PDA

View Full Version : Folklore



WolfRathmA
25-10-2007, 18:58
Folklore Review



Ταξιδέψτε στο κόσμο του Folklore, του παραμυθιού, του μυστηρίου και τις αλήθειας…


Discover the mystery…


Πριν ξεκινήσουμε το Review μας θα πρέπει να προσθέσουμε αρχικά ότι το παιχνίδι είναι μια δημιουργία του Yoshiki Okamoto. Όσοι δεν γνωρίζεται το όνομα του παραπάνω κυρίου απλά να αναφέρουμε ότι ο εν λόγο κύριος ήταν υψηλόβαθμο στέλεχος της Capcom και ήταν υπεύθυνος παραγωγής των Onimusha, Street Fighter II και Devil May Cry. Όπως καταλαβαίνετε δεν πρόκειται για ένα “τυχαίο” άτομο αλλά για ένα πάρα πολύ καλό και δημιουργικό άνθρωπο επάνω στα videogames. Μετά από την πάρα πολύ καλή του πρόοδο στα γραφεία της Capcom αποφάσισε και να χαράξει τον δικό του δρόμο και να δημιούργησε την Game Republic η οποία έχει δημιουργήσει το Genji όπου έκανε την εμφάνιση του στο Playstation 2.


http://www.ps3forums.gr/VB3/../wolf/folk1.png

Με όλα αυτά και άλλα πολλά φτάσαμε τώρα στην κυκλοφορία του Folklore, ένα μαγευτικό και συγκλονιστικό παιχνίδι που δυστυχώς δεν έχει την μεγάλη εμπορικότητα που θα ήθελε, και αυτό είναι πολύ κρίμα, αλλά όποιος αποφασίσει να πάρει αυτό το τίτλο στα χέρια του θα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.

Ας πάρουμε τώρα τα πράγματα από την αρχή. Στο παιχνίδι μας έχουμε 2 χαρακτήρες οι οποίοι εμπλέκονται σε όλη αυτή την ιστορία. Ο Keats και η Ellen.

H Ellen είναι μια νεαρή κοπέλα 22 χρονών η οποία έχασε από πολύ μικρή τους γονείς της. Σχεδόν έχει ξεχάσει όλο το παιδικό της παρελθόν, παρ’όλα αυτά τις έχουν μείνει μόνο κάτι μικρές αναμνήσεις από την μητέρα της. Έτσι και μια μέρα ήρθε στα χέρια της ένα γράμμα το οποίο ήταν από τη μητέρα της η οποία έχει εξαφανιστεί τα τελευταία 17 χρόνια και τις γράφει να πάει να την βρει σε ένα χωριό όπου διαδραματίζεται σχεδόν και όλη μας η περιπέτεια, το Doolin Village.


http://www.ps3forums.gr/VB3/../wolf/folk2.png



Ο Keats είναι 27 χρονών και είναι δημοσιογράφος ενός περιοδικού. Δεν πιστεύει και κατά πολύ στα “εξωπραγματικά” φαινόμενα, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αν έχει κάποιο τέτοιο ρεπορτάζ να καλύψει, προσπαθεί να βρει την αίτια η οποία θα είναι και η ποιο λογική προς αυτόν και δε θα είναι “παράξενη” η κάτι τέτοιο παρόμοιο. Αλλά όλα αλλάζουν με ένα τηλεφώνημα που χτύπησε στο γραφείο του και άκουσε μια φωνή να λέει “These…Faerys…They’ll Kill Me…Come to Doolin Village…Help me!” Έτσι ο Keats αποφασίζει να πάει και εκείνος στο Doolin Village να δει τι συμβαίνει.


http://www.ps3forums.gr/VB3/../wolf/folk3.png



Το Doolin Village είναι ένα χωρίο το οποίο είναι φημισμένο στο ότι μπορείς να έρθεις σε επαφή με τους νεκρούς και να τους μιλήσεις. Οι άνθρωποι που ζουν εκεί είναι μοναχική και σχεδόν δεν εμφανίζονται ποτέ…

