PDA

View Full Version : Μικρά νεα και rumors για PS3 all in one Thread



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17

Valkyre
07-05-2012, 15:23
πιο πολυ με target render μοιαζει...

personGR
07-05-2012, 15:27
Παναγιωτη εχει διαρευσει εδω και πολυυυυυ καιρο το συγκεκριμενο, το εχουμε ποσταρει κιολας. Αποκλειεται να ειναι real time IMO.

Το καινούριο της υπόθεσης είναι η ανάλυση 720p/1080p το προηγούμενο leak(?) ήταν κατώτερης ποιότητας video.

Target Render ή όχι, δώκετε μου BG&E σε τέτοια πόλη και μπορώ να πω ότι τα έχω δει όλα στο gaming. Α, και ένα OST αντάξιο του πρώτου:

Beyond Good and Evil - Propaganda - YouTube

hakoo
07-05-2012, 15:36
Το καινούριο της υπόθεσης είναι η ανάλυση 720p/1080p το προηγούμενο leak(?) ήταν κατώτερης ποιότητας video.


Α sorry δεν το καταλαβα!
Οντως target render φαινεται, μακαρι να μην εχει ακυρωθει το project και να το δουμε καποια στιγμη (σε αυτη η την επομενη γενια).

enstikto
07-05-2012, 15:48
Να μην ξεχάσουν μόνο να βάλουν invert y-axis (σουτ εσυ val :P) και ΜΑΚΑΡΙ να βγει...

Valkyre
07-05-2012, 15:50
Καλα δεν μιλαω, να ξερεις ομως υπαρχουν λυσεις για καθε ανωμαλη περιπτωση:


http://blogs.abc.net.au/.a/6a00e0097e4e688833014e882573c4970d-300wi

enstikto
07-05-2012, 15:59
^^Χαχαχα! Έτσι ούτε εγώ δεν μπορώ να ππαίξω πάντος :P

Valkyre
07-05-2012, 16:08
^^ Βρηκαμε δηλαδη τα ορια σου ε? Κατι ειναι και αυτο..... :P

messi10
07-05-2012, 20:11
Παναγιωτη εχει διαρευσει εδω και πολυυυυυ καιρο το συγκεκριμενο, το εχουμε ποσταρει κιολας. Αποκλειεται να ειναι real time IMO.


sorry mate, αν εχει ξαναποσταριστει. :/

hakoo
07-05-2012, 20:21
Oχι ρε καλα εκανες, ειναι σε ΗD αυτο που ποσταρες οπως λεει και ο Person. Το ιδιο βιντεακι ειχε σκασει και πριν κανα χρονο (?) αλλα ηταν πολυ low res.

nikon
08-05-2012, 12:41
EA Announces New Need for Speed, Crysis 3 Release Date (http://www.gameranx.com/updates/id/6617/article/ea-announces-new-need-for-speed-crysis-3-release-date/)

EA held its annual investor conference today, in which it announced that it plans to invest up to $80 million in development for games on the next generation console systems in the fiscal year of 2013.

The publisher's investment is a clear indication that both Sony and Microsoft plan to step up their game with the unveiling of new platforms next year, which are likely to hit shelves before the end of next Christmas.

EA also provided investors with a firm release date on Crysis 3, which it says it plans to release in the first quarter of 2013. The publisher has also dated the release of a new Need for Speed title in the fourth quarter this year. As the latter game has yet to be officially announced, we expect EA to make a big showing with it at E3 next month.

We'll provide further details about the investor call in related news updates.

tsakali GR
09-05-2012, 11:25
Μιας και πιάσαμε την EA δείτε και ένα δυσάρεστο νέο για την EA Hellas που επιβεβαιώθηκε σήμερα:

Τέλος εποχής για την ΕΑ Hellas

Η EA Hellas ανακοίνωσε την πρόθεση του μεγαλύτερου ανεξάρτητου publisher να πάψει να υφίσταται γραφείο του στην ελληνική αγορά. Η εξέλιξη αυτή είναι ιδιαίτερα τραγική, τόσο από τη στιγμή που η ΕΑ είναι από τις λίγες εταιρίες που λειτουργούσαν με επίσημο τμήμα και όχι μέσω αντιπροσώπου στη χώρα μας, όσο από το γεγονός ότι οι άνθρωποι της EA Hellas ήταν υπεύθυνοι και για άλλες αγορές που έχουν έδρα στην Ανατολή.

Το τελευταίο γεγονός από μόνο του είναι αρκετό για να δείξει το τραγικό της υπόθεσης, καθώς φαίνεται ότι το μέγεθος της αγοράς μας δεν μπορεί να υποστηρίξει καν ένα μικρό (για τα δεδομένα της ΕΑ) γραφείο με ελάχιστους εργαζόμενους που έκαναν εξαιρετικά τη δουλειά τους. Από την άλλη, ίσως κάποια στιγμή να πρέπει όλοι μας να σκεφτούμε το πόσο εύκολα λέμε αυτό το «θα το αγοράσω από κατάστημα του εξωτερικού». Ιδιαίτερα όταν μιλάμε για εταιρίες που φροντίζουν ακόμη και αν δεν μπορούν να στηρίξουν πολύ χαμηλή τιμή στο λανσάρισμα, να ρίξουν την λιανική του εμπορεύματός τους μετά από μερικούς μήνες.

Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, η όλη κατάσταση λειτουργία της ΕΑ από εδώ και στο εξής στη χώρα μας είναι υπό… διευκρίνηση. Από την μία μένει να δούμε αν θα συνεχίσει η διανομή φυσιολογικά από την εταιρία που έτσι κι αλλιώς την έχει εδώ και αρκετά χρόνια (την CD Media) και από την άλλη το κατά πόσο θα βρεθεί η φόρμουλα, έτσι ώστε η συμμετοχή της ΕΑ σε διάφορα ελληνικά events να επιτυγχάνεται μέσα από την διαφημιστική της, από την CD Media, από την EA Ευρώπης ή από κάποια τρίτη εταιρία. Αντιλαμβάνεται βέβαια κανείς το πόσο δύσκολο θα είναι από εδώ και στο εξής να βλέπουμε ξεχωριστά events και πρωταθλήματα, όπως το EA Challenge. Ας κάτσουμε όλοι να σκεφτούμε χαμηλόφωνα το πόσο υπεύθυνοι μπορούμε να είμαστε για αυτή την εξέλιξη…

Πηγή: http://www.enternity.gr/

djpar
09-05-2012, 14:34
εμ οταν το καθε παιχνιδι κανει 60+ και απο Κυπρο ή απο αλλο ελληνικο καταστημα το βρισκεις απο 45 εως 50 τοτε ναι HOUSTON WE GOT A PROBLEM

muku
09-05-2012, 16:18
Μιας και πιάσαμε την EA δείτε και ένα δυσάρεστο νέο για την EA Hellas που επιβεβαιώθηκε σήμερα:

Τέλος εποχής για την ΕΑ Hellas

Η EA Hellas ανακοίνωσε την πρόθεση του μεγαλύτερου ανεξάρτητου publisher να πάψει να υφίσταται γραφείο του στην ελληνική αγορά. Η εξέλιξη αυτή είναι ιδιαίτερα τραγική, τόσο από τη στιγμή που η ΕΑ είναι από τις λίγες εταιρίες που λειτουργούσαν με επίσημο τμήμα και όχι μέσω αντιπροσώπου στη χώρα μας, όσο από το γεγονός ότι οι άνθρωποι της EA Hellas ήταν υπεύθυνοι και για άλλες αγορές που έχουν έδρα στην Ανατολή.

Το τελευταίο γεγονός από μόνο του είναι αρκετό για να δείξει το τραγικό της υπόθεσης, καθώς φαίνεται ότι το μέγεθος της αγοράς μας δεν μπορεί να υποστηρίξει καν ένα μικρό (για τα δεδομένα της ΕΑ) γραφείο με ελάχιστους εργαζόμενους που έκαναν εξαιρετικά τη δουλειά τους. Από την άλλη, ίσως κάποια στιγμή να πρέπει όλοι μας να σκεφτούμε το πόσο εύκολα λέμε αυτό το «θα το αγοράσω από κατάστημα του εξωτερικού». Ιδιαίτερα όταν μιλάμε για εταιρίες που φροντίζουν ακόμη και αν δεν μπορούν να στηρίξουν πολύ χαμηλή τιμή στο λανσάρισμα, να ρίξουν την λιανική του εμπορεύματός τους μετά από μερικούς μήνες.

Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, η όλη κατάσταση λειτουργία της ΕΑ από εδώ και στο εξής στη χώρα μας είναι υπό… διευκρίνηση. Από την μία μένει να δούμε αν θα συνεχίσει η διανομή φυσιολογικά από την εταιρία που έτσι κι αλλιώς την έχει εδώ και αρκετά χρόνια (την CD Media) και από την άλλη το κατά πόσο θα βρεθεί η φόρμουλα, έτσι ώστε η συμμετοχή της ΕΑ σε διάφορα ελληνικά events να επιτυγχάνεται μέσα από την διαφημιστική της, από την CD Media, από την EA Ευρώπης ή από κάποια τρίτη εταιρία. Αντιλαμβάνεται βέβαια κανείς το πόσο δύσκολο θα είναι από εδώ και στο εξής να βλέπουμε ξεχωριστά events και πρωταθλήματα, όπως το EA Challenge. Ας κάτσουμε όλοι να σκεφτούμε χαμηλόφωνα το πόσο υπεύθυνοι μπορούμε να είμαστε για αυτή την εξέλιξη…

Πηγή: http://www.enternity.gr/

Με εκνεύρισε ο αρθογράφος. Σιγά μην κάτσω να λυπηθώ που έκλεισε η αντιπροσωπεία της EA στην Ελλάδα. Δεν είναι δικό μου το φταίξιμο. Προφανώς και θα κοιτάξω την τσέπη μου αντί να υποστηρίξω ένα ελληνικό κατάστημα. Χέστηκα αν θα αντεπεξέλθει στην κρίση. Kι εγώ έχασα τη δουλειά μου και αναγκάστηκα να φύγω και από την χώρα που γεννήθηκα για να δω μια άσπρη μέρα. Δεν θα δώσω τη λύση εγώ και εσείς από την τσέπη σας πληρώνοντας κερατιάτικα στο κάθε λαμόγιο. Αυτό τους αξίζει. Τόσα χρόνια πριν την εποχή των διαδικτυακών αγορών μας καπέλωναν και μας λήστευαν κανονικότατα όλοι οι εγχώριοι retailers, προφανώς γιατί τους καπέλωναν οι εισαγωγείς. Φυσικά το ίδιο μερίδιο ευθύνης έχουν και τα λαμόγια που κυβερνούν με την φορολογία που επιβάλλουν στις επιχειρήσεις. Φαύλος κύκλος, λύση δεν βλέπω να έρχεται και φυσικά δεν θα την δώσω εγώ από την τσέπη μου.

Το μόνο κρίμα είναι ότι προφανώς έρχονται να προστεθούν στους ήδη άνω του εκατομμυρίου άνεργους μερικοί ακόμα. Και επίσης ότι θα ζημιωθούν συνολικά οι gamers που συμμετήχαν στα διάφορα events της EA Hellas. Αλλά δεν αρκούν για να μην κοιτάξω το καλό της τσέπης μου...

BraiNKilleR
12-05-2012, 13:23
<iframe width="640" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/qy3b5lgvu5A" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

hakoo
19-05-2012, 14:06
Santa Monica Studio Looking for Testers for New FPS




We all knew Santa Monica was working on an FPS of some sort. Whether the news was leaked on job ads or those infamous LinkedIn profiles, it was clear something was under wraps.

Many people were betting on the fact that God of War was going to go the FPS route. I guess we can squash that possibility.
Whatever the case may be, if you are in the Santa Monica area, you can sign up to become a tester for this new game and finally see what all the fuss is about. Apparently they are looking for casual to hardcore gamers with FPS experience. As noted on this Craigslist Ad (http://losangeles.craigslist.org/sfv/tfr/3015648322.html), you need to submit a slew of information based on your gaming prowess. For example, have you ever completed a single-player campaign on any shooter game? Or, do you play shooters online or offline?
Months ago, when this rumor was running rampant on the internet, the studio was looking to hire. Now they’re looking for people to test their game.
Something tells me this shooter game isn’t that far off. We know it’s playable but we don’t know what it is yet. Stay tuned for more information
.


Eιναι κατι που κυκλοφορει σαν φημη εδω και πολυ καιρο και λογικα ειναι αληθεια κι αυτο, ειδικα απο την στιγμη που επιβεβαιωθηκε οτι στην Sony Santa Monica εχει γινει κατι αναλογο με την Naughty Dog, δλδ υπαρχουν 2 main ομαδες πλεον. Η μια ομαδα δουλευει πανω στο GOW ascension και η αλλη με επικεφαλης τον Stig Asmussen (director του GOW3) δουλευει σε αλλο project, πιθανοτατα το first person shooter που φημολογειται.
Για μενα απογοητευτικο μιας και θεωρω waste να δουλευει μια τοσο ταλαντουχα ομαδα σε ενα FPS, απο την αλλη η Sony ακομα ψαχνει το δικο της Halo και δεν θα σταματησει any time soon.

Valkyre
19-05-2012, 17:58
Exoυν ηδη ενα καλο FPS απο την Guerilla... δηλαδη και αλλο στουντιο να ασχολειται με τετοιου ειδους παιχνιδι? What a waste...

nikon
19-05-2012, 18:03
Το οποίο όμως αρχίζει και κουράζει αφού δεν έχει και πολλά ακόμη να δώσει και δεν νομίζω να έχει καμία σχέση με το Killzone όπως κανένα fps εξάλλου.....όλα τα fps δεν είναι ίδια.

Valkyre
19-05-2012, 18:31
Oλα τα fps δεν ειναι ακριβως ιδια (το βασικο κοματι παντα ιδιο ειναι) αλλα εχουμε πηξει στα.... fps... παιζει και 7 στους 10 action τιτλους σε αυτη τη γενια να ειναι fps... ε... κουραστικο καταντησε... ας κανουν και κατι διαφορετικο...!

nikon
19-05-2012, 18:39
Αυτό θέλει να κάνει και η SM (κάτι διαφορετικό) τώρα αν θα είναι κάτι διαφορετικό και σαν fps ας το δούμε πρώτα και μετά να πούμε καλώς ή κακώς έπραξε και δεν έκανε κάτι άλλο.
Πάντως από ένα τέτοιο στούντιο εγώ τουλάχιστον δεν περιμένω "ακόμα ένα fps".

Valkyre
19-05-2012, 20:50
παντως τον "ερωτα" με τα fps δεν θα τον καταλαβω ποτε. Θεωρω οτι ακομα και για action τιτλο η 3rd person προοπτικη ειναι πολυ καλυτερη. Βλεπεις τον χαρακτηρα σου , εχει μια κινηση ενα animation κανει πολυ πιο ενδιαφεροντα και λειτουργικα αλλα κομματια του παιχνιδιου οπως ας πουμε το platforming και γενικα, το βρισκω καλυτερο...

ακομα και σαν immerssion που λενε οτι η προοπτικη πρωτου προσωπου υπερτερει, για εμενα δεν ισχυει. Ας πουμε και μονο οταν βλεπω τον drake και αναλογα με το animation να αντιδραει σε αυτο που συμβαινει στην οθονη ή τις εκφρασεις που παιρνει, ε δεν συγκρινεται...

Μου αρεσουν τα fps και δεν μου ειναι αδιαφορο το νεο fps της SM απλα ειχαμε ηδη 2 exclusive fps απο sony... χρειαζομαστε και 3ο ?

Μηπως να θυμηθουμε και λιγακι οτι το Playstation γενικα δεν ηταν ποτε τετοιου ειδους κονσολα και μαλλον αρχιζει να μοιαζει περισσοτερο με ενα μασκαρεμενο 360 που παιζεις απλα με dualshock? Τροφη για σκεψη γιατι γενικα τοσα fps και τοσα shooters γενικα... ε δεν ηταν αυτο που χαρακτηριζε το playstation τοσα χρονια...

AgentPrinny007
20-05-2012, 00:22
Μηπως να θυμηθουμε και λιγακι οτι το Playstation γενικα δεν ηταν ποτε τετοιου ειδους κονσολα και μαλλον αρχιζει να μοιαζει περισσοτερο με ενα μασκαρεμενο 360 που παιζεις απλα με dualshock? Τροφη για σκεψη γιατι γενικα τοσα fps και τοσα shooters γενικα... ε δεν ηταν αυτο που χαρακτηριζε το playstation τοσα χρονια...

Εχεις απολυτο δικιο. Eνα απο τα πλεονεκτηματα του playstation εναντι του ανταγωνισμου ηταν η ποικιλια σε τιτλους. Εβρισκες τα παντα, τρομου, πλατφορμας, παιχνιδια ρολων, stealth, δρασης κτλ. Σιγουρα και τωρα μπορεις να βρεις τετοια απλα νιωθω οτι δεν ειναι τοσο μεγαλo βαθμο οσο στο PS2.
Βλεπεις οταν παιχνιδια σαν το COD πουλανε δεκαδες εκατομμυρια και οι εταιρειες παιχνιδιων δεν απαρτιζονται πια απο ανθρωπους με μερακι και αγαπη γι αυτο που κανουν αλλα απο μανατζερς που μοναδικο σκοπο εχουν μονο την μεγιστοποιηση των κερδων, δεν υπαρχουν και πολλα περιθωρια για να δουμε κατι διαφορετικο.

MajereMP44
20-05-2012, 03:02
Οπως ειπα και στο thread για το Skyrim , η προοπτικη πρωτου προσωπου ειναι κατι το διαφορετικο στα rpg.Καποτε ηταν και στα adventures αρκετα συχνο φαινομενο (στα pc).Δεν μενοχλει καθολου σαν ιδεα χειρισμου/πρροπτικης αρκει να μην ειναι εντελως για τα πανυγηρια το gameplay.Αν τα οπλα εχουν βαρος και η ατμοσφαιρα ειναι τρομακτικη π.χ Bioshock γιατι να με χαλασει?Στο δε Skyrim το να σε τυφλωνει ο δρακος οταν σου ριχνει φωτιες, δεν ξερω πως θα φαινοταν τοσο αληθινο και εντυπωσιακο οταν ειναι 3ου προσωπου.Επομενως, ενα fps που σε βαζει μεσα στη μαχη, με ολα τα εφφε μεσα στα μουτρα σου και με τον ωραιο/προστυχο χειρισμο π.χ killzone 2, ε ειναι μια εμπειρια ανεπαναληπτη.Αν ειναι οπως το Halo βεβαια ,θα κραταω το στομαχι μου απο τα γελια διοτι και το παιχνιδι αυτο ειναι για γελια και σε χειρισμο και σε οπλα, για τα γουστα μου.

Valkyre
20-05-2012, 04:02
δεν πρεπει να εχεις δοκιμασει στο skyrim την εξωτερικη καμερα. Κανονικοτατα σε τυφλωνει το εφφε που περιγραφεις χωρις καμμια διαφορα. Και μιλαμε για προοπτικη 3ου προσωπου που ειναι χαλια υλοποιημενη στο Skyrim. Ασε που το Skyrim δεν ειναι το προβλημα, το προβλημα για εμενα ειναι οταν εχουμε 26747281 first person shooters, το Skyrim δεν ειναι shooter! ;)

nikon
20-05-2012, 09:25
....Θεωρω οτι ακομα και για action τιτλο η 3rd person προοπτικη ειναι πολυ καλυτερη. Βλεπεις τον χαρακτηρα σου , εχει μια κινηση ενα animation κανει πολυ πιο ενδιαφεροντα και λειτουργικα αλλα κομματια του παιχνιδιου οπως ας πουμε το platforming και γενικα, το βρισκω καλυτερο...

ακομα και σαν immerssion που λενε οτι η προοπτικη πρωτου προσωπου υπερτερει, για εμενα δεν ισχυει. Ας πουμε και μονο οταν βλεπω τον drake και αναλογα με το animation να αντιδραει σε αυτο που συμβαινει στην οθονη ή τις εκφρασεις που παιρνει, ε δεν συγκρινεται......Αν το fps είναι φτιαγμένο με προσοχή (και όχι CoD) καταλαβαίνεις πολλά πράγματα και ας είναι σε πρώτο πρόσωπο.
Θυμήσου πχ πόσο σε είχε εντυπωσιάσει το βάρος του όπλου που ένιωθες στο Killzone 2.....εντάξει στο animation εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να συγκριθεί ένα fps με ένα 3rd person αλλά το ότι σε βάζει πιο πολύ μέσα στη μάχη το fps είναι σίγουρο.
Είναι σαν να λέμε καλύτερα να παίζεις GT5 από την κάμερα που σου δείχνει όλο το αμάξι παρά από αυτή του οδηγού γιατί βλέπεις την κίνηση του αμαξιού.

MajereMP44
20-05-2012, 12:14
Καλα το Skyrim ουτε γιαστειο δεν μπορω να το παιξω σε τριτο προσωπο.Χανει για εμενα ολη του την μαγεια.Δεν μπορω να σημαδεψω, δεν μπορω να δω γρηγορα ολη τη δραση, με αποπροσανατολιζει κλπ κλπ.Μιλησα και για Bioshock παντως και για killzone 2 που λεει ο συμπολεμιστης-καμπουρης απο πανω.
Για εμενα ειτε 3ου ειναι ειτε 1ου προσωπου, ειναι shooters ολα.Μπαμ μπουμ αναποφευκτο.Απλα ας μην τα τσουβαλιαζουμε ολα τα shooters ειτε fp ειτε 3rd person.

