PDA

View Full Version : PSN Limbo



aris13
29-06-2011, 18:23
Έρχεται και στο PS3.

http://i.imgur.com/LX0iN.jpg

http://i30.tinypic.com/34t8hvq.jpg
http://i27.tinypic.com/2q1eb82.jpg
http://i28.tinypic.com/208wkcl.jpg
http://i29.tinypic.com/1zztcnc.jpg

701814

WolfRathmA
29-06-2011, 19:09
Όντως τελικα αληθεύει;

Καλά το παιχνίδι μιλάμε οτι τα σπάει!

the master
29-06-2011, 19:25
καλουτσικο φαινεται.

tnf50
29-06-2011, 19:48
Φοβερη ατμοσφαιρα...τα ειχα υποτιμησει πολυ τα πλατφορμ

Θα το κατεβασω μαζι με το journey

enstikto
29-06-2011, 19:57
Αυτό με το super meat boy είναι οι μοναδικοί λόγοι που ζήλευα τους xboxακηδες!
Πότε με το καλό; Ξέρουμε;

Valkyre
29-06-2011, 20:02
EΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΝΕΑ +ρεπ Αρη!!

Ενα απο τα παιχνιδια που πραγματικα ζηλευα και ηθελα να παιξω στο PS3! Το ειχα δει σε ενα φιλο μου για λιγο και ειχε καταπληκτικη ατμοσφαιρα και ηταν υποδειγμα ενος Live/PSN τιτλου! :)

ΥΓ: Το ρεπ δυστυχως θα πρεπει να περιμενει καθως δεν με αφηνει :/

chronohill
30-06-2011, 00:26
πω πω το διαβασα σημερα αλλα νομιζα οτι θα ειναι καμια φημη παλι!
αυτο ειναι ενα απτα λιγα παιχνιδια που ζηλευα απτο κουτι!επιτελους!!!!
φερτε τωρα alan wake(ξερω δεν παιζει) και deadly premonition (μετα τις εκπληκτικα χαμηλες πωλησεις ξερω οτι και αυτο δεν παιζει!!!)!!!
φερτε το LIMBO τοτε λεμε!!!!

WolfRathmA
30-06-2011, 04:09
Παντως για οσους δε ξερουν, το παιχνιδι εκτος απο καταπληκτικη ατμοσφαιρα, ειναι και... βαναυσο! Μη το χασετε παιδια το παιχνιδι ειναι απλα αντε γεια!

messi10
30-06-2011, 12:40
To Limbo πηρε φοβερες κριτικες...Τρομερα νεα!!! :)

dimitris212
30-06-2011, 14:02
Πωωωω... παιχνιδάρα!!!

Valkyre
30-06-2011, 15:47
Βεβαια μην ξεχναμε...

YouTube - ‪Limbo, Son of the Forest - LittleBigPlanet‬‏

PDS
30-06-2011, 21:00
Playdead founder @DinoPatti confirms that their masterpiece LIMBO is heading to PSN in July. More details next week!
https://twitter.com/#!/PlayStation/statuses/86474629962678272

Kαι επισημα πλεον.

toninio
01-07-2011, 16:09
Θαυμάσια, θαυμάσια, είναι από τα παιχνίδια που σε μαγεύουν κατευθείαν με την ατμόσφαιρά τους, από τα βίντεο και μόνο. Οι κριτικές, δε, είναι όλες πολύ καλές, κάτι που δεν είναι τυχαίο...
Θα το τιμήσουμε 100%........

sacram73gr
01-07-2011, 17:29
λυπαμαι αλλα το εχω στο χβοχ και με τη αραχνη εχω αηδιασει και το εχω παρατησει ...
ουτε δραση ουτε τιπποτα ...
φτηνια που πουλαει για αποψη οχι δεν αγοραζω στο 2011 ευχαριστω πολυ προτιμω να παιξω pac man ειναι πολυ πιο τιμιο για την ιστορια που κουβαλει μη μασατε ειναι μια ασπρομαυρη αηδια
δεν φτασαμε να εχουμε hd τηλεορασεις επεξεργαστες αεροπλανου στις κονσολες μας για να μας πουνε τι ειναι η αποψη
λυπαμαι που το αγορασα ηδη σε μια εκδοχη και συνιντω να μην το αγορασετε ....
πληρωσα επαιξα και εχω την αποψη να διαφωνησω με την πλειοψηφια που θαυμαζει χωρις να πληρωνει κιολας ....

Valkyre
01-07-2011, 17:41
^^ Σαφως και εχεις το δικαιωμα να εκφρασεις την γνωμη σου και να μην σου αρεσει. Απολυτα δεκτον, αλλα ετσι οπως εκφραζεις την αποψη σου με τοσο σθενος, μοιαζει σαν να θεωρεις ολους τους υπολοιπους που τους αρεσει ηλιθιους ή ψευτοκουλτουριαρηδες. Ισως δεν θες να πεις κατι τετοιο, αλλα πιστεψε με ο τροπος που το εκφραζει ετσι κανει να νιωθουν αυτους που τους αρεσει το παιχνιδακι. Και ειναι πολλοι οπως ειπες. :)

aris13
08-07-2011, 23:21
Limbo PS3 to release on July 20 in Europe (http://www.vg247.com/2011/07/08/limbo-ps3-to-release-from-july-19-worldwide-steam-release-on-august-2/)

messi10
08-07-2011, 23:24
Ερχεται!!!! :D

chronohill
09-07-2011, 12:51
Ε Ε ερχεται!!!!!!!τελεια!!!κατεβασμα κατευθειαν!ποσο θαχει παιδια?10 ευρω?Ελπιζω ναι..ειναι απο αυτα τα διαμαντακια που λατρευω!!!

messi10
09-07-2011, 12:55
Ναι φιλε λογικα 10Ε θα κανει. :)

chronohill
09-07-2011, 12:57
Ναι φιλε λογικα 10Ε θα κανει. :)

nice and easy buy!αντε ωραια!θα τελειωσω την καλη πλευρα In2 και μετα θα παιζω ταυτοχρονα(με τους δυο μοχλους!) evil side και limbαρα!!!!:weights:

messi10
09-07-2011, 20:25
PS3 Version Trailer:

http://translate.google.de/translate?js=n&prev=_t&hl=de&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fplayfront.de%2Flimbo-psn-release-bekannt-erster-trailer%2F

messi10
11-07-2011, 12:04
Παντως το μονο κακο ειναι η διαρκεια του, που ειναι 6 ωρες....αλλα να μου πεις για PSN Game μια χαρα ειναι!

chronohill
19-07-2011, 00:21
λοιπον εγω φορτιζω καρτα με χρημα αυριο και μεθαυριο το κατεβαζω(αν ολα πανε καλα).ελπιζω η τιμη να ειναι στα 10 ευρω και μην δω κανα 10-20 γιατι τοτε δεν ξερω..ειναι λιγο περιεργο ομως που δεν εχουν ανακοινωσει ακομα τιμη ομως...

WolfRathmA
20-07-2011, 02:18
Downloadable Games
Limbo ($14.99)
Uncertain of his sister’s fate, a boy enters LIMBO.
ESRB Rated T
File size 94 MB

fistikis
20-07-2011, 03:42
15 ευρω;;;;; Δεν νομιζω τελικα τακη οτι θα το τιμησω.

jk_blue_tiger
20-07-2011, 10:28
Downloadable Games
Limbo ($14.99)
Uncertain of his sister’s fate, a boy enters LIMBO.
ESRB Rated T
File size 94 MB


15 ευρω;;;;; Δεν νομιζω τελικα τακη οτι θα το τιμησω.

15 δολλαρια εχει γραψει ο wolf.
Επισης για οσους ειναι μελη του plus ειναι στα $12.
Μεχρι στιγμης δεν εχει ανακοινωθει τιμη για Ευρωπη.

chronohill
20-07-2011, 10:38
Αντε περιμενω σημερα.Σαν καμενος χθες μπηκα μετα τις 12 για να δω μηπως το ανεβασανε αλλα θυμηθηκα που λεγατε οτι το psn κανει update τα απογευματα.Σωστα?οποτε σημερα ταπογευμα θα το εχουμε?Ελπιζω να μην εφαρμοσουν την τακτικη 15$ = 15 ε παντως γιατι το συνηθιζουν..

Valkyre
20-07-2011, 10:49
Στο 360 τοσο ειχε παιδια? Μεγαλη τιμη....

fistikis
20-07-2011, 10:53
Δεδομενο οτι τα 15$ θα μεταφραστουν σε 15 ευρω, παντως και 12 να ειχε πολλα ειναι, psn game ειναι εδω το gt5 εχει 20 και αυτο 15; ελεος.

enstikto
20-07-2011, 11:04
Ναι κ στο 360 τόσο είχε δυστηχως οπότε δύσκολα να μην έχει 15 κ δω :(

Lefteris_X
20-07-2011, 12:16
καλημέρα!

το κατέβασα εχτές απο το αμερικάνικο account μου, γύρω στις 12.30 το βράδυ της Τρίτης (με την διαφορά ώρας που έχουμε, τότε φαίνεται το update του αμερικάνικου).

Αισθητικώς, με έκανε να νιώθω ότι επέστρεψα στον βουβό κινηματογράφο, εποχές Σαρλώ και Μπάστερ Κήτον (τον τελευταίο τον έκανα κέφι περισσότερο).

Αλλά: πως κατάφεραν έναν άνθρωπο (εμένα) που έχει παίξει χιλιάδες platform παιχνίδια, να με μπερδέψουν και να μην ξέρω τι να κάνω;

Εξηγώ: με το που ξεκινά το παιχνίδι, γράφει "Press Start Button"....πατάς και περιμένεις.........περιμένεις..........περιμένεις. .........και δεν εμφανίζεται πουθενά κάποιο κείμενο, μια ένδειξη βρε αδελφέ που να λέει "παίξε" ή "ξεκινάμε" ή "α, γμήσου κάνε κάτι"..................τίποτα...............απλά πήρα χαμπάρι ότι έχει ήδη ξεκινήσει το παιχνίδι, επειδή τυχαία κούνησα τον αριστερό μοχλό και παρατήρησα ότι μια φιγούρα μέσα στα σκοτάδια κινείται. Αυτή η φιγούρα είναι το ανθρωπάκι που ελέγχει ο παίκτης.

Άντε πες, ωραία μέχρι εδώ. Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να πάω προς τα δεξιά. Σαν αρχαίος platform-άς, πάω αντίθετα προς τα αριστερά, όπου καπάκι βρίσκω ένα δωράκι και τοίχο που δεν μου επιτρέπει να πάω πιο αριστερά, δηλαδή με "ωθεί" να πάω σταθερά προς τα δεξιά (το δωράκι βγάζει μήνυμα "Unlock the Full Game to get trophies" ή κάπως έτσι).

Αρχίζω να πηγαίνω προς τα δεξιά λοιπόν. Αφού μετά απο λίγο (1-2 οθόνες όπως λέγαμε παλιά, ώς μονάδα μέτρησης εξέλιξης των platform), ανέβηκα/κατέβηκα κάποιες πλατφόρμες και μπήκα σε μια βαρκούλα.....έφτασα τέρμα δεξιά (μόνη της η βάρκα πηγαίνει).......και βγήκα σε μια όχθη.........με έναν τεράστιο τοίχο τέρμα δεξιά.

Και εκεί κόλλησα για.....πάντα! Δεν καταλάβαινα τι μου γινόταν, σε τέτοιο σημείο δε που άρχισα να τα παίρνω στο κρανίο με την σχεδίαση του παιχνιδιού. Δεν μπορείς να ανέβεις τον τοίχο. Δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω (αριστερά) με την βάρκα, δεν σε αφήνει (η βάρκα επιστρέφει στην όχθη). Δεν έχει πουθενά ένδειξη / κείμενο ότι "κάνε το τάδε" ή ότι "ευχαριστούμε, αυτό ήταν το demo".........κοινώς "χάθηκα" / "κόλλησα" όπως θέλετε πείτε το.

Και αναρωτιέμαι...τι κάνω λάθος; όντως κάνω κάτι λάθος; μήπως παρέβλεψα κάτι; και αν παρέβλεψα, πως σκατά το κατάφερα; να πω ότι έχει περίπλοκα γραφικά, @@ απλοϊκά του κερατά είναι.

Τι να πω...το έκανα quit αρκετά νευριασμένος...αλλά και απορημένος...

nikon
20-07-2011, 13:45
Δεν έκανες τίποτα λάθος απλά δεν χρησιμοποίησες την βάρκα για να ανέβεις στον τοίχο πρέπει να χρησιμοποιήσεις έξυπνα ότι υπάρχει στον χώρο......εμένα μ'άρεσε αλλά ναι είναι για γερά νεύρα.

Lefteris_X
20-07-2011, 13:55
το τι διαφορετικές προσπάθειες έκανα (πρέπει να έφαγα και 10 λεπτά σε εκείνο το σημείο) δεν λέγεται....βρε τι στην βάρκα, καβάλα, πίσω - μπρος, σπρώξιμο ξε-σπρώξιμο, προσπάθησα να ανέβω στο κατάρτι, τελικά σκατά, δεν κατάφερα να κάνω τίποτα.

βρε να γραπωθώ απο κάπου, κάτι......τίποτα δεν βρήκα.

Ε, και κάπου εκεί, άρχισα να αναρωτιέμαι: απο που δηλαδή τώρα εγώ αντλώ διασκέδαση; με το να νιώθω εσκεμμένα λόγω σχεδίασης, σαν μαλάκας;

τι να πω......Νίκο, αν θέλεις περιέγραψε λεπτομερώς πως σκατά μπορώ να περάσω αυτό το κομμάτι......μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, πως δεν είδα τα "οπτικά clues" για να καταλάβω τι πρέπει να κάνω.