Το σενάριο είναι πραγματικά καταπληκτικό και η δημιουργοί του παιχνιδιού έχουν δημιουργήσει την ιστορία και τον δυο ηρώων μας Ετσι ώστε να “περπατούν” και οι δυο στο ίδιο μονοπάτι της ιστορίας αλλά με ξεχωριστό τρόπο ο κάθε ένας έτσι ώστε να ξεδιπλώσουμε το μυστήριο που κρύβεται πίσω από τον θάνατο της μητέρας της Ellen αλλά και να ανακαλύψουμε τα μυστικά και τα τοπία που μας κρύβει ο μαγευτικός κόσμος του Netherworld. Μπορούμε σε κάθε έναρξη ενός κεφαλαίου να διαλέξουμε έναν από τους δυο χαρακτήρες. Ο τρόπος αφηγήσεις τις ιστορίας και των χαρακτήρων είναι πραγματικά καταπληκτικός. Φυσικά είτε επιλέξουμε ένα τον Keats είτε την Ellen θα δούμε εντελώς διαφορετικές κινηματογραφικές σκηνές και αυτό είναι ένα από τα καλύτερα σημεία του παιχνιδιού. Κατά τη διάρκεια της ιστορίας (με όποιον πρωταγωνιστή και αν ελέγχουμε) μαθαίνουμε μυστικά και ανακαλύπτουμε στοιχεία για την πορεία του άλλου.


http://www.ps3forums.gr/VB3/../wolf/folk5.png



Φυσικά ο διαχωρισμός τον δυο πρωταγωνιστών δεν είναι μόνο στην ιστορία. Στο gameplay που θα συναντήσουμε έχει και αυτό την δικιά του ιδιομορφία. Όταν θα ήμαστε στο χωριό Doolin θα μας θυμίσει κάτι από Silent Hill όπου μέσα σε αυτό το σκοτεινό, ομιχλώδη και παράξενο χωριό θα πρέπει να εξερευνήσουμε το περιβάλλον. Αντιθέτως όταν θα εισερχόμαστε στο Netherworld το gameplay αλλάζει. Οι δυο πρωταγωνιστές μεταμορφώνονται σε πολεμιστές με τον καθένα να έχει ξεχωριστές δυνατότητες και κινήσεις. Μέσα σε αυτόν όμως τον μαγευτικό κόσμο του Netherworld, όπου το χρώμα και τα απέραντα λιβάδια κυριαρχούν , θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε τα Folks…

Tα Folks είναι κάτι περίεργα όντα τα οποία καραδοκούν στο χώρο του Netherworld με το κάθε ένα να έχει τις δικές του δυνατότητες. Αυτές οι δυνατότητες έχουν να κάνουν με τα στοιχεία της φύσης (φωτιάς, αέρα, γης και ύδατος). Ο χαρακτήρας μας μπορεί να εξολοθρεύσει και να χρησιμοποίηση τα Folks για να μπορεί να αντεπεξέλθει στις μάχες. Όταν λοιπόν ένα Folk είναι λίγο πριν την ολοκλήρωση της ήττας του εμφανίζεται ένα κόκκινο σύμβολο πάνω. Με το που γίνει αυτό πατώντας το R1 από το χειριστήριο μας μπορούμε να εξαπολύσουμε ένα “γάντζο” και τινάζοντας το χειριστήριο προς τα πίσω να απορροφήσουμε το Folk αυτό και όλες του τις δυνατότητές του. Εδώ να σημειωσουμε ότι το SISAXIS κάνει πραγματικά πάρα πολύ καλή δουλειά και δίνει πάρα πολύ ρεαλισμό στην αίσθηση του παίκτη. Κάθε Folk που απορροφάμε παίρνουμε XP και ανεβαίνουμε Level στο χαρακτήρα μας έτσι ώστε να γινόμαστε ποιο δυνατή, να έχουμε περισσότερο mana και health για να μπορούμε να αντεπεξέλθουμε σε δύσκολους εχθρούς όπου θα συναντήσουμε παρακάτω.


