αλλά για τεστ ντράιβ θα πάρεις αυτό που θέλει ο περισσότερος κόσμος, δλδ το 160άρι. Και τους "μηχανικούς" μην τους πολυ ακούς.

kosmios
17-11-2008, 10:46
Ή όπως λέμε στην πιάτσα, όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Δεν το λέω για σένα φίλε μου, αλλά όσο οι γιαπωνέζοι θα παίζουν με τα vtttitecivvt τους και για να κάνεις προσπέραση θα κατεβάζεις 7 σχέσεις σε 6τάχυτο κιβώτιο και οι αμερικλάνοι θα βγάζουν κινητήρες σε πολλαπλάσια του 3000, η Ευρώπη θα τουρμπίζει. Και το δρόμο τον έστρωσε το γκρουπ. Έχοντας οδηγήσει σχεδόν κάθε παραλλαγή του εν λόγω κινητήρα για αρκετά χλμ σε διάφορα αμαξώματα (πολυμορφικό, χάτσμπακ, εκτός δρόμου, μπερλίνα και τώρα σπορτ) μπορώ να σου πω πως δε σπάει, δε χαλάει, καίει λίγο, τραβάει σαν τρακτέρι και έχεις κόστος συντήρησης "απλου" αμαξιού. Εγώ θα έπαιρνα το δίλιτρο για πάρτη μου, άλλωστε στα τελευταία μου 3 αυτοκίνητα δεν έχω πέσει κάτω από τα 200 άλογα, αλλά για τεστ ντράιβ θα πάρεις αυτό που θέλει ο περισσότερος κόσμος, δλδ το 160άρι. Και τους "μηχανικούς" μην τους πολυ ακούς.


ωραια τοποθετηση εκανες απλα η γνωμη μου ειναι οτι οσο και να προχωραει η τεχνολογια εμενα με κολλαει το γεγονος του 1,4 να βγαζει τοσα αλογα.κατι θα βγαλει μετα απο κανα χρονο, για αυτο και εγω προτιμησα να παρω 1,8 tfsi με 160 αλογα για να ειμαι σιγουρος για τον κινητηρα μου.

Lefteris_X
17-11-2008, 10:47
Και όχι μόνο για το Scirocco (εδώ να σημειώσω ότι ακόμα δεν έχω real life εμπειρία μαζί του ακόμα), αλλά για κάθε κινητήρα στα 1300, 1400 που έχει υπερσυμπιεστή αλλά ΚΑΙ υπερτροφοδότη..................ο στρόφαλος τα βλέπει ΟΛΑ κανονικά....καθώς μιλάμε για 1300 1400 κυβικάκια...τι να σου κάνουν στην τελική;

Και πάει να το φτιάξει έξτρα ο κάθε λακαμάς, και μετά αναρωτιέται "γιατί ρε γμτ καρφώθηκαν οι μπιέλες στο παρμπρίζ;" ή "γιατί σκατά έσπασε το σασμάν;"....

Δεν έχουν μεγάλες ανοχές αυτά τα μοτεράκια....άλλωστε απευθύνονται για πιο νεαρές ηλικίες, μην πω για πρώτο αμάξι (καλά εντάξει δύσκολο για την ελληνική οικονομική πραγματικότητα). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι ένα "έτοιμο φτιαγμένο, απο μαμά, απο το εργοστάσιο" για τον πιτσιρικά (πχ τον Άγγλο, Γερμανό, Ιταλό, και Έλληνα με ευκατάστατη αρκετά οικογένεια) που δεν θέλει να σκάσει έξτρα χρήματα να πειράξει το πρώτο του αμάξι. Για αυτό και λειτουργεί με λίγες ανοχές. (εντάξει δεν λέω ότι δεν μπορείς να το πας 200 αλογάκια στον τροχό, αλλά μην περιμένεις να μην τσιμπάει λάδια, οι βαλβίδες να τα δούν όλα σιγά σιγά κλπκλπ, όπως άλλωστε γίνεται ΜΕ κάθε μοτέρ που πειράζεται)....



Λευτέρης

kosmios
17-11-2008, 10:50
Και όχι μόνο για το Scirocco (εδώ να σημειώσω ότι ακόμα δεν έχω real life εμπειρία μαζί του ακόμα), αλλά για κάθε κινητήρα στα 1300, 1400 που έχει υπερσυμπιεστή αλλά ΚΑΙ υπερτροφοδότη..................ο στρόφαλος τα βλέπει ΟΛΑ κανονικά....καθώς μιλάμε για 1300 1400 κυβικάκια...τι να σου κάνουν στην τελική;

Και πάει να το φτιάξει έξτρα ο κάθε λακαμάς, και μετά αναρωτιέται "γιατί ρε γμτ καρφώθηκαν οι μπιέλες στο παρμπρίζ;" ή "γιατί σκατά έσπασε το σασμάν;"....

Δεν έχουν μεγάλες ανοχές αυτά τα μοτεράκια....άλλωστε απευθύνονται για πιο νεαρές ηλικίες, μην πω για πρώτο αμάξι (καλά εντάξει δύσκολο για την ελληνική οικονομική πραγματικότητα). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι ένα "έτοιμο φτιαγμένο, απο μαμά, απο το εργοστάσιο" για τον πιτσιρικά (πχ τον Άγγλο, Γερμανό, Ιταλό, και Έλληνα με ευκατάστατη αρκετά οικογένεια) που δεν θέλει να σκάσει έξτρα χρήματα να πειράξει το πρώτο του αμάξι. Για αυτό και λειτουργεί με λίγες ανοχές. (εντάξει δεν λέω ότι δεν μπορείς να το πας 200 αλογάκια στον τροχό, αλλά μην περιμένεις να μην τσιμπάει λάδια, οι βαλβίδες να τα δούν όλα σιγά σιγά κλπκλπ, όπως άλλωστε γίνεται ΜΕ κάθε μοτέρ που πειράζεται)....



Λευτέρης

σωστοτατος ο φιλος λευτερη .μου αρεσει γιατι παντα με συμπληρωνεις:angry::angry::angry::angry:

TopGunZ
17-11-2008, 10:51
Ο 1.8 αυτήν τη στιγμή είναι το κόσμημα του γκρουπ. Τα χαρακτηριστικά του και η τεχνολογία του είναι κορυφαία, αλλά υποσκελίζεται από τα τα-κάνω-όλα 14άρια. Αλλά και αυτά δεν μασάνε. 3-4 χρόνια τώρα με τον πρώτο, τον 170άρη στο Golf GT, έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους, μετά τις παλινωδίες με τους FSi το γκρουπ έβαλε μυαλό.

EDIT: Μετά είδα το ποστ του Λευτέρη. Φυσικά και έχεις δίκιο στο θέμα του πειράγματος, δεν είναι για τον ενθουσιώδη και ώριμο οδηγό, παρά μια φθηνή λύση για τον πιτσιρικά που θέλει να μυηθεί στο άθλημα, αλλά και για τον συνειδητοποιημένο αγοραστή που δε θέλει να πληρώνει τα μαλλιοκέφαλά του για να μπορεί να κάνει μια προσπέραση χωρίς να θέτει σε κίνδυνο την οικογένειά του, κάθε νέα τεχνολογία δεν απευθύνεται αμιγώς σε εμάς που έχουμε μια πιο...ερωτική σχέση με το αμάξι. Αλλά για το θέμα αξιοπιστίας έχεις άδικο, ψάξε λίγο τι παίζει με τους εν λόγω κινητήρες (και "ψάξε" δεν εννοώ το μαστρο Μήτσο της γειτονιάς).

Σημασία δεν έχει απλά η δύναμη, ας πούμε για το στρόφαλο που λες, είτε βλέπει 25 κιλά ροπής από 1400 κυβικά είτε από 2400 κυβικά, η φυσική πάνω κάτω η ίδια είναι (=θέλεις γομάρι στρόφαλο), τηρουμένων πάντα των αναλογιών (π.χ. μήκος λόγω αριθμού κυλίνδρων κλπ.), το πρόβλημα σε τέτοιους κινητήρες είναι στο θάλαμο καύσης που γίνεται το πατηρντί και ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες. Εκεί παίζουν άλλα, όπως βαλβίδες με νάτριο, στρωματοποιημένη έκγχυση καυσίμου (f s i) για καλύτερη κατανοmή του μετώπου καύσης και φυσικά ένα σωρό διατάξεις αυτόματου ελέγχου (εγκέφαλος + αισθητήρες όπως λ, κρούσης κλπ.).

STI_GR
17-11-2008, 12:58
ε να και το δικο μου


http://www.imageshack.gr/files/190ipkju7pfm58csscxz.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=190ipkju7pfm58csscxz.jpg)

http://www.ps3forums.gr/vb/%5BURL=http://www.imageshack.gr/view.php?file=190ipkju7pfm58csscxz.jpg%5D%5BIMG%5D http://www.imageshack.gr/files/190ipkju7pfm58csscxz.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D

kosmios
17-11-2008, 13:10
ε να και το δικο μου


http://www.imageshack.gr/files/190ipkju7pfm58csscxz.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=190ipkju7pfm58csscxz.jpg)

http://www.ps3forums.gr/vb/%5BURL=http://www.imageshack.gr/view.php?file=190ipkju7pfm58csscxz.jpg%5D%5BIMG%5D http://www.imageshack.gr/files/190ipkju7pfm58csscxz.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D


φοβερο ειναι σκετη κ@@@@λα:1appl::1appl:

nikon
17-11-2008, 13:55
Super αλλά νομίζω ο jimspy πιο πάνω πρέπει να σ'έχει........στα φανάρια όχι τελική.

STI_GR
17-11-2008, 13:59
Super αλλά νομίζω ο jimspy πιο πάνω πρέπει να σ'έχει........στα φανάρια όχι τελική.


φερτην την κοταρα στην γραμμη !!!!!(χωρις πλακα ουτε καθομαι διπλα του) χαχαχαχα

jammin
17-11-2008, 14:01
φερτην την κοταρα στην γραμμη !!!!!(χωρις πλακα ουτε καθομαι διπλα του) χαχαχαχα
ελα ρε STI θα σου δωσουμε και μερικα μετρα αβαντσο!!!:rofl:

nikon
17-11-2008, 14:02
φερτην την κοταρα στην γραμμη !!!!!(χωρις πλακα ουτε καθομαι διπλα του) χαχαχαχα
Που να κάτσεις...... αν αρχίσει κιόλας η "εξάτμιση" (του γάιδαρου) τους "ρίπους" άστα να πάνε.

STI_GR
17-11-2008, 14:03
Που να κάτσεις...... αν αρχίσει κιόλας η "εξάτμιση" (του γάιδαρου) τους "ρίπους" άστα να πάνε.


ο οδηγος θελει οπωσδηποτε κρανος "χωρις αεραγωγο":rofl:

Valkyre
17-11-2008, 14:06
Ε λογικο ειναι... αλλο να εχεις τετρακινηση απο την φυση σου και αλλο να μπλεκεις με μηχανικη διαφορικα κλπ κλπ.

100 ευρω στο γαιδαρο οτι απο 3ες ρεπριζ θα φυγει 4 καροτσες μπροστα!! :D

jammin
17-11-2008, 14:08
Ε λογικο ειναι... αλλο να εχεις τετρακινηση απο την φυση σου και αλλο να μπλεκεις με μηχανικη διαφορικα κλπ κλπ.

100 ευρω στο γαιδαρο οτι απο 3ες ρεπριζ θα φυγει 4 καροτσες μπροστα!! :D
:rofl::rofl::rofl:
μαζι σου κι εγω. Και για να το κανουμε και πιο δυσκολο θα βαλουμε και δικαβαλο στο γαιδαρο

STI_GR
17-11-2008, 17:01
ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ, ΑΠΟ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΣΟΥΜΠΑΡΑΚΗΔΕΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΙΟΝΙΑ:giggle:


YouTube - ANTI-LAGGED WRX STI snow drifting!! **RAW SOUND**

kyrtzo
17-11-2008, 17:16
Το σαββατο παρηγγειλα το καινουργιο μου αυτοκινητο ενα Honda civic 1.8 5d και ειμαι πολυ χαρουμενος. βεβαια θα το παραλαβω αρχες του χρονου (δικη μου επιλογη) αλλα θα κανω υπομονη, το μονο αρνητικο ειναι ο ομιλος Σαρακακη με τις τρελες απαιτησεις του.
Αυτες τις μερες θα γινει η μεταβιβαση του Polo μου και στεναχωριεμαι λιγο αλλα θα το ξεπερασω!

lak100
21-11-2008, 14:30
?????? ??? ??????? ?? scirocco 1.4 tsi 160 ????? ?? ?? DSG ???? ? ????? ??? ???? ???? ??????? ??????? ????????? ??????
________
Hotels in mexico (http://mexicohoteles.org)

STI_GR
21-11-2008, 14:33
ειναι πολυ ομορφο αλλα εχει ενα προβλημα........
ειναι γερμανικο:banghead:

lak100
21-11-2008, 16:21
????? ???? ?????? ???? ???? ??? ????????........
????? ?????????:banghead: ? ????? ??? ??? ??????? ????? ???????:angry::angry::frog:
________
Yamaha Szr660 (http://www.yamaha-tech.com/wiki/Yamaha_SZR660)

STI_GR
21-11-2008, 16:27
η γνωμη σου δεν μετραει εισαι ιαπωνας:angry::angry::frog:


και θα παραμεινω φιλαρακι;)

TopGunZ
23-11-2008, 04:40
Καλά μην το μετατρέψουμε σε διαμάχη ιαπώνων-ευρωπαίων-κλπ...

Αν μπορείς να χτυπήσεις το dsg κιβώτιο είναι όλα τα λεφτά φίλε μου. Μας έρχεται το Γενάρη-Φλεβάρη, αλλά αν πεις να βάλεις εξτρά εξοπλισμό μπορεί να σου αργήσει λίγο, με τον βασικό (που όπως είδες δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητος) μπορεί να βρεις και ετοιμοπαράδοτο αρχές χρόνου.

mootsChios
23-11-2008, 05:28
Εγω πειραζει που εχω ενα FIATάκι seicento sporting? Mαλλον ε? Και μια FMX 650.(asxeto)

WolfRathmA
23-11-2008, 08:32
Εγω πειραζει που εχω ενα FIATάκι seicento sporting? Mαλλον ε? Και μια FMX 650.(asxeto)


A! Και εγω εχω μηχανακι! Δε το ειχα πει παλιοτερα!!:p
Ενα Pegeuot Speedfight 2 50 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΥΒΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ!!! Τα στήνουμε; :D :angry:

Κανει 2.300 ευρω και πραγματικα ειναι για τα σκουπιδια το μηχανακι :p Καταλαβα τι παει να πει pegeuot... αισχος :p

STI_GR
25-11-2008, 14:23
Καλά μην το μετατρέψουμε σε διαμάχη ιαπώνων-ευρωπαίων


Καταλαβα τι παει να πει pegeuot... αισχος :p

ε τωρα εγω φταιω αν πω για τα ευρωπαικα........???:fryingpan:

kosmios
25-11-2008, 14:26
file sti υπαρχουν και καλα ευρωπαικα οπως γερμανικα μην τα ισοπεδωνουμε ολα.εσυ απο οτι καταλαβα μιλας για subaru ,evo,type-r (το πρωτο αμαξι μου) και γενικα αλλης κατηγοριας.φιλικα παντα/μακης

STI_GR
25-11-2008, 14:31
οχι κανεις λαθος, μιλαω πιο πολυ για τις πιο συνηθησμενες κατηγορεις(π.χ. 1400κ.ε.)
και δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και καλα γερμανικα( GOLF GTI, M3, M5, MERC AMG....)
αλλα πιστεψε με επειδη εχω περασει ΠΟΛΥ καιρο σε συνεργεια, ειμαι πολυ βεβαιος για την αναξιοπιστια των ευρωπαικων

TopGunZ
25-11-2008, 14:35
ε τωρα εγω φταιω αν πω για τα ευρωπαικα........???:fryingpan:

Γιατί εγώ τι είπα και προκάλεσα? Μην ξεχνάς επίσης ότι μέσα στον ευρωπαικό χώρο υπάρχουν πολλές σχολές, γαλλική, ιταλική, γερμανική, αγγλική. Τέλος, μην μπερδεύεσαι επειδή εσύ πήρες το καλό Ιμπρέζα, για ρώτα και κανέναν με καμια κορόλα (σόρυ, γκιαούρης πλέον) που πρώτα γίνονται χαλκομανία τα σινεμπλόκ και μετά στρίβει ή κανέναν με κανά νισσάν που αλλάζεις ταχύτητα και ο λεβιές κάνει και 3 βόλτες πάνω κάτω, για να μην πω για τα ομόσταβλά σου 16άρια Ιμπρέζα με τα 90 ΟΛΟΚΛΗΡΑ άλογα. Και τέλος, ε μη μου πεις ότι το αυτοκίνητό σου έχει και το πιο εμπνευσμένο εσωτερικό ή την κορυφαία ποιότητα, δε λέω "ουσία" και αξιοπιστία έχει, αλλά δεν έχεις πιάσει και τον παπά από τ' rχ:, μην τρελαθούμε.

kosmios
25-11-2008, 14:35
οχι κανεις λαθος, μιλαω πιο πολυ για τις πιο συνηθησμενες κατηγορεις(π.χ. 1400κ.ε.)
και δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και καλα γερμανικα( GOLF GTI, M3, M5, MERC AMG....)
αλλα πιστεψε με επειδη εχω περασει ΠΟΛΥ καιρο σε συνεργεια, ειμαι πολυ βεβαιος για την αναξιοπιστια των ευρωπαικων

ωραια συγνωμη τοτε,αλλα αν τα βαλουμε τα πραγματα κατω θα δουμε οτι τα ιαπωνικα ειναι εσωτερικα τα μαυρα τους τα χαλια ,μηχανικα σκιζουν και ολοι το παραδεχονται.Ομως οσο μεγαλωνουμε θελουμε να ειναι και πιο ανθρωπινα φιλε το ι.χ μας οχι μυαλα στα καγκελα πατημενη τριτη δεξια και οποιον παρει ο χαρος.εκει στηριζεται η πωληση πλεον αν το προσεξεις

kosmios
25-11-2008, 14:36
με προλαβες topgunz τα ειπες πιο χυμα χαχαχαχχα

TopGunZ
25-11-2008, 14:37
οχι κανεις λαθος, μιλαω πιο πολυ για τις πιο συνηθησμενες κατηγορεις(π.χ. 1400κ.ε.)
και δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και καλα γερμανικα( GOLF GTI, M3, M5, MERC AMG....)
αλλα πιστεψε με επειδη εχω περασει ΠΟΛΥ καιρο σε συνεργεια, ειμαι πολυ βεβαιος για την αναξιοπιστια των ευρωπαικων

Αν είχες ΟΠΕΛ ή ΦΟΡΝΤ οκ δεν το συζητώ καν, αλλά και το κλασικό που έχουν πρόβλημα τα γερμανικά είναι τα ηλεκτρικά και όχι συνολικά η αξιοπιστία. Άλλωστε μην ξεχνάς ότι πλέον και τα ιαπωνικά μια χαρά προβλήματα βγάζουν. Καλως ήρθατε στη μαζικοποίηση της παραγωγής.

jammin
25-11-2008, 14:40
Γιατί εγώ τι είπα και προκάλεσα? Μην ξεχνάς επίσης ότι μέσα στον ευρωπαικό χώρο υπάρχουν πολλές σχολές, γαλλική, ιταλική, γερμανική, αγγλική. Τέλος, μην μπερδεύεσαι επειδή εσύ πήρες το καλό Ιμπρέζα, για ρώτα και κανέναν με καμια κορόλα (σόρυ, γκιαούρης πλέον) που πρώτα γίνονται χαλκομανία τα σινεμπλόκ και μετά στρίβει ή κανέναν με κανά νισσάν που αλλάζεις ταχύτητα και ο λεβιές κάνει και 3 βόλτες πάνω κάτω, για να μην πω για τα ομόσταβλά σου 16άρια Ιμπρέζα με τα 90 ΟΛΟΚΛΗΡΑ άλογα. Και τέλος, ε μη μου πεις ότι το αυτοκίνητό σου έχει και το πιο εμπνευσμένο εσωτερικό ή την κορυφαία ποιότητα, δε λέω "ουσία" και αξιοπιστία έχει, αλλά δεν έχεις πιάσει και τον παπά από τ' rχ:, μην τρελαθούμε.
+100 sorry βρε φιλε STI αλλα ετσι ειναι...
Ας μην ειμαστε απολυτοι... ολες οι εταιρειες απο οπου και αν προερχονται βγαζουν πλεον και καλα, και , εξαιρετικα, αλλ και μετρια αυτοκινητα!!! Κακα αυτοκινητα δεν λεω γιατι θεωρω οτι πλεον δεν βλεπουμε κακα αυτοκινητα. Ολα ειναι του μετριου και ανω.
Ο τοπ ειπε πολυ σωστα για τα παραπανω... Εσυ μην ξεχνας οτι εχεις το Impreza που αν μη τι αλλο πανω σε αυτο βασιζει το image της μια εταιρεια ολοκληρη. Δεν θα μπορουσε παρα να ειναι ενα παρα πολυ καλο αυτοκινητο . Αλλα ακομα και σε αυτο υπαρχουν και οι ανθρωποι εκεινοι που θα εκφρασουν τις αμφιβολιες τους για το σαλονι. Περι ορεξεως...

Καλο ειναι ομως να καταλαβουμε οτι αυτη η κοντρα ειναι εντελως ανουσια!

STI_GR
25-11-2008, 14:50
Και τέλος, ε μη μου πεις ότι το αυτοκίνητό σου έχει και το πιο εμπνευσμένο εσωτερικό ή την κορυφαία ποιότητα, δε λέω "ουσία" και αξιοπιστία έχει, αλλά δεν έχεις πιάσει και τον παπά από τ' rχ:, μην τρελαθούμε.
επειδη βλεπω οτι εισαι απο γιαννιτσα και ερχομαι πολυ συχνα εκει( γαμπρος δε.....)οταν ερθω θα κανονισω να πιουμε και καφεδακι και να κανουμε και βολτιτσα, γιατι για κατι που δεν το εχεις ΔΕΙ, μην λες για εμπνευση.... αδικησαι...


ωραια συγνωμη τοτε,αλλα αν τα βαλουμε τα πραγματα κατω θα δουμε οτι τα ιαπωνικα ειναι εσωτερικα τα μαυρα τους τα χαλια ,μηχανικα σκιζουν και ολοι το παραδεχονται.Ομως οσο μεγαλωνουμε θελουμε να ειναι και πιο ανθρωπινα φιλε το ι.χ μας οχι μυαλα στα καγκελα πατημενη τριτη δεξια και οποιον παρει ο χαρος.εκει στηριζεται η πωληση πλεον αν το προσεξεις
αγαπητε κοσμιε συμφωνω με αυτα που λες για το εσωτερικο ενος ιαπωνικου, αλλα πιστευω οτι απο τα τελη του '90 και μετα λιγα ειναι αυτα που θα βρεις με ποιοτικα κακο(δεν θα πω ασχημο γιατι ειναι θεμα ΓΟΥΣΤΟΥ) εσωτερικο!
και οσο για την πατημενη δεξια, συγγνωμη αλλα με το αμαξι δεν πουλανε και χερια
δηλαδη ο καγκουρας με το γιαπωνεζικο θα καρφωθει και με το γερμανικο θα πηγαινει αερα?μην τρελαθουμε......

STI_GR
25-11-2008, 14:54
+100 sorry βρε φιλε STI αλλα ετσι ειναι...
Ας μην ειμαστε απολυτοι... ολες οι εταιρειες απο οπου και αν προερχονται βγαζουν πλεον και καλα, και , εξαιρετικα, αλλ και μετρια αυτοκινητα!!! Κακα αυτοκινητα δεν λεω γιατι θεωρω οτι πλεον δεν βλεπουμε κακα αυτοκινητα. Ολα ειναι του μετριου και ανω.
Ο τοπ ειπε πολυ σωστα για τα παραπανω... Εσυ μην ξεχνας οτι εχεις το Impreza που αν μη τι αλλο πανω σε αυτο βασιζει το image της μια εταιρεια ολοκληρη. Δεν θα μπορουσε παρα να ειναι ενα παρα πολυ καλο αυτοκινητο . Αλλα ακομα και σε αυτο υπαρχουν και οι ανθρωποι εκεινοι που θα εκφρασουν τις αμφιβολιες τους για το σαλονι. Περι ορεξεως...

Καλο ειναι ομως να καταλαβουμε οτι αυτη η κοντρα ειναι εντελως ανουσια!


καλα ρε γιωγο θα με τρελανεις? δεν ανεφερα πουθενα το δικο μου αμαξι. αστο το δικο μου
και δεν κοντραριζομαστε κουβεντα κανουμε

kosmios
25-11-2008, 14:56
οχι ρε συ δεν θα παει αερα προσεξε καλυτερα τι εννοω.οτι οσο μεγαλωνουμε ηρεμουμε και δεν ειμαστε τσιτα τα γκαζια(τουλαχιστον εγω)

kosmios
25-11-2008, 14:59
πλεον αν προσεξεις τι κυκλοφορει εξω στους δρομους θα καταλαβεις οτι το 10% και ουτε ξερει τι αμαξι εχει στα χερια του.ολοι 'ψωνιζουν' βασει την εξωτερικη χλυδα και την εσωτερικη και να εχει και καμια 160αρα αλογακια.

jammin
25-11-2008, 15:02
οχι ρε συ δεν θα παει αερα προσεξε καλυτερα τι εννοω.οτι οσο μεγαλωνουμε ηρεμουμε και δεν ειμαστε τσιτα τα γκαζια(τουλαχιστον εγω)
συμφωνω σε αυτο...
STI ξερεις το αυτοκινητο μου... παρ 'ολα αυτα βρε φιλε εχει κανα 2 χρονια, οχι οτι φοβαμαι το γκαζι... ποτε δεν το φοβομουνα αλλα την εχω δει εντελως αλλιως... Μουσικουλα και ολα χαλαρα. Ενταξει με 100 δεν παω, σιγουρα ειμαι πανω απο τα ορια παντα (των πινακιδων εννοω) αλλα δεν παω και του σκοτωμου!

kosmios
25-11-2008, 15:04
πες ρε τι εχεις και σε εμας.Εγω ενα audi 1.8tfsi facelift μετατροπη 215 ps

STI_GR
25-11-2008, 15:04
πλεον αν προσεξεις τι κυκλοφορει εξω στους δρομους θα καταλαβεις οτι το 10% και ουτε ξερει τι αμαξι εχει στα χερια του.ολοι 'ψωνιζουν' βασει την εξωτερικη χλυδα και την εσωτερικη και να εχει και καμια 160αρα αλογακια.

μηπως αν προσεξεις καλυτερα θα δεις οτι ολοι "ψωνιζουν" βασει καλης χρηματοδοτησης , ατοκα και "παρτε το τωρα και πληρωστε πρωτη δοση το 2011.....)
δεν το κατακρινω προς θεου ετσι μην παρεξηγηθω, ο καθενας αγοραζει με τα δικα του κριτηρια (κοστος, τροπος πληρωμης,......)

kosmios
25-11-2008, 15:06
ωπα sti εχεις δει γερμανο να σου λεει ατοκα και με δικα σου κριτηρια ?δεν νομιζω .περισσοτερο μιλας για seat,fiat,pegeuot και αλλες λαλακιες τετοιες

STI_GR
25-11-2008, 15:06
συμφωνω σε αυτο...
STI ξερεις το αυτοκινητο μου... παρ 'ολα αυτα βρε φιλε εχει κανα 2 χρονια, οχι οτι φοβαμαι το γκαζι... ποτε δεν το φοβομουνα αλλα την εχω δει εντελως αλλιως... Μουσικουλα και ολα χαλαρα. Ενταξει με 100 δεν παω, σιγουρα ειμαι πανω απο τα ορια παντα (των πινακιδων εννοω) αλλα δεν παω και του σκοτωμου!

τωρα μας δουλευεις ετσι? το δικο αμαξι με βγαλμενους κοφτες βγαζει 300+
Μ3 Ε46 ΕΧΕΙ Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ:angry:

jammin
25-11-2008, 15:07
πες ρε τι εχεις και σε εμας.Εγω ενα audi 1.8tfsi facelift μετατροπη 215 ps
αντε να το παρει το ποταμι
Μ3 Ε46 Cabrio

kosmios
25-11-2008, 15:08
α ρε jammin οντως λες παραμυθια τωρα.τουλαχιστον διακοσαριζεις φιλαρακι

χαχαχχααχα σε ζηλευω ρε συ γιατι την εχει ο πατερας μου και εχω μεινει μαλακας με το εργαλειο.η μονη μαλακεια ειναι οτι δεν την παιρνω εγω

jammin
25-11-2008, 15:09
τωρα μας δουλευεις ετσι? το δικο αμαξι με βγαλμενους κοφτες βγαζει 300+
Μ3 Ε46 ΕΧΕΙ Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ:angry:
παλιορουφ!!!!
Πωπωπω μα κι εσυ εισαι μια κουτσομπολα βρε παιδακι μου!! :rofl:

jammin
25-11-2008, 15:11
α ρε jammin οντως λες παραμυθια τωρα.τουλαχιστον διακοσαριζεις φιλαρακι

χαχαχχααχα σε ζηλευω ρε συ γιατι την εχει ο πατερας μου και εχω μεινει μαλακας με το εργαλειο.η μονη μαλακεια ειναι οτι δεν την παιρνω εγω
αυτα που ειπα πιο πανω οντως τα πιστευω...
Οπως και για αυτα που ειπα οτι προτιμω πλεον να παω καπου χαλαρα (οσο σχετικο και αν ειναι αυτο) παρα να φαω την δεξια μου σολα πανω στο γκαζι (οπως εκανα μεχρι πριν απο 2 χρονια)

STI_GR
25-11-2008, 15:12
παλιορουφ!!!!
Πωπωπω μα κι εσυ εισαι μια κουτσομπολα βρε παιδακι μου!! :rofl:


:blush: εεεε...........φιλε....... αφου ξερεις........θελω να σε τρεξω..........γιαυτο τα λεω ολα αυτα.........:wave:

kosmios
25-11-2008, 15:13
καλα κανεις ρε συ πλακα σου εκανα.μετα τα τριαντα ηρεμουμε δεν ειμαστε παιδια.

TopGunZ
25-11-2008, 15:14
μηπως αν προσεξεις καλυτερα θα δεις οτι ολοι "ψωνιζουν" βασει καλης χρηματοδοτησης , ατοκα και "παρτε το τωρα και πληρωστε πρωτη δοση το 2011.....)
δεν το κατακρινω προς θεου ετσι μην παρεξηγηθω, ο καθενας αγοραζει με τα δικα του κριτηρια (κοστος, τροπος πληρωμης,......)

Αυτό ξαναπέσ'το!!!

Όσο για το άλλο φίλε μου ατύχησες γιατί έχω μπει σε ουκ ολίγα Ιμπρέζα (και άλλα αρκετά καλά αμάξια), είχα και στη κατοχή μου 3 τουλάχιστον αμάξια με 200 φεύγα άλογα, έχω οδηγήσει αρκετές φορές στην πιστα και έχω βελτιώσει και αρκετά αυτοκίνητα, δε μιλαώ από τον αέρα. Και ναι, με κανα δυο πινελιές μπορεί να γίνει πολύ ψαρωτικό, αλλά όχι, έχει πολύ δρόμο ακόμα, με το καινούριο έχουνε κάνει πάλι κάποια βήματα, αλλά δεν φτάνει ένα καλό γερμανικό. Όπως λέει ο κόσμιος, κάποια στιγμή το πολύ το γκάζι μπορεί να μην το βαρεθείς, αλλά πλέον δεν είσαι διατεθειμένος για χάρη του να θυσιάζεις την άνεσή σου και την αισθητική σου. Ο λόγος άλλωστε που δεν ήθελα να πάει εκεί η συζήτηση (εσύ τρωγόσουνα:angry:) είναι ότι είδα πως είσαι από Βέροια και ξέρω πως έχετε άλλη άποψη περί αυτοκινήτου εκεί.

jammin
25-11-2008, 15:15
:blush: εεεε...........φιλε....... αφου ξερεις........θελω να σε τρεξω..........γιαυτο τα λεω ολα αυτα.........:wave:
α ετσι εεε??? Περασαν αυτα ρε φιλε!!! Αλλα αμα βρεθουμε καμια φορα απο κοντα θα κανουμε καλες βολτιτσες (ενταξει αυτες θα τις κανουμε λιγο γρηγορες) :frog: 80-90 ξερεις εσυ ... subaγου εχεις

TopGunZ
25-11-2008, 15:16
ωπα sti εχεις δει γερμανο να σου λεει ατοκα και με δικα σου κριτηρια ?δεν νομιζω .περισσοτερο μιλας για seat,fiat,pegeuot και αλλες λαλακιες τετοιες

Αχέμ, κάποιοι βγάζουμε το ψωμί μας με αυτά, δεν έχουν όλοι λεφτά για Μ3 και Ιμπρέζα ;)

STI_GR
25-11-2008, 15:16
Αυτό ξαναπέσ'το!!!

είναι ότι είδα πως είσαι από Βέροια και ξέρω πως έχετε άλλη άποψη περί αυτοκινήτου εκεί.

.....τι θες να πεις?

TopGunZ
25-11-2008, 15:19
Έχετε τρέλα με τα γρήγορα και τα φτιαγμένα, βέβαια έχετε δυστυχώς και πολλούς καρνάβαλους με απλώστρες και χιονοφτυαρα, αλλά γενικώς έχετε το μικρόβιο της κόντρας.

kosmios
25-11-2008, 15:25
Αχέμ, κάποιοι βγάζουμε το ψωμί μας με αυτά, δεν έχουν όλοι λεφτά για Μ3 και Ιμπρέζα ;)

παρεξηγεις χωρις λογο τι λαλακιες τις ειπα οχι για τα αμαξια για τις αντιπροσωπειες των εταιριων που σου λενε ατοκα μεχρι να πεθανεις και τα γνωστα

STI_GR
25-11-2008, 15:26
ακου φιλαρακο, τους βαζεις ολους σε τσουβαλι επειδη ηπαρχουν 10 καραγκιοζηδες? (και ειναι της ηλικιας σου)
πεσμου ενα μερος που δεν κανουν κοντρες
πεσμου ενα μερος που δεν εχει φτιαγμενα με "χιονοφτυαρα"
μαλλον εσυ εισαι εξω απο τον κοσμο

Valkyre
25-11-2008, 16:33
Εγω προσωπικα ασχολιομουν πολυ με τις κοντρες , πλεον ομως εχω αλλαξει μυαλο και παρολο που και το αυτοκινητο που οδηγω τωρα το εχω πειραξει , αποφασισα οτι το επομενο μου αυτοκινητο δεν θα το πειραξω καθολου...

