PDA

View Full Version : Μικρά νεα και rumors για PS3 all in one Thread



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17

desperate_gamer
12-03-2011, 23:00
Μεγαλη βλακεια που το επιτρεπουν μονο στους Plus χρηστες. Εμεις δεν εχουμε save files δηλαδη?

Save files έχεις, την υποδομή για να σου προσφέρουν cloud-based backup δεν έχεις κι αυτή κοστίζει κάποια χρήματα φαντάζομαι. Εγώ το βρίσκω πολύ καλή κίνηση, κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στο xbox νομίζω και είναι καλό που η Sony δίνει το κάτι παραπάνω στις Plus συνδρομές και όχι μόνο παιχνιδάκια.

Nek_Food
14-03-2011, 13:25
κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στο xbox νομίζω
κάτι τέτοιο δεν χρειάζεται στο xbox. ξεκουμπώνεις τον σκληρό δίσκο από την μία κονσόλα και τον κουμπώνεις στην άλλη και δουλεύουν όλα απευθείας μία χαρά. Μεγάλη ευκολία, κάτι που λείπει από το PS3. Χώρια που μπορείς να αντιγράψεις σχεδόν όλα τα saves σου σε memory sticks και όσα ελάχιστα είναι κλειδωμένα (FM2&FM3π.χ.) απλά τα κάνεις move και είσαι πάλι κυριλέ. Το cloud ουσιαστικά είναι ένα μπάλωμα σε όλα τα σφάλματα που σχετίζονται με τα saves του PS3 και δυστυχώς καλύπτει μόνο όσους πληρώνουν (plus+) οι υπόλοιποι κατ. στο πηγάδι και δεν μας δίνει λύση.

Valkyre
14-03-2011, 13:31
Τελικα λειπει κατι απο το xbox??

nikon
14-03-2011, 13:32
Ναι.....τα παιχνίδια.:P

Nek_Food
14-03-2011, 13:43
LoL, εννοείς τα exclusives... ναι σε αυτά έχει πέσει ξηρασία εδώ και καιρό, ένα Gears περιμένουμε το φθινόπωρο με ανοικτές τις αγκάλες και το FM4.

Από το xbox έλλειπε WiFi - έβαλαν στο τελευταίο μοντέλο (όπως και optical out επάνω στην κονσόλα), Blu Ray (για όσους το κρίνουν απαραίτητο) - δεν πρόκειται όμως να βάλει, τσάμπα online - δεν πρόκειται να αλλάξει, δεν ξέρω τί άλλο τώρα δεν έχω και το τελευταίο μοντέλο να ξέρω εγώ ένα Xenon έχω για online και ένα jasper για homebrew κλπ.

Αλλά αυτό με τον σκληρό δίσκο είναι τεράστια ευκολία φίλε μου, δεν ξέρω αν έχεις xbox για να ξέρεις. Εμένα π.χ. μου κάηκε η πρώτη κονσόλα και δεν έχασα τίποτα απολύτως, ξεκούμπωσα τον δίσκο από αυτή και τον έχωσα σε άλλη και έπαιζα κανονικότατα σαν να μην άλλαξε τίποτα (όλα μέσα προφίλ, saves, παιχνίδια, κλπ) όσο η καμένη πήγε Γερμανία για επισκευή (τελικά έγινε αντικατάσταση). Ενώ στο PS3 αν καεί ή κάνεις αλλαγή δίσκου (και δεν έχεις backup) τον έχεις πιει πολύ άσχημα. Δεν θα πω για την ευκολία μεταφοράς saves (που είναι φρέσκο), games & DLC υλικού και gamer profile, απίστευτη ευκολία.

Δεν το λέω για να μειώσω το PS3, αλλά θα ήταν ιδανικό οι μεν και οι δε να βλέπουν τα καλά των "αντιπάλων" τους και να τα υιοθετούν, δεν είναι κακό κατά την γνώμη μου.

dimitrisasp
14-03-2011, 13:48
Οντως μεγαλο fail η μεταφορα των αρχειων στο PS3. Και γι αυτο το λογο πρεπει να δωσουν και στους απλους χρηστες την επιλογη του cloud..

Nek_Food
14-03-2011, 14:05
Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου το cloud (δεν μου αρέσει η ιδέα "προσωπικά" μου στοιχεία - δεδομένα - αρχεία - κλπ να υπάρχουν στο διαδίκτυο και σε άλλους Η/Υ), θα προτιμούσα να επιλυθεί το πρόβλημα με τα saves συνολικά και να μπορώ να τα παίρνω όλα back-up μόνος μου σε usb sticks κλπ.

dimitrisasp
14-03-2011, 14:09
Ακομα καλυτερο αλλα δεν το βλεπω να το κανουν.. Ειναι χαζο πραγματικα να υπαρχουν locked save files..

Valkyre
14-03-2011, 14:22
Aυτο συγνωμη δεν ειναι θεμα της Σονυ ειναι θεμα του εκαστοτε developer... εχω ενα καρο παιχνιδια στο PS3 μου που μεταφερονται κανονικοτατα απο PS3 σε PS3 χωρις να χρειαζεται καμμια ειδικη μεταχειρηση. Το οτι καποιοι devs επιλεγουν να κλειδωνουν τα saves τους ειναι δικο τους θεμα και οχι της Sony... οποτε δεν βρισκω fail την μεταφαρα αρχειων, βρισκω fail την συμπεριφορα ορισμενων devs στο εν λογω θεμα.

dimitrisasp
14-03-2011, 14:48
Η Sony δεν εχει λογο σε αυτο το θεμα ομως?

Valkyre
14-03-2011, 14:53
^^ Τι λογο να εχει? Απο την στιγμη που ειναι στο χερι των devs αν θα ειναι κλειδωμενα ή οχι τα saves? Για παραδειγμα στο FFXIII μπορεις να μεταφερεις τα saves σου απροβληματιστα. Το ιδιο και στο 70% των παιχνιδιων. Σε καποια αλλα παιχνιδια αυτο δεν επιτρεπεται. Η Sony δεν εχει καμμια σχεση αλλιως θα ηταν για ολα τα παιχνιδια η ιδια κατασταση. Το GT5, το πιο προσφατο παραδειγμα που εχουμε, στην αρχη δεν επιτρεποταν η μεταφορα των saves και μετα απο γκρινια μας τα ξεκλειδωσαν. Ειναι καθαρα θεμα dev και στο χερι τους να το εφαρμοσουν.

Nerven
15-03-2011, 03:38
Όσοι έχετε iPhones, iPads κατεβαστε την νέα δωρεάν εφαρμογή του playstation αξίζει πραγματικά!

PDS
15-03-2011, 22:11
The calm before the storm
http://twitter.com/DylanJobe/status/47632553988988928

Μαλλον για το sequel του warhawk μιλαει.

Obiwan88
16-03-2011, 20:04
Όσοι έχετε iPhones, iPads κατεβαστε την νέα δωρεάν εφαρμογή του playstation αξίζει πραγματικά!

μονο σε μηχανακια της apple ισυει αυτο? πχ σ ενα υπερσυγχρονο smartphone της νοκια, δν υπαρχει περιπτωση?

muku
16-03-2011, 21:40
μονο σε μηχανακια της apple ισυει αυτο? πχ σ ενα υπερσυγχρονο smartphone της νοκια, δν υπαρχει περιπτωση?

Ios και android μόνο αν δεν κάνω λάθος.

chronohill
19-03-2011, 12:24
Dead Space 3 might be more like Resident Evil 5
http://www.lazygamer.net/dead-space-3-might-be-more-like-resident-evil-5/
Ελεος.Αν κανουν κατι τετοιο παει και αυτη η σειρα horror.πεθανε για μενα...

Ezio
19-03-2011, 15:34
Ένα καλό horror game (από όσο ακούω) υπάρχει και θα το μαμήσουν για να κάνει παραπάνω πωλήσεις. Έτσι όπως πάμε, βλέπω στο μέλλον να υπάρχουν μόνο fps χωρίς σενάριο, 5 ώρες διάρκεια και φυσικά online, παιχνίδια του facebook και angry birds.

chronohill
19-03-2011, 15:46
Ένα καλό horror game (από όσο ακούω) υπάρχει και θα το μαμήσουν για να κάνει παραπάνω πωλήσεις. Έτσι όπως πάμε, βλέπω στο μέλλον να υπάρχουν μόνο fps χωρίς σενάριο, 5 ώρες διάρκεια και φυσικά online, παιχνίδια του facebook και angry birds.

Δυστυχως ετσι ειναι η ταση και θα συμφωνησω μαζι σου.ηδη τα horror τα μετρας στα δαχτυλα του χεριου(του ενος!) και δεν βλεπω επιστροφη.Παρε παραδειγμα το Siren BC.Ηταν ενα καταπληκτικο παιχνιδι.Αλλα φυσικα δεν εκανε τις πωλησεις εστω και ενος νεου IP FPS.με τπτ.οποτε απογοητευονται και οι παραγωγοι και στρεφονται αλλου...Ευτυχως που βγηκε και το heavy rain και απεδειξε οτι οι "ενηλικες" εμπειριες υπαρχουν ακομα...Δεν ειναι horror αλλα ειναι ενα παιχνιδι που απευθυνεται σε εμας τους μεγαλους(@@@!!!).
Ειναι παναθλιο αυτο που γινεται με τα FPS.Αν πανε ετσι τα πραγματα στην επομενη γενια κονσολων δεν θα συμμετασχω...

dimitrisasp
19-03-2011, 16:22
Παντα θα υπαρχουν 2-3 εξαιρεσεις παιδια και εμεις αυτες θα αγοραζουμε.. Οι αλλοι ας παιρνουν COD και PES.. κλπ..

Ezio
19-03-2011, 16:29
Τα games βοηθούν την Ιαπωνία (http://www.gameover.gr/news/%CE%A4%CE%B1-games-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%99%CE%B1%CF%80%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1.15372.h tml)

H Sony Computer Entertainment έκανε γνωστό ότι οι χρήστες του PSN μπορούν να δωρίσουν χρήματα στους American Red Cross – Japan Earthquake και Pacific Tsunami Fund, μέσω του PlayStation wallet τους. Χαρακτηριστικά, ο πρόεδρος της SCEA, Jack Tretton, δήλωσε τα εξής: “Μπορείτε να κάνετε δωρεές της τάξεως των 2,5, 10, 25 και 50 δολαρίων από το πορτοφόλι σας στο PlayStation Store. Όλα τα χρήματα θα πάνε κατευθείαν στους American Red Cross – Japan Earthquake και Pacific Tsunami Fund, ώστε να σταλεί προσωπικό, χρηματική βοήθεια και προμήθειες στα άτομα που βρίσκονται σε ανάγκη. Ξέρουμε ότι πολλοί παίκτες αισθάνονται έναν ιδιαίτερο δεσμό με την Ιαπωνία, ακόμα και ας μην έχουν ποτέ ταξιδέψει εκεί οι ίδιοι.”

Εκτός από τη Sony, δωρεές και χείρα βοηθείας δίνει το κατάστημα Play Asia, δίνοντας την ευκαιρία στους πελάτες του να προσφέρουν ένα χρηματικό ποσό στην Ιαπωνία με κάθε τους αγορά, ενώ η υπηρεσία Direct2Drive έχει ήδη ξεκινήσει κάτι παρόμοιο, με την υποστήριξη πολλών εκδοτών, όπως η Paradox Interactive.

desperate_gamer
19-03-2011, 20:20
Τα games βοηθούν την Ιαπωνία (http://www.gameover.gr/news/%CE%A4%CE%B1-games-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%99%CE%B1%CF%80%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1.15372.h tml)

Πολύ όμορφο το theme που δίνουν και είναι πολύ ωραίο που μπορείς να κάνεις donate τόσο εύκολα και ανεμπόδιστα. Δεν ξέρω αν γίνεται ήδη, αλλά κάτι μου λέει ότι θα κάναν περισσότεροι donation αν έμπαινε και κάποιο donation συμβολάκι δίπλα από το PSN ID σε όσους δίνουν χρήματα. Όπως με το plus symbol για παράδειγμα.

Όσο για τα κλειδωμένα saves, απ' όσο ξέρω πολλά έχουν να κάνουν εξαιτίας της εξάρτησης που έχουν με κάποια leaderboard sites που κρατάει ο developer. Για παράδειγμα η Ubisoft είχε κλειδώσει το AC2 λόγω uplay και online scoreboards και η Capcom το RE5 λόγω της λογικής που είχε το παιχνίδι για τα rewards και τα bonus. Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει. Αλλά συμφωνώ ότι είναι άθλια πρακτική.

modecris
20-03-2011, 13:00
Η EA "κόβει" τα manual από τα games της.
Διαθέσιμα μόνο σε ψηφιακή μορφή.

http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2011/03/19/ea-sports-cuts-physical-manuals-from-packaging.aspx

Προσωπικά πιστεύω πως στα περισσότερα παιχνίδια θα μπορούσε να υπάρχει απλά μια αναφορά μέσα στα μενού αλλά υπάρχουν και κάποιοι που τα θεωρούν fetix/τουλάχιστον σε παλαιότερους τίτλους.

nikolaszax
20-03-2011, 14:26
Η EA "κόβει" τα manual από τα games της.
Διαθέσιμα μόνο σε ψηφιακή μορφή.

http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2011/03/19/ea-sports-cuts-physical-manuals-from-packaging.aspx

Προσωπικά πιστεύω πως στα περισσότερα παιχνίδια θα μπορούσε να υπάρχει απλά μια αναφορά μέσα στα μενού αλλά υπάρχουν και κάποιοι που τα θεωρούν fetix/τουλάχιστον σε παλαιότερους τίτλους.


Meanwhile βλεπω στα 40 ευρω το witcher 2 που ερχεται με τοσα πραγματακια σαν κανονικη εκδοση

http://www.plaisio.gr/Gaming/Games/PC-Computer-Games/Namco-Witcher-2-Assassins-of-Kings-Premium-Edition-1043593.htm
(λεγεται premium αλλα ειναι η απλη εκδοση που θα πωλειται σε ολα τα καταστηματα)
και γελαω με την ΕΑ και οποια αλλη εταιρια ακολουθει τετοιες πρακτικες ΧD.

dimitrisasp
20-03-2011, 15:06
Η EA "κόβει" τα manual από τα games της.
Διαθέσιμα μόνο σε ψηφιακή μορφή.

http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2011/03/19/ea-sports-cuts-physical-manuals-from-packaging.aspx

Προσωπικά πιστεύω πως στα περισσότερα παιχνίδια θα μπορούσε να υπάρχει απλά μια αναφορά μέσα στα μενού αλλά υπάρχουν και κάποιοι που τα θεωρούν fetix/τουλάχιστον σε παλαιότερους τίτλους.

Αρα λιγοτερα εξοδα παραγωγης, αρα μικροτερες τιμες EA??? EE??

desperate_gamer
20-03-2011, 15:44
Αρα λιγοτερα εξοδα παραγωγης, αρα μικροτερες τιμες EA??? EE??

Δεν νομίζω, σιγά τα λεφτά που κοστίζει κιόλας το manual. Το ίδιο κάνει η Ubisoft εδώ και αρκετό καιρό και οι τιμές της μένουν ίδιες. Αλλά η αλήθεια είναι ότι πλέον όλα τα παιχνίδι ξεκινούν με tutorials, ενώ αν δεν το απενεργοποιήσεις, συνηθίζουν να βγάζουν οδηγίες σε παραθυράκια καθ' όλη τη διάρκεια του game, οι οδηγίες είναι απολίθωμα.

modecris
20-03-2011, 15:45
Meanwhile βλεπω στα 40 ευρω το witcher 2 που ερχεται με τοσα πραγματακια σαν κανονικη εκδοση

http://www.plaisio.gr/Gaming/Games/PC-Computer-Games/Namco-Witcher-2-Assassins-of-Kings-Premium-Edition-1043593.htm
(λεγεται premium αλλα ειναι η απλη εκδοση που θα πωλειται σε ολα τα καταστηματα)
και γελαω με την ΕΑ και οποια αλλη εταιρια ακολουθει τετοιες πρακτικες ΧD.

Σίγουρα αυτές οι εκδόσεις αξίζει να τις έχεις με τα μπικικίνια τους,όπως γουστάρω τρελά τυχόν αφίσες χάρτες κτλ. Τα περισσότερα manual όμως είναι του τύπου "αν έχεις επιληψία πρόσεχε" "κάθε 45 λεπτά κάνε διάλειμμα" και "για να πηδήξεις,πάτα το X",οπότε καλύτερα να γλυτώσουμε το χαρτί...

Όσο για τις χαμηλότερες τιμές,εχμ...γκουχ-γκουχ....ναι βέβαια...:Ρ

dimitrisasp
20-03-2011, 16:04
Γιατι ρε σεις, εγω τα manual τα βλεπω συνηθως. Στο FF13 ας πουμε ηθελα να δω κατι συμβολα τι σημαινουν και τα εβλεπα απο κει γιατι το παιχνιδι δε στα ελεγε πουθενα αλλου. Επισης απο το manual σου ελεγε και πως να τα θεραπεψεις κλπ.. Στο Mass Effect 2 μια-δυο φορες που χρειαστηκα manual δεν μπορεσα να το χρησιμοποιησω γιατι επρεπε να βγω απο το παιχνιδι στο κεντρικο μενου και να περιμενω 3 λεπτα με τα loading times..

modecris
20-03-2011, 16:43
Γι`αυτό είπα πως "στα περισσότερα παιχνίδια θα μπορούσε να υπάρχει απλά μια αναφορά μέσα στα μενού",είναι και κάποια που λόγο που είναι πιο πολύπλοκα (σαν και αυτά που ανέφερες) χρειάζεται manual και είναι βολικότερο το έντυπο από το pdf ή το μενού στο παιχνίδι. Στο tekken τώρα τί το θέλουμε το manual; στο cod; στο top spin; Τα θεωρώ περιττά.

sakoulias
20-03-2011, 20:46
Εμενα μου αρεσουν τα Manual για "συναισθηματικους " λογους . Δεν μπορω να εξηγησω ακριβως τι εννοω...

maxcomgr
20-03-2011, 21:09
Όταν δίνεις 60 και ευρώ για ένα παιχνίδι θα πρέπει να προσφέρεις κάτι παραπάνω.

Παλιότερα όταν αγοράζαμε παιχνίδια, ακόμα και των 5000 δραχμών, είχαν μέσα στο πακέτο ένα κάρο καλούδια. Και είχαν και όμορφα μεγάλα κουτιά.
Τώρα σου δίνουν ένα κουτί από dvd και πρέπει να λες και ευχαριστώ.

Θυμάμαι ένα παιχνίδι είχε μέσα βιντεοκασέτα, μπλουζάκι και ένα πόστερ, και έκανε περίπου 30euro σημερινά λεφτά.
Το their finest hour: Battle of britain όταν βγήκε το είχα πάρει σημερινά λεφτά 15euro. Είχε ένα manual σαν την βίβλο. Με στοιχεία για όλα τα αεροπλάνα, πλοία, χάρτες, τρόπους πτήσης και μανούβρες και πάρα πολλά άλλα.

Αν και δεν είμαι υπέρ της πειρατείας καλά να τους κάνουν αφού γίνονται τσιφούτηδες.
Να μείνουν μόνο οι εταιρίες που προσφέρουν στον κόσμο και δεν κοιτούν την τσέπη μας μόνο.

Ezio
20-03-2011, 21:26
Θυμάμαι ένα παιχνίδι είχε μέσα βιντεοκασέτα, μπλουζάκι και ένα πόστερ, και έκανε περίπου 30euro σημερινά λεφτά.
Το their finest hour: Battle of britain όταν βγήκε το είχα πάρει σημερινά λεφτά 15euro. Είχε ένα manual σαν την βίβλο. Με στοιχεία για όλα τα αεροπλάνα, πλοία, χάρτες, τρόπους πτήσης και μανούβρες και πάρα πολλά άλλα.
Παλιά το motto των εταιριών ήταν: For gamers, by gamers.
Το motto των (όχι όλων) εταιριών τώρα: Everything is business.

dimitrisasp
20-03-2011, 22:46
Μοney talks δυστυχως..

hakoo
20-03-2011, 23:59
Οπως ηδη εχει ειπωθει απο αλλους, αφενος δεν ειμαστε πια στο 1990, αφετερου τα σημερινα manuals πιο πολυ promotional leaflets εχουν καταντησει παρα κατι αλλο. Δεν βλεπω το τοσο φοβερο στην κινηση αυτη καθ'ευατη. Εκει που υπαρχει σιγουρα θεμα ειναι η ευκολια που αποφασιζουν οι εταιριες να κοβουν πραγματα προς οφελος τους, σημερα ειναι κατι που δεν ειναι τοσο σημαντικο, αυριο ομως?
Το ιδανικο θα ηταν οι καταναλωτες να απαντησουν αντιστοιχα κατα τη γνωμη μου, δλδ αγοραζουμε μονο οτι αξιζει. Επιλεκτικοι αυτοι στο τι μας δινουν, πιο επιλεκτικοι εμεις στο τι αγοραζουμε. Ουτε καν bargain αγορα των 15 ευρω στα σκουπιδια και τις μετριοτητες.
Φυσικα βλεποντας το πως κινειται η αγορα πλεον και το τι πουλαει η αποψη μου μοιαζει αστεια η αληθεια ειναι...anyway, just saying.

Lefteris_X
21-03-2011, 00:20
Δεν άντεξα.........πήγα στην βιβλιοθήκη και κατέβασα ένα από τα αυθεντικά παιχνίδια που έχω για Amiga....μόνο και μόνο για να καταλάβουμε την διαφορά του χθές με το σήμερα και το εγγύς αύριο της EA και λοιπών εταιρειών.

Αυτό που θα δείτε παρακάτω, έχει ακόμα την ζελατίνα προστασίας και όλα μέσα είναι 100% διατηρημένα όπως ήταν το 1989 (ή 88; )............μέσα θα δείτε, τις δισκέττες του παιχνιδιού, ένα τουλάχιστον 30 σελίδων μίνι περιοδικό με όλα τα νέα της εταιρείας (Sierra On-Line) καθώς και για αρκετούς τίτλους παλαιότερους και επερχόμενους....επίσης ένα μίνι-περιοδικό που υποτίθεταο ότι είναι "τουριστικός οδηγός" των τοποθεσιών που επισκέπτεστε στο παιχνίδι, είχε μια καρτ-ποστάλ (!), είχε ένα φυλλαδιάκι ξεχωριστά για την εγγύηση προϊόντος και τέλος είχε ΤΟ τέλειο artwork στο ΤΕΡΑΣΤΙΟ (όπως θα δείτε) κουτί του..........και το όνομα αυτού: Leisure Suit Larry III: Passionate Patti in Pursuit of Pulsating Pectorals...

http://img684.imageshack.us/f/img0147rs.jpg/http://img684.imageshack.us/f/img0147rs.jpg/http://img684.imageshack.us/img684/9582/img0147rs.jpg
http://img684.imageshack.us/i/img0147rs.jpg


νομίζω ότι δεν χρειάζεται να σχολιάσω περαιτέρω ε;


ΥΓ: Και για άλλη μια φορά μετά απο 500 προσπάθειες και νεύρα τσατάλια, ΔΕΝ κατάφερα να βρω τον τρόπο να περάσω την εικόνα μέσα στο πόστ. Βρε απο εδώ, βρε από εκεί........δοκίμασα όλες τις πιθανές λύσεις.....τζίφος στο τετράγωνο (μην πω κύβο). όποιος μπορεί να κάνει edit το μήνυμά μου και να "κολλήσει" την photo απευθείας στο πόστ, αλλά χωρίς να την κάνει resize, για να φαίνονται οι λεπτομέρειες.http://img684.imageshack.us/f/img0147rs.jpg/

personGR
21-03-2011, 01:54
Να σας γνωρίσω δυο πολυ γαμάτα παιδιά, ο ένας λέγεται Internet και η άλλη λέγεται Οικολογία. Χάρηκαν για τη γνωριμία.

