PDA

View Full Version : Windows 8



ilias78
25-05-2011, 00:38
http://i442.photobucket.com/albums/qq142/GameWorldgr/2011/microsoft-windows-8-new.jpg



Τα νέα Windows θα καταφθάσουν μέσα στο επόμενο έτος.

Η Microsoft ετοιμάζει εδώ και καιρό το νέο της λειτουργικό σύστημα. Τα Windows 8, ο διάδοχος των επιτυχημένων Windows 7, θα κυκλοφορήσει μέσα στο 2012 και έχει βελτιωθεί έτσι, ώστε να προσαρμόζεται σε κάθε περίσταση.


Αυτό τουλάχιστον δήλωσε ο επικεφαλής της Microsoft Steve Balmer, σε συνέντευξη τύπου στο Τόκιο. Πρόσθεσε μάλιστα ότι τα Windows 8 θα είναι συμβατά και με tablet συσκευές, πράγμα που σημαίνει ότι οι κάτοχοι iPad ίσως να έχετε μια σημαντική εναλλακτική πρόταση.


gameworld.gr

george13gr
25-05-2011, 08:38
μπαααα...
ubuntu 11.10 oneiric ocelot με βλέπω να βάζω..
με κέρδισε το linux εμένα..

the master
14-06-2011, 17:51
κ μενα

miki
24-11-2011, 16:23
windows 7 extreme edition R1 ισως απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει,,,,μεχρι να ερθουν τα 8 βλεπουμε.

Ignition
30-11-2011, 10:15
Για να δούμε τι θα δούμε, πάντα όταν είναι να βγουν καινούρια windows υπόσχονται ότι θα είναι τέλεια, τ' αγοράζεις και μετά εμφανίζονται μπλε οθόνες .

Lefteris_X
30-11-2011, 11:48
έτσι πάει εδώ και 20 χρόνια (βασικά περισσότερα) απο την εποχή των Windows 2.0 και αργότερα με Windows 3.0, 3.1 και 3.11 for Wokgroups...

χααχχααχχαχααχαχαχ δοκιμάστε κανά VxWorks σύστημα της προκοπής...κανά IBM OS/2...κλπ
μακριά απο Microsoft

Sisyphos
08-12-2011, 21:16
Με τα Windows 8 δεν υποτίθεται ότι το pc θα έχει ανοίξει και θα είναι έτοιμο για χρήση μέσα σε 8 δευτερόλεπτα?

ParanoidGR
08-01-2012, 03:15
Με τα Windows 8 δεν υποτίθεται ότι το pc θα έχει ανοίξει και θα είναι έτοιμο για χρήση μέσα σε 8 δευτερόλεπτα?
αυτο μπορεις να το κανεις και με τα windows 7 αρκει μονο ενα solid state drive 120gb
Μέγιστη Ταχύτητα Ανάγνωσης550 MB/Sec
Μέγιστη Ταχύτητα Εγγραφής510 MB/Sec

photoshop se 0.5 δευτερολεπτα

antoniss
08-01-2012, 19:01
^^ σωστά ,

μόλις άλλαξα στο laptop μου τον 1ο hdd με έναν SSD OCZ Agility3 120GB ,
είδα μεγάλη διαφορά (αν και θα περίμενα μεγαλύτερη με αυτά που άκουγα)
http://www.ocztechnology.com/images/Agility3_main.jpg



Mεγαλύτερη ανθεκτικότητα (Shock Resistance 1500G)
Mεγάλη διάρκεια ζωής που αγγίζει τις 2.000.000 ώρες λειτουργίας (MTBF)
Mείωση της κατανάλωσης ενέργειας και της παραγόμενης θερμότητας
Eντελώς αθόρυβη λειτουργία
Χρόνος προσπέλασης δεδομένων 0.1ms




Max Read: up to 525MB/s
Max Write: up to 500MB/s
Random Write 4KB: 50,000 IOPS
Maximum 4K Random Write: 85,000 IOPS


Αν κάποιος δεν το έχει ψάξει , να ξέρει πως δεν κάνουμε defrag σε SSD γιατί μειωνει τη διάρκεια ζωής του (αν δεν τον χαλάσει κιόλας)

και σημαντικό για να πιάσει τις max ταχύτητες που αναφέρει ο κατασκευαστής θα πρέπει να έχει sata3 m/b (P67 chipset with Native SATA 6Gbps)


μεχρις στιγμής είμαι ευχαριστημένος πάντως , (τον προτίμησα απο τον επόμενο της σειράς OCZ Vertex 3 που είναι λίγο πιο γρήγορος επειδή εκτός ότι είναι ακόμα πιο ακριβός δεν νομίζω να αξίζει η μικρή διαφορά στις επιδόσεις)

ParanoidGR
08-01-2012, 22:23
εγώ πήρα τις corsair (sata 3) γενικά έκανα αναβάθμιση του harware σε 8-core 3.1ghz 16mb cash και ram 8gb ddr3 και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω ότι με το πάτημα ενός κουμπιού έχω photoshop σε κλάσματα δευτερολέπτου και επίσης restart ούτε 1 λεπτό σε σχέση με το προηγούμενο που ήθελε 6.5 λεπτά.γενικά απίστευτο, τουλάχιστον έπιασαν τόπο τα λεφτά που έδωσα (χωρίς κουτί τροφοδοτικό και κάρτα ήχου) έδωσα 1.200 με μεγάλη επιφύλαξη ως προς τις επιλογές μου αλλα τελικά δικαιώθηκα.

antoniss
09-01-2012, 01:47
ωραίος !
δυνατό μηχάνημα , να το χαίρεσαι απροβλημάτιστα !

εγώ αν και πάντα έμενα Updated με το PC μου και είχα το ψώνιο τουλάχιστον κάθε τόσο να αλλαζω vga κυρίως και πιο αργά το υπόλοιπο hardware , πλέον και επειδή το PC gaming το έχω αφήσει (να ναι καλά το ps3..) έχω μείνει πίσω , (q6600 quad , 4GB , gtx 285 1GB κτλ.) την δουλειά μου την κάνει πάντως. lol

ParanoidGR
09-01-2012, 18:33
τι λες τώρα αρκετά καλο το pc σου αν το είχα δεν θα άλλαζα τίποτα το δικό μου ήταν amd athlon 2.0 ghz 2mb 128mb vga ενσωματωμένο. τα 7 δεν τα σήκωνε μονο τα vista για αυτό μπήκα στον κόπο με τέτοια κρίση να ξοδευτώ. μου είχε σπάσει τα νεύρα!

Angelos13
10-01-2012, 01:47
Σήκωνε τα svista κι όχι τα 7;lol :P

Angelos13
10-01-2012, 01:48
Πάντως μπορούσες να ξοδέψεις και πολύ λιγότερα χρήματα και να έχεις ένα πολύ δυνατό μηχάνημα

minaras_tio
10-01-2012, 02:25
Παιδια ξερουμε τι τιμη θα εχουν τα windows 8?


Sent from my iPhone using Tapatalk

ParanoidGR
10-01-2012, 18:39
Πάντως μπορούσες να ξοδέψεις και πολύ λιγότερα χρήματα και να έχεις ένα πολύ δυνατό μηχάνημα

όπως! δώσε παραδείγματα για να μάθω και κάτι γιατί έχω την εντύπωση ότι έφτιαξα ένα οικονομικό pc

muku
10-01-2012, 22:08
όπως! δώσε παραδείγματα για να μάθω και κάτι γιατί έχω την εντύπωση ότι έφτιαξα ένα οικονομικό pc

Οικονομικό δεν το λες στα 1200Ε. Υποθέτω θα έβαλες τούμπανη κάρτα γραφικών και ο SSD θα ήταν ακριβός επίσης γι αυτό κόστισε τόσο. Μια χαρά είναι το μηχάνημα και όπως είπες κι εσύ ο ssd κάνει μεγάλη διαφορά. Εγώ θα πήγαινα σε intel, οι 4πύρηνοι sandy bridge είναι αρκετά γρηγορότεροι αλλά και κάπως ακριβότεροι. Ενώ οι 6πύρηνοι που βγήκαν τώρα ακόμα περισσότερο γρήγοροι. Βέβαια εκεί απογειώνεται το κοστος...

ParanoidGR
11-01-2012, 02:33
Οικονομικό δεν το λες στα 1200Ε. Υποθέτω θα έβαλες τούμπανη κάρτα γραφικών και ο SSD θα ήταν ακριβός επίσης γι αυτό κόστισε τόσο. Μια χαρά είναι το μηχάνημα και όπως είπες κι εσύ ο ssd κάνει μεγάλη διαφορά. Εγώ θα πήγαινα σε intel, οι 4πύρηνοι sandy bridge είναι αρκετά γρηγορότεροι αλλά και κάπως ακριβότεροι. Ενώ οι 6πύρηνοι που βγήκαν τώρα ακόμα περισσότερο γρήγοροι. Βέβαια εκεί απογειώνεται το κοστος...


έτσι όπως τα λες με intel i5 και i7 πήγαινε 1600 διότι δεν είναι μονο ο επεξεργαστής έχει και ακριβότερη motherboard
σε μια ερευνα αγοράς που έκανα έδειχνε τα amd fx αρκετά καλους για ένα μεσαίο pc για αυτό και πήρα amd

edit :κάρτα γραφικών πήρα την ati radeon Sapphire 6870 3D DDR5 1GB 170 euro κόστισε όσο ο SDD τέλος πάντων εάν την πάτησα και έδωσα πολλά καλά να πάθω γιατί βιαστικά και το ήθελα την πρωτοχρονιά!

edit:p92QfWOw88I

minaras_tio
09-02-2012, 14:12
Στις 29 φεβρουαριου διαθεσιμη η πρωτη δοκιμαστικη εκδοση των νεων windows, και μαλιστα θα μπορουν να την κατεβασουν ολοι!

Οσοι πιστοι προσελθετε.... στα mac!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

minaras_tio
29-02-2012, 19:04
Διαθεσιμη για download η consumer preview εκδοση των windows 8.
Δοκιμαστε την οσοι θελετε και πειτε μας εντυπωσεις!!
http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/iso

Leon_DiZ
29-02-2012, 20:45
Μόλις την έβαλα, θα σας πω εντυπώσεις αργότερα. Απ'ο όσα έχω δει πάντως με κόβω να μένω στα 7

Valkyre
29-02-2012, 20:51
ρε δεν πα να βγαλουν και windows 17.... το ιδιο σκατα λειτουργικο θα ειναι, στημενο πανω στις ιδιες παναρχαιες και παναθλιες βασεις που εχουμε μαθει.

Leon_DiZ
29-02-2012, 23:41
long story short, τα εβαλα, δεν επιαναν ιντερνετ, εβαλα drivers, BSOD (η οποια εχει αλλαξει εμφανιση τωρα, εξυγχρονίστηκε μη χ#@$) και τωρα προσπαθω να σωσω καποια αρχεια που θελω πριν το παω για format :) αυτα τα λιγα και καλα απο την Microsoft, περισσοτερες εντυπωσεις απο το UI κτλ σε λιγο

minaras_tio
01-03-2012, 00:14
long story short, τα εβαλα, δεν επιαναν ιντερνετ, εβαλα drivers, BSOD (η οποια εχει αλλαξει εμφανιση τωρα, εξυγχρονίστηκε μη χ#@$) και τωρα προσπαθω να σωσω καποια αρχεια που θελω πριν το παω για format :) αυτα τα λιγα και καλα απο την Microsoft, περισσοτερες εντυπωσεις απο το UI κτλ σε λιγο

Τοσο χαλια?
Οκ μην κραζουμε ακομα,αρχη ειναι.

Leon_DiZ
01-03-2012, 00:51
Τοσο χαλια?
Οκ μην κραζουμε ακομα,αρχη ειναι.

καλα, ετυχε.. αλλα αυτα τα κωλοWindows ρε π&& μου, μια ζωη η ιδια ιστορια! ελεος με τους drivers. ακομα προσπαθω να σωσω τα αρχεια

muku
01-03-2012, 04:19
^^ Εντάξει δεν έτυχε, ακριβώς...


Windows 8 Consumer Preview is prerelease software that may be substantially modified before it’s commercially released. Microsoft makes no warranties, express or implied, with respect to the information provided here. Some product features and functionality may require additional hardware or software.

Leon_DiZ
01-03-2012, 06:38
19:45 τελειωσε η εγκατασταση, 4:23 σηκωθηκα απο το pc. Βρήκα ένα loophole και έχω αρχίσει και τα περνάω σε σκληρούς.. 630GB είναι, τ' αφήνεις;


Σαν υλοποίηση την περίμενα χειρότερη να πω την αληθεια,όχι ότι με εντυπωσίασαν όμως. Πιστεύω ότι αυτοί που θα πάρουν tablets με το σκεπτικό ότι "θα μπορω να το έχω και ως desktop με ένα ποντίκι και ένα πληκτρολόγιο" θα είναι οι κερδισμένοι της υπόθεσης. Αυτοί που θα κάνουν upgrade κυρίως για το desktop κομμάτι μάλλον ενοχλητικά θα βρουν τα tablet στοιχεία του.

