PDA

View Full Version : Πρόβλημα ήχου σε σύνδεση ps3->pc monitor



gtakis
23-10-2007, 00:02
Παίδες πριν λίγο καιρό πήρα ένα monitor για το pc 19'' wide lcd και είπα να το συνδέσω με το ps3 με ενα καλωδιο hdmi-dvi.Το έκανα λοιπόν και όλα καλά άπο θέμα εικόνας,ήχο έδωσα άπο το av καλώδιο που έχει το ps3(composite)δηλαδή απο τα δύο rca(κόκκινο-άσπρο)σε ενα jack αντάπτορα μονό για να το συνδέσω στον ενισχυτή των 2+(subwoofer) ηχείων που έχω στο pc στην είσοδο(audio in).Επιλέγω λοιπόν άπο το ps3 στα display settincs να δώσω εικονα μέσω hdmi και ήχο μέσω composite(άσπρο-κόκκινο).Ξαφνικά καταλαβαίνω τα ηχεία να ειναι στο maximum χωρίς να μπορώ απο το κουμπί της έντασης των ηχείων να αυξομειώσω την ένταση,είτε το ανοίγω είτε το κλείνω τα ίδια,η ένταση στο φουλ.Τι να κάνω δεν μπορώ να παίξω με την ένταση τέρμα?Έχω κανει κάτι λάθος ή μήπως πρέπει να πάρω κάποιο άλλο καλώδιο?Thanks anyway!

muku
23-10-2007, 13:41
Κι εγώ παρόμοια σύνδεση έχω κάνει αλλά δεν μου παρουσιάζει κάποιο ανάλογο πρόβλημα. Εγώ συνδέω κατευθείαν το composite σε ηχοσύστημα σπιτιού, έχει 2 υποδοχές και συνδέω κόκκινο-άσπρο στην καθεμία. Και hdmi στο monitor. Και ο ήχος αυξομειώνεται κανονικά από το ηχοσύστημα. Οπότε υποθέτω κάτι θα παίζει στον ενισχυτή σου.

gtakis
23-10-2007, 22:04
Kαποια λυση?Τι να κανω?help!!!!