Lefteris_X
21-03-2011, 10:30
Χαρήκαμε κι εμείς επίσης για την γνωριμία, είμαστε απο τα παλιά γνωστοί (και λόγω ηλικίας yes? )...........όμως δεν είδα ποτέ τα φιλαράκια μου, να έχουν καταφέρει να μου μειώσουν τις τιμές στο gaming, ίσα-ίσα που τα χρησιμοποιούν οι εταιρείες για να μου τα "κλέβουν" τα χρήματα με το γάντι.........κάτι σαν "πλάτες" για να περνάνε ότι τιμή γουστάρουν.

Άλλωστε είναι γνωστότατο, ότι οι πιο μη-πράσινες εταιρείες, είναι αυτές του gaming, με πρώτη και χειρότερη (αντίθετο του πράσινη) την Nintendo και να ακολουθούν κατά πόδας Sony / MS. Επίσης, το νετ δεν είναι "ίδιου επιπέδου εξυπηρέτησης" με ένα manual, καθώς υποχρεώνει τον καθέ έναν, να έχει νετ σπίτι του (ήτοι να πληρώνει κάθε μήνα πάγια), όλοι έχουν; ή μήπως θα έπρεπε να έχουν επειδή έτσι το επιτάσσουν οι εταιρείες gaming ??? (μιλάμε για κάποιον άνθρωπο, που το νετ το χρησιμοποιεί ελαφρώς ίσα ίσα για κανά μέιλ εξ ου και το κάνει μόνο απο τον υπολογιστή της εργασίας του).............

Κατά τα άλλα 50, 60 ευρώ..........χέστε ρε παιδιά (εταιρείες)....απο το 2013 μην έχετε καν κουτάκι........σκέτο χαρτί να καλύπτει το BD-ROM (ούπς μη-οικολογικό)......εχμ σκέτο πλαστικό περιβληματάκι αντί χαρτιού (πάλι ούπς μη-οικολογικό)......χμμμμμμμ μήπως να μας το δίνατε στο χέρι; με δική μας ευθύνη πως / που θα το βάλουμε; (μην πω που)..........φυσικά στα 50/60 ευρώ....

Ezio
21-03-2011, 10:41
Το manual θα μπορούσε να ήταν σε ηλεκτρονική μορφή και να το διάβαζες από το δισκάκι, είναι και οικολογική κίνηση αυτή. Δεν νομίζω όμως να μειώσει τις τιμές, πόσο πια να κοστίζει ένα manual. Πολύ σωστό αυτό που λέει ο hakoo:
Το ιδανικο θα ηταν οι καταναλωτες να απαντησουν αντιστοιχα κατα τη γνωμη μου, δλδ αγοραζουμε μονο οτι αξιζει. Επιλεκτικοι αυτοι στο τι μας δινουν, πιο επιλεκτικοι εμεις στο τι αγοραζουμε. Ουτε καν bargain αγορα των 15 ευρω στα σκουπιδια και τις μετριοτητες.

personGR
21-03-2011, 12:10
Χαρήκαμε κι εμείς επίσης για την γνωριμία, είμαστε απο τα παλιά γνωστοί (και λόγω ηλικίας yes? )...........όμως δεν είδα ποτέ τα φιλαράκια μου, να έχουν καταφέρει να μου μειώσουν τις τιμές στο gaming, ίσα-ίσα που τα χρησιμοποιούν οι εταιρείες για να μου τα "κλέβουν" τα χρήματα με το γάντι.........κάτι σαν "πλάτες" για να περνάνε ότι τιμή γουστάρουν.

Άλλωστε είναι γνωστότατο, ότι οι πιο μη-πράσινες εταιρείες, είναι αυτές του gaming, με πρώτη και χειρότερη (αντίθετο του πράσινη) την Nintendo και να ακολουθούν κατά πόδας Sony / MS. Επίσης, το νετ δεν είναι "ίδιου επιπέδου εξυπηρέτησης" με ένα manual, καθώς υποχρεώνει τον καθέ έναν, να έχει νετ σπίτι του (ήτοι να πληρώνει κάθε μήνα πάγια), όλοι έχουν; ή μήπως θα έπρεπε να έχουν επειδή έτσι το επιτάσσουν οι εταιρείες gaming ??? (μιλάμε για κάποιον άνθρωπο, που το νετ το χρησιμοποιεί ελαφρώς ίσα ίσα για κανά μέιλ εξ ου και το κάνει μόνο απο τον υπολογιστή της εργασίας του).............

Κατά τα άλλα 50, 60 ευρώ..........χέστε ρε παιδιά (εταιρείες)....απο το 2013 μην έχετε καν κουτάκι........σκέτο χαρτί να καλύπτει το BD-ROM (ούπς μη-οικολογικό)......εχμ σκέτο πλαστικό περιβληματάκι αντί χαρτιού (πάλι ούπς μη-οικολογικό)......χμμμμμμμ μήπως να μας το δίνατε στο χέρι; με δική μας ευθύνη πως / που θα το βάλουμε; (μην πω που)..........φυσικά στα 50/60 ευρώ....

Ok το θέμα με το Internet ισχυει, αν και στις περισσοτερες χωρες που κυκλοφορουν τα παιχνιδια της γενιας μας η διείσδυση φτάνει σε τρομερά υψηλά ποσοστά. Εν προκειμένω, η EA δεν είπε ξεκάθαρα "τα βγάζω σε PDFs" είπε "a version of instructions that gamers may page through from within the game." (http://kotaku.com/#!5783650/no-more-manuals-as-ea-sports-goes-green). Από την άλλη, το να σαρκάζεσαι το πως, ακομα και μέσω των παιχνίδιων, μπορουμε να ελλατωσουμε την επιβαρυνση του πλανητη κόβωντας ακόμη και το παραμικρό είναι ανουσιο για μένα. Και για να μην ξεχνιόμαστε, υπάρχει στον ορίζοντα το digital downloading/cloud gaming - προσωπικά, περιμένω πως και πως να πετάξω την πλαστικουρα από τη βιβλιοθηκη μου και να την αντικαταστησω με εναν πολυ ωραιa Gbs στους σκληρους μου. (που έχει αποδειχθεί και πιο φτηνό).

Lefteris_X
21-03-2011, 13:09
σαρκάζω την δήθεν "έγνοια" των εταιρειών προς το όφελος του πλανήτη και με αυτό ώς "επιχείρημα" παραθέτουν την αφαίρεση στοιχείων ενός πακέτου αγοράς.........παραμένοντας στην ίδια τιμή.

Επίσης, ίσως να είναι η διαφορά ηλικίας μεταξύ μας (αν υπάρχει) ή διαφορά γούστων (αν δεν υπάρχει ηλικιακή διαφορά)........αλλά προσωπικά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν αντικαθιστώ τα αυθεντικά μου παιχνίδια ΚΑΙ προγράμματα (πχ. είχα - γιατί το πούλησα ο μλκς - το LightWave 4.0 αυθεντικότητατο το 1994......manual 600 σελίδων) έναντι αρκετών ψυχρών, άχρωμων και λίαν αδιάφορων αισθητικά GBs σε σκληρούς δίσκους.

Προφανώς περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Όσο αφορά τα περί εταιρειών gaming και το πόσο μη-πράσινες είναι στις διαδικασίες ανάπτυξης - σχεδίασης των μηχανημάτων τους (που οδηγούν σε μη-πρασινες τεχνικές παραγωγής τα εργοστάσια μαζικής παραγωγής συσκευών), δεν πετάω φόλες, είναι διαπιστευμένο, όχι κρυφό και είχε γίνει θέμα πριν απο 3 (ίσως και 4) χρόνια, όταν βγήκε αυτή η γενιά κονσολών (PS3, Xbox360, Wii).

Βέβαια, εδώ δεν μιλάμε για τις Sony, MS, Nintendo (μόνο) αλλά για 3rd parties όπως ΕΑ, Ubisoft κλπ, αλλά ήθελα να γίνει αντιληπτό ότι για άλλη μια φορά χρησιμοποιούν την κακομοίρα την φύση ώς "επιχείρημα" για να δίνουν λιγότερα απο την τσέπη τους για παραγωγή προϊόντος - ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ όμως τις ίδιες τιμές...........ρε μήπως έχουν τον ΓΑΠ / Παπακωνσταντίνου για σύμβουλο;

personGR
21-03-2011, 16:10
Όοοοοοπα, δεν είπα ποτέ ότι οι εταιρίες κάνουν κάτι γιατί γουστάρουν να επιβαρύνουν λιγότερο το περιβάλλον (τουλάχιστον όχι όλες) - σαφώς και το κάνουν για να γλυτώσουν έξοδα. Παρόλα αυτά, οι κινήσεις αυτές έχουν μια θετική, και αρκετά σημαντική πάνω απ'όλα, απόρροια. Τώρα, αν αποφασίσει κανείς να την παραβλέψει και προτιμά να χαλιέται και να ενοχλείται με το οικονομικό του θέματος είναι δικαίωμα του, εγώ προτιμώ να βλέπω το (+) της υπόθεσης. Let's move on λοιπόν...

Valkyre
22-03-2011, 17:44
E3: Kojima Announcing 2 Games, MGS5?



A new rumor from the PSM3 magazine in the UK suggests that we may see Metal Gear Solid 5 being announced at E3 2011

Αντε να δουμε!

dimitrisasp
22-03-2011, 18:47
Με εχει μπρερδεψει ο τυπος. Δεν ειχε πει τελος η σειρα?

Ezio
22-03-2011, 23:09
Ελπίζω να είναι κάτι εντελώς καινούργιο. Θα προτιμούσα να ανακοινωθεί ένα mgs collection και ένα νέο ip, δουλειάς Kojima. Το να παραμείνει στο mgs δεν το θεωρώ σωστό. Είναι σαν να μένει ο Nolan στο Μπάτμαν. Εντάξει, θα βγάλει το τρίτο, αλλά μετά; Θα ήταν ωραίο να συνέχιζε παραπάνω; Μπορεί να έχανε την μπάλα μετά από κάποια στιγμή. Τώρα αν μπορεί να γίνει καλή δουλειά, όπως στο mgs 4, με ένα νέο mgs δεν θα με πειράξει. Αλλά θα προτιμούσα ένα νέο ip.

hakoo
23-03-2011, 06:01
H τελευταια φορα που σταματησε μια σειρα multi-million seller ηταν...εεε, ποτε βασικα. Αυτοι ειναι οι νομοι της αγορας, κανενα franchise δεν εχει εγκαταλειφθει πριν πεσουν οι πωλησεις του και το MGS δεν θα ειναι εξαιρεση πιστευω. Οποτε ελπιζω απο το να πεσει στα χερια καποιου αλλου να ανακοινωσει ο Κοτζιμα το MGS5, η το reboot, η whatever αλλα να ειναι δικο του.
Ενα απο τα 2 παιχνιδια θα ειναι σιγουρα για το NGP παντως, αν κρινω απο τα μισολογα του λιγο μετα το event της παρουσιασης της κονσολας.

nickolas82
23-03-2011, 09:16
Ξεχνάτε και το ZOE που έχει πει ότι θέλει να το συνεχίσει

Lefteris_X
23-03-2011, 10:07
Βασικά ξεχνάμε όλοι, μα όλοι - γιατί δεν έχω δει κανέναν να το λέει, ότι σχεδόν κανείς μας (το σχεδόν το βάζω γιατί στα 80ς είχαμε ανώμαλους με import μηχανήματα και παιχνίδια απο Japan) δεν έχει δει ποτέ το Metal Gear 1 και 2 στο Sony MSX (το όνομά του εστί Sony MicroSoft eXperiment και πήγε πάτος, λίγο στην Ιαπωνία πούλησε μόνο)...............ίσως αυτά θα μπορούσε να τα κάνει remake γιατί δεν τα έχει δει κανείς, τα δε story τους μόνο τα έχουμε διαβάσει (όσοι τα έχουν διαβάσει).

Προσοχή: τα MG1 / 2 είναι πριν την εποχή της ονομασίας "Solid", δλδ Metal Gear Solid (PSX). Αρκετά χρόνια πριν. Στα 80ς. PSX Metal Gear Solid = 1997 Japan (αυτό έχω παίξει, όχι το ευρωπαϊκό που βγήκε το 1998).

Θα είχε ενδιαφέρον να παίρναμε τον ρόλο του Big Boss Snake στην μετά MGS3 (60ς) εποχή. Τα γεγονότα δηλαδή, χρονικά μεταξύ του MGS3 και MGS1.

enstikto
23-03-2011, 10:20
^^Τα είχε μέσα η ειδική έκδοση του snake eater ονόματι subsistence!

Valkyre
23-03-2011, 10:32
Oσο η Κοναμι βρισκεται στον πατο και εξαρταται στην ουσια απο 2 franchises για να κανει πωλησεις και μαλιστα το ενα εκ των δυο (Pro evolution) εχει παρει την κατηφορα, ο Κοτζιμα δεν προκειται να "απαλλαχθει" απο το Metal Gear. Το εχουμε ξαναπει. Ναι μεν θελει να προχωρησει σε κατι νεο, ταυτοχρονα ομως θελει να επιβλεπει τι συμβαινει και με το δημιουργημα του.

Παντως απο οτι φαινεται τωρα ασχολειται και με κατι δικο του διαφορετικο. Ιδωμεν, εγω πιο πολυ γι αυτο ανυπομονω να δω κατι νεο απο τον Κοτζιμα!

Lefteris_X
23-03-2011, 12:18
μου φαίνεται ότι δεν διαβάζουμε τα ποστ προσεκτικά: έγραψα REMAKE των MG1 και 2. Όχι απλά να μας τα "ξαναδώσει".

Φυσικά και έχω το subsistence στο PS2, είναι 3 DVD (το 3ο είναι μόνο "ταινία"), όμως όπως είπα και παραπάνω, αναφέρομαι για REMAKE......και όχι "απλώς" με καλύτερα γραφικά, αλλά ένα REMAKE με την μαεστρία του Kojima, με νέα mechanics, controls, ατμόσφαιρα και ελαφρώς ραφιναρισμένο σενάριο, ώστε να συνάδει περισσότερο με το MGS3 προς MGS1 (γιατί όταν είχε βγάλει τα MG1 και 2 είκοσι χρόνια πριν, βασίζονταν σε ελαφρώς διαφερετικό σενάριο απο αυτό που μας έδωσε ο Kojima μέσω του MGS3 στα 60ς - ευκαιρία λοιπόν να τα ξανβγάλει με "πιο δεμένο" σενάριο, κοντά στα MGS1-2-3-4).

enstikto
23-03-2011, 12:27
Επίσης εγραψες ότι κανένας μας (εκτός από αυτούς που έχουν κάνει import) δεν έχει δει τα συγκεκριμένα παιχνίδια. Για αυτό στο έγραψα ;)

Lefteris_X
23-03-2011, 12:53
εννοούσα στο Sony MSX. έχουν συνέχεια και συνέπεια οι φράσεις και οι προτάσεις. δεν λαμβάνουμε ότι νόημα θέλουμε, παίρνοντας μεμονωμένες λέξεις. Τέλος πάντων, αυτό το διορθωτιλίκι με καπάκι ποστ στο ποστ με έχει κουράσει (δεν αναφέρομαι στον enstikto) στα φόρουμ, διότι χάνεται το νόημα του (όποιου, όχι μόνο του δικού μου) ποστ. Ας προχωρήσουμε, yes?

Δεν θίχτηκα κιόλας. Αλλά ας σταματήσει αυτό το συνήθειο, καπάκι διορθωτικό ποστ και μετά καπάκι απο αυτόν που έγραψε το πρώτο ποστ για να διορθώσει την "διόρθωση" και καπάκι πόστ για διευκρίνηση της διόρθωσης ως ορθή και τούμπαλιν (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, την πατάω κι εγώ αρκετές φορές να μπαίνω στο acid-άκι / τρυπ-άκι να το κάνω όταν μου ποστάρουν "διορθώσεις".......αλλά ειλικρινά έχει καταντήσει λιαν απο-προσανατολιστικό για το νόημα των ποστ).

enstikto
23-03-2011, 13:14
Καταλαβαίνω την σκέψη σου από την άλλη όμως είναι μερικές φορές αναγκαία γιατί κάποιο άλλο μέλος που θα διαβάσει το post μπορεί να μείνει με λάθος εντύπωση για το θέμα ;)

Οπως κ να χει γα να είμαι κ on topic θα ήταν καλή φάση να βγαιναν σε remake αυτά που αναφέρεις αλλά με αρκετές αλλαγές στο σενάριο κατα τη γνώμη μου γιατί νομίζω δεν υπάρχει σύγκριση στο σενάριο αυτών με των «νεότερων» metal gear...

Valkyre
23-03-2011, 17:25
George Hotz Runs Away to South America; Lies About Having PSN Account


After the judge demanded George Hotz gives in his devices and hard drives, the PlayStation 3 hacker ran away to South America to avoid handing his possessions in and now has put his case in extreme jeopardy. The hacker also lied about having a PlayStation Network account. GeoHot has finally been caught out.Run Forrest ... RUN!! χαχαχα αρπαξε τα ομορφα donations του κοσμακη και εφυγε για αλλες παραλιες... λολ :P

Aphelian
23-03-2011, 17:34
George Hotz Runs Away to South America; Lies About Having PSN Account

Run Forrest ... RUN!! χαχαχα αρπαξε τα ομορφα donations του κοσμακη και εφυγε για αλλες παραλιες... λολ :P


http://img133.imageshack.us/img133/5339/11505085545993tw.gif

Geohot!

muku
23-03-2011, 18:14
LOL o geohot. Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι εννοεί πήγε στη Νότια Αμερική για να αποφύγει να δώσει τα μηχανήματα του. Αν τα θέλουν, δεν μπορούν να μπουν με ένταλμα να τα πάρουν? Δεν νομίζω να πήρε τα πάντα μαζί του. Αλλά ακόμα και αν δούλευε σε ένα laptop, έπρεπε να πάει στη Ν.Αμερική για να μην του το πάρουν? Δεν μπορούσε να το δώσει στη μάνα του, αδερφή, γιαγιά, φίλο κλπ κλπ? Πάντως τα θαλάσσωσε με το psn account. lol. Λες και δεν γνώριζε ότι μπορούν να τον βρουν...

PDS
23-03-2011, 18:57
Sony has best console, studios in the world - David Cage
Quantic's projects remaining exclusive to PS3


PS3 is the best console in the world, and Sony's group of internal studios lead the industry in terms of quality.

That's according to Heavy Rain creator David Cage, who says Quantic Dream won't be creating any games for Xbox again any time soon.

Quantic's previous biggest title, Fahrenheit (Indigo Prophecy in the US), was available on PC and Xbox - and has been reissued by Microsoft as an Xbox Original on 360.

Although Quantic is independent, Sony part-funded the creation of Heavy Rain and bankrolled its marketing, something for which the platform holder has earned Cage's long-term loyalty.

"We have an exclusive relationship with Sony," Cage told CVG. "The relationship on Heavy Rain has been fantastic. They trusted us from day one, supported us all the way through. It was really a very risky project [for them] and they never let us down.

"Being a part of a company with what are probably the best studios in the world is something really pleasant for us. We're happy to continue this relationship and create content for the PlayStation brand. But they fund our projects, so we're staying exclusive to PlayStation.

"I am very loyal in general - or I try to be. I know that trusting me is always a big risk and when people do, I feel like I owe them something. It's not just because I want to thank them, though. We have a relationship that works, we're excited by the platform - we think it's the best platform out there. We're glad to continue to work this way."

Although Cage wouldn't confirm that Quantic shared tech with Sony's internal studios, he said that regular conversations took place.

"We talk to Naughty Dog, Santa Monica, Guerrilla, Media Molecule - all these great studios," he added. "We talk about technology, best practice, how we do things - we share experience and expertise. I think that's of real value for everybody."

Cage even revealed that he'd been asked to advise on a modern PS3 FPS title. All he'd tell us is that it "isn't Killzone 3".

Heavy Rain picked up three BAFTA gongs last week, for Story, Technical Innovation and Original Score.

Cage told us at GDC that he plans to create an "emotional" war game, borrowing elements from Platoon and Apocalypse Now.
http://www.computerandvideogames.com/293317/news/sony-has-best-console-studios-in-the-world-david-cage/

djpar
23-03-2011, 19:00
καλα τα λεει, xbox 360 died my friends...

PDS
23-03-2011, 19:07
Καλα ρε συ κοψε κατι.:a050:

djpar
23-03-2011, 19:44
παει τελος λεμε...δεν εχει exclusive....και καπως ετσι άρχισε ο καβγας!χαχα

dimitrisasp
23-03-2011, 19:48
Το Χbox παιζει να κανει hardware update με accessory ή να προσωρησει σε διαδοχο.. Μενει πισω σιγα σιγα..

muku
23-03-2011, 20:19
Το Χbox παιζει να κανει hardware update με accessory ή να προσωρησει σε διαδοχο.. Μενει πισω σιγα σιγα..

Καλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Τα multiplatforms είναι στα ίδια επίπεδα και ίσως και καλύτερα στο XBOX. Απλά τα exclusives του ps3 είναι αρκετά μπροστά. Μη ξεχνάμε ότι και το kinect έκανε τρομερές πωλήσεις, οπότε αν η M$ το εκμεταλλευτεί αυτό με καλό software, θα έχει πολύ χρήμα να αρμέξει από εκεί.

djpar
23-03-2011, 21:40
καλυτερα...χμμμ το τελευταιο παιχνιδι που παιζω το dragon age 2 χρησιμοποιοι MLAA που ειναι καλυτερο απο οτι εχει το xbox αν θελεις αρθα στα δειχνω δεν ειναι θεμα απλα εγω ξεκινησα για πλακα το ολο θεμα

muku
23-03-2011, 23:17
καλυτερα...χμμμ το τελευταιο παιχνιδι που παιζω το dragon age 2 χρησιμοποιοι MLAA που ειναι καλυτερο απο οτι εχει το xbox αν θελεις αρθα στα δειχνω δεν ειναι θεμα απλα εγω ξεκινησα για πλακα το ολο θεμα

Ναι έχω δει το MLAA τι κάνει. Μακάρι να αρχίζουν να χρησιμοποιούν ανάλογες δυνατότητες όλα τα studios. To DA 1 ήταν επίσης ανώτερο σε ps3. Αλλά σε γενικές γραμμές κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα για μένα, άλλα χάνουν άλλα κερδίζουν. Πχ το Crysis 2 είναι ελαφρώς καλύτερο οπτικά αλλά από όσο διαβάζω στο XBOX έχει πιο σταθερό frame rate.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι, είτε καλύτερα ειτε χειρότερα, οι διαφορές αν και υπαρκτές είναι μικρές. Δεν μπορείς να πεις ότι θέλει hardware update το 360. Όσα χρόνια μπορεί να τραβήξει το ps3 ακόμα, μπορεί θεωρητικά και το XBOX.

djpar
23-03-2011, 23:27
Το xbox ειναι καλο ρε απλα τα exclusive του πσ3 τα σπανε πλεον

muku
24-03-2011, 00:27
Το xbox ειναι καλο ρε απλα τα exclusive του πσ3 τα σπανε πλεον

Πάντα τα σπάγανε. Από τα πρώτα πρώτα ακόμα. Resistance-Heavenly Sword κανείς?? :P

Btw Δεν έχω Xbox :D

Edit : Εκ παραδρομής είχα γράψει Heavy Rain πάνω...

nikon
24-03-2011, 09:20
Sony is playing Call of Duty exclusive FPS game? (http://translate.google.nl/translate?js=n&prev=_t&hl=nl&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=nl&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.psfocus.nl%2F2_21832_0_Sony_gaa t_Call_of_Duty_verslaan_met_exclusieve_FPS_game.as px)

Valkyre
24-03-2011, 10:41
^^ To xbox εχει ενα μονο προβλημα και αυτο ειναι η παντελης ελειψη exclusives τιτλων. Ηταν ομως κατι που απο οτι φαινεται ηταν συνειδητη επιλογη της Microsoft μιας και -κατα την ταπεινη μου αποψη και χωρις να ειμαι ειδικος/εξυπνοτερους απο αυτους- σπαταλησε εναν πακτωλο χρηματων με βραχυπροθεσμο αποτελεσμα, οχι μακροπροθεσμο.

Εδωσε λεφτα για να κανει πρωην exclusives multiplatforms, εδωσε ακομα περισσοτερα λεφτα για να αρπαξει timed exclusivity σε DLCs (θυμιζω...50 εκατομμυρια για το GTAIV DLC) κλπ κλπ.

Ολα αυτα θα μπορουσαν να ειχαν επενδυθει στο στυλ της Σονυ, δηλαδη την δημιουργια μιας ομαδας studio που θα φτιαχνουν παιχνιδια αποκελιστικα για το 360. Τελικα το αντιθετο συνεβη, η Bungie αποσπασθηκε εντελως απο την MS και εγινε multiplatform developer, η Epic τελειωνει τις οποιες υποχρεωσεις της με την MS στο 3ο μερος του Gears και ολα δειχνουν οτι μετα ακολουθει Multiplatform πορεια, η Remedy το ιδιο, η Bioware αφησε το exclusivity και αυτη κλπ κλπ κλπ.

Μακροπροθεσμα φαινοταν τουλαχιστον σε εμενα οτι στον τομεα των exclusives το 360 ειχε ημερομηνια ληξης. Κατα τα αλλα, οπως ειπα η κονσολα μια χαρα κραταει, το μονο της μειονεκτημα ειναι αυτο ακριβως με τα exclusives.

djpar
24-03-2011, 10:49
οταν ομως λεγανε ολοι(μαζι και εγω) οτι αυτο που κανει το xbox ειναι ηλιθιο ολοι λεγανε αου εγω παιζω GTA4 με expansion που δεν εχεις εσυ κτλ...

Lefteris_X
24-03-2011, 11:23
παιδιά, για κάποιον που έχει δει την πορεία ως εταιρεία και ως στρατηγική από το 1983, της Microsoft (και δεν το λέω για να περιαυτολογήσω, αλλά ως γεγονός), όλα τα παραπάνω ήταν όχι μόνο αναμενόμενα, αλλά σχεδόν προβλεπόμενα.

Βλέπετε, η στρατηγική του saturate and conquer (όρος μάρκετινγκ) είναι σχεδόν η πάγια τακτική της MS. Εισέρχεται σε μια αγορά μόνο όταν θα μπορέσει να είναι νικητής, όχι με την πρώτη προσπάθεια αλλά με την 3η ή ακόμα και 4η ή 5η. Όμως η τακτική της, ΔΕΝ βασίζεται στην εξέλιξη και αυτο-βελτίωση, αλλά στο αποσάρθρωσε την βιομηχανία (όποια και αν είναι), άλλαξε τις βάσεις της και μετά στέψου νικητής (MS) αφού έχεις καταφέρει ένα απο το δύο: α) δεν έχει μείνει ουσιαστικά τίποτα απο την "παλιά" βιομηχανία, συνεπώς στην κορυφή του βουνού-απομεινάρια βρίσκεσαι εσύ (MS) ή β) έχεις αλλοιώσει την επόμενη γενιά των users / gamers (ανάλογα την βιομηχανία) ώστε να σε (MS) θεωρούν "μια χαρά εταιρεία" έναντι των υπολοίπων, με αποτέλεσμα η ίδια γενιά να μην ασχοληθεί με την επόμενη ή μεθεπόμενη γενιά κονσολών = πάλι φτάνουμε στο α) = πάλι "νικητής" στα χαλάσματα.

Αυτό έκανε με τους υπολογιστές το 1992-96.

Αυτό έκανε με την εμπειρία και χρήση Internet 1996-1998 (κι έτσι πισώπλατα σκότωσε το Netscape, άσχετα αν οι πρακτικές της, την οδήγησαν στα δικαστήρια, όπου πλήρωσε ΔΙΣ δολάρια πρόστιμο - αυτό που ήθελε όμως το κατάφερε= σκότωσε το Netscape και έβαλε σε όλα τα σπίτια τον Internet Explorer....μετά το 2003, το Netscape μετουσιωμένο σε FireFox, άρχισε να ξανακερδίζει τις καρδιές των χρηστών, αλλά και πάλι το περίπου το 60-65% παγκοσμίως τον IE χρησιμοποιεί).

Η προσπάθεια "εισχώρισης" της MS στις κονσόλες, μη νομίζετε, δεν έγινε με το Xbox1, αλλά μετράει πολλάαααααα χρόνια (από το 1988), φυσικά ανεπιτυχώς. Είχε κάνει πολλές προτάσεις στις δύο μεγάλες εταιρείες Nin και Sega για μια αποκλειστική κονσόλα MS (όχι συμπραξία όπως έγινε με το Saturn και Dreamcast, ω ναι είχε βάλει το χεράκι της ΚΑΙ στο Saturn).......αλλά της έδωσαν άκυρο ΚΑΙ οι δύο. Φυσικά στην Sony δεν πήγε ποτέ, γιατί ακριβώς ο στόχος της MS μετά το 1997 ήταν το σταμάτημα της πορείας του PSX (γιατί κατέστρεφε τα νουμερα των PC games, κάτι που βγάζει λεφτά απο τα δικαιώματα η MS - δικαιώματα για τα Windows).

Δεν θα κάτσω να αντιπαρατεθώ στα παραπάνω, γιατί δεν είναι επιχειρήματα, αλλά γεγονότα. Επίσης, δεν υπάρχουν λινκς για τα παραπάνω (λολ), καθώς τα περισσότερα είναι πριν την έλευση του σύγχρονου Διαδικτύου (τρελή ροή πληροφοριών) αλλά και εν γένει του Internet τότε. Το λοιπόν, όποιος θέλει τα διαβάζει και τα παίρνει στο μυαλό του, ώς τα είπα / έγραψα, όποιος θέλει τα διαβάζει και τα "γράφει" και φυσικά όποιος θέλει δεν τα διαβάζει καθόλου.

Τα έγραψα μόνο και μόνο για να αποδείξω ότι όλα αυτά που προβληματίζεστε και συζητάτε, δεν είναι κάτι το "νέο" που κάνει η MS στην περίοδο 2005-2011, αλλά μια πάγια τακτική της που έκανε απο το 1983, εποχές MS-DOS, Doctor DOS, QuickDOS, microDOS (για όσους δεν το ξέρουν το DOS της MS εξ ου και MS-DOS, ήταν το χειρότερο τότε......όλα τα άλλα ήταν καλύτερα, αλλά κανείς δεν είχε τους επιχειρηματικούς "ελιγμούς" να το πω ευγενικά της MS. Για παράδειγμα, η ΙΒΜ ακόμα έχει "άχτι" την MS, διότι για όσους δεν το γνωρίζουν....η ΙΒΜ ήταν ο ΘΕΟΣ των υπολογιστών πάσης φύσεως από το 1952 έως το 1985....μετά απο την "απατεωνιά-συμφωνία" με την MS το 1980 όμως.......η ΙΒΜ κατάλαβε ότι λάθος άνθρωπο/εταιρεία επμπιστεύτηκε.......αλλά ήταν αργά. Πολύ αργά. Και...τέλος.)


αυτά τα ολίγα.

djpar
24-03-2011, 11:39
απαιτω να μπει καινουργιος τιτλος πανω απο το ονομα το lefteris-x οχι mod κατι αλλο...δεν ξερω ...το ΑΠΑΙΤΩ ΟΜΩΣ...το παιδι καθε φορα διδασκει

Eddy_Gordo
24-03-2011, 17:47
παιδιά, για κάποιον που έχει δει την πορεία ως εταιρεία και ως στρατηγική από το 1983, της Microsoft (και δεν το λέω για να περιαυτολογήσω, αλλά ως γεγονός), όλα τα παραπάνω ήταν όχι μόνο αναμενόμενα, αλλά σχεδόν προβλεπόμενα.

Βλέπετε, η στρατηγική του saturate and conquer (όρος μάρκετινγκ) είναι σχεδόν η πάγια τακτική της MS. Εισέρχεται σε μια αγορά μόνο όταν θα μπορέσει να είναι νικητής, όχι με την πρώτη προσπάθεια αλλά με την 3η ή ακόμα και 4η ή 5η. Όμως η τακτική της, ΔΕΝ βασίζεται στην εξέλιξη και αυτο-βελτίωση, αλλά στο αποσάρθρωσε την βιομηχανία (όποια και αν είναι), άλλαξε τις βάσεις της και μετά στέψου νικητής (MS) αφού έχεις καταφέρει ένα απο το δύο: α) δεν έχει μείνει ουσιαστικά τίποτα απο την "παλιά" βιομηχανία, συνεπώς στην κορυφή του βουνού-απομεινάρια βρίσκεσαι εσύ (MS) ή β) έχεις αλλοιώσει την επόμενη γενιά των users / gamers (ανάλογα την βιομηχανία) ώστε να σε (MS) θεωρούν "μια χαρά εταιρεία" έναντι των υπολοίπων, με αποτέλεσμα η ίδια γενιά να μην ασχοληθεί με την επόμενη ή μεθεπόμενη γενιά κονσολών = πάλι φτάνουμε στο α) = πάλι "νικητής" στα χαλάσματα.

Αυτό έκανε με τους υπολογιστές το 1992-96.

Αυτό έκανε με την εμπειρία και χρήση Internet 1996-1998 (κι έτσι πισώπλατα σκότωσε το Netscape, άσχετα αν οι πρακτικές της, την οδήγησαν στα δικαστήρια, όπου πλήρωσε ΔΙΣ δολάρια πρόστιμο - αυτό που ήθελε όμως το κατάφερε= σκότωσε το Netscape και έβαλε σε όλα τα σπίτια τον Internet Explorer....μετά το 2003, το Netscape μετουσιωμένο σε FireFox, άρχισε να ξανακερδίζει τις καρδιές των χρηστών, αλλά και πάλι το περίπου το 60-65% παγκοσμίως τον IE χρησιμοποιεί).

Η προσπάθεια "εισχώρισης" της MS στις κονσόλες, μη νομίζετε, δεν έγινε με το Xbox1, αλλά μετράει πολλάαααααα χρόνια (από το 1988), φυσικά ανεπιτυχώς. Είχε κάνει πολλές προτάσεις στις δύο μεγάλες εταιρείες Nin και Sega για μια αποκλειστική κονσόλα MS (όχι συμπραξία όπως έγινε με το Saturn και Dreamcast, ω ναι είχε βάλει το χεράκι της ΚΑΙ στο Saturn).......αλλά της έδωσαν άκυρο ΚΑΙ οι δύο. Φυσικά στην Sony δεν πήγε ποτέ, γιατί ακριβώς ο στόχος της MS μετά το 1997 ήταν το σταμάτημα της πορείας του PSX (γιατί κατέστρεφε τα νουμερα των PC games, κάτι που βγάζει λεφτά απο τα δικαιώματα η MS - δικαιώματα για τα Windows).

Δεν θα κάτσω να αντιπαρατεθώ στα παραπάνω, γιατί δεν είναι επιχειρήματα, αλλά γεγονότα. Επίσης, δεν υπάρχουν λινκς για τα παραπάνω (λολ), καθώς τα περισσότερα είναι πριν την έλευση του σύγχρονου Διαδικτύου (τρελή ροή πληροφοριών) αλλά και εν γένει του Internet τότε. Το λοιπόν, όποιος θέλει τα διαβάζει και τα παίρνει στο μυαλό του, ώς τα είπα / έγραψα, όποιος θέλει τα διαβάζει και τα "γράφει" και φυσικά όποιος θέλει δεν τα διαβάζει καθόλου.

Τα έγραψα μόνο και μόνο για να αποδείξω ότι όλα αυτά που προβληματίζεστε και συζητάτε, δεν είναι κάτι το "νέο" που κάνει η MS στην περίοδο 2005-2011, αλλά μια πάγια τακτική της που έκανε απο το 1983, εποχές MS-DOS, Doctor DOS, QuickDOS, microDOS (για όσους δεν το ξέρουν το DOS της MS εξ ου και MS-DOS, ήταν το χειρότερο τότε......όλα τα άλλα ήταν καλύτερα, αλλά κανείς δεν είχε τους επιχειρηματικούς "ελιγμούς" να το πω ευγενικά της MS. Για παράδειγμα, η ΙΒΜ ακόμα έχει "άχτι" την MS, διότι για όσους δεν το γνωρίζουν....η ΙΒΜ ήταν ο ΘΕΟΣ των υπολογιστών πάσης φύσεως από το 1952 έως το 1985....μετά απο την "απατεωνιά-συμφωνία" με την MS το 1980 όμως.......η ΙΒΜ κατάλαβε ότι λάθος άνθρωπο/εταιρεία επμπιστεύτηκε.......αλλά ήταν αργά. Πολύ αργά. Και...τέλος.)


αυτά τα ολίγα.


πες μας οτι εισαι δικηγορος ή οτι κανεις δημοσιες σχεσεις ... αλλιως μαλλον χαραμιζεσαι !!! :yes:

Θα πω σχεδον οτι και ο Παρης :d055: ΔΙΔΑΣΚΕΙΣ :respect7:

djpar
28-03-2011, 14:41
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/03/ps3.html

overclocker
28-03-2011, 15:05
Sony Transfers PSN Account Info to SNEA, New Network Division (http://thegamershub.net/2011/03/sony-transfers-psn-account-info-to-snea-new-network-division/)

bresca8
28-03-2011, 21:45
^^ To xbox εχει ενα μονο προβλημα και αυτο ειναι η παντελης ελειψη exclusives τιτλων. Ηταν ομως κατι που απο οτι φαινεται ηταν συνειδητη επιλογη της Microsoft μιας και -κατα την ταπεινη μου αποψη και χωρις να ειμαι ειδικος/εξυπνοτερους απο αυτους- σπαταλησε εναν πακτωλο χρηματων με βραχυπροθεσμο αποτελεσμα, οχι μακροπροθεσμο.

Εδωσε λεφτα για να κανει πρωην exclusives multiplatforms, εδωσε ακομα περισσοτερα λεφτα για να αρπαξει timed exclusivity σε DLCs (θυμιζω...50 εκατομμυρια για το GTAIV DLC) κλπ κλπ.

Ολα αυτα θα μπορουσαν να ειχαν επενδυθει στο στυλ της Σονυ, δηλαδη την δημιουργια μιας ομαδας studio που θα φτιαχνουν παιχνιδια αποκελιστικα για το 360.

Μακροπροθεσμα φαινοταν τουλαχιστον σε εμενα οτι στον τομεα των exclusives το 360 ειχε ημερομηνια ληξης.
Ως gamer συμφωνω μαζι σου, η MS θα μπορουσε να σπαταλησει τα λεφτα της πολυ καλυτερα. Ομως, απο τη δικη τους, εμπορικη λογικη πρεπει να αισθανονται απολυτως δικαιωμενοι. Τα λεφτα που μπηκαν τα πρωτα χρονια τους εδωσαν την ευκαιρια να εχουν πολλα και σημαντικα exclusives. Ακομα και τα timed-exclusives (Bioshock-Mass Effect) βοηθησαν το 360 να γινει η αγαπημενη hardcore κονσολα, σε μια εποχη που οι developers ψαχνοντουσαν ακομα με το PS3. Νομιζω οτι η MS δεν πιστευε πως αυτη η γενια θα τραβηξει τοσο (ασχετα με το τι λενε τα PR των εταιριων), και αυτο ειναι ενας καλος λογος για την ξηρασια των τελευταιων μηνων και των ετων που θα ακολουθησαν. Μεχρι και το 2010 τα πηγαν αρκετα καλα. παντως. Για καλη τους τυχη, η ανελπιστη επιτυχια του 360, με υπερδιπλασιες πωλησεις κονσολων απο τον προκατοχο του και πολλαπλασιες software, αφηνει στα χερια των τριτων την εξασφαλιση πολλων και καλων τιτλων για αυτους. Μετα απο πεντε και πλεον χρονια στην αγορα, μικρη σημασια εχουν οι αποκλειστικοτητες, ολη η δουλεια γινεται απο την ΕΑ, την 2Κ και τους υπολοιπους. Αυτη η γενια ηταν συναρπαστικη, αλλα, οπως σωστα ειπες, εχει στερεψει. Δεν μιλαω μονο για το 360, αλλα και για το PS3. Ξερω, υπαρχει μια σειρα απο αποκλειστικοτητες για τη Sony, ομως ολα ειναι sequels, sequels, sequels. Που ειναι τα νεα ΙΡ που θα εξαψουν την φαντασια μας; Στην επομενη γενια φυσικα, αφου σχεδον κανεις δεν παιρνει το ρισκο να λανσαρει κατι καινουριο σε κονσολες 5-6 ετων. Χαζευω τις λιστες με τις αναμενομενες κυκλοφοριες της χρονιας και τα μονα παιχνιδια για τα οποια δεν ειμαι 90% σιγουρος για το τι θα δω ειναι το L.A. Noire και το Rage. Ωραια τα Uncharted και τα Gears, αλλα φανταζομαι περιπου τι θα δω και πως θα τα παιξω. Η μονη απορια ειναι με τι θα τα παιξω, αφου εχουμε και αυτες τις αηδιες, τα Kinect και τα Move. Ωραια περασαμε με αυτες τις δυο εξαιρετικες κονσολες (με τα καλα τους και τα κακα τους), αλλα περασαν τα χρονια, μεχρι και οι πιτσιρικαδες βαρεθηκαν να τσακωνονται για το ποια ειναι η καλυτερη. Αν μεχρι το 2012 δεν δουμε κατι καινουριο, θα αρχισω να βαριεμαι επικινδυνα... Μηπως σταματησει να πουλαει και αυτο το CoD, ρε γαμωτο. Μηπως ξυπνησει η Capcom, η Konami και οι υπολοιποι Ιαπωνες (δεν κραταω και την ανασα μου για αυτο, αλλα λεμε τωρα).

Ezio
28-03-2011, 22:06
Οι Ιάπωνες θα βγάλουν το Catherine και το Ni no kuni. Το πρώτο δεν μου έχει κάνει καμιά φοβερή εντύπωση, αλλά είναι πρωτότυπο και το δεύτερο αν πάνε όλα καλά, θα είναι καταπληκτικό.

edit: Ξέχασα τον Kojima.

aris13
28-03-2011, 23:54
edit: Ξέχασα τον Kojima.

Ας κάνει πρώτα ένα παιχνίδι που δεν λέγεται MGS και μετά βλέπουμε. Επίσης να προσλάβει έναν script editor.

Valkyre
29-03-2011, 11:06
Ως gamer συμφωνω μαζι σου, η MS θα μπορουσε να σπαταλησει τα λεφτα της πολυ καλυτερα. Ομως, απο τη δικη τους, εμπορικη λογικη πρεπει να αισθανονται απολυτως δικαιωμενοι. Τα λεφτα που μπηκαν τα πρωτα χρονια τους εδωσαν την ευκαιρια να εχουν πολλα και σημαντικα exclusives. Ακομα και τα timed-exclusives (Bioshock-Mass Effect) βοηθησαν το 360 να γινει η αγαπημενη hardcore κονσολα, σε μια εποχη που οι developers ψαχνοντουσαν ακομα με το PS3. Νομιζω οτι η MS δεν πιστευε πως αυτη η γενια θα τραβηξει τοσο (ασχετα με το τι λενε τα PR των εταιριων), και αυτο ειναι ενας καλος λογος για την ξηρασια των τελευταιων μηνων και των ετων που θα ακολουθησαν. Μεχρι και το 2010 τα πηγαν αρκετα καλα. παντως. Για καλη τους τυχη, η ανελπιστη επιτυχια του 360, με υπερδιπλασιες πωλησεις κονσολων απο τον προκατοχο του και πολλαπλασιες software, αφηνει στα χερια των τριτων την εξασφαλιση πολλων και καλων τιτλων για αυτους. Μετα απο πεντε και πλεον χρονια στην αγορα, μικρη σημασια εχουν οι αποκλειστικοτητες, ολη η δουλεια γινεται απο την ΕΑ, την 2Κ και τους υπολοιπους. Αυτη η γενια ηταν συναρπαστικη, αλλα, οπως σωστα ειπες, εχει στερεψει. Δεν μιλαω μονο για το 360, αλλα και για το PS3. Ξερω, υπαρχει μια σειρα απο αποκλειστικοτητες για τη Sony, ομως ολα ειναι sequels, sequels, sequels. Που ειναι τα νεα ΙΡ που θα εξαψουν την φαντασια μας; Στην επομενη γενια φυσικα, αφου σχεδον κανεις δεν παιρνει το ρισκο να λανσαρει κατι καινουριο σε κονσολες 5-6 ετων. Χαζευω τις λιστες με τις αναμενομενες κυκλοφοριες της χρονιας και τα μονα παιχνιδια για τα οποια δεν ειμαι 90% σιγουρος για το τι θα δω ειναι το L.A. Noire και το Rage. Ωραια τα Uncharted και τα Gears, αλλα φανταζομαι περιπου τι θα δω και πως θα τα παιξω. Η μονη απορια ειναι με τι θα τα παιξω, αφου εχουμε και αυτες τις αηδιες, τα Kinect και τα Move. Ωραια περασαμε με αυτες τις δυο εξαιρετικες κονσολες (με τα καλα τους και τα κακα τους), αλλα περασαν τα χρονια, μεχρι και οι πιτσιρικαδες βαρεθηκαν να τσακωνονται για το ποια ειναι η καλυτερη. Αν μεχρι το 2012 δεν δουμε κατι καινουριο, θα αρχισω να βαριεμαι επικινδυνα... Μηπως σταματησει να πουλαει και αυτο το CoD, ρε γαμωτο. Μηπως ξυπνησει η Capcom, η Konami και οι υπολοιποι Ιαπωνες (δεν κραταω και την ανασα μου για αυτο, αλλα λεμε τωρα).

