PDA

View Full Version : Media Players



Dragonpaul
26-05-2011, 20:02
Γενικα χρησιμοποιείτε media players? Ρωτω επειδη προσανατολιζομαι να παρω καποιον (αυτον συγκεκριμενα (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Media-Players/Western-Digital-Media-Player-WD-TV-Live-WDBAAP0000NBK.htm)), διοτι απλα βαριεμαι, αλλα δεν εχω και το χρονο, να μετατρεπω αρχεια .mkv σε μορφη που θα παιζουν στο PS3. Θελω να περναω το αρχειο και να παιζει κατευθειαν με τους υποτιτλους του.
Τι πλεονεκτηματα εχει ενας media player σε σχεση με PS3 ή X360? (Ξερω οτι καποιοι, ας πουμε, συνδεονται με internet και αναπαραγουν κι απο εκει αρχεια)
Παρακαλω, οποιοι γνωριζετε, πειτε μου τη γνωμη σας γενικοτερα, αλλα και ειδικοτερα για τον συγκεκριμενο που εχω βαλει πιο πανω.

ilias78
27-05-2011, 00:42
εχω εναν της WD που μου τον ειχαν κανει δωρο με την τηλεοραση. οχι αυτον που εχεις βαλει αλλα το αμεσως μικροτερο μοντελο. δεν τον εχω χρησιμοποιησει πολυ. βολευει ομως αν τον συνδεσεις σε tv που δεν εχει θυρα usb για να βλεπεις ταινιες.
ειναι αυτο που λες βασικα. γλυτωνεις μετατροπες αρχειων αφου διαβαζουν παρα πολλα ηδη, τοσο σε ταινιες οσο και αρχεια υποτιτλων. τα πετας στο δισκο ή στο στιακακι, το συνδεεις στο mp και ολα κομπλε.
η τιμη του πλεον ειναι πολυ καλη. πριν κανα χρονο, το μοντελο που κοιτας ειχε καπου στα 125 ευρω.

Dragonpaul
27-05-2011, 00:54
εχω εναν της WD που μου τον ειχαν κανει δωρο με την τηλεοραση. οχι αυτον που εχεις βαλει αλλα το αμεσως μικροτερο μοντελο. δεν τον εχω χρησιμοποιησει πολυ. βολευει ομως αν τον συνδεσεις σε tv που δεν εχει θυρα usb για να βλεπεις ταινιες.
ειναι αυτο που λες βασικα. γλυτωνεις μετατροπες αρχειων αφου διαβαζουν παρα πολλα ηδη, τοσο σε ταινιες οσο και αρχεια υποτιτλων. τα πετας στο δισκο ή στο στιακακι, το συνδεεις στο mp και ολα κομπλε.
η τιμη του πλεον ειναι πολυ καλη. πριν κανα χρονο, το μοντελο που κοιτας ειχε καπου στα 125 ευρω.
Βασικα πηγα και τον πηρα. Δε τον εχω δοκιμασει ακομα. Θα δω και θα πω εντυπωσεις.

tonybsg
27-05-2011, 02:54
Και γω χρησιμοποιώ τον WD (τον απλό, όχι τον Live) και είμαι πολύ ευχαριστημένος για αυτά που ήθελα, δηλαδή να παίζει απροβλημάτιστα και χωρίς πολλά πολλά ότι ανάλυσης avi και mkv του βάζω, μαζί με τους υπότιτλους φυσικά. Εφ' όσον κάνεις χρήση τέτοιων αρχείων, θα σε βολέψει.

Τώρα, για τις παραπάνω δυνατότητες του Live, ας πει κάποιος που το έχει δουλέψει.

Sent from my...

Dragonpaul
27-05-2011, 03:35
Αν και με ταλαιπώρησε ΑΦΆΝΤΑΣΤΑ για να πάρει μπρος, εντέλει τα κατάφερα.
Βλέπω τώρα το predators σε .mkv 720p με υποτιτλους και όλα. Έτρεξα και ένα επεισόδιο FMA απροβληματιστα.
Φαίνεται πως το μηχανάκι δε "μασάει", αλλα σίγουρα θα μπορώ να πω περισσότερα μόλις δοκιμάσω και αλλα αρχεία.

ps4
27-05-2011, 03:39
Δεν θα βρεις προβλημα στο συγκεκριμενο. Το εχει ο μπατζανακης μου και ειναι σουπερ. Εγω εχω ενα αλλο βεβαια αλλα κανει τα ιδια οποτε...

Η συσκευη που πηρες ειναι αρκετα καλη και θα σε γλυτωσει απο τις μετατροπες για ps3 και λοιπα αφου μπορει να παιξει τα παντα πανευκολα και φυσικα με υποτιτλους. :)

Dragonpaul
27-05-2011, 03:45
Ειλικρινά αυτο είναι το πιο σημαντικό. Πίστεψε με, δεν έχω το χρόνο ούτε και την υπομονή να κάθομαι να μετατρεπω.
Του πέρασα και το τελευταίο firmware και όλα καλά.

ps4
27-05-2011, 04:01
Εγω δεν εχω μετατρεψει ποτε, μα ποτε ταινια για να παιζει στο ps3. Χασιμο χρονου και τα νευρα κροσσια. Αγοραζεις μια απλη συσκευουλα να παιζει τα παντα χωρις να ζηταει τιποτα και εισαι οκ. Και το πιο σημαντικο, μπορεις να την παρεις μαζι σου (εξοχικο, διακοπες και λοιπα παρομοια) και να δεις τα βιντεο σου οπουδηποτε μιας και ειναι και μικρο και ελαφρυ.

Καλες ταινιες. :)

modecris
27-05-2011, 04:49
Αυτό το player όλο λέω να το πάρω και όλο το παρατάω. Να υποθέσω πως από ποιότητα εικόνας και ήχου είναι κορυφή,ε?

ps4
27-05-2011, 05:07
Ωπα Χρηστο. Αν ειναι να παρεις media player τωρα, δες και αυτον.
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?67765-XTreamer-Media-Player-%EA%E1%E9-%EF-%F0%FC%EB%E5%EC%EF%F2-%F4%F9%ED-Media-Players-%EA%E1%EB%DC-%EA%F1%E1%F4%E5%DF...

Xtreamer λεγεται και ειναι και αυτος παρα πολυ καλος και φυσικα παιζει τα παντα (υποτιτλοι εννοειται) χωρις κοπο.

Εχω το συγκεκριμενο μοντελο (το οποιο παιρνει ΚΑΙ δισκο μεσα) με εναν HD 320Gb και πραγματικα πεταει.

Ψαξτο. Και το WD που πηρε ο Παυλος ειναι παρα πολυ καλο εννοειται, απλα κοιτα και αυτο. Αρκετα αξιολογο νομιζω.

Lefteris_X
27-05-2011, 12:39
εχμ, ο αντίθετος της παρέας.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, μα ποτέ media player.

Όλα τα media μου, εδώ και δεκαετίες, ΠΑΝΤΑ τα μετατρέπω (όσο το δυνατό ΧΩΡΙΣ απώλειες ποιότητας), σε format που ΔΕΝ συνδέονται με κάποιο "format της εποχής", αλλά με κλασσικά format και container όπως mpg, avi / divx, jpeg, mp3. Ούτε flac, μlac, mkv, png κλπ. ΠΟΤΕ.

Άλλωστε οι μετατροπές (transcoding) αλλά και εν γένει το encoding / decoding, είναι κάτι πανεύκολο και ποτέ δεν μου έσπασε τα νεύρα. Το γεγονός ότι ο τωρινός μου υπολογιστής για 1GB mkv χρειάζεται "μόλις" 45 λεπτά για να το μετατρέψει σε κλασσικό container (mpg), μου φαίνεται ΤΡΕΛΛΗ εξέλιξη όταν συνηθισμένος τόσα χρόνια (απο εποχές Amiga / 1989 που ξεκίνησα το video editing) χρειάζονταν, ΜΕΡΕΣ, της τάξεως των 5-8 24ώρων ΣΕΡΙ.