Το παν ειναι η αισθηση που σου δινει ενα αυτοκινητο σαν συνολο κατα την προσωπικη μου αποψη.

Μπορεις ανετα να εχεις απειρο γκαζι και να πατας στο δρομο οτι κυκλοφορει , τουτεστην ακομα και Πορσε , Φερραρι , Λαμποργκινι με συντριπτικα μηδαμινο κοστος.Το να παρω ενα Yugo και να χωσω , ποσα? 10?20 χιλιαρικα και να το κανω να εχει 400αρι σε κατω απο 10 δευτερολεπτα δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο.Βεβαια θα χρειαζομαι ολοκληρο επιτελειο μηχανικων καθε βραδυ που θα γυρναω σπιτι , αλλα τα εξωτικα σουπερκαρς θα τα περναω με yugo....

Βεβαια εγω θα οδηγω Yugo και αυτοι Ferrari...

Ο νωον νοειτο.Το παν ειναι η αισθηση πλεον για εμενα και οχι οι αριθμοι και το ποσες καροτσες ή κολονες θα ριξω στον ταδε ή την ταδε.Ισως μεγαλωσα , ισως η ενασχοληση μου με τον μηχανοκινητο αθλητισμο να με εκανε να καταλαβω ποσο ξενερωτο ειναι να κανω πανω κατω την παραλιακη ψαχνοντας εναν πωρομενο σαν και εμενα για να τα "παμε".

Επαναλαμβανω οτι ολα αυτα τα λεω σχολιαζοντας εμενα και το πως εζησα και αντιμετωπισα τοτε και τωρα το θεμα κοντρα και βελτιωση αυτοκινητου.Οπως και οτι το αυτοκινητο που οδηγω τωρα και αυτο βελτιωμενο ειναι.Μην παρεξηγηθει καποιος , οτι λεω , το λεω βαση δικης μου γνωμης.Ουτε λεω οτι εγω ειμαι σωστος , ουτε οτι οι αλλοι ειναι λαθος.Απλα επειδη ειδα οτι το συζητατε ειπα να καταθεσω την γνωμη μου!

Πλεον ομως αλλαξα και ευχομαι καποια στιγμη να αξιωθω να αποκτησω το αμαξι εκεινο ,που μπορει μεν να το παταει ενα κωλοφτιαγμενο Ibiza , αλλα που θα με κανει να μην εχω καν την αναγκη να μετρησω τις δυνατοτητες του σε σχεση με αυτα που οδηγουν οι αλλοι και απλα να απολαμβανω την αισθηση και την -τουλαχιστον αξιοπρεπη- δυναμη του μονος μου και για παρτη μου! :)

kosmios
25-11-2008, 16:40
Εγω προσωπικα ασχολιομουν πολυ με τις κοντρες , πλεον ομως εχω αλλαξει μυαλο και παρολο που και το αυτοκινητο που οδηγω τωρα το εχω πειραξει , αποφασισα οτι το επομενο μου αυτοκινητο δεν θα το πειραξω καθολου...

Το παν ειναι η αισθηση που σου δινει ενα αυτοκινητο σαν συνολο κατα την προσωπικη μου αποψη.

Μπορεις ανετα να εχεις απειρο γκαζι και να πατας στο δρομο οτι κυκλοφορει , τουτεστην ακομα και Πορσε , Φερραρι , Λαμποργκινι με συντριπτικα μηδαμινο κοστος.Το να παρω ενα Yugo και να χωσω , ποσα? 10?20 χιλιαρικα και να το κανω να εχει 400αρι σε κατω απο 10 δευτερολεπτα δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο.Βεβαια θα χρειαζομαι ολοκληρο επιτελειο μηχανικων καθε βραδυ που θα γυρναω σπιτι , αλλα τα εξωτικα σουπερκαρς θα τα περναω με yugo....

Βεβαια εγω θα οδηγω Yugo και αυτοι Ferrari...

Ο νωον νοειτο.Το παν ειναι η αισθηση πλεον για εμενα και οχι οι αριθμοι και το ποσες καροτσες ή κολονες θα ριξω στον ταδε ή την ταδε.Ισως μεγαλωσα , ισως η ενασχοληση μου με τον μηχανοκινητο αθλητισμο να με εκανε να καταλαβω ποσο ξενερωτο ειναι να κανω πανω κατω την παραλιακη ψαχνοντας εναν πωρομενο σαν και εμενα για να τα "παμε".

Επαναλαμβανω οτι ολα αυτα τα λεω σχολιαζοντας εμενα και το πως εζησα και αντιμετωπισα τοτε και τωρα το θεμα κοντρα και βελτιωση αυτοκινητου.Οπως και οτι το αυτοκινητο που οδηγω τωρα και αυτο βελτιωμενο ειναι.Μην παρεξηγηθει καποιος , οτι λεω , το λεω βαση δικης μου γνωμης.Ουτε λεω οτι εγω ειμαι σωστος , ουτε οτι οι αλλοι ειναι λαθος.Απλα επειδη ειδα οτι το συζητατε ειπα να καταθεσω την γνωμη μου!

Πλεον ομως αλλαξα και ευχομαι καποια στιγμη να αξιωθω να αποκτησω το αμαξι εκεινο ,που μπορει μεν να το παταει ενα κωλοφτιαγμενο Ibiza , αλλα που θα με κανει να μην εχω καν την αναγκη να μετρησω τις δυνατοτητες του σε σχεση με αυτα που οδηγουν οι αλλοι και απλα να απολαμβανω την αισθηση και την -τουλαχιστον αξιοπρεπη- δυναμη του μονος μου και για παρτη μου! :)


:1appl::1appl::1appl:μπραβο ρε valkyre αυτο ηθελα να πω και εγω αλλα ησουν αναλυτικοτερος απο εμενα.:1appl::1appl::1appl:

dspug7
25-11-2008, 19:51
+1000 ston valkyre.exw odhghsei apo datsun mexri impreza me 350hp kai ford sierra me 400hp kai an eksereseis thn dynamh den me sygkinhse kanena toso pou na me kanei na thelw na to odhgw synexeia,ektos apo to diko mou sierra me ta 120 tapeina aloga.den kserw giati,alla mou vgazei ena diaforetiko synaisthima ayto to amaksi.oso gia thema aksiopistias na pw oti o ksaderfos mou pou einai idiokthths toy impreza einai 2 fores to mhna sto synergeio kai xwris na to skizei twra pia,enw to diko mou pou an eixe xeria tha me eixe plakwsei sto ksilo,sta 16 xronia pou vriskotan sta xeria toy patera mou kai twra sta dika mou exei paei mono 2 fores synergeio,kai aytes apo lalakia dikia mou.den lew oti ta ford einai kalytera apo ta subaru,kapote mporei,alla aytes oi mikres leptomereies einai pou se kanoun na epilekseis ena amaksi anti enos allou.

TopGunZ
25-11-2008, 20:03
ακου φιλαρακο, τους βαζεις ολους σε τσουβαλι επειδη ηπαρχουν 10 καραγκιοζηδες? (και ειναι της ηλικιας σου)
πεσμου ενα μερος που δεν κανουν κοντρες
πεσμου ενα μερος που δεν εχει φτιαγμενα με "χιονοφτυαρα"
μαλλον εσυ εισαι εξω απο τον κοσμο

Μα καλά πλάκα μου κάνεις? Εσύ αυτό κατάλαβες? Διάβασε σε παρακαλώ λίγο καλύτερα το ποστ μου και άσε τις βλακείες για ηλικίες γιατί εκτίθεσαι. Όταν εγώ γυρνούσα με το TFRC Σαλόνικα, στην επαρχία μαθαίνανε τα νέον πιτσιλητήρια από τις ταινίες στυλ F&F. Ίσα ίσα έγραψα "ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ"... Έγραψα ότι έχετε γενικώς λαό που ασχολείται, αλλά ότι ΔΕΝ εννοώ τους κάγκουρες. Δεν μπορώ να σας καταλάβω μερικούς ρε παιδιά, αφού είσαστε τόσο σίγουροι για τις επιλογές σας, γιατί είστε μονίμως στην παρεξήγηση? Όλο το θέμα με γερμανοιάπωνες εσύ το ξεκίνησες. Από εμενα έχεις συγνώμη αν παρεξηγήθηκες, αλλά άλλη φορά άσε κατά μέρους τα "να έρθω για καφεδάκι" και τα περί "ηλικίας" γιατί όπως ξαναέγραψα μόνος σου εκτίθεσαι. Έχω γνωρίσει πολλούς που επειδή κάποια στιγμή πήραν ένα καλό αμάξι στα χέρια τους ξαφνικά μάθανε από μηχανολογία μέχρι αγωνιστική οδήγηση και εσύ ΔΕ μου φαίνεσαι σαν ένας από αυτούς, για αυτό μη χαλάς την εικόνα σου.

@Κόσμιος: Ναι ρε, δεν παρεξηγώ, για αυτό και το χιουμοριστικό ύφος του ποστ

@Valkyre: Αυτά που είπες είναι ο λόγος που γελάω όταν μου λένε ότι το R35 κάνει καλύτερους χρόνους από την Porsche Turbo.

STI_GR
25-11-2008, 20:22
Εγω προσωπικα ασχολιομουν πολυ με τις κοντρες , πλεον ομως εχω αλλαξει μυαλο και παρολο που και το αυτοκινητο που οδηγω τωρα το εχω πειραξει , αποφασισα οτι το επομενο μου αυτοκινητο δεν θα το πειραξω καθολου...

Το παν ειναι η αισθηση που σου δινει ενα αυτοκινητο σαν συνολο κατα την προσωπικη μου αποψη.

Μπορεις ανετα να εχεις απειρο γκαζι και να πατας στο δρομο οτι κυκλοφορει , τουτεστην ακομα και Πορσε , Φερραρι , Λαμποργκινι με συντριπτικα μηδαμινο κοστος.Το να παρω ενα Yugo και να χωσω , ποσα? 10?20 χιλιαρικα και να το κανω να εχει 400αρι σε κατω απο 10 δευτερολεπτα δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο.Βεβαια θα χρειαζομαι ολοκληρο επιτελειο μηχανικων καθε βραδυ που θα γυρναω σπιτι , αλλα τα εξωτικα σουπερκαρς θα τα περναω με yugo....

Βεβαια εγω θα οδηγω Yugo και αυτοι Ferrari...

Ο νωον νοειτο.Το παν ειναι η αισθηση πλεον για εμενα και οχι οι αριθμοι και το ποσες καροτσες ή κολονες θα ριξω στον ταδε ή την ταδε.Ισως μεγαλωσα , ισως η ενασχοληση μου με τον μηχανοκινητο αθλητισμο να με εκανε να καταλαβω ποσο ξενερωτο ειναι να κανω πανω κατω την παραλιακη ψαχνοντας εναν πωρομενο σαν και εμενα για να τα "παμε".

Επαναλαμβανω οτι ολα αυτα τα λεω σχολιαζοντας εμενα και το πως εζησα και αντιμετωπισα τοτε και τωρα το θεμα κοντρα και βελτιωση αυτοκινητου.Οπως και οτι το αυτοκινητο που οδηγω τωρα και αυτο βελτιωμενο ειναι.Μην παρεξηγηθει καποιος , οτι λεω , το λεω βαση δικης μου γνωμης.Ουτε λεω οτι εγω ειμαι σωστος , ουτε οτι οι αλλοι ειναι λαθος.Απλα επειδη ειδα οτι το συζητατε ειπα να καταθεσω την γνωμη μου!

Πλεον ομως αλλαξα και ευχομαι καποια στιγμη να αξιωθω να αποκτησω το αμαξι εκεινο ,που μπορει μεν να το παταει ενα κωλοφτιαγμενο Ibiza , αλλα που θα με κανει να μην εχω καν την αναγκη να μετρησω τις δυνατοτητες του σε σχεση με αυτα που οδηγουν οι αλλοι και απλα να απολαμβανω την αισθηση και την -τουλαχιστον αξιοπρεπη- δυναμη του μονος μου και για παρτη μου! :)


εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες κι'εγω ετσι αισθανομαι, (φτανω 35....)αλλα δεν ειχαμε καμια συζητηση για κοντρες, απλα ενα παληκαρακι πιο πανω μπερδευεται λιγο και νομιζει οτι, αν σ'ενα χωριο βγει ενας και κλεψει τοτε τους βγαζουμε ολους κλεφτες....
δεν πειραζει ειναι πιτσιρικια ακομα, θα μαθουν αλλα να προσεχουν τα λογακια τους,
οσο για το αν εχει καποιος εναν ξαδερφο η εναν κουμπαρο που του χαλασε το αμαξι, οτι και αν ειναι αυτο παλι δεν σημαινει οτι ολα ειναι για τον π@υτσο
αυτο που λεω εγω ειναι οτι απο την δικη μου εμπειρια που βλεπω τα πραγματα πολυ σφαιρικα (και punto ειχα και 106 rallye και αλλα 6-7)ειναι οτι τα ιαπωνικα ειναι πιο αξιοπιστα αυτοκινητα για καποιον που θελει να δωσει τα χρηματα του για παρει ενα, ειται συμβατικο 1.4αρι , ειται κατι καλυτερο και λιγο πιο ακριβο.
και δεν λεω ομορφοτερο λεω αξιοπιστο.

TopGunZ
25-11-2008, 20:45
εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες κι'εγω ετσι αισθανομαι, (φτανω 35....)αλλα δεν ειχαμε καμια συζητηση για κοντρες, απλα ενα παληκαρακι πιο πανω μπερδευεται λιγο και νομιζει οτι, αν σ'ενα χωριο βγει ενας και κλεψει τοτε τους βγαζουμε ολους κλεφτες....
δεν πειραζει ειναι πιτσιρικια ακομα, θα μαθουν αλλα να προσεχουν τα λογακια τους,
οσο για το αν εχει καποιος εναν ξαδερφο η εναν κουμπαρο που του χαλασε το αμαξι, οτι και αν ειναι αυτο παλι δεν σημαινει οτι ολα ειναι για τον π@υτσο
αυτο που λεω εγω ειναι οτι απο την δικη μου εμπειρια που βλεπω τα πραγματα πολυ σφαιρικα (και punto ειχα και 106 rallye και αλλα 6-7)ειναι οτι τα ιαπωνικα ειναι πιο αξιοπιστα αυτοκινητα για καποιον που θελει να δωσει τα χρηματα του για παρει ενα, ειται συμβατικο 1.4αρι , ειται κατι καλυτερο και λιγο πιο ακριβο.
και δεν λεω ομορφοτερο λεω αξιοπιστο.

Δυστυχώς φίλε μου δεν έκατσες να διαβάσεις τι σου έγραψα. Έχει καλώς. Καλές καρδιές να έχουμε. Τουλάχιστον εγώ το "παλληκαράκι" έχω την ηθική ικανοποίηση ότι δεν προσέβαλα κανέναν και σε...αμφισβητούμενη φάση ζήτησα και συγνώμη χωρίς να είμαι υποχρεωμένος καθαρά και μόνο λόγω ευθιξίας.

Και έτσι μια ανάλυση του εν λόγω ποστ:
"Έχετε τρέλα με τα γρήγορα και τα φτιαγμένα(αυτό δε νομίζω να είναι προσβολή), βέβαια έχετε δυστυχώς και πολλούς(η συγκεκριμένη φράση υποδηλώνει ότι δεν αναφέρεται η ιδιότητα που παρατίθεται παρακάτω στο σύνολο, αλλά σε μια μερίδα του πληθυσμού) καρνάβαλους με απλώστρες και χιονοφτυαρα, αλλά γενικώς έχετε το μικρόβιο της κόντρας."
Το ατόπημα ίσως έγκειται στη λέξη "πολλούς", αλλά και εσύ ως συνειδητοποιημένος οδηγός που πιστεύω ότι είσαι θα έχεις φρικάρει με τα εξαμβλώματα που κυκλοφορούν. Ελπίζω τουλάχιστον με την παραπάνω εξήγηση να μπορείς να αποδεχτείς τη συγνώμη μου και να σταματήσεις τις χαζοπροσβολές που δεν αρμόζουν στο άτομο που κατά τα άλλα φαίνεσαι να είσαι, αλλά σε κομπλεξικούς που νομίζουν ότι επειδή έτυχε να γκαβλώσει ο πατέρας τους μερικά χρόνια νωρίτερα νομίζουν πως είναι οι βασιλιάδες του σύμπαντος έναντι των νεοτέρων τους. Πραγματικά δεν το πιστεύω αυτό για σένα.

Εάν παρ' όλα αυτά δεν κάνεις καν τον κόπο να διαβάσεις το εν λόγω ποστ, είπαμε, καλή καρδιά, μια παρεξήγηση πάμε να λύσουμε, κανείς δεν προσπαθεί να "νικήσει", γιατί άλλωστε όπως λέει και ένα ρητό: "Arguing online is like paraolympics, even if you win, you still remain a retard."

STI_GR
25-11-2008, 22:00
φιλε εχεις δικιο το προτελευταιο ποστ σου δεν το διαβασα μαλλον εγραφα δεν ειμαι και τοσο γρηγορος τελικα(στο πληκτρολογιο...:angry:)
ενταξει δεν τρεχει τπτ και το "καφεδακι" που ειπα νωριτερα το εννοουσα δεν το ειπα με καμια ειρωνια. η γυναικα μου ειναι απο εκει και ερχομαι συνεχεια

kosmios
26-11-2008, 11:11
TOPGUNZ απεδειξες για αλλη μια φορα τον τροπο που πρεπει να φερομαστε στο forum με τον καλυτερο τροπο.δεν σε γλυφω και μπραβο γιατι φαινεσαι να εχεις αρχες.ενα + rep ειναι το λιγοτερο που μπορει να σου δωσει καποιος.:1appl::1appl:
STI ολο καφεδακια υποσχεσαι αλλα δεν γινεσαι συγκεκριμενος ποτε:D:D.αντε με το καλο τον καινουργιο χρονο να ανεβουμε να σε γνωρισουμε φιλε:cheers:(παρε και εσυ ενα+ρεπ γιατι καποτε ειχα και εγω ιαπωνα:D:D)

STI_GR
26-11-2008, 11:15
TOPGUNZ απεδειξες για αλλη μια φορα τον τροπο που πρεπει να φερομαστε στο forum με τον καλυτερο τροπο.δεν σε γλυφω και μπραβο γιατι φαινεσαι να εχεις αρχες.ενα + rep ειναι το λιγοτερο που μπορει να σου δωσει καποιος.:1appl::1appl:
STI ολο καφεδακια υποσχεσαι αλλα δεν γινεσαι συγκεκριμενος ποτε:D:D.αντε με το καλο τον καινουργιο χρονο να ανεβουμε να σε γνωρισουμε φιλε:cheers:(παρε και εσυ ενα+ρεπ γιατι καποτε ειχα και εγω ιαπωνα:D:D)

εισαι ενας ψευτης, υποκριτης.............:fight: εσενα σου ειπα πιστα οχι καφεδακια....:cheers:

kosmios
26-11-2008, 11:18
xaxaxaxaxa οκ το παιρνω πισω τοτε και ανταποδιδω τα κοσμητικα επιθετα σε εσενα:D:D

gepe13
26-11-2008, 11:19
TOPGUNZ απεδειξες για αλλη μια φορα τον τροπο που πρεπει να φερομαστε στο forum με τον καλυτερο τροπο.δεν σε γλυφω και μπραβο γιατι φαινεσαι να εχεις αρχες.ενα + rep ειναι το λιγοτερο που μπορει να σου δωσει καποιος.:1appl::1appl:
STI ολο καφεδακια υποσχεσαι αλλα δεν γινεσαι συγκεκριμενος ποτε:D:D.αντε με το καλο τον καινουργιο χρονο να ανεβουμε να σε γνωρισουμε φιλε:cheers:(παρε και εσυ ενα+ρεπ γιατι καποτε ειχα και εγω ιαπωνα:D:D)


δωσε και σε μενα ενα ρε

kosmios
26-11-2008, 11:21
σου εχω δωσει και δεν με αφηνει τρελιαρη.περιμενε να ψεκασω τριγυρω και θα σου δωσω χαχαχαχα

dromader
15-12-2008, 22:52
Proti fora me germano kai kataeytixismenos .

2067134103_1453fae77a_b.jpg (http://www.ps3forums.gr/vb/attachment.php?attachmentid=624&stc=1&d=1229370689)

Valkyre
16-12-2008, 00:34
Kαλοριζικο και καλοταξιδο man ;)

TopGunZ
16-12-2008, 01:49
Ωπ σόρρυ παίδες, τώρα είδα τις απαντήσεις. Ευχαριστώ κόσμιε για τα καλά λόγια, αλλά κυρίως ευχαριστώ τον STi που μου έδωσε την ευκαιρεία να εξηγηθώ.

Στο θέμα μας....βρε για δες που άρχισαν να μου αρέσουν τα αυτόματα....Golf 6 160ps DSG7 :P Το κιβωτιάκι παίδες σπέρνει, πολύ ωραία λειτουργία και με τα παντλάκια...

trabakoulas
16-12-2008, 02:26
ΜΑZDA MX5 TURBO ποοοοοολλα αλογα:cool:

Babis_ECE
16-12-2008, 03:20
Μία BMW 316ti Ε46, μαύρη.

STI_GR
17-12-2008, 10:18
Kαλοριζικο και καλοταξιδο man ;)

φιλε καλοταξιδο πολυ καλη η επιλογη σου. ποσο παει γυρω στα 36.000?


Ωπ σόρρυ παίδες, τώρα είδα τις απαντήσεις. Ευχαριστώ κόσμιε για τα καλά λόγια, αλλά κυρίως ευχαριστώ τον STi που μου έδωσε την ευκαιρεία να εξηγηθώ.

Στο θέμα μας....βρε για δες που άρχισαν να μου αρέσουν τα αυτόματα....Golf 6 160ps DSG7 :P Το κιβωτιάκι παίδες σπέρνει, πολύ ωραία λειτουργία και με τα παντλάκια...
Δημητρη εχει ενας φιλος το GTI (2λιτρο) με DSG. εκει που με εντυπωσιαζει ειναι οτι στις 1800 στροφες εχεις "τονους" ροπης.....;)

TopGunZ
17-12-2008, 12:38
Δημητρη εχει ενας φιλος το GTI (2λιτρο) με DSG. εκει που με εντυπωσιαζει ειναι οτι στις 1800 στροφες εχεις "τονους" ροπης.....;)

Εκεί που παθαίνεις πλάκα είναι στο πόση ροπή έχει το ταπεινό 14αράκι.

kosmios
17-12-2008, 12:41
Proti fora me germano kai kataeytixismenos .

2067134103_1453fae77a_b.jpg (http://www.ps3forums.gr/vb/attachment.php?attachmentid=624&stc=1&d=1229370689)


file καλοταξιδο πολυ καλη επιλογη το ειχα και εγω αλλα το εσφαξα λογω οτι ηθελα πιο οικογενειακο.

STI_GR
17-12-2008, 13:04
Εκεί που παθαίνεις πλάκα είναι στο πόση ροπή έχει το ταπεινό 14αράκι.


αυτο με τουρμποκομπρεσσερ? καλο ειναι εχει ο κουνιαδος μου.
πολλη ροπη αλλα τα φοβαμαι λιγο. ειναι πολυ ζορισμενο

TopGunZ
17-12-2008, 15:31
Δεν έχουν πρόβλημα. Εγώ είχα κουφαθεί όταν έμαθα ότι έχουν μέχρι και βαλβίδες με νάτριο! Μπιέλες τυχαίας κοπής, διαχωρισμό αναθυμιάσεων κλπ κλπ...

Katana
17-12-2008, 22:44
Εκεί που παθαίνεις πλάκα είναι στο πόση ροπή έχει το ταπεινό 14αράκι.

Jim, και εγώ τώρα ένα TSi έχω, με τα 140+ άλογα.Εχω μείνει άφωνος, τώρα τελείωσα το στρώσιμο και το Σ/Κ το άνοιξα αρκετά.

Καταρχάς 200αρίζει πανεύκολα, όταν οδηγείς κάτω από τις 3.000 καίει σαν ατμοσφαιρικό 1300άρι και γενικά συμπεριφέρεται περισσότερο σαν ένα καλό 2λιτρο, παρά σαν 1400.

Φυσικά το κράτημα και την εν γένει οδηγική συμπεριφορά δεν έχει νόημα να την σχολιάσω, καθότι είναι Golf.:tiphat::tiphat::tiphat::tiphat::tiphat:

redismagik
17-12-2008, 22:48
Jim, και εγώ τώρα ένα TSi έχω, με τα 140+ άλογα.Εχω μείνει άφωνος, τώρα τελείωσα το στρώσιμο και το Σ/Κ το άνοιξα αρκετά.

Καταρχάς 200αρίζει πανεύκολα, όταν οδηγείς κάτω από τις 3.000 καίει σαν ατμοσφαιρικό 1300άρι και γενικά συμπεριφέρεται περισσότερο σαν ένα καλό 2λιτρο, παρά σαν 1400.

Φυσικά το κράτημα και την εν γένει οδηγική συμπεριφορά δεν έχει νόημα να την σχολιάσω, καθότι είναι Golf.:tiphat::tiphat::tiphat::tiphat::tiphat:
katarxas min trexete ..............!!!! FILIKA!!

Valkyre
18-12-2008, 01:18
Και εγω δεν ετρεχα σημερα παλι... κατεβηκα ολο τον κιφφησο με ~240 γιατι βιαζομουν να παω σπιτι πριν κρυωσει η καρμποναρα μου...! :D

WolfRathmA
18-12-2008, 04:13
Και εγω δεν ετρεχα σημερα παλι... κατεβηκα ολο τον κιφφησο με ~240 γιατι βιαζομουν να παω σπιτι πριν κρυωσει η καρμποναρα μου...! :D


Ελεος.... ξεκολλα λιγο ρεσυ... μη τρεχεις τοσο.. :mad:

Εγω ομολογω να πω οτι με το που παταω λιγο γκαζι παραπανω "hεζομαι" επανω μου :p LoL
Φοβαμαι αρκετα γιατι μου εχουν τυχει κατι @@διες στο παρελθον και δε μπορω απο τοτε...

Αλλα αν μου γυρίσει το ματι θα την κανω τη λαλακια μου :bgrin2:

Katana
18-12-2008, 08:54
katarxas min trexete ..............!!!! FILIKA!!

Eννοείται φιλικά.

Οταν ξέρεις τι κάνεις και που το κάνεις, δεν υπάρχει πρόβλημα.;)

garrett156
18-12-2008, 11:59
οι δυο οροι τρεχω και ξερω τι κανω δεν παιζει να συσχετιστουν ποτε και για κανεναν λογο...μπορει να πεις ενταξει το σκιζω το γκαζι αλλα σε δρομους με λιγοτερο κινδυνο.τι θα πει ξερω τι κανω?σου εχει σκασει λαστιχο με 180+κοντερ?σε κλειστο δρομο να εισαι θα μετρησεις τις μπαριερες μια μια!
φιλικα παντα!

Valkyre
18-12-2008, 12:25
^^ δεν εχεις καθολου μα καθολου αδικο.Ετσι ακριβως ειναι.Αλλα ειναι γλυκο το γ...ιδι!
Εγω παντως σπανια πλεον τρεχω και φροντιζοντας οσο μπορω να μετριασω τις πιθανοτητες βλακειας.Χθες που ειπα οτι εκανα οτι εκανα , ηταν αδειος ο δρομος και ημουν μονος στο αμαξι. (κανονας πλεον δεν τρεχω ΠΟΤΕ με αλλον μεσα στο αμαξι)

Σπανια ομως οπως λεω εχω "εκρηξεις".Συνηθως βεβαια τις παθαινω σε φιδισιους δρομους με καλη ασφαλτο , καθως παντα ημουν φαν της "στροφης". :)

Katana
18-12-2008, 18:56
οι δυο οροι τρεχω και ξερω τι κανω δεν παιζει να συσχετιστουν ποτε και για κανεναν λογο...μπορει να πεις ενταξει το σκιζω το γκαζι αλλα σε δρομους με λιγοτερο κινδυνο.τι θα πει ξερω τι κανω?σου εχει σκασει λαστιχο με 180+κοντερ?σε κλειστο δρομο να εισαι θα μετρησεις τις μπαριερες μια μια!
φιλικα παντα!

Γιατί είπα εγω ότι είναι λογικό να τρέχει κανείς σε ανοιχτούς δρόμους με πολλή κίνηση?

Τεσπά, κακώς ξεκίνησα τη συζήτηση, πάντα σε αυτό το σημείο καταλήγουν...

Για μένα όλα είναι θέμα συμβιβασμού, μεταξύ λογικής/απόλαυσης στην οδήγηση.Ο,τι μπορεί να σου συμβεί με 50, μπορεί να σου συμβεί και με 180, άλλο θέμα το ότι εκεί είναι μεγαλύτερες οι συνέπειες.Αυτά και δεν συμμετέχω άλλο εδώ.

StamatisGian
18-12-2008, 19:08
Τώρα έχω ένα C2 vts το οποίο μ' έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο αλλά λίγο τα παραπάνω ταξίδια τώρα λόγω δουλειάς/σπουδών, λίγο ότι τό 'χω και 3 χρόνια, σκέφτομαι λίγο μετά τις γιορτές (να σκάσουν τα "δώρα" και κανα φράγκο παραπάνω για να το πάρω μετρητοίς, αν δεν έχω τα φράγκα δεν πέρνω ποτέ με δόσεις/κάρτες) να πάρω το Audi S3. Το 'χω οδηγήσει και έχω μείνει λαλάκας, το αυτοκίνητο είναι απλά πύραυλος και η οδηγική του συμπεριφορά από τις λίγες. Μου 'πανε βέβαια ότι ανταλλακτικά/service και τα σχετικά είναι τσιμπιμένα με την συγκεκριμένη εταιρία, αλλά μια ζωή την έχουμε, δε μαμιέται, το κέφι μας να κάνουμε και όλα θα γίνουνε :)

TopGunZ
18-12-2008, 19:37
οι δυο οροι τρεχω και ξερω τι κανω δεν παιζει να συσχετιστουν ποτε και για κανεναν λογο...μπορει να πεις ενταξει το σκιζω το γκαζι αλλα σε δρομους με λιγοτερο κινδυνο.τι θα πει ξερω τι κανω?σου εχει σκασει λαστιχο με 180+κοντερ?σε κλειστο δρομο να εισαι θα μετρησεις τις μπαριερες μια μια!
φιλικα παντα!

Μπα, δε θα το έλεγα, μια χαρά συσχετίζονται, αρκεί ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ακριβως τι κάνεις, που το κάνεις, πως το κάνεις και γιατί το κάνεις. Εν ολίγοις τα ζώα που προσπερνάνε στο δρόμο Γιαννιτσά-Χαλκηδώνα που είναι επαρχιακός δρόμος κακίστης ποιότητας με οικογενειακά 15ετίας και μετά πάνε με 100 στο δρόμο Χαλκηδώνα-Θεσσαλονίκη που είναι με 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση και διαχωριστική νησίδα μάλλον είναι πιο επικίνδυνοι από εμένα που πάω με 80 στον πρώτο και πίσω από φορτηγά και νταλίκες και πατάω καμιά 150άρα στο δεύτερο και πάντα με καινούρια, καλοστημένα και συνήθως γρήγορα αυτοκίνητα.

Πάντως εκτός κι αν εννοείς το λάστιχο να γίνει σμπαράλια και να μείνεις με τη ζάντα, δεν τραβάς μεγάλο ζόρι αν ξεφουσκώσει το λάστιχο, αρκεί να το αντιληφθείς εγκαίρως και να κάνεις στην άκρη πριν υπερθερμανθεί και διαλυθεί.

Valkyre
18-12-2008, 19:48
TopGunZ το απροσμενο , ουτε να το υπολογισεις μπορεις ποτε θα συμβει , ουτε και να το αντιμετωπησεις 100% με σιγουρια οτι θα το αποφυγεις.

Το θεμα ειναι να ελαχιστοποιεις παντα τις πιθανοτητες για κατι κακο.Αμα εισαι πατημενος πανω σε στροφη και σου διαλυθει το λαστιχο , ουτε ο Θεος ο ιδιος να εισαι δεν το προλαβαινεις...εχεις φυγει με τα μουτρα και ευχεσαι να αντεξει η μπαρριερα ή το δεντρο απο κατω...

Επιασα μονο το παραδειγμα με το λαστιχο , αλλα καταλαβαινεις τι εννοω.Ποτε δεν εισαι 100% ασφαλης , ειτε τρεχεις ειτε οχι.Το θεμα ειναι οτι οταν τρεχεις αυξανονται οι πιθανοτητες.Οποτε απλα πρεπει να φροντισεις αυτες οι πιθανοτητες να μην αυξανονται δραματικα , να μην "τα θελει ο κωλος" σου που λεμε και λαικα. :D

Babis_ECE
18-12-2008, 19:57
Τώρα έχω ένα C2 vts το οποίο μ' έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο αλλά λίγο τα παραπάνω ταξίδια τώρα λόγω δουλειάς/σπουδών, λίγο ότι τό 'χω και 3 χρόνια, σκέφτομαι λίγο μετά τις γιορτές (να σκάσουν τα "δώρα" και κανα φράγκο παραπάνω για να το πάρω μετρητοίς, αν δεν έχω τα φράγκα δεν πέρνω ποτέ με δόσεις/κάρτες) να πάρω το Audi S3. Το 'χω οδηγήσει και έχω μείνει λαλάκας, το αυτοκίνητο είναι απλά πύραυλος και η οδηγική του συμπεριφορά από τις λίγες. Μου 'πανε βέβαια ότι ανταλλακτικά/service και τα σχετικά είναι τσιμπιμένα με την συγκεκριμένη εταιρία, αλλά μια ζωή την έχουμε, δε μαμιέται, το κέφι μας να κάνουμε και όλα θα γίνουνε :)

Με το καλό φίλε να το πάρεις το S3, και συμφωνώ όσο δεν πάει με την τελευταία σου πρόταση. :yes:

redismagik
23-12-2008, 22:23
pedia ego pantos epimeno mi trexete.gia mena i kaliteri taxitita einai ayti pou mporeis na elenxeis tin katastasi se periptosi kati aprooptou . ki i taxitita pou den kaneis tous alous odigous na odigisoun epikindina .(isxeiei polles fores otan pas polli arga kapou pou einai gia pio grigori odigisi)

stratisd
23-12-2008, 22:38
Σε βρίσκω απόλυτα σωστό,γιατι το εχουν παραξηλώσει μεικά τσογλ$$^&^@α που πιάνουν τμόνι στο χέρι τους και νομίζουν οτι είναι ο Σουμάχερ, και δεν φτάνει που ξεπαστρέφονται αυτά, αλλά πέρνουν και ολόκληρες οικογένιες στο λαιμό τους.

TopGunZ
24-12-2008, 13:38
pedia ego pantos epimeno mi trexete.gia mena i kaliteri taxitita einai ayti pou mporeis na elenxeis tin katastasi se periptosi kati aprooptou . ki i taxitita pou den kaneis tous alous odigous na odigisoun epikindina .(isxeiei polles fores otan pas polli arga kapou pou einai gia pio grigori odigisi)


Σε βρίσκω απόλυτα σωστό,γιατι το εχουν παραξηλώσει μεικά τσογλ$$^&^@α που πιάνουν τμόνι στο χέρι τους και νομίζουν οτι είναι ο Σουμάχερ, και δεν φτάνει που ξεπαστρέφονται αυτά, αλλά πέρνουν και ολόκληρες οικογένιες στο λαιμό τους.

Συμφωνώ και με τους δυο σας και ειδικά με τα μπολνταρισμένα.

STI_GR
29-12-2008, 16:09
μπορω να πω οτι ο καιρος μου εκανε τα χατηρια αυτα τα χριστουγεννα......:wave:
http://www.imageshack.gr/files/fwwgw9ccemjtfx4bhreo.jpg


http://www.imageshack.gr/view.php?file=fwwgw9ccemjtfx4bhreo.jpg

http://www.imageshack.gr/view.php?file=fwwgw9ccemjtfx4bhreo.jpg

kosmios
29-12-2008, 16:15
ωραιο παραδειγμα δειχνεις χωρις αλυσιδες.ντροπη σου φτου σου



χαχαχαχαχαχα

STI_GR
29-12-2008, 16:18
αλυσιδες χαχαχαχαχχααχ ποτε στη ζωη μου φιλε!

kosmios
29-12-2008, 16:22
εγω απο το 2009 και μετα δεν θα φοραω στελιο αντε να ερθει το μαμηδι.

Babis_ECE
29-12-2008, 16:24
Αυτά είναι, μακάρι να έβγαινα κι εγώ αύριο πρωί στην βεράντα και να έβλεπα την Μπέμπα "Χιονάτη"! Αλλά εδώ στην παραλιακή Αθήνα που να χιονίσει ρε γμτ...
:nope:

STI_GR
29-12-2008, 16:26
αντε με το καλο να'ρθει μακη
και οταν το παρεις θα χρειαστεις λαστιχα(για να μην βαλεις αλυσιδες) πες μου να ξερω;)

TopGunZ
29-12-2008, 16:55
Καλά μην κάνετε σαν τους βλαχοκαμπόυδες με τα σουβ που νομίζουν ότι επειδή πήρανε τζιπάκλα, άιντε καταργήσαμε τους νόμους της φύσης. Φαντάζομαι ότι τουλάχιστον φοράτε ειδικά λάστιχα?!?!

STI_GR
29-12-2008, 16:58
850 ευρα για λαστιχα απο Δεκεμβριο μεχρι Φεβρουαριο.
τι μας περασες ορε?

TopGunZ
29-12-2008, 17:00
Α να γεια σου! Το ήξερα ότι δε θα με απογοήτευες :D

STI_GR
29-12-2008, 17:04
φιλε το χιονι ειναι κατι που με τρελαινει και το κατεχω. και ειμαι παντα ετοιμος
στο πορτ μπαγκαζ υπαρχει φτυαρακι και 3μ συρματοσχοινο (που ξες καμια φορα;))

TopGunZ
29-12-2008, 17:09
Επιτέλους κάποιος που καταλαβαίνει για που είναι τα Subaru! Αν δεν το πας σε κανά χαλίκι, σε κανά χιόνι, τι τη θες ρε γκασμά τη suba, πάρε ένα Α4 quattro για την άσφαλτο! Αυτό το κλασικό στην Ελλάδα να παίρνουν αμάξια χωρίς να ξέρουν για που προορίζονται! Σαν τις γκόμενες που παρκάρουν τα Range Rover μπροστά στην καφετέρια και φοβούνται ακόμα και πεζοδρόμιο να καβαλήσουν! Για χιονολάστιχα ποια προτιμάς?

STI_GR
29-12-2008, 18:28
φετος εβαλα τα PIRELLI SOTTOZERO ειναι πολυ καλο λαστιχο για χειμερινες συνθηκες( αρκετο κρυο, βροχη) στο χιονι τα παει πολυ καλα
μεχρι περυσι ειχα τα ΝΟΚΙΑΝ W εκει τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα. το λαστιχο αυτο ειναι μετριο γενικα για χειμωνα με μια εξαιρεση: ΤΑ ΟΡΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ:angry:

jammin
30-12-2008, 23:03
φετος εβαλα τα PIRELLI SOTTOZERO ειναι πολυ καλο λαστιχο για χειμερινες συνθηκες( αρκετο κρυο, βροχη) στο χιονι τα παει πολυ καλα
μεχρι περυσι ειχα τα ΝΟΚΙΑΝ W εκει τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα. το λαστιχο αυτο ειναι μετριο γενικα για χειμωνα με μια εξαιρεση: ΤΑ ΟΡΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ:angry:
μπραβο μπραβο...
Ε δεν περιμενα και τπτ αλλο... αφου εισαι τρομερο ΟΡΓΙΟ ρε φιλε!!!!!!!!
:frog::frog::frog::frog::frog::frog::rofl:

ValefarGR
31-12-2008, 01:19
Εγω εχω ενα Ford Focus 1.6lt 115hp
Μιας και λεμε και για αυτοκινητα... καλες γιορτες με λιγοτερα ατυχηματα

TopGunZ
31-12-2008, 12:48
Εγω εχω ενα Ford Focus 1.6lt 115hp
Μιας και λεμε και για αυτοκινητα... καλες γιορτες με λιγοτερα ατυχηματα

Αμήν αδερφέ, αμήν...

christopherzaha
10-01-2009, 02:44
egw 8a pw ta ama3ia pou 8a kukloforw apo tou xornou gt eimai anhlikos akoma k kata sunepeia den exw diko m...LAND CRUISER kai mia beba 3.16...

cobradrama
10-01-2009, 08:56
φετος εβαλα τα PIRELLI SOTTOZERO ειναι πολυ καλο λαστιχο για χειμερινες συνθηκες( αρκετο κρυο, βροχη) στο χιονι τα παει πολυ καλα
μεχρι περυσι ειχα τα ΝΟΚΙΑΝ W εκει τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα. το λαστιχο αυτο ειναι μετριο γενικα για χειμωνα με μια εξαιρεση: ΤΑ ΟΡΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ:angry:

A!!!! re tetrakounhteeeeeee!!!!!! WRAIOS O STELARAS!!!!!vale kai to scoop mprosta na katharizeis to xioni apo tous dromous. :rofl::rofl::rofl:

STI_GR
10-01-2009, 13:31
A!!!! re tetrakounhteeeeeee!!!!!! WRAIOS O STELARAS!!!!!vale kai to scoop mprosta na katharizeis to xioni apo tous dromous. :rofl::rofl::rofl:

γελας βρε ατιμε εεεε?????:angry:
που θα παει θα πεσεις στα χερια μου..............:fryingpan:

christos_13
11-01-2009, 03:29
mia BMW 318 compact (E46) 143hp

decibel
11-01-2009, 19:50
να κ το δικο μου.
mazda rx8 cosmo

http://memimage.cardomain.com/ride_images/3/2479/1541/31195770001_medium.jpg?533406-008

http://www.cardomain.com/ride/3119577

redismagik
11-01-2009, 19:58
proto post t amaxi......................xixixixi

STI_GR
12-01-2009, 12:48
proto post t amaxi......................xixixixi

μαλλον εχει ΛΙΓΟ τρελλα(κι'αυτος) με τα γκαζια.....:D

decibel
12-01-2009, 12:58
χαχααχαχαχα. απλα ψαχνω να παρω ps3 κ δεν γραφω ενεργα ακομα :D

cobradrama
30-01-2009, 12:57
http://i400.photobucket.com/albums/pp86/peripteras/photoshop1-1.jpg

http://i400.photobucket.com/albums/pp86/peripteras/photoshop2.jpg

ΣΤΕΛΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ,BMW E30 M5.

trabakoulas
30-01-2009, 20:29
http://forum.miata.net/vb/attachment.php?attachmentid=57126http://forum.miata.net/vb/attachment.php?attachmentid=57128http://forum.miata.net/vb/attachment.php?attachmentid=57130http://forum.miata.net/vb/attachment.php?attachmentid=57135

Εδω ειναι το ΜΧ5 μου, με τη μονη διαφορα οτι τωρα φοραει 17αρες αντι 15αρες στη φωτο, και φρενα brembo 4πιστονα (στη φωτο εχει μονοπιστονα απο BMW)

To turbo ειναι gt3076r και ειναι πανω απο 400 αλογα:innocent:

jimspy
01-02-2009, 16:15
http://3.bp.blogspot.com/_9Nhz7axz1DI/SYB99eCrRYI/AAAAAAAAAl0/dHFHC_nJYI8/s400/oikologiko.jpg
ουτε καθαρισμα ουτε πλυσιμο....μονο ποτισμα

unbrakeable
01-02-2009, 17:00
Ωραια εργαλεια βλεπω στο φορουμ !

jimspy
01-02-2009, 17:04
thank you

STI_GR
02-02-2009, 11:32
http://i400.photobucket.com/albums/pp86/peripteras/photoshop1-1.jpg

http://i400.photobucket.com/albums/pp86/peripteras/photoshop2.jpg

ΣΤΕΛΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ,BMW E30 M5.


πεστου την αλλη φορα που ερθω σερρες να ειναι εκει να τον γουσταρουμε:angry:

dimitrismx5
09-02-2009, 13:08
filaraki egw exw mx5 facelift alla goustarw polli to s2000

WolfRathmA
24-08-2010, 03:15
Thread UP! :P

Αλλαξα ζαντουλες σημερα! :D Πειτε μου τι γνωμη σας ;)

Πριν






Μετα

modecris
24-08-2010, 03:43
Πολύ ωραία ζαντούλα,και έδεσε όμορφα με το ceed. ;)

ParanoidGR
24-08-2010, 06:31
ωραία ζάντα! καλορίζικες! έχει δέσει και με το χρώμα του αυτοκινητου! οι δικιές μου λένε τίποτα?



http://a.imageshack.us/img682/2717/60161004015699759741000.jpg
http://a.imageshack.us/img829/605/60161004015766426401000.jpg
http://a.imageshack.us/img830/8720/60161004015799759731000.jpg

WolfRathmA
24-08-2010, 06:40
Πολυ ομορφο το εχεις ;)

ParanoidGR
24-08-2010, 07:32
ευχάριστο! αν δεν είχα βάλει αυτές και έβλεπα τις δικεσου θα τις έβαζα με 1000.

WolfRathmA
24-08-2010, 07:54
Και επειδη η "ακριβεια" εδω περα στην Ελλαδα ειναι πλεον γεγονος (οπως παντα) ολα τα παραγγειλα απο εξω. Και τις ζαντες και τα λαστιχα. (UK FTW!!!)

Συνολο 550 οι ζαντες και 350 τα λαστιχα. 900 ευρω. Πουλησα αυτες που φοραγα 250 ευρω -250=650 ευρω. Και εδω περα μου ζηταγανε 1500+ ευρω για τα ιδια πραγματα.

ParanoidGR
24-08-2010, 12:02
ωραίος εμενα μου στοιχίσανε 1500 οι ζάντες και 1000 τα λάστιχα. και μάλλον την επομενη αλλαγή θα ψάξω έξω. αφού τα προϊόντα του bodybuilding τα ψωνίζω μιση τιμή σχεδόν από uk και μου έρχονται εντός 2 ημερών μάλλον μου έδωσες πολύ καλή ιδέα. ευχαρηστω. αν χρειαστώ βοήθεια για κανένα site αξιόπιστο θα σου στιλω pm. η αν έχει την καλοσύνη να μου γράψεις κάποιο για να ρίξω μια ματια

Katana
24-08-2010, 13:00
Πολύ όμορφο Αποστόλη!

Corsa_OPC
24-08-2010, 13:09
Το κοκκινο BMW πιο πανω απλα τα σπαει...μπραβο στον ανθρωπο που το συντηρει

Το δικο μ τωρα...Corsa OPC / GT 2860rs - external / ΚW competition, μπλοκε drexler δισκατο, φρενα Ap racing 6Pot...κλπ κλπ
Αποδιδει σε πιεση 1,8 bar 350 ιππους στο μοτερ.

http://i191.photobucket.com/albums/z109/rageopc/Corsa%20OPC/Kw1.jpg
http://i191.photobucket.com/albums/z109/rageopc/Corsa%20OPC/FullEnginebay.jpghttp://i191.photobucket.com/albums/z109/rageopc/Corsa%20OPC/apjpg.jpg

ParanoidGR
24-08-2010, 13:28
καλές βόλτες! πολύ όμορφο και αρκετά δυνατό!

dspug7
24-08-2010, 14:03
πολυ ωραια ολα.το ceed αλλαξε πολυ με τη νεα ζαντα.και εντελως παλαβη η διαφορα στην τιμη...και το skoda πολυ ομορφο,του παει πολυ η ακτινωτη.το corsa κανονικο τερας!!!να τα χαιρεστε!

να και η δικια μου γρια.
http://i283.photobucket.com/albums/kk296/dspug7/19534_1350564241108_1141421853_1073.jpg

http://i283.photobucket.com/albums/kk296/dspug7/19534_1350564281109_1141421853_1073.jpg

Corsa_OPC
24-08-2010, 14:18
ως παλιος κατοχος fiesta ST και γενικως fordakias χαιρομαι να βλεπω τατοια αμαξια...
απο μοτερ...τι παιζει?

teddy
24-08-2010, 18:09
αυτουνου του απου πανου,μην του πολυμιλατε...ειναι X BOX-ακιας μεγαλος,και σε αλλα φορουμ κραζει το ps3....:bang::bang::bang::bang::bang:

γεια σου george....

sakoulias
24-08-2010, 19:42
Εγω κυκλοφοραω το εξης αυτοκινητο , σε σκουρο μπλε

http://images01.olx.org.uk/ui/1/25/14/2762114_1.jpeg

Ειναι της οικογενειας και τελικα ξεμεινε σε εμενα. Μπορει να μην ειναι γρηγορο αλλα απο το τιποτα το προτιμω 1000 φορες. Ειδικα σε αυτους τους δυσκολους καιρους η αγορα καινουριου αυτοκινητου θα ηταν σχεδον...αδυνατη :a050:

Valkyre
24-08-2010, 19:56
^^ φιλε μπορει να μην ειναι γρηγορο αλλα θα ριχνεις κατι γα***ια εκει μεσα που δεν προκειται να σου περναει το γκαζι απο το μυαλο!!! λολολολ :) :P

sakoulias
24-08-2010, 21:27
χαχαχαχαχαχαχα:a045::a045: +ρεπ επειδη με εκανες και γελασα..
Η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ... εγκαινιασει ακομα ;)

Corsa_OPC
24-08-2010, 21:35
αυτουνου του απου πανου,μην του πολυμιλατε...ειναι X BOX-ακιας μεγαλος,και σε αλλα φορουμ κραζει το ps3....:bang::bang::bang::bang::bang:

γεια σου george....

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχ
για campaign games καλο ειναι και το PS3 :P
A και για ταινειες απο flashakia :P

Dikakom
24-08-2010, 21:38
να Postαρω και το δικό μου να μην το καμαρώνω μόνος μου ρε παιδιά. :)

HONDA CIVIC Type S

http://img838.imageshack.us/img838/2266/dsc00259h.jpg

chris1987
24-08-2010, 21:38
^^ φιλε μπορει να μην ειναι γρηγορο αλλα θα ριχνεις κατι γα***ια εκει μεσα που δεν προκειται να σου περναει το γκαζι απο το μυαλο!!! λολολολ :) :P

xaxaxaxaxaxaxaaxaa +ρεπ και απο μενα!

