PDA

View Full Version : Μικρά νεα και rumors για PS3 all in one Thread



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17

Valkyre
10-06-2011, 15:58
^^Sly Cooper 4

hakoo
10-06-2011, 20:21
^^Nah, αφου το ign εγραφε


BREAKING NEWS: Tune in at 11PM PST. Get your first look at a classic franchise reborn. Hint: It was on the PSX. IGN.com τα sly στο ps2 πρωτοεμφανιστηκαν.
Η δεν το ανακοινωσαν τελικα η ελεγε ο,τινανανιες το IGN μεσα στον γενικο παροξυσμο πριν την e3.

Lefteris_X
10-06-2011, 21:04
όντως είχα σπάσει το κεφάλι μου να βρω ποιο θα είναι τελικά αυτό το ξεχασμένο franchise απο το PSX.......και όταν διάβασα περί Sly Cooper 4, λέω κάποιος μας δουλεύει, προφανώς το IGN τα έμπλεξε τα μπούτια του...α, ρε IGN και ούτε μια διόρθωση / αναφορά στο λάθος τους...

dimitrisasp
10-06-2011, 21:37
Βασικα το μονο franchise απο PS1 κατ εμε που χρηζει remake ειναι το Crash! Nα το παρει η ND παλι και να του αλλαξει τα φωτα!

Nerven
11-06-2011, 13:36
Πω το φαντάζεσται να το πάρει η ND και να φτιάξει καινούριο crash? πιστεύω θα κάνει τρελο πάταγο και ΤΡΕΛΕΣ πωλεισης! Γιατί ο κόσμος είναι εξοικιωμένος με το crash bandicoot. Εξάλλου είναι ένα απο τα πιο αγαπημένα μου και πολλών άλλον παιχνίδι του PS1 (ps2 δεν είχα)!

Ezio
11-06-2011, 13:43
Η Naughty Dog όμως έχει σαν τακτική να ασχολείται μόνο με ένα franchise ανά γενιά. Από πωλήσεις δεν ξέρω, γιατί ζούμε στη γενιά "Fuck yeah, I kicked your ass, πίου πίου, έκανα headshot, θέλω βία". Για να πω την αλήθεια, θα προτιμούσα η Naughty Dog να ασχοληθεί μόνο με ένα καινούργιο franchise στην επόμενη γενιά και να αφιερωθεί εντελώς σε αυτό, παρά να πιάσει κάποιο άλλο που έχει ασχοληθεί.

dimitrisasp
11-06-2011, 13:46
Eιχα παρει το πρωτο crash που κυκλοφορησε στο PS2 (δεν ειχα ιδεα απο εταιριες κλπ τοτε) το οποιο τοτε ειχε παψει να ειναι exclusive και ηταν της Siera αν δεν κανω λαθος. Καμια σχεση με τα 3 παλια καλα Crash. Απο κει αρχισε η κατρακυλα!

Ezio
11-06-2011, 13:48
Το crash bandicoot 3 (της ND) το είχα αγοράσει. Γαμάτο. Χιούμορ, είχε διάρκεια και δυσκολία.

gavros10
11-06-2011, 13:58
εγω εχω παρει ολα τα crash που εχει το psn για το ps3

dimitrisasp
11-06-2011, 14:01
Στο PSN δεν εχει το καλυτερο κατα τη γνωμη μου που ειναι το 2..

gavros10
11-06-2011, 14:18
το crash με τα καρτ ηταν φανταστικο στο ps1 και το ειχα τερματισει πολλες φορες
το 3 warped εχω παρει νομιζω το οποιο ηταν το αγαπημενο μου οπως και το bash το οποιο δεν υπαρχει στο psn.

Nerven
17-06-2011, 21:21
id: Οι next-gen κονσόλες θα έχουν δεκαπλάσια δύναμη από τις τωρινές

http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/06/horsepower-news-v2.jpg



Ο John Carmack της id, μιλάει πολύ τώρα τελευταία, και λέει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα. Αυτή τη φορά θέμα μας – τι άλλο; – η επόμενη γενιά συστημάτων οικιακής ψυχαγωγίας. Σύμφωνα (http://goo.gl/wqN9U) με τον Carmack, τα next-gen PlayStation και Xbox, θα είναι 10 φορές πιο δυνατά από τους προκατόχους τους, και θα βγουν σε περίπου δύο χρόνια. Μάλιστα, ο γνωστός δημιουργός πιστεύει ότι οι developers θα αργήσουν να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τις δυνατότητες των νέων συστημάτων περισσότερο από κάθε άλλη γενιά, ενώ θα είναι ακόμα πιο δύσκολο για τα παιχνίδια να ξεχωρίσουν από τον ανταγωνισμό. Ας ελπίσουμε ότι οι προβλέψεις του John Carmack για δεκαπλάσια δύναμη θα αποδειχθούν αληθείς. Θέλουμε κονσόλες-τέρατα!


@game20.gr


Γουστάρω!!! :yes::yes::yes:

Nerven
20-06-2011, 14:35
Sony: To Wii U δεν αποτελεί απειλή, το PS3 θα αντέξει τουλάχιστον 10 χρόνια


http://game20.gr/wp-content/uploads/2010/06/cat-fight-news-v2.jpg



Στη φετινή Ε3, και μετά από αυτή βέβαια, οι περισσότεροι μιλούν κυρίως για ένα πράγμα: το Wii U και το πρωτοποριακό χειριστήριό του. Η Sony όμως δεν πτοείται. Για τη Sony, το Wii U δεν αποτελεί απειλή και λόγο να βάλει μπρος το PS4 άμεσα. Η εταιρία, όπως κάνει τόσα χρόνια, τονίζει για άλλη μια φορά ότι το PS3 θα αντέξει τουλάχιστον 10 χρόνια (όπως το PS2 έχει φτάσει τα 11) και ευλογεί τα γένια της που το 2006 ρίσκαρε να κάνει μια τόσο μεγάλη επένδυση με την κονσόλα, και τώρα «της βγαίνει». «Ο ανταγωνισμός προσθέτει χαρακτηριστικά που ήδη υπάρχουν στο PS3», λέει ο Jack Tretton, αφεντικό της SCEA. Ντάξει, μην τρελαθούμε, δεν υπάρχει περίπτωση το PS3 να είναι η κύρια κονσόλα της εταιρίας για 10 χρόνια. Όσο για τη Nintendo, η Sony την… καλωσορίζει στο HD πάρτι! Είναι σωστή αυτή η νοοτροπία, ή μήπως η Sony υποτιμάει και πάλι τη Nintendo;

@game20.gr

Nerven
25-06-2011, 03:37
Φήμη-μπόμπα: Αποκάλυψη του PlayStation 4 το 2012


http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/06/ps3-news-v2-3.jpg


Από τις τρεις εταιρίες που βγάζουν κονσόλες, η Sony είναι αυτή που μέχρι τώρα δεν δείχνει να σκέφτεται καθόλου την επόμενη γενιά και συνεχίζει να επικεντρώνεται στο PS3. Αντίθετα, τόσο η Nintendo επίσημα με το Wii U, όσο και η Microsoft ανεπίσημα αλλά και με έμμεσα σημάδια όπως η ανακοίνωση νέας τριλογίας Halo, δείχνουν ότι έχουν το μυαλό τους στην επόμενη γενιά. Ε λοιπόν, το παζλ των φημών σχετικά με τις next-gen κονσόλες συμπληρώνεται, καθώς στον χορό (των φημών πάντα) πλέον μπαίνει και η Sony. Σύμφωνα με πηγές του σοβαρότατου IndustryGamers από κορυφαίο στούντιο, η Sony σκοπεύει να αποκαλύψει το PlayStation 4 κάποια στιγμή το 2012. Αν ισχύει αυτό, είναι προφανές πως η εταιρία αρχίζει να νιώθει την πίεση του ανταγωνισμού, ειδικά από τη στιγμή που ακούγεται ότι η Microsoft θα αποκαλύψει το νέο Xbox στην Ε3 2012. Φαντάζεστε το next-gen Xbox να τρελαίνει τους πάντες στην έκθεση, και η Sony να συνεχίζει να μιλάει για το PS3; Όσο καλά παιχνίδια/υπηρεσίες κι αν δείξει, θα έχει χάσει το παιχνίδι των εντυπώσεων, και το κυριότερο, το ενδιαφέρον των gamers. Όπως και να ‘χει, κρατάμε πισινή αφού πρόκειται για φήμη.

www.game20.gr

djpar
25-06-2011, 10:46
ναι ρε παιδια αν δουμε καποια πραγματα το 2012 θα βγει τελη του 2013 δλδ οκ λογικα πραγματα

Nerven
25-06-2011, 13:32
Εντάξει αν κανουν μια παρουσίαση στην E3 του 2012 και κυκλοφορηση 2013 δεν θα ήταν άσχημα δηλαδή να το έχουμε στα χέρια μας σε 2 χρόνια απο τώρα αλλα εγω πιστεύω και πάλι είναι λίγο νωρίς για νέας γενιάς consoles (αρε Nintendo αναψες φωτιές (WiiU)) αλλα σίγουρα και μετα την κυκλοφορία του ps4 το ps3 θα συνεχίζει να κυκλοφορεί παράλληλα με το PS4 εδω ακόμα πουλάει σαν τρελο το ps2 lol.

aris13
25-06-2011, 14:09
Αποχωρεί από τη Sega o Yu Suzuki (Shenmue, Virtual Fighter).

http://www.gamasutra.com/view/feature/6414/yu_suzuki_at_a_time_of_transition.php

chronohill
26-06-2011, 03:33
Rumor: New Fatal Frame Game In Development For The PS3?
http://thesilentchief.com/2011/06/25/rumor-new-fatal-frame-game-in-development-for-the-ps3/
Aυτο να δω και τπτ αλλο...θα αφησω τουτη τη ζωη ησυχος!συνδυασμος fatal frame και Move ειναι ολα τα λεφτα..!

Valkyre
27-06-2011, 14:05
Αποχωρεί από τη Sega o Yu Suzuki (Shenmue, Virtual Fighter).

http://www.gamasutra.com/view/feature/6414/yu_suzuki_at_a_time_of_transition.php

WOW...αυτο ειναι οπως και να εχει μεγαλη απωλεια για την Sega...ο ανθρωπος κυριολεκτικα αλλαξε την μορφη της εταιρειας. Βεβαια ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα...

Lefteris_X
27-06-2011, 14:14
πάει στα άγραφα το OutRun 3..........

και να φανταστείτε ότι απο το Hang-On, Enduro Racer, OutRun και Space Harrier, AfterBurner (1984-1987), έγινα οπαδός φανατικός της SEGA, χάρη στον Yu Suzuki. Shenmue και V. Fighter δεν έπαιζα ποτέ....αλλά ρε φούστη μου αυτές οι αδρεναλίνες που προσέφεραν οι παραπάνω τίτλοι (και άλλοι πολλοί που δεν γράφω λόγω χώρου), όπως και οι υδραυλικές καμπίνες τους που σε πήγαιναν πέρα-δώθε σαν σακί ακαριαία........ήταν όλα τα λεφτά....

κρίμα, αν και αναμενόμενο με την τροπή που έχουν πάρει τα σύγχρονα παιχνίδια (αδρεναλίνη = μπαμ-μπούμ).

FunkyCobra
27-06-2011, 17:09
το crash με τα καρτ ηταν φανταστικο στο ps1 και το ειχα τερματισει πολλες φορες
το 3 warped εχω παρει νομιζω το οποιο ηταν το αγαπημενο μου οπως και το bash το οποιο δεν υπαρχει στο psn.

nai re gmt,to bash 8a to agoraza aneta.pws k den to exoun sto psn? :/
k den fenetai na tous endiaferei na to valoun kiolas...

Nerven
28-06-2011, 01:44
O πιο τρελός μήνας στην ιστορία του gaming

http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/05/nuclear-explosion-news-v2.jpg


Mέσα Οκτωβρίου με Νοέμβριο, είναι παραδοσιακά η πιο υπερφορτωμένη με μεγάλες κυκλοφορίες εβδομάδα της χρονιάς. Όμως φέτος, αυτό που θα γίνει, μάλλον δεν έχει προηγούμενο. Ρίχνοντας μια ματιά στο πρόγραμμα κυκλοφοριών, αντιλαμβανόμαστε ότι μέσα σε ενάμισι μόλις μήνα, κυκλοφορούν σχεδόν όλα τα μεγαθήρια του 2011. Το πάρτι ξεκινάει στις 7 Οκτωβρίου με το Rage, το Dark Souls, και το Darkness 2. Συνέχεια μία εβδομάδα αργότερα, με τα Ace Combat: Assault Horizon και Forza 4. Στις 21 Οκτωβρίου έχουμε το πολυαναμενόμενο Batman: Arkham City και το Ratchet and Clank: All 4 One. Μόλις μέσα σε δύο εβδομάδες όλα αυτά. Πάρτε μια ανάσα, γιατί η συνέχεια είναι ακόμα πιο τρελή. Υπερπαιχνιδάρα Battlefield 3, συν Spider-Man: Edge of Time, στις 28 Οκτωβρίου. Μόλις τρεις μέρες μετά, Uncharted 3 την 1η Νοεμβρίου. Την επόμενη εβδομάδα ΄Γ Παγκόσμιος με το Modern Warfare 3 στις 8 Νοεμβρίου. Μόλις τρεις μέρες μετά το MW3, Εlder Scrolls V: Skyrim στις 11 Νοεμβρίου! Και τέσσερις μέρες μετά, στις 15 Νοεμβρίου η… πολλαπλή χαριστική βολή, με Assassin’s Creed: Revelations, Halo Anniversary, Saints Row: The Third και Need for Speed: The Run! Κι όλα αυτά, χωρίς καν να αναφέρω το Gears 3 που βγαίνει Σεπτέμβριο, και τίτλους όπως το Mario 3DS και Zelda: Skyward Sword που πιθανότατα θα προστεθούν στα παραπάνω. Θα ζήσουμε ιστορικές στιγμές. Μήπως να αρχίζατε να μαζεύετε χρήμα από τώρα;

www.game20.gr

WolfRathmA
28-06-2011, 04:11
^ Πια λεφτα; Ποσο κανει δηλαδη το uncharted 3; Τοσο ακριβο θα ειναι;

LOL

Valkyre
28-06-2011, 10:44
To oτι αναφερθηκε το spiderman σαν μεγαθηριο του gaming ειναι λιγο lol, αλλα οντως αυτοι οι μηνες ειναι θανατος και ισως μια καλη περιοδος να λες εχω μονο 1 κονσολα και οχι και τις 2 (ποσο μαλλον 3), αλλιως κινδυνευει και η κοινωνικη σου ζωη και η τσεπη.

Lefteris_X
28-06-2011, 11:11
πω πω!!! μεγαθήρια βρε παιδάκι μου! ειλικρινά λιποθύμησα λολ

αν σε κάποιον δεν αρέσουν τα shooter και τα RPG-οειδή, μόνο το Uncharted 3 αξίζει και το Ratchet 'n' Clank all 4 one, το οποίο καμία σχέση όμως με κλασσικό Ratchet, παιχνίδι για το Move είναι (και μάλιστα χάλι, αν κρίνω από το demo).

Κατά τ' άλλα μεγαθήρια...

(προσωπικά, θεωρούσα και θεωρώ το Assasin's Creed, λίαν βαρετό παιχνίδι καθώς δεν ασχολούμαι με τα story στα παιχνίδια και τρομερά "γνωστό" στο gameplay, όπως τα περισσότερα sandbox games, με εξαίρεση φυσικά τα GTA. Μάλιστα αρκετοί συμφωνούν μαζί μου περί As. Creed απορώντας γιατί αρέσει σε τόσους, τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά)

Αυτό που έχω να πώ είναι ότι περνάμε την πιο "διφορούμενη" περίοδο στην ιστορία των vgames. Αρκετοί γουστάρουν μπαμ-μπουμ, αρκετοί όχι. Αντίστοιχα αρκετοί αρέσκονται σε RPG, επίσης όμως αρκετοί δεν τους αρέσουν. Σε επίσης αρκετούς αρέσουν τα PSN "περίεργα", πλάτφορμ, παζλ, simple-old-school shooters, ενώ αρκετοί χρήστες δεν έχουν ΚΑΝ αγοράσει ποτέ κανέναν τίτλο (δεν εννοώ χάρτες και DLC) απο το Store.

Με τις παραπάνω ανόμοιες ομάδες gamer (αναφερόμενος μόνο για τους χρήστες PS3) μπορώ να πω ότι "ο πιο τρελός μήνας στην ιστορία του gaming" είναι απο τους πιο άσχετους που έχω διαβάσει ποτέ. Να βράσω την αρθρογραφία :D (άποψή μου φυσικά, οπότε ας μην αρχίσουμε τις αντιπαραθέσεις please, χώρια που θα αγνοηθούν δηλαδή γιατί δεν υπάρχει διάθεση για flaming)


ΥΓ: Το Spider-Man δεν συμπεριλαμβάνω στους τίτλους "μεγαθήρια" δεν νομίζω ότι χρειάζεται και ο λόγος, ο Valkyre με κάλυψε. Επίσης, το τονίζω: αναφέρομαι μόνο σε PS3 χρήστες, ειδάλλως κατ' εμέ, δύο είναι οι τίτλοι μεγαθήρια, ο ένας είναι το Uncharted 3 και ο άλλος το Mario 3DS (χωρίς πλάκα, έχω πεθυμήσει ένα άρτιο και σωστό platform)

Ήθελα να ξερα: γιατί δεν επαναφέρουν με ένα σούπερ πλατφορμ, τίγκα παζλ, δράση, Bosses και hidden πραματάκια, τον......Pitfall Harry? Του είχαν κάνει μια "ήπια" επαναφορά (ήπια= χωρίς τυμπανοκρουσίες media) στο PS2, ήταν ένα αξιοπρεπέστατο platform, με αρκετό χιούμορ, που θύμιζε πολύ Nintendo.

PDS
28-06-2011, 11:16
το Ratchet 'n' Clank all 4 one, το οποίο καμία σχέση όμως με κλασσικό Ratchet, παιχνίδι για το Move είναι (και μάλιστα χάλι, αν κρίνω από το demo).

Noμιζω οτι το μπερδευεις με το οντως χάλι ''move heroes'' ή καπως ετσι:p

enstikto
28-06-2011, 11:37
Ο κύριος του game20 ξέχασε να αναφέρει και μερικά HD collections που βγαίνουν αυτούς τους μήνες....
Σεπτέμβρης - Ico & Shadow of the Colossus (2 games)
Οκτώβρης - Silent Hill Collection (2 games νομίζω περιλαμβάνει)
Νοέμβριος - Gow PSP Collection (2) ΚΑΙ MGS Collection.... (3)
Ως εδώ μόνο με τα collections έχουμε 9 games!!!!
Πάμε τώρα στους κανονικούς retail τίτλους...
Προσωπικά με ενδιαφέρουν: Rage, Dark Souls, Batman:Arkham City, BF3, Spiderman, Uncharted 3, MW3, Skyrim, ACR, και ίσως Saints Row και RnC Move
Total: 20 Games ΜΟΛΙΣ!

Σε Bold αυτά που είναι day 1 buys κατα τη γνώμη μου. Total: 12.

Νομίζω η κοινωνική ζωή μας αλλά και η τσέπη κινδυνεύουν και με την μία κονσόλα μόνο... :(

Nerven
28-06-2011, 11:41
Φήμη: Αποκάλυψη του νέου Xbox στην Ε3 2012, υπό ανάπτυξη από το 2006

http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/06/xbox-power-logo-news-v2.jpg


Είναι προφανές πως, όσο περνάει ο καιρός, η φημολογία για τα συστήματα της επόμενης γενιάς θα εντείνεται, είτε μας αρέσει, είτε όχι. Ειδικά για το νέο Xbox, πλέον η κατάσταση αρχίζει και θυμίζει την παροιμία «όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει φωτιά». Αυτό το λέω γιατί, η φήμη που θέλει την Microsoft να αποκαλύπτει τον διάδοχο του Xbox 360 στην Ε3 2012, επανέρχεται. Μάλιστα, αυτή τη φορά συνοδεύεται από μία ακόμα ενδιαφέρουσα – ανεπιβεβαίωτη φυσικά – πληροφορία: το νέο Xbox σχεδιάζεται από το 2006. Χμμμ… Παρόλο που η αποκάλυψη της κονσόλας στην Ε3 2012 φαντάζει πιθανή, μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι η Microsoft σχεδιάζει τον διάδοχο του 360 εδώ και πέντε χρόνια. Όπως και να ‘χει, η επόμενη γενιά σιγά σιγά πλησιάζει. Μόλις πριν λίγες μέρες, κυκλοφόρησε και η πρώτη φήμη για το PlayStation 4, σύμφωνα με την οποία το νέο PlayStation θα αποκαλυφθεί εντός του 2012.


www.game20.gr


Λίγο άκυρο μου ακούγεται ότι είναι εδω και 5 χρόνια υπό ανάπτυξη.

Valkyre
28-06-2011, 11:51
ναι σιγα μην το αναπτυσσουν και απο το 1996....οχι λιγο ακυρο οπως λες φιλε ... φουλ ακυρο...

λολ 2006... ναι 6 χρονια το παλευουν, φαινεται εβγαλαν το 360 και αποφασισαν οτι τελικα δεν τους αρεσει...... δηλαδη το 2006 με πιο σκεπτικο ξεκινησαν να το φτιαχνουν? Με τι κριτηρια? Με τι hardware? Τι R&D κανεις για μια κονσολα που επροκειτο να εμφανιστει μιση δεκαετια μετα τουλαχιστον?? Πως ακριβως την σχεδιαζεις οταν σκοπευεις να την κυκλοφορησεις μετα απο 6 χρονια? Αφου δεν εχεις ιδεα τι hardware θα κυκλοφορει τοτε και με τι κοστος παραγωγης...δεν εχεις ιδεα πως θα ειναι καν η αγορα (πιστευει κανεις οτι θα ειχε βγει το Kinect αν δεν ηταν το Wii??) , δεν εχεις ιδεα ποσο καλα θα τα παει η κονσολα που μολις εβγαλες στην αγορα...(το 360 βγηκε το 2006 αν δεν κανω λαθος).

Δηλαδη οτι ναναι...υπαρχουν οι φημες που στηριζονται σε μια λογικη και μπορεις να τις δεχτεις και υπαρχει η απολυτα καθυστερημενη φημη, που εχουμε εδω μπροστα μας.

ΥΓ: Δεν λεω οτι δεν σχεδιαζεται ο διαδοχος του 360, λεω οτι ειναι παντελως κουφο να λεει καποιος οτι βρισκεται υπο αναπτυξη απο το 2006...αυτα δεν πρεπει να γραφονται καν!

Lefteris_X
28-06-2011, 11:52
@PDS (ναι, α γειά σου, το μπέρδεψα και σε 1000-ευχαριστώ που με ξε-μπέρδεψες, γιατί θα πάω να το πάρω με την μια!)

Επίσης, το κολέξιον με το ICO θα το τιμήσω, περί MGS δεν νομίζω γιατί τα έχω χιλιοπαίξει PSX και PS2. Δεν αντέχω άλλο φιλόσοφο-στρατιώτη (ακόμα να παίξω το MGS4 παρόλο που το αγόρασα Day 1).

Όσο περί Xbox 3 ή 720 ή όπως το πουν, όντως από το 2006 το "προσπαθεί" η MS.

Λέω ότι το "προσπαθεί" γιατί τα αρχικά σχέδια (που είχαν φτάσει σε κάποιο σεβαστό βαθμό ανάπτυξης) ναυάγησαν και άρχισαν απο την αρχή.

Τα πρώτα σχέδια αφορούσαν ένα μηχάνημα Xbox2.5 στην ουσία = ένα Xbox360 με ολόιδια τεχνοτροπία και αρχιτεκτονική, αλλά με αναβαθμισμένα specs, ώστε να τρέχει όλα τα παιχνίδια του Xbox360, σε ανώτερη ανάλυση και με "καρφωμένα" 60fps. Το πλάνο ήταν όλα τα παιχνίδια του 2010 (όταν το σκέπτονταν το 2006-2008) να τρέχουν κάπως "σερνόμενα" στο Xbox360, ώστε να στρώσουν το "χαλί" για την επόμενη κονσόλα (την "2.5"), στην οποία θα έτρεχαν "νερό" (60fps) και επίσης σταθερά στα 1080p.

Τελικά κατάλαβαν ότι μλκ θα έκαναν, οπότε επέστρεψαν στο σχεδιαστήριο.......και ο Θεός ξέρει τι θα ανακοινώσουν (προφανώς το ουσιαστικό Xbox 3). Ίδωμεν.