Valkyre
20-05-2012, 13:06
παιδια δεν διαφωνω σε τιποτα απο οτι λετε πραγματικα. Ενα απο τα πιο αναμενομενα παιχνιδια μου ειναι το bioshock που ειναι fps. Απλα με χαλαει λιγο η ιδεα οτι η Σονυ επενδυει σε τριτο fps πραγμα που το θεωρω υπερβολη μιας και το Playstation εχει καταληξει να εχει περισσοτερα shooter απο το 360. Καποια παιχνιδια ταιριαζει να τα παιζεις first person οπως πολυ σωστα ειπατε bioshock κλπ και καποια αλλα θα ηταν πολυ ασχημα να τα επαιζες σε first person οπως uncharted , max payne κλπ κλπ

Γενικα ομως θα προτιμουσα να εβλεπα την SM να εφτιαχνε κατι διαφορετικο. Βεβαια ακομα περιμενω και περιμενω με ενδιαφερον να δω τι φτιαχνουν και ευχομαι να ειναι κατι που να φερνει περισσοτερο σε πρωτοτυπια και λιγοτερο σε παραδοσιακο shooter. :)

MajereMP44
20-05-2012, 16:47
Το οτι τοχουν παρακανει με τα fps για κονσόλα της Sony, ναι, δεν πιστευω να διαφωνουμε.Ψαχνει να βρει διαδοχο στο killzone.Μακαρι να μην παει στην αντιπερα οχθη βλ. Halo...με τοσο φουτουριστικα οπλα και εντελως διαστημικο.Ας παει σε κατι προς Half-Life καλυτερα.

tonybsg
20-05-2012, 16:59
Πάντως το Resistance σαν franchise μάλλον αποτελεί παρελθόν, τα Killzone δεν πλησίασαν τις πωλήσεις του Uncharted, οπότε εμένα λογικό μου φαίνεται να θέλει η Sony να επενδύσει σε ένα exclusive FPS ελπίζοντας ότι θα αποκτήσει κάποιο μεγάλο κομμάτι της πίτας. Και τι καλύτερο για εμάς από το να το αναλάβει (αν ισχύει φυσικά η φήμη) η Santa Monica και ο Asmussen! Μακάρι να ισχύει, και να δούμε ένα επικό FPS.

djpar
25-05-2012, 13:04
Is Sony Partnering with OnLive? (http://uk.ign.com/articles/2012/05/24/is-sony-partnering-with-onlive)

Valkyre
26-05-2012, 15:25
Kαλα την παλευουν καθολου εκει κατω στην Squarenix?? Οχι σοβαρα μιλαω τωρα, τι ειδους ναρκωτικα παιρνουν εκει κατω στην Ιαπωνια τελευταια??

Τι εκανε η κυρια SE? Φαινομενικα -ακομα βεβαια υποτιθεται οτι ειναι φημη, αλλα ειναι σχεδον confirmed- η πρωην φοβερη και τρομερη Squarenix ειχε μια ακομη φανταστικη ιδεα...

"hey, lets make a final fantasy XII SEQUEL!!"

Ειλικρινα δεν εχω λογια. Οι τυποι πλεον πλησιαζουν επικινδυνα τον χαρακτηρισμο "γελοιοι"... ακομα δεν εχουν καταφερει να κυκλοφορησουν ,οχι ολοκληρωμενο το παιχνιδι λολ- μια ολοκληρωμενη παρουσιαση, του Versus XIII και τι κανουν?

Φτιαχνουν ενα σηκουελ ενος παιχνιδιου που εχει κυκλοφορησει την προηγουμενη γενια.

Τι να πω, εχω μεινει κυριολεκτικα αναυδος με την μλκια που τους δερνει... κι εμενα πες μου αρεσε υπερβολικα το ΧΙΙ, αλλα εγω απο οτι φαινεται αποτελω την εξαιρεση, καθοτι ο περισσοτερος κοσμος το μισησε... οποτε ακομα κι ετσι δεν μπορω να καταλαβω γιατι επελεξαν να κανουν σηκουελ για το ΧΙΙ και οχι φερειπην για το ΙΧ ή το VIII ή (θου κυριε το στοματι σου) το VII.

ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ. Ας φτιαξουν κανενα shooter καλυτερα... η φαντασια τους εχει στερεψει εντελως...

Valkyre
26-05-2012, 15:25
Kαλα την παλευουν καθολου εκει κατω στην Squarenix?? Οχι σοβαρα μιλαω τωρα, τι ειδους ναρκωτικα παιρνουν εκει κατω στην Ιαπωνια τελευταια??

Τι εκανε η κυρια SE? Φαινομενικα -ακομα βεβαια υποτιθεται οτι ειναι φημη, αλλα ειναι σχεδον confirmed- η πρωην φοβερη και τρομερη Squarenix ειχε μια ακομη φανταστικη ιδεα...

"hey, lets make a final fantasy XII SEQUEL!!"

Ειλικρινα δεν εχω λογια. Οι τυποι πλεον πλησιαζουν επικινδυνα τον χαρακτηρισμο "γελοιοι"... ακομα δεν εχουν καταφερει να κυκλοφορησουν ,οχι ολοκληρωμενο το παιχνιδι λολ- μια ολοκληρωμενη παρουσιαση, του Versus XIII και τι κανουν?

Φτιαχνουν ενα σηκουελ ενος παιχνιδιου που εχει κυκλοφορησει την προηγουμενη γενια.

Τι να πω, εχω μεινει κυριολεκτικα αναυδος με την μλκια που τους δερνει... κι εμενα πες μου αρεσε υπερβολικα το ΧΙΙ, αλλα εγω απο οτι φαινεται αποτελω την εξαιρεση, καθοτι ο περισσοτερος κοσμος το μισησε... οποτε ακομα κι ετσι δεν μπορω να καταλαβω γιατι επελεξαν να κανουν σηκουελ για το ΧΙΙ και οχι φερειπην για το ΙΧ ή το VIII ή (θου κυριε το στοματι σου) το VII.

ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ. Ας φτιαξουν κανενα shooter καλυτερα... η φαντασια τους εχει στερεψει εντελως...

PDS
26-05-2012, 15:36
Παντως ηταν εξαιρετικο FF το συγκεκριμενο.

Αλλα οπως και να χει,οντως δηλαδη ημαρτον.Ακομα δεν τελειωσαν το versus μιλανε για sequel του 12.Δεν ειναι καλα οι ανθρωποι.

hakoo
26-05-2012, 19:13
To ανεπιβεβαιωτο FFXII-2 θα κυκλοφορησει πιο γρηγορα απο το versus.
You heard it here.:a050:

geogoku
26-05-2012, 23:58
To ανεπιβεβαιωτο FFXII-2 θα κυκλοφορησει πιο γρηγορα απο το versus.
You heard it here.:a050:

looooool

οντως κ μενα μου αρεσε τρελα το 12 αλλα δεν μου ακουγεται καλα...ας εκαναν το 15...οχι τπτ αλλο θα πρεπει να το τερματισω γιατι για καποιο περιεργο λογο δεν το εχω τερματισει ακομα....

djpar
27-05-2012, 01:41
Η Sony κατέθεσε πατέντα για προβολή διαφημιστικών κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών (http://www.adslgr.com/forum/threads/627811-%CE%97-Sony-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%83%C F%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%C F%8E%CE%BD)

FotisGRC
27-05-2012, 04:46
Η Sony κατέθεσε πατέντα για προβολή διαφημιστικών κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών (http://www.adslgr.com/forum/threads/627811-%CE%97-Sony-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%83%C F%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%C F%8E%CE%BD)

Απλά γελοίο.. Μόνο αυτό έχω να πω..

Valkyre
27-05-2012, 12:43
καλη φαση.... με ολα αυτα που ακουω νομιζω ερχεται σιγα σιγα η ωρα για καινουργιο χομπυ...

Dragonpaul
27-05-2012, 13:03
Θα παραφρασω το γνωστο ρηθεν της Θεοπουλας απο το "Παρα Πεντε", που λεει: "Κοβεται το sex;;;;". E, ετσι δε μπορουμε να κοψουμε κι εμεις τα video games, ο,τι και να κανουν, αλλα, ο,τι και να λεω, ειναι απλα αδιανοητο να συμβει κατι τετοιο!!!!!! Μα φανταζεστε να ειμαι ετοιμος να "λιανισω" τον Sephiroth (λεμε τωρα...) και να πεταγεται διαφημιση του Red Bull????? Ε, δε λεει...

MajereMP44
27-05-2012, 13:13
Ακομα και εγω που ειμαι σουπερ απαισιοδοξος θα κανω υπομονη να δω τι σκατα θα παρουσιασουν ολοι οι μαστορες στην Ε3 + τι θα γινει με το ps4.Αν τα πραγματα πανε οπως ταχουν πει και καταντησουν το gaming σαν super market με ληγμενα , αντιο.Θα παιζω το πουλ@κι μου που ειναι κ τσαμπα.

AriStos13
27-05-2012, 13:40
Συμφωνω με τον Παυλο δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησουμε να παιζουμε video games..αν και εγω ξενερωσα μολις το διαβασα..
καπου διαβασα οτι θα βγαινουν 2 εκδοσεις για καθε παιχνιδι..η μια με διαφημισεις η οποια θα ειναι πιο φτηνη και η κανονικη και θα εχει την τιμη που εχουν τωρα τα games.!

Dragonpaul
27-05-2012, 13:56
Aριστο, καλυτερα να περιμενουμε να δουμε τι θα γινει τελικα. Θα ακουστουν πολλα μεχρι την οριστικη εφαρμογη αυτης της μαλακιας.

AriStos13
27-05-2012, 19:14
καλα εννοειτε οτι θα ακουστουν τα μυρια μεχρι την εφαρμογη αυτης της πατατας..!!

FotisGRC
28-05-2012, 00:22
Συμφωνω με τον Παυλο δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησουμε να παιζουμε video games..αν και εγω ξενερωσα μολις το διαβασα..
καπου διαβασα οτι θα βγαινουν 2 εκδοσεις για καθε παιχνιδι..η μια με διαφημισεις η οποια θα ειναι πιο φτηνη και η κανονικη και θα εχει την τιμη που εχουν τωρα τα games.!

Αυτό μάλιστα.. Αν μου δίνουν το ολοκαίνουριο full game 15-20 ευρώ πολύ ευχαρίστως να το πάρω με διαφημίσεις! :P

djpar
28-05-2012, 02:06
άνετα!

Valkyre
28-05-2012, 03:11
καλα ποτε ομως... και 3 ευρω να το πουλαγαν δεν προκειται να το δεχομουν..

να ειναι στο τελικο boss ξερω γω ή στο αποκορυφωμα μιας επικης ιστοριας και να πεφτουν διαφημισεις; λολ!!!

ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ!

Nek_Food
28-05-2012, 12:42
Ελπίζω να είναι από αυτές τις ηλίθιες πατέντες που μένουν για πάντα στα χαρτιά. Αν εφαρμοστεί και δη με ηλίθιο και εξαναγκαστικό τρόπο, άνετα παρατάω το gaming και το γυρίζω στο συνεχές και αλύπητο γκαμινγκ.

ilias78
13-06-2012, 00:32
Σε πρόσφατη συνέντευξή του στο Eurogamer (http://www.eurogamer.net/articles/2012-06-12-new-playstation-3-super-slim-never-say-never-says-sony), ο Shuhei Yoshida, αφεντικό των Sony Worldwide Studios, μίλησε για την πιθανότητα ενός φθηνότερου και ελαφρύτερου μοντέλου PlayStation 3. Ο Yoshida είπε χαρακτηριστικά: "Δεν γνωρίζω αν θα μιλήσουμε για κάτι τέτοιο. Είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι με το παρόν μοντέλο. Όμως, ποτέ μην λες ποτέ, καθώς οι εργαζόμενοι στο hardware (http://www.gameover.gr/lexicon/Hardware.8.html) τμήμα ψάχνουν πάντα τρόπους για κάνουν φθηνότερα και μικρότερα πράγματα." Ίσως, ένα μοντέλο φθηνότερο -στα πρότυπα ενός Xbox 360 Slim Arcade- να είναι αρκετά ελκυστικό στους late adopters της κονσόλας και η Sony πλέον αφήνει το ενδεχόμενο μιας τρίτης επανέκδοσης του PS3 ανοιχτό.


gameover.gr

WolfRathmA
14-06-2012, 09:40
Jaffe Leaves Console Development, Says Consoles Will Die Soon (http://www.thesixthaxis.com/2012/06/14/jaffe-leaves-console-development-says-consoles-will-die-soon/)


Look, consoles are going away. I think in 10 years – probably sooner, but 10 years is always the safe thing to say so you don’t sound like an idiot – but here’s what I’ll say: I’ll go on the record and say that the next generation of hardware will be the last consoles. And they should be


Και το υπολοιπο του αρθρου παρακατω:


I love David Jaffe. David Jaffe loves everything he’s involved in. He thinks God of War is the best action game ever. He thinks Twisted Metal is the best vehicle combat game ever. He thinks Calling All Cars is… well, exceptions prove rules. The point is, Jaffe loves his work and for that, I love Jaffe.
But enough of the painfully unreciprocal bromance, let’s read about what Jaffe thinks of something he’s not involved with anymore: consoles. David left Sony’s feathery underarm mere months ago and he’s already predicting the end to their only profitable arm of business.


Now, before we all start roaring and wailing about what an outspoken idiot David Jaffe is because he holds the opinion that something we really like quite a lot is going to die soon, let’s take a moment to consider how much things have changed in this business in ten years and what the next ten years might bring.
Can you imagine if, in 2002, someone had told you that people in general would spend more time playing games on a website than they spend playing games on consoles that plug into a television. And yet, Facebook gaming is by far a bigger time sink than consoles, for far more people. I remember people being roundly ridiculed for suggesting that most games would be bought and downloaded rather than purchased in shops and I’m fairly sure that wasn’t even ten years ago. Ten years ago, YouTube wasn’t even an idea.
Jaffe isn’t predicting the demise of console makers, or gaming. He’s saying that what those makers sell us and the way we obtain those games is likely to change. Sony would become content providers, streaming games to us that we play on their space age foldaway television screens, or whatever they’ll be making in ten years time.
The next ten years are likely to be driven by soaring HD development costs, soaring mobile gaming market share and profitability (unless that bubble pops, and then we’re all screwed) and potentially great leaps forward in broadband and streaming technology. Jaffe might not be wrong, you know.




Τι λετε;

Nek_Food
14-06-2012, 10:37
Έχει μία λογική αυτό που λέει, αλλά ως συνήθως βασίζεται πάνω στους casual gamers αφήνοντας εκτός τους HC gamers που είναι ως επί το πλείστον, αδιάφοροι για το είδος αυτό και είναι αυτοί που τροφοδοτούν το γνωστό μας gaming με χρόνο και χρήμα.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, όμως οι casual gamers τείνουν να αυξάνουν σε νούμερα, να είναι περισσότεροι και να αποτελούν τις σειρήνες στα αυτιά των εταιρειών. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ήδη πολλοί αξιόλογοι και μη προγραμματιστές την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια από την γνωστή μας βιομηχανία προς την casual/facebook/whatever βιομηχανία, αλλά και οι μεγαλύτερες εταιρείες ήδη επενδύουν σε αυτήν την πλευρά του gaming. Το θέμα είναι ότι αυτά τα παιχνίδια όπου με 0,79€ κόστους αγοράς πουλάνε τα κέρατα τους, αποτελούν άραγε τον δούρειο ίππο που θα ρίξει τις αντιστάσεις της γνωστής μας βιομηχανίας ή αυτή θα αποδειχθεί τελικά με μεγαλύτερες αντιστάσεις και θα συνυπάρξουν και οι δύο πλευρές παράλληλα;

Προσωπικά το βλέπω επικίνδυνο όλο αυτό το φαινόμενο, γιατί οι εταιρείες σαφώς στοχεύουν στο χρήμα και δει δυστυχώς για εμάς στο εύκολο χρήμα. Αν έχει βάση αυτό που λέει ο mister D. Jaffe; Πιστεύω ότι έχει μία πολύ δυνατή επιχειρηματολογία. Πολύ πιθανόν να είναι η τρέχουσα γενιά φορητών κονσολών η τελευταία και η επόμενη γενιά οικιακών κονσολών η τελευταία. Πολύ πιθανόν τα steam/origin/onlive/κλπ να αποδειχθούν επιπλέον καρφιά στην κάσα που θα θάψει τις αγαπημένες μας κονσόλες, παρέα με την οικονομική κρίση τόσο για τις εταιρείες όσο και για τους χρήστες. Δεν εξελίσσονται πάντως αυτόνομα οι εταιρείες, ακολουθούν την εξέλιξη της τεχνολογίας αλλά και των χρηστών, αυτοί οι τελευταίοι είναι που εν ολίγοις χαράζουν και την όποια πορεία εξέλιξης συσκευών και νοοτροπίας.

Είδατε πάντως, μίλησα μόνο για τους χρήστες - πελάτες και όχι για τις υπόλοιπες σειρήνες όπως τις ταμπλέτες, κινητά τηλέφωνα, κλπ βήματα της τεχνολογίας, καθώς και αυτά παίζουν τον ρόλο τους, αλλά θεωρητικά όλα αυτά μπορούν να συνυπάρξουν αν οι χρήστες το επιτρέψουν. Πάντως, δέκα χρόνια δεν είναι πολλά, λογικά εδώ θα είμαστε - καλά να είμαστε - και θα δούμε ιδίοις όμμασι το τι θα γίνει με τις κονσόλες κλπ.

Valkyre
14-06-2012, 12:23
Σεβομαι την αποψη του Jaffe, αλλα κακα τα ψεμματα δεν μου προσφερε και κανενα παιχνιδι της προκοπης σε αυτην την γενια για να παιξω... Και μην μου πειτε τιποτα για calling all cars και το καινουργιο (ουτε που θυμαμαι πως λεγεται να φανταστειτε)...

Νταξ καλα παιχνιδια αλλα τιποτα ΑΑΑ και τιποτα ιδιαιτερο για να γινεται κουβεντα..!

Ελπιζω οι προβλεψεις του να βγουν λαθος.

ilias78
20-06-2012, 00:14
Από ό,τι φαίνεται, η Sony ετοιμάζει μια Omega Edition για το πολυαγαπημένο hack 'n slash franchise, God Of War. Όπως μεταδίδει το Just Push Start (http://www.justpushstart.com/2012/06/sony-reveals-god-of-war-omega-edition/), το εν λόγω συλλεκτικό bundle θα περιλαμβάνει τα God Of War Collection Vol. 1-2 και το God of War 3 σε ένα steekbook, καθώς και ένα χάλκινο αγαλματίδιο του Kratos. Η Omega Edition προορίζεται αρχικά μόνο για την αγορά της Λατινικής Αμερικής, αν η κατοχύρωση του καταστήματος Playfront (http://translate.google.de/translate?sl=auto&tl=en&js=n&prev=_t&hl=de&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fplayfront.de%2Fsony-kundigt-god-of-war-omega-edition-an%2F) για το πακέτο αληθεύει, χωρίς να αποκλείεται η κυκλοφορία του στις υπόλοιπες ηπείρους.

http://www.gameover.gr/uploads/Image/gow_omega_edition.jpg

gameover.gr

AgentPrinny007
20-06-2012, 10:40
Okami HD announced for PS3 (http://www.gamespot.com/news/okami-hd-announced-for-ps3-6383412)


This version of the game will not only have re-mastered HD graphics, but will also support full 1080p options on current televisions. The game will also have PlayStation Move controller support; players use the Move controller to activate celestial brush powersκαιρος ηταν :fantasy_dreams:

zisis_GR
23-06-2012, 20:14
λευκό pS3 (http://gameside.gr/?p=11965) !!!
http://gameside.gr/wp-content/uploads/2012/06/ps3-white.png

Διάθεσιμο για προ-παραγγελία ενώ επίσημα η διάθεσή του ξεκινά στις 6 Ιουλίου!

Το Game.co.uk δίνει από σήμερα την δυνατότητα προ-παραγγελίας της νέας έκδοσης PS3 Slim 320GB χρώματος λευκού που πραγματικά δείχνει πιο όμορφο από ποτέ. Στη συσκευασία θα βρείτε δύο χειριστήρια Dualshock 3 στο χρώμα της κονσόλας ενώ ως bonus παίρνετε δωρεάν συνδρομή στο PlayStation Plus 90 ημερών.

Το δημοσίευμα αναφέρει το συγκεκριμένο προϊόν ως αποκλειστικότητα για την αλυσίδα καταστημάτων Game. Η τιμή του είναι 240 Λίρες Αγγλίας λίγο λιγότερο δηλαδή από 300 Ευρώ. Τον σύνδεσμο της παραγγελίας μπορείτε να τον βρείτε εδώ.

Gameside.gr (http://gameside.gr)

Dragonpaul
23-06-2012, 20:18
Εμενα μου μοιαζει σα να το εχεις βουτηξει σε blanco. Καθολου δε μου αρεσει... Ασε, δε, τα χειριστηρια... Τι βρωμα εχουν να μαζεψουν το καλοκαιρι....

Lefteris_X
23-06-2012, 20:43
ε, προφανώς είναι για σχολαστικούς και καθαρούς ή αποκλειστικά για γυναίκες (εκτός πια αν και αυτές έχουν ζηλέψει και έγιναν λέρες)

modecris
25-06-2012, 03:16
In anticipation of Grand Theft Auto V, PlayStation 3 gamers will inevitably play PlayStation 2 classics, Grand Theft Auto III and Grand Theft Auto Vice City on their PS3.


Entertainment Software Rating Board listed Grand Theft Auto III and Grand Theft Auto Vice City today for the PlayStation 3. Normally when this happens, the game will be ported to the PlayStation 3 and released on the PlayStation Store. The game hasn’t been confirmed by neither Rockstar nor SCEA, but ESRB is an extremely reliable source when it comes to re-releases.

http://igogaming.files.wordpress.com/2012/06/gta.png

Good news!

Kkritikos
25-06-2012, 23:51
http://blog.us.playstation.com/2012/06/25/ps3-system-software-update-v4-20/

DJTaurus
26-06-2012, 21:52
Sony's Jim Ryan: PlayStation is getting ready to unleash its power
http://www.videogamer.com/news/sonys_jim_ryan_playstation_is_getting_ready_to_unl eash_its_power.html

AriStos13
26-06-2012, 22:08
Χρηστο μονο good news??αυτα ειναι awesome news..!
μολις το διαβασα τρελαθηκα..μιλαμε για παιχνιδαρες..!

modecris
27-06-2012, 02:56
Έτσι!! η vice city είναι ακόμα αποτυπωμένη στο μυαλό μου με κάθε λεπτομέρεια!!

Lefteris_X
27-06-2012, 12:17
όταν τα φώναζα χρόνια, μου έλεγαν οι περισσότεροι "μπα, καλύτερα το San Andreas θέλουμε για remake"..........

πως φαίνονται οι διαφορές στις γενιές ε;

"εμείς" (οι μεγαλύτεροι λολ), γουστάρουμε με 1000 το Vice City (άπειρες ώρες ανοιχτό το PS2, πατημένο το pause, ώστε ο ραδιοφωνικός σταθμός με τα dance κομμάτια να παίζει ασταμάτητα στο δωμάτιο, ώστε να θυμίζει όπως ήταν το εφηβικό δωμάτιο στα πραγματικά 80s... ακούμε τον "267" Τσαουσόπουλο και φυσικά βλέπουμε Μουσικόραμα...νταξ.....όλα τα λεφτά, να βράσω και το MAD TV ούρτ αμερικανίλα / φλωρο-αγγλίλα)

aris13
27-06-2012, 12:57
Kazuo Hirai Steps Down As Sony Computer Entertainment Chairman


Sony Computer Entertainment announced today that Kazuo Hirai will be stepping down as Representative Director and Chairman. He will remain on the company board in a part-time capacity.

View Sony Computer Entertainment's new appoints briefing here.

Hirai is still President and CEO of Sony Corporation as a whole, a position he assumed on April 1 of this year. However, his departure from Sony Computer Entertainment's executive branch is notable, as Hirai rose the ranks of Sony through SCE and its international subsidiaries.


Sony Computer Entertainment 2011 Fiscal Report : Deficit Over 94.7 Billion Yen (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=480181)

hakoo
28-06-2012, 04:27
^^Κοντα στα 1,2 δις δολλαρια δλδ, wow.
Απο το κακο στο χειροτερο, απιστευτες απωλειες year after year για την Sony. Στο δικο μας φορουμ εστιαζουμε στα παιχνιδια (και καλα κανουμε), παντως στα μεγαλα φορουμ του εξωτερικου το συζητανε πολυ το θεμα και εκφραζονται φοβοι γενικοτερα για το μελλον της εταιριας. Apparently η κατασταση ειναι σοβαρη με τα οικονομικα της Sony.

djpar
28-06-2012, 10:04
μεγαλα καραβια μεγαλες φουρτουνες, γενικα η σονυ παει να ρεφαρι τωρα πηρε την ericsson και φτιαχνει κινητα αρκετα καλα με χαμηλη τιμη με τις τηλεορασεις εγινε ενα deal με panasonic νομιζω ε και παει λεγοντας,γιατι νομιζεται οτι η ms παει καλα και αυτη θα μπαινει ειδικα στο 1ο xbox απλα συνεχιζουν γιατι εχει χρημα το θεμα

Lefteris_X
28-06-2012, 11:52
δυστυχώς έχω ξαναπεί αρκετές φορές πως η βιομηχανία τραβάει μεγάλα ζόρια, άσχετα αν δεν πολυ-φαίνεται αυτό στα μάτια των περισσοτέρων, ακριβώς επειδή "θαμπώνονται" απο τους πολυάριθμους τίτλους, που συνήθως είναι και ΑΑΑ παραγωγές (θαμπώνονται = κρίνουν ότι όλα βαίνουν καλώς, λόγω του θεάματος / gameplay των τίτλων).

αντιθέτως τα πράγματα για τις εταιρείες που δίνουν ζωή στην βιομηχανία, δηλαδή οι εταιρείες που επενδύουν - αναπτύσσουν και εν τέλει, διανέμουν το hardware, είναι σε άθλια κατάσταση.

το επιχειρηματικό "γίγνεσθαι" άλλαξε άρδην τα τελευταία 5 χρόνια, και δη τα τελευταία 3, για πολλούς λόγους. Μέσα σε αυτούς τους πολλούς λόγους, είναι και η παγκόσμια οικονομική κρίση (κυρίως του καπιταλιστικού τομέα, εκεί που ανήκουν όλες οι επιχειρήσεις τεχνολογίας)....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ευθύνεται ΜΟΝΟ η κρίση.

Απλά, η κρίση, έφερε στην επιφάνεια, τα προβλήματα της βιομηχανίας, που οι παλιοί παραγωγοί (κυρίως προγραμματιστές), των γενεών 80s-90s (όπως ο David Braben, τρομερή μορφή προγραμματισμού, γνωστός με τα επικά παιχνίδια "Elite", πολύ ανώτερος του κάθε Gabe Newell και τρομπα- John Carmack), είχαν εντοπίσει εδώ και 17 χρόνια. Δηλαδή τα προβλήματα που ξεκίνησαν απο την γενιά των CD-based 32bit κονσολών (3DO, CD32, Saturn, PSX).

Δυστυχώς όλους τους παλιούς τους έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι..........παρόλο που είχαν τονίζει "αυτά που σας λέμε, θα σκάσουν σαν τσουνάμι, όχι τώρα, αλλά σταδιακά θα φαίνεται ότι θα σκάσουν...μέχρι που κάποια στιγμή θα σκάσει το τσουνάμι, μαζί με άλλα κιόλας......και τότε, η βιομηχανία θα βρεθεί σε κατάσταση ανεξέλεγκτη, με τις όποιες καταστροφικές συνέπειες".

ε, δίκιο είχαν.

δυστυχώς, περαιτέρω ανάλυση δεν μπορώ να κάνω (δηλαδή τι περαιτέρω, τίποτε δεν ανέλυσα - οπότε εννοώ ότι, δεν έχει νόημα στο παρόν θρεντ τέτοια ανάλυση - κατεβατό)............όμως τα πράματα κάπως έτσι -δεινά- είναι.

Και όχι, η MS ΔΕΝ βγάζει με το τσουβάλι τα χρήματα, απο το Games Division.

Για την ιστορία, και επειδή δεν το γνωρίζει ο κόσμος, η MS αποφάσισε να πάει "μετά βίας" γρήγορα στο Xbox360, σκοτώνοντας μέσα σε μόλις 3,5-4 χρόνια το Xbox1.........ΌΧΙ επειδή δεν πήγαινε καλά το Xbox1 (καλά = μικρή χασούρα, όχι ότι τους έδινε κέρδη κιόλας)..........ΑΛΛΑ επειδή οι μέτοχοι, μέσω του board of directors, απείλησαν για πώληση μετοχών μαζικά ( = μείωση μετοχής της εταιρείας), αν η MS δεν βγάλει νέα κονσόλα μέσα στο 2005-6.

Τέλος πάντων, σταματώ εδώ, αλλά ας κρατήσουμε αυτό: τα πράματα αρχίζουν να θυμίζουν πολύ επικίνδυνα την εποχή του 1982..........όπου μετά είναι γνωστό το τι έγινε (αν δεν το γνωρίζουν κάποιοι, ε, ας το μάθουν τώρα): το τεράστιο Industry crash / collapse του 1983-4, με συνέπεια την άνοδο των υπολογιστών (PC, Mac, Home). Η βιομηχανία άρχισε να ανακάμπτει δειλά - δειλά μετά απο 8 χρόνια (1991-2) με τις πωλήσεις των Megadrive - Turbographx - SNES.........αλλά ουσιαστικά ανέκαμψε, με ΕΝΤΕΛΩΣ όμως διαφορετικό επιχειρηματικό γίγνεσθαι - πρόσωπο - πελατολόγιο, με την έλευση των 32bit cd-based κονσολών....

μόνο που οι τελευταίας λέξεις, οδηγούν στην αρχή του ποστ μου....

και κάπως έτσι, καταλαβαίνουμε ότι ενδέχεται να κάναμε ένα μεγάαααααλο κύκλο, για να επαναλάβουμε τα λάθη των πατεράδων της βιομηχανίας (ηλικιακά εννοώ πατεράδων).....οι εξελίξεις τα επόμενα 2-3 χρόνια, θα είναι λίαν σημαντικές.

Ίδωμεν.

djpar
28-06-2012, 12:57
να ξαναγυρισουμε στο pc γιατι για να πληρωνουμε 300 ευρω καθε χρονο? τπ

αν γινει κατι τετοιο τελος το gaming για μενα!

Valkyre
28-06-2012, 13:14
Noμιζω, χωρις να γνωριζω ακριβως το τονιζω αυτο, οτι εκεινη την περιοδο του κραχ συνετελεσε παραλληλα και ενας αλλος λογος. Το γεγονος οτι μεχρι τοτε σαν βιομηχανια ηταν ακομα σε νηπιακο επιπεδο αυτη των βιντεοπαιχνιδιων. Καλα καλα δεν ηξεραν αν θα ειναι απλα μια μοδα ή κατι που εχει ερθει για να μεινει (μιλαω παντα για την περιοδο που αναφερεται ο Λευτερης δηλαδη 83 και μετα)

Πλεον ολοι γνωριζουν οτι η βιομηχανια ειναι εδω για να μεινει και οτι παιζει πολυ χρημα γυρω απο αυτην. Οποτε θεωρω οτι δεν θα εχουμε αναλογο κραχ, ισως να κανουμε καποια βηματα μικρα και σιγουρα και οχι αναλογα αλματα οπως παλαιοτερα, αλλα ειλικρινα δεν νομιζω οτι συντρεχει λογος ανησυχιας για το μελλον.

Ιδωμεν, απλα ειμαι αισιοδοξος! :)

Leon_DiZ
29-06-2012, 23:20
Namco Bandai conjures a Ni no Kuni 'Wizard's Edition' for Europe

http://www.blogcdn.com/www.joystiq.com/media/2012/06/ninokuni629.jpg


NAMCO BANDAI GAMES ANNOUNCES NI NO KUNI: WRATH OF THE WHITE WITCHTM – WIZARD'S EDITION FOR EMEA AND AUSTRALASIA

Limited Edition of Highly Anticipated Japanese RPG Available January 25, 2013 across EMEA and Australasia

CERGY-PONTOISE, FRANCE – 29 June 2012 – NAMCO BANDAI Games Europe S.A.S. today announced that it will be releasing a limited-run Ni no Kuni: Wrath of the White Witch ™ – Wizard!G(Js Edition alongside the standard version of the game on January 25, 2013 across EMEA and Australasia exclusively for the PlayStation&#174;3 computer entertainment system. Ni no Kuni: Wrath of the White Witch, an epic tale of a boy travelling between two worlds on a quest to save his mother, is developed by the critically acclaimed Japanese development studio, LEVEL-5. The game features animations produced and cut-scenes supervised by the legendary Japanese animation company, Studio Ghibli, and music by the world-renowned Joe Hisaishi.

The Ni no Kuni: Wrath of the White Witch – Wizard!G(Js Edition will include a 300+ page hardback physical copy of The Wizard!G(Js Companion, the spellbook Oliver uses throughout his journey in the game. The full-colour Wizard!G(Js Companion contains a bestiary of all the creatures found in the game along with in-depth item descriptions, spells and history of the other world. The limited-run Wizard!G(Js Edition will also contain a plush doll of Drippy, Oliver!G(Js guide through his adventures, as well as exclusive !H(Jgolden mite!I(J and !H(Jgolden drongo!I(J DLC familiars. Fans who pre-order Ni no Kuni: Wrath of the White Witch at participating retailers will also receive two exclusive familiars developed especially for the western release: flutterby and griffy.

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch is the heart-warming tale of a young boy named Oliver, who embarks on a journey into another world to become a wizard in an attempt to bring his mother back from the dead. Along the way Oliver makes new friends and tames many of the wonderful creatures that inhabit the world, raising them to battle other creatures on his behalf as he takes on formidable enemies.

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch will be available January 25, 2013 across EMEA and Asia Pacific and will include both English and Japanese voiceovers as well as English, French, Spanish, Italian and German text.

aris13
02-07-2012, 12:13
Sony to acquire Gaikai

Sony Computer Entertainment to Acquire Gaikai Inc., a Leading Interactive Cloud Gaming Company

SCE to Build a Cloud Service Bringing Gaikai's Cloud Based-Streaming Technologies into Its Network Business

TOKYO, July 2, 2012 /PRNewswire/ -- Sony Computer Entertainment (SCE) today announced that it entered into a definitive agreement on June 30, 2012 (Japan Time) to acquire Gaikai Inc., the world's leading interactive cloud-based gaming company, for approximately USD 380 million. Through the acquisition, SCE will establish a new cloud service, ensuring that it continues to provide users with truly innovative and immersive interactive entertainment experiences.

"By combining Gaikai's resources including its technological strength and engineering talent with SCE's extensive game platform knowledge and experience, SCE will provide users with unparalleled cloud entertainment experiences," said Andrew House, President and Group CEO of Sony Computer Entertainment Inc. "SCE will deliver a world-class cloud-streaming service that allows users to instantly enjoy a broad array of content ranging from immersive core games with rich graphics to casual content anytime, anywhere on a variety of internet-connected devices."

"SCE has built an incredible brand with PlayStation and has earned the respect of countless millions of gamers worldwide," said David Perry, CEO of Gaikai Inc. "We're honored to be able to help SCE rapidly harness the power of the interactive cloud and to continue to grow their ecosystem, to empower developers with new capabilities, to dramatically improve the reach of exciting content and to bring breathtaking new experiences to users worldwide."

Established in 2008 and headquartered in Aliso Viejo, California, Gaikai has developed the highest quality, fastest interactive cloud-streaming platform in the world that enables the streaming of quality games to a wide variety of devices via the internet. With this acquisition, SCE will establish a cloud service and expand its network business by taking full advantage of Gaikai's revolutionary technology and infrastructure including data centers servicing dozens of countries and key partners around the world.

The transaction is subject to certain regulatory approvals and customary closing conditions.

SCE will continue to aggressively expand a new world of entertainment through the introduction of innovative technologies and the delivery of amazing experiences.

Leon_DiZ
02-07-2012, 14:52
:O:O:O:O

ΧΤΕΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑ! διαβασα αυτο το αρθρο και σκεφτομουν οτι εχουν αρχισει να τους κορταρουν επικινδυνα.
τρομερη εξελιξη!!!

Potential OnLive integration in Sony Internet player


Sony's Internet Player with Google TV lists "OnLive Gaming Controller/USB dongle" as compatible with the streaming device, according to its hardware product page. OnLive has yet to announce any partnership with Sony, though the addition of OnLive controller compatibility infers (but doesn't confirm) support of the service in this product.

While categorized with the company's Blu-ray player offerings, the Internet Player with Google TV doesn't appear to support the standard hi-def disc format. The inclusion of OnLive in a Google TV player doesn't come as a huge surprise either, as OnLive planned to bring its service to all Google TV devices, Engadget reported back in January.

Additionally, OnLive recently popped up on Vizio's Co-Star, which means in streaming device terms, it gets around.

Leon_DiZ
03-07-2012, 15:19
Microsoft secures rights to Xbox 8 domains


Microsoft has secured the rights to Xbox 8 domains.
The mega-corporation won two disputes filed in May with the National Arbitration Forum over domains owned by Chinese resident Cheng Juan, Fusible reports.
Microsoft is now the owners of domains XboxPhone.com, XboxTablet.com, XboxLiveTV.com, XboxCompanion.com, Xbox8.us and Xbox8.org.
Obtaining the Xbox 8 domains may be nothing more than a defensive IP protection measure, but speculation has already begun that it relates to the name of the next Xbox.
Fuelling this speculation is the Windows 8 operating system, due to launch later this year. The next Xbox will reportedly use a form of Windows 8 to facilitate Microsoft's multi-screen strategy.
And then there's Xbox Infinity, one of a number of names suggested for the next Xbox. Turn 8 on its side and you get the infinity symbol.
Other rumoured next Xbox names include Xbox 720, Xbox Loop and Project 10. It is codenamed Durango.
Pending cases in domain disputes include Xboxliverewards.com, Xboxsports.com, Xboxsmartglass.com and Xboxmusic.com. As Fusible notes, so far no complaint has been filed against the owners of Xbox8.com, also registered to a resident of China.
Eurogamer has contacted Microsoft for comment.

In Theory: The Sony Gaikai Deal and What It Means for PlayStation (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-in-theory-sony-gaikai)

Valkyre
03-07-2012, 15:22
Βρε συ μην ποσταρεις το ιδιο νεο σε 2 θρεντ... γινεται μπυρδουκλωμα μεγαλο μετα και οι μισοι το συζητουν στο ενα μερος και οι αλλοι μισοι στο αλλο! Ασε που αυτο εδω το θρεντ ειναι περισσοτερο για αποκλειστικα νεα και φημες για το Playstation 3 και οχι για το xbox. Αντιστοιχα το αλλοι θρεντ ειναι νεα και φημες για την βιομηχανια και κυριως για τις αλλες κονσολες εκτος PS3 μιας και υπαρχει αυτο εδω το θρεντ. :)

Μην τα μπερδευουμε παιδια γιατι μετα χανουμε την μπαλα στις συζητησεις! ;)

Leon_DiZ
03-07-2012, 15:25
Βρε συ μην ποσταρεις το ιδιο νεο σε 2 θρεντ... γινεται μπυρδουκλωμα μεγαλο μετα και οι μισοι το συζητουν στο ενα μερος και οι αλλοι μισοι στο αλλο! Ασε που αυτο εδω το θρεντ ειναι περισσοτερο για αποκλειστικα νεα και φημες για το Playstation 3 και οχι για το xbox. Αντιστοιχα το αλλοι θρεντ ειναι νεα και φημες για την βιομηχανια και κυριως για τις αλλες κονσολες εκτος PS3 μιας και υπαρχει αυτο εδω το θρεντ. :)

Μην τα μπερδευουμε παιδια γιατι μετα χανουμε την μπαλα στις συζητησεις! ;)

οκ, το χω. Να το σβησω απο εδω;

Valkyre
03-07-2012, 15:37
Οχι μωρε ενταξει απλα στο μελλον you know what to do! ;)

Leon_DiZ
05-07-2012, 18:54
Square Enix teases Final Fantasy 13-3 [EuroGamer]


Square Enix has teased more Final Fantasy 13 content - and some are speculating the Japanese publisher means to release Final Fantasy 13-3.
Final Fantasy 13 and 13-2 director Motomu Toriyama told Japanese magazine Famitsu (via Andriasang) the announcement of something relating to the 13 universe will be made soon.

THERE MAY BE SPOILERS AHEAD.

Final Fantasy 13-2 ended with a "to be continued" message. Some took this to mean that Final Fantasy 13-3 was a dead cert, but it in fact related to DLC.
But speculation was further fuelled by the DLC itself, with the Lightning episode in particular setting tongues wagging.
"The [FF 13-2] Lightning download content had an ending that left a feeling of mystery and hope," Toriyama said.
"The day when the meaning of this will come to light is not too far off."
Will this announcement and game tie in with the Final Fantasy 25th Anniversary celebrations this year, which will also see the re-release of Final Fantasy 7 on PC?
An event is planned in an art gallery on 31st August in Shibuya, Tokyo. We'll know soon enough.
Meanwhile, Toriyama suggested the Final Fantasy 10 HD remake is a long way off.
"Regarding HD conversions, there is a lot to look into, so please wait a bit more," he said.

hakoo
05-07-2012, 19:29
Troll Level:

SQUARE - ENIX

Zaneiga
07-07-2012, 23:45
Να ήταν καλά παιχνίδια τα ΦουΦου 13 να έλεγα ΟΚ συνεχίστε να κανέτε αλλά...

Υ.Γ. Πότε θα βγει το Versus είπαμε? Trololololo.

hakoo
08-07-2012, 00:58
^^Απο τα 6.5 εκ. του FFXIII στα 2.5 εκ. του FFXIII-2.
Εκτος δλδ απο μεγαλη ποιοτητα (79% στο metacritic), εσπασε και τα ταμεια και λενε να συνεχισουν την επιτυχια. Μαλλον εχουν βαλει στοχο να κυκλοφορησουν τον πρωτο FF τιτλο που θα πεσει κατω απο 1 εκ. πωλησεις, να παρει και αυτη τη πρωτια η νυν διοικηση της SE, κριμα ειναι τοση προσπαθεια εχει κανει σε αυτη τη γενια.
Tραγικοι απλα, εχουν συρρικνωσει ενα απο τα μεγαλυτερα franchises στην ιστορια των videogames μεσα σε 5-6 χρονια.

ilias78
10-07-2012, 01:17
δεν ηξερα που να το βαλω.

http://www.ebay.com/itm/BIGGEST-COLLECTION-EVER-22-SEGA-NINTENDO-PC-ENGINE-FULLSETS-FACTORY-SEALED-/300736846867?pt=FR_Jeux_Vid#ht_163613wt_931

minaras_tio
10-07-2012, 01:22
^^Η δικια μου αξιζει περισσοτερα!!
15 ps3 ενα και ενα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

antoniss
10-07-2012, 01:32
δεν ηξερα που να το βαλω.

http://www.ebay.com/itm/BIGGEST-COLLECTION-EVER-22-SEGA-NINTENDO-PC-ENGINE-FULLSETS-FACTORY-SEALED-/300736846867?pt=FR_Jeux_Vid#ht_163613wt_931


Ηλία , έκανα 5 λεπτά scroll down μέχρι τελειώσει για να δώ στο description όλα τα games !! λολ
...και μάντεψε βρήκα ένα που δεν το έχει...χαχαχα

Καλά παίζει να είχε μαγαζί , πως αλλιώς ? ή εφοπλιστής που πέσανε τα καράβια του έξω...

ilias78
10-07-2012, 01:58
οτι και να ειχε (μαλλον μαγαζι γιατι τα 1792 feedback που εχει αυτο δειχνει), βρεθηκε ανθρωπος να σκασει 1000000 για να τα αγορασει

Lefteris_X
10-07-2012, 10:07
(caps) Κάψ - Lock εντελώς.





ΥΓ: Κάψ = Κάψιμο

geogoku
10-07-2012, 22:12
το περιεργο ειναι πως ειναι γαλλος κ πως ολα τα games αν δεν κανω λαθος ειναι ιαπωνικα....

WolfRathmA
11-07-2012, 05:15
WOW! Και πουληθηκαν κιολας!!! Απιστευτο!!!

ilias78
11-07-2012, 20:14
Σύμφωνα με το Variety (http://www.variety.com/article/VR1118056432), το νέο παιχνίδι Batman από την Rocksteady θα βασίζεται στην Silver Age of Comic Books της DC, όταν και ο Dark Knight σχημάτισε την Justice League of America μαζί με τους Superman, Wonder Woman, Green Lantern, Flash και άλλους ήρωες. Ο καινούργιος τίτλος αναπτύσσεται ως prequel (http://www.gameover.gr/lexicon/Prequel.83.html) και θα περιστρέφεται γύρω από την πρώτη συνάντηση του Batman με τον Joker. Δυστυχώς, ο Mark Hamill δεν θα επιστρέψει στον ρόλο του Joker στο επόμενο παιχνίδι. Το νέο πόνημα από το αγγλικό στούντιο θα κυκλοφορήσει το νωρίτερο το 2014.


gameover.gr

antoniss
13-07-2012, 05:11
Angry Birds Trilogy Announced



http://i.imgur.com/37QO1.png



Activision has officially announced the next installment in the popular series Angry Birds. The new game will be a trio of titles, Angry Birds, Angry Birds Season, and Angry Birds Rio. Those games will hit the PS3, Xbox 360, and Nintendo 3DS. In Angry Birds, the player controls a group of multicolored birds that are attempting to retrieve their eggs, which have been stolen by a group of pigs. There are 6 different colored birds. They are as followed, Blue, Red, White, Yellow, Black, and Green


The game racked up more than 500 million downloads worldwide and Rovio has confirmed that an Angry Birds Trilogy package is due to release "this holiday." It's expected to include the original Angry Birds, Seasons and Rio - suggesting that Angry Birds Space will launch at a later date.

Rovio's Petri J&#228;rvilehto calls the trilogy package an "ultimate collector's edition" of the game, with "new cinematics, extras and other entertaining content. In addition all of the existing material has been upgraded for higher resolution for the big screen."

Angry Birds Trilogy will support Xbox 360's Kinect and PlayStation Move, which are a better fit for the traditionally touchscreen-operated games than a gamepad. It is suggested that each platform will get a full retail release, rather than an online download, although at this point we don't know whether each will include the hundreds of levels added to the iOS versions through updates, over the years.

The trilogy is set to release sometime in 2012 for $39.99 on PS3.

Slay
13-07-2012, 13:55
Εγω δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να δωσεις 40 ευρω για να παρεις ενα παιχνιδι που το βρισκεις ειτε στο κινητο σου ειτε στο tablet ειτε στο pc/laptop εντελως δωρεαν.

Slay
13-07-2012, 13:55
Εγω δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να δωσεις 40 ευρω για να παρεις ενα παιχνιδι που το βρισκεις ειτε στο κινητο σου ειτε στο tablet ειτε στο pc/laptop εντελως δωρεαν.

antoniss
13-07-2012, 18:16
^^ 40€ δεν δίνω για τίποτα δεν το συζητάμε καν , για αυτούς όμως έχει λογική με το νόημα ότι πάνε να βγάλουνε λεφτά , αφού σίγουρα θα έχει αγοραστικό κοινό.

από την άλλη σου προσφέρουν νέο χειρισμό (move/kinetic) , gaming σε πολλές ιντσες και φυσικά υποστήριξη trophies .
Αν όπως λένε βάλουνε και κάτι καινούργιο μέσα , τότε εγώ προσωπικά μέχρι 10-15€ όταν πέσει ίσως το δοκιμάσω

Leon_DiZ
14-07-2012, 00:49
Rumor: Yakuza 1 & 2 HD Edition out in Japan this December

http://www.blogcdn.com/www.joystiq.com/media/2012/07/yakuza713.jpg


A now-pulled listing on a Sega Japan release calendar revealed plans for a PS3 Yakuza 1 & 2 HD Edition, listed as due in December for &#165;5,229 ($66). Though no other details were given, the title pretty much says it all: the first two Yakuza games, originally made for PS2, updated for release on PS3 – concurrent with the Japanese release of Yakuza 5.

Though subsequent Yakuza games included movie recaps of the events of the series, these would be the ideal way for players to get caught up on the surprisingly deep story of a guy who walks around Tokyo getting threatened by gangs. We're checking with Sega now to try to learn more about this collection.

Leon_DiZ
18-07-2012, 00:12
Νεα για το Kingdom Hearts 3


SE director of technology: Kingdom Hearts III utilizes Crystal Tools

FFDream.com have conducted an interview with Julien Merceron, the worldwide director of technology within Square Enix. The majority of this interview discusses their new "Luminous Engine", which was previewed at E3 2012, however, the interviewer asked about Kingdom Hearts III and if it will use the Luminous Engine, and Julien gave his answer.

It seems to suggest that some work has already been done with Kingdom Hearts on the Crystal Tools engine (the engine that Final Fantasy Versus XIII is built on), however, it could just mean that this is still in the planning stages, or it could simply be Julien's opinion. We'll let you draw your own conclusion from the interview extract below, which was translated from French to English by TheApprenticeofKingMickey from KH13.

FFDream: We presume, of course that this technology will be put to use in future productions coming from Square Enix. Do you believe Tetsuya Nomura could perhaps make use of this technology in Kingdom Hearts III?
Julien: It's already evident that we're using Luminous Engine on various franchises other than just Final Fantasy. However, Crystal Tools, as I was talking about earlier, is employed exclusively on Final Fantasy, only for now. Since the next Dragon Quest X uses Crystal Tools, as well as internal projects such as Kingdom Hearts which also utilize Crystal Tools, it's evident that Luminous Engine will cover a large spectrum of gaming franchises and I hope it will be taken advantage of by other teams, but we still have a lot of work to do.

antoniss
19-07-2012, 05:36
Double Dragon: Neon Gets Release Date

has finally calmed gamers by M.C. Hammering down September 11 and 12 for the respective PSN and XBLA releases. For classic game enthusiasts, Double Dragon: Neon is truly a sight to behold and for $10 across platforms, it's also moderately priced. Pulling inspiration straight from the '80s, the title first surfaced at the Boston Penny Arcade Expo a few months ago, and gamers have been chomping at the bit since then.


Billy and Jimmy are back, this time looking to take down Skullmageddon and save their collective girlfriend Marion. Creepy? Yes. Amazing? Also, yes. That's what the '80s were all about! Have you ever actually listened to the lyrics to "My Sharona?"

Neon will feature local and online co-op and is slated as a "love letter to the classic beat 'em up genre." The stereotypical '80s aesthetic will pull at your nostalgia strings, but also make you thankful that era has long since passed.


ένα από τα αγαπημένα μου coin ops games....:a049:

Lefteris_X
19-07-2012, 13:14
δυστυχώς όμως το remake (που είχα διαβάσει hands-on preview πριν κάτι μήνες), είναι μεγάλη φόλα.

εκμετάλλευση της νοσταλγίας των παλιών, αρπαχτίλα του κερατά.

3D πολυγωνικά objects / backgrounds, 2D gameplay και καμία σχέση με το παλιό στυλ του Double Dragon.

αποφύγετέ το πάση θυσία. (αν είχαν βάλει μέσα ΚΑΙ την ROM του παλιού DDragon, τότε θα το αγόραζα. Αυτή την φόλα όμως με τίποτα. Απαράδεκτη εκμετάλλευση.)

ps4
19-07-2012, 21:15
Εγώ νόμιζα ότι αναφερόταν στην παλιά Rom δηλαδή στο κλασσικό double dragon που ελιωνα μικρός.

Αν ειναι έτσι τρώει άκυρο.

Sent from my SK17i using Tapatalk 2

hakoo
20-07-2012, 02:08
GamesMaster UK Rumor: Final Fantasy XV Four Years In Development, Will Release On Current Gen Platforms (http://thesilentchief.com/2012/07/18/gamesmaster-uk-rumor-final-fantasy-xv-four-years-in-development-will-release-on-current-gen-platforms/)


You may recall a GamesMaster UK rumor we passed along last Decmeber (http://thesilentchief.com/2011/12/21/rumor-final-fantasy-xv-to-be-announced-at-e3/)concerning Final Fantasy XV being announced at E3 of this year.

Well, E3 2012 has come and gone with no unveiling from Square Enix, however, the UK publication stands by its source and shares more speculation on the rpg that Square Enix President Yoichi Wada reportedly wants to ”surpasses The Elder Scrolls V: Skyrim” and Final Fantasy VII.
• Including the concept planning and pre-production phase, the game has already been in development for over 4 years.
• It entered full production in January 2010, a month after FFXIII was released in Japan. Since then it has had a development team of just over 200 people.
• The director is the same person who directed FFVI, FFIX and FFXII, Hiroyuki Ito.
• The co-director led a small part of the development team to make Tactics Ogre for the PSP in parallel with FFXV. He’s currently multi-tasking as lead UI designer of FFXIV 2.0 and co-director of FFXV.
• The game design and battle system will be a major evolution of FFXII.
• The game will be open world and have sprawling, crowd-filled cities on par with Assassin’s Creed.
• The battle system now allows you to target different parts of an enemy’s body like in Vagrant Story.
• Yoichi Wada (president of Square Enix) wants the game to have a world scale and volume of content that surpasses The Elder Scrolls V: Skyrim. He also wants the game to surpass FFVII in worldwide sales and critical reception.
• Will release on all major current gen platforms.

Περα απο το αν ισχυουν τα παραπανω, λογικο ειναι το επομενο FF να ειναι σε αυτη τη γενια. Κατι αναλογο του FFXII στην προηγουμενη που ηταν απο τους τελευταιους τιτλους.
Ολα αυτα (open world, Skyrim scale) ακουγονται πολυ ωραια αλλα οταν σκεφτεσαι ποιος τα λεει επανερχεσαι απ'ευθειας στην πραγματικοτητα.
Να δουμε οταν ανακοινωθει (tgs?).
To μονο σιγουρο ειναι οτι θα κυκλοφορησει πριν το Versus.

antoniss
20-07-2012, 16:28
Εγώ νόμιζα ότι αναφερόταν στην παλιά Rom δηλαδή στο κλασσικό double dragon που ελιωνα μικρός.

Αν ειναι έτσι τρώει άκυρο.

Sent from my SK17i using Tapatalk 2

www.youtube.com/watch?v=myYb8XA5hHk

για μένα πάει για αγορά πάντως , μπορεί και εγώ να ήθελα το original ακριβώς όπως είχε βγει το 1987 (oh yesss μπορεί κάποιοι να μην είχανε γεννηθεί ακόμα..λολ) αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως εκτός από τα coin-ops , το είχα παίξει σε amiga/pc αλλά και πιο πρόσφατα σε mame emulation οπότε και το NEON καλό είναι !

Lefteris_X
20-07-2012, 17:00
προτίμησε το Final Fight, στο οποίο έχει γίνει αψογότατο remake.

με επιλογή για τα αυθεντικά γραφικά, enhanced αλλά και σε 4:3 ή 16:9.

επίσης, το Final Fight, έρχεται μαζί με bonus παιχνίδι (στο ίδιο πακέτο αγοράς), το Magical Kingdom, ένα coin-op που έχει την φάση του, αλλά δεν είχε πολυ-ακουστεί τότε (1989-1990 περίοδος).

μιλάμε το FFight γμεί και δέρνει κυριολεκτικά: μπορείς να ξεκινήσεις να παίζεις μόνος σου (single) ένα παιχνίδι και σε κάποια φάση, να σου πει το παιχνίδι "ο τάδε χρήστης, θέλει να παίξει ως 2ος παίκτης, το επιτρέπεις; " και αν πατήσεις ΟΚ, τότε επιτόπου το παιχνίδι μετατρέπεται σε co-op. (δηλαδή "μεταφέρει" την ίδια φάση που γίνονταν σε μια αίθουσα arcades, όπου εκεί που έπαιζες, μπορεί να σου έλεγε κανά φιλαράκι σου "ρε μλκ, να χώσω κανά 20άρικο να παίξουμε διπλό; ")

δεν ξέρω, αλλά το Double Dragon Neon, μου φαίνεται ότι είναι καθαρή εκμετάλλευση της νοσταλγίας μας, συν του γεγονότος ότι δεν υπάρχει σε σύγχρονη κονσόλα επιτραπέζια το αυθεντικό Double Dragon = δημιουργείται τεχνητή "ζήτηση" για ένα παιχνίδι ψιλο-φολα, όπως το DD Neon. Ίσως να σφάλλω, άλλωστε οι απόψεις είναι υποκειμενικές, αλλά τουλάχιστον αυτήν την αντιμετώπιση / κριτική μου προκαλεί το Double Dragon Neon ρε γμτ...

antoniss
20-07-2012, 17:31
^^ το final fight το έχω ήδη !
βασικά απόταν είχε βγει στο psn... τέτοια games της εποχής μου δεν μου πάει να τα "προσπερνάω"...λολ

αυτο που λες για το Neon οκ συμφωνώ μιας και δεν υπάρχει άλλη έκδοση DD αλλά και από το βιντεο δεν χαλάστηκα σε κάτι ,

τεσπα , περι ορέξεως ... (ας βγάζανε και κανενα Cadillacs and Dinosaurs...:a049:)

hakoo
20-07-2012, 17:39
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Λευτερη, αυτη η αηδια με τα 3D objects/χαρακτηρες σε 2D διαστασεις ποτε θα σταματησει? Εκτος απο κακασχημο καλλιτεχνικα το συγκεκριμενο remake φαινεται και πολυ "βαρυ" στον χειρισμο, δεν μπορουν με τιποτα οι εταιριες να εξομοιωσουν το αναλαφρο και απιστευτα responsive gameplay που ειχαν εκεινα τα 2D παιχνιδια.
Και seriously δλδ, ελπιζω να σταματησει αυτη η αηδια με τα 3D οbjects σε 2D gameplay. Συγκρινoνται αυτα

http://www.xblafans.com/wp-content/uploads//2012/04/tba-double-dragon-neon-20120403044154613.jpeg

http://gamerzdb.com/static/95aeeb857904a76ab9cb0a7531e4a3ca.jpg

Με αυτα?


http://cgrempire.com/wp-content/uploads/2012/06/muramasa-the-demon-blade-20081010112847907.jpg

http://media1.gameinformer.com/imagefeed/screenshots/DragonsCrown/DC_E3_02.jpg

enstikto
20-07-2012, 17:42
Η τελευταία photo απο πιο παιχνίδι είναι ρε παιδιά;

hakoo
20-07-2012, 17:44
Dragon's crown για ps3 και vita, θα κυκλοφορησει μεσα στο 13.

enstikto
20-07-2012, 17:52
http://chromamesilly.files.wordpress.com/2012/07/me-gugusta.jpeg

hakoo
20-07-2012, 17:56
Εμενα να δεις, μου τρεχουν τα σαλια. Φορος τιμης στο ανεπαναληπτο king of dragons της παλιας καλης Capcom.
Εχουμε και θεμα btw

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=10270&highlight=dragon%27s+crown

ψησου :silly:

enstikto
20-07-2012, 17:59
ME PSINOUSTA :P

Lefteris_X
20-07-2012, 18:09
ήθελα να ήξερα αυτή η SEGA έχει ένα σωρό θησαυρούς για πολλαπλές χρήσεις, όπως remake αυτούσιο (χρήση 2D γραφικών), αυθεντική ROM ή εξέλιξη - συνέχεια 3D με παρόμοιο gameplay (βλέπε Maximo στο PS2, η "συνέχεια" σε 3D του Ghosts 'n' Goblins και Ghouls 'n' Ghosts).

τίτλοι όπως: Enduro Racer, Wonder Boy, Galacy Force II, Power Drift (αγαπημένο), Pengo, Super Hang-on, Monaco GP, Man TT Racer, Spider-Man, Golden Axe: The Revenge of Death Adder, Outrun (1986) / Turbo OutRun (1989) / OutRunners (1992), Scud Race, Star Wars Trilogy, Rail Chase 2 (ότι πρέπει για το Move) και πάρα πολλοί άλλοι...

ειλικρινά μλκία βαράει τα κεφάλια των στελεχών;

hakoo
26-07-2012, 12:43
Vigil Games – Darksiders developers – will be working on a First Person Shooter game (http://www.dsogaming.com/news/vigil-games-darksiders-developers-will-be-working-next-on-a-first-person-shooter-game/)


Man, today we got a lot of news regarding the future projects of a lot of gaming studios. After CD Projekt RED’s multiplayer plans, it’s time to reveal Vigil Games’ next game. According to a job listing (http://vigilgames.com/jobs/senior-gameplay-programmer_1), the company is hiring a Gameplay Programmer to help design, implement, and refine the overall gameplay experience for thei next title. And that programmer must have experience working on an FPS title, meaning that Vigil’s next title will be a first person shooter.


:frusty:

ilias78
28-07-2012, 23:01
Δύο πράγματα είναι δεδομένα για το Gran Turismo 6. Πρώτον, το παιχνίδι είναι υπό ανάπτυξη, και μάλιστα από τότε που βγήκε το GT5. Δεύτερον, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει πάλι πέντε χρόνια να βγει, καθώς Sony και Polyphony έχουν πάρει το μάθημά τους. Το ερώτημα είναι πού θα βγει το Gran Turismo 6. Με πρόσφατη δήλωσή (http://goo.gl/l1Xal) του, ο μεγάλος Kazunori Yamauchi αφήνει να εννοηθεί ότι το GT6 πάει για το PlayStation 4, όπως περιμένουμε (και θέλουμε). Σύμφωνα με τον Yamauchi, στόχος της Polyphony είναι πάντα η τελευταία τεχνολογία. Είναι λογικό να υποθέσουμε ότι το στούντιο δουλεύει ήδη με dev kits του PS4 και ότι το Gran Turismo 6 θα αποτελέσει ένα από τα πρώτα παιχνίδια (αν όχι launch game) της νέας κονσόλας, όταν με το καλό βγει το 2013/2014.


game20.gr

MajereMP44
29-07-2012, 00:33
Σιγα μην ειναι launch title.Θα βγει παλι το prologue-ψιχουλα για να παιζουμε οι προβληματικοι που μας αρεσει για 1-2 χρονια-και μετα θα δωσει το κανονικο.Νομιζω προλαβαινε να φτιαξει το 6 στο ps3 αλλα ετρεξαν οι εξελιξεις με την επομενη γενια.Συνηθως 2 full games εδινε σε καθε κονσολα :/ Κριμα....

Nek_Food
30-07-2012, 13:28
Πάντως αν το βγάλει launch θα είναι πολύ δυνατό system seller κατά την γνώμη μου. Χώρια που με ένα GT6 στο tray, δεν θα σε νοιάζει για μήνες τί άλλα παιχνίδια έχει και αν έχει καθόλου παιχνίδια η νέα κονσόλα. Αν έχει δε διορθώσει και τα γνωστά ελαττώματα και βγει πιο προσεγμένο, τότε θα κλάψουν πολλές μανούλες από όλες τις πλευρές.

enstikto
30-07-2012, 16:20
Και το Gears of War 5 στο PS4 αν έβγαινε στο launch θα ήταν πολύ καλό system seller. Οι πιθανότητες να βγουν στο launch του PS4 είτε το Gears 5 ήτε το GT6 νομίζω είναι ίδιες :P

Leon_DiZ
06-08-2012, 18:20
http://farm8.staticflickr.com/7251/7707117356_62b8de04da.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8430/7707118572_65eb49fd4e.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8144/7707117242_15c4829a13.jpg


God of War Saga

God of War
God of War II
God of War III
God of War: Origins Collection (which includes God of War: Chains of Olympus and God of War: Ghost of Sparta)
Exclusive Bonus Content
Voucher For 1 Trial Month of PlayStation Plus
Remastered for HD, DUALSHOCK Control, Full PlayStation Network Trophy Support and 3D (3D supported only in God of War III and God of War: Origins Collection)

inFAMOUS Collection
inFAMOUS
inFAMOUS 2
inFAMOUS: Festival of Blood
Extra missions
Additional character costumes, power ups and weapon styles

Come August 28th, you’ll be able to pick these beauties up starting at $29.99! They not only come with some of the best and most memorable games in the PlayStation family, they’re also packed with a few additional goodies to make it worth your hard-earned cash. For longtime fans who may already have a few installments of these franchises, select titles from the Collections will also be available individually — without the extras — on the PlayStation Store.
Keep an eye on the Blog as we bring you some additional news in the coming weeks, about which games you can expect to get their own Collections this fall!

ilias78
07-08-2012, 18:34
Δύο ολόκληρα χρόνια έχουν περάσει από την κυκλοφορία του Mafia 2 -το οποίο άλλοι αγάπησαν και άλλοι εμίσησαν- χωρίς να φαίνεται τρίτο παιχνίδι στον ορίζοντα. Παρόλο που δεν υπάρχει κάτι επίσημο, η ύπαρξη του Mafia 3 θεωρείται δεδομένη, με τον τίτλο να είναι υπό ανάπτυξη από τη 2K Czech. Σύμφωνα με νέα φήμη (http://goo.gl/tdeUB), το Mafia 3 αναπτύσσεται για next-gen κονσόλες και μάλιστα αρχικά προοριζόταν να είναι launch game τoυ νέου Xbox και/ή του PS4, αλλά τελικά θα βγει αργότερα. Δεν πειράζει, το καλό πράγμα αργεί να γίνει. Η έλευση της νέας γενιάς συστημάτων είναι ιδανική ευκαιρία για τη γιγάντωση της σειράς Mafia, που αγαπάμε τόσο πολύ

game20.gr

AriStos13
17-08-2012, 13:19
Ο υπεύθυνος των Sony Worldwide Studios Shuhei Yoshida δήλωσε πως η ιαπωνική εταιρεία θα αποκαλύψει σύντομα τα σχέδιά της για το Gran Turismo 6. Συγκεκριμένα, σημείωσε πως οι φίλοι του franchise δε θα χρειαστεί να περιμένουν πολύ για το επόμενο μέρος, αφού «ο Kazunori Yamauchi έχει ήδη ξεκινήσει να μιλάει για το επόμενο project του, οπότε να μείνετε συντονισμένοι, ίσως σύντομα έχετε νεότερά μας».
Ο υπεύθυνος της Polyphony Digital μίλησε πρόσφατα για το Gran Turismo 6, ενώ από την πρώτη στιγμή (από την κυκλοφορία του Gran Turismo 5) έχει δηλώσει πως η ομάδα του δουλεύει ήδη στη συνέχεια. Μένει βέβαια να δούμε αν το GT6 θα κυκλοφορήσει στο PS3 ή στο PS4.
Πηγη: eternity.gr (http://www.enternity.gr/Article/%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Gran-Turismo-6/10973.html)

hakoo
17-08-2012, 16:22
^^ Η προιστορια δειχνει 2 gt τιτλους για καθε ps κονσολα αλλα τωρα ειναι διαφορετικα τα πραγματα. Αφενος αργησε παρα πολυ το 5 να κυκλοφορησει αφετερου δεν πιστευω οτι η Sony θα κανει παλι το ιδιο λαθος να κυκλοφορησει το ps4 χωρις system sellers, ισως το GT6 να ειναι ενα απο αυτα.

geogoku
17-08-2012, 22:21
Πιστευω οτι εχουν ηδη την βαση απο το GT5 και το GT6 θα εχει παρα πολλες βελτιωσεις πανω στον βασικο κορμο του GT5.

