PDA

View Full Version : Κατηγορία στο online PES 2011



gkmanpower
09-06-2011, 11:34
Καλημέρα

Εδώ και καιρό έχω την απορία το πως εμφανίζεται σε κάποιους που παίζω online κάτι D1, D2, D3 κτλ
Σε εμένα όσα παιχνίδια κι αν έχω παίξει μου λέει συνεχώς ότι είμαι χωρίς κατηγορία.
Ξέρει κάποιος να μου πει πώς μπορώ να μπω κι εγώ σε κάποια κατηγορία?
Πρέπει να παίξω σε κάποιο τουρνουά?
Μπαίνει αυτόματα με βάση τη βαθμολογία σου?

Περιμένω απαντήσεις
Ευχαριστώ

MajereMP44
09-06-2011, 12:06
Φίλε κάθε Τριτη κάνει update το profile σου και αναλόγως τους βαθμους που μάζεψες όλη τη βδομάδα θα σε βάλει σε κάποια κατηγορία.Οποτε, ναι το κανει αυτόματα 1 φορά τη βδομάδα!

gkmanpower
09-06-2011, 12:11
OK κατανοητό.
Αλλά μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις και ποια είναι η κλίμακα βαθμών που πρέπει να συγκεντρώσεις για να σου δώσει κάποια κατηγορία?
Στο λέω γιατί παίζω-παίζω και δεν γίνεται τίποτα.

MajereMP44
09-06-2011, 12:16
Δεν έχω κάτσει να το ψάξω ακριβώς οποτε θα σου πω στο περιπου.Εγω που είχα σε καποια φαση 560 κατι βαθμους ημουν D1.Αν είσαι πιο κοντα στο 490-500 ¨η λιγο πιο κάτω σε βαζει D4.Αν πέσεις αρκετά (430 περιπου )θα σου πει ότι δεν εισαι σε καποια κατηγορία.Επίσης εαν το αφησεις το παιχνιδι για μια βδομάδα ακόμα και D1 να ησουν θα σε βγάλει χωρις κατηγορία..Ποτε το αρχισες το online (χωρίς διακοπη 1 βδομαδας)? Και πόσους βαθμους έχεις εως τωρα?

gkmanpower
09-06-2011, 12:21
Το online το έχω ξεκινήσει από τότε που βγήκε το pes 2011 αλλά δεν έπαιζα φανατικά...1-2 παιχνίδια το μήνα.
Τις τελευταίες 2 εβδομάδες όμως και μετά την επαναφορά του δικτύου, παίζω κάθε μέρα καμιά 10ριά παιχνίδια.
Δυστυχώς δεν έχω τόσο καλή βαθμολογία όσο εσύ, χτες έκλεισα στα 474. Θα έπρεπε να μου έχει δώσει κατηγορία?

MajereMP44
09-06-2011, 12:32
Υπάρχει περιπτωση επειδη εισαι άσχετος(χαχαχ) και εχεις μόνο 474 , να σου έβγαλε σε κάποια φαση , την Τριτη που μας περασε ας πουμε, "Ειστε στην κατηγορία: Χωρις κατηγορία".Ενα τετοιο μηνυμα βγαζει τελοσπαντων και απλά να μην του έδωσες σημασία.Το μηνυματακι αυτο στο βγαζει με το μπαινεις στο online οποτε μπορει να πατησες βιαστικα το X.
Σου είπα οτι δεν θυμαμαι ακριβως τους βαθμούς ρε γμτ.Το 474 είναι χαμηλά παντως άρα αυτό που λέω παίζει.Παίξε λιγο καλυτερη μπαλιτσα φτάσε 500 και την Τριτη θα σε βάλει σε κανα D3!Κανε υπομονή λιγες μερες και θα δεις οτι λειτουργει κανονικά, δεν έχει καποιο προβλημα δλδ να ανησυχεις.
Y.Γ. Το αστείο με αυτο το παιχνιδι στο online είναι οταν έχεις ξεσκιστει να κερδιζεις και φτανεις ας πουμε 600+ βαθμους που τα παιρνει στο κρανιο το ηλεκτρονικό και κανεις σερι ηττες χωρις λόγο και χανεις 15 βαθμους κάθε φορά ενω αν κερδισεις με το ζορι να σου δωσει 8!εκεί θα το πεταξεις απο το παραθυρο είμαι σιγουρος....