Και κάτι για άααααααααλλη μια φορα: μην σπεύδετε να πείτε την άποψή σας με ΤΟΣΟ σθένος, χωρίς να έχετε παρακολουθήσει τι γινόταν στις εταιρείες τα προηγούμενα χρόνια (χρόνια και δεκαετίες). Προσοχή: δεν λέω μην λέτε τις απόψεις σας, αλλά σε περίπτωση που δεν έχετε στενή παρακολούθηση των τεκταινομένων, τότε ας είστε κάπως πιο επιφυλακτικοί στην έκφραση και όχι τόσο "σίγουροι". Για την ιστορία και μόνο το PSX ξεκίνησε το 1989 και βγήκε το 1994 Χριστούγεννα, το PS2 ξεκίνησε το 1995 και βγήκε 2000, το PS3 ξεκίνησε το 2001 και βγήκε το 2006. Αντίστοιχα το NES ξεκίνησε το 1980 και βγήκε το 1985, επίσης το 1986 ξεκίνησε το SNES και βγήκε το 1991 (με τσιπ ήχου σχεδιασμένο απο τον Ken Kutaragi, ο πατέρας του PSX). Εν ολίγοις, σχεδόν όλα τα μηχανήματα (με εξαίρεση κάποιες υπερ-αποτυχημένες προσπάθειες της SEGA USA όπως το Saturn / DreamCast), έχουν περίοδο ανάπτυξης τα 5 χρόνια. Κυριολεκτώ: 5 χρόνια. Ας μην επεκταθούμε, δεν είναι του παρόντος θρεντ. Όποιος θέλει το παίρνει και το δέχεται ως έχει: 5 χρόνια ή απλά δεν το "δέχεται" επειδή δεν του αρέσει (άγνωστος ο λόγος) ή θέλει και αποδείξεις κιόλας (να τον πάμε στα εργαστήρια ή να του παραθέσουμε ένα κατεβατό απο λινκ του 1985, λολ δεν υπάρχουν, ή του 1990, λολ πάλι όχι, ή του 1995, πάλι όχι...του 2001 για το PS3 πάντως υπάρχουν, ας τα βρει μόνος του :D)

Valkyre
28-06-2011, 11:58
^^ Αρα, στην ουσια, αυτο που θα παρουσιασουν (αν το παρουσιασουν) το 2012 δεν βρισκεται υπο αναπτυξη απο το 2006. Αλλο πραγμα ανεπτυσσαν το 2006, οπως λες τα εκαναν σκατα, το παρατησαν (δεν ξερουμε ποτε) και αρχισαν να ανπτυσσουν τον διαδοχο σε μεταγενεστερη ημερομηνια.

ΥΓ: Εν τω μεταξυ πιο καθυστερημενο πραγμα απο το να εβγαζαν αυτο που περιεγραψες νομιζω δεν υπαρχει... μιλαμε οτι θα βιαζαν τον ορισμο της κονσολας κανονικοτατα...

PDS
28-06-2011, 12:01
Ενταξει λογικο ειναι να ασχολουνται αμεσως με τις επομενες κονσολες.Δεν λεω οτι θα εχουν αποφασισει τι hardware θα επιλεξουν,αλλα πιστευω οτι θα υπαρχει μια ομαδα που θα εχει να κανει με το επομενο harware,γιατι οχι απο το 2006..
Λογικα και η sony το ιδιο θα εκανε.

Nerven
28-06-2011, 12:02
Έτσι είναι. Αν ολα αυτα αληθεύουν θα έχουμε μια απο της πιο δυνατές E3 ever το 2012 αν σκάσουν μύτη ps4 και xbox 720 όπως ακούγεται εκτεταμένα.

Lefteris_X
28-06-2011, 12:18
Δημήτρη, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο σε αυτό που λές "ΥΓ: Εν τω μεταξυ πιο καθυστερημενο πραγμα απο το να εβγαζαν αυτο που περιεγραψες νομιζω δεν υπαρχει... μιλαμε οτι θα βιαζαν τον ορισμο της κονσολας κανονικοτατα..."

όντως ίσως να το κατάλαβαν και για αυτό να το παράτησαν, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι η MS δεν έχει ιδέα απο σχεδιασμό hardware (οι περισσότεροι που κλήθηκαν να σχεδιάσουν την πλακέτα του Xbox 1 και Xbox360 ήταν εξωτερικοί συνεργάτες της MS, με προσωρινά συμβόλαια, καθώς κανείς δεν ήθελε να γίνει μόνιμος υπάλληλος της MS και μόλις έδωσαν λίγα απο τα φώτα τους, τα βρόντηξαν κ έφυγαν απο το Xbox Division, λόγω έλλειψης οράματος και υλοποίησης στο hardware).

Έτσι ελπίζω να διαφαίνεται, το πραγματικό πρόσωπο της MS, που είναι μια καθαρά software (του κώλου κιόλας κατά την αυστηρά προσωπική μου άποψη) εταιρεία για PC (παλιά και πρόσφατα ήταν και για Mac), ποτέ μα ποτέ δεν είχε ιδέα για hardware.

Άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που προσπαθεί να φτιάξει hardware:

το 1992 πλησίασε την SEGA για συνεργασία για κονσόλα. Πήρε άκυρο, το μοναδικό που την άφησε η SEGA την MS ήταν να προσφέρει προγραμματιστικό περιβάλλον πάνω σε Windows CE για το Saturn (και που όλοι οι προγραμματιστές έγραψαν στα @@ τους).

το 1994 πλησίασε την 3DO για να βγάλουν το M2. Η 3DO την έχεσε κανονικά την MS.

το 1996 ξαναπλησίασε την SEGA, για νέα συνεργασία/κονσόλα, πάλι πήρε τα @@ της SEGA, το μοναδικό που την άφησε ήταν να προσφέρει εναλλακτικό περιβάλλον ανάπτυξης πάνω σε Windows 98 CE embedded για το DreamCast (και που σχεδόν όλοι το έγραψαν στα @@ τους, πλήν της ίδιας της SEGA, που εξέδωσε πάνω σε αυτό το πρώτο Sonic-φόλα τεχνικά για το DreamCast, όπως και το φόλα-τεχνικά-που-στενοχώρησε-τους-πάντες SEGA Rally 2).

το 1999 πλησίασε για πρώτη φορά τη Nintendo για κοινή κονσόλα, και πήρε για άλλη μια φορά τα @@ μου. Όμως αυτή τη φορά η MS είπε να πιέσει πολύ αλλά και να πιέσει "ανοιχτά", λέγοντάς το σε όλο τον κόσμο (όποιος ήταν χωμένος τότε στον PC-κόσμο, λογικό να τα έχει προσπεράσει όλα αυτά, ή αν ήταν μικρός), μέσω των διαφόρων δημ/γραφικών site. Τελικά η πίεση έφτασε σε τέτοιο βαθμό που ανοιχτά τότε είχε δηλώσει η MS, πως διαθέτει ακόμα και 12 δισ. δολάρια για την αγορά της Nintendo. Έτσι ξεσηκώθηκε το σύμπαν (όλοι οι gamer, όλοι οι μέτοχοι της Nintendo, δεκάδες site). Η MS όμως το τράβηξε τόσο πολύ που κανείς δεν ήθελε να αγοράσει τη Nin, που έφτασε στα άκρα: θα την αγοράσω με εχθρική εξαγορά (hostile takeover) μεσω του χρηματιστηρίου......... ακόμη μέχρι και ο τότε πρόεδρος της Nintendo, είχε δηλώσει πως θα δώσει όλη την περιουσία του (κάτι δισ. δολάρια), αγοράζοντας μετοχές της εταιρείας ώστε να μην αγοραστεί η Nintendo ποτέ απο την MS.

Και αφού πήρε τα @@ μου από όλους επί 15 περίπου χρόνια (απο την πρώτη προσπάθεια για κονσόλα με τη Sony, το λεγόμενο Sony MSX = Sony MicroSoft eXperiment και το επίσης αποτυχημένο MSX 2)......αποφάσισε να πάρει τα σχέδια ενός πάμφθηνου PC με Intel Celeron στα 700MHz και με μια GPU nVIDIA του κώλου και να το ονομάσει κονσόλα Xbox.

Τα υπόλοιπα τα γνωρίζετε.

djpar
28-06-2011, 12:21
1) Στην μεγαλη γαματη λιστα το Resistance 3 που ειναι?...ΜΑ ΤΙ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΤΟ SPIDERMAN ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ :P

2) Ρε παιδια το 2006 ειχαν 15πυρηνο xbox αλλα λεγανε να μην το φτιαξουν! Ενταξει βγηκαν φημες για την Sony βγηκαν και για την MS λογικο ηταν το θεμα ειναι να δουμε τι θα εχουν και αν θα αξιζουν

Valkyre
28-06-2011, 12:24
Και κάτι για άααααααααλλη μια φορα: μην σπεύδετε να πείτε την άποψή σας με ΤΟΣΟ σθένος, χωρίς να έχετε παρακολουθήσει τι γινόταν στις εταιρείες τα προηγούμενα χρόνια (χρόνια και δεκαετίες). Προσοχή: δεν λέω μην λέτε τις απόψεις σας, αλλά σε περίπτωση που δεν έχετε στενή παρακολούθηση των τεκταινομένων, τότε ας είστε κάπως πιο επιφυλακτικοί στην έκφραση και όχι τόσο "σίγουροι". Για την ιστορία και μόνο το PSX ξεκίνησε το 1989 και βγήκε το 1994 Χριστούγεννα, το PS2 ξεκίνησε το 1995 και βγήκε 2000, το PS3 ξεκίνησε το 2001 και βγήκε το 2006. Αντίστοιχα το NES ξεκίνησε το 1980 και βγήκε το 1985, επίσης το 1986 ξεκίνησε το SNES και βγήκε το 1991 (με τσιπ ήχου σχεδιασμένο απο τον Ken Kutaragi, ο πατέρας του PSX). Εν ολίγοις, σχεδόν όλα τα μηχανήματα (με εξαίρεση κάποιες υπερ-αποτυχημένες προσπάθειες της SEGA USA όπως το Saturn / DreamCast), έχουν περίοδο ανάπτυξης τα 5 χρόνια. Κυριολεκτώ: 5 χρόνια. Ας μην επεκταθούμε, δεν είναι του παρόντος θρεντ. Όποιος θέλει το παίρνει και το δέχεται ως έχει: 5 χρόνια ή απλά δεν το "δέχεται" επειδή δεν του αρέσει (άγνωστος ο λόγος) ή θέλει και αποδείξεις κιόλας (να τον πάμε στα εργαστήρια ή να του παραθέσουμε ένα κατεβατό απο λινκ του 1985, λολ δεν υπάρχουν, ή του 1990, λολ πάλι όχι, ή του 1995, πάλι όχι...του 2001 για το PS3 πάντως υπάρχουν, ας τα βρει μόνος του :D)

Λευτερη ειλικρινα μερικες φορες δεν σε καταλαβαινω. Εισαι αρθρογραφος. Ειναι η δουλεια σου να χειριζεσαι τον λογο καλυτερα απο τον μεσο ορο. Απορρω λοιπον για ποιον λογο γραφεις με τετοιο τροπο σε αυτο εδω το ποστ γιατι ειμαι σιγουρος οτι το bold Κομματι ανετα μπορει να θεωρηθει προσβλητικο για καποιον, ποσο μαλλον οταν αυτος ο καποιος αφηνεις υπονοουμενο (και δεν το λες ευθεως) οτι ειμαι εγω.

Ναι Λευτερη θελω αποδειξεις. Οχι επειδη δεν σε πιστευω ή σε αμφισβητω απαραιτητα. Και απο το προηγουμενο μου μηνυμα βλεπεις οτι σε ακουω και συμφωνω αλλα γιατι αυτο το bold? Ξερω οτι γνωριζεις περισσοτερα, θελω ομως και αποδειξεις, γιατι ετσι εχω μαθει. Αλλιως αν πιστευα τον οποιονδηποτε χωρις κανενα στοιχειο επειδη αυτος ο οποιοσδηποτε εχει καλυτερες γνωσεις απο εμενα σε συγκεκριμενους τομεις (βαλε εναν δικηγορο για παραδειγμα) τοτε ειμαι κυριολεκτικα ερμαιος. Οπως λοιπον οταν ενας δικηγορος θα με συμβουλεψει νομικα επειδη ξερει καλυτερα, εγω δεν ειμαι σιγουρος και φυσικα θα διασταυρωσω αν αυτα που μου λεει ισχυουν. Ετσι κι εδω εσυ μπορει να ξερεις περισσοτερα αλλα οχι να εκφραζεσαι απαξιωτικα οτι επειδη εγω δεν ξερω θα επρεπε να κανω... τουμπεκι (?) και να δεχθω αυτο που λες χωρις να χρειαζεται να μου το αποδειξεις? Δεν θελω ουτε να με παρεις χερακι, ουτε να με πας φροντιστηριο, ουτε να γραψεις ενα κατεβατο κειμενο προσπαθωντας να μου κανεις ιστορικη αναλυση. Θελω αν σου ειναι ευκολο να μου δωσεις κατι (link, βιβλιογραφια οτιδηποτε) που θα με οδηγησει στο να το ψαξω μονος μου.

Ουτε να σε βαλω σε κοπο ουτε τιποτα. Θεωρω το bold κομματι σου αρκετα απαξιωτικο και ακριβως επειδη εισαι αρθρογραφος, νομιζω οτι αν το διαβασεις ως τριτος και αν ησουν εσυ ο αποδεκτης ενος τετοιου μηνυματος οτι δεν θα το επαρνες ελαφρα τη καρδια.

Μπορει να ειμαι χαμηλου επιπεδου γνωστης τεχνικων πληροφοριων/γνωσεων και ιστοριας πανω στο συγκεκριμενο θεμα, ομως δεν ειμαι επιπεδου δαπεδου για να με προσβαλλει/μειωνει καποιος με αυτον τον τροπο, ποσο μαλλον οταν εχω δειξει οτι ακουω την γνωμη σου, διαβαζω αυτα που λες και στις περισσοτερες περιπτωσεις συμφωνω, οπως εκανα αλλωστε και στο προηγουμενο μηνυμα μου. Μπορει να μην σπουδασα αυτο το αντικειμενο, σπουδασα αλλο και οταν συνανταω καποιον που δεν εχει τις αναλογες γνωσεις με εμενα στο αντικειμενο μου, δεν τον αντιμετωπιζω με το σκεπτικο "ή ακους αυτο που σου λεω ή πανε ψαξτο μονος σου ή θα διατυπωνεις την γνωμη σου ετσι κι οχι αλλιως".

Κοντολογοις ελπιζω να καταλαβαινεις οτι θα μπορουσες να πεις αυτο που ηθελες να πεις με ωραιοτερο/καλαισθητο τροπο και οχι με υπονοωντας διαφορα.

Με φουλ φιλικη διαθεση (το εννοω), αλλα εμφανως ενοχλημενος απο τον τροπο αντιμετωπισης.

Lefteris_X
28-06-2011, 12:44
βρε γμτ! το έχω πει 1.000.000 φορές; όταν θέλω να πω κάτι για κάποιον δεν το λέω πλαγίως αλλά ευθέως, συνεπώς λέω και το όνομά του.

Επίσης, εδώ (πάλι το έχω ξαναπεί) δεν αρθρογραφώ! γράφω μερικές γραμμές, ούτε τις ραφινάρω, ούτε τις "προσέχω" ιδιαίτερα. Έχω ζητήσει πολλές φορές μάλιστα συγνώμη επειδή γίνεται παρεξηγήσιμο το κείμενό μου, αλλά προφανώς είσαι εύθικτος (στο έχω ξαναπεί άλλωστε, ότι εκφράζομαι περιεκτικότερα σε κατ ιδίαν συζητήσεις, και σε τέτοιες πιστεύω και πιστεύεις όπως έχεις δηλώσει, ότι θα συμφωνούσαμε περισσότερο).

Άρα όταν γράφω κάτι, ότι και αν είναι αυτό, δεν το γράφω για "εκπαίδευση" που απαιτεί και πηγές, ώστε ο "μαθητής / ενδιαφερόμενος" να της αναζητήσει και να διαβάσει περαιτέρω. Απλά γράφω, ότι ξέρω, όποιος θέλει (και εδώ εννοώ και εσένα Δημητρό) θέλει και το δέχεται (επειδή με εμπιστεύεται και τίποτα άλλο) ή δεν το δέχεται και το γράφει ή το ψάχνει μόνος του.

Άλλωστε κάπως έτσι με έκαναν να ψαχτώ και οι μεγαλύτεροι ηλικιακά παλαιότερα, συνεπώς είμαι αυτής της σχολής. Θυμάμαι ρωτούσα: τι είναι το data bus? και έπαιρνα απάντηση: είναι ένας δίαυλος διαμεταγωγής / ροής δεδομένων μεταξύ των κεντρικών CPU και custom chips, που ενδέχεται να έχει και MMU ή να μην έχει, ενώ επίσης μπορεί να έχει διάφορο εύρος bit"..............και τι είναι MMU, εύρος bit ρε παιδιά;

Απάντηση: καταρχήν ξέχνα το "παιδιά". Εν συνεχεία, ψάξου μόνος σου για τους όρους που εσένα ενδιαφέρουν και ξαναέλα να το συζητήσουμε άνετα, αλλά με την προυπόθεση να έχεις μάθει.

Ε, το επόμενο Σάββατο που ανέβαινα Αθήνα, είχα ψάξει και μάθει, συνεπώς εκτιμούσαν την προσπάθεια και άνοιγαν την "κάνουλα" της γνώσης.....παραπέμποντάς με σε ακόμα περισσότερη έρευνα και αναζήτηση γνώσης.

Ε, κάτι τέτοιο (προσπαθώ) να πετύχω κι εδώ, μόνο που προφανώς έχουν αλλάξει οι διαθέσεις και ορέξεις για αναζήτηση (βέβαια, τότε δεν είμασταν gamer τα άτομα, αλλά πωρωμένοι με τεχνολογία, συνεπώς arcade, home computers και consoles ήταν τα σημεία επικέντρωσης τεχνολογικά).


ΥΓ: Δημητρό, και πάλι σόρρυ βρε άνθρωπε, δεν σε είχα στόχο, ούτε ήθελα να σε "πικάρω" έστω και άθελά μου. Το μοναδικό που θέλω μόνο σε εσένα να επιστήσω την προσοχή, επειδή γράφεις κάθε μέρα άπειρα ποστ = αρκετοί χρήστες έχουν οικειοποιηθεί με το όνομά σου = δίνουν βάση σε αυτά που λες, είναι ότι μείωσε (αφού παραδέχεσαι ότι δεν είναι το ατού σου οι τεχνικές γνώσεις) το σθένος των απόψεών σου επί των τεχνικών θεμάτων. Όχι γιατί δεν πρέπει να λες την άποψή σου, αλλά γιατί δίνουν βάση αρκετοί συνφορουμίτες στα λεχθέντα σου. Ποστ δικά σου, πολύ μεγάλα, για διάφορα παιχνίδια και το στόρυ τους (πχ MGS4, Mass Effect 2 ανάμεσα σε άλλα), δεν έχω ποτέ κάνει σχόλιο για το σθένος και τα μεγέθη, γιατί είναι περί gameplay και στόρυ. Αλλά θεωρώ (αν θες γράψε με δεν πειράζει για εσένα το λέω), ότι στα τεχνικά, αν δεν είσαι 100% σίγουροι για τις γνώσεις ή για την πληροφόρηση που έχεις, τότε γράφε με πολύ (πάρα πολύ) λιγότερο σθένος και σιγουριά. Τώρα απο εκεί και πέρα κάνε ότι θες, απλά ρε γμτ, ξαναλέω ότι πολλοί σε παρακολουθούν, τους "παίρνεις στον λαιμό σου" λόγω σθένους! Πάντως μεταξύ μας (απο μεριάς μου) Δημητρό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα / θέμα, yes? (συγκρατώ το φιλικό ύφος που εκφράστηκες και ειλικρινά έχω αντίστοιχο και λίαν εύθυμο!)

ΥΓ: Αν και δεν το συνηθίζω, θα κάνω μια εξαίρεση παρόλο που δεν μου ήταν εύκολο να βρω το λινκ στα χιλιάδες που έχω (και αρκετά είναι dead, μόνο μέσω του Internet Wayback Machine βρίσκονται και "αν" πάλι): http://www.guardian.co.uk/technology/2008/nov/13/xbox-truth εδώ μπορείτε να μάθετε ΜΕΡΙΚΑ απο τα στοιχεία του hardware σκανδάλου που ονομάστηκε Xbox360. μερικά όμως ε; :D

Valkyre
28-06-2011, 12:56
^^ Συμφωνοι Λευτερη, αλλα ειμαι 31 χρονων και δουλευω 10-12 ωρες την ημερα... δεν εχω τον χρονο ή το κουραγιο να αναλυσω/σπουδασω ενα νεο αντικειμενο, το οποιο παρεπιπτοντως το αντιμετωπιζω απλα ως χομπυ, στον βαθμο της ενημερωσης και της απολαυσης. Δεν το αντιμετωπιζω δηλαδη επιστημονικα γιατι δεν εχω τον χρονο ουτε και την διαθεση να ειμαι ειλικρινεις. Θελω να μαθω, οχι ομως να σπουδασω.Εχει διαφορα το ενα με το αλλο. Μπορω ας πουμε να ξερω τι κανει το data bus αλλα να το ξερω επαφανειακα. Ξερω οτι σου ακουγεται τσαπατσουλικο, αλλα δεν νομιζω με οτι εχεις ασχοληθει/ακουσει/δει στην ζωη σου να εχεις κανει διατριβη πανω στο αντικειμενο. Πολυ απλα δεν γινεται, δεν προλαβαινεις, και μερικες φορες δεν θελεις. Θελεις απλα να μαθεις 5 πραγματα και να χαρεις το χομπυ σου. Δεν χρειαζεται να μαθω τι ειναι το ΜΜU πως προηλθε και για ποιο λογο. Οχι επειδη το θεωρω απαξιωτικο να ασχοληθω με κατι τετοιο, αλλα επειδη ειμαι σε μια Α ηλικια και δεν εχω χρονο να σπουδαζω το καθετι που θελω να ενημερωθω/μαθω. Δεν νομιζω να ειναι παραλογος ο τροπος σκεψης μου.

Ειδαλλως δεν θα ειχα χρονο για να παιζω παιχνιδια, θα επρεπε να ειμαι με μια εγκυκλοπαιδεια και δεκαδες βιβλια να διαβαζω. Και μολις τελικα τα διαβασω ολα αυτα να αρχισω να ασχολουμαι με αυτο που πραγματικα θελω, να παιζω games για να χαλαρωνω απο την δουλεια μου.

Lefteris_X
28-06-2011, 13:26
επίσης συμφωνώ, αλλά με μια διαφορά: εμένα αυτό που ήταν χόμπυ μου κάποτε, στην πορεία κατάλαβα ότι δεν αντιμετωπίζω ως χόμπυ όπως όλοι οι υπόλοιποι τότε, αλλά τελικά ως αντικείμενο βαθιάς και μόνιμης ενασχόλησης, για αυτό και παρέμεινε η 1η μου προτεραιότητα ακόμα και ως μαθητής, ως φοιτητής (και ως φαντάρος λολ)......

επίσης τα παραπάνω που ανέφερα για το πως "πήγαινε" τότε το θέμα με την αναζήτηση (σου λέω 2 πράματα και άντε ψάξε για τα 5) ήταν σε μια ηλικία μου (8-15 ετών) που απο το πρωί μέχρι το βράδυ μόνο για τέτοια έλεγα, έψαχνα και διάβαζα όλη μέρα, με εξαίρεση τις προπονήσεις και τους αγώνες μπάσκετ / βόλλευ / τέννις που έπαιζα (σχολείο ήμουν βαπτισμένος ως "τουρίστας" και για τα 6 χρόνια του Γυμνασίου / Λυκείου, για την ακρίβεια μετά την Β' Γυμνασίου που μου αγόρασαν μια τούμπανο Amiga 2000, πέραν της Amiga 500......είχα περισσότερες απουσίες παρά παρουσίες :D), πιο εύκολα μέτραγες τις παρουσίες μου, παρά τα απουσιολόγια για απουσίες)

και τέλος, αυτό που βαπτίζεις "σπουδές" (αντιλαμβάνομαι ότι το λες ως "τραβηγμένη" έννοια, θέλοντας να περιγράψεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι σε τέτοιο βαθμό και ότι δεν έχεις τον απαιτούμενο χρόνο για να το κάνεις, αν και αυτά τα 2 είναι αλληλένδετα), αντίστοιχα για κάποιον σαν κι εμένα η βάπτιση είναι "elementary" και όχι "σπουδές", θέλοντας να περιγράψω ότι κάποιος πρέπει να ξέρει αυτά που εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ξέρει, για να κρίνει επαρκώς το οτιδήποτε τεχνολογικό. Αυτό που καταλαβαίνω λοιπόν, είναι ότι έχουμε ΕΝΤΕΛΩΣ αντίθετη αντιμετώπιση της τεχνολογίας (και όχι επειδή εργάζομαι πάνω σε αυτή, είπαμε απο 5 ετών ασχολούμαι, τότε αλλά και αργότερα το έκανα όχι επειδή θα δούλευα, άλλωστε άλλα σπούδασα, αλλά γιατί γούσταρα σε ΤΕΤΟΙΟ βαθμό). Οπότε, τσάμπα αναλωνόμαστε και απευθυνόμενος τώρα σε εμένα, κακώς μπαίνω στην διαδικασία να γράφω ότι γράφω γιατί έτσι κι αλλιώς δεν πιάνει τόπο (καθώς δεν νομίζω ότι υπάρχουν πλέον άτομα πωρωμένα με consumer τεχνολογία όπως κ εγώ - τουλάχιστον εδώ) και απο πάνω κιόλας, κουράζει αρκετούς συνφορουμίτες.

ΥΓ2: Αν θέλεις Δημήτρη, πέρασε μια βολτίτσα απο το λινκ που παρέθεσα αλλά υπό έναν "όρο": να το διαβάσεις ενδελεχώς, με έμφαση στη λεπτομέρεια κι όπου δεν καταλαβαίνεις κάτι, να το αναζητήσεις να το ψάξεις/μάθεις και να επιστρέψεις στο διάβασμα του λινκ, ώστε να το κατανοήσεις πλήρως, τι σκατά παίχτηκε με το Xbox360. Τότε και μόνο τότε, θα μπεις "στη νοοτροπία" της MS, που κράζω πόσες δεκαετίες...(αν δεν θέλεις / έχεις όρεξη / έχεις χρόνο να κάνεις τα παραπάνω, καλό θα είναι να αγνοήσεις το λινκ, γιατί κι εσύ δεν θα το κατανοήσεις πλήρως και τσάμπα χρόνο -έστω και αυτόν τον λίγο που θα διέθεσες- θα έχασες απο την ζωή σου).

