PDA

View Full Version : Home Cinema για PS3 και Πληροφοριες



Pages : [1] 2 3

X-NEC
25-05-2007, 02:26
Παιδιά θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα home cinema με hdmi και θα ήθελα να μου πείτε πως θα το συνδέσω με την tv και το PS3. Θα συνδέσω το PS3 με την tv και την tv με το home cinema. Αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν χρειάζομαι και δεύτερο hdmi για την σύνδεση του home cinema με την tv... Θα μου χρειαστεί μονο αν βλέπω τα dvds στο home cinema έτσι? Λέω να τα βλέπω εκεί για να μην κουράζω το PS3... Τι λέτε?

Slay
25-05-2007, 10:25
το home cinema σου λογικα θα εχει οπτικη εισοδο, οποτε παιρνεις μια οπτικη ινα και το συνδεεις με το PS3 για τον ηχο, και κανεις και την απαραιτητη ρυθμιση απο το XMB.

X-NEC
29-05-2007, 00:35
Πιο πολύ για την εικόνα με νοιάζει επειδή το home cinema έχει upscaler μέχρι 1080i και θα ήθελα να το εκμεταλλευτώ. Έτσι πιστεύω πως θα είναι καλύτερο ένα hdmi καλώδιο. Από ότι ξέρω το hdmi βγάζει και καλύτερο ήχο, η όχι?

WolfRathmA
29-05-2007, 20:14
Οχι φιλε. Απο οτι ξερω δεν υπαρχει τετοιο πραγμα που λες. Το HDMI ειναι μονο και αποκλειστικα για την TV σου. Για να το συνδεσης με το Home Cinema θα πρεπει να το κανεις με οπτικι ινα.

X-NEC
30-05-2007, 02:43
Ναι έτσι θα το κάνω τελικά. Όμως όταν θα βλέπω dvds στο home cinema θα έχω 5.1 ήχο? Γιατί με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης η tv δεν συνδέεται με το home cinema...

pvinis
30-05-2007, 10:03
an to home cinema exeis hdmi, mporeis na valeis to ps3 sto home cinema kai apo ekei stin tv. kai ta dio me hdmi...

WolfRathmA
30-05-2007, 16:18
Ναι έτσι θα το κάνω τελικά. Όμως όταν θα βλέπω dvds στο home cinema θα έχω 5.1 ήχο? Γιατί με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης η tv δεν συνδέεται με το home cinema...


Δεν χρειαζεται η tv να συνδεθη με το home cinema για να κανεις την δουλεια που λες. Με την οπτικι ινα συνδεεται το ps3 και μετα στον ενισχυτη σου. Μονο ο αλλος τροπος που λεει παραπανω ο φιλος μπορεις να το συνδεσης το hdmi.

X-NEC
31-05-2007, 13:46
Pvinis αυτό που λες γίνεται μονο με ΑV receiver (ραδιοενισχυτή) τον οποιο δεν έχω! Επίσης το home cinema δεν έχει οπιτικη θύρα. Εάν τα συνδέσω με 2 hdmi PS3 - TV - HC πιστεύετε να έχω πρόβλημα? Το PS3 θα στέλνει εικόνα και ηχο στην TV η οποια θα δείχνει την εικόνα και θα στέλνει τον ηχο από το PS3 στο HC...

WolfRathmA
31-05-2007, 16:35
Δεν θα εχεις ομως Dolby Digital και DTS σημα. Θα παιζει στερεο η 5 στερεο.

X-NEC
31-05-2007, 17:03
Είναι σίγουρο αυτό WolfRathmA_GR; Για αυτό δεν έχει αυτή την σύνδεση το site του playstation; Εάν συνδέσω το PS3 με component με την TV για την εικόνα και το PS3 με hdmi με το HC για τον ηχo δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα... Το σήμα του component όμως σε σχέση με του hdmi μήπως είναι χειρότερο;

X-NEC
04-06-2007, 15:28
Το πρόβλημα λύθηκε και ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι καλο. Θα χρησιμοποιήσω hdmi για PS3-TV και το ΑV καλώδιο που είναι στη συσκευασία του PS3 για PS3-HC.

xelonas
23-10-2007, 22:45
Καλησπερα και καλως σας βρηκα

Ετσι οπως εκανα την συνδεση και scart sthn tv η αναλυση δειχνει 576
Η Tv που εχω ειναι μεχρι 1080ι χωρις hdmi
Πως να την συνδεσω ωστε να εχω καλυτερη εικονα???και απο που να αγορασω βησματα εστω και απο online shop??
Η υοδοχη στην tv ειναι με τα πεντε βησματακια τα οποια εχει και το home cinema Πως τα; συνδεω ολα μαζι ωστε να εχω και ηχο καλο??
Το home cinema δεν εχει αλλη υποδοχη εκτοσ απο τα πεντε + 4 για το ηχο (χωρις οπτικο βυσμα)


Ποια πρεπει να ειναι η σειρα που τα συνδεω???


Update στο firmware apo cd ginete???
Τωρα εχω το 1.50 ποιο προτεινε ??
Απο psp ερχομαι και καλα διαβασμενος εκει αλλα τιποτα απο ps3!!!


Ευχαριστω!!!:wave:

Alex
23-10-2007, 22:58
χελόνα τι συνδέσεις εικόνας έχει η οθόνη σου;

blizard
23-10-2007, 23:39
Component πρέπει να έχει η tv σου... 3 για εικόνα και 2 για ήχο , οπότε μάλλον θες το component cable για ps2-ps3
http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=component+ps3

xelonas
24-10-2007, 09:35
Ευχαριστω blizard δηλαδη βλακεια αυτα τα καλωδια τις $ony για hd ok -ready tvs!!
κατι ακομη τα βαζω κατεθυτιαν ps3 tv καιμετα ομως το home cinema πως μπορω να το χρησιμοποιησω για τον ηχο??δεν συνδεετε με το ps3.

Για upgrade ποιο firmware να βαλω απο 1.50 που εχω τωρα και τα εχει καποιοα διαφορα σε κατι???

xelonas
24-10-2007, 09:42
Συμφωνα με το manual toy ps3 τωρα το εχω συνδεσει με το τελευταιο av--euroav scart
Αρα αγοραζω το δευτεροκαλωδιο Av με 5 βισματακια και ειμαι οκ!

Το home cinema ομως???
Δεν εχει οπτικη θυρα η κατι τετοιο και οταν αλλαξα θεση στο scart της tv (το πηγα στην πρωτη θυρα απο τις δυο που ειχε ολα οκ)

xelonas
24-10-2007, 12:26
Λοιπον τελικα πετυχα με hdmi σε dvi υποδοχη της tv να εχω 1080ι
:1appl:

Τωρα για πεστε μου πως θα συνδεσω το home cinema με την tv η to ps3 ωστε να εχω και ηχο???
το hc δεν εχει ψηφιακη εισοδο :banghead:

Δηλαδη οτι ακουει η tv να ακουγετε και απο το hc
γινετε???
thanks

και τι upgrade se firmware να κανω??
ποιο αξιζει????

ProEvo
24-10-2007, 13:03
συνέδεσε την έξοδο ήχου της Tv με την είσοδο ήχου του Hc με το κόκκινο-άσπρο καλώδιο. είναι η πιο απλή λύση. Για να ακούσεις ήχο πρέπει να έχεις το HC στο AUX (λογικά). Όσο για το firmware βάλε το τελευταίο (1.92 νομίζω).

xelonas
24-10-2007, 15:02
Proevo τοσες ωρες αυτο εκανα αλλα τιποτα
η λυση ηταν απλη αφου καποιος μου ειπε οτι dvi μεταφερει μονο εικιονα οχι ηχο

και με το καλωδιο που περισεψε το εκανα απο τη κενη θυρα του ps3 στο aux ετσι οπως ειπες thanks

Βλεπω οτι η 1.80 ειναι οκ με αυτα που δινει και 1.90 κλεινει περισσοτερο τρυπες τις $ony
αν την κατεβασω και την γραψω σε cd γινετε upgrade??απο pro dup stick????

ProEvo
24-10-2007, 15:07
και με το καλωδιο που περισεψε το εκανα απο τη κενη θυρα του ps3 στο aux ετσι οπως ειπες thanks

όχι από το ps3 στο AUX αλλά από την έξοδο της TV στο AUX. εκτός αν δε κατάλαβα κάτι καλά από αυτά που είπες.:tongue:

vasses
24-10-2007, 16:24
Λοιπον τελικα πετυχα με hdmi σε dvi υποδοχη της tv να εχω 1080ι
:1appl:

Τωρα για πεστε μου πως θα συνδεσω το home cinema με την tv η to ps3 ωστε να εχω και ηχο???
το hc δεν εχει ψηφιακη εισοδο :banghead:

Δηλαδη οτι ακουει η tv να ακουγετε και απο το hc
γινετε???
thanks

και τι upgrade se firmware να κανω??
ποιο αξιζει????

Sindese to digital out tou ps3 me to digital in tou av enisxiti sou me toslink kalodio oste na pareis psifiako sima.

modecris
24-10-2007, 18:54
Δηλαδη οτι ακουει η tv να ακουγετε και απο το hc


Προφανώς εννοεί να ακούει και τα κανάλια από το home cinema.Όπως τα λέει ο Proevo λοιπόν.Αν και μπορεί να κάνει και τις 2 συνδέσεις ταυτόχρονα (εφόσον έχει τις απαραίτητες εισόδους ο ενισχυτής).

xelonas
24-10-2007, 20:16
Κυριοι ευχαριστω

Ολα καλα!!!!!!
Δεν εχω digital in στο hc.
Tο εκανα απο την αλλη θυρα του ps3 στο hc κοκκινο-ασπρο και δουλευει απλα δεν ξερω εαν ειναι ψηφιακος ο ηχος
παντως απο τα ηχεια του hc εχω ηχο οποτε οκ

chris27passat
15-12-2007, 17:11
ρε παιδες μολις συνδεσα το ps3 με μια οθονη για pc με καλωδιο hdmi σε dvi και δεν εχω ηχο απ οσο ξερω ηχο δεν βγαζει! τι ηχεια μου προτεινετε να βαλω (2.1 η 5.1)και τι μαρκα; φυσικα και σε λογικη τιμη!:banghead:

Akolov
15-12-2007, 17:13
Καλή αγορά....εκεί θα καταλήξεις , γιατί άλλωστε να το κρύψουμε ! ;-)
ΕΔΩ! (http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=logitech+z5500&cat_id=)

greekteo
15-12-2007, 17:14
ρε παιδες μολις συνδεσα το ps3 με μια οθονη για pc με καλωδιο hdmi σε dvi και δεν εχω ηχο απ οσο ξερω ηχο δεν βγαζει! τι ηχεια μου προτεινετε να βαλω (2.1 η 5.1)και τι μαρκα; φυσικα και σε λογικη τιμη!:banghead:

Κοιτα εννοειται πως τα 5.1 ειναι πολυ καλυτερα απο τα 2.1.. Εγω εχω ηχεια logitech και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Πες μας που θες να κυμαινονται οι τιμες των ηχειων για να ξερουμε που να εστιασουμε

Akolov
15-12-2007, 17:19
Αφού λέει λογική τιμή το παλικάρι , δεν υπάρχει κάτι σε καλύτερη ποιότητα και με λίγα λεφτά όπως τα z5500 . Αν τώρα εννοεί ακόμα πιο φτηνά , τότε :confused::( δεν μπορώ να του πω πάρε 5.1 , χάλια θα παίζουν . Τεσπά , να ξέρεις ότι άμα παίζεις σκληροπυρηνικά τα games , πλέον ο ήχος σε βοηθάει πολύ και σε κατευθύνει , άρα πρόσεξε που θα επενδύσεις . Δεν ακούς μόνο μπιπ μπιπ σαν του GameBoy τα παιχνίδι , αλλά βήματα των εχθρών , σφαίρες από πίσω από μπρος , ταινίες blue ray , άρα ΠΡΟΣΕΞΕ ! Τα Ζ5500 έχουν και DTS !!!!!

greekteo
15-12-2007, 17:23
Εαν δεν θες τα ηχεια του ifrit που αποκλειεται γιατι ειναι φοβερα, σου προτεινω αυτα
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977637&product=817759
Ειναι πολυ καλα, τα δυο πισω ειναι ασυρματα με το δικο τους μετασχηματιστη. Η αποδοση ειναι παρα πολυ καλη!! Εχουν DTS THX etc

chris27passat
15-12-2007, 17:31
παιδια ευχαριστω για τα ποστ αλλα ηθελα κατι καπου στα 100-150 euro παντως ifrit πολυ καλα τα logitech αλλα τσουχτερα!!!τιποτε αλλο με 100-150

Akolov
15-12-2007, 17:32
τα έχω δει στην πράξη σε φίλο . δεν δουλεύουν τόσο καλά όσο τα Z5500 . και εγώ χτυπούσα το κεφάλι μου όταν βγήκαν που πήρα τα προηγούμενα , αλλά τελικά κάνουν μικρές παρεμβολές , δεν δουλέυουν δυνατά όσα τα μπροστά και έχουν πιο φτηνά υλικά . καλά για μαγνητική μόνωση παρεμβολών , δεν το συζητώ ,δεν είναι και ο καλύτερος και αντικατοπτρίζεται κα ιστην τιμή . πάντως είναι και αυτή μία καλή επιλογή !

greekteo
15-12-2007, 17:36
Ριξτε μια ματια σε αυτα, 2.1 βεβαια αλλα φαινται να χουν καλη αποδοση http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501600



Υ.Γ. παντως τα ηχεια τα z-5450 ifrit τα εχω και ουτε παρεμβολες εχω ουτε τπτ. Εχω βαλει να παιζουν πιο δυνατα τα surround ηχεια και παιζουν ολα ομοιομορφα. Ευχαριστημενος ειμαι ακομα τουλαχιστον

Akolov
15-12-2007, 17:40
Αν κάποιος θέλει δύο ηχειάκια να ακούει ήχο ναι , μπορείς να πεις είναι τσουχτερά τα 300 . Αλλά αν θες , ένα μικρό συστηματάκι , που ΓΕΜΙΖΕΙ με ήχο το δωμάτιο , δεν του ξεφεύγουν λεπτομέρεις , και κάνεις και party με αυτά , τότε είναι ΠΡΟΣΦΟΡΑ !

Πραγματικά , ένα home pc (+ το ps3 γιατί εγώ εκεί το έχω με την οθόνη το pc) δεν θέλει τίποτα περισσότερο από τον ήχο .

Στα 100 με 150 , ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ 5.1 .
Εγώ σαν βλακέντιος που είμαι , είχα πάρει τα Logitech Z3e (τα καλύτερα 2.1 που υπήρχαν για pc ) με 150 ευρώ , και δεν με ικανοποιήσαν καθόλου . Οκ καλή ποιότητα ήχου και σοβαρούς μαγνήτες από μέσα αλλά πολύ αδύναμα . Μόλις πήρα τα Z5500 , είδα άσπρη μέρα . Από άλλους φίλους μου , που πήραν φτηνά pc 5.1 και τα έχω δει κα ιακούσει , απλά είναι μέρα με νύχτα . Εγώ λέω να βγεις έξω να πεις τα κάλαντα , να πουλήσεις κανά συλλεκτικό μπιχλιμπίδι που όλοι κρατάμε και μετά έρχεται ο καιρός που το πετάμε και χτυπάμε το κεφάλι , εν ανάγκη κάτσε και λίγο νυστικός μη πας Βέρτη την πρωτοχρονιά με double door και πάρε τα Ζ5500 και ένα καλώδιο οπτικής ίνας , να ακούς ωραίο ήχο από το μπλε διαμάντι !!! ΟΕΟ !!! Γλυφάδα μένω , σε περιμένω για τα κάλαντα , θα πάρεις καλό χρήμα εδώ :P:P:P:P

Akolov
15-12-2007, 17:42
παίζουν σωστά δηλαδή ??? περιέργο , καλά δεν τα βγάζω μάπα τα ηχεία , αλλά έχω διαβάσει παρατράγουδα και τα έχω δει και ακούσει γνώμη από φίλο . τεσπά , +1 και στα Z5450 !

jimbrav
15-12-2007, 19:54
+1 για τα Z5500. τα εχω εδω και πολυ καιρο και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος.
ασε απο support η logitech σκιζει....