gkmanpower
09-06-2011, 12:42
Ναι όντως μου το βγάζει αυτό το μήνυμα όποτε μπαίνω στο online.
Πάντως για να φτάσω σε κάποια κατηγορία θα πρέπει να έχω απ'ότι μου λες 500+ βαθμούς πριν την Τρίτη. Θα το προσπαθήσω αν και δύσκολο γιατί γίνεται αυτό που λες... παίζω με ένα που έχει 370 βαθμούς κάθεται όλη η ομάδα του πίσω και σε μία αντεπίθεση τρώω ένα γκολ και πάρε 15 βαθμούς μείον.
Παίζω και με κάποιον που έχει 410 ρίχνω 4 γκολ και μου δίνει μόλις 6 βαθμούς, ε που να το φτάσεις το 500 μετά πρέπει να παίζω κάθε μέρα μέχρι το πρωί, να μην πηγαίνω δουλειά μπας και γίνει τίποτα...

MajereMP44
09-06-2011, 12:49
Ναι αν θες να εχεις την ηρεμια σου κ να το ευχαριστηθεις μη δινεις σημασία στους βαθμούς...εχω κοντέψει να σπάσω το σπίτι με το κωλοπαιχνιδο...Οποτε του γουσταρει σου δινει θαθμους , οποτε του γουσταρει σου κόβει, χανεις σε κρισιμα ματς από κατι πουθεναδες...της ασυναρτησιας το καγκελο είναι το Online του...Αν θες δοκίμασε να σου βρίσκει αντιπάλους ιδιας κατηγορίας , δεν το εχω δοκιμασει, μπας και ειναι λίγο καλυτερα τωρα που ασχολεισαι πιο σοβαρά.Σε κάποια φαση πάντως δεν θαντέξεις το μπάχαλο και δεν θα το ξαναπαρεις στα σοβαρά..

gkmanpower
09-06-2011, 13:12
Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Ήσουν πολύ κατατοπιστικός.
Μιας και φαίνεσαι σχετικός με το άθλημα δε δίνεις και καμιά παιχτική συμβουλή σε μένα τον άσχετο μπας και μπορέσω επιτέλους να στρώσω λίγο το άναρχο παιχνίδι μου?
πχ πως σουτάρεις σε τετ α τετ για να τελειώσεις μία φάση χωρίς να την αποκρούσει ο άλλος ή να πάει η μπάλα στα περιστέρια...γιατί τις περισσότερες φορές αυτό γίνεται. Ή επίσης πώς γίνεται ορισμένοι συνεχώς να βγαίνουν πιο μπροστά στη μπάλα από εσένα?
Κάποιοι τρόποι θα υπάρχουν αλλά δεν τους έχω ανακαλύψει ακόμη.
Δεκτή και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή έχεις να δώσεις.