Valkyre
28-06-2011, 13:38
Moλις εχω λιγο χρονο και καθαρο μυαλο θα τσεκαρω το λινκ. (το οποιο τωρα ειδα απο το τελευταιο σου μηνυμα που διαπιστωσα οτι εκανες edit το προηγουμενο.)

Για τεχνικα θεματα ποτε δεν γραφω (νομιζω) με απολυτη βεβαιοτητα καθως το εχω πει πολλακις οτι ειμαι πρωτιστως χομπιστας. Το συγκεκριμενο δεν ηταν τοσο τεχνικο, ισως περισσοτερο ιστορικο, αλλα μου φανηκε παραλογο(και εξακολουθει, ισως αν διαβασω το λινκ να καταλαβω το σκεπτικο) να ξεκιναει κανεις την αναπτυξη νεας κονσολας οταν μολις εχει κυκλοφορησει την νεα.

Και το λεω αυτο ειδικα για την τεχνολογια γιατι με τα λιγα που ξερω, θεωρω οτι ειναι απροβλεπτη εντελως. Η εξελιξη της ειναι ραγδαια απο γενια σε γενια, οποτε πως γινεται καποιος να ξεκιναει αναπτυξη για μια κονσολα που θα κυκλοφορησει στην ουσια μετα απο 6 χρονια? Θελω να την λυσω αυτην την απορια γιατι πραγματικα μου κανει εντυπωση.

djpar
28-06-2011, 13:42
Lefteris_X το αρθρο λεει οτι ακριβος γνωριζα και υπολογιζα οπως και οι περισσοτεροι πιστευω.Οταν βλεπαμε στα site οτι καιγονται το ενα xbox μετα το αλλο λεγανε ολοι ψεμα κτλ ισχυε ομως,οπως ισχυει και το YLOD στο Ps3 το θεμα ειναι οτι το failure rate για το xbox ηταν και ειναι μεγαλο μιας και κατασκευαστικα εχει προβλημα ετσι οπως ειναι φτιαγμενο.Φιλος μου το εχει στειλει για φτιαξιμο 3 φορες και ο αδελφος του 1 και την 2η τωρα που ειναι εκτος εγγυησης αλλαξανε παστες και καπως την παλευει,επισης ενας φιλος τους το εχει αλλαξει 1 φορα και τωρα ξανα εφοσον ειναι εκτος εγγυησης και ενω αλλαξανε παστα τιποτα δεν φτιαχνει παραυτα οταν ετυχε να μιλησουμε για παιχνιδια μου ελεγε το ποσο γαμαει το Starwars kinect και πως εγω με το ps3 δεν απολαμβανω τα παιχνιδια.Βεβαια οταν μιλησαμε για μπασκετ-ποδοσφαιρο κτλ δεν ηξερε τι να πει,οπως και οταν του ειπα για το οπλο στο killzone. Το XBOX ζει γιατι παιζει αντεγραμμενα νομος τουλαχιστον για τις περισσοτερες χωρες γιατι καθε λιγο και λιγακι να δινεις 40-60 ευρο δεν ειναι και το ποιο ευκολο ενω με το ps3 πακετο!Το κακο κιολας με τις εταιριες παιχνιδιων ειναι οτι υποστηριζουν ακομα το xbox αντι να πουν στην MS ή το κλεινεις ή δεν εχει αλλα παιχνιδια.

Nerven
28-06-2011, 14:52
Αποκλειστική στο PS3 η Silent Hill HD Collection

http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/06/silent-hill-3-news-v2.jpg




Μέσα σε όλο αυτό τον χαμό στην Ε3, μια ιδιαίτερα σημαντική λεπτομέρεια για την φρεσκοανακοινωμένη Silent Hill HD Collection πέρασε στα ψιλά. Σύμφωνα με την Konami, η συλλογή θα βγει αποκλειστικά στο PS3, γεγονός που σίγουρα αποτελεί (αρνητική) έκπληξη. Υπενθυμίζω πως η συλλογή Metal Gear έρχεται και στο Xbox 360. Η Silent Hill HD Collection περιλαμβάνει τα εκπληκτικά Silent Hill 2 και 3 σε HD, με trophies, και ανανεωμένο voice work. Αναμένεται αργότερα φέτος για την κονσόλα της Sony.


www.game20.gr

Lefteris_X
28-06-2011, 15:33
@Valkyre: σόρρυ που άργησα να ποστάρω, αλλά έπεσε το ρεύμα στις 12:κάτι, οπότε με τον συνδυασμό να μην έχω καθόλου 3G σήμα στην περιοχή (ώστε να στείλω άρθρα/εικόνες/βίντεο), αναγκαστικά την έκανα έξω......καλό ε; και τώρα, βρήκα κάπως χρόνο να ποστάρω, έστω και ετεροχρονισμένα.


δεν είναι και τόσο απρόβλεπτη όσο νομίζεις, απλά κράτα στο νου σου, ότι αυτοί που σχεδιάζουν τις κονσόλες, είναι μέσα στα "έγκατα" της top-edge τεχνολογίας, όπου top edge = τεχνοτροπίες που είναι ακόμα στα εργαστήρια, άλλες που είναι πανάκριβες για (ακόμα) μαζική παραγωγή, παράλλες που απλώς δεν προέρχονται απο το gaming (cpu/ αρχιτεκτονικές από servers - multi i/o μηχανήματα, όπως το CELL μπακαλίστικα να το πω).........

......συνεπώς για αυτούς που σχεδιάζουν, υπάρχει μια αρκετά ξεκάθαρη εικόνα για το που θα πάνε τα πράματα σε 5 χρόνια (άλλωστε αυτοί "τα πάνε", όπως ορίζει το νέο προϊόν τους).........επίσης να έχεις πάντα στο μυαλό σου πως υπάρχουν πολλάααααααα στάδια στην σχεδίαση μιας κονσόλας (και μετά το τελευταίο ξεκινάει το αρχικό software development, φαντάσου δλδ πόσο μετά!).......τα οποία μονίμως ανασχεδιάζονται (ανάλογα αν και όπου χρειάζεται).....

τέσπα, στο λινκ που παρέθεσα είναι το αληθινό στόρυ για το πως κατέληξε να είναι τόσο σκατά η σχεδίαση του Xbox360, το γεγονός ότι η Microsoft ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΑΛΛΑ ΣΤΑ @@ ΤΗΣ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟ ΛΑΟ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ. Δεν το έδωσα γιατί δεν είχαν όλοι τις υποψίες τους ή ότι δεν ήταν "φως φανάρι". Αν το διαβάσει κάποιος λεπτομερώς και δώσει σημασία, και όχι στα πεταχτά όπως είναι σύνηθες "σπορ", θα δει το πως λειτούργησε εξ αρχής η MS = καθαρά saturate and conquer ή saturate σκέτο μιας βιομηχανίας.

Δεν περιγράφεται λοιπόν, ποιά είναι τα στάδια ανάπτυξης μιας κονσόλας.


άντε να δώσω κ άλλο ένα λίνκ (το "άντε" γιατί το έχω παραχέσει :D, καθώς δεν συνηθίζω να δίνω λινκ, λόγω του όγκου λινκ που έχω ως bookmarks και που να ψάχνω :P)........το οποίο περιγράφει ΜΕΡΟΣ (γιατί πάει ακόμα πιο πίσω λιγάκι), της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ιστορίας γέννησης της ιδέας μιας κονσόλας στο μυαλό της Sony, αργότερα της Nintendo, αργότερα των Nintendo+Sony και τέλος............
..............το Play - Station eXperimental (codename: PSX), που βγήκε στον λαό ως PlayStation τα Χριστούγεννα 1994 Ιαπωνία (και Ελλάδα import, στο Teleclub Καλλιθέας όπου και δούλευα τότε λολ) και 1995 Ευρώπη / ΗΠΑ.

Όποιος κάνει κέφι, το διαβάζει όλο και με προσοχή γιατί αξίζει ως ενημέρωση = κατανόηση καλύτερα του τι συμβαίνει σήμερα (θα πρέπει όμως να διαβάσει και την ιστορία του PS2), αλλά επισημαίνω ότι είναι 6 σελίδες συνεχόμενης ροής πληροφοριών. Κείμενο - νεράκι να το περάσουμε στα γρήγορα δεν είναι (δλδ κρίμα θα πάει).


http://www.next-gen.biz/features/making-playstation


ΥΓ: Το παρόν ποστ, δέχθηκε πολλά edit, οπότε μπορεί τώρα να βγάζει ελαφρώς διαφορετικό νόημα! late editing, I know και σόρρυ!

djpar
28-06-2011, 16:02
παντος το ps3 στην αρχη ειχε διαφορετικο στησιμο απο οτι το τελικο προιον ενα λινκ εδω http://knol.google.com/k/playstation-3-secrets#

Valkyre
28-06-2011, 16:02
@ Λευτερη:

Ευχαριστω και παλι για τα λινκ μολις βρω τον χρονο θα τα τσεκαρω και τα δυο γιατι τωρα ειμαι πηγμενος μεχρι το λαιμο! Ειμαι πολυ περιεργος παντως να δω πως λειτουργησε η ολη διαδικασια και στις 2 περιπτωσεις.

Ezio
29-06-2011, 20:40
Hirai becomes SCEI chairman, House takes over as president
(http://www.vg247.com/2011/06/29/scee-head-andew-house-becomes-scei-president/)

Sony’s just announced the appointment of Sony Computer Entertainment Europe boss Andrew House as the president and CEO of Sony Computer Entertainment International.



ANDREW HOUSE’S CAREER
Born in Wales, UK in 1965.
October 1990 – Joined Corporate Communications, Sony Corporation.
April 1995 – Transferred to Marketing & Communications Division, Sony Computer Entertainment Inc.
March 1996 – Vice President, Sony Computer Entertainment America. In charge of Marketing.
September 2000 – Senior Vice President, Sony Computer Entertainment America. In charge of Marketing and Third-Party.
July 2002 – Corporate Executive, Sony Computer Entertainment Inc. Executive Vice President, Sony Computer Entertainment America.
August 2003 – In charge of Marketing, Third-Party and Developer Support, Sony Computer Entertainment America.
September 2005 – CMO, Group Executive, Sony Corporation.
May 2009 to June 2011 – President, CEO and Co-COO, Sony Computer Entertainment Europe.
June 2011 – President and Group CEO at SCEI.
Previous CEO and president Kaz Hirai has stepped aside from House’s new roles to become chairman. Current chairman Akira Sato will retire from the role effective as of August 31.

PlayStation creator Ken Kutaragi has stood down as honorary chairman from SCEI as of yesterday, but will maintain a senior technology advisory role within Sony.

SCEE executive vice-president and co-COO Jim Ryan will take over House’s role.

These roles are affective as of September 1.

“In fiscal 2010, we achieved profitability for the first time in five years as a result of group-wide united efforts, including continuous cost reduction for PS3 in which I first took the initiative after assuming President of SCEI in December 2006,” said Hirai.

“We are facing new challenges this year, such as the successful launch of PlayStation Vita and further growth of PS3 platform as well as expansion of non-gaming business. I’m confident that the skills and expertise Andy has gained over two decades working for Sony and SCE Group will contribute enormously in leading the PlayStation business and to bring new initiatives in managing the business in the networked era.”

“Since returning to SCE two years ago, I have focused on further expanding our business in the European/PAL territories and regaining our market leadership there,” said House on his new appointment.

“It is both an honour and a privilege to be named as President and Group CEO at SCEI. I believe there is huge potential for further growth of our business globally, and I’m looking forward to working with everyone in the SCE Group and with other groups in Sony to help achieve this potential by pursuing the creation of brand new user experiences.”

“I would like to express my heartfelt gratitude to the great support from third party game developers and publishers and particularly to the wonderful creators all over the world,” said Sato on his retirement.

“Without the great content from a wide spectrum of genres made by third party game developers and publishers, as well as SCE Worldwide Studios, PlayStation would not be where it is now.”

PDS
29-06-2011, 21:47
PlayStation nabs another exclusive developer
http://www.computerandvideogames.com/309431/news/playstation-nabs-another-exclusive-developer/


Sony Computer Entertainment Europe has confirmed the acquisition of Novarama Technology as a PlayStation exclusive developer. Its first order of business is PlayStation Vita launch title 'Reality Fighters'.

The Barcelona based developer's previous game, Invizimals for the PSP, used augmented reality to allow players to track and capture monsters in the real world using a camera attachment for the PSP.

Although Sony has publicly confirmed the studio is working on Reality Fighters for the PSVIta, it has also said Novarama Technology "will also begin the development of new titles for Sony platforms".

Click to view larger image
"This strategic alliance with one of Europe's brightest developers, a developer with unrivalled experience of augmented reality games shows our determination to work with creative and innovative developers," said SCE Worldwide Studios Europe senior VP Michael Denny.

"These are exciting times to be part of the Sony family. With PSVita on the horizon, the possibilities for creativity are endless," added Novarama's CEO Dani Sánchez-Crespo.

ilias78
30-06-2011, 19:28
Οι περιπέτειες του Τεντέν γίνονται παιχνίδι (και ταινία) (http://game20.gr/news/the-adventures-of-tintin-the-game-announced-8328/#more-50862)

ilias78
02-07-2011, 20:43
Mιλώντας στο Edge, ο executive producer της σειράς LittleBigPlanet και στέλεχος της Media Molecule, Siobhan Reddy, δήλωσε πως το αγγλικό studio εγκαταλείπει την προαναφερθείσα σειρά για να επικεντρωθεί σε μερικές νέες ιδέες. Η Media Molecule ανήκει στη Sony και το σίγουρο πως τα όποια νέα projects ετοιμάσει η πρώτη θα εμφανιστούν στις πλατφόρμες της δεύτερης, ενώ αξίζει να σημειώσουμε εδώ πως το επόμενο LittleBigPlanet για το PS Vita αναπτύσσεται από την Tarsier Studios σε συνεργασία με τη Double 11. Παρόλα αυτά, δεδομένης της φαντασίας και της δημιουργικότητας της Media Molecule, ανυπομονούμε να δούμε τί θα σκαρφιστεί το studio στο μέλλον.


gameover.gr

dimitrisasp
02-07-2011, 21:40
Δεν τη φοβαμαι την ΜΜ! Κατι καλο θα βγαλει!

ilias78
03-07-2011, 12:03
H Dana Cowley, PR Manager από την Epic Games, έδωσε στη δημοσιότητα μέσω του tweeter (https://twitter.com/#%21/danacowley/status/85702156354732032) της μια νέα φωτογραφία απ' αυτό που αποκαλεί ως νέο «foliage system» για την Unreal Engine 3. Η φωτογραφία δείχνει μια πεδιάδα με πολύ μεγάλο draw distance (http://www.gameover.gr/lexicon/Draw-Distance.50.html) και, φυσικά, πολύ βλάστηση. Υποθέτουμε ότι το αποτέλεσμα δείχνει ικανοποιητικό –αν όχι εντυπωσιακό- για τα σημερινά δεδομένα, αν και δεν πιστεύουμε ότι η UE3 τα καταφέρνει τόσο καλά στο «πράσινο» όσο τα καταφέρνει στο «γκρίζο».

http://www.gameover.gr/uploads/Image/UE3-foliage.jpg

Το Smaritan Demo (http://www.gameover.gr/lexicon/Demo.89.html) που είχε επιδείξει η Epic Games στην προηγούμενη GDC είναι σίγουρα πιο εντυπωσιακό, οπότε μένει να δούμε και το νέο σύστημα βλάστησης σε κίνηση για να βγάλουμε περισσότερα συμπεράσματα.


YouTube - ‪Epic Unreal Engine 3 New Official Demo HD‬‏


gameover.gr

Nerven
04-07-2011, 15:59
Φήμη-μπόμπα πυρηνική: PlayStation 4 στην αγορά το 2012, με τεχνολογία τύπου Kinect


http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/06/ps3-news-v2-3.jpg



Μπορεί η Sony να δηλώνει αφοσιωμένη στο PS3, όμως η φημολογία για τον διάδοχό του συνεχίζεται, κάτι που σιγά σιγά μας κάνει να πιστεύουμε ότι… αφού υπάρχει καπνός, υπάρχει φωτιά και σε αυτή την περίπτωση. Δεν αποκλείεται λοιπόν το PlayStation 4 να βρεθεί στην αγορά πολύ πιο σύντομα από ότι περιμένουμε. Σύμφωνα (http://goo.gl/BR3Ni) με αναφορές από Ταιβάν, και συγκεκριμένα από πηγές στις εταιρίες Foxconn και Pegatron, που κατασκευάζουν τις κονσόλες της Sony, η παραγωγή του PS4 θα ξεκινήσει στο τέλος της φετινής χρονιάς, με στόχο η κονσόλα να κυκλοφορήσει το 2012. Το ακόμα πιο τρελό: το PS4 διαθέτει τεχνολογία motion control τύπου Κinect! Aν ισχύουν όλα αυτά, φαίνεται πως η Sony θέλει σαν τρελή κομμάτι από την πίτα που απολαμβάνει η Microsoft, και δεν διστάζει να αντιγράψει τους ανταγωνιστές της για άλλη μια φορά. Επίσης, φαίνεται πως θέλει να τους προλάβει, ώστε να μη μείνει πίσω, όπως με το PS3. Αλλά ας μην προτρέχουμε (αν και έχω την εντύπωση ότι… προτρέχει η ίδια η Sony). Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως, πάντα σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, η εταιρία σκοπεύει να βγάλει τουλάχιστον 20 εκατομμύρια PS4 το 2012, θεωρώντας προφανώς ότι θα γίνει ανάρπαστο. Φυσικά, κρατάμε πολύ μικρό καλάθι για όλα τα παραπάνω. Εσείς θέλετε PS4 με τεχνολογία Kinect;

@game20.gr

enstikto
04-07-2011, 16:04
^^Δεν με πείθει....

djpar
04-07-2011, 16:09
τρελο info σημερα στο plaisio πηγα και ειχαν το ps4! και ηταν οντως kinect και το joystick εμοιαζε αρκετα με το joystick του wiiu με οθονη.Επισης μπορει να συνδεθει και με τα προσφατα κινητα της sony με android (πχ ARC) και να γινει το κινητο joystick.Τελος να πω οτι ειχαν το killzone 4 και ειχε απιστευτα γραφικα!

edit:nerven δεν σε κοροιδευω,και καλα εκανες και εκανες το Post αλλα αυτο το site μαζι με καποια αλλα δεν τα εμπιστευομαι ΚΑΝ ΟΜΩΣ
edit2: φημη μπομπα οχι βομβα! ελεος

Valkyre
04-07-2011, 16:21
αν καποιοι κρατανε πολυ μικρο καλαθι εγω κραταω μικροσκοπικοτατο καλαθακι.

Αν η Σονυ θελει να αυτοκτονησει με γεια της με χαρα της. Στην αγορα το 2012 ισοδυναμει με επικο fail...

djpar
04-07-2011, 16:22
φουυυυυυυυ ανετα

MajereMP44
04-07-2011, 16:26
Το άκουσα κ γω.Για 1 Απριλίου του 2012 παει η κυκλοφορία.Δεν μπορω να περιμενω!

djpar
04-07-2011, 16:29
ρε παιδια σας λεω τραβατε στο plaisio να παιξετε!

Valkyre
04-07-2011, 19:01
Naughty Dog Hints at New Jak & Daxter Game



Developer Naughty Dog, the studio behind the Uncharted series, has hinted at a Jak and Daxter game for the PlayStation 3.
During an interview with GamerInformer (http://www.gameinformer.com/b/features/archive/2011/07/01/past-present-future-naughty-dog.aspx?PostPageIndex=2), Naughty Dog co-president, Evan Wells, said on another Jak and Daxter game:

What I hear a lot recently [from fans] is to make another Jak & Daxter game. My answer always is we’d love to do it, there’s a lot of love for the franchise and it has a special place in our hearts for sure, but we’re sort of heads down, working on one game at a time now and are focusing on Uncharted, but we’d love to go back to it at some point.
The Jak & Daxter series, exclusive to the PlayStation franchise, has been a fan favorite for years ever since its introduction last generation on the PlayStation 2. To see developer Naughty Dog thinking about continuing the iconic franchise, it’s great to see the studio focusing on fan’s requests.


http://www.akascope.com/2011/07/04/naughty-dog-hints-jak-daxter-game/

O_O για να δουμε...

the master
04-07-2011, 19:07
πηγα πλαισιο ,
ΚΑΙ ΓΑΜΩ το πσ4!
ειδικα η καφετιερα που εχει στο πισω μερος τα σπασε
ο υπαλληλος μου φτιαξε και εναν ελληνικο μουρλια!
καλα killzone 4 απο γραφικα ηταν οντως απιστευτο
και το motion controll ειχε μηδενικο lag
ΟΛΟΙ ΠΛΑΙΣΙΟ

Dragonpaul
04-07-2011, 19:12
Παιδια, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ κατι τετοιο! ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!!! Δημητρη, εγω δεν κρατω καν καλαθι για κατι τετοιο. Δε θα ειναι απλα αυτοκτονια, θα ειναι αφανισμος της εταιριας. Για το 2013 το συζηταμε, αλλα το 12... γλαροσουπα.
Βεβαια κυκλοφορουν κατι videακια στο YouTube που ισχυριζονται οτι ειναι τα γραφικα του PS4 και του X720, αλλα... whatever!!!!!

hakoo
04-07-2011, 21:21
Φήμη-μπόμπα πυρηνική: PlayStation 4 στην αγορά το 2012, με τεχνολογία τύπου Kinect

Μπορεί η Sony να δηλώνει αφοσιωμένη στο PS3, όμως η φημολογία για τον διάδοχό του συνεχίζεται, κάτι που σιγά σιγά μας κάνει να πιστεύουμε ότι… αφού υπάρχει καπνός, υπάρχει φωτιά και σε αυτή την περίπτωση. Δεν αποκλείεται λοιπόν το PlayStation 4 να βρεθεί στην αγορά πολύ πιο σύντομα από ότι περιμένουμε. Σύμφωνα (http://goo.gl/BR3Ni) με αναφορές από Ταιβάν, και συγκεκριμένα από πηγές στις εταιρίες Foxconn και Pegatron, που κατασκευάζουν τις κονσόλες της Sony, η παραγωγή του PS4 θα ξεκινήσει στο τέλος της φετινής χρονιάς, με στόχο η κονσόλα να κυκλοφορήσει το 2012. Το ακόμα πιο τρελό: το PS4 διαθέτει τεχνολογία motion control τύπου Κinect! Aν ισχύουν όλα αυτά, φαίνεται πως η Sony θέλει σαν τρελή κομμάτι από την πίτα που απολαμβάνει η Microsoft, και δεν διστάζει να αντιγράψει τους ανταγωνιστές της για άλλη μια φορά. Επίσης, φαίνεται πως θέλει να τους προλάβει, ώστε να μη μείνει πίσω, όπως με το PS3. Αλλά ας μην προτρέχουμε (αν και έχω την εντύπωση ότι… προτρέχει η ίδια η Sony). Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως, πάντα σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, η εταιρία σκοπεύει να βγάλει τουλάχιστον 20 εκατομμύρια PS4 το 2012, θεωρώντας προφανώς ότι θα γίνει ανάρπαστο. Φυσικά, κρατάμε πολύ μικρό καλάθι για όλα τα παραπάνω. Εσείς θέλετε PS4 με τεχνολογία Kinect;

@game20.gr




Tο υφος του αρθρου ειναι καπως, η μονο ο γεροπαραξενος το προσεξε?
Εγω παλι δεν το βλεπω και τοοοοσο πια εξωπραγματικο να ανακοινωθει στην επομενη ε3 (και το 720 φυσικα) και να κυκλοφορησει τελη του 2012-αρχες 13. Ουτε θεωρω οτι θα ειναι αυτοκτονια, με δεδομενο φυσικα οτι θα συνεχισει να στηριζει το ps3 μεχρι το τελος του κυκλου του. Μια χαρα μου φαινεται εμενα σαν πλανο.

Valkyre
05-07-2011, 10:28
Εμενα μου ακουγεται πιο ρεαλιστικο το ενδεχομενο να ειναι ανακοινωση PS4 τελη 2012 και κυκλοφορια μεσα-τελη 2013. Αυτο το θεωρω πιο λογικο.

djpar
05-07-2011, 12:17
ακριβος τελη 2013

Valkyre
05-07-2011, 12:24
^^ Eκτος αυτου θα ειναι ηλιθιο το σκηνικο οπως το παρουσιαζουν αυτες οι φημες....

Δηλαδη ξαφνικα εγω θα παω στα καταστηματα και θα δω μπροστα μου το PS4? Δεν ξερω, εχει γινει ποτε αυτο το σκηνικο?Δηλαδη να κυκλοφορησει κονσολα χωρις να εχει γινει επισημη παρουσιαση/αποκαλυψη της σε μια Ε3?

Θεωρω οτι η λογικη σειρα των πραγματων ειναι να γινει πρωτα μια παρουσιαση της κονσολας το 2012 στην Ε3 (μιας και αυτη του 2011 μολις περασε) και να ακολουθησει η κυκλοφορια της μεσα/τελη 2013. Ετσι ναι το καταλαβαινω. Το να ερθει φεβρουαριος και ξαφνικα να παω στο πλαισιο και να δω το PS4 χωρις να το εχουν παρουσιασει σε καποια Ε3, θα μου φανει λολ εντελως.

Ισως βεβαια να θελουν να το δειξουν σε κανενα Tokyo (στην ιαπωνικη εκθεση) αλλα και παλι δεν το βλεπω ειναι κουλο.

