PDA

View Full Version : Android OS vs iOS



|WISE|
12-05-2011, 22:45
Για παμε λοιπον παιδια..πειτε αποψεις περι των δυο πιο διαδεδομενων λειτουργικων!
Τι προτιματε;smartphones ή iphones?

Melnibonian
12-05-2011, 22:51
Είναι σαν να λες αν προτιμάμε dieselοκίνηση ή βενζινοκίνηση,διαφορετικά πράγματα εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες. Φίλος μου φανατικός θαυμαστής των iphone το πούλησε και αγόρασε android επειδή τον εξυπηρετούσε καλύτερα στην δουλειά του...

|WISE|
12-05-2011, 23:49
Διαφορετικα πραγματα οντως.αλλα ειναι τα πλεον διαδεδομενα λειτουργικα συστηματα.
θελω να δω προτιμησεις των καταναλωτων.
Ο φιλος σου τι κανει με το smartphone που δεν μπορουσενα κανει με το iphone?
διαβασα στατιστικες ερευνητων οτι μεχρι το επομενο τριμηνο αναμενεται το android market να ξεπερασει σε εφαρμογες το app store ( iphone)


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

WolfRathmA
13-05-2011, 05:05
Βαλτε και κανενα poll!!

iOS φυσικα! =Ρ

Που ειναι τα Windows OS; ΟΕΟ; (ακα Windows Phone 7 =P)

|WISE|
13-05-2011, 15:39
Βαλτε και κανενα poll!!

iOS φυσικα! =Ρ

Που ειναι τα Windows OS; ΟΕΟ; (ακα Windows Phone 7 =P)

νταξει ειπαμε..μην το ξεφτυλισουμε τελειως..μηπως να βαλω και symbian?χαχα!
εχεις δικιο για το πολλ..ελπιζω να γινεται αν το τροποποιησω..

dinospao
13-05-2011, 19:39
Android OS βεβαια. Και γαματο λειτουργικο και εχει και την μεγαλυτερη ανοδο απ ολα τα αλλα.

και γιατι λες smartphones ή iphones; αφου και το iphone smartphone ειναι.
και μην πει κανενας οτι ειναι μια κατηγορια μονο του το iphone, τον εσφαξα.
μεγαλυτερη βλακεια απο αυτη την αποψη δεν υπαρχει.

|WISE|
13-05-2011, 22:29
Android OS βεβαια. Και γαματο λειτουργικο και εχει και την μεγαλυτερη ανοδο απ ολα τα αλλα.

και γιατι λες smartphones ή iphones; αφου και το iphone smartphone ειναι.
και μην πει κανενας οτι ειναι μια κατηγορια μονο του το iphone, τον εσφαξα.
μεγαλυτερη βλακεια απο αυτη την αποψη δεν υπαρχει.

Γιαυτο ακριβως το εγραψα ετσι..
Πλεον μπορεις να βρεις σχεδον ολες τις εφαρμογες του αιφον,στο αντροιντ, τουλαχιστον τα περιισοτερα παιχνιδια υπαρχουν πλεον..

Sent from my U20i using Tapatalk

georgios
13-05-2011, 23:33
1. iparxun siskeues android me 100euro. ine apisteuto pos merikoi dosan xrimata oso 2 ps3 gia na parun ena kinito (pu ine ke sxetika euesthito)
2. to iphone exi to kalo oti oles oi siskeues tu exun kalutsiko hardware. ependisan se games ke kaliteres mixanes grafikon gia auto to logo. ala i bataria pai peripato. den ine ke poli praktiko. den ksero poso tha proxorisi auto tora pu bike to android sto xoro
3. se mia paromia maxi to mac ixe xasi apo ta windows parolo pu ta windows den itan ftina. me anixto ke idi toso diadedomeno liturgiko to android ine to pc-nikitis pali. ine thema xronu apla, giati to iphone arxise proto

muku
14-05-2011, 02:23
Ο γιώργος έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που λέει. Ήδη τα android κινητά πουλάνε περισσότερο κατά αρκετά μεγάλο ποσοστό. Αλλά οπως είπε το iPhone έχει το πλεονέκτημα ότι βρίσκεται περισσότερο καιρό στην αγορά καθως και ότι το hardware ειναι ένα οπότε μπορουν να κυκλοφορήσουν καλύτερα παιχνίδια εκμεταλλευόμενα πλήρως τους διαθέσιμους πόρους.