Melnibonian
25-08-2010, 06:56
Όπως είχα αναφέρει σε ένα πολύ παλιότερο post,το αυτοκίνητό μου είναι ένα Leon II Tdi Fr.Το τελευταίο διάστημα και με αφορμή την αγορά 2ου αυτοκινήτου στην οικογένεια,είμαστε με την γυναίκα ανάμεσα σε αυτά τα δύο...
Seat Leon Cupra R
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSoov6LP7ZwI0rWOqpIlY2a5N5EgxxlT 2SX-BryxrE3XA5IrlU&t=1&usg=__-D2Xb1wtrsBnPYwxoQQlXDlJ5lI=

Peugeot RCZ 200ps
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5-WEKYqV_KINVfEoK73ueIrN3NdIX2R85NedVNPkJF121w_8&t=1&h=143&w=260&usg=__nk_tqKdSZ72HwIO4xziT-W3pPgI=

Βγαίνουν και τα 2 στα ίδια περίπου χρήματα.Το R είναι πολύ πιο δυνατό,στημένο,εξοπλισμένο κτλ από την άλλη υπάρχει ήδη ένα LEON και θα το οδηγεί κυρίως η γυναίκα,οπότε η εμφάνιση του RCZ εδώ κερδίζει έδαφος...

WolfRathmA
25-08-2010, 07:16
Αυτο το peugeot μου αρεσει παρα πολυ. Το ειδα προσφατα σε ενα περιοδικο.

Αυτο που εχω βαρεθει να βλεπω στη Peugeot ειναι συνεχεια την ιδια μασκα μπροστα και τα ιδια φαναρια! Ας αλλαξουν λιγο κατι και αυτοι οι Γαλλοι! Ημαρτον δηλαδη! Παρ'ολα αυτα το αμαξι δε με χαλαει καθολου :D

extacy
25-08-2010, 12:52
bmw e92 coupe 330d (aftermarket ζαντες φρενα αναρτησεις)για τα μπουζουκια και ταξιδια

bmw e46 coupe 316 τουμπισμενο ( m-pack ζαντεσ φρενα αναρτησεις και πολλα αλλα...) για αλητειες

alfa romeo 156 1,6 (ζαντες φρενα αναρτησεις) για στριψιμο

toyota auris 1,3 για ψωνια

Melnibonian
25-08-2010, 13:05
τα bmw δεν στρίβουν ε?lol,βρε τα άτιμα και τα είχα παρεξηγήσει...
Wolf,το κακό συνεχίζεται στο εσωτερικό το οποίο δεν ταιριάζει σε ένα τόσο ξεχωριστό (εξωτερική σχεδίαση) αυτοκίνητο.Είναι μια από τα ίδια με την σειρά των 407... (για γούστα με σκουριά δηλαδή).Ή κάνεις την αλλαγή ή δεν την κάνεις.Όσο το σκέφτομαι τόσο χάνει στο συγκριτικό το Rcz...Είναι και αυτά τα 6'' του Cupra,,,διάολος!!!

greekteo
25-08-2010, 16:46
Ορίστε και το δικό μου αμάξι :)

http://img834.imageshack.us/img834/1212/dsc00644i.th.jpg (http://img834.imageshack.us/i/dsc00644i.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)



http://img844.imageshack.us/img844/3261/dsc00645j.th.jpg (http://img844.imageshack.us/i/dsc00645j.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)


http://img411.imageshack.us/img411/7720/dsc00646tt.th.jpg (http://img411.imageshack.us/i/dsc00646tt.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

desperate_gamer
25-08-2010, 16:52
http://www.vendiauto.com/autonuove-imgs/Ignis.jpg

Hi Soccer Mom! :pao: :e040fdd:

dspug7
29-08-2010, 01:01
ως παλιος κατοχος fiesta ST και γενικως fordakias χαιρομαι να βλεπω τατοια αμαξια...
απο μοτερ...τι παιζει?
2000cc ειναι και 120 ιππους.ταξιδιαρικος κινητηρας και οικονομικος στην καταναλωση εκτος πολης παρα τα χρονια του.αν το πατησεις ομως ρουφαει τα αντερα του...

να και το τουτου του αδερφου μου:

318is 145 ιππους
http://i283.photobucket.com/albums/kk296/dspug7/9517_1263882714124_1141421853_827719_6305153_n.jpg

http://i283.photobucket.com/albums/kk296/dspug7/9517_1263882834127_1141421853_827722_2334243_n.jpg

ειμαστε λιγο αρχαιολαγνοι...!!!:whistle::whistle::whistle:

Researcher
29-08-2010, 01:16
Προτιμούμε τα Ιαπωνικά Προϊόντα πάντα...

http://img829.imageshack.us/img829/6298/img0187e.png

el3ctronick
29-08-2010, 02:25
και το δικο μου γιαπονεζακι!

http://www.ps3forums.gr/vb/attachment.php?attachmentid=901&d=1283034333

MoNtOyA
29-08-2010, 07:25
παρτε και εναν γερμανο απο εμενα...
Astra gtc 1.6 115 αλογα,μπωρει να μην ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα οπως και να το κανουμε ειναι το πρωτο μου αμαξι....
Wolf μπωρεις να μου πεις το site που πηρες τις ζαντες? Σκεφτομαι να τις αλλαξω και δεν θελω να πληρωσω τα μαλλιοκεφαλα μου

alexandros050
29-08-2010, 11:53
Παιδια εγω εχω το Peugot 106 αν και μεταχειρισμενο εχω ποσα χρονια να το αλλαξω λαδια και δεν χανει με τιποτα χαχαχα.

του εβαλα τωρα κατι και δεν καει πολυ βενζινι οποτε ειμαι μια χαρα .

ilias78
29-08-2010, 20:58
Thread UP! :P

Αλλαξα ζαντουλες σημερα! :D Πειτε μου τι γνωμη σας ;)

Πριν






Μετα












λυκε μηπως να το χαμηλωνες λιγακι?

WolfRathmA
30-08-2010, 03:13
Wolf μπωρεις να μου πεις το site που πηρες τις ζαντες? Σκεφτομαι να τις αλλαξω και δεν θελω να πληρωσω τα μαλλιοκεφαλα μου


http://caraudiosecurity.com/shop/home.html

Και επειδη εχει πολλα, για να μη ψαχνεις και μπερδευτεις που ειναι οι ζαντες...

http://caraudiosecurity.com/shop/subcategories/c_path/472_946_553/spd/alloy-wheels.html

Ολες οι ζαντες ειναι για παραγγελειες φυσικα με αυτες τις τιμες που εχει. Οποτε υπολογιζε 1.5 μηνα απο τοτε που θα της παραγγηλεις για να σου ερθουν.


λυκε μηπως να το χαμηλωνες λιγακι?

Το σκεφτομαι, αλλα θα χτυπαει πολυ μετα το αμαξι μεσα αν χαμηλωθει και αλλο... Στο μελλον ισως το κανω γιατι τωρα δε παιζει φραγκο! :b030:

ilias78
30-08-2010, 18:07
μην το χαμηλωσεις πολυ. λιγο για να δειξει.

freakygeo
30-08-2010, 18:41
το δικο μου τουτου με λιγο γαργαλημενο κινητηρα

http://img833.imageshack.us/img833/4820/dsc00627w.jpg

ilias78
30-08-2010, 18:44
μιας κ εισαι στο ribas, να σου πω οτι ξαναγεννηθικε το μερος.......

freakygeo
30-08-2010, 18:49
κανονικοτατα παω πολλες φορες κιολας εκει και χαζευω!!!

ilias78
30-08-2010, 18:53
εχω να κατεβω σε τετοια μερη αρκετα χρονια. ετυχε ομως να περασω την τεταρτη το βραδι και γινοταν το τρελο συναπαντημα.

TopGunZ
30-08-2010, 20:51
Όπως είχα αναφέρει σε ένα πολύ παλιότερο post,το αυτοκίνητό μου είναι ένα Leon II Tdi Fr.Το τελευταίο διάστημα και με αφορμή την αγορά 2ου αυτοκινήτου στην οικογένεια,είμαστε με την γυναίκα ανάμεσα σε αυτά τα δύο...
Seat Leon Cupra R
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSoov6LP7ZwI0rWOqpIlY2a5N5EgxxlT 2SX-BryxrE3XA5IrlU&t=1&usg=__-D2Xb1wtrsBnPYwxoQQlXDlJ5lI=

Peugeot RCZ 200ps
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5-WEKYqV_KINVfEoK73ueIrN3NdIX2R85NedVNPkJF121w_8&t=1&h=143&w=260&usg=__nk_tqKdSZ72HwIO4xziT-W3pPgI=

Βγαίνουν και τα 2 στα ίδια περίπου χρήματα.Το R είναι πολύ πιο δυνατό,στημένο,εξοπλισμένο κτλ από την άλλη υπάρχει ήδη ένα LEON και θα το οδηγεί κυρίως η γυναίκα,οπότε η εμφάνιση του RCZ εδώ κερδίζει έδαφος...

Δύο λέξεις: Ημιάκαμπτος άξονας. Τον πωπό τους να χτυπάνε στο φόρουμ των 4τροχών, εδώ το Πεζώ έχει epic fail.

EDIT: Ρε συ, σε τι τιμές αναφέρεσαι? Γιατί εδώ βλέπω ότι το 200άρι βγαίνει 35 χιλιάρικα! Απαράδεκτη τιμή! Έχει τίποτα προσφορές?

ParanoidGR
30-08-2010, 22:40
το δικο μου τουτου με λιγο γαργαλημενο κινητηρα

http://img833.imageshack.us/img833/4820/dsc00627w.jpg

παρα πολύ ωραίο :first: καλοτάξιδο!

freakygeo
31-08-2010, 00:11
thnx andrew επισης για το RS σου!!!

Melnibonian
01-09-2010, 17:20
Δύο λέξεις: Ημιάκαμπτος άξονας. Τον πωπό τους να χτυπάνε στο φόρουμ των 4τροχών, εδώ το Πεζώ έχει epic fail.

EDIT: Ρε συ, σε τι τιμές αναφέρεσαι? Γιατί εδώ βλέπω ότι το 200άρι βγαίνει 35 χιλιάρικα! Απαράδεκτη τιμή! Έχει τίποτα προσφορές?

Και τα 2 βγαίνουν στα 35-36 χιλιάρικα...το τελευταίο 24ωρο έχει μπει στο μυαλό μου και η εναλλακτική ενός μεταχειρισμένου S3 ή TTS (το πολύ διετίας) αφού είδα ότι σε αυτές τις τιμές (και πιο χαμηλά στα 30 χιλιάρικα) παίζουν και αυτά!

TopGunZ
01-09-2010, 17:37
Για το Cupra R ναι...γιατί δεν χτυπάς ένα "απλό" Cupra? Και πολύ καλό εξοπλισμό έχει, και bucket και φρενούμπες και ΙΔΙΟ ακριβώς μοτέρ και υπάρχουν και ετοιμοπαράδοτα με κάτω από 30! Το R το πιάνει φόρος πολυτελείας για αυτό ξεφεύγει.

ilias78
01-09-2010, 18:29
Και τα 2 βγαίνουν στα 35-36 χιλιάρικα...το τελευταίο 24ωρο έχει μπει στο μυαλό μου και η εναλλακτική ενός μεταχειρισμένου S3 ή TTS (το πολύ διετίας) αφού είδα ότι σε αυτές τις τιμές (και πιο χαμηλά στα 30 χιλιάρικα) παίζουν και αυτά!


αν θες την γνωμη μου, παρε ενα s3 ;). 4χ4, 265 αλογα. και μαμα ακομα μαμαει :drive:.

teddy
01-09-2010, 23:40
το ενα ειναι καινουργιο και το αλλο μεταχειρισμενο...για να βγουν στα ιδια λεφτα...αλλιως το s3 ξεφευγει...

ilias78
02-09-2010, 01:28
το ενα ειναι audi και το αλλο seat.
το ενα ειναι 4κινητο και το αλλο μπροστα.

Nerven
02-09-2010, 02:10
Νά'με και εγώ ελπίζω να σας αρέσει είναι seat leon 1.8tsi sport up, με ζάντες από cupra εργοστασιακά βαμμένες, Ελατήρια χαμηλώματος H&R, Πρόγραμμα overload stage 1+, εισαγωγεί pipercross, σκαστρα forge,μπαρόμετρο, xenon , leds, και πολλές άλλες λεπτομέρειες. Είναι κάπου στα 230άλογα με 40κιλα ροπή και σύντομα πάμε για φουλ εξάτμιση και 260αλογακια με stage 2 πρόγραμμα :a045:

Enjoy!


http://img35.imageshack.us/img35/8776/imageaoa.jpghttp://img140.imageshack.us/img140/355/p3180791.jpghttp://img534.imageshack.us/img534/7601/p3180788.jpghttp://img140.imageshack.us/img140/2271/p3180789.jpghttp://img697.imageshack.us/img697/5591/p3180785.jpghttp://img51.imageshack.us/img51/9537/p3180784.jpghttp://img63.imageshack.us/img63/2803/imagevqf.jpghttp://img339.imageshack.us/img339/1742/imagetxb.jpghttp://img64.imageshack.us/img64/4489/imagetac.jpghttp://img402.imageshack.us/img402/483/p4220923.jpg

Melnibonian
02-09-2010, 11:31
Ωραίος,αλλά έχω μια απορία να σου απευθύνω,γιατί αγόρασες το 1.8 ενώ είχες σκοπό να το κυνηγήσεις τόσο με τις βελτιώσεις?Δεν το κατανοώ αυτό.Επίσης αυτή η μαυρίλα θα ήταν ωραίο να έσπαγε κάπου,πχ στις ζάντες,στους καθρέπτες...Και μια τρίτη ερώτηση,όταν λες Xenon εννοείς aftermarket λάμπες,επειδή αυτά που έχω εγώ (τα εργοστασιακά Bi-Xenon-AFS) είναι εντελώς διαφορετικά.
Υ.Γ.Θυμήθηκα και άλλη ερώτηση,με τις βελτιώσεις αποχαιρέτησες και την εγγύηση?
Υ.Γ.2.Παράκληση να ανεβάσεις και καμιά φωτογραφία του εσωτερικού...

Katana
02-09-2010, 12:00
@nerven, 230 σε δυναμόμτερο είδες? Πάντως 260 είναι πολλά, ακόμη και με stageII.

Εγώ έχω ένα Golf 6 TSi, με εισαγωγή και ολόσωμη εξάτμιση (70άρι DP, 63,5 υπόλοιπο) και όλο λέω να βάλω πρόγραμμα αλλά το αναβάλω.

Nerven
02-09-2010, 14:28
Δεν έχω παει σε δυναμομετρο ο ίδιος αλλά έχω δει δυναμομετρησεις με ίδιο set up (φπ). Όσο αφορά το σταγε 2 (ΦΠΕ) έχω φίλο (το κίτρινο που βλέπεις στην φωτό ) με overload fine tune stage2, ελεύθερη εισαγωγή, DP76 catback 70 μέχρι μπουρι, THS I/C, βγάζει ~265.

Όσο αφορά εγγύηση κάνουν τα στραβά ματιά στην αντιπροσοπια αλλά αν ηπαρχει θέμα μπορώ να παω να ξυλωσο το προγραμμα και δεν φαίνεται τίποτα στα log. :a068:

Φιλε το πρώτο πράγμα είναι το προγραμμα για μένα, κάνει το αμάξι αγνώριστο :first: ιδικα με επιθετικές ρυθμίσεις 100οκτανιον. Τρεχα βάλε το προγραμμα θα νομίζεις ότι πριν οδηγουσες πατινη

Ναι τα xenon είναι αυτερμαρκετ.


Από εσωτερικό δεν έχω καμία της προκοπής μόνο αυτές με τα led:
http://img697.imageshack.us/img697/181/p1180643.jpghttp://img697.imageshack.us/img697/6660/p1180638.jpg
Α! Και από το μπαρομετρο στο εσωτερικό

http://img526.imageshack.us/img526/5615/img0227b.jpghttp://img94.imageshack.us/img94/8233/img0226n.jpghttp://img214.imageshack.us/img214/7039/img0225rs.jpg
http://img94.imageshack.us/i/img0226n.jpg/http://img526.imageshack.us/i/img0227b.jpg/

el3ctronick
02-09-2010, 15:00
Νά'με και εγώ ελπίζω να σας αρέσει είναι seat leon 1.8tsi sport up, με ζάντες από cupra εργοστασιακά βαμμένες, Ελατήρια χαμηλώματος H&R, Πρόγραμμα overload stage 1+, εισαγωγεί pipercross, σκαστρα forge,μπαρόμετρο, xenon , leds, και πολλές άλλες λεπτομέρειες. Είναι κάπου στα 230άλογα με 40κιλα ροπή και σύντομα πάμε για φουλ εξάτμιση και 260αλογακια με stage 2 πρόγραμμα :a045:

Enjoy!





να σε ρωτησω φιλε, εκει που μενεις τα seat δε χρειαζονται πινακιδες κυκλοφοριας?.. :PP (joking)

Katana
02-09-2010, 15:45
Δεν έχω καταλήξει ακόμη σε τι πρόγραμμα να βάλω. Μάλλον για SKN με βλέπω, που έχει 2 χρόνια εγγύηση. Δεν ψήνομαι για Revo τόσο πολύ...