Dragonpaul
05-07-2011, 12:30
Το να ερθει φεβρουαριος και ξαφνικα να παω στο πλαισιο και να δω το PS4 χωρις να το εχουν παρουσιασει σε καποια Ε3, θα μου φανει λολ εντελως.

Και δεν ειναι μονο lol. Σε προδιαθετει και αρνητικα για την κονσολα. Ποτε το hype δεν ειναι μονο marketing. Eιναι και ουσια, επειδη σου λεει ποσο προετοιμαζει μια εταιρεια κατι καλο.

djpar
05-07-2011, 12:32
τα site πανε να πετυχουν clicks! οπως και με το πεσιμο του psn που ολο ελεγαν αυριο ανοιγει αυριο ανοιγει!

Valkyre
05-07-2011, 12:34
Γι αυτο και δεν εχουν παρει ουτε ενα hit απο εμενα!

djpar
05-07-2011, 12:34
http://www.oliverthring.com/wp-content/uploads/2010/10/spam.jpg

djpar
05-07-2011, 17:22
και δεν φτανει αυτο εχουν γεμισει γνωστα site στο facebook και λενε για full motion τυπου kinect για ps4 το 2012 ΕΛΕΟΣ

djpar
05-07-2011, 20:20
H Sony μελετά redesign του PS Store (http://www.enternity.gr/Article/H-Sony-μελετά-redesign-του-PS-Store/2736.html)

djpar
06-07-2011, 10:59
Psn Pass (http://www.enternity.gr/Article/PSN-Pass-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%AE%CE%BD%CE%B9%C E%BF/2745.html)

http://www.enternity.gr/files/Image/News/Games/PSN_Pass_News_Image_01.jpg

Να τι παθαινουμε αν παιρνουμε παιχνιδια της ΕΑ!

Valkyre
06-07-2011, 11:03
Yep...I'll pass...τουτεστην δεν θα παρω ευχαριστω! :)

djpar
06-07-2011, 12:17
αν βγει το uncharted 3 με pass τι θα γινει ομως?

εμ γαμω την ΕΑ λοιπον!

Valkyre
06-07-2011, 12:23
^^ Single player gamer my friend! :)

Nek_Food
06-07-2011, 12:27
Το πιο "δίκαιο" ας πούμε που έχει εφαρμοστεί είναι το ViP Pass, που μεν μπορεί να χάνεις extra υλικό, αλλά το online mp παίζει κανονικότατα. Τώρα αν το Pass αυτό είναι τέτοιο πάει και έρχεται, αν είναι η βλακεία που δεν σε αφήνει να παίξεις online παρά μόνο από το account που κάνει redeem τον κωδικό και τα υπόλοιπα μέλη της οικογενείας τρώνε την τάπα (έτσι δεν δουλεύει;), άστα βράστα μεγάλη μλκ και θα πρέπει κάποιοι να φάνε μία μικρή τάπα να ηρεμήσουν (προβλέπω να την τρώει το resistance 3 έτσι όπως πάει η δουλειά - μετά να λένε γιατί δεν πούλησε).

enstikto
06-07-2011, 12:27
Εγώ παντός δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ειν´ τούτο.
Δεν είναι ξεκάθαρο νομίζω από τα γραφόμενα...

-θα είναι σαν online pass για να κανείς activate το online?
-θα είναι σαν το elite του cod που πληρώνεις συνδρομή για κάποια extra features?
-θα είναι γενικά online συνδρομή για να μπορείς να παίζεις online στυλ xbox live?

What???????

tonybsg
06-07-2011, 12:27
Πάντως, αν είναι σαν της EA το pass όπως λέγεται, όσους παίρνουνε καινούρια και όχι μεταχειρισμένα, δεν τους απασχολεί.

Nek_Food
06-07-2011, 12:44
Θεωρητικά για την ώρα η πιο ανώδυνη για όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές, είναι το PSN pass αυτό, να είναι σαν το Vip Pass του BC2 ήτοι ελεύθερο το online MP και οι κάτοχοι του να έχουν περισσότερα οφέλη και δωρεάν DLCs. Είναι κάτι που είχε ανακοινώσει ως σκέψη από πέρυσι η Sony μέσω του Andrew House
http://www.gamesindustry.biz/articles/2010-08-23-sony-looking-at-online-pass-equivalent-for-first-party-titles

the company was broadly supportive of making online portions of a game available or unlocked for a fee, further noting that Sony was exploring an Online Pass equivalent

djpar
06-07-2011, 13:13
αν ειναι ετσι τοτε οκ αν ειναι τυπου ΕΑ καλη τυχη οπως και στο MK!

WolfRathmA
06-07-2011, 13:49
H Sony μελετά redesign του PS Store (http://www.enternity.gr/Article/H-Sony-μελετά-redesign-του-PS-Store/2736.html)

Ας κάνει redesign το άθλιο XMB που έχει πρώτα και ας αφήσει το PS Store στη θέση του.


Psn Pass (http://www.enternity.gr/Article/PSN-Pass-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%AE%CE%BD%CE%B9%C E%BF/2745.html)

http://www.enternity.gr/files/Image/News/Games/PSN_Pass_News_Image_01.jpg

Να τι παθαινουμε αν παιρνουμε παιχνιδια της ΕΑ!


Τι έγινε Sony; Έχωσες λεφτά για να φτιάξεις το PSN και τώρα θες να βγάλεις τα σπασμένα από τη τσέπη μας; Προτιμώ να πληρώνω το Xbox Live καλύτερα!

the master
06-07-2011, 14:21
ρε σεις δεν καταλαβα τι ειναι το psn pass?

Nek_Food
06-07-2011, 14:56
Δεν ξέρουμε ακόμη ακριβώς... θα μάθουμε εν καιρό υποθέτω, αφού περιμένουμε επίσημη ενημέρωση από την εταιρεία (ή αλλιώς από τον πρώτο άτυχο που θα σπεύσει να πάρει το Resistance 3).

the master
06-07-2011, 14:57
lolz!

εγω θα ειμαι ο ατυχος τοτε!

djpar
06-07-2011, 16:07
και εγω! στην τελικη δεν με νοιαζει ετσι και αλλιως το resi 3 οπως και τα αλλα 2 δεν θα τα δωσω ποτε!

geodlord7
06-07-2011, 22:31
Sony Introduces 'PSN Pass' Program (http://uk.ps3.ign.com/articles/118/1180810p1.html)

Άρα είναι αυτο που κάνει η ΕΑ.

tonybsg
06-07-2011, 22:50
Πάντως, αν είναι σαν της EA το pass όπως λέγεται, όσους παίρνουνε καινούρια και όχι μεταχειρισμένα, δεν τους απασχολεί.

Οπότε πράγματι όσοι αγοράζουν μεταχειρισμένα, θα πρέπει να αγοράζουν από store το pass (της ΕΑ αν δεν κάνω λάθος κόστιζε $10/10Ε).

Όσοι αγοράζουν αυθεντικά, δεν θα πληρώσουν παραπάνω απ' όσο θα πλήρωναν.

Αναμενόμενο κατά την γνώμη μου, μιας και ο πόλεμος κατά των μεταχειρισμένων έχει ξεσπάσει προ πολλού από τις εταιρείες. :(

ilias78
07-07-2011, 00:59
οι εταιρειες χανουν λεφτα. απο που? απο την πειρατεια και τα μτχ. πολεμανε την πειρατεια που ειναι παρανομη και καλα κανουν, πολεμανε και την αγορα μτχ. που δεν ειναι παρανομη. σε λιγο μαζι με το game, θα μας στελνουν κ εναν φουσκωτο να παραφυλαει μην δωσουμε καπου αλλο τον τιτλο. ελεος δηλαδη.
εμενα δεν με νοιαζει το μετρο. αν ειναι να παρω εναν τιτλο 20 κ 30 ευρω φθηνοτερα θα το κανω και ας μην εχω online. ουτως ή αλλος, στο τοσο διαστημα, μονο με το killzone 3 ασχοληθικα πολυ.

WolfRathmA
07-07-2011, 02:30
Το θεμα δεν ειναι μονο αυτο, θα πεσει και η τιμη του μεταχειρισμενου πιστευω. Αν ειναι καποιος να αγορασει ενα προσφατο παιχνιδι που αγοραστηκε πχ 40 ευρω και το πουλησει μετα στα 30, ο αλλος θα πρεπει να δωσει αλλα 10 για να μπορει να παιξει και online. Οποτε συνολο μας κανει παλι 40. Δηλαδη καλυτερα να το παρω καινουριο. Οποτε η τιμη για να πουληθει ενα μεταχειρισμενο πλεον που δεν εχει Online pass θα πρεπει να ειναι 20αρικο και κατω....

Ο καθενας κοιταει τη τσεπη του.

djpar
07-07-2011, 09:05
Αν η σονυ με το pass δωσει και κατι δωρο εστω ενα αβαταρ δεν με νοιαζει τοτε μπραβο ΑΛΛΙΩΣ θα σπαστω οπως και με το MK που και το pass ηθελε και χρεωνει 5 ευρο την καθε βλακεια που εχει ως dlc.Παντος αυτην την βλακεια που αρχισε η ΕΑ ειναι σπαστικο,βεβαια αν σκεφτουμε οτι στο ps3 μπορεις να δωσεις το account σου σε 3 ατομα που να μοιραζονται πραγματα τοτε οτι παιχνιδι παρεις με τετοιο pass το δινεις κανονικα σε φιλο σου να το παιξει!

Nek_Food
07-07-2011, 12:04
Τίποτα δεν θα δώσει επιπλέον δωρεάν εκτός και εάν ήταν εξαρχής προγραμματισμένο να γίνει έτσι. Απλά πλέον τα μεταχειρισμένα θα είναι μισά παιχνίδια αφού θα στερούνται του online όσα έχουν (η πλειοψηφία πια), έτσι θα ωθήσουν τις τιμές χαμηλότερα σε αυτά. Προσωπικά που δεν τρελαίνομαι για το Online αλλά είμαι περισσότερο παίκτης του single campaign υπέρ μου θα είναι αφού τα μεταχειρισμένα θα πουλούνται (ή θα πρέπει να πουλούνται) σε ακόμη χαμηλότερες τιμές.

Από την άλλη δεν παύει να είναι μία lame τακτική εύκολου πλουτισμού (online και DLCs), προσπάθεια να χειραγωγήσουν την αγορά και να περνάνε τα όποια μέτρα δημιουργούν ώστε να αρμέγουν με οποιοδήποτε τρόπο και κόστος τον νόμιμο και πιστό πελάτη τους. Θέλουν να περιορίσουν ή πεθάνουν την αγορά μεταχειρισμένων που δεν έχουν άμεσα έσοδα από αυτήν, ή ακόμη και να κερδίσουν από αυτή με το να πουλάνε το pass μέσω του online store. Δεν έχουν αντιληφθεί ότι το μεταχειρισμένο για την πλειοψηφία δεν είναι από επιλογή αλλά από ανάγκη, επειδή απλά δεν δύνανται να αγοράζουν στις εξωφρενικές τιμές που πουλάνε τα νέα παιχνίδια.

Μέχρι ένα βαθμό το Vip Pass το θεωρούσα bonus για τους early adopter - αγοραστές, αλλά τέτοιου είδους κωδικοί που προκαλούν προβλήματα σε χρήστες και όχι μόνο, τα θεωρώ απαράδεκτα και με ενοχλεί αφάνταστα η εφαρμογή τους. Παιχνίδια που δεν με καίει το multi πάνε μεταχείρα (θα μου έρθουν και πιο φτηνά) ενώ κάποια που πονάει όπως το BF3, Unchartred 3, αν εφαρμοστούν θα καθυστερήσω την αγορά μου (ήμουν day1 σε αυτά) ώστε να τα πάρω σε χαμηλότερες τιμές γνήσια μεν, έτσι απλά ας πούμε ως ένδειξη διαμαρτυρίας.

Επίσης, δεν είμαι ακόμη 100% σίγουρος τί θέματα έχει το Pass με το ίδιο/άλλο μηχάνημα και σε άλλα μέλη της οικογενείας. Νομίζω κλειδώνει στον πρώτο account - psn id σε συνδυασμό με την κονσόλα και οι υπόλοιποι έχουν πρόβλημα; Ήτοι δεν ξέρω αν στην ίδια κονσόλα καν έχουν δυνατότητα παιχνιδιού online αλλά σε άλλη σίγουρα όχι.

Avenger_Seraphim
07-07-2011, 18:51
Έχει ήδη εφαρμοστεί για το White Knight Chronicles 2, οπου έπρεπε να πληρώσω 9,90 ευρώ για να παίξω Online. Προφανώς τα έδωσα μιας και θα έχανα ενα καλό κομμάτι του παιχνιδιου. Δεν μου φαινεται κακή κινηση πάντως.

Επίσης Nek είναι όντως κλειδωμένο με το account και όχι με το PS3, οπότε αλλοι users πρέπει να αγοράσουν ενα online pass εκ νεου.

djpar
07-07-2011, 19:26
αρα αν δωσω το account σε αλλον φιλο μπορει να παιξει ε?

Desmond
10-07-2011, 12:17
Βασικά δεν είναι για το online κομμάτι του εκάστοτε τίτλου μόνο, αλλά για όλο το περιεχόμενο.
Sony has officially announced its PSN Pass service, which is said to limit the number of times a game is used.Select new games will come with an activation code which allows full access to the content, but if the game is sold on the used market, second-hand buyers will be required to purchase a PSN Pass code to unlock the game. This initiative is a process to help bring revenues back to the game developers. When games go on sale on the used market, developers do not make any profits on used purchases. They only profit from the first time buyer, but games could be sold many times, allowing the used game dealers to cash in easily without passing some of the profits to the developers themselves.
Electronic Arts and THQ have already jumped on the train, promising that all copies of Resistance 3 for the PS3 will come with a one-time pass code for first time buyers. So far the PSN Pass program is game specific, leaving the option of adding the pass code up to the developers.
The SCEA (Sony Computer Entertainment America) has expressed that game developers have been robbed of earnings because of the lucrative used-market, and they are trying to take back a piece of the pie to help motivate developers to continue working and outputting great games. We are totally in support of the move, if it does help developers to put the extra ounce of awesomeness into the developing process. Electronic Arts also has such an initiative called the EA Online Pass.
http://www.blogtechnical.com/1318/psn-pass-to-clamp-down-on-pre-owned-game-market.bt

djpar
10-07-2011, 12:19
οσο παει καλυτερεύει! τπ το θεμα ειναι αν μπορει να μοιραστει αυτος ο κωδικος σε 3 ατομα?

xforis78
10-07-2011, 19:44
έχει κάνει αρκετές μαλακίες η sony, αλλα αυτή πιστεύω θα είναι και η ταφόπλακα τις.

Ezio
10-07-2011, 19:57
Μάλλον θα γίνει και αυτό μόδα όπως η ληστεία μέσω dlc. Αν θες να νοικιάσεις ένα παιχνίδι με το psn pass τι θα κάνεις; Αν θες να το παίξεις σε άλλο playstation;

djpar
11-07-2011, 12:35
δεν θα νοικιαζεις! καλα δεν ξερουμε και πως θα παει μπορει στο τελος να κοψουν μονο το ονλινε

Nek_Food
11-07-2011, 12:43
Πήγα να εκνευριστώ και μετά αναρωτήθηκα, όσοι δεν έχουν internet πως θα ενεργοποιείται ο κωδικός τους για να παίξουν το single player campaign? Δεν θα μπορούν να παίξουν, άρα μιλάμε πλέον απαραίτητη η δυνατότητα σύνδεσης για να παίζεις τα παιχνίδια που αγοράζεις; Και αν πάλι πέσει για κάνα μήνα το psn τέρμα τα νέα παιχνίδια; Πολύ κουλά μου φαντάζουν όλα αυτά και δεν μπορώ να βγάλω ακόμη συμπέρασμα, από το να θυμηθώ την γνωστή υποθέτω γελοιογραφία:

http://images.lazygamer.net/2011/02/Take-that-piracy.jpg

djpar
11-07-2011, 15:25
ρε παιδια μπορει να αλλαξει οπως ειπα γιατι οντως αν καποιος δεν εχει συνδεσει το ps3 του σε ιντερνετ?

enstikto
11-07-2011, 15:38
Το παρακάναν πιστεύω με αυτή την κίνηση...
Εντάξει δεν με πειράζει να το αγοράσω το Resi3 ή οποιοδήποτε παραπλήσιας ποιότητας τίτλο αλλά αν το κάνουν μόδα και αρχίζουν να θέλουν τέτιο pass όλα τα παιχνίδια θα είναι uber-πίκρα...
Σκέφτομαι σοβαρά να μην το αγοράσω για να δείξω την δυσαρέστησή μου προς αυτή την κίνηση....

djpar
11-07-2011, 16:17
παντος ειναι βλακες γιατι την ηττα θα την φαει το resistance 3 και δεν τους αξιζει καθολου στα παλικαρια...θα δουμε μηπως και λογικευτουν κ το γυρισουν στο τελος αλλιως εγω ξερω αρκετα ατομα με ps3 που δεν το συνδεουν στο ιντερνετ και θελουν να παρουν το resi αυτοι τι θα κανουν?

the master
11-07-2011, 16:21
μηπως να αναρωτηθεις καλυτερα αυτοι τι θα παρουν?

fistikis
11-07-2011, 17:25
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι το γιατι η sony κανει οτι μπορει για να διωξει τους πελατες της. Ολες οι κινησεις τον τελευταιο χρονο δειχνουν απλα μια απαθεια στο κοινο της και αυτο δεν νομιζω οτι θα της βγει σε καλο.

Lefteris_X
11-07-2011, 17:40
Ken Kutaragi, Phil Harisson, και ο πρώην πρόεδρος μέχρι το 2003, ήταν τα κεφάλια της Sony.

Αυτοί ήταν που κατάφεραν να έχουμε το οικοσύστημα του PlayStation.

Πλέον δεν υπάρχουν, γιατί η Sony τους "έσπρωξε" προς παραίτηση (πλην του προέδρου που είχε φτάσει σε μεγάλη ηλικία).

Και η Sony τώρα πληρώνει το τίμημα έλλειψης σωστών "οδηγών" στο τιμόνι.

Και απο τις τελευταίες ανακατατάξεις στην ιεραρχία της Sony, τα πράγματα θα πάνε στο χειρότερο.

Κάθε χθες και καλύτερα (όσο αφορά τη Sony).

djpar
11-07-2011, 18:00
ΒΟΥΡ ΣΤΟ 360 ΑΔΕΛΦΙΑ...

για εμενα παντος preorder το resi 3 και ας πρεπει να κανω και register μεσω κινητου!

Lefteris_X
11-07-2011, 18:14
ποιo 360; βουρ στο 2600 που έχει και μεγαλύτερο νούμερο.


ΥΓ: Atari 2600 - circa 1978

djpar
11-07-2011, 18:57
Amiga 500 FTW...χαχα

ΥΓ. ρε παιδια Sega Mega Drive μιλαμε για τεραστιο drive!χαχα

Lefteris_X
11-07-2011, 19:03
ε, τώρα! μην βάζουμε ιερές λέξεις στο στόμα μας (Amiga).

Αν υπήρχε ακόμα σήμερα Amiga, πιστέψτε με, δεν θα υπήρχε κανένα Playstation ή Xbox. Μόνο Amiga, Sega και Nintendo θα υπήρχε (και οι PC στην θέση τους, στα γραφεία, να τρέχουν μόνο Office, όπως είναι και το ορθό στην τελική) και όλα θα ήταν πολύ καλύτερα, λιγότερη καπιταλο-μαλακία, λιγότερα έως καθόλου απαράδεκτα DLCs κλπκλπ.......αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα, για κάποιο άλλο επεισόδιο...

Τέσπα, σήμερα η Sony είπε το οριστικό Rest In Peace, για το MiniDisc. Το αναφέρω ως τεχνολογικό νέο - σημερινό τεκταινόμενο, για να παραμείνουμε και on-topic.

Παρόλο που δεν είχα καμία όρεξη για μινι-αφιερώματα, έπρεπε να αναφερθώ, όποιος θέλει του ρίχνει μια ματιά: Αναπαύσου εν ειρήνη Sony MiniDisc 1992-2011 (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=347002&cid=36)

konpat
11-07-2011, 21:28
Η sony βλέπει ότι δεν έχει ανταγωνισμό , και κάνει ότι θέλει!

ps4
12-07-2011, 00:25
Το minidisc τι θα το καμω τωρα; Κριμα. ηταν ωραιο φορμά...

Lefteris_X
12-07-2011, 00:49
άντε πάε απο το μίνι-αφιέρωμα, και θα διαβάσεις στο τέλος ότι θα συνεχίσει να βγάζει δισκάκια MiniDisc...απλά τα player σταμάτησαν.

dimitrisasp
12-07-2011, 09:06
Νομιζα οτι τα mini disc ειχαν παρατηθει χρονια τωρα. Δεν φανταζομουν οτι ασχολιοταν ακομα κοσμος μαζι τους. Ενας φιλος θυμαμαι ειχε φερει στην κατασκηνωση οταν ειχαν πρωτοβγει και ενιωθες οτι ηταν το next big thing..

Dragonpaul
12-07-2011, 16:15
Λευτέρη, πολυ καλο άρθρο.
Πάντως εγω νόμιζα πως το mini disc μας είχε ήδη αποχαιρετήσει. Να φανταστείς, για κάποιο διάστημα είχα φάει κόλλημα να αγοράσω, αλλα τα χρήματα με σταματούσαν. Ευτυχώς, βέβαια, γιατί αργότερα ήρθε το napster και τα mp3.
Πάντως απορώ ποιος χρησιμοποιούσε md τα τελευταία 10 χρόνια!!!!!!!!

Valkyre
12-07-2011, 16:35
Hμουν φανατικος κυριολεκτικα του MiniDisc. Ειχα 3 players και μεγαλη συλλογη απο δισκακια. Η τρελα με επιασε το 1996 αν δεν κανω λαθος και ημουν πιστος ακολουθος, αν και μετα το 1998 μου εφυγε μια κι εξω η τρελα. Ακομα παντως εχω την συλλογη. Εκεινη την εποχη το MiniDisc με ειχε ξετρελανει διοτι οχι μονο μπορουσες ευκολα να γραψεις τα δικα σου δισκακια, ταυτοχρονα ηταν επανεγραψιμα, η αποδοση τους εξαιρετικη και το ματακι του laser δεν εκανε διακοπες οπως εκαναν μεχρι εκεινη την εποχη η πλειοψηφια των cd players. Βαλε και το γεγονος οτι ηταν μικρο σε μεγεθος και αρα μπορεις να το εχεις στην τσεπη σου και να ακους την μουσικη σου σε σχεση με τα τεραστια cd players και δεν ηθελα αλλους λογους για να φαω κολλημα.

Μετα βεβαια ηρθε το mp3 να στερεωθει για τα καλα στην casual αγορα οποτε και αυτοματως αρχισε να αργοπεθαινει το MD.

Lefteris_X
12-07-2011, 17:32
Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Αν κρίνω απο την διάρθρωση των προτάσεών σας (μου άρεσε πολύ / έφαγα κόλλημα, μετά όμως έχασα την διάθεσή μου λόγω MP3 και ακόμα περισσότερο λόγο Napster / Διαδίκτυο)........σημαίνει πως μια χαρά "πιάνω" τον παλμό του καταναλωτικού κοινού, διότι όπως θα παρατηρήσατε, ακριβώς με την ίδια ακολουθία αναπτύσσω το άρθρο, για την πορεία του MiniDisc.

Αν θέλετε μπορείτε να δείτε και ένα αντίστοιχο μινι-αφιερωματάκι, για μια άλλη φίλη μας........την δισκέτα των 3.5 ιντσών που μας άφησε "χρόνους", κοινώς RIP.

---> http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=129051&cid=36

επίσης για οσους γουστάρουν ταμπλέτες και απο πότε ξεκίνησαν ως ιδέα.................γελάστε με την χρονολογία εκκίνησης: 1983!!!!!

Και βέβαια απο την Apple.

Το σχετικό αφιέρωμα για το "Apple Bashful": http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=98591&cid=36

enstikto
28-07-2011, 15:09
Νέο περιφερειακό για το PS3! (http://kotaku.com/5825036/behold-the-horror-of-sonys-ps3doll)

Ήμαρτον.....

MajereMP44
28-07-2011, 15:44
Ασχημια απο τις λιγες ....δεν παμε καθολου καλα.

DarkUSS
28-07-2011, 19:09
H κούκλα που σκοτώνει...

Lefteris_X
28-07-2011, 19:19
chucky strikes again...

badboyfriend
29-07-2011, 02:32
Σκέψου να το συνδυάσουν με αυτό:
http://www.buzzfeed.com/donnad/japan-perfects-human-cloning
The possibilities are endless!

Nerven
03-08-2011, 22:38
Too good to be true???




http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=00gAbgBu8R4#at=169
(http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=00gAbgBu8R4#at=169)

Lefteris_X
04-08-2011, 11:37
εμένα μου φάνηκε πιο πολύ να είναι (τα υποτιθέμενα σούπερ-ρέντερ γραφικά), λήψεις με HDR videocamera απλά "προσεγμένα" τα πλάνα, ώστε να έχουν ληφθεί με κίνηση της κάμερας όπως ακριβώς αυτές των FPS (σε rails δηλαδή).

Ιδιαίτερα εκεί με την πέτρα, στα μάτια μου τουλάχιστον, ήταν εμφανέστατο.

Απλά είναι "γυρισμένο" με αρκετό μεράκι και προσπάθεια για να το "φάνε" οι χρήστες, ώς δήθεν-σούπερ-τεχνική-rendering.

Δεν είμαι απόλυτος, αλλά βάζω ένα 95% να είναι fake και ένα 5% να είναι real.

