PDA

View Full Version : Αδικιες διαμοιαρασμου παιχτων σε παιχνιδια.



ps4
09-06-2011, 00:26
Ειμαι σιγουρος οτι καποια στιγμη σας εχει τυχει κατι τετοιο. Δηλαδη να μπεις να παιξεις 12 vs 12 (ή κατι τετοιο) και να μοιραζει τις ομαδες τοσο ανομοιομορφα που ειναι πλεον αδυνατον να παιξεις και φυσικα καθεσαι να χαλαρωσεις λιγο και αντι αυτου, σου σπανε τα νευρα.

Πως γινεται οι εταιριες που φτιαχνουν παιχνιδια να μην εχουν σκεφτει εναν πιο δικαιο τροπο μοιρασμου ομαδων σε παιχνιδια τυπου cod/killzone/uncharted/warhawk εκει που πραγματικα το μοιρασμα των παιχτων δεν κρινει την νικη (δεν με απασχολει) αλλα σου δινει ενα πολυ ευχαριστο μισαωρο παιχνιδιου που ειναι και το ζητουμενο.

Με λιγα λογια και εγω ξερω να παιζω σκακι, αλλα αν κατσω να παιξω με τον κασπαροφ θα του φερω το σκακι στο κεφαλι.

Ειναι τοσο δυσκολο να φτιαξουν ενα προγραμμα ή κατι αλλο πως διαλα τα λενε που να κοιταει στατιστικα και να βαζει τους καμενους μονους τους τους νορμαλ μονους τους τους νεους μονους τους και φυσικα να βαζει ιδιας δυναμικης ατομα να παιζουν μαζι;;;;; ΜΟΝΟ;;;;;;

Ezio
09-06-2011, 08:48
Αυτό που θέλεις δεν είναι η επιλογή για ranked match;

ps4
09-06-2011, 11:23
Τι ειναι αυτο;

Valkyre
09-06-2011, 11:31
Ειναι ενας απο τους λογους που δεν παιζω online. Γιατι προφανως υπαρχει ανικανοτητα δημιουργιας ενος σωστου και δικαιου matchmaking. Θελω κι εγω να ξεκινησω να παιζω ας πουμε το ΧΧΧ παιχνιδι. Και μπαινω μεσα με κατι lvl 1 μαγκες οι οποιοι εχουν ξεσκισει το multiplayer 6 φορες και για το χαβαλε ξεκινανε νεο χαρακτηρα για να μπαινουν σε δωματια με "noobαδες" και να τους καρφωνουν στην πλακα... Ποσο ηλιθιο ειναι αυτο?

Δεν μπορουν να βγαλουν ενα συστημα που να μην κανει matchmaking μονο με το lvl που εισαι αλλα και βαση της επιδοσης σου και των στατιστικων σου? Αν ενας ειναι lvl 1 και εχει kill/death ratio 5 προς 1 τι τον βαζεις με noobαδες?

ps4
09-06-2011, 11:42
Αυτο ακριβως που περιγραφει ο Δημητρης εννοω. Και οχι μονο με το cod. Αυτο γινεται με παρα πολλα παιχνιδια.

Χτες παιζω warhawk και παιζω με εναν τυπο ο οποιος εχει μπει μεσα στην πιστα με sniper (οσοι παιζουν warhawk ξερουν ποσο δυσκολο ειναι) και τριγυρναει με δαυτο χωρις zoom και σκοτωνει κοσμο λες και εχει το rifle. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πως να παιξεις με αυτον; Δεν πρεπει ενα μηχανημα να κοιταει τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ (μονο ετσι μπορει να δει) και μονο ωστε να τον βαλει με εναν αντιστοιχο; Εγω γιατι να το υποστω αυτο; Στον αερα δε, το παλικαρι απλα δεν υπηρχε.

COD. Kill/death ενας τυπος σε παιχνιδι (παιξαμε 5 παιχνιδια μαζι) 120/28. Στα υπολοιπα 4 γιατι τοσα αντεξα ειχε πανω απο 90 kills με κατω απο 20 deaths. Αυτο απλα δεν υπαρχει αλλα και να υπαρχει βαλτον μαζι με αυτον που εχει τα ιδια, οχι με μενα διαολε.

Uncharted. Εχει τυχει να παιζουμε 60αριδες και να ειμαστε ολοι απο μια μερια και απο την αλλη να ειναι σχεδον ολα τα αλλα λεβελ. Ουτε ο ενας ευχαριστηθηκε ουτε ο αλλος.

Και το κακο ειναι οτι γενικα στο νετ δεν διαβαζω κατι να γινεται. Λες και ολος ο κοσμος το θελει αυτο και μονο εγω και ο Μητσος ειμαστε να φωναζουμε το σωστο.

Υ.Γ. Εδω να πω οτι πρωτα πρεπει να κοιταει χωρες, για το ping. Χτες επαιζα και ειχα 260 ping με τυπαδες (απο Αμερικη μαλλον) με ping 75-90. 4 ωρες ουτε ενα παιχνιδι δεν ευχαριστηθηκα. Ουτε ενα.

Starlord
10-06-2011, 11:42
Πείτε τα ρε παιδιά!!!

hidd3n
10-06-2011, 12:16
Θα συμφωνήσω και εγώ παιδιά! Ε δεν νομίζω πια να είναι τόσο δύσκολο να φτιαχτεί ένα τέτοιο σύστημα. Απορώ γιατί δεν το έχουν κάνει ακόμα οι εταιρίες!

I_HAVE_A_NAME_
10-06-2011, 12:49
Συμφωνώ και εγώ με αυτό και το έχω δεί αμέτρητες φορές στο Uncharted 2 όπου βάζουν τους 80άρηδες ΟΛΟΥΣ μαζί και τους υπόλοιπους στην αντίπαλη ομάδα!
Επίσης το είδα από την μεριά του nooba γιατί έπρεπε να κάνω νεό λογαριασμό λόγω ενός προβλήματος και έπεσα στα πρώτα ματς με κάτι level 2,5,7,10 το πολύ.
Έκανα κάτι 20-0,18-2 και με καταργιόντουσαν όλοι μέσα στο deathmatch.
Έχετε δίκιο για το matchmaking σύμφωνα με το kdr άλλα έτσι δεν θα υπήρχαν υψηλά kdr γιατί εάν παίζει ο καλός με τον καλό δεν γίνονται σκορ του στυλ 15-3 (kdr 5)
Θα γίνονται πάντα 17-10,15-8,κλπ (γύρω στο 1.5 με 2 δηλαδή)
Όσο έχει δηλαδή και ένας μέτριος προς καλός παίχτης.Τα kdr ανεβαίνουν γιατί ο τρελά καλός παίχτης παίζει με τον άχρηστο ή τον μέτριο...

shadow
10-06-2011, 12:55
αφηστε παιδια ........ ειναι μεγαλο μπερδεμα η φαση .. χθες επαιζα killzone 3 με κατι παλικαρια και μας ειχαν....... !@$#@%$%@#$% ε δεν παιζοταν αυτο...ετρωγα εναν και πεταγονταν 3 απο πισω με ετρωγαν και σηκωναν και τον αλλο... τι στο ...??? συνεχεια spawn απο πισω μου??? και εκτος αυτου εκοβαν βολτες με sniper και δεν τουσ εβλεπες καν!

garrett156
10-06-2011, 14:58
καταλαβενουμε ολοι το οτι αμα υπηρχε αναλογο συστημα θα περιμεναμε στα lobby 50 ωρες για καθε παιχνιδι ετσι;
με βρησκει συμφωνο η εν λογω γκρινια γιατι το αντιμετωπιζω καθημερινα αλλα πραγματικα δεν υπαρχει κατι που να μπορει να γινει και να ειναι 100% επιτυχες.
για αυτο καλο ειναι να μαζευοντε παρεες να παιζουν μουλτι μεταξυ τους και ολοι να ειναι ευχαριστημενοι.
παλια παιζαμε με τους φιλους μας στο σαλονι μας και ξεραμε πανω κατω ο ενας τον αλλο σαν παικτες
αμα πηγεναμε ομως σε ενα arcade για street fighter ας πουμε και ερχοταν ενας αγνωστος τυπος και μας προκαλουσε σε διπλο υπηρχε παντα ο κινδυνος να φαμε ξυλο 2 γυρους perfect και να φυγουμε με την ουρα στα σκελια
η ιδια φαση ειναι για μενα το multi στις μερες μας.επιλεγεις να μπεις online?θα πρεπει να περιμενεις οτι μερικα παιδια εχουν ριξει πολυ χρονο στο παιχνιδι και μπορει να πεσεις επανω τους.
και μην μου πειτε οτι δεν εχει τυχει να πεσετε αναλογα πανω σε noobαδες και να τους γλεντησετε...