(ναι DTS ειδα στο uncharted και στο demo του paradise)

badboyfriend
15-12-2007, 22:29
Για δώστε καμιά παραπάνω πληροφορία εσείς που έχετε τα Ζ5500. Διάβασα κάτι για inputs αλλά δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες. Αυτο σημαίνει ότι έχει δικές του εισόδους να συνδέσεις και το pc πχ και το ps3 ταυτόχρονα?
Εγώ έχω τα Ζ70κατι (5.1) αλλά έχουν μόνο 3 minijacks για σύνδεση.
Αν αυτά έχουν είσοδο για οπτική τότε να το σκεφτώ μήπως μου τα πάρει ο άγιος βασίλης για τα χριστούγεννα ;)
Τα καινούρια τα G51 τα έχει κανείς? Ωραία φαίνονται και λέει ότι κάνουν και το δικάναλο ήχο 5.1 (κάτι matrix).Τα δικά μου μόνο τη μουσική παίζουν στα 5 ηχεία. Τις ταινίες που έχουν stereo ήχο τις παίζει μόνο από τα δύο μπροστινά.. :S

steve62742
17-12-2007, 03:15
paidia ego to ps3 to exo sindesi me ti tileorasi me hdmi,opote ixos kai ikona pernane sti tv,mporo kapos ton ixo na ton stilo sto dvd player mou,opou ine sindedemeno to 5.1 mou?

WolfRathmA
17-12-2007, 03:48
+1 για τα Z5500. τα εχω εδω και πολυ καιρο και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος.
ασε απο support η logitech σκιζει....

(ναι DTS ειδα στο uncharted και στο demo του paradise)

Σου παθανε τιποτα; Για πες λεπτομερειες σε παρακαλω. Με ενδιαφερει αν τυχη κατι και σε εμενα.


Για δώστε καμιά παραπάνω πληροφορία εσείς που έχετε τα Ζ5500. Διάβασα κάτι για inputs αλλά δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες. Αυτο σημαίνει ότι έχει δικές του εισόδους να συνδέσεις και το pc πχ και το ps3 ταυτόχρονα?
Εγώ έχω τα Ζ70κατι (5.1) αλλά έχουν μόνο 3 minijacks για σύνδεση.
Αν αυτά έχουν είσοδο για οπτική τότε να το σκεφτώ μήπως μου τα πάρει ο άγιος βασίλης για τα χριστούγεννα ;)
Τα καινούρια τα G51 τα έχει κανείς? Ωραία φαίνονται και λέει ότι κάνουν και το δικάναλο ήχο 5.1 (κάτι matrix).Τα δικά μου μόνο τη μουσική παίζουν στα 5 ηχεία. Τις ταινίες που έχουν stereo ήχο τις παίζει μόνο από τα δύο μπροστινά.. :S

Ναι. Μπορεις να τα εχεις ολα ταυτοχρονα συνδεμενα και επειτα απο το χειριστιριο να πατας το κουμπακι για την αναλογη πηγη που θες να ακουσεις. Ειμαι ΥΠΕΡ ευχαριστημενος με τα ηχεια αυτα και δεν προκειται να τα αλλαξω ποτε πιστευω! (αν βγει κατι καλυτερο στο μελλον βλεπουμε)

Σιγουρη αγορα! Μην το σκεφτεσαι καθολου! Παρτα!

jimbrav
17-12-2007, 06:34
Σου παθανε τιποτα; Για πες λεπτομερειες σε παρακαλω. Με ενδιαφερει αν τυχη κατι και σε εμενα.

ειχε δημιουργηθει ενα θεμα με τα Ζ5500 και το ειχε παραδεχτει και η ιδια εταιρια.
σε ορισμενα ηχεια οταν ανοιγες η εκλεινες τον διακοπτη απο το φως στο δωματιο ακουγες ενα ηχο απο αυτα.στο δικο μου δεν το εκανε συχνα αλλα με email που μιλησα με το support
μου τα αλαξανε με καινουρια χωρις να πληρωσω τιποτα.ηταν αψογη σαν εταιρια.
για αυτο οτι και να παθουν(μεσα στη εγγυηση φυσικα) δεν εχεις κανενα προβλημα :tiphat:

WolfRathmA
17-12-2007, 06:44
ειχε δημιουργηθει ενα θεμα με τα Ζ5500 και το ειχε παραδεχτει και η ιδια εταιρια.
σε ορισμενα ηχεια οταν ανοιγες η εκλεινες τον διακοπτη απο το φως στο δωματιο ακουγες ενα ηχο απο αυτα.στο δικο μου δεν το εκανε συχνα αλλα με email που μιλησα με το support
μου τα αλαξανε με καινουρια χωρις να πληρωσω τιποτα.ηταν αψογη σαν εταιρια.
για αυτο οτι και να παθουν(μεσα στη εγγυηση φυσικα) δεν εχεις κανενα προβλημα :tiphat:

Μπορεις να μου δωσεις και εμενα το mail; Ποσο εγγυηση εχουν ξερεις; Εγω τα πηρα απο eshop.gr περιπου 8 μηνες με 10 καπου εκει...

badboyfriend
17-12-2007, 10:40
Ναι. Μπορεις να τα εχεις ολα ταυτοχρονα συνδεμενα και επειτα απο το χειριστιριο να πατας το κουμπακι για την αναλογη πηγη που θες να ακουσεις. Ειμαι ΥΠΕΡ ευχαριστημενος με τα ηχεια αυτα και δεν προκειται να τα αλλαξω ποτε πιστευω! (αν βγει κατι καλυτερο στο μελλον βλεπουμε)

Σιγουρη αγορα! Μην το σκεφτεσαι καθολου! Παρτα!

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχουν και είσοδο για οπτική ίνα? Όσο για το άλλο? Παίζουν τον ήχο και στα 5 ηχεία ακόμη και αν είναι stereo η ταινία (πχ Divx)?

jimbrav
17-12-2007, 15:10
Μπορεις να μου δωσεις και εμενα το mail; Ποσο εγγυηση εχουν ξερεις; Εγω τα πηρα απο eshop.gr περιπου 8 μηνες με 10 καπου εκει...

λοιπον Αποστολε...

εδω γραφεις το προβλημα σου και στην συνεχεια σου απαντανε...
http://logitech-en-emea.custhelp.com/cgi-bin/logitech_en_emea.cfg/php/enduser/ask.php?p_sid=9KxxRqTi&p_accessibility=0&p_redirect=&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX 3Jvd19jbnQ9MzMsMzMmcF9wcm9kcz04NDQsMTcsNjQxJnBfY2F 0cz0mcF9wdj0zLjY0MSZwX2N2PSZwX3BhZ2U9MQ**&p_srch=1

εδω ειναι το προβλημα που αναφερει και η ιδια η logitech
http://logitech-en-emea.custhelp.com/cgi-bin/logitech_en_emea.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=3461&p_created=1143645117&p_sid=9KxxRqTi&p_accessibility=0&p_redirect=&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX 3Jvd19jbnQ9MzMsMzMmcF9wcm9kcz04NDQsMTcsNjQxJnBfY2F 0cz0mcF9wdj0zLjY0MSZwX2N2PSZwX3BhZ2U9MQ**&p_li=&p_topview=1

τωρα απο εγγυηση νομιζω εχουν δυο χρονια ή τρια.

jimbrav
17-12-2007, 15:12
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχουν και είσοδο για οπτική ίνα? Όσο για το άλλο? Παίζουν τον ήχο και στα 5 ηχεία ακόμη και αν είναι stereo η ταινία (πχ Divx)?

ναι μια για οπτικη ινα και μια ψηφιακη coaxial...:)

Akolov
17-12-2007, 15:15
Optical , Coax και Direct 6-channel (η γνωστή από τα pc , σαν είσοδος για τα ακουστικά )

WolfRathmA
17-12-2007, 17:17
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχουν και είσοδο για οπτική ίνα? Όσο για το άλλο? Παίζουν τον ήχο και στα 5 ηχεία ακόμη και αν είναι stereo η ταινία (πχ Divx)?


Αν σε περιπτωση στο παιζει μονο στερεοφονικα εχει μια επιλογη που λεει effect και του βαζεις οτι θες εσυ. 2χΣτερεο, 5 στερεο και τα κλασσικα...

panelix
17-12-2007, 17:46
100-150euro giati oxi 5.1? x-540 ta exo ego arketa dinata kai arketa kali poiotita ixou...

vasses
17-12-2007, 19:06
Doste kana fragko parte av , ftiaxta ixeia me sub otidipote kato apo tetoio ixosistima to xaos poli apla ta pragmata.
To drake fortune exei eklpiktiko ixo to akouo se 6 kanalo dts me dsp sci-fi ola ta lefta , tetoious ixous mono ta ixosistimata vgazoun ta ixeia tis logitech tha sou vgaloune pseuto digital 2 kanalo ixo metrias poiotitas.
Ma den noeitai ps3 xoris sovaro ixosistima krima tin tileorasi kai to mixanima

Akolov
17-12-2007, 19:17
Τα z5500 δεν βγάζουν ψευτοήχους που λες . Και για έναν γοιτητή , για να τα λέμε και τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη , τα 300 που θέλουν τα ηχεία τα συγκεκριμένα για τον ήχο που ακούς δεν θες ούτε 600 για αγορά αποσπόμενων ηχείων ή home cinema .

Μη μας λες το χάος και τέτοια . Εδώ αμφιβάλλω αν εκτός από εμένα και άντε μερικών ακόμα μπορούν να έχουν τον ήχο δυνατά και να ουρλιάζουν χωρίς να ενοχλείς την οικογένεια κα ιτους γείτονες . Λοιπόν , το πράγμα τελειώνει εδώ , μας ρώτησε κάτι και όλοι συμφωνούμε .

Υπάρχει μία πολύ καλή λύση αυτή των logitech , και από κει και κάτω δεν υπάρχει τίποτα που να αξίζει γιατί πάλι σε έξοδα θα σε βάλει σε λίγους μήνες . Από κει και πάνω , απλά πετάς τα λεφτά, γιατί άντε βρες σύστημα με τρεις ειδόδους και πιο δυνατά (+ποιοτικά)από τα Z5500/5450 .

Επίσης , δεν θίγω καθόλου , πως αρκετοί αγοραστές (και όλες οι γκόμενες , γιατί και η γκαντζετομανία από εκεί προέρχεται) ούτε που καταλαβαίνουν τις διαφορές στο dolby και στο DTS .

Όπως είπε και κάποιος πάνω , μετά από αυτή τη λύση , ούτε καν σκέφτομαι αν αγοράσω νέο σύστημα ήχου !!!!

vasses
17-12-2007, 19:25
Exeis tin entiposi oti tha sou vgalouun ta pseytoixeiaka tou pciou 5 i 6 kanalo ixo diaxorismeno dts me ti pigi tha sou diaxorisei ta kanalia ? , ta filtra kai ta efe mono se poiotikous enisxutes tha ta vreis , epipleon kalo sub gia xamiles kai ixeia 3 droma me twiterakia ensomatomena.
Exete dosei tosa lefta gia ps3 kai tv pairnontas ixeia tou kolou :giggle: einai san na to kremate to sistima kai exei katapliktiko ixo mono pou me ta ixeiaka den akous tipota.
Se dikaiologo vevaia opos kai tous perissoterous pou den xerete kai apla katafeugete se ftines liseis

modecris
17-12-2007, 19:35
Exeis tin entiposi oti tha sou vgalouun ta pseytoixeiaka tou pciou 5 i 6 kanalo ixo diaxorismeno dts me ti pigi tha sou diaxorisei ta kanalia ? , ta filtra kai ta efe mono se poiotikous enisxutes tha ta vreis , epipleon kalo sub gia xamiles kai ixeia 3 droma me twiterakia ensomatomena.
Exete dosei tosa lefta gia ps3 kai tv pairnontas ixeia tou kolou :giggle: einai san na to kremate to sistima kai exei katapliktiko ixo mono pou me ta ixeiaka den akous tipota.
Se dikaiologo vevaia opos kai tous perissoterous pou den xerete kai apla katafeugete se ftines liseis

Συμφωνώ (με τα υπογραμμισμένα) και όποιος έχει αμφιβολίες ας περάσει μια βόλτα απ`το σπίτι και να δει ΠΩΣ ακούγονται τα τέσσερα 8ιντσα.
Βέβαια η τιμή ανεβαίνει αρκετά...

PDS
17-12-2007, 19:37
Μα φιλε vasses,καποιον μπορει να μην τον ενδιαφερει ο ηχος οσο η εικονα.Η καποιον να μην τον ενδιαφερει η εικονα οσο ο ηχος.Λογικο ειναι.αναλογα τα γουστα παντα.
εγω θα ηθελα να τα εχω ολα αλλα μακαρι να μπορουσα:)

edit.Γιατι δεν βγαινουν τα κεφαλαια γραμματα:(
Μονο οταν εκανα edit βγηκαν.

NonBorn
17-12-2007, 19:40
Εγώ να προσθέσω τα 2 μου cents στα παραπάνω :p

Για να στήσεις καλό ηχοσύστημα πρέπει να χεις και τα αυτιά για να ακούς ;)
Επίσης κατάλληλο χώρο για να πάρεις το 100%!

Για έναν μέσο χρήστη πιστεύω τα ηχεία που προτίνονται είναι μια χαρούλα! :)

vasses
17-12-2007, 19:45
Me 800 eyro pairneis enisxyti kai paketo ixeion axizei ton kopo alloste apo oti vlepo sto forums einai oi perissoteroi leftades pou xrisoplirosane to ps3 otan vgike ta paixnidia kathos kai tis tileoraseis , tha kolisete se ena ixosistima :giggle:

NonBorn
17-12-2007, 19:48
Me 800 eyro pairneis enisxyti kai paketo ixeion axizei ton kopo alloste apo oti vlepo sto forums einai oi perissoteroi leftades pou xrisoplirosane to ps3 otan vgike ta paixnidia kathos kai tis tileoraseis , tha kolisete se ena ixosistima :giggle:

Εγώ όταν έψαχνα να στήσω ηχοσύστημα για το σπίτι, 800 ευρώ κόντευε μόνο ο ενισχυτής :p χαχαχα :rofl::rofl: Από 300 -> 800 είναι μεγάλη διαφορά πάντως για κάποιον που δεν έχει τρέλα με τον ήχο πίστεψε με!

EDIT: Τελικά το ανέβαλα για αργότερα... :p

jimbrav
17-12-2007, 20:23
Me 800 eyro pairneis enisxyti kai paketo ixeion axizei ton kopo alloste apo oti vlepo sto forums einai oi perissoteroi leftades pou xrisoplirosane to ps3 otan vgike ta paixnidia kathos kai tis tileoraseis , tha kolisete se ena ixosistima :giggle:

ναι ρε βαλε μας και αυτο το μικροβιο και σε λιγο ειμαστε έτοιμοι για Συγγρου....:angry::angry:

nikon
21-12-2007, 08:30
Logic3 SoundStation 3 PS3 Speakers

http://www.n4g.com/M/8/News/94000/94466_hs.jpg

"Before I move on to the performance of the speakers, I have to say they look pretty damn cool next to my black HDTV.

They also match the PS3’s piano-black finish, mirror strip and curves, and as you can see from the pictures below, they fit in perfectly with my other AV equipment that take pride of place in my living room.

The left speaker has the equaliser switch where you can choose between Movie, Game and Music. Strangely, out of the 3 settings, I prefer Game for playing games, listening to music and watching movies. Everything sounds clearer. It also has a very cool looking blue light when you turn it on."

Πηγή:http://www.ps3blog.net/2007/12/20/logic3-soundstation-3-ps3-speakers-review/

Μπορεί να μην είναι 5.1 αλλά νομίζω οτι είναι αυτά που χρειαζόμαστε για το ps3.

TopGunZ
21-12-2007, 09:05
Ε ρε με το παλιοτόπικ σας...ρε φεύγω φαντάρος λέμε μη με βάζετε σε σκέψεις... Έχω ένα surround ηχοσύστημα (5 ηχεία) SONY πάνω από 10ετία το οποίο καλά δουλεύει, απλά παρεμβάλονται ραδιοφωνικοί σταθμοί στα ηχεία του! Ενώ είναι γυρισμένο στο VIDEO input Ο_ο !!!

Ψήνομαι για ένα budget συστηματάκι 5.1. Σε κανά Ζ-5500 με βλέπετε? Αυτό έχει και οπτική?

MaRkUs_
21-12-2007, 10:31
Ε ρε με το παλιοτόπικ σας...ρε φεύγω φαντάρος λέμε μη με βάζετε σε σκέψεις... Έχω ένα surround ηχοσύστημα (5 ηχεία) SONY πάνω από 10ετία το οποίο καλά δουλεύει, απλά παρεμβάλονται ραδιοφωνικοί σταθμοί στα ηχεία του! Ενώ είναι γυρισμένο στο VIDEO input Ο_ο !!!

Ψήνομαι για ένα budget συστηματάκι 5.1. Σε κανά Ζ-5500 με βλέπετε? Αυτό έχει και οπτική?

εννοείται ότι έχουν οπτική!!πάντος εγώ σκέφτομαι να πάρω κάτι lg κωλόνες....πολύ καλά....και τα βρείκα 375 στα media markt....δεν νομίζω με την καμία να είναι καλύτερα τα Logitech

TopGunZ
21-12-2007, 10:40
χμμμ...μάλλον το κόβω να κάνω μια βολτίτσα κατά μήντια κι εγώ...

yiannis2002s
21-12-2007, 11:25
Sony DAV-DZ230


Aυτο το συστημα τι λεει? Συνδιαζεται με το PS3?

Dimkar2405
22-12-2007, 16:06
Να ρωτησω κατι κι εγω μιας και ειμαι νεος στον χωρο του ps3: Συνδεω την κονσολα με ενα pc monitor το οποιο δεν εχει ηχεια ενσωματωμενα. To ηχοσυστημα μου δεν εχει εισοδο για οπτικη ινα. Μπορω να κανω κατι εκτος απο το να αγορασω καινουριο ηχοσυστημα? Υπαρχει καποιος μετατροπεας απο καλωδιο οπτικη ινας σε συμβατικο καλωδιο ηχου(δεν ξερω πως λεγεται)?

NonBorn
22-12-2007, 16:42
Να ρωτησω κατι κι εγω μιας και ειμαι νεος στον χωρο του ps3: Συνδεω την κονσολα με ενα pc monitor το οποιο δεν εχει ηχεια ενσωματωμενα. To ηχοσυστημα μου δεν εχει εισοδο για οπτικη ινα. Μπορω να κανω κατι εκτος απο το να αγορασω καινουριο ηχοσυστημα? Υπαρχει καποιος μετατροπεας απο καλωδιο οπτικη ινας σε συμβατικο καλωδιο ηχου(δεν ξερω πως λεγεται)?

Μπορείς να πάρεις ήχο από το av που έχει το ps3 από το scart καλωδιάκι. Να συνδέσεις στο ηχοσύστημα (κόκκινο άσπρο) σε κάποιο line in και να ρυθμίσεις από το ps3 να βγαίνει ο ήχος από εκεί!

Dimkar2405
22-12-2007, 18:44
Eυχαριστω NonBorn! Tοσο απλο και δεν το σκεφτηκα...

NonBorn
05-01-2008, 01:56
http://img257.imageshack.us/img257/8927/speakervc2.png


5.1 Setup
5.1 Setup This system has six channels: five full-range channels, and a low-frequency effects channel (the .1 of 5.1) usually expressed through a subwoofer. Many DVDs and digital broadcasts feature a Dolby® Digital (5.1) soundtrack, so this will give you optimum sound for most programming. It also most closely approximates the sound in most cinemas.


6.1 or 7.1 Setup
The most advanced home theater systems feature six (with Center Back) or seven (with Left Back and Right Back) full-range channels that allow viewers to take advantage of Dolby Digital EX soundtracks and Dolby Pro Logic®; IIx matrix-surround decoding technology. Both of these processes add surround information for greater realism and more dramatic effects.


Speaker Placement Tips
Of course, it's not always possible to place your speakers exactly as shown in our diagrams. The diagrams give a range of placement angles, so you have some flexibility. Sometimes you'll have no choice but to mount the surrounds directly behind you, but if you follow the guidelines as closely as you can, you'll have good sound.

Ideally, your front speakers, high-frequency drivers, or tweeters should be positioned at ear level (when you're seated). Our recommended height for the surrounds is above ear level, as soundtracks are likely to be optimized for that location.

Beyond keeping it on the floor, there's no specific rule for placing the subwoofer, as bass sound is nondirectional. However, the amount of bass may vary depending on room location. You might want to try a few different places to determine what's best for you (sometimes moving the speaker even a few inches can change the sound).


Speaker Shopping Tips
Most speaker manufacturers offer complete home theater systems, usually based on a satellite/subwoofer configuration. You're assured of speakers that match sonically (and cosmetically). Generally, the satellite speakers in these systems are shielded, so they can be placed close to your TV set. If your stereo speakers are not shielded, don't place them too close to the TV. (They're too close if the picture starts to distort.)

If you're expanding a stereo system and want to keep the speakers you have, try to stick with the manufacturer of your current speakers when you choose your subwoofer and Center and surround speakers. Most speaker manufacturers can offer advice on complementary models.


Room Acoustics
The shape of your room and how it's furnished will affect the sound you hear. For instance, too many bare surfaces can cause reflections that may add harshness to the sound. Adding carpeting and drapes can help.

If you have a choice of rooms, avoid ones that are perfectly square or have one dimension exactly twice another. These rooms can aggravate resonances that color the sound.

If possible, center your seating area between the surround speakers.

The closer you place a speaker to intersecting room surfaces (corners, wall and ceiling, wall and floor), the stronger the bass output. This can help bass-shy speakers, but it can also add too much bass. Again, just moving a speaker a few inches can often make a big difference in sound.
5.1 System
http://img257.imageshack.us/img257/641/511px4.png

http://img166.imageshack.us/img166/2660/512rg7.png


7.1 System
http://img239.imageshack.us/img239/2567/711tv0.png

http://img263.imageshack.us/img263/9798/712rt9.png


Πηγή: http://www.dolby.com/consumer/home_entertainment/roomlayout.html


Όποιος ξέρεις περισσότερα ας βοηθήσει να το στήσουμε ακόμα καλύτερα γιατί απ ότι διαβάζω είναι η μισή δουλειά το που θα βάλεις τα ηχεία...

WolfRathmA
05-01-2008, 02:31
Μια χαρα ειναι η τοποθετηση. Εσυ τι εννοεις Κωστα;

Μετα απο εκει και περα ειναι να ρυθμισεις τα ηχεια και την ενταση στο καθε ηχειο. Να μην ακουγετε το ενα περισοτερο απο το αλλο. Για παραδειγμα τα surround που ειναι διπλα στα αυτια μας πρεπει να εχουν πιο χαμηλη ενταση και τα μπροστα να ειναι λιγο πιο δυνατα. Ολα να ειναι ιδια ομως μεταξυ τους. Ειναι και στο καθε αυτι του καθενα πως το ακουει...

Katana
05-01-2008, 10:29
Πολυ χρησιμο!Ευχαριστουμε Nonborn.

mania
05-01-2008, 12:43
??? ???? ???? ???? ??? ps3???? ?? ??? ?? ???? ????????.
________
LovelyWendie (http://www.lovelywendie99.com/)

mania
05-01-2008, 12:49
??? ?? ???? 5.1 ??? ??? ?? ps3 ??? home cinema ???? ?? ??????? optical ????????? ????????? ??? home cinema ??? ???? optical in,???? ?? ??????? ???????-?????.????? ???? ????????
________
Drug Testing Kit (http://drugtestingkit.org)

yiannis2002s
05-01-2008, 14:30
για να παρω 5.1 ηχο απο το ps3 στο home cinema μονο με καλωδιο optical γινεται?ο ενισχυτης του home cinema δεν εχει optical in,μονο το κλασικο κοκκινο-ασπρο.καμια αλλη πατεντα?

Δεν νομιζω!
Και εμενα το ιδιο...Νομιζω πως θελουμε νεο ενισχυτη! (και επειδη στην περιπτωση μου ειναι combo: dvd&ενισχυτης+5.1 ηχεια, θελω νεο Home Cinema) :banghead:

mania
05-01-2008, 14:41
??? ???? ?? ???? ????? ???? ???..??? ??? ?*****? ??? ???? ???? ???? ?????..???????? ?? ?? ???? ??? ?? ???? ???? ???? ??? ?? ????????? ??? ???? ??? ???? ?? ??????? ???? ?????.?????? o ???? ??? dvd ??? ???? ??????? ????? ???? ????.?????? ?? ?? ??????? ??? ?? ????????? ?? ?? ????? ?? stereo.?????? ??? ??? 500 ???? ??? ???? ??? ???? ???? ?? optical.
________
VAPORIZER AFFILIATE PROGRAM (http://vaporizeraffiliateprogram.com)

Alex
05-01-2008, 14:46
Κυριοι ευχαριστω

Ολα καλα!!!!!!
Δεν εχω digital in στο hc.
Tο εκανα απο την αλλη θυρα του ps3 στο hc κοκκινο-ασπρο και δουλευει απλα δεν ξερω εαν ειναι ψηφιακος ο ηχος
παντως απο τα ηχεια του hc εχω ηχο οποτε οκ

Ο ήχος που μπορείς να πάρεις απο τα 2 RCA καλώδια που σύνδεσες(κόκκινο και άσπρο)είναι μέχρι Dolby Surround Prologic.Γιά dolby digital,DTS κτλ.πρέπει να συνδέσεις το PS3 με τον ενισχυτή είτε μέσω οπτικής ίνας είτε μέσω HDMI.

liteon
05-01-2008, 15:19
paidia aksizi ton kopo na parete ena enisxiti!!!ego exo ena tis yamaha595 me sub kai 5.1 to eixa parkarismeno poli kero molis pira to ps3 prin mia eydomada diladi ta estisa pali einai oniro!!!!
mono gia na min ti patisete pali kitakse na exei kai omoaksoniki dld 5.1 me ena mayro kalodio rca

alexps3
05-01-2008, 18:26
Μπορω να συνδεσω ηχεια στο ps3?Πως?

Akolov
05-01-2008, 18:29
Οπτική Ίνα !

alexps3
05-01-2008, 18:32
Οπτική Ίνα !

τι ειναι τουτο?

Stavtag
05-01-2008, 18:57
Και πώς συνδέεις το ps3 με τα ηχεία μέσω hdmi? Ας πούμε, εγώ περιμένω να μου έρθουν τα samsung HT-TX22R, τα οποία είναι μαζί με dvd player το οποίο έχει έξοδο hdmi. Εχώ μια sony bravia 32S3000 με 3 θύρες HDMI. Αν συνδέσω το ps3 με HDMI και το dvd player με τα ηχεία σε μια άλλη θύρα HDMI, θα μπορώ να έχω DTS ήχο όταν βλέπω BR ή όταν παίζω games?

Slay
05-01-2008, 19:54
Oχι η λογικη ειναι οτι παιρνεις εναν ενισχυτη A/V ο οποιος εχει εισοδους HDMI και μια εξοδο (συνηθως γιατι υπαρχουν και με παραπανω) οποτε συνδεεις με ενα hdmi το ps3 στον ενισχυτη και μετα με αλλο ενα στην πηγη που θελεις να δεις την εικονα απο τον ενισχυτη, ο ενισχυτης παιρνει τον ηχο απο το hdmi Και την εικονα την στελνει στην εξοδο, σαν αυτον που θελω να χτυπησω εγω για παραδειγμα.
http://www.pricerunner.com/pi/97-954468/Receivers/Onkyo-TX-SR605-Product-Info

Slay
05-01-2008, 19:58
Αν εννοεις απευθειας ηχεια χωρις ενισχυτη οχι, αν εννοεις με παρεμβαση ενισχυτη τοτε μπορεις με τρεις τροπους, με 2 RCA απο την αναλοιγκη εξοδο του PS3 (το καλωδιο με τα τρια βυσματα που ερχεται μαζι) και θα εχεις stereo ηχο, με οπτικη ινα απο την αντιστοιχη υποδοχη της κονσολας οποτε θα εχεις 5.1 ηχο, η μεσω hdmi που μπορεις να εχεις μεχρι 7.1 ηχο.

liteon
05-01-2008, 20:43
ego ebala optiki ston enisxiti kai to hdmi stin tv

liteon
05-01-2008, 20:46
8a eprepe na exei kai mia coxial to playstation

chios26
05-01-2008, 21:26
πες μας αν ηδη εχεις καποιο συστημα, αν ενδιαφερεσαι να αγορασεις καποιο ποσα λεφτα διαθετεις, για να σε βοηθησουμε...

MaRkUs_
06-01-2008, 07:00
αγένητε τους ίδιους οδηγούς βλέπω έχουμε για το surround!:P thans anyway :P

mania
06-01-2008, 08:27
?? ????? ??? ??? ???????? ??? ???? ??????????? ????? ??? ??? ???? ?? ???????
________
Iolite handheld review (http://vaporizers.net)

liteon
06-01-2008, 14:37
apo hxeia mporis na balis oti 8eleis mia oikonomiki lisi einai ayth
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.502518
kai mia kali lisi einai ayti
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.502507

bros400pgm
06-01-2008, 15:29
Eιναι ολοσωστες οι φωτο κατα dolby labs.

Θα ελεγα πως με λιγο πειραματισμο, μπορει να μας αρεσει και η λιγο διαφορετικη διαταξη τους.

Πχ, να δοκιμασουμε τα μπροστα δεξι-αρ να τα ανοιξουμε λιγο ακομα, γιατι ετσι μας δημιουργει την εντυπωση οτι οι ηχοι ερχονται παραγματικα απο εκει που τους εχει σχεδιασει ο σκηνοθετης.

Επισης, τα δεξι-αρ surround μπορουμε να τα φερουμε ακριβως στις 90μοιρες αλλα και να δοκιμασουμε επισης και στις 80μοιρες (λιγο μπροστα απο την θεση ακροασης). Ο ηχος δεν χανει την κατευθυντικοτητα του, αλλα μπορει και να "ερχεται" πιο σωστα στα δικα μας αυτια.

Τελος, στα 7.1 συστηματα, τα back surround ηχεια (το "6ο" και "7ο") μπορουν να ερθουν ακομα πιο πισω απο την πλατη μας, και καλο ειναι να ειναι στα 2μετρα απο το πατωμα, για να δημιουργειται καλυτερα η εντυπωση οτι κατι προερχεται πχ απο τον ουρανο (βροντες,κεραυνοι,αεροπλανα) ενω παραλληλα δεν χανεται η "ακουστικη κινηση" απο τα πισω προς τα μπροστα.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο

yiannis2002s
07-01-2008, 17:09
και μενα το ιδιο ειναι φιλε μου..και την μ*****α την πηρα πριν λιγο καιρο..σκεφτηκα να το δωσω και να παρω αλλο αλλα για τα παιχνιδια και μονο δεν ξερω αν αξιζουν τοσα λεφτα.παντως o ηχος στο dvd του στις ταινιες ειναι πολυ καλο.μαλλον θα το κρατησω και τα παιχνιδια θα τα παιζω σε stereo.αλλιως πας απο 500 ευρω και πανω για κατι καλο με optical.

Oso den polybgainoun tainies Blue Ray den tha kano kamia kinisi na to allaxo.
Stereo apo tileorasi ta games (h kai apo ton enisxyti tou home cinema) kai ta dvd mou 5.1 opos paizan mia xara os tora. An allaxei to skiniko kai bgainoun arketa se BR tote tha to skefto.... Min xexname oti polloi mazi me to PS3 agorasame kai tv me to yperdiplasio kostos apo tin konsola, alla gia tin konsola!(allios kali itan kai i crt gia tv kai gia ps2 kai gia dvd)

urquattros
07-01-2008, 17:10
παιδια σας παρακαλω πολυ στα ελληνικα να γραφετε
ευχαριστω ! ! !

Tek_Killa
07-01-2008, 17:30
Τσέκαρε το σετάκι 5.1 της Logitech Z5500.... Απίθανο.... 300 ευρουδάκια και έχει όλα τα είδη εισόδων και τέλειο ήχο...

nickolas82
07-01-2008, 19:42
Εγώ πήρα ενισχυτή της SONY 5.1 με HDMI και Optical με 299 ευρ. και ηχεία κράτησα αυτά που είχα από ένα ηχοσύστημα και ενω το πήρα βασικά για ταινίες διαπίστοσα πως στο gaming ήταν πολύ πιο απολαυστικό απ'ότι περίμενα και το συνιστώ.Είναι πραγματικά σαν να ζείς τιν εμπειρία κάθε παιχνιδιού(πχ στο COD4 ανάλογα με το που σε πυροβολούν ακούς άλλους ήχους μπρος ή πισω δεξιά ή αριστερά κτλ).Ξέρει κανένας όμως τι να προτιμίσω;HDMI ή optical αφού το ps3 υποστιρίζει και τα δύο.Ποιό θα μου δώσει καλύτερο ήχο;

yiannis2002s
07-01-2008, 20:21
παιδια σας παρακαλω πολυ στα ελληνικα να γραφετε
ευχαριστω ! ! !

OΚ! Απλα νομιζα πως δεν πειραζαν σε αυτο το φορουμ τα greeklish γιατι πολλοι γραφουν ετσι!

Για το θεμα του ενισχυτη σιγουρα ειναι πιο καλη περιπτωση αλλα με αρκετα ανεβασμενο κοστος σε σχεση με ενα συστημα ''πακετο''. Τωρα περι ορεξεως....

Stavtag
07-01-2008, 21:13
Κλαψ, πήρα τα samsung HT-THX22R και δεν έχουν ουτε υποδοχή optical ουτε ΗDMI-in... Μόνο με RCA αν το συνδέσω...

Βασικά μια ερώτηση, το home cinema έχει HDMI έξοδο οπότε θα μπορέσω να το συνδέσω στη Bravia, το ps3 το οποίο είναι ήδη συνδεδεμένο με HDMI στην τηλεόραση θα έχει έξοδο ήχου στα ηχεία του home cinema?

mania
07-01-2008, 23:24
???? stavtag ?? ???? ??????? ??????? samsung ??? ?? ???..??? ?? ???? ????????..???? ??????? ???,??? ?? ????? ????? ????,???? ???? stereo.
????? ?? ????????? ??????,???? ????? ?????.??? ??? gt5 kai gta4 ?????? ?? ps3 ??? ?????? ???????? 2 ?? 3 ????????? ? ???????(?????????,home cinema ???).?? ???? ????? ??? ?? ??????? ?? ???? ???? ????? ????? ??? ??? ???? ?? ?? ?????? ??? ????.?????? ???? ??????? ???? ???? ????? ???.
________
SHIP SALE (http://ship-sale.com/)

Stavtag
08-01-2008, 00:15
:( Έλα όμως που εγώ βλέπω ταινίες μέσω ps3... Το dvd που υπάρχει στο εν λόγω home cinema δίνει εικόνα 720p?

akibaba
28-01-2008, 11:30
Logic3 SoundStation 3 PS3 Speakers
αξιζουν ? σκεφτομε να τα παραγγηλω !! τι λετε θελω να διαθεσω γυρω στα 100-120 Ευρο !!
και ειμαι και αχετος με το θεμα ηχου

Tek_Killa
28-01-2008, 12:09
Yπάρχει και μια καλή λύση αν θέλετε πολλά watt που μάλλον δεν έχει αναφερθει πιο πανω... Τα studio monitor ηχεία. Είναι είδος ηχείων για μουσικά studio που δεν χρειάζεται να μεσολαβήσει ενισχυτής μεταξύ ηχείων και πηγής. Έτσι όπως το έχω κάνει εγώ. Εγώ έχω συνδέσει κατευθείαν στην τηλεόραση ένα ζευγάρι KRK RP6 με καλώδιο απο TRS 1/4 jack (δεξί - αριστερό) ή αλλιώς τηλεφωνικό καρφί σε mini jack. Έτσι κι αλλιώς τα έχω για το home studio. Και βέβαια υπάρχουν για όλα τα βαλάντια... Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες πείτε το. :)

Tek_Killa
28-01-2008, 12:24
δείτε τα...

http://i184.photobucket.com/albums/x14/stelp77/desktop.jpg

akibaba
28-01-2008, 20:31
Μπορειτε να βοηθησετε εμενα ???? τα logitech 5500 διαβαζω παντου οτι ειναι τελεια ! με οπτκη ινα συνδεοντε ?? αν ναι περιεχετε μεσα στο πακετο ? αν οχι ποσο κοστιζει περιπου ??

γιατι 320 ευρω δε ειναι και λιγα ( αν η οπτικη ινα κοστιζει σαν το hdmi ) τοτε ...

Akolov
28-01-2008, 21:17
10 άντε 15 ευρώ τα 2 μέτρα και είσαι κομπλέ. Φυσικά μπορείς να βρεις και με 50 αλλά μόνο αν είσαι πίπης θα πάρεις αφού z5500 έχουμε όχι ηχεία 10.000 ευρώ !

akibaba
28-01-2008, 21:34
και μια ακομα ερωτησει ? τα 5500 η τα 5450 ?? δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τις διαφορες ?? παντωσ εμενα με ενδιαφερει το πισω να ειναι ασυρματα ! δεν εχω και πολυ χωρο για περισια καλοδια !!

greekteo
28-01-2008, 21:39
και μια ακομα ερωτησει ? τα 5500 η τα 5450 ?? δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τις διαφορες ?? παντωσ εμενα με ενδιαφερει το πισω να ειναι ασυρματα ! δεν εχω και πολυ χωρο για περισια καλοδια !!

Τα 5450 ειναι με δυο πισω ασυρματα. Ειναι πολυ καλα ηχεια. Τα 5500 εχουν μεγαλυτερη ισχυ ομως ειναι ενσυρματα. Τα 5500 κανουν και 20 ευρω λιγοτερα πλεον. Νομιζω υπαρχει ενα μοντελο 5500 που ολα τα ηχεια ειναι ασυρματα, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι προβληματικα και η αποδοση τους ειναι ιδια με των 5450

akibaba
28-01-2008, 21:43
Τα 5450 ειναι με δυο πισω ασυρματα. Ειναι πολυ καλα ηχεια. Τα 5500 εχουν μεγαλυτερη ισχυ ομως ειναι ενσυρματα. Τα 5500 κανουν και 20 ευρω λιγοτερα πλεον. Νομιζω υπαρχει ενα μοντελο 5500 που ολα τα ηχεια ειναι ασυρματα, αλλα εχω ακουσει οτι ειναι προβληματικα και η αποδοση τους ειναι ιδια με των 5450

Οποτε θα καταληξω στα 5450 :) thanx !!

Akolov
28-01-2008, 21:47
αφού ο τεό με τα 5450 είναι ευχαριστημένος , αγόρασέτα . είναι καλά ηχεία και τα ασύρματα θα σε σώσουν αν τα πάρεις σε κανένα παρτάκι ! εγώ με τα 5500 δεν εχς παράπονο και τα 5450 καλή ποιότητα θα έχουν ;-)

panelix
28-01-2008, 22:02
Pantos gia na ksereis ta kalodia pou dinontai me ta 5500 einai giro sta 10 metra gia ta piso ixeia ;)

MaRkUs_
29-01-2008, 01:08
λένε οτι έχου παρεμβόλες...:χ δεν ξέρω...μιά χαρά είναι τα 5500 :ρ

WolfRathmA
29-01-2008, 01:21
βασικα δεν θα σου προτηνα με τιποτα να παρεις τα 5450 γιατι στην ουσια δεν ειναι ασυρματα. για να λειτουργησουν θελουν μια μπριζα το καθε ενα! ασε που (δεν ειναι και σιγουρο) κανουν παρεμβολες απο κινιτα και τετοια. εγω θα σου ελεγα πηγαινε για τα 5500. γιατι οπως και να εχει παλι καλωδια θα εχεις ειτε με το ενα ειτε με το αλλο.

MaRkUs_
29-01-2008, 10:16
βασικα δεν θα σου προτηνα με τιποτα να παρεις τα 5450 γιατι στην ουσια δεν ειναι ασυρματα. για να λειτουργησουν θελουν μια μπριζα το καθε ενα! ασε που (δεν ειναι και σιγουρο) κανουν παρεμβολες απο κινιτα και τετοια. εγω θα σου ελεγα πηγαινε για τα 5500. γιατι οπως και να εχει παλι καλωδια θα εχεις ειτε με το ενα ειτε με το αλλο.

έτσι είναι ....τώρα ασύρματα με 1 καλώδιο το καθένα για ρεύμα.....clainmain ασύρματα είναι!:Χ

akibaba
30-01-2008, 20:49
Τα πηρα τελικα το 5450 μαμανε !! και τα πισω μια χαρα τελικα ειναι !!!!
ξερεται κανενα forum με στησιμο ηχειων και ηχοσυστηματων (αποστασεις κτλ ) ?

WolfRathmA
31-01-2008, 02:05
Τα πηρα τελικα το 5450 μαμανε !! και τα πισω μια χαρα τελικα ειναι !!!!
ξερεται κανενα forum με στησιμο ηχειων και ηχοσυστηματων (αποστασεις κτλ ) ?


Εχουμε βαλει στο forum εδω καποιον οδηγω. Επισης στο avclub.gr κοιταξε. Δεν ξερω αν υπαρχει κατι. Θα ψαξω το λινκ για εδω και θα το βαλω αν το βρω...

edit: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1594&highlight=home+cinema

MaRkUs_
31-01-2008, 09:51
http://www.mlp.info/consumer/home_entertainment/roomlayout2.html
ορίστε akibaba :)

akibaba
31-01-2008, 19:31
Ευχαριστω πολυ !!

MaRkUs_
31-01-2008, 23:42
Ευχαριστω πολυ !!

τπτ ρε παοκαρα ;)

muku
29-03-2008, 21:03
Λοιπόν. Αποφάσισα να αγοράσω ηχεία για το ps3 και προφανώς για το pc. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου ο ήχος. Ποτέ δεν τρελενόμουν. Τώρα το έχω συνδεδεμένο σε ένα στερεοφωνικό τουλάχιστον 10 χρονών να φανταστείτε. Οπότε απλά δεν με απασχολεί να δώσω λεφτά για τα ηχεία. Θέλω να μάθω τι διαφορά έχουν φθηνά ηχεία της τάξεως των 50Ε-60Ε με τα logitech 5500 πέρα από την ισχύ που απλά δεν με ενδιαφέρει καθώς ποτέ δεν πρόκειται να παίξουν δυνατά. Και στις 2 περιπτώσεις τα ηχεία είναι 5.1 οπότε τι παραπάνω έχουν τα logitech που τα καθιστούν τόσο ακριβά? Επίσης το ps3 βγάζει 7.1 ήχο, αν ναι πως? Αν βγάζει ίσως να το σκεφτόμουν για τα Creative Inspire στα 100Ε. Αυτά για τα οποία πάω μάλλον είναι τα Inspire 6100. Μια χαρά μου φαίνονται :)

jorgedept
29-03-2008, 21:13
Yπάρχει και μια καλή λύση αν θέλετε πολλά watt που μάλλον δεν έχει αναφερθει πιο πανω... Τα studio monitor ηχεία. Είναι είδος ηχείων για μουσικά studio που δεν χρειάζεται να μεσολαβήσει ενισχυτής μεταξύ ηχείων και πηγής. Έτσι όπως το έχω κάνει εγώ. Εγώ έχω συνδέσει κατευθείαν στην τηλεόραση ένα ζευγάρι KRK RP6 με καλώδιο απο TRS 1/4 jack (δεξί - αριστερό) ή αλλιώς τηλεφωνικό καρφί σε mini jack. Έτσι κι αλλιώς τα έχω για το home studio. Και βέβαια υπάρχουν για όλα τα βαλάντια... Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες πείτε το. :)

εγώ σε λίγο καιρό μαλλον παίρνω ή τα BX8Α της M-Audio ή M1 Aktiv MK2 της Alesis

muku
31-03-2008, 12:09
Λοιπόν. Αποφάσισα να αγοράσω ηχεία για το ps3 και προφανώς για το pc. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου ο ήχος. Ποτέ δεν τρελενόμουν. Τώρα το έχω συνδεδεμένο σε ένα στερεοφωνικό τουλάχιστον 10 χρονών να φανταστείτε. Οπότε απλά δεν με απασχολεί να δώσω λεφτά για τα ηχεία. Θέλω να μάθω τι διαφορά έχουν φθηνά ηχεία της τάξεως των 50Ε-60Ε με τα logitech 5500 πέρα από την ισχύ που απλά δεν με ενδιαφέρει καθώς ποτέ δεν πρόκειται να παίξουν δυνατά. Και στις 2 περιπτώσεις τα ηχεία είναι 5.1 οπότε τι παραπάνω έχουν τα logitech που τα καθιστούν τόσο ακριβά? Επίσης το ps3 βγάζει 7.1 ήχο, αν ναι πως? Αν βγάζει ίσως να το σκεφτόμουν για τα Creative Inspire στα 100Ε. Αυτά για τα οποία πάω μάλλον είναι τα Inspire 6100. Μια χαρά μου φαίνονται :)

Επειδή το thread μετακινήθηκε section κάνω quote για να το δει κάποιος και να μου απαντήσει. (Μέχρι κι εγώ έψαχνα να βρω που πήγε)

alestr9s
04-04-2008, 17:54
Θέλω να μάθω τι διαφορά έχουν φθηνά ηχεία της τάξεως των 50Ε-60Ε με τα logitech 5500 πέρα από την ισχύ που απλά δεν με ενδιαφέρει καθώς ποτέ δεν πρόκειται να παίξουν δυνατά.

Κοίτα [οποιοδήποτε 5.1 σύστημα για pc] με τα [Logitech z5500] = H μέρα με τη νύχτα...

Ομοίως [Logitech z5500] με [οποιοδήποτε σύστημα ήχου με Av] = Η μέρα με τη νύχτα...


Δεν παίζει ρόλο μόνο η ισχύς... Άλλο ήχο θα βγάλει το ψευτό 5.1 των 100 ευρώ, άλλο το z5500, άλλο το home theater... Πως να στο πω... Ακούς πράγματα τα οποία απλά απουσιάζουν στα φτηνά συστήματα... Ο ήχος είναι πιο γλυκός, πιο καθαρός, πιο γεμάτος.. Με λίγα λόγια "καμμία σχέση"

Και γω δεν είχα μπει στο τρυπάκι του ήχου μέχρι που πήρα έναν AV Yamaha V461 και κάτι Wharf ηχεία (βέβαια ξόδεψα όλα τα λεφτά που είχα βγάλει δουλεύοντας το καλοκαίρι.. αλλά what the fuck!) Τα χαίρομαι και με το παραπάνω! :bgrin2:

Πλέον περιμένω να πάρω GT5 μόνο και μόνο για να απολαμβάνω κροταλίσματα απ'τα μοτέρ στους κόφτες!!! Γενικά είτε παιχνίδι, είτε ταινία είναι άλλη φάση με καλό ήχο!!

Το PS3 δεν ξέρω αν βγάζει 7κάναλο. Πάντως τα 7 κανάλια είναι κάπως περιττά. Άσε που θα γεμίσει ο τόπος καλώδια...

vasses
08-04-2008, 03:04
Κοίτα [οποιοδήποτε 5.1 σύστημα για pc] με τα [Logitech z5500] = H μέρα με τη νύχτα...

Ομοίως [Logitech z5500] με [οποιοδήποτε σύστημα ήχου με Av] = Η μέρα με τη νύχτα...


Δεν παίζει ρόλο μόνο η ισχύς... Άλλο ήχο θα βγάλει το ψευτό 5.1 των 100 ευρώ, άλλο το z5500, άλλο το home theater... Πως να στο πω... Ακούς πράγματα τα οποία απλά απουσιάζουν στα φτηνά συστήματα... Ο ήχος είναι πιο γλυκός, πιο καθαρός, πιο γεμάτος.. Με λίγα λόγια "καμμία σχέση"

Και γω δεν είχα μπει στο τρυπάκι του ήχου μέχρι που πήρα έναν AV Yamaha V461 και κάτι Wharf ηχεία (βέβαια ξόδεψα όλα τα λεφτά που είχα βγάλει δουλεύοντας το καλοκαίρι.. αλλά what the fuck!) Τα χαίρομαι και με το παραπάνω! :bgrin2:



Το PS3 δεν ξέρω αν βγάζει 7κάναλο. Πάντως τα 7 κανάλια είναι κάπως περιττά. Άσε που θα γεμίσει ο τόπος καλώδια...


Simfono :)
Ixeia typou logitech 5500 i ayta pou poulane gia ta pc EINAI TIS PLAKAS esto gia mp3 otidipote kato apo ixostitima (AV , 5 xexorista ixeia kai sub) den noeitai IXOS alla mpakatela :angry:
Ena kostologio mesou ixosistimatos kimenetai sta 1000 eyro gia ta poiotika oti plironeis pairneis :).
Analoga ti av exeis tha ypostirixei ta KANALIA IXOU , to ps3 einai aplos PLAYER.
6+1 einai to idaniko gia ixosistima.

xarhss
17-06-2008, 00:05
μολις πηρα το Ps3 40 gb, εχω μια tv philis ambilight 9731 hd ready kai ενα home cinema philips dvp 3142. το προβλημα μου ειναι πως θα εχω hxo dolby 6kanalo. αν παρω ενα μηχανηματακι να μου βγαλει 2 εξοδοθς hdmi απο το pse3 θα λυθει το προβλημα? το dvd exει μια εξοδο hdmi. αλλιως θα πρεπει ν βρω καλωδιο απο τη μια coaxial kαπο την αλη optical η κατι τετοιο?/ διαφωτιστε με παρακαλω.

ευχαριστω πολυ

Omega
17-06-2008, 01:02
Θα συνδεσεις το PS3 με HDMI στην τηλεοραση,και θα συνδεσεις με οπτικη ινα στο home cinema,ΑΝ βεβεια εχει.Δεν ξερω βασικα τι θυρες αλλες εχει το home cinema σου,δινοντας εντολη απο το PS3 να δινει τον ηχο μεσω της οπτικης.Λογω νυστας τετοια ωρα δεν εχω το χρονο να το κοιταξω παραπερα,αλλα θα το κανω αυριο.
Αυτα προς το παρον

EDIT-
Προσεξα οτι το μοντελο του Home Cinema δεν ειναι ακριβως Home Cinema αλλα πιο πολυ Dvd Player.Tωρα δεν ξερω απο εκει που το πηρες αν το συνδυαζουν με ηχεια...αλλα κατι δεν μου κολλαει καλα στην υποθεση.
Home Cinema εχεις υπο 2 περιπτωσεις.
1)Αν εχεις σε "φετες" ενισχυτη,dvd player και πανω στον ενισχυτη συνδεεις τα ηχεια και το γουφερ κτλ κτλ.
2)Αν εχεις αγορασει ενα συστημα το οποιο -μεσα- στο dvd player περιλαμβανει ΚΑΙ τον ενισχυτη και πανω του ΕΠΙΣΗΣ συνδεονται τα ηχεια.

:blush:
Στην περιπτωση 1 ακομα και με τους σχετικα παλιους ενισχυτες εχεις πολυ ανεση να συνδεσεις σχεδον οτι θες απο πλευρας καλωδιου ( με εξαιρεση μερικες φορες το HDMI που το εχουν τα καπως πιο καινουργια συστηματα)

:blush:
Στην περιπτωση 2 τις περισοτερες φορες δεν εχεις πολλες επιλογες.Οχι στο OUT αλλα στο IN τουλαχιστον.
Μην ειναι η ωρα,μην ειναι και οτι με επιασε η στραβομαρα μου αλλα εγω το συγκεκριμενο το βλεπω να ειναι ενα απλο DVD-Player.
EKTOΣ και αν το εχεις συνδεσει οπως ειπα ανωθεν με εναν ενισχυτη.Τοτε η περιπτωση της Οπτικης ή του RCA (κοκκινο-ασπρο) καλωδιου θα σε σωσει,ΑΝ επισης εχει τετοιες εισοδους ο ενισχυτης.


EDIT No2

Aν δεν εχεις ενισχυτη και εχεις απλα το DVD αυτο συνδεδεμενο με την τηλεοραση για να βλεπεις ταινιες.τοτε δεν μπορεις να συνδεσεις πανω του το PS3.Δεν ειναι στη ουσια Home Cinema,ειναι ενα dvd player.Συνδεσε προς το παρον το PS3 στην PHILIPS (τηλεοραση) και ακου τον ηχο απο εκει.


Αυτα,ελπιζω να σε καλυψα περισοτερο απο οσο ισως σε μπερδεψα.:prayer:

Omega
17-06-2008, 01:20
Παραθετω επισης και λινκ του συστηματος.

http://www.best-buy.gr/showprod.php?aa=3458

WolfRathmA
17-06-2008, 01:43
Μεταφερθηκαν ολα τα post εδω απο 2,3 thread που ειχαν το ιδιο ονομα. Κανουμε search παιδια πρωτα και μετα ανοιγουμε νεο θεμα.

(Εγινε ενα μπαχαλο αλλα δε πειραζει :p)

Ευχαριστω.

thanos
17-06-2008, 11:24
Το dvp3142 που αναφερεις ειναι ενα απλο dvd-player...μηπως εχεις κανει λαθος?

xarhss
17-06-2008, 15:31
sorry και για το νεο θεμα που ανοιξα αλλα δικαιολογοθμαι σα νεος χρηστης και μεσα στη φουρια μου τα μεσανυχτα να βγαλω ακρη με το ps3. εχω το PHILIPS HTS3357 και παραθετω to Link της philips http://www.consumer.philips.com/consumer/el/gr/consumer/cc/_productid_HTS3357_12_GR_CONSUMER/HTS3357-12

οποια βοηθεια δεκτη

ευχαριστω πολυ

xarhss
17-06-2008, 15:33
και πιο συγκεκριμμενα να οι εξοδοι του

Πίσω συνδέσεις Κεραία AM/MW, Είσοδος AUX, Έξοδος σύνθετου σήματος βίντεο (CVBS), Ψηφιακή ομοαξονική είσοδος ήχου, Υποδοχές ηχείων για εύκολη εφαρμογή, Έξοδος HDMI, Έξοδος S-Video, Έξοδος βίντεο συνιστωσών, Κεραία FM, Scart

xarhss
17-06-2008, 15:58
απο οτι εψαξα υπαρχουν κατι μετατροπεις coaxial to optical? θα εχω ετσι ηχο στα 5 ηχεια η οχι? πχ
http://www.skroutz.gr/c/692/jacks.html?keyphrase=PROLINK+SB20615

ευχαριστω

Giannis
17-06-2008, 16:05
logika tha exeis

xarhss
19-06-2008, 20:30
λοιπον παιδια να ρωτησω κατι? οταν εχοθμε ανοιχτο το dvd toy homecinema se ποια επιλογη παμε ωστε να ακουμε μονο ηχο απο το hc?
εκανα τη συνδεση που ειπα dhl hdmi για tv-ps3
και coaxial-converter-optical για ps3-hc ομως κλεινω τον ηχο της tv kai δεν ακοθγεται τιποτα. επισης επελεξα στο ps3 στις ρυθμισεις dolby 5.1 αλλα τιποτα
τι κανω λαθοσ??? to dvdplayer να ειναι κλειστο?
any help please
ευχαριστω

Giannis
19-06-2008, 20:32
to ps3 pou to exeis syndedemeno pano sto dvd?

xarhss
19-06-2008, 23:10
to ps3 pou to exeis syndedemeno pano sto dvd?
οχι στην τηλεοραση το εχω

Giannis
19-06-2008, 23:16
gia ton hxo leo

xarhss
19-06-2008, 23:20
nai sto dvd

Giannis
19-06-2008, 23:21
orea.....logika to dvd tha exei kapia epilogh.....gia na dialeksis apo pou thes na perni hxo apo pia pigh....p.x coaxial......den sou exei na dialegeis?

xarhss
19-06-2008, 23:24
apla δε καταλαβαινω τι πρεπει να καν με το dvd.θα το εχω κλειστο η ανοικτο? κι αν ανοικτο θα το βαλω στο TV H AUX/DI?? ΔΕ ΞΕΡΩ

xarhss
19-06-2008, 23:27
ΜΟΥ λεει στο manual να ρυθμισω την ψηφιακη εξοδο τησ συσκευησ αναπαραγωησ dvd σε pcm-only η all αναλογα με τισ δυνατοτητες του δεκτη

Giannis
19-06-2008, 23:28
afou exeis to ps3 syndedemeno sto dvd meso optikhs------>adaptoras-------->coaxial dvd....anoixto tha to exeis.............ta hxeia pou einai syndedemena?

xarhss
19-06-2008, 23:32
στο dvd

Giannis
19-06-2008, 23:36
ok...ekei pou les gia pcm kai tetia....bale all.....

xarhss
19-06-2008, 23:50
ok sto περιβαλλον του ps3 στα seetings toy ηχου. ta tikarv ola ekei poy leei dolby 5.1 ktl?

Giannis
19-06-2008, 23:51
ola tikareta kai to dolby 5.1.....exei hxo sto peribalon tou ps3?

xarhss
19-06-2008, 23:55
τωρα δεν εχω καθολου ηχο, ουτε απο tv.

ps σε ευχαριστω για τη βοηθεια

Giannis
19-06-2008, 23:56
diladi den exeis katohlou hxo apo to home cinema?

xarhss
19-06-2008, 23:57
oxi. πριν ειχα ηχο μονο απο τv

Giannis
19-06-2008, 23:59
sto ps3 exeis epileksi pisteuw na bgazei apo thn optikh hxo etsi? epelekseta ola.....

Giannis
20-06-2008, 00:01
ton DVD ti epiloges exei? gia ton hxo AUX,T.V.....ti allo? exei pouthena coaxial?

xarhss
20-06-2008, 00:06
nai gia το Ps3 to εχω επιλεξει coaxial.
οσο για το dvd.
-usb/disk
-radio
-tv
-aux/di
mp3line-in
sleep
program

Giannis
20-06-2008, 00:07
bale AUX/Di.......afto prepei na einai mallon.....to Di=Digital

xarhss
20-06-2008, 00:22
telika to DI EINAI ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΧΟ. ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ καλα στισ συνδεσεισ μαλλον ε???

Giannis
20-06-2008, 00:25
mporei.....ti na pw.....psakstw ligo......kai sigoura tha breis akri........ta leme abrio.....grapse an ekanes tipota i oxi......

xarhss
20-06-2008, 00:26
σε ευχαριστω πολυ καληνυχτα

xarhss
22-06-2008, 18:19
παιδια επανερχομαι στο προβλημα μου και ελπιζω οποιοσ ξερει να με βοηθησει. θα ειμαι αναλυτικοσ.
εχω τισ εξης συνδεσεις
1. tv philips ambilight 9731 hd ready ---(hdmi)--- ps3 40 gb
2. home cinema dvd player 5.1 PHILIPS HTS3357----(hdmi)-----tv
3. home cinema dvd player 5.1 PHILIPS HTS3357----(με εξοδος coaxial μεσω μετατροπεα σε optical) -----ps3 40 gb

o μετατροπεας ειναι ο εξης
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17392

το hc που δυστυχως δεν εχει εξοδο optical to εξης
http://www.consumer.philips.com/consumer/el/gr/consumer/cc/_productid_HTS3357_12_GR_CONSUMER/HTS3357-12

με αυτη τη συνδεση δεν εχω καθολου ηχο στο ps3 ουτε απο την tv ουτε απο το hc
mono ακουω ενα μικρο σσσσσ απο το hc
το home cinema to βαζω στην επιλογη aux/di στο di που ειναι το digital
τι κανω λαθος. οι συνδεσεις και οι μπριζες ειναι οκ
το αρχικο μενου το ps3 βαζω τη καταλληλη συνδεση (οptical)
sorry για το μεγαλο Post
ευχαριστω

modecris
22-06-2008, 18:58
Κάνε και μια δοκιμή με αναλογικό τρόπο,ίσως να φταίει ο μετατροπέας.Οι ρυθμίσεις όπως τις λες είναι ok,εκτός και αν σου έχει ξεφύγει κάτι.Κάνε και άλλες δοκιμές.

xarhss
22-06-2008, 19:02
με αναλογικο τι εννοεισ ακριβως ? να βαλω αλλο καλωδιο?

modecris
22-06-2008, 19:06
Να βάλεις και το άλλο που έχει μαζί το ps3 και να συνδέσεις τα 2 rca,κόκκινο και άσπρο.

xarhss
22-06-2008, 19:07
κ να βγαλω το coaxial e?

Giannis
22-06-2008, 19:10
xarhss.......an h coaxial tou dvd einai eksodos....pws perimeneis na bgalei hxo???? eisodos prepei na einai........

modecris
22-06-2008, 19:12
xarhss ναι,κάνε μια δοκιμή.
Giannis το τσέκαρα,είσοδος είναι και απλά το έχει γράψει λάθος...

Giannis
22-06-2008, 19:15
aa ok



xarhss mipos exei sto aux/di sou exei kanena setup na epilegeis apo pou thes na perni hxo apo to analog i apo to digital?

thanos
22-06-2008, 19:32
Επειδη "βλεπω" μπερδεμα θα προτεινα οποιος φιλος του forum που γνωριζει καποια βασικα θεματα συνδεσεων και μενει κοντα στη περιοχη του Χαρη να τον βοηθησει απο κοντα.

xarhss
22-06-2008, 19:39
to συνδεσα με αναλογικο και παιζει αλλα φυσικα οχι 5.1. οποτε φταει η ο μετατροπεας η το καλωδιο. μαλλον ο μετατροπεας. να ειναι χαλασμενος λετε η και αλλον να μου στειλουν τα ιδια θα εχω? το καλωδι οτι να εχει ψηφιακο rca ειναι . σωστο δεν ειναι
σας ευχαριστω

Omega
22-06-2008, 22:38
Το RCA,το ψηφιακο σημα θα το μεταφερει στην τηλεοραση αναλογικα.Τα μονα καλωδια αυτη την στιγμη που αν δεχθουν ψηφιακο σημα,θα το μεταφερουν σε ψηφιακη μορφη ειναι το HDMI και το DVI(που μεταφερει ομως μονο εικονα και οχι ηχο)

xarhss
23-06-2008, 07:26
ε και τοτε πως θα ακουστει ψηφιακος ηχος?? εξαλλου εγω με το rca δεν εχω καθολου ηχο

xarhss
23-06-2008, 10:23
υπαρχει τροπος να δω αν ο μετατροπεας δουλευει η οχι? αν ειναι να τους τον στειλω πισω

Giannis
23-06-2008, 10:25
Dokimase kapia alli syskeyh......

xarhss
23-06-2008, 11:51
NA TO συνδεσω στην τv να δω αν βγαζει ηχο?? η υπαρχει περιπτωση να μου καει τιποτα?
ευχαριστω

xarhss
23-06-2008, 13:07
να ρωρησω κατι αλλο . αν συνδεσω το Ps3 με την tv μεσω καλωδιου av
και συνδεσω το ps3 με το home cinema με hdmi. θα εχω ψηφιακο ηχο 5,1???

Giannis
23-06-2008, 13:17
oxi giati einai eksodos to HDMI pou exei........kai ososn afora thn erwtisi sou apo panw oxi den prokeite na kapsis tipota arki min balis kalodio se ypodoxes oi opies einai eksodei........

xarhss
23-06-2008, 13:20
να σε ρωτησω κατι τελευταιο. (σορρυ για το ζαλισμα)
μηπως πηρα λαθος μετατροπεα. και επρεπε να παρω αυτον
http://209.85.135.104/search?q=cache:Of5DdJabrn8J:www.emimikos.gr/shop/product.php%3Fproductid%3D17391%26cat%3D560%26best seller%3DY+optical+to+coaxial&hl=el&ct=clnk&cd=5&gl=gr&lr=lang_el
πηρα δηλαδη τον αντιθετο

Giannis
23-06-2008, 13:23
o adptoras tha prepei na exei eisodo optical kai eksodo coaxial........
nai aftos o adaptoras kanei

file mou den me zalizeis xara mou na se boithiso kai to enoo afto........isa isa apo tis apories sou mporei na ofelounte kialoi...... :)

xarhss
23-06-2008, 13:30
εγω χρησιμοποιω αυτον
http://209.85.135.104/search?q=cache:TE-sR11nnxgJ:www.emimikos.gr/shop/product.php%3Fproductid%3D17392%26cat%3D379%26best seller%3DY+coaxial+to+optical&hl=el&ct=clnk&cd=7&gl=gr

οποτε αν παρω τον πιο πανω λογικα θα ειμαι οκ
αυτο λες να εινα ιτο λαθος μου

Giannis
23-06-2008, 13:31
:p nai exeis lathos adaptora...thes to allon kai tha eisai OK:ohyes:;)

xarhss
23-06-2008, 13:33
επιτελους!!! σε ευχαριστω πολυ για ολα. οταν κανω την δοκιμη με τον αλλο θα σε ενημερωσω

Giannis
23-06-2008, 13:35
OK na eisai kala kai oti aporia exeis rota mhn distazis....kai se oti mporoume tha se boithame :)

xarhss
24-06-2008, 22:10
ok ta καταφεραμε. ευχαριστω ολους στο forum και ιδιαιτερως τον giannis για την πολυτιμη βοηθεια του

Giannis
24-06-2008, 22:11
ta kataferes telika? mpravo!!!.......akougete ok?

Qman834
19-08-2008, 00:39
Να ρωτήσω κάτι κι εγω.
Αν πάρω τα Logitech Z5500 θα μπορώ να τα συνδέσω με το Ps3 με οπτική ίνα για να έχω ήχο 5.1 ενώ με ένα hdmi απο το ps3 στην τηλεόρασή μου να έχω την εικόνα;
(Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει ενισχυτής)
Και κάτι τελευταίο, αν έπαιρνα το εξής hometheater SAMSUNG HT-TZ315R 5.1 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702801) 8α ήταν καλύτερη λύση;

Giannis
19-08-2008, 07:28
Να ρωτήσω κάτι κι εγω.
Αν πάρω τα Logitech Z5500 θα μπορώ να τα συνδέσω με το Ps3 με οπτική ίνα για να έχω ήχο 5.1 ενώ με ένα hdmi απο το ps3 στην τηλεόρασή μου να έχω την εικόνα;
(Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει ενισχυτής)
Και κάτι τελευταίο, αν έπαιρνα το εξής hometheater SAMSUNG HT-TZ315R 5.1 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702801) 8α ήταν καλύτερη λύση;

feile mou hta pareis ta z5500 hte afta tha mporeis na to syndeshs to ps3 panw me mia mikrh epifilaksh sto samsung epidei lei oti exei optical eisodo alla kamia fora lei optical kai exoun coaxial...... an mporeis pigene se kanena magazi kai desta apo konta.......pantws me ta samsung tha exeis kalytero hxo giati ta z5500 einai hxeia pc ;)....... an kai ta z5500 mporei na exoun kalytero sub

Qman834
19-08-2008, 12:04
feile mou hta pareis ta z5500 hte afta tha mporeis na to syndeshs to ps3 panw me mia mikrh epifilaksh sto samsung epidei lei oti exei optical eisodo alla kamia fora lei optical kai exoun coaxial...... an mporeis pigene se kanena magazi kai desta apo konta.......pantws me ta samsung tha exeis kalytero hxo giati ta z5500 einai hxeia pc ;)....... an kai ta z5500 mporei na exoun kalytero sub

Οταν λές ότι τα z5500 είναι ηχεία για pc εννοείς ότι δεν θα μπορώ να τα συνδέσω με την τηλεόρασή μου;
Επίσης αν θα έπαιρνα τα Samsung ή και γενικά η σύνδεση:
* Εικόνα Playstation <-HDMI καλώδιο-> Τηλεόραση
* Ήχος Playstation <-Optical καλώδιο-> Home Theater
Είναι η καλύτερη; Ή πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικά;

Giannis
19-08-2008, 12:58
Οταν λές ότι τα z5500 είναι ηχεία για pc εννοείς ότι δεν θα μπορώ να τα συνδέσω με την τηλεόρασή μου;
Επίσης αν θα έπαιρνα τα Samsung ή και γενικά η σύνδεση:
* Εικόνα Playstation <-HDMI καλώδιο-> Τηλεόραση
* Ήχος Playstation <-Optical καλώδιο-> Home Theater
Είναι η καλύτερη; Ή πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικά;

etsi akribws.... apla prepei na rithmiseis to ps3 na bgazei eikona apo thn HDMI kai hxo apo thn optical mesa apo ths rithmiseis tou ps3 ;)


twra oson afora ta z5500 me otidipote mporeis na ta syndeshs apla den exoun thn apodosh kai thn poiothta tou hxou pou tha exei ena katharo set hxeion home theater....

Qman834
19-08-2008, 13:55
A! Ok File mou eufxaristw poly (kai gia tin ry8misi sto ps3):tiphat:mallon 8a paw gia to Samsung telika :angry:

Giannis
19-08-2008, 14:02
apla an mporeis pigene desto na sigoureuths oti ontws exei optikh....... giati opws sou eipa mporei na exei coaxial (omoaksonikh) giati meta tha prepei na pareis kai metatropea ;)

TopGunZ
19-08-2008, 14:15
Τα Ζ5500 είναι από τα κορυφαία συστήματα ηχείων 5.1 αυτή τη στιγμή και μάλιστα εδώ και αρκετό καιρό. Η τιμή τους έχει πέσει κοντά στα 250 ευρώ και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Απλά μην ξεχάσεις να πάρεις ένα καλώδιο οπτικών ινών για να τα συνδέσεις με το PS3 σου.

Giannis
19-08-2008, 14:36
Τα Ζ5500 είναι από τα κορυφαία συστήματα ηχείων 5.1 αυτή τη στιγμή και μάλιστα εδώ και αρκετό καιρό. Η τιμή τους έχει πέσει κοντά στα 250 ευρώ και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Απλά μην ξεχάσεις να πάρεις ένα καλώδιο οπτικών ινών για να τα συνδέσεις με το PS3 σου.

Gia PC thes na peis :innocent:
mono kai mono oti to tweeter einai sthn mesh tou mid(etsi einai ta hxeia orofhs pou bazoun magazia,supermarket...... gia radiofono) afto ta lei ola sths pshles xanoun arketa.... an den eisai apetitikos mia xara einai....


pantos kalo tha htan an mporouse na ta akousei kai ta duo gia na dei pia tou kathonte kalytera sto afth :)

TopGunZ
19-08-2008, 15:28
Γιάννη, επειδή σε καταλαβαίνω, έχω φίλους σαν κι εσένα, είναι ιδανικά για το 95% των περιπτώσεων. Αλλά όχι για ανθρώπους σαν κι εσένα. Όντως αν έχεις την ψείρα μπορεί να καταλάβεις τη διαφορά, αλλά αν ανήκεις στο 95% του πληθυσμού που δεν κοσκινίζει το τελευταίο κύμα ακουστικής προσφέρουν πολλά. Βέβαια η μανία σου να λες για PC δεν κατάλαβα που αποσκοπεί, εννοείς gaming? Γιατί εγώ και για ταινίες που το έχω χρησιμοποιήσει είναι άψογο το συστηματάκι. Αλλά είπαμε είναι και θέμα του τι τρέλλα έχει ο καθένας. Πολύ λογικό να είναι "λίγα" για έναν highendα. Σου λέω σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ έχω την ίδια ψώρα με τα αμάξια, δεν μπορώ να διανοηθώ να οδηγήσω κάτι σε γαλλοιταλοιάπωνα ας πούμε.

Giannis
19-08-2008, 15:32
Γιάννη, επειδή σε καταλαβαίνω, έχω φίλους σαν κι εσένα, είναι ιδανικά για το 95% των περιπτώσεων. Αλλά όχι για ανθρώπους σαν κι εσένα. Όντως αν έχεις την ψείρα μπορεί να καταλάβεις τη διαφορά, αλλά αν ανήκεις στο 95% του πληθυσμού που δεν κοσκινίζει το τελευταίο κύμα ακουστικής προσφέρουν πολλά. Βέβαια η μανία σου να λες για PC δεν κατάλαβα που αποσκοπεί, εννοείς gaming? Γιατί εγώ και για ταινίες που το έχω χρησιμοποιήσει είναι άψογο το συστηματάκι. Αλλά είπαμε είναι και θέμα του τι τρέλλα έχει ο καθένας. Πολύ λογικό να είναι "λίγα" για έναν highendα. Σου λέω σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ έχω την ίδια ψώρα με τα αμάξια, δεν μπορώ να διανοηθώ να οδηγήσω κάτι σε γαλλοιταλοιάπωνα ας πούμε.


anafero to pc epidei einai oti kalytero gia pc afthn thn stigmi....... twra gia to 95% twn periptwsewn pou les nai dikio exeis........ an den exei apetishs opio kai na parei teleia tha tou fanoun :)

egw genikos eimai highendas :p h perneis kati kalo h den perneis :D

TopGunZ
19-08-2008, 15:37
Για αυτό σου λέω σε κατάλαβα :D Έχω έναν φίλο ψιλοhighendά, όταν εγώ είμαι λίγο tone deaf. Αντιλαμβάνεσαι τι γέλιο βγάλαμε όταν ξεκίνησε συζήτηση για ποιοτικά ακουστικά, ενώ εγώ δεν δίνω πάνω από 20-30 ευρώ, χαχαχαχα.

thanos
19-08-2008, 17:20
250 ευρο κοστιζει το καθε ηχειο ενος μετριοτατου "home-cinema" χωρις ενισχυτη φυσικα.Τα 250 ευρο που κοστιζει ολοκληρο το συστηματακι της logitech εννοειται οτι ειναι μια χαρα για pc(γραφειο) οπως ειπε και ο Γιαννης.Οσον αφορα κατηγορια hi-end εκει φυσικα μιλαμε για αρκετες χιλιαδες ευρο το καθε ζευγος ηχειων(μονο τα καλωδια κοστιζουν πανω απο χιλιαρικο αν θελουμε να μιλησουμε για πραγματικο hiend).
Το συστηματακι της logitech ειναι φυσικα μια χαρα για τα χρηματα του αλλα δε νομιζω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων που ασχολουνται πραγματικα με το home-cinema θα αγοραζαν ποτε κατι τετοιο.

Qman834
19-08-2008, 21:07
Κοίτα Thano το να δώσεις όμως και χιλιάδες euro όπως λές για να πάρεις ένα high-end home cinema που όμως δεν μπορείς να ακούσεις τα decibel που πλήρωσες να βαράνε γιατί θα συναγωνίζεσαι την σκούπα της κάθε κατίνας που απο κάτω θα κακοποιεί το ταβάνι της για να το χαμηλώσεις δεν νομίζω να αποτελεί και την καλύτερη λύση.

Πάντως Giannis θα το ρωτήσω αυτο που λές αν έχει ομοαξονική γιατί δεν μπορώ να το δώ απο κοντά, αφού θα το πάρω απο το e-shop. Θα τους στείλω ένα mail ή αν έχουν τηλ. επικοινωνίας και αν είχει θα το προχωρήσω.

Giannis
19-08-2008, 21:16
an sou poun oti exei optikh partw alliws an exei omoaksonikh thes metatropea.......

thanos
19-08-2008, 21:38
Optical εχει,σιγουρεψου βεβαια καλου κακου.

Giannis
19-08-2008, 21:48
Optical εχει,σιγουρεψου βεβαια καλου κακου.

as lei afto oti exei otpical....... epidei thn eixe patisei enas gnostos mou...... elege optical kai eixe omoaksonikh :p

thanos
19-08-2008, 21:52
as lei afto oti exei otpical....... epidei thn eixe patisei enas gnostos mou...... elege optical kai eixe omoaksonikh :p
Σε φωτο απο το πισω μερος το ειδα...βεβαια μπορει να υπαρχουν διαφορες εκδοσεις ή εισαγωγες οποτε εντελως σιγουροι σε τετοια μηχανηματα δε μπορουμε να ειμαστε.

Qman834
31-08-2008, 01:04
Παιδιά τελικά χθες πήρα τα Logitech Z5500.
Έβαλαν να παίξουν λίγο και μόλις τα άκουσα είπα οτι είναι κορυφή και δεν κοιταξα καν τα το SAMSUNG HT-TZ315R γιατί αν και το είχα στο μυαλό μου, μόλιε είδσ την κστώτερη ποιότητα υλικών που είναι κατασκευασσμένο δεν μπήκα στον κόπο ούτε να το ακούσω να παίξει. Πήρα επίσης και καλώδιο οπτική ίνας για το Ps3.
Ο ήχος είναι πολύ καλός και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

vasses
31-08-2008, 04:04
o mesos user pou thelei na akousei poiotiki mousiki agorazei set KALON IXEION kai POLIKANALO RADIOENISXYTI apo 500 eyro xekinane gia na exeis AXIOPREPI IXO.
I diafora einai TERASTIA :angry:
An valeis ayta ta ixeia na paixoune se radioenisxyti opos ayton edo http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69979827&product=1141139
pou einai kai tis plakas kaikane an den prosexeis tis entaseis kai ta settings tous xoria tis athlies paramorfoseis pou tha exeis an vazeis dinata to volume tou enisxyti

Ta logitech proteinontai se xristes pou theloun ti ftinoteri dinati lisi xoris polles apaitiseis sti mousiki kai stis tainies.

music_lover
31-08-2008, 11:35
vasses ο ραδιοενισχυτής της sony που έβαλες link από το πλαίσιο δεν είναι καθόλου της πλάκας

για την τιμή του παίζει αξιοπρεπέστατα και πολύ καλύτερα από το z5500 της logitech..

γενικά η τιμή ενός προιόντος δεν είναι απόλυτο χαρακτηριστικό της ποιότητας ενός προιόντος

πολλά παίζουν ρόλο,η χώρα κατασκευής,το όνομα της εταιρίας κτλ κτλ

vasses
31-08-2008, 13:48
vasses ο ραδιοενισχυτής της sony που έβαλες link από το πλαίσιο δεν είναι καθόλου της πλάκας

για την τιμή του παίζει αξιοπρεπέστατα και πολύ καλύτερα από το z5500 της logitech..

γενικά η τιμή ενός προιόντος δεν είναι απόλυτο χαρακτηριστικό της ποιότητας ενός προιόντος

πολλά παίζουν ρόλο,η χώρα κατασκευής,το όνομα της εταιρίας κτλ κτλ

ειναι τα φτηνα μοντελα της σονυ περα απο την μετρια αποδοση σε ηχο εχουν βαρια προιστορια με καμενα τροφοδοτικα σε παλιοτερα μοντελα.
Σαφως δεν συγκρινεται με τα logitech αλλα προτιμοτερο ειναι ενας yamaha τωρα μαλιστα εχουνε πεσει σε πολυ χαμηλα επιπεδα
Με τετοιο συστηματακι εχεις αξιοπρεπεστατο ηχο
http://www.apothema.gr/default.asp?pid=5&itmId=13644&catId=184&la=1[/URL]
[URL]http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17475 (http://www.megamarket.gr/yamaharxv459-p-8889.html)

giorgalakos
05-09-2008, 15:03
γεια σας. είμαι καινουργιος στο forum και ψάχνω και εγώ ηχεία για το ps3. Βασικά επειδή δεν έχω και πολύ χώρο προτιμώ να πάρω ηχεία για να ακουώ μουσική και να βλέπω ταινίες απο το να παίρνω ενα dvd και ένα hi-fi. Για τα logitech έχω ένα δισταγμό γιατί ταιριάζουν περισσότερο για pc παρα για ένα ps3 (από ό,τι μου έχουν πει δηλαδή). Βρήκα επίσης και τα Logic3 Soundstation 3 που σχεδιάστηκαν ειδικά για Ps3. Ti προτείνετε?

oliveratom
05-09-2008, 15:22
ποσα λεφτα διαθετεις για να σου πουμε

giorgalakos
05-09-2008, 17:44
γύρω στα 400

Giannis
05-09-2008, 17:52
γύρω στα 400


an den eisai apetitikos pare ths Logitech ta Z-5500 einai oti kalitero mporeis na pareis mesa sta lefta pou diatheths.....

giorgalakos
05-09-2008, 18:12
ναι αλλα μοιαζουν περισσοτερο για pc. εγω τα θελω κυριως για μουσική

Giannis
05-09-2008, 18:18
ναι αλλα μοιαζουν περισσοτερο για pc. εγω τα θελω κυριως για μουσική

koita den yparxoun hxeia pou einai gia mousikh kai alla gia tainies....... tetoies epiloges mporeis na kaneis otan diatheths arketes xiliades euro...... sta 400 euro pou diatheths den mporeis na pareis kati kalitero apo ta z-5500 pou ta sygkekrhmena enai para poli kala gia ta lefta tous....... an skeftesai na pareis hi-fi gia games kai gia tainies den kanei epidei den tha exei polikanalo hxo pou xriazetai gia na ta apolafseis kai se 5.1 einai h kaliterh epilogh ta z-5500.... osoi ta exoun parei apo edw mesa exoun mini kataefxaristimenoi....