MajereMP44
09-06-2011, 13:36
Ελα πλακα σου εκανα για το ασχετος ρεεεεεεεεεε μια χαρα εισαι στα 474 είναι απίστευτο τρελοκομειο το online του PES , όσο καλος και να εισαι στο offline, δεν εχει καμια σχεση.
Συμβουλές να δωσω ε? ωραία ξεκινας με τη λογικη οτι πρεπει να βρεις την ομαδα που σου ταιριαζει κ ειναι και η αγαπημανη σου.Μετα θα καταλαβεις οτι οι καλυτερες ειναι Inter , Real, Barca xxaxa οπότε ξεχνα ποια ειναι η αγαπημενη σου και παρε μια απο αυτές.lol.
Eχουν τους καλυτερους επιθετικούς, σπάνια χανουν τετ-α-τετ (όποτε ας πουμε γουσταρει το ποδοσφαιρακι ακόμα και πανομοιοτυπα να εχεις πατησει τα κουμπια, δεν θα μπει η ρουφιάνα στα δικτυα).Εγω συνηθως βαζω ελαχιστη δυναμη στο σουτ με διαγωνια κατω το μοχλο και παει συρτά υποτιθεται και στη γωνια.δυσκολα να το πιάσει υπο φυσιολογικές συνθηκες ο Van der Sar αλλά ο Νικοπολιδης τα πιανει.αστα να πάνε.οτιναναι κανει.Επομενως στο θεμα τετ-α-τετ αν εχεις καλο επιθετικό και την συγκαταθεση του ηλεκτρονικου (κανε και το σταυρο σου) θα μπει.ΑΝ πάλι εχεις μαπα επιθετικό μπορει αντι για σουτ χαμηλα οπως σ ειπα να τη ριξει σε συμπαικτη του και να πιασει την κοιλια του από τον πόνο κ εσυ απο τα γέλια.
Το άλλο τωρα που λες οτι βγαινουν πιο γρηγορα στην μπάλα καποιοι ειλικρινά και γω το κανω αυτό αλλα δεν εχω καταλαβει πως.Καμια φορά επειδη εχω πατημενο το sprint, καμια αλλη φορά επειδη εχω καλυτερο αμυντικό ή μέσο, καμια φορά βολευει να μην πατησεις το sprint οποτε ο παικτης "ξεφευγει" απο τις ραγες που κινειται και τον ελεγχεις καλυτερα, καμια φορά επειδη καταλαβες προς τα που θα παει η μπαλα....ειδικά στο PES 11 , υπάρχον 1 δισ περιπτωσεις οποτε για να σου πει καποιος στα σιγουρα πως το κανει κ βγαινει πρωτος στη μπαλα θα πρεπει να ειναι επιστημονας.Με λίγα λόγια παίζει ρόλο και η εμπειρία και οι ωρες που εχεις παιξει.Εγω οταν παίζω δεν σκεφτομαι τι κουμπι να πατησω για να κανει μια κινηση απλά την κανω.
Επίσης σημαντικό (χαζό για εμενα αλλα σημαντικό για το παιχνιδι) ειναι να κοιτας τα βελάκια , μπλε, πρασινο , πορτοκαλί, κοκκινο τα οποια επίσης random αλλάζουν απο παιχνιδι σε παιχνιδι.Αλλη μλκ κιαυτή.Και να στηνεις εσυ την ομάδα μενα normal σχημα 4-4-2 αλέφαντος και παιξε από το πλάι (ασβεστη).Ολη μερα μπορω να σου λέω μλκς πιστεψέ με και ακρη να μην βγαλεις....να μη σε βολευει...Ολα στο ποδοσφαιρακι αυτο ειναι θεμα τυχης, εμπειριας κ skills με τη σειρά που στα γράφω.Επιμένω παντως παιρνε τουμπανο-ομάδες γτ οι άλλες σερνονται...

gkmanpower
09-06-2011, 13:49
Λοιπόν παίρνω τη Barca συνεχώς και σε κάνα διάλλειμα και την Arsenal.
Όπως καταλαβαίνεις οι επιθετικοί και στις δύο ομάδες είναι τούμπανο. Messi Villa από τη μία και Van Persie Arsavin από την άλλη. Όποιος και να βγει τετ α τετ από αυτούς και με όποιον τερματοφύλακα να έχει απέναντι του έχει ποσοστό 1/10!!!
Πρέπει να πατάς κάποιο από τα βοηθητικά κουμπιά την ώρα του σουτ (L1, L2, R1, R2) ή μόνο το μοχλό διαγώνια κάτω την ώρα του σουτ?

MajereMP44
09-06-2011, 14:01
Μονο το μοχλό πατάω εγώ διαγωνια κατω και με δυναμη 2/5. ΤΟ L1 αν το πατησεις θα κανει ψιλοκρεμαστο σουτ να την περάσει πανω απο τον τερματοφυλακα...δεν το συνιστώ μόνο αν τον δεις εκτος θεσης.Τα L2 κλπ ουτε που τακουμπαω.Τωρα που το σκέφτομαι κραταω το turbo πατημενο καμια φορά πάνω στη φαση.1/10 παντως που λες ειναι τραγικό , κανε προπόνηση γτ με τετοιο ποσοστό δεν πας μπροστα.Για να μπει το τετ-α-τετ δεν πρέπει να κοιτας ευθεια τον τερματοφυλακα.Κλασική περίπτωση βλάβης του Pro.Πρεπει να εισαι ψιλοδιαγωνια.Αλλιως θα το βγαλει αουτ η πανω του.Σπανια μπαινει.Επίσης κανε προπόνηση στα πεναλτι διοτι οι περισσότεροι καθονται κεντρο κ αν μαθεις πως γινονται εχεις ενα γκολακι σιγουρο.Μπακαλιστικα στα λέω , οκ , διότι ειλικρινά αυτό το παιχνιδι είναι αυτόνομο.Οτι θυμαται χαιρεται.Δεν πα νασαι κ ο θεος και να ξερεις ολες τις κινησεις, αν πρεπει να χασεις θα χασεις.

