PDA

View Full Version : Sony Hellas & Eλληνική υποστήριξη (Store,ελληνικά κλπ)



MPEKAS
21-10-2007, 11:07
Είμαι νέος κάτοχος του playstation 3 και με μεγάλη μου απογοήτευση διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει η ανάλογη υποστήριξη στην Ελλάδα για το μηχάνημα αυτό .Συγκεκριμένα δεν υπάρχει υποστήριξη για ελληνικό playstation store καθώς και υποστήριξη ελληνικών γραμματοσειρών στο internet για αυτό το λόγο θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωριζει κανεις τι ενέργειες γίνονται και πότε θα έχουμε αποτέλεσμα .ευχαριστώ

(Η παραπάνω επιστολή έχει σταλεί και στη sony hellas)

grsaint13
21-10-2007, 11:46
Κι εγώ φίλε MPEKAS,που το αγόρασα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα,την ίδια απορία έχω.Είναι ανεπίτρεπτο να δίνουμε τόσα χρήματα για ένα προϊόν και να μην έχουμε την κατάλληλη υποστήριξη από τον αντιπρόσωπο!

Δώσε μου σε παρακαλώ το email στο οποίο τους έστειλες την επιστολή για να τους στείλω κι εγώ μία.Και καλό θα ήταν να το κάνουν και τα υπόλοιπα μέλη του forum μπας και φιλοτιμηθούν λίγο.

klepidas
21-10-2007, 13:15
Re pedia xalaroste proton isos na eprpepe auto to thread na mpeis san posto sto katalilo thema tou ps store kai deuteron afou olos o kosmos sto ps3 tou mporei na exei ps store ti sas niazei ama tha einai ellino???afou anagkastika tha ftiaxete kai allo acount...ellinikes gramatoseires ti tis theleis????

grsaint13
21-10-2007, 14:34
Re pedia xalaroste proton isos na eprpepe auto to thread na mpeis san posto sto katalilo thema tou ps store kai deuteron afou olos o kosmos sto ps3 tou mporei na exei ps store ti sas niazei ama tha einai ellino???afou anagkastika tha ftiaxete kai allo acount...ellinikes gramatoseires ti tis theleis????

Είναι θέμα οργάνωσης της επίσημης αντιπροσωπείας καθώς και υποστήριξής της στο προϊόν που έχουμε χρυσοπληρώσει!

Και στο κάτω κάτω,θέλω να βλέπω ελληνικά στο μενού μου.Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό και γιατί να μη μου το παρέχουν αυτό.

PaneDi
21-10-2007, 15:08
klepidas, το οτι εσύ βολέυεσαι με τα αγγλίκα/αμερικάνικα store δε θα πει οτι τα επόμενα χρόνια θα πρέπει να τα βγάλουμε αναγκαστικά έτσι.Μην ξεχνάμε οτι κάθε ps3 που αγοράστηκε στην Ελλάδα ήταν 50 ευρώ πιο ακριβό απο όλη την Ευρώπη. Οπότε είναι λογικό να απαιτούμε κάτι τέτοιο , και οχι μόνο σαν υποστήριξει πελατών αλλα και σαν Χώρα γενικότερα !

MPEKAS
21-10-2007, 16:55
Κι εγώ φίλε MPEKAS,που το αγόρασα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα,την ίδια απορία έχω.Είναι ανεπίτρεπτο να δίνουμε τόσα χρήματα για ένα προϊόν και να μην έχουμε την κατάλληλη υποστήριξη από τον αντιπρόσωπο!

Δώσε μου σε παρακαλώ το email στο οποίο τους έστειλες την επιστολή για να τους στείλω κι εγώ μία.Και καλό θα ήταν να το κάνουν και τα υπόλοιπα μέλη του forum μπας και φιλοτιμηθούν λίγο.


sic-greece@eu.sony.com (sic-greece@eu.sony.com)

Ναι εισαι απολυτα σωστος (και πρεπει να οργανωθουμε και λιγο)
το PSN ID μου ειναι zimpilias 13


Re pedia xalaroste proton isos na eprpepe auto to thread na mpeis san posto sto katalilo thema tou ps store kai deuteron afou olos o kosmos sto ps3 tou mporei na exei ps store ti sas niazei ama tha einai ellino???afou anagkastika tha ftiaxete kai allo acount...ellinikes gramatoseires ti tis theleis????

Αν εσυ θες να βλεπεις κινεζικα αντι για ελληνικα και να πληρωνεις και παραπανω ταριφα στη sony hellas τοτε καλα μας κανουνε και μας εχουν γραμμενους

xelonas
21-10-2007, 23:28
Τι λετε τωρα
Στο psp που ειχα με εκδοση 1.70 τωρα εχει παει 3.71 και κατι που να διορθωσει τις γραμματοσειρες δεν εχει γινει ακομη!!

Αμην να γινει κατι γρηγορα στο ps3 αλλα.....με τα δυο τα χερακια η $ony

georgios
21-10-2007, 23:37
kelapidas ine poli aperiskepto auto pu les. to oti den exume eliniko store ine sovaro provlima ke argotera tha ine akoma sovarotero. neo content gia ta pexnidia mas den tha borume na agorasume. opos sto motorstorm pu prepi na paris update apo to uk store. tora pu iparxi ke provlima me to wirecard an vgalun kapio simantiko periexomeno gia kapio pexnidi tin katsame.

tulaxiston na mas afisun na psonizume apo to aglikos store eleuthera

Re pedia xalaroste proton isos na eprpepe auto to thread na mpeis san posto sto katalilo thema tou ps store kai deuteron afou olos o kosmos sto ps3 tou mporei na exei ps store ti sas niazei ama tha einai ellino???afou anagkastika tha ftiaxete kai allo acount...ellinikes gramatoseires ti tis theleis????

prasinos1
21-10-2007, 23:57
και εγω μαζι σας ειμαι εστειλα κι εγω ε-μαιλ στην σονυ

το εχουμε χρυσοπληρωσει το ρημαδι και δεν εχει ελληνικα !!!
κανονικα αυτο σηκωνει δικαστηριο γιατι καταπατα τα δικαιωματα
του ελληνα καταναλωτη που το εχει πληρωσει και ακριβοτερα απο ολη
την ευρωπη .

φιλε κλεπιδας εισαι αδικος
επειδη εσυ εχεις βολευτει με τα αγγλικα που πιθανον τα κατεχεις κιολας
ολοι οι υπολοιποι που πιθανον δεν τα γνωριζουν μεσα κι εγω τι θα
πρεπει να γινουν ?
να κοψουν το λαιμο τους ?

blizard
22-10-2007, 00:15
Δεν χρειάζεται να ξέρεις τρομερά πράγματα για να κατεβάσεις κάτι από το store... έχουν εικόνες και αν ξέρεις μερικές λέξεις κάνεις την δουλειά σου.

Εξάλλου τα παιχνίδια μέσα έχουν πολύ περισσότερα Αγγλικά ...
το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα είναι με την αγορά , αλλά υποψιάζομαι ότι για να κάθονται και να χάνουν χρήματα, θα υπάρχουν προβλήματα που ίσως δεν έχω σκεφτεί.

ΥΓ
Πάντως το mail δεν κάνει κακό, γιατί το καπέλο που βάζουν θα έπρεπε να έχει κανονικά μια δικαιολογία...

Sasori
22-10-2007, 00:32
επειδη εσυ εχεις βολευτει με τα αγγλικα που πιθανον τα κατεχεις κιολας
ολοι οι υπολοιποι που πιθανον δεν τα γνωριζουν μεσα κι εγω τι θα
πρεπει να γινουν ?
να κοψουν το λαιμο τους ?

Καλά εδώ σε βρήσκω μάλλον υπερβολικό. Το Store αποτελείται από demo και video, δυο πράγματα δηλαδή. Τα υπόλοιπα "αγγλικά" είναι οι... τίτλοι των παιχνιδιών. Τι να κάνει δηλαδή η sony hellas? Να σου μεταφράσει το demo σε "δοκιμαστική έκδοση", το video σε "βίντεο" και τους τίτλους των παιχνιδιών στα Ελληνικά? Γιατί αυτή θα είναι η μόνη διαφορά του Ελληνικού Store από τα υπόλοιπα... Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος πτυχιούχος Αγγλικής φιλολογίας για να καταλάβει τί του προσφέρει το Store, έλεος.

pantnick
22-10-2007, 01:06
to thema einai pio ousiastiko apo oti les file mou...den einai to provlima toso tou oti den katalavenei kapios to menu oso to grapsimo pou trome genikotera...afou plirono pou plirono parapano apo tous allous...as exo kai mia kaliteri metaxeirisi tha elege kaneis...emeis den exoume oute tin isaksia metaxeirisi omos...

Sasori
22-10-2007, 01:08
to grapsimo pou trome genikotera...afou plirono pou plirono parapano apo tous allous...as exo kai mia kaliteri metaxeirisi tha elege kaneis...emeis den exoume oute tin isaksia metaxeirisi omos...

Αυτός μάλιστα, είναι ένας λόγος. Εγώ όμως άλλο πράγμα σχολίασα.

grsaint13
22-10-2007, 01:08
Λαμπρό παράδειγμα τα updates.Είναι δυνατόν να έχουν βγει τόσα νεότερα firmwares και να μην υπάρχουν στο ελληνικό site;Απαράδεκτο!

Sasori
22-10-2007, 01:24
Εδώ δεν βγαίνουν π.χ. Ελληνικά manuals για πιο σοβαρά πράγματα όπως σε μηχανήματα βιομηχανίας... στα games θα κάτσουν να υπολογίσουν την Ελλάδα? Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

georgios
22-10-2007, 01:52
Εξάλλου τα παιχνίδια μέσα έχουν πολύ περισσότερα Αγγλικά ...
το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα είναι με την αγορά , αλλά υποψιάζομαι ότι για να κάθονται και να χάνουν χρήματα, θα υπάρχουν προβλήματα που ίσως δεν έχω σκεφτεί.
re blizard ke si!!! to mono pu xriazete to store ine gia agores. ara den ine to mono osiastiko provlima, opos les. ine to mono kani stin usia to store ke gia mas den duleui.

auto pu simveni pragmatika ine to eksis. den thelun na riksun tis antiprosopies se kathe xora ke ftiaxnun ksexoristo store stin kathe mia gia na min apodinamosun tin antiprosopeusi se kathe xora xorista. to na ftiaksun ena global agliko store ine to pio eukolo. edo to kanun tosa eshop. episis mirazete ke o fortos se kathe store me auton ton tropo

isspro
23-10-2007, 00:48
ρε παιδια αφου ειναι ανεπροκοποι και κοιτανε μονο $$$$ εκει στη σονυ + καποιοι αλλοι, τι περιμενετε και εγω μαζι? αγγλικα και ξερο ψωμι. εδω στο προ εχει τουρκια και σε διαφορα προϊοντα που εχω αγορασει τουρκικα, ιζραϊλινα, μαλτεζικα, ουγγρικα κλπ και λειπει η ελλαδα και τα ελληνικα! ελεος! και πληρωνουμε και στους μαγκες εδω και 50€ παραπανω! σε λιγο θα στησουμε και κwλο... :1appl:

το θεμα ειναι να αρχισουν να μας σεβονται σιγα σιγα σαν καταναλωτες και οχι να μας περιφρονουν... :rant:

grsaint13
23-10-2007, 01:07
αγγλικα και ξερο ψωμι. εδω στο προ εχει τουρκια και σε διαφορα προϊοντα που εχω αγορασει τουρκικα, ιζραϊλινα, μαλτεζικα, ουγγρικα κλπ και λειπει η ελλαδα και τα ελληνικα! ελεος!

Α καλά ναι.Η υπόθεση με τις απίθανες γλώσσες που βλέπουμε στα παιχνίδια έχει προχωρήσει!Ρε ξυπνάτε εκει στη Sony Hellas και βάλτε να βλέπουμε κανά Ελληνικό γιατί σας βλέπω να το κλείνετε το μαγαζί...

isspro
23-10-2007, 01:16
Α καλά ναι.Η υπόθεση με τις απίθανες γλώσσες που βλέπουμε στα παιχνίδια έχει προχωρήσει!Ρε ξυπνάτε εκει στη Sony Hellas και βάλτε να βλέπουμε κανά Ελληνικό γιατί σας βλέπω να το κλείνετε το μαγαζί...

απο την ελληνικη αγορα μπορει (αν και δεν το νομιζω) αλλα και παλι ζητω που χ3στηκαν! :pppbbbttt:

ps4
23-10-2007, 01:16
Παιδια ολα αυτα που λετε συμβαινουν γιατι ειμαστε μικρη αγορα. Δεν τους απασχολει καθολου μια αγορα των 10.000.000 που θα παρουν το play3 οι 100.000.

Λογικο δεν ειναι;;; Αυτο το εγραψα για τα ελληνικα που θελετε μεσα στα παιχνιδια. Και εγω τα θελω αλλα τι να κανεις. Στην αμερικη πουλαει 100.000 κομματια σε μια ωρα.

isspro
23-10-2007, 02:32
να ειμασταν 100.000 καλα θα ηταν... πανω απο 35.000 δεν μας βλεπω (και μελλοντικα)

gtakis
23-10-2007, 02:37
να ειμασταν 100.000 καλα θα ηταν... πανω απο 35.000 δεν μας βλεπω (και μελλοντικα)

Με προλαβες,το ιδιο πιστευω κι εγω,αποκλειεται να ειμαστε τοσοι πολλοι...

ps4
23-10-2007, 04:37
Οποτε.........

georgios
23-10-2007, 11:01
πες 50 χιλιάδες. 50 χιλιάδες σε κάθε μια από αυτέ τις μικρές μαζεύονται αρκετά. έπρεπε να σκεφτούν μια συνολική λύση για να μας καλύψουν όλους. το πιο σωστό είναι να επιτρέψουν τις κάρτες μας αγγλία τώρα

TopGunZ
23-10-2007, 11:31
Υπάρχει πολύ απλός τρόπος και να εξυπηρετούν όλες τις μικρές χώρες και να μη ρίχνουν και τις κατά τόπους αντιπροσωπείες: προπληρωμένες κάρτες. Αγοράζεις από την ελληνική αντιπροσωπεία κάρτα που χρησιμοποιείς σε ένα ενιαίο Ευρωπαικό Store. Τέλος.

georgios
23-10-2007, 11:55
πολύ ταλαιπωρία. αυτό είναι για μικρά παιδιά που ο μπαμπάς τους δεν τους αφήνει να βγάλουν κάρτα.

TopGunZ
23-10-2007, 12:07
Ενώ το να μπλέκεις με το Wirecard και να σου λέει τα δικά του όταν έχεις χρυσή κάρτα, ή να περιμένεις πότε θα δεήσουν να κάνουν ελληνικό store είναι λιγότερο. Online shopping κάνω περίπου 200 ευρώ το μήνα (βιβλία και videogames κυρίως), αλλά στην ανάγκη...κάρτες, τι να κάνουμε

bocgr
23-10-2007, 12:21
Μαλ***** της σονυ!!! Η Nintendo γιατι υποστηριζει το στορε της στην Ελλαδα; Και πιστωτικες δεχεται και προπληρωμενες.Ενιαίο στορε εχει για ολη την Ευρωπη. τι παραπανω εχει η Nintendo απο την sony;απλα σεβεται τον καταναλωτη....

ps4
23-10-2007, 13:38
Σε αυτο δεν εχεις αδικο. Δεν το ειχα σκεφτει για την nintendo.

Δεν ξερω τι κανει εδω η σονυ. Ισως οι δαφνες ειναι πολυ ζεστές και δεν μπορουν να ξυπνησουν απο τον υπνο του νικητη.

Πουλανε το PS3, δηλαδη ζεστο ψωμι. ''Ποιος το χεζει το store τωρα''

θα μου πεις και η nintendo πουλαει ........................

αβυσσος η ψυχη...

bocgr
23-10-2007, 14:29
Πουλανε το PS3, δηλαδη ζεστο ψωμι. ''Ποιος το χεζει το store τωρα''

θα μου πεις και η nintendo πουλαει ........................

αβυσσος η ψυχη...


Ενας απο τους λογους που το ps3 βλεπει τις πλατες του wii

TopGunZ
23-10-2007, 19:08
Καλά παιδιά το online store της Νίντυ τα σπάει κανονικά, απίστευτα εύκολο, δέχεται με τη μία τις πιστωτικές και έχουν και προπληρωμένες να φανταστείς!