PDS
04-08-2011, 14:16
Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος Λευτερη,αλλα ο carmack σχολιασε(αν δεν ηταν fake σχολιο αυτο που ειδα) στο twitter οτι δεν μπορουν να το κανουν οι κονσολες αυτης την γενιας(αυτο θα ελειπε) και οτι θα περασουν αρκετα χρονια ακομα για να γινει.

Οποτε φανταζομαι οτι δεν ειναι fake.

Lefteris_X
04-08-2011, 16:43
καλά κ εγώ έτσι στα γρήγορα το είδα.......και με μια δεύτερη σκέψη, ίσως ήμουν σχετικά λανθασμένος στα ποσοστά real/fake.....είπα 5%/95% αλλά τελικά συγκλίνω πιο πολύ στο: μερικές σκηνές ίσως είναι 50%/50% και μερικές άλλες είναι 95%/5% (δηλαδή παράγονται όντως από γραφικά).

δεν ξέρω θα δούμε....ενδιαφέρον πάντως...

PDS
04-08-2011, 22:56
Μακαρι να γινει καποια στιγμη παντως.Θα ειναι πολυ μεγαλο το βημα.

ilias78
05-08-2011, 00:17
Έρχεται ο Rambo! (http://game20.gr/news/rambo-game-coming-4583/#more-52521)


game20.gr

Eddy_Gordo
05-08-2011, 20:13
http://www.qj.net/ps3/news/hello-kitty-x-street-fighter-partnership-announced.html πλακα μου κανεις

http://www.qj.net/ps3/games/tekken-hybrid-comes-with-a-playable-tekken-tag-tournament-2-demo.html ΟΛΕ ΟΛΕ


http://www.qj.net/ps3/games/more-tekken-tag-tournament-2-prologue-details-surface.html

και εχει και αλλα

http://www.qj.net/ps3/news/comic-con-2011-taki-confirmed-back-for-soulcalibur-v.html


και κατι που δεν περιμενα ειναι αυτο http://www.qj.net/ps3/linux/borderlands-2-officially-confirmed.html
http://www.qj.net/ps3/news/borderlands-2-announced.html

Lefteris_X
05-08-2011, 21:51
συνεχίζω περί της τεχνολογίας που αναφέρθηκε μερικά ποστ πιο πάνω και για την οποία έχω ήδη εκφράσει επιφύλαξη......αρκετή.

τελικά και άλλοι είχαν την ίδια επιφύλαξη με εμένα :D και εξέφρασαν κάποια λόγια.

Τι είπε ο Markus Persson, μέλος της ομάδας ανάπτυξης του Minecraft:

"They made a voxel renderer, probably based on sparse voxel octrees. That's cool and all, but.. To quote the video, the island in the video is one km^2. Let's assume a modest island height of just eight meters, and we end up with 0.008 km^3. At 64 atoms per cubic millimeter (four per millimeter), that is a total of 512 000 000 000 000 000 atoms.

"If each voxel is made up of one byte of data, that is a total of 512 petabytes of information, or about 170 000 three-terrabyte harddrives full of information. In reality, you will need way more than just one byte of data per voxel to do colors and lighting, and the island is probably way taller than just eight meters, so that estimate is very optimistic. So obviously, it's not made up of that many unique voxels."

Επειδή κατάλαβα πάρα πολύ καλά τι είπε και τι περιγράφει, αρκεί να σας πω ότι άρχισα να λιώνω στα γέλια απο τη στιγμή που διάβασα (κατά τις υποθέσεις του Markus Persson) ότι έφτιαξαν έναν voxel renderer....ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ε, ρε καραμήτροι, τόσα χρόνια είναι γνωστή η Voxel τεχνοτροπία, μαλάκες είναι οι υπόλοιποι που δεν την χρησιμοποιούν μετά το 1992;;;; Τα πρώτα Comanche (1-2-3) ελικόπτερα simulator προσπάθησαν να χρησιμοποιοήσουν ένα πάντρεμα τεχνικής Voxel και Fractals. Ε, για την εποχή ήταν πανέμορφα, αλλά ήθελαν (για τα specs της εποχής) ένα PC ΓΑΙΔΟΥΡΙ για να παίζει σωστά (486DX4 στα 100MHz και τουλάχιστον 64MB RAM...όταν τα περισσότερα PC ήταν 386-486 στα 25-40MHz και με 1-2/το πολύ 8MB RAM)...........Κοινώς η Voxel (και fractals) τεχνοτροπία rendering απορρίφθηκε, καθώς είναι μόνο για υπολογιστές - mainframes (τίποτα Cray XMP και λοιπούς της λίστας TOP500 των πιο ισχυρών συστημάτων στον κόσμο).

Θα δούμε στην πορεία τελικά τι είναι αυτό που έφτιαξαν τα παληκάρια ή αν είναι ενα elaborate hoax όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.

Lefteris_X
06-08-2011, 15:35
τελικά έχει γίνει μεγάλος ντόρος στο Ιντερνετ, αλλά και μεταξύ μερικών μεγάλων devs (πχ. John Carmack).

Όλοι είναι σκεπτικοί μέχρι αήδιας (και ο Carmack), ενώ αυτός ο σκπετικισμός / επιφύλαξη μεγαλώνει σε τεράστιο βαθμό, απο την αποφυγή απαντήσεων του βασικού προγραμματιστή του εγχειρίματος "Unlimited Detail".

Κάτι λέει ότι χρησιμοποιεί μια εξλιγμένη τεχνική των Voxel, την λεγόμενη SVO (Space Voxel Octries αν θυμάμαι σωστά), αλλά δεν απαντάει σε καμία ερώτηση (τεχνικές ερωτήσεις, πολύ βάσιμες και ορθές ως επιχειρήματα) απο άλλους devs (Carmack μέσα σε αυτούς)........Το μοναδικό που λέει συνέχεια ο τύπος (βασικό προγραμματιστής / εμπνευστής) του Unlim. Detail, είναι "περιμένετε και θα δείτε μελλοντικά όταν θα βελτιώσουμε το renderer ακόμα περισσότερο".

Πάντως, ο Carmack, τοποθετήθηκε αλλά με επιφύλαξη (καθώς δεν έχει απαντηθεί καμία σοβαρή ερώτηση, αλλά ούτε και έχει δοθεί καμία πληροφορία επίσημα/ανεπίσημα), ότι όσο και να βελτιώσουν τον Unlim. Detail renderer, αποκλείεται οι current-gen κονσόλες να μπορούν να τον "σηκώσουν" και κατά την δήλωσή του ή θα το κάνουν οι επόμενες (720, PS4) ή........οι ακόμα πιο μετά (PS5? WTF? αν βγει ποτέ, μιλάμε τουλάχιστον 2020, καλά κρασιά).


Διαβάστε όσοι θέλετε και γουστάρετε τεχνικές αναλύσεις, δηλαδή ούτε καν ανάλυση μια και δεν έδωσαν πληροφορίες, οπότε ας το πούμε απλό ενημερωτικό άρθρο για προβληματισμό, την αναλυσούλα που έκανε η Digital Foundry για το eurogamer.

Valkyre
08-08-2011, 13:59
Παντως εγω οπως διαβασα τα σχολια σας νομιζα οτι θα μου πεταχτουν τα ματια εξω απο το βιντεο. Μολις το ειδα λοιπον και οκ φυσικα εντυπωσιακο εαν ειναι υλοποιησιμο αμεσα (κατι που απο αυτα που διαβαζω και αυτα που πιστευω εγω, δεν παιζει), αλλα απο την αλλη δεν εχω την παραμικρη αμφιβολλια για το αν ειναι αληθινο ή ψευτικο. Μου φαινεται 100% αληθινο. Η πραγματικοτητα ακομα απεχει αρκετα απο αυτο που παρουσιαζει το βιντεο και γενικα, εχω δει πολυ καλυτερα CGI (ξερω οτι δεν συγκρινονται τα CGI με τα in game, απλα ως αν ειναι χειροτερο απο τα CGI στις ταινιες πως ειναι δυνατον να αμφιβαλλω εαν ειναι ή οχι αληθινο?)

PDS
08-08-2011, 14:23
Δημητρη στο βιντεο ηθελαν κυριως να διαφημισουν το ''Unlimited Detail''.Θελω να πω οτι αυτα που εδειχναν δεν εντυπωσιαζαν γιατι δεν ειναι σχεδιαστες γραφικων.
Αν δωσεις αυτες τις δυνατοτητες σε καμια querilla,φανταζομαι οτι θα δουμε γραφικα avatar.:p

SQP_GR
08-08-2011, 14:49
Στη φυλακή, λόγω PS3!




08/08/2011, 13:33 | Διαβάστηκε 834 φορές
Αποστολή (http://www.sport-fm.gr/article/492913/email)










http://resources.sport-fm.gr/supersportFM/images/news/11/08/08/133311.jpg?w=400&f=bicubic (http://resources.sport-fm.gr/supersportFM/images/news/11/08/08/133311.jpg)

Ένας άντρας συνελήφθη στη Νότια Αφρική και συγκεκριμένα στο Γιοχάνεσμπουργκ μετά από εμπλοκή του με PS3 jailbreak και διάφορες άλλες hacking ενέργειες. Η αστυνομία βρήκε και προχώρησε σε κατάσχεση διάφορων συστημάτων PS3, σκληρών δίσκων, νόμιμων και παράνομων αντιτύπων για πολλούς τίτλους και USB συσκευές που βοηθούν στη διαδικασία του «σπασίματος» της κονσόλας.

Ο εν λόγω «πειρατής» θα παραμείνει υπό κράτηση μέχρις ότου γίνει η δίκη σε λίγες ημέρες σε δικαστήριο που ειδικεύεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Πρόκειται για την πρώτη σύλληψη που γίνεται παγκοσμίως λόγω αυτής της δραστηριότητας και σίγουρα δείχνει πως η Sony έχει αγριέψει με το θέμα…

Πηγή: Enternity.gr (http://www.enternity.gr/Article/%CE%A3%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7-PS3-hacker/3397.html)

Για απορίες, σχόλια και παρατηρήσεις σχετικά με videogames, gadgets και ψηφιακή διασκέδαση γενικότερα, στείλτε mail στο tech@sport-fm.gr. Απαντήσεις στην εκπομπή "Enter" του NovaΣΠΟΡ FM 94.6 κάθε Παρασκευή βράδυ από τις 21.00 έως τις 22.00 με τους Παύλο Παπαπαύλου, Διονύση Καππάτο και Νικόλα Ακτύπη.

djpar
14-08-2011, 19:45
Kevin Butler? No, You Mean Jerry Lambert (http://kotaku.com/5593386/kevin-butler-no-you-mean-jerry-lambert)

δεν ξερω αν κολλαει στην ενοτητα αλλα εχτες το πηρα πρεφα αυτο οταν εβλεπα το bad teacher

GVX630
15-08-2011, 00:10
Ανακοινώθηκε το νέο Counter Strike : Global Offensive

Η Valve σχεδιάζει να ανακοινώσει εντός της ημέρας ένα νέο Counter Strike με τίτλο Counter Strike: Global Offensive. Την αποκάλυψη έκανε το E-Sports Entertainment μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του στο Facebook, αναφέροντας χαρακτηριστικά «Counter-Strike: Global Offensive, περισσότερα μέσα στην ημέρα». H ανάρτηση έρχεται σε συνδυασμό με μία φωτογραφία του Craig Levine στα studios της Valve.

Ταυτόχρονα, ο Jess Cliffe της Valve αναφέρει από το πρωί στο επίσημο message board της εταιρίας τον τίτλο του νέου game. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες και κάποιοι εικάζουν πως η νέα έκδοση θα προσφέρεται και για συστήματα οικιακής ψυχαγωγίας με δυνατότητα cross-platform multiplayer. Μόλις έχουμε νεότερα θα επανέλθουμε με ενημέρωση στην είδηση.

Enternity.gr

jk_blue_tiger
15-08-2011, 02:32
Ανακοινώθηκε το νέο Counter Strike : Global Offensive

Η Valve σχεδιάζει να ανακοινώσει εντός της ημέρας ένα νέο Counter Strike με τίτλο Counter Strike: Global Offensive. Την αποκάλυψη έκανε το E-Sports Entertainment μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του στο Facebook, αναφέροντας χαρακτηριστικά «Counter-Strike: Global Offensive, περισσότερα μέσα στην ημέρα». H ανάρτηση έρχεται σε συνδυασμό με μία φωτογραφία του Craig Levine στα studios της Valve.

Ταυτόχρονα, ο Jess Cliffe της Valve αναφέρει από το πρωί στο επίσημο message board της εταιρίας τον τίτλο του νέου game. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες και κάποιοι εικάζουν πως η νέα έκδοση θα προσφέρεται και για συστήματα οικιακής ψυχαγωγίας με δυνατότητα cross-platform multiplayer. Μόλις έχουμε νεότερα θα επανέλθουμε με ενημέρωση στην είδηση.

Enternity.gr


Εχει ηδη ανοιχτει νημα για την ειδηση που ποσταρες.
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=321862

DarkUSS
17-08-2011, 02:29
http://www.ripten.com/2011/08/14/john-carmack-thinks-the-ps3-is-the-second-best-console-ever-made/


http://www.ripten.com/wp-content/uploads/2011/08/Carmack-ps3-600x337.png

When I was down at Quake Con (http://www.ripten.com/tag/quake-con-2011) last week, I got to hear id Software (http://www.ripten.com/tag/id-software)‘s legendary technical director John Carmack (http://www.ripten.com/tag/john-carmack) speak about all sorts of things. His keynote (http://www.ripten.com/2011/08/06/behold-john-carmacks-entire-1-5-hour-quake-con-2011-keynote/) lasted more than 90 minutes and throughout, you could clearly tell that John had become a fan of Microsoft’s Xbox 360 console, and far less a fan of Sony’s Playstation 3. As a PC gamer myself, which console John prefers developing for means little to me (although it is interesting to hear him discuss it) but I know a lot of our readers are console gamers and they definitely want to know what a development icon like John really thinks about their favorite gaming machines.

Luckily enough, John walked into the press room as I was eating lunch one fine day and I had the opportunity to ask him all about what it’s like being a multi-platform developer in today’s gaming world.
http://www.ripten.com/wp-content/uploads/2011/08/Carmack2.jpg

John and I spoke for roughly 20 minutes about various topics, including the aforementioned multi-platform development. While I can’t recall all of what we spoke about, there was one comment I remember extremely well. That came when I asked him, “So, what do you really think about the PS3?”
His response?
“Well, it’s the second best console ever made”
He smiled and I laughed.

“What’s the first?” I replied
“The 360″
Shame, I was hoping he’d say the Sega Dreamcast. ^__^
John says it’s not so much the power of the PS3 as it is the dev tools, which he says simply aren’t as good.
However, he did also say that there are places in RAGE where the PS3 works and performs better because the cells have more total processing power.

One thing is for sure. Even if John thinks that the PS3 is a bigger pain in the ass to develop on, both versions of RAGE (http://www.ripten.com/tag/rage) look damn near equal. (I’ve played them both) This is simply a testament to the team at id, and the genius of John Carmack.


http://i276.photobucket.com/albums/kk16/zxpipo7/OhYOU.jpg

djpar
17-08-2011, 02:39
καλα καλα ας βαλουν να δουν το killzone 3 και μετα ας μιλησουν...

hakoo
17-08-2011, 02:56
To οτι τα dev tools του ps3 ειναι πιο "δυσκολα" εχει ειπωθει απο δεκαδες developers, το μεμπτο κατα τη γνωμη μου εγγειται στον λογο για τον οποιο χρησιμοποιειται ως επiχειρημα. Παιζει δλδ καποιες φορες να το χρησιμοποιει (ο εκαστοτε) και σαν δικαιολογια γιατι ειναι τεμπελης/μη ικανος.
Οποτε εκ του αποτελεσματος κρινεται ο καθενας, αν το rage λογου χαρη κυκλοφορησει και η εκδοση του ps3 ειναι καλη τεχνικα fine by me. Μαγκια του να εκφραζει την αποψη του δειχνωντας παραλληλα και τον επαγγελματισμο του.

djpar
17-08-2011, 11:09
εγω θα τον παραδεχομουν αν ελεγε τα dev tools ειναι γαμησετα αλλα βγαλαμε τρελο παιχνιδι οχι να λεει η καλυτερη κονσολα ειναι το xbox...οπα ρε φιλε ειπαμε

Lefteris_X
17-08-2011, 12:48
απλά ο Carmack, ποτέ του δεν ήξερε τι εστί προγραμματισμός σε κονσόλες, άρα δεν γνώριζε και το "πως" σκέπτεται, οργανώνει και αναπτύσσει δικά του εργαλεία ο σκληροπυρηνικός προγραμματιστής (coder) για μια κονσόλα...........επίσης ο Carmack ακριβώς λόγω της απουσίας ενασχόλησης με κονσόλες, δεν έχει γνώση απο το παρελθόν των κονσολών, δεν έχει στο αρχείο του δικούς του - παλαιότερους κώδικες για "μπούσουλα", δεν έχει συνηθίσει να δουλεύει με τέτοιες αρχιτεκτονικές.

Έχει μάθει να προγραμματίζει αρχικά για x86 (εποχές 1989-1994), μετά σε OpenGL (1994-1997) και μετά σε DirectX.

Ε, το Xbox360, για έναν τέτοιο προγραμματιστή, πραγματικά είναι πολύ πιο εύκολο στον προγραμματισμό από ένα PC. Το 360 έχει σχεδόν ίδια φιλοσοφία "στησίματος" κώδικα, με πολύ πιο εύκολη όμως "διάρθρωση", ενώ στον PC θέλει πολλές "μανούβρες" και "περατζάδες" των data, απο πολλά "φίλτρα ελέγχου" μέχρι να φτάσεις στην RAM ή στο τσιπ γραφικών.

Έτσι το 360, φαίνεται στον Carmack πολύ πιο εύκολο.

Αντίστοιχα ο προγραμματισμό για μια ομάδα όπως η Psygnosis ή αλλιώς Studio Liverpool της Sony, οι ομάδες Naughty Dog κ Santa Monica κ Team ICO, που ΠΟΤΕ δεν είχαν ασχοληθεί με PC και DirectX, εκτιμούν πως "ΟΚ καλό κ δυνατό είναι το 360, αλλά είναι πολύ περιορισμένης ελευθερίας στον κώδικα = συγκεκριμένες δυνατότητες. Με το PS3 μπορούμε όλο και κάτι έξτρα να ανακαλύπτουμε, μια νέα μέθοδο πρόσβασης στα τσιπ = περισσότερες ή βελτίωση των υπαρχόντων δυνατοτήτων".

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. :P

Άλλο κονσόλα - άλλο DirectX. Βούρτσα κ ***τσα. Μην τα μπερδεύουμε κύριε John Carmack.

Άντε παίξε το πουλί σου τώρα, με το νέο τερατούργημά σου, που έχεις χέσει κιόλας απο την χαρά σου που το έφτιαξες, ονόματι Rage. Πω - πω καινοτομία αδερφάκι μου...ούτε τεχνολογικά είναι "wow" ούτε ως gameplay, δεν μου κάνει "κλικ" καθόλου. Αμερικανίλα του κερατά (με την έννοια του αμερικανίλα = βαρετή δράση για ανεγκέφαλους παίχτες, με περίσσεια αδρεναλίνη).

Σιχτήρ με τσάντισε πάλι. :D Τόσα χρόνια ο Carmack παιδιά (γύρω στα 20 έτη που τον παρακολουθώ περίπου), μόνο μαλακίες έλεγε στο πέρας του χρόνου, όποτε μίλαγε δημόσια. Τίποτα ποτέ ουσιώδες και "λέω αυτά που χαιδεύουν τα αφτιά των μεγαλύτερων εταιρειών, ανά εποχή".

Ουρτ!

Valkyre
17-08-2011, 12:58
O Carmack καθε βδομαδα αλλαζει γνωμη για το πια κονσολα θα κραξει και πια θα ευνοησει. Nothing new here...

Προσωπικα δεν μου αρεσουν και τα μεχρι τωρα παιχνιδια του ιδιαιτερα (ναι δεν με τρελαινει το Doom sorry). Ας ελπισουμε το Rage να ειναι μεσα στα 10 καλυτερα παιχνιδια "αυτης της χρονιας" κυριε Καρμακ γιατι off all time δεν παιζει....

Lefteris_X
17-08-2011, 15:19
O Carmack καθε βδομαδα αλλαζει γνωμη για το πια κονσολα θα κραξει και πια θα ευνοησει. Nothing new here...

Προσωπικα δεν μου αρεσουν και τα μεχρι τωρα παιχνιδια του ιδιαιτερα (ναι δεν με τρελαινει το Doom sorry). Ας ελπισουμε το Rage να ειναι μεσα στα 10 καλυτερα παιχνιδια "αυτης της χρονιας" κυριε Καρμακ γιατι off all time δεν παιζει....


Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Από την πρώτη προσπάθεια να με "πείσει" ο Carmack, ότι το 1ο πρόσωπο κάμερας και το ανελέητο πιστολίδι+χάσιμο μέσα σε λαβυρίνθους, με το Wolfstein 3D και αργότερα με Doom, Quake κλπ, τρίχες.......ποτέ δεν υπήρξε καμία έλξη προς το είδος, ακόμα και όταν το είδα 21 χρόνια πριν (Wolfstein 3D). Είτε σε PC, είτε σε κονσόλες (Megadrive, SNES, 32X, 3DO, CD32), είτε σε Home υπολογιστές (Atari ST, Amiga, Acorn Archimedes). Μιεχ.

Βέβαια, νέες ορδές gamer γεννήθηκαν απο τότε και μεγάλωσαν μόνο με 1ου προσώπου τίτλους........σε τέτοιο βαθμό που πριν απο λίγες εβδομάδες άκουσα την ατάκα που με κούφανε (θα εξηγήσω γιατί μετά): "ρε φιλαράκι δεν μπορώ να παίξω παιχνίδια 3ου προσώπου κάμερας πχ. Uncharted κλπ γιατί με ζαλίζουν/δεν μπορώ να προσανατολιστώ, ενώ αυτά με 1ου προσώπου κάμερα πιστολίδια είναι πανεύκολα και δεν με ζαλίζουν καθόλου".

Ε, η ατάκα που κυκλοφορούσε απο αρκετό κόσμο όταν πρωτο-εμφανίστηκαν τίτλοι 1ου προσώπου πριν 20 χρόνια, αλλά και πριν 15 όταν βγήκε το Quake, αλλά και 10 χρόνια (εποχές Half Life 1 - Medal Of Honour - Deus Ex) ήταν ακριβώς το αντίθετο: "ρε φίλε ζαλίζομαι άσχημα μετά απο 10 λεπτά παιχνιδιού με τίτλο 1ου προσώπου, είναι σα να φοράω παρωπίδες, με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι στον γρήγορο προσανατολισμό και να μην ευχαριστιέμαι το παιχνίδι, χώρια που ζαλίζομαι όπως ξαναείπα". Στην πορεία βέβαια, και λόγω των νέων γενεών που αλλιώς πρωτοέμαθαν τα vgames (με την μία σε FPS) μειώνονταν τα νούμερα αυτών που δεν ήθελαν FPS και αντίστοιχα αυξάνονταν τα νούμερα των φανατικών FPS-άδων. Έκρηξη έκανε το είδος και οι φανατικοί απο το 2004 και μετά, λόγω Half Life 2 και της περίφημης κόντρας μεταξύ Medal of Honour και Call of Duty. Πυρηνική έκρηξη στα FPS έγινε, λίγο πιο μετά με την έλευση PS3/X360 και την κυριαρχία του Call of Duty......λίγο πολύ όλα αυτά είναι γνωστά....

....αλλά ο Carmack και κάποιοι άλλοι άχρηστοι που ποτέ δεν ήξεραν να σχεδιάζουν και να προγραμματίζουν με επάρκεια, εξυπνάδα και έξυπνη/εφευρετική σκέψη, ότι δηλαδή χρειαζόταν μια κονσόλα ή Home υπολογιστής της τότε εποχής για να αποδώσει ΤΕΛΕΙΑ 2D παιχνίδια (που με τεχνικές back-forth scaling, zooming, rotation, morphing κλπ μπορούσαν να αποδώσουν 3η διάσταση, αλλά όχι σε στυλ FPS), αυτοί επέλεξαν brute force αλλά "χαζής κ πεζής" αρχιτεκτονικής, όπως τα PC με x86 της εποχής (80386 DX 25/33/40) με τόνους μνήμης RAM (πάντα για την εποχή) και "δώσε στο λαό 1ου προσώπου κάμερα"............τα υπόλοιπα τα ανέλαβε το μάρκετινγκ........και φτάσαμε στο σήμερα.........που αυτοί οι ελεεινοί προγραμματιστές μεγάλωσαν ηλικιακά, έβγαλαν τρελό χρήμα = δόξα και φήμη ανάμεσα στη νέα γενιά φανατίλων FPS-άδων, κ έτσι έκαναν "μεγάλο κώλο και χέζουν τον κόσμο όλο".......με κριτικές για hardware, που @@ - ποτέ το μυαλό τους δεν πρόκειται να μπορούσε να επινοήσει (παπάρα Carmack και λοιποί, βλέπε Gabe Newell ή κάπως έτσι, ο "σαμπρέλας" της Valve, δεν μπορείτε να δαμάσετε το CELL που υποκλίνονται οι περισσότεροι επιστήμονες τεχνολογίας μπροστά του, οπότε το βαφτίζετε 'δύσκολο' να το προγραμματίσεις)...

Όξω απο δω ρε...

nickolas82
20-08-2011, 00:37
http://feeds.ign.com/~r/ignfeeds/all/~3/jSp0eXB0kyg/1189293p1.html
Απλά ξεχάστε το cross game chat μια και καλή

Lefteris_X
20-08-2011, 12:09
Καλημέρα.