Αν το κανουν θα εχουν γλυτωσει την χοντροδουλεια που θα πρεπει να κανουν ξανα απο την αρχη οποτε λιγοτερος χρονος να βγει το GT6.

ilias78
22-08-2012, 22:09
Η Sony ανακοίνωσε το κλείσιμο της Sony Studio Liverpool, ίσως ενός εκ των πιο αγαπημένων παραρτημάτων της. Πρόκειται, για την πρώην Psygnosis, την εταιρεία που βρίσκεται πίσω από μία σειρά επιτυχιών της εποχής του PSone, με χαρακτηριστικότερο το WipEout, τον τίτλο που άλλαξε τον δημογραφικό χάρτη των videogames. Στο παλμαρέ της Sony Studio Liverpool/Psygnosis, περιλαμβάνονται τα: Shadow of the Beast, Colony Wars, G-Police, Puggsy, η σειρά Discworld, το Destruction Derby και -φυσικά- η σειρά WipEout, η οποία συνεχίζεται μέχρι και σήμερα.


Μάλιστα, σύμφωνα με αναφορές, η ομάδα είχε προχωρήσει αρκετά στην ανάπτυξη ενός WipEout για το PS4, το οποίο ακυρώθηκε, μαζί με ένα άλλο project, η περιγραφή του οποίου θυμίζει κάτι από Syphon Filter. Ο λόγος για το κλείσιμο σύμφωνα με τη Sony ήταν ο εξής: "Θεωρήσαμε πως εστιάζοντας τα επενδυτικά μας σχέδια σε άλλα Studios που δουλέυουν αυτή τη στιγμή επάνω σε νέα, συναρπαστικά projects, θα ήμασταν σε ισχυρότερη θέση για να προσφέρουμε το καλύτερο δυνατό περιεχόμενο στους καταναλωτές."


enternity.gr

MajereMP44
23-08-2012, 00:55
Μπαρμπουτσαλα η κυρια Sony...Δεν εχει ουδεμια σχεση αυτη η Sony με την προ 10ετιας Sony ουτε στο σκεπτικο της ουτε στην υποστηριξη της "παραδοσης" της.Σαν δικαολογια το οτι"θελουμε να προσφερουμε νεα πραγματα στον καταναλωτη" ειναι αρκετη?Γιατι δλδ η Studio Liverpool κουλη ειναι αν της ζητηθει να φτιαξει νεα projects?τεσπα...ο θεος και η μοιρα τους...Μαλλον παμε για φολα το PS4.Κατι σε psvita θα καταντησει και μακαρι να κανω λαθος.Στην καλυτερη θα καταντησει σαν ΧΒΟΧ με 3 exclusives να μας τα κανει κυδωνια.

PDS
23-08-2012, 01:06
Δεν ειναι καλη αυτη η ειδηση σιγουρα,αλλα ενταξει μην υπερβαλλουμε.:p

Εχει ηδη αγορασει τοσα στουντιο ή εχει εξασφαλισει exclusive κυκλοφοριες.Οταν αγοραζει Mm ,οταν δημιουργει 2 ομαδες στην ND,οταν εξασφαλιζει exclusive παιχνιδια της Quantic dream που πιθανολογω οτι θα αγορασει,πραγματικα δεν χαθηκε ο κοσμος που δεν θα υπαρχει το london studio.Αν και δεν νομιζω να πανε χαμενοι οι devs του.

H sony προσωπικα μου φαινεται ολο και καλυτερη.Καλυτερη απο παλιοτερα(για τον gamer,οχι για την ιδια προφανως).

MajereMP44
23-08-2012, 01:26
Αφου λεει οτι το ακυρωσε το wipeout.ΕΙναι σαν να λεμε ξεκιναει η Premier League φετος και η Liverpool ειναι εκτος:P see what i did here LOL

Δεν μου φαινεται εμενα για καλυτερη η Sony: μια με τα αλλα που συζητουσαμε στο thread του ps4 οτι o cell καληνυχτεν, μια οι καθυστερησεις σε παιχνιδια, μια κατι exclusives που επαψαν να ειναι exclusives π.χ Metal Gear...λαθος κινησεις στο psvita (απο το τρομερο αυτο μηχανημα που θα επρεπε να σαρωνει)...Μαλλον επειδη ειμαι απο τη φυση μου απαισιοδοξος ολα αυτα αν τα βαλω σε μια ζυγαρια και απο την αλλη βαλω τα καλα που εκανε (αλλα δεν τα συνεχιζει οπως πρεπει: εδωσε το cell και μετα τον παραταει/το ps3 ειναι κονσολα πολυτελειας αλλα τα fail rate ειναι τραγικο για αυτο το επιπεδo κ.α.), νομιζω εχει βαση η απαισιοδοξια μου. Και βαλε και οτι οικονομικα ειναι χαλια...

messi10
23-08-2012, 01:27
κρίμα γαμώτο.....

messi10
23-08-2012, 01:29
ΕΙναι σαν να λεμε ξεκιναει η Premier League φετος και η Liverpool ειναι εκτος:P see what i did here LOL




http://images.wikia.com/adventuretimewithfinnandjake/images/b/be/Misc-are-you-fucking-kidding-me-clean-l.png

antoniss
23-08-2012, 01:30
σαν psygnosis κάποτε όλοι έχουμε ξενυχτίσει με κάτι από τα παρακάτω : (και δεν εννοώ για playstation , πολύ πιο πίσω...)

http://www.psygnosis.org/games/

άσχετο λίγο ,αλλά ήθελα να το πω...:whistle:

PDS
23-08-2012, 01:41
Tα χαμενα exclusives δεν ειναι ακριβως χαμενα απο το ps3 και την sony,αλλα κερδισμενα απο το Ps2 και την sony.Ποτε δεν ηταν για exclusives στην πραγματικοτητα.Το ps2 τα πηγε συντριπτικα καλυτερα στις πωλησεις απο τον τοτε ανταγωνισμο και ετσι κερδισε καποιες αποκλειστικοτητες που ποτε δεν θα ειχε υπο αλλες συνθηκες(βλεπε ps3vs360 και την επιτυχια του δευτερου).

Οταν λεω οτι η sony ειναι καλυτερη απο ποτε,εννοω οτι μενει σταθερη σε μια πολιτικη εδω και σχεδον 2 δεκαετιες.
Το γεγονος οτι επιμενει σε αυτην και στο ps3(επενδυση σε νεα studios/νεες ιδεες/πολιτικη νεων ιps απο τα στουντιο της και οσο αυτο ειναι δυνατο οχι αναμασημα των παλιων) παρόλο που δεν της βγαινει σε κερδος οσο παλιοτερα,με κανει να την σεβομαι σημερα περισσοτερο απο ποτε .

MajereMP44
23-08-2012, 10:21
Μα ρε συ το Metal Gear ηταν απο το ps1.Οπως επισης τη Naughty Dog την κραταει ανοιχτη απο το ps1 και την αφηνει να κανει νεα projects και θα την αφησει και στο ps4.Η psygnosis ειναι ιστορια για τις κονσόλες της Sony ετσι δεν ειναι?
Τωρα παντως σιγουρα δεν θα κερδισει πισω τα exclusives της με αυτα που κανει γιατι δεν προκειται ποτε να ξεπερασει σε πωλησεις ουτε το ΧΒΟΧ720.Εχει χασει πολυ την αυτοπεποιθηση της (= τα οικονομικα της).

Αυτο που λες οτι εχει σταθερη πολιτικη σχετικα με το οτι επιτρεπει καινουριες και αρκετες φορες πολυ φιλοδοξες προσπαθειες το δεχομαι.Ειναι η μονη που παει ενα βημα μπροστα τα videogames σε καθε γενια.Αλλα κανει αλλες σαχλαμαρες για εμενα εξισου σοβαρες αλλα με την κακη εννοια, οπως αυτη που κανει τωρα.Και δεν ειναι το ιδιο να παρεις τα στελεχη ενο στουντιο οπως αυτα της Psygnosis και να τα ενσωματωσεις σε αλλα projects...η ομαδα για να σπασει και να πετυχει γινεται μονο οπως με τον τροπο που το εκανε στη ND ή στην Santa Monica Studios.

Lefteris_X
23-08-2012, 10:37
να πω ότι νιώθω σα μαλάκας, προδομένος και πικραμένος ταυτόχρονα;

καθώς έζησα ΚΑΙ τα 28 χρόνια της Psygnosis, η οποία ομολογώ πως στην αρχή (8-bit) δεν με ενθουσίαζε, αλλά από το 1988 (Barbarian) και μετά, στην Amiga......έγινα οπαδός, μέχρι και σήμερα.

λίγο θα είναι να περιγράψω πως νιώθω...........

......όπως και την ανησυχία μου προς την Sony, γιατί δεν της έχει μείνει καμία παλιά καραβάνα ( = ρίζες στα 80s).

και ως γνωστόν (ρητό του λαού μας): αν δεν έχεις γέρο/γριά στο σπίτι σου, πήγαινε να αγοράσεις έναν.

(εννοώντας: η σοφία του ανθρώπου που έχει ζήσει πολλές εμπειρίες, μέσα σε πολλά χρόνια, είναι ανεκτίμητη. Για αυτό, αν είσαι απο τους άτυχους και δεν έχεις παππούδες ή/και γονείς, τότε ακόμα και "αγοραστό" ή "δανεικό" να βρεις έναν, είναι θεμιτό.)

- Sony.

- Ποια Sony; Αυτή που εγώ ξέρω;

- Δεν ξέρω για τι πράμα μιλάτε κύριε.

- Εμ, για τη Sony του PS1 και PS2 ίσως;

- Α, συγνώμη σε λάθος άνθρωπο μιλάω, γιατί αυτή η Sony δεν υπάρχει πια.

κάπως έτσι μου φαίνεται ότι θα καταλήξει η σχέση της Sony με πολλούς παλιούς πελάτες της (μέσα σε αυτούς κ εγώ, μάλλον).

djpar
23-08-2012, 12:09
ρε παιδια τι εβγαλε η psygnosis στο ps3 μια βλακεια wipeout ελατε τωρα πιο πολλα προσφερε η guirella και η naughty dog παρα η psygnosis.Εγω μια φορα πικραμενος δεν ειμαι και ουτε με νοιαζει αν το 1980 η psygnosis εβγαλε το σουπερ ντουπερ παιχνιδι,αυτα μενουν στο παρελθον οπως με την Sega και το Sonic που επιτελους το γυρισε στο 2d ξανα και εβγαλε κατι σαν remake στο psn και αυτα και μονο αξιζουν.
Προτιμω παιχνιδια τυπου heave rain και το αλλο το καινουργιο πως λεγεται παρα ενα ακομα wipeout εδω δεν εχει βγαλει crash

Leon_DiZ
23-08-2012, 12:23
Εγω δεν την ειχα ποτε περι πολλου... δεν προλαβα βεβαια τα "παλια" της παιχνιδια, απο το WipeOut την εμαθα, παιχνιδι που δεν με τραβηξε ιδιαιτερα ποτε.

PDS
23-08-2012, 13:13
Kαλα το wipeout σπερνει.

Aπλα θεωρω υπερβολικο να κατηγορουμε την sony για τις first party επενδυσεις της.
Oταν ανοιγει 5 και κλεινει 1 και παλι προοδο εχουμε.Ειναι λιγο υπερβολικο να τα ακουει για ενα στουντιο ,που επαναλαμβανω αμφιβαλλω αν θα μεινουν ανεκμεταλευτα τα μελη του.

Lefteris_X
23-08-2012, 13:40
η Psygnosis, δεν έφτιαχνε μόνο παιχνίδια, αλλά και πολλές από τις βιβλιοθήκες / εντολές προγραμματισμού για PS1/2/3/PSP/Vita, όπως και βοηθούσε στα "δύσκολα" επί σειρά πολλών ετών τις υπόλοιπες 1st/2nd party ομάδες.

αλλά αυτά βέβαια, σε μια επίσημη ανακοίνωση δεν μπορούν να ειπωθούν, άλλωστε δεν αφορούν τον απλό καταναλωτή. Εντούτοις, δεν έχει αναφερθεί αν τα άτομα της Psygnosis απολύονται παντελώς ή θα απορροφηθούν σε άλλα τμήματα της Sony (κάποιοι ή όλοι).

anyway, η πορεία της Sony (τα επόμενα 3-4 χρόνια) θα δείξει κατά πόσο σωστές ήταν οι επιλογές στο restructuring που προσπαθεί να κάνει από το 2005 (και είδαμε τα αποτελέσματά του, καλά + μέτρια + άθλια κατά περιπτώσεις + λιγοστά διαμάντια)...

djpar
23-08-2012, 14:36
και για ολα αυτα φταιει ο σχεδιασμος της cpu+gpu γιαυτο λοιπον καλυτερα ευκολος προγραμματισμος γιατι σε αυτο σπερνει το xbox και τα παει μια χαρουλα!

Αρα γιατι να εχει και μια εταιρια για τις βιβλιοθηκες οπως λες ας επενδυση σε καλυτερη καρτα και ας αφησει τα spus πισω που απορω αν τα χρησιμοποιουν ακομα και σημερα τα multi games

hakoo
24-08-2012, 04:07
http://finalfantasy13game.com/astormgathers/

Pretty much επιβεβαιωνεται δλδ και ο τριτος τιτλος με τα αποκαλυπτηρια να γινονται την 1η Σεπτεμβριου.
Ισως να μην ειναι rpg παντως μιας και δινεται εμφαση σε αυτο το new direction, δεν θα με εκπληξει να ειναι κανενα action spinoff με πρωταγωνιστρια την Lightning (αλα dirge of cerberusη κανα hack n slash).
Σε καθε περιπτωση τραγελαφος, ετοιμαζονται για το sequel του sequel ω sequel και το versus ακομα καπου στα χαμενα να μην ξερουμε αν υπαρχει πια καν ως project.

Slay
24-08-2012, 08:55
http://finalfantasy13game.com/astormgathers/

Pretty much επιβεβαιωνεται δλδ και ο τριτος τιτλος με τα αποκαλυπτηρια να γινονται την 1η Σεπτεμβριου.

καλα επιβεβαιωμενο ηταν απο το τελος του ΧΙΙΙ-2 αφου το ελεγε ξεκαθαρα to be continued

MetalGearFan
24-08-2012, 13:07
καλα επιβεβαιωμενο ηταν απο το τελος του ΧΙΙΙ-2 αφου το ελεγε ξεκαθαρα to be continued

βάλε ένα spoiler ρε μάστορα !

To FF XIII το είχε αναλάβει ο Motomu Toriyama, οπότε πιστεύω πως στάνταρ από την αρχή είχαν στο μυαλό τους story sequels.

Slay
24-08-2012, 13:26
βάλε ένα spoiler ρε μάστορα !

δεν ειναι λιγο Pointless?

MetalGearFan
24-08-2012, 13:40
δεν ειναι λιγο Pointless?

όχι ότι κόβομαι αλλά είναι καραμπινάτο spoiler

Slay
24-08-2012, 14:51
όχι ότι κόβομαι αλλά είναι καραμπινάτο spoiler
δυσκολευομαι ακομα να σε καταλαβω πως ειναι spoiler οτι το παιχνιδι εχει συνεχεια? ειδικα μετα απο αυτο (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=393605&postcount=3632)

PDS
24-08-2012, 14:53
Εμ..
Αν θεωρουμε και τις ανακοινωσεις spoiler νομιζω οτι φτανουμε στο αλλο ακρο:p

MetalGearFan
24-08-2012, 19:54
Εμ..
Αν θεωρουμε και τις ανακοινωσεις spoiler νομιζω οτι φτανουμε στο αλλο ακρο:p

Βρε άνθρωπε ποιες ανακοινώσεις, το ότι ο slay είπε πως στο τέλος του FF XIII-2 λέει to be continued είναι καθαρό spoiler. αν δεν σας νοιάζει πρόβλημα σας, εγώ απλά ήθελα να το επισημάνω.

PDS
24-08-2012, 20:28
Βρε άνθρωπε ποιες ανακοινώσεις, το ότι ο slay είπε πως στο τέλος του FF XIII-2 λέει to be continued είναι καθαρό spoiler. αν δεν σας νοιάζει πρόβλημα σας, εγώ απλά ήθελα να το επισημάνω.

H Ειδηση οτι θα υπαρχει συνεχεια υπηρχε πριν απο το ποστ του slay.
Δεν μπορω να καταλαβω ποια η διαφορα του ''tο be continued'' του slay απο την επιβεβαιωση του ''be continued'' πριν απο το ποστ του.
Δεν το θεωρω spoiler προσωπικα,αλλα ακομα και αν ειναι,εχει προηγηθει η ειδηση οτι θα υπαρχει συνεχεια στη σειρα.

MetalGearFan
24-08-2012, 21:43
Συγνώμη αλλά το χέσαμε ! Το "to be continued" είναι καθαρά μέρος του τέλους του FF XIII-2 και μάλιστα κάτι που πρώτη φορά υπάρχει σε FF, είναι spoiler δηλαδή σου χαλάει/προδίδει το τέλος, καθαρό spoiler στο πιο σημαντικό σημείο το τέλος.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συζητάμε, αν δεν ενδιαφέρεστε για spoiler κανένα πρόβλημα απλά ήθελα να το επισημάνω.

psx3
24-08-2012, 23:16
Το Wipeout δεν έχει πουλήσει πολύ σε σχέση με άλλα exclusives... γι' αυτό κρατάει ακόμα π.χ. την Naughty Dog.

Τα «κοστούμια» στα κεντρικά της Sony δεν νοιάζονται για νοσταλγίες και ιστορία. Νοιάζονται για πωλήσεις/χρήμα, απλά και ξάστερα. Έτσι είναι ο καπιταλισμός, μας αρέσει δεν μας αρέσει...

PDS
25-08-2012, 00:21
Συγνώμη αλλά το χέσαμε ! Το "to be continued" είναι καθαρά μέρος του τέλους του FF XIII-2 και μάλιστα κάτι που πρώτη φορά υπάρχει σε FF, είναι spoiler δηλαδή σου χαλάει/προδίδει το τέλος, καθαρό spoiler στο πιο σημαντικό σημείο το τέλος.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συζητάμε, αν δεν ενδιαφέρεστε για spoiler κανένα πρόβλημα απλά ήθελα να το επισημάνω.

Δεκτο,αλλα διαφωνω.
Ας προχωρησουμε παρακατω.

hakoo
26-08-2012, 04:58
Remedy : Next-Gen consoles are a quantum leap


"Right now we're working as always with a relatively small team on a next-generation project," Hakkinen said. "You always ask yourself: Can the new consoles really be that much better than the old ones? Be assured: They are. It is a quantum leap forward."

http://www.gamespot.com/news/next-gen-consoles-a-quantum-leap-says-remedy-6393142

H Remedy ειναι η εταιρεια πισω απο το Alan Wake btw.

Lefteris_X
26-08-2012, 11:39
εξαρτάται τι εστί "quantum" και "leap" για τον καθέναν.

άλλος μπορεί να ερμηνεύει (όπως εγώ) 8 CELL ή κάποιο άλλο τρελό επεξεργαστή (πχ. Sun Microsystems - Niagara 2)........

και άλλος μπορεί να ερμηνεύει:

Quantum Leap, τηλεοπτική σειρά των late 80s - early 90s. (χωρίς πλάκα!)

Dragonpaul
27-08-2012, 20:17
Δήλωσε ο επικεφαλής του franchise development της Remedy, Oskari Hakkinen
Ο Oskari Hakkinen, επικεφαλής του franchise development της Remedy, παραχώρησε συνέντευξη στο γερμανικό GamesIndustry.biz (http://de.gamesindustry.biz/articles/2012-08-23-remedy-verspricht-quantensprung-bei-next-gen-games) και αποκάλυψε ότι οι διάδοχοι των Xbox 360 και PlayStation 3 θα κάνουν ένα σημαντικό τεχνολογικό άλμα. "Δουλεύουμε συνεχώς -όπως πάντα- με μια σχετικά μικρή ομάδα σε ένα project επόμενης γενιάς. Μια ερώτηση που κάνεις στον εαυτό σου είναι: μπορούν οι επερχόμενες κονσόλες να είναι ανώτερες από αυτής της γενιάς; Μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως πρόκειται μάλιστα για ένα σημαντικό τεχνολογικό άλμα." δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Hakkinen.
Να σημειωθεί ότι η Remedy, προ ολίγων μηνών, αναζητούσε προσωπικό (http://www.gameover.gr/news/%CE%97-Remedy-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AC-next-gen-project.19041.html) για να εργαστεί στο next-gen project της, και μάλλον η παραπάνω δήλωση είναι έγκυρη, αφού φημολογείται ότι είναι από τα πρώτα στούντιο που πήραν το development kit του νέου Xbox.


http://www.gameover.gr/news/%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%C F%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BC%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%83%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%AC%CF%82.21003.html

muku
28-08-2012, 00:01
Δήλωσε ο επικεφαλής του franchise development της Remedy, Oskari Hakkinen
Ο Oskari Hakkinen, επικεφαλής του franchise development της Remedy, παραχώρησε συνέντευξη στο γερμανικό GamesIndustry.biz (http://de.gamesindustry.biz/articles/2012-08-23-remedy-verspricht-quantensprung-bei-next-gen-games) και αποκάλυψε ότι οι διάδοχοι των Xbox 360 και PlayStation 3 θα κάνουν ένα σημαντικό τεχνολογικό άλμα. "Δουλεύουμε συνεχώς -όπως πάντα- με μια σχετικά μικρή ομάδα σε ένα project επόμενης γενιάς. Μια ερώτηση που κάνεις στον εαυτό σου είναι: μπορούν οι επερχόμενες κονσόλες να είναι ανώτερες από αυτής της γενιάς; Μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως πρόκειται μάλιστα για ένα σημαντικό τεχνολογικό άλμα." δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Hakkinen.
Να σημειωθεί ότι η Remedy, προ ολίγων μηνών, αναζητούσε προσωπικό (http://www.gameover.gr/news/%CE%97-Remedy-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AC-next-gen-project.19041.html) για να εργαστεί στο next-gen project της, και μάλλον η παραπάνω δήλωση είναι έγκυρη, αφού φημολογείται ότι είναι από τα πρώτα στούντιο που πήραν το development kit του νέου Xbox.


http://www.gameover.gr/news/%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%C F%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BC%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%83%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%AC%CF%82.21003.html

Ενδιαφέρον άρθρο. Κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει, εδώ το 'χω... A ναι!



