PDA

View Full Version : το Ps3 δεν παιζει σε παλαιοτερη τηλεοραση?



grsaint13
27-10-2007, 16:09
Εδώ και περίπου δύο εβδομάδες που έχω πάρει το ps3,έπαιζα σε μια τηλεόραση Samsung HD.Σημειώνω ότι χρησιμοποίηση και τη σύνδεση με καλώδιο HDMI και την κλασσική με το scart και δεν είχα κανένα προβλημα.

Σήμερα,δοκίμασα να το συνδέσω σε μια παλαιότερη τηλεόραση SONY που έχω,σχεδόν 5ετίας+ αλλά εικόνα από το ps3 δεν είδα πουθενά!Δοκίμασα και τη σύνδεση με το scart και τα χρωματιστά καλώδια μόνα τους,αλλά δυστυχώς,τίποτα!:banghead:

Φαντάζεται κανείς για ποιο λόγο μπορεί να γίνεται αυτό;:please2:

PDS
27-10-2007, 16:13
Εδώ και περίπου δύο εβδομάδες που έχω πάρει το ps3,έπαιζα σε μια τηλεόραση Samsung HD.Σημειώνω ότι χρησιμοποίηση και τη σύνδεση με καλώδιο HDMI και την κλασσική με το scart και δεν είχα κανένα προβλημα.

Σήμερα,δοκίμασα να το συνδέσω σε μια παλαιότερη τηλεόραση SONY που έχω,σχεδόν 5ετίας+ αλλά εικόνα από το ps3 δεν είδα πουθενά!Δοκίμασα και τη σύνδεση με το scart και τα χρωματιστά καλώδια μόνα τους,αλλά δυστυχώς,τίποτα!:banghead:

Φαντάζεται κανείς για ποιο λόγο μπορεί να γίνεται αυτό;:please2:

Iσως πρεπει να κανεις ρυθμιση απο το ps3.Να του ''πεις'' δηλαδη οτι παιζεις με scart.
Πηγαινε settings->Display settings->Video output Settings επελεξε το ΑV MULTI/SCART και δες αν παιζει τωρα.

NonBorn
27-10-2007, 16:16
Εδώ και περίπου δύο εβδομάδες που έχω πάρει το ps3,έπαιζα σε μια τηλεόραση Samsung HD.Σημειώνω ότι χρησιμοποίηση και τη σύνδεση με καλώδιο HDMI και την κλασσική με το scart και δεν είχα κανένα προβλημα.

Σήμερα,δοκίμασα να το συνδέσω σε μια παλαιότερη τηλεόραση SONY που έχω,σχεδόν 5ετίας+ αλλά εικόνα από το ps3 δεν είδα πουθενά!Δοκίμασα και τη σύνδεση με το scart και τα χρωματιστά καλώδια μόνα τους,αλλά δυστυχώς,τίποτα!:banghead:

Φαντάζεται κανείς για ποιο λόγο μπορεί να γίνεται αυτό;:please2:

Αυτό γίνεται διότι το ps3 στέλνει την έξοδο της εικόνας στο hdmi στο οποίο και είχε ρυθμιστεί!

Πάτα το κουμπί του PS3 που ανοίγει και κράτα το πατημένο μέχρι να ακουστεί ένα μπιπ... Αυτό θα πάει την έξοδο κατευθείαν σε εργοστασιακές ρυθμίσεις - scart και ανάλυση pal.

WolfRathmA
27-10-2007, 16:25
Αυτό γίνεται διότι το ps3 στέλνει την έξοδο της εικόνας στο hdmi στο οποίο και είχε ρυθμιστεί!

Πάτα το κουμπί του PS3 που ανοίγει και κράτα το πατημένο μέχρι να ακουστεί ένα μπιπ... Αυτό θα πάει την έξοδο κατευθείαν σε εργοστασιακές ρυθμίσεις - scart και ανάλυση pal.

Εγω παντος που στην αρχη ειχα βαλει το scart και επειτα το γυρισα σε HDMI μετα χωρις να κανω καποια ρυθμησει εβαλα παλι το scart καλωδιο (και η ρυθμησει της εξοδου ηταν στο HDMI) και το γυρισε αυτοματα μονο του το PS3 μου...
Τωρα δεν ξερω αν ισχυη σε ολων των περιπτωσεων αυτο.

grsaint13
27-10-2007, 16:30
Αυτό γίνεται διότι το ps3 στέλνει την έξοδο της εικόνας στο hdmi στο οποίο και είχε ρυθμιστεί!

Πάτα το κουμπί του PS3 που ανοίγει και κράτα το πατημένο μέχρι να ακουστεί ένα μπιπ... Αυτό θα πάει την έξοδο κατευθείαν σε εργοστασιακές ρυθμίσεις - scart και ανάλυση pal.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και τους δυό σας.Eλυσα το πρόβλημα κατευθείαν με τη λύση του NonBorn!:1appl:

AriStos13
15-12-2012, 11:07
Το ξεθαβω απο κει που ειναι χωμενο γιατι θελω να ρωτησω κατι πανω σε αυτο.!!
Η κοπελα μου εχει παλια τηλεοραση που δεν εχει hdmi θυρα και συνδεουμε το ps3 me scart κανονικα..!!το προβλημα μας ειναι οτι τα γραμματα μεσα στα παιχνιδια ειναι μικρα και ειναι δυσκολο στο να τα διαβασεις..!!στο αρχικο μενου του ps3 τα γραμματα ειναι για τυφλους και τα βλεπεις απο το διαστημα αμα θες.!!εψαξα λιγο τις ρυθμισεις αλλα δενβρηκα τιποτα υπαρχει καποια ρυθμιση μεσα στην κονσολα που δεν προσεξα η γενικα καποιος τροπος να φτιαχτει αυτο;;με καποιο αλλο καλωδιο μηπως;;
Παιδια τα φωτα σας παρακαλω..!!

TZANNSPY
15-12-2012, 12:08
Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι η περιορισμένη δυνατότητα ανάλυσης & ευκρίνεια που έχει η TV. 480 ή 576 έναντι τουλάχιστον 720.

Το PS3 είναι ο λόγος που πολλοί πήγαμε σε lcd/plasma tv... τόσο νωρίς ( !?! )

ΟΧΙ αυτό δεν αλλάζει.

AriStos13
15-12-2012, 12:23
Δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να φτιαχτει ε;

MajereMP44
15-12-2012, 13:15
Αριστο δεν ξερω τι εννοεις ακριβως αλλα βαλε να κανει ενα auto scan το playstation και να καταλαβει οτι ειναι συνδεδεμενο με sd τηλεοραση (καπου στις ρυθμισεις ειναι στο video output καπως ετσι-αν δεν το βρεις θα το κοιταξω σημερα αν προλαβω και θα ποσταρω).Στο λεω διοτι οταν εγω το ειχα σε sd τηλεοραση δεν ειχα θεμα με το ποσο μεγαλα ηταν τα γραμματα ουτε μου τα εδειχνε κουλα.Το κακο ηταν η αναλυση μονο και τα εβλεπα ολα θολα και εχαναν σε χρωματα, σε sharpness κλπ. Αλλα δεν μου εδειχνε τεραστια ας πουμε τα μενου.Κανονικα τα εδειχνε.

AriStos13
15-12-2012, 16:50
μα και εγω οταν πηρα το ps3 σε sd τηλεοραση το ειχα και επαιζα μια χαρα..μετα απο κανα 2μηνο πηρα τιβι..θα το κοιταξω το απογευμα που θα παω στην κοπελα μου..αν δεν σου κανει κοπο ριξε και εσυ μια ματια αν μπορεις..!ευχαριστω..!!

MajereMP44
16-12-2012, 01:12
Δεν καταφερα ρε συ να μπω στο ps3 σημερα.Ελπιζω να βρηκες την ακρη φιλε.

AriStos13
16-12-2012, 03:32
Δεν πειραζει φιλε το βρηκα αλλα δεν εκανα τιποτα..υποστηριζει μονο standard quality..!
Να σαι καλα παντως φιλε..!!

dspug7
16-12-2012, 22:54
επαιζα το gran turismo σε μια απλη 20αρα tv... ευτυχως που εκανε ζουμ στο μενου πατωντας το ρ2 αν θυμαμαι καλα.

AriStos13
16-12-2012, 23:09
Χαχα εσυ τουλαχιστον ειχες το ζουμ..εγω τι να πω..!!Στραβοθηκα..!!

Steel_Havoc
16-12-2012, 23:39
Ε παρτης και εσυ ρε Αριστο μια HD τηλεοραση να παιζει ομορφα και ωραια :)

AriStos13
16-12-2012, 23:43
Δεν θελει..το χω σκεφτει αλλα δεν ειναι εποχες για εξοδα περιτα λεει..!!
Χαχαχαχα