Melnibonian
02-09-2010, 17:24
Αν θες να τσεκάρεις την Revo πήγαινε και ζήτησε να σου βάλουν ένα demo,νομίζω έχει 5 ώρες διάρκεια και ξαναγυρνάει στις εργοστασιακές μετά...και είναι δωρεάν!
Νerven,είναι πολλά άλογα για μπροστινοκίνητο,τόσα βγάζει και το R μαμά,γιαυτό και τείνω περισσότερο στο S3 το οποίο θεωρώ ότι λόγω της τετρακίνησης μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα αυτή την δύναμη.
Ένα άλλο τώρα,κάνω έρευνα αγοράς για ελαστικά στο Tdi Fr μου.Είχα τα P Zero,ήμουν ευχαριστημένος από το κράτημα αλλά τα 3/4 μου κλάταραν (σε άσχετες φάσεις).Μετά έβαλα Michelen Pilot sport,και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος,εκτός του ότι μου έβγαλαν πολλά χιλιόμετρα (α,και δεν κλάταρε κανένα...lol).Kαμιά πρόταση?225/45 17R φοράω...

ilias78
02-09-2010, 18:56
για το demo του revo εχω ακουσει πως αφηνει "υπολλοιματα".

εγω στο s3 φοραω απο μαμα τα continetal sportcontact 2 (225/40/18). εμεινα ευχαριστημενος και τωρα που παω για αλλαγη με βλεπω για τη σειρα 3 που ειναι πιο καινουρια.

freakygeo
02-09-2010, 19:48
φιλε που λες για προγραμμα απο τα καλυτερα για το vag group ειναι το revo αλλα παρα πολυ σεατακιδες πηγαινουν στον Ανδριανακη γτ φτιαχνει χειροποιητα προγραμματα με το αμαξι να κινειτε στον δρομο και με τις κλιματολογικες συνθηκες της Ελλαδας σε club πολλα ατομα λενε αυτον τα αμαξια τους πετανε!!!Tωρα αμα θες ετοιμο πηγαινε για revo αλλα και για fsi κινητηρες(δν ξερω αν εχεις) πολυ καλα ειναι και τα APR(ξανανεβηκε η εταιρεια αυτη) με πολυ καλα tuning setups!!!

Nerven
02-09-2010, 20:53
Λάστιχα 225/40/18 αγόρασα από Αγγλία πολύ φτηνά μαζί με μεταφορικά 320€ (εξαρτατε το συναλαγμα) νέα φουρνιά(ημερομηνία κατασκευής) από http://www.camskill.co.uk/ τα falken fk452 http://m.falkentire.com/Tires/Passenger-Car/FK452-3

Και μιας και έμεινα υπερευχαριστημενος τα προτεινω ανεπιφύλακτα!

Όσο αφορά τα άλογα ναι είναι αρκετά για μπρος κίνηση αλλά το s3 φεύγει τρέλα στην τιμή και εννοείτε 1000 φορές τετρακινηση. Μελοντικα πρωτα ο θεός θα παω σε K04 με σφραγισμένο κινητήρα στα 355 αλογακια δυναμομετρημενα YouTube- Seat Leon 1.8 TSi K04 Dyno 353HP

Melnibonian
02-09-2010, 22:08
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,κι εμένα από έξω με βλέπω για τα ελαστικά.Σου ήρθαν σπίτι με μεταφορική ή τα παρέλαβες από τα ΕΛΤΑ? (μη γελάτε ρε,δεν έχω λάβει τόσο μεγάλο πακέτο).
Το S3 ελαφρώς μεταχειρισμένο βγαίνει κάτω από το Cupra R ενώ το ΤΤS βγαίνει στα ίδια περίπου χρήματα...

WolfRathmA
02-09-2010, 22:22
Λάστιχα 225/40/18 αγόρασα από Αγγλία πολύ φτηνά μαζί με μεταφορικά 320€ (εξαρτατε το συναλαγμα) νέα φουρνιά(ημερομηνία κατασκευής) από http://www.camskill.co.uk/ τα falken fk452 http://m.falkentire.com/Tires/Passenger-Car/FK452-3



Τα Falken ειναι τουμπανο λαστιχα τελικα... Και εγω αυτα εβαλα πριν μια εβδομαδα. Τα συνιστω και εγω :)

ilias78
02-09-2010, 22:33
μαλλον και εγω απεξω θα κοιταξω να παρω. εδω μου ζητανε 700 ευρω.

Nerven
02-09-2010, 22:38
Μου ηρθαν στο σπίτι με την interattica

ilias78
02-09-2010, 22:55
ποσες μερες?

WolfRathmA
02-09-2010, 23:01
7 με 8 μερες. (εργασιμες)

ilias78
03-09-2010, 00:47
φιλε nerven, χωρις να θελω να αμφισβιτησω τα λεγομενα σου ή το οτιδηποτε αλλο κακο μπορει να ερθει στο μυαλο σου, τα 230 αλογα απο τον 1.8 tsi με μονο προγραμμα και εισαγωγη, ειναι καπως υπερβολικο. αν μου ελεγες τοσα, με full εξατμηση ακομα (και καταλυτη μαζι) θα σου ελεγα εχεις δικιο. εχω δει δυναμομετρησεις στο maha (θεωρειτε απο τα καλυτερα κ πιο αξιοπιστα δυναμομετρα), leon 1.8 tsi με εισαγωγη, προγραμμα και εξατμηση στα 230-235 αλογα με πανω-κατω 37 κιλα ροπη αν θυμαμαι καλα.

φιλικα.

Nerven
03-09-2010, 01:03
φιλε nerven, χωρις να θελω να αμφισβιτησω τα λεγομενα σου ή το οτιδηποτε αλλο κακο μπορει να ερθει στο μυαλο σου, τα 230 αλογα απο τον 1.8 tsi με μονο προγραμμα και εισαγωγη, ειναι καπως υπερβολικο. αν μου ελεγες τοσα, με full εξατμηση ακομα (και καταλυτη μαζι) θα σου ελεγα εχεις δικιο. εχω δει δυναμομετρησεις στο maha (θεωρειτε απο τα καλυτερα κ πιο αξιοπιστα δυναμομετρα), leon 1.8 tsi με εισαγωγη, προγραμμα και εξατμηση στα 230-235 αλογα με πανω-κατω 37 κιλα ροπη αν θυμαμαι καλα.

φιλικα.


REVO stage 2 (ΦΠΕ)

http://img571.imageshack.us/img571/8030/017l.jpghttp://a.imageshack.us/img145/8442/xxexelixis185thgearobd.jpg

ilias78
03-09-2010, 01:07
(πολυ σκολοπατι)
σε ποιο δυναμομετρο?
επειδη δεν μπορω να παρω τις δυναμομετρησεις, μπες μια στο seatclub να δεις τι εβγαλαν τα 1.8 φπε. επαναλαμβανω στο maha. δυναμομετρο απο δυναμομετρο, μπορει να εχει μεγαλες εως τεραστειες διαφορες.

Nerven
03-09-2010, 01:09
(πολυ σκολοπατι)
σε ποιο δυναμομετρο?
επειδη δεν μπορω να παρω τις δυναμομετρησεις, μπες μια στο seatclub να δεις τι εβγαλαν τα 1.8 φπε. επαναλαμβανω στο maha. δυναμομετρο απο δυναμομετρο, μπορει να εχει μεγαλες εως τεραστειες διαφορες.


Ειμαι proud member του www.seatclub.gr (http://www.seatclub.gr) και οι photos ειναι απο το Site. Απο maha ειναι η φώτος

YouTube- Seat Leon 2 1.8 tsi preveza after 2 years

ilias78
03-09-2010, 01:13
τοτε θα εχεις δει σιγουρα τα νουμερα που σου λεω. αν θες μπορω να σου στειλω με pm τα λινκ.
ξαναλεω φιλικα ολα αυτα. δεν εχω προθεση να παρεξηγηθω για κατι.

Nerven
03-09-2010, 01:18
Τα νούμερα που λες 220-230 ΦΠΕ ναι υπήρξαν μόλις είχε πρώτο βγει πρόγραμμα και ο καθένας ηταν σταγε 1 με φουλ περιφεριακα. Τωρα τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ φίλε μου. Οι φωτογραφίες είναι πραγματικές. Ένας 1.8tsi με σωστά περιφερειακά και πρόγραμμα παει 260-269αλογάκια believe it or not.

Melnibonian
03-09-2010, 03:22
Aρχικά πόσα έβγαζε δηλαδή?Ξέρω ότι το Fr έβγαζε 200 (εργοστασιακή) άρα το δικό σου πρέπει να ήταν στο 160άρι?Κάνω λάθος?Και μόνο με software πήγε 265?

Παρακάτω η επίσημη σελίδα της Revo
http://www.revotechnik.com/index.php?mod=brands&id=7
και τα +60 που δίνει για τον 1.8Tsi δεν είναι και λίγα(stage 1).Για το stage 2 έχει πολλά requirements σε hardware...
Εντύπωση μου κάνει και το +45 που δίνει για το δικό μου (δηλαδή περίπου 225 dieselάτα!!! με πάνω από 42 Nm ροπή!!!)

Nerven
03-09-2010, 11:18
Έγραψα εγώ κάπου ότι έχω 260 με προγραμμα? μάλλον δεν διαβάζεις αυτά που γράφω. Είπα ότι έχω γύρω στα 230+- με φιλτρο προγραμμα και να σημειωσο και πάλι ότι δεν έχω προγραμμα REVO! Με ΦΠΕ(φιλτρο,προγραμμα, εξατμίση) φτανει στα 255-270+- όσο και να σας φαίνεται παράξενο. Μην λεμε ότι θελουμε...
Φιλικά

On topic

Melnibonian
03-09-2010, 11:56
Ok,έχεις δίκιο....σε ευχαριστώ πάλι για το link Που παρέθεσες πιο πάνω με τα ελαστικά,δεν είμαστε για περιττά έξοδα...

aiakos81
03-09-2010, 18:42
ενα Focus 1.6,115hp ( χελωνακι μπροστα σε αυτα που διαβαζω) αλλα ο λογος που ποσταρω ειναι:offtopic: ο εξης: Ψαχνω ενα καλο gps μεχρι 300Ε. Δεν εχω ιδεα τι να παρω, οποτε βοηθηστε. ΘΑ ηθελα να εχει καλη ενημερωση γιατι ενα δανεικο mio που ειχα παλιοτερα με πεταγε παντα στις πιο πηγμενες λεωφορους,μου ελεγε να στριψω εκει που δεν υπηρχαν στροφες,οτι να 'ναι. Το αποτελεσμα ηταν οτι πρωτα κοιτουσα στο χαρτη, μετα στο driveme και μεσ' το αμαξι το ειχα περισσοτερο για ασφαλεια. Οχι ενημερωμενο δεν ηταν, γιατι ο ιδιοκτητης ειχε χασει το cd ή κατι τέτοιο. Επισης βοηθηστε για καταλληλη επιλογη χαρτη, πειτε τι παιζει με τις αναβαθμισεις γιατι δεν εχω ιδεα ή αν βαριεστε καντε λινκ κανενα καλο οδηγο.
Υ.Γ :Επειδη δεν μπορω ακομα να ανοιξω δικο μου θεμα, για αυτο ποσταρα εδω. Αν θελει καποιος, ας ανοιξει αυτος δικο του και ας μεταφερουν οι mods το παρον εκει.Δεν με πειραζει καθολου και ειναι κριμα να σας χαλασω το "ιπποδρομιο" με τοσα καθαρομαιμα που κυκλοφορουν:a068:

Katana
04-09-2010, 16:12
Για το Revo St.2, το βάλατε κατευθείαν ή πρώτα είχατε το 1?

Το 2, μπαίνει μόνο αν υπάρχουν περιφερειακά, σωστά? Με έχετε προβληματίσει γμτ...

Η πλάκα είναι ότι έχω δώσει ένα σωρό λεφτά (εισαγωγή, coilover ανάρτηση, ζαντολάστιχα, intercooler, εξάτμιση) και ακόμη δεν έχω βάλει το καλύτερο value for money. Εγώ πάντως κυνηγάω την αξιοπιστία και όχι την απόλυτη ιπποδύναμη!

ilias78
04-09-2010, 17:57
ναι. για να μπει το 2 πρεπει να εχεις κ αλλα πραγματα.
εσυ με αυτα που εχεις , θα βαλεις κατευθειαν το stage2.

zisisx
04-09-2010, 22:55
seat ibiza1.4 101ps...............θα ηθελα ενα leon cupra το 20βαλβιδο αλλα.......δε πειραζει χαιρομαι οταν το βλεπω στο δρομο κατι ειναι κ αυτο...ισως αργοτερα...

Corsa_OPC
06-09-2010, 13:55
Δροσισε και πηραμε λιγο τα πανω μας αν και θελω μερικες βελτιωσεις απο θεμα προγραμματος. :)

9CHqdvIukn0

Nerven
07-09-2010, 20:45
Πολύ καλός!!! keep going!

Κρατάς ψηλά στροφές ε? αργεί πολύ να σπουλαρει το τερατακι από χαμηλά ε?

ParanoidGR
07-09-2010, 22:52
Δροσισε και πηραμε λιγο τα πανω μας αν και θελω μερικες βελτιωσεις απο θεμα προγραμματος. :)



φοβερό. παρα πολύ καλο. .an και δεν φαίνεται από το video η διαφορα που λες με το πρόγραμμα. ανοίγει υπερβολικά καλά:d055::d055:

Corsa_OPC
08-09-2010, 09:46
οχι παιδες...στις 4000 εχω φουλ πιεση με την 2860RS.
Θα κανω ενα ακομη για να το δειτε :)

Nerven
08-09-2010, 15:50
Ωραίος! Πολύ δυνατό! κυλινδροπιστονα άλλαξες να φανταστώ ε?

Corsa_OPC
08-09-2010, 22:00
Ωραίος! Πολύ δυνατό! κυλινδροπιστονα άλλαξες να φανταστώ ε?

ολα αλλαγμενα ειναι... :)
Σφυριλατο και οτι χρειαζεταο απο περιφεριακα.
Με 6πιστονα Ap racing, μπλοκε 4δισκο, και αναρτησεις KW competition.

Mε ενα roll cage το κανω και αναβασιαρικο :D

STI_GR
16-09-2010, 18:49
ολα αλλαγμενα ειναι... :)
Σφυριλατο και οτι χρειαζεταο απο περιφεριακα.
Με 6πιστονα Ap racing, μπλοκε 4δισκο, και αναρτησεις KW competition.

Mε ενα roll cage το κανω και αναβασιαρικο :D

μη φιλε μην το κανεις γιατί στην ανάβαση πρέπει να στριψεις κιολας:)
πέρα από την πλάκα εριξες πολύ χρήμα. ευγε να το χαίρεσαι το γκάζι και πάντα απροβληματιστος

Corsa_OPC
17-09-2010, 09:45
μη φιλε μην το κανεις γιατί στην ανάβαση πρέπει να στριψεις κιολας:)
πέρα από την πλάκα εριξες πολύ χρήμα. ευγε να το χαίρεσαι το γκάζι και πάντα απροβληματιστος


.....το ξερω καλα το αμαξι μου...και ειναι πολυ καλα στημενο ακομη και για τετοιες διαδρομες...Η δυναμη οκ ειναι πολυ για μπροσθιοκινητο...

Αλλα αν μπεις μια βολτιτσα θα καταλαβεις για τι μιλαμε. Μη το συγκρινεις με το δικο σου τετρακινητο...απλα θα σου θυμισω το εξης...Αν παρακολουθησες ποτε GTCC...Θυμασαι ενα corsa που σχεδον επιανε τα EVo στο καρτοδρομο?
Το αμαξι φοραει ακριβως οτι φορουσε εκεινο σε στησιμο...
Και για να μη παρεξηγηθω...ΔΕΝ το συγκρινω με τετρακινητο...απλα για μπροστινο και με αυτη τη δυναμη, στριβει απροσμενα καλα.

Valkyre
17-09-2010, 10:35
^^ Χωρις να υπονομευω τιποτα, απλα και μονο στο ακουσμα του καρτοδρομιου, εμενα προσωπικα με πιανει θλιψη, που το ετος 2010 η Ελλαδα βασιζεται σε στησιμο αυτοκινητων απο 2 ξεχασμενες απο τον Θεο πιστες (Σερρες οχι και τοσο, αλλα τα Μεγαρα σιγουρα ναι) και πλεον εχουμε φτασει στο επιπεδο να βαζουμε τα αυτοκινητα σε πιστες....καρτ....

απλα ντροπη.... απλα ξεφτυλα...

Corsa_OPC
17-09-2010, 10:54
^^ Χωρις να υπονομευω τιποτα, απλα και μονο στο ακουσμα του καρτοδρομιου, εμενα προσωπικα με πιανει θλιψη, που το ετος 2010 η Ελλαδα βασιζεται σε στησιμο αυτοκινητων απο 2 ξεχασμενες απο τον Θεο πιστες (Σερρες οχι και τοσο, αλλα τα Μεγαρα σιγουρα ναι) και πλεον εχουμε φτασει στο επιπεδο να βαζουμε τα αυτοκινητα σε πιστες....καρτ....

απλα ντροπη.... απλα ξεφτυλα...
Και τι να κανεις...φαντασου μονο οτι στη λαρισα υπαρχουν 4 πιστες καρτ. Στις 2 κανουν πρωταθληματα drift...Aντι να συνεταιριστουν και να γινει μια μεγαλη με μια ευθεια 600-800μ...να μη πω τι κανουν...