Remedy : Next-Gen consoles are a quantum leap



http://www.gamespot.com/news/next-gen-consoles-a-quantum-leap-says-remedy-6393142

H Remedy ειναι η εταιρεια πισω απο το Alan Wake btw.


εξαρτάται τι εστί "quantum" και "leap" για τον καθέναν.

άλλος μπορεί να ερμηνεύει (όπως εγώ) 8 CELL ή κάποιο άλλο τρελό επεξεργαστή (πχ. Sun Microsystems - Niagara 2)........

και άλλος μπορεί να ερμηνεύει:

Quantum Leap, τηλεοπτική σειρά των late 80s - early 90s. (χωρίς πλάκα!)


:a068::a068:

Dragonpaul
28-08-2012, 00:04
Ε, να το 'χουμε και στα ελληνικα...

Dikakom
31-08-2012, 01:16
http://64.19.142.13/gameside.gr/wp-content/themes/LondonLive/thumb.php?src=http://gameside.gr/wp-content/uploads/2012/08/metal-gear-solid-movie-2.jpg&w=340&h=192&zc=1&q=100 (http://gameside.gr/wp-content/uploads/2012/08/metal-gear-solid-movie-2.jpg)


To Metal Gear Solid έρχεται στη μεγάλη οθόνη.

Κατά την διάρκεια του μεγάλου event για τον εορτασμό των 25 χρόνων του Metal Gear ο διάσημος δημιουργός της σειράς Hedo Kojima ανακοίνωσε και επίσημα πως η κινηματογραφική μεταφορά του πολυβραβευμένου video game έχει ήδη ξεκινήσει (Άντε καιρός ήταν!)
Η πραγματική είδηση βέβαια δεν είναι αυτή μιας και έχουμε ακούσει πάμπολλες φορές για μεταφορά κάποιου μεγάλο τίτλο από το χώρο των games στον κινηματογράφο (που τελικά δεν πραγματοποιήθηκε).
Η είδηση είναι ότι πίσω από την ταινία Metal Gear θα είναι ο παραγωγός των X-Men (2000), Iron Man (2008), The Amazing Spider-Man (2012), και πολλών άλλων κάτι που κάνει την ταινία σίγουρη επιτυχία. Eπίσης η εταιρία που έχει αναλάβει το μεγάλο αυτό εγχείρημα είναι η Columbia Pictures μαζί με την Sony.


http://gameside.gr/?p=16905

Leon_DiZ
31-08-2012, 03:41
http://64.19.142.13/gameside.gr/wp-content/themes/LondonLive/thumb.php?src=http://gameside.gr/wp-content/uploads/2012/08/metal-gear-solid-movie-2.jpg&w=340&h=192&zc=1&q=100 (http://gameside.gr/wp-content/uploads/2012/08/metal-gear-solid-movie-2.jpg)


To Metal Gear Solid έρχεται στη μεγάλη οθόνη.

Κατά την διάρκεια του μεγάλου event για τον εορτασμό των 25 χρόνων του Metal Gear ο διάσημος δημιουργός της σειράς Hedo Kojima ανακοίνωσε και επίσημα πως η κινηματογραφική μεταφορά του πολυβραβευμένου video game έχει ήδη ξεκινήσει (Άντε καιρός ήταν!)
Η πραγματική είδηση βέβαια δεν είναι αυτή μιας και έχουμε ακούσει πάμπολλες φορές για μεταφορά κάποιου μεγάλο τίτλο από το χώρο των games στον κινηματογράφο (που τελικά δεν πραγματοποιήθηκε).
Η είδηση είναι ότι πίσω από την ταινία Metal Gear θα είναι ο παραγωγός των X-Men (2000), Iron Man (2008), The Amazing Spider-Man (2012), και πολλών άλλων κάτι που κάνει την ταινία σίγουρη επιτυχία. Eπίσης η εταιρία που έχει αναλάβει το μεγάλο αυτό εγχείρημα είναι η Columbia Pictures μαζί με την Sony.


http://gameside.gr/?p=16905


Έχει μπει στο cinema thread

ilias78
31-08-2012, 22:09
Whore of the Orient: Το next-gen παιχνίδι των δημιουργών του L.A. Noire




Πάνω από ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του L.A. Noire, η Team Bondi επιστρέφει στο προσκήνιο αποκαλύπτωντας κάποιες πρώτες λεπτομέρειες για το νέο της project.

Ο λόγος για το «Whore of the Orient», ένα ακόμα παιχνίδι εποχής, το οποίο διαδραματίζεται στη διεφθαρμένη και παρηκμασμένη πόλη της Σανγκάι το 1936. Από εκεί και πέρα, το σημαντικότερο στοιχείο που γνωρίζουμε για το Whore of the Orient είναι ότι αναπτύσσεται για next-gen κονσόλες και PC, γεγονός που αυξάνει κατακόρυφα τις προσδοκίες. Ας ελπίσουμε ότι το Whore of the Orient θα βγει εξίσου καλό ή και καλύτερο από το L.A. Noire.


game20.gr

overclocker
31-08-2012, 22:24
Κάποιοι στην Πολωνία παίζουν από τώρα το Resident Evil 6, σχεδόν 2 μήνες πριν την επίσημη κυκλοφορία του!

http://neogo.pl/files/2012/08/resident-evil-6-neo-go-neo-plus-1.jpg

http://neogo.pl/files/2012/08/resident-evil-6-neo-go-neo-plus-2.jpg

Resident Evil 6 gameplay, opening bits - YouTube

http://neogo.pl/newsy/resident-evil-6-juz-gnije-na-polkach-sklepowych-i-polskich/

psx3
01-09-2012, 00:50
2 μήνες πριν την κυκλοφορία άρχισαν να παράγουν τα δισκάκια;

Leon_DiZ
01-09-2012, 13:21
2 μήνες πριν την κυκλοφορία άρχισαν να παράγουν τα δισκάκια;

2 μηνες πριν αρχισαν να τα πουλανε. να τα παραγουν λογικα εχουν αρχισει εδω και καιρο.

psx3
01-09-2012, 14:50
2 μηνες πριν αρχισαν να τα πουλανε. να τα παραγουν λογικα εχουν αρχισει εδω και καιρο.
Συνήθως η παραγωγή αρχίζει 1 μήνα πριν την κυκλοφορία (όταν γίνει "Gold" το παιχνίδι), 1 βδομάδα για να παραχθεί επαρκής ποσότητα και άλλη 1 βδομάδα για την διανομή στους λιανέμπορους... άρα στην καλύτερη να το έχει κάποιος 1-2 βδομάδες πριν.

Leon_DiZ
01-09-2012, 14:54
Συνήθως η παραγωγή αρχίζει 1 μήνα πριν την κυκλοφορία (όταν γίνει "Gold" το παιχνίδι), 1 βδομάδα για να παραχθεί επαρκής ποσότητα και άλλη 1 βδομάδα για την διανομή στους λιανέμπορους... άρα στην καλύτερη να το έχει κάποιος 1-2 βδομάδες πριν.

θεωρω οτι ειναι αναλογως το παιχνιδι και την ομαδα παραγωγης. μπορει πχ μια ομαδα να το εχει ετοιμο για χριστουγεννα και να το τελειωσουν πιο νωρις και μπορει μια αλλη (Naughty Dog) να το κανει tweak μεχρι την τελευταια στιγμη. το ιδιο γινεται και με τις ταινιες.

Lefteris_X
01-09-2012, 23:18
έχμ, βασικά έχει να κάνει μόνο με τα φράγκα: μέγεθος αρχικής παραγγελίας (σε αντίτυπα) + την χρονική απαίτηση ολοκλήρωσης της παραγγελίας , τίποτε άλλο.

πχ. για το Uncharted, η παραγγελία ήταν τεράστια + πολύ σύντομη παράδοση (2 εβδομάδες) = τρελό χρήμα στο / στα εργοστάσια παραγωγής αντιτύπων (όλο το πακέτο: κουτί, μάνιουαλ, blu-ray+ετικέτα του, τετραχρωμία στο cover).

ε, το Resi 6 δεν ακολουθεί τα παραπάνω: μικρότερη παραγγελία + μεγαλύτερος (πιο χαλαρός δλδ) χρόνος παράδοσης = μικρότερο κόστος.

με αποτέλεσμα, τα πρώτα αντίτυπα (μέχρι να ολοκληρωθεί η παράδοση όλων των αντιτύπων, ώστε να ανοίξει η ημερομηνία λιανικής διάθεσης), να διαρρέουν επειδή κάποιοι υπάλληλοι είναι μ@λ@κες. Δεν είναι μαγκιά να γμάς το street launch date. Δηλαδή τι; "πω πω κοιτάχτε με! παίζω πριν από εσάς το τάδε παιχνίδι! δεν είμαι και γμώ τα άτομα; "

ρε μπας και το να παίζεις τα πρώτα αντίτυπα πριν βγούν στην επίσημη κυκλοφορία, μήπως μεγαλώνει το ανδρικό μόριο; λολ

ilias78
03-09-2012, 19:28
κλεμμενα ηταν


Η Capcom με ανακοίνωσή της ξεκαθαρίζει πως τα αντίτυπα του Resident Evil 6 (http://www.enternity.gr/Article/%CE%A0%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B7%CE%BA%C E%B5-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-Resident-Evil-6/11302.html) που πουλήθηκαν πριν από λίγες μέρες στην Πολωνία, είχανε κλαπεί από μια παρτίδα που προοριζόταν για τη Γερμανία και αφορούσε παιχνίδια για το PlayStation 3. Δεν έχει ανακοινωθεί κάποια ποινή για όσους προμηθεύτηκαν το παιχνίδι ένα μήνα πριν την επίσημη κυκλοφορία του, αλλά η εταιρεία θα ερευνήσει την υπόθεση για να βρει τους υπαίτιους.

Μάλιστα, ένας τυχερός που αγόρασε το παιχνίδι το έβαλε στο ebay (http://www.ebay.es/itm/RESIDENT-EVIL-6-IN-HAND-READY-TO-SHIP-PS3-PLAYSTATION-3-/261092019646?pt=LH_DefaultDomain_212&hash=item3cca4c0dbe%20%28VIA%20@re_center%29#ht_50 0wt_1414), με τον πλειστηριασμό να ξεκινά από τα €478.78!


game20.gr

Valkyre
03-09-2012, 20:38
^^ θελω να δω ποιος λακαμας θα παει να δωσει 500 ευρω για να παιξει ενα βιντεοπαιχνιδι 3-4 βδομαδες πριν...

Leon_DiZ
03-09-2012, 20:39
^^ θελω να δω ποιος λακαμας θα παει να δωσει 500 ευρω για να παιξει ενα βιντεοπαιχνιδι 3-4 βδομαδες πριν...

εγω σκεφτομαι να ειχα 2 αντιτυπα τωρα. δεν θα μου καθοντουσαν ασχημα

Leon_DiZ
03-09-2012, 21:18
Ratchet: Gladiator HD has been announced by Insomniac Games.


Titled Ratchet: Deadlocked in North America, the 2005 PS2 release sees Ratchet & Clank forced to compete in an underground reality combat sport show.

Announced at this weekend's PAX event in Seattle, the HD remake is expected to release on PSN later this year.

Ratchet: Gladiator HD is the latest in a long line of planned Ratchet & Clank releases for PlayStation devices.

τωρα βγηκε το αλλο στην αμερικη... τραγικοι ομως]

σε ποσο καιρο βλεπετε Jak Racing?

ilias78
03-09-2012, 22:55
^^ θελω να δω ποιος λακαμας θα παει να δωσει 500 ευρω για να παιξει ενα βιντεοπαιχνιδι 3-4 βδομαδες πριν...

αυτος που παει κ στηνεται στην ουρα 2 μερες πριν την επισημη κυκοφορια μιας συσκευης, για να την παρει οχι day one αλλα minute one....

enstikto
04-09-2012, 10:39
Εγώ πάλι είμαι σίγουρος πως κάποιος θα βρεθεί να τα δώσει...
Τα 500 είναι υπερβολικά αλλά αν ήταν κάπιοιο παιχνίδι που περίμενα πως και πως πιθανότατα και εγώ να έδινα κάτι παραπάνω για να το παίξω κανα 2μηνο νωρίτερα.
Συγκεκριμένα για ME3 ή Uncharted 3 πιστεύω θα έδινα κανα κατοσταρικάκι..
Βασική προυπόθεση για να το κάνω βέβαια θα ήταν να είμουν σίγουρος ότι δεν έχει παίξει παρανομία... Είπαμε όχι και κλεπταποδόχος! :P

Valkyre
04-09-2012, 11:33
^^ Mα απο την φυση του αυτο μπορεις να το πεις παρανομο. Μαυρη αγορα θεωρειται, ο τυπος σου βαζει καπελο 440 ευρω σε ενα προιον που αξιζει 60....

ενταξει ενα 20αρικο παραπανω να το δωσω κι εγω... αλλα 500?

το ξερω οτι θα βρεθει, οχι ενας, μπολικοι αλλα αυτο ειναι και το θεμα λολ...

messi10
06-09-2012, 15:53
Capcom wants less time between sequels, so is shortening development

http://www.eurogamer.net/articles/2012-09-05-capcom-wants-less-time-between-sequels-so-is-shortening-development

Mortal Kombat vs. DC Universe unlikely to get a sequel

http://www.psu.com/a016823/

Valkyre
06-09-2012, 16:02
4αωρα campaigns here we come!! :D

Leon_DiZ
06-09-2012, 18:15
Killzone Trilogy Coming Soon To PlayStation 3 (http://blog.eu.playstation.com/2012/09/06/killzone-trilogy-coming-soon-to-playstation-3/)

http://farm9.staticflickr.com/8302/7937175632_d6db9bb9b0.jpg

Killzone Trilogy announcement trailer - YouTube

psx3
06-09-2012, 19:56
€50 στην Ευρώπη, $40 στην Αμερική... μήπως έπεσε το ευρώ και δεν το πήρα χαμπάρι; LOL

messi10
06-09-2012, 20:43
^ Δεν πειραζει, θα το παρουμε απο US. :D

Leon_DiZ
06-09-2012, 20:56
^ Δεν πειραζει, θα το παρουμε απο US. :D

Θα το παρουμε;; Το amazon τουλαχιστον δεν στελνει κανενα collection :/

enstikto
06-09-2012, 21:12
^^videogamesplus.ca και είσαι μεσα ;)
Αλλα γιατι να το πάρουμε απο τη στιγμή που το 2 κ το 3 το εχουμε;

Leon_DiZ
06-09-2012, 21:13
^^videogamesplus.ca και είσαι μεσα ;)
Αλλα γιατι να το πάρουμε απο τη στιγμή που το 3 κ το 3 το εχουμε;

δεν εχω παιξει κανενα :P

messi10
06-09-2012, 23:28
^ same here!

messi10
07-09-2012, 13:48
Spartacus Legends goes free-to-play on Xbox LIVE and PSN

http://www.gamezone.com/products/spartacus-legends/news/spartacus-legends-goes-free-to-play-on-xbox-live-and-psn

Eddy_Gordo
07-09-2012, 22:01
Killzone Trilogy Coming Soon To PlayStation 3 (http://blog.eu.playstation.com/2012/09/06/killzone-trilogy-coming-soon-to-playstation-3/)

http://farm9.staticflickr.com/8302/7937175632_d6db9bb9b0.jpg

Killzone Trilogy announcement trailer - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=3eChX3wHU9I)


petamena lefta

messi10
07-09-2012, 23:38
Killzone 1 (ΔΕΝ υπαρχει :P) + Killzone 2 (Platinum - 16Ε) + Killzone 3 (22Ε) = 38Ε.

Killzone Trilogy = 31Ε.

http://images.wikia.com/adventuretimewithfinnandjake/images/b/be/Misc-are-you-fucking-kidding-me-clean-l.png

fotaras
08-09-2012, 00:28
petamena lefta

Για καποιον που δεν εχει παιξει κανενα αξιζει μια χαρα αυτη η collection.
Το πρωτο ειναι "αναβαθμισμενο" σε hd γραφικα και εχει και trophies.
Το δευτερο ηταν χαρμα οφθαλμων τον καιρο που βγηκε με πολυ καλο gameplay και τρελο καψιμο στο online.
Για το τριτο δεν εχω σχολια,δεν το εχω παρει ακομα.
3 παιχνιδια στα 31 € ειναι πολυ καλα πιστευω.

Sent from my HTC Wildfire S using Tapatalk

antoniss
10-09-2012, 13:26
Παρατήρησα πως βγάζει η Sony τίτλους με το logo essentials , και ήδη υπάρχουν για preorder σε πολλά e-shops πχ zavvi , όπως είναι το gow3 , infamous , motor storm κ.α.

Επειδή βλέπω παλιούς τίτλους είναι ακριβώς σαν τις πλάτινουμ εκδόσεις ή είναι κάτι άλλο; Πως και έτσι;

psx3
10-09-2012, 14:28
Είναι κάτι σαν Platinum των ήδη υπάρχοντων Platinum, LOL.

Δεν ξέρω αν έχουν το ίδιο γκρίζο κουτί... μπορεί να είναι κόκκινο αυτή την φορά (σαν τα αμερικάνικα Greatest Hits).

Eddy_Gordo
11-09-2012, 01:56
Για καποιον που δεν εχει παιξει κανενα αξιζει μια χαρα αυτη η collection.
Το πρωτο ειναι "αναβαθμισμενο" σε hd γραφικα και εχει και trophies.
Το δευτερο ηταν χαρμα οφθαλμων τον καιρο που βγηκε με πολυ καλο gameplay και τρελο καψιμο στο online.
Για το τριτο δεν εχω σχολια,δεν το εχω παρει ακομα.
3 παιχνιδια στα 31 € ειναι πολυ καλα πιστευω.

Sent from my HTC Wildfire S using Tapatalk

gia ta 31E pou tha dosei einai kala alla gia duo savvatokuriaka pou tha kanei na ta termatisei (den leo gia online) as ta dosei kapou allou.. p.x. MGS Collection

Gazof
13-09-2012, 23:45
Παρατήρησα πως βγάζει η Sony τίτλους με το logo essentials , και ήδη υπάρχουν για preorder σε πολλά e-shops πχ zavvi , όπως είναι το gow3 , infamous , motor storm κ.α.

Επειδή βλέπω παλιούς τίτλους είναι ακριβώς σαν τις πλάτινουμ εκδόσεις ή είναι κάτι άλλο; Πως και έτσι;
Ενδιαφέρον, για δώστε κανά link. Πάει να κάνει ίσως κάτι αντίστοιχο με τα Essentials του psp, πράγμα που σημαίνει ότι μιλάμε για πολύ καλές τιμές.

PDS
17-09-2012, 17:15
Aπο neogaf.
Studio Liverpool on Wipeout 2048 page: " WE. ARE. ALIVE. "


http://i.imgur.com/7w6VH.png

Πεθαναν και αναστηθηκαν κιολας?:P

Lefteris_X
17-09-2012, 19:09
:a042::a042::a023::a023:

muku
17-09-2012, 19:27
Aπο neogaf.
Studio Liverpool on Wipeout 2048 page: " WE. ARE. ALIVE. "


http://i.imgur.com/7w6VH.png

Πεθαναν και αναστηθηκαν κιολας?:P

Υπάρχει source? Δηλαδή τι είναι ζωντανό? Το studio Liverpool ή το παιχνίδι που θα συνεχιστεί από άλλη ομάδα?

PDS
18-09-2012, 00:12
Μαλλον δεν ισχυει γιατι

WipEout to be resurrected by Sony's Evolution Studio
http://www.mcvuk.com/news/read/wipeout-to-be-resurrected-by-sony-s-evolution-studio/0103011

Αλλα...

In the moments since publication MCV has been contacted by two sources who claim that Evolution is not the new WipEout developer. We will await an official confirmation.

Οτι να ναι.:pΟποτε ας περιμενουμε..

ilias78
19-09-2012, 19:14
Η μεταφορά στο PS Vita και η επόμενη έκδοση του PS3.

H είσοδος της σειράς στην οικογένεια της Sony με το Ninja Gaiden Sigma (http://www.gameworld.gr/reviews/item/10320-Ninja_Gaiden_Sigma#.UFnCsbLN_po) για το PS3 και το Ninja Gaiden Sigm Plus για το PS Vita (το οποίο αποτέλεσε και έναν από τους τίτλους που συνόδευσαν την κυκλοφορία του handheld) δέχθηκε πλήθος θετικών σχολίων. Η απήχηση ήταν αρκετή ώστε να δημιουργηθεί και sequel για το PS3.

Όπως ανακοίνωσε η Team Ninja, developer της σειράς, το Ninja Gaiden θα εμφανιστεί και στο PlayStation Vita στις αρχές του 2013. Δεν υπάρχουν περαιτέρω στοιχεία προς το παρόν και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε επιπλέον πληροφορίες για να σας τις μεταφέρουμε.