πάντως, platform δεν το λες επ'ακριβώς. Πιο πολύ ένα 2D arcade adventure είναι, παρά platform. Και τα arcade adventures πάντα τα βαριόμουν απίστευτα ρε γμτ.

nikon
20-07-2011, 13:58
Aπλά τραβάς την βάρκα μέχρι τον τοίχο, ανεβαίνεις πάνω της και μετά τσουπ πάνω από τον τοίχο.....πιο κάτω πάντως δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ στο λέω για να έχεις τα lexotanil κάπου κοντά.:P

Lefteris_X
20-07-2011, 14:04
την βάρκα όμως απο που (και πως) την κάνεις grab? απ' όπου και αν προσπάθησα (γιατί κάπου προς τα εκεί πήγαινε το μυαλό μου) δεν τα κατάφερα να την γραπώσω...

ευχαριστώ για τα ηρεμιστικά αλλά με βλέπω να χρειάζομαι ladose (το prozac στις ΗΠΑ), κανά αρντάν ή κανά υπνοστεντόν αχααχαχα

Valkyre
20-07-2011, 14:05
σε βλεπω προχωρημενο Νικο....πολυ προχωρημενο....

πες μου τωρα.... να το παρω ή οχι? :)

nikon
20-07-2011, 14:13
την βάρκα όμως απο που (και πως) την κάνεις grab? απ' όπου και αν προσπάθησα (γιατί κάπου προς τα εκεί πήγαινε το μυαλό μου) δεν τα κατάφερα να την γραπώσω...

ευχαριστώ για τα ηρεμιστικά αλλά με βλέπω να χρειάζομαι ladose (το prozac στις ΗΠΑ), κανά αρντάν ή κανά υπνοστεντόν αχααχαχαAπό μπροστά από την μούρη που έχει φτάσει στην ακτή απλά πρέπει να πας σε συγκεκριμένο σημείο για να κάνεις grab πατώντας Ο.....αν δεις πόσο εύκολο είναι θα βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο.


σε βλεπω προχωρημενο Νικο....πολυ προχωρημενο....

πες μου τωρα.... να το παρω ή οχι? :)Ναι θα σ'αρέσει σίγουρα γιατί σου άρεσε και το Braid ίδιας λογικής είναι περίπου.

Valkyre
20-07-2011, 14:20
Α πολυ ωραια! Χαιρομαι γιατι με πιανεις! :)

Το πολυ πολυ αμα δεν μου αρεσει να πλακωθουμε το ΣΚ! :D

(α ξεχασα θα λειπεις.... :( )

nikon
20-07-2011, 14:48
Θα σ'αρέσει σου λέω κόβω τα κεφάλια μου.
(άσε να πάω να κάνω και κανένα μπάνιο :surfing: )

Lefteris_X
20-07-2011, 14:58
ευχαριστώ Νικόλα, θα το δοκιμάσω. (σαν διαφήμιση για ultrex ακούγεται αχχααχ)

Valkyre
20-07-2011, 15:03
ε αφου τα κοβεις και τα δυο....! εκλεισε θα το κατεβασω! :)

Desmond
20-07-2011, 15:10
Δεν υπήρχε (φαντάζομαι) τίποτα σημαντικό στην συζήτηση που προηγήθηκε, αλλά καλό θα ήταν οι όποιες λύσεις να μπαίνουν σε spoiler μιας και το limbo είναι καινούργιο και οι περισσότεροι δεν το έχουμε κατεβάσει ακόμα.Thanx.

Lefteris_X
20-07-2011, 15:27
έχεις δίκιο ρε Νίκο, δεν ήταν σημαντικό που μου εξήγησε ο άλλος Νίκος, ένα σημείο που παρολίγο να με κάνει να χέσω το παιχνίδι.

Spoilers? που; για demo;

Ε, μήπως το παρατραβάμε απο τα μαλλιά γενικότερα το θέμα με τα spoiler?

τώρα θα πρέπει να προσέχουμε και τα demo?

ε, άμα είναι έτσι, τότε τι να πω ρε παιδιά......το gaming έχει αρχίσει να γίνεται πολύ "σοβαρό" και κουλτουρέ = τελείως εκτός των κεφιών μου...αφής στιγμής αντιμετωπίζεται τόσο σοβαρά και με ευλάβεια, στο σημείο που θεωρείται spoiler ένα αρχικό σημείο ενός demo (!).

προσοχή: ούτε την "λέω" στο Νίκο / Desmond, ούτε τον κατακρίνω. Απλώς πιστεύω ότι κοντεύουμε να γίνουμε παρανοϊκοί με το θέμα των spoiler. Ενταξ, ένα platform-άκι είναι (δεν είναι δα και κανά L.A. Noire που μόνο story είναι και τίποτα άλλο, οπότε τα spoiler χαλάνε την πλοκή), δεν περίμενα να προκαλέσω......χάλασμα του plot/σεναρίου/γρίφων!

nikon
20-07-2011, 16:30
Δεν υπήρχε (φαντάζομαι) τίποτα σημαντικό στην συζήτηση που προηγήθηκε, αλλά καλό θα ήταν οι όποιες λύσεις να μπαίνουν σε spoiler μιας και το limbo είναι καινούργιο και οι περισσότεροι δεν το έχουμε κατεβάσει ακόμα.Thanx.Sorry έχεις δίκιο αν και βάζελος.......fixed όπως λέει ένας άλλος βάζελος......ρε σαν πολλοί βάζελοι δεν μαζευτήκατε;;;;;:a122:

Valkyre
20-07-2011, 16:45
Α Νικο δεν σου ειπα....αποφασισα να γινω επισημα Παναθηναικος....

/οφτοπικ

Lefteris_X
20-07-2011, 17:08
Sorry έχεις δίκιο αν και βάζελος.......fixed όπως λέει ένας άλλος βάζελος......ρε σαν πολλοί βάζελοι δεν μαζευτήκατε;;;;;:a122:


δίκιο; οκέηκ τότε, gaming too serious for me...

άλλωστε, ποτέ δεν με επηρέαζαν προσωπικά τα σποιλερ, ούτε στα έργα, γιατί πολύ απλά σπανίως ταυτίζονται τα γούστα και οι απόψεις μου σε σχέση με την πλειοψηφία, συνεπώς δεν με ενοχλεί πάσης φύσεως σπόιλερ, γιατί έτσι κι αλλιώς αυτό που θα δω εγώ δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που είδε ο άλλος.

Α! και κάτι άλλο: βαριέμαι τόσο εύκολα, που μπορεί και ποτέ να μην φτάσω εκεί που είναι κάποιο σπόιλερ. Πχ. το L.A. Noire το προχώρησα έως την 7η υπόθεση απο μόνος μου. Επειδή όμως κατάλαβα ότι είναι μια interactive ταινία, έγραψα όλο το δήθεν gameplay στα @@ μου, κατέβασα ένα guide και τελείωσα όλες τις υπόλοιπες αποστολές (8-21) ακολουθώντας πιστά τον οδηγό. Ε, και πάλι σκυλοβαρέθηκα, έπαιζα μόνο 1 υπόθεση όποτε άναβα το PS3, πιο πολύ μου έβγαινε απο την μύτη. Συνεπώς, και διάφορα σπόιλερ που διάβαζα, ποσώς με ενδιέφερε.