Σερρες εχω τρεξει με το προηγουμενο αμαξι μου (Fiesta ST) και ειναι φοβερη εμπειρια. Περιμενω πως και πως να παω με το corsa γιατι θα γραψω πολυ καλο χρονο με αυτο.

ilias78
17-09-2010, 18:43
ειναι κριμα στην αθηνα να μην υπαρχει μια σοβαρη πιστα. καλος ή κακος, στις αφιδνες, δεν ειναι να μπεις με αυτοκινητο. δεν ειναι φτιαγμενη για αυτο. ειναι για καρτ, εξου και το μιρκο μεγεθος, που δυστηχως "βολευει" ορισμενα αυτοκινητα.
κατι σοβαρο πηγε να γινει στα μεγαρα. αλλα.... εχω πολυ καιρο να παω κ δεν ξερω τι παιζει. πριν καποια χρονια ομως (3-4) που ειχα μπει, η ασφαλτος ηταν χαλια. κατεστρεφες ανετα τα λαστοιχα σου. και δυστηχως αυτο συνεχιζε να υπαρχει για αρκετο διαστημα.
νομιζω πως η καλυτερη επιλογη ειναι η σερρες. αλλα ποιος παει εκει πανω....

STI_GR
17-09-2010, 19:10
Αν παρακολουθησες ποτε GTCC...Θυμασαι ενα corsa που σχεδον επιανε τα EVo στο καρτοδρομο?



φιλε μου αλλο τα καρτοδρομα και οι πιστες και αλλο οι αναβασεις και οι δρομοι να πας να στριψεις.
δεν αμφιβαλω οτι το αμαξι σου ειναι καλα στιμενο ουτε σνομπαρω τπτ.
απλα μονοκινητο αμαξι με τουρμπινα σαν την δικια σου (πρεπει να εισαι 300+) που εχει φτιαχτει για κοντρα, στο apex δυσκολα πατας το γκαζι...


η μοναδικη "πιστα" στην Ελλαδα ειναι των Σερρων! και οσο δεν την εκμεταλευονται να κανουν περισσοτερους αγωνες στο τελος θα γινει ενα ωραιο οικοπεδο.....

http://www.haclubs.gr/images/stories/5th_HAC_TE_poster.jpg


αντε οσοι πιστοι προσελθετε.. :)

INDIGO
17-09-2010, 21:38
Αφιερωμένο στους λάτρεις των αυτοκινήτων...

http://www.youtube.com/watch?v=4TshFWSsrn8&feature=player_embedded#!

ilias78
17-09-2010, 21:45
ο τυπος ειναι πολυυυ "ζαλαδα"!!!!!

ParanoidGR
18-09-2010, 02:47
Αφιερωμένο στους λάτρεις των αυτοκινήτων...

http://www.youtube.com/watch?v=4TshFWSsrn8&feature=player_embedded#!

psssssssssssssss τι λες τώρα.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bravo-009:+ rep

j.dnls
18-09-2010, 09:39
Καλα ο Ken ειναι απο αλλον πλανητη. Εχω δει ολα τα vid και εχω παθει ζημια. Εχει και μερικα με ενα subaru. Να τα δειτε παιδες

Corsa_OPC
18-09-2010, 10:36
φιλε μου αλλο τα καρτοδρομα και οι πιστες και αλλο οι αναβασεις και οι δρομοι να πας να στριψεις.
δεν αμφιβαλω οτι το αμαξι σου ειναι καλα στιμενο ουτε σνομπαρω τπτ.
απλα μονοκινητο αμαξι με τουρμπινα σαν την δικια σου (πρεπει να εισαι 300+) που εχει φτιαχτει για κοντρα, στο apex δυσκολα πατας το γκαζι...

Slow in Fast..but really fast out... :D

freakygeo
18-09-2010, 15:52
sta show o ken fainetai odhgara...alla se real conditions trwei lepta apo tous wrc drivers!!!

ParanoidGR
18-09-2010, 19:53
^^δηλαδή!!!τι εννοείς ακριβώς!!

Valkyre
18-09-2010, 20:35
^^Exχει δικιο σε αυτο που λεει. Γενικα ολα τα γιαπωνεζικα βιντεο απο Best Motoring και οχι μονο, που κανουν διαφορα τεστ, συγκριτικα "και καλα", χρονους σε πιστες κλπ κλπ, και παρουσιαζουν τους Ιαπωνες πρωην (και μερικες φορες νυν) επαγγελματιες οδηγους λες και ειναι οι Θεοι της αυτοκινησης, ε ... στα σιρκουι τρωνε σκονη απο τους υπολοιπους.

Πιο πολυ οδηγηση "ποζεριας" κανουν παρα ουσιαστικα συγκριτικα. Κι εγω μπορω να πεταω κωλο σε καθε στροφη και να παιζω με μυτη-τακουνι συνεχεια κανοντας το να φαινεται λες και ειμαι καμμια τρελη οδηγαρα, αλλα η ουσια ειναι οτι οσο πιο πολυ γλυστρας τοσο πιο πολυ σερνεσαι...

οσο για τα ντριφτ, επειδη εχει τυχει κι εχω οδηγησει αυτοκινητο ειδικα στημενο για ντριφτ, ειναι τοσο μα τοσο γελοιο να κρατας το αυτοκινητο μονιμως με το πλαι που μετα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι και τοσο απιστευτο αυτο που βλεπεις.

Δεν υποβαθμιζω την αξια τους ως οδηγους, φοβεροι ειναι, ουτε και νομιζω οτι ειμαι κανς τρελος οδηγος, ουτε καν, αλλα φαινονται πολυ εντυπωσιακα αυτα που κανουν στα βιντεο ενω στην πραγματικοτητα, ουτε πολυ γρηγοροι οδηγοι ειναι, ουτε τοσο δυσκολα αυτα που κανουν και καποια στιγμη πρεπει να καταρριφθει αυτος ο μυθος που τους θελει απο αλλο πλανητη. Οχι απο τον ιδιο πλανητη ειναι, απο ενα νησι που λεγεται Ιαπωνια και που αλλωστε δεν εχουν καμμια ιδιαιτερη διακριση σε διεθνες επιπεδο μηχανοκινητου αθλητισμου απο την μερια τους...

ParanoidGR
19-09-2010, 00:33
^^showman είναι οι τύποι αυτοί και τίποτα παραπάνω και σιγά μην τους συγκρίνουμε με τους θρύλους του rally.
απλά δεν κατάλαβα καλά που εστίαζε το post του φίλου πιο πάνω.

STI_GR
19-09-2010, 15:46
παιδια αυτα τα βιντεο του ken block ειναι ολα για διαφημηση. στην ουσια τον ανθρωπο τον βαζουν να κανει ολα αυτα. καλος οδηγος ειναι σιγουρα αλλα οσο ασχολειθηκε με wrc δεν εκανε τπτ σπουδαιο.

οσο για αυτους στο best motoring δειτε τι επαθαν οταν οταν συναντησαν εναν πραγματικο οδηγο....


YouTube - Tommi Makinen's WRC Subaru on the Touge - Get Schooled by Makinen! - Hot Version International

ParanoidGR
19-09-2010, 15:55
^^+ rep :a045::a045::a045:


Jh98lyAdtTM

Valkyre
19-09-2010, 16:14
παιδια αυτα τα βιντεο του ken block ειναι ολα για διαφημηση. στην ουσια τον ανθρωπο τον βαζουν να κανει ολα αυτα. καλος οδηγος ειναι σιγουρα αλλα οσο ασχολειθηκε με wrc δεν εκανε τπτ σπουδαιο.

οσο για αυτους στο best motoring δειτε τι επαθαν οταν οταν συναντησαν εναν πραγματικο οδηγο....


YouTube - Tommi Makinen's WRC Subaru on the Touge - Get Schooled by Makinen! - Hot Version International (http://www.youtube.com/watch?v=erKaPDP6V3g)


^^ + rep και απο εμενα.

Ε ναι ετσι ειναι ρε παιδια... ειλικρινα επειδη καθημερινα ακουω συνεχεια βλακειες οσον αφορα τους εν λογω οδηγους, ε καπου αρχιζει και κατανταει εκνευριστικο...

Κανουν ολοι λες και οι Ιαπωνες γεννηθηκαν για να οδηγουν... σορρυ αλλα στο συνολο τους και συγκριτικα με αλλες χωρες η ιαπωνια βγαζει απο μετριους εως κακους οδηγους σε επαγγελματικο επιπεδο φυσικα.

Ωραια τα σοου, αλλα αλλο πραγμα η πραγματικη οδηγηση!

sakoulias
19-09-2010, 20:27
Αμα η Ιαπωνια βγαζει οδηγαρες τοτε οι Σκανδιναβικες χωρες τι βγαζουν ? Θεους ? :a050::a050:

Τοσους πολλους και καλους οδηγους οσο οι Σκανδιναβικες χωρες και κυριως η Φινλανδια δεν νομιζω να εχει βγαλει καμια αλλη περιοχη του κοσμου...ποιον να πρωτοθυμηθω απο τα μεγαλα αστερια...

ilias78
19-09-2010, 21:04
οι ιαπωνες, εβγαλαν μονο καλα αυτοκινητα. καποιον να μπορεσει να τα οδηγισει, δεν καταφεραν να βγαλουν. για αυτο τα εδιναν παντα σε αλλους/

ParanoidGR
20-09-2010, 00:12
Αμα η Ιαπωνια βγαζει οδηγαρες τοτε οι Σκανδιναβικες χωρες τι βγαζουν ? Θεους ? :a050::a050:



:a010bg::d030tr::c025::b015::bravo-009:
κουκουρουκαουα βγάζει ιαπωνία.

STI_GR
20-09-2010, 01:17
οι ιαπωνες, εβγαλαν μονο καλα αυτοκινητα. καποιον να μπορεσει να τα οδηγισει, δεν καταφεραν να βγαλουν. για αυτο τα εδιναν παντα σε αλλους/

ενταξει μην τα παραλεμε, απλα τους ιαπωνες τους ενδιαφερει περισσοτερο ενα πρωταθλημα ιαπωνιας παρα να κυνηγησουν καριερα στο εξωτερικο ή σε παγκοσμιο επιπεδο.


Αμα η Ιαπωνια βγαζει οδηγαρες τοτε οι Σκανδιναβικες χωρες τι βγαζουν ? Θεους ? :a050::a050:

Τοσους πολλους και καλους οδηγους οσο οι Σκανδιναβικες χωρες και κυριως η Φινλανδια δεν νομιζω να εχει βγαλει καμια αλλη περιοχη του κοσμου...ποιον να πρωτοθυμηθω απο τα μεγαλα αστερια...

ετσι ειναι φιλε μου, η φινλανδια εχει τα περισσοτερα σχολεια αγωνιστικης οδηγησης στον πλανητη. ξερουν τι κανουν οι ανθρωποι..... εδω στο ελλαδισταν ετσι και κανει κατι αναλογο καποιος θα τον παρουνε με τις πετρες..... τετοιοι ειμαστε.....

Melnibonian
20-09-2010, 07:29
Κρίμα,και πιστεύω ότι θα έβγαζε πολύ σπουδαίους οδηγούς η Ελλάδα,έχουν δει και έχουν δει τα μάτια μου,αν κάποιος τους πειθαρχούσε και τους εκπαίδευε από μικρή ηλικία και στις κατάλληλες συνθήκες και με προοπτική καριέρας θα βλέπαμε μεγάλα πράγματα.Ακόμη ένας τομέας που ο Έλληνας γεννιέται καταδικασμένος...

Corsa_OPC
20-09-2010, 09:51
παιδια αυτα τα βιντεο του ken block ειναι ολα για διαφημηση. στην ουσια τον ανθρωπο τον βαζουν να κανει ολα αυτα. καλος οδηγος ειναι σιγουρα αλλα οσο ασχολειθηκε με wrc δεν εκανε τπτ σπουδαιο.

οσο για αυτους στο best motoring δειτε τι επαθαν οταν οταν συναντησαν εναν πραγματικο οδηγο....


YouTube - Tommi Makinen's WRC Subaru on the Touge - Get Schooled by Makinen! - Hot Version International (http://www.youtube.com/watch?v=erKaPDP6V3g)

+++++++
μου κανανε το αμερικανακι οδηγαρα επειδη εμαθε να κανει ζογκλερικα με αμαξι 600ps και 100 κιλα ροπης σε αλλανες. Μεχρι εκει ειναι...

j.dnls
20-09-2010, 11:17
Ενταξει ρε παιδια, δεν μπορουμε να συγκρινουμε τον ken block, με τους θρυλους του wrc σε χρονους, αλλα οχι και τοσο απαξιωση στο τυπο κανει αυτα.
Αλλο ενα με subaru, που οντως του πινει το αιμα

YouTube - Ken Block Gymkhana Practice

Valkyre
20-09-2010, 11:35
Δεν ειναι απαξιωση. Ειναι σαν να συγκρινεις ενα ακροβατη του τσιρκου με εναν αθλητη ενοργανης γυμναστικης παγκοσμιου επιπεδου.

Και οι 2 ειναι φοβεροι σε αυτα που κανουν, απλα ο ακροβατης το κανει και φαινεται πιο εντυπωσιακο και επικυνδινο, ενω ο αθλητης εχει την τεχνικη και την εμπειρια σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο.

Ειναι 2 διαφορετικα πραγματα. Ειναι τι θελει ο καθενας. Αν ο Ken εχει βαλει στοχο να γινει ο καλυτερος σοουμαν με το αυτοκινητο και να κανει εντυπωσιακα πραγματα στο youtube, καλο και θεμιτο.

Αν ομως αναλωνε αυτον τον χρονο στο να γινει καλυτερος οδηγος ωστε να κερδισει ενα παγκοσμιο πρωταθλημα ισως θα ηταν καλυτερα.

Corsa_OPC
20-09-2010, 11:37
Ειπαμε για αυτα που τα εχει μετρημενα απο πριν κλπ κλπ ειναι παρα πολυ καλος. Showman ειναι, οχι οδηγος αγωνων. Kαι μη ξεχνας πως τα κανει με αυτοκινητα τελεια στημενα και με τοση δυναμη-ροπη που το πας με τα 4 για πλακα.

Φυσικα για να φτασει να του σπονσοραρουνε τα αμαξια κλπ κατι πολυ καλο θα ειχε κανει και μπραβο του.

j.dnls
20-09-2010, 12:51
Ειπαμε για αυτα που τα εχει μετρημενα απο πριν κλπ κλπ ειναι παρα πολυ καλος. Showman ειναι, οχι οδηγος αγωνων. Kαι μη ξεχνας πως τα κανει με αυτοκινητα τελεια στημενα και με τοση δυναμη-ροπη που το πας με τα 4 για πλακα.

Φυσικα για να φτασει να του σπονσοραρουνε τα αμαξια κλπ κατι πολυ καλο θα ειχε κανει και μπραβο του.

Η διαφωνια μου ειναι στο bold. Δε νομιζω να το παει καποιος για πλακα. Δε μιλαμε να μπει με τα 4 σε μια στροφη, αυτο δε νομιζω να ειναι δυσκολο και για πολλους εδω μεσα, αλλα να κανει καποιος, οτι κανει ο K.B., με τοση χαλαροτητα, ακριβεια και ταχυτητα.

Ξαναλεω: Δεν τον βαζω ισα και ομοια με τους θεους του WRC, αλλα οπως και να το κανουμε, εγω του βαζω ενα respect για το θεαμα που προσφερει και με τον τροπο που το προσφερει.
Μμμμ? Ξεφυγαμε λιγο? Εδω ειναι τα carα μας, οχι showman vs οδηγων αγωνων.

Για την ιστορια και το ontopic, εχω vw polo gti 1.8T.
Η αντιπροσωποια μου βαζει προγραμμα για 190 αλογακια και κανα 1000αρικο.
Φιλος που δουλευει seat, με μισα σχεδον λεφτα μου βαζει revo.
To polaki φοραει 16αρες ζαντες. Να τις αφησω ή επιβαλετε η 17αρα λογο αυξησης. Αναρτησεις μαμισιες? Ρωταω γιατι και οι μεν και ο δεν, λεει πως δεν χρειαζετε, αλλα αν ξερετε κατι θα σας λαβω σοβαρα υποψιν...

Μιλαω μονο για προγραμμα αρχικα και οχι φιλτρα κτλ.. Σημειωση το αμαξι σπανια το κυκλοφορω, λογο ερωτα με τη μοτο, αλλα οπως και να κανουμε ποιος δε θελει το παραπανω αλογο.

STI_GR
20-09-2010, 13:07
Showman ειναι, οχι οδηγος αγωνων.

λαθος κανεις. στο πρωταθλημα αμερικης τερματισε 2 γενικης στα Gr N. και το 2006 και το 2008.
οπως ειπα και πριν ΤΟΝ ΒΑΖΟΥΝΕ να τα κανει αυτα που βλεπουμε στα youtube.

τεσπα πολυ ασχολειθηκαμε με τον τραχανα!!!

το σ/κ που ερχεται ειναι η αναβαση πορταριας!!!! μαλλον θα παω. cobra σφιξου να παμε παρεα

ilias78
20-09-2010, 20:04
ετσι ειναι φιλε μου, η φινλανδια εχει τα περισσοτερα σχολεια αγωνιστικης οδηγησης στον πλανητη. ξερουν τι κανουν οι ανθρωποι..... εδω στο ελλαδισταν ετσι και κανει κατι αναλογο καποιος θα τον παρουνε με τις πετρες..... τετοιοι ειμαστε.....

εδω μια πιστα της προκοπης δεν μπορουν να φτιαξουν, θες και σχολεια αγωνιστικης οδηγησης????

ParanoidGR
20-09-2010, 21:48
^^ χα χα χα τι είπες τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!