FotisGRC
09-06-2011, 14:07
Θα έχεις παρατηρήσει οτι όταν είσαι τετ α τετ με τον τέρματοφύλακα σουτάρεις και συνήθως την βαράει δυνατά με μύτο και πάει πάνω του ακριβώς.. Υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις πλασεδάκι.. Οταν βγείς μόνος με το τέρμα, βάλε λίγο δύναμη και αμέσως μετά πάτα R2 και βελάκι για την κατεύθυνση.. Θέλει αρκετή εξάσκηση βέβαια αλλά κάτι τέτοιες λεπτομέρειες ξεχωρίζουν τουε επαγγελματίες..!! ;-) Δες εδω... YouTube - ‪PES 2011 DEMO [HD] R2 Curling Shot‬‏

gkmanpower
09-06-2011, 14:12
Sorry που σε έπρηξα αλλά οι οδηγίες σου είναι πραγματικά σημαντικές.
Προπόνηση κάνω και πολλές φορές, το θέμα του πεναλτυ το έχω λύσει, μόνο το σουτ μου είναι η μαύρη τρύπα. Σωστό αυτό που λες ότι δεν πρέπει να είμαι φάτσα με το τέρμα γιατί συνήθως αυτό κάνω. Πες λοιπόν ότι φεύγω με φάτσα στο τέρμα και πάω λίγο δεξιά, για να σουτάρω θα πρέπει να τραβήξω το μοχλό κάτω αριστερά?

MajereMP44
09-06-2011, 14:22
εισαι διαγωνια δεξια κανε το μοχλο κατω δεξια.Θα τη στειλει στην απεναντι γωνια.Το παν ειναι η δυναμη παντως.Τωρα αυτο που πόσταρε ο φίλος είναι θεαματικό, δεν τοχω κανει ποτε στη ζωη μου χαχαχα και πραγματικά είναι εφετζιδικο αλλά η μπάλα πηγε στο δοκάρι ρε!!!Μου θυμισε εικόνες απο στιγμιοτυπα Super League που δειχνουν τις καλυτερες φασεις και το 90% είναι κατι δοκαρια και και κατι χαμενα σουτ λιγο διπλα απο το δοκαρι!Ασε που δεν ηταν τετ-α-τετ , ενα φλατσαριστο απο μεσα απο την περιοχή ηταν.Δεν θέλω να θιξω άλλους παικτες (τον FotisGRC για παραδειγμα) απλά δεν ειναι το ζητουμενο να βαλεις θεαματικό γκολ που στο κατω κατω για 1 μετραει κ αυτό, αλλα να να βαλεις ενα κωλο τετ-α-τετ και πραγματικά εχει καταντησει αηδια στο PES11.

FotisGRC
09-06-2011, 14:27
Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω.. Δεν κάθομαι μούρη με μούρη με το τέρμα αλλά δίνω μία ελαφρά κλίση στον παίχτη πριν σουτάρω(είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω) ανάλογα με το πόδι του.. Και ανάλογα με την περίπτωση χρησιμοποιώ και το R2

FotisGRC
09-06-2011, 14:28
εισαι διαγωνια δεξια κανε το μοχλο κατω δεξια.Θα τη στειλει στην απεναντι γωνια.Το παν ειναι η δυναμη παντως.Τωρα αυτο που πόσταρε ο φίλος είναι θεαματικό, δεν τοχω κανει ποτε στη ζωη μου χαχαχα και πραγματικά είναι εφετζιδικο αλλά η μπάλα πηγε στο δοκάρι ρε!!!Μου θυμισε εικόνες απο στιγμιοτυπα Super League που δειχνουν τις καλυτερες φασεις και το 90% είναι κατι δοκαρια και και κατι χαμενα σουτ λιγο διπλα απο το δοκαρι!Ασε που δεν ηταν τετ-α-τετ , ενα φλατσαριστο απο μεσα απο την περιοχή ηταν.Δεν θέλω να θιξω άλλους παικτες (τον FotisGRC για παραδειγμα) απλά δεν ειναι το ζητουμενο να βαλεις θεαματικό γκολ που στο κατω κατω για 1 μετραει κ αυτό, αλλα να να βαλεις ενα κωλο τετ-α-τετ και πραγματικά εχει καταντησει αηδια στο PES11.

Δεν το έβαλα επειδή είναι θεαματικό,αλλά δεν είχε άλλο βιντεο που να δείχνει τι κάνει το R2.. :a088: Στο τετ α τετ το R2 βοηθάει πάρα πολύ.. Δοκιμάστε το αν δεν το έχετε κάνει..

MajereMP44
09-06-2011, 14:29
Ανα μπραβο σωστός.Μουρη με μουρη δεν μπαινει με την καμια.Πρεπει να εισαι λιγο διαγωνια!Κουλό αλλά ναι....

FotisGRC
09-06-2011, 14:31
YouTube - ‪PES 6 - Difference between Normal Shot and R2 Shot‬‏ Δείτε στο 1:09 πως το βάζει..

Δείτε μετά το replay..Η μπάλα παίρνει φάλτσα και ο τέρμας είναι ανήμπορος...!

I_HAVE_A_NAME_
09-06-2011, 14:36
Αν θες και την δική μου γνώμη φίλε.
1ον) Παίξε με πολλές και κοντινές πάσες.Αυτό πιάνει πολύ στο τελευταίο Pro και κάνει τους αντιπάλους να τρελαίνονται!
2ον)Περιόρισε όσο μπορείς τις μακρινές(με το τετράγωνο δηλαδή ή τον κύκλο ότι έχεις βάλει στα κουμπιά) τις σέντρες και γενικά το παιχνίδι από τα πλάγια/φτερά
3ον)Παίξε με 4-3-3 και επέμεινε στις κάθετες πάσες από τον άξονα.Στο συγκεκριμένο Pro περνάνε απίστευτα συχνά και ειδικά με καλό κέντρο και γρήγορους επιθετικούς έχεις σίγουρη την νίκη.
Φυσικά συμφωνώ με τον φίλο MajereMP44.
Ελπίζω να βοήθησα...

gkmanpower
09-06-2011, 15:18
Πολύ ωραίο το βιντεάκι του Φώτη.
Αλλά για να καταλάβω κάτι το R2 το κρατάω την ώρα που κάνω το σουτ ή πρώτα σουτάρω και μετά πατάω το R2? γιατί αν είναι το δεύτερο άστα να πάνε...πρέπει να ξέρεις να παίζεις πιάνο για να τα κάνεις όλα αυτά.

Και κάτι άλλο...δεν κατάλαβα το ότι είμαι διαγώνια δεξιά και κάνω το μοχλό κάτω δεξιά για να πάει στην απέναντι γωνία. Πιστεύω ότι έτσι θα φύγει τελείως δεξιά και μάλλον θα πάει άουτ. Μήπως πρέπει να το κάνω πισω αριστερά για να πάει στην απέναντι γωνία?

djpar
09-06-2011, 16:42
ρε παιδια ενας φιλος μου κανει το εξης,οταν βαραει το σουτ τελευταια στιγμη(μου λεει) ξαναπαταει το σουτ(χωρις ομως να προστεθει αλλη δυναμη στην μπαρα δυναμης) και ετσι με τον CRonaldo στην αρχη η μπαλα παει ψηλα και μετα κατεβαινει αποτομα,εχει και ονομασια αυτο...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ουτε προκειται κιολας.Τπ απλα το ανεφερα μιας και λετε για κολπακια.Ισχυει και στο Φουλ...μου εβαλε απο τα 35 μετρα ετσι!

FotisGRC
09-06-2011, 17:06
ρε παιδια ενας φιλος μου κανει το εξης,οταν βαραει το σουτ τελευταια στιγμη(μου λεει) ξαναπαταει το σουτ(χωρις ομως να προστεθει αλλη δυναμη στην μπαρα δυναμης) και ετσι με τον CRonaldo στην αρχη η μπαλα παει ψηλα και μετα κατεβαινει αποτομα,εχει και ονομασια αυτο...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ουτε προκειται κιολας.Τπ απλα το ανεφερα μιας και λετε για κολπακια.Ισχυει και στο Φουλ...μου εβαλε απο τα 35 μετρα ετσι!

Αυτο δεν το έχω ακούσει για να σου πώ την αλήθεια...

MajereMP44
09-06-2011, 17:15
Πολύ ωραίο το βιντεάκι του Φώτη.
Αλλά για να καταλάβω κάτι το R2 το κρατάω την ώρα που κάνω το σουτ ή πρώτα σουτάρω και μετά πατάω το R2? γιατί αν είναι το δεύτερο άστα να πάνε...πρέπει να ξέρεις να παίζεις πιάνο για να τα κάνεις όλα αυτά.

Και κάτι άλλο...δεν κατάλαβα το ότι είμαι διαγώνια δεξιά και κάνω το μοχλό κάτω δεξιά για να πάει στην απέναντι γωνία. Πιστεύω ότι έτσι θα φύγει τελείως δεξιά και μάλλον θα πάει άουτ. Μήπως πρέπει να το κάνω πισω αριστερά για να πάει στην απέναντι γωνία?
Γιαυτό σου είπα το πόση δυναμη θα βάλεις έχει σημασια.Αν βαλεις αρκετη θα βγει αουτ.Θελει κατω από τη μέση σιγουρα.Βασικά το ποια γωνια θα το ριξεις είναι δικη σου επιλογή.Δεξια/αριστερά..αναλόγως με τη φαση και τη θεση του τερματοφυλακου!Και αν ειναι δεξιος η κουμουνιστης ο παικτης σου όλα μετράνε.Εγω παντως όπως σ είπα τα κάνω κ μπαίνουν αρκετά.Αυτό με το R2 θα το δοκιμασω που λεει ο φιλος αν και τωρα στα γεράματα δεν θα με βολέψει.


Αυτο οπου λεει ο djpar ιδεα δεν έχω...αν ξαναπατησεις το σουτ νομίζω ξαναγεμιζει η μπάρα...δεν ξέρω πως το κανει ο φιλος του και δεν ξαναδειχνει τη μπάρα...μου φαινεται λίγο παραμυθι.κατι άλλο κανει κ δεν μας το λεει :argue:

I_HAVE_A_NAME_
09-06-2011, 17:24
Με το R2 έπιανε σίγουρα στα προηγούμενα.Δεν ξέρω αν γίνεται και στο 2011.
Πατάς το σούτ και αφού γεμίσει η μπάρα πατάς (και κρατάς πατημένο) το R2.
Όχι ταυτόχρονα δηλαδή,περίπου την στιγμή που παίρνει θέση το σώμα του παίχτη για να σουτάρει...

karakaxas
13-06-2011, 21:25
βγηκατε λιγο απο το θεμα που εβαλε ο φιλος και εγω εχω την ιδια απορια με της
κατηγοριες.παιζω απο την πρωτη μερα τον πρωτο μηνα επαιξα 30-40 αγωνες μετα το παρατησα εφτασα στους 600 βαθμους αλλα ποτε δεν με εβαλε σε κατηγορια.
ακομα και τωρα που ψιλοπαιζω στο online και εχω 550 ποντους μου λεει παντα εισαι
εκτος κατηγοριας και ΜLO επαιξα και κυπελλα επαιξα αλλα τιποτα.

MajereMP44
13-06-2011, 21:49
Κάνε υπομονή μέχρι αύριο το απόγευμα αν δεν κάνω λάθος , εαν την τελευταία βδομαδα έπαιζες συνεχεια θα σου δωσει λογικά κατηγορία.Αυριο Τριτη κάνει update τις βαθμολογιες.

karakaxas
14-06-2011, 00:10
η αληθεια ειναι ειναι οτι δεν με ενδιαφερει πλεον να μπω σε κατηγορια
αλλα το θεμα ειναι πως λειτουργει το ολο συστημα καποιους να τους βαζει
σε κατηγορια και καποιους οχι.