Εμφανέστατα, έχουμε διαφορετική αντιμετώπιση.......στο "gaming" (εσκεμμένα τα εισαγωγικά, καθώς δίνουμε εντελώς διαφορετική ερμηνεία).

tnf50
20-07-2011, 17:28
δίκιο; οκέηκ τότε, gaming too serious for me...

άλλωστε, ποτέ δεν με επηρέαζαν προσωπικά τα σποιλερ, ούτε στα έργα, γιατί πολύ απλά σπανίως ταυτίζονται τα γούστα και οι απόψεις μου σε σχέση με την πλειοψηφία, συνεπώς δεν με ενοχλεί πάσης φύσεως σπόιλερ, γιατί έτσι κι αλλιώς αυτό που θα δω εγώ δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που είδε ο άλλος.

Α! και κάτι άλλο: βαριέμαι τόσο εύκολα, που μπορεί και ποτέ να μην φτάσω εκεί που είναι κάποιο σπόιλερ. Πχ. το L.A. Noire το προχώρησα έως την 7η υπόθεση απο μόνος μου. Επειδή όμως κατάλαβα ότι είναι μια interactive ταινία, έγραψα όλο το δήθεν gameplay στα @@ μου, κατέβασα ένα guide και τελείωσα όλες τις υπόλοιπες αποστολές (8-21) ακολουθώντας πιστά τον οδηγό. Ε, και πάλι σκυλοβαρέθηκα, έπαιζα μόνο 1 υπόθεση όποτε άναβα το PS3, πιο πολύ μου έβγαινε απο την μύτη. Συνεπώς, και διάφορα σπόιλερ που διάβαζα, ποσώς με ενδιέφερε.

Εμφανέστατα, έχουμε διαφορετική αντιμετώπιση.......στο "gaming" (εσκεμμένα τα εισαγωγικά, καθώς δίνουμε εντελώς διαφορετική ερμηνεία).

ΟΚ, εσενα μπορει να μη σε ενοχλουν τα σποιλερ αλλα υπαρχουν ατομα που ξενερωνουν αφανταστα. Εγω προσωπικα δε γουσταρω σποιλερ σε τιποτα , απο βιβλιο και ταινια μεχρι anime και game...whoever spoils me...dies:d050:

Lefteris_X
20-07-2011, 18:04
είπα: οκ-έηκ.

your way or the highway. ε, the highway για εμένα.

Desmond
20-07-2011, 19:20
Έπαιξα την trial.Αφού σκόπιμα σκότωσα με κάθε πιθανό τρόπο το παιδάκι μου δημιουργήθηκαν δύο ερωτηματικά: Μουσική το limbo δεν έχει?Επίσης να υποθέσω οτι στην full version υποστηρίζει 5.1 ήχο?

tnf50
20-07-2011, 20:09
Το τερματισα και γω το ντεμο και ομολογω οτι ο γριφος με την αραχνη ηταν πανεξυπνος!

messi10
20-07-2011, 20:47
Aντε, παιδια το δοκιμαζω κι εγω σε λιγο! :)

criter
20-07-2011, 21:09
Επαιξα το trial, πολυ ωραιο παιχνιδι, φοβερη ατμοσφαιρα, με πολυ καλο gameplay και εξυπνους γριφους. Κολλησα στον γριφο με την αραχνη:scratch:

Παει για αγορα, αν και ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη του

HarrisDo
20-07-2011, 21:58
Τι 5.1 ήχο ρε σεις;

Δεν εχει μουσικη το παιχνιδι :P

Lefteris_X
20-07-2011, 22:28
έχει απουσία ήχου 5.1 καναλιών. Δεν ακούς απίστευτη πολυκάναλη σιωπή; εμένα πάντως με περιτριγύριζε (εξ ου και τα 5.1 κανάλια) μια φανταστική...κώφωση.

Αφού δυνάμωνα και δυνάμωνα την ένταση του ήχου στην τηλεόραση....και τρίχες (κατσαρές) δεν άκουγα τίποτα. Όταν έκλεισα το PS3 και γύρισε αυτόματα η τηλεόραση σε τηλεοπτικό κανάλι, μέσα στη νύχτα (1.30 το βράδυ) για μερικά δευτερόλεπτα ΟΛΗ η γειτονιά άκουσε το MEGA...

dinospao
21-07-2011, 00:16
επαιξα το trial, μου αρεσε πολυ το παιχνιδι. μεχρι και ο αδερφος μου και η κοπελα του καθοταν και κοιτουσαν και μου ελεγαν πως να λυσουμε τους γριφους.

ε με το που τελειωνει το trial ξενερωνουμε. και τι κανουμε τωρα;

αμεσως εξω, αγορα μιας psn καρτας και με 10 ευρω κατεβασα το upgrade για το παιχνιδι.

εχω φτασει μεχρι το 13ο chapter. το παιχνιδι ειναι γαματο.

το προτεινω σε οσους σκεφτονται να το αγορασουν

chronohill
21-07-2011, 00:40
Συγνωμη ρε παιδια γιατι μολις το "τερματισα" και θα τρελαθω.2 ωρες παιχνιδι?Μολις εφτασα στο ψητο και στους ωραιους γριφους που κολλας τελειωσε.Ετσι αδοξα.Μιλαμε εχω απογοητευτει.Τουλαχιστον το braid και το flower πχ δεν τα τελειωνες ετσι αμεσως.Περιμενα κιαλλα τσαπτερς ελεος.13 ευρωπουλα?you have got to be kiddin me guys...

nikon
21-07-2011, 09:14
Α Νικο δεν σου ειπα....αποφασισα να γινω επισημα Παναθηναικος....

/οφτοπικΘύμισε μου να σου σπάσω τα μούτρα το άλλο Σ/Κ.:boxing:


δίκιο; οκέηκ τότε, gaming too serious for me...

άλλωστε, ποτέ δεν με επηρέαζαν προσωπικά τα σποιλερ, ούτε στα έργα, γιατί πολύ απλά σπανίως ταυτίζονται τα γούστα και οι απόψεις μου σε σχέση με την πλειοψηφία, συνεπώς δεν με ενοχλεί πάσης φύσεως σπόιλερ, γιατί έτσι κι αλλιώς αυτό που θα δω εγώ δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που είδε ο άλλος.

Α! και κάτι άλλο: βαριέμαι τόσο εύκολα, που μπορεί και ποτέ να μην φτάσω εκεί που είναι κάποιο σπόιλερ. Πχ. το L.A. Noire το προχώρησα έως την 7η υπόθεση απο μόνος μου. Επειδή όμως κατάλαβα ότι είναι μια interactive ταινία, έγραψα όλο το δήθεν gameplay στα @@ μου, κατέβασα ένα guide και τελείωσα όλες τις υπόλοιπες αποστολές (8-21) ακολουθώντας πιστά τον οδηγό. Ε, και πάλι σκυλοβαρέθηκα, έπαιζα μόνο 1 υπόθεση όποτε άναβα το PS3, πιο πολύ μου έβγαινε απο την μύτη. Συνεπώς, και διάφορα σπόιλερ που διάβαζα, ποσώς με ενδιέφερε.

Εμφανέστατα, έχουμε διαφορετική αντιμετώπιση.......στο "gaming" (εσκεμμένα τα εισαγωγικά, καθώς δίνουμε εντελώς διαφορετική ερμηνεία).Λευτέρη και για μένα το gaming είναι απλά περνάω την ελεύθερη ώρα μου και τίποτα παραπάνω όπως ήταν όλα αυτά τα χρόνια αλλά το να περιγράφουμε το πως περνάς ένα σημείο σε παιχνίδι που το μόνο που θέλει είναι να σκεφτείς είναι λίγο fail καθώς χαλάει την ευχαρίστηση κάποιου άλλου που θέλει να το παλέψει χωρίς βοήθεια......οι νέοι έχουν αντοχές μη κοιτάς εμάς.:P

Valkyre
21-07-2011, 10:45
Λοιπον εγω το αγορασα το παιχνιδακι και ειναι πολυ πολυ καλο. Δεν το βρηκα καθολου δυσκολο μεχρι στιγμης μπορω να πω. Εξυπνο ναι, δυσκολο, οχι.

Ομως εμενα η ατμοσφαιρα του μου αρεσει πολυ, ειναι ξεχωριστη και μοναδικη. Οσον αφορα τον ηχο και την μουσικη επενδυση, ναι το παιχνιδι δεν εχει "μουσικη" εχει ομως, και μαλιστα καταπληκτικο ambient ηχο που επηρεαζει το gameplay μαλιστα. Ειδικα οταν εμφανιζονται ****** και ξαφνικα ο ηχος αλλαζει και γινεται απειλητικος ειναι ολα τα λεφτα πραγματικα σε ανατριχιαζει.

Ειναι συνειδητη επιλογη του δημιουργου να μην εχει μουσικη το παιχνιδι και ενω στην αρχη κι εγω ξινισα, μετα καταλαβα απολυτα τους λογους και συμφωνω. Τωρα για τον πολυκαναλο ηχο, ειναι αλλο θεμα και ναι θα επρεπε να ηταν 5.1, δεν ξερω γιατι δεν ειναι. Ελπιζω να μην ειναι καποιο bug οπως στην περιπτωση του Enslaved.

Lefteris_X
21-07-2011, 11:03
Καλημέρα σας!

Τελικά έπιασα "το concept" του παιχνιδιού, για την ακρίβεια κατάλαβα να αναγνωρίζω τα visual clues, όπως για παράδειγμα τα χερουλάκια που είναι σήμα κατατεθέν ότι εδώ "τραβάς ή σπρώχνεις" το αντικείμενο (πχ. στο πρώτο-πρώτο κασόνι που τραβάς και καβαλάς ώστε να ανέβεις στην πιο πάνω πλατφόρμα, ε, ίδιας σχεδίασης χερουλάκι έχει και η βάρκα, συνεπώς σε καλεί ευθέως μόλις φτάσεις στην όχθη του ποταμού να την σπρώξεις).

Το αστείο είναι ότι μόλις κατάλαβα το πώς "δουλεύει" όλο το σκηνικό, το παιχνίδι το τελείωσα για πλάκα. Για πλάκα! Μην πω μέσα σε 90 δευτερόλεπτα, άντε να πώ 2 λεπτά. Πανεύκολη και η αράχνη. Δεν ξέρω γιατί, αλλά έκανα " connect" με το στυλ / σχεδίαση των γρίφων με την μία και το όλο παιχνίδι (τουλάχιστον στο demo) μου φάνηκα υπερ-εύκολο.

Πάντως προσωπικά δεν θα το αγοράσω, γιατί ρε γμτ, αυτή η μουνταμάρα μου προκαλεί μια αίσθηση downίλας / κατάθλιψης.

tnf50
21-07-2011, 11:15
Καλημέρα σας!

Τελικά έπιασα "το concept" του παιχνιδιού, για την ακρίβεια κατάλαβα να αναγνωρίζω τα visual clues, όπως για παράδειγμα τα χερουλάκια που είναι σήμα κατατεθέν ότι εδώ "τραβάς ή σπρώχνεις" το αντικείμενο (πχ. στο πρώτο-πρώτο κασόνι που τραβάς και καβαλάς ώστε να ανέβεις στην πιο πάνω πλατφόρμα, ε, ίδιας σχεδίασης χερουλάκι έχει και η βάρκα, συνεπώς σε καλεί ευθέως μόλις φτάσεις στην όχθη του ποταμού να την σπρώξεις).

Το αστείο είναι ότι μόλις κατάλαβα το πώς "δουλεύει" όλο το σκηνικό, το παιχνίδι το τελείωσα για πλάκα. Για πλάκα! Μην πω μέσα σε 90 δευτερόλεπτα, άντε να πώ 2 λεπτά. Πανεύκολη και η αράχνη. Δεν ξέρω γιατί, αλλά έκανα " connect" με το στυλ / σχεδίαση των γρίφων με την μία και το όλο παιχνίδι (τουλάχιστον στο demo) μου φάνηκα υπερ-εύκολο.

Πάντως προσωπικά δεν θα το αγοράσω, γιατί ρε γμτ, αυτή η μουνταμάρα μου προκαλεί μια αίσθηση downίλας / κατάθλιψης.

Εγω θα σου ελεγα να το αγορασεις. Δυσκολα βρισκεις ενα τοσο πρωτοτυπο παιχνιδι στην εποχη μας...ασε που παρακατω θα δυσκολευει λογικα

Lefteris_X
21-07-2011, 11:31
δεν αντιλέγω αλλά ρε γμτ, είναι πολύ καταθλιψάρα για τα γούστα μου, ωραίο μεν depressing δε.

Χώρια που έχω και 25 δολάρια στο αμερικάνικο account μου...και περιμένω να τα διαθέσω σε κάτι πιο "χαρούμενο".

chronohill
21-07-2011, 11:49
E χμ.Το ποστ μου μαλλον περασε απαρατηρητο..
Παιδια μιλαμε για παιχνιδι των 2 ωρων.εψαξα λιγο στο ιτνερνετ και ολοι συζητανε για αυτο το ζητημα.Αν αξιζει 13 ευρω για 2 ωρες μονο.Και γελασα οταν μπηκα να δω στο gamespot το review και δεν γραφει καν στα αρνητικα του παιχνιδιου το οτι ειναι μικρο.Λεει οτι ειναι 5 ωρες.ψεμα.Επισης διαβασα οτι ο δημιουργος το παρατησε στο 70 % το παιχνιδι και γιαυτο ειναι τοσο μικρης διαρκειας..
Ωραιοτατο αλλα μεγαλο αρνητικο το οτι το τελειωνεις αμεσως.Και ειναι puzzle game δεν εχει και replay value τοσο..

criter
21-07-2011, 12:03
Ωραια η ατμοσφαιρα αλλα μαυρη (και άραχνη). Μου κανει εντυπωση παντως το τι παιχνιδι μπορει να φτιαξει καποιος με μεγεθος λιγοτερο απο 100 ΜΒ. Ειναι πολυ ωραιο παιχνιδακι και σιγουρα αξιζει, αλλα ειναι λιγο ακριβο για την τιμη που το εχουν, σε σχεση και με τη μικρη διαρκεια που διαβασα οτι εχει, το σκεφτομαι ακομα να το αγορασω. Μπορει να μην εχει μουσικη, εχει ομως καλα ηχητικα εφε, οπου κανουν ακομα καλυτερη την ατμοσφαιρα.