Δεν είναι όμως μόνο η έκδοση του Ninja Gaiden Sigma 2 στο φορητό της Sony το μόνο project που έχει στα σκαριά η ιαπωνική εταιρία ανάπτυξης. Με την βοήθεια του Keiji Inafune (παραγωγός των Onimusha και Dead Rising (http://www.gameworld.gr/reviews/item/10200#.UFnDjrLN_po)) και της Spark Unlimited (Turning Point: Fall of Liberty) σχεδιάζεται ένας νέος τίτλος για την σειρά, το Ninja Gaiden Z, το οποίο θα...βρίθει από zombies! Το περιοδικό Famitsu είχε δώσει κάποιες πληροφορίες για το παιχνίδι την περασμένη εβδομάδα. Απ' ότι προκύπτει, ο Yaiba είναι ο βασικός χαρακτήρας του παιχνιδιού και κυνηγά τον Ryu Hayabasha, που αποτελεί τον παραδοσιακό ήρωα της σειράς.

Σε μια εκδήλωση που είχε κάνει η Team Ninja την παραμονή του Tokyo Game Show, o Inafune δήλωσε πως η συνεργασία αυτή είναι ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα και πως είναι χαρούμενος που μπορεί να δημιουργήσει ένα παιχνίδι που πραγματικά του αρέσει, μια ευκαιρία που δεν την έχει κάποιος συχνά στη βιομηχανία. Ο πρώην παραγωγός της Capcom φαίνεται να έχει ιδιαίτερη αδυναμία στα zombies, αν κρίνει κανείς και από την μπλούζα Dawn of the Dead που φόραγε στην εκδήλωση.

Μέχρι στιγμής δεν έχουν δοθεί στοιχεία σχετικά με το πότε και σε ποια formats θα κυκλοφορήσει το Ninja Gaiden Z.




gameworld.gr

ilias78
19-09-2012, 19:18
Παρατήρησα πως βγάζει η Sony τίτλους με το logo essentials , και ήδη υπάρχουν για preorder σε πολλά e-shops πχ zavvi , όπως είναι το gow3 , infamous , motor storm κ.α.

Επειδή βλέπω παλιούς τίτλους είναι ακριβώς σαν τις πλάτινουμ εκδόσεις ή είναι κάτι άλλο; Πως και έτσι;

Ενδιαφέρον, για δώστε κανά link. Πάει να κάνει ίσως κάτι αντίστοιχο με τα Essentials του psp, πράγμα που σημαίνει ότι μιλάμε για πολύ καλές τιμές.


http://www.gameworld.gr/media/k2/items/cache/f95cb1a935249ea7b68782e0ae974dfd_XL.jpg

Η Sony στην συνέντευξή τύπου (http://www.gameworld.gr/previews/events/item/11388-gamescom-2012-sony-press-conference) της στην φετινή Gamescom μας είχε προϊδεάσει ότι πολύ σύντομα θα υιοθετούνταν και στο PS3 το Essentials μοντέλο που είδαμε στο PSP, δηλαδή η επανακυκλοφορία ορισμένων εμπορικά επιτυχημένων παιχνιδιών σε χαμηλότερη τιμή. Πριν από μερικές ώρες στο Tokyo Game Show ανακοινώθηκαν οι πρώτοι PS3 Essentials τίτλοι, οι οποίοι θα κοστίζουν στα καταστήματα 19.99€ και αρκετοί από αυτούς θα διατίθενται με μια ακόμα χαμηλότερη τιμή στα €14.99 μέσω του PlayStation Network. Τα games αυτά τα σημειώσαμε με αστερίσκο στην παρακάτω λίστα.
Δείτε αναλυτικά όλα τα PS3 Essentials:
Uncharted: Drake's Fortune*
Resistance: Fall of Man
inFamous*
Motorstorm
Heavenly Sword
MAG*
God of War III
LittleBigPlanet*
Ratchet & Clank: Tools of Destruction
ModNation Racers*
Sports Champions*
EyePet & Friends
Start the Party!
DanceStar Party!
Medieval Moves*
Move Fitness*
The Fight*
Assassin's Creed*
Assassin's Creed II*
Assassin's Creed: Brotherhood*
Far Cry 2*
Prince of Persia*
Driver San Francisco*
Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas 2*
Brothers in Arms: Hell's Highway
Tom Clancy's H.A.W.X
Deus Ex: Human Revolution*
Tomb Raider: Underworld*
Just Cause 2*
Sniper: Ghost Warrior
Tekken 6
Sega Mega Drive Ultimate Collection
Sonic Unleashed
Virtual Fighter 5
Darksiders: Wrath of War*
Homefront: Ultimate Edition*


gameworld.gr

ilias78
25-09-2012, 21:06
Τί κι αν η νέα γενιά συστημάτων ξεκινάει σε λίγους μήνες με το Wii U (http://game20.gr/tag/wii-u/); Tί κι αν πολλοί θεωρούν ότι το 2013/αρχές 2014 έρχεται η ώρα των Xbox Next (http://game20.gr/tag/next-gen-xbox/) και PlayStation 4 (http://game20.gr/tag/ps4/); H Sony δηλώνει αφοσιωμένη στο PS3 και υπόσχεται να το υποστηρίζει για αρκετά χρόνια ακόμα. Σύμφωνα (http://goo.gl/aXggE) με τον John Koller της SCEA, τα επόμενα δύο με τρία χρόνια έρχονται πολλά κορυφαία παιχνίδια για το PS3, το οποίο μάλιστα θα υποστηρίζεται για ακόμα περισσότερα όσο υπάρχουν εταιρείες που εξακολουθούν να αναπτύσσουν τίτλους γι αυτό. Ο Koller υπενθυμίζει ότι ακόμα βγαίνουν παιχνίδια για το… αιωνόβιο PS2. Μένει να δούμε πώς θα αντιδράσει η Sony όταν η Microsoft ανακοινώσει το νέο Xbox και αν όντως θα παραμείνει τόσο αφοσιωμένη στο PS3 όσο λέει.

game20.gr

Nek_Food
26-09-2012, 11:10
Λογικά θα βγάλει το PS4 και παράλληλα θα συνεχίσει (έστω με πιο χαλαρούς ρυθμούς) να βγάζει νέους τίτλους για το PS3. Προφανώς τώρα κάνει αυτή την συζήτηση για να διατηρήσει το αγοραστικό ενδιαφέρον του κόσμου ζωντανό, όχι σαν την Nintendo που βγήκε πέρυσι και ανακοίνωσε πρόωρα την κονσόλα της και γονάτισε τις πωλήσεις του Wii. Γιατί αλήθεια, αν βγει αύριο το πρωί και πει ότι του χρόνου τον Δεκέμβριο θα βγάλει νέα κονσόλα, πιστεύετε ότι οι πωλήσεις του PS3 θα συνεχίσουν με τους ίδιους ρυθμούς ή μήπως θα παρουσιαστεί μία σταδιακή κάμψη που όσο περνάνε οι μήνες θα γίνεται και πιο έντονη; Το ιδανικό είναι PS3 φουλ μέχρι την Ε3 του χρόνου και εκεί παρουσίαση της κονσόλας που θα βγει μέχρι Δεκέμβριο, παράλληλα με νέο μεγάλο price drop της υπάρχουσας για να προσελκύσει - κρατήσει το ενδιαφέρον στο PS3 όσο περισσότερο μπορεί. Πάντως το γεγονός είναι ότι το PS2 ακόμη υπάρχει, ακόμη πουλάει και τα πρώτα δύσκολα χρόνια του PS3 έσωσε την Sony με τα νούμερα του. Το PS4 δεν πρόκειται να σκοτώσει το PS3, θα συνυπάρξουν για αρκετό καιρό μαζί, μάλλον όμως θα σκοτώσει ολοκληρωτικά το PS2 (δεν ξέρω μάλλον καιρός του είναι).

hakoo
26-09-2012, 12:49
Eιναι σε μια περιεργη φαση η Sony μιας και το ps3 πουλαει σταθερα καλυτερα απο τον ανταγωνισμο και γενικα ειναι στα πανω του αλλα πρεπει να αντικατασταθει. Το ιδιο συνεβη και στην προηγουμενη γενια, το ps2 πουλουσε τα αντερα του και την ιδια στιγμη λανσαρε το ps3.
Αυτο που λεει, οτι δλδ θα συνεχισει να υποστηριζει το ps3 δεν νομιζω οτι ειναι εντελως PR talk, μαλλον αυτονοητο ειναι απο τη στιγμη που προκειται για το μοναδικο συστημα που της βγαζει λεφτα αυτη τη στιγμη και θα συνεχισει για 2-3 χρονια ακομη.
Μακρια απο εμενα τα ευχολογια για εταιρειες, ομως οπως λεει και ο Νek αν μια εταιρεια μπορει να καυχιεται για υποστηριξη σε παλαιοτερες κονσολες τοτε μαλλον αυτη ειναι η Sony.

isildur83
26-09-2012, 20:04
Mass Effect Trilogy on PS3 (http://masseffect.bioware.com/about/trilogy/)

tsakali GR
26-09-2012, 20:36
^^Αυτό που πέρασε στα ψιλά γράμματα, ότι το πακέτο θα έχει μέσα και το 1ο μέρος της σειράς!!! Εγώ είμαι από τους τυχερούς που έχω και Xbox360, αλλά θεωρώ πως τα νέα είναι πολύ καλά για όσους δεν το έχουν παίξει, γιατί τώρα θα έχουν την ευκαιρία να ασχοληθούν πλήρως με αυτό το αριστούργημα.

assassin
27-09-2012, 00:31
Ωραιο νέο isildur83 γιατι ήμουν ετοιμος για αγορά...
+ ρεπ

Nek_Food
27-09-2012, 10:05
^^Αυτό που πέρασε στα ψιλά γράμματα, ότι το πακέτο θα έχει μέσα και το 1ο μέρος της σειράς!!! Εγώ είμαι από τους τυχερούς που έχω και Xbox360, αλλά θεωρώ πως τα νέα είναι πολύ καλά για όσους δεν το έχουν παίξει, γιατί τώρα θα έχουν την ευκαιρία να ασχοληθούν πλήρως με αυτό το αριστούργημα.
E, λοιπόν δεν το πίστευα ότι θα γινόταν αυτό και επειδή ήταν αόριστο στο site της Bioware το έψαξα και από αλλού. Είναι ένα μικρό θαύμα που έρχεται και το πρώτο Mass Effect στο PS3. ΟΚ και εγώ το έχω τερματίσει ήδη στο 360 και πρέπει να ομολογήσουμε ότι πλέον θα δείχνει παλιό και γερασμένο, αλλά προς θεού μην κολλήσετε σε αυτό, είναι από τα καλύτερα space action/RPG παιχνίδια που είχε να τρίβει στην μούρη σας η MS και δεν πρέπει νομίζω να το χάσετε για κανένα λόγο. Σίγουρα θα είναι καλύτερο από - σχεδόν - οποιοδήποτε HD remake κάνει η Sony σε παιχνίδια PS2.

Τρελά νέα για τους κατόχους PS3 ή όσους επιθυμούν την αγορά της. Είναι ειλικρινά από τις καλύτερες περιόδους αγοράς με πολλούς εξαιρετικούς τίτλους, νέους και από το παρελθόν, multiplatform αλλά και exclusives. Νομίζω αυτά και με το δωρεάν online άντε αν ήταν και η τιμή λίγο πιο κοντά στην αντίστοιχη της Microsoft θα ήταν μάλλον μονόδρομος η αγορά της κονσόλας της Sony.

djpar
27-09-2012, 10:08
τιμη στα 59.99 $ ...τα πηρα χτες ολα

Valkyre
27-09-2012, 11:33
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΝΕΑ για το PS3!!

Ηταν πραγματικα αμαρτια να μην υπαρχει ολοκληρωμενο αυτο το επος στην κονσολα αυτη! Οπως λεει και ο Νεκταριος το παιχνιδι θα σας φανει πραγματικα πολυ δυσκολο να το χωνεψετε οσοι δεν το εχετε παιξει ποτε, μα οπως και ολα τα ΜΕ το gameplay ερχεται σε δευτερη μοιρα και σε πρωτη ερχονται οι χαρακτηρες και το στορυ.

Θα μαθετε πως γνωρισε ο Σεπαρντ τον Garrus, την Tali, την Liara ( <3 ), τον Joker , τον Anderson και θα δειτε πως αναπτυχθηκε η φιλια του μαζι τους απο το πρωτο παιχνιδι.

Τα γραφικα θα σας φανουν χαλια και το framerate ηταν κακιστο στο συγκεκριμενο παιχνιδι στο 360 (μακαρι να το εχουν φτιαξει στο PS3) αλλα ειναι η αρχη μιας επικης τριλογιας και μονο για λογους συλλογης πρεπει καποιος να το αποκτησει! Εγω τουλαχιστον σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω και στο PS3! :)

enstikto
27-09-2012, 11:42
Εγώ θα ήθελα να έβγαινε και σε retail έκδοση ξεχωριστά το 1 να πω την αλήθεια αλλά τι να κάνουμε... Digital version it is.
Αναρωτιέμαι αν θα πατσάρουν το ME2 ώστε να μπορείς να κάνεις import απο το 1...

Valkyre
27-09-2012, 11:45
wait δεν θα ειναι retail? Αφου την δειχνουν κανονικα στο site? Εκτος και αν εννοεις να εβγαινε εντελως ξεχωριστα το 1ο χωρις το πακετο.

enstikto
27-09-2012, 12:04
Ναι αυτο εννοώ. Ξεχωριστό το 1 δεν θα βγει retail. Μόνο μέσω του trilogy...

Valkyre
27-09-2012, 12:08
Eτσι ναι σε καταλαβαινω. Ειναι βλακεια, αλλα πολυ δυσκολο αν το δεις απο επιχειρηματικη σκοπια να το εβγαζαν standalone.

tonybsg
27-09-2012, 14:39
Για το PS3 πάντως, λέει πως θα κυκλοφορήσει "later", απλά το επισημαίνω. :)

hakoo
27-09-2012, 15:11
^^Σωστος, φτωχουληδες συγγενεις FTW.
Καταπληκτικα νεα για οσους δεν εχουν ασχοληθει καθολου, για τους κατοχους ps3 που εχουν παιξει το 2 και το 3 πιο πολυ σαν τυρακι μου φαινεται για να πουλησουν 60 ευρω ενα παιχνιδι 5ετιας.

Slay
27-09-2012, 15:56
Δεν διαφωνω οτι θα προτιμουσαν πολλοι να υπηρχε εκδοση καπου 20 ευρω μονο το πρωτο, αλλα και ετσι δεν με χαλαει, ειδικα εαν εχουν μεσα και ολα τα dlc.
Τωρα για το φτωχος συγγενης , μην ξεχναμε οτι μιλαμε για κυκλοφορια σε 1,5 μηνα και οτι οι εκδοσεις του 360 και PC ηδη υπαρχουν, ενω για το Ps3 πρεπει να γινει port, οποτε καλυτερα να το καθυστερησουν και να κανουν ενα σωστο port (δεν εχω και πολλες ελπιδες αλλα λεμε)

hakoo
27-09-2012, 16:07
E τοτε προφανως και ολοκληρωνουν το port (που δεν νομιζω κιολας οτι παρθηκε τωρα η αποφαση και δεν προλαβαν) και ανακοινωνουν την τριλογια για ολες τις πλατφορμες οταν ειναι ετοιμη.
Εκει κολλαει το σχολιο περι φτωχων συγγενων, αν ηταν the other way around πολυ αμφιβαλλω αν ανακοινωναν την τριλογια για pc και ps3 και το 360 στο περιμενε. Τωρα αν εχουμε φτασει στο σημειο να λεμε οκ καλυτερα να αργησει στο ps3 για να μην μας σερβιρουν παλι σκουπιδια sorry κιολας αλλα δειχνει την πραγματικοτητα οπως εχει διαμορφωθει στα multi σε αυτη τη γενια και οτι φυσικα εμεις αποδεχομαστε αυτη τη κατασταση.

ilias78
27-09-2012, 19:09
Απολαύστε τις περιπέτειες του Ezio με την Assassin’s Creed: Ezio Trilogy (http://game20.gr/news/assassins-creed-ezio-trilogy-announced-0434/)

Nikoladim
28-09-2012, 00:03
http://kotaku.com/5947066/ea-sports-cancels-nba-live-13

chronohill
28-09-2012, 01:41
KONAMI PRESIDENT HAS ASKED HIDEO KOJIMA TO DO THE NEXT SILENT HILL (http://www.relyonhorror.com/latest-news/konami-president-has-asked-hideo-kojima-to-do-the-next-silent-hill/)

Lefteris_X
28-09-2012, 08:42
Έχει καταλήξει ο Βέγγος της Κonami.

Πάρτε το χαμπάρι. Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποτε ένας ωραίος τίτλος (που είχε το τάδε όνομα)........ήταν ωραίος και επιτυχημένος εμπορικά..................θα συνεχίσει να ελκύει, επειδή φέρει το ίδιο όνομα.

Δηλαδή μετά από πόσες φλόμπες θα το καταλάβουν;

Και φωνάζουν τώρα τον Κοτζίμα, για να σώσει τα ασυμμάζευτα;

για ποιον λόγο; Για να έχουμε ένα Κοτζίμα-τίτλο, μόνο που θα έχει το ίδιο όνομα με τον τίτλο που βγήκε το 1998-9;

ώρες-ώρες ειλικρινά, τα "κουστούμια" δεν τα καταλαβαίνω.

Κάποτε είχαν μια επαφή (σχετική) με τους gamers.......τώρα πλέον καμία.

Είναι ΤΟΣΟ δύσκολο, να πάρουν μια απόφαση να φτιάξουν κάτι τελείως καινούριο, με νέο theme, νέο plot, νέα frenemies (αμάν με τα ζόμπι/τέρατα και γλοιώδη abominations) και νέο όνομα;

το 1997-8 (όταν φτιαχνόταν δλδ το Silent Hill 1), πως έδωσες κυρία Konami το "πράσινο φως" για έναν τελείως νέο τίτλο, και σου πέτυχε το ρίσκο;

ε, πάρτο και τώρα, καθώς οι με-το-στανιό προσπάθειες No MCXXXVIII πλέον δεν σου αποφέρουν χρήματα (ιδιαίτερα)...

Leon_DiZ
28-09-2012, 09:01
Έχει καταλήξει ο Βέγγος της Κonami.

Πάρτε το χαμπάρι. Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποτε ένας ωραίος τίτλος (που είχε το τάδε όνομα)........ήταν ωραίος και επιτυχημένος εμπορικά..................θα συνεχίσει να ελκύει, επειδή φέρει το ίδιο όνομα.

Δηλαδή μετά από πόσες φλόμπες θα το καταλάβουν;

Και φωνάζουν τώρα τον Κοτζίμα, για να σώσει τα ασυμμάζευτα;

για ποιον λόγο; Για να έχουμε ένα Κοτζίμα-τίτλο, μόνο που θα έχει το ίδιο όνομα με τον τίτλο που βγήκε το 1998-9;

ώρες-ώρες ειλικρινά, τα "κουστούμια" δεν τα καταλαβαίνω.

Κάποτε είχαν μια επαφή (σχετική) με τους gamers.......τώρα πλέον καμία.

Είναι ΤΟΣΟ δύσκολο, να πάρουν μια απόφαση να φτιάξουν κάτι τελείως καινούριο, με νέο theme, νέο plot, νέα frenemies (αμάν με τα ζόμπι/τέρατα και γλοιώδη abominations) και νέο όνομα;

το 1997-8 (όταν φτιαχνόταν δλδ το Silent Hill 1), πως έδωσες κυρία Konami το "πράσινο φως" για έναν τελείως νέο τίτλο, και σου πέτυχε το ρίσκο;

ε, πάρτο και τώρα, καθώς οι με-το-στανιό προσπάθειες No MCXXXVIII πλέον δεν σου αποφέρουν χρήματα (ιδιαίτερα)...

αν δεν μιλαγες για zombies δεν θα ξερα αν μιλαγες για το Resident Evil (EDIT: Silent Hill, sorry) ή για το Metal Gear Rising :whistle:

Lefteris_X
28-09-2012, 09:46
να υποθέσω ότι κατά κάποιο τρόπο συμφωνείς; (δηλαδή, για να νόμιζες ότι αναφερόμουν σε RESI / Metal Gear Rising, το ερμηνεύω ως ότι η κούραση / πλήξη με No MCXXVII τίτλους, υφίσταται και σε εσένα)

(η πλάκα είναι ότι ήθελα να αναφέρω και το RESI, αλλά θεώρησα πως και το SHill αρκούσε ως παράδειγμα ξεζουμίσματος, αν και υπάρχουν αρκετά δυστυχώς πλέον)



ΥΓ: έχω πεθάνει στα γέλια: ώρες - ώρες έχω συντακτικό "Yoda". (αν και υπάρχουν αρκετά δυστυχώς πλέον)

Leon_DiZ
28-09-2012, 10:02
να υποθέσω ότι κατά κάποιο τρόπο συμφωνείς; (δηλαδή, για να νόμιζες ότι αναφερόμουν σε RESI / Metal Gear Rising, το ερμηνεύω ως ότι η κούραση / πλήξη με No MCXXVII τίτλους, υφίσταται και σε εσένα)

(η πλάκα είναι ότι ήθελα να αναφέρω και το RESI, αλλά θεώρησα πως και το SHill αρκούσε ως παράδειγμα ξεζουμίσματος, αν και υπάρχουν αρκετά δυστυχώς πλέον)



ΥΓ: έχω πεθάνει στα γέλια: ώρες - ώρες έχω συντακτικό "Yoda". (αν και υπάρχουν αρκετά δυστυχώς πλέον)


συμφωνω σε αυτο που λες, απλα μπερδεψα το Resi με Silent Hill :P

η ολη υποθεση μου εφερε στο μυαλο κατι του στυλ, "he does it, why can't we?" :P

http://zipmeme.com/uploads/generated/g1348812072914097592.jpg

hakoo
29-09-2012, 02:48
KONAMI PRESIDENT HAS ASKED HIDEO KOJIMA TO DO THE NEXT SILENT HILL (http://www.relyonhorror.com/latest-news/konami-president-has-asked-hideo-kojima-to-do-the-next-silent-hill/)


YES please.

ilias78
02-10-2012, 19:40
Υπερπακέτο PS3 + PS Vita; (http://game20.gr/news/ps3-plus-ps-vita-bundle-talk-3289/)






Aν και η Sony δεν σκοπεύει να μειώσει την τιμή του PS Vita (http://game20.gr/tag/playstation-vita/) φέτος, ίσως προβεί σε μια άλλη κίνηση που μπορεί να βοηθήσει το φορητό από πλευράς πωλήσεων. Αυτή δεν είναι άλλη από την κυκλοφορία υπερπακέτου PS3 + PS Vita, κάτι που δεν αποκλείεται σύμφωνα (http://goo.gl/cwgbr) με το αφεντικό της Sony Αγγλίας Fergal Gara. Μάλιστα, το πακέτο θα μπορούσε να περιλαμβάνει και παιχνίδια που δουλεύουν τόσο με το PS3 όσο και με το PS Vita, καθώς και συνδρομή PS Plus.





game20.gr

nikon
02-10-2012, 19:48
Υπερπακέτο των 500-600 ευρώ αντί να ρίξουν λίγο την τιιμή του vita;;;;;.....ήθελα να ήξερα ποιος κατεβάζει τέτοιες ιδέες να του δώσω συγχαρητήρια.:bang:

psx3
02-10-2012, 20:00
Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να κάνει πάνω από €400... μόνο έτσι θα είναι ανταγωνιστικό με το Wii U.

Η τιμή του Vita είπαν θα πέσει το 2013.

SQP_GR
02-10-2012, 20:04
και τι να το παρεις το vita ν to κοιτας βγαλτε παιχνιδια ρε

Valkyre
02-10-2012, 20:06
^^ που εισαι εσυ βρε αδερφε; Χρονια και ζαμανια! :)

ps4
02-10-2012, 20:10
Ελα ντε λες και πεταχτηκε απο χρονομηχανη ειναι. Γεια σου spqgr. :)

SQP_GR
02-10-2012, 20:14
xaxaxax δικιο εχετε λογο οικονομικων χαναρχιζω τ αθλημα .

Dragonpaul
03-10-2012, 21:12
Εκτός από την τριλογία, ο πρώτος τίτλος της σειράς θα διατεθεί και αυτόνομα μέσω του PSN
Οι κάτοχοι Playstation 3 σύντομα θα έχουν τη δυνατότητα να απολαύσουν τον πρώτο τίτλο της σειράς Mass Effect και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να αγοράσουν το πακέτο Mass Effect Trilogy, καθώς, όπως ανακοίνωσε η Bioware, το παιχνίδι θα γίνει διαθέσιμο για download στο PSN ταυτόχρονα με την retail (http://www.gameover.gr/lexicon/Retail.91.html) κυκλοφορία της τριλογίας στα καταστήματα. Επιπλέον, η κάθε έκδοση του Mass Effect Trilogy θα περιέχει διαφορετικό DLC (http://www.gameover.gr/lexicon/DLC.38.html) περιεχόμενο αναλόγως την πλατφόρμα.
Αναλυτικά οι εκδόσεις για PC και Xbox 360 θα περιλαμβάνουν:
PC: To 1o Mass Effect θα περιέχει στο δίσκο τα DLC (http://www.gameover.gr/lexicon/DLC.38.html) Bring Down the Sky και Pinnacle Station. Στο Mass Effect 2, θα περιέχεται το Cerberus Network με τα DLC (http://www.gameover.gr/lexicon/DLC.38.html) Zaeed - The Price of Revenge, Firewalker Pack, Cerberus Assault Gear, Arc Projector heavy weapon και την αποστολή Normandy Crash site. Το Mass Effect 3, θα συνοδεύεται από το Online Pass δίνοντας στους παίκτες πρόσβαση στο co-op (http://www.gameover.gr/lexicon/Co-op.48.html) multiplayer (http://www.gameover.gr/lexicon/Multiplayer.84.html).
Xbox 360: Τα Bring Down the Sky και Pinnacle Station δεν θα περιέχονται στο Mass Effect ενώ τα Mass Effect 2 και 3 θα έρχονται μαζί με το Cerberus Network και το Online Pass αντίστοιχα.

To Mass Effect Trilogy θα κυκλοφορήσει στις 6 Νοεμβρίου για PC και Xbox 360 στις ΗΠΑ, προς $59.99. Σύντομα θα έχουμε περισσότερες πληροφορίες για την ημερομηνία κυκλοφορίας του πακέτου των τριών παιχνιδιών στο PS3, καθώς και για τα DLC (http://www.gameover.gr/lexicon/DLC.38.html) που θα περιέχει, ενώ φυσικά περιμένουμε την επίσημη επιβεβαίωση για την αγορά της Ευρώπης.

http://www.gameover.gr/news/%CE%9A%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF-Mass-Effect-%CF%83%CF%84%CE%BF-PS3.21387.html

hakoo
04-10-2012, 01:02
Oκ, αποσυρω το κραξιμο στην Bioware απο τη στιγμη που θα κυκλοφορησει στο psn και μαλιστα ταυτοχρονα με την retail. Αυτα ειναι καλα νεα για τους ps3 users :d055:

overclocker
04-10-2012, 05:34
^^^
Εγώ το επαναφέρω!
Mass Effect Trilogy χωρίς DLC... Τι σόι συλλογή είναι αν δεν περιέχει και όλα τα DLC;
Α ρε BioWare πως σε κατάντησε έτσι η EA...
Όπως λέει και το γνωστό άσμα...Για τα λεφτα τα κανεις ολα...

Valkyre
04-10-2012, 11:40
Παιδια πειτε ευχαριστω που ερχεται το ΜΕ1 στο PS3.... ναι συμφωνω οτι ειναι μλκια που δεν εχουν DLC αλλα εαν καποιο παιχνιδι δεν περιμενα με τιποτα να δω στο PS3 αυτο ηταν το ΜΕ1. Ξερω ειναι ξενερα, αλλα τουλαχιστον ολοκληρωνεται η τριλογια στο PS3 παιδια!

Leon_DiZ
04-10-2012, 11:59
Τα DLC ειναι σημαντικά ή ειναι έξτρα όπλα κτλ;

Valkyre
04-10-2012, 12:06
^^ Πολλα απο αυτα ειναι εξτρα οπλα αλλα καποια ειναι οντως σημαντικα.

Θα αναφερω εδω αυτα τα οποια θεωρω πιο σημαντικα απο αποψη ιστοριας.

ΜΕ1 - Κανενα DLC δεν ειναι ουσιαστικης σημασιας
ME2 - Ουσιαστικης σημασιας ειναι τα: Lair of the Shadow Broker και Αrrival που ειναι βασικα ο προλογος του ΜΕ3
ΜΕ3 - From Ashes (πολυ σημαντικο κατα την αποψη μου, και μονο οι διαλογοι με τον χαρακτηρα αυτον ειναι παρα πολυ σημαντικοι καθολη την διαρκεια του παιχνιδιου) , Leviathan ΥΨΙΣΤΗΣ σημασιας.

Ολα τα DLC του ΜΕ2 που ανεφερα, προτεινεται να παιχθουν μετα τον τερματισμο του παιχνιδιου αφου ετσι δενουν πιο καλα με το στορυ.

Για το ΜΕ3 το ιδανικο ειναι να παιξετε το from ashes ευθυς εξαρχης με την πρωτη ευκαιρια που θα παρουσιαστει, ωστε να εχετε τον χαρακτηρα μαζι σας σε ολο το υπολοιπο παιχνιδι και το Leviathan πριν την τελευταια αποστολη. Ειδικα το Leviathan επιβαλλεται για λογους συνοχης της ιστοριας να ειναι η τελευταια αποστολη πριν το final mission.

Ελπιζω να ημουν κατατοπιστικος!

Leon_DiZ
04-10-2012, 13:12
^^ Πολλα απο αυτα ειναι εξτρα οπλα αλλα καποια ειναι οντως σημαντικα.

Θα αναφερω εδω αυτα τα οποια θεωρω πιο σημαντικα απο αποψη ιστοριας.

ΜΕ1 - Κανενα DLC δεν ειναι ουσιαστικης σημασιας
ME2 - Ουσιαστικης σημασιας ειναι τα: Lair of the Shadow Broker και Αrrival που ειναι βασικα ο προλογος του ΜΕ3
ΜΕ3 - From Ashes (πολυ σημαντικο κατα την αποψη μου, και μονο οι διαλογοι με τον χαρακτηρα αυτον ειναι παρα πολυ σημαντικοι καθολη την διαρκεια του παιχνιδιου) , Leviathan ΥΨΙΣΤΗΣ σημασιας.

Ολα τα DLC του ΜΕ2 που ανεφερα, προτεινεται να παιχθουν μετα τον τερματισμο του παιχνιδιου αφου ετσι δενουν πιο καλα με το στορυ.

Για το ΜΕ3 το ιδανικο ειναι να παιξετε το from ashes ευθυς εξαρχης με την πρωτη ευκαιρια που θα παρουσιαστει, ωστε να εχετε τον χαρακτηρα μαζι σας σε ολο το υπολοιπο παιχνιδι και το Leviathan πριν την τελευταια αποστολη. Ειδικα το Leviathan επιβαλλεται για λογους συνοχης της ιστοριας να ειναι η τελευταια αποστολη πριν το final mission.

Ελπιζω να ημουν κατατοπιστικος!

Thanks! Θα το ψάξω και εγω αλλα ναι, ειναι κάπως ξενερα το όλο θέμα

Valkyre
04-10-2012, 13:17
Παντως για οποιον δεν εχει ξεκινησει την τριλογια και του αρεσουν τα sci fi σκηνικα, δεν πρεπει να χασει αυτο το επος παιδια. Ενταξει οκ εγω εχω εναν ερωτα με το συγκεκριμενο franchise και ισως χανω λιγους ποντους πληρους αντικειμενικοτητας, αλλα πραγματικα δεν νομιζω να απογοητευτει καποιος με μια τετοια αγορα ειδικα σε αυτο το πακετο.

Το ΜΕ1 ειναι ισως δυσκολο να εκτιμηθει στην εποχη μας, ειδικα απο gameplay αποψη αλλα εχει ενα τρομερο Θniverse και μια φοβερη ιστορια. Το gameplay βελτιωνεται δραματικα στο ΜΕ2 και σακομα περισσοτερο στο ΜΕ3.

stavros88
04-10-2012, 13:34
ωραια νεα για το Mass Effect που παντα μου αρεσε αλλα δεν μπορουσα να παιξω το 1ο.Μπραβο και στον Valkyre για τις πληροφοριες σιγουρα θα χρειαστουν!!

tsakali GR
04-10-2012, 15:09
^^ Πολλα απο αυτα ειναι εξτρα οπλα αλλα καποια ειναι οντως σημαντικα.

Θα αναφερω εδω αυτα τα οποια θεωρω πιο σημαντικα απο αποψη ιστοριας.

ΜΕ1 - Κανενα DLC δεν ειναι ουσιαστικης σημασιας
ME2 - Ουσιαστικης σημασιας ειναι τα: Lair of the Shadow Broker και Αrrival που ειναι βασικα ο προλογος του ΜΕ3
ΜΕ3 - From Ashes (πολυ σημαντικο κατα την αποψη μου, και μονο οι διαλογοι με τον χαρακτηρα αυτον ειναι παρα πολυ σημαντικοι καθολη την διαρκεια του παιχνιδιου) , Leviathan ΥΨΙΣΤΗΣ σημασιας.


Για το Mass Effect 1, το οποίο προτού πάρω το PS3 το είχα λιώσει στο Xbox, έχω μία ένσταση στο ότι το DLC Bring Down The Sky είναι αρκετά σημαντικό, καθώς περιείχε αρκετά στοιχεία για τη φυλή των Batarians που στο main game ήταν σχεδόν ανύπαρκτες οι πληροφορίες (για τους οποίους ουσιαστικά από το ME2 και μετά είχαμε πραγματικά πληροφόρηση από το game).

Θα είναι κρίμα να μην το έχει μέσα στο trilogy.

djpar
04-10-2012, 15:13
με τα λεφτα που λενε σκεφτομαι να το παρω...αλλα τα dlc...

Valkyre
04-10-2012, 15:19
Για το Mass Effect 1, το οποίο προτού πάρω το PS3 το είχα λιώσει στο Xbox, έχω μία ένσταση στο ότι το DLC Bring Down The Sky είναι αρκετά σημαντικό, καθώς περιείχε αρκετά στοιχεία για τη φυλή των Batarians που στο main game ήταν σχεδόν ανύπαρκτες οι πληροφορίες (για τους οποίους ουσιαστικά από το ME2 και μετά είχαμε πραγματικά πληροφόρηση από το game).

Θα είναι κρίμα να μην το έχει μέσα στο trilogy.

Αναφερομουν κυριως στα dlc εκεινα που ειναι ζωτικης σημασιας για το main arc του στορυ του παιχνιδιου. Το bring down the sky δεν ειναι τοσο σημαντικο απο αυτην την αποψη. Σαφως και ειναι κριμα να μην εχει ΟΛΑ τα DLC μεσα το παιχνιδι, ομως αν κατι πρεπει να λειπει και ο χρηστης να μην χασει καποιο ουσιαστικο κομματι της main ιστοριας, αυτα ειναι τα DLC Bring Down the Sky, Overlord, Kasumi παντα κατα την ταπεινη μου αποψη ετσι! :)

hakoo
04-10-2012, 16:14
Ειπα και παραπανω μπραβο τους που το βγαζουν standalone το ME1 αλλα θα συμφωνησω για τα dlc. Η λογικη του να προσφερεις μια τριλογια αυτη ειναι, οτι προσφερεις δλδ the whole package, the whole experience. Απο αυτη την αποψη ειναι fail να λειπουν τα dlc, ειδικα απο τη στιγμη που τα εχει δωσει ηδη δωρεαν στην ps3 εκδοση. Για το ΜΕ 3 ενταξει, το δικαιολογω γιατι το παιχνιδι ακομα βγαζει dlc οποτε θα ειναι σαν να ακυρωνει ενα προιον που ηδη βρισκεται στην αγορα. Αλλα για τα 1 και 2 δεν υπαρχει δικαιολογια, θα επρεπε να ειναι στο πακετο.

Valkyre
04-10-2012, 16:17
^^ Συμφωνω, και το περιεργο ειναι... γιατι στο PC ειναι included ενω στις κονσολες οχι?? WTF is this shit? Gaming racism??

enstikto
08-10-2012, 10:55
Sony is suing Kevin Butler (http://kotaku.com/5949607/sony-is-suing-kevin-butler)

Valkyre
08-10-2012, 11:35
Mεγαλο τρολ ο Μπατλερ λολ!! :D

tsakali GR
11-10-2012, 14:26
Έρχονται μεγάλες συλλογές από τη Rockstar.

http://media1.gameinformer.com/imagefeed/featured/rockstar/collection/Untitled-5.jpg

Μεγάλες συλλογές με τίτλους της ετοιμάζει η Rockstar. Αν και ακόμα δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση, η Rockstar Games Collection Edition 1 είναι ήδη διαθέσιμη σε κάποια καταστήματα για προπαραγγελία με ημερομηνία κυκλοφορίας την πρώτη ημέρα του Νοεμβρίου για Xbox 360 και PS3 στην τιμή των 59,99 δολαρίων.
Οι τίτλοι που θα περιλαμβάνονται είναι οι Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City, L.A. Noire, Midnight Club: Los Angeles Complete Edition και Red Dead Redemption.
Το "edition 1" στον τίτλο μάλλον δηλώνει πως υπάρχουν σχέδια και για επόμενες συλλογές. Περιμένουμε να τις δούμε.


Πηγή: authority.gr

djpar
11-10-2012, 14:38
κ αυτά σε ποσά DVD χωράνε...

Valkyre
11-10-2012, 14:41
^^ κατι μου λεει οτι θα τα κατεβαζεις.

Leon_DiZ
11-10-2012, 14:47
^^ κατι μου λεει οτι θα τα κατεβαζεις.

το οπισθοφυλλο γραφει Blu-ray Disc παντως

Valkyre
11-10-2012, 14:56
^^ Ειναι official ομως? Γιατι λενε οτι δεν εχουν καν επισημη ανακοινωση οποτε ισως ειναι fan made.

psx3
11-10-2012, 14:57
Blu-Ray dual layer disc στα 50GB χωράει πολύ πράμα... άσε που παιχνίδια σαν το RDR δεν είναι πολύ μεγάλα.

Τα posters του RDR/GTA θέλω να δω πως θα χωρέσουν μέσα στο case μαζί με τα manuals...

Valkyre
11-10-2012, 15:02
^^ To προβλημα δεν θα ειναι το release του PS3 πιο πολυ νομιζω ο Παρης το ελεγε για τα dvd στο 360.

muku
11-10-2012, 15:04
To έχω τσιμπήσει σίγουρα αφού δεν έχω παίξει κανένα από αυτά. Και ψηνόμουν για LA Noir και τα GTA Stories.

personGR
11-10-2012, 15:06
^^ To προβλημα δεν θα ειναι το release του PS3 πιο πολυ νομιζω ο Παρης το ελεγε για τα dvd στο 360.

Θα μπορούσε να χωρίσει τη συλλογή παιχνίδι/DVD, το θέμα είναι το LA Noire πιάνει από μόνο του 3 DVDs στο 360. Πιο πιθανό να δίνει coupons για το συγκεκριμένο, αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα τι θα κάνουν.

tsakali GR
11-10-2012, 20:53
^^ Ειναι official ομως? Γιατι λενε οτι δεν εχουν καν επισημη ανακοινωση οποτε ισως ειναι fan made.

To έχουν ανεβάσει και αρκετοί retailers με τιμή, άρα δεν παίζει να είναι μούφα.

http://www.g4tv.com/thefeed/blog/post/728723/rockstar-games-collection-outed-in-retailer-listings/

ilias78
12-10-2012, 18:20
Η Rockstar Games ανακοίνωσε ότι θα κυκλοφορήσει μια ανθολογία που θα περιέχει τους τέσσερις πιο επιτυχημένους τίτλους της για τα τελευταία χρόνια.
H συλλογή θα περιέχει τα Red Dead Redemption, Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City, LA Noire και το Midnight Club: Los Angeles Complete Edition. Η τιμή της Rockstar Games Collection: Edition One θα είναι στα 46.50 ευρώ και θα κυκλοφορήσει για το Xbox 360 και το PS3 ταυτόχρονα αλλά η ημερομηνία κυκλοφορίας παραμένει προς το παρόν άγνωστη, αν και οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο για αρχές Νοεμβρίου.
Πάντως, το ότι την ονομάζουν "Edition One" και το γεγονός ότι το Grand Theft Auto IV απουσιάζει από την Rockstar Games Collection, μας κάνει να σκεφτόμαστε ότι θα υπάρξουν κι άλλες συλλογές στην συνέχεια.


http://www.gameworld.gr/media/k2/items/cache/962303365432195c3b0c8596cd3dd960_XL.jpg

gameworld.gr


για οποιον δεν εχει κανεναν απο τους τιτλους, η τιμη ειναι πραγματικα απιστευτη.

Nek_Food
16-10-2012, 11:30
Εμένα γιατί μου φαίνεται ολίγον fail σαν συλλογή; Έχει το βασικό πακέτο από LA Noir & RDR χωρίς κάποιο DLC τους, έχει το Episodes από το GTAIV (το αντίθετο δηλαδή) και κλείνεις με το εντελώς άσχετο car racing game Midnight club. Θα μου πεις ουσιαστικά πλην του Max3 έχουν βάλει άπαντα σε έναν αχταρμά, οπότε πατώντας και στο τελευταίο σχόλιο μου, αναρωτιέμαι το δεύτερο πακέτο τί θα έχει, οπότε αν κρίνω τί έμεινε βλέπω RDR:Undead / GTAIV / Max3 και τέρμα; (Στο 360 έχει ακόμη το Bully και ένα tennis). Δεν με συγκινεί πολύ σαν πακέτο, καλύτερα να πάρει κάποιος τις συλλεκτικές εκδόσεις / complete editions των RDR / GTAIV / LA Voir χωριστά ακόμη και αν είναι τελικά να του στοιχίσουν λίγο παραπάνω.

muku
16-10-2012, 14:34
Εμένα γιατί μου φαίνεται ολίγον fail σαν συλλογή; Έχει το βασικό πακέτο από LA Noir & RDR χωρίς κάποιο DLC τους, έχει το Episodes από το GTAIV (το αντίθετο δηλαδή) και κλείνεις με το εντελώς άσχετο car racing game Midnight club. Θα μου πεις ουσιαστικά πλην του Max3 έχουν βάλει άπαντα σε έναν αχταρμά, οπότε πατώντας και στο τελευταίο σχόλιο μου, αναρωτιέμαι το δεύτερο πακέτο τί θα έχει, οπότε αν κρίνω τί έμεινε βλέπω RDR:Undead / GTAIV / Max3 και τέρμα; (Στο 360 έχει ακόμη το Bully και ένα tennis). Δεν με συγκινεί πολύ σαν πακέτο, καλύτερα να πάρει κάποιος τις συλλεκτικές εκδόσεις / complete editions των RDR / GTAIV / LA Voir χωριστά ακόμη και αν είναι τελικά να του στοιχίσουν λίγο παραπάνω.

Οι Complete Editions πόσο έχουν? Αυτό εδώ έχει την τιμή ενός game. Για εμένα πχ που δεν γουστάρω να πληρώνω dlcs αυτό εδώ μου φαίνεται θα συμφέρει τρελά. Εκτός αν οι Complete έχουν κανά 20άρι έκαστη.

Leon_DiZ
16-10-2012, 15:53
Οι Complete Editions πόσο έχουν? Αυτό εδώ έχει την τιμή ενός game. Για εμένα πχ που δεν γουστάρω να πληρώνω dlcs αυτό εδώ μου φαίνεται θα συμφέρει τρελά. Εκτός αν οι Complete έχουν κανά 20άρι έκαστη.

προχτες το Play την ειχε 13 λιρες την complete του LA Noire. την εχω δει και πιο κατω

muku
16-10-2012, 16:37
προχτες το Play την ειχε 13 λιρες την complete του LA Noire. την εχω δει και πιο κατω

Τότε παίζει να συμφέρει καλύτερα να τα πάρω ξεχωριστά, αφου το Midnight Club δεν με ψήνει και ιδιαίτερα :P