Διαφωνω μαζι σου που λες οτι η γενια εχει στερεψει και οτι οι αποκλειστικοτητες του PS3 ειναι sequels sequels κλπ. Πρωτα απο ολα περιμενουμε ακρετα exclusives στο PS3 που ειναι νεα ΙΡς ακομα. The Last Guardian, The Agent απο την Rockstar, Twisted Metal (το οποιο μπορει να ειναι sequel αλλα ερχεται μετα απο πολλα χρονια και για πρωτη φορα σε αυτη τη γενια πληρως ανανεωμενο), Νi No Kuni, Journey κλπ

Επισης την προηγουμενη χρονια μολις, η Σονυ παρουσιασε τα εξης νεα ΙΡς Infamous, Heavy Rain, Modnation Racers, MAG oποτε δεν βρισκω τον λογο να ευσταθει το επιχειρημα sequels sequels. Και ακομα κι ετσι να ειναι, ποιον ακριβως θα χαλασει να δει το Infamous 2? Ενα παιχνιδι που οπως ειπα θεωρειται νεο ΙΡ ακομα αφου μολις περισυ εκανε την εμφανιση του και ολα δειχνουν οτι το sequel θα ειναι 2 σκαλες απανω. Ή ποιος θα ενοχληθει να παιξει Uncharted 3? Toν διαδοχο του πιο βραβευμενου βιντεοπαιχνιδιου ολων των εποχων? Εμενα προσωπικα δεν με χαλαει καθολου. ιδιως οταν το Uncharted 2 επαναπροσδιορισε τον ορισμο "sequel" και τι σημαινει βελτιωση.

Τα νεα ΙΡς που ανηκουν στην Σονυ (σημαντικοτατο αυτο!) αυτην την γενια ειναι παρα πολλα και ανοιγουν τον δρομο για το μελλον.

Heavy Rain, Uncharted, Motorstorm, Little Big Planet, Infamous, Modnation Racers, Ratchet n Clank, Resistance, MAG κλπ κλπ χωρις να περιλαμβανω μεσα τα επερχομενα του 2011 που ειπα πιο πανω

Kαι επισης οπως βλεπεις δεν συμπεριλαμβανω μεσα τα 3rd party new IP(παντα) exclusives που δεν ανηκουν στην Sony, οπως Heavenly Sword, White Knight Chronicles, Demons Souls, Lair, Folklore, DC Universe κλπ κλπ κλπ

Ειναι ξεκαθαρα πραγματα. Η MS ασχοληθηκε με το πως θα παρει τα ΙPs του...PS2...η Sony ασχοληθηκε με το να δημιουργησει νεα IPs σε αυτην την γενια. Καλα ηταν για την MS εως εδω, απο εδω και περα ομως ξηρασια και multiplatform θα αποτελουν το 90% της ενασχολησης. Δεν λεω οτι ειναι κακο φυσικα καθως περιμενουμε πολυ καλα παιχνιδια, αλλα να λεμε οτι τα exclusives δεν παιζουν πια ρολο επειδη η MS δεν εχει, ειναι -κατα την γνωμη μου παντα- too much.

ΥΓ: Μην φανει σε κανεναν περιεργο αν απο την επομενη γενια η MS βαλει στοχο να αρπαξει τα 3rd party (γιατι τα 1st party ουτε καν)exclusive IP της Sony, oπως εκανε και στην τωρινη γενια. :)

aris13
29-03-2011, 12:05
Διαφωνω μαζι σου που λες οτι η γενια εχει στερεψει και οτι οι αποκλειστικοτητες του PS3 ειναι sequels sequels κλπ.

Killzone 3
Resistance 3
Motostorm: Apocalypse
Little Big Planet 2
Uncharted 3
Rachet And Clank: All 4 One
Twisted Metal

H φετινή χρονιά θα έχει μόνο sequels για τη Sony. Το Last Guardian πάει για 2012 λογικά.

Valkyre
29-03-2011, 12:14
^^ Ο φιλος ρωτησε που ειναι τα νεα ΙΡς και με το μηνυμα μου προσπαθησα να τον καθοδηγησω.

Πιστευω οτι αν εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε παιχνιδια οπως Little Big Planet 2 και Infamous 2 kαι γενικοτερα παιχνιδια που εμφανηστηκαν σε αυτην την γενια και εχουν ενα sequel- βαρετα και ξαναμασημενη τροφη, τοτε ειλικρινα αναρωτιεμαι τι παιχνιδια ακριβως εννοουμε σαν "φρεσκα"... γιατι με αυτην την λογικη δεν μενουν ουτε καν αρκετα multiplatform να εξαψουν την φαντασια μας.

Εν πασει περιπτωση αν καποιος εφερε νεα ΙΡς στο τραπεζι σε αυτην την γενια αυτη ηταν η Σονυ, οπως το συνηθιζει αλλωστε με την πολιτικη της. Γενικα προτιμω την αποψη του "φροντιζω να δινω λεφτα για να δημιουργω νεα παιχνιδια" παρα το "φροντιζω να δινω λεφτα για να αρπαξω τα παιχνιδια του αλλου".

ΥΓ: Ni no Kuni, journey ειναι επιβεβαιωμενα για 2011, το Twisted metal δεν το θεωρω sequel κοντευουν 6 χρονια απο το τελευταιο παιχνιδι και το The Last guardian υπαρχει περιπτωση να το δουμε στα τελη του 2011, αν δεν με απατα μια συνεντευξη που ειχα διαβασει. Για το Agent θα συμφωνησω οτι μαλλον θα το δουμε του χρονου.

enstikto
29-03-2011, 12:25
Καλά το Agent καλό θα ήταν να δούμε κάτι γενικά....
Απο την ανακοίνωσή του πριν 2 E3 δεν έχει ακουστεί τίποτα...

Valkyre
29-03-2011, 12:31
^^ Προσφατα κατι ειχα διαβασει σχετικο με το παιχνιδι και με παρουσιαση στην Ε3...μενει να δουμε...

aris13
29-03-2011, 12:37
το Twisted metal δεν το θεωρω sequel κοντευουν 6 χρονια απο το τελευταιο παιχνιδι

Μα σε προηγούμενο σου post είπες ότι είναι sequel.

Valkyre
29-03-2011, 12:47
^^ Ναι ρε συ ειπα οτι αν το δεις καθαρα απο την αυστηρη σκοπια της εννοιας sequel ειναι οντως, αλλα εχουν περασει τοσα χρονια και η σειρα δεν εχει ερθει στην next gen εποχη, οποτε δεν μπορω να το θεωρησω sequel με την ιδια λογικη που λεω sequel το Killzone 3 για παραδειγμα. Το παιχνιδι εχουμε να το δουμε απο εποχη PS2 kαι βαλε!

djpar
29-03-2011, 13:29
καλα τα λεει ο valkyre το uncharted 3 ειναι sequel αλλα βγηκε με το PS3 μαζι,οπως και το Resistance οπως και αλλα πολλα και μην ξεχναμε οτι πλεον και τα RPG κυκλοφορουν σε κονσολες εκτος απο το Diablo 3 που κακος δεν κυκλοφορει γιατι αν δουμε το Sacred 2, Dungeon Siege 3 κτλ θα δουμε οτι ειναι ακριβος στο στυλ του Diablo.

PDS
29-03-2011, 13:35
Μπορει οντως αυτη τη χρονια να υπαρχουν κυριως sequels, αλλα σε αυτη την γενια σχεδον ολα τα studios της sony ξεκινησαν να κανουν κατι καινουριο και μαλιστα τελικα το αποτελεσμα ηταν ικανοποιητικοτατο(δεν ειναι και ευκολο αυτο για οποιοδηποτε studio που θελει να κανει κατι καινουριο).

djpar
29-03-2011, 14:21
θυμαστε το HAZE...ενταξει καλουτσικο ηταν εγω το τερματησα κιολας...

Ezio
29-03-2011, 16:08
Ας κάνει πρώτα ένα παιχνίδι που δεν λέγεται MGS και μετά βλέπουμε.

Και εγώ θα ήθελα να κάνει ένα νέο ip, αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν είναι μεγάλο ταλέντο και ότι δεν αποτελεί έναν από τους λόγους για το ότι η Ιαπωνία είναι πολύ σημαντική χώρα για την βιομηχανία των videogames.

Ezio
29-03-2011, 17:08
Treyarch hiring for new Call of Duty
(http://www.vg247.com/2011/03/29/treyarch-hiring-for-new-call-of-duty/)

Treyarch’s posted new job listings which seemingly confirms that work is already underway on a new Call of Duty title at the Black Ops developer.



The studio’s website insists it’s looking for a gameplay combat designer, who will report to the “Design Director for the Call of Duty multiplayer team at Treyarch.”

A job listing for scripter mentions of a “a design test utilizing Call of Duty mod tools.”

Other job postings also ask for experience with the FPS genre whilst working on other mentioned jobs such as combat systems and gameplay mechanics.

Treyarch released Call of Dut: Black Ops last November. This year’s CoD iteration yet to be announced, though it’s expected to be a Modern Warfare 3, joint developed by Infinity Ward and Sledgehammer Games.

Thanks, Gamerzines.

Sony Santa Monica job listing looking for “senior online programmer” for “God of War team” (http://www.vg247.com/2011/03/29/sony-santa-monica-job-listing-looking-for-senior-online-programmer-for-god-of-war-team/)

Sony Santa Monica may be about to include online play in God of War in some form, if a recent new job listing is any indication.



The posting on Gamasutra says it’s looking for a senior online programmer to “join the God of War team,” adding it’ll “support networking needs (such as in-game communication, client-server, match-making, leaderboards).”

The God of War series has remained a fully single-play experience since the first game in 2005.

The last main title in the Sony Santa Monica series was God of War III, which released last March, with Ready at Dawn PSP title Ghost of Sparta arriving in November last year.

Via EG.

enstikto
29-03-2011, 17:22
Για το Cod δεν σχολιάζω... σιγά το νέο....
Για το gow έχω να πω πως μάλλον έχουν τρελαθεί τελείως εκεί στη SSM....

Valkyre
29-03-2011, 17:41
^^ δεν ειναι απαραιτητο οτι το παιχνιδι που ασχολουνται αυτη την στιγμη και για το οποιο ζητουν προσωπικο, οτι εχει σχεση με το God of War αυτο καθεαυτο. Η God of War Team δεν σημαινει απαραιτητα οτι ασχολειται με καποιο God of War παιχνιδι. Θα μου πειτε και γιατι δεν ελεγαν σκετο Snata Monica Team. Ισως επειδη ηθελαν να θυμησου στον καθε υποψηφιο για την πιο επιτυχημενη σειρα της εταιρειας που την εκανε διασημη.

ilias78
01-04-2011, 22:07
Ο δημιουργός του Metal Gear Solid πήρε προαγωγή!
Είναι σίγουρα ένα από τα σημαντικότερα πρόσωπα στη βιομηχανία των games. Ο Hideo Kojima, δημιουργός της σειράς Metal Gear Solid και της εταιρείας Kojima Productions, έχει μία μακροχρόνια συνεργασία με την Konami, η οποία από αύριο θα αποκτήσει ακόμη πιο ιδιαίτερη σημασία.

Απ' τον Μάρτιο του 2009, ο Kojima είχε τον ρόλο ενός διευθυντικού στελέχους στην Konami. Όμως, από αύριο 1η Απριλίου, θα αναλάβει την θέση του αντιπροέδρου και όχι άδικα. Ο Ιάπωνας developer βρίσκεται στην εταιρεία 25 χρόνια (σ.σ. απ' το 1986). Μέσα σε ένα χρόνο παρουσίας, είχε καταφέρει τότε να σημειώσει άμεση επιτυχία με το πρώτο Metal Gear. Η σειρά εξελίχθηκε και μέχρι σήμερα έχει καταγράψει δεκάδες εκατομμύρια πωλήσεων σε όλο τον κόσμο.

Αυτή την περίοδο, ο Hideo Kojima δουλεύει πάνω σε ένα νέο adventure, ενώ παράλληλα βρίσκεται στη διαδικασία πρόσληψης προσωπικού για την δημιουργία του επόμενου Metal Gear Solid.




www.gameworld.gr

Ezio
01-04-2011, 22:35
Cage: New Quantic Dream tech ahead of LA Noire’s (http://www.vg247.com/2011/04/01/david-cage-claims-new-quantic-dream-tech-is-ahead-of-la-noires/)

Heavy Rain creator David Cage has said Team Bondi’s specially-developed Motion Scan technology is a “dead end”, and that Quantic Dream’s new technology is already more advanced.



“I think [Motion Scan is] an interesting solution to a problem for now. But it’s also an interesting dead end,” the studio head told CVG.

“That’s exactly what I feel. Their technique is incredibly expensive and they will never be able to shoot body and face at the same time.”

Cage said Quantic Dream, which provides motion capture services to cinema alongside games development, is already able to do just that.

“We see a huge difference between shooting the face and body separately and shooting everything at the same time. Suddenly you’ve got a real sense of acting that is consistent. You can’t imagine how related what you say with your face is to what your body does,” he said.

“[MotionScan] will never be able to do that.”

The director added that Motion Scan doesn’t allow for real time lighting, limits shader use, and can’t reposition eyes to ensure characters are looking in the right direction – and that Motion Scan does not have the potential to overcome these issues.

“I think L.A Noire looks good – honestly, it does – but I don’t think they’ll go much further than where they are.

“With the technology we use, we can improve; there is a lot of room for improvement and we hope to show very soon where we are now.”

Cage said his team had made “significant progress” since Heavy Rain, and expects to equal Avatar over the next few years.



Ελπίζω να μην γίνει ο επόμενος CliffyB. Εντάξει, μπορεί να κάνεις κάτι καλύτερα ή να έχεις κάτι καλύτερο από κάποιον άλλο, αλλά το να το αναφέρεις, δεν έχει νόημα. Το χρησιμοποιείς στο παιχνίδι σου και αφήνεις τον κόσμο να μιλάει για σένα.

Απολύσεις στη Sony Online (http://www.gameover.gr/news/%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%C F%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-Sony-Online.15474.html)

Η Sony Online Entertainment επιβεβαίωσε σήμερα πως προχώρησε στην απόλυση στελεχών της από τρία studio ενώ, ανακοίνωσε πως ακύρωσε την ανάπτυξη του MMO για PS3 και PC, The Agency. Η εταιρία, μιλώντας στο PC Gamer, ανέφερε πως κλείνει τα studio της στο Denver, το Seattle και το Tucson και, ως συνέπεια, 205 άτομα από το εργατικό της δυναμικό θα πρέπει να αναζητήσουν την τύχη τους αλλού. Τα εναπομείναντα στελέχη των studio θα μεταφερθούν στο San Diego, για να δουλέψουν επάνω σε έναν επερχόμενο τίτλο Everquest και στο Planetside Next.

Η SOE με δήλωσή της τόνισε, πως η κίνηση είναι μέρος “μίας στρατηγικής απόφασης για να μειωθούν τα έξοδα και για να επιτύχει μια καλύτερη κατανομή του εργατικού της δυναμικού.”

Valkyre
04-04-2011, 13:49
Κι εγω προτιμω να κραταμε τα στοματα μας κλειστα και να δειχνουμε τα εργα μας με πραξεις. Απεχθανομαι τετοιες πρακτικες και δεν θα χαριστω ουτε σε δημιουργους που ανηκουν στην οικογενεια της Σονυ. Μου κανει και εντυπωση δε γιατι τα στουντιο της Σονυ δεν συνηθιζω να κανουν αλλαζονικες δηλωσεις και ο Cage καλα θα κανει να μαθει 5 πραγματα απο το L.A. Noire γιατι το Heavy Rain ΕΠΡΕΠΕ να ειναι το παιχνιδι που θα εισηγαγε αυτην την τεχνικη γιατι στηριζεται τοσο πολυ στην ηθοποιια. Οποτε ας κραταμε τα στοματα κλειστα και ας δουμε 5 πραγματα γιατι κυριε Cage αργησατε να εφαρμοσετε την τεχνολογια αυτη.

enstikto
05-04-2011, 11:28
Final Fantasy V Coming to the PS3 Courtesy of the PSN (http://www.ps3trophies.org/news/news-3237-Final-Fantasy-V-Coming-to-the-PS3-Courtesy-of-the-PSN.html)



According to the press release, which is rather scant on details, "players will experience all-new CG cinematic sequences exclusive to the PSN edition, and discover the early days of renowned FINAL FANTASY gameplay features including the Active Time Battle system, mini quests, magic summoning and much more."

Ezio
07-04-2011, 16:08
Cage: Quantic “in discussion” with Sony over E3 reveal
(http://www.vg247.com/2011/04/07/cage-quantic-in-discussion-with-sony-over-e3-reveal/)

Quantic Dream boss David Cage has confirmed that a possible E3 unveil of the studio’s next game is being discussed with Sony.



“This is in discussion right now with Sony,” Cage told CVG when asked about an announce in LA in June.

“We’ll see. I can’t really answer anything on release dates. We are in production right now, so nothing will be coming out this year for sure.”

Quantic Dream has said in the past it has two projects in development, with Cage saying recently he’s in an exclusive agreement with Sony for the foreseeable future.

Little is known of the games, aside from them being “very different” to both Heavy Rain and each other, with “different tone and different gameplay, but still based on concepts of narrative, storytelling and emotions.”

Move conundrum

As for whether or not the new game will use motion controls – Heavy Rain had Move plans which were pulled during development, only to be brought back following the game’s launch – the French developer says it’s being thought about.

“We learned a lot doing [Move for Heavy Rain]. We need some time to think about it and see how we can create even more exciting experiences,” he said.

“Maybe there will be more devices in the near future in the same direction but which work slightly differently that will open new ground. I can clearly see how DualShock is the end of an era and we need to move to something else as an industry.”

He continued: “I don’t know if Kinect or Move are the ultimate answer. It’s up to console manufacturers to bring [a new device]. But something will happen, hopefully soon.”

Check out the rest of the piece through the link. Well worth the time.

dimitrisasp
07-04-2011, 16:26
Final Fantasy V Coming to the PS3 Courtesy of the PSN (http://www.ps3trophies.org/news/news-3237-Final-Fantasy-V-Coming-to-the-PS3-Courtesy-of-the-PSN.html)

Το FF7 να κανουν κανα remake μπας και το παιξω και γω ολοκληρο ποτε..

Valkyre
07-04-2011, 16:40
^^ 3ημερο ή 7ημερο?

dimitrisasp
07-04-2011, 16:45
Χαχαχα? ban εννοεις για να ασχοληθω με το game? H αληθεα ειναι οτι το κατεβασα απο το PSN γιατι ολοι οι φιλοι μου θυμαμαι που με πρηζανε για το 7 αλλα δεν την παλεψα με τα γραφικα του PS1 και το παρατησα μετα απο ενα 7ωρο.. Τοσο καλο ειναι οντως? :P

Valkyre
07-04-2011, 16:47
7ημερο λοιπον... και βλεπουμε...!

Nek_Food
07-04-2011, 16:47
Μοίρασε το στις 5... μπορεί να φαίνονται λιγότερες, αλλά θα χάσει το ΣΚ. :)

dimitrisasp
07-04-2011, 16:52
:P :P "Ισως" το περασω στο PSP για να μετριασω την απαλευτοτητα των γραφικων! Aλλα αν το παιξω εγω τωρα και τον αλλο μηνα (η υπερβολη η ιδια) βγει το remake στο PS3 θα σε φαω!

Valkyre
07-04-2011, 16:58
το βλεπω να γινεται μονιμο σιγα σιγα....!

muku
07-04-2011, 22:08
dimitrisasp σου αρέσουν γενικά τα jrpgs ή είναι το πρώτο που ασχολείσαι? Για μένα είναι το καλύτερο παιχνίδι ever το συγκεκριμένο. Και όσα χρόνια και να περνάνε, όσα παιχνίδια και να βγαίνουν, δεν βρίσκω κάποιο να μου προκαλέσει τα ίδια συναισθήματα με αυτό. Οπότε αν τη γλιτώσεις από τον valkyre, υπάρχει κι άλλος να κυνηγάει το κεφάλι σου :p

Anyway, τα γραφικά μπορεί να είναι απάλευτα αλλά το παιχνίδι σε ρουφάει στον κόσμο του κυριολεκτικά. Βέβαια, αν δεν σου αρέσουν και αυτού του είδους τα παιχνίδια, δύσκολα θα σε κρατήσει, το battle system είναι αρκετά απαρχαιωμένο πλέον και κουράζει πολλές φορές.

dimitrisasp
07-04-2011, 22:44
Περα απο την πλακα θελω πολυ να το παιξω αλλα εχω διαβασει τις διασημες φημες οτι θα βγει το remake και δε θελω να χαραμισω την εμπειρια στην παλια εκδοση. Ειναι και ο χρονος απο την αλλη. Φανταζομαι οτι σαν rpg κραταει αρκετα και τωρα "υποτιθεται" οτι σκοτωνομαι στο διαβασμα και δεν θελω αλλη μια δικαιολογια να με αποσπα.. :P Απο rpgs εχω παιξει γυρω στα 6-7 συνολικα και απ ολα εχω τις κελυτερες εντυπωσεις για το ειδος. Oπως και να χει Val, Nek και muku υποσχομαι να το τιμησω! :) :)

Γελασα πολυ με τα ποστ σας παντως! Θεουλες! :P

muku
08-04-2011, 02:34
Τίμησε το, γιατί remake δεν έχει ανακοινωθεί καν ακόμα. Μόνο φήμες. Οπότε ακόμη και αν το ανακοίνωναν αύριο, θα κάναμε αρκετά χρόνια μέχρι να το πιάσουμε στα χέρια μας. Οπότε παίξε άφοβα.

Πάντως η φιλοσοφία των rpgs διαφέρει αρκετά μεταξύ δύσης και ανατολής. Οπότε αν αυτά τα 6-7 που έχεις παίξει δεν είναι ιαπωνικά, θα πρέπει να περιμένεις κάτι εντελώς διαφορετικό από το FF VII.

Valkyre
08-04-2011, 11:27
Στο FFVII χρωσταω το γεγονος οτι ασχολουμε ακομα με το gaming και οτι τα RPG ειναι η αγαπημενη μου κατηγορια. Στο FFVII χρωσταω το γεγονος οτι πρωτη φορα παιζοντας παιχνιδι συνειδητοποιησα ποσα μπορουν να γινουν με τα βιντεοπαιχνιδια και αρχισα να θεωρω οτι πλησιαζει την τεχνη ετσι οπως την αντιλαμβανομαι εγω. Με το FFVII γελασα, φοβηθηκα, δακρυσα, πωρωθηκα, αγχωθηκα, μου προσεφερε τετοιο συναισθηματικο ευρος που κανενα αλλο παιχνιδι δεν το ειχε κανει μεχρι εκεινη την στιγμη. Σκεφτομουν να σταματησω να ασχολουμαι με βιντεοπαιχνιδια μεχρι που ηρθε το FFVII...