http://www.ps3forums.gr/VB3/../wolf/folk6.png



Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι πραγματικά ΑΚΡΟΣ εντυπωσιακά και το μόνο απογοητευτικό από την όλη ιστορία του παιχνιδιού είναι τα Loading times που εμφανίζονται σε κάθε περιοχή με το που μεταβαίνουμε σε αυτή. Τα μέρη είναι μικρά και διαχωρισμένα το ένα με το άλλο χωρίς να είναι κάτι ενιαίο. Το Loading times είναι περίπου 4 δευτερόλεπτα το καθένα και μπορεί να γίνουν λίγο σπαστικά ως προς τον παίχτη.

Το Folklore είναι ένα παιχνίδι το οποίο δεν πρόκειται να δυσαρεστήσει κανέναν. Είναι ένα ξεχωριστό παιχνίδι από όλα τα άλλα. Η μουσική θα σας ταξιδεύει Θα σας κρατήσει συντροφιά με την θεσπέσια ιστορία του Keats και της Ellen και φυσικά δεν θα σας απογοητεύσει καθόλου. Χαρίστε του λίγο χρόνο από την ώρα σας και πραγματικά θα το αγαπήσετε!



Ανάλυση 480p/ 720p/ 1080i
PAL 60Hz Ναι
Ήχος Stereo/ Surround/ Dolby Digital 5.1

Είδος: Action/ Adventure
Αριθμός παικτών: 1



Γραφικά: 9/10

Ήχος: 9/10

Gameplay: 9/10

Αξία: 9/10




PS3Forums.GR Review Team

WolfRathmA
26-10-2007, 11:21
Τι εγινε ρε παιδια; Ουτε ενα ευχαριστω; Ουτε να πειτε κατι; Κανενα μπινελικι τιποτα; Εστο μια αποψη κατι; Βρηστε πειτε κατι για το review!!! :rant::rant::rant::rant: :mad:

NonBorn
26-10-2007, 11:26
Τι εγινε ρε παιδια; Ουτε ενα ευχαριστω; Ουτε να πειτε κατι; Κανενα μπινελικι τιποτα; Εστο μια αποψη κατι; Βρηστε πειτε κατι για το review!!! :rant::rant::rant::rant: :mad:

Ούτε 24 ώρες δεν έκλεισε το thread θέλει υπομονή να το δουν όλοι :D Εγώ δεν έχω προλάβει να το διαβάσω ακόμα γι αυτό δεν είπα τίποτα... λίγο τα εισαγωγικά που δίαβασα πάντως φαίνεται για πολύ καλό παιχνίδι και για ένα ακόμα πολύ καλό review από "τον Άπο" μας :D :D :D :D

ProEvo
26-10-2007, 11:31
Μπράβο WolF! Εγώ το έχω ήδη παραγγείλει (θα μου το φέρει φίλος από Αγγλία με 51.00). Πολύ καλή προσπάθεια!

edit : κάτι που είχα ακούσει ότι με motion sensing μαζεύουμε τις ψυχές, ισχύει ή είναι άκυρο?

WolfRathmA
26-10-2007, 11:32
...και για ένα ακόμα πολύ καλό review από "τον Άπο" μας :D :D :D :D

Ευχαριστω ευχαριστω!
Αλλα ολη η ομαδα δουλευει για τα Review μας :bgrin2:

Slay
26-10-2007, 11:56
Πολυ καλη δουλεια wolf, το θελω το παιχνιδι και το εχω πει εδω και καιρο, αλλα τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν προς το παρον, αλλα το εχω σταμπαρει για αγορα σιγουρα.

WolfRathmA
26-10-2007, 12:07
Πολυ καλη δουλεια wolf, το θελω το παιχνιδι και το εχω πει εδω και καιρο, αλλα τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν προς το παρον, αλλα το εχω σταμπαρει για αγορα σιγουρα.