Εχω κολλησει σε εναν ιστο και ερχεται η αραχνη και με τρωει... εχει μια δυσκολια στους γριφους, αλλα λυνονται νομιζω με λιγη σκεψη.

Οσο για το θεμα το να φαινονται οι λυσεις δημοσια δε ειναι σωστο, αφου προκειτε για παιχνιδι με γριφους και δεν θα εχει κανενα νοημα αν δεν προσπαθησει καποιος πρωτα να τους λυσει μονος του εστω στην αρχη.

Lefteris_X
21-07-2011, 12:48
είναι τόσο μικρό σε μέγεθος (και ίσως αν χρησιμοποιούσε πιο εξελιγμένες τεχνικές συμπίεσης να ήταν ακόμα πιο μικρό) γιατί............είναι σχεδόν καθαρός κώδικας. Τα γραγικά κατ' ουσία είναι vector graphics, δηλαδή απλά planes που τοποθετούνται και κινούνται στην οθόνη μέσω κώδικα, και δεν υπάρχει ίχνος απο textures, επιφάνειες, αντανακλάσεις, 3D volumetric φώτα........γενικότερα είναι ένα παιχνίδι εποχής 8-bit, απλά με σύγχρονο κώδικα (ώστε να επιτευχθεί το καλό animation του χαρακτήρα και του background).

Πιο πολύ χώρο πιστεύω θα πιάνουν τα ηχητικά εφφέ, καθώς είναι πεντακάθαρα, όπου και αν ακούγονται.

Όσο περί διάρκειας, και το IGN ψεύδεται, καθώς αναφέρει κι εκείνο ότι η διάρκεια είναι 5 με 6 ώρες. Ή είναι ανεγκέφαλοι ή είναι πληρωμένοι (ή και τα δύο), βασιζόμενος στα λόγια του chronochill, μια και προσωπικά δεν το έχω αγοράσει.

messi10
21-07-2011, 13:38
2 ωρες ΜΟΝΟ;;; Πφφφφ, δεν δινω 13Ε για 2 ωρες εγω...

aris13
21-07-2011, 14:00
2 ωρες ΜΟΝΟ;;; Πφφφφ, δεν δινω 13Ε για 2 ωρες εγω...

Μα εσυ είχες πει ότι διαρκεί 6 ώρες.:P

Lefteris_X
21-07-2011, 14:08
Γιατί παίρνει στα σοβαρά τα site που διαβάζει και μετά αναπαράγει ότι διάβασε (υποθέτω)...κράτα μικρό καλάθι βρε Messi10 και λιγάκι!

chronohill
21-07-2011, 14:11
Παιδια εγω μολις το τερματισα μπηκα μεσα για να σας προετοιμασω οτι ειναι ενα πολυ μικρο παιχνιδι.Βασικα ειναι το πιο μικρο παιχνιδι που εχω παιξει.Και που το εχω πληρωσει 13 ευρω φυσικα.Ειλικρινα τωρα συνειδητοποιησα την υποκρισια καποιων sites γιατι εγω προσωπικα σαν gamespot πχ. θα του εκοβα 1 βαθμο μονο και μονο για την μικρη του διαρκεια και την αδικη αναλογια χρηματων-χρονος παιχνιδιου.Εδω κραζουν αλλα κιαλλα παιχνιδια που ειχαν μικρη διαρκεια και τα θαβουν.Το heavenly sword στιγματιστηκε απτην μικρη του διαρκεια.6 ωρες ελεγαν.Εγω το εκανα 8 ωρες και το καταευχαριστηθηκα ομως.Ειναι απαραδεκτο πραγματικα.εγω θα σας συμβουλευα να περιμενετε να πεσει η τιμη και μετα.Για να φανταστειτε ποσο παθιασμενος ημουν για το εν λογω παιχνιδι ,ηταν ενας απτους 3 τιτλους που ηθελα απεγνωσμενα απτο 360.Δεν ξερω μαλλον φρικαρα χθες ετσι αποτομα οπως πεσανε οι τιτλοι τελους..αφου ψαχνομουν μηπως τελικα ηταν το ντεμο και οχι ολο το παιχνιδι!!!!ουφ..επισης σκεφτομαι μηπως braid με κακοεμαθε... αρε braid ανεβασες τον πηχη τοσο ψηλα και τωρα οτι βγαινει μοιαζει ποταπο...Περιμενα να εχω μια εξισου ολοκληρωμενη εμπειρια που τελικα δεν ειχα...

messi10
21-07-2011, 14:14
@Αris, δεν το ελεγα ΕΓΩ αλλα τα sites. Που θες να ξερω εγω οτι ολο τους το review ηταν, ουσιαστικα, fake;;

mania
21-07-2011, 14:34
Ψηθηκα τρελα για το παιχνιδι,εξυπνο,ωραια ατμοσφαιρα,απ τα λιγα που υπαρχουν στο ειδος,αλλα αν ισχυει αυτο που λεει ο chronohill δεν παιζει να το αγορασω.Να δεχθω το δυωρο αν μιλαμε για 2d platform σε στυλ mario,sonic κτλ.Παιχνιδια που τα παιζεις και τα ξαναπαιζεις λογω της ταχυτητας τους και του gameplay τους.Δεν μου φαινεται για παιχνιδι ομως που θα το ξαναβαλω ευκολα.Ακομα και το braid που ηταν πανεξυπνο και με ωραια ιστορια,το δευτερο playthrough πιστευω ηταν πολυ.

modecris
21-07-2011, 15:51
Στην αρχή αναρωτιόμουν γιατί έφτιαξαν τόσο μικρό πια το demo αλλά αν είναι 2-3 ώρες όλο το game τότε δεν είχαν άλλη επιλογή...

Πολύ καλό το Limbo και με όλα αυτά τα στοιχεία που με ξετρελαίνουν: αργό,έξυπνο και εγκεφαλικό gameplay με την ατμόσφαιρα να έχει την ιδιότητα να σου γεννάει συναισθήματα με την ίδια (και μεγαλύτερη) ευκολία που το κάνει ένα καλό μυθιστόρημα.

Αλλά με την διάρκεια που έχει μάλλον θα το περιμένω στο 7ευρο.

chronohill
21-07-2011, 15:56
Στην αρχή αναρωτιόμουν γιατί έφτιαξαν τόσο μικρό πια το demo αλλά αν είναι 2-3 ώρες όλο το game τότε δεν είχαν άλλη επιλογή...

Πολύ καλό το Limbo και με όλα αυτά τα στοιχεία που με ξετρελαίνουν: αργό,έξυπνο και εγκεφαλικό gameplay με την ατμόσφαιρα να έχει την ιδιότητα να σου γεννάει συναισθήματα με την ίδια (και μεγαλύτερη) ευκολία που το κάνει ένα καλό μυθιστόρημα.