Α ρε Squaresoft.... πως καταντησες ετσι.... :(

Lefteris_X
08-04-2011, 11:46
εμ όταν το κέντρο των videogame (στις κονσόλες) σταμάτησε να είναι η Ιαπωνία, αυτά είναι τα αποτελέσματα....η αρχή έγινε με τίτλους-έκπληξη από την Ευρώπη (η μεγάλη "αλλαγή" έγινε το 1996 με το Tomb Raider της Core Design με εκδότρια εταιρεία τη νεοσυσταθείσα τότε Eidos).............κάπου στα τέλη 90s με αρχές 2000s πήγε να κάνει ένα comeback η Ιαπωνία με τα MGS 1-2-3 και η Square με τα FF7-8-9, αλλά απο εκεί και μετά ήρθε (για κονσόλες πάντα) η επέλαση των ΗΠΑ, με παραγωγές απίστευτου budget, διαφορετικής κουλτούρας (ναι μεν εντελώς ρηχή σε σχέση με την Ιαπωνική, αλλά σίγουρα πολύ πιο διαδεδομένη παγκοσμίως δε) και συνεχούς επιμονής σε συγκεκριμένα είδη παιχνιδιών (FPS, hack 'n' slash, GTAuto αλλά και bigger is better φιλοσοφία).........με απίστευτη στήριξη ενός τεράστιου-συστήματος μαρκετινγκ.

Ιδιαίτερα το τελευταίο χαρακτηριστικό, οι Ιάπωνες, εδώ και τόσα χρόνια που παρακολουθώ την βιομηχανία των videogame, είναι σα να μην το γνωρίζουν ΚΑΝ ότι υπάρχει. Απλά έβγαζαν παιχνίδια, τα έδειχνε το Famitsu (στα 80s), άντε και κανα 1-2, το πολύ 3 περιοδικά στην Αγγλία (Computer and Videogames, Mean Machines) στα τέλη 80s-αρχές 90s.......και αυτό ήταν όλο - αν θες το παίρνεις και το παίζεις. Αν δεν θες, στα @@ μας (γιατί έχουμε ήδη κάποια εκατομμύρια φανατίλες - σταθερούς πελάτες)..........κάπως έτσι ήταν η φιλοσοφία.............

και κάπως έτσι "χάθηκε η μπάλα".........στην Ιαπωνία.

Μέσα 2000s, σε μία προσπάθεια η Ιαπωνική βιομηχανία να αντιδράσει στην αμερικάνικη λαίλαπα, ήταν οι συγχωνεύσεις εταιρειών (μπας και μαζευτεί γερό budget και επινοηθεί φρέσκια νοοτροπία).......αλλά @@ τελικά. Οι τίτλοι άρχισαν να "αμερικανοποιούνται" σεναριακά αλλά και αισθητικά (όχι όλοι, αλλά αρκετοί τίτλοι)........κάτι όμως που ξενερώνει τους ολοένα και λιγότερους φανατίλες jrpg, αλλά απο την άλλη δεν ελκύει τους μη-RPG παίκτες (σαν κι εμένα), γιατί έτσι κι αλλιώς δεν τους ενδιαφέρουν τα RPG. Συνεπώς η Ιαπωνική βιομηχανία έχει πέσει σε ένα σπιράλ, τύπου loose-loose situtation. Απλά προσπαθεί να πετύχει το "όσο το δυνατό, λιγότερο χειρότερο" στην στρατηγική της.

Άλλωστε απο το 2007, αρκετά μεγάλα ονόματα του Japan VGame Industry έχουν εκφράσει τα συλλυπητήριά τους, για την βιομηχανία, καθώς την θεωρούν πλέον ως ένα άνθρωπο σε κώμα και αν δεν γίνει κάτι σύντομα, τότε θα εκπνεύσει και μάλιστα λίαν συντόμως.

Η τελευταία ελπίδα της Ιαπωνίας, είναι τα Handheld της Nintendo (αυτά κάπως την κρατάνε εν ζωή = χρήμα να κινείται στην εγχώρια Japan αγορά) και το NGP της Sony, που προσφέρουν πλατφόρμες για τίτλους που αγαπά ακόμα το Ιαπωνικό (και φιλο-ιαπωνικό) κοινό.

Κρίμα, όντως για την σημερινή εικόνα, αλλά ήταν κάτι όχι απλά αναμενόμενο, αλλά κάτι που έκανε απο το 1998 ΤΟΣΟ "ΜΠΑΜ" (έβγαζε μάτι που λέμε).......που σχεδόν νιώθαμε (όσοι ασχολούνταν πέραν του να παίζουν με τα παιχνίδια, αλλά να ψάχνουν πληροφορίες για αυτά) ότι έχουμε ένα χρονόμετρο μπροστά μας, που μετρά αντίστροφα τον χρόνο για να φτάσει η Ιαπωνία να γίνει όπως έγινε.

Ezio
08-04-2011, 21:58
Sequel του Okami στα σκαριά; (http://www.gameover.gr/news/Sequel-%CF%84%CE%BF%CF%85-Okami-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC.15554.html)

Μία ευχάριστη έκπληξη για τους φίλους του Okami φαίνεται να κρύβει το τεύχος Μαΐου του Official Playstation Magazine UK. Σε τμήμα του περιοδικού ειδικά διαμορφωμένο για φήμες μέσα από τη βιομηχανία, αναγράφεται ότι "παρόλο που το πρώτο Okami σημείωσε απογοητευτικές πωλήσεις, μπορεί ακόμα να αποκτήσει ένα sequel στο Playstation 3...". Το πρώτο Okami κυκλοφόρησε στο Playstation 2 το 2007 αλλά αργότερα και στο Wii το 2008, αποσπώντας διθυραμβικές κριτικές, ανεξάρτητα από τις ολιγάριθμες πωλήσεις του. Πρόκειται για ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, βασισμένο στην ιαπωνική μυθολογία, με εκπληκτικά γραφικά επηρρεασμένα από την παραδοσιακή ιαπωνική ζωγραφική, και gameplay που φέρνει στο νου τη σειρά Zelda. 'Ενα sequel για το Okami κυκλοφόρησε μόλις τον προηγούμενο μήνα για το Νintendo DS με την ονομασία Okamiden, το οποίο επίσης έχει κερδίσει τους κριτικούς.

Εμείς, προς το παρόν, θα ευχηθούμε η Capcom να πραγματοποιήσει τα όνειρά μας για ένα "Okami ΗD" στις κονσόλες νέα γενιάς (Xbox 360/ PS3), που θα αναδείξει το πανέμορφο art style αυτής της ξεχωριστής αλλά αδικημένης εμπορικά σειράς.

Ezio
11-04-2011, 15:15
Cage: Developers must try harder “to help the industry to move on”
(http://www.vg247.com/2011/04/11/cage-devleopers-must-try-harder-to-help-the-industry-to-move-on/)

Quantic Dream head David Cage believes that developers should be pushing more boundaries when it comes to making games.



Speaking with CVG, he claimed that in order to get more non-gamers in on the action, the industry needs to be more ambitious.

“I approach videogames the same way I approach theatre, filmmaking, poetry or painting. I wish more people would take that point of view. It would help the industry to move on,” said the forthright developer, before adding that he says these things because he cares.

“I don’t just say these things to annoy, or to try and sound cleverer than anyone else.”

Never one to hold his tongue, Cage also gave his thoughts on Sony’s DualShock controller, calling the peripheral an imminent dinosaur.

“Maybe there will be more devices in the near future in the same direction [as the PlayStation Move] but which work slightly differently that will open new ground. I can clearly see how DualShock is the end of an era and we need to move to something else as an industry,” said Cage. “I don’t know if Kinect or Move are the ultimate answer. It’s up to console manufacturers to bring [a new device]. But something will happen, hopefully soon.”

Quantic Dream’s Heavy Rain recently won three BAFTAs for its murder mystery tale about the Origami Killer, including the gong for best story.

Cage has previously confirmed that Quantic Dream’s next project will not be connected to Heavy Rain.

Thanks, GamerCrave.

aris13
11-04-2011, 20:26
^Καλά δεν έχει βαρεθεί να κάνει τις ίδιες δηλώσεις.

dimitrisasp
11-04-2011, 22:03
Ο Cage κανει ναρκωτικα? Εριζει λιγο νομιζω..

Valkyre
12-04-2011, 11:33
Παδια αν ειναι να λεει κατι τετοιο ας το λεει οσες φορες θελει και μακαρι να το λεει καθημερινα. Ουτε ναρκωτικα κανει και ουτε θεωρω οτι επαναλαμβανεται. Ειμαστε σε μια βιομηχανια η οποια χαρακτιρηζεται απο την επαναληψη την ιδια.

Pew pew boom boom games. Καλα κανει ο Cage και επαναλαμβανεται. Δεν μου αρεσε μια προσφατη ειρωνικη δηλωση του προς το L.A. Noire, αλλα εδω εχει απολυτο δικιο. Αν δεν σκαμπαζει απο 1 φορα να τα ακουει η βιομηχανια τοτε ας τα ακουει καθημερινα κι ας κουραζει! :)

Nek_Food
12-04-2011, 16:05
Έλα οκ βγάζει ένα ωραίο κατ εμέ, αμφιβόλου κατ άλλους παιχνίδι στα πόσα χρόνια... περισσότερο μας απασχολεί με τις δηλώσεις τί κάνουν οι άλλοι που βγάζουν παιχνίδια κάθε χρόνο... μην πω εξάμηνο. Θα προτιμούσα λιγότερα λόγια - περισσότερη δουλειά ακόμη και από αυτόν. Το HR μου άρεσε αλλά με ένα παιχνίδι ξαφνικά δεν πιάνεις όλη την βιομηχανία από τα... ινία.

Valkyre
12-04-2011, 16:20
Δεν νομιζω οτι η δηλωση του στο συγκεκριμενο θεμα εχει σχεση ή υφος "εχω πιασει την βιομηχανια απο τα ...ινια". Ουτε καν.

Ο ανθρωπος απλα λεει οτι ευχομαι να τολμησουν devs και κυριως παραγωγοι νεα πραγματα και ιδεες στον χωρο. Και εχει αδικο? Που ειναι η πρωτοτυπια? Συμφωνω με το "λιγοτερα λογια, περισσοτερα εργα" αλλα ο ανθρωπος ενα παιχνιδι μονο μπορει να βγαζει καθε 2-3 χρονια (και λιγα λεω). Προφανως λοιπον οτι και να βγαλει, οσο καλο και να ειναι, ο ιδιος με τις δηλωσεις του αυτες θεωρει οτι δεν ειναι αρκετο.

Δεν ειναι αρκετο 1-2 παιχνιδια καθε τριετια να τολμουν κατι διαφορετικο. Πραγματικα βρισκω την δηλωση του πολυ καλη και καθολου μα καθολου αλλαζονικη. (σε αντιθεση με αυτα που ειπε για το L.A. Noire που τον εκραξα).

Καιρος να φυγει λιγο απο την μεση η σαπιλα της Activision και της οποιας αντιστοιχης φιλοσοφιας και την θεση της να παρει μια πιο δημιουργικη περιοδος. Οσο φαινεται οτι δεν αλλαζει το τροπαρι, καλα κανει και επαναλαμβανεται. Ο ανθρωπος ρισκαρε και πονταρε οτι ειχε και δεν ειχε με το Heavy Rain...δικαιουται τουλαχιστον να εχει να πει κατι γι αυτο, εφοσον οχι μονο το ρισκο του επιασε, αλλα και επειδη το Heavy Rain ηταν ενα καταπληκτικο δημιουργημα για την πλειοψηφια.

Nek_Food
12-04-2011, 16:36
OK, δεν λέω ότι έχει άδικο αλλά το ακούσαμε την πρώτη φορά που το είπε, άντε την δεύτερη... όσοι είναι να το κάνουν θα το κάνουν. Η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως έρχεται από τους δασκάλους προς τους μαθητές, αυτός ποιον ρόλο παίζει; Δεν λέω συμπαθής, αλλά 1 παιχνίδι έβγαλε στο PS3 και από τότε γυρίζει αριστερά και δεξιά δίνοντας "μαθήματα" στα άλλα στούντιο, πιο επιτυχημένα χρηματικά ακόμη και εάν βγάζουν CoD τα τελευταία Χ χρόνια, αυτό θέλουν οι "πελάτες" αυτό που τους "αξίζει" τους δίνουν. Στην τελική, άλλα πιο αξιόλογα καθαρόαιμα gaming στούντιο μιλάνε λιγότερο και δουλεύουν/παράγουν/πουλάνε/αναπτύσσονται/κλπ περισσότερο. Νομίζω ότι έχει αρχίσει να υπερβαίνει τα εσκεμμένα... καβάλησε ολίγον το καλάμι, φάνηκε έντονα με το L.A. Noir, τί έγινε το φοβάται ίσως επειδή θα ξεπεράσει το "έργο ζωής του" HR;

Valkyre
12-04-2011, 16:49
Νομιζω οτι υπερβαλλεις. Πρωτη φορα ακουσα ασχημη δηλωση του που να δικαιολογει αυτα που λες μια βδομαδα πριν με το LA Noire. Αλλη δηλωση του αναλογη δεν εχω ξαναδει και σιγουρα δεν γυρναει περα δωθε παραδιδοντας μαθηματα. Αλλωστε τωρα ειναι σε συζητησεις με την Σονυ αν θα μπορεσει να δειξει την νεα του δουλεια στην φετινη Ε3. Πρεπει ομως να δωσει το οκ η Σονυ.

bresca8
12-04-2011, 17:00
http://www.computerandvideogames.com/297658/news/rockstars-secret-xbox-360-game-unmasked/

Εξαιρετικη ιδεα, κριμα που δεν πραγματοποιήθηκε. Spiritual follow-up του Warriors (παραμενει το αγαπημενο μου παιχνιδι της Rockstar), στην Αγγλια των 60's; Βαλε και τη λατρεια των Housers για τη Βρετανικη μουσικη και κουλτουρα, προσθεσε και το δεδομενο ενδιαφερον τους για τη μπαλα και τον χουλιγκανισμο στο νησι (αλλωστε η Rockstar εκανε την παραγωγη στο Football Factory), ειναι να μην παθω μια μικρη καταθλιψη; Κραταω μια ελπιδα για το μελλον, αφου, οπως ειδαμε με το εξαφανισμενο για μερικα χρονια L.A. Noire, οι τυποι δυσκολα παρατανε τα project τους.

enstikto
12-04-2011, 17:03
Grammy awards to formally recognize video game music for several awards (http://www.joystiq.com/2011/04/11/grammy-awards-to-formally-recognize-video-game-music-for-sever/)

Στην ουσία αλλάξαν τους κανονισμούς τους ώστε να συμμετέχουν στις υποψηφιότητες κάποιον κατηγοριών και κομμάτια απο video games.
Οι κατηγορίες είναι:


The Music for Visual Media (Motion, Television, Video Game Music, or Other Visual Media)
Best Compilation Soundtrack for Visual Media (Motion, Television, Video Game Music, or Other Visual Media)
Best Score Soundtrack for Visual Media (Motion, Television, Video Game Music, or Other Visual Media)
Best Song Written for Visual Media (Motion, Television, Video Game Music, or Other Visual Media)

aris13
12-04-2011, 17:06
Πρωτη φορα ακουσα ασχημη δηλωση του που να δικαιολογει αυτα που λες μια βδομαδα πριν με το LA NoireΜετά την επιτυχία του HR έχει κάνει αρκετές αλαζονικές δηλώσεις. Πρόσφατα είπε ότι του ανήκει το interactive storytelling.

Valkyre
12-04-2011, 17:13
^^ Aν ισχυει αυτο -που δεν εχω λογο να σε αμφισβητω εννοειται- τοτε καταλαβαινω την αντιδραση σας. Απλα μου κανει εντυπωση που δεν ειχα ακουσει κατι τετοιο (περι copyright interactive storytelling) γιατι σιγουρα θα το ειχα σχολιασει καθως ειναι πολυ βαρυ comment.

bresca8
12-04-2011, 18:18
Μετά την επιτυχία του HR έχει κάνει αρκετές αλαζονικές δηλώσεις. Πρόσφατα είπε ότι του ανήκει το interactive storytelling.
Για το interactive μπορει, αλλα για το storytelling εχω τις αμφιβολιες μου. Ωραιο το HR, αλλα το σεναριο εχει τοσες τρυπες η πλοκη, που καθε μετριος συγγραφεας αστυνομικων ιστοριων και καθε καλος σεναριογραφος ενος Film Noir θα εσκιζαν τα πτυχια τους. Τετοιο τουπε ουτε ο Itagaki.

jimbour
12-04-2011, 18:19
^^ Aν ισχυει αυτο -που δεν εχω λογο να σε αμφισβητω εννοειται- τοτε καταλαβαινω την αντιδραση σας. Απλα μου κανει εντυπωση που δεν ειχα ακουσει κατι τετοιο (περι copyright interactive storytelling) γιατι σιγουρα θα το ειχα σχολιασει καθως ειναι πολυ βαρυ comment.

το θυμαμαι και εγω, και αν και θεωρω το hr το καλυτερο ps3 game του 2010 τις βρηκα τερμα αλαζονικές αυτες τις δηλωσεις.

"we created the genre. we own the genre. "

δεν λες τέτοια πράγματα.

Valkyre
12-04-2011, 18:36
^^ σαφώς ... συμφωνώ απόλυτα... πραγματικά δεν το είχα ακούσει αυτο...

WolfRathmA
13-04-2011, 06:04
Carmack: PS3 has more raw performance than Xbox 360 (http://www.videogamer.com/news/carmack_ps3_has_more_raw_performance_than_xbox_360 .html)

Valkyre
13-04-2011, 10:38
^^ Πρεπει να αποφασισει ο κος Carmack τι σκατα πιστευει απο ολα. Τον ενα μηνα λεει οτι το PS3 ειναι καλυτερο, τον επομενο λεει οτι το 360 δεν παιζεται. Τωρα τα ξαναλλαζει....

ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ! :D

Nek_Food
13-04-2011, 15:55
Ανάλογα που θέλει να πουλήσει... έμπορας είναι ο άνθρωπος.

hakoo
13-04-2011, 16:25
^^Καπως ετσι.
In other news, ολοκληρωθηκε το event της capcom CAPTIVATE2011 οπως πιθανως να παρατηρησατε απο αρκετα νεα σχετικα με παιχνιδια της τις τελευταιες 2 μερες. Ανακοινωθηκαν τα εξης

Dragon's Dogma (PS3, 360)
Dead Rising 2: Off The Record (PS3, 360)

Και επισης εδειξαν απο τα ηδη επιβεβαιωμενα

Street Fighter X Tekken (PS3/360)
Resident Evil: Operation Raccoon City (PS3/360/PC)
Resident Evil: The Mercenaries 3D (3DS)
Asura's Wrath (PS3, 360)
Super Street Fighter IV: Arcade Edition (PS3/360/PC)

Κοιταζοντας το lineup ειλικρινα απορω τι εχει συμβει με την capcom.
Απογοητευση, το λιγοτερο που μπορω να πω. Milking τρελο του RE με μπαχαλοτιτλους, ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ street fighter 4 (ενταξει πρεπει να μας κανουν πλακα), ενα expansion?sequel?whatever του ουτως η αλλως εξαιρετικου (λολ) dead rising 2 που κατεπληξε κοινο και κριτικους με την πρωτοτυπια του.
Aπο κει και περα ενα καινουριο project που φαινεται ενδιαφερον αλλο καθολου original προς το παρον (Dragon's Dogma), αλλο ενα Strret fighter vs something και το Asura's wrath της CC2 που φαινεται συμπαθητικο αλλα οχι τιποτα το πολυ ιδιαιτερο.
Τοσους αδιαφορους τιτλους η Capcom δεν ειχε σε καμια αλλη γενια, προσθετωντας φυσικα και τα προηγουμενα. Moνο στα portables οτι καλο εχει βγαλει. Σκια του ενδοξου παρελθοντος δυστυχως.
Ας ελπισουμε στην Ε3 θα δειξουν επιτελους το DMC και θα εχουμε καποιες ανακοινωσεις πραγματικων παιχνιδιων capcom.

Aphelian
13-04-2011, 16:34
Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος για το DMC μετά το metrosexual transformation του Dante!

Επίσης το Asura's Wrath μου φαίνεται πολύ καλό από τα πρώτα δείγματα.

Κατα τ'άλλα συμφωνώ μέσες άκρες, η Capcom έχει τεράστια (ίσως και την μεγαλύτερη) μερίδα από παιχνίδια που λάτρεψα, δυστυχώς πλέον ελάχιστες εξαιρέσεις μου θυμίζουν τις δυνατότητες της εταιρίας..

Dikakom
14-04-2011, 00:50
Η Capcom ειναι αδιαμφησβήτητα εταιρεία που κατέχει μεγάλη μερίδα του λέοντος στον χώρο των video games, στην E3 πιστεύω ότι θα δείξει καλύτερα πράγματα.
Ίσως στα παιχνίδια που ήδη ανακοινώθηκαν κρύβονται κάποια διαμαντάκια, όπως π.χ. θεωρώ ότι το Asura's Wrath θά κάνει πολύ καλή εντύπωση.

WolfRathmA
14-04-2011, 01:36
^^Καπως ετσι.
In other news, ολοκληρωθηκε το event της capcom CAPTIVATE2011 οπως πιθανως να παρατηρησατε απο αρκετα νεα σχετικα με παιχνιδια της τις τελευταιες 2 μερες. Ανακοινωθηκαν τα εξης

Dragon's Dogma (PS3, 360)
Dead Rising 2: Off The Record (PS3, 360)

Και επισης εδειξαν απο τα ηδη επιβεβαιωμενα

Street Fighter X Tekken (PS3/360)
Resident Evil: Operation Raccoon City (PS3/360/PC)
Resident Evil: The Mercenaries 3D (3DS)
Asura's Wrath (PS3, 360)
Super Street Fighter IV: Arcade Edition (PS3/360/PC)


ΤΙΙΙ;;; WTF??????????????????????

Που ειναι τα DLC;;;; Δεν ανακοινωθηκε τιποτα! ΑΙΣΧΟΣ! ΑΙΣΧΟΣ! ΑΙΣΧΟΣ!!!







:pound:


Capcom=ΓΤΠ

Valkyre
14-04-2011, 11:00
Ανάλογα που θέλει να πουλήσει... έμπορας είναι ο άνθρωπος.

Nαι ρε συ θα συμφωνουσα αν καθε μηνα εβγαζε κι απο ενα παιχνιδι και διαπιστωνε οτι δεν πουλαει καλα στην εκαστοτε κονσολα! Αυτος ομως ακομα να κυκλοφορησει το παιχνιδι του. Οποτε ποιος ο λογος τον ενα μηνα να λεει ετσι τον αλλο γιοβετσι? Πες ρε ανθρωπε τα γουσταρω και τα 2 να τελειωνει η υποθεση! :)

Evil Ryu
15-04-2011, 13:48
ΤΙΙΙ;;; WTF??????????????????????

Που ειναι τα DLC;;;; Δεν ανακοινωθηκε τιποτα! ΑΙΣΧΟΣ! ΑΙΣΧΟΣ! ΑΙΣΧΟΣ!!!:pound:


Capcom=ΓΤΠ
Το Arcade edition του SF θα βγει και σε DLC παντως.
Κατ' εμε ολα τα DLC του SF4 θα τα αγοραζα μονο αν μου τα δινανε free. :a018:

hakoo
15-04-2011, 18:23
The latest edition of PSM3 magazine is stating that we could be seeing a "major PS franchise" getting the HD treatment very soon.


"The current trend of classic games being remade in HD like Tomb Raider and Prince of Persia is set to continue with a major PS franchise set to reveal its new HD glory at E3. No clues. But you'll like it."

linky (http://www.ps3center.net/news/5110/e3-sony-announcing-new-hd-ps2-collection/)

MGS η Final Fantasy η δικη μου μαντεψια.

AgentPrinny007
16-04-2011, 00:15
linky (http://www.ps3center.net/news/5110/e3-sony-announcing-new-hd-ps2-collection/)

MGS η Final Fantasy η δικη μου μαντεψια.

καλως σας ξαναβρισκω :D

Δεν θα με χαλουσε καθολου το MGS αλλα ενα Final Fantasy απο τα παλια σε HD θα ειναι το κατι αλλο :fantasy_dreams:

dimitrisasp
16-04-2011, 05:26
linky (http://www.ps3center.net/news/5110/e3-sony-announcing-new-hd-ps2-collection/)

MGS η Final Fantasy η δικη μου μαντεψια.

Crash Bandicoot θελω!!!

Valkyre
18-04-2011, 14:05
καλως σας ξαναβρισκω :D

Δεν θα με χαλουσε καθολου το MGS αλλα ενα Final Fantasy απο τα παλια σε HD θα ειναι το κατι αλλο :fantasy_dreams:

Που ησουν εσυ φιλε? Σε χασαμε!! :)

ilias78
19-04-2011, 01:27
Αυτό που περίμεναν εδώ και καιρό να ακούσουν οι οπαδοί της σειράς Jak & Daxter, ήταν πότε θα έβλεπαν το αγαπημένο τους δίδυμο σε μία νέα περιπέτεια στο PlayStation 3. Μάλλον η ώρα της αποκάλυψης ενός καινούργιου Jak & Daxter πλησιάζει καθώς φαίνεται πως η δημιουργός της σειράς, Naughty Dog, κάτι ετοιμάζει. Πρόσφατα, το αμερικανικό studio έκανε ένα press event στο οποίο παρευρέθη και ο δημοσιογράφος-παρουσιαστής του Gametrailers.com, Geoff Keighley. O τελευταίος, απαντώντας στον πρόεδρο της Naughty Dog μέσω tweeter μετά το τέλος του event, έγραψε: "συγχαρητήρια για το φοβερό event, δεν μπορώ να περιμένω γι' αυτό το Jak exclusive (http://www.gameover.gr/lexicon/Exclusive.43.html)όλοι οι όροι » (http://www.gameover.gr/lexicon) Αποκλειστικότητα Με τον όρο αποκλειστικότητα (exclusive) αναφερόμαστε σε ένα βιντεοπαιχνίδι που κυκλοφορεί αποκλειστικά για μία [[πλατφόρμα]]. περισσότερα » (http://www.gameover.gr/lexicon/%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%C F%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1.43. html) ". Τα ακριβή tweets και των δύο μπορείτε να τα βρείτε σ' αυτήν εδώ την είδηση (http://www.gamersmint.com/new-jak-daxter-game-in-development). Για όσους το όνομα "Naughty Dog" δεν σημαίνει μόνο "Uncharted", η αναμονή για την Ε3 έγινε λίγο πιο αφόρητη.


gameover.gr

Valkyre
19-04-2011, 11:05
Ηλια εισαι αρθογραφος ή εχεις σχεση με το gameover.gr? Ρωταω απλα απο περιεργεια καθως οτι ποσταρεις ειναι απο εκει...! :)

ilias78
19-04-2011, 18:29
τιποτα απο τα δυο. απλα καποιες ειδησεις που θεωρω συμαντικες, τις βαζω εδω προς ενημερωση και μονο.

nickolas82
20-04-2011, 13:58
Resident Evil 6 Is Gonna Be "Totally Different" (http://kotaku.com/#%215793845/resident-evil-6-is-gonna-be-totally-different)

Μάλιστα.......τώρα ποδοσφαιράκι θα είναι;.......music game θα είναι;......zombi sims θα είναι;.......drama αλα heavy rain θα είναι;.........για να δούμε
[/URL][URL="http://kotaku.com/#%215793845/resident-evil-6-is-gonna-be-totally-different"] (http://kotaku.com/#%215793845/resident-evil-6-is-gonna-be-totally-different)

Lefteris_X
20-04-2011, 14:04
hanna montana θα είναι έχω αποκλειστικές πληροφορίες.....με guest star την Jenna Jameson και τον Ηλία Μαμαλάκη να επεξηγεί γλαφυρά το στόρυ...(μαγειρεύοντας σε mini-game κανά συκωτάκι-bonus από το Big Boss κάθε πίστας)

Valkyre
20-04-2011, 14:13
Resident Evil 6 Is Gonna Be "Totally Different" (http://kotaku.com/#%215793845/resident-evil-6-is-gonna-be-totally-different)

Μάλιστα.......τώρα ποδοσφαιράκι θα είναι;.......music game θα είναι;......zombi sims θα είναι;.......drama αλα heavy rain θα είναι;.........για να δούμε
(http://kotaku.com/#%215793845/resident-evil-6-is-gonna-be-totally-different)

Εξαρταται! Totally different than what? Resident Evil 5? Αν ειναι ετσι τοτε ναι μου αρεσουν αυτα τα νεα!

Totally different γενικα? Κλαυτα Χαραλαμπε. (τουλαχιστον αν εχει μεσα jenna Jameson κατι θα αξιζει :) )

nickolas82
20-04-2011, 14:58
hanna montana θα είναι έχω αποκλειστικές πληροφορίες.....με guest star την Jenna Jameson και τον Ηλία Μαμαλάκη να επεξηγεί γλαφυρά το στόρυ...(μαγειρεύοντας σε mini-game κανά συκωτάκι-bonus από το Big Boss κάθε πίστας)
Αν είναι έτσι τότε ψήνομαι :ice:


Εξαρταται! Totally different than what? Resident Evil 5? Αν ειναι ετσι τοτε ναι μου αρεσουν αυτα τα νεα!

Totally different γενικα? Κλαυτα Χαραλαμπε. (τουλαχιστον αν εχει μεσα jenna Jameson κατι θα αξιζει :) )
Τοtally different απότι ξέρουμε μέχρι τώρα λέει και μέλιστα δεν ξέρει αν θα είναι survival horror ή shooter ή κάτι άλλο.......οπότε.......:doh::thumbsdown:

Καλύτερα να το αφίσουν να πεθάνει λέω εγώ

Valkyre
20-04-2011, 15:10
^^ Το βλεπω να ερχεται... Chris Redfield με σχεδιασμος αλα νεο Dante, ξερετε ΕΜΟ style Twilight και τα συναφη, λυκανθρωποι, βαμπιρ...οτι ναναι

το εχουν χασει παντελως και η αποδειξη ειναι αυτη. Οταν δεν ξερεις που στο διατανο θες να παει η σειρα σου, οταν δεν ξερεις τι στο καλο θες να ειναι το franchise σου, υπαρχει σοβαροτατο προβλημα... σοβαροτατο!

Οι τυποι πλεον ειναι σε μια βαρκα και τραβανε κουπι προς το αγνωστο με την ελπιδα οτι θα βρουν στερια...

Προτιθεμαι να ριξω την χαριστικη βολη...

aris13
20-04-2011, 15:32
^Και με το 4 δεν ήξεραν που το πήγαιναν και είδες τι αποτέλεσμα βγήκε. Πάντως με αυτή τη δήλωση επιβαιβεώνουν αυτό που είχαν πει πριν 2 χρόνια ότι το 6 θα επαναπροσδιορίσει τη σειρά.

Valkyre
20-04-2011, 16:03
Ελα ρε συ Αρη, αν το θεωρεις και θετικο οτι η Crapcom εχει βαρια μεσανυχτα για το τι θελει να κανει με την σειρα, εγω σηκωνω τα χερια ψηλα! Με το Resident 4 σε καμμια περιπτωση δεν ηξεραν τι ηθελαν. Ηξεραν τι ηθελαν γι αυτο και διατηρησε αρκετα μεγαλο μερος του horror στοιχειου. Το οτι φρεσκαρησαν το gameplay δεν σημαινει οτι δεν ηξεραν τι ηθελαν.

Τωρα οι τυποι το εχουν χασει κυριολεκτικα! Ο ενας λεει οτι θα ειναι Horror, ο αλλος λεει οτι θα ειναι ετσι ο αλλος γιουβετσι, αστα να πανε!

Αυτο δεν ειναι φυσιολογικο για κανενα development Κανενος τιτλου.

Η capcom βεβαια γενικοτερα το εχει χασει παντελως αυτη τη γενια, γι αυτο κι εχει παρει την κατηφορα...και τρεχει και δεν φτανει... Lost Planet 2, Dead Rising 2, DMC4, το καινουργιο Bionic Commando κλπ κλπ οι μετριοτητες σε ολο τους το μεγαλειο...αν εξαιρεσω το SFIV αντε και το Resident Evil 5 τα υπολοιπα ειναι απλα η τσαπατσουλια η ιδια.

aris13
20-04-2011, 16:10
Σορρυ αλλά το Dead Rising 2 δεν είναι καθόλου μέτριο. Και για το αν θα είναι horror ή shooter το νέο resi θα παίξει και ρόλο η επιτυχία του REvelations.

Valkyre
20-04-2011, 16:19
Kαι επαναλαμβανω, οτι αυτο κατ'εμε δειχνει σαφεστατα μια εταιρεια που δεν εχει ιδεα πλεον τι πρεπει να κανει με το Franchise της και κανει "πειραματα", με την ελπιδα οτι κατι θα πιασει στο τελος.

aris13
20-04-2011, 17:19
Επειδή δεν ξέρεις την CΑPCOM όσο τη ξέρω εγώ σου λέω ότι όταν θέλουν να πειραματιστούν με ένα frachise τότε το στέλνουν σε άλλο developer όπως έγινε με τα DmC, Bionic Commando και Operation Raccoon City αλλιώς μπαίνουν στο θησαυροφυλάκιο της εταιρίας παρέα με τα Breath Of Fire, Strider, Viewtiful Joe, Onimusha κτλ.

Η ομάδα πίσω από το 5 είχε πει εδώ και 2 χρόνια ότι το 6 θα είναι εντελώς διαφορετικό και είναι απολύτως φυσιολογικό να κάνουν συζητήσεις για το πως θα προσεγγίσουν το νέο κεφάλαιο της σειράς.


Με το Resident 4 σε καμμια περιπτωση δεν ηξεραν τι ηθελανΑρχικά το RE 4 ήταν hack n slash.

Valkyre
20-04-2011, 17:48
Αρη, ξερω αυτο που βλεπω. Και σε αυτο δεν χρειαζεται ουτε να εχω κανει διατριβη στην ιστορια της Capcom ουτε να ασχοληθω να το κανω.

Ξερω οτι την προηγουμενη γενια επαιξα διαμαντια απο την Capcom, ξερω οτι αυτην την γενια προσωπικα εχω παιξει σκουπιδια με εξαιρεση οπως ειπα τα Street Fighter IV και Resi 5.

Οταν ειδικα οπως λες αρχιζει και στελνει τα franchises απο εδω και απο εκει και καταληγουν εντελως γελοια, δεν θα βελτιωθει η γνωμη μου για την κατρακυλα που βλεπω οτι εχουν παρει.

Τελος, με το Resident 4 μπορει στην αρχη να το ειχαν σχεδιασει hack n slash (δεν νομιζω οτι θα εφερνε την ονομασια "4" αλλα τεσπα) μπορει να το ειχαν σχεδιασει platform, μπορει να το ειχαν σχεδιασει και sports τιτλο, η διαφορα ηταν οτι δεν εκαναν πειραματα πραγματοποιωντας αυτα τα ηλιθια σχεδια...

τωρα η διαφορα ειναι οτι τα βλακωδη σχεδια τους εχουν αρχισει και τα κανουν πραξη για να πειραματιστουν.

Μπορει να μην ειμαι φανατικος γνωστης της capcom ομως κι εσυ ισως απο την αγαπη σου για την εν λογω εταιρεια να εχεις παψει να τα βλεπεις τοσο αντικειμενικα τα πραγματα στο συγκεκριμενο τομεα παντα, μην παρεξηγηθω. Η Capcom οδευει ολοταχως προς τα κατω ειδικα δε απο το 2008 και μετα, αν δεν υπηρχε δε και το Monster Hunter? Ουτε να το σκεφτεται...

Valkyre
20-04-2011, 17:48
Αρη, ξερω αυτο που βλεπω. Και σε αυτο δεν χρειαζεται ουτε να εχω κανει διατριβη στην ιστορια της Capcom ουτε να ασχοληθω να το κανω.

Ξερω οτι την προηγουμενη γενια επαιξα διαμαντια απο την Capcom, ξερω οτι αυτην την γενια προσωπικα εχω παιξει σκουπιδια με εξαιρεση οπως ειπα τα Street Fighter IV και Resi 5.

Οταν ειδικα οπως λες αρχιζει και στελνει τα franchises απο εδω και απο εκει και καταληγουν εντελως γελοια, δεν θα βελτιωθει η γνωμη μου για την κατρακυλα που βλεπω οτι εχουν παρει.

Τελος, με το Resident 4 μπορει στην αρχη να το ειχαν σχεδιασει hack n slash (δεν νομιζω οτι θα εφερνε την ονομασια "4" αλλα τεσπα) μπορει να το ειχαν σχεδιασει platform, μπορει να το ειχαν σχεδιασει και sports τιτλο, η διαφορα ηταν οτι δεν εκαναν πειραματα πραγματοποιωντας αυτα τα ηλιθια σχεδια...

τωρα η διαφορα ειναι οτι τα βλακωδη σχεδια τους εχουν αρχισει και τα κανουν πραξη για να πειραματιστουν.

Μπορει να μην ειμαι φανατικος γνωστης της capcom ομως κι εσυ ισως απο την αγαπη σου για την εν λογω εταιρεια να εχεις παψει να τα βλεπεις τοσο αντικειμενικα τα πραγματα στο συγκεκριμενο τομεα παντα, μην παρεξηγηθω. Η Capcom οδευει ολοταχως προς τα κατω ειδικα δε απο το 2008 και μετα, αν δεν υπηρχε δε και το Monster Hunter? Ουτε να το σκεφτεται...

aris13
20-04-2011, 18:24
Τελος, με το Resident 4 μπορει στην αρχη να το ειχαν σχεδιασει hack n slash (δεν νομιζω οτι θα εφερνε την ονομασια "4" αλλα τεσπα) μπορει να το ειχαν σχεδιασει platform, μπορει να το ειχαν σχεδιασει και sports τιτλο, η διαφορα ηταν οτι δεν εκαναν πειραματα πραγματοποιωντας αυτα τα ηλιθια σχεδια...
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/1e/DMC1FrontCover.jpg
Aυτό ήταν άρχικά το RE 4 και ναι λεγόταν RE 4 δεν του είχαν βάλει υπότιτλο.



τωρα η διαφορα ειναι οτι τα βλακωδη σχεδια τους εχουν αρχισει και τα κανουν πραξη για να πειραματιστουν.
Για το 6 έχουν πει ότι θα είναι διαφορετικό, όταν δούμε τι ενοούν τότε θαψτε το όσο θέλετε.

Valkyre
20-04-2011, 18:30
άρα έρχεσαι στα λόγια μου, δεν έκαναν πράξη τα σχέδια τους να μετατρέψουν το resident evil σε κάτι που δεν ήταν. έφτιαξαν κάτι νέο.

η διάφορα είναι οτι φέτος φτιάχνουν ενα socom μέσα στο σύμπαν του resident evil και απο αυτο θα εξαρτηθεί το μέλλον της σειράς. αν είναι έτσι λοιπόν εγω εύχομαι να αποτύχει παταγωδώς μπας και δούμε ενα resident evil απο αυτα που αγαπήσαμε! :)

aris13
20-04-2011, 18:40
η διάφορα είναι οτι φέτος φτιάχνουν ενα socom μέσα στο σύμπαν του resident evil και απο αυτο θα εξαρτηθεί το μέλλον της σειράς.

Δεν θα έδινα τόσο μεγάλη σημασία σε ένα spin off. Είναι σαν να λες ότι το μέλλον του MG εξαρτάται από το Rising, και να φανταστείς το Rising θα θεωρείται και canon κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση του Raccoon City.

nickolas82
20-04-2011, 18:44
Φίλε Άρη το αρχικό resident evill 4 ήταν αυτό:

YouTube - Resident Evil 4 early version

Και ναι ήταν γνήσιο survival horror
Ο Val έχει δίκιο.....έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια στην capcom

aris13
20-04-2011, 18:49
^Γνωρίζω αρκετά καλά το development του 4.
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=285660&postcount=60

nickolas82
20-04-2011, 21:51
Microsoft And Sony Targeting 2014 For New Consoles, Leaving Nintendo In The Clear (http://kotaku.com/#%215794000/microsoft-and-sony-targeting-2014-for-new-consoles-leaving-nintendo-in-the-clear)

Eνδιαφέρον άρθρο

djpar
20-04-2011, 22:05
και καλα κανουν...να δουμε οντως τρελη διαφορα με την τωρινη γενια

Nek_Food
21-04-2011, 13:40
Βασικά μένει να δούμε τί σόι μηχάνημα "ψήνει" η Nintendo. Κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να φτιάξει κάτι σαφώς next-gen και δη ακριβό, αλλά θα στοχεύει προφανώς σε κάποιο νέο τρικ "call me innovation" για να πιάσει την current gen ολίγον πιο αναβαθμισμένη κλπ Πάει να φτιάξει κονσόλα που θα απευθύνεται σε HC κοινό με την υποστήριξη των third party devs, πλην όμως θεωρώ σχεδόν αυτονόητο ότι δεν πρόκειται όλοι αυτοί να εγκαταλείψουν την multiplatform αγορά για να συνασπιστούν αποκλειστικά με την Nintendo, αυτό αυτομάτως σημαίνει ότι η πλειοψηφία των παιχνιδιών θα παίζουν σε όλες τις πλατφόρμες με τον ένα τρόπο ή τον άλλο. Εκτός και εάν έχει κάτι περίεργο η Nintendo που δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν 100% οι άλλες κονσόλες, αλλά ακόμη και τίτλοι του Kinect για παράδειγμα με μετατροπές κυκλοφορούν και στο PS3 (αν και τέτοιοι που είναι καλύτερα να μην κυκλοφορούν καθόλου).

Τέλος πάντων, προσωπικά μου αρέσει η ιδέα να ξεζουμίσουν την τρέχουσα όσο πάει, αφού δεν νομίζω ότι ειδικά το PS3 έχει φτάσει τα όρια του. Προσωπικά, δεν είμαι έτοιμος να εγκαταλείψω αυτή την γενιά κονσολών... Επίσης, μου αρέσει αυτό που λένε ότι σε 3 χρονάκια θα μπορούν να έχουν more power/more space/more speed/more technology σε "'όμορφη" τιμή launch (κάτι λέει για 400$) και το ακόμη καλύτερο ότι οι εταιρείες προσανατολίζονται σε κονσόλες εξαρχής profitable για τις ίδιες (more money 4 gaming development).

hakoo
21-04-2011, 14:34
Τέλος πάντων, προσωπικά μου αρέσει η ιδέα να ξεζουμίσουν την τρέχουσα όσο πάει, αφού δεν νομίζω ότι ειδικά το PS3 έχει φτάσει τα όρια του. Προσωπικά, δεν είμαι έτοιμος να εγκαταλείψω αυτή την γενιά κονσολών... Επίσης, μου αρέσει αυτό που λένε ότι σε 3 χρονάκια θα μπορούν να έχουν more power/more space/more speed/more technology σε "'όμορφη" τιμή launch (κάτι λέει για 400$) και το ακόμη καλύτερο ότι οι εταιρείες προσανατολίζονται σε κονσόλες εξαρχής profitable για τις ίδιες (more money 4 gaming development).


Αυτο το τελευταιο που λες ειναι το μονο σιγουρο για αρκετους λογους νομιζω. Οι εποχες λανσαρισματων με 500 και 600 ευρω εχουν περασει ανεπιστρεπτι και δεν βλεπω να επιστρεφουν any time soon.
Θεωρω οτι τεχνολογικα ειμαστε πανετοιμοι να περασουμε στη νεα γενια (και το hardware, και οι δημιουργοι αλλα και μεγαλο ποσοστο απο εμας) αλλα το να βγει κατι που δεν ειναι affordable δεν εχει καμια ουσια.

PDS
21-04-2011, 14:41
Θεωρω οτι τεχνολογικα ειμαστε πανετοιμοι να περασουμε στη νεα γενια (και το hardware, και οι δημιουργοι αλλα και μεγαλο ποσοστο απο εμας) αλλα το να βγει κατι που δεν ειναι affordable δεν εχει καμια ουσια.

Ακριβως αυτο.Θεωρητικα εδω και χρονια ειμαστε ετοιμοι για νεα γενια.Το hardware του ps4(ή ενα πολυ πιο δυνατο τεσπα απο το 3) πιθανον θα μπορουσες να εχεις ακομα και λιγο μετα την κυκλοφορια του Ps3,αλλα σε τιμες εξωπραγματικες.:ice:

ilias78
24-04-2011, 21:32
Νέα Playstation και Xbox to 2014; (http://www.gameworld.gr/previews/consolenews/3459--playstation-xbox-to-2014)



gameworld.gr

dimitrisasp
25-04-2011, 22:13
Η Νιντεντο βγαζει πολυ νωρις τις κονσολες τις.. Ετσι οπως παει καποια στιγμη θα φτασει να ειναι μια γενια μπροστα μονη της..

nickolas82
25-04-2011, 22:50
Η Νιντεντο βγαζει πολυ νωρις τις κονσολες τις.. Ετσι οπως παει καποια στιγμη θα φτασει να ειναι μια γενια μπροστα μονη της..
Μπροστά η πίσω;........χμ μάλλον και τα δύο

Valkyre
26-04-2011, 10:23
Μπροστα σε πωλησεις, πισω σε τεχνολογια...

Lefteris_X
26-04-2011, 10:39
και πολύ μπροστά σε αυθεντικό μάρκετινγκ, αυτό δίνω - αυτό παίρνεις. Ούτε πιο πολύ, ούτε πιο λίγο.

Προσωπικά πάντα ήμουν και είμαι υπέρ της Nintendo.

Απεναντίας πάντα ήμουν εναντίων της κωλοM$oft.......και όσο περίεργο κι αν ακουστεί, το 1994 ήμουν υπέρ του SEGA Saturn και όχι του PSX......θεωρούσα ότι με την είσοδο της Sony, η αγορά θα γίνει τεράστια και θα μπεί στον χώρο και ο κάθε μ@λ@κ@ς άσχετος με τεχνολογία, μιας και το gaming θα γίνει για "όλους" δια της μεγάλης εταιρείας.....ε, δεν έπεσα έξω....(κατά πολλούς παλιούς) :D.

djpar
26-04-2011, 11:37
καλα η nintendo πιεζει αυτην την γενια να τελειωσει πιο νωρις μιας και την συμφερει,αλλα μακαρι η σονυ να βγαλει το 2014 οπως ειπε και οχι νωριτερα γιατι τοτε θα τελειωσει και το wii2 ή οπως αλλιως το λενε.Επισης μηπως στο joystick της nintendo θα δειχνει 3d οπως το 3ds γιαυτο υπαρχει και οθονη...?