Ένα κάρο παπαριές είναι τα παραπάνω του Ueda και εξηγώ για να μην παρερμηνευτώ:

δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να "κλειδώνει" κάποιο ποσό RAM ένα πρόγραμμα (εν προκειμένω ένα παιχνίδι) με συνέπεια οι προγραμματιστές να μην μπορούν να "πάρουν πίσω" κάποια RAM, γιατί πολύ απλά ποτέ δεν γινόταν έτσι ο προγραμματισμός. Πρώτα δεσμεύεις κάποια RAM για πάρτη σου (= εκτός παιχνιδιού) και μετά αφήνεις τον κώδικα (παιχνίδι) να εκτελεστεί (= όταν φορτώνει το παιχνίδι). Άρα όση RAM του επιτρέψεις να έχει πρόσβαση, τόση εν τέλει θα δεσμεύσει και θα χρησιμοποιεί.

Άρα αυτά που λέει ο Ueda ότι "άπαξ και έχει σχεδιαστεί έτσι το hardware, μετά δεν μπορείς να το αλλάξεις" δεν ισχύουν (καταρχήν hardware? μα αυτό είναι θέμα software).

Αλλού καταλαβαίνω εγώ ότι είναι ο λόγος και είναι τριπλός:

1) Η Microsoft έχει κατοχυρώσει πατέντα απο το 2005 (ίσως και πιο νωρίς) για τον τρόπο προγραμματισμού ενός "γραφικού περιβάλλοντος που επιτρέπει cross-game chat σε μια κονσόλα". Έτσι με αυτόν τον τρόπο κατοχύρωσε την "ιδέα" αλλά και τον πιο άρτιο τρόπο προγραμματισμού μιας τέτοιας λειτουργίας. Άρα η Sony και κάθε Sony, που θέλει cross-game chat στην κονσόλα της (προσοχή, η πατέντα αναφέρεται σε κονσόλες μόνο) και πάει να προγραμματίσει........αν ο κώδικάς της μοιάζει ή τείνει να μοιάζει με αυτόν της Microsoft - απευθείας πάνε στα Δικαστήρια και η Microsoft κερδίζει λόγω της κατοχυρωμένης πατέντας (όλα αυτά κάποια στιγμή τα είχα ξαναγράψει στο παρελθόν που λέγαμε περί cross-game-chat). Υπάρχει τρόπος να προγραμματίσεις, όχι όπως η Microsoft το cross-gchat, αλλά είναι τελείως ανορθόδοξος και χρειάζεται πολλή περισσότερη RAM, κάτι που το PS3 απλά δεν έχει. Για αυτή που έχει, αναγκαστικά μπαίνεις στα κατοχυρωμένα λημέρια της MS.

2) Το κόστος να συνεχίζει να προσπαθεί να αναπτύξει cross-gchat στο PS3, είναι σεβαστό απο άποψης εργατοωρών, αλλά σημαντικών υπαλλήλων όμως (άρα "μεγάλο" ουσιαστικά το κόστος) στον τομέα των εργαστηρίων της Sony, την στιγμή που είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν συμφέρει, για τους παραπάνω λόγους, η ανάπτυξη του cross-gchat.

3) Προώθηση του PS Vita, που υποτίθεται (λέω "υποτίθεται" καθώς δεν το έχουμε δει live μπροστά μας το μηχάνημα να τεσταριστεί σε πραγματικές συνθήκες) ότι είναι εξ αρχής σχεδιασμένο να τα κάνει τα κολπάκια του παράλληλα με το τρέξιμο ενός παιχνιδιού (cross-gchat, Internet, κλπ).

4) Λόγω όλων των παραπάνω συνδυαστικά, ο Ueda αποφάσισε να δώσει τέλος σε αυτή την κατάσταση (θα βγει; πότε; δεν θα βγει; γιατι όμως; βαλτε το please! και διάφορα τέτοια), με την απόλυτη, ισοπεδωτική και καταληκτική δήλωσή του, ότι "ξεχάστε το cross-game chat στο PS3 πια".


Με ένα σμπάρο - 4 τρυγώνια.

Καλό ε;

Ρε μπας και έχουν πάει Έλληνες επιχειρηματίες μέσα στη Sony απο το 2004 και μετά;
(ή άτομα της πάλαι ποτέ Commodore που κατάφεραν και φαλίρισαν τέτοιο κολοσσό το 1994? δεν εξηγούνται αλλιώς αυτές οι "μαεστρίες")

hakoo
20-08-2011, 19:49
Crytek wants 8GB of RAM in next-gen consoles (http://www.gamerzines.com/ps3/news/crytek-next-gen-8gb-ram.html)


German studio Crytek has become the latest developer to start discussing what it would like to see from the next-generation of consoles, saying that 8GBs of RAM should be "a minimum" for the next-gen.

"My finger-pointing at Microsoft/Sony would really be on the memory side," said Crytek's principal graphics engineer Tiago Sousa while discussing with Eurogamer the problems the team encountered when developing Crysis 2 for console.

"It's way too low, and the biggest crippling factor from a visual perspective. I would really like to see next-gen console platforms with a minimum of 8GB."

Current generation consoles, of course, have significantly less. Xbox 360 only has 512MB of DDR3 RAM, and while PlayStation 3 has the same, only 256MB is allocated towards video memory. The remaining is put towards system resources.

To put that into perspective, the PC version of Crysis 2 requires at least 2GB of RAM, and 3GB if you're running it on Windows Vista.

Both Avalanche Studios and Battlefield 3 developer DICE have discussed next-generation consoles in recent interviews, with the latter saying that it is "desperate" to see a new generation.

A successor to the Wii is heavily rumoured to be unveiled at this year's E3. But with Sony and Microsoft hoping to extend the life of their current consoles via recently released motion controllers, we wouldn't bet on seeing a new Xbox or PlayStation any time soon.

Kαπως υπερβολικο ακουγεται, απο την αλλη ομως σε αυτη τη γενια αναλογη μεταβαση ειχαμε. Απο τα 32 και τα 64 του ps2/xbox στα 512 των ps360. Αν κανω λαθος διορθωστε please, δεν θελω να λεω ανακριβειες.

Ezio
20-08-2011, 20:29
Όταν λέει RAM, εννοεί την κανονική RAM, έτσι; Ή μήπως εννοεί VRAM; Και κάτι άλλο, αν και λίγο άσχετο. Έχουμε δει δηλώσεις διάφορων για το πως κατά την άποψή τους θα είναι η επόμενη γενιά, τι θα προσφέρει η καινούργια κονσόλα, τι θα έπρεπε να έχει κ.τ.λ. Όμως, η απορία μου είναι η εξής: Πέρα από τις δηλώσεις που γίνονται, αυτοί που ασχολούνται με την δημιουργία του ps4, ρωτάνε και παίρνουν συμβουλές από τα first-party studios της Sony για το hardware της κονσόλας ή όχι;

Lefteris_X
20-08-2011, 20:57
και μετά ξύπνησε ο Carmack και γενικότερα όλοι ξυπνήσαμε.

Με την εξελιγμένη (για κάθε γενιά) μνήμης που είναι υποχρεωμένες να φοράνε οι κονσόλες (εξαίρεση για άλλη μια φορά αποτελεί το X360 και τώρα φαίνονται "τα χρόνια του" - αυτές είναι οι επιλογές της MS).........βάζοντας 8GB (λέμε τώρα) XDR2 RAM (υποθετική η ονομασία) στο PS4.........σε 2 DIMM-άκια (τσιπάκια) τότε το PS4 θα κοστίζει άνετα 800 ευρώ, αφού η μνήμη αυτή θα κοστίζει (στη Sony σε χονδρική) τουλάχιστον 150 ευρώ το 2013.

Τώρα αν το PS4 βγει ακόμα πιο αργά και απο το 2013 (χλωμό όμως το βλέπω).......ίσως δούμε κάτι πιο επαναστατικό.....πολλοί οι διαφορετικοί δρόμοι που μπορεί να επιλέξει σχεδιαστικά / hardware-ιστικά η Sony.

Ο Carmack επειδή ξέρει να προγραμματίζει μόνο με έναν τρόπο / φιλοσοφία ανάπτυξης κώδικα, για αυτό και ζητάει τόσα GB RAM. Γιατί δεν είναι κονσολο-προγραμματιστής άσχετα αν προσπαθεί να το παίξει τώρα. Απλά εκμεταλλεύεται την φήμη του απο τον PC χώρο και επειδή αρκετοί FPS φανατίλες θεωρούν πως έχουν βάση τα λόγια του, έχει αρχίσει να καταθέτει απόψεις περί κονσολών. Χέστε τον, είναι κόπανος ο άνθρωπος.

personGR
20-08-2011, 21:05
και μετά ξύπνησε ο Carmack και γενικότερα όλοι ξυπνήσαμε.

Με την εξελιγμένη (για κάθε γενιά) μνήμης που είναι υποχρεωμένες να φοράνε οι κονσόλες (εξαίρεση για άλλη μια φορά αποτελεί το X360 και τώρα φαίνονται "τα χρόνια του" - αυτές είναι οι επιλογές της MS).........βάζοντας 8GB (λέμε τώρα) XDR2 RAM (υποθετική η ονομασία) στο PS4.........σε 2 DIMM-άκια (τσιπάκια) τότε το PS4 θα κοστίζει άνετα 800 ευρώ, αφού η μνήμη αυτή θα κοστίζει (στη Sony σε χονδρική) τουλάχιστον 150 ευρώ το 2013.

Τώρα αν το PS4 βγει ακόμα πιο αργά και απο το 2013 (χλωμό όμως το βλέπω).......ίσως δούμε κάτι πιο επαναστατικό.....πολλοί οι διαφορετικοί δρόμοι που μπορεί να επιλέξει σχεδιαστικά / hardware-ιστικά η Sony.

Ο Carmack επειδή ξέρει να προγραμματίζει μόνο με έναν τρόπο / φιλοσοφία ανάπτυξης κώδικα, για αυτό και ζητάει τόσα GB RAM. Γιατί δεν είναι κονσολο-προγραμματιστής άσχετα αν προσπαθεί να το παίξει τώρα. Απλά εκμεταλλεύεται την φήμη του απο τον PC χώρο και επειδή αρκετοί FPS φανατίλες θεωρούν πως έχουν βάση τα λόγια του, έχει αρχίσει να καταθέτει απόψεις περί κονσολών. Χέστε τον, είναι κόπανος ο άνθρωπος.

Νομίζω ότι έχεις μένος. Η Crytek (σ.σ.: Yerli) τα είπε αυτά :| Συμφωνώ σε γενικές γραμμές πάντως.

Lefteris_X
20-08-2011, 21:25
ωπ 1000 συγνώμη, είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου εκείνη την στιγμή και έγραφα άλλα αντ' άλλων (σκεπτόμουν τι σόι μάρκετινγκ έχει ήδη ξεκινήσει να πέφτει απο τώρα, η προσφορά εντελώς δωρεάν για 1 εβδομάδα των RAGE και RAGE HD για iPhone, iPod Touch, iPad 1-2) και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πω Carmack.......

τα ίδια ισχύουν ΚΑΙ για την Crytek και για τον Carmack. Στον ίδιο τομέα, πάντως στην FPS-ίλα και σε PC coding, θεωρώ τον Carmack πιο "efficient" προγραμματιστή, που προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το hardware περισσότερο απ'ότι η Crytek. Η "φόλα" τεχνολογικά που είχε βγάλει ονόματι Crysis, ήταν ΤΟΣΟ βαρύ που ΟΤΙ μηχάνημα και αν το "τάιζες" την εποχή που βγήκε, πάλι σερνόταν σε full settings και όλοι το έκραζαν. Απάντηση της Crytek (enter marketing στο τίγκα);;;;;; Το παιχνίδι επίτηδες είναι έτσι φτιαγμένο, γιατί ίσα-ίσα ενδιαφερόμαστε για τους πελάτες μας: ο τίτλος είναι future-proof, οπότε στο μέλλον ακόμα και αν αγοράσετε ένα πολύ πιο δυνατό μηχάνημα θα έχετε ήδη ένα παιχνιδι - το Crysis - που θα το εκμεταλλεύεται).


μιλάμε για τέτοιες π@π@ριές.

Και τώρα λένε ότι πιο άκυρο θα μπορούσε να ξεστομίσει σοβαρός developer.

Για να καταλάβουμε τι ζητάνε οι άνθρωποι, είναι σα να πάμε πίσω στο 1998 και να πει κάποιος dev "θα θέλαμε το PS2 να έχει 256MB RAM"..........όλοι θα γέλαγαν για τους ίδιους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ.

Αν το PS4 είναι μια εξέλιξη της παρούσας (PS3) αρχιτεκτονικής και φιλοσοφίας, προβλέπω να παίζει στην κατηγορία 1,2GB (1024+256 ή 768+512) με 2GB (1,5GB+512MB......για 1GB+1GB δεν το βλέπω...............τα νούμερα αναφέρονται σε γενικής χρήσης RAM / Video RAM ή αλλιώς VRAM).

Αν όμως είναι άλλης αρχιτεκτονικής - φιλοσοφίας, ένας "Θεός" ξέρει τι, πως, πόσα και ποια θα είναι τα νούμερα...οι επιδόσεις......μέγεθος.....μέσο φορτώματος (οπτικό; μαγνητικό; μηχανικό; μη-μηχανικο; )

hakoo
03-09-2011, 15:27
OPM Rumors: Resident Evil 6 at TGS, EA developing PS3-exclusive FPS
OPM's latest list of loose talk.



“EA has been staffing up to launch a new PS3 exclusive FPS (http://gematsu.com/tag/fps).”
“One of the US’s best-loved sports games will finally get a UK release next year.”
“Tokyo Game Show will see the announcement of Resident Evil 6.”
“Crysis 2 developer Crytek is working on a new shooter franchise.”
“Monkey News! Enslaved is far from dead with Namco currently exploring sequel possibilities. Chimpanzee that!”
“Dante’s at his peak – the first three Devil May Cry games will be released as an HD Collection.”
“Portals GLaDOS is lending her vocal talents to a new game on the way from Valve.”

Valkyre
05-09-2011, 15:28
ΕΑ? Εxclusive?

Δεν πιστευω να το παιρνετε στα σοβαρα αυτο ε? :P

enstikto
05-09-2011, 16:24
Γιατί ρε συ..... Πολύ πιθανό είναι! Εδώ άκουσα οτι θα έρθει και το Halo στο PS3!!! :P

Valkyre
05-09-2011, 17:18
^^ Να σου πω, πολυ πιο πιθανο να βγει Halo στο PS3 απο το να βγαλει exclusive η ΕΑ! :P

nikolaszax
09-09-2011, 13:30
Tales of Xillia Ships 500.000 out of the gate: andriasang
(http://www.andriasang.com/e/blog/2011/09/09/xillia_shipments/)

Tales of Xillia has crossed the 500,000 mark in shipments, Namco Bandai announced today. The game was released just yesterday.

Word of the game's success already came ahead of release. Two weeks ago, producer Makoto Yoshizumi revealed that the game had become the most pre-ordered Tales game ever. (See this story).

Anecdotally, retailers have been reporting strong early sales, with many even claiming sellouts.

In its statement announcing the shipment figure today, Namco Bandai attributed the success in part to expectations due to this being the series' 15th anniversary, and to the variety of collaborations it held with the likes of Ayumi Hamasaki and Namco Namja Town.



Χρειαστηκε να περασουν κατι χρονια μεχρι να καταλαβει η Namco τι επρεπε η σειρα tales να ειναι και στο ps3....

muku
09-09-2011, 14:28
Να δω πότε θα αποφασίσουν να τα κυκλοφορήσουν και στη Δύση όμως :P

nikolaszax
09-09-2011, 19:23
Να δω πότε θα αποφασίσουν να τα κυκλοφορήσουν και στη Δύση όμως :P

Ηδη το Graces ερχεται απο τα μερη μας.Αμα πουλησει τοτε σιγουρα θα ερθει και το Xillia....αμα ομως πατωσει μην περιμενουμε τιποτα :(

Avenger_Seraphim
09-09-2011, 19:34
Δεν ξέρω, αλλα εμενα η τρελοκοτσιδού δεν μου άρεσε ιδιαίτερα xD

Kojima Productions Promises New Z.O.E. Details at Tokyo Game Show
http://www.andriasang.com/e/blog/2011/09/09/kojima_productions_stages/

muku
10-09-2011, 00:23
Ηδη το Graces ερχεται απο τα μερη μας.Αμα πουλησει τοτε σιγουρα θα ερθει και το Xillia....αμα ομως πατωσει μην περιμενουμε τιποτα :(

Για το Graces υπάρχει release date? Είχε βγει κι άλλο ένα Tales τουλάχιστον σε αυτή τη γενιά πριν το Graces αλλά νομίζω δεν ήρθε καν. Κρίμα πάντως γιατί είναι πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια. Μακάρι να τα δούμε όλα μεταφρασμένα κάποια στιγμή :)

Και για άλλη μια φορά θα ξαναπώ όποιος δεν έχει παίξει το Tales of Phantasia στο SNES να το κάνει τώρα. Το PSP Remake δεν ξέρω τι σόι κουμάς είναι, το Original είναι θεικό πάντως

nikolaszax
10-09-2011, 11:22
Για το Graces υπάρχει release date? Είχε βγει κι άλλο ένα Tales τουλάχιστον σε αυτή τη γενιά πριν το Graces αλλά νομίζω δεν ήρθε καν. Κρίμα πάντως γιατί είναι πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια. Μακάρι να τα δούμε όλα μεταφρασμένα κάποια στιγμή :)

Και για άλλη μια φορά θα ξαναπώ όποιος δεν έχει παίξει το Tales of Phantasia στο SNES να το κάνει τώρα. Το PSP Remake δεν ξέρω τι σόι κουμάς είναι, το Original είναι θεικό πάντως

2012 εχουν πει αλλα οχι κατι συγκεκριμενο.

hakoo
10-09-2011, 12:10
neogaf

Square-Enix Registers FinalFantasyXIII-3.com

http://whois.domaintools.com/finalfantasyxiii-3.com

Γενικα αν ηταν για αλλη εταιρια θα το επαιρνα ως joke, για την SE ομως πλεον τιποτα δεν θα μπορουσε να με εκπληξει.
Αυτο το domain μπορει να μην λεει τιποτα, αλλα επειδη πολλα εχουν δει τα ματια μας απο δαυτους ας υπαρχει ως πληροφορια...

etnica12345
12-09-2011, 16:45
Ομορφο φαινεται! κ ερχεται τον Νοεμβριο.

http://i1186.photobucket.com/albums/z371/etnica123451/whiteps3.jpg

Περισσοτερες πληροφοριες: http://www.engadget.com/2011/09/12/white-ps3-coming-to-europe-and-australia-in-november/

ilias78
13-09-2011, 00:17
πολυ ομορφο
αλλα φοβαμαι οτι θα λερωνει..

volyros
13-09-2011, 00:27
Λερωνει δεν λερωνει ειναι κουκλι..Οποιος θελει να μου το κανει δωρο δεν θα φερω καμμια αντιρρηση..Οποιος θελει την διευθυνση μου ας μου στειλει pm..

Δεν κανω πλακα..

WolfRathmA
13-09-2011, 02:08
Οντως πολυ ομορφο. Θα το ηθελα σε ασπρο. Αλλα τωρα πλεον τα εχω αγορασει ολα σε μαυρα για να ταιριαζουν μεταξυ τους. Σα τη μυγα μες το γαλα θα ειναι.

volyros
13-09-2011, 02:21
Οντως πολυ ομορφο. Θα το ηθελα σε ασπρο. Αλλα τωρα πλεον τα εχω αγορασει ολα σε μαυρα για να ταιριαζουν μεταξυ τους. Σα τη μυγα μες το γαλα θα ειναι.

Για την ακριβεια σαν αλμπινο-μυγα μεσα σε σοκολατουχο γαλα!!:D

Nek_Food
13-09-2011, 09:54
Δεν πιστεύω ότι το λευκό θα λερώνει απαραίτητα πιο πολύ από το μαύρο, πάντως νομίζω ότι το λευκό με το FFXIII ήταν πιο όμορφο... ;)

Βίοι αντίθετοι αυτοί της Sony και Microsoft στις κονσόλες. Μαύρο ο ένας - λευκό ο άλλος, γυαλιστερό ο ένας - μάτ ο άλλος, πλήκτρα αφής ο ένας - συμβατικά ο άλλος και τούμπαλιν: λευκό ο ένας - μαύρο ο άλλος, μάτ ο ένας - γυαλιστερό ο άλλος, συμβατικά πλήκτρ... και πάει λέγοντας.

WolfRathmA
13-09-2011, 19:59
Χαχαχα! Πολυ σωστός!

Valkyre
14-09-2011, 10:58
ρε παιδια λολ, τι λετε "θα λερωνει"? γιατι θα το πατε σε χωματοδρομους και θα λερωνει?!? χαχαχα

nikon
14-09-2011, 11:42
Yπάρχουν και αυτά που δεν λερώνουν.....

http://www.examiner.com/sites/default/files/styles/image_full_width_scaled/hash/d0/09/4_2035.jpg



http://www.examiner.com/sites/default/files/styles/image_full_width_scaled/hash/15/60/2_2389.jpg

http://www.examiner.com/video-game-news-in-national/new-splash-blue-and-scarlet-red-playstation-3-systems-revealed

volyros
14-09-2011, 18:34
Οχι,εγω συνεχιζω να θελω το λευκο να μου παρετε!!Ελα να βλεπω pm!!

mixaliscrete
14-09-2011, 22:17
volyro είδες ότι δεν μασάω με τις απειλες σου και το λες στο φόρουμ μπας στο πάρει άλλος?! αχαχαχαχαχ :a045:

ωραίο το άτιμο

White Playstation 3 (PS3) Slim stop motion review Version 2 - YouTube

AgentPrinny007
15-09-2011, 02:49
Tales of Xillia Tops 500,000 Sales First Week

Μαλιστα.
Τους ηταν τοσο δυσκολο να σκεφτουν ολα αυτα τα χρονια οτι το παιχνιδι τους στο PS3 θα ειχε πολυ καλυτερη τυχη απο οποιαδηποτε αλλη κονσολα ?? χμμμ?? Ετσι ποτε δεν καταλαβα γιατι το Vesperia κυκλοφορησε πρωτα για το 360, η το grace για το Wii.
Δεν ειμαι fanboy απλα δεν αντεχω την βλακεια και θελω τα jrpg μουυυυ :'(

πηγη andriasang

Avenger_Seraphim
15-09-2011, 13:10
Νομίζω τώρα θα πήραν το μήνυμα! Κριμα που το βεσπέρια δεν θα το δουμε στα μέρη μας...Καταραμενη Micro$oft...

muku
15-09-2011, 13:40
Νομίζω τώρα θα πήραν το μήνυμα! Κριμα που το βεσπέρια δεν θα το δουμε στα μέρη μας...Καταραμενη Micro...

H μόνη λύση, υποθέτω για χακαρισμένα ps3s :)

http://talesofvesperia.net/

volyros
15-09-2011, 14:29
volyro είδες ότι δεν μασάω με τις απειλες σου και το λες στο φόρουμ μπας στο πάρει άλλος?! αχαχαχαχαχ l
Αν θεωρεις απειλες δυο σπασμενα παραθυρα απο πετρες τυλιγμενες με φυλλα χαρτιου που εγραφαν "ΛΕΥΚΟ PS3.BUY OR BYE" εισαι λιγο υπερβολικος..Εξαλλου ειμαι σιγουρος οτι δεν θα με αφησεις παραπονεμενο..Εεε φανταστικε Μιχαλη;:ice::ice:

mixaliscrete
15-09-2011, 15:47
Αν θεωρεις απειλες δυο σπασμενα παραθυρα απο πετρες τυλιγμενες με φυλλα χαρτιου που εγραφαν "ΛΕΥΚΟ PS3.BUY OR BYE" εισαι λιγο υπερβολικος..Εξαλλου ειμαι σιγουρος οτι δεν θα με αφησεις παραπονεμενο..Εεε φανταστικε Μιχαλη;:ice::ice:


:hysterical::hysterical::hysterical: λεφτά δεν υπάρχουν άσε τον Γιωργάκη να λέει,άμα θες σου παίρνω λευκό αυτοκόλλητο και είσαι κομπλέ :cheer2::cheer2:

Avenger_Seraphim
15-09-2011, 15:54
H μόνη λύση, υποθέτω για χακαρισμένα ps3s :)

http://talesofvesperia.net/


Τι πειρασμός είναι αυτός; Κρίμα που δεν μπορω να το χακάρω :(
Μπραβο πάντως στους τυπαδες που το κάνουν! Έτσι κατάφερα να παίξω και στο PSP το Monster Hunter 3!

muku
15-09-2011, 16:15
Τι πειρασμός είναι αυτός; Κρίμα που δεν μπορω να το χακάρω :(
Μπραβο πάντως στους τυπαδες που το κάνουν! Έτσι κατάφερα να παίξω και στο PSP το Monster Hunter 3!