Αλλά με την διάρκεια που έχει μάλλον θα το περιμένω στο 7ευρο.
Ακριβως.7 ευρω θα ηταν μια σωστη τιμη.Αλλα και παλι ξερεις τι?εγω ξενερωσα πιο πολυ γιατι μπηκε σε ενα πολυ εξυπνο και εθιστικο gameplay και τελειωσε μαχαιρι(ειναι το μονο αρνητικο που του βρηκε το gamespot).Ενω θα μπορουσαν να κανουν παπαδες μαυτες τις ιδεες και μαυτη την πολυ ιδιαιτερη ατμοσφαιρα...
Ναι αν θυμαμαι καλα κατεβαζεις το ντεμο που ειναι 80κατι mb και κατεβαζεις μετα το game upgrate(που ειναι ολο το game υποτιθεται) που ειναι 9 mb αν δεν κανω λαθος??

modecris
21-07-2011, 16:06
Πολλές φορές το "game upgrate" δεν περιέχει παραπάνω παιχνίδι (να το πω απλά) αλλά απλά ξεκλειδώνει το demo.

risto
21-07-2011, 19:52
6kb ειναι το game upgrate

messi10
21-07-2011, 20:20
Τελιωσα κι εγω το trial που παντως ηταν μικρο, μου πηρε καπου στα 10 λεπτα για να το τελιωσω.

Ομολογω πως το παιχνιδι με κερδισε, ειδικα με την ιδιαιτερη ατμοσφαιρα του και δεν με πειραξε καθολου η απουσια μουσικων κομματιων. Πανεξυπνος παντως ο γριφος με την αραχνη. Θα το τιμησω μαλλον μολις πεσει η τιμη του.

Spiros20
22-07-2011, 12:23
Τα νεύρα μου. Έβαλα 20 ευρώ στο Store στο Ελληνικό και πήγα να το αγοράσω και δεν μου το έβγαζε ως Plus αλλά ως κανονικό (Δεν μου έχει φύγει το Plus ακόμα). Και πάω στο Αγγλικό να δω μήπως έχει τελειώσει η προσφορά αυτή και βλέπω στο Αγγλικό είναι ακόμα να το αγοράσεις με έκπτωση. Πάω και στου αδερφού μου που έχει Ελληνικό και του έχει και αυτού ακόμα με έκπτωση. Γιατί δηλαδή σε εμένα βγήκε μόλις έβαλα λεφτά στο Wallet και με βάζει να το αγοράσω Full 13 Ευρώ;

Valkyre
22-07-2011, 12:38
το τελειωσα κι εγω το παιχνιδι εχθες, οντως μικρο αλλα εμενα μου αρεσε πολυ. Ειχε μια μοναδικη ατμοσφαιρα και ηταν εξυπνο παιχνιδακι. Μακαρι να ηταν μεγαλυτερο ομως, θεωρω οτι η σωστη τιμη του επρεπε να ειναι κοντα στα 8 ευρω, οχι 13.

dinospao
11-08-2011, 22:08
εχω κολλησει στο chapter 34. θα με βοηθησει καποιος;

Dragonpaul
11-08-2011, 22:31
εχω κολλησει στο chapter 34. θα με βοηθησει καποιος;
Βαλτο, βρε, στο YouTube και δες τη λυση.

dinospao
11-08-2011, 22:32
Βαλτο, βρε, στο YouTube και δες τη λυση.

δεν το εχει. εχει για το xbox και ειναι διαφορετικα τα chapters

etnica12345
22-08-2011, 20:02
Tο παιχνιδι το κατεβασα προχθες, στην αρχη κολλας οπως κ με το trial αλλωστε. Το παιχνιδι εχει μοναδικη ατμοσφαιρα, απλα κ ομορφα γραφικα! τωρα στο βασικο θεμα π ειναι η διαρκεια του παιχνιδιου. γενικα το παιχνιδι δεν ειναι κ πολυ ευκολο, εχει καποιους καλους γριφους που κ που κ πεθαινεις αρκετες φορες. Εμενα προσωπικα μου πηρε 3ωρες non-stop με αρκετους θανατους. ξενερωσα που ηταν τοσο μικρο αλλα τι να κανουμε....:)

fotografass
03-02-2012, 09:53
Ti einai auto to limbo re paidia to kaneis download apo to psn??Toso kalo pia??Ti story exei?

messi10
03-02-2012, 19:50
Ναι, ειναι μονο σε downloadable μορφη, μεσω PSN.

panos74gr
04-02-2012, 00:13
Εμένα μου την σπάει τρέλα που το έχουν τόσο ακριβά στο PSN ενώ σε άλλες πλατφόρμες αισθητά φθηνότερα. Κατα τα αλλα το παιχνίδι φαίνεται παρα πολυ καλο!

PDS
06-03-2013, 04:14
Απογοητευτηκα λιγο.Το περιμενα καλυτερο και μεγαλυτερο(εδω που τα λεμε δεν ειχε πολλα παραπανω να δωσει αλλα οκ..ηταν μικρο).
Δεν ειναι κακο σε καμια περιπτωση,θα ελεγα καλουτσικο,αν ομως το αγοραζα(ηταν free στο plus) στα 13e, σιγουρα θα το ειχα μετανιωσει.
Ομορφο,ωραιο animation/physics ,αρκετα καλοι γριφοι,αλλα δεν ξερω,περιμενα κατι ανωτερο.Με κουρασε λιγο το ''χανω για να μαθω''.

Mr.Dododi
04-04-2014, 22:36
Τέλειο παιχνίδι και αρκετά δύσκολο σε μερικά σημεία του. Ένα κρυφό διαμαντάκι για τη συλλογή μας!!!

odytsak
04-08-2015, 14:49
Μια πραγματικα απελπιδα προσπαθεια να κρατηθεις ζωντανος μεσα σε ολη αυτη τη μουντη ατμοσφαιρα της μοναξιας και της θλιψης,
παιχνιδαρα, διαμαντι, αψογο καλιτεχνικα με πολυ καλο ηχο και πανεξυπνα παζλ
αλλα δεν καταλαβα τι θελει να πει ο ποιητης στο τελος.

Κατι θυμιζει η σκηνη, πρεπει να την περνας γυρω στα μισα του παιχνιδιου αλλα δεν καταλαβα ποιο το νοημα.

Giannis1979
07-08-2015, 02:37
Το ειχα παίξει day one οταν βγηκε.

Απιστευτο παιχνιδι.

Nikoladim
07-08-2015, 11:44
Μια πραγματικα απελπιδα προσπαθεια να κρατηθεις ζωντανος μεσα σε ολη αυτη τη μουντη ατμοσφαιρα της μοναξιας και της θλιψης,
παιχνιδαρα, διαμαντι, αψογο καλιτεχνικα με πολυ καλο ηχο και πανεξυπνα παζλ
αλλα δεν καταλαβα τι θελει να πει ο ποιητης στο τελος.

Κατι θυμιζει η σκηνη, πρεπει να την περνας γυρω στα μισα του παιχνιδιου αλλα δεν καταλαβα ποιο το νοημα.

Given the game’s macabre tone, this leaves two possibilities. The first is that the boy killed his sister and left her to rot in the woods. The other kids, the ones who set the traps? They were her defenders. The entire thing was a gauntlet designed to keep the boy from killing his sibling, and you were the villain all along.
The second (and more fitting) possibility is that she killed him. Maybe he tried to kill her first. Maybe she’d been trying to kill him all along. The motives and specifics don’t really matter; all that matters is that he’s dead, doomed to rise again and repeat the actions that led to his demise, like a ghost. Or a soul trapped in limbo.



Η αποψη μου ομως ειναι οτι στο τελος βρισκεις την κοπελα σου/αδερφη σου/φιλη σου και ξεφευγετε απο το limbo, πηγαινοντας στον παραδεισο/κολαση

mihalis13
07-11-2015, 20:59
Μόλις το τερμάτισα.
Πραγματικά ένα πολύ βαρετό παιχνίδι.. Μου άρεσε πολύ το εικαστικό του και η μουσική του αλλά παίζοντας βαρέθηκα πάρα πολύ..
Τα ίδια πράγματα και ο ορισμός του trial & error...

Προσωπικά αν και με τράβηξε το εικαστικό του για να ασχοληθώ μαζί του, στην πορεία βαρέθηκα πάρα πολύ..
Για κινητό είναι ένα καλό παιχνίδι.. Για κονσόλα όμως λίγα πράγματα...

odytsak
07-11-2015, 21:49
Το Limbo βαρετο παιχνιδι?

Θα στειλω τον μαυρο σουπερμαν να σου κοψει την κονσολα στα δυο με το λεηζεροσπαθο του. :P

Christos33
07-11-2015, 22:12
Βαρετό όντως το σταμάτησα στην μεση και στης δυο κονσόλες ;) (ps3-ps4)

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
07-11-2015, 23:42
Αρκετά βαρετό κιόλας..
Ειναι απο τα πιο βαρετά games που έχω παίξει κιόλας..

Και ενώ μου άρεσε στην αρχή μετά τα πρώτα 15 λεπτά βαρέθηκα φουλ.
Απλά είπα να το πάω μέχρι τέλος μήπως μου αλλάξει γνώμη..

Αλλα δεν...

Giannis1979
08-11-2015, 23:50
Εγω το θεωρω ενα απ τα καλυτερα arcades μαζι με το braid.

Το απόλαυσα.

chronohill
09-11-2015, 01:31
Βαρετο δεν το βρηκα αλλα μικρο και με αποτομο φιναλε...
Καλα το braid δεν το πιανει.Απτα καλυτερα indies ever...με εχει στιγματισει, δεν μπορει να το ξεπερασει το μυαλο μου και εχουν περασει τοσα χρονια που το εχω τερματισει...

mihalis13
09-11-2015, 02:03
Στην αρχή μου άρεσε αλλα προσωπικά τα βαρέθηκα.
Σκέψου μου φάνηκε όρο διαρκεί και πολύ και έλεγα άντε να τελειώσει..
Δεν ειναι ότι είχε κάτι κακό.. Απλά δεν ξέρω γιατί δεν με κέρδισε και βαρέθηκα πολύ εύκολα..

chronohill
09-11-2015, 11:59
παιξε braid μιχαλη (εαν θελεις κατι παραπλησιο αλλα με πολυ πιο ιδιαιτερους μηχανισμους).
Θα σου ακονισει το μυαλο και θα το λειτουργησεις σε μοναδικο τροπο σκεψης, θα απολαυσεις απτα πιο ανατριχιαστικα φιναλε που εχουν περασει απο την κονσολα σου! καντο!
ειχα κανει και ριβιου για το braid θυμαμαι πριν 5-6 χρονια!πω ρε φιλε γερασαμε...!:a045fgf:

mihalis13
09-11-2015, 12:21
παιξε braid μιχαλη (εαν θελεις κατι παραπλησιο αλλα με πολυ πιο ιδιαιτερους μηχανισμους).
Θα σου ακονισει το μυαλο και θα το λειτουργησεις σε μοναδικο τροπο σκεψης, θα απολαυσεις απτα πιο ανατριχιαστικα φιναλε που εχουν περασει απο την κονσολα σου! καντο!
ειχα κανει και ριβιου για το braid θυμαμαι πριν 5-6 χρονια!πω ρε φιλε γερασαμε...!:a045fgf:

Υπάρχει για ps4;; Το τσέκαρα στο steam μήπως είναι φθηνό αλλά το έχει 15€ τα οποία μου φαίνονται αρκετά.

chronohill
09-11-2015, 13:13
οχι για ps4 δεν νομιζω να υπαρχει.
καλα τοσο ακριβα στο στιμ?οχι μην τα δωσεις. αλλωστε το χει βαλει πολλες φορες προσφορα η σε καποιο bundle.απλα εχε τον νου σου αν του ξανακανουν μειωση τιμης...αν το δω πουθενα θα σ πω!

Error Flynn
10-11-2015, 01:48
Το είχε το + δώρο πριν δυο μήνες.

jk_blue_tiger
10-11-2015, 02:37
Το είχε το + δώρο πριν δυο μήνες.

Tο Limbo εννοεις Βασιλη;
Γιατι το Braid δεν εχει δοθει ποτε απο το +.

@Mihalis13
Καθολου βαρετο παιχνιδι το Limbo.
Εχει καποια σημεια που σου σπαει τα νευρα γιατι δεν ξερεις τι πρεπει να κανεις,
ή επειδη το καθυστερημενο πατημα για το αλμα σημαινει πολλες φορες restart απο checkpoint,
αλλα ειναι εγκεφαλικο παιχνδι, εχει υπεροχη ατμοσφαιρα, ενδιαφερον art design και ευφυεστατα στο συνολο τους puzzles.
Εχει επισης αμφιλεγομενο τελος και ενα κρυφο level...

Error Flynn
10-11-2015, 09:24
Ναι για το Limbo λέω Γιάννη.

BillyFlo81
09-11-2018, 21:51
Ενα μέλος της Playdead, ο Soren Trautner Madsen, δημιούργησε/μετεφερε το Limbo και στο Commodore 64. Το αποτελεσμα οπως θα δειτε στο demo ειναι πραγματικα εκπληκτικο (ειναι το ιδιο demo και με αυτο του ps3 απο οσο θυμαμαι, στην αρχη του παιχνδιου):

https://youtu.be/HEhxcWJKSdY

Μπορείτε να το κατεβάσετε και να το τρεξετε είτε σε C64 είτε σε emulator. (https://csdb.dk/release/index.php?id=170889)

Του πηρε κατι παραπανω απο ενα χρονο το δειγμα αυτο για να το προγραμματισει στο C64 και μαλιστα εχει αναφερει οτι θα το ολοκληρωσει κιολας μεχρι το 2024! Μπορειτε παρακατω να δειτε και το trailer του Limbo 64:


https://youtu.be/hsUUn6mV6qQ

Source: Resetera (https://www.resetera.com/threads/limbo-for-commodore-64-preview-available-for-download.79819/) + Vintageisthenewold.com (https://www.vintageisthenewold.com/limbo-for-commodore-64-preview-available-for-download/)


Load "*",8,1.............:P

Error Flynn
09-11-2018, 22:20
Απίστευτο επίτευγμα... απίστευτο μηχάνημα.