Valkyre
26-04-2011, 11:47
^^ Καλα αυτο δεν παιζει εκτος κι αν το κοστος παραγωγης 3D display ειναι της ξεφτυλας πλεον... αλλιως βλεπω τα χειρηστηρια να κοστιζουν πακτωλο χρηματων και οχι Χρηστο!!!

Δεν θα δειξω κανενα οικτο σε hi tech χειρηστηριο! Προτιμω να πληγωθει η τσεπη μου, παρα ενα εθιμο το οποιο τηρω ευλαβικα απο την πρωτη στιγμη που ασχοληθηκα με βιντεοπαιχνιδια!! (amiga, atari για εμενα, ξερω λογικα δεν ειναι αρκετα παλια!)

Ακομα και στα arcades με θυμαμαι στο double dragon να προσπαθω με μανια να ξεριζωσω τον μοχλο κινησης για να ξεσπασω! Αααααχχχ τι ομορφες εποχες....

ΥΓ: και εχω και ενα φρεσκοτατο αγρατζουνιστο χειρηστηριο απο το PS3 Slim τωρα... 1 παιχνιδι βεβαια εχω παρει απο τοτε το Crysis 2 και παραδοξως.... δεν το εχω εκσφενδονησει ουτε μια φορα! Μηπως χανω την φορμα μου?!?!?!? :P

djpar
26-04-2011, 11:49
για τσεκαρε αν αντεχει....χαχα

djpar
07-05-2011, 11:57
Το επόμενο Xbox στην Ε3 (http://www.enternity.gr/Article/Το-επόμενο-Xbox-στην-Ε3/1639.html)

Fake

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 07/05 02:12
Η ΕΑ διέψευσε επίσημα τη φημολογία μέσω του Jeff Brown και δήλωσε επίσημα πως αναμένει τα συστήματα της επόμενης γενιάς να κάνουν την εμφάνισή τους στα τέλη του 2012.

Το ανεβασα για να μην αρχισουν αλλοι να ποσταρουν οτι εσκασε στην ΕΑ κτλ!

WolfRathmA
09-05-2011, 07:29
Sony Hiring Developer To Work With Google Chrome's Engine (http://www.dualpixels.com/profiles/blogs/sony-hiring-developer-to-work)


Dual Pixels - Sony has recently listed a job for the position of Senior Software Engineer under the SNEI branch. Google Chrome is significant to this job listing by the citing of WebKit, the engine of which Google Chrome runs on.

WolfRathmA
09-05-2011, 20:47
PSN down time costing us 'hundreds of thousands' - Capcom (http://www.computerandvideogames.com/300658/playstation-network-down-time-costing-us-hundreds-of-thousands-capcom/)


ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ!!!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ONLINE ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΟΠΩΣ COD......

aris13
09-05-2011, 22:13
^^Capcom sees FY2011 profit rise 156% (http://www.vg247.com/2011/05/06/capcom-sees-high-profits-in-fy2011/)



http://4.bp.blogspot.com/-C-XBKkruEgo/TWlR153di-I/AAAAAAAAA_U/WEZACvrVw8Q/s1600/MODOKTroll_by_Guille.jpg

AriStos13
09-05-2011, 22:17
Sony Hiring Developer To Work With Google Chrome's Engine (http://www.dualpixels.com/profiles/blogs/sony-hiring-developer-to-work)

και αυτο τι ειναι??

djpar
13-05-2011, 10:09
Mortal Kombat Arcade Kollection to bring the original trilogy to XBLA and PSN (http://www.joystiq.com/2011/05/12/mortal-kombat-arcade-kollection-to-bring-the-original-trilogy-to/)

nikolaszax
13-05-2011, 12:11
Sega FY2011 Results
http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=27789510&postcount=1
http://h-6.abload.de/img/captureg7uw.png

....
Iron man 2,ενα απο τα χειροτερα movie-licensed παιχνιδια >Shogun 2+Vanguish μαζι,2 απο τα καλυτερα παιχνιδια που εκανε publish?
Ειναι να απορεις ωρες,ωρες...Σκασιλα τους μετα αμα παιχνιδια οπως thor,iron man κτλ ειναι πατατες και αλλα παιχνιδια οπως Valkyria chronicles,Vanguish κτλ εξαιρετικα,αφου τα πρωτα πουλανε σαν τρελλα....

enstikto
13-05-2011, 12:30
^^πραγματικά τραγικό!
Απλα σε παιχνίδια όπως το iron man οι εταιρίες στοχεύουν στο κοινό κ κυρίως στα παιδιά μικρής ηλικίας που θα δουν την ταινία. Ταινία = major promotion.

Ενώ το vanq που έχει ένα από τα πιο προτωτυπα κ καλύτερα gameplay των τελευταίων ετών πήγε ακλαφτο κυρίως λογω του μικρού promotion...
Κρίμα... Πραγματικά κρίμα.... :(

Lefteris_X
13-05-2011, 14:11
αυτό το "trend" με τα παιχνίδια απο ταινίες, όπως λέγονται συγκεκριμένα film-tie-ins, είναι μια μόδα παααααααααααααααααααααααάρα πολύ παλιά.

Για την ακρίβεια ξεκινάει περίπου στο 1980........και μέχρι το 1983-4 συνέβαλε (τα μέγιστα) να καταστραφεί ΤΕΛΕΙΩΣ η βιομηχανία των videogame (το περίφημο industry crash του 1983-4 για τους νεότερους που ενδέχεται να μην το γνωρίζουν, που χρειάστηκε η βιομηχανία 15 χρόνια ολόκληρα για να ξαναφτάσει εκεί που ήταν).

Κλασικό παράδειγμα επικής αποτυχίας: E.T the videogame της Atari, που προσπαθώντας να συγκρατήσει την βιομηχανία να μην καταρρεύσει, πήγε (η Atari) δεκάδες φορτηγά - container γεμάτα με E.T. τίτλους να τους θάψει στην έρημο της Αριζόνα. Τραγικές καταστάσεις.

Ο μοναδικός τίτλος που άξιζε πραγματικά, βασισμένος σε ταινία, ήταν το Batman: The Movie για Amiga, Atari ST (και φόλα στον PC μουάχααχαχαχ) το 1989, απο την θρυλική Ocean. (όσοι δεν είχαν τότε Amiga και είχαν PC, δυστυχώς έχουν χάσει πολλά επεισόδια απο την πορεία των vgames).

Επαναλαμβάνω, ο μοναδικός τίτλος πετυχημένος εμπορικά αλλά και ως παιχνίδι: άψογα γραφικά, φανταστική ατμόσφαιρα, προσεγμένο gameplay, πολύ μικροί χρόνοι φορτώματος, χορταστικό τελευταίο επίπεδο (πίστα).

Με εξαίρεση λοιπόν το Batman: The Movie, όλοι οι υπόλοιποι τίτλοι film-tie-in είναι για τα μπάζα. (σημείωσις: αν πάει κάποιος στο YouTube να δει τον τίτλο για την Amiga, θα απογοητευθεί, καθώς όπως είναι το στάνταρντ σε παλιούς 2D τίτλους, "χάνουν" ΠΑΡΑ πολύ σε ποιότητα όταν προβάλλονται μέσω LCD οθόνων και παραθύρου YouTube. Καλύτερα να βάλετε ένα WinUAE - emulator Amiga).


ΥΓ: Γιατί κάτι μου λέει ότι το παρόν ποστ θα πάει στα "αόρατα"; Χμμμμ....

Nek_Food
13-05-2011, 14:13
Το αίσχος βγήκε σε όλες τις πλατφόρμες και λογικά τις πωλήσεις θα τις έκανε ξέρετε που (γκουχwii γκουχnds), όπως και το πρώτο της λίστας καθώς ίσως να μην είχαν και τους περίσσιους third party τίτλους φέτος. Τί να πω... ψάχνω δικαιολογίες.

enstikto
13-05-2011, 14:26
Εγώ από τόσο παλιά θυμάμαι και το robocop για amiga που μου άρεσε πολύ!
Από εμπορική επιτυχία δεν ξέρω όμως....

Edit: επίσης το indiana jones and the last crusade (adventure) επίσης τα σπαγε!

maxcomgr
13-05-2011, 18:37
Πω πω πω τι μου θυμίσατε. Είχα 2 Amiga και τις χάρισα.
Διορθώστε αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι σύγχρονες παιχνιδομηχανές έχουν σαν βάση την τεχνολογία της Amiga.
π.χ. η amiga 500 είχε ξεχωριστό τσιπ για ήχο, κάρτα γραφικών κτλπ. Έπερνε σκληρό δίσκο scsi. Και αργότερα αν θυμάμαι καλά ήταν το πρώτο σύστημα που βγήκε με cd.

Lefteris_X
13-05-2011, 19:27
@macomgr

άρχοντά μου, έπεσες μέσα σε όλα! ΕΥΓΕ! (κυριολεκτώ)

μάλιστα, ένας από τους 3 πατέρες της αρχιτεκτονικής της Amiga, είναι Chief Software Architect στο PS3, εδω και πολλά χρόνια (και απο το PS2).

Όποιος θέλει, μπορεί να ρωτήσει ότι θέλει περί Amiga......
......επίσης αυτό το πρώτο μηχάνημα που λές με το CD, είναι το CDTV (Commodore Dynamic Total Vision) και ουσιαστικά ήταν custom "πάντρεμα" Amiga + CD τεχνολογία το 1989 - το 1990 βγήκε στα καταστήματα (εξωτερικό). Το πήρα εννοείται, ως άρρωστος απο τότε...κόστος 350.000 δρχ (1000+ ευρώ περίπου, από την Δέσπονια Χαραλαμπίδου / "Εγκέφαλος Computers")......και ακόμα λειτουργεί αψεγάδιαστα....

sorry για το οφτοπικ.

Επίσης, το Robocop όντως ήταν καλό (1987-8 σε όλες τις πλατφόρμες) αλλά ήταν arcade coin-op conversion, όπως λέγονταν τότε οι μεταφορές τίτλων από τα ηλεκτρονικά (ήταν αν θυμάμαι καλά της Data East) σε Home υπολογιστές. Συνεπώς δεν κατατάσσεται στα film-tie-in.

Το δε Indiana Jones, δεν είχε τα δικαιώματα του Harisson Ford, γι αυτό και είχε μερικές αν-ομοιότητες με την ταινία, οπότε ούτε κι αυτό κατατάχτηκε στα film-tie-in. Α! και κάτι άλλο: με βάση την ταινία Indiana 3 είχαν βγει δύο διαφορετικά παιχνίδια, ένα arcade adventure και ένα σκέτο arcade - και τα δύο ψιλοφόλες για τα δεδομένα της εποχής και του ανταγωνισμού. Ο επόμενος όμως τίτλος, το Indiana and the fate of Atlantis, ήταν ένας ανεξάρτητος τίτλος καθαρόαιμου Lucasflim adventure, πλήρως διαμάντι! Αλλά όχι film-tie-in. Τέλος, πιτσιρικάς είχα παίξει σχετικά και τα παιχνίδια βασισμένα στα Indiana Jones 1 και 2, που είχαν βγει για 8-bit υπολογιστές (το 1 το έπαιζα σε Spectrum 48k και το 2 σε Amstrad CPC 6128).

Αυτά :P

Ixor24
13-05-2011, 19:48
Τελικα στον Εγκέφαλο κοντα στο Πολυτεχνείο ειχαμε ριξει ολοι αρκετο χρημα ε? εγω Ξερω τον Νικο που δουλευε εκει και ειχα παρει την Amiga 1200 με άπυρες δισκέτες !

Sorry για το Off topick

enstikto
13-05-2011, 19:48
Ωπ! Σε έπιασα αδιάβαστο! :P
Και για το Fate of Atlantis υπήρχε arcade version! :P:P:P

Lefteris_X
13-05-2011, 19:51
ούπς~! την έκανα την πατάτα μου.....μήπως κάνει καραμπάμ ότι νεαρός ήμουν της "τσίτας" και όχι των adventures? ραλλάκια (SEGA αυστηρά και μόνο στα ηλεκτρονικά), platform, shoot 'em up και πολύ λίγα beat 'em up...

το έχω χ3σει στο οφτόπικ σόρρυ!

ilias78
17-05-2011, 01:21
μιας κ δεν εχει ανακοινωθει επισημα κατι ακομα, θα το βαλω εδω.


Σύμφωνα με το The Magic Box (http://www.the-magicbox.com/1105/game110513a.shtml) η Sony Computer Entertainment Taiwan ανακοίνωσε ότι η God of War Portable Collection θα κυκλοφορήσει για το οικιακό σύστημα της Sony στις 7 Ιουλίου. Η εν λόγω συλλογή θα περιλαμβάνει τα God of War: Chains of Olympus και God of War: Ghost of Sparta με αναβαθμισμένα γραφικά, ειδικά για το PS3. Μέχρι στιγμής η Sony δεν έχει επιβεβαιώσει επισήμως την ύπαρξη του πακέτου.

gameover.gr

antoniss
21-05-2011, 13:48
στα λίγο προηγούμενα posts του Λευτέρη & Δημήτρη επειδή μπορώ να μιλάω ατελείωτες ώρες για εκείνη την εποχή και παιχνιδάρες που παιζαμε τότε χωρίς να μας νοιάζει καθόλου η ανάλυση , τα pixels , ο τρομερός ήχος , το ..HD και πολλά άλλα , όποιος δεν τα έχει ζήσει δεν μπορεί να καταλάβει 100% την ατμόσφαιρα και την "λύσα" μας για videogames , και σίγουρα να εκτιμήσει την τεχνική κυρίως εξέλιξη στα σημερινά games !

επίσης από την OCEAN το '89 νομίζω Λευτέρη εκτός από το τρομερό Batman που είπες υπήρχε και το "the Untouchables" από την ταινία οι Αδιάφθοροι αρκετά καλό επίσης. (πρέπει να το βγάλανε και για snes το 94 ξανά χωρίς επιτυχία όμως)
Γενικά η μόδα με μεταφορές ταινιών σε video games πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει όπως αποδεικνύει το πινακάκι πιο πάνω που έβαλε ο φίλος με τις πωλήσεις της sega....

Επίσης η ιστορία έχει δείξει πως αν δεν είναι πιστή μεταφορά και πανομοιότυπο σενάριο με την ταινία (ή κομικ) , αλλά περιορίζεται στους χαρακτήρες και γενικότερα στο στορυ , μπορούν να βγούν πολύ αξιόλογα games π.χ. Το Fate of Atlantis που είπατε ήδη , το οποίο είναι ένα από τα 5 αγαπημένα μου adventure που έχω παίξει , μέχρι το Batman arkham asylum από τα πιο καινούργια παραδείγματα !


Τέλος για να μην είμαι συνέχεια :offtopic: και μιας και μιλάμε για παλαιότερες εποχές αλλά και για μεταφορές ταινιών σε videogames.... όποιος έχει μεγαλώσει στις αρχές τις δεκαετίας του 80 και μετά , σαν πιτσιρικάς σίγουρα θα έχει τρομάξει με την σατανική φάτσα του Chucky !! λολ
http://i270.photobucket.com/albums/jj111/tfsi_v/bride-chucky-c.jpg

Σωστά καταλάβατε , αν και δεν είναι σίγουρο τίποτα ακόμα αλλά :
1980s Horror Icon, Chucky, Getting His Own Licensed Video Game (http://www.ps3trophies.org/news/news-3635-1980s-Horror-Icon--Chucky--Getting-His-Own-Licensed-Video-Game.html)



TikGames and Universal have joined forces to bring you the video game debut of Chucky and his sadistic ways, coming to consoles and PCs this fall.
Said to utilise an original storyline, players will be able to play as Chucky the doll and use his “full repertoire of stealth and guile to dispatch victims in a multitude of distinctive methods”... which is PR for: expect lots of blood.
“Fans have been asking for a Chucky game for years and, soon, gamers around the world will be able to enjoy highly-entertaining, interactive, downright gory experiences with this brand,” said Alex Tikhman, Co-Founder and Vice President of Publishing for TikGames.
Yeah, but Alex... that was 20 years ago...
Billed as a “stealth-action romp,” Chucky’s video game is set to slash his way into homes this coming this fall.

Lefteris_X
21-05-2011, 18:14
μήπως εννοείς αυτό εδώ (αυθεντικό, original όπως το λέγαμε τότε, για Commodore Amiga 500 512ΚΒ)....

πάρα πολύ καλό film-tie-in, αλλά εμπορικά το batman the movie, είχε σπάσει τα ταμεία....(βοήθησε τρομερά και η ταινία που ήταν άριστη σύν το γεγονός ότι την προώθηση / καμπάνια την είχε αναλάβει και η Coca-Cola Company, το θυμάμαι απο τα flyer της εποχής που μοίραζαν).

Τεσπά enjoy νοσταλγία (πήγα και το βρήκα απο την χρονο-βιβλιοθήκη μου :D)


http://img822.imageshack.us/img822/8642/img0154rt.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/822/img0154rt.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

nickolas82
22-05-2011, 12:30
PSP Games Coming to PS3 With HD Visuals, Extra Content (http://kotaku.com/5804342/psp-games-coming-to-ps3-with-hd-visuals-extra-content)


Sony today unveiled a new initiative whereby select PlayStation Portable titles will be ported to the PlayStation 3, with improvements made along the way to (hopefully) make the whole thing worthwhile. It's called the PlayStation Portable Remaster Series, and sees certain PSP games re-released on the PS3 with enhancements like exclusive new content, HD graphics, control pad support and more.
There's even multiplayer compatibility, with the PS3 versions of the game able to be played over Sony's Ad Hoc multiplayer service for the PSP.
Most interesting, and promising for existing PSP gamers, is that save games for these titles will work on both systems, so you can take the same campaign from PSP to PS3 and back again.
The first game announced for this line is smash hit (in Japan) Monster Hunter Portable 3rd, which will be re-released on the PS3 this Summer (in Japan). Sony says more game announcements from more publishers will be coming down the pipeline. There was no specific mention of a timeframe for an international release for the service, but hopefully that will come at E3 next month.
It would be a crazy, crazy world if Metal Gear Solid: Peace Walker and the PSP God of War games were not among the first titles revealed for the service.
And then, after that, every NGP game ever released.
Here’s Your First Look at a PSP Remaster Game In Action
(http://kotaku.com/5804343/heres-your-first-look-at-a-psp-game-running-in-hd-on-a-ps3)
http://www.youtube.com/watch?v=Xxmg0JtOqww&feature=player_embedded#at=15

enstikto
22-05-2011, 13:42
Άντε να γίνει και αυτό να παίξω επιτέλους το peacewalker! Δεν μου βγαίνει mgs σε psp με την καμμία!

desperate_gamer
22-05-2011, 13:54
KINGDOM HEARTS BIRTH BY SLEEP!!!

Ουρλίαζει για HD update!

nikolaszax
22-05-2011, 13:57
YES!
Μακαρι να ακολουθησουν εταιριες σε αυτην την τακτικη.Τι δεν θα εδινα να δω Peace walker,Valkyria chronicles 3 (ειδικα αυτο ,μπορουν να κρατησουν το 2ο lol),Tactis ogre και αλλα στο ps3.

aris13
22-05-2011, 14:33
^Εγώ θέλω Persona:P

hakoo
22-05-2011, 15:05
Καλη δουλεια στο monster hunter, υποθετω σε αλλα παιχνιδια με καλυτερα γραφικα θα δειχνει ακομα πιο εντυπωσιακη η μεταβαση. Προσωπικα μονο το Peace Walker θα ηθελα παρα πολυ να δω σε οικιακη μορφη μιας και η MGS εμπερια χανει στην portable μορφη της για πολλους λογους.
Υποθετω τα 2 GOW(που ηδη εχει βγει σαν φημη εδω και πολυ καιρο), το FF Crisis Core, το Kingdom Hearts, το Persona, τα Dissidia θα ακολουθησουν καποια στιγμη.

Valkyre
23-05-2011, 13:59
Ποσο κοστισε στην Σονυ η ολη ιστορια με το Hack?

Ουτε λιγο ουτε πολυ 18 τρισεκατομμυρια Γιεν, δηλαδη 221 εκατομμυρια δολλαρια.

Να ειμαι ειλικρινεις περιμενα πολυ περισσοτερα, βεβαια για 4 βδομαδες ιστορια απο το πουθενα το ποσο σιγουρα δεν ειναι ευπεπτο...

http://www.thesixthaxis.com/2011/05/23/sony-cost-psn-hack/

nickolas82
25-05-2011, 00:13
Report: Metal Gear Solid: Peace Walker Heading to PS3 (http://uk.ps3.ign.com/articles/117/1170251p1.html)


According to French website JVN (http://www.jvn.com/jeux/articles/mgs-peace-walker-en-route-vers-la-ps3.html), in addition to crisp HD visuals, the updated version will be tailored for the PS3, taking full advantage of the Dual Shock's right analogue, which is of course absent on the PSP. There are as yet no details of it offering SIXAXIS support or stereoscopic 3D.

Peace Walker is expected be announced at this year's E3 in June.

Ezio
25-05-2011, 14:06
Kojima: “The thing” I’ve spent a year preparing is “meaningless”
(http://www.vg247.com/2011/05/24/kojima-the-thing-ive-spent-a-year-preparing-is-meaningless/)

Hideo Kojima has hinted at a potential cancellation from Kojima Productions, saying a “thing” that the Metal Gear Solid creator has spent the past year on has now become “meaningless”.



“The thing that I spent one year delicately preparing became meaningless,” he said in a tweet first on his Japanese Twitter, as translated by VG247 contributor Alex Donaldson, before being posted on his English Twitter.

He added before that: “I can’t take it anymore; this is unbearable, I can’t stay positive.”

If a project inside Kojima Productions has been canned, it’s unknown what said “thing’ could be affected.

MGS: Rising or MGS 3DS? Very unlikely, gringo. NGP project? Again, unlikely: he’s due to show it off next month in LA. His “devil project”? We haven’t heard anything on that for a while. Zone of the Enders 3? Not even in development right now.

Watch for E3 or TGS to see if there’s any clues as to what it might be.

enstikto
25-05-2011, 14:09
Η ατάκα αυτή μπορεί να σημένει 2 πράγματα κατα τη γνώμη μου...
1. ¨Οντως είναι πολύ άσχημη η κατάσταση για τον Κοτζίμα...
2. Θέλει να δημιουργήσει hype για κάποια ανακοίνωση που θα κάνει στην e3...

nikolaszax
25-05-2011, 14:10
http://i.imgur.com/hwJP7.jpg

Rumours away!

Valkyre
25-05-2011, 14:12
WTH Kojima san? Lighten up!!

Ezio
25-05-2011, 14:32
http://i.imgur.com/hwJP7.jpg

Rumours away!