Το λοιπόν.

Μια χαρά παίζουν όλα στο PS3 μου. Τσακ, βάζω το dvd-άκι των 8GB (ήτοι dual layer) και παίζει μια χαρά η όποια ταινία (standard ή High Definition). Σε πολύ λίγες περιπτώσεις, χρειάζονται δύο DVD-DL, ώστε να μην χαθεί ούτε byte ποιότητας.
Αντίστοιχα και με τις φωτογραφίες μου, αρχεία μουσικής, όλα σε οπτικό μέσο.

Και για την ιστορία και μόνο, ένα απο τα βασικά που σου μαθαίνουν όταν πας σε κάποια σχολή με κατεύθυνση υπολογιστών (δεν εννοώ ΤΕΙ ή ιδιωτικό ΙΕΚ my ass), είναι ότι το πιο χειρότερο μέσο για αποθήκευση (αναξιόπιστο), είναι ο σκληρός δίσκος τύπου Winchester (ανακάλυψη τέλη 70ς -αρχές 80ς αν θυμάμαι καλά, έως και σήμερα αυτή την αρχιτεκτονική έχουν ΟΛΟΙ οι σκληροί, πλην των SSD).

Φυσικά, όπως και με πολλά άλλα, το παρόν ποστ πιστεύω ότι θα πάει στα "αζήτητα" καθώς οι περισσότεροι δεν θέλουν να "κουράζονται" (έλεος, λές και οι ίδιοι μπαίνουν μέσα στα τσιπ και κάνουν τους μαθηματικούς υπολογισμούς, καρα-λολ) κάνοντας μερικά "κλικ" και περιμένοντας τον υπολογιστή να κάνει το transcoding.

Μου θυμίζουν (άντρες), κάτι ατομάκια που καλούν Express Service για να τους αλλάξει λάστιχο στο αμάξι, αντί να λερώσουν λίγο τα χεράκια τους για να το αλλάξουν μόνοι τους (ντροπή και αίσχος μαζί, δλδ, έχω δει γυναίκα στο δρόμο να το κάνει, ο άντρας να είναι εντός του αυτοκινήτου και έπεσαν τα μούτρα μου....φυσικά τον έκραξα).

Anyway, the ghost of ps3forums, has spoken :D

Dragonpaul
27-05-2011, 12:52
@Χρήστο
Να το υποθέσεις Χρήστο. Απ ο,τι έχω δει με τη χθεσινοβραδινή μου εμπειρία, είναι κομπλε. Βέβαια είναι νωρίς ακόμα για τελικά συμπεράσματα, αλλα φαίνεται πολυ καλο.
Όπως είπε και ο PS4, δεν έχει σημασία ποιο θα πάρεις.

@ghost of ps3 forums aka Lefteris X
Τώρα ρε boy, γιατί μου τη "λες" έτσι; Δε νομίζω πως είναι κακο να θες απλά το plug and play. Θέλω να δω την ταινία μόλις κατέβει και δε θέλω να κατεβαζω προγράμματα με μυριαδες ρυθμίσεις για να επιτυχω αυτο που θέλω. Εγώ πάλι δε καταλαβαίνω γιατί να κουραζομαι ενώ μπορώ να λυσω το πρόβλημα που έχω απλά και γρηγορα. Τι να κάνω... Φωνάζω την "Express Service".
Και να μην είσαι προκατειλημμενος με τα post σου, γιατί, ξέρεις καλα, πως δεν πανε στα αζήτητα. Σίγουρα όχι απο εμένα.

Lefteris_X
27-05-2011, 13:02
βρε χαζέ :D δεν έχω νοοτροπία να την "λέω". Καν. Δεν είναι του στυλ μου. Αν θέλω κάποιον να ψέξω, τον κράζω και τον στολίζω κανονικά, χωρίς περιστροφές.

Απο εκεί και πέρα είναι θέμα τρόπου λειτουργίας εν γένει με τους υπολογιστές και την τεχνολογία. Άλλοι "νομίζουν" ότι χρησιμοποιούν υπολογιστή, με το να ασχολούνται με FaceBook και λοιπές π@π@ριές, οι παλαιότεροι όμως όταν λένε / λέμε "ασχολούμαι" εννοούν τα παραπάνω, την "δύσκολη" οδό, γιατί έχουν τη παλιά νοοτροπία "τα μηχανήματα θα κάνουν αυτά που λέω εγώ και όχι αυτά που προστάζουν τα μάρκετινγκ τμήματα των gadget εταιρειών, εκμεταλλευόμενα την "ευκολία" που αναζητά ο σημερινός χρήστης".

Άρα, δεν την λέω, απλά υπάρχει χάσμα (τεχνολογικών) γενεών. Τίποτις άλλο.

Αυτό που όμως προτείνω εγώ, δεν κοστίζει ούτε 1 cent. Ε, και μόνο για αυτό, αξίζει στις μέρες μας ο καθένας να δυσκολευτεί λιγάκι (δεν θα πάθει και τίποτα να μάθει κάτι περί υπολογιστών, codec και container, άλλωστε καλό είναι ο υπολογιστής να μην χρησιμοποιείται ως εργαλείο - τουμπελέκι, σαν τοστιέρα αυτοματοποιημένη ένα πράμα, όπως τον χρησιμοποιούν οι περισσότεροι σήμερα.).

Τέσπα, σαφώς και είναι η άποψή μου, σαφώς και μπορεί να προσπεραστεί.

Όσο περί ghost of ps3forums, δεν απευθύνεται σε εσένα Παύλο (άλλωστε τα έχουμε ξαναπεί), σε άλλα άτομα απευθύνεται (ξέρουν αυτοί ποιοι είναι).

no sweat.

Dragonpaul
27-05-2011, 13:06
Η αλήθεια είναι όλη σε αυτο που είπες. Διαφορετική νοοτροπία. Κατα τα αλλα, "σε πιανω".

modecris
27-05-2011, 14:57
Ωπα Χρηστο. Αν ειναι να παρεις media player τωρα, δες και αυτον.
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?67765-XTreamer-Media-Player-%EA%E1%E9-%EF-%F0%FC%EB%E5%EC%EF%F2-%F4%F9%ED-Media-Players-%EA%E1%EB%DC-%EA%F1%E1%F4%E5%DF

Σ`ευχαριστώ φίλε μου,θα το κοιτάξω και αυτό. ;)


@Χρήστο
Να το υποθέσεις Χρήστο. Απ ο,τι έχω δει με τη χθεσινοβραδινή μου εμπειρία, είναι κομπλε. Βέβαια είναι νωρίς ακόμα για τελικά συμπεράσματα, αλλα φαίνεται πολυ καλο.
Όπως είπε και ο PS4, δεν έχει σημασία ποιο θα πάρεις.


Μάλιστα. Αυτό που σε ταλαιπώρησε στην αρχή,τί ήταν ακριβώς?

Dragonpaul
27-05-2011, 15:10
Δεν έπαιζε κανένα αρχείο Χρήστο. Αλλα τελικά αυτο που ήθελε ήταν η τελευταία αναβάθμιση. Μέχρι να το καταλάβω και αφού το κατάλαβα, μέχρι να βρω πως ήθελε να την περάσω, ψιλοφρικαρα. Αλλα όλα οκ! Μάλιστα, αν τελικά καταλήξεις να πάρεις αυτόν, ρωτά με ο,τι θελήσεις. :)

modecris
27-05-2011, 20:15
^^ ευχαριστώ πολύ Παύλο!

djpar
28-05-2011, 01:20
Εγω πηρα αυτον μιας και ταινιες παιζει και βλεπεις ψηφιακα(που συντομα αναγκαστικα θα επαιρνες κατι για να δεις τηλεοραση).Ενα κακο ειναι οτι θελει μετατροπη τα mkv απο DTS σε AC3 stereo αν δεν εχεις ηχοσυστημα αλλιως ολα οκ.Η μετατροπη κανει 30 λεπτα max σε pc 3ον χρονων.

http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/4fbaad1a-bac3-4919-9f7a-7763aae31ad3.aspx

Dragonpaul
28-05-2011, 02:04
Ο δέκτης που είχα πάρει κι εγώ για τα ψηφιακά, έκανε την ίδια δουλειά, δηλαδή ήταν -και καλα- και media player. Τελικά, όμως, ποτε δε διάβαζε τον ήχο, ποτε εικόνα και γενικά ήταν μια "ομορφια". Ε, εμένα δεν είναι να με ταλαιπωρεί μηχάνημα. Το ξεφορτωνομαι.
Επίσης, όπως έχω πει, καμία όρεξη και χρόνο δεν έχω για καμία μετατροπή.
Πάντως, καλοριζικο!

modecris
28-05-2011, 03:48
Μια βόλτα από το skroutz έδειξε πως υπάρχουν 2 μοντέλα, το ένα με κωδικό WDBAAP0000NBK και το άλλο με κωδικό WDBAAN0000NBK.
Γνωρίζουμε αν έχουν διαφορές ή όχι;

Σε αυτό (http://www.wdc.com/wdproducts/library/AAG/ENG/4178-705061.pdf) το pdf κάτω κάτω λέει:

Americas..WDBAAN0000NBK-NESN
EMEA...WDBAAP0000NBK-EESN
APAC-NTSC....WDBAAN0000NBK-SESN
APAC-PAL....WDBAAP0000NBK-SESN
Japan.....WDBAAN0000NBK-JESN
Australia....WDBAAP0000NBK-AESN

Άρα αυτό με το "Ν" είναι Αμερικάνικο και αυτό με το "P" είναι Ευρωπαϊκό; Ξέρουμε κάτι άλλο;
Λογικά δεν έχουν άλλες διαφορές αλλά τεσπα.

Dragonpaul
28-05-2011, 10:36
Χρήστο, δε νομίζω πως έχουν διαφορές.

dimitrisasp
28-05-2011, 16:36
Εμενα η τηλεοραση μου εχει ενσωματωμενο player αλλα δεν παιζει τους υποτιτλους στα mkv αρχεια και τσιγγουνεβομαι να δωσω λεφτα μονο γι αυτο :P

Dragonpaul
28-05-2011, 16:40
Σε καταλαβαίνω. Αλλα επειδή εγω βλέπω και αρκετά anime και θέλω οι φωνές να είναι στα ιαπωνικά, χρειαζομουν κάτι τέτοιο.

ilias78
28-05-2011, 16:44
Εμενα η τηλεοραση μου εχει ενσωματωμενο player αλλα δεν παιζει τους υποτιτλους στα mkv αρχεια και τσιγγουνεβομαι να δωσω λεφτα μονο γι αυτο :P

ποια τηλεοραση εχεις?

dimitrisasp
28-05-2011, 16:48
Μια LG 42' LED τωρα μοντελο θα σε γελασω.. Εχει usb θυρα. Παυλο και γω για τα ανιμε ηθελα κατι τετοι αλλα θα τα βλεπω στο PC τι να κανουμε. :P Στην τηλεοραση εχει μονο τα ιαπωνικα και δεν βγαζω ακρη..

ilias78
28-05-2011, 16:51
εισαι σιγουρος οτι δεν παιζει υποτιτλους?
για να ειναι led, ειναι ψιλοκαινουρια. κανα χρονο ισως? δεν νομιζω να μην παιζει. στο μενου δεν σου εχει ρυθμισει για υποτιτλους?
για δες μοντελο και πες μου.

dimitrisasp
28-05-2011, 18:25
εισαι σιγουρος οτι δεν παιζει υποτιτλους?
για να ειναι led, ειναι ψιλοκαινουρια. κανα χρονο ισως? δεν νομιζω να μην παιζει. στο μενου δεν σου εχει ρυθμισει για υποτιτλους?
για δες μοντελο και πες μου.

