PDA

View Full Version : PlayStation 4 στα σκαρια?



Pages : [1] 2 3 4 5 6

ilias78
26-05-2011, 23:41
http://playstationlifestyle.net/wp-content/uploads/2010/07/feature-concept-PS4.jpg



Although it’s obvious that the major console manufactures, including Sony, start work on another console as soon as one is finished, the company haven’t openly confirmed a future console’s development… until now.
Sony’s executive vice president and chief financial officer Masaru Kato has confirmed that a future platform to succeed the PlayStation 3 “is already under way”. The news was unveiled during a conference call to investors, which was carried out earlier today. Kato confirmed a new console’s development when he was asked to explain R&D costs for the company.
Kato said:
For the home equipment the PS3 still has a product life, but this is a platform business, so for the future platform – when we’ll be introducing what product I cannot discuss that – but our development work is already under way, so the costs are incurred there.
The comment made from Masuru Kato above contradict the sayings of Sony Computer Entertainment boss Kaz Hirai. Hirai said a few months back:
A near-future PS4 or next-generation home console is not something that we are even debating now.
Hirai also stated that Sony were not even at the half-way point in the PlayStation 3′s planned 10-year life cycle. However, with Nintendo confirming they have a next-generation console to unveil during E3, it certainly isn’t a surprise that the corporation has confirmed the PlayStation 3 successor’s existence.






http://playstationlifestyle.net/2011/05/26/sony-confirms-ps4-development/

DarkUSS
27-05-2011, 00:08
Την έβαλα την είδηση εδώ (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=299589&postcount=2972) νωρίτερα γιατί δεν ήμουν σίγουρος αν άξιζε να ανοίξω καινούριο thread γι' αυτό εφόσον δεν λένε τίποτα ιδιαίτερο απλά ουσιαστικά "παραδέχονται" ότι το PS4 βρίσκεται υπό ανάπτυξη.

Έτσι όπως πάνε τα πράγματα φαίνεται πως τελικά θα βγω σωστός στις προβλέψεις μου που έλεγα ότι μέσα στο 2012-2013 θα έχουν κυκλοφορήσει τα περισσότερα next-gen συστήματα.

ilias78
27-05-2011, 00:16
ουπς δεν το ειδα καν. αν θες κλειδωσε το.
παντως μου κανει εντυπωση τοσο νωρις να βγαλουν τον αντικατασταστη. ισως να φταιει και το γεγονος οτι εσπασε η ασφαλεια του ps3

DarkUSS
27-05-2011, 00:31
Δεν πειράζει, έτσι θα το δουν περισσότερα άτομα.

Και δεν νομίζω πως πρέπει να σου κάνει εντύπωση, ουσιαστικά αυτό το πράγμα το είπαν για να δικαιολογήσουν στους επενδυτές τους τα υψηλά κόστη που εμφανίστηκαν στο τμήμα έρευνας & ανάπτυξης (R&D) της εταιρίας. Το ότι δουλεύουν πάνω σε κάποια next-gen πλατφόρμα είναι αυτονόητο και όχι κάτι καινούριο, να σας θυμίσω ότι η ανάπτυξη του NGP είχε ξεκινήσει από το 2008 και εμείς μάθαμε γι' αυτό μόλις φέτος.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ακούσουμε κάτι πιο συγκεκριμένο για το PS4 στο άμεσο μέλλον. Πιστεύω ότι θα μιλήσουν πρώτη φορά γι' αυτό στην Ε3 2012, σε ένα περίπου χρόνο από τώρα δηλαδή.

ilias78
27-05-2011, 00:35
μακαρι να ειναι ετσι. δεν θα ηθελα το ps3 να εχει μικροτερη ηλικια απο τα ps1 και ps2.
παντως, αν μοιαζει στη φωτο, θα ειναι πολυ ομορφο.

Avenger_Seraphim
27-05-2011, 01:25
Βασικά στο ιαπωνικό site δεν παραδέχονται οτι ετοιμάζουν το PS4, απλά ανέφεραν οτι δεν θα κάνουν το ίδιο λάθος με το PS3 σε ότι αφορά τα παραπάνω ζητήματα .... Σίγουρα ετοιμάζουν κάτι, απλα στο κείμενο που δημοσιεύτηκε δεν αναφέρεται καν το PS4...

Για ακόμη μία φορα το νόημα χάθηκε στην μετάφραση :Ρ

Dragonpaul
27-05-2011, 01:29
Παιδια, καλως ο Ηλιας ανοιξε το θεμα. Ο,τι ακουμε να το βαζουμε εδω.

Nerven
27-05-2011, 02:30
Ξεκίνησε ο σχεδιασμός του PlayStation 4

http://game20.gr/wp-content/uploads/2009/12/playstation-news-v2.jpg

Η Sony έχει ξεκινήσει να σχεδιάζει το PlayStation 4, όπως παραδέχεται η ίδια (επιτέλους!). Συγκεκριμένα, ο executive vice president και chief financial officer της Sony Masaru Kato, όταν ρωτήθηκε για τα αυξημένα έξοδα για έρευνα και ανάπτυξη που δήλωσε η εταιρία, απάντησε ότι οφείλονται στο επερχόμενο NGP και στην διαδικασία σχεδιασμού του διαδόχου του PS3. Είναι η πρώτη φορά που η Sony μιλάει για το PS4, και αυτό το γεγονός δείχνει ότι ο ιαπωνικός κολοσσός έχει αρχίσει να σκέφτεται κι αυτός την επόμενη γενιά οικιακών συστημάτων. Παρόλα αυτά, η Sony τονίζει ότι το PS3 έχει πολλά ψωμιά ακόμα. Εσείς θέλετε PS4;



@: http://game20.gr/news/sony-confirms-ps4-development-3281/

ps4
27-05-2011, 03:34
Οχι. !!!

Dragonpaul
27-05-2011, 03:41
Ε, ναι!!!! Αλλα σε κάνα χρόνο...

modecris
27-05-2011, 03:49
NAIIII!!!!! Θέλω να παίζω παιχνίδια χωρίς aliasing και καρφί στα 60 fps με 1080p,άντε βιαστείτε γιατί γέρασα λέμε!! δεν θα προκάνω λέμε!! :Ο

Dragonpaul
27-05-2011, 03:56
Κοιτά, αν βγάλουν το νέο xbox και ps4, κατα προσέγγιση, όταν βγει το νέο Wii (ή όπως αλλιώς θα λεγεται), θα είναι καλά.
Προσωπικά, ποτέ δεν πίστεψα τα περί μεγάλης διαρκείας ζωής των κονσολών της τρέχουσας γενιάς. Αρκεί ο ένας απο τους τρεις να βγάλει νέα και αναγκαστικά βγάζουν και οι άλλοι.
Πάρε και rep επειδή είσαι ομοϊδεατης.

EDIT: Shit... Δε με αφήνει. Στο χρωστω.

DarkUSS
27-05-2011, 04:08
Βασικά στο ιαπωνικό site δεν παραδέχονται οτι ετοιμάζουν το PS4, απλά ανέφεραν οτι δεν θα κάνουν το ίδιο λάθος με το PS3 σε ότι αφορά τα παραπάνω ζητήματα .... Σίγουρα ετοιμάζουν κάτι, απλα στο κείμενο που δημοσιεύτηκε δεν αναφέρεται καν το PS4...

Για ακόμη μία φορα το νόημα χάθηκε στην μετάφραση :Ρ
Ε εντάξει δεν είπαν PS4 είπαν future platform. Δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης σαν να λέμε. :P

WolfRathmA
27-05-2011, 05:45
Να το σκεφτουν ομως καλα αυτη τη φορα!!

YLOD;
RLOD;
BLOD;

και φυσικα με πιο φθηνα υλικα κατασκευης! Για να χαλαει ποιο ευκολα και να κανουνε περισσοτερες πωλησεις! Α! Και αντι για 1 χρονο εγγυηση να το κανουν 6 μηνες καλυτερα! Like AMERICAAAA!!!....

Eddy_Gordo
27-05-2011, 06:05
NoLoad xaaxxaaxax

oti na nai... 2014 kai vlepoume an tha parei anavoli !

Lefteris_X
27-05-2011, 12:26
και η έρευνα αρχίζει...stay tuned. :D:D:D

εννοείται, πως αν δεν έχω κάτι να γράψω (όχι σχολιάκια και εικασιούλες έτσι για να περνάει η ώρα), θα το γράψω....όπως άλλωστε τα τελευταία 15 χρόνια για κάθε νέο μηχάνημα...

Προς το παρόν, ότι και να διαβάσετε, απέχει μακράν απο την πραγματικότητα.

Η Sony δεν ξέρει ακόμα προς τα που να πάει: είναι γνωστό ότι θα υποστηρίξει τα μέγιστα το 3D πρωτόκολλο, ενδεχομένως να πάει σε HDMI 1.5 (ή 2.0 όπως φημολογείται) αλλά ακόμα δεν έχει επιλέξει τεχνουτροπία. Ray-tracing ή uber-δυνατότητες σε "κλασσικό" τρόπο rendering (όπως γίνεται τα τελευταία 20 χρόνια στα παιχνίδια με πολύγωνα, ω, ναι, τόσα χρόνια είναι οι αρχαίες τεχνικές rendering του σήμερα). Ακόμα η Sony, "ψάχνεται".

Ίδωμεν (και όχι Είδωμεν :D καθώς είναι λάθος. Αν θέλετε αντί "ίδωμεν" μπορείτε να βάλετε και "οψόμεθα", πάντως "είδωμεν" δεν παίζει)...

Enas
27-05-2011, 16:03
Εγώ πάλι φοβάμαι ότι οι νεες κονσόλες θα είναι απλα μια αναβαθμισμενη έκδοση των ήδη υπάρχοντων, με λιγο καλυτερα γραφικα και υψηλοτερη αναλυση. Και από τη στιγμη που ο κοσμος έδειξε ότι είναι διατεθιμένος να αγοράζει συχνά νέο hardware (xbox slim, ps3 slim , αλλά ακομα και εκδόσεις της ίδιας κονσόλας σε διαφορετικό χρώμα) γιατι να μην μας βάζουν να αγοράζουμε κάθε 2-3 χρόνια νέες με ελαχιστες διαφορες σε σχέση με την προηγουμενη; Δείτε και τι έγινε με τα dlc. Δεν θα το πίστευα αν κάποιος μου το έλεγε χρόνια πριν ότι θα έπιανε αυτό το πράγμα.

hakoo
27-05-2011, 16:51
^^ Με βρισκεις απολυτα συμφωνο φιλε, ενας συνδιασμος ολων αυτων που ανεφερες και φυσικα το γεγονος οτι οι κυκλοι εχουν πλεον μικρυνει απο γενια σε γενια ισως συντελεσουν στο να δουμε βελτιωμενες εκδοσεις μεν, οχι ομως τοσο οσο στις προηγουμενες γενιες.
Εχει να κανει βεβαια με το οτι το gaming πλεον ειναι μερος της οικιακης ψυχαγωγιας (και αναγκη ισως ολης της οικογενειας και οχι μονο του καμενου αγοριου lol), ο κοσμος ειναι διατεθειμενος να κανει δαπανες ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Mακαρι η επομενη γενια να ειναι πραγματικη μεταβαση και οχι ενα upgrade.
Επισης αστειοι ειναι αυτοι οι τιτλοι, "ξεκινησε ο σχεδιαμος", "αρχισε να σκεφτεται το ps4 η Sony", δλδ τωρα ξεκινησε ο σχεδιαμος για ενα προιον που θα βρισκεται στα ραφια σε (βαρια) 2 χρονια. Lol, ο σχεδιασμος εχει ξεκινησει εδω και χρονια, υποθετω οτι σαν prototype/kit/whatever ειναι ετοιμο και οτι μεχρι το τελος της χρονιας θα εχει σταλει σε ολους τους major developers για να παρθουν τελικες αποφασεις και να γινουν διορθωσεις. Αν δεν εχει γινει ηδη αυτο δλδ.

meniostsaparas6
27-05-2011, 16:58
μακαρι να καθυστερησει,χρονο δεν εχω βγαλει ακομα με το 3

the master
28-05-2011, 00:17
οσο πιο γρηγορα sonyyyyyyyyyyyyyy

Nerven
28-05-2011, 01:39
Sony: Η τεράστια αρχική επένδυση του PS3 δεν θα επαναληφθεί με το PS4

http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/05/ps3-controller-news-v2.jpg

Δεν υπάρχει αμφιβολία πως η Sony έχει κάνει αρκετά λάθη κατά την διάρκεια της γενιάς που διανύουμε, αλλά ευτυχώς φαίνεται ότι έμαθε από αυτά. Ένα τέτοιο λάθος είναι η τεράστια αρχική επένδυση που έκανε με το PS3, με συνέπεια η παραγωγή της κονσόλας να έχει υπέρογκο κόστος και η εταιρία να χάνει χρήματα από αυτή για μια σειρά από χρόνια, παρά την ούτως ή άλλως υψηλή τιμή. Αυτοκτονία σε όλα τα επίπεδα. Η Sony δεν πρόκειται να ξανακάνει τόσο μεγάλη επένδυση με το PS4, που σημαίνει ότι η κονσόλα πιθανότατα δεν θα χρησιμοποιεί υπερτεχνολογία για την εποχή της και θα έχει χαμηλότερη τιμή σε σχέση με του PS3 όταν κυκλοφόρησε. Ο σχεδιασμός του PS4 έχει ήδη ξεκινήσει, αλλά δύσκολα θα δούμε το επόμενο PlayStation να κυκλοφορεί πριν το 2013.

game20.gr

Yaponvezos
12-06-2011, 00:30
και η έρευνα αρχίζει...stay tuned. :D:D:D

εννοείται, πως αν δεν έχω κάτι να γράψω (όχι σχολιάκια και εικασιούλες έτσι για να περνάει η ώρα), θα το γράψω....όπως άλλωστε τα τελευταία 15 χρόνια για κάθε νέο μηχάνημα...

Προς το παρόν, ότι και να διαβάσετε, απέχει μακράν απο την πραγματικότητα.

Η Sony δεν ξέρει ακόμα προς τα που να πάει: είναι γνωστό ότι θα υποστηρίξει τα μέγιστα το 3D πρωτόκολλο, ενδεχομένως να πάει σε HDMI 1.5 (ή 2.0 όπως φημολογείται) αλλά ακόμα δεν έχει επιλέξει τεχνουτροπία. Ray-tracing ή uber-δυνατότητες σε "κλασσικό" τρόπο rendering (όπως γίνεται τα τελευταία 20 χρόνια στα παιχνίδια με πολύγωνα, ω, ναι, τόσα χρόνια είναι οι αρχαίες τεχνικές rendering του σήμερα). Ακόμα η Sony, "ψάχνεται".

Ίδωμεν (και όχι Είδωμεν :D καθώς είναι λάθος. Αν θέλετε αντί "ίδωμεν" μπορείτε να βάλετε και "οψόμεθα", πάντως "είδωμεν" δεν παίζει)...

Απίστευτο θα μου φανεί να ΑΕΙ σε ray tracing. Ειδικά αν θέλει να κρατήσει την επένδυση χαμηλά και το development πιο προβλέψιμο.

Όσο για την έκδοση HDMI νομίζω ότι είναι το τελευταίο που θα παίξει ρόλο.

Ίδωμεν (όπως είπες).

Lefteris_X
12-06-2011, 13:11
Καλημέρα!

Είναι πάρα, μα πάρα πολύ νωρίς για να γνωρίζουμε (τουλάχιστον εγώ) τι τελικά θα κάνει η Sony.

Διαβάζοντας το προηγούμενο ποστ μου, προφανώς απο το τρυπάκι φαντασίας σκεπτόμενος "τι τελικά θα σχεδιάσει η Sony" (συνδυάζοντας ποικίλους παράγοντες και εκτός τα αυστηρά πλαίσια της videogame βιομηχανίας), παρά-χάρηκα και υπέπεσα σε ένα λαθάκι.

Το λαθάκι είναι ότι ενώ στην αρχή του πόστ αναφέρω "αν δεν έχω κάτι να γράψω (όχι σχολιάκια και εικασιούλες έτσι για να περνάει η ώρα), θα το γράψω...." και μετά απο 2 γραμμές, κατέθεσα προσωπική εικασία: "Η Sony δεν ξέρει ακόμα προς τα που να πάει: είναι γνωστό ότι θα υποστηρίξει τα μέγιστα το 3D πρωτόκολλο, ενδεχομένως να πάει σε HDMI 1.5 (ή 2.0 όπως φημολογείται) αλλά ακόμα δεν έχει επιλέξει τεχνουτροπία. Ray-tracing ή uber-δυνατότητες σε "κλασσικό" τρόπο rendering (...). Ακόμα η Sony, 'ψάχνεται' ".............οπότε ζητώ 1000 συγνώμη για αυτό! Παρασύρθηκα βλέπετε απο το κλασσικό "γαργάλημα" φαντασίας / πρόβλεψης, που με πιάνει κάθε φορά (πάντα όμως) στο τέλος κάθε γενιάς / πρώιμη περίοδο επόμενης των μηχανημάτων.


Έτσι, πιστεύω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχουν επίσημες πληροφορίες.

Βέβαια, τέτοιες χρονικές εποχές (μέσα -> προς τέλος ή στο τέλος της τωρινής γενιάς hardware), πάντα γίνονται συζητήσεις εικασίες. είναι ομολογώ ένα ευχάριστο "σπορ" στο οποίο ενίοτε συμμετέχω κ εγώ :D. Απλά είναι πολύ πιο ωραίο face2face, γιατί το κείμενο δεν (με) βολεύει να απλώσω την sci-fi σεναριολογία μου (η οποία παραδόξως πέφτει αρκετά κοντά με το final μηχανημα, λολ).

Τέλος, να πω και κάτι για το ποστ του συνοφορουμίτη Yaponezos:

Όντως συμφωνώ, πως ποια έκδοση HDMI θα φοράει το PS3, είναι το τελευταίο που θα επιλεχθεί στον σχεδιασμό του μηχανήματος, καθώς είναι κάτι που επηρεάζεται απο τον συνδυασμό του εσωτερικού hardware / controller και του τελικού κόστους της κονσόλας.

Επίσης, κι εμένα θα με εκπλήξει αν επιλεχθούν οι τεχνικές βιβλιοθήκες και τεχνοτροπίες rendering του Raytracing, όμως παίζουν πολλοί παράγοντες για αυτή την επιλογή, πέραν των προγραμματιστών: εταιρικές σχέσεις μεταξύ μεγαλοεταιρειών παραγωγής / σχεδιασμού data buses, αρχιτεκτονικών (πχ όπως στο PS3, συμμετείχε η QNX εταιρεία με micro-kernel και abstruction layers) και τσιπ, που επηρεάζουν την χονδρική τιμή πώλησης στοιχείων / μερών ενός από τα παραπάνω.......επίσης παίζει ρόλο η παγκόσμια οικονομία για την τελική τιμή του PS4 (άρα και τον σχεδιασμό του hardware, θυρών, input/output τεχνολογιών), η (τότε) οικονομική κατάσταση της Sony αλλά και της videogame βιομηχανίας (πως θα είναι τότε η MS? αντίστοιχα, πως θα είναι η Nintendo με το Wii U? οικονομικά εννοώ)....

είναι πάρα πολλοί πιστεύω οι παράγοντες (είναι φυσικά πολλοί παραπάνω απο αυτούς που έγραψα, αλλά ήδη το πόστ μου θεωρώ ότι είναι κουραστικά μεγάλο) για το πως και τι θα είναι το PS4.

Μπορεί να πάει η Sony και στην άλλη (εικασία) επιλογή που αναφέρθηκα, αυτή των uber-δυνατοτήτων στους κλασσικούς / τωρινούς τρόπους rendering (όπως το νέο engine που επιδείχθηκε, το Unreal αν θυμάμαι καλά, "και καλά" για τις επόμενες κονσόλες). Το "και καλά" το λέω, γιατί στα μάτια μου τουλάχιστον, αυτά που είδα με "κατσούφιασαν", διότι δεν είδα πουθενά εξέλιξη σε καμία τεχνολογία, τεχνοτροπία, σχεδιασμό εφφέ....τίποτα........απλά είδα το "ίδιο αμάξι, απλά με ανεβασμένα κυβικά, εξατμίσεις, αναρτήσεις και διπλό τούρμπο.......α, και νέο χρώμα". Μακάρι λοιπόν, να μην πάει σε αυτό το πλάνο η Sony (προσωπική μου επιθυμία σαφώς), γιατί το innovation είναι που είναι ήδη πολύ χαμηλό στις πλατφόρμες Sony / MS (πλην ελάχιστων εξαιρέσεων).......με "αναβαθμισμένο, αλλά ίδιο αρχιτεκτονικά" hardware, τα πράγματα θα γίνουν πολύ βαρετά...τουλάχιστον για εμένα.

Yaponvezos
12-06-2011, 20:01
Καλά αν ήταν από ενθουσιασμό δεν πειράζει. :)

konpat
14-06-2011, 17:28
Το κυριότερο χαρακτηριστικό που θα πρέπει να έχει το πσ4 είναι ο εύκολος προγραμματισμός του έτσι ώστε οι δημιουργοί παιχνιδιών να μπορούν να φτιάξουν παιχνίδια ευκολότερα.

DarkUSS
21-06-2011, 20:27
SCE executive (James Armstrong, VP SCEE, CEO SCE Spain+Portugal) made a much clear statement about the PS4 graphics.

How do you imagine the next-gen, better graphics, new controls or both?
- It's difficult to say now. I don't believe we are going to have a console with much better graphics than the ones the PS3 offers now. I think the future will be in offering the best and most accessible experiences to consumers. The target will be to expand the gaming population and to try to design games for women.

http://www.3djuegos.com/juegos/articulos/72/0/entrevista-james-armstrong-vp-sony-europa/

Nerven
21-06-2011, 20:32
Ότι νάνε λέμε! Ας του πει κάποιος να μην λέει τέτοιες χοντραδες! Εδω ακουγετε ότι οι νέας γενιάς κονσόλες θα έχουν δεκαπλασια δύναμη απο την τωρινή γενιά και αυτός λέει ότι δεν θα δούμε διάφορες στα γραφικά; ΕΛΕΟΣ!

DarkUSS
21-06-2011, 20:45
Αυτό το 10x ποιος το λέει? Ο Carmack?

Βασικά ο καθένας λέει ότι πιστεύει αφού τίποτα δεν είναι σίγουρο.

PDS
21-06-2011, 20:48
SCE executive (James Armstrong, VP SCEE, CEO SCE Spain+Portugal) made a much clear statement about the PS4 graphics.

How do you imagine the next-gen, better graphics, new controls or both?
- It's difficult to say now. I don't believe we are going to have a console with much better graphics than the ones the PS3 offers now. I think the future will be in offering the best and most accessible experiences to consumers. The target will be to expand the gaming population and to try to design games for women.

http://www.3djuegos.com/juegos/articulos/72/0/entrevista-james-armstrong-vp-sony-europa/

Kριμα αν ισχυει το παραπανω.

Ελπιζω ο Carmack να ξερει τι λεει.:silly:

Ezio
21-06-2011, 22:34
Με ένα αναβαθισμένο cell (ή και 2, αν δεν είναι μεγάλο έξοδο), μια κάρτα γραφικών ισάξια με μία από τις καλύτερες που θα κυκλοφορούν την επόμενη χρονιά ή με μία που κυκλοφορεί φέτος και μνήμη ram 4 gb ή και 2 gb, δεν θα βλέπαμε πολύ καλύτερα γραφικά από τα σημερινά; Μπορεί και να λέω μ@λ@κίες βέβαια. Η Sony θα μπορούσε να φτιάξει ένα casual παιχνίδι όπου θα έχει σαν feature να κάνεις like στο facebook κάτι που έκανε ο παίκτης στο παιχνίδι. Ή σε ένα δισκάκι η console version του farmville συν όποιο άλλο παιχνίδι κάνει θραύση στο facebook. Η Sony θα μπορούσε να το έχει σαν πηγή εσόδων. Όχι σαν βασική βέβαια. Τώρα θα μου πείτε, ποιος παίκτης που περιμένει uncharted 3, ac revelations, bioshock infinite, skyrim και άλλα μεγαθήρια θα πάει να αγοράσει ένα τέτοιο παιχνίδι; Η κοπέλα του ίσως; Αν και έχει την επιλογή να παίζει τζάμπα μέσω facebook, οπότε τα παραπάνω μάλλον δεν θα ισχύσουν. Επίσης, η Sony πρέπει οπωσδήποτε να επενδύσει πολλά χρήματα στο marketing, γιατί το halo και το gears ενώ το 360 έχει σπάσει πριν το ps3, έχουν κάνει μεγαλύτερες πωλήσεις από τα exclusives του ps3.

Nerven
21-06-2011, 22:42
Αυτό το 10x ποιος το λέει? Ο Carmack?

Βασικά ο καθένας λέει ότι πιστεύει αφού τίποτα δεν είναι σίγουρο.


id: Οι next-gen κονσόλες θα έχουν δεκαπλάσια δύναμη από τις τωρινές


http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/06/horsepower-news-v2.jpg

Ο John Carmack της id, μιλάει πολύ τώρα τελευταία, και λέει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα. Αυτή τη φορά θέμα μας – τι άλλο; – η επόμενη γενιά συστημάτων οικιακής ψυχαγωγίας. Σύμφωνα (http://goo.gl/wqN9U) με τον Carmack, τα next-gen PlayStation και Xbox, θα είναι 10 φορές πιο δυνατά από τους προκατόχους τους, και θα βγουν σε περίπου δύο χρόνια. Μάλιστα, ο γνωστός δημιουργός πιστεύει ότι οι developers θα αργήσουν να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τις δυνατότητες των νέων συστημάτων περισσότερο από κάθε άλλη γενιά, ενώ θα είναι ακόμα πιο δύσκολο για τα παιχνίδια να ξεχωρίσουν από τον ανταγωνισμό. Ας ελπίσουμε ότι οι προβλέψεις του John Carmack για δεκαπλάσια δύναμη θα αποδειχθούν αληθείς. Θέλουμε κονσόλες-τέρατα!

@game20.gr







===

Σίγουρα ο καθένας λέει ότι θέλει αλλά όχι να ακούω ότι δεν θα δούμε διαφορές από την τωρινή γενιά!

Nek_Food
22-06-2011, 10:06
Φίλε ezio οι τίτλοι "σημαίες" της MS που πουλάνε σαν τρελοί, ανέκαθεν έριχναν τεράστιο βάρος στο βασικό όπλο της εταιρείας το online multiplayer μέσω του Xbox Live, για αυτό πέτυχαν να πουλήσουν καλά ακόμη και τις εποχές που ο κόσμος θα μπορούσε να παίζει με σπασμένα. Αλλά "συμπτωματικά" κάθε μεγάλη τέτοια κυκλοφορία έπεφτε αντίστοιχα σε μεγάλο banwave ωθώντας έτσι τους "κολλημένους" να αγοράζουν game & console (το δεύτερο αν ήταν άτυχοι) για να παίξουν Online. ΟΚ, το halo προσωπικά δεν με τρέλανε στο online αν και έχω παίξει λίγο με όμορφη παρέα, αλλά το gears το έχω καταχαρεί και δεν είμαι τύπος Multi, αλλά είχαμε ωραίο παρεάκι να χαιρόμαστε.

Οι τίτλοι σημαίες της Sony πλην του KZ που άργησε σχετικά (και λιγότερο το Resistance), νομίζω ότι δεν βασίζονταν μέχρι προσφάτως τόσο στο multiplayer, αλλά σε πανέμορφα single player campaigns (uncharted/God of War/etc) τα οποία τα παίζεις μία - δυο φορές και τα μεταπουλάς, ενώ ένα παιχνίδι με καλό multi δεν το ξεφορτώνεσαι έτσι εύκολα και όταν έρθει η ώρα να το σπρώξεις, μάλλον δύσκολα θα βρεις κόσμο να το πάρει.

Για το PS4 σαφώς και περιμένω να έχει καλύτερα γραφικά από τα subHD των CODs ή άντε τα 720p @ 30fps. Σαφώς και περιμένω στο μέλλον τα γραφικά να ξεπεράσουν άνετα και κατά πολύ τις "θεωρητικές" όπως αποδείχτηκε επιδόσεις των σημερινών κονσολών και αν μη τι άλλο να αγγίξουν αυτές σύγχρονων καλών PCs.

peolinio
22-06-2011, 10:36
εγω βλεπω σαν τιμη να αγγιζει τα 600 ευρω σε πρωτη φαση και μετα να πεφτει καπως ,

Ezio
22-06-2011, 10:59
Φίλε ezio οι τίτλοι "σημαίες" της MS που πουλάνε σαν τρελοί, ανέκαθεν έριχναν τεράστιο βάρος στο βασικό όπλο της εταιρείας το online multiplayer μέσω του Xbox Live, για αυτό πέτυχαν να πουλήσουν καλά ακόμη και τις εποχές που ο κόσμος θα μπορούσε να παίζει με σπασμένα. Αλλά "συμπτωματικά" κάθε μεγάλη τέτοια κυκλοφορία έπεφτε αντίστοιχα σε μεγάλο banwave ωθώντας έτσι τους "κολλημένους" να αγοράζουν game & console (το δεύτερο αν ήταν άτυχοι) για να παίξουν Online. ΟΚ, το halo προσωπικά δεν με τρέλανε στο online αν και έχω παίξει λίγο με όμορφη παρέα, αλλά το gears το έχω καταχαρεί και δεν είμαι τύπος Multi, αλλά είχαμε ωραίο παρεάκι να χαιρόμαστε.

Οι τίτλοι σημαίες της Sony πλην του KZ που άργησε σχετικά (και λιγότερο το Resistance), νομίζω ότι δεν βασίζονταν μέχρι προσφάτως τόσο στο multiplayer, αλλά σε πανέμορφα single player campaigns (uncharted/God of War/etc) τα οποία τα παίζεις μία - δυο φορές και τα μεταπουλάς, ενώ ένα παιχνίδι με καλό multi δεν το ξεφορτώνεσαι έτσι εύκολα και όταν έρθει η ώρα να το σπρώξεις, μάλλον δύσκολα θα βρεις κόσμο να το πάρει.

Για αυτό το λόγο ίσως πρέπει η Sony να κάνει συμφωνία με ένα studio για ένα fps στην επόμενη γενιά, αν επικρατεί ακόμα η μόδα με τα fps και στην επόμενη γενιά. Δεν θα είναι σαν το resistance και το killzone όμως. Θα είναι καθαρά για το αμερικάνικο κοινό. Δηλαδή 5-8 ώρες campaign όπου οι εξωγηίνοι εισβάλλουν στην Γη και συμμαχούν με τους Ρώσους και η σωτηρία της Γης βρίσκεται για άλλη μια φορά στους καλούς Αμερικάνους όπου στέλνουν μια ομάδα με αρχηγό τον "είμαι ντουλάπα, σκοτώνω ότι κινείται, βρίζω όλη την ώρα" χαρακτήρα, που θα ελέγχουμε εμείς, βάλε και κανένα φίλο σαν το παραπάνω χαρακτήρα και καμιά γκόμενα με μεγάλα μεμέ και φυσικά ένα online multiplayer σαν αυτό των cod με κάποιες βελτιώσεις και προσθήκες, πολύ καλή διαφήμιση και κανένα δωράκι στους reviewers μεγάλων site για μεγαλύτερο βαθμό ώστε να το αγοράσει ο "θέλω mindless βία και online multiplayer" gamer. Φυσικά όχι κάποιο studio που κάνει παιχνίδια για τη Sony τώρα, αλλά κάποιο άλλο. Επίσης, δεν μου αρέσουν τα παραπάνω, θα προτιμούσα η Sony να επένδυε σε ένα ακόμη exclusive που θα ανέβαζε τον πήχη ψηλά, αλλά κάτι τέτοιο θα μπορούσε να βοηθήσει την Sony να πουλήσει παραπάνω κονσόλες και φυσικά να βγάλει κέρδος από αυτό το παιχνίδι. Βέβαια, αν γίνει αυτό, ίσως η Sony αρχίσει να παραμελεί τα υπόλοιπα exclusives και να στρέφεται στις εύκολες λύσεις, όπως αυτή που είπα παραπάνω.


εγω βλεπω σαν τιμη να αγγιζει τα 600 ευρω σε πρωτη φαση και μετα να πεφτει καπως ,
Δεν νομίζω να κάνει η Sony το ίδιο λάθος (αν ήταν λάθος). Ειδικά σε περίοδο κρίσης, οι περισσότεροι θα σκεφτούν πολλές φορές πριν δώσουν 600 ευρώ για κονσόλα.

peolinio
22-06-2011, 11:38
εδω τα δινουν και με το παραπανω απλοχερα τα "θυματα" - αγοραστες τις apple για συσκευες κινητων πανω απο 600++ μην πω για τα laptop της mac book ...
Η κριση επισης δεν παρατηρειται τοσο στο εξωτερικο αλλα ισως παιξει και ρολο το αγοραστικο κοινο που απευθυνετε το ps ...
Θα περιμενουμε λοιπον

Dragonpaul
22-06-2011, 11:53
εδω τα δινουν και με το παραπανω απλοχερα τα "θυματα" - αγοραστες τις apple για συσκευες κινητων πανω απο 600++ μην πω για τα laptop της mac book ...

Aλλο το ενα, αλλο το αλλο. Το αν επιλεγω εγω να παρω iPhone ή καποιο Mac ειναι καθαρα δικη μου επιλογη, έχοντας υπολογισει τα παντα. Χρηστικοτητα, λειτουργικοτητα, αποδοση και βεβαια χρηματα. Θελω να πω πως ο καθενας επιλεγει, αρα δεν υπαρχει ουτε θυτης ουτε θυμα. Γι' αυτο ασε τους χαρακτηρισμους κατα μερος και επικεντρωσου στο θεμα.

X-ray7
22-06-2011, 12:00
Καλά ότι θα βρεθούν "θύματα" να το αγοράσουν με 600 ευρώ είναι αυτονόητο. Αλλά όπως είπε κι ο Dragonpaul (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=667) εφόσον είναι επιλογή του καθενός αυτό και βρίσκονται άτομα που τα δίνουν δεν είναι "θύματα" ακριβώς αλλά ανοιχτοχέριδες που όσο θα υπάρχουν θα παίρνουν στο λαιμό τους και τους υπόλοιπους γιατί αν δεν έδινε κανένας 600 ευρώ θα το έριχναν αμέσως.

PDS
22-06-2011, 12:03
Δυσκολα θα κοστιζει 600e.
Για μενα δυσκολα θα παει πανω απο 500.Γυρω στα 400-450 φανταζομαι.

peolinio
22-06-2011, 12:33
Aλλο το ενα, αλλο το αλλο. Το αν επιλεγω εγω να παρω iPhone ή καποιο Mac ειναι καθαρα δικη μου επιλογη, έχοντας υπολογισει τα παντα. Χρηστικοτητα, λειτουργικοτητα, αποδοση και βεβαια χρηματα. Θελω να πω πως ο καθενας επιλεγει, αρα δεν υπαρχει ουτε θυτης ουτε θυμα. Γι' αυτο ασε τους χαρακτηρισμους κατα μερος και επικεντρωσου στο θεμα.

τα αποσιωπητικά να υποθέσω δεν τα είδες, η συζητηση της τιμης πιστευω ειναι καιριας σημασιας οπότε με το αναφέρω κάποιο παράδειγμα δεν βγαίνω off topic και στην τελικη ειμαι και κατοχος - " θυμα" iphone 4.

Dragonpaul
22-06-2011, 12:53
τα αποσιωπητικά να υποθέσω δεν τα είδες, η συζητηση της τιμης πιστευω ειναι καιριας σημασιας οπότε με το αναφέρω κάποιο παράδειγμα δεν βγαίνω off topic και στην τελικη ειμαι και κατοχος - " θυμα" iphone 4.
Aυτο προσπαθω να σου εξηγησω. Οτι δεν υπαρχουν "θυματα"/θυματα (εντος και εκτος εισαγωγικων και οχι αποσιωπητικων :makefun:) εφοσον ο καθε αγοραστης επιλεγει. Θα ησουν θυμα αν η ταδε ή δεινα εταιρεια σου ελεγε/υποσχοταν πως το κινητο τηλεφωνο της ειναι transformer και μεταμορφωνεται σε ενα γιγαντιαιο ρομποτ και μαχεστε μαζι εξωγηινους και εσυ πιστευοντας το, το αγοραζες. Ε, μολις ανακαλυπτες οτι κατι τετοιο δεν ισχυει, θα ησουν θυμα (για να μη πω jackass καλυτερα).
Επαναλαμβανω λοιπον. Απο τη στιγμη που η εταιρεια σου λεει πως το κινητο της/συσκευη της εχει τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα και το κοστολογει 2000 ευρω, εσυ λες: "Χμμμ... Εχει τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα. Μου κανει; Τα προσφερει αλλο κινητο; Μηπως εχω κολλησει με τη συγκεκριμενη εταιρεια και πρεπει να διευρυνω λιγο τους αγοραστικους μου οριζοντες; Μπορει να μου κανει και κατι αλλο...". Αν λοιπον, αφου απαντησεις σε αυτα τα ερωτηματα, καμια αλλη συσκευη δε σε ικανοποιει και δεν προσφερει ολα οσα προσφερει αυτη που κανει 2000 ευρω και το βαλαντιο σου στο επιτρεπει να το αγορασεις, δεν καταλαβαινω που κολλα η λεξη "Θυμα". Αν τωρα καποια αλλη συσκευη που κοστιζει 500 ευρω σου προσφερει ολα οσα σου προσφερει αυτη που κοστιζει 2000 και εσυ, παρολαυτα, επιλεξεις αυτη που κανει 2000, ε, και παλι δε λεγεσαι "θυμα". "Βλακας" λεγεσαι. Οχι εσυ... Γενικα το λεω.
Οσον αφορα στην τιμη αυτη καθεαυτη, live with it. Καπιταλισμος λεγεται...

peolinio
22-06-2011, 13:35
συμφωνω σε ολα μαζι σου ισως λαθος επιλογη λεξεων χρησιμοποιησα !!!παντως τωρα που βγηκε το galaxy s2 νιωθω καπως βλακας χαχαχα !!!
Υπαρχουν βεβαια και τα λεγομενα brand name victims ( ειναι παγκοσμιο φαινομενο) .
Λιγο ο καπιταλισμος λιγο η εξελιξη της τεχνολογιας ολα αυτα εχουν αντικτηπο στην τσεπη μας και στην τελικη ολοι μας ημαστε κοροιδα που δινουμε ενα σκασμο λεφτα σε αυτες τις εταιρειες και το χειροτερο απο ολα οταν χοριζομαστε σε στρατοπεδα και φανατιζομαστε anyway ας επανελθουμε στο θεμα

Lefteris_X
22-06-2011, 13:37
μπράβο πάντως παιδιά, στο σκεπτικό όμως ε; "θύματα".

μάλιστα. Δηλαδή, εγώ όπως και αρκετοί άλλοι που ασχολούνται με την Τεχνολογία (και όχι με τα παιχνίδια ως μοναδικό πόλο έλξης), που "αναγκαστικά" (για να παραμένουν μέσα στα δρώμενα, να αναλύουν τις νέες τεχνοτροπίες κλπ) αγοράζουν την 1η μέρα τα νέα μηχανήματα, τότε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ είναι θύματα.

Πόσο μάλλον εγώ, που λόγω "ακρών" (λόγω δεκαετιών ενασχόλησης με το αντικείμενο), αγοράζω τα μηχανήματα πριν την 1η επίσημη μέρα. Θεωρητικά τότε, θα πρέπει να είμαι ο Βασιλιάς των Θυμάτων ε;

Δεν θίχτηκα εννοείται (έλεος δεν είμαστε πιτσιρικάδες = ούτε έφηβοι, ούτε στα 20s), αλλά προσοχή όπως είπε ο φίλoς Παύλος / Dragonpaul, στους χαρακτηρισμούς και το πόσο εύκολα "εκτοξεύονται" προς πάσα κατεύθυνση, διότι με την ίδια νοοτροπία, ένας "φίλος" της Apple, μπορεί να πει αμόρφωτα θύματα τους χρήστες προϊόντων Microsoft (και αυτός ο χαρακτηρισμός αποδίδεται επί 25ετίας, όχι όπως στην Apple που αποδίδεται απο μερικούς μετά το iPhone του 2007).

Προσοχή λοιπόν στους χαρακτηρισμούς, είτε λέγεται χρήστης / οπαδός των Windows, Mac OS, Linux, iPhone, Android, PS3, Wii (για τους χρήστες Xbox360 πείτε ότι θέλετε λολ, αστειεύομαι φυσικά).


ΥΓ: Δυστυχώς έγραψα το παρόν ποστ, χωρίς να έχω δει τα τελευταία 2 ποστ (δεν ξέρω πως το κατάφερα, δεν το συνηθίζω αυτό). Κατ' εμέ πάντα, όχι, δεν θεωρώ τον εαυτό μου κορόιδο (όχι γιατί έτσι με βολεύει επειδή δεν μου αρέσει ο χαρακτηρισμός), γιατί δεν πέφτω θύμα του καπιταλισμού, όταν συνειδητότατα προβαίνω σε μια αγορά μηχανήματος (εδώ και 30 χρόνια), καθώς την πραγματοποιώ, ούτε για το ωραίο design, ούτε λόγω "hype", ούτε επειδή είναι μόδα, ούτε επειδή ήδη το διαθέτουν φίλοι μου (όπως αρκετοί έπραξαν με τα iPhone και PlayStation 1/2/3). Συνεπώς δεν υπάρχει προς κανέναν και από κανέναν, ουδείς χαρακτηρισμός "θύμα" ή "κορόιδο" επειδή "υποκύπτει" στις προσταγές του "καπιταλισμού". Όπως αναφέρεται και σε μια σχετικά παλιά ταινία: "Την επιλογή την έχεις ήδη κάνει, υποσυνείδητα. Το θέμα είναι να ανακαλύψεις και καταλάβεις, γιατί την έκανες".

Dragonpaul
22-06-2011, 13:47
"Την επιλογή την έχεις ήδη κάνει, υποσυνείδητα. Το θέμα είναι να ανακαλύψεις και καταλάβεις, γιατί την έκανες".
Well said! :d055:

peolinio
22-06-2011, 13:54
ποσες φορες καταπιεζεται το υποσεινοδητο ;ποσες φορες αγνοουμε την υπαρξη του; και ακομα ποσες φορες του ριχνουμε σταχτυ στα ματια ...
Ξεφευγουμε παιδια αν θελετε ανοιγουμε 1 καταλληλο τοπικ και βομβαρδιζουμε εκει την ψυχοσυνθεση μας...

ilias78
04-07-2011, 19:34
Μπορεί η Sony να δηλώνει αφοσιωμένη στο PS3, όμως η φημολογία για τον διάδοχό του συνεχίζεται, κάτι που σιγά σιγά μας κάνει να πιστεύουμε ότι… αφού υπάρχει καπνός, υπάρχει φωτιά και σε αυτή την περίπτωση. Δεν αποκλείεται λοιπόν το PlayStation 4 να βρεθεί στην αγορά πολύ πιο σύντομα από ότι περιμένουμε. Σύμφωνα (http://goo.gl/BR3Ni) με αναφορές από Ταιβάν, και συγκεκριμένα από πηγές στις εταιρίες Foxconn και Pegatron, που κατασκευάζουν τις κονσόλες της Sony, η παραγωγή του PS4 θα ξεκινήσει στο τέλος της φετινής χρονιάς, με στόχο η κονσόλα να κυκλοφορήσει το 2012. Το ακόμα πιο τρελό: το PS4 διαθέτει τεχνολογία motion control τύπου Κinect! Aν ισχύουν όλα αυτά, φαίνεται πως η Sony θέλει σαν τρελή κομμάτι από την πίτα που απολαμβάνει η Microsoft, και δεν διστάζει να αντιγράψει τους ανταγωνιστές της για άλλη μια φορά. Επίσης, φαίνεται πως θέλει να τους προλάβει, ώστε να μη μείνει πίσω, όπως με το PS3. Αλλά ας μην προτρέχουμε (αν και έχω την εντύπωση ότι… προτρέχει η ίδια η Sony). Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως, πάντα σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, η εταιρία σκοπεύει να βγάλει τουλάχιστον 20 εκατομμύρια PS4 το 2012, θεωρώντας προφανώς ότι θα γίνει ανάρπαστο.

game20.gr

Dikakom
04-07-2011, 20:49
Μου φαντάζει όλο αυτό παρα πολύ υπερβολικό,σιγα σιγα θα πουνε ότι το θα βγει πριν το wiiU για να προλάβει τη Nintendo.
Παρόλα αυτά φίλε ilias το άρθρο ήταν ενδιαφέρον.

Valkyre
05-07-2011, 10:32
Ε αφου δεν θα κυκλοφορησει τον Σεπτεμβρη που εγω το περιμενα, δεν το αγοραζω!

GRZEUS
05-07-2011, 14:36
Μου αρέσει εκεί που λέει η ΣΟΝΥ αντιγράφει τον ανταγωνισμό ακόμα μια φορά ....και με τους αποκλειστικούς τίτλους αυτό κάνει?? Αντιγράφει??

Et3rn1tyGR
05-07-2011, 15:05
Αν παρουμε υποψη οτι το rsx στο ps3 ειναι μια cutdown 7900gt τοτε ανετα μπορουμε να ελπιζουμε για 1080p@60fps(με καποιο ειδους ΑΑ) με το optimisation που γινετε στα console games.

Ελπιζω μονο να παραμεινουμε στα κλασικα χειρηστηρια γιατι το Motion control εχει παραγινει.

Red
05-07-2011, 20:54
Tο σιγουρο ειναι οτι το PS4 θα ειναι πολυ καλυτερο με αυτα που διαβαζω οποτε με το καλο αν ερθει!

Ezio
05-07-2011, 22:14
Δεν νομίζω να κυκλοφορήσει το 2012, να γίνει η ανακοίνωση τότε ναι, πιστεύω ότι μπορεί να γίνει και ίσως να γίνει, με κυκλοφορία το 2013. Δεν θα μου άρεσε η Sony να εγκαταλείψει το dualshock και να βάλει motion control για κύριο χειρισμό. Υποδομή για φοβερές αποκλειστικότητες υπάρχει, μιας και η Sony έχει φοβερές αποκλειστικότητες. Σε 2D (αν μέχρι τότε οι 3D τηλεοράσεις δεν έχουν κυριαρχήσει στην αγορά) τα 1080p και 60 fps ακούγονται μια χαρά, εννοείται μαζί με μεγαλύτερης ποιότητας textures και τη δυνατότητα να γίνονται περισσότερα πράγματα ταυτόχρονα στην οθόνη. Σε 3D, ίσως τα 30 fps να είναι καλά, σε ανάλυση αν όχι 1080p, τουλάχιστον 720p. Επίσης, θα ήθελα να παίρνει blu-ray (αν η Sony δεν φτιάξει κάτι άλλο μέχρι τότε) μεγαλύτερης χωρητικότητας και υψηλής ταχύτητας ανάγνωση δεδομένων και να έχει μεγάλη μνήμη ram. Για κάρτα γραφικών μια κάρτα ισάξια με μια από τις καλύτερες σημερινές, ίσως θα είναι εντάξει. Όπως και να 'χει, θα δούμε στο μέλλον.

DarkUSS
20-07-2011, 20:14
Eurogamer Rumor: Xbox 720 = 2013 Release, Devs Have Target Specs For Both PS4/720 (http://www.eurogamer.net/articles/2011-07-20-new-xbox-and-playstation-4-what-to-expect-article)


Microsoft is rumoured to be preparing a reveal of its next Xbox at E3 2012. Eurogamer has recently had this claim backed up by a number of game industry sources.

Eurogamer has also heard a 2014 release of the next Xbox was planned by Microsoft, but this has now been brought forward to 2013 as a result of Nintendo's confirmed 2012 launch of the Wii U.

Additionally, sources have indicated to us that larger publishers and developers already have target specs of both the next Xbox and PlayStation to help them with their development.

Dragonpaul
20-07-2011, 21:35
Κύριε Μοδεράτορα, λάθος thread.
Great news though.

Lefteris_X
20-07-2011, 21:54
αυτό το target, είναι λόγια της χαλιμάς. ΤΕΛΕΙΩΣ. Κάθε καλοκαίρι, λόγω έλλειψης ειδήσεων είναι "κοινό μυστικό" αναμεταξύ αρθρογράφων / δημ.γράφων να γράφονται τέτοιες παπαριές, που σε κανονική περίοδο ειδήσεων ούτε καν που θα αναφέρονταν. Απλά δεν το κάνουμε και βούκινο κιόλας (το ότι δεν υπάρχουν ειδήσεις).

λολ να φανταστείτε το engadget έχει επιδοθεί σε αγώνα της πιο ηλίθιας είδησης.

όσο αφορά τα νέα μηχανήματα, καλή σας νύχτα. Δύο χρόνια πριν, όχι target δεν υπάρχει στα specs, αλλά ούτε καν ιδέα δεν έχουν σε τι ανάλυση θα τρέχει το παιχνίδι.

κουκουρούκου με power rangers.

αγνοήστε πλήρως τέτοιες "ειδήσεις". Τουλάχιστον για όλο το 2011.

hakoo
20-07-2011, 22:00
Mα υποτιθεται οτι ειμαστε 2 χρονια πριν την κυκλοφορια τους ρε Λευτερη.
Δεν ειναι απολυτως λογικο οι devs να εχουν μια πρωιμη εστω εικονα των specs τους αυτη τη στιγμη που μιλαμε? Με τι παιχνιδια θα κυκλοφορησουν (αν υποθεσουμε οτι θα κυκλοφορησουν το 13)? Δεν πρεπει να ξεκινησουν καποια στιγμη? Εμενα μου ακουγεται απολυτως λογικο αν οχι αυτη τη στιγμη που μιλαμε, τοτε μεχρι τελος του χρονου ολοι να εχουν kits και να ξεκινησουν.
Αλλιως δεν βγαινουν οι ημερομηνιες :confuzed:

Lefteris_X
20-07-2011, 22:14
όχι δεν είναι λογικό. και το "πρώϊμη εικόνα" είναι για άλλες δουλειές - επαγγέλματα. πχ. φούρναρης. πατωματζής. μπανανοκαλιεργητής. Ξέρω γω; πάντως για προγραμματιστής όχι.

και για να μην χαθούμε στην μετάφραση: "λογικό" εστί specs με ακρίβεια. Όχι στα GHz, αυτά είναι πληροφορίες για παιδάκια της Visual Basic ή κανά έτοιμη πλατφόρμα ανάπτυξης middleware.

παράδειγμα: η Sony το 2005 είχε δώσει specs σε λίγες ομάδες. τι λίγες, ουσιαστικά ο Kutaragi είχε εμπιστευτικά πει αρκετά στοιχεία στον Kojima, διότι ο τελευταίος χρειάζεται ΠΟΛΛΑ χρόνια για να φτιάξει νέο engine. Και αυτό γιατί κάθε engine που βγάζει, είναι πάρα πολύ optimized.

Όμως! Τα specs που του είπε ο Kutaragi, τελικά δεν είχαν καμία σχέση με το τελικό PS3, για αυτό και οι αρχικές δηλώσεις του Kojima για το MGS4 πίσω στο 2005 (έλεγε για τρελά πράματα, δυναμικές αλλαγές καιρού, εξομείωση δυναμικών ρούχων, δυναμικά textures με αυτόματες αλλαγές complexity, μέχρι και b-splines τεχνικές μοντελοποίησης..........)..........τελικά τίποτα από αυτά δεν κατάφερε ο Kojima. Πολύ καλό βγήκε μεν το MGS4, αλλά δεν ήταν αυτό που ξεκίνησε να φτιάχνει το 2004-5.

Τα ίδια έπαθε (με λανθασμένα απ' ότι αποδείχθηκε) specs του PS3 και η Polyphony Digital με το Gran Turismo 5.

Και εδώ να σημειώσω πως το 2005, σχεδόν τελειωτικά ήξεραν την δύναμη του CELL.

Όμως όπως έχει πει χιλιάδες φορές και θα το ξαναπώ, μια κονσόλα ΔΕΝ είναι το κεντρικό τσιπ και το τσιπ γραφικών. ΟΧΙ. Είναι το πως "συνδέονται" μεταξύ τους και με την διαθέσιμη μνήμη. Δηλαδή οι δίαυλοι, τα buses αλλιώς (data bus, memory bus, access links κλπ) και επίσης, η ΙΔΙΑ η σχεδίαση της πλακέτας (λογικά κυκλώματα, επικοινωνία μερών, "στρώσεις" hardware layers, κλπ).

Ε, αυτά τα τελευταία, είναι το τελικό στάδιο μιας κονσόλας, πριν την σχεδίαση του εξωτερικού καλύμματος. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ απο τα σημαντικότερα. Αυτά ουσιαστικά είναι τα specs. (το PS3 ένα @ και ένα μυδι θα απέδιδε αν δεν είχε το data bus ονόματι Flex I/O στα 3.2GHz της Rambus αν θυμάμαι καλά, όπως και το PS2 και PS1 πριν απο αυτό, είχαν τα δικά τους "τέρατα" buses).

Ακόμα επιμένουμε πως είναι λογικό;

Διαφωνώ και μάλιστα κάθετα, όχι απο άποψη έτσι επειδή θέλω να επιμένω, αλλά λόγω εμπειρίας.

Ένα έχω να πω για τέλος, που έχει αρχίσει να με ανησυχεί: αν ΟΝΤΩΣ είναι γνωστά τα specs (με τις περιγραφές που αναφέρω πιο πάνω, όχι σκέτα cpu+gpu), τότε πολύ φοβάμαι ότι θα βγούν αληθινές οι ανησυχίες που έχω ξαναπει σε παλαιότερο ποστ, ότι δηλαδή θα δούμε Xbox360,5 και PS3,5.

hakoo
20-07-2011, 22:46
όχι δεν είναι λογικό. και το "πρώϊμη εικόνα" είναι για άλλες δουλειές - επαγγέλματα. πχ. φούρναρης. πατωματζής. μπανανοκαλιεργητής. Ξέρω γω; πάντως για προγραμματιστής όχι.


LOL!


Κι επειδη καπου σε εχασα και επουδενι δεν θελω να ανοιξω τεχνολογικη συζητηση, δεν αμφιβαλλω ουτε διαφωνω στο τι οριζεται specs, αλλωστε δεν εχω ιδεα πανω στον προγραμματισμο για να αντιπαραθεσω. Πολυ απλα σχολιασα οτι δεν χρειαζεται να εισαι δημοσιογραφος η ειδικος για να υποθεσεις οτι αν αυτη η ημερομηνια ειναι set in stone και τα καινουρια συστηματα κυκλοφορησουν το 13 τοτε ο σχεδιασμος των παιχνιδιων για αυτα τα συστηματα πρεπει να αρχισει well.. like now.
Κρινοντας απο προηγουμενες γενιες η εταιριες φαινεται οτι ειχαν kits πολυ καιρο πριν την κυκλοφορια των νεων κονσολων. Στην TGS του 2005 για παραδειγμα (Σεπτεμβριος του 5), 1 + χρονο πριν την κυκλοφορια του ps3 ανακοινωθηκαν παιχνιδια γι'αυτο (fifth fantom saga, resi 5 κτλ), που σημαινει οτι ηδη ειχε ξεκινησει η αναπτυξη τους αρκετα πιο πριν. Πως μπορει να ειχε ξεκινησει η αναπτυξη τους χωρις να εχουν kits και χωρις να ξερουν τις δυνατοτητες του?
Στην δε e3 του 2006 παρουσιαστηκαν παιχνιδια fully playable (Heavenly sword, Warhawk, Genji 2 on the top of my head), ειδικα το πρωτο εδειχνε να ειναι χρονια στην αναπτυξη.

Lefteris_X
20-07-2011, 23:06
πρώτα ξεκινούν να δουλεύουν με προσχέδια και δεν εννοώ γραφίστες. ΌΛΟ το πρότζεκτ τοποθετείται σε μικρές καρτέλες πάνω σε ένα πίνακα, γίνονται οι πρώτες εκτιμήσεις στο budget που θα δαπανηθεί, αρχίζει το casting για τα άτομα που θα προσληφθούν, αρχίζει η κατανομή ανθρωπίνων πώρων και διάφορα άλλα.

αυτά παίρνουν και 1 χρόνο. Ακόμα πιο μετά, αρχίζει ο κώδικας.

Συνεπώς, αρκέσου στην πολύ καλή ατάκα σου "δεν αμφιβαλλω ουτε διαφωνω στο τι οριζεται specs, αλλωστε δεν εχω ιδεα πανω στον προγραμματισμο για να αντιπαραθεσω", διότι είναι πολύ σωστή. Όλα τα υπόλοιπα που λες μετά είναι οι εκτιμήσεις ενός ανθρώπου που κρίνει (και όχι απλά κρίνει, αλλά εικάζει κιόλας! η εικασία χρειάζεται τόνους γνώσεων βρε συ!) χωρίς να είναι (λέω ότι λες): "δημοσιογράφος ή ειδικός" (και προσθέτω) ούτε καν hardcore γνώστης της τεχνολογίας κονσολών (εν γένει ο όρος "κονσολών").

Ε, κάπου εδώ το "χάνω" εγώ. Από την μια "δεν γνωρίζω, το ομολογώ, οπότε και δεν αντιπαρατίθεμαι" αλλά απο την άλλη "δεν χρειάζεται να είσαι δημοσιογράφος ή ειδικός για να υποθέσεις" ;;;;;; σε χάνω πλήρως. Κατ' εμέ, επειδή αυτά που για άλλους είναι "για να περνάει η ώρα" (όπως τα vgames και η τεχνολογία τους εν γένει), ενώ για εμένα είναι μια πάρα πολύ σοβαρή ενασχόληση πολλών ετών, με εμβάθυνση τίγκα, θεωρώ (όπως και σε όλους τους κλάδους επαγγελμάτων ή χόμπυ) ότι για να εικάσει κανείς, θα πρέπει να κατέχει το άθλημα ΠΑΡΑ πολύ καλά.

Ειδάλλως, κι εγώ που είμαι άσχετος απο ποδόσφαιρο, θα μπορούσα να εικάσω (στην τύχη θα πω ότι μου κατέβει, είπα είμαι άσχετος): "Ο Μέσσι παίζει να έρθει στον Ολυμπιακό, αν κρίνω απο το γεγονός ότι ο Μαρινάκης έχει φράγκα".

Με λίγα λόγια, ένας άσχετος λέει "τα δικά" του περί ποδοσφαίρου, που δεν έχουν καμία σχέση με το άθλημα και με το "άθλημα" του χόμπυ.

αυτό εννοώ λοιπόν, όταν λέω ότι λέω, δεν είναι άποψη. Είναι επειδή τα έχω ζήσει, αναλύσει, μάθει, βιώσει για πάρα πολλά συνεχόμενα χρόνια.

Άλλοι πάνε γήπεδο. Άλλοι μάλιστα οι πολύ "άρρωστοι" πάνε και γήπεδα στο εξωτερικό για να δουν την ομάδα τους (πρόσφατα κάποιοι γνωστοί είχαν πάει Ισπανία για τον Παναθηναϊκό).

Ε, προσωπικά έχω πάει ΗΠΑ και Λονδίνο ΜΟΝΟ για ειδικά event τεχνολογίας και συνέδρια. Πόσο "άρρωστος" είμαι; Έγραψα στα @@ μου ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Δεν είδα τίποτα απο τα πέριξ. ΜΟΝΟ μέσα στις εκθέσεις/συνέδρια/event ήμουν και καπάκι ξενοδοχείο και το πρωί πάλι μέσα σε αυτά μέχρι το βράδυ και καπάκι αεροπλάνο και Αθήνα.

Τόσο "άρρωστος". (και αναφέρομαι απο την δεκαετία των 90ς άρχισα τα ταξίδια - αρχές έως τέλη).

ΥΓ: hakoo, μην παρεξηγηθώ, αν ακούγεται αυστηρό το ύφος μου, καμία σχέση, μπορεί να τα λέω με σοβαρό ύφος, αλλά ούτε θέλω να τα εκλάβεις ως πικάρισμα, ή "στην λέω" ή οτιδήποτε άλλο ασεβές. Ίσα-ίσα που σε εκτιμώ και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθούμε λόγω παρερμηνείας των γραπτών μου (κυρίως του ύφους γραφής μου).

hakoo
20-07-2011, 23:30
Ε, κάπου εδώ το "χάνω" εγώ. Από την μια "δεν γνωρίζω, το ομολογώ, οπότε και δεν αντιπαρατίθεμαι" αλλά απο την άλλη "δεν χρειάζεται να είσαι δημοσιογράφος ή ειδικός για να υποθέσεις" ;;;;;; σε χάνω πλήρως. Κατ' εμέ, επειδή αυτά που για άλλους είναι "για να περνάει η ώρα" (όπως τα vgames και η τεχνολογία τους εν γένει), ενώ για εμένα είναι μια πάρα πολύ σοβαρή ενασχόληση πολλών ετών, με εμβάθυνση τίγκα, θεωρώ (όπως και σε όλους τους κλάδους επαγγελμάτων ή χόμπυ) ότι για να εικάσει κανείς, θα πρέπει να κατέχει το άθλημα ΠΑΡΑ πολύ καλά.



Μα δεν εικαζω κατι για τεχνολογικα θεματα ρε Λευτερη, ειναι τεχνολογικο θεμα το αν εχουν dev kits αυτη τη στιγμη οι developers? Ειπα οτι δεν μπορω να αντιπαραθεσω στο "τι" οριζεται specs και οχι στον αν εχουν οι devs τα kits η εχουν πληροφοριες για το hardware των συστηματων. Επομενως δεν μπορω να καταλαβω προς τι το μαθημα για κατι που ποτε δεν ισχυριστηκα οτι κατεχω, και εννοω φυσικα τα specs.
Μιλησα συγκεκριμενα για την προηγουμενη γενια και ειπα οτι παρουσιαστηκαν παιχνιδια (οχι καρτελες σε πινακες ουτε business plans) 1,5 χρονο πριν την κυκλοφορια των κονσολων, κατι που σημαινει οτι για να παρουσιαστηκαν τοτε ειχαν ηδη αρχισει να δουλευουν πανω σε κωδικα ακομα πιο πριν. Ε, με βαση αυτο αλλα και την ημερομηνια που εχουμε σαν υποτιθεμενη δεν μπορω να εκφρασω μια εικασια οτι αυτη τη στιγμη η σε λιγους μηνες θα αρχισουν να δουλευουν πανω στα παιχνιδια? Φυσικα και μπορω, δεν χρειαζομαι ιδιαιτερες γνωσεις γι' αυτο.
Μιλα ελευθερα, δεν παρεξηγουμαι ;)

DarkUSS
20-07-2011, 23:44
Κύριε Μοδεράτορα, λάθος thread.
Great news though.
Η είδηση αφορά γενικότερα τα next-gen συστήματα νομίζω, γι' αυτό την έβαλα εδώ. Άλλωστε θεωρώ ότι το PS4 θα βγει σχεδόν ταυτόχρονα με το νέο Xbox.

Dragonpaul
20-07-2011, 23:53
Η είδηση αφορά γενικότερα τα next-gen συστήματα νομίζω, γι' αυτό την έβαλα εδώ. Άλλωστε θεωρώ ότι το PS4 θα βγει σχεδόν ταυτόχρονα με το νέο Xbox.
Kαλα, ναι, απλα επειδη επικεντρωνει περισσοτερο στο "720", για το οποιο εχουμε thread.
Anyway, αλλωστε κι εγω πιστευω πως μαζι θα βγουνε.

Lefteris_X
20-07-2011, 23:54
καταρχήν δεν κάνω ούτε παραδίδω μαθήματα. Καταθέτω απλώς τις θέσεις μου κι σου τόνισα, μην με παρερμηνεύσεις, επειδή γενικά όταν μιλάω για τεχνολογία έχω αυστηρή γραφή. (γιατί έτσι πιστεύω πρέπει να μιλά κάποιος όταν αναφέρεται σε τεχνολογία και γενικότερα οτιδήποτε Θετικής κατευθύνσεως, όπως φυσική, μηχανική, αρχιτεκτονική, μηχανολογία, μαθηματικά κλπ).

οφείλω να ομολογήσω ότι δεν συνεννοούμαστε, γιατί εγώ διαβάζω σε ένα σάϊτ "έχουν τα dev kits μερικές ομάδες" και το γράφω στα @@ μου (λόγω των όσων έχω ζήσει, γνωρίζω κλπ), γιατί ξέρω ότι σε αυτό το στάδιο "dev kit" είναι......ένας compiler και λίγες κατευθυντήριες γραμμές για.......τίποτα ουσιαστικά :P λόγια μάρκετινγκ είναι.

Dev kits όπως είναι τα πραγματικά dev kits που λέω εγώ, έχουν τώρα για το Wii U και πάλι χωρίς ΚΑΝ να γνωρίζουν τα τελικά specs (και η κονσόλα θα εμφανιστεί περίπου σε 12 μήνες ε?)...........ακόμα είναι σε ρευστή κατάσταση, όπως έχουν δηλώσει κάποιοι developers.

Τώρα ξέρεις ποιό ήταν το dev kit του Xbox360 το 2003-4 (έτσι για να γελάσεις, τι εστί "μάρκετινγκ dev kit" και "κανονικό dev kit");;;;;;;; Ένας Power Mac με διπύρηνο G5.
Γιατί; Διότι ήταν γνωστό ήδη (σε όλο τον κόσμο που ασχολείται) ότι το επόμενο Xbox θα φοράει PowerPC επεξεργαστή (όπως οι παλιοί Power Mac δηλαδή), συνεπώς για να έχουν έναν compiler να τεστάρουν κώδικα, χρησιμοποιούσαν έναν Power Mac G5. Κάπου πρέπει να έχω και μια απο τις φωτογραφίες του τότε Mac.

Τέλος πάντων, έχει να κάνει επίσης και με το πόσο σοβαρά ή αν θέλεις με αγάπη κοιτάζει κανείς ένα χόμπυ. Προσωπικά με έχετε καταλάβει, αν μου πεις μια ωραία γκόμενα ή να πάω στην Silicon Valley, θα προτιμήσω το 2ο :D.

ΥΓ: και θα σε παρακαλούσα, μελλοντικά, να μην προτρέχεις σε χαρακτηρισμούς (μάθημα), ακόμα και αν έτσι αισθάνεσαι, ρώτα με πρώτα: μου κάνεις μάθημα Λευτέρη; και τότε θα σου απαντήσω ήρεμα και όμορφα, όπως και τώρα, ότι φυσικά δεν κάνω. Αλλά μην προτρέχεις και βγάζεις συμπεράσματα, ακόμα κ αν έτσι σου φαίνεται. Ρώτα με πρώτα. Άκουσον μεν, πάταξον δε. Δεν θα ήθελα να ξανα-προκληθεί κάτι παρόμοιο μελλοντικά, yes?

hakoo
21-07-2011, 04:04
γιατί εγώ διαβάζω σε ένα σάϊτ "έχουν τα dev kits μερικές ομάδες" και το γράφω στα @@ μου (λόγω των όσων έχω ζήσει, γνωρίζω κλπ), γιατί ξέρω ότι σε αυτό το στάδιο "dev kit" είναι......ένας compiler και λίγες κατευθυντήριες γραμμές για.......τίποτα ουσιαστικά :P λόγια μάρκετινγκ είναι.


Δεν διαφωνω (για τα δημοσιευματα με "insider" πληροφοριες) και ουτε βασιστηκα εκει οπως θα διαβασες στα προηγουμενα posts μου, αναλογικα και με βαση το προσφατο παρελθον τοποθετηθηκα.





Ρώτα με πρώτα. Άκουσον μεν, πάταξον δε. Δεν θα ήθελα να ξανα-προκληθεί κάτι παρόμοιο μελλοντικά, yes?

Δεκτον, αν και ενημερωτικα σου λεω οτι δεν εχω καλυτερο απο το να μου κανουν μαθηματα. I am not intimidated by anyone's genious or expertise ( το ακριβως αντιθετο βασικα), φτανει ομως να συμφωνει με την ροη της κουβεντας μιας και αισθανθηκα οτι μου "χρεωσες" κατι που δεν ειπα.

Lefteris_X
21-07-2011, 11:25
α, όχι όχι, ποτέ μου δεν μιλάω με υπονοούμενα (καλημέρα κιόλας!)

ότι έχω να πω το λέω ευθέως, συνεπώς μην ψάχνεις στα γραπτά μου, κρυφές ερμηνείες (απεχθάνομαι τους ανθρώπους που μιλάνε με βαθύτερα νοήματα και υπονοούμενα, που πρέπει να ανακαλύψεις).

Και στο ξαναλέω, δεν κάνω κανένα μάθημα, γιατί και πάλι, δεν είναι το στύλ μου. Μόνο αν κάποιος μου ζητήσει να του μάθω κάτι, και κρίνω ότι είναι άξιος να έχει την γνώση, τότε ναι, μετά χαράς μου να του το μάθω.

Τώρα για το αν γίνεσαι intimidated απο τις γνώσεις ή την ευφυΐα κάποιου that's your issue or something, obviously not mine (για να τοποθετηθώ κ εγώ στον ίδιο τόνο αγγλικών :D). Έτσι κι αλλιώς ποτέ μου δεν αποσκοπώ σε intimidation, αλλά σε σεβασμό και στο πρόσωπό μου και στα λεχθέντα μου / γραπτά μου.

Και τέλος, δεν σε χρέωσα κάτι βρε αδερφέ! Απλά έτσι το ένιωσες εσύ, έκρινες ότι ντε και καλά έτσι είναι (που δεν ήταν, απλά βιάστηκες να κρίνεις) και εν τέλει αντέδρασες ανάλογα. Άρα μια και κατάλαβες και σου είναι αποδεκτό, στο μέλλον, όταν κάτι "δεν σου κάθεται καλά" στα γραπτά μου, τότε προτού προβείς σε κάποια (οποιαδήποτε) αντίδραση στο πρόσωπό μου, πρώτα να ρωτήσεις αν όντως έτσι εκφράστηκα και μετά, πες ότι θες.

Εν κατακλείδι, PS4 δεν παίζει να έχουν τώρα ούτε specs, ούτε SDK. Ιδέα αόριστη, ότι θα παίζει άνετα στα 1080p ναι αυτή την έχουν, όπως επίσης και ότι θα έχει "παραπάνω" μνήμη (πόση επίσης δεν ξέρουν) και ουσιαστικά......μέχρι εκεί. Ότι άλλο ακούσετε ή διαβάσετε σε κανά ελληνικό σούπερ-σάϊτ γαμέςόβερ, απλά αφοδεύστε το :D.

DarkUSS
21-07-2011, 21:04
Phil Harrison, former head of Sony Worldwide Studios, has offered his thoughts on the next generation of consoles - and foresees a business model that breaks away from the one that's served the industry for the past 30 years.


"I think the era of the console where hardware companies spend $3-4 billion to build a chipset and then it's supported on a tax on the software - that's the business model of the last 25-30 years - that's over," said Harrison.


"The new business model is going to become a combination of retail and services, and it's going to be an interesting decision for the likes of Microsoft, Sony and Nintendo, is the next console race about chips and CPU, clock speed and graphics, or is it about business models and monetization and discovery, and I think it's probably going to be about the latter."


http://www.eurogamer.net/articles/2011-07-21-phil-harrison-discusses-new-xbox-ps4

personGR
21-07-2011, 21:25
Δεν ξέρω τι λες εσύ Λευτέρη (δεν αμφισβητώ την εμπειρία ή τις γνώσεις σου), απλά να επισημάνω πως η βιομηχανία αλλάζει - αλλάζει άρδην και καταστάσεις και νόρμες που ξέραμε νομίζω πως πολύ δύσκολα θα ξαναδούμε.

Για παράδειγμα, εγώ θεωρώ πολύ δύσκολο να δούμε ένα τρομερό bump στα γραφικά με την επόμενη γενιά, το πολύ πολύ να δούμε συστηματα με ανεπτυγμένες δυνατότητες χειρισμού physics/AI, κλειδωμένα στα 1080p και φυσικά συστήματα που δε θα είναι φτιαγμένα αποκλειστικά για gaming, αλλά θα προσφέρουν πολλά παραπάνω. Ήδη η sony παλεύει να χτίσει ένα οικοσύστημα (Playstasion-branded smartphones, Vita κλπ), αλλά προς το παρόν, δεν της βγαίνει. Στον αντίποδα η Microsoft πάει ντουγρού για να ενώσει τα πάντα, σε στυλ Apple, και αν της βγει η κίνηση wp7+nokia = love (που όοοοολως τυχαίως πρακτικά θα συμπέσει με το launch των windows8 και ίσως μια ανακοίνωση νέου xbox) τότε θα μιλάμε πρακτικά για κίνηση ματ.

Συνεπώς, μακροσκελείς περιόδους R&D πάνω σε υποσυστήματα κλπ οι εταιρίες δύσκολα θα ξοδέψουν (βάλε και το γεγονός ότι η sony χάνει λεφτά από παντού πλέον) οπότε νέες κονσόλες μέσα στο '13 εμένα μου φαίνεται κάτι το απολύτως φυσιολογικό. Τέλος, μην ξεχνάτε ότι όσες εταιρίες ανακοινώνουν και κυκλοφορούν ένα gadget (ό,τι και αν είναι αυτά) με διαφορά πάνω από 6 μήνες συνήθως δεν πάνε καλά (βλέπε palm,nokia), οπότε ανακοινώσεις πολύ σύντομα μάλλον δε θα έχουμε. Γιατί ο κόσμος πια ξεχνάει πολύ εύκολα...

Lefteris_X
21-07-2011, 21:41
όχι δεν είναι λογικό. και το "πρώϊμη εικόνα" είναι για άλλες δουλειές - επαγγέλματα. πχ. φούρναρης. πατωματζής. μπανανοκαλιεργητής. Ξέρω γω; πάντως για προγραμματιστής όχι.

και για να μην χαθούμε στην μετάφραση: "λογικό" εστί specs με ακρίβεια. Όχι στα GHz, αυτά είναι πληροφορίες για παιδάκια της Visual Basic ή κανά έτοιμη πλατφόρμα ανάπτυξης middleware.

παράδειγμα: η Sony το 2005 είχε δώσει specs σε λίγες ομάδες. τι λίγες, ουσιαστικά ο Kutaragi είχε εμπιστευτικά πει αρκετά στοιχεία στον Kojima, διότι ο τελευταίος χρειάζεται ΠΟΛΛΑ χρόνια για να φτιάξει νέο engine. Και αυτό γιατί κάθε engine που βγάζει, είναι πάρα πολύ optimized.

Όμως! Τα specs που του είπε ο Kutaragi, τελικά δεν είχαν καμία σχέση με το τελικό PS3, για αυτό και οι αρχικές δηλώσεις του Kojima για το MGS4 πίσω στο 2005 (έλεγε για τρελά πράματα, δυναμικές αλλαγές καιρού, εξομείωση δυναμικών ρούχων, δυναμικά textures με αυτόματες αλλαγές complexity, μέχρι και b-splines τεχνικές μοντελοποίησης..........)..........τελικά τίποτα από αυτά δεν κατάφερε ο Kojima. Πολύ καλό βγήκε μεν το MGS4, αλλά δεν ήταν αυτό που ξεκίνησε να φτιάχνει το 2004-5.

Τα ίδια έπαθε (με λανθασμένα απ' ότι αποδείχθηκε) specs του PS3 και η Polyphony Digital με το Gran Turismo 5.

Και εδώ να σημειώσω πως το 2005, σχεδόν τελειωτικά ήξεραν την δύναμη του CELL.

Όμως όπως έχει πει χιλιάδες φορές και θα το ξαναπώ, μια κονσόλα ΔΕΝ είναι το κεντρικό τσιπ και το τσιπ γραφικών. ΟΧΙ. Είναι το πως "συνδέονται" μεταξύ τους και με την διαθέσιμη μνήμη. Δηλαδή οι δίαυλοι, τα buses αλλιώς (data bus, memory bus, access links κλπ) και επίσης, η ΙΔΙΑ η σχεδίαση της πλακέτας (λογικά κυκλώματα, επικοινωνία μερών, "στρώσεις" hardware layers, κλπ).

Ε, αυτά τα τελευταία, είναι το τελικό στάδιο μιας κονσόλας, πριν την σχεδίαση του εξωτερικού καλύμματος. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ απο τα σημαντικότερα. Αυτά ουσιαστικά είναι τα specs. (το PS3 ένα @ και ένα μυδι θα απέδιδε αν δεν είχε το data bus ονόματι Flex I/O στα 3.2GHz της Rambus αν θυμάμαι καλά, όπως και το PS2 και PS1 πριν απο αυτό, είχαν τα δικά τους "τέρατα" buses).

Ακόμα επιμένουμε πως είναι λογικό;

Διαφωνώ και μάλιστα κάθετα, όχι απο άποψη έτσι επειδή θέλω να επιμένω, αλλά λόγω εμπειρίας.

Ένα έχω να πω για τέλος, που έχει αρχίσει να με ανησυχεί: αν ΟΝΤΩΣ είναι γνωστά τα specs (με τις περιγραφές που αναφέρω πιο πάνω, όχι σκέτα cpu+gpu), τότε πολύ φοβάμαι ότι θα βγούν αληθινές οι ανησυχίες που έχω ξαναπει σε παλαιότερο ποστ, ότι δηλαδή θα δούμε Xbox360,5 και PS3,5.


έχω πει και άλλες φορές ότι κάτι τέτοιο (σαν τα bold) ενδέχεται να δούμε, γι αυτό και δεν το ξαναγράφω (να μην κουράζω).

άσχετα αν ξενερώνει εμένα, γιατί ακολουθώ άλλη φιλοσοφία (των 25-30 ετών που λέει και ο Harisson - ο οποίος όμως, και αυτός ήταν και ΕΙΝΑΙ ακόμα της ίδιας φιλοσοφίας, αφήστε αυτά που λέει για λόγους δημοσιότητας, για κάτι τέτοιους λόγους περί αποδυνάμωσης του hardware και των προσφερόμενων δυνατοτήτων, παραιτήθηκε απο τη Sony δύο χρόνια πριν).

anyway, σιγά - σιγά διώχνουν και τους τελευταίους παλιούς, που τους έχουν σκάσει όλα τα λεφτά που έχουν σήμερα, και που ΔΕΝ είναι περιστασιακοί gamer, όπως αρκετοί των τελευταίων 10 ετών, που μόλις μεγαλώνουν λίγο (τελειώνουν σχολεία ή σχολές, πιάνουν δουλειά, παντρεύονται κλπκλπ) παρατάνε το gaming ή το χαλαρώνουν σε βαθμό νέκρας. Ε, η παλιά φρουρά, δεν το σταμάτησε ποτέ και αυτή είναι που στήριξε τις εταιρείες και υπάρχουν σήμερα.

Η Sony στηρίχτηκε στους παλιούς, που αγόρασαν το PSX και με το που βγήκε, αγόρασαν και το PS2 (μετά και τα δύο αντίστοιχα στις πορείες τους, αφομοιώθηκαν και απο τα υπόλοιπα άτομα).

Όπως στρώσουν θα κοιμηθούν. Ενδέχεται να επαναληφθεί ένα big industry crash, όπως το 1983-4 που τελείωσε το gaming ΤΕΛΕΙΩΣ. Και ξανάρχισε το 1989-90 δειλά-δειλά, για να πάρει φωτιά απο το PSX και την παλιά φρουρά που επένδυσε σε αυτό το brand.

Φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά περίδρομο. Μακάρι να βγω λάθος. Μακάρι. (αλλά σπάνια δυστυχώς συμβαίνει αυτό :P)


ΥΓ: Ήδη δήλωσε η ΕΑ ότι απο το συνολικό της ετήσιο τζίρο, το 40% ΔΕΝ προερχόταν απο τις κονσόλες, αλλά απο το φορητό gaming και συγκεκριμένα απο τις ταμπλέτες (είδατε πόσο ευγενικά είπα το "ταμπλέτες"; ε, iPad εννοώ και εννοεί και η ΕΑ - γαμώ την Apple, το είπα και αυτό! είναι για φωτογραφία!)

ilias78
25-07-2011, 18:51
To PlayStation 4 των ονείρων μας

(http://game20.gr/news/awesome-ps4-concept-4367/#more-52003)

volyros
25-07-2011, 19:21
To PlayStation 4 των ονείρων μας

(http://game20.gr/news/awesome-ps4-concept-4367/#more-52003)
αν και δεν μου αρεσει ειναι κλασεις ανωτερο απο αυτα που εχει postαρει το παλικαρι παρακατω στο thread.
ολα ηταν εκτρωματα!!και ελπιζω η sony να μην κινηθει σε τετοιους space ρυθμους!!ελεος!!

djpar
25-07-2011, 19:33
οτι παπαρια θελεις ανεβαζει το καθε site αλλοι λενε τι θα θελανε στο xbox ο αλλος φτιαχνει το καινουργια ps! ελεος

ilias78
25-08-2011, 18:30
H Sony έχει τονίσει πολλές φορές ότι το PS3 έχει πολύ ψωμί ακόμα και ότι δεν σκέφτεται την επόμενη γενιά, και, όπως είναι λογικό, εμμένει στη θέση της. Σύμφωνα (http://goo.gl/FyxiW) με το αφεντικό των Sony Worldwide Studios Shuhei Yoshida, η ώρα του PS4 θα έρθει όταν το game development στην τωρινή γενιά δεν μπορεί να εξελιχθεί περαιτέρω. Όταν δηλαδή οι δημιουργοί δεν μπορούν να προσφέρουν νέες εμπειρίες που εξελίσσουν το PS3 ως πλατφόρμα. Η Sony πιστεύει ότι η τωρινή γενιά έχει πολλά να δώσει και, πολύ απλά, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ανάγκη για PlayStation 4


game20.gr

Maximvs
25-08-2011, 18:49
αν θυμαμε καλα λεγανε για το 2015 κοντα...αλλα το ειχα διαβασει πριν 2-3 χρονια...παντως εχουν ενα δικιο...το μονο που πρεπει να λυσουν ειναι το 3D μια και το PS3 δεν εχει HDMI 1.4 chip.

Lefteris_X
25-08-2011, 19:01
ή αλλιώς: δεν παίζει πουθενά ισχυρό φράγκο σε ρευστή μορφή, σε καμία βιομηχανία, σε κανένα εργοστάσιο, εργαστήριο ερευνών και ακόμα χειρότερα είναι τα πράγματα για αρκετούς devs οικονομικά (πλην 2-3 στον αριθμό), οπότε αν βγεί νέα κονσόλα "τους γονατίσαμε" και εν τέλει κλείσαμε την βιομηχανία μόνες μας (οι εταιρείες hardware).

Το γνωρίζει αυτό και η Sony και η MS. Η δε Sony το γνώριζε από το 2001, χάρη στον Kutaragi, ο οποίος ΓΙΑ ΑΥΤΟ τον λόγο ήθελε πάρα πολύ δυνατό το PS3 (για να αντέξει την 10ετή ζωή που θα είχε), ενώ η Sony το έβγαλε "σκέτο" πολύ δυνατό.....με συνέπεια να αντέξει μια 7ετία, 2006/7 - 2013/4 (Japan-USA/Europe)......και κάπου εκεί θα βγεί το PS4. (αν ποτέ βγεί, βάσει αυτών που λέω στο θρεντ περί Apple).

djpar
25-08-2011, 19:17
αστην apple εφυγε και ο "στηβης ο δουλεια" αντε γεια...μισητη apple ποσο χαιρομαι! το παλικαρι ομως αν και με προβλημα υγειας εκει μεχρι τελους

Lefteris_X
25-08-2011, 19:27
τι είναι το "άστην";

διάβασες καθόλου τι έχω γράψει στο άλλο θρεντ περί Apple;

ή έτσι στα γρήγορα το είπες το "άστην apple έφυγε και ο "στηβης ο δουλεια" αντε γεια",

με αφορμή την τελευταία λέξη του ποστ μου, που ήταν Apple και επειδή σήμερα παντού αυτό ακούγεται περί Jobs;

βρε συ Πάρη, αισθάνομαι ότι το γμείς το θέμα έτσι (με ευχάριστο ύφος το λέω, μην παρεξηγηθείς :P) και όχι τίποτ' άλλο, μου αρέσει το θρεντ περί PS4 και δεν θα ήθελα να γμθεί! Τι σχέση έχει ο Jobs, η παραίτησή του, το μίσος σου περί Apple και το ότι ο Jobs μέχρι τέλους εργαζόταν, με το PS4;

αν έκανα λάθος και δεν το γμείς το θέμα, τότε ζητώ σόρρυ, δεν τρέχει τίποτα.

djpar
25-08-2011, 19:32
απλα πεταξες το apple γιαυτο,ειδα τι εγραψες στο νημα της apple και δεν συμφωνω πληρως με αυτα που λες,βασικα βλεπω οτι καποια πραγματα εχουν μελλον αρκη οι εταιριες να θελουν να εχουν μελλον.Τα κινητα γινονται καλυτερα οι κονσολες προσελκυουν αρκετα ατομα.Δεν γινεται ομως ο κοσμος συνεχεια να αγοραζει,περα απο την Ελλαδα και αλλες χωρες ακομα και η Αμερικη(που παντα ειχε θεμα) πλεον δεν πανε καλα οικονομικα,αν πηγαινανε ολα ρολοι μην νομιζεις οτι ολοι δεν θα ειχαμε τα τελευταιας γενιας κινητα!

Lefteris_X
25-08-2011, 19:38
ε, άρα αυτό που είπα: είδες την τελευταία λέξη που έγραψα (Apple) και..........τα υπόλοιπα γνωστά.


Όμως αυτά δεν έχουν (συν τα δύο τελευταία ποστ μου) θέση στο θρεντ για PS4 ρε συ, αυτό εννοώ! Και τώρα το γμήσαμε το θρέντ και οι δυό μας! χααχχααχ ωραίοι!

τέσπα, να το μεταφέρουμε αν είναι στο κατάλληλο θρέντ της apple (πάντως χωρίς να το συνεχίσουμε εδώ, να σου πω ότι αυτά που είπα στο θρεντ της apple, δεν τα "πολυ-έπιασες" γιατί σε παρακάτω ποστ, το ξανα-διευκρίνησα ότι, ΔΕΝ επικεντρώθηκα στην Apple, αλλά σε όλη την βιομηχανία, όλες τις μεγάλες εταιρείες, για αυτό έδωσα και 5-6 διαφορετικά παραδείγματα, μεγάλων εταιρειών πως ήταν και πως είναι, και προς τα που θα πάνε)

djpar
26-08-2011, 09:24
ενταξει ρε φιλε σιγα,εδω βγαινουμε και αλλου offtopic σιγα...εξαλλου δεν ειμαστε και τελειος Off μιας και οι αποφασεις των εταιριων επηρεαζουν και την επομενη γενια κονσολων

Lefteris_X
26-08-2011, 11:03
καλά οκ, δεν πείθεσαι με τίποτα....ΟΚ! ντέ και καλά, ρε παιδάκι μου θα το γράψεις το ποστ! για εμένα είμαστε καρά-off. Εδώ είναι για PS4, για καμία άλλη εταιρεία.

ε, το ξέρεις άλλωστε ότι τα θρεντ για μηχανήματα, για εμένα και ιδιαίτερα όταν μιλάμε για hardware, είναι "ιερά"...τέλος πάντων, κάνε ότι θέλεις!

djpar
26-08-2011, 12:30
ωραια thread is closed μεχρι επομενη ειδηση...δηλαδη τελοι 2012!

Lefteris_X
26-08-2011, 16:20
"ε, έχουμ' ακόμα καιρό" όπως έλεγε και ο αρχηγός των Γαλατών των Αστερίξ και Οβελίξ!

minaras_tio
27-08-2011, 00:27
Ρε sony δε γουσταρουμε ακομα ps4! Δεν εχουμε λεφτα να το παρουμε!


Sent from my iPhone using Tapatalk

God0fDeath
01-09-2011, 21:26
Ρε sony δε γουσταρουμε ακομα ps4! Δεν εχουμε λεφτα να το παρουμε!


Sent from my iPhone using Tapatalk

LOL :respect7:!

ilias78
05-09-2011, 00:03
To PlayStation 4 θα βγει σε… 18 μήνες περίπου, τουλάχιστον σύμφωνα με μια νέα φήμη (http://goo.gl/9Ya9r) που κυκλοφορεί τις τελευταίες μέρες. Υποτίθεται ότι αυτή είναι η απόφαση που πάρθηκε σε πρόσφατο meeting στα υψηλά κλιμάκια της Sony, η οποία φαίνεται πως ετοιμάζεται για την επόμενη γενιά συστημάτων. Από την άλλη, προς το παρόν δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να δείχνει ότι ο σχεδιασμός του PS4 έχει προχωρήσει τόσο πολύ (αν έχει ξεκινήσει κιόλας), αντίθετα με το νέο Xbox, για το οποίο συχνά πυκνά βγαίνουν φήμες για το hardware του, την Ε3 2012 κλπ. Από την άλλη, αν σε 18 μήνες είναι προγραμματισμένη η αποκάλυψη του PS4, όχι η κυκλοφορία, τότε ναι, μπορούμε να πούμε ότι η εν λόγω φήμη μάλλον έχει βάση. Όπως και να ‘χει, περιμένουμε με ενδιαφέρον τις εξελίξεις, που θα αρχίσουν να «τρέχουν» με την έλευση του 2012.

game20.gr

djpar
05-09-2011, 09:10
οχι αλλο καρβουνο

Nek_Food
05-09-2011, 11:17
γιατί όχι; έρχεται χειμώνας και τα καύσιμα (υγρό πετρέλαιο ή φυσικό αέριο) έχουν τάση να πιάσουν ταβάνι, οπότε το κάρβουνο είναι η τέλεια λύση για να την βγάλουμε ζεστά φέτος... ρίξεεεεε... :D

DarkUSS
11-09-2011, 22:45
Τι θέλει η Crytek από την επόμενη γενιά:

http://i.imgur.com/siTVH.jpg

http://www.crytek.com/sites/default/files/S2011_SecretsCryENGINE3Tech_0.ppt

Okayyy...

djpar
12-09-2011, 09:29
οκ να πω τι θελω εγω τωρα?...λοιπον


32πυρηνους στα 8GHZ με 32 GB Ram και καρτα γραφικων 8X GTX580...ok?

Nek_Food
12-09-2011, 09:45
Εγώ θέλω την Rihanna στο κρεβάτι μου. :P

djpar
12-09-2011, 09:50
ο καθενας οτι θελει ζηταει! αν και η rihanna δεν λεει πολλα σε σχεση με το ps4!xaxa

Lefteris_X
12-09-2011, 13:54
εγώ θέλω να μετενσαρκωθώ στον Πητερ Νορθ, όταν ήταν νέος και να έχω τον ίδιο επαγγελματικό προσανατολισμό.

Αν μου το προσφέρει αυτό η Sony με το PS4, χαλάλι, το πληρώνω και 10.000 ευρώ (για πλάκα).

ps4
13-09-2011, 03:09
Εγώ θέλω να γίνω ο αλεν ντελον. What am I missing here? :-)

hakoo
13-09-2011, 15:02
Δεν ειναι κακο να εχει ο καθενας τα θελω του, οσο παραλογα κι αν φαινονται.
Απο τη στιγμη που θεωρουνται tech freaks στην βιομηχανια υποθετω δεν ειναι ικανοποιημενοι με τιποτα, θελουν κι αλλη δυναμη κτλ.
Δεν υπαρχει κατι το μεμπτο.
Προβλημα θα εχουν αν αποδωσουν μια ενδεχομενη αποτυχια τους η ενα μετριο αποτελεσμα στα "εργαλεια" που ζητησαν αλλα δεν πηραν.

djpar
23-10-2011, 11:56
http://www.enternity.gr/Article/%CE%A4%CE%BF-PS4-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-Xbox/4840.html

ilias78
24-10-2011, 00:14
Μετά τη πρόσφατη φήμη σύμφωνα με την οποία κάποια στούντιο της Sony βάζουν μπρος projects για το PlayStation 4 (http://game20.gr/news/sony-studios-begin-work-on-ps4-projects-3255/), μια νέα αναφορά (http://goo.gl/yHdLt) έρχεται στο φως, αυτή τη φορά σχετικά με τον επεξεργαστή της νέας κονσόλας. Σύμφωνα με ισπανικό site, ο Cell 2 είναι ήδη υπό ανάπτυξη, στο Supercomputing Center της Βαρκελώνης και η πρώτη του χρήση θα είναι στο PS4. Είτε ισχύει αυτό, είτε όχι, το σίγουρο είναι ότι θα αργήσουμε να τον δούμε… εν δράσει, καθώς ο προκάτοχός του ακόμα βαστάει γερά.

game20.gr

pslover
25-10-2011, 17:19
Μέχρι να ανακοινωθεί κάτι επίσημο,δεν πιστεύω να αξίζει να ακούμε τι λένε οι φήμες.. Μπορεί στο τέλος να μην ισχύσει κάτι από αυτά που λένε και να γίνει κάτι διαφορετικό.Ποτέ δεν ξέρεις δεν λένε;

psx3
25-10-2011, 19:01
@Lnds500

Υπάρχουν κάποια πειραματικά raytracing (τελείως διαφορετική φιλοσοφία rendering) demos με τον Cell:

Τι μπορεί να κάνει ένας Cell (το framerate είναι πολύ αργό και η ανάλυση μάλλον δεν είναι HD):

Blue-Steel Ray Tracer - YouTube

Επίσης υπάρχει και το παρακάτω (με 14 Cell):

Cell Processor Ray-tracing - YouTube

Και πάλι όμως υπάρχουν πρακτικά θέματα. Αν η Sony έβγαζε το PS3 με 14 Cell (για να υποστηρίξει 1080p στα 60 FPS με raytracing), αυτό σημαίνει ότι θα είχε κατανάλωση τουλάχιστον 1400 Watts (100 Watts είχε ο Cell σε λιθογραφία 90nm), σε συσκευασία μικρής ντουλάπας. Ας μην αναφέρω καλύτερα τι γκρίνιες θα υπήρχαν από τους multiplaform devs...

Συνεπώς δεν είναι πρακτικό. Επίσης, ο Cell σε σχέση με μια GPU δεν είναι τόσο αποδοτικός στο να επεξεργάζεται pixel shaders.

Slay
25-10-2011, 20:39
Συνεπώς δεν είναι πρακτικό. Επίσης, ο Cell σε σχέση με μια GPU δεν είναι τόσο αποδοτικός στο να επεξεργάζεται pixel shaders.
σαφεστατα και δεν ειναι πρακτικο, ασε που ειναι και αχρηστο, το ζητουμενο ειναι ενα παιχνιδι να δειχνει ομορφο, και κανεναν δεν ενδιαφερει με τι αλγορυθμο γινεται αυτο (ενταξει σχεδον κανεναν) και ως συνηθως στα παιχνιδια επιστρατευονται πολλα cheats , αλλα οπως ειπα και πριν το αποτελεσμα μετραει.

Οσο για το δευτερο που λες, λογικο ειναι πλεον ο cell να μην φτανει μια μοντερνα GPU, αφου εχει 6 ουσιαστικα SIMD cores ενω πλεον οι μοντερνες GPU εχουν εκατονταδες.

psx3
25-10-2011, 20:43
Οσο για το δευτερο που λες, λογικο ειναι πλεον ο cell να μην φτανει μια μοντερνα GPU, αφου εχει 6 ουσιαστικα SIMD cores ενω πλεον οι μοντερνες GPU εχουν εκατονταδες.
Ακόμα και σε σύγκριση με τον RSX (που έχει ξεχωριστά pixel/vertex shader pipelines) πάλι δεν είναι τόσο αποδοτικός στα pixel shaders, γι' αυτό και έχει «επικουρικό» ρόλο.

Leon_DiZ
17-11-2011, 00:26
Meanwhile, the site also reports that a "major Sony-owned studio" is no longer working on PlayStation 3 development, fully shifting its resources to the next iteration (we're going to go out on a limb and call it the PlayStation 4). Furthermore, said studio has apparently been "involved in the development process of the graphics technology" used in the upcoming console.

να μαντεψω ποιο studio ειναι;;

ilias78
17-11-2011, 00:40
http://www.next-gen.biz/news/next-generation-arrive-2012

solarsoul
27-11-2011, 11:57
http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/265679/to-playstation-4-tha-anakoinothei-tautohrona-me-to-neo-xbox/

djpar
27-11-2011, 16:04
οχι αλλο καρβουνο

ilias78
08-01-2012, 02:19
http://www.mcvuk.com/news/read/next-xbox-and-ps4-set-for-biggest-ever-e3/089421

minaras_tio
08-01-2012, 02:41
^^Τι φετος;;!! Οχι ρε φουστη! Δεν εχουμε φραγκο!
Ελπιζω να ειναι φημες μονο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
08-01-2012, 03:49
Εγω ελπιζω να ειναι αληθεια. Θελω να δω κατι καινουργιο...

psx3
08-01-2012, 04:05
Αν ανακοινωθεί φέτος, δεν σημαίνει ότι θα βγει και φέτος. Μάλλον του χρόνου θα κυκλοφορήσει... καλά να είμαστε, λεφτά να έχουμε μέχρι τότε (λέμε τώρα).

djpar
08-01-2012, 12:46
θα φανε μια ηττα ολοι αν κυκλοφορησουν συντομα τα next gen!...ΠΑΙΔΕΣ ο κοσμος δεν εχει λεφτα ΤΕΛΟΣ και εδω στην Ελλαδα σιγα μην δουλευω 2-3 μηνες για το ps3 ετσι ολοι θα περιμενουν να πεσει στα 400 ευρο και μετα να το παρουν

kabamaru
08-01-2012, 12:51
Νταξ δεν ειναι αναγκη να το παρουμε και day1. Aς δουμε τι προβληματα θα βγαλει κι αυτο.

ilias78
08-01-2012, 13:14
βασικα κ εγω δεν νομιζω να βγει φετος, ακομα κ αν ανακοινωθει στην Ε3. δειτε ποτε ανακοινωθηκε το psvita, ποτε κυκλοφορισε στην ιαπωνια και ποτε θα κυκλοφορισει στην ευρωπη και στην αμερικη. κ σιγουρα η τιμη του για αρχη, θα ειναι πολυ υψηλη (οπως ειχε γινει στο παρελθον με το ps3).

kabamaru
08-01-2012, 13:19
βασικα κ εγω δεν νομιζω να βγει φετος, ακομα κ αν ανακοινωθει στην Ε3. δειτε ποτε ανακοινωθηκε το psvita, ποτε κυκλοφορισε στην ιαπωνια και ποτε θα κυκλοφορισει στην ευρωπη και στην αμερικη. κ σιγουρα η τιμη του για αρχη, θα ειναι πολυ υψηλη (οπως ειχε γινει στο παρελθον με το ps3).

Καλο ειναι παντα να περιμενουμε πριν παρουμε μια κονσολα. Μπορει το PS να μοιαζει "εγγυηση", αλλα στο παρελθον υπαρχουν παραδειγματα απο μηχανηματα που δεν πηγαν καλα κι εχασαν την υποστηριξη τους. Προσωπικα παιρνω PS μετα απο κανα-δυο χρονια. Οταν θα χουν πεσει δηλαδη οι τιμες και θα χουν βγει οι καλοι τιτλοι. Ειδικα τωρα, που ειχαμε και το προβλημα του YLOD καλο ειναι να περιμενουμε και για περιπτωσεις βλαβων στις πρωτες παρτιδες.

Dragonpaul
08-01-2012, 13:29
Βρε παιδια.... Εννοειται οτι δε θα βγει φετος. Αν ισχυε κατι τετοιο, θα ξεραμε και τα τεχνικα χαρακτηριστικα μεχρι τωρα. Αν παρουσιαστουν στη φετινη Ε3 (και το ps και το xbox), σημαινει οτι θα τα εχουμε καπου στα μεσα του 2013.

@Παρη
Παρη, οσα λεφτα και να λειπουν απο τον κοσμο, παλι οσοι ειναι να το παρουν θα το παρουν. Θα βρουν τροπο... Χα χα χα...

@Aποστολη
Η λογικη σου σωστη ειναι, αλλα εγω ειμαι ενας απο αυτους που απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να περιμενουν τοσο. Ειδικα αν δω ΜΟΝΟ ΕΝΑ παιχνιδι που να με εντυπωσιασει, κλειδωσε!!!!!! Και ξερεις ποσοι ειναι σαν κι εμενα;;;;;;

kabamaru
08-01-2012, 13:51
Βρε παιδια.... Εννοειται οτι δε θα βγει φετος. Αν ισχυε κατι τετοιο, θα ξεραμε και τα τεχνικα χαρακτηριστικα μεχρι τωρα. Αν παρουσιαστουν στη φετινη Ε3 (και το ps και το xbox), σημαινει οτι θα τα εχουμε καπου στα μεσα του 2013.

@Παρη
Παρη, οσα λεφτα και να λειπουν απο τον κοσμο, παλι οσοι ειναι να το παρουν θα το παρουν. Θα βρουν τροπο... Χα χα χα...

@Aποστολη
Η λογικη σου σωστη ειναι, αλλα εγω ειμαι ενας απο αυτους που απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να περιμενουν τοσο. Ειδικα αν δω ΜΟΝΟ ΕΝΑ παιχνιδι που να με εντυπωσιασει, κλειδωσε!!!!!! Και ξερεις ποσοι ειναι σαν κι εμενα;;;;;;

Φυσικα, δε κρινουμε κανενος τις επιλογες εδω. Με τη λογικη μου προσφερω λυση - αν θες - σ αυτους που δεν τους αρεσει ή τους ζοριζει οικονομικα η αλλαγη κονσολας αυτην την περιοδο. Για οικιακη κονσολα περιμενω αρκετα. Στα παιχνιδια προσωπικα ορμαω day1 (πχ dark souls)

Leon_DiZ
08-01-2012, 14:30
Καλο ειναι παντα να περιμενουμε πριν παρουμε μια κονσολα. Μπορει το PS να μοιαζει "εγγυηση", αλλα στο παρελθον υπαρχουν παραδειγματα απο μηχανηματα που δεν πηγαν καλα κι εχασαν την υποστηριξη τους. Προσωπικα παιρνω PS μετα απο κανα-δυο χρονια. Οταν θα χουν πεσει δηλαδη οι τιμες και θα χουν βγει οι καλοι τιτλοι. Ειδικα τωρα, που ειχαμε και το προβλημα του YLOD καλο ειναι να περιμενουμε και για περιπτωσεις βλαβων στις πρωτες παρτιδες.

Και εγω το ίδιο έκανα με το 3, περίμενα και πήρα το slim. Αλλα το YLOD δεν νομίζω ότι ήταν και το τεράστιο πρόβλημα, ελάχιστα PS3 το εμφάνισαν .

Dragonpaul
08-01-2012, 14:38
Και εγω το ίδιο έκανα με το 3, περίμενα και πήρα το slim. Αλλα το YLOD δεν νομίζω ότι ήταν και το τεράστιο πρόβλημα, ελάχιστα PS3 το εμφάνισαν .
Ε, οχι και ελαχιστα. Λιγους ξερω που ΔΕΝ εμφανισε το μηχανημα τους το προβλημα.

mania
08-01-2012, 15:11
Και εγω το ίδιο έκανα με το 3, περίμενα και πήρα το slim. Αλλα το YLOD δεν νομίζω ότι ήταν και το τεράστιο πρόβλημα, ελάχιστα PS3 το εμφάνισαν .


Ελαχιστα δεν ειναι με τιποτα.Προσωπικα ειναι το τριτο ps3 που εχω (τα αλλα 2 YLOD) και δεν εχω πολλες ελπιδες οτι κι αυτο θα αντεξει.Ενα του αδερφου μου με YLOD και 2 του κολλητου μου επισης!!Και μιλαμε για τα μονα ατομα που γνωριζω προσωπικα με ps3!

Δεν λεω,μας εχει δωσει τρομερα παιχνιδια,αλλα απ την αλλη η χειροτερη κονσολα που ειχα ποτε απο αποψη κατασκευης.Και εχω αρκετες κοσνολες που λειτουργουν ακομα αψογα απο 1990 και μετα.Sorry αλλα δικαιολογια δεν υπαρχει νομιζω εδω.Οταν αγοραζεις κατι περιμενεις τουλαχιστον να βγαλει τα λεφτα του.Φαντασου φτασαμε να παρακαλαμε να αντεξει η κονσολα να παιξω τουλαχιστον το gta5 και το last guardian(αν ποτε βγει :p),γιατι για τεταρτη ιδια κοσνολα σε μια γενια δεν με βλεπω.

Οπως εχω ξαναπει,προσωπικη αποψη παντα,θα ηθελα το ps4 απλα να ειναι μια παιχνιδομηχανη και να βγαλει την γενια της χωρις προβληματα.Το λεω γιατι εχουμε πηξει απο συσκευες που κανουν τα παντα,ενω προσωπικα ζηταω μονο να παιζω games σ αυτη.Αλλοι βεβαια θελουν μια multimedia κονσολα και το καταλαβαινω και σιγουρα προς τα κει παμε,αλλα μου λειψε μια κονσολα που απλα πατας το on και παιζεις.

kabamaru
08-01-2012, 15:19
Παιδιά έχω υπολογιστήπου λειτουργείαπότο 1983. Δυστυχώς η ποιότητα κατασκευής έχει πέσει. Να προσέχουμε κάτι όμως. Το PS3 βγάζειπολλές βλάβες, αλλά δεν είναι όλες ylod. Άλλος πχ έχεΙ χαλασμενο drive και λέει εχει ylod. ΓενικΑ ισχύει χάλασε= ylod

mania
08-01-2012, 15:27
Μιλαω για YLOD φιλε μου οχι για αλλη βλαβη.

Desmond
08-01-2012, 15:49
Καλο ειναι παντα να περιμενουμε πριν παρουμε μια κονσολα. Μπορει το PS να μοιαζει "εγγυηση", αλλα στο παρελθον υπαρχουν παραδειγματα απο μηχανηματα που δεν πηγαν καλα κι εχασαν την υποστηριξη τους. Προσωπικα παιρνω PS μετα απο κανα-δυο χρονια. Οταν θα χουν πεσει δηλαδη οι τιμες και θα χουν βγει οι καλοι τιτλοι. Ειδικα τωρα, που ειχαμε και το προβλημα του YLOD καλο ειναι να περιμενουμε και για περιπτωσεις βλαβων στις πρωτες παρτιδες.
Έπειτα από το κάζο που έπαθα με την overpriced launch day κονσόλα μου, είμαι της ίδιας άποψης.Όχι και να πληρώνεις ακριβότερα και χωρίς βιβλιοθήκη τίτλων, για να είσαι ουσιαστικά beta tester της κάθε Sony.
Ontopic.Αν η Microsoft κάνει την όποια ανακοίνωση στην CES 2012 που αρχίζει αύριο, εκτιμώ οτι θα έχουμε πιο σύντομα από την Ε3, απάντηση από την Sony.

PDS
08-01-2012, 17:30
Μακαρι να μην βγαλει ps4 νωριτερα απο τελος 13.Θελω να ειναι οσο δυνατοτερο γινεται αυτο το μηχανημα.Αν εβγαζε τωρα κονσολα επιμενω να πιστευω οτι δεν θα ειχαμε διαφορες ps2-ps3.

kabamaru
08-01-2012, 19:11
Μιλαω για YLOD φιλε μου οχι για αλλη βλαβη.

Δεν αναφέρομαιστο δικό σου πρόβλημα φίλε μου. Ένας δικός μου φίλος είχε χαλασμένοdrive και του είπαν ylod. Ένας άλλος ήθελε μόνο θερμοαγωγιμη, και του είπανylod. Φαντάσου δεν είχε καν κίτρινο φωτάκι αναμμένο. Χάλασε, σου λέει ο άλλος; Ylod.

Leon_DiZ
08-01-2012, 20:30
Τι περιμένετε απο την κονσόλα; Τι πιστεύετε ότι θα έχει;

MajereMP44
08-01-2012, 20:41
Να απαντησω μερικως εγω, γιατι στα τεχνικα δεν τα παω καθολου καλα.
Σιγουρα θα ηθελα να ειναι αξιοπιστο οπως το παλιο καλο ps2.Απο εκει και περα τα γραφικα θελω σιγουρα να ειναι καλα.Δλδ αν οι περισσοτεροι τιτλοι (ακομα και οι multiplatform) δειχνουν οπως ειναι ξερω γω το uncharted του PS3 τοτε θα ειμαι ευχαριστημενος. Ετσι κιαλλιως τη δυναμη του θα τη δειξει μετα την τριτη γενια παιχνιδιων. Και βασικοτερο ολων ειναι να κρατησει αυτη τη hardcore οπτικη της η Sony.Μην επηρεαστει δλδ απο τπτ νιντεντο και move κλπ.Nα υπαρχει και αυτη η τεχνολογια αλλα να ειναι καθαρα συμπληρωματική/εναλλακτικη.

Leon_DiZ
08-01-2012, 21:40
εγω θελω

- να ειναι αντισχοιχο του τωρινου PS3. δεν θελω τρελες του τυπου Wii U.
- Blu-ray player γρηγοροτερο του τωρινου, με μελλοντικη υποστηριξη τυχων βελτιωσεων του format (4K, 400 GB / disc κτλ). - ΑΠΙΑΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ = να ειναι και region-free
- 1080p gaming standard. πιστευω οτι θα εχει ενδιαφερον να δουμε σε τι θα τρεχουν τα καινουργια παιχνιδια, μιας και το Full HD θεωρειται ξεπερασμενο πλεον.
- SSD ή flash μνημη. ακομα καλυτερα, εναν Hybrid HD.
- compatibility με ps3+ps2+ps1 games
- βελτιωση στο λογισμικο. απο εμπλουτισμο των χαρακτηριστικων του μεχρι και βελτιωμενο UI

kabamaru
08-01-2012, 22:13
εγω θελω

- να ειναι αντισχοιχο του τωρινου PS3. δεν θελω τρελες του τυπου Wii U.
- Blu-ray player γρηγοροτερο του τωρινου, με μελλοντικη υποστηριξη τυχων βελτιωσεων του format (4K, 400 GB / disc κτλ). - ΑΠΙΑΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ = να ειναι και region-free
- 1080p gaming standard. πιστευω οτι θα εχει ενδιαφερον να δουμε σε τι θα τρεχουν τα καινουργια παιχνιδια, μιας και το Full HD θεωρειται ξεπερασμενο πλεον.
- SSD ή flash μνημη. ακομα καλυτερα, εναν Hybrid HD.
- compatibility με ps3+ps2+ps1 games
- βελτιωση στο λογισμικο. απο εμπλουτισμο των χαρακτηριστικων του μεχρι και βελτιωμενο UI

Eρωτηση: Το τωρινο δεν ειναι region free? Γιατι υποτιθεται οτι φιλος εφερε το πρωτο Demon's Souls απο Ιαπωνια και το επαιζε στο μηχανημα του. Εγω πηρα το δικο μου απο Καναδα. Εδω αν θυμαστε κυκλοφορησε πολυ αργα.

Leon_DiZ
08-01-2012, 22:17
Eρωτηση: Το τωρινο δεν ειναι region free? Γιατι υποτιθεται οτι φιλος εφερε το πρωτο Demon's Souls απο Ιαπωνια και το επαιζε στο μηχανημα του. Εγω πηρα το δικο μου απο Καναδα. Εδω αν θυμαστε κυκλοφορησε πολυ αργα.

τα παιχνιδια ειναι region free αν δεν κανω λαθος, οχι το ps3. σε ταινιες ομως, αν παρεις μια απο αμερικη που δεν ειναι region free θα χεις προβλημα. το χρησιμοποιω παρα πολυ για ταινιες, γι αυτο και θα θελα να το κανουν region-free. ευσεβεις ποθοι

kabamaru
08-01-2012, 22:18
τα παιχνιδια ειναι region free αν δεν κανω λαθος, οχι το ps3. σε ταινιες ομως, αν παρεις μια απο αμερικη που δεν ειναι region free θα χεις προβλημα. το χρησιμοποιω παρα πολυ για ταινιες, γι αυτο και θα θελα να το κανουν region-free. ευσεβεις ποθοι

A ναι, εχεις δικιο. Το ειχα ξεχασει αυτο. Ευχαριστω.

Lefteris_X
09-01-2012, 17:37
μόνο που αυτό - και 1000 σόρρυ που θα σας την σπάσω - δεν πρόκεται να γίνει ποτέ.

γιατί το region free στις ταινίες, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΗΣ Sony (τα κεφαλαία γιατί τα έχω πει σε αντίστοιχα ποστ, όταν περιμέναμε το PS3 αλλά και αφότου βγήκε στη λιανική).

αλλά θέμα των στούντιο παραγωγής ταινιών και ΜΟΝΟ.

Εδώ και 15 χρόνια (16 για την ακρίβεια), όταν θεσπίστηκε το Digital Video Disc και αργότερα μετονομασμένο σε Digital Versatile Disc, ήτοι DVD, οι εταιρείες παραγωγής ταινιών θέσπισαν τα region.

Γιατί; Γιατί δεν ήθελαν να επαναληφθεί η πειρατεία του VHS (που η μοναδική διαφορά ανά Ήπειρο ήταν καθαρά θέμα σήματος NTSC/PAL, εύκολη η μετατροπή με ειδικό VHS video + την εύκολη αντιγραφή = τεράστια πειρατεία), αλλά και την αποτυχημένη ΦΛΟΜΠΑ του Video Disc (ήτοι MPEG1), που αντιγραφόταν για πλάκα.

Έτσι πάρτε τα region και τα περαιτέρω κλειδώματα (αρχικά Macrovision, αργότερα και άλλα, όπως HDCP, ACS κλπκλπ)......

το λοιπόν για να μην κουράζω: αν κάποια εταιρεία φτιάξει κονσόλα που θα παίζει ταινίες (τεχνικά να έχει την δύναμη), για να πάρει το ΟΚ απο τα στούντιο (άρα να επιτραπεί η κονσόλα να κυκλοφορήσει στην λιανική), θα πρέπει η εταιρεία της κονσόλας να τηρήσει ΑΠΟΛΥΤΑ τις προσταγές των στούντιο.

ΤΕ-ΛΟΣ.

εκτός και αν συμβεί κάτι πρωτάκουστο και αποφασίσουν να δεχτούν το αυτονόητο, εδώ και 45 χρόνια (απο τότε που βγήκαν οι πρώτες κασσέτες μουσικής): ότι γράφεται = αντιγράφεται.

αλλά δεν το βλέπω.

καλοί οι ευσεβείς πόθοι των συνφορουμιτών για το τι επιθυμούν στο PS4, αλλά να πατάμε και στην Γη, όσο αφορά τι είναι εφικτό να συμβεί/επιτραπεί...

psx3
09-01-2012, 18:10
Πάντως ενώ στο DVD υπήρχαν 6 regions, πλέον με το Blu-Ray υπάρχουν μόνο 3... φαίνεται δηλαδή ότι υπάρχει μια σαφής τάση να μειώνονται με την πάροδο του χρόνου, όσο προχωράει η παγκοσμιοποίηση.

Ε που θα πάει, κάποια στιγμή θα καταλήξουμε σε ένα 1 region (μαζί με 1 κράτος/νόμισμα ίσως) όταν το αποφασίσουν.

Leon_DiZ
09-01-2012, 18:39
μόνο που αυτό - και 1000 σόρρυ που θα σας την σπάσω - δεν πρόκεται να γίνει ποτέ.

γιατί το region free στις ταινίες, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΗΣ Sony (τα κεφαλαία γιατί τα έχω πει σε αντίστοιχα ποστ, όταν περιμέναμε το PS3 αλλά και αφότου βγήκε στη λιανική).

αλλά θέμα των στούντιο παραγωγής ταινιών και ΜΟΝΟ.

Εδώ και 15 χρόνια (16 για την ακρίβεια), όταν θεσπίστηκε το Digital Video Disc και αργότερα μετονομασμένο σε Digital Versatile Disc, ήτοι DVD, οι εταιρείες παραγωγής ταινιών θέσπισαν τα region.

Γιατί; Γιατί δεν ήθελαν να επαναληφθεί η πειρατεία του VHS (που η μοναδική διαφορά ανά Ήπειρο ήταν καθαρά θέμα σήματος NTSC/PAL, εύκολη η μετατροπή με ειδικό VHS video + την εύκολη αντιγραφή = τεράστια πειρατεία), αλλά και την αποτυχημένη ΦΛΟΜΠΑ του Video Disc (ήτοι MPEG1), που αντιγραφόταν για πλάκα.

Έτσι πάρτε τα region και τα περαιτέρω κλειδώματα (αρχικά Macrovision, αργότερα και άλλα, όπως HDCP, ACS κλπκλπ)......

το λοιπόν για να μην κουράζω: αν κάποια εταιρεία φτιάξει κονσόλα που θα παίζει ταινίες (τεχνικά να έχει την δύναμη), για να πάρει το ΟΚ απο τα στούντιο (άρα να επιτραπεί η κονσόλα να κυκλοφορήσει στην λιανική), θα πρέπει η εταιρεία της κονσόλας να τηρήσει ΑΠΟΛΥΤΑ τις προσταγές των στούντιο.

ΤΕ-ΛΟΣ.

εκτός και αν συμβεί κάτι πρωτάκουστο και αποφασίσουν να δεχτούν το αυτονόητο, εδώ και 45 χρόνια (απο τότε που βγήκαν οι πρώτες κασσέτες μουσικής): ότι γράφεται = αντιγράφεται.

αλλά δεν το βλέπω.

καλοί οι ευσεβείς πόθοι των συνφορουμιτών για το τι επιθυμούν στο PS4, αλλά να πατάμε και στην Γη, όσο αφορά τι είναι εφικτό να συμβεί/επιτραπεί...

δεν περιμενω να γινει, αλλα το ελπιζω. και δεν μου φαινεται και τοσο ανεφικτο με βαση αυτα που ξερουμε.
καταρχας το region code δημιουργηθηκε για να μπορουν να ελεγχουν τα studio τι θα κυκλοφορησει που και ποτε, οχι για την πειρατεια (αν συμβαλει καπως στην "καταπολεμηση της πειρατειας" πες μου, εγω δεν μπορω να σκεφτω κατι). για την πειρατεια εχουν αλλα καλουδια και το DVD και το BD.
για το οτι το ps3 δεν ειναι region free εγω δεν νομιζω οτι εχουν καμια σχεση τα studios. επιλογη της sony ηταν καθαρα. το γιατι το εκανε, φανταζομαι οτι το κλειδωσε μονο και μονο επειδη τα region codes, αν και τεινουν να εξαφανιστουν, υπαρχουν ακομα. και επειδη ξερουμε ποσο ηλιθια σκεφτεται η βιομηχανια, το συνεχισαν και σε αυτη τη γενια. πλεον ομως, τα ιδια τα studios "σκοτωνουν" τα region codes (τα περισσοτερα, οχι ολα). 80-85% των BDs που κυκλοφορουν ειναι region free. επισης, οπως ειπε και ο psx3, εχουν μειωθει τα regions, οποτε καταλαβαινεις που παει το πραμα.

το τελευταιο δεν μου βγαζει νοημα. χεστηκε η Sony τι θα της πουν τα studio! :P αν δεν ηταν η Sony απατο θα ειχε παει το BD. ξερουμε ολοι ποσα λεφτα εχασε η sony για να το στηριξει, την υποστηριξη που του παρεχει ακομα και τωρα, οτι το PS3 θεωρειται το καλυτερο BD player της αγορας 6 χρονια μετα την κυκλοφορια του (!) κτλ κτλ. η Sony θα επρεπε να δινει τις προσταγες, οχι τα studios

για ολα τα παραπανω ειπα οτι θα θελα το 4 να ειναι region-free. δεν μου φαινεται οτι δεν παταω στη γη :D

MajereMP44
09-01-2012, 18:57
Βασικα καλο ειναι να δωσουμε λιγο βαση σε αυτα που ειπε ο Lefteris ....αλλο το τι θελουμε να γινει και αλλο το τι μπορει να γινει.Νομιζω ειναι απλό.

psx3
09-01-2012, 19:02
Επίσημα δεν νομίζω να φύγει το region-lock εφ' όσον έχουμε ακόμα άνω του 1, ανεπίσημα ίσως.

Θυμάμαι σε διάφορα επιτραπέζια DVD players (ακόμα και από μεγάλους γνωστούς κατασκευαστές) υπήρχε ένας ειδικός συνδυασμός που πάταγες με το τηλεκοντρόλ και έτσι γινόταν region-free.

Αντίστοιχο κόλπο υπήρχε και στα PC DVD drives, είτε με πρόγραμμα, είτε με άλλο firmware.

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να υπάρχει και για το PS3... αλλά δεν έχω δει κάτι.

π.χ. δείτε αυτό:
PS3: Secret Menu - YouTube

Leon_DiZ
09-01-2012, 19:04
Βασικα καλο ειναι να δωσουμε λιγο βαση σε αυτα που ειπε ο Lefteris ....αλλο το τι θελουμε να γινει και αλλο το τι μπορει να γινει.Νομιζω ειναι απλό.

διαβασες τι εγραψα; τα διαβασα αυτα που εγραψε ο Λευτερης και του απαντησα. με βαση αυτα που ξερουμε, μπορει και να γινει.

MajereMP44
09-01-2012, 19:06
Ναι βρε τα διαβασα.Απλα ζυγιζοντας αυτα που ειπε ο Λευτερης και αυτα που ειπες εσυ, μου ακουγεται πιο λογικο να μην εχουμε region-free.

Lefteris_X
09-01-2012, 21:07
δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω διάλογο γραπτό συγχωρέστε με, το έχω πει και σε άλλο θρεντ. Οι λόγοι πολλοί που δεν χρειάζεται να αναφερθούν.

Γι αυτο, ότι ήθελα να μεταδώσω ως γνώσεις και ΟΧΙ απόψεις, όποιος θέλει τις λαμβάνει και αντίστοιχα όποιος έτσι κρίνει, ας τις αγνοήσει.

Σε διάλογο όμως (γραπτό) δεν μπαίνω.

Τότε που τα έζησα το 1996, καθώς έκανα video+audio+gfx παραγωγές για να βγάζω χαρτζηλίκι, απο το 1988 με Amiga "γαιδούρι" - οπότε ήμουν "μέσα στα πράματα" της video βιομηχανίας (standards, formats, αναλύσεις γραφικών, μετατροπές εικόνας, πολύυυυυυυ πριν ΚΑΝ εφευρεθούν οι απο/κωδικοποιήσεις JPEG και MPEG)............ο λόγος των region ήταν καθαρά για τον έλεγχο της αγοράς.

Τι σήμαινε (τότε) "έλεγχος αγοράς"; αυτό: "μπας και καταφέρουμε (οι εταιρείες) να συμμαζέψουμε το ΧΑΛΙ της πειρατείας των τελευταίων 30 ετών 1966-1996."

Το τι κατάφεραν το γνωρίζουμε.

Και ένα τελευταίο το οποίο είναι de facto: αν μια εταιρεία αποφασίσει να δώσει τη δυνατότητα αναπαραγωγής ταινιών σε μια κονσόλα, μέσω των επίσημων media (DVD, Blu-ray και ότι υπάρξει στο μέλλον), ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ του κονσόρσιουμ των εταιρειών παραγωγής / διανομής που απαρτίζουν το εν λόγω κονσορσιουμ.

Μέσα σε αυτό είναι ΚΑΙ η Sony.

Προσοχή: αναφέρομαι σε κονσόλες απο μεγάλες εταιρείες, γιατί τα PC του κώλου media player είναι ο κλέψας του κλέψαντος και στα @@ τους περί αδειών. Κάτι τέτοιο όμως ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΚΑΝ σε μεγάλες εταιρείες.

ΤΡΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Ο συγχωρεμένος Steve Jobs, παρόλο που ήταν ο Νο2 υποστηρικτής του Blu-ray φορμάτ, προτού οριστικοποιηθεί όμως ακόμα.........όταν τελικά συμφωνήθηκαν τα νομικά ζητήματα/υπόσταση του νέου φορμάτ, εκείνος διαφώνησε εντελώς (με τα νομικά).

και αποφάσισε να ΜΗΝ πληρώσει τα δικαιώματα στη Sony και Studio παραγωγής ταινιών.

Αποτελεσμα; Το Mac OS απο την "μάνα" του ΔΕΝ παίζει ταινίες Blu-ray. Αναγνωρίζει ως file system την δομή ενός δίσκου Blu-ray, αλλά δεν μπορεί να παίξει ταινία. (ξεκαθαρίζω τι λέω: επίσημα απευθείας αναπαραγωγή μέσω Mac OS και Quicktime - γιατί υπάρχει player για Mac OS αλλά στη πειρατική σκηνή)


Τέλος, τα φορμάτ Blu-ray των 100 GB, 300 GB, 400GB και 500GB, είναι πλέον 4-5 ετών, θυμάμαι όταν δούλευα / έγραφα στην εφημερίδα "ΠΡΩΤΟ Θέμα", ενημέρωνα συνέχεια για τις εξελίξεις που πέτυχαν στο Blu-ray οι TDK και μια άλλη εταιρεία που μου διαφεύγει το όνομά της.

Αυτά τα format, υποστηρίζονται και απο την ΠΑΡΟΥΣΑ τεχνολογία των σερβομοτερ-κυματοφάσμα/συχνότητα λέϊζερ του Blu-ray drive του PS3.

Θα μπορούσα να έγραφα (όπως πολλοί πια τόσα χρόνια γνωρίζουν) κατεβατά για τη νέα κονσόλα, αλλά είναι ΤΟΣΟ μπουρδέλα πλέον η βιομηχανία και η οικονομία των μεγάλων (παραδοσιακά) αγορών............................που θα πρέπει να γράψω μινι-δοκίμιο / νουβέλα.

Κάτι που (ευνόητο είναι) δεν είναι σωστό να κάνω.

Προτιμώ να παρακολουθώ τις απόψεις σας.

Και δεν θέλω σχόλια με αρνητική χροιά παρακαλώ, ούτε κατά μικρής προσέγγισης ελαφρά ειρωνεία δεν ανέχομαι..........γιατί............έτσι απλά, δεν χρειάζεται να παραθέσω επιχειρήματα γιατί δεν το ανέχομαι, απλά σε εμένα "γιοκ" τέτοια ύφη και συμπεριφορές. (δεν το λέω επειδή πήγε να το κάνει κάποιος, αλλά το λέω για τα επόμενα ποστ)

Όταν χρησιμοποιώ μια λαϊκή ρήση / ρητό όπως το "καλό είναι να πατάμε στη Γη", δεν το είπα ούτε ειρωνικά, ούτε μειωτικά (ότι "και καλά" το παίζω τέρας γνώσεων και όλοι οι υπόλοιποι να κάνουν τουμπέκα μπροστά μου), ούτε τίποτα.

Καλοπροαίρετη προτροπή ήταν, να είμαστε "φειδωλοί" στις προβλέψεις / θέλω μας, γιατί έχω ζήσει σχεδόν ΟΛΕΣ τις γενιές κονσολών απο τότε που ξεκίνησαν στα mid-70s και έχω δει αμέτρητες προβλέψεις να πέφτουν ΠΑΝΤΕΛΩΣ έξω.

Εκτός και αν η κουβέντα γίνεται για τον χαβαλέ ή για να κάνουμε ένα "μπίρι-μπίρι".

(θα δείτε σε προηγούμενες σελίδες που είχα πει ότι τέτοια θέματα, περί νέων κονσολών, ασχολούμαι με σοβαρό ύφος - οπότε να μην σας την σπάσω αν θέλετε να δείτε πιο χαλαρά το θέμα, no problem)

Να 'μαστε όλοι καλά (και ο Κίμων Κουλούρης καλύτερα....το @δι)

Leon_DiZ
11-01-2012, 02:53
ε παιδια... σας εχω νεα.. :blink:


Sony's Kaz Hirai: no PlayStation 4 at E3

It looks like you can officially put any hopes of a PlayStation 4 announcement at E3 to rest. In a roundtable with reporters at CES, Sony's Kaz Hirai responded to a question about recent comments attributed to gaming division head Andrew House by stating that "Andy is absolutely right in that we are not making any announcements at E3." As The Wall Street Journal reports, Hirai further added that he's "always said a 10-year life cycle for PS3, and there is no reason to go away from that." That ten-year life cycle would place the PS3's end-of-life around 2016, but as with the PS2 and PS3, we'd expect some overlap between the PS3 and its eventual successor.

:scratch:

.
.
.
marketing ploy?

hakoo
11-01-2012, 03:41
Αν δεν εμφανιστει στην e3 δεν σημαινει οτι δεν θα εμφανιστει γενικως φετος παντως. Μπορει καλιστα η Sony να θελει να δει τι εχει η MS στην ε3 (αυτη νομιζω σιγουρα θα παρουσιασει το νεο xbox στην ε3) και λιγους μηνες αργοτερα σε δικο της event να παρουσιασει το ps4. Δεν θα το κανει για πρωτη φορα αλλωστε, το παραδειγμα του psvita κοντινο ειναι.
Oσο για το life cycle, 2000 κυκλοφορησε το ps2, 2006 το ps3 οποτε τα περι 10 years ειναι σχετικα και μπορουν ερμηνευθουν κατα το δοκουν οποτε προσωπικα δεν δινω και πολυ σημασια, μαρκετινιστικες δηλωσεις.

Nek_Food
11-01-2012, 10:05
Μπορεί να αγαπάει περισσότερο εμάς τους Ευρωπαίους και να κρατάει τα νέα για τον Αύγουστο στην Gamescon, όπως γενικά πρόσφατα έβγαλε νέα για το PS3 σε αυτήν (slim/price drop/etc). Γενικά η Ευρωπαϊκή αγορά είναι παραδοσιακά πιο δυνατή για την Sony από την Αμερικάνικη και ίσως θέλει έτσι να ανταποδώσει, άλλωστε στο παρελθόν έχει υποσχεθεί ότι θα στηρίξει την έκθεση και θα έχει δυνατά νέα πάντα σε αυτήν.

kabamaru
11-01-2012, 10:52
Eπισης μπορει να σημαινει οτι θελει να εχει τον τελευταιο λογο. Το PS3 δειχνει οτι εχει δυναμικη πωλησεων ακομα, οποτε γιατι να μην το εκμεταλλευτει κι αλλο;

gmarinps3
11-01-2012, 10:57
Καλημέρα σας, γνωρίζεται αν έχει κυκλοφορήσει το PS4 στην Ιαπωνία;
Μόλις πήγε ένας φίλος μου εκεί και μου είπε πως έχει βγει και μπορεί να μου το στείλει αλλά κόλλησα επειδή δεν ξέρει πολλά υπέθεσα λίγο επικίνδυνη την πληροφορία του.
Αν υποθέσουμε πως είχε βγει θα τι θα έπρεπε να προσέξουμε για να το αγοράσουμε;

nikon
11-01-2012, 11:02
Πες του να στείλει 5-6.....δεν θα πάνε χαμένα.

gmarinps3
11-01-2012, 11:09
To θέμα είναι τι ασυμβατότητες μπορεί να έχουμε σε γενικές γραμμές σε σχέση με το ps4 που θα είναι προγραμματισμένο να βγει για Ευρώπη.
Μιλάω πάντα σε βάση υποθετικού σεναρίου.

Slay
11-01-2012, 11:18
Καλημέρα σας, γνωρίζεται αν έχει κυκλοφορήσει το PS4 στην Ιαπωνία;
Μόλις πήγε ένας φίλος μου εκεί και μου είπε πως έχει βγει και μπορεί να μου το στείλει αλλά κόλλησα επειδή δεν ξέρει πολλά υπέθεσα λίγο επικίνδυνη την πληροφορία του.
Αν υποθέσουμε πως είχε βγει θα τι θα έπρεπε να προσέξουμε για να το αγοράσουμε;
εαν εμπαινες στον κοπο να διαβασεις το θεμα στο οποιο γραφεις, μαλιστα ελαχιστα post πριν απο το δικο σου θα εβλεπες πως οχι μονο ΔΕΝ υπαρχει στην ιαπωνια και πουθενα αλλου ps4, αλλα δεν εχει καν ανακοινωθει και ΟΥΤΕ θα ανακοινωθει στην Ε3 τον ιουνιο.

Nek_Food
11-01-2012, 11:31
Δεν έχει καν ανακοινωθεί το PS4 από την Sony άρα μήπως ο φίλος σου μιλούσε για το νέο Playstation Vita (αντικαταστάτης της φορητής PSP); Άμα το κόστος βγαίνει δε γύρω στα 250€ τότε για αυτό θα λέει, γιατί τώρα κυκλοφορεί μόνο στην Ιαπωνία.

Melnibonian
11-01-2012, 11:41
Καλημερα σε ολους.Προχθες μου εφεραν δωρο στην γιορτη μου το ps4,μηπως ξερετε που μπορω να βρω καλες προσφορες για games και επισης οσοι εχετε το Gran Turismo 6 και το Uncharted 4 καντε με add στο psn,το id μου ειναι το ''georgemineikopap''

Lefteris_X
11-01-2012, 12:02
Όταν τελειώσω το DLC που εχτές κατέβασα για το Gran Turismo 6: The Ultra Driving Simulator αλλά και το God of War 5, ίσως να τα πουλήσω.

βασικά μου το έστειλε το PS4 ένας "θείος" μου που δουλεύει στη Sony Japan (ουσιαστικά στη Foxconn εργάζεται και μου το έφερε)..............αυτή δεν ήταν η κλασική παπαριά / μούφα στα 80s? Δήθεν ο φίλος / Θείος / ξάδελφος που είναι στο Αμέρικα / Τζαπάν / Κουρδιστάν, έχει τις άκρες και στέλνει τεχνολογία απο το Enterprise του Star Trek και ολίγο απο το UFO του Roswell.

βλέπω όμως ότι ο ταραμάς στην Ελλάδα ακόμα περνάει ως τροφή με ωραία γεύση........συγχαρητήρια, ανυπομονώ αυτοί που τον τρώνε με ευχαρίστηση, να μεγαλώσουν, να φτάσουν γύρω στα 30........ώστε να αναγκαστούμε οι περισσότεροι να μεταναστεύσουμε...

Valkyre
11-01-2012, 12:18
Πες του να στείλει 5-6.....δεν θα πάνε χαμένα.

χαχαχαχαχαχα ρε συ νταξ οριστε θα το παραδεχθω... μπορει να εισαι αμπαλος αλλα τα εσπασες τωρα! :)

gmarinps3
11-01-2012, 12:19
Μια ερώτηση έκανα παιδιά δεν είπα ότι το πήρα !!
Συγνώμη που δεν διάβασα τι γράφετε τους τελευταίους 6 μήνες.
Πάντως είναι φοβερό πως κάποιοι ψάχνουν την ευκαιρία να γίνουν ειρωνικοί.
Ομορφάντρες μου δεν πειράζει ...!! :)
Ευχαριστώ NEC

Leon_DiZ
11-01-2012, 12:19
Όταν τελειώσω το DLC που εχτές κατέβασα για το Gran Turismo 6: The Ultra Driving Simulator αλλά και το God of War 5, ίσως να τα πουλήσω.

βασικά μου το έστειλε το PS4 ένας "θείος" μου που δουλευε στη Sony Japan (ουσιαστικά στη Foxconn εργάζοταν και μου το έφερε λιγο πριν αυτοκτονησει)

fixed.

Melnibonian
11-01-2012, 12:21
Ας διαβαζες τις τελευταιες 6 ημερες!Ή τις τελευταιες 6 ωρες!
''Λορδος Ειρων''

gmarinps3
11-01-2012, 12:31
Εγώ αναφέρω κάτι που μου είπαν χτες στην τελική απλά μην απαντάς,
Το να μου δείξει κάποιος πόσο αφιλόξενος και αγενής είναι μου είναι περιττό.
Γράφτηκα στο forum για να ανταλλάζω πληροφορίες και όχι να σπαταλάω το χρόνο μου σε συζητήσεις της δεκάρας.

Valkyre
11-01-2012, 12:33
Μια ερώτηση έκανα παιδιά δεν είπα ότι το πήρα !!
Συγνώμη που δεν διάβασα τι γράφετε τους τελευταίους 6 μήνες.
Πάντως είναι φοβερό πως κάποιοι ψάχνουν την ευκαιρία να γίνουν ειρωνικοί.
Ομορφάντρες μου δεν πειράζει ...!! :)
Ευχαριστώ NEC

φοβερο μπορει να ειναι επισης το πως γινεται 2 ποστ πανω απο αυτο που εκανες εσυ να υπαρχει σαφης αναφορα στο γεγονος οτι δεν υπαρχει PS4 πουθενα...

Δηλαδη να πω οτι επρεπε να ψαξεις 6 μηνες πισω να δεις τι συμβαινει, να πω οκ, αλλα 2 κλικ πιο πανω στην ιδια σελιδα? Ε ειναι φοβερο!

Leon_DiZ
11-01-2012, 12:36
Εγώ αναφέρω κάτι που μου είπαν χτες στην τελική απλά μην απαντάς,
Το να μου δείξει κάποιος πόσο αφιλόξενος και αγενής είναι μου είναι περιττό.
Γράφτηκα στο forum για να ανταλλάζω πληροφορίες και όχι να σπαταλάω το χρόνο μου σε συζητήσεις της δεκάρας.

ρε φιλε, νταξει τωρα.. δεν ρωτησες και καμια λεπτομερεια για καποια ρυθμιση της κονσολας. αν εχει βγει το 4 ρωτησες (!!!). στο wiki να παταγες ps4 θα σου βγαζε.. καπου θα το παιρνε το αυτι σου τελοσπαντων. γι αυτο και η ολη πλακα

gmarinps3
11-01-2012, 12:57
Στην συνέχεια βέβαια που το αναφέρω σαν ένα υποθετικό σενάριο δεν απάντησε κανείς.
Τέλος πάντων έκανα λάθος, όσοι αποφάσισαν να απαντήσουν με ειρωνεία στην συνέχεια είχαν δίκιο.

Δίκαιη και σοφή αντιμετώπιση.

Lefteris_X
11-01-2012, 13:47
να σου πω απο μεριά μου, ότι δεν σαρκάστηκα επ' ουδενί εσένα, αλλά τον "μάγκα" τον φίλο σου, που για να το παίξει "όπατις ποιος είμαι ο φούστης" σου αράδιασε ταραμά, με μπόλικη κανέλα.

Ντροπή την εποχή του Internet (που μπορεί να ενημερωθεί - σχετικά - ο κόσμος) να υπάρχουν συμπεριφορές μιας δεκαετίας (80s).......που μάλιστα κατά πάσα πιθανότητα να μην είχε γεννηθεί κάν ο "γνώστης" εκ της Ιαπωνίας.


ΥΓ: βρε συ Lnds, με έκανε να χεστώ στα γέλια με το Fixed, προς Θεού όχι επειδή φουντάρουν οι άνθρωποι, αλλά γέλασα με το στυλ του φιξαρίσματος (παρεμπιπτόντως, πριν λίγες μέρες είχαν κανονίσει 300 εργαζόμενοι στην Foxconn να φουντάρουν ομαδικά, γιατί είχαν ζητήσει αύξηση με το νέο χρόνο και η Διεύθυνση απάντησε: ή συνεχίζεται και δουλεύεται με μηδέν αύξηση ή παραίτηση και αποζημίωση. Τελικά παραιτήθηκαν για να την λάβουν και μετά η Foxconn τους είπε: πριτς που θα σας την δώσω! ΧΑΧΑΧΑΑΧα τι και γμώ τις εταιρείες που είμαι ε; Και πριν φουντάρουν έσπευσε ο τοπικός Δήμαρχος να προλάβει την ομαδική βροχή απο ανθρώπινα σώματα.........ρε λέτε να είναι Έλληνας ο ιδιοκτήτης; Βασικά έχω διαβάσει την βιογραφία του και δεν απέχει και πολύ. Μην πώ ότι είναι "ντάλε - κουάλε" με τους δικούς μας.........σύντομα iPhone 6 απο ελληνικά εργοστάσια με κόστος μόλις 50 δολάρια, γιατί ευρώ δεν μας βλέπω. Αχάχά, καλό, Ε; )

Leon_DiZ
11-01-2012, 14:14
να σου πω απο μεριά μου, ότι δεν σαρκάστηκα επ' ουδενί εσένα, αλλά τον "μάγκα" τον φίλο σου, που για να το παίξει "όπατις ποιος είμαι ο φούστης" σου αράδιασε ταραμά, με μπόλικη κανέλα.

Ντροπή την εποχή του Internet (που μπορεί να ενημερωθεί - σχετικά - ο κόσμος) να υπάρχουν συμπεριφορές μιας δεκαετίας (80s).......που μάλιστα κατά πάσα πιθανότητα να μην είχε γεννηθεί κάν ο "γνώστης" εκ της Ιαπωνίας.


ΥΓ: βρε συ Lnds, με έκανε να χεστώ στα γέλια με το Fixed, προς Θεού όχι επειδή φουντάρουν οι άνθρωποι, αλλά γέλασα με το στυλ του φιξαρίσματος (παρεμπιπτόντως, πριν λίγες μέρες είχαν κανονίσει 300 εργαζόμενοι στην Foxconn να φουντάρουν ομαδικά, γιατί είχαν ζητήσει αύξηση με το νέο χρόνο και η Διεύθυνση απάντησε: ή συνεχίζεται και δουλεύεται με μηδέν αύξηση ή παραίτηση και αποζημίωση. Τελικά παραιτήθηκαν για να την λάβουν και μετά η Foxconn τους είπε: πριτς που θα σας την δώσω! ΧΑΧΑΧΑΑΧα τι και γμώ τις εταιρείες που είμαι ε; Και πριν φουντάρουν έσπευσε ο τοπικός Δήμαρχος να προλάβει την ομαδική βροχή απο ανθρώπινα σώματα.........ρε λέτε να είναι Έλληνας ο ιδιοκτήτης; Βασικά έχω διαβάσει την βιογραφία του και δεν απέχει και πολύ. Μην πώ ότι είναι "ντάλε - κουάλε" με τους δικούς μας.........σύντομα iPhone 6 απο ελληνικά εργοστάσια με κόστος μόλις 50 δολάρια, γιατί ευρώ δεν μας βλέπω. Αχάχά, καλό, Ε; )

χαιρομαι που σ αρεσε ;) για λυπηση ειναι οι ανθρωποι, τι λες τωρα.. φαντασου να θες να αυτοκτονησεις λογω δουλειας. τετοια βλεπω και λεω οτι καλα ειμαστε εμεις προς το παρον!

Nek_Food
11-01-2012, 14:17
Καλά αντί να δώσουμε μία απλή απάντηση στον άνθρωπο και να λήξει το θέμα στα 2 posts το σκίσαμε τελείως. Αν αύριο μπει κανείς και ρωτάει που και πότε επειδή έχει διαβάσει τις απαντήσεις σας στην προηγούμενη σελίδα, μην αρχίσετε πάλι τα ίδια. Πάντως ομολογώ γέλασα πολύ με την απάντηση του Nikon, πρέπει μετά τον τερματισμό του Resistance 3 να κοιμήθηκε σαν μωράκι χθες γιατί τον έκοψα πρωί - πρωί φρέσκο, με έμπνευση και όρεξη. :a023:

Άντε μην σας κουφάνω τώρα με τους γνωστούς που έχω στο τμήμα R&D της Sony και τις αποκλειστικές φωτό που έχω από το επερχόμενο PS4.

http://s3images.coroflot.com/user_files/individual_files/326048_izSSe0H9FVxBCa0YT57eX4vFx.jpg


Ζήλια σας!!! Επειδή μάλιστα, ο Θείος μου που δουλεύει εκεί μέσα έρχεται Ελλάδα αυτή την Παρασκευή, μου το έβαλε σε ειδική βαλίτσα μπας και γλιτώσουν το τελωνείο στο αεροδρόμιο.

http://iamariella.files.wordpress.com/2011/04/lv-zinwoo-park-fake.jpeg

Χωρίς παρεξήγηση, χαβαλέ κάναμε το τράβηξα από τα αυτιά και εγώ...

Melnibonian
11-01-2012, 16:03
Απο την πλευρα μου να σχολιασω οτι ολη αυτη η διαθεση μου βγηκε εντελως αυθορμητα και πραγματικα δεν ειχα λογο να μην αστειευτω με αφορμη ενα post τοσο τραγικο καποιου που απλα μπηκε σε ενα forum και σε ενα συγκεκριμενο νημα και εγραψε αυτα που εγραψε χωρις να αφιερωσει ουτε 1 λεπτο απο το χρονο του να δει τι στο διαολο γραφει ο κοσμος εδω που παει να γραψει. Αυτο αν μη τι αλλο δειχνει την δικη του ''ελλειψη σεβασμου'' και ''αγενεια''. Και αυτο το ωχαδερφιστικο ''σιγα μην καθομουν να διαβασω post 6 μηνων'' πιστευω οτι πρεπει να μπει στο νημα με τα ανεκδοτα (αφου λιγες γραμμες πριν ηταν αρκετες για να ενημερωθει πληρως). Σε οτι αφορα το θεμα ανθρωπων που θα κομπλαριστουν μελλοντικα να γραψουν κατι ''αντιστοιχο'' προσωπικα το επιθυμω τα μαλλα!!! Με ολα τα αλλα παιδια που εχουν ενεργη και σοβαρη συμμετοχη στο forum δε νομιζω τοσα χρονια να εχει υπαρξει το παραμικρο προβλημμα,νεους και παλιους...Τυχαιο?
Και για να πω και 2 λογια ontopic (αλλωστε γιαυτο μπηκα εξαρχης στο νημα,αλλα το post του παραπανω φιλου ηταν σκετη προκληση),λοιπόν εγω πάνω απο όλα έχω την απορία πως θα συνδεθεί το θεμα trophies απο το ps3 με τα games του ps4. Θα εχουν κοινη βαση? Θα μπαινουμε δηλαδη με το ιδιο id στον ιδιο λογαριασμο? Εχουμε καμια πληροφορια σχετικα?
Επισης αν θυμαμε καλα οταν κυκλοφορησε η κονσολα αρχικα ειχε βγει η φημη πως ειχε μεγαλυτερο κοστος παραγωγης απο οτι πωλησης... κατι τετοιο δε νομιζω να επαναληφθει με τις υπαρχουσες οικονομικες παραμετρους οποτε και το ''μπαμ'' θα ειναι εκατερωθεν μικρότερου βεληνεκους. Ημουν κι εγω απο αυτους που εσκασαν τις 660αρες (60gb version) και πραγματικα δεν ειμαι διατεθιμενος να το ξαναπραξω γνωριζοντας εκ των προτερων πως με λιγη σχετικα υπομονη θα μπορω να περιμενω μειωση τιμων και βελτιωση hardware

Dinos
11-01-2012, 16:29
Απο την πλευρα μου να σχολιασω οτι ολη αυτη η διαθεση μου βγηκε εντελως αυθορμητα και πραγματικα δεν ειχα λογο να μην αστειευτω με αφορμη ενα post τοσο τραγικο καποιου που απλα μπηκε σε ενα forum και σε ενα συγκεκριμενο νημα και εγραψε αυτα που εγραψε χωρις να αφιερωσει ουτε 1 λεπτο απο το χρονο του να δει τι στο διαολο γραφει ο κοσμος εδω που παει να γραψει. Αυτο αν μη τι αλλο δειχνει την δικη του ''ελλειψη σεβασμου'' και ''αγενεια''. Και αυτο το ωχαδερφιστικο ''σιγα μην καθομουν να διαβασω post 6 μηνων'' πιστευω οτι πρεπει να μπει στο νημα με τα ανεκδοτα (αφου λιγες γραμμες πριν ηταν αρκετες για να ενημερωθει πληρως). Σε οτι αφορα το θεμα ανθρωπων που θα κομπλαριστουν μελλοντικα να γραψουν κατι ''αντιστοιχο'' προσωπικα το επιθυμω τα μαλλα!!! Με ολα τα αλλα παιδια που εχουν ενεργη και σοβαρη συμμετοχη στο forum δε νομιζω τοσα χρονια να εχει υπαρξει το παραμικρο προβλημμα,νεους και παλιους...Τυχαιο?
Και για να πω και 2 λογια ontopic (αλλωστε γιαυτο μπηκα εξαρχης στο νημα,αλλα το post του παραπανω φιλου ηταν σκετη προκληση),λοιπόν εγω πάνω απο όλα έχω την απορία πως θα συνδεθεί το θεμα trophies απο το ps3 με τα games του ps4. Θα εχουν κοινη βαση? Θα μπαινουμε δηλαδη με το ιδιο id στον ιδιο λογαριασμο? Εχουμε καμια πληροφορια σχετικα?
Επισης αν θυμαμε καλα οταν κυκλοφορησε η κονσολα αρχικα ειχε βγει η φημη πως ειχε μεγαλυτερο κοστος παραγωγης απο οτι πωλησης... κατι τετοιο δε νομιζω να επαναληφθει με τις υπαρχουσες οικονομικες παραμετρους οποτε και το ''μπαμ'' θα ειναι εκατερωθεν μικρότερου βεληνεκους. Ημουν κι εγω απο αυτους που εσκασαν τις 660αρες (60gb version) και πραγματικα δεν ειμαι διατεθιμενος να το ξαναπραξω γνωριζοντας εκ των προτερων πως με λιγη σχετικα υπομονη θα μπορω να περιμενω μειωση τιμων και βελτιωση hardware

Γενικα φιλε μου εδω που τα λεμε καποιες φορες γινεσαι λιγο ειρωνικος αν θυμαμαι καλα με ειχες ειρωνευτει για καποιο θεμα μουσικης και μαλιστα ειχα banaριστει (δικαια αφου και εγω σε ειρωνευτικα).Θεωρω τον εαυτο μου ενεργο μελος της κοινοτητας (με βαση τον ελευθερο χρονο που εχω) και θα ηθελα να αναφερω οτι καλο θα ηταν να μην σχολιαζουμε τους παντες και τα παντα χωρις να κοιταμε και την δικια μας ''καμπουρα''.
χωρις παρεξηγηση φιλε μου απλα καλο θα ηταν να ειμαστε πιο χαλαροι χωρις να γελοιοποιουμε καποιο μελος του forum δημοσια εστω και εαν το ερωτημα του ειναι λιγο αφελες.

Melnibonian
11-01-2012, 16:38
I was listening to Roxette,and then i took an arrow on the Knee

Nek_Food
11-01-2012, 16:46
Λογικά μέσω του κοινού PSN id θα μπορούν σε αυτό να συνδεθούν και τα νέα τρόπαια από το PS4 και αν δεν κάνω λάθος κάτι αντίστοιχο θα γίνει / έχει γίνει και με το PS Vita; Θα ήταν πολύ μεγάλο fail να ξεγράψουν τα τρόπαια με μία κίνηση έτσι απλά. Λογικά και το Plus θα συνεχίσει ή προσωπικά αναμένω θα αλλάξει και στην νέα κονσόλα παίζει να μην έχουμε τσάμπα online πια (να κάτι που πολλούς θα αποτρέψει απο την άμεση αγορά του και θα τους κρατήσει στο PS3 για περισσότερο καιρό).

Kkritikos
11-01-2012, 16:50
http://eandt.theiet.org/magazine/2011/12/maasaki-tsu-interview.cfm

gmarinps3
11-01-2012, 16:50
Melnibonian λες πολλά και χωρίς λόγο.
Οι αμπελοφιλοσοφίες σου περί αγένειας δεν ευσταθούν καν.
Το forum δεν σου ανήκει δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντάς
Έχω το θάρρος να αναλαμβάνω τις ευθύνες μου και έχω ζητήσει συγνώμη.
Άποψη μου είναι πως έπρεπε να το κάνεις και εσύ.
Αν το forum είχε απαντήσεις σαν τις δικές σου μάλλον δεν θα είχε νέα Members.
Ήθελα μια γρήγορη απάντηση και πήρα μια γρήγορη σωρεία ανούσιων σχολίων το προφανές για κάποιους όπως φαίνεται είναι να δουλεύουν άλλους που δεν γνωρίζουν.
Πολύ ευέξαπτοι δεν είστε;
Το θέμα για μένα έχει λήξει αλλά η στάση μερικών από εσάς "Είμαστε παλαιότεροι στο forum λέμε ότι θέλουμε και προσβάλουμε" δεν στέκει καθόλου απλά σας απομονώνει και σίγουρα δεν κάνει τα νέα μέλη να νοιώθουν οικεία.

Αφιέρωσα πολύ χρόνο σε εσένα αλλά όπως βλέπεις το κάνω διότι πιστεύω πως αξίζει να είμαι ξεκάθαρος απέναντι σου, συνεπώς σε σέβομαι και δεν σε προσβάλω.

MajereMP44
11-01-2012, 16:54
Θ φαει τρελο ακυρο η Sony αν το online ειναι επι πληρωμή.Δεν το συζηταω καν, δλδ.Μια χαρα την παλεψε αυτη τη γενια με δωρεαν online ετσι ανετα θα την παλεψει και στην επομενη.Αλλιως να την βαλει την κονσόλα οσο πιο μεσα γινεται....ξερει που....δεν ειμαι αμερικανακι ουτε 5 χρονων ουτε πλουσιος.Εμαθα να παιζω χωρις online. Ενταξει φουντωσα τωρα ακομα και στο υποθετικο που εγραψες Νεκ..!

kabamaru
11-01-2012, 17:09
Eγω δεν βρισκω κανεναν λογο να γινει επι πληρωμη το psn. Υποτιθεται γι αυτο υπαρχει το plus. Γι αυτους που δεν εχουν προβλημα να πληρωνουν για κατι καλυτερο. Μπορει καλλιστα να βελτιωσει - και να ακριβυνει - τις υπηρεσιες του plus.

Eπισης η υπαρξη του Vita ανεξαρτητοποιει το psn απ τις κονσολες. Το psn δηλαδη υπαρχει, ειτε εχουμε PS3 ειτε Vita ειτε στο μελλον PS4. Μου φαινεται πιο νοικοκυρεμενο να διατηρηθουν τα IDs και τα profiles μεσα σ αυτο το γεννομενο universal δικτυο.

Melnibonian
11-01-2012, 19:58
Melnibonian λες πολλά και χωρίς λόγο.
Οι αμπελοφιλοσοφίες σου περί αγένειας δεν ευσταθούν καν.
Το forum δεν σου ανήκει δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντάς
Έχω το θάρρος να αναλαμβάνω τις ευθύνες μου και έχω ζητήσει συγνώμη.
Άποψη μου είναι πως έπρεπε να το κάνεις και εσύ.
Αν το forum είχε απαντήσεις σαν τις δικές σου μάλλον δεν θα είχε νέα Members.
Ήθελα μια γρήγορη απάντηση και πήρα μια γρήγορη σωρεία ανούσιων σχολίων το προφανές για κάποιους όπως φαίνεται είναι να δουλεύουν άλλους που δεν γνωρίζουν.
Πολύ ευέξαπτοι δεν είστε;
Το θέμα για μένα έχει λήξει αλλά η στάση μερικών από εσάς "Είμαστε παλαιότεροι στο forum λέμε ότι θέλουμε και προσβάλουμε" δεν στέκει καθόλου απλά σας απομονώνει και σίγουρα δεν κάνει τα νέα μέλη να νοιώθουν οικεία.

Αφιέρωσα πολύ χρόνο σε εσένα αλλά όπως βλέπεις το κάνω διότι πιστεύω πως αξίζει να είμαι ξεκάθαρος απέναντι σου, συνεπώς σε σέβομαι και δεν σε προσβάλω.

:b030::fans::swordfight::a014gth::d050::ranger::id ea::c026::a057::whistle::a036::b015::a014::surfing ::f045::d040g::priest::a055::what::ice::c025::a030 ::argue::f014::stop::k020::a038-1::k020::a062::c030::yes::first::d040g::priest::wh at::a036::d050::idea::what::a057::a014gth::b030::b 030::b030::fans:

Ευπρόσδεκτη η άποψή σου για μένα και σεβαστή, δεν δινω συνεχεια γιατι εξαρχης δεν σε στοχοποιησα εσενα αλλα το ακυρο της ερωτησης, πραγματικα αντιλαμβανομαι και το ηλικιακο χασμα απο τον τροπο που γραφεις (καθως και την ελλειψη χιουμορ). Ας ξεκολησουμε ομως, τελικά ο φίλος σου εξ Ιαπωνίας σου ξεκαθάρισε τι εννοούσε? Και για να κάνει και τον κύκλο του το θέμα γράψε κι εσύ 2 γραμμές για τις προσδοκίες σου από την επόμενη γενιά της Sony.

JSpower
11-01-2012, 21:00
Για να δουμε διαφορα οπως ps2-ps3 πρεπει να περιμενουμε για το 2013+.
Αλλα και τωρα να εβγαινε το ps4 για να αποδοση θα θελει τηλεοραση και ηχοσυστημα. Ασε που βελτιωση στα γραφικα δεν νομιζω οτι θα ειναι το κυριο χαρτη, αλλα θα παιξουν με 3D-move και θα το εξελιξουν σαν media server και γενικα θα προσφερουν περισσοτερες υπηρεσιες-λειτουργιες για να βγαζουν κερδος μετα την πωληση της κονσολας.

Εγω παντος θα ηθελα τα παιχνιδια να μην τα περνουμε σε dvd αλλα σε π.χ Flashακια.
Γιατι οσοι εχουν παιδια,γατια,αγαρμπους φιλου και συγγενεις καταλαβαινουν

minaras_tio
11-01-2012, 21:37
Θ φαει τρελο ακυρο η Sony αν το online ειναι επι πληρωμή.Δεν το συζηταω καν, δλδ.Μια χαρα την παλεψε αυτη τη γενια με δωρεαν online ετσι ανετα θα την παλεψει και στην επομενη.Αλλιως να την βαλει την κονσόλα οσο πιο μεσα γινεται....ξερει που....δεν ειμαι αμερικανακι ουτε 5 χρονων ουτε πλουσιος.Εμαθα να παιζω χωρις online. Ενταξει φουντωσα τωρα ακομα και στο υποθετικο που εγραψες Νεκ..!

Τι? Πληρωμη στο online?? Ε ρε γλεντια!
Τρελο ακυρο δε νομιζω να φαει παντως γιατι το online ειναι πολυ σημαντικο για ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των gamers.

Εγω π.χ. πολυ περισσοτερο παιζω online,αρα θα ειμαι πελατης της αναγκαστικα...

Leon_DiZ
11-01-2012, 22:10
Για να δουμε διαφορα οπως ps2-ps3 πρεπει να περιμενουμε για το 2013+.
Αλλα και τωρα να εβγαινε το ps4 για να αποδοση θα θελει τηλεοραση και ηχοσυστημα. Ασε που βελτιωση στα γραφικα δεν νομιζω οτι θα ειναι το κυριο χαρτη, αλλα θα παιξουν με 3D-move και θα το εξελιξουν σαν media server και γενικα θα προσφερουν περισσοτερες υπηρεσιες-λειτουργιες για να βγαζουν κερδος μετα την πωληση της κονσολας.

Εγω παντος θα ηθελα τα παιχνιδια να μην τα περνουμε σε dvd αλλα σε π.χ Flashακια.
Γιατι οσοι εχουν παιδια,γατια,αγαρμπους φιλου και συγγενεις καταλαβαινουν

ναι γιατι τα φλασακια δεν ειναι μικρα και δεν χανονται. εδω ο σκυλος μου μου χαλασε τα ακουστικα που ειχα για το online, τι λες τωρα!! :P

flash δεν θα βαλει γιατι ειναι πανακριβο σε σχεση με τα blu-ray.

MajereMP44
11-01-2012, 22:15
Ε υποθεσεις κανουμε!Δεν ξερουμε τι θα γινει.Αλλα σε περιπτωση που μας ζητησουν να τα σκασουμε για να εχουμε online υπηρεσιες απο εμενα θα παρουν @ (παπακι).Το δεξι κατα προτιμηση. Και γω παιζω online ειδικα GT5 και Pro ειχα ξεσκιστει μια εποχη αλλα ρε φιλε οπως λεει και ο Kabamaru παραπανω ας αναβαθμισουν το psn plus!Εμεις τι τους φταιμε.

minaras_tio
11-01-2012, 22:18
^^Δε ξερω. Παντως δε το αποκλειω καθολου για psn με πληρωμη. Δυστηχως. Αλλος ενας τροπος να μας τα παρουν...


Sent from my iPhone using Tapatalk

JSpower
11-01-2012, 22:48
Καλα να πληρωνω για την κονσολα και τα παιχνιδια αλλα για να παιζω on-line κατι που εχω πληρωση ειδη παει πολυ! Ασε που αν ηθελαν θα το ειχανε κανει απο την αρχη.

Παντος εγω σε γενικες γραμμες με τα δεδομενα που εχουμε τωρα περα απο καλητερα γραφικα και ποιο γρηγορο loading δεν θα ηθελα κατι αλλο.

Dragonpaul
11-01-2012, 23:06
Ποτε δεν ξερεις τι σου επιφυλασσει η νεα γενια, οποτε μη λες οτι δε θα ηθελες κατι αλλο.

kabamaru
11-01-2012, 23:41
Εγω παντως εχω μια υποψια οτι τα χαρακτηριστικα - και ισως η μορφη - της κονσολας, θα εξαρτηθει απο την πορεια του Vita.

Multy-Gamer
11-01-2012, 23:42
Ε υποθεσεις κανουμε!Δεν ξερουμε τι θα γινει.Αλλα σε περιπτωση που μας ζητησουν να τα σκασουμε για να εχουμε online υπηρεσιες απο εμενα θα παρουν @ (παπακι).Το δεξι κατα προτιμηση. Και γω παιζω online ειδικα GT5 και Pro ειχα ξεσκιστει μια εποχη αλλα ρε φιλε οπως λεει και ο Kabamaru παραπανω ας αναβαθμισουν το psn plus!Εμεις τι τους φταιμε. σωστη η σκεψη σας απλα πιστευω πως αν γινει κατι τετοιο θα προκυψουν τεραστια ζητηματα.π.χ πως θα παιζουν μαζι κ θα μοιραζονται την ιδια "νεα" υπηρεσια αν αυτη εισαχθει μεσω του plus 2 φιλοι η μια παρεα που οι μισοι πληρωνουν κ οι αλλοι οχι?πχ αν αυτοι που πληρωνουν εχουν το δικαιωμα να μοιραζονται τα προνομια και με free users δεν θα νιωθουν λιγο μ..... που αυτοι πληρωνουν για να απολαμβανουν αλλοι?αυτος θεωρω οτι ειναι και ο λογος που το plus ειναι μια υπηρεσια ξεκαθαρα για να απολαμβανεις δωρεαν περιεχομενο και φθηνοτερα παιχνιδια,προτεραιοτητα σε betas και demos και γενικα τετοια πραγματα.δεν μπλεκει καθολου στα ποδια του free(και βασικου)psn γ αυτον ακριβως το λογο νομιζω.γιατι τα μπερδεματα θα ηταν τεραστια.οι δρομοι της sony αναποφεκτα ειναι 2.η κανει επι πληρωμη το online gaming για ολους κ καταργει το plus(η και το προσθετει εκει) αν θελει να φορτωσει κ νεες υπηρεσιες για τις οποιες θελει να πληρωνεται,η το διατηρει ελευθερο κ φορτωνει οτι νεα υπηρεσια θελει εκει κ σε καμμια περιπτωση στο plus.παντως δεν πιστευω προσωπικα οτι η sony θα το κανει τελικα επι πληρωμη.πιθανοτερο βλεπω το σεναριο να μεινουν τα πραγματα ως εχουν κ οσοι θελουν τα καλουδια του plus να το πληρωνουν.

kabamaru
11-01-2012, 23:45
σωστη η σκεψη σας απλα πιστευω πως αν γινει κατι τετοιο θα προκυψουν τεραστια ζητηματα.π.χ πως θα παιζουν μαζι κ θα μοιραζονται την ιδια "νεα" υπηρεσια αν αυτη εισαχθει μεσω του plus 2 φιλοι η μια παρεα που οι μισοι πληρωνουν κ οι αλλοι οχι?πχ αν αυτοι που πληρωνουν εχουν το δικαιωμα να μοιραζονται τα προνομια και με free users δεν θα νιωθουν λιγο μ..... που αυτοι πληρωνουν για να απολαμβανουν αλλοι?αυτος θεωρω οτι ειναι και ο λογος που το plus ειναι μια υπηρεσια ξεκαθαρα για να απολαμβανεις δωρεαν περιεχομενο και φθηνοτερα παιχνιδια,προτεραιοτητα σε betas και demos και γενικα τετοια πραγματα.δεν μπλεκει καθολου στα ποδια του free psn γ αυτον ακριβως το λογο νομιζω.γιατι τα μπερδεματα θα ηταν τεραστια.οι δρομοι της sony αναποφεκτα ειναι 2.η το κανει επι πληρωμη για ολους κ καταργει το plus αν θελει να φορτωσει κ νεες υπηρεσιες για τις οποιες θελει να πληρωνεται,η το διατηρει ελευθερο κ φορτωνει οτι νεα υπηρεσια θελει εκει κ σε καμμια περιπτωση στο plus.παντως δεν πιστευω προσωπικα οτι η sony θα το κανει τελικα επι πληρωμη.πιθανοτερο βλεπω το σεναριο να μεινουν τα πραγματα ως εχουν κ οσοι θελουν τα καλουδια του plus να το πληρωνουν.

Νομιζω πανα κατω το ιδιο λεμε Γιαννη.

Multy-Gamer
12-01-2012, 00:09
Νομιζω πανα κατω το ιδιο λεμε Γιαννη. ναι τολη πιθανον.παντως δεν υπαρχει καποια σοβαρη ενδειξη οτι η sony θελει να κανει το βασικο psn με συνδρομη.εξαλλου το ελευθερο online που δινει στον κοσμο αποτελει τεραστιο οπλο της απεναντι στον ανταγωνισμο και φερνει πωλησεις.

james9
12-01-2012, 00:29
διαβαζω τεχνικα χαρακτηριστικα , καρτες γραφικων , επεξεργαστες , frames κλπ κλπ. να πω κατι αλλο εγω? χεστηκα ποσους επεξεργαστες θα εχει το Ps4 , σε ποσα frames θα τρεχει , αν θα εχει blu ray ή dvd ή ssd ή hdmi2.0. μπορει επιτελους η sony να πληρωσει να ψαξει να κανει scouting τελος παντων και να βρει ατομα με ιδεες? που θα με κανουν να νοιωσω οπως οταν πρωτοειδα το ico? τι να την κανω την κονσολα αμα ειναι να παιξω uncharted 6 οσο καλο και να ειναι και cod13 στα 100fps με τελεια γραφικα που θα βλεπω την τριχα στο σβερκο του στρατιωτη? παιζω 20 χρονια και τα τελευταια χρονια ΒΑΡΙΕΜΑΙ!

MajereMP44
12-01-2012, 00:39
Eσυ ρε φιλε εισαι δικος μου...τα λεω πολυ καιρο...οι διαολοι να παρουνε και τα τεχνικα χαρακτηριστικα και ολα...παιχνιδια πρωτοτυπα θελω...καινουριο αιμα...

Multy-Gamer
12-01-2012, 00:47
διαβαζω τεχνικα χαρακτηριστικα , καρτες γραφικων , επεξεργαστες , frames κλπ κλπ. να πω κατι αλλο εγω? χεστηκα ποσους επεξεργαστες θα εχει το Ps4 , σε ποσα frames θα τρεχει , αν θα εχει blu ray ή dvd ή ssd ή hdmi2.0. μπορει επιτελους η sony να πληρωσει να ψαξει να κανει scouting τελος παντων και να βρει ατομα με ιδεες? που θα με κανουν να νοιωσω οπως οταν πρωτοειδα το ico? τι να την κανω την κονσολα αμα ειναι να παιξω uncharted 6 οσο καλο και να ειναι και cod13 στα 100fps με τελεια γραφικα που θα βλεπω την τριχα στο σβερκο του στρατιωτη? παιζω 20 χρονια και τα τελευταια χρονια ΒΑΡΙΕΜΑΙ! μακαρι ρε φιλε να ξαναδουμε τετοια παιχνιδια.δε νομιζω οτι μπορει κανεις να πει το παραμικρο.αυτο που ενιωσες με το ico ενιωσα εγω με το shenmue.αλλα οι τιτλοι μικρη σημασια παιζουν.το θεμα ειναι απλο.οι κονσολες σ αυτη τη γενια απεκτησαν την τεχνικη αρτιοτητα να μπουν στα χωραφια των pc.κοινως στο online gaming και στα FPS.δυστυχως πουλανε πολυ (και με τον εαυτο μου μεσα αφου κ γω αγοραζω)κ αυτο ειχε συνεπειες στο να εκλειψουν παιχνιδια-αριστουργηματα προηγουμενων γενεων κ να την δουν αλλιως οι devs.παντως με δικαιωνεις γιατι μαρτυς μου ο τολης το ιδιο πανω κατω εγραψα και γω σε αλλο site.ολα τα νομισματα εχουν 2 οψεις δυστυχως.καλα τα online και τα cod και τα bf και ολα.αλλα δυστυχως με αντιστροφως αναλογο τιμημα.

PDS
12-01-2012, 01:18
μπορει επιτελους η sony να πληρωσει να ψαξει να κανει scouting τελος παντων και να βρει ατομα με ιδεες? που θα με κανουν να νοιωσω οπως οταν πρωτοειδα το ico?

Oλα τα studio της sony εκαναν νεα ips,δεν νομιζω οτι υπαρχει παραπονο.Και το uncharted νεο ip και τωρα η ιδια εταιρια ετοιμαζει καινουριο.

ICO δεν βγαινουν καθε μερα,αλλα το ICO αυτης της γενιας(αν και μιλαμε για διαφορετικα παιχνιδια) ειναι το LBP oσον αφορα το κατι ξεχωριστο-καινουριο-πρωτοτυπο(ασχετα αν σε πολλους δεν αρεσει σαν παιχνιδι).

Θελω να πω οτι ηδη γινεται αυτο απο την sony και σε μεγαλυτερο βαθμο απο την προηγουμενη γενια κατ'εμε.Συμφωνω βεβαια στο οτι περιμενουμε ακομα περισσοτερα πραγματα.

Desmond
12-01-2012, 01:26
(http://eandt.theiet.org/magazine/2011/12/maasaki-tsu-interview.cfm) Interview: Masaaki Tsuruta, Sony Computer Entertainment (http://eandt.theiet.org/magazine/2011/12/maasaki-tsu-interview.cfm)

Άκρως ενδιαφέρον (για μένα τουλάχιστον!:silly:)

Nek_Food
12-01-2012, 09:56
Κάπου το πήρα το μάτι μου το άρθρο αυτό αλλά δεν πειράζει... να το εμπεδώσουμε.

Η πληρωμή στο PSN είναι κάτι που και εγώ μαζί με εσάς απεύχομαι, μην νομίζεται ότι μου αρέσει μία τέτοια ιδέα. Πλην όμως όταν είσαι εταιρεία και θέλεις να έχεις κέρδη και βλέπεις ότι η επιλογή σου να προσφέρεις μία δωρεάν υπηρεσία, σε βάζει μέσα πολλά εκατομμύρια και το μόνο που λαμβάνεις είναι παράπονα από τους χρήστες (γιατί δεν έχω CGC π.χ.) και προβλήματα - έξοδα από την λειτουργία της, την στιγμή μάλιστα που βλέπεις ότι η αντίπαλη εταιρεία το χρεώνει και έχει τεράστια κέρδη, ε νομίζω η λογική λέει ότι αργά ή γρήγορα θα σκεφτείς ότι είσαι μλκς και ότι χάνεις λεφτά. Το Plus ήταν η πρώτη κίνηση και μπορεί να μην έπιασε όσο θα έλπιζε (δεν ξέρω) αλλά σίγουρα θα είδε ότι πολλοί την υιοθέτησαν σαν υπηρεσία κι ας μην προσφέρει κάτι κατ εμέ αξιόλογο. Αν αποφασίσει με διάφορους τρόπους να χρεώνει την πρόσβαση στα online παιχνίδια στην επόμενη κονσόλα της (δεν νομίζω ότι είναι και δύσκολο) πιστεύετε ότι ο κόσμος αργά ή γρήγορα δεν θα το υιοθετήσει και αυτό; Ειδικά αν δεν έχει άλλη επιλογή για το MP; Η MS έχει τεράστια κέρδη και δυστυχώς "στρώνει" χαλί για μιμητές, όπως έγινε με τα DLC, όπως έγινε με τα Vip & PSN passes όπως σταδιακά γίνεται και με τα passports των παιχνιδιών πως τα λένε (προπληρωμή των DLCs κλπ). Όταν μία εταιρεία εφαρμόζει κάτι που προσφέρει κέρδη και αποδίδει, τότε αναπόφευκτα σταδιακά εξαπλώνεται. Ελπίζω να πέσω έξω στην πρόβλεψη μου αυτή, αλλά εγώ αν ήμουν Sony θα το μελετούσα πολύ σοβαρά ένα τέτοιο ενδεχόμενο, τουλάχιστον αν όντως εφαρμοσθεί να είναι μία τιμή λογική και με μπόλικα καλούδια.

Επίσης, περί τροπαίων που αναφέρθηκα πιο πριν, θεωρώ σαφώς αυτονόητο ότι θα συνεχίσει να υπάρχει το PSN id μας αυτούσιο και φυσικά να εξαπλωθεί σταδιακά σε όλες τις πλατφόρμες ψυχαγωγίας της εταιρείας (από φορητές σε κινητά και από ταμπλέτες σε τηλεοράσεις). Έτσι λογικό είναι να συνεχίσουν τα PSN παιχνίδια να παίζουν και στην επόμενη κονσόλα της εταιρείας, αλλά όπως το βλέπω λογικά και τα full PS3 games που ήδη ανεβαίνουν στο store θα πρέπει να είναι Playable στην νέα κονσόλα. Nα υποθέσω ότι έτσι κλειδώνουμε στο θέμα Cell (κάτι που δεν νομίζω ότι αμφισβητούσαμε) αλλά κυρίως στο θέμα της backwards compatibility σε πιο μόνιμη και σταθερή μορφή από αυτή που είχε το PS3. Όντως το Vita θα μας δείξει προς τα που κατευθύνεται η όλη νοοτροπία/σχεδιασμός και εάν πιάσει, κάτι παρόμοιο θα δούμε και στην επόμενη κονσόλα.

georgios
12-01-2012, 11:44
auto to arthro ipenisete oti kapia eteria den tha akoluthisi tin console race

http://www.industrygamers.com/news/sony-or-microsoft-to-bow-out-of-next-gen-console-race-predicts-gaikai/

kataligi me mia theoria gia cloud service apo ti sony gia na glitosun to R & D enos neou hardware

apo oti diavasa i sony pire piso tin anakinosi tis konsolas stin e3.

endiaferusa theoria. asximi gia emena. ine poli noris gia teties ipiresies. genika opios ependii poli noris se avevees texnologies ine xamenos pleon me tin krisi. to 3DS ine xaraktiristiko paradigma. itan poli noris gia 3D

Nek_Food
12-01-2012, 11:49
Κάποιος μπορεί πολύ απλά να υποθέσει ότι το Wii-U δεν ανήκει στην επόμενη next-gen γενιά αλλά είναι ένα καθυστερημένο current-next gen μηχάνημα... συγνώμη, αλλά δεν άντεξα, έπρεπε να το βγάλω από μέσα μου. :P

criter
12-01-2012, 12:19
To cloud service προοθειτε πολυ πλεον, συμφερει τις εταιριες ισως αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως θα μπορουσε να λειτουργησει κατι τετοιο με παιχνιδια, οταν αυτα ειναι πολυ μεγαλα σε μεγεθος. 1Gb εστω να ειναι ενα παιχνιδι, ειναι αρκετα μεγαλο για να εξασφαλιστει το οτι θα παιζει ομαλα μεσω internet και οχι με το να ειναι σε καποιο αποθηκευτικο μεσο οπως σε blu ray ή σε σκληρο δισκο. Δεν νομιζω η νεα κονσολα να ειναι χωρις drive, και cloud υπηρεσιες να εχει, σιγουρα θα πρεπει να εχει drive ωστε να παιζει απο εκει το παιχνιδι, αφου μπορει πρωτα ενδεχομενως να εχει κατεβει εκει απο cloud υπηρεσια.

Οσο για το 3DS και το αν ηταν νωρις για την Nintendo, καποιος θα πρεπει να κανει την αρχη. Το Wii-U εχει δοκιμαστει κατα την γνωμη μου και η φιλοσοφια του ειναι σαν του DS με τις δυο οθονες, οπου στην προκειμενη περιπτωση Wii-U, η κυρια οθονη θα ειναι η TV και η δευτερη θα ειναι αυτη του νεου χειριστηριου, ταμπλετας, touch οθονης, φορητης κονσολας.

Για τα τροπαια δεν νομιζω να ειναι τα ιδια και στο PS4, να συνεχιζουν δηλαδη να προστιθονται συνολικα σε αυτα του PS3. Η καθε κονσολα θα πρεπει να εχει και τα δικα της ξεχωριστα τροπαια αντιστοιχα. Δεν ξερω αν ειναι ετσι στο PS Vita και αν μεσω PSN μπορει ο ιδιος χρηστης να εχει το ιδιο ID και στο PS3 και στο PS Vita, αλλα νομιζω οτι και το ιδιο ID να εχει καποιος, οτι θα ειναι ξεχωριστα τα τροπαια για καθε κονσολα.

Valkyre
12-01-2012, 12:26
διαβαζω τεχνικα χαρακτηριστικα , καρτες γραφικων , επεξεργαστες , frames κλπ κλπ. να πω κατι αλλο εγω? χεστηκα ποσους επεξεργαστες θα εχει το Ps4 , σε ποσα frames θα τρεχει , αν θα εχει blu ray ή dvd ή ssd ή hdmi2.0. μπορει επιτελους η sony να πληρωσει να ψαξει να κανει scouting τελος παντων και να βρει ατομα με ιδεες? που θα με κανουν να νοιωσω οπως οταν πρωτοειδα το ico? τι να την κανω την κονσολα αμα ειναι να παιξω uncharted 6 οσο καλο και να ειναι και cod13 στα 100fps με τελεια γραφικα που θα βλεπω την τριχα στο σβερκο του στρατιωτη? παιζω 20 χρονια και τα τελευταια χρονια ΒΑΡΙΕΜΑΙ!

H Sony συγκεκριμενα ή η βιομηχανια γενικοτερα??

Γιατι αν εννοεις το δευτερο να συμφωνησω και να επαυξανω!! Αν ομως εννοεις οτι προβλημα εμπνευσης εχει συγκεκριμενα η Σονυ (ετσι μοιαζει απο το μηνυμα οταν λες "μπορει επιτελους") τοτε θα διαφωνησω πληρως! χα!

Αν μη τι αλλο αν καποια εταιρεια ακομα φροντιζει να χρηματοδοτει νεες ιδεες ( για πχ Little Big Planet, Heavy Rain , Pixel Junk, Journey, Flower) και να δημιουργει νεα διαχρονικα ΙΡs, αυτη ειναι η Sony.

Επισης γιατι ξαφνικα το Uncharted "παλιωσε"? Δηλαδη τοσο γρηγορα το βαρεθηκαμε, μετα απο 4 χρονια? Δηλαδη το Mario τι να πει? Ειπαμε διαχρονικα IPs παντα θα υπαρχουν και παντα πρεπει να υπαρχουν. Επισης μας περιμενουν ενα καρο ακομα καινουργια exclusive IPs οπως το Last of Us και το Last Guardian (που ακομα ζει ευτυχως).

Συμφωνω οτι η βιομηχανια στο συνολο της πρεπει να προσπαθησει να δωσει λιγη μεγαλυτερη ποικιλια και πρωτοτυπια, αλλα αν ειναι να διαλεξω μια εταιρεια που σε αυτην την γενια προσπαθησε να πρωτοτυπησει με καινουργια παιχνιδια (εστω σε μικρο βαθμο) τοτε αυτη ειναι η Sony, και θα ελεγα με ψιλοτεραστια διαφορα απο τον δευτερο.

(και μην ακουσω τιποτα για τα motion controls...με ξερετε!) :P

georgios
12-01-2012, 12:50
To cloud service προοθειτε πολυ πλεον, συμφερει τις εταιριες ισως αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως θα μπορουσε να λειτουργησει κατι τετοιο με παιχνιδια, οταν αυτα ειναι πολυ μεγαλα σε μεγεθος. 1Gb εστω να ειναι ενα παιχνιδι, ειναι αρκετα μεγαλο για να εξασφαλιστει το οτι θα παιζει ομαλα μεσω internet και οχι με το να ειναι σε καποιο αποθηκευτικο μεσο οπως σε blu ray ή σε σκληρο δισκο. Δεν νομιζω η νεα κονσολα να ειναι χωρις drive, και cloud υπηρεσιες να εχει, σιγουρα θα πρεπει να εχει drive ωστε να παιζει απο εκει το παιχνιδι, αφου μπορει πρωτα ενδεχομενως να εχει κατεβει εκει απο cloud υπηρεσια.malon den exis di to onlive pu exi ksekinisi stin ameriki. den katevazis to game. fernis othonies real time san na pezis kapu remote. apla tetiu idus ipiresies se xores san ti diki mas tis ksexname. mas petane apekso diladi...

james9
12-01-2012, 12:52
για μενα το uncharted ναι παλιωσε. αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο παιχνιδι αλλα οκ θελω κατι να με κανει να μεινω με ανοιχτο το στομα. επισης σε παρακαλω οταν μιλαμε για παιχνιδια να μην αναφερεσαι στο μαριο. ειμαι 35 οχι 14 .....

και δεν το πηγα σε συγκριση κονσολων απλα ηθελα να τονισω οτι αυτο που εχει αναγκη η βιομηχανια δεν ειναι καλυτερα γραφικα αλλα ιδεες.

Valkyre
12-01-2012, 13:00
^^ E αρα συμφωνουμε οπως σου ειπα και επαυξανω. (και για το Μαριο εννοειται)

Αλλα οχι οτι πρεπει να χαθουν πληρως παιχνιδια οπως το Uncharted. Εγω θελω να παιξω Uncharted 4 στο PS4. Φυσικα ομως θελω να δω καινουργιες ιδεες.

Παντως και λογω ηλικιας (δεν απεχουμε πολυ), μην νομιζεις, καπου τα εχουμε δει ολα και δεν νιωθουμε ευκολα πλεον οπως παλια. Οπως και με τις ταινιες...εγω δηλαδη δεν βλεπω ευκολα πρωτοτυπια ουτε και εκει. Εχουν δει πολλα τα ματια μαας και ειμαστε δυσκολοι στο να πουμε "αα καλη φαση, εξυπνο!".

Μακαρι να δουμε φρεσκα πραγματα, και δεν το λεω μονο για Σονυ μερια το λεω γενικα. Ο ανταγωνισμος κανει καλο. Μακαρι και η MS να εστιασει περισσοτερο σε νεες ιδεες και η Nintendo και η Σονυ και ολοι.

PDS
12-01-2012, 13:04
για μενα το uncharted ναι παλιωσε.

E τωρα που παλιωσε βγαζει καινουριο.last of us.:p
Μην ξεχναμε οτι ειναι καινουριο ip ομως.

Μεχρι 3 παιχνιδια σε μια σειρα ειναι καλα(τουλαχιστον οταν μιλαμε για μια κονσολα).

Γενικα επιμενω οτι αντικειμενικα βλεπω μεγαλυτερη διαθεση για καινουρια πραγματα απο την sony πλεον,σε συγκριση με το ps2(Aλλα σιγουρα ICO δεν βγαινουν καθε μερα).Υποκειμενικα το παρελθον παντα ειναι καλυτερο.Εχω δεθει συναισθηματικα με περισσοτερα παιχνιδια του παρελθοντος,αλλα αν βγαλουμε την παρελθοντολαγνεια(που ολοι εχουμε σε καποιο βαθμο) και δουμε τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι.Νομιζω οτι δεν θα ειχαμε παραπονο.

Dinos
12-01-2012, 13:07
Οσο αφορα την πληρωμη του psn διαφωνω με αυτους που λενε οτι πρεπει να συνεχισει να ειναι δωρεαν. Δυστηχως ( η ευτυχως) δεν εχω xbox ετσι ωστε να μπορω να συγκρινω τις online υπηρεσιες των δυο ανταγωνιστων αλλα θεωρω με αυτα που ακουω απο χρηστες του xbox live οτι οι διαδυκτιακες του υπηρεσιες ειναι ανα κλικ πιο πανω απο του psn τουλαχιστον σε θεματα ασφαλειας. Με λιγα λογια προτιμαω να δινω ενα πενηνταρικο το χρονο (η να παιρνω ενα λιγοτερο παιχνιδι τον χρονο) αλλα να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι τα προσωπικα μου δεδομενα ειναι ασφαλη. Αλλωστε δεν εχει περασει πολυς καιρος απο το καζο που παθαμε ολοι οι χρηστες ps3 με το δικτυο της sony ανενεργο περιπου εναν μηνα. Σιγουρα καποιος κατοχος του xbox θα μπορουσε να μας κατατοπισει για το τι παραπανω απολαμβανει πληρωνοντας συνδρομη.

MajereMP44
12-01-2012, 13:13
Οταν επεσε το psn δεν ειχα κανενα προβλημα.Οι περισσοτεροι εκαναν λες και σταματησε να εχει γραφικαρες η κονσόλα...λες και δεν επαιζε πια παιχνιδια, λες και ειναι για πεταμα.Παιδια διαφωνω παρα πολυ με το όλο θεμα.Σιγουρα βεβαια το βασικο αρνητικο ειναι η ασφάλεια των χρηστων.Αλλα γιαυτο η Sony εβγαλε τις psn καρτες για να μην βαζουμε πιστωτικές και οποιος θελέι να κρατησει την ανωνυμια του να το κανει.

Οποιος δεν βαριεται ας κανει ενα poll να δουμε ποσοι απο τους ενεργους χρηστες του φορουμ ειναι διατεθιμενοι να πληρωσουν το Online στο ps4. Eτσι για να εχουμε μια μικρη ιδεα.Αν βαριουνται οι mods το κανω εγω το poll.

Y.Γ. φιλε Dino νομιζω οτι το βασικο πλεονεκτημα του xboxlive ειναι το cross game chat.Αλλα οπως λες και συ ας βγει ενα παιδι που εχει Χβοχ να μας τα πει καλυτερα.

kabamaru
12-01-2012, 13:22
Πολλοι εκαναν λες και σταματησε να γυριζει η Γη και μας την επεσαν εξωγηινοι-κροκοδειλοι ταυτοχρονα.

Leon_DiZ
12-01-2012, 13:27
Οσο αφορα την πληρωμη του psn διαφωνω με αυτους που λενε οτι πρεπει να συνεχισει να ειναι δωρεαν. Δυστηχως ( η ευτυχως) δεν εχω xbox ετσι ωστε να μπορω να συγκρινω τις online υπηρεσιες των δυο ανταγωνιστων αλλα θεωρω με αυτα που ακουω απο χρηστες του xbox live οτι οι διαδυκτιακες του υπηρεσιες ειναι ανα κλικ πιο πανω απο του psn τουλαχιστον σε θεματα ασφαλειας. Με λιγα λογια προτιμαω να δινω ενα πενηνταρικο το χρονο (η να παιρνω ενα λιγοτερο παιχνιδι τον χρονο) αλλα να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι τα προσωπικα μου δεδομενα ειναι ασφαλη. Αλλωστε δεν εχει περασει πολυς καιρος απο το καζο που παθαμε ολοι οι χρηστες ps3 με το δικτυο της sony ανενεργο περιπου εναν μηνα. Σιγουρα καποιος κατοχος του xbox θα μπορουσε να μας κατατοπισει για το τι παραπανω απολαμβανει πληρωνοντας συνδρομη.

δεν νομιζω οτι οι servers της Microsoft θα ειχαν καλυτερη τυχη αν επεφταν στα χερια των anonymous.
πολυ καλο το αρθρο, Sony aims big ;)

οσο για το cloud gaming, ειναι αναποφευκτο να μην συμβει. σε λιγα χρονια απλα θα επιλεγουμε το "κουτι" που θελουμε το οποιο θα ειναι απλα ενας δεκτης πληροφοριων και 2 χειριστηρια. ειχα διαβασει οτι ειναι οριακα τα πραγματα πλεον για τις εταιρειες απο αποψης κοστους για R&D κτλ. τους συμφερει πολυ καλυτερα να τρεχουν οι ιδιοι το παιχνιδι και εσυ απλα να παιζεις.

MajereMP44
12-01-2012, 13:31
Καλα εκαναν και φωναζαν αλλα νομιζω για λαθος λογο φωναζαν. Δεν φωναζαν επειδη η Sony δεν προστατεψε την υπηρεσια της (το psn) αλλα γιατι αισθανονταν οτι η κονσόλα ειναι αχρηστη χωρις αυτη της τη λειτουργια.Εκει τσατιζομαι εγω. Δεν μιλαω βεβαια για ολους. Οποτε ναι, για αυτους ηταν σαν να καταστραφηκε ο κοσμος.Και για εμενα καταστραφηκε ο κοσμος αλλα για αλλους λογους... και νομιζω εχουν σημασια οι λογοι που ο καθενας χαλαστηκε γιατι ξαφνικα αντιλαμβανεσαι οτι μια κονσόλα δεν σημαινει το ιδιο πραγαμ για ολους.Και ακριβως επειδη οι περισσοτεροι που φωναζαν ηταν γιατι απλα θεωρουσαν αχρηστη την κονσόλα χωρις Online, με κανει να τρομαζω για το ps4.

mania
12-01-2012, 13:31
επισης σε παρακαλω οταν μιλαμε για παιχνιδια να μην αναφερεσαι στο μαριο. ειμαι 35 οχι 14 .....

Wow!Λες να ανησυχω που στα 28 μου παιζω ακομα και mario και uncharted???Παιχνιδια και τα 2 μου μοιαζουν.Τι να πω?Προσπαθησα να γινω λιγο πιο βαρυς αντρας με το uncharted,αλλα δεν..το ιδιο.

Για το ico και παιχνιδια τετοιας κατηγοριας που λες,θα συμφωνησω οτι χανονται σιγα σιγα,αλλα το λαθος για μενα ειναι των δημιουργων και κανενος αλλου.

Sorry για το offtopic.

Valkyre
12-01-2012, 13:39
^^ Kαλα ναι και αυτο που λεει ο φιλος mania ειναι σωστο.... δεν ειναι θεμα Sony, Microsoft ή οποιουδηποτε αλλου, τι παιχνιδι θα φτιαξει ο ταδε developer ή οχι. Το μονο που μπορουν να κανουν αυτες οι εταιρειες ειναι να στηριξουν μεσω χρηματιοδοτησης τις οποιες προσπαθειες κανουν οι devs. Δυστυχως η πρωτοτυπια απαιτει και μεγαλο ρισκο για τους publishers, αλλα η Σονυ δειχνει να ειναι αρκετα ελαστικη και δεκτικη.

Ομως αν ο Cage δεν θελει να φτιαξει Heavy Rain ή ο Ueda δεν θελει να φτιαξει ICO, δεν ειναι η Sony αυτη που θα τους δωσει την ιδεα να το κανουν. Ειναι καθαρα θεμα των δημιουργων και μετα θεμα υποστηριξης απο τους μεγαλους αυτους publishers.

Nek_Food
12-01-2012, 13:50
Δεν είναι θέμα διάθεσης, προφανώς αν ήταν θέμα επιλογής όχι μόνο το PSN αλλά και το XBL θα έλεγα να είναι τσάμπα. Απλά θεωρώ ότι όλοι κατανοούμε το γεγονός ότι από την μία έχουμε δωρεάν υπηρεσία που κοστίζει και βάζει μέσα την εταιρεία και από την άλλη έχουμε υπηρεσία επί πληρωμή που αποφέρει τα εκατομμύρια σε σάκους του Άι Βασίλη και η MS παίζει να βγάζει πολύ περισσότερα από αυτήν παρά από τις κονσόλες τις ίδιες και τα παιχνίδια τους. Η Sony πληρώνεται από έναν χρήστη επί την αγορά μηχανήματος και τίτλου, η MS πληρώνεται επί αυτών και επιπλέον συνεχώς σε συνεχή βάση από τις υπηρεσίες. Είπαμε ήδη η Sony το είδε αυτό και έφτιαξε το Plus, τώρα αν είναι αυτό που έκανε και τέρμα ή είναι το πρώτο σκαλί σε μία υπηρεσία εξ ολοκλήρου επί πληρωμής δεν ξέρω, θα δείξει. Πάντως νομίζω ότι μάλλον είναι αυτονόητο ότι στο PS4 θα αλλάξουν πολλά πράγματα εκτός της κονσόλας μόνο.

james9
12-01-2012, 14:06
Wow!Λες να ανησυχω που στα 28 μου παιζω ακομα και mario και uncharted???Παιχνιδια και τα 2 μου μοιαζουν.Τι να πω?Προσπαθησα να γινω λιγο πιο βαρυς αντρας με το uncharted,αλλα δεν..το ιδιο.

.

Πριν απαντησεις μετρα ως το δεκα και παρε 5 βαθιες ανασες. μονο συ παρεξηγηθηκες και στο κατω κατω εκφραζω προσωπικη αποψη αν δεν σου αρεσει μην τη διαβαζεις.

kabamaru
12-01-2012, 14:28
Εχω την πεποιηθηση οτι η Sony κραταει κλειστα τα χαρτια της για να δει τι θα γινει με το Vita...
Απ τους ευνοητους λογους - πωλησεις, χρημα, που θα φερουν δυνατοτερα specs - μεχρι πιο... ευφανταστους.
Πχ να εχει tablet προσανατολισμο οπως το wii U (μεσω Vita), ή αν θα το αφησει να ειναι τελειως ανεξαρτητο και βασισμενο σε super-specs.
H φαντασια μπορει να δει πολλα. Μπορει να συνεργαζεται με την augmented reality του Vita και να δωσει μια διαφορετικη gaming εμπειρια, απο 2 πηγες πλεον και οχι μονο απο μια.
Quien sabe? Ποιος ξερει;

Nek_Food
12-01-2012, 15:08
Εντελώς ανεξάρτητο χλωμό... νομίζω ότι πρώτα προσπαθεί να σπρώξει τις υπηρεσίες και να "δέσει" εκεί επάνω όλες τις μονάδες που παράγει είτε είναι κονσόλα, είτε τηλεόραση, είτε κινητό, είτε μηχανή του καφέ. Τώρα αν το Vita παίζει καλά με το PS4, λογικά όπως θα παίζει με το PS3 και περισσότερο.

JSpower
12-01-2012, 15:10
Συμφωνω οτι η Sony χανει κερδοι που εχει free online, αλλα αυτη ειναι η ταυτοτητα του ps3 ειναι εναν βασικος λογος που πουλαει. Απο την αλλη λογικο μου φαινεται να το κανει επι πληρωμη... αλλα δελεαζοντας οχι αναγκαζοντας υποψηφιους αγοραστες. Δηλαδη κρατα το free psn, αλλα βαλε φαντασια για το plus.

Οπως ειπε και ο kabamaru η Sony ισως περιμενη να δει πως θα πανε τα πραγματα.
Ειναι νωρις για ps4!

Multy-Gamer
12-01-2012, 17:12
Οσο αφορα την πληρωμη του psn διαφωνω με αυτους που λενε οτι πρεπει να συνεχισει να ειναι δωρεαν. Δυστηχως ( η ευτυχως) δεν εχω xbox ετσι ωστε να μπορω να συγκρινω τις online υπηρεσιες των δυο ανταγωνιστων αλλα θεωρω με αυτα που ακουω απο χρηστες του xbox live οτι οι διαδυκτιακες του υπηρεσιες ειναι ανα κλικ πιο πανω απο του psn τουλαχιστον σε θεματα ασφαλειας. Με λιγα λογια προτιμαω να δινω ενα πενηνταρικο το χρονο (η να παιρνω ενα λιγοτερο παιχνιδι τον χρονο) αλλα να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι τα προσωπικα μου δεδομενα ειναι ασφαλη. Αλλωστε δεν εχει περασει πολυς καιρος απο το καζο που παθαμε ολοι οι χρηστες ps3 με το δικτυο της sony ανενεργο περιπου εναν μηνα. Σιγουρα καποιος κατοχος του xbox θα μπορουσε να μας κατατοπισει για το τι παραπανω απολαμβανει πληρωνοντας συνδρομη. φιλε μου νομιζω οτι ΔΕΝ μπορεις να εισαι ασφαλης οσον αφορα τα προσωπικα στοιχεια σου ειτε πληρωνεις ειτε οχι,ειτε εισαι στο psn ειτε στο live ειτε γενικα σε οποιαδηποτε online υπηρεσια.υπεροχο το xboxlive κ τα λεφτα του τα κανει κ με το παραπανω αλλα αυστηρα οσον εχει να κανει με την online εμπειρια που σου προσφερει ωστε να παιζεις με τους φιλους σου.μεχρι εκει.οχι οτι θα το πληρωσεις κ θα εισαι 100% σιγουρος οτι θα εισαι ασφαλης.το θεμα αρχιζει κ τελειωνει στο αν κ ποτε μπει μια εταιρεια-υπηρεσια στο ματι των hackers.καλως η κακως η sony ξεκινησε πολεμο στην πειρατεια τοτε με τον geohot κ συρρικνωσε τους hackers εναντιον της.το ιδιο θα παθαινε ο καθενας δυστυχως.

hakoo
12-01-2012, 17:43
^^Καλα θα συμφωνησω οτι τα στοιχεια σου δεν ειναι ασφαλη πουθενα και δεν εχει να κανει με το αν πληρωνεις η οχι.
Γενικα μου κανει μεγαλη εντυπωση η δεκτικοτητα με την οποια αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι χρηστες την προοπτικη να πληρωσουν κατι που μεχρι τωρα ηταν δωρεαν. Μεγαλη επιτυχια αυτο που εχει καταφερει η MS και η ζωντανη αποδειξη οτι ειναι Η (δεν υπαρχει πιο κεφαλαιο να βαλω) εταιρια με το καλυτερο τμημα marketing που εχει υπαρξει ever. Επιστημη το εχουν κανει, να χρεωνουν δλδ κατι που ο ανταγωνισμος το προσφερει δωρεαν (τα οποια + με αφηνουν παγερα αδιαφορο, κοιταζω την ουσια που ειναι η δυνατοτητα για online multiplayer) και να θεωρειται απο την βιομηχανια και πολυ περισσοτερο απο το κοινο κατι "οκ" και αποδεκτο. Μαλιστα διαβαζω οτι πολλοι το προτιμουν κιολας (!), τι να πω. Μαλλον υπαρχει κατι που μου διαφευγει σχετικα με την υπηρεσια που ονομαζεται xbox live, δεν μπορω να βρω καποια αλλη εξηγηση.

MajereMP44
12-01-2012, 17:56
Οντως φιλε Hakoo...η MS απο τι στιγμη που τρυπωσε στο gaming τα εχει κανει σαν τα μουτρα της. Καλο ειναι να παραδεχομαστε οτι το marketing της εχει παρει φωτια και ειναι ΤΟΠ ΑΛΛΑ καλο ειναι επισης να ακουστει οτι πρωωθει οτι πιο μαλακισμενες συμπεριφορες εχουν υπαρξει στο χωρο του gaming EVER.Ελπιζω, πραγματικα ελπιζω, η Sony να συνεχισει ετσι οπως τωρα.Sony doesn't need this shit...

panos74gr
12-01-2012, 18:20
Το να χρεώνει η sony για το PSN το βρίσκω ύψιστη βλακεία.

Η MS είναι μπροστά στον τομέα αυτό και δίνει (τουλάχιστον στους αμερικάνους) πολλά πλεονεκτήματα όταν πάνε στο επί πληρωμή xbox live gold. Εκτός από online gaming, δίνει και πρόσβαση σε πολλές υπηρεσίες όπως IPTV, netflix, ESPN, Hulu Plus, youtube, facebook, twitter και άλλες. Το να χρεώνει η sony για να δίνει αυτά που δίνει και τώρα είναι χαζό.

Το καλύτερο θα ήταν να βρεί έναν τρόπο να αναβαθμίσει το PSN Store και να πλασάρει καλύτερα τους τίτλους που έχει ήδη σε αυτό, βγάζοντας χρήματα από της αυξημένες πωλήσεις παρά να προσπαθήσει να πάρει χρήματα από τους χρήστες για μια μέτρια υπηρεσία όπως είναι σήμερα το PSN.

Πραγματικά εν έτη 2012 και το site του playstation είναι χάλια. Θα έπρεπε να το κάνουν ένα ζωντανό community, ένα μέρος όπου θα μπορείς να συναναστραφείς με social media όρους με τους φίλους σου, να οργανώσεις ομαδικά παιχνίδια, να αγοράσεις εύκολα games για το playstation σου από το web, να μοιραστείς ένα trophy που σε παίδεψε με τους φίλους σου στο facebook κλπ

Νομίζω ότι κινήσεις σαν αυτές που διαδίδουν το gaming καθώς και η επένδυση σε exclusives που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα θα αποδώσουν περισσότερο στην Sony φέρνοντας περισσότερους χρήστες και πωλήσεις, παρά χρεώνοντας για το PSN.

Valkyre
12-01-2012, 18:29
Σπαζοκεφαλιαζομαι πως γινεται η MS που σε χρεωνει για να μπορεις να χρησιμοποιησεις πραγματα και υπηρεσιες που ειναι δωρεαν στο PSN οπως facebook, youtube κλπ και παρολαυτα ο κοσμος να λεει οτι ειναι καλυτερη υπηρεσια...

Εγω λοιπον αν ημουν της Σονυ και διαβαζα αυτα που λετε, αφου προτιμαει ο κοσμος να πληρωνει 50 δολλαρια τον χρονο για να εχει στην ουσια cross game voice chat (αυτη ειναι η μοναδικη "ελειψη" του PSN...) ε θα σας τα χρεωνα ολα.

Και τα youtubia και τα facebookια, αφου οι αλλοι που τα χρεωνουν ειναι καλυτεροι και δεν παραπονιεστε, γιατι εγω ο μλκς να σας τα δινω δωρεαν?

Παρτε λοιπον και το voice chat, και σκαστε μου τα λεφτακια σας να παιξετε οnline.

Μερικες φορες, λεω εγω τωρα, ισως θα επρεπε να βλεπουμε το δασος και οχι το δεντρο. Αντι να λεμε παλι καλα που παιζουμε τσαμπα online, ανταυτου παραπονιομαστε για σπουδαιες ελειψεις οπως το cross game chat....

Multy-Gamer
12-01-2012, 18:29
Το να χρεώνει η sony για το PSN το βρίσκω ύψιστη βλακεία.

Η MS είναι μπροστά στον τομέα αυτό και δίνει (τουλάχιστον στους αμερικάνους) πολλά πλεονεκτήματα όταν πάνε στο επί πληρωμή xbox live gold. Εκτός από online gaming, δίνει και πρόσβαση σε πολλές υπηρεσίες όπως IPTV, netflix, ESPN, Hulu Plus, youtube, facebook, twitter και άλλες. Το να χρεώνει η sony για να δίνει αυτά που δίνει και τώρα είναι χαζό.

Το καλύτερο θα ήταν να βρεί έναν τρόπο να αναβαθμίσει το PSN Store και να πλασάρει καλύτερα τους τίτλους που έχει ήδη σε αυτό, βγάζοντας χρήματα από της αυξημένες πωλήσεις παρά να προσπαθήσει να πάρει χρήματα από τους χρήστες για μια μέτρια υπηρεσία όπως είναι σήμερα το PSN.

Πραγματικά εν έτη 2012 και το site του playstation είναι χάλια. Θα έπρεπε να το κάνουν ένα ζωντανό community, ένα μέρος όπου θα μπορείς να συναναστραφείς με social media όρους με τους φίλους σου, να οργανώσεις ομαδικά παιχνίδια, να αγοράσεις εύκολα games για το playstation σου από το web, να μοιραστείς ένα trophy που σε παίδεψε με τους φίλους σου στο facebook κλπ

Νομίζω ότι κινήσεις σαν αυτές που διαδίδουν το gaming καθώς και η επένδυση σε exclusives που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα θα αποδώσουν περισσότερο στην Sony φέρνοντας περισσότερους χρήστες και πωλήσεις, παρά χρεώνοντας για το PSN. εγω θα συμπληρωνα οτι το ps3 εχει internet browser και μπορεις να μπεις σ ολες αυτες τις υπηρεσιες χωρις να χρειαστει να στις προσφερει κανενας κ να πληρωσεις γ αυτες:ice:.σιγουρα οτι σου δινουν καλο ειναι να υπαρχει αλλα δεν ειναι εκει το θεμα νομιζω εξαλλου ποσοι απεμειναν που δεν εχουν και υπολογιστη που ειναι πολυ καλυτερος στο σερφαρισμα τετοιων υπηρεσιων?:surfing:γνωριζω καλα κ το psn κ το live κ δε νομιζω οτι ενδιαφερει τον μεσο gamer ιδιαιτερα κατι απο αυτα.οι διαφορες βρισκονται αλλου νομιζω.

Valkyre
12-01-2012, 18:29
Σπαζοκεφαλιαζομαι πως γινεται η MS που σε χρεωνει για να μπορεις να χρησιμοποιησεις πραγματα και υπηρεσιες που ειναι δωρεαν στο PSN οπως facebook, youtube κλπ και παρολαυτα ο κοσμος να λεει οτι ειναι καλυτερη υπηρεσια...

Εγω λοιπον αν ημουν της Σονυ και διαβαζα αυτα που λετε, αφου προτιμαει ο κοσμος να πληρωνει 50 δολλαρια τον χρονο για να εχει στην ουσια cross game voice chat (αυτη ειναι η μοναδικη "ελειψη" του PSN...) ε θα σας τα χρεωνα ολα.

Και τα youtubia και τα facebookια, αφου οι αλλοι που τα χρεωνουν ειναι καλυτεροι και δεν παραπονιεστε, γιατι εγω ο μλκς να σας τα δινω δωρεαν?

Παρτε λοιπον και το voice chat, και σκαστε μου τα λεφτακια σας να παιξετε οnline.

Μερικες φορες, λεω εγω τωρα, ισως θα επρεπε να βλεπουμε το δασος και οχι το δεντρο. Αντι να λεμε παλι καλα που παιζουμε τσαμπα online, ανταυτου παραπονιομαστε για σπουδαιες ελειψεις οπως το cross game chat....

Multy-Gamer
12-01-2012, 18:49
Σπαζοκεφαλιαζομαι πως γινεται η MS που σε χρεωνει για να μπορεις να χρησιμοποιησεις πραγματα και υπηρεσιες που ειναι δωρεαν στο PSN οπως facebook, youtube κλπ και παρολαυτα ο κοσμος να λεει οτι ειναι καλυτερη υπηρεσια...

Εγω λοιπον αν ημουν της Σονυ και διαβαζα αυτα που λετε, αφου προτιμαει ο κοσμος να πληρωνει 50 δολλαρια τον χρονο για να εχει στην ουσια cross game voice chat (αυτη ειναι η μοναδικη "ελειψη" του PSN...) ε θα σας τα χρεωνα ολα.

Και τα youtubia και τα facebookια, αφου οι αλλοι που τα χρεωνουν ειναι καλυτεροι και δεν παραπονιεστε, γιατι εγω ο μλκς να σας τα δινω δωρεαν?

Παρτε λοιπον και το voice chat, και σκαστε μου τα λεφτακια σας να παιξετε οnline.

Μερικες φορες, λεω εγω τωρα, ισως θα επρεπε να βλεπουμε το δασος και οχι το δεντρο. Αντι να λεμε παλι καλα που παιζουμε τσαμπα online, ανταυτου παραπονιομαστε για σπουδαιες ελειψεις οπως το cross game chat.... οι πραγματικες διαφορες ειναι 2.και ειναι σημαντικες.1το το οτι η ομιλια μεταξυ 2 η πολλων παικτων δεν εχει σχεση με το παιχνιδι αλλα φορτωνεται στο συστημα.κοινως μιλας με οποιον η οποιους θες οποτε θες κ οτι κ αν κανεις ειτε παιζεις ειτε οχι.και δευτερο και πιο σημαντικο η ποιοτητα αυτων των επικοινωνιων.δεν ξερω αν φταινε τα bluetooth που εχουν μεγαλη ευαισθησια αλλα οταν μπαινουν πολλοι να παιξουν πχ cod η bf στο ps3 υπαρχει προβλημα.ακους επιστροφες ηχων απ την τηλεοραση του αλλου,τους γονεις του να τσακωνονται στο σαλονι,κ καθε λογης παρασιτα.αυτο σαφως κ σου χαλαει την εμπειρια οταν παιζεις με φιλους σου.στο live ειτε μιλανε 2 ειτε 10 ο ηχος και οι ποιοτητα της εποικοινωνιας ειναι σε επιπεδα κορυφαιας εταιρειας σταθερης τηλεφωνιας.δεν ακους τιποτ αλλο εκτος απ αυτους που πρεπει να ακουσεις.κ φυσικα αυτα ανεβαζουν πολυ την online εμπειρια, σε σημειο που πολλοι να προτιμουν να την πληρωνουν για να απολαμβανουν κατ αυτο τον τροπο το online gaming.αυτο ακριβως πουλαει η ms.αυτα τουλαχιστον ειναι που διαχωριζουν τις 2 υπηρεσιες σε free κ επι πληρωμη.τα υπολοιπα ειναι φρου φρου κ αρωματα αυτα ομως οχι.ολα ειναι θεμα γουστου κ προτιμησεων παιδια.

Valkyre
12-01-2012, 18:54
^^ Δεν λεμε κατι διαφορετικο λοιπον.

50 ευρουλακια για cross game chat και καλυτερη ποιοτητα επικοινωνιας > απο τσαμπα online υπηρεσια.

Μην βγει κανεις ομως και κανει παραπονο ετσι? Γιατι αν σας βαλει ωραιο chat αλλα σας χρεωνει πλεον το online (οτι κανει η MS δηλαδη) και εσεις βγειτε να παραπονεθειτε που δεν ειναι τσαμπα, τοτε πραγματικα θα ειναι το ακρων αωτον της ειρωνιας...

Εγω θεωρω οτι αυτα που προσφερει το δωρεαν PSN ειναι ΜΑΚΡΑΝ πιο σημαντικα απο το "πληρωνε συνδρομη για να μην ακους τον σκυλο του παιχτη στο COD".

Καθεις με το γουστο του, αλλα δεν ειναι εποχες για να σε χρεωνει καποιος για ψυλου πηδημα. Υπαρχει το γουστο και υπαρχει και η λογικη.

Leon_DiZ
12-01-2012, 19:03
Παιδια δεν είναι μόνο το cross-game chat, μην τρελαθούμε. Είναι τα συχνά updates που εμείς δεν έχουμε, το γαματο UI. Γενικά η Microsoft είναι πολυ καλύτερη στην ανάπτυξη λογισμικού απο την Sony στην κονσόλα της κτλ κτλ. Κάθε τρεις και λίγο update με βελτιώσεις και νεα features βγάζουν. Γενικά η ΌΛΗ πλατφόρμα του Live είναι πολυ καλύτερα χτισμένη απο το PSN.

Να και μια σούμα

http://phlash.hubpages.com/hub/Xbox-Live-vs-Playstation-Network

modecris
12-01-2012, 19:15
Εγώ πιστεύω πως η sony θα χρεώσει το online στο ps4 ή θα απαιτεί psn plus για να συνδεθείς, αφήνω μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό για την περίπτωση που η sony θελήσει να εκμεταλλευτεί το διαφημιστικό σλόγκαν "free online" και στην επόμενη γενιά.

Στη τωρινή γενιά δεν μπορούσε να χρεώσει το online γιατί είχε απέναντι της μια πολύ πιο ώριμη υπηρεσία (xbox live) με στρωτή λειτουργία και δύσκολα θα μπορούσε να πείσει τους καταναλωτές να πληρώσουν για το βρεφικό psn. Εκτός αυτού το "free" πάνω σε μια συσκευασία τραβάει τα βλέμματα σαν μαγνήτης και αυτό βοήθησε πιστεύω αρκετά (εκτός από τις πωλήσεις) και στην ευκολότερη αποδοχή του psn στην συνείδηση των gamer καταναλωτών, ενώ έδωσε και την απαραίτητη "άφεση αμαρτιών" στα όποια προβλήματα υπήρξαν μέχρι να έρθει στα ίσα του.

Multy-Gamer
12-01-2012, 19:16
Παιδια δεν είναι μόνο το cross-game chat, μην τρελαθούμε. Είναι τα συχνά updates που εμείς δεν έχουμε, το γαματο UI. Γενικά η Microsoft είναι πολυ καλύτερη στην ανάπτυξη λογισμικού απο την Sony στην κονσόλα της κτλ κτλ. Κάθε τρεις και λίγο update με βελτιώσεις και νεα features βγάζουν. Γενικά η ΌΛΗ πλατφόρμα του Live είναι πολυ καλύτερα χτισμένη απο το PSN.

Να και μια σούμα

http://phlash.hubpages.com/hub/Xbox-Live-vs-Playstation-Network σαφως και ειναι αληθεια αυτα που λες κ τα ξερω πολυ καλα αφου παιζω στο live απλα αυτα τα 2 που ανεφερα ειναι αυτα που προσωπικα κρινω οτι κανουν τη διαφορα.αν ηταν οκ αυτα τα 2 στο ps3 προσωπικα δεν θα πληρωνα live οτι αλλο κ αν μου εδινε.για κανενα λογο.

Leon_DiZ
12-01-2012, 19:25
σαφως και ειναι αληθεια αυτα που λες κ τα ξερω πολυ καλα αφου παιζω στο live απλα αυτα τα 2 που ανεφερα ειναι αυτα που προσωπικα κρινω οτι κανουν τη διαφορα.αν ηταν οκ αυτα τα 2 στο ps3 προσωπικα δεν θα πληρωνα live οτι αλλο κ αν μου εδινε.για κανενα λογο.

:stop: θες να μου πεις οτι πληρωνεις 50€ το χρονο για να μιλας με φιλους σου που απλα παιζουν αλλα παιχνιδια;;; O_O ή ειναι και κατι αλλο το cross-game chat"??

Multy-Gamer
12-01-2012, 19:34
:stop: θες να μου πεις οτι πληρωνεις 50€ το χρονο για να μιλας με φιλους σου που απλα παιζουν αλλα παιχνιδια;;; O_O ή ειναι και κατι αλλο το cross-game chat"??ω ναι κλειστε με στο ψυχιατρειο:d040g:αυτη η διασταση αποψεων κ προτιμησεων που λεγαμε κ αυτοι οι 2 λογοι που ανεφερα.παντως κ ps3 εχω κ σχεδον ολα τα exclusives του εχω παιξει κ γενικα θελω οτιδηποτε καλο κινειται στο χωρο.:fans:απλα δε μπορω εχω μαθει στο live.ξορκιστε με να φυγει το κακο απο μεσα μου:priest:χαχαχαχαχαχαχαχαχα

georgios
12-01-2012, 19:42
ego exontas xbox paliotera boro na po gia to live oti ine poli kalitero san interface. ine poli pio grigoro sta menu tu otan vlepis tropea ke tetia. ala den tha plirona me tipota gia auta

to paketo pu dini i sony ine mia xara. dorean i vasiki ipiresia ke opios theli to eksezitimeno cross chat pu ine ke TO MONADIKO SIMANTIKO PLEONEKTIMA sto live plironi gia plus

etsi opos ine ta pramata tora to dorean online ine to simantikotero pleonektima sto marketing tu ps3

psx3
12-01-2012, 20:05
Cross game chat έχει το PS Vita και από όσο ξέρω δεν απαιτείται να πληρώσεις κάποια συνδρομή (π.χ. PS+)... αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

Όσο για το YouTube/PS browser, δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που να το χρησιμοποιεί στα σοβαρά. Η ανάλυση είναι αστεία (κάτι σε στυλ 240p/360p, full στο blockiness). Δεν ξέρω αν το XBOX υποστηρίζει HD (720p/1080p) στο YT, πάντως στο PS3 δεν βλέπεται (αυτό έλειπε να μας χρέωναν και το YouTube). Ευτυχώς που έχω και το PC για YouTube...

Κρίμα πάντως που δεν έχουν κάνει ένα update τον προπολεμικό browser με το πανάρχαιο flash. Ο Cell είναι εκεί και περιμένει να δείξει την δύναμή του (και) στην αναπαραγωγή YouTube HD videos. Η Sony γιατί δεν ακούει;

Kkritikos
13-01-2012, 02:20
οσοι δε γουσταρετε ps3 κ psn γιατι δεν το πουλατε να παρετε xbox αντι να καθεστε κ να γκρινιαζετε????

psx3
13-01-2012, 02:25
οσοι δε γουσταρετε ps3 κ psn γιατι δεν το πουλατε να παρετε xbox αντι να καθεστε κ να γκρινιαζετε????
Δεν καταλαβαίνω το ύφος (?) σου. Το ενδεχομένο να μην ενδιαφέρεται κάποιος για XBOX, αλλά να θέλει να βελτιωθεί η κονσόλα του, δεν σου περνάει από το μυαλό;

Υπάρχει κάτι που λέγεται feedback και γι' αυτό υπάρχει και το παρακάτω site:
http://share.blog.us.playstation.com/

MetalGearFan
13-01-2012, 04:00
Ήρθε και ο άσχετος !

Σοβαρά τώρα, δεν έχω πολύ ιδέα από το Live του 360 και διαβάζω συνέχεια πως σου προσφέρει υπηρεσίες, updates, interface και μπλα μπλα μπλα... Αλλά πάντα όταν πάω να δω τι ακριβώς σου προσφέρει, ένα καημένο chat βλέπω !

Δεν το λέω αυτό για να ρίξω το 360 αλλά για την περίπτωση που πρέπει ή όχι να αναβαθμιστεί το PSN στο PS4. Δεν νομίζω πως το το ότι το PSN δεν πληρώνεις είναι θέμα αλλά το ότι η Microsoft σκέφτηκε να χρεώνει το online είναι το θέμα.

Γνώμη μου είναι, πως από τι στιγμή που παίρνουμε αυθεντικά παιχνίδια, δεν είναι πως το PSΝ είναι δωρεάν, δεν θά'πρεπε να πληρώσεις αυτό έλειπε ! Online πλατφόρμα δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να είναι προαιρετική, είναι αναπόσπαστο κομμάτι αυτής και της επερχόμενης γενιάς κονσολών και το gimmick του chat μου φαίνεται αστείο για λόγος για να γίνει προαιρετική με το να σε αναγκάζουν να πληρώσεις έξτρα.

MetalGearFan
13-01-2012, 04:05
Δεν ξέρω αν το XBOX υποστηρίζει HD (720p/1080p) στο YT

καλή παρατήρηση, αυτό μπορεί να το απαντήσει κανένας ?

Nek_Food
13-01-2012, 10:35
Ναι από ότι είδα παρέχει, δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά αλλά έχει και βίντεο με την ένδειξη HD δίπλα με εξαιρετική εικόνα. Επίσης, όσο λίγο έπαιξα μαζί του (και με τα dailymotion & iheartradio, κλπ) έχει πολύ γρήγορο και απροβλημάτιστο streaming, ειδικά στο yt.


... αφου οι αλλοι που τα χρεωνουν ειναι καλυτεροι και δεν παραπονιεστε, γιατι εγω ο μλκς να σας τα δινω δωρεαν?

^^^
Εγώ αυτό λέω βασικά. Δεν ασχολούμαι τόσο αν είναι καλύτερες ή όχι οι υπηρεσίες του ενός και του άλλου, όσο το ότι σαν εταιρεία μπαίνει μέσα χοντρά με την δωρεάν υπηρεσία εκεί που ο "αντίπαλος" κερδίζει τα κέρατα του.

Το είπε και το modecris και αν δεν κρυβόμαστε πίσω από το δακτυλάκι μας, θα αποδεχτούμε το γεγονός ότι ήδη έχει αρχίσει να το γυρίζει αν το παρατηρήσατε με "πονηρό" τρόπο στα exclusive της μέσω του PSN passport, όπου δεν μπορείς να παίξεις online αν δεν έχεις πληρώσει. Οπότε είναι αυταπόδεικτο ότι αρχίζει και γλυκοκοιτάει τόσο τα όποια χαμένα έσοδα από τα second hand παιχνίδια, όσο κυρίως την έμμεση ή άμεση χρέωση των online mp υπηρεσιών της.

Οπότε ξεκαθαρίζω την θέση μου ότι δεν εύχομαι ούτε επιθυμώ την χρέωση υπηρεσιών που έχουμε δωρεάν σήμερα, αλλά λέω ότι η Sony χάνει πολλά, τόσο από τα έξοδα που κάνει για να συντηρεί την δωρεάν υπηρεσία, όσο και από τα ενδεχόμενα έσοδα που τυχόν θα είχε. Δεν θέλω να είμαι μάντης κακών, όμως αντιλαμβανόμαστε ότι εταιρεία είναι το κέρδος της κοιτάει οπότε σαν χρήστες δεν θα ήταν κακό να προετοιμαζόμαστε για τα χειρότερα. Έχει ήδη ακολουθήσει κατά βήμα ένα σωρό "πρωτοτυπίες" άλλων (από τρόπαια έως χρεώσεις themes/avatar icons/avatar clothes - furnitures/passports/προνόμια χρηστών που έχουν plus συνδρομή/κλπ) οπότε δεν έχουν μείνει πολλά ακόμη να υιοθετήσει, μακάρι βέβαια να πέσω έξω...

MajereMP44
13-01-2012, 11:18
Σορρυ βρε Nek αλλα απο που και ως που η Sony χρεωνει το online pass?Νομιζω οτι αν παρεις μεταχειρισμενο δεν μπορεις να παιξεις online.Αλλιως μια χαρα τζαμπα ειναι το online. Υπαρχει και thread του jk_blue_tiger που εχει και τη λιστα των παιχνιδιων που θα χρειαστουμε online pass αν τα αγορασουμε μεταχειρισμένα.

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=10500&highlight=online+pass

Nek_Food
13-01-2012, 11:41
Φίλε μου, τα τελευταία exclusives της Sony που βγήκαν ήταν το Resistance 3 και το Uncharted 3. Και τα δύο λοιπόν είχαν PSN pass... κάτι που αν μη τι άλλο υποδηλώνει μία τάση από την ίδια την εταιρεία για τις υπηρεσίες της. Μέχρι τώρα και καλά πούλησε νομίζω σε αυτά τα παιχνίδια και η αντίδραση του κόσμου ήταν μάλλον χλιαρή σε αυτό το νέο "έμμεσο χαράτσι" (δεν επαναστάτησε κλπ όπως με άλλα θέματα). Τα παιχνίδια αυτά την ημερομηνία κυκλοφορίας πουλιώντουσαν ουσιαστικά ένα δεκαρικάκι πάνω από τα υπόλοιπα (69,90€ έναντι μίας μέσης τιμής περί τα 59,90€ στα υπόλοιπα), αλλά ακόμη και έτσι να ήταν η τιμή με/χωρίς το pass προσωπικά διακρίνω έναν πειραματισμό, μία προδιάθεση για περιορισμό του free online mp και το να ακολουθήσει τις "προσταγές" των υπολοίπων εταιρειών σε κάποια θέματα (που ουσιαστικά θίγουν εμάς τους gamers).

Ποιος μου λέει ότι δεν θα κάνει και συμφωνία ή εξαναγκάσει σταδιακά και τις third party εταιρείες να υιοθετήσουν το ίδιο pass (με κάποιο ποσοστό να πηγαίνει στα ταμία της ίσως - ok, αυτό είναι κάπως τραβηγμένο σενάριο καθώς ανακατεύονται τρίτοι), ή θα πει ότι μία χαρά πήγε το όλο θέμα, χρεώνω PSN pass στα δικά μου στην τρέχουσα γενιά (ήδη η πρώτη αλλαγή) και στην επόμενη βλέπουμε.

Valkyre
13-01-2012, 12:13
Ναι από ότι είδα παρέχει, δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά αλλά έχει και βίντεο με την ένδειξη HD δίπλα με εξαιρετική εικόνα. Επίσης, όσο λίγο έπαιξα μαζί του (και με τα dailymotion & iheartradio, κλπ) έχει πολύ γρήγορο και απροβλημάτιστο streaming, ειδικά στο yt.



^^^
Εγώ αυτό λέω βασικά. Δεν ασχολούμαι τόσο αν είναι καλύτερες ή όχι οι υπηρεσίες του ενός και του άλλου, όσο το ότι σαν εταιρεία μπαίνει μέσα χοντρά με την δωρεάν υπηρεσία εκεί που ο "αντίπαλος" κερδίζει τα κέρατα του.

Το είπε και το modecris και αν δεν κρυβόμαστε πίσω από το δακτυλάκι μας, θα αποδεχτούμε το γεγονός ότι ήδη έχει αρχίσει να το γυρίζει αν το παρατηρήσατε με "πονηρό" τρόπο στα exclusive της μέσω του PSN passport, όπου δεν μπορείς να παίξεις online αν δεν έχεις πληρώσει. Οπότε είναι αυταπόδεικτο ότι αρχίζει και γλυκοκοιτάει τόσο τα όποια χαμένα έσοδα από τα second hand παιχνίδια, όσο κυρίως την έμμεση ή άμεση χρέωση των online mp υπηρεσιών της.

Οπότε ξεκαθαρίζω την θέση μου ότι δεν εύχομαι ούτε επιθυμώ την χρέωση υπηρεσιών που έχουμε δωρεάν σήμερα, αλλά λέω ότι η Sony χάνει πολλά, τόσο από τα έξοδα που κάνει για να συντηρεί την δωρεάν υπηρεσία, όσο και από τα ενδεχόμενα έσοδα που τυχόν θα είχε. Δεν θέλω να είμαι μάντης κακών, όμως αντιλαμβανόμαστε ότι εταιρεία είναι το κέρδος της κοιτάει οπότε σαν χρήστες δεν θα ήταν κακό να προετοιμαζόμαστε για τα χειρότερα. Έχει ήδη ακολουθήσει κατά βήμα ένα σωρό "πρωτοτυπίες" άλλων (από τρόπαια έως χρεώσεις themes/avatar icons/avatar clothes - furnitures/passports/προνόμια χρηστών που έχουν plus συνδρομή/κλπ) οπότε δεν έχουν μείνει πολλά ακόμη να υιοθετήσει, μακάρι βέβαια να πέσω έξω...

To θεμα για εμενα ξερεις πιο ειναι? Οτι αν τελικα ειναι και παλι δωρεαν, κανεις δεν θα ειναι "ευγνωμων" (σε εισαγωγικα) γιατι το θεωρουν δεδομενο. Αν ομως ειναι επι πληρωμη με ολες τις τελειες επικονωνιες και το interface ενος live, θα πεσουν να την φανε ζωντανη.

Human logic.

Nek_Food
13-01-2012, 12:15
Όντως, δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτό που λες...

Dinos
13-01-2012, 12:25
Ρε παιδια για να καταλαβω κατι για παραδειγμα εχω ακουσει οτι το pro evo στο online μερος του στο xbox δεν εχει προβλημα με lag αντιθετα με το ps3 με λιγα λογια θελω να πω οτι το live που ειναι επι πληρωμη λυνει τετοιου ειδους προβληματα (lag) σε ομοιους τιτλους της ιδιας εταιρειας που ειναι κοινοι και στις δυο κονσολες ??? Αν ναι ανετα εδινα ενα 50νταρικο το χρονο για το psn.

Nek_Food
13-01-2012, 12:47
Δεν ξέρω καν αν αυτό που λες σχετίζεται με το PSN σαν δείγμα λειτουργίας online mp, καθώς στα MW3 / Gears3 / BF3 γίνεται πανικός από διαφόρων ειδών προβλήματα. Δεν μπορώ να μιλήσω με το χέρι στην φωτιά για αυτά καθώς δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα (MW3 δεν το έχω πάρει και το BF3 το πήρα στο PS3) και με το Gears3 όσο ασχολήθηκα δεν είχα πρόβλημα, αλλά νομίζω ότι τις περισσότερες των περιπτώσεων είναι θέμα server/υπηρεσιών των εταιρειών παραγωγής περισσότερο και λιγότερο του δικτύου αυτού καθ αυτού. Πρόβλημα στο PSN είναι χαρακτηριστικά όταν τα όποια updates/demos/κλπ που κατεβάζουμε πάνε με ρυθμούς χελώνας, ή όταν σε πετάει έξω/δεν σε αφήνει να συνδεθείς και ίσως (δεν ξέρω λεπτομέρειες) η ποιότητα επικοινωνίας των παικτών σε κάποια παιχνίδια. Άλλα θέματα δεν ξέρω τεχνικός δεν είμαι αλλά, νομίζω ότι για τα όποια προβλήματα έχει κάθε παιχνίδι πρωτίστως ευθύνεται η ίδια η εταιρεία που το έχει φτιάξει και το υποστηρίζει και δευτερευόντως το PSN.

panos74gr
13-01-2012, 13:04
Έχει διαβάσει κανείς ή ξέρει πως δουλεύουν τεχνικά τα PSN και XBOX Live;

Χωρίς να ξέρω θα έκανα τις παρακάτω υποθέσεις:

Λογικά, οι servers του PSN/XBL εκτός από το να τρέχουν το PSN Store, PSN Web Site κλπ νομίζω ότι θα είναι μόνο για να διατηρούν τα profile των χρηστών, trophies, να τρέχουν το chat και το αν είναι online/offline ο κάθε χρήστης, ίσως και να παρέχουν κάποιες υπηρεσίες matchmaking στους developers. Κυρίως δηλαδή υπηρεσίες τύπου msn messenger service.

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι όταν κάνουμε voice chat ή παίζουμε online παρεμβάλλονται οι servers του PSN/XBL. Κατά πάσα πιθανότητα αυτά θα γίνονται με peer to peer δίκτυα που δημιουργούνται μεταξύ των consoles απευθείας και μεταξύ των servers που έχει το κάθε παιχνίδι. Δηλαδή τα πολλά data (voice, gameplay) ανταλλάσσονται μεταξύ των μηχανημάτων μας, χωρίς να επιβαρύνουν καθόλου τους servers του PSN/XBL.

criter
13-01-2012, 13:39
malon den exis di to onlive pu exi ksekinisi stin ameriki. den katevazis to game. fernis othonies real time san na pezis kapu remote. apla tetiu idus ipiresies se xores san ti diki mas tis ksexname. mas petane apekso diladi...

Δεν γνωριζω πολλα για αυτο, αν και το εχω ακουσει παντως. Το παιχνιδι τρεχει σε servers της εταιριας και απλα γινεται stream στην οθονη μας. Ενδιαφερον, αλλα μου φαινεται αδυνατον να μπορει το παιχνιδι να αποδιδει τοσο καλα οπως θα ηταν αν ετρεχε μονο του, ανεξαρτητα και απευθειας απο την κονσολα. Δεν ειναι μονο το streaming σαν να ειναι μια ταινια πχ. οπου παιρνεις μονο το σημα εικονας. Ειναι παιχνιδι και παιζει ρολο και το τι κανεις εσυ, ο χειρισμος και αλλοι παραγοντες οπως καλη συνδεση και δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσε να πετυχει κατι τετοιο για παιχνιδια μεγαλων απαιτησεων οπως τα exclusive ας πουμε. Δεν μιλαμε για παιχνιδακια τυπου texas holdem ή farmville, αλλα για πολυ μεγαλα και νομιζω θα ειναι πολυ δυσκολο να γινεται stream με την ιδια ποιοτητα οπως θα γινοταν αν ετρεχε μονο του το παιχνιδι απο την κονσολα.

Στο youtube για παραδειγμα ή οπουδηποτε αλλου οπου βλεπεις stream σε HD, βλεπεις κατι βιντεο σε HD 1080 πχ, αλλα σε καμια περιπτωση δεν φτανει τα επιπεδα του blu ray και ας λεει οτι ειναι 720 ή 1080.

kabamaru
13-01-2012, 14:47
Φίλε μου, τα τελευταία exclusives της Sony που βγήκαν ήταν το Resistance 3 και το Uncharted 3. Και τα δύο λοιπόν είχαν PSN pass... κάτι που αν μη τι άλλο υποδηλώνει μία τάση από την ίδια την εταιρεία για τις υπηρεσίες της. Μέχρι τώρα και καλά πούλησε νομίζω σε αυτά τα παιχνίδια και η αντίδραση του κόσμου ήταν μάλλον χλιαρή σε αυτό το νέο "έμμεσο χαράτσι" (δεν επαναστάτησε κλπ όπως με άλλα θέματα). Τα παιχνίδια αυτά την ημερομηνία κυκλοφορίας πουλιώντουσαν ουσιαστικά ένα δεκαρικάκι πάνω από τα υπόλοιπα (69,90€ έναντι μίας μέσης τιμής περί τα 59,90€ στα υπόλοιπα), αλλά ακόμη και έτσι να ήταν η τιμή με/χωρίς το pass προσωπικά διακρίνω έναν πειραματισμό, μία προδιάθεση για περιορισμό του free online mp και το να ακολουθήσει τις "προσταγές" των υπολοίπων εταιρειών σε κάποια θέματα (που ουσιαστικά θίγουν εμάς τους gamers).

Ποιος μου λέει ότι δεν θα κάνει και συμφωνία ή εξαναγκάσει σταδιακά και τις third party εταιρείες να υιοθετήσουν το ίδιο pass (με κάποιο ποσοστό να πηγαίνει στα ταμία της ίσως - ok, αυτό είναι κάπως τραβηγμένο σενάριο καθώς ανακατεύονται τρίτοι), ή θα πει ότι μία χαρά πήγε το όλο θέμα, χρεώνω PSN pass στα δικά μου στην τρέχουσα γενιά (ήδη η πρώτη αλλαγή) και στην επόμενη βλέπουμε.

Νεκταριε μια μικρη ενσταση στο παραπανω. Το online pass ξεκινησε ταυτοχρονα με τους υπολοιπους και η ΕΑ χρεωνοντας - αν θες - τους ηδη "χρεωμενους" live users. Υιοθετηθηκε στα blockbusters της Sony, κακως φυσικα, αλλα προσωπικα δεν πιστευω για να κονομησει απο το online. Κι αυτο το στηριζω μονο στο οτι ο αρχικος αγοραστης δεν πληρωνει το PSN pass. O δευτερος, ο τριτος κοκ, ναι.
Ισως η αυξημενη τιμη να υπονοει την χρεωση pass, αλλα επισημα υποτιθεται η τιμη των ... house blockbusters ειναι στα 69.99. 10 ευρω πανω δηαλδη απο τους υπολοιπους πρωτοκλασσατους τιτλους.

MetalGearFan
13-01-2012, 18:12
To θεμα για εμενα ξερεις πιο ειναι? Οτι αν τελικα ειναι και παλι δωρεαν, κανεις δεν θα ειναι "ευγνωμων" (σε εισαγωγικα) γιατι το θεωρουν δεδομενο...

Για μένα, όπως είπα είναι δεδομένη η μη χρέωση για online, από την στιγμή που αγοράζω τα παιχνίδια που παίζω.

Demos, trailers, DLC, full games, online gameplay. Δεν είναι ότι θέλω να παινέψω την Sony αλλά για μένα το PSN είναι ιδανικό.

ilias78
13-01-2012, 20:04
Αν και τους τελευταίους μήνες έχουμε κατακλυστεί από φήμες σχετικά με το υποτιθέμενο PlayStation 4, η Sony δεν φαίνεται διατεθειμένη να αποχαιρετήσει το PS3 στο προσεχές μέλλον. Μιλώντας στην ιστοσελίδα MCV, o πρόεδρος της SCEE και CEO, Jim Ryan, ανέφερε τα ακόλουθα: “Έαν αναλογιστούμε την παγκόσμια οικονομική συγκυρία, το PlayStation 3 συνεχίζει να πουλάει πάρα πολύ καλά. Δεν πρόκειται να πάρουμε τα μάτια μας μακριά από το μηχάνημα, μιας και αποτελεί την ψυχή της εταιρίας, κάτι που θα συνεχίσει να είναι για το εγγύς μέλλον. Μην ξεχνάτε ότι οι πλατφόρμες μας έχουν έναν κύκλο ζωής γύρω στα δέκα χρόνια και δεν νομίζω το PlayStation 3 να αποτελέσει εξαίρεση. Για αυτό το λόγο δεν ήρθε ακόμα η ώρα να αρχίσουμε να μεταφέρουμε την προσοχή μας σε κάποια κονσόλα νέας γεννιάς”.


gameover.gr

psx3
13-01-2012, 20:14
Έαν αναλογιστούμε την παγκόσμια οικονομική συγκυρία
Ακριβώς αυτό που λέω περί κρίσης: δεν ζούμε στο 2006/2007 που πήγαιναν οι πιστωτικές και τα εορτοδάνεια σύννεφο, κι έτσι έδινε εύκολα κάποιος €660 για κονσόλα.

Μακάρι να μην βγει PS4 μέχρι το 2014-2015 και όταν βγει, να είναι τούμπανο και το μηχάνημα και η παγκόσμια οικονομία. Ας συνεχίσουν μέχρι τότε να βγαίνουν παιχνίδια με γραφικά επιπέδου Uncharted 3 και είμαστε ΟΚ...

Slay
15-01-2012, 10:24
δεν μπορω να καταλαβω την σταση μερικων που "υπερασπιζονται" εστω εμμεσα μια ενδεχομενη επι πληρωμη Οnline λειτουργια, ειμαστε χρηστες και οχι μετοχοι της sony, δεκαρα τσακιστη δεν δινω για το ποσα λιγοτερα η περισσοτερα θα κερδιζει η sony απο την MS, το τελικο προιον που παιρνω με ενδιαφερει και το online πρεπει να ειναι δωρεαν. Εγω παντως απο τοτε που αρχισε να εξαπλωνεται το online pass μονο μεταχειρισμενα αγοραζω η καινουργια σε χαμηλη τιμη, και βεβαια δεν πληρωνω για να παιξω ονλινε.

Ειναι καθαρα θεμα αντιληψης και αντιστασης στην απληστια των εταιριων, πιστευει κανεις σας οτι εαν το πρωτο xboxlive ειχε το 1/10 των χρηστων του , θα το εβαζε παλι επι πληρωμη η MS στο 360? δεν νομιζω.

kabamaru
15-01-2012, 10:48
δεν μπορω να καταλαβω την σταση μερικων που "υπερασπιζονται" εστω εμμεσα μια ενδεχομενη επι πληρωμη Οnline λειτουργια, ειμαστε χρηστες και οχι μετοχοι της sony, δεκαρα τσακιστη δεν δινω για το ποσα λιγοτερα η περισσοτερα θα κερδιζει η sony απο την MS, το τελικο προιον που παιρνω με ενδιαφερει και το online πρεπει να ειναι δωρεαν. Εγω παντως απο τοτε που αρχισε να εξαπλωνεται το online pass μονο μεταχειρισμενα αγοραζω η καινουργια σε χαμηλη τιμη, και βεβαια δεν πληρωνω για να παιξω ονλινε.

Ειναι καθαρα θεμα αντιληψης και αντιστασης στην απληστια των εταιριων, πιστευει κανεις σας οτι εαν το πρωτο xboxlive ειχε το 1/10 των χρηστων του , θα το εβαζε παλι επι πληρωμη η MS στο 360? δεν νομιζω.

Eιμαι 100% εναντιον της πληρωμης του online αλλα οπως εσυ εχεις την απορια γιατι καποιοι εδω υποστηριζουν εστω και εμμεσα τετοιες πρακτικες, εγω την επεκτεινω ρωτωντας πως 40.000.000 χρηστες του xboxlive δεχονται να πληρωνουν για κατι τετοιο. Μαγια τους εχει κανει και καθονται και πληρωνουν;

Multy-Gamer
15-01-2012, 11:24
Eιμαι 100% εναντιον της πληρωμης του online αλλα οπως εσυ εχεις την απορια γιατι καποιοι εδω υποστηριζουν εστω και εμμεσα τετοιες πρακτικες, εγω την επεκτεινω ρωτωντας πως 40.000.000 χρηστες του xboxlive δεχονται να πληρωνουν για κατι τετοιο. Μαγια τους εχει κανει και καθονται και πληρωνουν; νομιζω υπαρχουν καποια δεδομενα.προσωπικα ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει 1 στο εκατομμυριο πιθανοτητα να διατηρηθει στην υπαρχουσα μορφη του το psn στην επομενη γενια.θα ειναι σαν να επιμεινει η ms στο dvd για disk format.κοινως δε μπορω να φανταστω νεο xbox που τα παιχνιδια θα παιζουν σε dvd(και φυσικα δεν θα μπορει να υποστηριξει παιχνιδια σαν τα mgs4 η god of war3 κλπ)και νεο playstation που θα παλευω στα κυματα για να σταυρωσω μια λεξη με τους φιλους μου.φυσικα τα παιδια που παιζουν κυριως single player παιχνιδια κ δε δινουν ιδιαιτερη εμφαση σε online υπηρεσιες κ απλα που κ που ριχνουν κανενα ματσακι να περασει η ωρα δ εχουν κανενα προβλημα κ μια χαρα τους καθεται το υπαρχον psn.να ρωτησουμε ομως κ τα παιδια που παιζουν online party based games?κ επειδη υπαρχει το προφανες "αν δεν τους αρεσει να παρουν xbox" νομιζω θα ειναι κακο για το playstation να μεινει στασιμο σε μια σαφως παρωχημενη υπηρεσια μονο και μονο για να μεινει δωρεαν.το συστημα θα αδυνατει να ακολουθησει την εξελιξη των πραγματων το οποιο πιστευω θα κανει κακο σε τεραστιο βαθμο κ θα επηρεασει αρνητικα τις πωλησεις αυτη τη φορα.απο κει κ περα δεν υπαρχει ανθρωπος που να θελει να πληρωνει η να εχει λεφτα για πεταμα.απλα οταν καποιος δεν καλυπτεται απο κατι που του παρεχεται δωρεαν κ αντι να του φτιαχνει την εμπειρια του τη χαλαει,τοτε κανει την καρδια του πετρα και πληρωνει για κατι σαφως καλυτερο στον τομεα αυτο(και μονο).αυτο ακριβως κανουν κ οι χρηστες του live τολη.σε καθε περιπτωση θεωρω δεδομενο οτι η sony δεν θα το αφησει ετσι καθως γνωρζει πολυ καλα που "διαπρεπει" κ που "υποφερει" η κονσολα της κ θα προσπαθησει να χτυπησει τη ms στον online τομεα.αν λοιπον μας δωσει αυτο το νεο psn δωρεαν τοτε θα μαστε σουπερ ενω θα εχει τραβηξει το χαλι κατω απ τα ποδια του live που η θα γινει κ αυτο δωρεαν η θα βαλει λουκετο..ιδωμεν προσεχως.μεχρι τοτε,καλα να περναμε μ αυτα που εχουμε:a055:

MetalGearFan
15-01-2012, 11:43
...απλα οταν καποιος δεν καλυπτεται απο κατι που του παρεχεται δωρεαν....

Με όλον το σεβασμό, σπατάλησες μια ολόκληρη παράγραφο χωρίς να πεις τίποτα.

Για εκατομμυριοστή φορά θα ρωτήσω: Ποια υπηρεσία παραπάνω θα πάρω ? Τι συγκεκριμένα παραπάνω θα μπορώ να έχω ? Σε τι υστερεί αυτή την στιγμή το PSN που πρέπει να διορθωθεί στην επόμενη γενιά ?

Επίσης δεν παίζω online δωρεάν, το Resistance το πλήρωσα ! Και δεν είμαστε Αμερική με 300 εκ άτομα να μιλάμε την ίδια γλώσσα, εκεί βασίζεται λίγο το cross chatting, εμένα μου είναι άχρηστο.

Multy-Gamer
15-01-2012, 12:11
Με όλον το σεβασμό, σπατάλησες μια ολόκληρη παράγραφο χωρίς να πεις τίποτα.

Για εκατομμυριοστή φορά θα ρωτήσω: Ποια υπηρεσία παραπάνω θα πάρω ? Τι συγκεκριμένα παραπάνω θα μπορώ να έχω ? Σε τι υστερεί αυτή την στιγμή το PSN που πρέπει να διορθωθεί στην επόμενη γενιά ?

Επίσης δεν παίζω online δωρεάν, το Resistance το πλήρωσα ! Και δεν είμαστε Αμερική με 300 εκ άτομα να μιλάμε την ίδια γλώσσα, εκεί βασίζεται λίγο το cross chatting, εμένα μου είναι άχρηστο. φιλε μου δεν εχω κανενα σκοπο να αλλαξω την αποψη κανενος απλα αιτιολογω την δικη μου την οποια φυσικα και θεωρω σωστη.η απαντηση σε αυτα που ρωτας δινεται σε προηγουμενα post.επισης οπως θα γνωριζεις το τι θα κανει η sony με τις υπηρεσιες της στο μελλον θα το αποφασισει αυτη ουτε εγω ουτε εσυ.εδω κουβεντα κανουμε με βαση καποια δεδομενα.

modecris
15-01-2012, 12:13
Εμένα κάτι που μου έχει λήψει από το xbox live είναι τα εξής που μάλιστα τα έχω ξαναπεί εδώ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=3407):


Ενώ φαντάσου την ευκολία:Κάνω add πχ τον nonborn και μετά μπαίνω personal profile--view friends και κάνω friend request και στους φίλους του.Καμία σχέση.

Αυτό είναι το ένα που πρέπει να αποκτήσει ΑΜΕΣΑ το psn.Το άλλο είναι:
Συνδέομαι στο live/(βλέπω ποιοί είναι online)/είναι ο nonborn και παίζει cod4/βάζω το παιχνίδι/πατάω "join session in progress"/τον αρχίζω άμεσα στα μπιστολίδια...

Nek_Food
15-01-2012, 12:20
δεν μπορω να καταλαβω την σταση μερικων που "υπερασπιζονται" εστω εμμεσα μια ενδεχομενη επι πληρωμη Οnline λειτουργια, ειμαστε χρηστες και οχι μετοχοι της sony, δεκαρα τσακιστη δεν δινω για το ποσα λιγοτερα η περισσοτερα θα κερδιζει η sony απο την MS, το τελικο προιον που παιρνω με ενδιαφερει και το online πρεπει να ειναι δωρεαν. Εγω παντως απο τοτε που αρχισε να εξαπλωνεται το online pass μονο μεταχειρισμενα αγοραζω η καινουργια σε χαμηλη τιμη, και βεβαια δεν πληρωνω για να παιξω ονλινε.

Ειναι καθαρα θεμα αντιληψης και αντιστασης στην απληστια των εταιριων, πιστευει κανεις σας οτι εαν το πρωτο xboxlive ειχε το 1/10 των χρηστων του , θα το εβαζε παλι επι πληρωμη η MS στο 360? δεν νομιζω.

Επειδή εγώ ξεκίνησα την όλη συζήτηση γύρω από αυτό, να υποθέσω ότι το καρφάκι (ατσαλόκαρφο) πάει και για μένα. Δεν υποστηρίζω προσωπικά ούτε υπερασπίζομαι την μελλοντική επί πληρωμή παροχή υπηρεσιών που μέχρι τώρα είναι δωρεάν. Φυσικά και δεν έχω μετοχές στις εταιρείες (να πω δυστυχώς ή ευτυχώς) αλλά το να είμαι παντελώς αδιάφορος στο αν θα έχουν κέρδη ή όχι, δεν μπορώ να το πω γιατί από κάτι τέτοιες "λεπτομέρειες" εξαρτάται το μέλλον και η επιβίωση τους. Ήτοι από το να φαλιρίσουν ολοκληρωτικά (δεν μιλάμε για το ανθρώπινης πλευράς ζήτημα) και να μην έχω καθόλου PS και δωρεάν PSN, καλύτερα να πληρώσω ένα Χ ποσό (άμα θέλω βρε αδελφέ στην τελική) και να έχω την καλύτερη υποστήριξη, κονσόλα, υπηρεσία.

Επίσης, πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι οι εταιρείες αναζητούν προφανώς το κέρδος αλλά και οι υπηρεσίες που μας παρέχουν ως gamers είναι πολύ περισσότερες από ότι επί εποχής PS1 και PS2. Το online είναι πλέον αυτονόητο για τους περισσότερους αλλά είναι μία νέα υπηρεσία, επιπλέον αυτών που λαμβάναμε ως πριν την προηγούμενη γενιά. Δεν λέω εξ αιτίας του έχουν καταστραφεί πολλά παιχνίδια αλλά έχουν απογειωθεί άλλα και εγώ να πω την αλήθεια δεν είμαι και φαν του online mp (κυρίως λόγω χρόνου, ωραρίου, υποχρεώσεων, κλπ). Εν ολίγης, το single campaign μας αρέσει και είναι επί τη αγορά πληρωτέο, το online mp δεν μας αρέσει; Δεν το πληρώνουμε, δεν ασχολούμαστε και ξεμπερδεύουμε.

Επιμένω σε αυτό που λέω για να μην παρεξηγηθώ. ΔΕΝ υποστηρίζω, ΔΕΝ επιθυμώ χρέωση του PSN (ούτε καν συνδρομητής στο plus δεν είμαι) αλλά απλά αναρωτιέμαι αν μπορεί να συνεχίσει να είναι ελεύθερο και προετοιμάζομαι ψυχολογικά για το αντίθετο. ΜΑΚΑΡΙ να παραμείνει ελεύθερο και να βρει μία φόρμουλα η Sony ας πούμε με βελτίωση του Plus να δώσει κίνητρα στους παίκτες να συμμετάσχουν σε αυτό, ώστε έτσι χρηματοδοτήσει με πλάγιο τρόπο τις υπηρεσίες αυτές από το να καταλήξει στην γενικότερη χρέωση τους.

Y.Γ.:Bloomberg (http://en.wikipedia.org/wiki/Bloomberg_L.P.) estimates that Xbox Live probably made over US$ (http://en.wikipedia.org/wiki/US$)1 billion in revenue in the 2010 fiscal year (http://en.wikipedia.org/wiki/Fiscal_year), which ended on June 30, 2010.[69] (http://en.wikipedia.org/wiki/Xbox_Live#cite_note-68)

MetalGearFan
15-01-2012, 12:57
...απλα αιτιολογω την δικη μου...

Σόρρυ τώρα, αλλά που ακριβώς είναι η αιτιολόγηση ? ! Στον αδόκιμο παραλληλισμό μεταξύ dvd - bluray ? Και όχι, ως συνήθως, καμία συγκεκριμένη απάντηση δεν δίνεται στα προηγούμενα ποστ ! Αυτές οι ανώτερες υπηρεσίες του live είναι το μεγάλο μυστήριο της 5αετίας !

Για τρισχιλιωστή και φορά και εσύ ένα cross chatting ανέφερες " που θα παλευω στα κυματα για να σταυρωσω μια λεξη με τους φιλους μου".

Πως θα αναβαθμιστεί το PSN ? Παίζω από την εποχή του Quake 2 (τότε στα internet cafe) multiplayer FPS και μέχρι τώρα στο Resistance 3 δεν μπορώ να πως ότι κάτι ουσιαστικό και αναντικατάστατο λείπει (ίσως το ποντίκι !)

Και με την λογική των κερδών, μπορεί κάλλιστα η Sony να αρχίσει 100% ενασχόληση με mmo τύπου WoW ! Τα κέρδη της Blizzard που τα πας ?!

MetalGearFan
15-01-2012, 13:04
Ήτοι από το να φαλιρίσουν ολοκληρωτικά

Πως θα φαλιρίσουν τώρα ?! Μην λέμε ότι μας κατέβει.

Multy-Gamer
15-01-2012, 13:13
Σόρρυ τώρα, αλλά που ακριβώς είναι η αιτιολόγηση ? ! Στον αδόκιμο παραλληλισμό μεταξύ dvd - bluray ? Και όχι, ως συνήθως, καμία συγκεκριμένη απάντηση δεν δίνεται στα προηγούμενα ποστ ! Αυτές οι ανώτερες υπηρεσίες του live είναι το μεγάλο μυστήριο της 5αετίας !

Για τρισχιλιωστή και φορά και εσύ ένα cross chatting ανέφερες " που θα παλευω στα κυματα για να σταυρωσω μια λεξη με τους φιλους μου".

Πως θα αναβαθμιστεί το PSN ? Παίζω από την εποχή του Quake 2 (τότε στα internet cafe) multiplayer FPS και μέχρι τώρα στο Resistance 3 δεν μπορώ να πως ότι κάτι ουσιαστικό και αναντικατάστατο λείπει (ίσως το ποντίκι !)

Και με την λογική των κερδών, μπορεί κάλλιστα η Sony να αρχίσει 100% ενασχόληση με mmo τύπου WoW ! Τα κέρδη της Blizzard που τα πας ?! φιλε δε νομιζω οτι εχει κανενα νοημα.την εμπειρια μου κ απ τις δυο υπηρεσιες πιστευω την αποτυπωσα με τον καλυτερο τροπο.κ φυσικα δεν αδικησα καμμια.τελος παντων.

MetalGearFan
15-01-2012, 14:45
φιλε δε νομιζω οτι εχει κανενα νοημα.την εμπειρια μου κ απ τις δυο υπηρεσιες πιστευω την αποτυπωσα με τον καλυτερο τροπο.κ φυσικα δεν αδικησα καμμια.τελος παντων.

*βαθιά ανάσα* Σύμφωνοι, το PSN λοιπόν, πως θεωρείς λοιπόν πως μπορεί να αναβαθμιστεί: Ποια ακριβώς είναι τα αδύνατα του σημεία και ποιες είναι οι προσθήκες που μπορούν να το κάνουν καλύτερο ?

Παράδειγμα, η Nintendo έβγαλε motion controlls και η Sony τα αντέγραψε, έκανε την κονσόλα πλουσιότερη. Από το live ή από οποιαδήποτε άλλη online υπηρεσία που υπάρχει στο gaming ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΟΡΕΪ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ ?

Multy-Gamer
15-01-2012, 17:16
*βαθιά ανάσα* Σύμφωνοι, το PSN λοιπόν, πως θεωρείς λοιπόν πως μπορεί να αναβαθμιστεί: Ποια ακριβώς είναι τα αδύνατα του σημεία και ποιες είναι οι προσθήκες που μπορούν να το κάνουν καλύτερο ?

Παράδειγμα, η Nintendo έβγαλε motion controlls και η Sony τα αντέγραψε, έκανε την κονσόλα πλουσιότερη. Από το live ή από οποιαδήποτε άλλη online υπηρεσία που υπάρχει στο gaming ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΟΡΕΪ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ ?το "βαθεια ανασα" ηταν αχρειαστο..τεσπα θα σου πω(αν κ τα χω ξαναγραψει πριν).θελει αναβαθμιση στον τομεα της online εποικοινωνιας κ στο πως απολαμβανεις το gaming με τους φιλους σου.αυτο.δεν ειναι δυνατον να παιζουμε online και να συνενοουμαστε στο τελος καθε γυρου με text chat η με sms μεσω κινητων επειδη αν βαλουμε μικροφωνα θα ακουμε βατραχια κ παρασιτα.το online gaming εχει ως βαση 2 πραγματα.fanctionality και εποικοινωνια.στο πρωτο εχει βελτιωθει πολυ σε σχεση με το παρελθον το psn χωρις ακομα να εχει τη σταθεροτητα του live αλλα ειναι σε πολυ καλο δρομο(μιλαω για αποσυνδεσεις,error messages,lag,κλπ) .στο δευτερο η κατασταση ειναι στασιμη με μηδεν βελτιωση.κ επειδη παλι θα μου πεις προβλεπω οτι μιλαμε για ενα "crossgame chat" σου λεω οτι σαφως κ δεν ειναι ετσι.το live συνδυαζει fanctionality και εποικοινωνια που συνδυαζομενα ενω παιζεις πανε την εμπειρια σε τελειως διαφορετικα επιπεδα και φυσικα απλησιαστα απο το τωρινο psn.το θεμα λοιπον δεν ειναι το οτι το live εχει crossgame chat η το ενα η το αλλο που δεν εχει το psn, ειναι η συνολικη ποιοτητα.κοινως εχουν πανω κατω τα ιδια πραγματα αλλα αλλιως στα σερβιρει το ενα κ αλλιως το αλλο. θα σου φερω ενα αντιστροφως αναλογο παραδειγμα.εχεις μια SD τηλεοραση συνδεδεμενη με ενα DVD PLAYER κ βλεπεις το AVATAR..ενας φιλος σου εχει HD 1080P τηλεοραση συνδεδεμενη σε blu ray player κ βλεπει κ αυτος το AVATAR σε BLU RAY...βλεπετε το ιδιο εργο και οι 2.αλλα πως το βλεπουν?θεωρεις την εμπειρια ιδια?τι διαφορα εχει το DVD με το BLU RAY?χωροι αποθηκευσης ειναι κ τα 2.απλα το πρωτο χωραει 9 κ το δευτερο 50giga.μια αλλα τεραστια διαφορα.δε θα μπορουσε η sony να λανσαρει το ps3 με DVD player να ειχε και τα μισα λεφτα το συστημα στο launch?απλα δεν θα απολαμβαναμε ποτε ουτε MGS5,ουτε GOW3 ουτε κανενα τοπ ps3 exclusive που ειχε ως βαση το blu ray.θα παιζαμε τα εν λογω games κουτσουρεμενα σε ολα για να χωρανε σε ενα η δυο DVD και θα λεγαμε και ευχαριστω.ποσοι λοιπον απο εμας τωρα θα προτιμουσαμε να ειχε βγει με dvd το ps3 να γλιτωναμε και τα μισα λεφτα οσοι το αγορασαμε νωρις?στην ουσια κ αν το δουμε ψυχρα το θεμα αυτα τα υπεροχα exclusives τα ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ παραπανω για να τα απολαυσουμε.σ αυτα αναδυκνυεται το blu ray player και γενικα το συστημα της sony κ αυτα το διαχωριζουν οχι τα multiplatform που παιζουν οπουδηποτε. αναλογη ποιοτητα λοιπον προσφερει κ το live κ αυτο πληρωνεται η ms.τωρα αν ειναι απαραδεκτο να το πληρωνουμε θα πω ΝΑΙ.αλλα δε μ ακουει κανεις.ας δειξει το δρομο η sony στην επομενη γενια με αναλογη δωρεαν υπηρεσια να ανταμωσουμε ολοι εκει.

PDS
15-01-2012, 17:28
Multy-Gamer δεν εχεις αδικο απλα εχει να κανει περισσοτερο με τις προτεραιοτητες που εχει ο καθενας οσον αφορα το gaming και συμφωνα με τις προτιμησεις του.
Εγω για παραδειγμα ειμαι ικανοποιημενος 99.999% απο το online gaming στο ps3.Δεν θα ηθελα να δωσω ουτε ενα Ευρω για κατι ''καλυτερο''(αυτο ειναι σχετικο,αναλογα πως το βλεπει ο καθενας),γιατι για μενα δεν αξιζει.

Θα με ενοxλουσε σιγουρα πολυ περισσοτερο αν υπηρχαν περιορισμοι στα παιχνιδια λογο DVD.


To ιδανικό θα ηταν να υπηρχε ενα καρμπον xbox live επι πληρωμη και στο ps3,αλλα να υπηρχε και το δωρεαν online που υπαρχει σημερα στο psn.Βεβαια νομιζω οτι λιγοι θα πληρωναν αλλα οκ:p

Multy-Gamer
15-01-2012, 17:43
Multy-Gamer δεν εχεις αδικο απλα εχει να κανει περισσοτερο με τις προτεραιοτητες που εχει ο καθενας οσον αφορα το gaming και συμφωνα με τις προτιμησεις του.
Εγω για παραδειγμα ειμαι ικανοποιημενος 99.999% απο το online gaming στο ps3.Δεν θα ηθελα να δωσω ουτε ενα Ευρω για κατι ''καλυτερο''(αυτο ειναι σχετικο,αναλογα πως το βλεπει ο καθενας),γιατι για μενα δεν αξιζει.

Θα με ενοxλουσε σιγουρα πολυ περισσοτερο αν υπηρχαν περιορισμοι στα παιχνιδια λογο DVD.


To ιδανικό θα ηταν να υπηρχε ενα καρμπον xbox live επι πληρωμη και στο ps3,αλλα να υπηρχε και το δωρεαν online που υπαρχει σημερα στο psn.Βεβαια νομιζω οτι λιγοι θα πληρωναν αλλα οκ:p εννοειται οτι συμφωνω απολυτα ετσι οπως το προσσεγγιζεις το θεμα.βασικα ετσι πρεπει να σκεφτομαστε.το παν ειναι να καλυπτουμε τις gaming αναγκες μας σαν gamers.