Το quasi-sequel σημαίνει ότι είναι το 4 παιχνίδι μιας σειράς, έτσι; Το "to PS3 cult classic" δεν το κατάλαβα. Εννοεί κλασσική σειρά που το τέταρτο μέρος θα είναι στο ps3 ή κάποια σειρά του ps3 θα έχει τέταρτο μέρος;

Nek_Food
25-05-2011, 14:49
Νομίζω ότι σαν όρος δεν εννοεί αριθμητικά την τέταρτη συνέχεια, όσο περισσότερο κάτι σαν spin-off ή όχι ακριβώς συνέχεια κάποιου cult τίτλου. Δεν ξέρω πως ακριβώς να το εξηγήσω, ίσως το Resi5 να θεωρείται σαν quasi-sequel των Resi Series. Εκτός αν εννοεί μία συνέχεια που παραμένει συνεπής στις αρχές του τίτλου όπως το Brotherhood ένα πράγμα στην σειρά Assassin's Creed.

hakoo
25-05-2011, 15:17
Αυτο που λεει ο Nek, quasi-sequel ειναι κατι σαν spinoff ενος main τιτλου. Δεν θα ελεγα οτι το Resi5 μπορει να χαρακτηριστει ετσι, ειναι main. Το επομενο παραδειγμα που δινεις ειναι απλα τελειο ομως, το Brotherhood ειναι ενα quasi-sequel της σειρας AC.
Aρχικα σκεφτηκα το GOW, αλλα λεει cult επομενως no way. Υπαρχει καποιος cult τιτλος στο ps3? :makefun:

Eπισης, WTF Kojima san? Η ζωη ειναι ωραια :a045:

Nek_Food
25-05-2011, 15:33
Καλά ο άνθρωπος ζει στην Ιαπωνία, είναι που είναι ζόρικα και προφανώς ζει διάφορες περίεργες καταστάσεις όσο προφυλαγμένος και να είναι γενικότερα, μπορεί να έχει πέσει ψυχολογικά γενικά (είμαι και εγώ φίλε Kojima κάπως αυτή την περίοδο), είναι και ο Κρόνος με τον Πλούτωνα ανάδρομοι (άσχετο με την ψυχολογία μας αλλά κάπου πρέπει να ρίξουμε την ευθύνη). Δεν θέλει πολύ άμα δεν του βγαίνει και ο κώδικας... που να συνεννοηθείς με την μηχανή (θηλυκό και αυτό), άστα βράστα... θα τον πάρω αργότερα τηλέφωνο να βγούμε για κάνα μπυρόνι να "πνίξουμε" τους προβληματισμούς μας. :P

Cult στο PS3 ΔΕΝ υπάρχει προφανώς... εννοεί cult από προηγούμενη γενιά που θα έρθει για πρώτη φορά στο PS3. Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Ezio
25-05-2011, 15:35
Γιατί όμως δεν μας λέει τι ήταν αυτό που ετοίμαζε;

hakoo
25-05-2011, 15:41
Cult στο PS3 ΔΕΝ υπάρχει προφανώς... εννοεί cult από προηγούμενη γενιά που θα έρθει για πρώτη φορά στο PS3. Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Αφου λεει quasi-sequel to ps3 cult classic ρε συ, αλλιως θα ελεγε playstation classic η κατι αναλογο. Τεσπα, θα δουμε.

Nek_Food
25-05-2011, 15:51
Τότε είναι το Heavenly Sword 2 τέλος... δεν βλέπω άλλο cult... τα Folklore και ξεχνάω το άλλο περίμενε... Blood κάτι, το θυμήθηκα Siren (Blood Curse) δεν μου γεννάνε πολύ hype.

enstikto
25-05-2011, 15:56
Το folklore τα είχε σπάσει παντός! Δεν θα με χαλαγε να δούμε sequel αλλά χλωμοτατο αν κρίνω από τις πωλήσεις/κριτικές που είχε πάρει :(

Nek_Food
25-05-2011, 16:07
Καλά από κριτικές δεν πήγε τόσο χάλια (75% metacritic - 83 users) αλλά από πωλήσεις καταποντίστηκε ή όπως θα λέγαμε έμεινε απούλητο με μόλις 220Κ lifetime sales, θα ρισκάρει άραγε η Sony ένα reboot του τίτλου αυτού; Δεν ξέρω το Heavenly Sword μου φαντάζει πιο "σίγουρη" επιλογή τόσο από παρελθόν κριτικών/πωλήσεων (79% metacritic - 86 users - 1,5Μ πωλήσεις) όσο και τύπου παιχνιδιού πόσο μπορεί να απλωθεί στον κόσμο έχοντας ίσως μία βάση να πατήσει αφού ουσιαστικά οι 3.8Μ αγοραστές του GOW3 είναι ενδεχόμενοι πελάτες, τους μισούς να πιάσει μία χαρά κοντά 2Μ θα βγουν συνολικά.

enstikto
25-05-2011, 16:13
Το heavenly sword νομίζω ότι είναι standaράκι ότ θα βγει(είχαν βγει και φήμες πριν λίγο καιρό αν δεν κάνω λάθος) απλά δεν ξέρω αν σε αυτό αναφέρονται. Το cult δεν μου κολάει ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο....
75% δεν είναι και κανένα φοβερό ποσοστό πάντος...

Valkyre
25-05-2011, 16:16
Hanna Montana 2... you heard it here!!

dimitrisasp
25-05-2011, 16:20
Το Crash Bandicoot 4: Back to the Awesomeness ειναι


Hanna Montana 2... you heard it here!!

Oυτε για αστεια δεν τα λενε αυτα.. :P

Ezio
25-05-2011, 16:21
Hanna Montana 2... you heard it here!!

Μα φυσικά. Θα απολαύσουμε πρώτα την απόλυτη signle player εμπειρία και μετά θα λιώσουμε μαζί στο mw3.:P

edit:
Το Crash Bandicoot 4: Back to the Awesomeness ειναι
Λες; Αν βέβαια ασχοληθεί η Naughty Dog.

enstikto
25-05-2011, 16:22
Hanna Montana 2... you heard it here!!

Χαρές που θα κάνει ο Άρης (Surfdrifter) :P

Δημήτρη το είδες κάπου αυτό όντως ή έτσι το είπες;

dimitrisasp
25-05-2011, 16:31
Λες; Αν βέβαια ασχοληθεί η Naughty Dog.

Εγω το ψηνω παρα πολυ αλλα δεν το κοβω να επιστρεφει στις παλιες του δοξες ο καημενος..

Lefteris_X
25-05-2011, 19:21
και πως θα γίνει αυτό, αφού τα δικαιώματα του Crash Bandicoot δεν ανήκουν ούτε στη Sony, ούτε στη Naughty Dog;


.....αλλά στην Universal (αν θυμάμαι καλά, εδώ και 15 χρόνια);;;;;; :scratch:

Ezio
25-05-2011, 20:13
Δεν το ήξερα αυτό. Οπότε κάποιο Jak & Daxter;
edit: Αλλά δεν λέει για playstation classic, οπότε ούτε αυτό θα είναι μάλλον.

djpar
26-05-2011, 10:51
Προβλήματα στο Xbox Live (http://www.gameworld.gr/previews/consolenews/3594-hacking-xbox-live)

Επεσε τρεχατε χωριανοιιιιιιιιιι...λολ χακερ μακερ παλι αρχισαν σεναρια επιστημονικης φαντασιας

MajereMP44
26-05-2011, 10:55
A ρε djpar στενοχωρηθηκα τωρα με το XBOX...γιατί ρε γαμώτο???Η καημενη η MS...

dimitrisasp
26-05-2011, 13:12
Προβλήματα στο Xbox Live (http://www.gameworld.gr/previews/consolenews/3594-hacking-xbox-live)

Επεσε τρεχατε χωριανοιιιιιιιιιι...λολ χακερ μακερ παλι αρχισαν σεναρια επιστημονικης φαντασιας

Πλακα θα χει.. :P

AgentPrinny007
26-05-2011, 17:24
Former Capcom Boss Inafune Prepping A PS3 RPG

Inafune said he plans to release a social game title for Japanese market as early as this month and a role-playing title for PlayStation 3 in August.

Ειμαι λιγο περιεργος να δω τι ετοιμαζει.

πηγη (http://www.bloomberg.com/news/2011-05-25/-resident-evil-producer-sees-more-management-creator-disputes.html)

DarkUSS
26-05-2011, 20:30
Sony R&D Costs Rising Due To PlayStation 4 Development


Sony has confirmed that work on a "future platform" to follow the PS3 "is already under way".

Sony's executive vice president and chief financial officer Masaru Kato made the revelation on a conference call to investors today. He was asked to explain increased research and development (R&D) costs.

"For the home equipment the PS3 still has a product life," he said, "but this is a platform business, so for the future platform - when we'll be introducing what product I cannot discuss that - but our development work is already under way, so the costs are incurred there."

Kato's comments are in direct contrast those of Sony Computer Entertainment boss Kaz Hirai's. Hirai said, three months ago in March, that "a near-future PS4 or next-generation home console is not something that we are even debating now".

Hirai stressed that Sony wasn't "even at the half-way point" in PS3's lauded 10-year plan.

This console cycle may be destined to last longer than previous generations, but there are already rumours of top-tier publishing partners receiving prototype dev kits of Microsoft's new Xbox.

Meanwhile Nintendo has plans to formerly unveil Wii 2 - codenamed Project Cafe - at E3 next month. http://www.eurogamer.net/articles/2011-05-26-sony-is-working-on-playstation-4

Nerven
28-05-2011, 20:06
Ασύρματο υπερ-headset της Sony για το PS3



http://game20.gr/wp-content/uploads/2010/11/ps3-slim-news-v2-2.jpg
Mετά το εντυπωσιακό PS3 Sound Bar (http://game20.gr/news/ps3-sound-bar-released-0934/), η Sony βγάζει ένα ακόμα κατά τα φαινόμενα φοβερό περιφερειακό ήχου για το PS3. Γνωρίστε το επίσημο ασύρματο Stereo Headset του PS3, με 7.1 virtual surround, κορυφαία ποιότητα voice chat, USB Wireless Adapter, ακριβείς ρυθμίσεις της έντασης, εύκολα προσβάσιμο mute του μικροφώνου, on-screen ενδείξεις για τη μπαταρία, τον ήχο κλπ, και μικρόφωνο που «μαζεύεται» αν θέλετε απλά να ακούσετε μουσική ή να παίξετε κάποιο single-player παιχνίδι. Θαυμάστε το παρακάτω. Το PS3 Wireless Stereo Headset αναμένεται τον Σεπτέμβριο στο Αμέρικα με τιμή 100 δολάρια. Λογικά θα βγει και στα μέρη μας με ανάλογη τιμή. Το θέλετε;



http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/05/ps3-wireless-stereo-headset.jpg

game20.gr
===


Πολύ το γουστάρω και μάλλον όταν έρθει με το καλό από εδώ θα το πάρω.

ilias78
28-05-2011, 20:40
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=300118#post300118

dimitrisasp
28-05-2011, 23:01
Kαι εμενα θα με εψηνε ενα τετοιο headset.. Πολλα λεφτα ομως ρε συ..

dimitrisasp
30-05-2011, 16:00
Ναι ρε σεις. Καλυτερη την επομενη μερα! Και το IGN τις ανεβαζει ολες τις παρουσιασεις στο youtube!

nickolas82
31-05-2011, 19:27
There’s Syphon Filter 4?


http://fastcache.gawkerassets.com/assets/images/9/2011/05/filter4.jpg



Maybe! Apparently the stealth game was accidentally revealed on the PlayStation.blog, but then taken down. There were apparently discussions of this on the PlayStation Community Forums (http://community.us.playstation.com/message/31r108212%20#%20311558212), but they too were taken down. According to a post on GameTrailers.com (http://forums.gametrailers.com/thread/finally--%E2%80%94syphon-filter-4-off/1216967?page=1), the game is going to be a PS3 title and will be out in late 2012.
Sony told Eurogamer that it would not comment on "rumor and speculation".
Expect more info at E3 about Syphon Filter 4—if true. Dun dun dun.


πηγή:http://kotaku.com/5806869/theres-syphon-filter-4

nickolas82
03-06-2011, 09:53
Έχουν postαριστεί τα νέα και στο Ε3 thread από τον hakoo αλλά συνοπτικά και εδώ:

Metal Gear Creator Introduces His New ‘Fox Engine,’ Teases New Multiplatform Game (http://kotaku.com/5808098/metal-gear-creator-introduces-his-new-fox-engine-teases-new-multiplatform-game/gallery/)

Silent Hill Also Getting HD Collection; NGP Silent Hill Announced
Click here to find out more! (http://kotaku.com/5808062/silent-hill-also-getting-hd-collection-ngp-silent-hill-teased)



http://fastcache.gawkerassets.com/assets/images/9/2011/06/small_zoedude.jpg (http://kotaku.com/5808055/metal-gear-zone-of-the-enders-return-with-hd-collections)
Metal Gear, Zone of the Enders Return With HD Collections (http://kotaku.com/5808055/metal-gear-zone-of-the-enders-return-with-hd-collections)


Here’s What Old (And Small) Metal Gear Games Look Like In "HD" (http://kotaku.com/5808108/heres-what-old-and-small-metal-gear-games-look-like-in-hd/gallery/)



Πάει το milking σύνεφο από την ΚΟΝΑΜΙ αλλά το κακό είναι πως έχει ενδιαφέρον
(http://kotaku.com/5808055/metal-gear-zone-of-the-enders-return-with-hd-collections)

dimitrisasp
03-06-2011, 11:47
Το Peace Walker χωρια θα το πουλανε! :P ετσι φαινεται απο τις παραπανω εικονες!

aris13
03-06-2011, 11:54
^Ιαπωνία μόνο.

dimitrisasp
03-06-2011, 12:12
Δειτε τι εγραψε το IGN στο Youtube!


BREAKING NEWS: Tune in at 11PM PST. Get your first look at a classic franchise reborn. Hint: It was on the PSX. IGN.com

Anyone hyped?

Ezio
03-06-2011, 12:18
Μήπως είναι το crash bandicoot;

dimitrisasp
03-06-2011, 12:23
Μήπως είναι το crash bandicoot;

Kαι γω αυτο ελπιζω αλλα ειναι το θεμα με τα δικαιωματα στη μεση! Ελπιζω να ειναι τιποτα καλο..

nickolas82
03-06-2011, 13:38
Εγώ πιστεύω πως είναι το μέχρι τώρα rumored syphon filter 4

Nerven
03-06-2011, 15:21
syphon filter 4 μυριζομαι...

AriStos13
03-06-2011, 15:50
Μήπως είναι το crash bandicoot;

μακαρι να ειναι crash..
απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια αλλα οσο το εφτιαχνε η naughty dog ομως..!!

hakoo
03-06-2011, 16:00
Παιδια good guess το syphon filter αλλα προσωπικα δεν μου κολλαει ο χαρακτηρισμος "classic" στο συγκεκριμενο. Αφηστε που το εχουμε δει και στο psp περαν του psx που λεει η πηγη. Για τον ιδιο λογο δεν νομιζω να ειναι το Crash (ειχε βγει και στο ps2 ενα τραγικο crash bandicoot) , οπως το καταλαβαινω εγω το quote εχουμε να δουμε το franchise απο εποχη psone.

enstikto
03-06-2011, 16:06
Ξέρω τι είναι!!!!!

http://www.freewebs.com/rockinusaproductions/photos/About-Us/PaRappa_the_Rapper_-_1997_-_Sony_Computer_Entertainment.jpg

dimitrisasp
03-06-2011, 16:40
Ο Παπαρας ο Ραπερ... :P

Eλπιζω οχι.. :D

djpar
03-06-2011, 16:55
xaxaxaxa τρελο γελιο

nickolas82
03-06-2011, 18:43
Παιδια good guess το syphon filter αλλα προσωπικα δεν μου κολλαει ο χαρακτηρισμος "classic" στο συγκεκριμενο. Αφηστε που το εχουμε δει και στο psp περαν του psx που λεει η πηγη. Για τον ιδιο λογο δεν νομιζω να ειναι το Crash (ειχε βγει και στο ps2 ενα τραγικο crash bandicoot) , οπως το καταλαβαινω εγω το quote εχουμε να δουμε το franchise απο εποχη psone.
Νομίζω πως το syphon filter ουσιατικά έχουμε να το δούμε (πραγματικό sequel) από το psone αφού στο psp κάτι σε spin off μάλλον θα χαρακτιριζόταν και μάλιστα από την στιγμή που έχει βγεί και στο PS store σαν PS classics μάλλον προς τα εκεί πάει το πράγμα......όχι πως με χαλάει εμένα αφού το syphon filter ήταν το δεύτερο stealth action game μετά το MGS και μετά από καιρό ακολούθησε το splinter cell στο ΧΒΟΧ που μοιάζουν σαν παιχνίδια λίγο.
Άμα είναι τελικά αυτό και το προσέξουν όπως κάνουν τα exclusive της sony μπορεί να έχουμε φοβερό αποτέλεσμα

nikon
04-06-2011, 12:34
Days of Thunder/Top Gun movie and game hybrid Blu-rays coming (http://www.joystiq.com/2011/06/04/days-of-thunder-top-gun-movie-and-game-hybrid-blu-rays-coming/)



http://www.blogcdn.com/www.joystiq.com/media/2011/06/thundergun.jpg (http://www.joystiq.com/2011/06/04/days-of-thunder-top-gun-movie-and-game-hybrid-blu-rays-coming/)

You love Tom Cruise. We get it, he's dreamy. You want to own everything even tangentially related to him, but there's a conundrum now that Days of Thunder (http://www.joystiq.com/game/days-of-thunder-nascar-edition) and Top Gun (http://joystiq.com/game/top-gun) are now both movies and games. Frankly, that's confusing. What's a Cruise fan to do?

The answer is simple, as 505 Games will soon be releasing Top Gun (http://www.amazon.com/Top-Gun-Hybrid-Movie-Playstation-3/dp/B00478OT0S/ref=sr_1_1?s=videogames&ie=UTF8&qid=1307046264&sr=1-1) and Days of Thunder hybrid Blu-ray discs (http://www.amazon.com/Days-Thunder-Game-Movie-Playstation-3/dp/B00478OSWW/ref=sr_1_2?s=videogames&ie=UTF8&qid=1307046264&sr=1-2). Each disc will include a copy of the movie and its respective game. Plus, it adds a physical case to the download-only games, so you can finally display them in your shrine! According to Amazon, the wonder-discs will be released on June 7 at $30 each.

WolfRathmA
05-06-2011, 03:27
Δειτε τι εγραψε το IGN στο Youtube!



Anyone hyped?

Καποιο μεσα απο αυτα θα ειναι!

=D

YouTube - ‪PS1 Games Montage Revised (100+ games) part 1‬‏

YouTube - ‪PS1 Games Montage Revised (100+ games) part 2‬‏


Η αυτα;



http://i20.photobucket.com/albums/b247/photo-braver/skullmonkeys.jpg

http://media.giantbomb.com/uploads/0/1614/811697-reloaded_ps_us_large.jpg

http://www.theofantastique.com/wp-content/uploads/2010/08/1265809036_416wd9z2fil__sl500_aa280_.jpg





=D

nickolas82
05-06-2011, 10:47
Καποιο μεσα απο αυτα θα ειναι!

=D

YouTube - ‪PS1 Games Montage Revised (100+ games) part 1‬‏ (http://www.youtube.com/watch?v=_nZYzXu8XJU)

YouTube - ‪PS1 Games Montage Revised (100+ games) part 2‬‏ (http://www.youtube.com/watch?v=u2eWh2HgIEM)


Η αυτα;



http://i20.photobucket.com/albums/b247/photo-braver/skullmonkeys.jpg

http://media.giantbomb.com/uploads/0/1614/811697-reloaded_ps_us_large.jpg

http://www.theofantastique.com/wp-content/uploads/2010/08/1265809036_416wd9z2fil__sl500_aa280_.jpg





=D
Ευτυχός δηλαδή που δεν είπαν ότι είναι κάποιο ΜΑΜΕ clasic :a038-1:
:silly:

Lefteris_X
05-06-2011, 14:46
ε, ρε φάση!

το skullmonkeys σχεδόν το είχα τελειώσει στο PSX, πάρα πολύ καλό platform

επίσης,

το Re-Loaded, ήταν απο τα πρώτα 3D-Isometric shoot 'em up, με χρήση πολυγώνων αντί για 2D Sprites και ήταν φτιαγμένο απο τα απομεινάρια της ομάδας Bitmap Brothers (απο Amiga μεριά). Για αυτό και μοιάζει σκανδαλωδώς με το τελευταίο για Amiga τίτλο τους, το Chaos Engine (Η παιχνιδάρα, με τεράστιους χάρτες, ανάπτυξη skills χαρακτήρων, μόνιμο co-op - αν δε είχες άνθρωπο για τον 2ο παίκτη αναλάμβανε η AI που ήταν τέλεια - και τέλος, απίστευτη μουσική κ γραφικά....όλα αυτά το 1991-2).

Πάντως κ εγώ απορώ πιο θα είναι το franchise που θα αναστηθεί...

mania
05-06-2011, 15:07
Ξερω οτι δεν παιζει να ειναι αυτο,αλλα δεν θα με χαλαγε κανα legend of dragoon!Exclusive δεν ηταν?

Nerven
10-06-2011, 14:26
Μπείτε στον μαγικό κόσμο του 3D με το φθηνό 3D display της Sony.
*http://game20.gr/wp-content/uploads/2010/12/3d-kid-news-v2.jpg

Καθώς εντείνει την προώθηση του 3D, η Sony ευτυχώς έχει καταλάβει ότι οι υψηλές τιμές είναι ίσως το μεγαλύτερο εμπόδιο στην εξάπλωση της τεχνολογίας αυτή τη στιγμή. Γι αυτό και στην Ε3 ανακοίνωσε μια νέα, φθηνή 3D τηλεόραση/monitor – ή αλλιώς 3D display όπως αποκαλεί τη συσκευή η εταιρία – 24 ιντσών full HD 1080p, μαζί με τα απαραίτητα 3D γυαλιά βεβαίως. Μάλιστα, το 3D display διαθέτει πρωτοποριακή τεχνολογία που σας επιτρέπει να βλέπετε πλήρη οθόνη ακόμα κι όταν παίζετε κάποιον τίτλο σε split-screen με έναν φίλο σας. Αναμένεται το φθινόπωρο, ενώ στην Αμερική θα βγει πακέτο με τα 3D γυαλιά, καλώδιο HDMI και το Resistance 3, με τιμή 499 δολάρια. Τα γυαλιά θα κυκλοφορήσουν και μόνα τους με τιμή 69.99 δολάρια. Δείτε το 3D display και στα για και πείτε μας αν θα τσιμπήσετε.

http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/06/sony-3d-display.jpg
http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/06/sony-3d-glasses.jpg

@ game20.gr

Ezio
10-06-2011, 14:41
Τα γυαλιά δεν είναι υπερβολικά ακριβά;

dimitrisasp
10-06-2011, 15:42
Kαλη φαση αλλα 24 ιντσες ειναι λιγο! Σε σαλονι ας πουμε δεν το βαζεις γιατι θα ειναι μακρια. Αν το κανεις το PS3 setup σαν υπολογιστη σε ενα γραφειο θα ειναι πιο βολικο πιστευω αλλα PS3 χωρις να αραζεις στον καναπε δεν ειναι PS3.. :P

Ezio
10-06-2011, 15:52
Τελικά αυτό το "a classic franchise reborn" που έλεγε το ign, τι ήταν;