Synthercat
05-09-2008, 18:41
georgalakos πιστεύω οτι αν θές με περίπου 400€ και κυρίως μουσική τότε θα πάρεις 2 ηχεία για να είναι καλούτσικα και όχι 5.1 σετ

Giannis
05-09-2008, 18:54
georgalakos πιστεύω οτι αν θές με περίπου 400€ και κυρίως μουσική τότε θα πάρεις 2 ηχεία για να είναι καλούτσικα και όχι 5.1 σετ

nai omws ta theli gia tainies kai gia games.... kai xroiazete 5.1.... an omws edeine perissotera xroimata kapou sto 1000riko tha ebgene ena set me kala hi-fi hxeia(gia mousikh) kai apla perifereiaka(gia thn simplirosei tou 5.1 gia games kai tainies) kai enan kalo enisxity kai etsi tha ta syndiaze ola

Synthercat
05-09-2008, 19:14
Sosta ta les. To sxolio moy htan giati eipe "kirios moysiki".
Tora vevaia an einai vlamenos san kai emena kaike o anthropos apo tis agores! (provoleas k.a)

giorgalakos
05-09-2008, 21:02
για να μην γινονται παρεξηγήσεις δεν καίγομαι άμεσα για τον ήχο των παιχνιδιών και των ταινιών. Απλά επειδή δεν θέλω να πάρω ένα ξεχωριστό σύστημα να ακουω μουσική και λόγω χώρου αλλά και επείδη οι περισσότεροι απο εμάς έχουν πολλά gigabyte από Mp3 στη συλλογή τους θεωρώ πιο βολικό το ps3. Γιαυτο λεώ για μουσική

music_lover
20-10-2008, 16:08
ειναι τα φτηνα μοντελα της σονυ περα απο την μετρια αποδοση σε ηχο εχουν βαρια προιστορια με καμενα τροφοδοτικα σε παλιοτερα μοντελα.
Σαφως δεν συγκρινεται με τα logitech αλλα προτιμοτερο ειναι ενας yamaha τωρα μαλιστα εχουνε πεσει σε πολυ χαμηλα επιπεδα
Με τετοιο συστηματακι εχεις αξιοπρεπεστατο ηχο
http://www.apothema.gr/default.asp?pid=5&itmId=13644&catId=184&la=1
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17475

το δικό μου είναι σχεδόν 10 ετών,παίζει αδιάκοπα και δεν έχει πάθει το παραμικρό.

έτος κατασκευής 1999! ουδεμία βλάβη,γεμάτο σκόνη,αμέτρητες ώρες με την tv,dvd και ps2,ps3

η τιμή του τότε ήταν 120.000 δραχμές,σημερινά 360 euro,και ήταν η φθηνή σειρά της sony γιατί υπήρχαν και τότε μοντέλα με 600.000 δραχμές τα οποία δεν πήρα λόγω χρημάτων,δεν το μετάνιωσα ποτέ όμως.

ότι και να είναι,είναι sony και sony=εγγύηση. :cheers:

jimspy
20-10-2008, 18:14
ότι και να είναι,είναι sony και sony=εγγύηση. :cheers:
prin kammia 10etia k bale nai symfono....gia tora mhn eisai k toso sigoyros

alestr9s
20-10-2008, 19:01
Ρε παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα...

Είπαμε μπορεί το PS3 να είναι top, μπορεί να βγάζει, κάποιες, καλές τηλεοράσεις, αλλά στο θέμα Home theater και ενισχυτών η SONY είναι Θεός να σε φυλάει....

thanos
20-10-2008, 23:13
Ρε παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα...

Είπαμε μπορεί το PS3 να είναι top, μπορεί να βγάζει, κάποιες, καλές τηλεοράσεις, αλλά στο θέμα Home theater και ενισχυτών η SONY είναι Θεός να σε φυλάει....

Φανταζομαι εξαιρεις τον es strda5400es σαν ενισχυτη και τον προτζεκτορα vw200 :)

Tek_Killa
21-10-2008, 00:47
Nαι παίδες η Sony έρχεται τελευταία σε HiFi καταστάσεις. Όχι πως δε θα ευχαριστηθείς και ταινία και παιχνίδι αμα πάρεις ένα ακριβό σετάκι της της τάξεως των 600 ευρώ, αλλά σίγουρα με τα ίδια λεφτά αγοράζεις χώρια ενισχυτή και χώρια σετ ηχείων (άλλων ξακουστών στο είδος εταιρειών όπως Yamaha - Denon - Klipsch - Canton) με τεράστια διαφορά στην ποιότητα ήχου...

alestr9s
21-10-2008, 12:39
Φανταζομαι εξαιρεις τον es strda5400es σαν ενισχυτη και τον προτζεκτορα vw200 :)



Δεν την έπιασα στο στόμα μου για Projectors !!!!! :p :yay:

ilias78
14-03-2010, 23:22
ερωτηση.
εχω ενα home cinema στο σαλονι, το οποιο ουτε οπτικη ινα εχει ουτε hdmi συνδεση μπορει να κανει. μονο scart και αυτα τα 3 καλωδια (κοκκινο, κιτρινο, ασπρο. νομιζω componet ειναι).
αν το συνδεσω με την τηλεοραση μεσω καποιου απο αυτους τους τροπους, θα μπορω να εχω ηχο 5.1 απο το ps3?
ο ηχος με ενδιαφερει μονο

ilias78
15-03-2010, 17:55
λοιπον εκανα λαθος.
μονο scart εχει.
ετσι ειναι πισω

http://img38.imagefra.me/img/img38/2/3/15/ilias78/f_11qjbfaubx8m_7985f3f.jpg

μπορει να γινει κατι ή τζιφος?

stein3x
15-03-2010, 19:02
Το άσπρο/κόκκινο/κίτρινο είναι component και είναι αναλογικά οπότε για 5.1 ουδέν λόγος,μόνο stereo.Τα κόκκινα/μπλέ/πράσινα είναι composite και μεταφέρουνε μόνον είκόνα.Αφού δεν έχει οπτική ίνα/hdmi δεν μπορείς να έχεις 5.1 ήχο από το ps3 δυστηχώς ακόμα και αν είχε η tv/ενισχυτής coaxial κάτι που δεν έχει το ps3 .Τα ίδια και για το scart

ilias78
15-03-2010, 19:09
αμα συνδεσω το κοκκινο-μπλε-πρασινο (composite) και το audio in (κοκκινο-ασπρο) του home cinema με τα αντιστοιχα της τηλεορασης, τι αποτελεσμα θα εχω?

stein3x
15-03-2010, 19:49
Τα καλώδια composite έχουν την δυνατότητα αν και αναλογικά να μπορούν να δώσουνε σήμα HD μέχρι και 1080p/i (δεν θυμάμε ακριβώς) και προτείνετε 100% αν δεν σου δίνετε η δυνατότητα σύνδεσης HDMI ,αυτό αφορά το θέμα της εικόνας.Τώρα για το κόκκινο/άσπρο που αφορά τον ήχο είναι οι κλασικές "μπανάνες" που μεταφέρουν stereo ήχο (δεξί - αριστερό)

ilias78
15-03-2010, 19:56
ισως ειναι και χαζομαρα αλλα οι μηδαμιες γνωσεις μου πιστευω πως με συνχωρουν.
αν συνδεσω το ps3 με την tv με hdmi και με οπτικη (η tv μου εχει) και το home με την τηλεοραση μεσω scart, δεν θα εχω ηχο για το ps3?

stein3x
15-03-2010, 20:10
Λοιπόν άκου τι μπορείς να κάνεις.Το ps3 μπορεί ανεξάρτητα (όπως και πολλές συσκευές αρκεί να έχουνε ρυθμήσεις) να "στέλνει" σήμα ήχου και εικόνας από όποια έξοδο έχεις διαθέσιμη.Τι σημαίνει αυτό?Ότι μπορείς να εκμεταλευτείς το καλήτερο δυνατό που σου προσφέρει το παρόν σύστημα σου.Πρέπει να με πεις ακριβώς τι διαθέσιμες θύρες έχουνε οι συσκευές σου (TV/Home Cinema) .Το ποιό συμαντικό (αφού θες πολυκάναλο ήχο) είναι το home cinema σου να έχει κάποια ψηφιακή είσοδο για τον ήχο έιτε είναι optical έιτε coaxial (με την προυπόθεση να έχει και η tv σου).Αν έχει μπορείς να έχεις πολυκάναλο ήχο ,αν όχι τότε με οποιαδήποτε συνδιασμό δεν γίνετε.(μπορεί να υπάρχει τπτ καμιά special συσκευή στο εξωτερικό αλλά από όσο ξέρω όχι).

Αν τα συνδέσεις έτσι όπως λες 1)Δεν χρειάζετε να συνδέσεις το ps3 με οπτική με την TV καθώς με HDMI περνάς και ήχο ψηφιακά ,θα έπρεπε να το κάνεις έτσι αν είχε το hame cinema σου optical imput.Αν συνδέσεις μετά (λέμε αν το κάνεις έτσι όπως λες) την TV με το home cinema σου με scart τότε δεν θα καταφέρεις τπτ καθώς πάλι θα στέλνετε αναλογικά ο ήχος και το πιθανότερο είναι ότι και δεν θα δουλεύει κιόλας.

modecris
15-03-2010, 20:18
Το άσπρο/κόκκινο/κίτρινο είναι component και είναι αναλογικά οπότε για 5.1 ουδέν λόγος,μόνο stereo.Τα κόκκινα/μπλέ/πράσινα είναι composite και μεταφέρουνε μόνον είκόνα.Αφού δεν έχει οπτική ίνα/hdmi δεν μπορείς να έχεις 5.1 ήχο από το ps3 δυστηχώς ακόμα και αν είχε η tv/ενισχυτής coaxial κάτι που δεν έχει το ps3 .Τα ίδια και για το scart


Τα καλώδια composite έχουν την δυνατότητα αν και αναλογικά να μπορούν να δώσουνε σήμα HD μέχρι και 1080p/i (δεν θυμάμε ακριβώς) και προτείνετε 100% αν δεν σου δίνετε η δυνατότητα σύνδεσης HDMI ,αυτό αφορά το θέμα της εικόνας.Τώρα για το κόκκινο/άσπρο που αφορά τον ήχο είναι οι κλασικές "μπανάνες" που μεταφέρουν stereo ήχο (δεξί - αριστερό)

Μια χαρά τα λες,μόνο που τα του composite αντιστοιχούν για το component,δλδ το composite είναι αυτό με το ασπρο-κόκκινο για ήχο και κίτρινο για εικόνα ενώ το component είναι αυτό με τα 5 βίσματα (πράσινο-κόκκινο-μπλέ για εικόνα και άσπρο-κόκκινο για ήχο).




ισως ειναι και χαζομαρα αλλα οι μηδαμιες γνωσεις μου πιστευω πως με συνχωρουν.
αν συνδεσω το ps3 με την tv με hdmi και με οπτικη (η tv μου εχει) και το home με την τηλεοραση μεσω scart, δεν θα εχω ηχο για το ps3?

Θα έχεις ήχο αλλά μέσω της tv και αναλόγως τί κύκλωμα έχει για την αποκωδικοποίηση,το πιό πιθανό είναι να έχεις στέρεο αλλά καλύτερης ποιότητας από το κλασικό άσπρο-κόκκινο.

ilias78
15-03-2010, 20:24
το home cinema εχει αυτες τις συνδεσεις μονο. scart και composite.


http://img38.imagefra.me/img/img38/2/3/15/ilias78/f_11qjbfaubx8m_7985f3f.jpg


η τηλεοραση εχει
hdmi
composite
componet
scart
οπτικη
ακουστικο κεφαλης
εισοδο rf

ilias78
29-04-2010, 22:45
λοιπον το δοκιμασα αυτο και δειχνει να παιζει 5.1
αυτο που θελω να μαθω τωρα ειναι το εξης. κανει πισω απο την tv και πισω απο το ps3, να υπαχρουν ηχεια?

dimitriskal1987
11-05-2010, 11:59
Γεια σας παιδιά.. Τελευταία ενδιαφέρομαι κ εγώ για home cinema.. Τα οικονομικά όμως αυτή την περίοδο είναι περιορισμένα..

Έχω βρει αυτά.. LG HT805SH - Philips HTS3270 έχουν και τα 2 οπτική ίνα για το ps3

Τι λέτε αξίζει τον κόπο να χτυπήσω κάποιο?
Thx

Surfdrifter
11-05-2010, 16:25
λοιπον το δοκιμασα αυτο και δειχνει να παιζει 5.1
αυτο που θελω να μαθω τωρα ειναι το εξης. κανει πισω απο την tv και πισω απο το ps3, να υπαχρουν ηχεια?

Καλημερα, είδα τώρα το ποστ σου και βλέπω τις πιθανες συνδέσεις σου.

Α) Θα συνδεσεις COMPONENT το PS3 για εικόνα και το Home Cinema (ΗC) με το SCART. Αυτό γιατί το DVD μπορει να παίξει την ανάλυση του από composite/SCART ενώ τα HD μόνο από Component/HDMI

B) Υποθέτω ότι το HC σου παίζει τα DVD 5.1 απευθείας με εσωτερικο κύκλωμα στα 6 ηχεία, απλά δεν σου επιτρέπει ψηφιακή είσοδο για extra πηγές, είτε ομοαξονική (RCA), είτε οπτικη, είτε HDMI, κατα συνέπεια ΔΕΝ μπορεις σε καμια περίπτωση να ακουσεις 5.1 από το PS3 σου, τουλάχιστον όχι διακριτο (discrete). Τέλος!

Αυτό που ενδεχομένως να ακους έιναι όταν συνδέεις τις στερεο εξοδους του PS3 στο HC, αυτό με διάφορα DPS και ambient εφε, να "κλέβει" συχνότητες/ήχους και να τους μεταδίδει στα πίσω ηχεία, δημιουργώντας την ψευδαίσθηση του 5.1

Όσον αφορά στην ερώτηση σου για τα ηχεία, ΑΝ είναι μαγνητικα θωρακισμένα, δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα

dimitriskal1987
11-05-2010, 18:13
Γεια σας παιδιά.. Τελευταία ενδιαφέρομαι κ εγώ για home cinema.. Τα οικονομικά όμως αυτή την περίοδο είναι περιορισμένα..

Έχω βρει αυτά.. LG HT805SH - Philips HTS3270 έχουν και τα 2 οπτική ίνα για το ps3

Τι λέτε αξίζει τον κόπο να χτυπήσω κάποιο?
Thx

Και πέρα απο Home Cinema .. Σκέτα φθηνά ηχεία με οπτική ίνα υπάρχουν?
Δλδ γύρω στα 150Ε

dimitriskal1987
12-05-2010, 11:27
Γεια σας παιδιά.. Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να αγοράσω ένα home cinema για το ps3

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλά πράγματα.. Μόνο το ότι να προσέξω να έχει οπτική ίνα για να το συνδέσω με το ps3

Τα οικονομικά που μπορώ να διαθέσω είναι max200E
Έχω βρει αυτό http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/home-theater-system/LG-dvd-home-theater-system-HT805SH.jsp

Αξίζει?
Και τέλος, είναι καλύτερα να αγοράσω πακέτο Home Cinema ή να πάρω μόνο ηχεία? Αν έχει και κάποιος να μου προτείνει κάτι με μέχρι 200Ε θα με βοηθήσει αρκετά..

Thx

nfornikos
18-05-2010, 20:12
για μια φτηνη και αρκετα ποιοτικη λυση ( γουστα ειναι αυτα)
εχω παρει αυτο
http://global.ebay.com/HDV-18A_51_Digital_Audio_Decoder_Dolby_Digital_AC3_DTS/260533397112/item

και εχω πανω τα logitech 530 το προτεινω σε ατομα που εχουν ηδη ενα φτηνο 5.1.

JimmakoS
19-05-2010, 11:48
dimitriskal1987 εγω πριν κανενα εξαμηνο ειχα παρει αυτο το σετhttp://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Home-Cinema-Systems/Set-Home-Cinema/SAMSUNG-HT-TZ325R-HOME-THEATER-5-1.htm το οποιο το ειχα παρει και 350 και ξενερωσα τωρα που το ειδα οτι εχει πεσει 100 ευρω για το δωματιο που το εχω και για ταινιες και παιχνιδια ειμαι ευχαριστημενοσ..Τπτ το τρελο αλλα ουτε και σαβουρα γνωμη μου παντα..

Dikakom
20-05-2010, 12:30
Έχω τα Logitech x-540 καταπληκτικά ηχεία και κοστίζουν 80 ευρώ μόνο...φοβερη ποιοτητα!!
Αν θες να διαθέσεις κανα 250αρι πάρε τα z550 logitech τα οποία ειναι για μενα οτι καλυτερο κυκλοφορει εδω και λιγα χρόνια!
Αν δεν θες πολλά λεφτά X-540 καρφωτά!θα με θυμηθεις!

WolfRathmA
21-05-2010, 02:08
Έχω τα Logitech x-540 καταπληκτικά ηχεία και κοστίζουν 80 ευρώ μόνο...φοβερη ποιοτητα!!
Αν θες να διαθέσεις κανα 250αρι πάρε τα z550 logitech τα οποία ειναι για μενα οτι καλυτερο κυκλοφορει εδω και λιγα χρόνια!
Αν δεν θες πολλά λεφτά X-540 καρφωτά!θα με θυμηθεις!


Ακριβως! Για αυτο και τοσα χρονια εχουν και ιδια τιμη και η logitech δε τα αλλαζει με τιποτα :D Τα ηχεια αξιζουν!

zisis_GR
22-05-2010, 00:32
εχω τα z-5500 της logitech και ειναι οτι καλύτερο σε DD 5.1 και ειδικά DTS, αρα οτι καλύτερο για παιχνίδια, με 300 ευρω καθαρισες, αλλα αμα θες να βλεπεις bluray και να χαρεις να καινουρια φορμα ηχου (true HD, DTS-HD) πρεπει να πας σε ενισχυτές, ηχεια πολλων ευρω κτλ..

isspro
25-05-2010, 10:27
δλδ τα z5500 δεν καλυπτουν true HD και DTS-HD αναγκες?
ποιες λυσεις εχουμε για true HD, DTS-HD?

Tek_Killa
25-05-2010, 12:11
δλδ τα z5500 δεν καλυπτουν true HD και DTS-HD αναγκες?
ποιες λυσεις εχουμε για true HD, DTS-HD?

Για αυτά συμφαίρει να πας σε ξεχωριστό ενισχυτή και ηχεία...

isspro
25-05-2010, 13:47
Για αυτά συμφαίρει να πας σε ξεχωριστό ενισχυτή και ηχεία...
like what?

Tek_Killa
25-05-2010, 13:52
Like...

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Home-Cinema-Systems/RadioReceivers/Onkyo-TX-SR308-Radioenisxitis-5-1-Black-TX-SR308.htm

&

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Home-Cinema-Systems/Home-Cinema-Speakers/Klipsch-HD-Theater-300-Speakers-5-1-HD-THEATER-300.htm

για παραδειγμα.


Εdit: Κράτησα σαφώς το κόστος όσο το δυνατόν χαμηλότερο...

isspro
25-05-2010, 14:14
«δυνατα» φαινονται
με βαζεις σε σκεψεις...

muku
25-05-2010, 14:23
Είναι πολλά τα λεφτά όμως. 700Ε έναντι 200-300 που τη βγάζεις με ένα σετ home cinema (DVD και ηχεία) ή τα Z5500. Home cinema βγάζει σίγουρα κάποιας μορφής DTS, τώρα πόσα διαφορετικά πρότυπα DTS υπάρχουν δεν ξέρω DTS HD, True HD κτλπ. Εγώ ένα ταπεινό Samsung DVD player έχω, στο οποίο βάζω το ps3 με οπτική ίνα και όταν ένα παιχνίδι υποστηρίζει DTS μου ανάβει την ένδειξη πάνω στην οθόνη του. Αλλά εντάξει είπαμε, αξίζει 500Ε πάνω απλά για να ακούς λίγο καλύτερα τους ήχους στα games? Τα οποία παρεπιπτόντως δεν βγάζουν όλα DTS ήχο...

Tek_Killa
25-05-2010, 14:33
Όντως είναι πολύ περισσότερα τα λεφτά σε σχέση με έτοιμα συστήματα.
Απλά η αγορά ενός ενισχυτή με αποκωδικοποίηση DTS HD, TRUE HD και HDMI "1.4" είναι μιά σοφή κινηση που θα αντέξει πολύ στο μέλλον και απλά αν θες θα αλλάζεις ηχεία όποτε σε παίρνει οικονομικά να το κάνεις.

Όσο για τη διαφορά στον ήχο με το DTS, αν έχεις καλό σετ ηχείων που να είναι ικανό να πιάσει μεγάλο ευρος συχνοτήτων, είναι μπορώ να σου πω πολύ μεγάλη! Σα να συγκρίνουμε ποιότητα mp3 128kbps με ποιότητα CD.

Δουλεύω σε εταιρεία με ηχεία και τυχαίνει να έχω κάνει και ένα καλούλι Home cinema οπότε στα λέω εκ πείρας. Έχουν ακούσει πολλά τα αυτιά μου. :)

Από την άλλη και τα έτοιμα σετάκια έως 300-400 euro είναι τίμια για τα λεφτά τους. Ιδίως το Ζ5500. Πρίν 2 χρόνι απερίπου το έβρισκες 270Ε και τώρα το έχουν πάει 400Ε οι απατεώνες όμως. Έχει φάει πολύ καπέλο!

zisis_GR
25-05-2010, 15:43
τα z5500 ειναι οτι καλύτερο για παιχνίδια, ειδικά αμα βγαζει το παιχνιδι DTS ήχο, εγω έχω ξετρελαθεί, αλλα και σε ταινίες με dts είναι κατι άλλο..αλλα...τώρα ειδα ότι τα χουν παει 400-450 ευρώ!!!εγω τα παρει 300 ευρω πριν 3 χρονια...για σετ ενισχυτή με ηχεια, για να εισαι ικανοποιημενος με την αγορά σου και να εισαι πληρως καλύμενος από πλευρας απόδοσης και τεχνικών χαρακτηριστικών πιστεύω πως το 1000 πρέπει να θεωρείται σίγουρο.Βέβαια μιλάμε για πολύ μακροχρόνια επένδυση οπότε ψαξτο καλά και χτύπα..

muku
25-05-2010, 16:42
Εννοείται αν διαθέτει τόσα χρήματα κάποιος για ήχο να πάρει κάτι καλό, θα έχει κάποια διαφορά αν και δεν έχω ακούσει ποτέ ήχο από καλό σετ ενισχυτή- ηχείων για να εκφέρω άποψη. Αλλά για κάποιον που δεν θέλει να χαλάσει μια περιουσία τότε η σχέση value for money είναι αυτή που μετράει και με την τιμή των Z5500 στα 450Ε τότε η καλύτερη λύση είναι ένα έτοιμο σετάκι ηχείων-dvd player με optical in οπωσδήποτε και δυνατότητα DTS και τα συναφή που κυμαίνονται στα 200Ε. Επίσης κάτι άλλο. Μια ενδιάμεση λύση με ενισχυτή θέλει προσοχή στην επιλογή του, ειδικά για τις θύρες hdmi. Τώρα βγήκε η 1.4 οπότε καλό θα ήταν ο ενισχυτής να διαθέτει. Από την άλλη δεν ξέρω αν παίζει τίποτα με συμβατότητα με την 1.3 στη σύνδεση με tv.

Tek_Killa
26-05-2010, 12:21
Nα ξεκαθαρίσω κάτι:
Τα ΗDMI καλώδια 1.3b (που το σωστό τους όνομα είναι ΗIGH SPEED HDMI) είναι ικανά για απεικόνηση 3D! To σήμα 3D βλέπετε σε εκθεσιακές τηλεοράσεις στα καταστήματα έχουν τέτοιο HDMI.

Tα ΗDΜΙ 1.4 (που το σωστό τους όνομα είναι HIGH SPEED HDMI WITH ETHERNET) εκτός του οτι είναι ικανα για 3D σήμα, έχουν κανάλι Ethernet και κανάλι επιστροφής ήχου. Επίσης μπορούν να περάσουν ανάλυση 4Κ Χ 2Κ (4000 pixels x 2000 pixels)

To κανάλι επιστροφής ήχου μπορεί να εξηγηθεί ως εξής:

Με απλό HDMI:
http://i184.photobucket.com/albums/x14/stelp77/1-1.jpg


HDMI με "audio return channel" (προσέξτε την αμφίδρομη κίνηση του κοκκινου βέλους σε σχέση με την πάνω φωτό):
http://i184.photobucket.com/albums/x14/stelp77/2-1.jpg

muku
26-05-2010, 13:24
To audio cable στην πρώτη εικόνα τι κάνει ακριβώς? Επίσης δεν εξήγησες τι γίνεται? Είναι συμβατά? Αν η TV έχει μόνο hdmi 1.4 και ο ενισχυτής μόνο 1.3 παίζει πρόβλημα?

Tek_Killa
26-05-2010, 14:03
Το μονο πρόβλημα που θα έχει είναι πως δεν θα περνάει από το HDMI του ενισχυτή το δίκτυο (ethernet) και δεν θα έχει κανάλι επιστροφής ήχου. Δλδ θα συμπεριφέρεται σαν 1.3.

Το audio cable στην πρώτη εικόνα είναι πχ ένα rca καλώδιο που συνδέεις στον ενισχυτή για να ακούς την τηλεόραση στερεο από τον ενισχυτή! (Aν εχεις συνδέσει την τηλεόραση με scart σε ένα all in one home cinema έχεις μέσω scart audio return γιαυτό και μπορείς να ακούσεις την tv μέσω hc)
Άρα με HDMI 1.4 δεν χρειάζεσαι δεύτερο καλώδιο ήχου γιατί και παίρνει και στέλνει ήχο.

bbv69
02-06-2010, 11:06
παιδια εχω πρόβλημα με τον ήχο. συνδέω την τηλεοραση με HDMI και τον ήχο με οπτική ίνα στον ενισχυτή μου αλλά δεν έχω ήχο. βοήθεια

lak100
02-06-2010, 18:53
?????? ???? ? ???????? ??? ?? sony dav-dz810w ??? home cinema ?? ????? ???? hdmi out ??? ?? ?? ???????? ???? ?? ??????? ?? ???????? ??? ??? ?? ps3
________
Uggs (http://uggstoreshop.com/)

muku
02-06-2010, 19:07
παιδια εχω πρόβλημα με τον ήχο. συνδέω την τηλεοραση με HDMI και τον ήχο με οπτική ίνα στον ενισχυτή μου αλλά δεν έχω ήχο. βοήθεια

Πήγαινε στο Sound Settings του ps3 και βάλτο να βγάζει τον ήχο από την οπτική ίνα.


παιδια εχει ο ξαδερφος μου το sony dav-dz810w για home cinema το οποιο εχει hdmi out πως θα το συνδεσει ωστε να παιρνει το καλυτερο ηχο απο το ps3

Αν είχε hdmi in κάτι θα γινόταν. Optical In έχει?

lak100
02-06-2010, 19:21
??????? ??? Sound Settings ??? ps3 ??? ????? ?? ?????? ??? ??? ??? ??? ?????? ???.



?? ???? hdmi in ???? ?? ???????. Optical In ????? ??? ????
________
Wiki vaporizer (http://vaporizerwiki.com)

muku
02-06-2010, 20:44
ναι εχει

Χώστο εκεί το ps3. Κι εγώ ακριβώς το ίδιο setup έχω και είμαι υπερευχαριστημένος για τα 200Ε που έσκασα.

ilias78
19-07-2010, 15:22
επειδη οι εποχες ειναι καπως δυσκολες και για να παρω ενα σετ 5καναλου ενυσχητη και εστω 3.1 ηχεια για αρχη θα βγουν πολλα (370+250+125+100=845 ευρω), σκεφτομαι να καταφηγω στη λυση logitech Z-5500, τα οποια τα βρισκω πολυ χαμηλοτερα (330 ευρω).
οι ερωτησεις μου τωρα.

1. η αγορα τους αξιζει?
2. εχει οπτικη θυρα πισω, οποτε θα μπορεσω να συνδεσω και το ps3 αλλα και την tv καθοτι εχει και αυτη οπτικη. θα ηταν καλυτερα να ειναι συνδεδεμενο μονιμα στην tv ή οποτε χρησιμοποιω το ps3, να συνδεω αυτο?
3. επειδη ειδα πως εχει και coaxial θυρα, υπαρχει καλωδια που στην μια ακρη να ειναι coaxial και στην αλλη οπτικη, για να ειναι μονιμα συνδεδεμενα τα ηχεια και με το ps3 και με την tv?

muku
19-07-2010, 15:35
1) Ναι
2) Δεν γνωρίζω καθόλου. Δεν ξέρω και να γίνεται αν ο ήχος που θα περνάει μετά, θα είναι ίδιος με το να είχες απευθείας το ps3 πάνω στα Ζ550.
3) Πρώτο αποτέλεσμα στο google. Σίγουρα στο skroutz ή στο ebay θα βρεις φθηνότερα http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17391&cat=569&page=1

Επίσης υπάρχει αρκετά φθηνότερη λύση ένα καλό σετ home cinema όπου το dvd θα έχει optical in και θα υποστηρίζει dts και τα συναφή. Εγώ έχω πάρει ένα τέτοιο της Samsung εδώ και 1+ χρόνο με 200Ε. Το αποτέλεσμα θα είναι στα ίδια επίπεδα με τα ηχεία της Logitech με αρκετά μικρότερο κόστος.

ilias78
19-07-2010, 15:43
προς το παρον εχω μια all in λυση. δεν εχει βεβαια οπτικη θυρα, ουτα καν hdmi. το εχω συνδεση με scart στην tv και εχω 5.1 ηχο και απο tv και απο ps3. αλλα δεν με ικανοποιει το αποτελεσμα. και γενικα απο αυτα που διαβαζω, οι λυσεις all in δεν ειναι κ τοσο ποιοτικες. για αυτο κοιταζα στη λυση ενυσχητης+ηχεια κατα πρωτον και Logitech κατα δευτερον λογο οικονομικης διαφορας.

muku
19-07-2010, 15:52
προς το παρον εχω μια all in λυση. δεν εχει βεβαια οπτικη θυρα, ουτα καν hdmi. το εχω συνδεση με scart στην tv και εχω 5.1 ηχο και απο tv και απο ps3. αλλα δεν με ικανοποιει το αποτελεσμα. και γενικα απο αυτα που διαβαζω, οι λυσεις all in δεν ειναι κ τοσο ποιοτικες. για αυτο κοιταζα στη λυση ενυσχητης+ηχεια κατα πρωτον και Logitech κατα δευτερον λογο οικονομικης διαφορας.

Αυτό που σου πρότεινα θα έχει την ίδια απόδοση με τα logitech με λιγότερα λεφτά. Απλά πρέπει να βρεις σετάκι που να υποστηρίζει DTS και να έχει optical in. Ότι κάνουν τα Ζ5500 κάνει και ένα τέτοιο σετάκι με καλό dvd/ενισχυτή. Δεν θα έχεις απλό 5.1 ήχο όπως έχεις τώρα. DTS θα έχεις.

ilias78
19-07-2010, 16:00
το z-5500, δεν υποστηριζουν DTS?