Αυτούς τους παρακολουθούσα πριν ακόμα βγουν τα hacks. Είναι πολύ καιρό που το παλεύουν και τελικά από ότι διαβάζω το ολοκλήρωσαν και τώρα πλέον βρίσκονται σε φάση τεσταρίσματος να υποθέσω. Μακάρι να το κυκλοφορήσουν πάντως, εγώ έχω το ps3 σε κατάσταση χακαρίσματος πάντως και μάλλον θα το τιμήσω αν βγει. Αν δουλεύει ακόμα το ps3 γιατί έχω να το ανοίξω από το Μάιο να μη σου πω και πιο πριν :P

dimitrisasp
16-09-2011, 22:33
volyro είδες ότι δεν μασάω με τις απειλες σου και το λες στο φόρουμ μπας στο πάρει άλλος?! αχαχαχαχαχ :a045:

ωραίο το άτιμο

White Playstation 3 (PS3) Slim stop motion review Version 2 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=UglNOlfPlc4)

Καλό δε λέω αλλά αν δεν έχεις το χοντρό PS3, το μπαμπάτσικο δεν θεωρήσαι PS3 owner :P :P

ps4
16-09-2011, 22:45
Καλό δε λέω αλλά αν δεν έχεις το χοντρό PS3, το μπαμπάτσικο δεν θεωρήσαι PS3 owner :P :P

ΕΕΕΕΕΕτσι, ΕΕΕΕΕΕΕτσι............. :a050:

ilias78
20-09-2011, 22:18
Ξαφνική μπόμπα μεγατόνων από την THQ, η οποία ανακοίνωσε ότι το επόμενο Homefront αναπτύσσεται από την Crytek! Το παιχνίδι θα χρησιμοποιεί την CryEngine 3 και αναμένεται το 2013-2014 για κονσόλες και PC. Υπεύθυνη για το νέο Homefront είναι η βρετανική ομάδα της Crytek, η Crytek UK (πρώην Free Radical), που έχει στο βιογραφικό της τίτλους όπως τα κλασικά Timesplitters, αλλά και το απογοητευτικό Haze. Σύμφωνα με πρόσφατες φήμες, η Crytek UK έχει στα σκαριά το Timesplitters 4 για κονσόλες επόμενης γενιάς. (http://game20.gr/news/new-xbox-crytek-rumor-1882/) Με βάση το χρονοδιάγραμμα που έδωσε η THQ για το Homefront 2, δεν αποκλείεται κι αυτό να αναπτύσσεται για next-gen συστήματα. Ας ελπίσουμε ότι η συνέχεια του Homefront θα είναι καλύτερη από το πρώτο παιχνίδι.


game20.gr

Lefteris_X
20-09-2011, 22:24
τι λέτε ρε παιδάκι μου!

απο την μπόμπα (και όχι βόμβα, λολ) κουφαθήκαμε ρε παλικάρια! (και μεγατόνων κιόλας! Τι λε ρε φούστη μου!! Δηλαδή εμένα τώρα πρέπει να μου έχει φύγει ο πάτος και να τον ψάχνω λογικά? απο την έκρηξη της....μπόμπας! Ε, ρε ανιχνευτές......"μπομπών".......ευτυχώς δηλαδή διότι θα είχα κουφαθεί απότομα απο τον εκκωφαντικό θόρυβο και δεν θα ήξερα τι το προκάλεσε. Τώρα ξέρω. Η μπόμπα. Μεγατόνων.)

(φίλε ilias78 δεν αναφέρομαι σε εσένα, αλλά στην συγγραφική τελειότητα λέμε! άκου........άκου! μια......."μπόμπα"! έχω λιώσει λέμε)

ilias78
21-09-2011, 00:13
φιλε λευτερη το καταλαβα. μην ανχωνεσαι.

Valkyre
21-09-2011, 17:36
New PlayStation Exclusive IP in the Works by GOW Team, Possibly Open World





With God of War 3 having released back on early 2010, it’s a safe bet that Sony Santa Monica are quite far along with the development of their next game. No one is really sure what the studio is working on, with many speculating that they are developing a new GOW, perhaps set in a different mythological setting. However, a recent job listing now confirms that they are working on a new IP, although no platforms are specified.

Over on Gamasutra (http://jobs.gamasutra.com/JobSeekerX/ViewJob.asp?JobID=rKjcQ4EcwiwyIAB%2Bcx356nfh%2F0Z9 ), the job listing states:

The Sony Santa Monica Studio is hiring for an unannounced new IP!
Additionally, the advertisement reveals that “Experience in designing or contributing to the development of an “open world” game is a plus.” This backs up previous job listings that looked for experience in open world games, as well as vehicular combat and shooting games (http://playstationlifestyle.net/2011/04/28/god-of-war-developer-hiring-shooter-and-vehicular-combat-expert/). As no platforms are mentioned, the game could be for PS3 or Vita (or even PS4), but we’d guess PS3 is most likely.


http://playstationlifestyle.net/2011/09/20/new-playstation-exclusive-ip-in-the-works-by-gow-team-possibly-open-world/

excited :P

enstikto
21-09-2011, 17:45
Hooray for open world!
Mplieeeeeee for vehicular combat!

etnica12345
22-09-2011, 19:02
Καλησπερα μολις διαβασα το παρακατω αρθρο. Πραγματικα μακαρι να γινει...Diablo 3 στις κονσολες θα το λιωσουμε!!!

http://www.gameworld.gr/previews/rpg/4117-diablo-iii

ilias78
24-09-2011, 01:10
Μία ιδιαίτερη δυσάρεστη είδηση έρχεται από μέρους της Ninja Theory καθώς, όπως φαίνεται, δύσκολα θα καταφέρουμε να δούμε κάποια συνέχεια του αξιολογότατου Enslaved, τουλάχιστον στο κοντινό μέλλον. Όπως λιτά δήλωσε ο Tameem Antoniades, chief designer της Ninja Theory, στο Edge, ήλπιζε πως θα υπήρχε δυνατότητα να χωριστεί η ομάδα ανάπτυξης σε δύο τμήματα, με το ένα να επικεντρώνεται στο επερχόμενο Devil May Cry και το δεύτερο στο Enslaved 2. Εντούτοις, συνέχισε λέγοντας πως το Enslaved θα έπρεπε να τα πάει καλύτερα στις πωλήσεις για να ωθήσει την Ninja Theory στην παραπάνω μεγέθυνση του δυναμικού της και στη δημιουργία ενός πιθανού sequel (http://www.gameover.gr/lexicon/Sequel.46.html). Τέλειωσε λέγοντας πως η μικρή ομάδα ανάπτυξής τους, ευτυχώς, έχει μία ακόμα ευκαιρία για να παραμείνει ενεργή με την ανάθεση της ανάπτυξης του Devil May Cry. Αξίζει να σημειώσουμε ότι το Enslaved είχε πούλησε μόλις 730.000 τεμάχια έως τον Απρίλιο του τρέχοντος έτους.


gameover.gr

AriStos13
26-09-2011, 18:27
What is Sony teasing in new trailer? 10-5-11
What could Sony be teasing in this new trailer? New games? PlayStation 4? A new service? What happens on October 5th, 2011?
PlayStation 3: Beyond the Doors Teaser Trailer - YouTube

WolfRathmA
26-09-2011, 18:51
Καμία @@ θα ειναι... Σίγουρα! LOL

djpar
26-09-2011, 18:59
στο PSHOME ειχαν πει οτι θα βγαλουν παιχνιδι fps δωρεαν που θα παιζεις με το αβαταρ του HOME

etnica12345
26-09-2011, 19:39
καινουργιο HOME βλεπω, αρα @@ μεντολες!!!!

ilias78
26-09-2011, 20:01
Πριν από λίγη ώρα, έγινε ένα πολύ σημαντικό update στο Αμερικάνο site του Battlenet. H Blizzard έχει αναρτήσει αγγελία, στην οποία φέρεται να ζητάει "Senior Software Engineer για κονσόλες" για το Diablo III και πιο συγκεκριμένα για το Playstation 3 (http://www.gameworld.gr/format/ps3)! Παράλληλα, αναζητά Senior Software Engineer, console Graphic Specialist και Network Specialist.

Όλες αυτές οι ειδικότητες μας οδηγούν στο συμπέρασμα ότι πλέον η Αμερικάνικη εταιρεία έχει ξεκινήσει τα πρώτα στάδια μεταφοράς του παιχνιδιού στις κονσόλες, όπως άλλωστε είχαμε αναφέρει και σε προηγούμενη είδηση (http://www.gameworld.gr/previews/rpg/4117-diablo-iii-). Είναι μάλιστα πολύ πιθανό να έχει ήδη βρει software engineer για το Xbox 360 (http://www.gameworld.gr/format/xbox360), την στιγμή που -όπως μπορείτε να δείτε στο προηγούμενο άρθρο- ο Jay Wilson επεσήμανε ότι ο χειρισμός με ένα Xbox 360 (http://www.gameworld.gr/format/xbox360) controller του άρεσε.

Εδώ (http://us.blizzard.com/en-us/company/careers/posting.html?id=1100059) μπορείτε να δείτε την αγγελία με τα προσόντα που ζητάει η Blizzard από τον άνθρωπο που θα αναλάβει το project για το Playstation 3 (http://www.gameworld.gr/format/ps3).

Μένει λοιπόν να δούμε πότε θα ανακοινωθεί και επίσημα η ανάπτυξη του Diablo III για PS3 (http://www.gameworld.gr/format/ps3) και Xbox 360 (http://www.gameworld.gr/format/xbox360). Προς το παρόν, αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι οι εκδόσεις αυτές δεν θα εμφανιστούν μαζί με την έκδοση για PC (http://www.gameworld.gr/format/pc) και Mac, στις αρχές του 2012.

gameworld.gr

Nek_Food
26-09-2011, 23:46
Επάνω από την πόρτα γράφει Vivat Ludus Long ήτοι το νέο moto της σειράς playstation Long Live Play. Πολεμικό κάτι από παλιό έως μοντέρνο λόγω του οπλισμού, αλλά και κάτι "μαγικό" στο σημείο όπου αφήνουν το "εισιτήριο". Καινούργια κονσόλα χλωμό να την παρουσιάσουν έτσι χύμα χωρίς κάποια έκθεση να "ισοπεδώσουν" τον ανταγωνισμό. Μάλλον για τις υπηρεσίες PS Vita + PS3 μήπως βγάλουν τίποτα καινούργιο που να συνδέσει τις κονσόλες μεταξύ τους, μαζί και κάνα cgc κλπ; Υπομονή... ελπίζω να αξίζει τον κόπο.

hakoo
27-09-2011, 00:25
Ε το σιγουρο ειναι οτι προκειται για καποια καινουριο υπηρεσια η ειναι στο πλαισιο της επαναπροωθησης του home μετα την ομολογουμενως τεραστια επιτυχια που ειχε.:a050:

WolfRathmA
27-09-2011, 03:37
Ε το σιγουρο ειναι οτι προκειται για καποια καινουριο υπηρεσια η ειναι στο πλαισιο της επαναπροωθησης του home μετα την ομολογουμενως τεραστια επιτυχια που ειχε.:a050:



:d030::d030::d030:
:a050:

enstikto
27-09-2011, 11:44
Η Λήμνος σαν τοποθεσία στο Arma3. (http://kotaku.com/5843925/idyllic-greek-island-protests-inclusion-in-violent-video-game)

H Λήμνος δεν θέλει λέει να συμπεριληφθεί στο παιχνίδι...

volyros
27-09-2011, 14:36
Η Λήμνος σαν τοποθεσία στο Arma3. (http://kotaku.com/5843925/idyllic-greek-island-protests-inclusion-in-violent-video-game)

H Λήμνος δεν θέλει λέει να συμπεριληφθεί στο παιχνίδι...

Πλακα κανεις;Και πως πηρε χαμπαρι η κυβερνηση και εβγαλε και γκρινια για το θεμα;Εδω δεν παιρνουν χαμπαρι αλλα κι αλλα!!Οτι να 'ναι!!

Με την lara πριν λιγα χρονια δεν ειχαν προβλημα..Ηταν πολλα τα λεφτα!!

ilias78
27-09-2011, 21:18
Αν και οι μνήμες από το πολύ καλό Dead Space 2 (http://game20.gr/tag/dead-space-2/) είναι ακόμα νωπές, σιγά σιγά αρχίζει να υπάρχει κινητικότητα με το Dead Space 3, το οποίο βέβαια είναι δεδομένο. Σύμφωνα με τις τελευταίες φήμες (http://goo.gl/xDoPo), το παιχνίδι διαδραματίζεται στον παγωμένο πλανήτη Tau Volantis, όπου ο Isaac ξανασυναντά την Ellie (εκ των σημαντικών χαρακτήρων του πρώτου Dead Space) και άλλους επιζήσαντες. Όπως αντιλαμβάνεστε, στον πλανήτη αυτό κάτι δεν πάει καλά. Η ανακοίνωση του Dead Space 3 λογικά δεν αργεί.

game20.gr

WolfRathmA
28-09-2011, 03:47
Τι δε παει καλα; Τι εχει ο πλανητης δηλαδη;;; ΟΕΟ;;;

ilias78
02-10-2011, 17:05
H Sony συνεχίζει να βγάζει τη μία συλλογή παλιών τίτλων μετά την άλλη. Μόλις τον Σεπτέμβριο βγήκαν οι συλλογές God of War PSP και Ιco/SotC, και όπως φαίνεται (http://goo.gl/1cOJ3) ακολουθεί… πράμα. Σειρά παίρνει η Jak and Daxter HD Collection, η οποία έκανε την εμφάνισή της στο site της νοτιοαφρικάνικης αλυσίδας καταστημάτων BT Games, σύμφωνα με το οποίο αναμένεται στις αρχές του 2012. Τα παιχνίδια που περιλαμβάνει λογικά είναι τα τρία, εκπληκτικά Jak and Daxter του PS2, τα οποία συγκαταλέγονται στα διαμάντια της προηγούμενης γενιάς. Η εμφάνιση της Jak and Daxter HD Collection σε site καταστήματος σημαίνει ότι η συλλογή είναι πραγματικότητα και θα ανακοινωθεί σύντομα, αλλά μέχρι να γίνει αυτό, κρατάμε μια πισινή

game20.gr

MajereMP44
02-10-2011, 17:12
Ελα βγαλε και το pac-man σε HD!!! Μπορείς μωρη Sony!

volyros
02-10-2011, 17:47
Το Crash Bandicoot μου κανει εντυπωση γιατι δεν βγαζουν..Ξερει κανεις τιποτα;Εγω παντως δεν το βρισκω κακο,ειδικα για οσους δεν εχουν παιξει τα παιχνιδια ειναι σουπερ!Οι υπολοιποι αγνοηστε τα!

MajereMP44
02-10-2011, 18:03
Ναι ρε σιγα μην τα ξανα-επαιρνα:P 1 φορα έκανα τη μλκ :P

hakoo
02-10-2011, 22:41
Το Crash Bandicoot μου κανει εντυπωση γιατι δεν βγαζουν..Ξερει κανεις τιποτα;Εγω παντως δεν το βρισκω κακο,ειδικα για οσους δεν εχουν παιξει τα παιχνιδια ειναι σουπερ!Οι υπολοιποι αγνοηστε τα!

Βασικα οι hd collections ειναι απο παιχνιδια του ps2, τιτλοι δλδ που με καποια δουλεια (αλλα περισσοτερη αλλα λιγοτερη) μπορουν να φαινονται αξιοπρεπη σε αυτες τις αναλυσεις. Τα παιχνιδια του psone (οπως τα original crash bandicoot) που αναφερεις σε hd αναλυσεις θα χρειαστουν ενα μικρο remake για να φαινονται αξιοπρεπη κατι που ουτε τον χρονο εχουν οι εταιριες αλλα ουτε και το χρημα. Αν αναφερεσαι στα crash bandicoot του ps2 (1, 2 ειχαν βγει? ουτε που θυμαμαι) λογικο που δεν τα βγαζουν μιας και προκειται για μεγαλες πατατες που ουδεμια σχεση εχουν με τα παιχνιδια ης Naughty Dog (psone).
Tα jak and daxter εξαιρετικα παιχνιδια αλλα δεν ψηνομαι για την συγκεκριμενη collection. Γενικοτερα θεωρω οτι το εχουν παρακανει, ειδικα με την μετρια δουλεια που γινεται στα περισσοτερα.
Αν ποτε βγαλουν το okami θα τους τα σκασω, μεχρι τοτε πολυ χλωμο.

dimitrisasp
02-10-2011, 22:44
Jak & Daxter ίσως να τα έπαιζα.. Μοιάζουν λίγο και στον Crash + δεν τα είχα δει στο PS2..

hakoo
02-10-2011, 22:50
^^Τα κορυφαια platformers της κονσολας για μενα (με ανταγωνισμο τα υπεροχα ratchet and clank και αλλα πολλα κορυφαια στο ειδος, αυτο τα λεει ολα νομιζω).

volyros
03-10-2011, 01:15
Βασικα οι hd collections ειναι απο παιχνιδια του ps2, τιτλοι δλδ που με καποια δουλεια (αλλα περισσοτερη αλλα λιγοτερη) μπορουν να φαινονται αξιοπρεπη σε αυτες τις αναλυσεις. Τα παιχνιδια του psone (οπως τα original crash bandicoot) που αναφερεις σε hd αναλυσεις θα χρειαστουν ενα μικρο remake για να φαινονται αξιοπρεπη κατι που ουτε τον χρονο εχουν οι εταιριες αλλα ουτε και το χρημα. Αν αναφερεσαι στα crash bandicoot του ps2 (1, 2 ειχαν βγει? ουτε που θυμαμαι) λογικο που δεν τα βγαζουν μιας και προκειται για μεγαλες πατατες που ουδεμια σχεση εχουν με τα παιχνιδια ης Naughty Dog (psone).
Tα jak and daxter εξαιρετικα παιχνιδια αλλα δεν ψηνομαι για την συγκεκριμενη collection. Γενικοτερα θεωρω οτι το εχουν παρακανει, ειδικα με την μετρια δουλεια που γινεται στα περισσοτερα.
Αν ποτε βγαλουν το okami θα τους τα σκασω, μεχρι τοτε πολυ χλωμο.

Λοιπον θα ορκιζομουν οτι τα crash bandicoot ηταν στο ps2!!Κολλησε το μυαλο μου!!Τωρα που το ειπες τα θυμηθηκα ολα!!Οντως τα 2 που ειχε βγαλει η ΚΟΝΑΜΙ αν δεν κανω λαθος δεν ηταν τοσο καλα..

aris13
03-10-2011, 14:49
Sony Pushes PSN Exclusives - PS2 Games on PSN INCLUDING GOD HAND (http://www.industrygamers.com/news/sony-pushes-psn-exclusives-with-only-on-psn-program/)




Sony is continuing to take the initiative to bolster its PlayStation Network following the disastrous hack earlier this year. Not only did Sony add another $20 million this summer to a Pub Fund it started a couple years ago, but today the company announced a new "Only On PlayStation Network" program to stress its flow of exclusive gaming content.

Starting on October 4, every Tuesday in the month will see several new exclusives on PSN, including Pub Fund titles like Eufloria and Okabu, as well as inFAMOUS: Festival of Blood and PixelJunk Sidescroller. And the program will also feature a selection of "rare classic games" added to the store on October 4, including God Hand, GrimGrimoire, Maximo: Ghosts to Glory, Odin Sphere and Ring of Red.

Consumers who are PlayStation Plus subscribers will receive a 20% discount during the launch week of each “Only On PSN” game. On top of that, if you spend $60 or more out of your PlayStation Network/Sony Entertainment Network (SEN) Wallet throughout the month of October, you'll be able to receive a $10 store credit towards purchases in November. This promotion isn't limited to just games - spending can be on add-ons, PlayStation Home micro-transactions, TV shows, movies, Music Unlimited subscriptions, etc.


“‘Only On PlayStation Network’ is our line of great exclusive games that users can count on to deliver exciting game experiences that can’t be found anywhere else,” said Susan Panico, senior director of PlayStation Network, SCEA. “This strong initial content offering, combined with the day one discounts for PlayStation Plus subscribers and the ‘Spend $60, Get $10 Back’ promotion, makes PlayStation Network the premier destination for digital content.”

The lineup in the program is as follows: October 4 - Eufloria and Rochard; October 11 - Sideway: New York; October 13 - Sodium Collection; October 18 - Okabu and RocketBirds; October 25 - inFAMOUS: Festival of Blood and PixelJunk Sidescroller.

IndustryGamers spoke with Susan Panico about the program and Sony's continued push for exclusives. We'll be bringing you that soon. Ευκαιρία για όσους δεν έχουν παίξει GOD HAND.
http://i.imgur.com/qW4iQ.gif

Lefteris_X
03-10-2011, 16:35
God Hand, το είχα κυνηγήσει να το βρω πειρατικό στο PS2 (japan), γιατί αν θυμάμαι καλά το είχαν φτιάξει άτομα απο την παλιά ομάδα που είχε φτιάξει το Final Fight στα ηλεκτρονικά.

Το Maximo 1 και 2 τα είχα στο PS2 (δεν λέγονταν ακριβώς έτσι, αλλα δεν θυμάμαι τους πλήρεις τίτλους πχ. Maximo: Ghost to glory νομίζω ήταν το 1ο και Maximo: Army of Zin στο περίπου ήταν το 2ο)..........καθότι "άρρωστος" με το πρώτο Ghosts 'n Goblins του 1985-6 (κάπου εκεί) στα coin-op και καπάκι με το Ghouls 'n' Ghosts του 1987-8 επίσης στα coin-op - μάλιστα αυτό το παιχνίδι με έπεισε να αγοράσω το 1989 το SEGA MegaDrive γιατί είχε το καλύτερο port απο όλες τις κονσόλες / υπολογιστές του GnGhosts.

Αν έχουν κάνει καλή δουλειά σε HD στο Maximo και δεν είναι "αρπαχτή", μάλλον θα το τιμήσω...

aris13
03-10-2011, 17:18
God Hand, το είχα κυνηγήσει να το βρω πειρατικό στο PS2 (japan), γιατί αν θυμάμαι καλά το είχαν φτιάξει άτομα απο την παλιά ομάδα που είχε φτιάξει το Final Fight στα ηλεκτρονικά.

Η ομάδα πίσω από το Final Fight έχει αποχωρήσει από την Capcom εδώ και χρόνια, είχαν δουλέψει επίσης στο Street Fighter 2 και στα Power Stone για dreamcast. Δημιουργός του GOD HAND είναι ο Shinji Mikami ενώ υπήρξε και το τελευταίο παιχνίδι της Clover πριν την κλείσει η Capcom.


Αν έχουν κάνει καλή δουλειά σε HD στο Maximo και δεν είναι "αρπαχτή", μάλλον θα το τιμήσω...

Δεν προκειται για HD ports, θα κυκλοφορήσουν στην original έκδοση τους όπως τα ps1 classics.

nikolaszax
05-10-2011, 17:36
Team Bondi Officially Closed

http://gamasutra.com/view/news/37700...ly_Shutter.php (http://gamasutra.com/view/news/37700/LA_Noire_Dev_Team_Bondi_To_Officially_Shutter.php)



Documents filed today through the Australian Securities And Investments Commission reveal that L.A. Noire developer Team Bondi is in the process of closing down fully.

Last month, Team Bondi was placed into administration, with a notification of discharge filed.

Now a notification of the appointment of a liquidator has been filed, along with the resignation of the Team Bondi administration. Another document, titled "Special Resolution to Wind Up Company," was also filed.

Although LA Noire received critical acclaim when it was released in May, the development studio behind the game has been shrouded in controversy ever since.

In June, it came to light that over 100 developers were not included in the final credits roll for the game, according to former employees who launched a website dedicated to spotlighting their contributions.

Team Bondi studio head Brendan McNamara also found himself under fire following the release of L.A. Noire, with anonymous ex-staffers accusing him of "mismanagement," an allegation that he denied.

enstikto
05-10-2011, 17:40
^^τραγικά πράγματα...

Η όλη φάση θυμίζει Ελλάδα...

Valkyre
05-10-2011, 17:46
^^ To πιο τραγικο απο ολα ειναι η προταση "η ολη φαση θυμιζει Ελλαδα"... και παει στα κομματια να το λεμε εμεις... φανταζεσαι να σκεφτονται ετσι αναλογα και οι ξενοι? :(

djpar
05-10-2011, 18:34
οχι να....θα,αλλα ολο αυτο το παιχνιδακι που παιζει εισβαρος μας καπως δεν πρεπει να το μεταχειριστουμε? δλδ πρεπει να καναντησουμε σαν αλλες χωρες που πολυεθνικες πηραν ολες τις κρατικες επιχειρησεις κ τα μαμησαν ολα?...αλλα βεβαια αντι να δουμε κανα zeitgeist μας νοιαζει η megan fox στο και ο Megatron!

sorry για το offtopic

WolfRathmA
05-10-2011, 20:30
"Michael" -- PS3 Long Live Play - YouTube

enstikto
05-10-2011, 21:04
^^ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!!!

etnica12345
05-10-2011, 21:22
οσες φορες κ να το δω δε το βαριεμαι!!! οι χαρακτηρες ειναι παρα πολυ δουλεμενοι!!! ΑΨΟΓΟ!

Ezio
05-10-2011, 23:15
Τρομερό.

zisis_GR
05-10-2011, 23:44
ωωω, πάρα πολύ καλό!

volyros
06-10-2011, 00:53
To michael λοιπον..


ΓΑΜΑΤΟ!!

Dikakom
06-10-2011, 01:03
Φανταστικο, απο τα καλυτερα trailer που εχω δει τελευταια.

hakoo
06-10-2011, 01:33
Εμενα παλι δεν μου αρεσε καθολου :scratch:

Valkyre
06-10-2011, 10:46
Απλα η καλυτερη και πιο πορωτικη διαφημιση για κονσολα που εχω δει ποτε.... και αν μου το ελεγαν οτι θα ειναι της Σονυ δεν θα τους πιστευα καθως μας εχει συνηθισει σε αθλιες και παντελως ακυρες διαφημισεις στο παρελθον...

Αλλα αυτη ηταν απλα..... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!

Και το γεγονος οτι εχει τον Snake με το octocamo δινει αλλο αερα χαχαχα!!

Επικη απλα!!

Kkritikos
06-10-2011, 11:34
απλα επος....οσες φορες κ να τη δω τοοοοσο ποιο πολυ gaming θελω!!!!