Εχει ρυθμισεις για υποτιτλους αλλα στα συγκεκριμενα αρχεια δεν σ αφηνει να τις επεξεργαστεις. Αν ριξεις ομως μεσα στον φακελο χωρια srt αρχειο παιζουν. Μονο τους υποτιτλους που ειναι ενσωματωμενοι στο αρχειο (αλλα softsub που στο pc μπορεις να απενεργοποιησεις αν θελεις)

ilias78
28-05-2011, 18:31
καντο ετσι τοτε. βαζε τους χωρια. κ ενσωματομενους να τους εχει η ταινια, αν βαλεις ξεχωριστο αρχειο srt για τους υποτιτλους, θα τους παιζει.

dimitrisasp
28-05-2011, 20:01
Αυτη ειναι η μονη λυση! Thanks για το ενδιαφερον :D

modecris
30-05-2011, 12:53
Παιδιά μήπως έχουμε εντυπώσεις από αυτό το μηχάνημα;

Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Media-Players/Turbo-X-Full-HD-Media-Player-Oscar-1TB-HDMI-WiFi-USB2-0-Host-OSCAR-1TB.htm)

Dragonpaul
30-05-2011, 17:47
Χρήστο, αν εξαιρέσουμε το αισθητικό κομμάτι που είναι "αστα να πάνε", είναι σίγουρα πολυ καλο και οπωσδήποτε καλύτερο απο αυτο που πήρα εγω. Στο λέω αυτο, γιατί έχοντας το δικό μου λίγες μέρες τώρα, συνειδητοποιώ την ανάγκη ενός μικρού σκληρού, για να μη χρησιμοποιώ συνέχεια το στικακι των 8GB. Αν θες να δώσεις το πόσο των 140 ευρώ για MP, go for it!

ilias78
30-05-2011, 23:55
δεν θεωρω οτι το turbo-x θα ειναι καλυτερο ποιοτικα απο το wd. ουτε επισης ειναι καλυτερο στα αρχεια που διαβαζει.
αυτο δεν υποστιριζει καν αρχεια ηχου dts. συμαντικο για μενα αφου πολλες ταινιες παιζουν dts. θα τα μετατρεπεις σε ac3? καλυτερα μην το παρεις τοτε.
και στην τελικη, ολοι εχουν εναν σκληρο εξωτερικο δισκο. το συνδεεις πανω και εισαι κομπλε.

edit αν θες και ενσωματομενο σκληρο, δες κ αυτον

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Media-Players/Western-Digital-HD-Media-Player-Elements-Play-Multimedia-Drive-1TB-WDBACC0010HBK.htm

modecris
31-05-2011, 04:11
Αυτό με το dts δεν το είχα προσέξει. Κρίμα και είχε αρκετά προτερήματα.

Chill
01-06-2011, 22:41
Χρήστο, τούβλο-x σε όμοιες τιμές με επώνυμα προϊόντα δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις.

Και εγώ το live της wd έχω εδώ και 1,5 χρόνο περίπου, ικανοποιημένος απόλυτα

αλλά θέλω καινούργια τηλεόραση :<

modecris
02-06-2011, 03:40
Και εγώ αυτό αποφάσισα να πάρω,να δούμε από βδομάδα.

Dragonpaul
08-06-2011, 01:08
Παιδια, αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον WD media player μου και θελω να δω αν μπορει καποιος να βοηθησει.
Με καποια αρχεια παρατηρω ετεροχρονισμο στον ηχο και στην εικονα. Πιο συγκεκριμενα, η εικονα προηγειται. Μιλα καποιος και ο ηχος ξεκινα μετα απο 2 δευτερα περιπου.
Αν εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει, ας μου πει.

Ευχαριστω πολυ.

dimitrisasp
09-06-2011, 00:12
Εμενα οταν μου συμβαινει αυτο το ανοιγοκλεινω και συντονιζεται (το αρχειο εννοω). Απο κει και περα δε νομιζω οτι υπαρχουν πολλες δυνατοτητες γιατι ειναι θεμα αρχειου! Επαιξες με τα settings μηπως ειναι κατι τετοιο?

Dragonpaul
09-06-2011, 00:18
Εμενα οταν μου συμβαινει αυτο το ανοιγοκλεινω και συντονιζεται (το αρχειο εννοω). Απο κει και περα δε νομιζω οτι υπαρχουν πολλες δυνατοτητες γιατι ειναι θεμα αρχειου! Επαιξες με τα settings μηπως ειναι κατι τετοιο?
Δημητρη, δυστυχως το googλαρα αρκετα εχθες το βραδυ και ανακαλυψα οτι τα WD εχουν προβλημα σε καποια mkv και Mp4 αρχεια. Παιζουν ετεροχρονισμενα η εικονα και ο ηχος.Το εχω ηδη επιστρεψει στο Πλαισιο και θα περασει απο ενα τυπικο ελεγχο για να επιβεβαιωθει το προβλημα. Τους εχω παει και καποια αρχεια, μαλιστα, τα οποια παιζουν ετεροχρονισμενα στον mp ενω στο pc οκ, για να το διαπιστωσουν και οι ιδιοι. Αν με το καλο μου το αλλαξουν, θα παρω αυτον (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Media-Players/LG-Portable-Theater-Multimedia-Player-DP1WPBC.htm).

dimitrisasp
09-06-2011, 00:27
Πω! Μπουρι φαινεται το LG! Ειναι οντως κλασικο προβλημα αυτο και εκνευριστικο πολυ. Εμενα μαλιστα το κανει και στη μεση της ταινιας σε ανυποπτο χρονο και ξενερωνω αφανταστα! Αν παρει το καινουριο ριξε καμια εντυπωση γιατι φαινεται πολυ ενδιαφερον. Eιναι και πιο sexy απο το WD :P

Dragonpaul
09-06-2011, 00:35
Πω! Μπουρι φαινεται το LG! Ειναι οντως κλασικο προβλημα αυτο και εκνευριστικο πολυ. Εμενα μαλιστα το κανει και στη μεση της ταινιας σε ανυποπτο χρονο και ξενερωνω αφανταστα! Αν παρει το καινουριο ριξε καμια εντυπωση γιατι φαινεται πολυ ενδιαφερον. Eιναι και πιο sexy απο το WD :P
Εννοια σου και το εχω τσεκαρει. Οντως ειναι πιο hot και με πληκτα αφης και ολα. Επισης, εχει wi fi συνδεση για να παιζουν τα αρχεια κατευθειαν απο PC. Απ' ο,τι ειδα στο YouTube, εχει και περισσοτερες δυνατοτητες απο το WD σε μικρα πραγματακια, οπως, πχ, το να κανεις ο,τι θες τους υποτιτλους.
Aμα μου πουν καμια μ@λ@κια του τυπου: "Δεν εχει προβλημα..." και τετοια, εχει να γινει χαμος.
Στο μεταξυ, με εκνευρισαν επειδη ενω μπορουσαν να το δοκιμασουν αυτοστιγμει -3 λεπτα το πολυ θα τους επαιρνε- δε το εκαναν. Και τωρα πρεπει να τρεχω και αυριο. Λες και εχω χρονο... Ενας ψιλομαγκακος ηταν ο οποιος δε μου εδωσε και πολλα περιθωρια.

dimitrisasp
09-06-2011, 00:59
E το πλαισιο (απο κει το πηρες αν θυμαμαι ετσι?) δεν φημιζεται για την καλη εξυπηρετηση του :P Μακαρι να παει καλα το πραμα :D

