PDA

View Full Version : Ιοί στο PS3?



tsakolis
18-05-2007, 22:12
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΩΝ ΣΤΟ ONLINE ΠΑΙΧΝΙΔΙ??ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ??

pvinis
18-05-2007, 22:25
oxi kai oxi.

einai dorean.
oso gia ious.. o hypervisor tis sony den afinei na trexei unsigned programma sto ps3, ara den iparxei fovos gia ious. ektos an einai apo tis sony :P

mg1980
19-05-2007, 07:10
σωστος ,pvinis 8)

greekteo
21-05-2007, 20:19
Αραγε αν υποθετικα μια κονσολα αποκτησει ιο τοτε τι κανει καποιος?

MaRkUs_
21-05-2007, 20:20
Λογικά θα κλατάρει η κονσόλα!:ΡΡΡΡ

PS3άκιας
06-06-2007, 16:22
Katarxin kalimera se olous,tha ithela na kanw mia erwtisi pou kanw se ola ta elinika site alla den pernw safeis apantisi.Yparxei kamia periptosi to ps3 mou na kolisei ious ama to syndesw sto internet me ethernet kalodio diamesou tis thiras ethernet tou ipologisti mou? :?: :?: :?:

NonBorn
06-06-2007, 16:28
Καταρχάς καλωσόρισες στο forum. :D Δεν υπάρχει περίπτωση να κολήσεις ιό μιας και το λειτουργικό του PS3 είναι κλειστό και άγνωστο ακόμα και δεν έχει βρεθεί κάποιο exploit που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία κάποιου ιού. Πολύ πιθανόν να μην εμφανιστεί ποτέ κατι τέτοιο αλλά ποτέ μη λες ποτέ :P
Οι ιοί είναι exclusive στα Windows. ;)

antonis
06-06-2007, 16:30
Σε όλα τα λειτουργικά υπάρχουν απλά όχι τοσο διαδεδομένα όσο στα windows..

NonBorn
06-06-2007, 16:32
Tι εννοείς διαδεδομένα? το διαδεδομένος έχει να κάνει με την επικινδυνότητά του ιού? Γιατί δεν νομίζω να έχει υπάρξει ιός στο linux που να κάνει reboot το σύστημα σου σε ένα λεπτό χωρίς να μπορείς να κάνεις τίποτα για να το σταματήσεις.... :P

antonis
06-06-2007, 16:34
Γενικά εννοώ οτι υπάρχουν παντού..:P

NonBorn
06-06-2007, 16:36
Δεν υπάρχουν παντού :P Τουλάχιστον όχι με την έννοια που οι περισσότεροι ξέρουμε από τα windows (σου κάνουν #$#(@ το PC). ;)
Για να γυρίσουμε στο topic όπως είπα και πριν δεν υπαρχει περίπτωση να κολήσεις ιό στο PS3 :D

WolfRathmA
06-06-2007, 17:03
Παντος το Online gaming του ps3 θα ειναι τσαμπα; Υπαρχη περιπτωση στο μελλον να ειναι με πληρωμη;

antonis
06-06-2007, 17:10
ναι είναι free. Δεν νομίζω να αλλάξει η πολιτική της sony σε αυτό το θέμα..

PS3άκιας
06-06-2007, 17:45
San geniko simperasma pistebete oti mporw na sindethw sto internet xwris fobo?

WolfRathmA
06-06-2007, 17:58
Δεν εχεις φοβο μην φοβασαι...

greekteo
06-06-2007, 20:55
Ανετα μπορεις να συνδεεσε στο internet με την κονσολα σου προς το παρον

fotaras
20-01-2011, 16:16
οσοι γνωριζουν παρακαλω να μου δωσουν τα φωτα τους!!
λοιπον τις προαλλες εβαλα ενα στικακι που εχω σε εναν υπολογιστη ενος φιλου χωρις ο ιδιος να γνωριζει οτι ο υπολογιστης του ειχε ιο μεσα.μολις βαζω το στικακι περναει και ο ιος και μου τα κανει ολα οτι να'ναι!οτι αρχεια ειχα μεσα τα εβγαζε σαν συντομευσεις.δεν μπορουσα να ανοιξω κανενα αρχειο.μετα τις απαραιτητες βρισιες ψαχναμε να βρουμε εναν τροπο να ανακτησω τα αρχεια που ειχα μεσα..πεταω την φαεινη ιδεα να βαλω το στικακι στο PS3 και να αντιγραψω τα αρχεια στο PS3 και μετα να κανουμε format το στικακι για να φυγει ο ιος!ετσι και εγινε.εβαλα το στικακι,περασα τα αρχεια ολα κομπλε.κανω και ενα format και ειμαστε οκ!
σημερα ομως που πηγα να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο στο PS3 θυμηθηκα οτι ειχα κανει αυτο με το στικακι.και η αληθεια ειναι οτι φοβηθηκα να τον συνδεσω τον σκληρο.δεν γνωριζω πολλα απο υπολογιστες,βασικα σχεδον τιποτα,οποτε ανησυχω μηπως εμεινε ο ιος μεσα στο PS3 αλλα να ειναι "ανενεργος".ναι μεν δεν μπορει να "τρεξει" απο το PS3 αλλα φοβαμαι οτι αμα βαλω καποιον εξωτερικο σκληρο θα κολλησει ο ιος στον εξωτερικο!να το πω καπως ιατρικα,ανησυχω μηπως το PS3 ειναι φορεας του ιου!!!!
υπαρχει περιπτωση ρε μαγκες να γινεται αυτο το πραγμα?

Uruz 7
20-01-2011, 19:49
Το να κολλήσει ο ιος στον σκληρό δεν γίνετε για έναν πολύ απλό λόγο:
Δεν μπορεί να τρέξει στο ΛΣ του PS3.
Ιοί που είναι φτιαγμένοι για τα Windows 99,9% των περιπτώσεων δεν μπορούν να τρέξουν σε άλλα ΛΣ, πόσο μάλλον του PS3 που είναι χιλιοκρυπτογραφημένο και χιλιοπροστατευμένο. Άλλωστε αν μπορούσαν να τρέξουν ιούς στο PS3 γιατί να μην μπορούσαν να τρέξουν και προγράμματα για αντιγραφές?
Τώρα το αν είναι φορέας το PS3, ναι πολύ πιθανόν.
Αν αντέγραψες όλα τα αρχεία που ήταν στο stick πολύ πιθανόν να τράβηξες και το εκτελέσιμο του ιού μαζί. Παρόλο που ο ιος δεν θα μποέσει ποτέ να εκδηλοθεί ή να περάσει σε οποιοδήποτε άλλο μέσο αποθήκευσης που μπορεί να συνεσεις επάνο στο PS3 ο ιός θα υπάρχει.
Τελικά ο μόνος τρόπος για να εκδηλωθεί ο ιός είναι αν αποφασίσει να ξαναντιγράψεις όλα τα αρχεία που ήταν αρχικά στο stick σε κάποιο μέσω αποθήκευσης και το συνδέσεις (φαντάζομαι σε Windows) στον υπολογιστή σου όπου θα μπορέσει να εκτελεστεί και μετά να σε ζαλίσει.

fotaras
26-01-2011, 18:15
Το να κολλήσει ο ιος στον σκληρό δεν γίνετε για έναν πολύ απλό λόγο:
Δεν μπορεί να τρέξει στο ΛΣ του PS3.
Ιοί που είναι φτιαγμένοι για τα Windows 99,9% των περιπτώσεων δεν μπορούν να τρέξουν σε άλλα ΛΣ, πόσο μάλλον του PS3 που είναι χιλιοκρυπτογραφημένο και χιλιοπροστατευμένο. Άλλωστε αν μπορούσαν να τρέξουν ιούς στο PS3 γιατί να μην μπορούσαν να τρέξουν και προγράμματα για αντιγραφές?
Τώρα το αν είναι φορέας το PS3, ναι πολύ πιθανόν.
Αν αντέγραψες όλα τα αρχεία που ήταν στο stick πολύ πιθανόν να τράβηξες και το εκτελέσιμο του ιού μαζί. Παρόλο που ο ιος δεν θα μποέσει ποτέ να εκδηλοθεί ή να περάσει σε οποιοδήποτε άλλο μέσο αποθήκευσης που μπορεί να συνεσεις επάνο στο PS3 ο ιός θα υπάρχει.
Τελικά ο μόνος τρόπος για να εκδηλωθεί ο ιός είναι αν αποφασίσει να ξαναντιγράψεις όλα τα αρχεία που ήταν αρχικά στο stick σε κάποιο μέσω αποθήκευσης και το συνδέσεις (φαντάζομαι σε Windows) στον υπολογιστή σου όπου θα μπορέσει να εκτελεστεί και μετά να σε ζαλίσει.
σε ευχαριστω φιλε.ειχα προβληματα με το ιντερνετ στο σπιτι μου και για αυτο η καθυστερημενη απαντηση.
για το πρωτο κομματι που λες οτι δεν μπορει να τρεξει ιος στο PS3 αυτο το γνωριζα και για αυτο δεν ανησυχουσα οταν εβαλα το στικακι που ειχε τον ιο μεσα.
θα σταθω στο δευτερο κομματι,αυτο που εχω βαλει και σε bold.δεν αντεγραψα ολα τα αρχεια απο το στικακι,καποια ελαχιστα μονο που δεν ηθελα να τα χασω.τα υπολοιπα δεν με ενδιεφεραν.στην δευτερη προταση λες οτι ο ιος δεν θα μπορεσει ποτε να εκδηλωθει η να περασει σε αλλο μεσο αποθηκευσης.ειναι απολυτως σιγουρο οτι αμα βαλω εναν εξωτερικο σκληρο δεν θα "κολλησει" ο ιος στον εξωτερικο?απο οτι καταλαβαινω ο ιος αυτη τη στιγμη βρισκεται μεν στο PS3 αλλα ειναι "ανενεργος".δεν μπορει να τρεξει δηλαδη λογω το OS του PS3.εαν ομως συνδεσω εναν εξωτερικο ειναι σιγουρο οτι δεν θα μεταφερθει απο μονος του στον εξωτερικο?υποθετω οτι για να μεταφερθει πρεπει να "δουλεψει" κιολας,να "τρεξει" δηλαδη,αλλα δεν μπορει να τρεξει γιατι δεν ειναι σε περιβαλλον windows.το υποθετω μεν αλλα θα ηθελα και μια σιγουρη απαντηση γιατι δεν γνωριζω και πολλα απο αυτα!
και μια τελευταια ερωτηση.εαν διαγραψω απο το PS3 ολα τα αρχεια(λιγα ηταν ετσι και αλλιως)που περασα με το στικακι θα σβηστει και ο ιος?

Uruz 7
27-01-2011, 13:59
99,999% δεν θα περάσει ο ιος μέσα στο stick [σου βάζω και ένα 0,001% έτσι για σασπένς]. Όχι δεν γίνετε "σίγουρα". ΑΛΛΑ τι γίνετε με τον ιο που έχεις εσύ, καμιά φορά αυτοί μεταμφιέζονται σε κανονικά αρχεία πχ, doc, mp3 ή κάτι άλλο και δεν μπορείς να καταλάβεις οτί είναι αυτός. Συν κάποιοι ιοί σαν και αυτοί τρέχουν σαν services πίσω απο τα windows οπότε και εκτελέσιμο να έχεις κρατήσει κατά λάθος δεν θα κάνει και τίποτα εκτός αν το τ΄τρέξεις εσύ χειροκίνητα. Οπότε αν είσαι σίγουρος και πάλι οτι τα αρχεία που έχεις είναι καθαρά τότε είσαι οκ.
Προσωπικά αν ήμουν εγώ δεν θα είχα τίποτα να φοβηθώ. Όλες οι παραπάνω περιπτώσεις που σου λέω είναι πολύ παρατραβηγμένες, να φανταστείς είναι της τάξης τι θα ήταν η γιαγιά μου ΑΝ είχε ^^%$#@ :whistle: (γιατί για σεωάρια ΑΝ..., ΑΝ..., ΑΝ..., πρόκειται).... Βουρ στο πατσά λοιπόν....
Τώρα αν σβήσεις τα αρχεία θα σβηστεί και ο ιος.
Από δω και πέρα πράττεις με δικιά σού ευθύνη.

fotaras
27-01-2011, 23:25
99,999% δεν θα περάσει ο ιος μέσα στο stick [σου βάζω και ένα 0,001% έτσι για σασπένς]. Όχι δεν γίνετε "σίγουρα". ΑΛΛΑ τι γίνετε με τον ιο που έχεις εσύ, καμιά φορά αυτοί μεταμφιέζονται σε κανονικά αρχεία πχ, doc, mp3 ή κάτι άλλο και δεν μπορείς να καταλάβεις οτί είναι αυτός. Συν κάποιοι ιοί σαν και αυτοί τρέχουν σαν services πίσω απο τα windows οπότε και εκτελέσιμο να έχεις κρατήσει κατά λάθος δεν θα κάνει και τίποτα εκτός αν το τ΄τρέξεις εσύ χειροκίνητα. Οπότε αν είσαι σίγουρος και πάλι οτι τα αρχεία που έχεις είναι καθαρά τότε είσαι οκ.
Προσωπικά αν ήμουν εγώ δεν θα είχα τίποτα να φοβηθώ. Όλες οι παραπάνω περιπτώσεις που σου λέω είναι πολύ παρατραβηγμένες, να φανταστείς είναι της τάξης τι θα ήταν η γιαγιά μου ΑΝ είχε ^^%$#@ :whistle: (γιατί για σεωάρια ΑΝ..., ΑΝ..., ΑΝ..., πρόκειται).... Βουρ στο πατσά λοιπόν....
Τώρα αν σβήσεις τα αρχεία θα σβηστεί και ο ιος.
Από δω και πέρα πράττεις με δικιά σού ευθύνη.
απο τα υπογραμισμενα δεν καταλαβα τιποτα!τοσο πολυ γνωριζω για τους υπολογιστες οπως βλεπεις!!!
κραταω ομως αυτο που λες στο bold κομματι!σβηνω τα αρχεια και ησυχαζω!thanks man.:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks: