PDA

View Full Version : Βοηθεια για PS/ps2 games



karlat89
22-05-2011, 15:57
Θέλω να θυμηθώ ένα παιχνίδι του ps εδω και καιρο αλλα τίποτα και πάω να σκάσω,αλλα οι λεπτομέρειες που θυμάμαι ειναι ελάχιστες

Λοιπόν ηταν παιχνιδι τρίτου προσώπου με γρίφους.Έχω την εντύπωση οτι ο πρωταγωνιστής έμοιαζε με αυτον απο τον εξώφυλλο του Hal life 2 thw orange box χωρις γυαλια.

Απο το story θυμάμαι μόνο την αρχη,ο ήρωας ξυπνούσε σε ένα διαστημόπλοιο χωρις να ξέρει τι του συμβεί και ξεκινούσε την αναζήτηση

Ξέρω είναι σα να ξαχνω ψύλλους στα άχυρα αλλα ειπαι να προσπαθήσω

Eddie747osfp
22-05-2011, 18:18
Κάποιο μου θυμίζει και μένα αλλά για pc... Αν θυμηθώ κάτι θα το ποστάρω... Ίσος να είναι το ίδιο παιχνίδι....

hakoo
23-05-2011, 01:31
Mονο το Overblood μου ερχεται στο μυαλο ετσι οπως το περιγραφεις.



http://snesorama.us/images/ss/PSX/Overblood_ntsc-front.jpg





YouTube - ‪Overblood. PSone game.‬‏

karlat89
24-05-2011, 08:37
Ναι ρε αδερφε αυτό ειναι,εισαι γατονι,ενα τεραστιο ευχαριστω

kikos
03-01-2013, 18:09
Πεδεια μολισ παω να βαλλω το San andreas μου στο ps2 μου βγαζει αυτο εδω the disc tray open οπιος 3ερει κατη στιλτε μου μινιμα σασ παρακαλω πεστε μου

Valkyre
17-02-2024, 12:28
Τρελο ξεθαμα, αλλα βοηθηστε με γιατι σημερα το πρωι με επιασε βα θελω να δοκιμασω αν ακομα δουλευει το Playstation 1 μου.

Λοιπον πειτε μου σας παρακαλω οσοι γνωριζετε γιατι εγω δεν βγαζω ακρη. Αυτη τη στιγμη η τηλεοραση μου ειναι συνδεδεμενη με hdmi arc με τον ενισχυτη. Γινεται να συνδεσω τα A/V καλωδια του PS1 στον ενισχυτη και αυτος να προβαλει στην τηλεοραση μεσω του hdmi arc? Το δοκιμαζω και δεν βλεπω φως αλλα δεν ειμαι και σιγουρος αν τα καλωδια δουλευουν κλπ.

Για να σας προλαβω οχι δεν εχω προσβαση στο πισω μερος της τηλεορασης που λογικα εχει δικα της A/V inputs γιατι ειναι κολλημενη στον τοιχο σαν καδρο και δεν εχω ορεξη τωρα να μπω στη διαδικασια να τα φερω ολα τουμπα!

gonzalez
20-02-2024, 02:45
Τρελο ξεθαμα, αλλα βοηθηστε με γιατι σημερα το πρωι με επιασε βα θελω να δοκιμασω αν ακομα δουλευει το Playstation 1 μου.

Λοιπον πειτε μου σας παρακαλω οσοι γνωριζετε γιατι εγω δεν βγαζω ακρη. Αυτη τη στιγμη η τηλεοραση μου ειναι συνδεδεμενη με hdmi arc με τον ενισχυτη. Γινεται να συνδεσω τα A/V καλωδια του PS1 στον ενισχυτη και αυτος να προβαλει στην τηλεοραση μεσω του hdmi arc? Το δοκιμαζω και δεν βλεπω φως αλλα δεν ειμαι και σιγουρος αν τα καλωδια δουλευουν κλπ.

Για να σας προλαβω οχι δεν εχω προσβαση στο πισω μερος της τηλεορασης που λογικα εχει δικα της A/V inputs γιατι ειναι κολλημενη στον τοιχο σαν καδρο και δεν εχω ορεξη τωρα να μπω στη διαδικασια να τα φερω ολα τουμπα!
Δημητρη, δεν ξερω αν το καταφερες καπως τελικα, αλλα το HDMI arc ειναι μονο για να στελνει ηχο η TV στον ενισχυτη απ οσο γνωριζω. Υπαρχει κανονικα αλλη θυρα στον ενισχυτη (hdmi out) που συνδεεται με την τηλεοραση, οποτε ετσι μπορεις να στειλεις ηχο και εικονα στην τιβι σου απο συσκευες που θα εχεις συνδεσει στον ενισχητη.
// Βασικα βλακιες σου λεω, απο την ιδια θυρα μπορεις να στειλεις ηχο στον ενισχυτη και να στελεις βιντεο απο τον ενισχυτη στην tv, αυτο δλδ εχω κανει κι εγω εδω, οποτε κανονικα φανταζομαι θα επρεπε να παιξει.
Αλλες συσκευες υποθετω σου στελνουν κανονικα εικονα αν τις συνδεσεις σε καποιο hdmi στον ενισχυτη?