Dragonpaul
09-06-2011, 01:01
E το πλαισιο (απο κει το πηρες αν θυμαμαι ετσι?) δεν φημιζεται για την καλη εξυπηρετηση του :P Μακαρι να παει καλα το πραμα :D
Το Πλαισιο, μεχρι στιγμης, μου εχει φερθει ΑΨΟΓΑ σε τετοια θεματα. Ειλικρινα, δεν εχω κανενα παραπονο. Απλα ετυχε σημερα να μην ειναι ιδιαιτερα συνεργασιμος ο προϊσταμενος του τμηματος.

Dragonpaul
09-06-2011, 23:41
^^ Ουτε σημερα ηταν ιδιαιτερα συνεργασιμος, αλλα δε μπορω να πω τιποτα. Τελικα μου το αλλαξανε και πηρα το LG DP1W που εχω αναφερει και πιο πανω. Να πω λιγα πραγματα μετα απο καμια ωρα χρησης:
Καταρχην το φαινομενο αποσυγχρονισμου δε το βλεπω πια. Βεβαια, επειδη, απ' ο,τι εχω καταλαβει, αυτο χαρακτηριζει αρκετους players, κρατω και μια πισινη εδω περα.
Αισθητικα το μηχανακι ειναι αψογο. Πολυ ωραιο design αν και μεγαλυτερο στην τελικη απο το WD. Aλλα αυτο -το μεγεθος δηλαδη- ειναι το μονο στο οποιο κερδιζει το WD. Ξεκινωντας απο το interface, πραγματικα το LG ειναι εμφανως καλυτερο. Πολυ πολυ ευκολο Menu (ενταξει, οχι οτι του WD ηταν δυσκολο) και πιο λειτουργικο. Αμεσως βρισκεις αυτο που θες αφου ειναι ακριβως μπροστα σου. Επισης, το χειριστηριο του ειναι και αυτο πιο πρακτικο απο αυτο του WD (αν και αυτο ειναι πιο μεγαλο) και τα πληκτρα ειναι στο σωστη θεση. Σε λιγα λεπτα το χειριζομουν πολυ γρηγορα. Wi-Fi συνδεση με προσβαση στο YouTube και σε καποιες αλλες υπηρεσιες και, επισης, προσβαση στον υπολογιστη για απευθειας αναπαραγωγη αρχειων (αυτο δε το εχω δοκιμασει ακομα, αλλα θα γινει και αυτο).
Μεχρι στιγμης αυτα...

dimitrisasp
09-06-2011, 23:45
Αντε με γεια Παυλο! :D

Dragonpaul
10-06-2011, 00:28
Αντε με γεια Παυλο! :D
Σε ευχαριστω boy!!!

ilias78
10-06-2011, 00:43
καλοριζικος ο καινουριος.
θα σε ρωτησω καπως αργα. update ειχες κανει?
δοκιμασες την ιδια ταινια να την δεις μεσο ps3?
επισης, δεν ξερω αν διαθετει η tv σου θυρα usb για αναπαραγωγη ταινιων. αν διαθετει ομως, δοκιμασες εκει να δεις αν ο ηχος συνχρονιζεται?

Dragonpaul
10-06-2011, 00:52
καλοριζικος ο καινουριος.
θα σε ρωτησω καπως αργα. update ειχες κανει?
δοκιμασες την ιδια ταινια να την δεις μεσο ps3?
επισης, δεν ξερω αν διαθετει η tv σου θυρα usb για αναπαραγωγη ταινιων. αν διαθετει ομως, δοκιμασες εκει να δεις αν ο ηχος συνχρονιζεται?
Σε ευχαριστω!
Nαι, ειχε το τελευταιο update.
Στο PS3 δε μπορεις να δεις mkv ταινιες (ξερω Λευτερη, μπορεις, αλλα με μετατροπες και τετοια.... :P)
Oχι, δε διαθετει θυρα USB.