ΘΕΤΙΚΑ
1) copy - paste
2) explorer + ribbon
3) task manager
4) έχουν αλλάξει το bios με UI
5) πολυ καλη υλοποίηση στα tablets

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

Περιέργειες στο UI
1) το Desktop είναι εφαρμογή πλεον. Μου φάνηκε πολυ περίεργο γιατι εχεις δίπλα εφαρμογές του τύπου "music"/"movies" και μετα σου έχει "desktop", μεσα στο οποίο μπορει να τρέχει άλλη ταινία. (Έχουν μπλέξει λίγο τις φιλοσοφιες και τα μπουτίκ τους θα έλεγα.)
2) δεν μου φάνηκε βολικό το ότι χρησιμοποιούσαν πολυ τις γωνίες. Μπορει σε tablet να είναι εύκολο και πρακτικό, σε οθόνη 27 + 32 ιντσών όμως δεν βολεύει να το πηγαίνεις πέρα δώθε το ποντίκι.
3) έχει φύγει το start απο κάτω αριστερά και μαζι του έχουν φύγει όλα τα προγράμματα, control panel κτλ(!!!!). Ο μόνος τρόπος που μπόρεσα να βρω τα προγραμματα μου ήταν μεσω του search που μου τα βγάζε όλα ως "Apps". Το θέαμα ήταν άθλιο, διότι μπορει να είχε το assassin's creed πχ, αλλα απο κάτω είχε αλλα 3 tiles με "uninstall", "contact Ubi" κτλ
4) περιμένω να δω πως θα είναι οι εφαρμογές του store. Αυτές της microsoft που είδα απο φωτο δεν μου άρεσαν (σε μένα crashαραν όλες, μάλλον λόγω εγκατάστασης). Θεωρώ ότι έχουν πολυ μεγάλη γράμματοσειρα και είναι εκνευριστικο το ότι είναι συνέχεια full screen. Όπως είπα, αν εχεις μεγάλη οθόνη το να σου την γεμίζει όλη η εφαρμογή contacts ή η music , είναι ηλίθιο*


Απόδοση
1) Ήταν αργα. Πολυ αργά. Πιο αργά απο τα 7 στην εγκατάσταση, στην εκκίνηση. Δεν ξέρω τι φταίει, ότι δεν ήταν τελική εκδοση ή ο,τι άλλο, αλλα τα τρέλα booting times των 10" δεν τα είδα με την καμία.
2) δεν μπορούσε να βρει driver για το wi-Fi adapter, δεν μπορούσε ουτε με ένσυρματο να συνδεθεί, με πλάκωσε μετα και στις μπλε *ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ* οθονες του....
3) το "reset" που έχουν για τις δύσκολες περιπτώσεις σαν την απο πάνω δεν έκανε τπτ (just so you know)
4) δεν μπορούσα να βρω (και απ' ο,τι διάβασα δεν υπάρχει) το setting στο bios "use the last good configuration" (το οποίο με είχε σώσει σε παρόμοιες καταστάσεις με μ@λ@κιες των drivers
5) επισης δεν μπορούσα να μπω σε τπτ σε safe mode, ουτε και βρήκα το πως και γιατι δεν ( συμπεράσματα δικα σας)

Θεωρώ ότι τα κανε αχταρμά η Microsoft χωρίς κανένα λόγο. Ντε και καλα για να προλάβει την apple η οποία έχει ξεκινήσει την αλλαγή της στην φιλοσοφία του λογισμικού εδω και κάτι χρόνια, παει να τα κάνει όλα μαζι. Skydrive, windows store, tablets, post pc era. Θα τα ξαναβαλω στο μηχάνημα γιατι δεν τα ξεψαχνησα όσο ήθελα και γτ θέλω να δω και τα υπόλοιπα θετικά τους στοιχεία.

Nek_Food
01-03-2012, 11:40
στα windows 8 έχει και xbox live intergration που ουσιαστικά σημαίνει remote play από το PC στην κονσόλα σας.

http://www.viddler.com/v/e19fcd7d

Slay
01-03-2012, 13:10
Με αυτα που διαβαζω βλεπω οτι η Microsoft συνεχιζει την ιδια πορεια, να βγαζει δηλαδη εναλαξ ενα καλο με ενα χαλι λειτουργικο.
Να θυμισω εδω λιγο την ιστορια ειχαμε τα win98 που ηταν ενα καλο λειτουργικο για την εποχη του που το διαδεχτηκαν τα winME (malakia edition) μετα ηρθαν τα XP που ηταν πολυ καλο λειτουργικο και τα διαδεχτηκαν τα Svista, τωρα εχουμε τα 7 που ειναι οτι καλυτερο εχει φτιαξει ποτε η MS, για να τα διαδεχτουν τα 8 που βλεπω οτι θα ειναι ιδιας ποιοτητας με winME,Vista.

Zatara
01-03-2012, 14:49
το θεμα ειναι οτι ελπιζω οπως λεει η Ms να εχουν καλυτερη διαχειριση πολυπυρηνων cpu εκει υπαρχει ενα θεμα γιατι αν σε 2 χρονια εχουμε 16+ πυρηνα cpu δυσκολα να τα διαχειριστουν σωστα τα win 7..

Leon_DiZ
01-03-2012, 15:11
το θεμα ειναι οτι ελπιζω οπως λεει η Ms να εχουν καλυτερη διαχειριση πολυπυρηνων cpu εκει υπαρχει ενα θεμα γιατι αν σε 2 χρονια εχουμε 16+ πυρηνα cpu δυσκολα να τα διαχειριστουν σωστα τα win 7..

Δεν νομιζω να εχουμε. Εχει σταματησει προ πολλου ο πολλαπλασιασμος των CPU με τους ρυθμους που ειχε παλιοτερα. Εχω διαβασει οτι μετα τους 8 αρχιζουν και καθυστερουν το μηχανημα οι εξτρα πυρηνες και δεν εχουν την αποδοση που θα περιμενε κανεις

Zatara
01-03-2012, 15:38
ειδη η intel θα βγαλει σε ''λιγο'' 10πυρηνο (ivy bridge) οπως κ η amd ειναι ετοιμη στο 12 για 10 πυρηνο (Piledriver) ειδηκα η amd με την τεχνολογια εφτιαξε στον fx (bulldozer) μπορει να προσαρμοσει ποιο ευκολα περισοτερους πυρηνες στο ιδιο chip

Leon_DiZ
25-04-2012, 15:23
Windows 8 on the desktop—an awkward hybrid (http://arstechnica.com/microsoft/news/2012/04/windows-8-on-the-desktopan-awkward-hybrid.ars)

antoniss
08-05-2012, 11:55
ένα μπάβο στην Microsoft ! (ειρωνικά το λέω..)
http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/346986/ta-windows-8-den-tha-upostirizoun-anaparagogi-dvd-kai-blu-ray/

όχι ότι καίγομαι αλλά καλό είναι να βάζουνε νέα πράγματα , όχι να κόβουν τα παλιά...! λολ

Lefteris_X
08-05-2012, 13:35
μαλακίες λέει.

γιατί νομίζει κανείς ότι πχ. στα Windows XP, αν βάλεις μέσα ένα DVD (χωρίς να έχεις κάνει εγκατάσταση ΚΑΝΕΝΑΝ περαιτέρω player), θα παίξουν την ταινία;

το ίδιο και τα Vista, Windows 7;

ω, ναι, ποτέ δεν μπορούσαν να παίξουν, λόγω δικαιωμάτων των codec.

απλά, αν έβαζες έναν player 3ου κατασκευαστή (πχ. το PowerDVD) τότε, τα Windows "δανείζονταν" τον codec, κι έτσι, μπορούσε ο Media Player να παίξει DVD (μεταγενέστερα και Blu-ray).

το "κόλπο" που είναι και δεν το ξέρουν οι καταναλωτές;

εδώ: όταν αγοράζεις έναν έτοιμο υπολογιστή μιας μάρκας, πχ. Sony / Toshiba / HP, 100% έρχεται με έτοιμα προ-εγκατεστημένα προγράμματα, ανάμεσα σε αυτά συνήθως και κάποιος player. Ε, απο αυτόν "δανείζεται" και ο Media Player, τους codec, γι' αυτό όταν ο χρήστης βάζει έναν δίσκο DVD / Blu-ray στο drive του υπολογιστή, αναπαράγεται απευθείας. Όχι επειδή ο Windows Media Player, μπορεί "σκέτος" να κάνει την αναπαραγωγή.

να βράσω δημοσιογραφία ρε φούστη μου.

antoniss
08-05-2012, 13:46
^^ εντάξει αυτό με τους διάφορους codecs , οκ ισχύει , αλλά δεν νομίζω εδώ να λεει αυτό επειδή αναφέρει πως από Internet και από αρχειο στον Η/Υ θα παίζει , από δισκάκι είτε DVD είτε bluRay δεν θα παίζει , και μιλάει πάντα για την βασική έκδοση ,

θα το ψάξω και αλλού , αλλά αυτό κατάλαβα εγώ

Lefteris_X
08-05-2012, 14:02
εχμ, πάλι με codec και δικαιώματα των codec έχει να κάνει με την αναπαραγωγή μέσω δίσκων.

ενώ όταν ήδη υπάρχει ένα βίντεο ως αρχείο στον υπολογιστή ή το παρακολουθείς stream-αριστά μέσω Ιντερνετ, ναι μεν υφίστανται οι codec, αλλά με ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό νομικό πλαίσιο.

το λοιπόν: ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ για να μπορέσει ένα OS (είτε λέγεται Windows, είτε Mac OS, είτε οτιδήποτε), να παίζει "απο την μάνα του" μια ταινία μέσω δίσκου (CD, DVD, Blu-ray, Violet-ray μελλοντικά) θα πρέπει η εταιρεία που φτιάχνει το OS, να ΣΚΑΣΕΙ χοντρό χρήμα για τα δικαιώματα. Κάτι που βέβαια καμία δεν κάνει, τουλάχιστον δεν κάνει ολοκληρωτικά. Για παράδειγμα στο Mac OS, επειδή η Apple τα πληρώνει τα δικαιώματα, μπορείς να δεις (αλλά και να επεξεργαστείς / edit) άνετα ένα DVD δίσκο, χωρίς καμία περαιτέρω εγκατάσταση λογισμικού. Όπως είναι ο Mac "από την μάνα του". Για Blu-ray όμως, ούτε κατά διάνοια, καθώς ο Jobs είχε δηλώσει πως "τα χρήματα που ζητά η Sony για τα δικαιώματα και κυρίως η απίστευτη γραφειοκρατία που επίσης απαιτεί, καθιστούν άκυρη την ενσωμάτωση του Blu-ray στο Mac OS". Φυσικά, μπορείς να κατεβάσεις έναν player 3ου κατασκευαστή και να κάνεις ότι γουστάρεις στο Mac OS, όπως βέβαια και στα Windows κλπ.

μην ψαρώνετε με δημοσιογραφία my ass. Γιατί ο σωστός ο αρθρογράφος, δεν αναπαράγει ένα-προς-ένα αυτά που βλέπει, αλλά πρώτα τα τετραπλο-τσεκάρει αν ισχύουν (και λίγο είπα) και κατόπιν, στρώνει τον κώλο του, να γράψει ένα άρθρο 100% κατανοητό απο ΟΛΟΥΣ ή αν θέλετε καλύτερα, να γράψει το άρθρο με ιστορικές αναφορές του τι γινόταν στο παρελθόν, ώστε όσοι δεν γνωρίζουν επειδή δεν ασχολούνταν τότε ή επειδή λόγω του νεαρού της ηλικίας πάλι δεν γνωρίζουν, να ενημερωθούν πως είχε (και ακόμα έχει) η κατάσταση.

όταν όμως σου λένε οι εργοδότες "χέστηκα για την ποιότητα των ειδήσεων, αυτό που θέλω είναι η ποσότητα, να φαίνεται ότι έχουμε μεγάλη ροή και συνεχόμενη.....οπότε πλακώσου στο copy-paste".............ε, τι να περιμένεις; εμπεριστατωμένη, αληθινή, προσεγμένη και με σεβασμό προς τον ΚΑΘΕ αναγνώστη αρθρογραφία; (με μισθό 500 ευρώ κιόλας) ;;;


μην βλέπεις κάποιους "μαλάκες" που ακόμα το κάνουν........(ίσως γιατί είναι "κολλημένοι" και αγαπούν την τεχνολογία, όσο αγαπούν το να την μαθαίνουν στον κόσμο)........άσχετα αν πληρώνονται 500 ευρώ...


ΥΓ: έχω την εντύπωση πως σε ενα σημειο πρέπει να αυτο-διορθωθώ: νομιζω (επειδή όμως δεν θυμάμαι γι' αυτό δεν μπορώ να είμαι σίγουρος) πως τα Windows 7 «εντελώς μαμά» αναπαράγουν δισκο DVD. Αν ισχύει αυτό, τοτε μπορούμε να πούμε ορθότερα: η Microsoft ενω για πρώτη φορά στην πορεία της πλατφόρμας των Windows, ενσωμάτωσε δυνατότητα αναπαραγωγής δίσκου DVD στην τελευτάια έκδοση «Windows 7», στη νεότερη και εν πολλοίς πιο «ταμπλετική» έκδοση, με την ονομασία «Windows 8», η δυνατότητα αφαιρέθηκε - κατά επίσημη δήλωση λόγω κόστους.

ps4
19-05-2012, 22:19
Εισαι αρχοντας.

Slay
02-10-2012, 12:30
Λοιπον εστησα τα ελληνικα professinal 64bit σε ενα παλiο μηχανημα, και οχι και με οτι καλυτερο απο hardware ,παρολα αυτα βρηκε τα παντα χωρις να χρειστει να βρω drivers. Συγκεκριμενα στηθηκαν στα εξης:
M/B p5vd2-vm
CPU core2duo 2Ghz
RAM 2GB DDR2
VGA nvidia 6200 turbocache (στα 7 ειχε προβλημα)
HDD sata 250GB
DVD-RW optriac IDE

Ας αρχισω απο τα καλα πρωτα, οπως ειπα βρηκαν τα παντα χωρις να χρειστουν οδηγοι, δευτερον στηθηκαν πολυ γρηγορα, η διαδικασια απο το extracting files μεχρι το πρωτο reboot κραταει ενα τσιγαρα, παρομοια ταχυτητα σε στησιμο των 7 εχω δει μια φορα και αυτο ειχε γινει σε i5 , 8GB ram με SSD δισκο.
Τελος η ταχυτητα τους ειναι πολυ καλη, δεν σκεφτεσαι καν οτι εχεις παλιο hardware, τρεχουν σαν φρεσκοστημενα 7, αυτο ισως να οφειλεται στο γεγονος οτι τρεχουν το shell των 7 περα απο το νεοοοοο UI.

Στα κακα τωρα...
Στο setup μονο ομαδα αιματος που δεν σε ρωταει, θελει e-mail, πολη, οδο, ακομα και ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΚΩΔΙΚΑ!!! και ειναι ολα υποχρεωτικα πεδια, και πρεπει να συμπληρωθουν.
Αλλα οπως φανταζστε, τα μεγαλυτερα προβληματα ειναι με το νεο UI, και αυτος ειναι και ο λογος που θα τα κανει ΜΗ δημοφιλη στους χρηστες και κυριως στους χωρους εργσσιας.

Δεν τα εχω δει σε tablet παντως ο τροπος που λειτουργουν δεν βολευει καθολου για desktop, πρεπει να κανεις περα δωθε το ποντικι για να κανεις βασικοτατα πραγματα, ενω εαν τρεχεις εφαρμογες στο win 7 shell οπως τον firefox , στην ουσια βλεπεις ενα φτωχοτερο shell τοσο οπτικα οσο και λειτουργικα, δεν υπαρχει start menu πλεον (πιστευω οτι αυτος που το σκεφτηκε ισαως και να εχει απολυθει) ενω λειπει ακομα και μια επιλογη για shutdown , κατι το οποιο γινεται μονο εαν πατε στο νεο UI , πατε πανω δεξια το ποντικι, εμφανιστει η μπαρα, πατηστε επιλογες, και εκει θα βρειτε το κουμπι για τερματισμο.Αυτα προς το παρον, θα τα ψαξω περισσοτερο και θα σας πω εντυπωσεις.

Leon_DiZ
02-10-2012, 13:27
^τα εκανες upgrade ή κανονικο format?

Slay
02-10-2012, 13:38
καθαρη εγκατασταση

Slay
02-10-2012, 15:56
μετεφερα το θεμα στο "Τεχνολογια" που ταιριαζει καλυτερα και συνεχιζω το θαψιμο.

Πρωτον ζητα σε πολλα πραγματα live id, το κακο δεν ειναι αυτο, και στο android θελει gmail, αλλα δεν φτανει να το βαλεις μια φορα, στο ζηταει τουλαχιστον μια φορα για καθε εφαρμογη.

Βρηκα ισως το μεγαλυτερο προβλημα, ανοιγεις μια εφαρμογη π.χ. τους χαρτες, παιζεις βλεπεις οκ, λες να το κλεισω να δω τιποτε αλλο, αλλα οσο και αν το εψαξα κουμπι για quit δεν βρηκα, οποτε οι επιλογες ειναι δυο, ειτε εισαι power user και πατας alt+F4 για να την κλεισεις (αν και σε αυτη την περιπτωση μαλλον δεν θα εβαζες καν τα 8) ειτε πας κλασσικα στην δεξια πανω γωνια και επιλεγεις εναρξη.
Σε αυτη την περιπτωση βεβαια η εφαρμογη συνεχιζει να εκτελειται κανονικα, οποτε ειναι θεμα χρονου ενας απειρος χρηστης να ανοιξει αρκετες εφαρμογες ωστε να σερνεται το συστημα του.

Επισης δεν μπορεις να δεις με μια ματια τι τρεχεις , εκτος και αν χρησιμοποιεις το win 7 shell, αλλα και αυτο δουλευει μονο για τις εκει εφαρμογες και οχι για τις εφαρμογες των 8. Τουλαχιστον δεν εκοψαν το alt+tab και ετσι δεν χρειαζεται να αλλαζεις εφαρμογη με τον ηλιθιο τροπο της αριστερης γωνιας.
και επειδη θα αναρωτιεστε για αυτο, εαν πας το ποντικι στην πανω αριστερη γωνια σου βγαζει ενα thumbnail με το προγραμμα που θα πας εαν το πατησεις, εαν το πατας συνεχεια κανει κυκλο τα προγραμματα, για να δεις ομως μια λιστα σαν το κλασσικο taskbar των windows , πρεπει πρωτα να πας στην αριστερη γωνια και μετα κατεβαζεις το ποντικι κατω , αλλα μενωντας αριστερα, δεν αρκει δηλαδη να πας μονο αριστερα, θελει να κανεις διαδρομη.

Περισσοτερο ψαξιμο και θαψιμο απο αυριο μαλλον....

djpar
02-10-2012, 16:01
κατσε μιλας για την τελικη εκδοση...ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝ INSTALL

Giannis7
02-10-2012, 16:34
Well...

Απ' ότι φαίνεται θα μείνω με τα 7, την κάνουν την δουλειά τους μια χαρά.

Slay
02-10-2012, 17:23
Well...

Απ' ότι φαίνεται θα μείνω με τα 7, την κάνουν την δουλειά τους μια χαρά.
οχι, οχι, οχι, τα 7 δεν κανουν την δουλεια τους ΑΠΛΑ μια χαρα, την κανουν ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα 8, γιατι ειναι desktop OS και οχι Tablet OS.

κατσε μιλας για την τελικη εκδοση...ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝ INSTALL
ναι παντα για την τελικη εκδοση μιλαω, δεν μπορω να καταλαβω τι πινουν εκει στην Microsoft , η microsoft κατα καιρους εχει φτιαξει προβληματικα λειτουργικα, δυστροπα λειτουργικα, βαρια λειτουργικα, ευαλωτα λειτουργικα, αλλα ειναι η πρωτη φορα , και δεν πιστευα οτι θα το εβλεπα ποτε, που η microsoft εφτιαξε ενα ΔΥΣΧΡΗΣΤΟ λειτουργικο, η αρχικη μου προβλεψη πριν απο μηνες μαλλον βγαινει σωστη, προβλεπω χειροτερη πανωλεθρια απο αυτη των Svista.

Giannis7
02-10-2012, 23:46
οχι, οχι, οχι, τα 7 δεν κανουν την δουλεια τους ΑΠΛΑ μια χαρα, την κανουν ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα 8, γιατι ειναι desktop OS και οχι Tablet OS.

Ακριβώς. Έφαγε "Χ" μόνο και μόνο από αυτό.

Δηλαδή WTF, απορώ ποιος είχε τέτοια ιδέα.

Lefteris_X
03-10-2012, 11:40
αυτός που θέλει να υπάρχει η Μικροαπαλή, το 2020.

διότι με το υπάρχον interface (ακόμα και των 7), όλο το concept έχει κολλήσει άσχημα στα 90ς.

τώρα, αν θα πετύχει το στοίχημα της η MS, θα δείξει σε βάθος χρόνου.

Πάντως, ενώ επί 30ετίας σχεδόν είμαι πολέμιος της MS και τα σκατο-προϊόντα της, είναι η πρώτη φορά που την υποστηρίζω και μάλιστα σθεναρά, καθώς πιστεύω ότι τα Win 8, επιτέλους στρώνουν το χαλί για τις επόμενες εκδόσεις των Win, οι οποίες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα είναι κάτι διαφορετικό από τον εμετό που παραμένει σχεδόν ίδιος από τα Win 95 OSR2 (memphis) έως και τα 7.

αρκετοί έχουν ξενερώσει, αλλά αυτούς ακριβώς προσπαθεί η MS να τους κάνει να ξεκολλήσουν το μυαλό τους.

Ποιοι έχουν ξενερώσει; αυτοί που έχουν συνηθίσει να χρησιμοποιούν πάνω-κάτω με τον ίδιο τρόπο εδώ και 20 χρόνια σχεδόν τον PC τους, με απειροελάχιστες διαφορές στην καθημερινή ροή.

Ε, για όλους αυτούς η MS, εδώ και δεκαετίες (και από την εποχή του MSDOS), δεν μπορούσε να προσφέρει κάτι το νέο, το καινούριο. Γιατί όλοι αυτοί, θα "ξένιζαν" προς τον όποιο νέο τρόπο χρήσης.

Και δεν αναφέρομαι σε όποιους ξέρουν τι εστί defragmentation. Αναφέρομαι προς όλους τους υπόλοιπους, που είναι η πλειοψηφία. Αυτή η πλειοψηφία, μετέτρεψε τον PC, από υπολογιστή, σε καφετιέρα που μπαίνει στο Internet ή/και τρέχει μερικά προγράμματα. Και ως "καφετιέρα" δεν θέλουν, να αποκτήσει νέο τρόπο χρήσης. Είναι εξοικειωμένοι με το στάνταρντ τρόπο χρήσης, ο οποίος αν αλλάξει, θα τους "υποχρεώσει" να πρέπει να κάτσουν να μάθουν από την αρχή 5 πραματάκια. Αλλά αυτό είναι δύσκολο για τον χρήστη της καφετιέρας, όντως.

Εμ, έλα μου όμως, που το τεχνολογικό τοπίο αλλάζει, και οι καφετιέρες-PC παίρνουν τον δρόμο της μαρμάγκας. Όποιος θέλει σκέτο να μπαίνει Internet, και είναι καφετιερο-χρήστης, επιλέγει πλέον μια ταμπλέτα ή/και κινητό τηλέφωνο για αυτό το σκοπό. Όποιος παίζει θέλει επικοινωνίες (skype, msn, Gtalk και λοιπά), πάλι μέσω ταμπλέτας / κινητού εξυπηρετείται άψογα).

Και η MS αυτό το κατάλαβε, έστω και αργοπορημένα.

Καλύτερα λοιπόν, που ξεκινά από τώρα την αλλαγή με τα Win8, έστω και άγαρμπα στο interface και με στόχο την πλήρη απαλλαγή από τον παλιό τρόπο χρήσης έως τα Win10, ειδάλλως.......μπορεί η MS, να ξαναγίνει η μικρή-μεσαία εταιρεία των αρχών 80ς, που είχε μοναδική αγορά τα PC, με MSDOS και spreadsheets σε περιβάλλον γραφείου. (κοινώς, πανωλεθρία για την εταιρεία)

Προλογίζω, αν και παρακινδυνευμένο καθότι πολύ νωρίς, ότι δεν θα ξαναβγούν Windows, με interface που να θυμίζει των Win7.

Ίσως μελλοντικά, αν υπάρξουν ΤΡΕΛΕΣ αντιδράσεις (που ΔΕΝ υπάρχουν, καθώς ο κόσμος στο εξωτερικό, τονίζω ο casual χρήστης καφετιέρας, αρχίζει να γουστάρει το νέο περιβάλλον)...........ενδέχεται η MS να εκδίδει 2 διαφορετικές εκδόσεις των Win, όπου η μια από αυτές θα προσφέρεται ΜΟΝΟ και αυστηρά σε εταιρικά περιβάλλοντα και θα έχουν το παλιό interface, ενώ η άλλη θα είναι για όλους τους χρήστες και το νέο interface.

Ίδωμεν. (ή οψόμεθα αν προτιμάτε. πάντως "Είδωμεν" με την καμία, γιατί δεν υφίσταται ως λέξη :P)

djpar
03-10-2012, 11:45
το κακο ειναι οτι απο οτι καταλαβα δεν μπορεις να εχεις και τα 2 views δηλαδη το θελεις στυλ 7 παρτο σε στυλ 7 αλλιως στυλ 8 οπως ηταν τα xp με vista και 7

Lefteris_X
03-10-2012, 12:16
υπάρχουν και τα 2 views στα Win8, αλλά άρρηκτα "πλεγμένα" μεταξύ τους.

δηλαδή "υποχρεώνεσαι" να χρησιμοποιείς και τα δύο views.

και όσο για το Start Menu και την ανυπαρξία του, αποδεικνύει αυτά που λέω στο προηγούμενο μεγάλο ποστ: δύσκολα αλλάζουν οι Win users, τον τρόπο που έχουν μάθει εδώ και 17 χρόνια περίπου.

Και για αυτό, υπάρχουν προγραμματάκια που σου προσφέρουν Start Menu όπως στα προγενέστερα Win.

Πάντως για την ιστορία: το ΤΙ χαμός είχε γίνει όταν βγήκαν τα Win 95, τα οποία σήμαναν τον θάνατο του MSDOS ως τρόπο χρήσης ενός PC, ξέρετε ΠΟΣΑ εκατομμύρια χρηστών μανούριαζαν μέχρι και το 1996; άπειρα.

αλλά όταν είδαν και τα Win98, που ήταν "κάπως" βελτιωμένα (οι μπλε οθόνες ακόμα αέρα πήγαιναν)......και αποδέχτηκαν ότι ΕΤΣΙ θα είναι από εδώ και πέρα το interface / περιβάλλον χρήσης.............απλά άρχισαν να μαθαίνουν και να συνηθίζουν. Ακολούθησαν και οι επόμενες γενιές χρηστών που δεν είχαν δει ποτέ MSDOS στην ζωή τους, και μπήκαν στους PC με τα Win XP.......και έδεσε το "γλυκό" αποδοχής του interface μια και καλή.

ε, για τα δικά μου τα ματάκια, που έχω βιώσει 2 μεγάλες αλλαγές πορείας της MS και τις αντίστοιχες αντιδράσεις εκατομμυρίων κόσμου.........αλλά ΚΑΙ την αποδοχή τους μετά απο λίγα χρόνια.........αυτό που κάνει τώρα η MS, είναι κάτι πολύ οικείο. (όχι μόνο προς εμένα, αλλά και για όλους όσους ασχολούνται με τεχνολογία από τέλη 70ς - αρχές 80ς).

μην ανησυχείτε, όλα θα πάρουν την πορεία που τους αρμόζει και ο κόσμος, μην έχοντας άλλη επιλογή, θα ακολουθήσει θέλει δεν θέλει.

Εκεί που όντως τραβάει ζόρια η MS, είναι κατά πόσο θα πείσει τις εταιρείες (πολλών δισ. δολαρίων, όχι κάτι @@δάκια όπως το Ελληνικό Κράτος που έχει PC/Win) να αφήσουν το Linux/Unix/Apache και λοιπά, και να ξαναγυρίσουν σε περιβάλλον Windows. Διότι εκεί είναι τα πολλά λεφτά (και που χάνει κατά κράτος η MS από άλλες σοβαρές εταιρείες), και ΟΧΙ στους χρήστες, που έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι έχουν πειρατευμένα τα Windows στους υπολογιστές τους.

Και βέβαια, τα επίσης πολλά λεφτά είναι στο Office. Όχι στα Windows. Και το Office που τρέχει στα Win 8 (και στα WinRT σε ARM ταμπλέτες) έχει επίσης, νέο Win8στυλ interface.

Οι καιροί αλλάζουν γρήγορα, και όποιος χρήστης παραμένει σε αυτά που ξέρει....σε λίγο θα γίνει παρωχημένος και αυτός, και οι γνώσεις του και σημαντικότερα, τα προσόντα του.

ανέκαθεν, όποιος ασχολείται με υπολογιστές και τεχνολογία, είναι για πάντα "μαθητής" = πρέπει να μαθαίνει συνεχώς και να εξελίσσεται. Όποιος παραμένει σταθερός, δεν είναι χρήστης, αλλά "χειριστής" συγκεκριμένων προγραμμάτων (ή ακόμα χειρότερα, συγκεκριμένων ιστοσελίδων), που αναπόφευκτα (λόγω ταχείας εξέλιξης) θα κάνει παρέα στους δεινόσαυρους.

Leon_DiZ
03-10-2012, 12:16
αυτός που θέλει να υπάρχει η Μικροαπαλή, το 2020.

διότι με το υπάρχον interface (ακόμα και των 7), όλο το concept έχει κολλήσει άσχημα στα 90ς.

τώρα, αν θα πετύχει το στοίχημα της η MS, θα δείξει σε βάθος χρόνου.

Πάντως, ενώ επί 30ετίας σχεδόν είμαι πολέμιος της MS και τα σκατο-προϊόντα της, είναι η πρώτη φορά που την υποστηρίζω και μάλιστα σθεναρά, καθώς πιστεύω ότι τα Win 8, επιτέλους στρώνουν το χαλί για τις επόμενες εκδόσεις των Win, οι οποίες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα είναι κάτι διαφορετικό από τον εμετό που παραμένει σχεδόν ίδιος από τα Win 95 OSR2 (memphis) έως και τα 7.

αρκετοί έχουν ξενερώσει, αλλά αυτούς ακριβώς προσπαθεί η MS να τους κάνει να ξεκολλήσουν το μυαλό τους.

Ποιοι έχουν ξενερώσει; αυτοί που έχουν συνηθίσει να χρησιμοποιούν πάνω-κάτω με τον ίδιο τρόπο εδώ και 20 χρόνια σχεδόν τον PC τους, με απειροελάχιστες διαφορές στην καθημερινή ροή.

Ε, για όλους αυτούς η MS, εδώ και δεκαετίες (και από την εποχή του MSDOS), δεν μπορούσε να προσφέρει κάτι το νέο, το καινούριο. Γιατί όλοι αυτοί, θα "ξένιζαν" προς τον όποιο νέο τρόπο χρήσης.

Και δεν αναφέρομαι σε όποιους ξέρουν τι εστί defragmentation. Αναφέρομαι προς όλους τους υπόλοιπους, που είναι η πλειοψηφία. Αυτή η πλειοψηφία, μετέτρεψε τον PC, από υπολογιστή, σε καφετιέρα που μπαίνει στο Internet ή/και τρέχει μερικά προγράμματα. Και ως "καφετιέρα" δεν θέλουν, να αποκτήσει νέο τρόπο χρήσης. Είναι εξοικειωμένοι με το στάνταρντ τρόπο χρήσης, ο οποίος αν αλλάξει, θα τους "υποχρεώσει" να πρέπει να κάτσουν να μάθουν από την αρχή 5 πραματάκια. Αλλά αυτό είναι δύσκολο για τον χρήστη της καφετιέρας, όντως.

Εμ, έλα μου όμως, που το τεχνολογικό τοπίο αλλάζει, και οι καφετιέρες-PC παίρνουν τον δρόμο της μαρμάγκας. Όποιος θέλει σκέτο να μπαίνει Internet, και είναι καφετιερο-χρήστης, επιλέγει πλέον μια ταμπλέτα ή/και κινητό τηλέφωνο για αυτό το σκοπό. Όποιος παίζει θέλει επικοινωνίες (skype, msn, Gtalk και λοιπά), πάλι μέσω ταμπλέτας / κινητού εξυπηρετείται άψογα).

Και η MS αυτό το κατάλαβε, έστω και αργοπορημένα.

Καλύτερα λοιπόν, που ξεκινά από τώρα την αλλαγή με τα Win8, έστω και άγαρμπα στο interface και με στόχο την πλήρη απαλλαγή από τον παλιό τρόπο χρήσης έως τα Win10, ειδάλλως.......μπορεί η MS, να ξαναγίνει η μικρή-μεσαία εταιρεία των αρχών 80ς, που είχε μοναδική αγορά τα PC, με MSDOS και spreadsheets σε περιβάλλον γραφείου. (κοινώς, πανωλεθρία για την εταιρεία)

Προλογίζω, αν και παρακινδυνευμένο καθότι πολύ νωρίς, ότι δεν θα ξαναβγούν Windows, με interface που να θυμίζει των Win7.

Ίσως μελλοντικά, αν υπάρξουν ΤΡΕΛΕΣ αντιδράσεις (που ΔΕΝ υπάρχουν, καθώς ο κόσμος στο εξωτερικό, τονίζω ο casual χρήστης καφετιέρας, αρχίζει να γουστάρει το νέο περιβάλλον)...........ενδέχεται η MS να εκδίδει 2 διαφορετικές εκδόσεις των Win, όπου η μια από αυτές θα προσφέρεται ΜΟΝΟ και αυστηρά σε εταιρικά περιβάλλοντα και θα έχουν το παλιό interface, ενώ η άλλη θα είναι για όλους τους χρήστες και το νέο interface.

Ίδωμεν. (ή οψόμεθα αν προτιμάτε. πάντως "Είδωμεν" με την καμία, γιατί δεν υφίσταται ως λέξη :P)

Το πρόβλημα δεν ειναι οτι ο κόσμος έχει κολλήσει στο παλιό. Το πρόβλημα ειναι οτι προσπαθεί να ενώσει 2 form factors σε ένα. Ο,τι πιο τραγικό. Πολύ απλά, δεν γίνεται να έχεις λογισμικό που να λειτουργεί καλα και με το δάχτυλο και με το ποντίκι. Το ίδιο ακριβώς που είπε ο slay το είχα πει και εγώ: ποιος ηλίθιος σκέφτηκε αυτο με τις γωνίες! Ειναι το ίδιο να πατάς με το δάχτυλο τις γωνίες σε tablet 10" και το ίδιο να το κάνεις σε οθόνη 32" με ποντίκι; Οπως το ίδιο αδιανόητο και άχρηστο ειναι να έχεις tiles όταν έχεις ποντίκι, αλλιώς όλοι θα είχαμε τις συντομευσεις μας να πιάνουν την μισή οθόνη η μια.

Αν ανανεωναν το λογισμικό κάπως διαφορετικά εγώ θα ήμουν μαζί τους, αλλά τώρα πραγματικά ειναι δυσχρηστο. Πολλοί τους κραξανε για το ribbon στο Office του 7, το οποίο προσωπικά με βόλεψε απο την αρχή που το δούλεψα και όντως ήταν μια πολύ καλή κίνηση.

Αυτο που έπρεπε να κάνει κατ' εμε ήταν να βγάλει windows 8 για ταμπλετες και για desktop ξεχωριστά και να προωθήσει στους χρήστες στο κομμάτι που τους ταιριάζει (15χρονα που αγοράζουν pc για Facebook=tablet// power users=desktop). Τότε όμως μάλλον θα πρεπε να κατεβάσει τις τιμές και λογικά δεν το θέλουν.

Lefteris_X
03-10-2012, 12:26
νομίζω σε καλύπτω απόλυτα στο ποστ που έγραφα καθώς έγραφες το δικό σου, και έχει εμφανιστεί ακριβώς από πάνω.

είναι θέμα αλλαγής νοοτροπίας, και όχι θέμα να κάνουμε την μετάβαση αργά και σταθερά.

αντιθέτως πολύ γρήγορα γιατί έχουμε μείνει πίσω, η μετοχή μας έχει μεγάλο πρόβλημα (οι επενδυτές δεν βλέπουν βάθος χρόνου με την παρούσα χρηστική εμπειρία των Windows - άρα δεν επενδύουν περαιτέρω) και αυτό που θέλουμε είναι μια όσο το πιο δυνατό γρήγορη μετάβαση.......και δεν πειράζει, έχουμε εργαλεία marketing, δημοσιογράφους, κανάλια, devs σοβαρών προγραμμάτων (= όχι Valve, EA, ID και λοιποί, αλλά Maya, 3DS Max, CRM, ERP, Renderman και είπα απειροελάχιστα) που θα "πείσουν" τον κόσμο για να αποδεχτεί την νέα, επερχόμενη (win9 - 10), εποχή. Γνωστές τακτικές της MS, για όσους την παρακολουθούν επί 25 ετίας (και βάλε).

ΥΓ: και επιτέλους, πόσο χρειάζεται για να καταλάβουμε ότι ο υπολογιστής, μέχρι το 2020 δεν θα έχει την ίδια έννοια που έχει σήμερα. Δεν θα αγοράζει πλέον ο κόσμος υπολογιστές με την υπάρχουσα μορφή τους, για μπαίνει στο νετ, να μιλάει μέσω νετ και να βλέπει ταινίες / μουσική / φωτογραφίες. Θα τα κάνει με αναδιπλούμενη ίσως και εύκαμπτη ταμπλέτα / κινητό τηλέφωνο, που ασύρματα θα συνδέεται σε τηλεόραση, ηχητικό σύστημα, καφετιέρα, θερμοσίφωνα, πιστολάκι μαλλιών, ίσως και με το καζανάκι της τουαλέτας! "Παππού, για πες μας τότε, που είχατε κάτι μηχανήματα με δεκάδες κουμπιά, τα λέγατε υπολογιστές, και με αυτά μπαίνατε στο νετ! Έχει πολύ γέλιο η φάση!" ε, δεν απέχουν πολλά χρόνια τέτοιες ατάκες. Ήδη πιτσιρίκια φίλων και γνωστών (ηλικίες 4-8 ετών), ούτε καν που ακουμπάνε τα λαπτοπ, αντιθέτως το iPhone / iPad των πατεράδων/μητέρων τους, τα παίζουν στα δάχτυλά τους. Άντε πες σε αυτά τα πιτσιρίκια όταν θα φτάσουν 12-16 ετών (2020), πληκτρολόγησε με πλήκτρα, πάτα το Start Menu, κάνε defrag (χχααχαχχαχαχ), βάλε drivers, antivirus κλπκλπ...θα σε κοιτάζουν ως εξωγήινο. Αυτοί όμως θα είναι η νέα γενιά λιανικών πελατών της MS και όχι εμείς που θα έχουμε πατήσει τα -άντα (30, 40 και μερικοί τα 50 λολ).


ΥΓ: ενδέχεται σε μερικά χρόνια, να σταματήσει το επιχειρηματικό μοντέλο του 1981: IBM PC compatible. Διότι ΟΛΑ τα PC, σε αυτή την συνθήκη στηρίζονται και αντίστοιχα αρχιτεκτονική (εξελιγμένη σαφώς). Μόνο που έχει μείνει αυτή η συνθήκη συνδεδεμένη με μια εταιρεία (ΙΒΜ) που δεν έχει απολύτως καμία σχέση με PC λιανικούς υπολογιστές εδώ και αρκετά χρόνια. Έτσι η MS ετοιμάζει (άγνωστο πότε όμως θα το κάνει), νέα αρχιτεκτονική και δικηγόρους να στήσουν το νέο επιχειρηματικό μοντέλο, σχεδίαση, συμβατότητα και αρχιτεκτονική: Microsoft PC Compatible. Και όλες οι PC κατασκευαστικές εταιρείες, θα ακολουθούν αυτό αντί του προγενέστερου και καθολικά παρωχημένου.

djpar
03-10-2012, 12:28
ασε που απο οτι καταλαβα μοιαζουν αρκετα με τα windows phone και πρεπει και αυτα να παρουν τα πανω τους

zapee995
03-10-2012, 12:34
Το θέμα είναι ότι η micro$oft θέλει να τα κάνει όλα ένα. Xbox tablet smartphone pc να δουλεύουν με το ίδιο interface. Μέχρι ένα σημείο το κατανοώ. Έτοιμη κονσόλα και τεσταρισμενη, tablet και smartphone μια από τα ίδια αλλά με pc καμία επαφή. Οπότε δεν είναι απίθανο να δούμε και έτοιμα licensed pc για win8. Άλλο είμαι εγώ με ασύρματο ποντίκι πληκτρολόγιο και άλλο ο Θανάσης με touchpad ή οθόνη αφής. Αυτοί το βλέπουν ένα πράγμα και τελικά βγαίνει το προϊόν κομμένο και ραμμένο για τον μέσο χρήστη.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Slay
03-10-2012, 14:25
αρκετοί έχουν ξενερώσει, αλλά αυτούς ακριβώς προσπαθεί η MS να τους κάνει να ξεκολλήσουν το μυαλό τους.
αυτη ειναι η πιπιλα της microsoft αλλα δεν βλεπω να πιανει, οταν ενα περιβαλλον με κανει αντιπαραγωγικο, η λιγοτερο παραγωγικο δεν ειναι θεμα αντιληψης, ειναι πρακτικο το θεμα, ΔΕΝ γινονται ολες οι χρησεις καλυτερα με το δακτυλο πως να το κανουμε.

Οπως ξερεις προσφατα ασχοληθηκα με το OSX , με ειδες να γκρινιαζω που ειναι διαφορετικο απο τα windows? εχει start? οχι αλλα εχει το applications, ακομα και τα κουμπια για τον ελεγχο των παραθυρων ειναι σε αλλη μερια, ενω δεν αρκει να κλεισεις ενα παραθυρο για να κλεισει και το προγραμμα, και πολλες αλλες διαφορες... αλλα δεν παυει να ειναι ενα desktop λειτουργικο.

Και κατι ακομα, πες πως εισαι IT manager σε μια εταιρια με 50 υπολογιστες, θα τους ελεγες να κανουν upgrade (downgrade ειναι αλλα τελος παντων) σε windows 8?


Προλογίζω, αν και παρακινδυνευμένο καθότι πολύ νωρίς, ότι δεν θα ξαναβγούν Windows, με interface που να θυμίζει των Win7.
εγω προβλεπω το εντελως αντιθετο, η ΜΗ αποδοχη των 8 απο τον κοσμο θα ειναι τοσο τεραστια, που προβλεπω νεα windows πολυ συντομα.


Πάντως για την ιστορία: το ΤΙ χαμός είχε γίνει όταν βγήκαν τα Win 95, τα οποία σήμαναν τον θάνατο του MSDOS ως τρόπο χρήσης ενός PC, ξέρετε ΠΟΣΑ εκατομμύρια χρηστών μανούριαζαν μέχρι και το 1996; άπειρα.
sorry, αλλα εγω δεν το θυμαμαι αυτο, αντιθετως θυμαμαι αυτο
http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/188255_700b.jpg

Lefteris_X
03-10-2012, 16:15
κοίτα, σαφώς δεν θα κάτσουμε τώρα να αναβιώνουμε αναμνήσεις και εμπειρίες, θέλοντας να πω ότι κάπως έτσι τα θυμάσαι / έζησες εσύ, κάπως αλλιώς εγώ και μπίρι μπίρι μπίρι θα χάσουμε το νόημα.

η πλάκα ξέρεις ποια είναι;

ότι σε ένα βαθμό συμφωνώ σε αυτά που λες ως επιχειρήματα, καθώς αυτά παρατηρώ ως αντιδράσεις του επαγγελματία κόσμου (όχι των απλών χρηστών τόσο), όμως στο προηγούμενο πόστ μου, δεν εξέφρασα την άποψή μου για τα Win8 (που επίσης θεωρώ "άγαρμπα" ), αλλά το περιέγραψα πως η εταιρεία θα τα προωθήσει/αντιμετωπίσει, έχοντας στο μάτι να μεταβιβάσει σε μερικά χρόνια τους χρήστες της, σε ένα ενιαίο οικοσύστημα υπολογιστή / hybrid tablet-ultrabook (όπως πολλά όμορφα που πρόσφατα παρουσιάστηκαν)+κινητό τηλέφωνο ( και ίσως, + κονσόλα). (μόνο στο τέλος του ποστ, έκανα μια εντελώς ελαφρά σε βαρύτητα και με χαλαρό ύφος που νόμισα ότι φάνηκε, μάλλον λάθος έκανα προφανώς, προλογίζοντας μια πιθανή εξέλιξη για την MS)

αν, λέω -αν- , γίνει η "στραβή" και η MS χειριστεί τις αντιδράσεις του κόσμου για τα Win8

= τις "ζυγίσει" λάθος = να κρίνει ότι είναι πολλοί (ενώ είναι στην αλήθεια λίγοι) αυτοί που δεν τα θέλουν,
τότε θα βγάλει νέα Windows με το παλιό interface και η εταιρεία σε θέμα innovation και "οικοσυστήματος" θα έχει μείνει χρόνια πίσω από τον ανταγωνισμό = μεγάλη πτώση μετοχής = ότι συνεπάγονται όλα αυτά.........

ή μπορεί γίνει το αντίθετο: να κρίνει λανθασμένα ότι είναι λίγοι αυτοί που δεν θέλουν τα Win8 (ενώ είναι πολλοί) = να τα κρατήσει με το στανιό στην αγορά και άμα σας αρέσει = τον πού*ο στις πωλήσεις / αποδοχή = μετοχή πάτος.

η περίπτωση να μοιραστεί ο κόσμος 50/50 δεν παίζει, διότι ένα καλό/κακό μάρκετινγκ τμήμα, μετατοπίζει υπέρ/κατά το παραπάνω ποσοστό.

είναι πολύ περίεργοι οι καιροί, τόσο οικονομικά, όσο και από πλευράς software / hardware.

όσο για τα ΙΤ τμήματα, στο εξωτερικό κυριαρχούν τα UNIXοειδή, όχι τόσο τα Windows. Επίσης, τα ΙΤ τμήματα γνωρίζεις πως ΔΕΝ κάνουν αναβάθμιση σε ΚΑΘΕ OS (άσχετα αν είναι win / unixοειδή), παρά μόνο και αυστηρά μόνο, αν είναι απόλυτα αναγκαίο. Έτσι, πολλές φορές μερικές εκδόσεις OS προσπερνιούνται αν δεν υπάρχει ακραία απαίτηση από τις ανάγκες της εταιρείας.

Τέλος, στο εξωτερικό έχει αρχίσει σε ΙΤ περιβάλλοντα η μόδα ενός κεντρικού λογισμικού+hardware και IT managers εντός / εκτός γραφείου να χειρίζονται όλο το σύστημα μέσω εξειδικευμένων suites για remote controlling (όχι remote management, άλλο αυτό) με τις επαγγελματικές ταμπλέτες τους (rugged, πολλές ώρες μπαταρίες και σε μερικές περιπτώσεις προτιμούνται iPad).

όπως είπα και στην αρχή, σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ μαζί σου Slay, αυτό που μένει να δούμε, ακριβώς σε 1 χρόνο από τώρα, (υπενθυμίζω: 25-29 Οκτωβρίου λανσάρονται Windows 8, Windows 8 Pro, Windows RT και Windows Phone 8), πως θα έχει εξελιχθεί το τοπίο!

Slay
04-10-2012, 11:10
Συνεχιζοντας το ψαξιμο...
Το store δειχνει να ειναι ξεχωριστο για καθε χωρα, οπως στο PSN για παραδειγμα, στο δικο μας προς το παρον εχει ελλαχιστες εφαρμογες , να θυμισω οτι στο store εχει μονο metro εφαρμογες και οχι κανονικα windows προγραμματα.
Το πανω δεξια που δειχνει τα settings δειχνει διαφορετικα πραγματα αναλογα με την εφαρμογη, οπως ειναι στο android, απλα εχει μονιμα καποιες βασικα πραγματα οπως ενταση ηχου, stutdown κ.α.
Το πανω αριστερα -> αριστερα που εμφανιζει το task bar ειναι resolution dependent δηλαδη οσο μεγαλυτερη αναλυση εχετε τοσο περισσοτερες εφαρμογες βλεπετε, αλλα το μεγεθος του εικονιδιου δεν αλλαζει αναλογα με τον αριθμο των εφαρμογων που τρεχετε, οπως γινεται στα κανονικα windows, μαλιστα δεν υπαρχει καν μια επιλογη για scrolling, ετσι αν για παραδειγμα το task bar σας χωραει 6 εφαρμογες, και εσεις πατε και ανοιξετε μια εβδομη, τοτε εξαφανιζεται απο εκει η πρωτη, και ο τροπος για να την εμφανισετε παλι ειναι ειτε πατωντας αριστερη γωνια μεχρι να εμφανιστει ειτε με alt+tab που ομως το ξερουν λιγοι.

Υπαρχει για πρωτη φορα σε windows και μια επιλογη factory reset, θα το δοκιμασω και θα σας πω τι ακριβως κανει.

adok13
04-10-2012, 11:38
Συνεχιζοντας το ψαξιμο...
Το store δειχνει να ειναι ξεχωριστο για καθε χωρα, οπως στο PSN για παραδειγμα, στο δικο μας προς το παρον εχει ελλαχιστες εφαρμογες , να θυμισω οτι στο store εχει μονο metro εφαρμογες και οχι κανονικα windows προγραμματα.
Το πανω δεξια που δειχνει τα settings δειχνει διαφορετικα πραγματα αναλογα με την εφαρμογη, οπως ειναι στο android, απλα εχει μονιμα καποιες βασικα πραγματα οπως ενταση ηχου, stutdown κ.α.
Το πανω αριστερα -> αριστερα που εμφανιζει το task bar ειναι resolution dependent δηλαδη οσο μεγαλυτερη αναλυση εχετε τοσο περισσοτερες εφαρμογες βλεπετε, αλλα το μεγεθος του εικονιδιου δεν αλλαζει αναλογα με τον αριθμο των εφαρμογων που τρεχετε, οπως γινεται στα κανονικα windows, μαλιστα δεν υπαρχει καν μια επιλογη για scrolling, ετσι αν για παραδειγμα το task bar σας χωραει 6 εφαρμογες, και εσεις πατε και ανοιξετε μια εβδομη, τοτε εξαφανιζεται απο εκει η πρωτη, και ο τροπος για να την εμφανισετε παλι ειναι ειτε πατωντας αριστερη γωνια μεχρι να εμφανιστει ειτε με alt+tab που ομως το ξερουν λιγοι.

Υπαρχει για πρωτη φορα σε windows και μια επιλογη factory reset, θα το δοκιμασω και θα σας πω τι ακριβως κανει.
αποτι ειχα διαβασει ειναι το καινουργιο format.

zapee995
04-10-2012, 12:49
Εμένα πάντως όλα αυτά μου θυμίζουν linux. 3Δ περιβάλλον με πολλά μπιχλιμπιδακια, app store, εναλλαγή interface και τέτοια.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Slay
04-10-2012, 15:09
Λοιπον εχει τελικα 2 επιλογες , την "ανανεωση" και την "καταργηση εγκαταστασης" , και οι δυο επιλογες ειναι βασικα ενας τροπος να κανεις format , αλλα για τον πολυ απειρο χρηστη, που δεν ξερει για παραδειγμα πως να αλλαξει το boot priority σε cd-rom στο bios.

H δευτερη επιλογη λοιπον η "καταργηση εγκαταστασης" ειναι μια κανονικη εγκατασταση, που το μονο που της λειπει ειναι οτι δεν κανει boot απο το dvd, και δεν επιλεγεις τον δισκο στην αρχη, κατα τα αλλα ζηταει τα παντα απο την αρχη, serial, πληροφοριες χρηστη κ.τ.λ. Η επιλογη αυτη επισης εχει 2 υποεπιλογες, την απλη καταργηση η την πληρη καταργηση, η απλη ειναι η διαδικασια που περιεγραψα ποιο πανω, η πληρης ειναι η ιδια διαδικασια με την διαφορα οτι πρωτα γραφει ολους τους sectors στον δισκο με μηδενικα (πληρες format δηλαδη) και εχει την χρησιμοποτητα , εαν θελεις να πουλησεις τον υπολογιστη σου, να εισαι σιγουρος οτι ο επομενος κατοχος δεν θα μπορεσει ποτε να αποκτησει προσβαση σε προσωπικα αρχεια και δεδομενα. Αυτος ο τροπος βεβαια κρατα μερικες ωρες.

Και παμε τωρα ισως στο καλυτερο που εχουν να προσφερουν τα 8, και αυτο ειναι η επιλογη της "ανανεωσης", οταν ο χρηστης επιλεγει να κανει "ανανεωση" αυτο που γινεται ειναι: δεν χανει τον χρηστη και τις ρυθμισεις που εχει κανει στα 8, δεν χανει τα αρχεια που εχει κατεβασει ή βαλει στα 8, δεν χανει επισης ουτε τις metro εφαρμογες που εχει κατεβασει απο το store, το μονο που χανει ειναι προγραμματα που εχει εγκαταστησει στο win7 shell, αλλα και γιαυτα παιρνει στο τελος της διαδικασιας μια λιστα που λεει ποια προγραμματα εχασε.

Και οι δυο διαδικασιες απαιτουν το DVD εγκαταστασης, δεν φτιαχνουν δηλαδη τα 8 ενα restore partition οπως κανουν ολοι οι κατασκευαστες laptop οπου απο εκει γινεται η επαναφορα.

Σε αλλα θεματα τωρα, εαν στην εγκατασταση δωσετε windows live id και οχι ενα οποιοδηποτε αλλο e-mail, πρωτον γλυτωνετε την διαδικασια να σας ρωταει στο setup μεχρι και ταχυδρομικο κωδικα, αυτο που ζητα ειναι ενα τηλεφωνο για να το χρησιμοποιησετε εαν ξεχασετε τον κωδικο σας και ενα security question. Δευτερον δεν χρειαζεται να δινεται mail και κωδικο για τα προγραμματα metro καθως και για το store, τριτον χρησιμοποιει το ονομα , και το avatar που εχετε στο msn καθως και τις εκει επαφες.

Το ribbon ειναι πλεον μερος του windows explorer, και μπορειτε να το κρυψετε αμα θελετε, μαλιστα η default επιλογη ειναι να εινα collapsed. Η VGA που ειχα βαλει η 6200 turbocache εκανε κατι κουλα και εκανε restart ο driver συνεχεια, στην επομενη εγκαταση την εβγαλα, και εκανα το setup με την onboard, αυτη βεβαια επειδη ηταν VIA δουλευει με γενικο οδηγο, παντως ουτε και για τα 7 υπηρχε οδηγος για την συγκεκριμενη καρτα, και αποδιδω και τα προβληματα της 6200 περισσοτερο στην καρτα και λιγοτερο στα 8.

Αφου τελειωσε η νεα εγκατασταση εβαλα την καρτα ξανα, στην περιπτωση αυτη που ειχαν δηλαδη οδηγους τα 8 δεν με ρωτησε απολυτως τιποτε, ουτε καν με ενημερωσε οτι μπηκε νεο harware, εκανε κανονικα εκκινηση , δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση που δεν βρισκουν οδηγους.

djpar
04-10-2012, 15:22
factory settings...βρωμαει κινητηλα αυτο ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ με αυτα που ακουω...

zapee995
04-10-2012, 15:32
Από boot time πως τα πάει;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Slay
04-10-2012, 16:15
Από boot time πως τα πάει;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
aaa sorry ξεχασα να το αναφερω αυτο, σε καθαρη εγκατασταση , στο hardware που περιεγραψα ποιο πανω, κανει ισως λιγο περισσοτερο απο ενα κινητο η tablet, αλλα αυτο περιλαμβανει και το γραψιμο του κωδικου...

συγκεκριμενα καθαρος χρονος boot (δεν μετραω τον χρονο του bios) μαζι με την πληκτρολογηση του κωδικου ηταν απο 31-40 sec , και αυτο γιατι χρησιμοποιουσα ενα λαστιχενιο πληκτρολογιο και δεν μπορουσα να γραψω ουτε με πληρη ταχυτητα ουτε με τον ιδιο ρυθμο καθε φορα.

Slay
04-10-2012, 21:02
Εμένα πάντως όλα αυτά μου θυμίζουν linux. 3Δ περιβάλλον με πολλά μπιχλιμπιδακια, app store, εναλλαγή interface και τέτοια.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
σου θυμιζει 3D περιβαλλον , και linux αυτο????? ποιο distro?
http://cdn0.mos.techradar.futurecdn.net///art/software/Windows/Windows8_releasepreview/releasepreview-review-images/Screenshot%20(2)-580-75.jpg

zapee995
04-10-2012, 21:24
Fedora 17. Δεν εννοώ το ίδιο ακριβώς απλά προ win8 fedora και ubuntu είχαν διαδραστικό μενού.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Slay
04-10-2012, 22:53
Fedora 17. Δεν εννοώ το ίδιο ακριβώς απλά προ win8 fedora και ubuntu είχαν διαδραστικό μενού.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
το εβαλα μολις τωρα σε ενα vmware, καμια σχεση με τα 8, πολυ πολυ ποιο ομορφο, και η πρωτη εντυπωση μου δειχνει οτι ειναι και κατα πολυ ποιο ευχρηστο και λειτουργικο.

zapee995
04-10-2012, 23:16
Πιο όμορφο το fedora εεε;; δυστυχώς δε μπορώ να συγκρίνω γιατί δεν έχω τα 8. Το καλό με τα linux και ειδικά με αυτές τις μοντέρνες εκδόσεις, είναι ότι τα έχουν όλα μα όλα μέσα..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Leon_DiZ
16-10-2012, 12:22
Windows 8 is Coming Soon - YouTube
The Surface Movement - YouTube

Slay
16-10-2012, 13:55
^^^
καπου ειχα διαβασει οτι θα ξοδεψει καπου 1,5-1,8 ΔΙΣ δολαρια για την προωθηση των 8

djpar
16-10-2012, 14:18
ουτε για magnet δεν κανουν..χαχαχα

Slay
16-10-2012, 14:30
επισης.. οπως ειχα προβλεψει

Topeka Capital analyst Brian White has been visiting with key supply chain manufacturers in Asia and is reporting that many have expressed an ‘overwhelmingly negative’ perception towards Microsoft's soon-to-be-released Windows 8 platform (http://www.knowyourmobile.com/blog/1634548/windows_8_apps_getting_final_touchup_ahead_of_offi cial_release_date.html).
White says Windows 8 will fail to impact the market significantly upon arrival later this month, despite the number of hybrid tablet devices it will launch aboard in the months between now and Christmas.
Microsoft will have to wait until at least half through 2013 before Windows 8 gains any sort of traction, White added.

http://www.knowyourmobile.com/blog/1635679/windows_8_getting_overwhelmingly_negative_response _from_vendors.html

Leon_DiZ
16-10-2012, 15:24
^^^
καπου ειχα διαβασει οτι θα ξοδεψει καπου 1,5-1,8 ΔΙΣ δολαρια για την προωθηση των 8

1 διάβασα σήμερα το πρωι

muku
27-10-2012, 16:14
Για όσους τα δοκίμασαν, επειδή ψήνομαι να τα βάλω στο laptop, τι λένε από απόδοση? Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η μνήμη που καταναλώνουν. Δηλαδή αν δουλεύεις στο κλασσικό desktop το 8 UI τρέχει στο background σίγουρα, αυτό τι μνήμη τρώει? Τα apps εκεί πέρα πως λειτουργούν? Μένουν συνέχεια φορτωμένα στη μνήμη ή όταν ανοίξεις ένα νέο app κλείνει το προηγούμενο?

Slay
28-10-2012, 00:14
Μην φοβασαι, ειναι teblet λειτουργικο οποτε δεν εχει μεγαλες απαιτησεις σε μνημη, στο setup που το εχω στημενο πεταει (hardware 5-ετιας) τωρα τα metro apps μενουν συνεχεια φορτωμενα, δεν υπαρχει επιλογη για quit καν, το μονο που τα κλεινει ειναι το alt+F4, θα σου συνιστουσα παντως να τα δεις σε κανενα vmware πριν τα βαλεις κανονικα.

Leon_DiZ
28-10-2012, 03:28
Windows, reimagined: A review of Windows 8 (http://arstechnica.com/information-technology/2012/10/windows-reimagined-a-review-of-windows-8/)

Gentlemen, start your benches: Measuring Windows 8's performance (http://arstechnica.com/information-technology/2012/10/gentlemen-start-your-benches-measuring-windows-8s-performance/)

A visual tour of Windows 8 (http://arstechnica.com/information-technology/2012/10/the-windows-8-visual-tour-this-ones-a-looker/)

Leon_DiZ
28-10-2012, 17:34
ο geek μεσα μου κρατιεται να μην κανει update αλλα διαβαζω και τα reviews και βλεπω αυτο που ειχα παρατηρησει και εγω. το λογισμικο ειναι ενα μπαχαλο! πολυ φιλοδοξη ιδεα, πολυ κακη εκτελεση

kostasb13
28-10-2012, 18:13
Εγω δεν το εκανα update. Εβαλα χθες την rtm στο δευτερο σκληρο και εχω dual boot. Νομιζω αυτη ειναι και η καλυτερη επιλογη, δοκιμαζεις αρχικα και μετα αποφασιζεις.
Πρωτες εντυπωσεις, μου αρεσει το metro, γενικα ειναι αρκετα γρηγορα, δεν το εχω ψαξει ακομα πολυ για να δω την αλληλεπιδραση desktop και metro αλλα με καποια λιγα πραγματα που δοκιμασα φαινεται οτι υπαρχει μπερδεμα....

Slay
13-11-2012, 17:19
Windows RT and 8 sales: Signs point to a major flop (http://www.infoworld.com/t/microsoft-windows/windows-rt-and-8-sales-signs-point-major-flop-206847)

Windows 8 adoption rate lags early Windows 7 adoptions by a five-to-one margin (http://blogs.computerworld.com/windows/21257/windows-8-adoption-rate-lags-early-windows-7-adoptions-five-one-margin)

Lefteris_X
13-11-2012, 17:44
αν η ΜΣ φάει παντόφλα και "αναγκαστεί" να παραμείνει στο ίδιο interface με τα 7άρια, δεν την βλέπω καλά...(οικονομικώς θα της στοιχίσει τα μέγιστα σε μετοχές με πολλά άσχημα επακόλουθα.)

πιστεύω όμως ότι θα το παλέψει με νύχια και με δόντια να "πείσει" τον κόσμο να υπο-δεχθεί τα 8άρια.

Και αυτό γιατί το εμπορικό μοντέλο των 7αριών (και όλων των προγενέστερων Windows), δεν την συμφέρει πλέον. ΚΑΘΟΛΟΥ. Αντιθέτως συμφέρει τα μέγιστα, υπηρεσίες όπως Steam, Origin κλπ. Κοινώς MS και τέτοιες υπηρεσίες (και οι εταιρείες τους) έχουν συμπλοκή συμφερόντων (conflict of interest).

Αν "πεθάνει" η MS, θα έχουν πρόβλημα ΚΑΙ αυτές οι υπηρεσίες / εταιρείες (εξ ου και η Valve, για να προετοιμαστεί, έσπευσε να βγάλει το Steam και για Linux, ενώ Mac OS υποστηρίζει εδώ και καιρό).

Πιστεύω ότι είναι ένα power struggle, μεταξύ των εταιρειών και όχι τόσο επειδή είναι δυσλειτουργικά τα 8άρια.

Πολλοί νέοι χρήστες τα υποδέχονται μια χαρά. Οι παλαιότεροι τσιρίζουν περισσότερο.
Ε, ή που θα πάει όλος ο κόσμος προς τα 8άρια ή που θα πάνε λίγοι αρχικά και θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι θέλουν δεν θέλουν (λόγω αυξημένου πλέον user base).

ή....που δεν θα πάνε λίγοι και μόνο αυτοί, με αποτέλεσμα να ζημιώσουν τα 8άρια την ΜΣ, σε τέτοιο βαθμό, που γενικότερα η πλατφόρμα των Windows θα την "ακούσει" γερά.

Και τότε ΟΛΟΙ θα ζημιωθούν. (και η Apple όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό, αλλά είναι μια άλλη κουβέντα, για άλλο θρεντ)

Leon_DiZ
21-11-2012, 17:30
Keynote | The Story of Windows 8 (http://uxweek.com/2012/speakers/jensen-harris/)

Slay
03-12-2012, 17:43
To MB που ειχα στημενα τα 8 τελικα εβγαλε προβλημα και τα εφτυσε εντελως ο SATA controller (ειχε θεμα και ποιο πριν) οποτε αλλαξα MB, αλλαξα CPU, εβαλα αλλη VGA, το bootaro, μου γραφει σε καποια στιγμη ενα Preparing Devices, και μετα απο 5-10 sec μου εβγαλε login, γαμω την MS μου μεσα, να εχει κανει τοσο καλη δουλεια απο κατω, και να εχει φτιαξει τοσο φολα UI, ποιος να το περιμενε ποτε αυτο.

Slay
16-12-2012, 12:47
Mια εκτενης αναλυση γιατι το metro sucks big time.
Analyzing the Windows 8 Metro/Desktop interface train wreck

http://www.extremetech.com/computing/138847-the-metro-desktop-interaction-in-windows-8-is-an-absolute-train-wreck

Valkyre
16-12-2012, 14:02
Το look του interface των Win8 ειναι αθλιο.... πιο κακογουστο σχεδιασμο δεν παιζει να εχω ξαναδει. Λες και εισαι σε κανα τσιρκο ειναι...

criter
17-12-2012, 14:37
To look νομιζω οτι ειναι ετσι σχεδιασμενο για να βολευει καλα και σε χρηση tablet ή και σε οθονες αφης γενικοτερα. Για αυτο εχει μεγαλα εικονιδια, για να τα πατας και με τα δαχτυλα.

Τα εβαλα στο PC μου, κανωντας αναβαθμιση απο Win XP που ειχα για πολλα χρονια, νομιζοντας οτι θα ειναι πιο καλα. Τα περασε κατευθειαν και κρατησε οτι ειχα μεσα πριν, αλλα τα προγραμματα θα επρεπε να τα ξαναεγκαταστησω.

Τελικα μετα οχι απο πολυ χρηση, πριν απο λιγες μερες μου εμφανισε ενα error οτι ενας απο τους δυο σκληρους που ειχα ορισει, σαν εναν σε Raid 0, παρουσιασε καποιο προβλημα και οτι επρεπε να το επιδιωρθωσει. Το αποτελεσμα ηταν να δω το μυνημα Raid array failure στο Raid 0 που ειχα εγκαταστησει τα Windows 8. Δυστηχως παει χαθηκαν τα παντα που ειχα αφου δεν μπορω με τιποτα πλεον να μπω και να ανακτησω τα αρχεια μου, μονο μεσα απο τον ενα σκληρο δισκο. Ευτυχως ομως δεν ηταν παρα πολλα αυτα που εχασα. Τωρα θα τα ξαναεγκαταστησω οχι σε Raid αυτη την φορα.

Απο λιγο που το εψαξα ειδα οτι και αλλοι χρηστες με Raid mirroring ειχαν αντιστοιχα προβληματα με την αναβαθμιση σε Windows 8, οποτε οποιος θελει να αναβαθμισει και ειναι σε raid, καλο ειναι να κανει backup πριν.

Valkyre
17-12-2012, 14:42
Προφανως και ειναι ετσι για να βολευουν ταμπλετ χρηση, αλλα ο σχεδιασμος τους ειναι απαισιος για τα δικα μου γουστα. Αυτα τα πολυχρωμα tiles ειναι πραγματικα κακογουστα μεχρι αηδιας. Θα μπορουσαν να ειχαν το ιδιο interface στυλ (δηλαδη να ειναι tiles) αλλα να μην ειναι τσιρκο μεντρανο οπως ειναι τουτα εδω.

criter
17-12-2012, 15:06
Να σου πω την αληθεια μου άρεσαν κάπως το περιβάλλον και τα εντονα χρώματα, ίσως ομως επειδή είχα συνηθίσει τα XP και μου έκαναν εντύπωση. Vista και Win 7 δεν είχα ποτέ. Σε tablet σιγουρα θα ειναι πιο ωραια. Δεν είναι ομως μόνο το τι βλέπεις και το πως φαίνονται. Διάβασε το άρθρο που έβαλε ο slay να καταλαβεις. Αστα, θέλουν αρκετή δουλειά ακόμη, έστω και για να μπορείς να κανείς βασικά και απλα πράγματα όπως το να κανεις share ένα link. Ουτε αυτο δεν μπορείς να κανείς καλα καλα, αφού θα πρέπει αυτός που θέλεις να κανείς share να έχει και αυτός win 8. :f045:

O internet explorer 10 είναι καλύτερος πάντως όπως και το MS office preview που δοκίμασα, με υποστήριξη skydrive, κατι αντίστοιχο όπως το icloud της Apple.

DarkUSS
02-03-2013, 20:13
http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2013/01/Windows_8_update_Dec_2012.jpg

In the month of February, according to Net Applications, Windows 8 gained 0.4% of the desktop market, moving from 2.26 to 2.67%. In comparison, Windows 7 had a market share of over 9% after four months of public availability. A growth rate of 0.4% is absolutely horrendous, and — if we assume that PCs are replaced every five years — actually below the natural attrition/replacement rate. If growth of 0.4% wasn’t bad enough, it’s also worth pointing out that it’s down from 0.5% in January — yes, Windows 8 adoption is slowing down.

http://www.extremetech.com/computing/149762-four-months-in-windows-8-adoption-is-almost-at-a-standstill

grip
02-03-2013, 21:38
’πατα θα πάνε και αυτά.Δεν δείχνουν να είναι friendly user os και ο απλός κοσμάκης μένει στα xp και τα 7αρια.

DarkUSS
02-03-2013, 21:40
Ας πρόσεχαν. Προσωπικά θέλω να αποτύχουν για να μη συνεχίσει στην ίδια κατεύθυνση με τα Win 9 η Microsoft.

muku
03-03-2013, 01:13
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα το σύστημα. Λογικά θα το βάλω στο καινούριο μου pc που ευελπιστώ να πάρω μέσα στο Μάρτη μόλις τελειώσω με μετακομίσεις κλπ. Γιατί τόσο μίσος πάντως? Το UI σας χαλάει? Λογικά στα ενδότερα θα πρόκειται για το ίδιο λειτουργικό με windows 7 με πιθανώς κάποιες βελτιώσεις. Και από τη στιγμή που το UI αλλάζει σε κλασσικό desktop, ποιο είναι ακριβώς το στοιχείο που σας χαλάει τόσο? Ενημερωτικά ρωτάω επειδή δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το τι άλλαξε, τι παρέμεινε ίδιο.

antoniss
03-03-2013, 01:53
πάντως τα 8άρια σε ίδιο μηχάνημα,μάλιστα λίγο παλιότερο όχι ότι τελευταίο κυκλοφορεί από hardware , πάνε αρκετά πιο γρήγορα !:a050:

ναι συμφωνώ είναι σαν να έχω ένα tablet και όχι pc , αλλά αυτός είναι ο σκοπός τους πλέον με όλα τα social media και τον βομβαρδισμό από photos/facebook κτλ από πιτσιρίκια μέχρι μεγαλύτερους ,

δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν και δεν εννοώ σαν ένα λειτουργικό μόνο , αλλά για τα παραπάνω και μαζί και η έκδοση mobile για κινητά/ταμπλέτες κτλ. επίσης μεγάλο ρόλο θα παίξει αν πιάσει το δικό τους store κάτι σαν το android/iphone που και αυτοι πλέον είναι οι ανταγωνιστές τους...

επίσης όποιος δεν μπορεί με τπτ να τα συνηθίσει ας κατεβάσει το Classic Shell Version 3.6.5 , το προγραμματακι τα σπάει ! :e080:

Slay
03-03-2013, 02:07
Και από τη στιγμή που το UI αλλάζει σε κλασσικό desktop, ποιο είναι ακριβώς το στοιχείο που σας χαλάει τόσο? Ενημερωτικά ρωτάω επειδή δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το τι άλλαξε, τι παρέμεινε ίδιο.
Δεν αλλαζει το UI. δεν μπορεις να επιλεξεις να εχεις μονο ενα κλασσικο desktop, γυρνα στην δευτερη σελιδα του θεματος και αρχισε να διαβαζεις τις εντυπωσεις μας.

muku
03-03-2013, 03:23
Δεν αλλαζει το UI. δεν μπορεις να επιλεξεις να εχεις μονο ενα κλασσικο desktop, γυρνα στην δευτερη σελιδα του θεματος και αρχισε να διαβαζεις τις εντυπωσεις μας.

Wait. Δεν τα εχω δοκιμάσει αλλά από αυτό που έχω καταλάβει παρακολουθώντας κατα καιρούς αυτό το thread, ξεκινάει με το ταμπλετοειδές UI και από εκεί μπορείς να επιλέξεις να αλλάξεις σε κανονικό desktop. Απλά πρέπει να το κάνεις σε κάθε restart. Και απλά δεν έχει start menu στο desktop. Σωστά ή δεν έχω καταλάβει τίποτα?

Leon_DiZ
03-03-2013, 03:50
Wait. Δεν τα εχω δοκιμάσει αλλά από αυτό που έχω καταλάβει παρακολουθώντας κατα καιρούς αυτό το thread, ξεκινάει με το ταμπλετοειδές UI και από εκεί μπορείς να επιλέξεις να αλλάξεις σε κανονικό desktop. Απλά πρέπει να το κάνεις σε κάθε restart. Και απλά δεν έχει start menu στο desktop. Σωστά ή δεν έχω καταλάβει τίποτα?


Σωστά έχεις καταλάβει. Η αλλαγή αυτη ειναι επιφανειακή και δεν ειναι και τόσο ενοχλητική. Γενικα ρε παιδι μου σου βγαζουν μια εικονα οτι ειναι μισοτελειωμενα οσον αφορα την λειτουργικοτητα. εχουν μερικες καλες ιδεες αλλα η υλοποιηση πασχει απο πολλες αποψεις. Σε συμβουλευω, ειδικά επειδη λες οτι θα τα βάλεις, να διαβάσεις το review στο arstechnica. Τα εξηγεί όλα με λεπτομέρειες και δεν αφήνει περιθώρια για παρερμηνευσεις. Και υπολόγισε οτι μέχρι πρόσφατα ηταν σε προσφορά 30€ τωρα ειναι πολλα παραπάνω. Συμβουλή μου ειναι να περιμένεις να βγουν τα 9.

criter
06-03-2013, 14:26
Τα ειχα παρει 30 ευρω με digital download για εναν υπολογιστη και τωρα που τα ξαναεκανα εγκατασταση μετα απο αναβαθμιση hardware του υπολογιστη, δεν μου αναγνωριζε το κλειδι ενεργοποιησης. Δοκιμασα να δω για νεο κλειδι ποσο εχει και ειχε 270 ευρω περιπου. Ευτυχως τελικα καταφερα και το εκανα activate με το παλιο κλειδι μεσω τηλεφωνου. Δεν συμφερει να τα παρεις digital πλεον.

Ειναι γρηγορα βασικα, για το πως δειχνουν, μπορεις να το αλλαξεις και να μπεις σε desktop προβολη αμεσως με ενα κλικ. Εμενα αυτο που με ενοιαζε ηταν να μπορω να τα χρησιμοποιω οπως πριν και τελικα μπορω. Τα παντα τα κανω οπως πριν.

Το store ειναι λιγο αδειο δεν εχει πολλα πραγματα. Θα πρεπει να περασουν χρονια ωστε να εξελιχτει για να μπορεις να πεις οτι προσφερει αρκετα οπως αλλα store.

Το οτι μπορουν να χρησιμοποιηθουν και με touch οθονες μου αρεσει, οπου και εχουν βγει και μερικες οθονες touch ειδικα για τα windows 8.

Περιμενω ακομα να δω πως θα συμπεριφερθει σε θεματα διαχειρισης μνημης. Δηλαδη να μην αρχιζει ο υπολογιστης να σερνεται μετα απο καποια ωρα. Μεχρι στιγμης καλα παει ευχαριστημενος μπορω να πω οτι ειμαι.

Slay
06-03-2013, 14:44
Ειναι γρηγορα βασικα, για το πως δειχνουν, μπορεις να το αλλαξεις και να μπεις σε desktop προβολη αμεσως με ενα κλικ. Εμενα αυτο που με ενοιαζε ηταν να μπορω να τα χρησιμοποιω οπως πριν και τελικα μπορω. Τα παντα τα κανω οπως πριν.
εγκατηστεσε την τελευταια adobe suite (για παραδειγμα) πηγαινε με ενα κλικ στο desktop και προσπαθησε να τρεξεις το photoshop για παραδειγμα, δεν μπορεις γιατι ουτε εικονιδιο βαζει στο desktop ουτε start menu εχει πλεον, πρεπει να πηγαινεις περα δωθε στο αθλιο metro UI , οποτε δεν μπορεις να κανεις τα παντα οπως πριν.
Για την ταχυτητα που λες συμφωνω , εχει γινει καλη δουλεια απο κατω, απο πανω ομως στο UI εχει γινει αθλια δουλεια. Η Microsoft πηρε ενα πολυ μεγαλο ρισκο και οπως δειχνουν μεχρι στιγμης τα πραγματα απλα δεν της βγαινει.

criter
06-03-2013, 18:31
To εχω το Photoshop (οχι το τελευταιο) και εχει κανονικα εικονιδιο στο desktop και ανοιγει χωρις προβλημα. Οποιο προγραμμα θες του βαζεις εικονιδιο στο desktop με shortcut. Επισης μπορεις να το καρφιτσωσεις και στο taskbar στο κατω μερος, αντι για το start menu. Η εναλλαγη παραθυρων γινεται γρηγορα απλα πηγαινοντας τον κερσορα στην γωνια, σου εμφανιζει τι εχεις ανοιχτο σε μικροτερα παραθυρα. Την αρχικη σελιδα μπορεις να την διαμορφωσεις οπως θες.

DJTaurus
09-03-2013, 12:10
Υψηλόβαθμο στέλεχος της Samsung Electronics κατηγορεί τα Windows 8 για την συρρικνωση της βιομηχανίας των PC.
http://koreatimes.co.kr/www/news/tech/2013/03/133_131743.html

Slay
11-04-2013, 11:20
IDC seems convinced that Windows 8 not only failed to reinvigorate the market but actually hurt it:




"At this point, unfortunately, it seems clear that the Windows 8 launch not only failed to provide a positive boost to the PC market, but appears to have slowed the market." Of course, the figures don't include tablets and hybrids which make up a good portion of the Windows 8 market, so the results should be considered with that omission in mind.





Back in January, Gabe Newell talked to the Verge (http://www.theverge.com/2013/1/8/3852144/gabe-newell-interview-steam-box-future-of-gaming) about (among other things) Windows 8:




Windows 8 was like this giant sadness. It just hurts everybody in the PC business. Rather than everybody being all excited to go buy a new PC, buying new software to run on it, we’ve had a 20+ percent decline in PC sales — it’s like "holy cow that’s not what the new generation of the operating system is supposed to do." There’s supposed to be a 40 percent uptake, not a 20 percent decline, so that’s what really scares me.


http://www.theverge.com/2013/4/10/4210382/pc-nose-dive

Leon_DiZ
16-04-2013, 23:10
Microsoft's Windows 8 Plan B(lue): Bring back the Start button, boot to desktop
Summary: Microsoft may be moving toward bringing back the Start Button and allowing users to boot straight to the desktop with its coming Windows 8.1 release later this year.


What if Microsoft relented and granted users who are lukewarm about Windows 8 two of their biggest requests: Allow those who want to boot straight to the desktop (http://www.zdnet.com/microsoft-said-to-block-ability-to-boot-straight-to-desktop-in-windows-8-7000002219/), and bring back the Start button with Windows Blue, a.k.a. Windows 8.1 (http://www.zdnet.com/microsofts-windows-blue-looks-to-be-named-windows-8-1-7000013391/)?

Though supposedly not part of the original plan for Blue, these two UI options are looking more likely.

Reports from a couple of different forums (http://www.neowin.net/news/will-windows-81-allow-users-to-boot-to-desktop) from this past weekend raised the possibility that Microsoft might be moving toward allowing users to skip booting into the Metro-Style Start menu and instead start their PCs in desktop mode (http://winforum.eu/Temat-Dyskusja-o-Windows-Blue?page=43). (Winbeta.org noted the thread about this (http://www.winbeta.org/news/microsoft-possibly-working-letting-user-disable-start-screen) on April 14.)

One of my sources confirmed this is now looking like the plan and added that Microsoft is also considering bringing back the Start button as an option with Windows Blue.

It's not 100 percent sure that either/both of these options will be baked into the final Blue release, which is expected to be released to manufacturing on or around August 2013 (http://www.zdnet.com/microsofts-windows-blue-may-have-just-hit-milestone-1-7000011514/). I guess we'll have a better indication once the next milestone build, a.k.a. the Blue Preview, leaks — or when the public version of that preview (http://www.zdnet.com/microsofts-next-windows-blue-test-build-said-to-be-a-public-preview-7000011728/) goes live around June.

"Until it ships, anything can change," said my source, who requested anonymity.

Microsoft officials have publicly maintained that users are not confused by the new Windows 8 interface (http://view.officeapps.live.com/op/view.aspx?src=http://www.microsoft.com/investor/downloads/events/JPMorganReller.docx) and that they find it "easy to start to learn," especially on touch screens. I, myself, have adapted to the new UI well on my touch-screen Surface RT, but like a number of business users, I find the new UI more of a curse on non-touch-screen machines. As a result, I am still running Windows 7 on two of my three Windows devices.

If Microsoft does end up adding the Start Button and boot to desktop options to Blue, it won't be the first time in recent history that the Windows client team has gone back and changed the Windows UI based on user dissatisfaction. Remember how users balked over the way Windows Vista first implemented User Account Control (UAC), the "most hated feature" in a hated OS release (http://arstechnica.com/security/2008/04/vistas-uac-security-prompt-was-designed-to-annoy-you/)? Microsoft ended up changing direction with UAC in Windows 7 (http://www.crn.com/news/applications-os/213300664/microsoft-relents-will-change-windows-7-uac.htm), based on beta tester outcry.

What do you think? Would adding these two user-requested options soften resistance to Windows 8, especially among Microsoft's much-needed business user camp? Or would this be too little, too late?

Slay
17-04-2013, 15:45
Ετσι ειναι αφου ο κοσμος δεν κανει οτι του λεμε, καταπινουμε τα λογια μας και κανουμε αυτο που θελει τελικα ο κοσμος. Βεβαια το παραπανω ειναι σε επιπεδο φημων ακομα, αλλα με τον πατο που εχουν πιασει οι πωλησεις των 8 το θεωρω πολυ πιθανο να συμβει.

Leon_DiZ
30-05-2013, 17:56
Windows 8.1 unveiled: new apps, new features and the return of the Start button (http://www.engadget.com/2013/05/30/microsoft-windows-8-1-unveiled/)



Την ωρα που το διαβαζα πηρα επιτελους την αποφαση. Αρχιζω να μαζευω χρηματα για Mac.

muku
30-05-2013, 18:03
Υπάρχει και η δωρεάν λύση του linux πάντα!

DJTaurus
19-08-2013, 21:33
Windows 8 banned by world’s top benchmarking and overclocking site
http://www.extremetech.com/computing/164209-windows-8-banned-by-worlds-top-benchmarking-and-overclocking-site

Slay
01-02-2014, 02:24
μετα τις κωλοτουμπες στα DRM , ερχεται και η κωλοτουμπα στα windows...


Microsoft testing Windows 8.1 update that hides tile interface by default

http://www.theverge.com/2014/1/30/5362156/windows-8-1-update-1-boot-to-desktop-by-default

αντε να φτιαξουν και το interface (και στο office), που ειναι λες και καναμε αναδρομη στις αρχες τις δεκαετιας του 90.

Slay
04-02-2014, 14:43
Αποφασισα σημερα να κανω επιτελους το update στα 8.1 που το ανεβαλα τοσο καιρο, η διαδικασια δεν ειναι αυτοματοποιημενη μεσω του windows update, πρεπει να πατε στο store και να επιλεξετε την αναβαθμιση, η οποια ειναι δωρεαν.
Αφου κατεβασει 3.6GB (μαλλον ολοκληρο ISO) αρχιζει η διαδικασια εγκαταστασης , η οποια σε εμενα απετυχε με κωδικο λαθους 0x80073bc3 0x20009. Να θυμισω οτι το συστημα δεν εχει κατι εξωτικο η καινουργιο απο πλευρας hardware, ενα board Asus p5k με εναν c2d, 4GB ram, και ειναι στημενο σε εναν sata 250Gb, To συστημα εχει επισης εναν IDΕ δισκο με OSX Lion.

To λαθος λοιπον προκυπτει επειδη υπαρχει δευτερος δισκος στο PC !!!!!!!!!!!! , πως ειναι δυνατον να αποτυγχανει η εγκατασταση επειδη υπαρχει αλλος ενας δισκος , σε εντελως διαφορετικο controller, και με filesystem το οποιο δεν μπορουν να διαβασουν τα Windows, μονο η MS το ξερει. Και βεβαια το συγκεκριμενο προβλημα δεν προκυπτει απο το "ιδιαιτερο" setup μου, καθως το προβλημα το εχουν και αλλοι χρηστες που απλα εχουν περισσοτερους δισκους στο PC τους.

Slay
20-02-2014, 11:24
Τελικα η MS δεν θελει με κανεναν τροπο τα windows 8 να μπουν σε επιχειρησεις, μονο ετσι εξηγειται αυτο που θα σας πω παρακατω.
Ενας πελατης ηθελε να αντικαταστησει το φορητο του , το οποιο το χρησιμοποιει για δουλεια, πλεον δυστηχως ειναι πολυ δυσκολο εαν οχι ακατορθωτο να βρεις φορητο καινουργιο χωρις τα 8, οποτε αφου πηρε το νεο μηχανημα, με το windows easy transfer ξεκινησα να κανω την μεταφορα των αρχειων και των ρυθμισεων των προγραμματων (της MS) απο τα 7 στα 8. Για την μεταφορα χρησιμοποιησα εαν εξωτερικο δισκο, παω λοιπον στα 8 για να παρω τα δεδομενα, και το αντιστοιχο προγραμμα στα 8 μου λεει οτι θα μεταφερει ΜΟΝΟ τα αρχεια μου, και οχι τις ρυθμισεις. Και βεβαια το μεγαλο προβλημα στην συγκεκριμενη περιπτωση ηταν κατα κυριο λογο το Outlook, στο οποιο επρεπε να περασω απο την αρχη ολους τους λογαριασμους mail (ευτυχως ειχε φυλαγμενα τα passwords) και στην συνεχεια τα mailboxes και τις επαφες.

Αλλα ακομα και τα αρχεια που μετεφερε το εκανε με εντελως χαζο τροπο, καθως οπως ειπα δεν περασε ρυθμισεις, ετσι δεν εφτιαξε τα αρχεια απο τον παλιο χρηστη στον νεο, απλα εφτιαξε εναν νεο φακελο στο users, και εβαλε τον παλιο χρηστη εκει μεσα, αλλα χωρις δυνατοτητα να κανεις Login με αυτον, οποτε επρεπε μετα με cut+paste να τα βαλω στις σωστες θεσεις τα αρχεια του, στον χρηστη των 8 δηλαδη.

dlevel
20-02-2014, 11:30
εγώ μέχρι στιγμής ότι καινούριο εταιρικό Laptop παίρνω, τους βάζω Win 7 ( open licence ) πιο πολύ γιατί δε τα θέλουν τα 8άρια ακόμα και κατα δεύτερον για θεματάκια σαν αυτό που αναφέρεις.

AriStos13
21-02-2014, 06:01
Απο windows 8 πως γινετε να παω σε windows 7 ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Slay
21-02-2014, 10:14
Υπαρχει διαδικασια downgrade , αλλα θα πρεπει να εχεις και αυθεντικο dvd απο windows 7 για να το κανεις.

mihalis13
21-02-2014, 10:18
Εγώ πάντως πρέπει να είμαι από τους λίγους που είμαι ευχαριστημένος με τα win 8 στον desktop μου και τα προτιμώ από τα 7. :P

criter
21-02-2014, 10:34
Ειμαι και εγω ευχαριστημενος με τα 8.1 σε desktop. Τα 7 αν θες να τα κανεις downgrade, μπορεις επισης και απο ενα οχι αυθεντικο DVD. Aν εχεις τα 8 γνησια, μπορεις να κανεις install τα 7 απο οπου και αν τα εχεις, βαζωντας ομως το serial απο τα 8 και μετα θα πρεπει να εποικινωνησεις με την M$ για να στα ενεργοποιησει. Συνηθως οσοι πανε πισω απο τα 8 στα 7 ειναι για λογους ασυμβατοτητας προγραμματων.

dlevel
21-02-2014, 11:07
και εγώ ευχαριστιμένος είμαι, με Win 8.1 είμαι και σε laptop και σε Desktop. Απλά όταν πάς σε εταιρικά που είναι ο manager 60 χρονών και πας να του μάθεις Win 8 δεν είναι ότι καλύτερο :P

Slay
21-02-2014, 13:01
Μα αυτη ειναι η ΜΕΓΙΣΤΗ αποτυχια της MS, γιατι στον κορακα θα πρεπει να ΜΑΘΩ απο την αρχη να χειριζομαι εναν υπολογιστη με windows? Εγω τα εχω σε ενα Pc στην δουλεια , καθαρα για επαγγελματικους λογους, στα υπολοιπα εχουμε 7 , και ειλικρινα δεν βρηκα στα 8 ΤΙΠΟΤΑ το οποιο να το κανουν καλυτερα απο τα 7, ειλικρινα τωρα πεστε μου εαν δεν υπηρχε η αγορα των λαπτοπ με τα προεγγατεστημενα 8, και εαν ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες εδιναν την επιλογη στους καταναλωτες για 7 και 8, τι πωλησεις θα ειχαν κανει τα 8 τωρα?

Leon_DiZ
21-02-2014, 13:43
Και εγώ μια χαρά ευχαριστημένος είμαι με τα 8. Στην αρχή εκνευρίστηκα, τα έβριζα... Το πήρα απόφαση να πάρω ένα Mac να κάνω την δουλειά μου και από τότε είμαι μια χαρά ήρεμος.

Την δουλειά τους την έκαναν θαυμάσια. :silly:

Μη λειτουργικό "λειτουργικό σύστημα". Μόνο στην

http://i.imgur.com/DSyIG.gif

nuntius
21-02-2014, 13:55
Παιδιά, δεν ξέρω τι παίζει με τα win8 αλλά έχω την κοπελιά μου και τον κολλητό μου με laptop toshiba και dell κατηγορίας 800ευρώ και έχουν και τα δύο θέματα με το ίντερνετ και κρεμάνε στο multitasking...τώρα έχουν αρχίσει και να μην κλείνουν τα Laptop... και προβλήματα έχουν βγάλει και άλλα 3 laptop φίλων μου είτε με ίντερνετ είτε σε συμβατότητες με αντιβιωτικά είτε με εφαρμογές που κολλάει ο υπολογιστής... και κανένας μα κανένας δεν είναι ξεαντεριασμένος να πω ότι είναι θέμα χρήστη... και όλα τα μηχανήματα από διαφορετικά μαγαζιά και άρχισαν τις βλακείες στο 3-6μηνο...

mihalis13
21-02-2014, 14:03
Και εγώ μια χαρά ευχαριστημένος είμαι με τα 8. Στην αρχή εκνευρίστηκα, τα έβριζα... Το πήρα απόφαση να πάρω ένα Mac να κάνω την δουλειά μου και από τότε είμαι μια χαρά ήρεμος.

Μακάρι να μπορουσα να πάρω και εγω έναν Mac αλλα εκτός απο το οικονομικό το πιο σημαντικό θέμα για μένα ειναι να μπορω να αναβαθμίζω μόνος μου τον υπολογιστη μου και ειμαι φανατικός των desktop.
Αν μπορούσε να γίνει πιο ελεύθερο το λειτουργικό των Mac και να μπορούσαμε μα το βάλουμε σε όποιον υπολογιστη θελαμε(όπως τα windows) εννοειται πως θα έπαιρνα με την μια Macintosh.
Αυτο ειναι το κυριότερο πρόβλημα μου και δεν ασχολούμαι με mac.
Παντως κάποτε θα πάρω ενα MacBook αλλα δεν θα γίνει ποτε ο βασικός μου υπολογιστής.

Leon_DiZ
21-02-2014, 14:24
Μακάρι να μπορουσα να πάρω και εγω έναν Mac αλλα εκτός απο το οικονομικό το πιο σημαντικό θέμα για μένα ειναι να μπορω να αναβαθμίζω μόνος μου τον υπολογιστη μου και ειμαι φανατικός των desktop.

Have fun then :p

Βαρέθηκα. Θα κρατήσω το PC σαν δευτερεύον μηχάνημα με καμιά αναβάθμιση όποτε μου κατέβει και αυτό είναι όλο κι όλο.

Θέλω ένα μηχάνημα που να λειτουργεί, να έχει εφαρμογές που θέλω και χρησιμοποιώ, ένα μηχάνημα που να έχει μια φιλοσοφία χρήσης από πίσω.

Τα 8 είναι ο ορισμός του "I have no fucking idea what I am doing".

Τα Windows 7, αυτό το υπέρτατο λειτουργικό που πούλησε τόσο δεν έχουν πρόγραμμα για email. Ποιος χρησιμοποιεί τον windows media player για την μουσική του; Ποιος χρησιμοποιεί τον explorer πέρα από τον πατέρα μου ο οποίος μου λεχει πει το επικό "ας αργεί, δεν βιάζομαι (ρητορική ερώτηση); Πόσο κοστίζει να γράψεις ένα κείμενο;

Τιμές των 7 στην Ελλάδα.

Windows 7 Home Premium
Εκτιμώμενη τιμή λιανικής (με ΦΠΑ): €204,99
Windows 7 Professional
Εκτιμώμενη τιμή λιανικής (με ΦΠΑ): €319,99
Windows 7 Ultimate
Εκτιμώμενη τιμή λιανικής (με ΦΠΑ) €334,99
Windows 7 Home Premium Upgrade (UPG)
Τελική τιμή λιανικής (με ΦΠΑ) € 124,99
Windows 7 Professional Upgrade (UPG)
Τελική τιμή λιανικής (με ΦΠΑ) € 299,99
Windows 7 Ultimate Upgrade (UPG)
Τελική τιμή λιανικής (με ΦΠΑ) € 309,99

Στα 8 βάλανε ένα πρόγραμμα email μέσα ΜΟΝΟ επειδή έχει και οι υπόλοιπες ταμπλέτες και σου λέει "ταμπλέτα χωρίς email viewer; ντροπή!". Οι desktop users να πάνε να γ******νε. Και αυτό φυσικά είναι η κορυφή του παγόβουνου.



Αν μπορούσε να γίνει πιο ελεύθερο το λειτουργικό των Mac και να μπορούσαμε μα το βάλουμε σε όποιον υπολογιστη θελαμε(όπως τα windows) εννοειται πως θα έπαιρνα με την μια Macintosh.
Αυτο ειναι το κυριότερο πρόβλημα μου και δεν ασχολούμαι με mac.

Ίσως ο βασικότερος λόγος που έχουν γίνει μπουρδέλο τα Windows. Ο άλλος είναι η παντελής έλλειψη οράματος.


Παντως κάποτε θα πάρω ενα MacBook αλλα δεν θα γίνει ποτε ο βασικός μου υπολογιστής.

ΜΕΓΑΛΗ μπουκιά φάε...

mihalis13
21-02-2014, 14:32
Ξέρεις τι;;
Δεν συμπαθώ καθολου τα λάπτοπ σε οποιαδήποτε μορφή τους.
Θέλω οταν κάθομαι στον υπολογιστη να τον νοιωθω.
Θέλω πχ να πάρω μεγαλύτερη οθόνη οποτε γουστάρω,θέλω να βάλω ραμ,επεξεργαστή κλπ
Έτσι γενικα έμαθα με τους υπολογιστές.
Για μένα τα win8 ειναι τα καλύτερα που έχουν βγει(και απο τα 95 τα εχω δοκιμάσει ολα) αλλα δεν παύουν να ειναι windows.
Θέλω πχ τωρα να πάρω επιπλεον σκληρό,κανω αγορά και τον πετάω μεσα.(επίσης δεν ειμαι fan των εξωτερικών για μόνιμη χρήση)
Οποτε συμβιβάζομαι με windows.

Slay
06-03-2014, 14:39
Οχι που δεν θα εβρισκα και αλλο προβλημα στα 8....

Το προβλημα λοιπον ειναι οτι δεν μπορουσα σε laptop με windows 8.1 να κανω recconect στο reboot ενος network drive απο freenas, ΠΡΟΣΟΧΗ!!! στο reboot, γιατι εαν πηγαινα με το χερι και εκανα map το \\freenas\homes δινοντας username και password το εκανε κανονικα η μαλακια!!!!

Δεν μπορεσα να βγαλω ακρη γιατι στο καλο το κανει, υποτιθεται οτι ηταν θεμα στα 8 αλλα το εφτιαξαν με fix, και αυτο εχει ενσωματωθει και στα 8.1 αλλα τζιφος. Δοκιμασα διαφορα που βρηκα στο net αλλα τιποτα δεν δουλεψε , οποτε αναγκαστηκα και εφτιαξα ενα bat αρχειο που το εβαλα στο startup και που στην ουσια κανει την διαδικασια του mapping σε καθε reboot με net use, το οποιο για εναν επισης περιεργο λογο αρνουταν να το κανει map εαν το εδινα με hostname (\\freenas\homes) παροτι αυτο δουλευε απο το My Computer->Map Network Drive, αλλα τελικα δουλεψε οταν το εκανα map με την IP του freenas μηχανηματος.

muku
06-03-2014, 17:19
Παρακολουθώ το τόπικ αρκετό καιρό. Είχα πει ότι θα δοκίμαζα τα 8 αλλά μετά από όλα αυτά που διάβασα άλλαξα γνώμη. Οπότε έκανα format την προηγούμενη βδομάδα στο laptop μου και έβαλα τα 7 ξανά! Εχώ βέβαια τρελό πρόβλημα με τους drivers για switchable graphics αλλά δεν γ@μιέται, θα το φτιάξω όταν θέλω να παίξω κανά game :P

Slay
03-04-2014, 23:34
Με μερικα updates ακομα, (start menu, aero look, οριστικο ξεκουμπιδι του start screen) θα γινει μαλλον λειτουργικο της προκοπης.


http://www.youtube.com/watch?v=QKTlOYjmiZo

Leon_DiZ
04-04-2014, 01:18
Με μερικα updates ακομα, (start menu, aero look, οριστικο ξεκουμπιδι του start screen) θα γινει μαλλον λειτουργικο της προκοπης.


http://www.youtube.com/watch?v=QKTlOYjmiZo


Νομίζεις ότι σου κάνουν πλάκα όταν τους ακούς να μιλάνε για "new features".

Ασχολίαστο το απαράδεκτο marketing.

"Windows 8.1 Update" =>

Windows 8.1.1
Windows 8.2

Τόσο απλά.

Slay
04-04-2014, 02:10
νεο feature, οι κωλοεφαρμογες του Metro εχουν κουμπακι Χ τωρα για να τις κλεινεις ευκολα WOW!!!!!!

Μου αρεσε και στην αρχη η εισαγωγη, οτι μερικοι ακομα χρησιμοποιουν Μ/Κ και οτι καποιοι δεν εχουν καν touch screen, ναι μωρε κατι ψιλοποσοστα του 95% ειναι αυτοι, τι γελοιοι που ειναι ωρες ωρες, αλλα εαν ειχαν εναν ανταγωνιστη απεναντι τους ισχυρο, ουτε που θα τολμουσαν να τα κυκλοφορησουν τα 8.

Leon_DiZ
04-04-2014, 09:30
http://static3.businessinsider.com/image/533c4c33ecad0490580a1aad-1200-800/img_3416.jpg






Μου φαίνεται λες και ζω σε παράλληλο σύμπαν. Προσπαθώ ακόμα να το χωνέψω - δεν θα έχω το mail μου fullscreen σε οθόνη 32 ιντσών!

http://www.realself.com/files/ckfinder/Q2zYD-Imgur.gif

Slay
16-04-2014, 11:23
Περασα εχθες το update 1 στο PC , αυτη την φορα περασε κανονικα και δεν το ενοχλησε οτι ειχα και αλλο δισκο επανω. Παροτι εγω πριν σαν επιλογη ειχα αφησει την default των 8, δηλαδη το start screen, μετα το update εκανε boot σε desktop μονο του. Οι metro εφαρμογες πλεον εχουν τα αυτονοητα, δηλαδη κουμπι για minimize,close. Οταν δε κανεις minimize το κανει στο desktop και οχι στο start screen.

Αυτα που λειπουν προς το παρον, αλλα ερχονται συμφωνα και με την εικονα που εχει βαλει πριν ο λεωνιδας, ειναι το start menu και το να τρεχεις σε παραθυρο metro εφαρμογες, συν βεβαια και ενα γενικο re-design με ξηλωμα στα πλακατ χρωματα.

Nα συμπληρωσω οτι το update 1, οπως και το 8.1 ειναι προεραιτικα, ετσι δεν θα εγκατασταθουν μονα τους απο το windows update.

Slay
24-04-2014, 16:06
Windows 8 to finally return Start Menu in August update

http://www.eurogamer.net/articles/2014-04-23-windows-8-1-to-return-start-menu-in-august-update

Leon_DiZ
03-06-2014, 21:13
Δε θα υπάρχει Start Menu στην δεύτερη αναβάθμιση των Windows 8 (http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/windows-8/%CE%B4%CE%B5-%CE%B8%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%B9-start-menu-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%C F%83-r6805)

http://37.media.tumblr.com/fc19cfb6301fc067c8a2bff7a2ec3416/tumblr_mrakwerFst1s0xrqjo1_500.gif

DJTaurus
13-06-2014, 21:41
Πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να διορθωθούν τα παρακάτω?
http://www.lostinmobile.com/home/if-you-are-using-windows-8-i-feel-really-sorry-for-you

Leon_DiZ
29-09-2014, 14:01
Microsoft Indonesia president: Windows 9 will be free to Windows 8 owners (http://www.pcworld.com/article/2688652/microsoft-indonesia-president-windows-9-will-be-free-to-windows-8-owners.html)