Ολα τα λεφτα ειναι. Μην το συζητας καθολου. Παρτο με το που βρεις ευκαιρια. Θα τρελαθεις με το story που εχει και με το SISAXIS θα σου δωσει τρομερη αισθηση! Αν και εχεις παιξει το demo απο οτι νομιζω :bgrin2:

blizard
26-10-2007, 12:23
Το παιχνίδι ξεχωρίζει , δεν πρέπει να το χάσουμε ... και σε όσους δεν αρέσουν ή δεν έχουν ασχοληθεί με τέτοια παιχνίδια φαίνεται πολύ καλό για αρχή.

Δείτε τα 2 demo που έχει το us-store , και νομίζω το 1 είναι βελτιωμένο σε σχέση με το αντίστοιχο που είχε βγεί παλιά στο jap-store.

grscream
26-10-2007, 12:34
εγώ το demo πάντως το βρήκα με πρωτότυπες ιδέες αλλά βαρετό μετά απο λίγο..περισσότερο γιατί η ιδέα να μαζεύω ψυχές απο κάθε τερατάκι με το sisaxis μου φάνηκε κουραστική.

WolfRathmA
26-10-2007, 13:26
εμενα ισα ισα μου αρεσει να σκοτωνω για να περνω τις ψυχες και να κανω αυτην την κινηση με το Sisaxis... τελειο πραγματικα το βρησκω!!!

georgios
26-10-2007, 13:33
ωραίο review και ωραίο παιχνίδι.

το συνεχές loading και τα dungeon crawling σε στενούς διαδρόμου το κρατάνε από το να χαρακτηριστεί πραγματικά σπουδαίο. έχουν blu ray, CPU και HD. μπορούν σίγουρα να φτιάξουν καλύτερα πράματα

το παιχνίδι είναι 720p

WolfRathmA
26-10-2007, 13:36
Ανάλυση 480p/ 720p/ 1080i

:) :D

georgios
26-10-2007, 13:41
δεν έχει 1080i. αυτό σου λέω

DracuLa-
17-11-2007, 22:06
Ξεθάβω λίγο το thread. Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Επειδή σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω το παιχνίδι απο διάρκεια πως πάει; Εϊναι μεγάλο;

WolfRathmA
18-11-2007, 01:32
ειναι αρκετα μεγαλο, ναι.

hohlitos
13-12-2007, 05:15
ευχαριστω πολυ για το review να σαι καλα ! επαιξα το demo !
τι χρωματα ειναι αυτα ρε παιδια ? πανδαισια ! οπως και τα soundtracks !

atomsk
24-03-2008, 21:19
το παιχνίδι τα σπάει πραγματικά. Όποιος έχει την διάθεση να παίξει adventure-type game ,αυτό είναι η καλύτερη επιλογή πιστευω.

Το gameplay είναι αρκετά εθιστικό, τα γραφικά απίστευτα, η ιστορία καλογραμμένη και απο ατμόσφαιρα σκίζει!

Όσοι fan anime ή adventure games προσέλθετε :D. Αξίζει η αγορά και με το παραπάνω αφού έχει και downloadable content ;)

seven77
31-03-2008, 20:22
και εγω εχω παθει πλακα απο το ντεμο αλλα δυστηχως λογω οικονομικων
περιμενω να το βρω σε εξευτελιστικη τιμη..(αλλα δεν το βρισκω:()
ε3αλλου με ολα αυτα τα πραγματα που μπορεις να κατεβασεις σιγουρα του δινει μεγαλυτερη διαρκεια.οσο για τον εικαστικο τομεα τι να πω...
ελπιζω να το βρω καποια στιγμη 30ε.......αλλιως...

sanet
23-10-2008, 22:02
sto blahdvd.com iparxei se poli kali timi nomizw..poses wres gameplay exei peripou?