WolfRathmA
20-02-2024, 11:11
Πίσω στον ενισχυτή σου εκτός από video in (που έχεις συνδέσει το PS1) θα έχει και video out, από εκεί θα πρέπει να συνδέσεις καλώδιο και να συνδέετε στο video in της τηλεόρασης.

To HDMI είναι μόνο για τις συσκευές HDMI που έχεις συνδέσει.

Valkyre
20-02-2024, 11:52
Παιδια αφηστε τα, μιλαμε εχασα ενα ολοκληρο σαββατο με την κατασταση και τα πηρα και στο κρανιο :P

Το τι φαντασματα εψαχνα απο εκει και τι φαντασματα απο εδω να καταλαβω τι φταιει δεν βαζει ο νους σας.

Ας κανω μια αναδρομη:

- Αποφασιζω να δοκιμασω αν δουλευει το PS1 μου. Χειριστηριο για το PS1 δεν εχω, μα ξερω οτι δουλευουν τα χειριστηρια του PS2 (που εχω). Συνδεω λοιπον το PS1 οπως σας ειπα και εχω ηχο αλλα οχι εικονα. Wolf η αληθεια ειναι οτι η προσβαση στον ενισχυτη ειναι καπως δυσκολη, οποτε δεν μπορω να ειμαι και 100% σιγουρος, αλλα το ρημαδι εψαξα 2 φορες να βρω video out και δεν βρηκα... θα βρω το μοντελο τωρα και θα δω το πισω μερος γιατι παιζει να ειναι τρομπια η ολη φαση απο μεριας μου στο θεμα αυτο. Να πω οτι δοκιμασα και το PS2 και εκει παλι ειχα ηχο αλλα οχι εικονα.

Παμε ομως στα πιο ωραια πραγματα που συνεβησαν:

Δοκιμαζω λοιπον το PS1 σε μια αλλη τηλεοραση σε αλλο σπιτι που ειχε scart. Παλι δεν εχω εικονα αλλα εχω ηχο! Τρελαινομαι, λεω παει τα εφτυσε το PS1. Εκει που το κουναω λιγο το καλωδιο βλεπω κανει μια λαμψη 1 δευτερολεπτου. Αρα φταιει το καλωδιο... ξανα μανα παω σπιτι μου φερνω αλλο καλωδιο... Εχω πλεον εικονα και ηχο! Το PS1 δουλευει! Αψογα. Αλλα... το χειριστηριο του PS2 δεν δουλευει στο PS1... Ειναι το dualshock 2 και υπεθετα οτι λογικα λειτουργει μιας και το φωτακι για το analogue mode αναβει. Ξερω οτι πρεπει να ειναι σβηστο γιατι αλλιως υπαρχουν θεματα συμβατοτητας αλλα και παλι δεν λειτουργουσε...

Ξαναγυρναω πισω στο σπιτι το δικο μου και φερνω και το PS2 να το δοκιμασω στην ιδια τιβι. Το βαζω, εχω ηχο αλλα οχι εικονα! Αρχιζω τα... γαλλικα... κοιταζω τις θυρες, αλλαζω καλωδια, τιποτα. Τελικα βρηκα στο ιντερνετ οτι πρεπει να πας να αλλαξεις τα display settings. Για να τα αλλαξεις ομως πρεπει να πας με τυφλο συστημα με το χειριστηριο στο συγκεκριμενο μενου. Υπαρχουν εντολες συγκεκριμενες στο ιντερνετ τυπου "πατα πνω, μετα 3 φορεσ κατω και μετα ετσι και αλλιως". Πολυ ωραια λεω εγω απο μεσα μου εχω και το χειριστηριο! Βαζω το χειριστηριο... δεν ανταποκρινεται. Ειλικρινα ειχα σκασει.

Τελωσπαντων με τα πολλα δεν ειμαι σιγουρος:

Α) Αν το θεμα της εικονας στο δικο σπιτι ειναι μαλακια δικη μου λογω video out Που λεει και ο Wolf και απλα πρεπει να αποδεχθω οτι πρεπει να βγαλω τον ενισχυτη απο το στριμοκωλο σημειο.

Β) Το χειριστηριο του PS2 δεν ξερω αν δουλευει ή οχι. Οπτικα ειναι σε αριστη κατασταση αλλα τα σωθικα του δεν ξερω αν εχουν χαλασει τιποτα μεμβρανες κλπ. Το φωτακι παντως αναβει.

Γ) Ελπιζω το PS2 να μην εχει θεμα με την προβολη εικονας που να ειναι προβλημα της κονσολας και οχι απλα ρυθμιση.

Στο δια ταυτα:
Χρειαζομαι χειριστηρια PS1 και PS2(?)... υπαρχει κανα μαγαζακι τιμιο για κατι τετοιο ή απλα παμε σε αγγελιες μερια?

EDIT: @ Gonzalez, ναι ολες οι αλλες συσκευες παιρνανε και εικονα και ηχο μεσω HDMI ARC δεν εχει θεμα ο ενισχυτης σιγουρα.