Νομίζω πάντως ότι και τα wp7 συστήματά είναι αρκετά υποσχόμενα και κακώς δεν αναφέρθηκαν.

|WISE|
14-05-2011, 04:39
@georgios (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=125):αν πας να παρεις ενα καινουριο smartphone με αντροιντ τωρα,θα κανει οσο 2 ps3..ετσι ειναι η φυση του καταναλωτισμου.παρολο που με ενα φθηνο smartphone μπορεις να κανεις παρα πολυ καλα τη δουλεια σου,ειναι παρα πολλοι αυτοι που θα πανε σε ενα "εξυπνο" τηλεφωνο με αντροιντ που κοστιζει 500-600 ευρω..
οσον αφορα στην μπαταρια,θα συμφωνησω..αλλα και η μπαταρια των androids (παρολο που με της νεες εκδοσεις απο 2.2 και μετα εχουν βελτιωθει) δεν παει καθολου πισω..ειναι ενα θεμα αυτο γενικα σε ολα τα smartphones καθως τα πλακωνουν με πολλες δυνατοτητες και επεξεργαστικη ισχυ οπου η μπαταρια απλα δεν μπορει να αντεξει..και ειναι λογικο ισως..
@muku (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=191):σκεψου κατι ομως φιλε μου.υπαρχουν τοσες εταιριες πλεον που βγαζουν αντροιντ κινητα.οποτε ειναι φυσικο επακολουθο να ξεπεραστει σε πωλησεις το αιφον..
τα wp7 ειναι μακραν το καλυτερο windows mobile λειτουργικο.για μενα ολα τα προηγουμενα ηταν απλα αποτυχιες...δεν θα ξεχασω ποτε το htc p4350 που ειχα με wm..
το θρεντ ειναι μια "μαχη" μεταξυ αυτων των δυο λειτουργικων.σιγουρα θα μπορουσαμε να βαλουμε και αλλα...μπορεις εσυ ή καποιος αλλος μοντ να βαλει και ενα πολ?εγω πλεον δεν μπορω.

georgios
14-05-2011, 05:55
:αν πας να παρεις ενα καινουριο smartphone με αντροιντ τωρα,θα κανει οσο 2 ps3..ετσι ειναι η φυση του καταναλωτισμου.παρολο που με ενα φθηνο smartphone μπορεις να κανεις παρα πολυ καλα τη δουλεια σου,ειναι παρα πολλοι αυτοι που θα πανε σε ενα "εξυπνο" τηλεφωνο με αντροιντ που κοστιζει 500-600 ευρω..
ba, o kosmos ksipnise ke den iparxi ke xrima. to "para poloi" ine sxetiko sta matia tu kathenos. ala ta ftina pulane san trela. ara ine to megalitero ke simantikotero kino gia to software. ali filosofia

den nomizo oti to wp7 ine poli antagonistiko akoma

hidd3n
16-05-2011, 00:31
Προσωπικά δεν είχα ποτέ iphone αλλά έχω android κινητό, htc wildfire συγκεκριμένα και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Ειδικά τώρα που ενεργοποίησαν και τις paid εφαρμογές για Ελλάδα!

|WISE|
16-05-2011, 01:15
Προσωπικά δεν είχα ποτέ iphone αλλά έχω android κινητό, htc wildfire συγκεκριμένα και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Ειδικά τώρα που ενεργοποίησαν και τις paid εφαρμογές για Ελλάδα!

Εισαι απο αυτους που αγοραζουν ε;φανταζομαι ομωσ ξερεις και το «μαγαζακι»..


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..