MajereMP44
06-10-2011, 11:44
Εχει φαει τοσο κραξιμο και τοση ειρωνεια αυτο το σποτακι δεν λεγεται...Το οτι γ@μ@ει ειναι περιττο αλλα θα το πω και εγω με τη σειρά μου. "Gammaoi"

Lefteris_X
06-10-2011, 11:46
εμετική κατ' εμέ διαφήμιση, αποτυπώνοντας την παρακμή στα "πρότυπα" που θέλουν να περάσουν οι εταιρείες, εν προκειμένω η Sony, προς τους νεαρούς.

Δηλαδή πρότυπο = αυτός που έχει λιώσει, μέσα στην αντικοινωνικότητα, ώωωωωωωωρες - μέρες - μήνες - χρόνια μπροστά στην κονσόλα του, ώστε να βιώσει αυτούς τους τίτλους.........είναι αυτός που πρέπει να πάρει τα.........εύσημα;

Σκηνοθετικά, εικαστικά, δεν διαφωνώ είναι πολύ καλή παραγωγή.

Αλλά το "μήνυμα" που περνάει......είναι το λιγότερο καταστροφικό in the long run. Δηλαδή τι; Απενοχοποίηση της αντικοινωνικότητας;

Α, και κάτι άλλο: το online ΔΕΝ είναι παρέα με ανθρώπους. Είναι παρέα με την ίδια κονσόλα / computer και ΑΥΤΟ μετά κάνει παρέα με τις άλλες κονσόλες / computer των άλλων online χρηστών.

Gattaca, Metropolis, Videodrome all the way.

"Enjoy"

Kkritikos
06-10-2011, 12:00
lefteri x συμφωνω μαζι σου στο κομματι του μηνυματος αλλα απο το να καθομαι με τις ωρες μπροστα απο το pc η ακομα χειροτερα στην tv να βλεπω τις σαβουρες κ τις κατευθηνομενες ειδησεις(στην πλειοψηφια τους) καλυτερα να καθομαι στο ps3 να παιζω games που γουσταρω...γιατι μην ξεχνας στις μερες που ζουμε δεν εχει ο καθενας την ανεση να βγαινει συνεχεια...

Valkyre
06-10-2011, 12:06
Διαφημιση ειναι...βασικος σκοπος της ειναι να πουλησει... οχι να διαπαιδαγωγησει ή να περασει κοινωνικο μηνυμα...

Αρα ως τετοια θα την κρινω και την βρισκω ιδανικη για μια κονσολα.

Δεν νομιζω να ηθελε η Σονυ να πουλησει κονσολες μεσω ενος κοινωνικου μηνυματος "εσεις οι gamers εχει γινει πληρως αντικοινωνικοι, αλλα παρτε ενα PS3!" Νομιζω ειναι εντελως αντιφατικο. (παρολο που ειναι αληθεια οτι ειδικα οι νεοι gamers εχουν σοβαρα κοινωνικα προβληματα οταν κλεινονται μονιμως σε ενα σπιτι, εννοειται οτι συμφωνω απολυτα με αυτο.)

Nek_Food
06-10-2011, 12:11
Στόχος της είναι να στρέψει τους χρήστες στο PS3 έναντι των άλλων ανταγωνιστών (κονσολών ή μέσων διασκέδασης), όχι να τους απομακρύνει από αυτό και να τους στρέψει π.χ. στο μπάσκετ, όπως έκανε μία κρατική (νομίζω) διαφήμιση παλαιότερα. Δεν έχω ακόμα ήχο (γραφείο με αφεντικό) αλλά οπτικά μου αρέσει, λίγο στο τέλος θυμίζει missing persons τα καδράκια, αλλά δεν μπορώ να την κρίνω συνολικά αν δεν ακούσω τί λένε (και δεν την δω full HD - full screen), πάντως είμαι ήδη θετικά προδιατεθειμένος απέναντι της.

Lefteris_X
06-10-2011, 12:12
TV, PC, Console, online στην ίδια κατηγορία τα βάζω, ως μέθοδοι αντικοινωνικότητας.

Έχω άπειρα ζευγάρια γνωστά, απο τα τέλη 90ς, έως σήμερα, που δεν είναι πλέον ζευγάρια (είτε ως μη-παντρεμένα που χώρισαν, είτε ως παντρεμένα που διαζεύτηκαν), λόγω κολλήματος επί ωρών σε κάτι απο τα παραπάνω.

Βγείτε έξω. Παίξτε μπάλα, μπάσκετ, κάτι ομαδικό τέλος πάντων. Όχι λέω και στον αθλητισμό των ατομικών αθλημάτων. Μόνο ομαδικά.

Επαφή με τον διπλανό μας άνθρωπο.

Άντε γιατί έχουμε ξεχάσει πως να μιλάμε όμορφα, θερμά και ευχάριστα (δεν εννοώ αστεία, το ύφος και χρώμα φωνής εννοώ). Κάθε μέρα, έχω βαρεθεί να μιλάω με ηλικίες 20-35 που να μην ξέρουν ΚΑΝ τι σημαίνουν τα παραπάνω = έλλειψη παιδείας και κοινωνικότητας.

Βούρ τώρα για Call of Duty XXXVII, Resistance X, Uncharted X κλπκλπ.

Ξέρετε σε ποιους αναφέρομαι (σε αυτούς που ότι είπα, το έγραψαν στα @@ τους. Μην ανησυχούν, είναι και αυτοί ήδη γραμμένοι, χρόνια τώρα...)

Kkritikos
06-10-2011, 12:19
χα χα οπως λεει κ ενα ρητο γ@μ@τε γιατι χανομαστε!!!(να ελαφρυνει λιγο κ το κλιμα)

Valkyre
06-10-2011, 12:24
Λευτερη εχεις δικιο και φυσικα συμφωνουν ολοι. Αλλα ειναι διαφημιση για κονσολα. Αν ειναι να την κρινουμε σαν διαφημιση (γιατι την χαρακτηρισες εμετικη ως διαφημιση, οχι ως "κινηση" απο την Σονυ) τοτε ειναι διαφορετικο το θεμα. Δεν θελει να περασει κοινωνικο μηνυμα η Σονυ, να παρατησει το PS3 ο κοσμος και να παιξει μπασκετ με τις διαφημισεις της! Αυτο ειναι εντελως αντιθετο με την εννοια της διαφημισης, καθως θα αποτελουσε δυσφημιση για το προιον της.

djpar
06-10-2011, 12:29
ελατε ρε παιδια μια διαφημιση ειναι,εδω εχτες ολα τα site μας ζαλισανε τον ερωτα με το iphone 4s κ τις βλακειες αυτες που δινεις 700-800 ευρο ΓΙΑΤΙ?...δηλαδη τι θα κανεις με το iphone 4s που δεν θα κανεις με το 4αρι το απλο...ελατε τωρα.

R.I.P. Steve Jobs αλλα δυστηχως η εταιρια χωρις εσενα δεν την βλεπω καλα...και χαιρομαι γιαυτο(αντε γιατι ολοι με τα iphοne βαρεθηκα,ας παρει κ κανεις καποιο αλλο κινητο)

Lefteris_X
06-10-2011, 12:50
τοποθετήθηκα ως άνθρωπος, για την διαφήμιση.

Ούτε ως οικονομικός και μαρκετίστας (λόγων σπουδών), ούτε ως δημοσιογράφος / αναλυτής τεχνολογίας.

Αν τοποθετούμουν βάσει των παραπάνω, τότε (αν και το είπα, ότι είναι καλή παραγωγή), θα έλεγα "Μπράβο στο μάρκετινγκ τμήμα της Sony". Πετυχαίνει τον στόχο της η διαφήμιση με το παραπάνω.

Αλλά, τοποθετήθηκα ως ανθρώπινο ον.
Που έχει βιώσει το impact της τεχνολογίας στη νέα γενιά, και δηλώνω απογοητευμένος.

Παράδειγμα:

Στην Πειραιώς, αρχές της περίπου, στο ύψος της Λεωφόρου Π. Ράλλη, εδώ και δεκαετίες υπάρχουν οι αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρούφ. Τέσσερα γήπεδα μπάσκετ, 1 κλειστό στάδιο, 2 βόλλευ, 1 τέννις, 1 μινι-soccer. Παλαιότερα είχε και ολόκληρο κολυμβητήριο (Σεράφειο).

Απο το 1987-8 πήγαινα στο Ρουφ και έπαιζα μπάσκετ, στην πορεία άρχιζα να παίζω ημι-επαγγελματικά (1990) στο εφηβικό της ΑΕΚ και συνέχιζα όμως να κατεβαίνω Ρουφ, να παίζω κάθε μέρα για διασκέδαση (άσχετα με τις προπονήσεις στην ΑΕΚ). Και επίσης για κολύμβηση στις 6.00 το πρωί κάθε μέρα για αερόβια προπόνηση.

Άσχετα με την πορεία μου αθλητικώς (έκλασαν τα γόνατα το 1992, οπότε απαγορεύτηκε ρητώς ο πρωταθλητισμός απο τους ορθοπεδικούς χειρούργους), συνέχισα να πηγαίνω κάθε μέρα για μπασκετάκι.

Όσο όμως πέρναγαν οι χρονιές, ο κόσμος μειωνόταν.....και πιο πολύ ο νεαρός κόσμος, καθώς εμείς μεγαλώναμε (είχαμε φτάσει το 1995, 20 ετών πια).

Κάποια στιγμή το 1998, μετά απο σχετική απουσία 3-4 μηνών απο το Ρουφ (και απο το 1996 και μετά, πήγαινα 2-3 φορές το μήνα, αλλά μόνο όταν κανόνιζε ραντεβού η παλιοπαρέα, γιατί δεν βρίσκαμε άτομα άλλα να παίξουμε, σε αντίθεση με το 1988-1994 που δεν βρίσκαμε μπασκέτα ελεύθερη)..........και ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, εκτός 2 πιτσιρικάδων 16 ετών (το 1998, άρα 29-30 χρονών σήμερα).

Τους ρωτάω: ρε παιδιά, που σκατά είναι οι συνομήλικοί σας; Παιδιά απο το σχολείο; Παιδιά απο τη γειτονιά σας; Που σκατά είναι ο κόσμος που παίζει μπάσκετ; (στο Ρουφ, πήγαινε κόσμος απο όλες τις μεριές της Αθήνας, απο Αγ. Παρασκευή και Γλυφάδα, έως Πειραιάς και Αμπελόκηποι, έχω παίξει με παιδιά απο παντού μπάσκετ).

Απάντηση: καλά δεν το ξέρεις; Παίζουν NBA Live στο PlayStation οι περισσότεροι και οι υπόλοιποι FIFA / ISS Pro. Βαριούνται να κατέβουν Ρουφ πια.

Κατάντια.

Στο χώρο του αθλητισμού, γνώρισα πολλά άτομα, έκανα βαθιές φιλίες, γνώρισα πολλές κοπέλες, καθαρότατες, ακάπνιστες, χωρίς να είναι ξενυχτισμένες και με σκατά μάπα, χωρίς να γουστάρουν αλκοόλ και να βρωμάει η αναπνοή τους. Αξέχαστα χρόνια, και "καθαριότητα" ατόμων.

Βουρ λοιπόν για αντικοινωνικότητα και απενοχοποίηση της εμμονής στο κλείσιμο μέσα, μπροστά απο μια οθόνη είτε λέγεται TV, Console, PC, κινητό, ταμπλέτα;

Όχι για εμένα. Ποτέ άλλωστε δεν ήμουν έτσι.
Ότι έμαθα και ότι μελέτησα στην τεχνολογία, ποτέ δεν έγινε εις βάρος της κοινωνικοποίησης.
Πάντα προτιμούσα το "έξω" ακόμα και αν είχα αγοράσει πριν απο 1 δευτερολεπτο το καλύτερο πρόγραμμα, παιχνίδι ακόμα και μηχάνημα (με εξαίρεση την πρώτη μου Amiga, που δεν βγήκα απο το σπίτι, εκτός του σχολείου, για 3 μέρες, λολ).

djpar
06-10-2011, 14:13
βρε καλα τα λεω αλλα πλεον δεν υπαρχει το μπασκετ υπαρχει ο καφες και τα σπιτια που λιωνουν ps3,αν δεν δουλευεις

nikon
06-10-2011, 14:37
Γι'αυτούς που πάντα ήταν έτσι όχι για όλους.....αν θες να παίξεις μπάσκετ ή κάτι άλλο την βρίσκεις την άκρη εκτός αν περιμένεις να σε βρει η άκρη οπότε συνεχίζεις τον καφέ και το ps3.

Nek_Food
06-10-2011, 14:47
Αναρωτιέμαι αν έχει νόημα όλο αυτό ή σε λάθος φόρουμ τα λέτε αυτά... νομίζω ότι τέτοια σχόλια με αφορμή την διαφήμιση ενός προϊόντος ή ενός παιχνιδιού είναι μάλλον άστοχα στο παρόν, εκτός και εάν εγώ βρίσκομαι σε λάθος φόρουμ. Θεωρώ ότι εδώ μιλάμε για το χόμπι μας και δεν το αμφισβητούμε ή το καταριόμαστε σε κάθε δοθείσα ευκαιρία, αλλιώς να το βάλουμε στην πυρά το PS3, να αλλάξουμε γούστα και συνήθειες, ενώ μπορούμε το παρόν να το κάνουμε φόρουμ κοινωνικού περιεχομένου να αρχίσουμε να λέμε για τους καμένους του gaming κλπ.

Τώρα το τί επιλέγει να κάνει κάποιος τις λιγοστές ελεύθερες ώρες που έχει, το πότε είναι αυτές (κυρίως) βάσει των υποχρεώσεων του, αν είναι τετράπαχος ή έχει μόνο δικτυωμένους φίλους δεν έχει και τόσο νόημα χώρια που μπορεί να είναι άσχετο με το gaming. Α, και νομίζω ότι η πλειοψηφία μπορεί να δει και να χαρεί τους περισσότερους καλούς τίτλους χωρίς απαραίτητα να κάνει καμία θυσία ή να καεί όπως λέμε.

Desmond
10-10-2011, 19:24
Sony PlayStation 3: Συμβατότητα με ανάλυση 4Κ! (http://sony.fullhd.gr/2011/10/06/sony-playstation-3-%cf%83%cf%85%ce%bc%ce%b2%ce%b1%cf%84%cf%8c%cf%84%c e%b7%cf%84%ce%b1-%ce%bc%ce%b5-%ce%b1%ce%bd%ce%ac%ce%bb%cf%85%cf%83%ce%b7-4%ce%ba/#more-348)

kabamaru
10-10-2011, 21:33
Sony PlayStation 3: Συμβατότητα με ανάλυση 4Κ! (http://sony.fullhd.gr/2011/10/06/sony-playstation-3-%cf%83%cf%85%ce%bc%ce%b2%ce%b1%cf%84%cf%8c%cf%84%c e%b7%cf%84%ce%b1-%ce%bc%ce%b5-%ce%b1%ce%bd%ce%ac%ce%bb%cf%85%cf%83%ce%b7-4%ce%ba/#more-348)


Θα τοποθετηθω πανω σ αυτο, αλλαζοντας τη ροη που ειχε παρει η κουβεντα. Το ps3 δειχνει οτι εχει προδιαγραφες και "φοντα" να ακολουθησει την αμεση εξελιξη της τεχνολογιας. Θεωρω πιθανον να μην αλλαξει την κονσολα η Sony ουσιαστικα στραγγιζοντας την, απαλασσοντας εμας τα fanboys απο περαιτερω εξοδα, κι επισης προσφεροντας παμφθηνη εναλλακτικη.

Για να το συνδεσω και με το διαφημιστικο βιντεο, εκτιμω οτι ενας στοχος του ειναι να δειξει οτι "ειμαστε ολοι εδω, κοντα στον gamer" και κατ επεκταση: "θα συνεχισουμε να στηριζουμε/υποστηριζουμε τον καθε Michael με τα franchises που εμαθε/συνηθισε".

Nek_Food
11-10-2011, 00:06
Ενδιαφέρουσες Π@....Σ θα έλεγα εγώ.

Ας φτάσουμε να βλέπουμε παιχνίδια σε Full HD απροβλημάτιστα χωρίς σπασίματα, κολλήματα κλπ και μετά βλέπουμε και το 4K. Α, για φωτογραφίες και βίντεο μιλάμε; Σόρυ, αλλά δεν βλέπω βίντεο στις κονσόλες μου, ούτε τις έχω για να βλέπω φωτογραφίες ή να ακούω μουσική...
ΤΙΣ ΕΧΩ ΓΙΑ GAMING REEEE, τι γίνεται με το gaming ΡΕΕΕΕ;

Αυτά... πάω να παίξω τώρα. :P

Α και ξέχασα... Νεκτάριο με λένε όχι Michael. :D

Lefteris_X
11-10-2011, 10:02
παπαριές για εμάς. Για τους Ιάπωνες ίσως όχι και τόσο, που έχουν και το κόλλημα με την φωτογράφιση εν γένει, έχουν ΚΑΙ τις κατάλληλες 4K οθόνες...αλλά δεν έχουν PC που αποδίδει τέτοια ανάλυση........μια χαρά θα καλύψει το κενό το PS3.

Όσο περί PlayStation = μόνο gaming machine.........φίλε Νεκτάριε, γύρνα πίσω στο 1995 και ζήσε εκεί (δεν το λέω ειρωνικά, αλλά για να σου δώσω να καταλάβεις ότι η τελευταία κονσόλα με σχεδόν* αποκλειστική χρήση για games ήταν το PSX).

* Ακόμα και το PSX έπαιζε CD μουσικής, οπότε είχε και μια λειτουργία εκτός gaming.
Στην Ιαπωνία μάλιστα είχε και μια video decoder κάρτα - add-on, ώστε να παίζει και Video CD (MPEG 1).

Το 3DΟ έπαιζε και αυτό CD μουσικής.
Και το Jaguar CD.
Και το SEGA Saturn.

Hell! Ακόμα και το CDTV της Commodore, έπαιζε CD μουσικής με ηλεκτρονική οθόνη LCD πάνω στο μηχάνημα, ώστε να επιλέγεις μουσικό track, χωρίς καν να έχεις ανάψει την TV.

Για να μην πάω σε PS2, Xbox που όλα έπαιζαν εκτός από CD μουσικής και DVD τανίες.

Κατά παράδοση, μόνο τα μηχανήματα της Nintendo ασχολούνται μόνο με gaming (αν και MP3 / CD μουσικής παίζει το Wii).

Συνεπώς Νεκτάριε, αν μελλοντικά διατηρήσεις την ίδια φιλοσοφία, δεν σε βλέπω να αγοράζεις PS4, το οποίο θεωρητικά (και με την τάση γενικότερα που επικρατεί του "Post PC era" με τα κινητά και ταμπλέτες).......θα προσφέρει πολλές περισσότερες μη-gaming δυνατότητες.

Κονσόλα με ΜΟΝΟ gaming στοιχεία, πλέον θεωρείται αποτυχία.

Και δεν αναφέρομαι σε Ελλάδα και Έλληνες gamer. Αυτή και αυτοί, δεν υπολογίζονται καν. Ούτε ως νούμερα, ούτε ως χρήματα.

Στις ΗΠΑ πχ. η κίνηση στο Διαδίκτυο μέσω των κονσολών, το συντριπτικό ποσοστό άνηκε στο streaming απο υπηρεσίες αντίστοιχες (Netflix, Hulu κλπ).......και για 360 και για PS3.

Κονσόλα που παίζει μόνο, κυριολεκτικά μόνο - ούτε καν μουσική, θα βρεις στα τέλη 80ς - αρχές 90ς = SEGA Megadrive / Genesis και SNES.

Enjoy!

Nek_Food
11-10-2011, 12:06
Enjoy playing... nothing else matters to me!!!

Lefteris_X
11-10-2011, 12:31
βρε μην ξεχνιέσαι!

είπαμε 1995 και πριν.

Χωρο-χρονο μεταφορά τώρα και keep enjoying άφοβα.

Προσωπικά όσο πιο πολύ κάνουν τις κονσόλες Home Computers, τόσο πιο πολύ γουστάρω. Η επιστροφή των Home υπολογιστών, έρχεται είτε μέσω κονσολών, είτε μέσω ταμπλετών.

Άλλωστε η Sony και Microsoft, απο την προηγούμενη γενιά (PS2, Xbox) προσπαθούν να προωθήσουν την κονσόλα - μίνι Home Computer....δεν τους βγήκε γιατί δεν το προώθησαν σωστά (η MS γιατί δεν "καιγόταν ιδιαίτερα" γιατί επωφελούνταν απο τις πωλήσεις των Win στα PC και η Sony γιατί δεν κατάφερε να κλειδώσει τις συμφωνίες που είχε στα σκαριά με εταιρείες λογισμικού).

Τώρα όμως, Xbox360 / PS3 και με κινητά τούμπανα, ταμπλέτες τούμπανα...........οι επόμενες κονσόλες θα είναι όλα-σε-ένα αλλά σε ήπια μορφή (όχι για advanced users δηλαδή) και θα παίζουν και......παιχνίδια.

Όσοι παραμείνουν να θέλουν μόνο vgames απο την κονσόλα τους, να αναμένουν άγρια ξενέρα, γιατί τα χρήματα που θα σκάσουν για το πχ. PS4 / Xbox720 θα πάνε ΚΑΙ σε αρκετά μέρη (τεχνικά / λογισμικό) της κονσόλας, που ΔΕΝ θα έχουν σχέση με gaming.

The new "toy" is the old one, just reformed and with fierce velocity.

Beware or "make it like a tree and leave", όπως έλεγε (λάθος) και στο Back to the Future ο Μπίφ.

kabamaru
11-10-2011, 12:36
Προσωπικά όσο πιο πολύ κάνουν τις κονσόλες Home Computers, τόσο πιο πολύ γουστάρω. Η επιστροφή των Home υπολογιστών, έρχεται είτε μέσω κονσολών, είτε μέσω ταμπλετών.



:a045fgf::a045fgf::computerlamp:

και πολλα thumbs up

Lefteris_X
11-10-2011, 12:54
http://img9.imageshack.us/img9/8603/img0177yq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/9/img0177yq.jpg/)




ποιός μπορεί να καταλάβει τι βλέπει; :D:D τραβηγμένη τώρα, με λίγο υλικό απο τις βιβλιοθήκες μου...


http://img263.imageshack.us/img263/994/img0178st.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/263/img0178st.jpg/)



λοιπόν, έχουμε και λέμε: αυθεντικό το Town with No Name για CDTV, απο τα πρώτα παιχνίδια του είδους το 1990, αυθεντικό Rygar για τον Amstrad 6128 το 1986 περίπου, αυθεντικό το Cabal για Amiga το 1988 περίπου και τέλος, του 1982 μινι-υπολογιστής-ειδικά-και-μονο για ορθογραφία Αγγλικής (Spelling Ace της Franklin, απευθείας απο ΗΠΑ μου το είχαν φέρει, καθώς απο 6 ετών μιλάω αγγλικά και ήθελα κάτι πιο γρήγορο απο το λεξικό - βιβλίο).

και τέλος το καλύτερο:


http://img843.imageshack.us/img843/732/img0179ms.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/843/img0179ms.jpg/)



το joypad / remote control του CDTV της Commodore, το πρώτο μηχάνημα παγκοσμίως με CD-ROM ενσωματωμένο και χτισμένο αποκλειστικά γύρω απο αυτό (κάτι FM Towns και Mac με CD-WORM κόστιζαν εκατομμύρια δραχμές και ήταν περιορισμένης χρήσης, πχ το FM Towns της NEC ήταν μόνο για Ιαπωνία, ενώ το CD-WORM του Mac είχε μόνο εγκυκλοπαίδειες σε CD μορφή).

Σε τέλεια κατάσταση, άψογη όπως βγήκε απο το εργοστάσιο. Τέτοια αρρώστια έχω με μηχανήματα που αγαπώ (πχ αν δείτε τον PC, μόνο κωλοβακτηρίδια δεν έχει επάνω του...και πάλι δεν είμαι σίγουρος)...http://imageshack.us/f/9/img0177yq.jpg/

kabamaru
11-10-2011, 12:58
Νταξ.... Μια διορθωση μονο. Οχι το Cabal βρε αδερφε, το Town With No Name εχεις στη φωτο.

Ποσων χρονων εισαι; Αληθεια....

Lefteris_X
11-10-2011, 13:03
αμάν! το Cabal το έβγαλα απο την βιβλιοθήκη αλλά δεν το πήρα φωτογραφία! πάει το "έκαψα" χααχαχχααχαχαχαχ, δεν πειράζει σε κάποιο άλλο photo-sesion!

Είμαι 11-11-1975. Σε ένα μήνα γίνομαι επίσημα 36 ετών. (σκατά, γιατί δεν έχω τα μυαλά, διάθεση-δάπεδο, κοιλιές, συνεχές άραγμα εντός σπιτιού και νοοτροπίες των συνομηλίκων...μου φαίνονται "τελείως εκτός" συγκριτικά με εμένα εξ ου και η τραγική αποτυχία συνεννόησης μαζί τους.)

Kkritikos
11-10-2011, 13:26
γεια σου λευτερη σειρα...του 1974 εγω...

Nek_Food
11-10-2011, 13:31
[parents mode on]
"άλλοι στην ηλικία σου έχουν παντρευτεί και έχουν κάνει και παιδιά"
[/parents mode off]
:P


και εγώ τα είχα ζήσει όλα αυτά, αλλά από την απ'εξω (φίλοι/μαγαζιά/κλπ) καθώς δεν είχα λεφτά για τέτοια μεγαλεία, οπότε τα λίγα που είχα τα επένδυα στα ουφάδικα.

ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΟΝΟ!!! :fans: