PDA

View Full Version : Αγορά Tv



Razgriz
13-05-2011, 23:23
Γεια σας Κύριοι,


Εδώ και περίπου ένα μήνα έχω στο μυαλό μου την αγορά μιας νέας Tv μεγαλήτερης από την ήδη υπάρχουσα και φυσικά τεχνολογικά καλύτερης + 3D.

Την απόφαση για την αγορά την έχω πάρει ήδη και αφού έχω καταλήξει στο μοντέλο για το οποίο ενδιαφέρομαι, έκανα μια έρευνα αγοράς για την καλύτερη τιμή.

Αυτό που με προβλημάτησε είναι η διαφορά της τιμής του ύψους τών 500ε ! ανάμεσα στις αλυσίδες καταστημάτων της Ελλάδας και στα μικρά μαγαζιά.

Το μοντέλο της τηλεόρασης είναι UE55d8000, ( Δεν μπαίνω σε λεπτομέριες προς αποφυγή της σκέψης οτι κάνω την οποιαδήποτε διαφήμιση ) Μια απλή αναζήτηση του ενός λεπτού στο skroutz θα σας παρέχει τα ακριβή αποτελέσματα και θα καταλάβετε τη διαφορά.

Το ερώτημα μου είναι εάν υπάρχει η πιθανότητα τα μαγαζιά με την χαμηλότερη τιμή να έχουν κάποιο ''παρεμφερές'' ( κινέζικο , δευτερεύον , υποδιέστερο.. ) μοντέλο το οποιο φυσικά δεν θα είναι αυτό για το οποίο πλήρωσα.

Μετά απο συζήτηση με φίλο, ο οποίος δουλεύει υπεύθυνος σε μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων, μου πρότεινε οτι ο καλύτερος τρόπος θα ήταν η ''face to face'' συζήτηση με τα άτομα του μαγαζιού για να βεβαιωθούμε οτι είναι το αυθεντικό μοντέλο και στη συνέχεια εάν προχωρήσω στην αγορά του να ελέγξω τηλεφωνικά το S/N - P/N με την εταιρεία παραγωγής αφότου μου έχει παραδωθεί σπίτι.

Στην περίπτωση που δεν επαληθεύεται το S/N - P/N με την εταιρεία και εφόσον η τηλεόραση είναι στο κουτί της,( ανοιγμένο απο τη πάνω μεριά φυσικά ώστε να βρούμε τα numbers ) μπορεί δια νόμου να επιστραφεί με άμεση αποζημίωση ?

ΥΓ. Τα περισσότερα μαγαζιά φέρουν ''σφραγίδα''(ή μια απλή πρόταση) στη σελίδα τους που ισχυρίζεται την γνησιότητα του προϊντος.

Θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια πάνω στο θέμα, ειδικά από άτομα τα οποία έχουν αγοράσει προϊόν του οποίου η τιμή είχε ανάλογη διαφορά απο μαγαζί σε μαγαζί.

georgios
13-05-2011, 23:39
ego pantos den exo pari apo kamia megali alisida, aksiopisti apantisi, gia tin gnisiotita enos proiontos. den nomizo na su pun tin alithia ke den ime siguros an tin gnorizun akoma ke oi ipeuthinoi katastimaton?

PS/edit:
ego tha kitaza ke tis sony (bluray=ps3=3D=sony => tixeo?) . den ksero, vevea, poso organomeni ine i diakinisi ton sony TV's stin elada ke poses epiloges exis

Razgriz
14-05-2011, 00:01
Ευχαριστώ Γιώργο αλλα στο θέμα μοντέλου έχω καταλήξει σε αυτό εδώ και αρκετές μέρες.

Αύριο σκέφτομαι να περάσω απο το μαγαζί να ρωτήσω επί του θέματος.

muku
14-05-2011, 01:03
Υπάρχει ήδη ανάλογο θέμα.

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=38