PDA

View Full Version : Surround System + ps3



Razgriz
08-05-2011, 02:27
Σκεφτομαι να αγορασω συντομα μια νεα τηλεοραση και εφοσον εχω τα ηχεια Logitech Z-5500 τα οποια διαθετουν optical out εχω ως κριτηριο
να εχει αναλογη εισοδο η TV.

Αυτη τη στιγμη ειναι συνδεδεμενα μεσω optical cable στο ps3.

Αυτο για το οποιο δεν γνωριζω ειναι εαν συνδεοντας τα ηχεια στην TV,
θα ειναι δυνατο ο ηχος που θα ερχεται απο το ps3 ( hdmi ) να μεταφερεται/μετατρεπεται οπως και πριν σε surround 5.1 'η θα υπαρχει καποιο Conflict καπου αναμεσα ?

modecris
08-05-2011, 02:44
Αν έχει η tv σου οπτική έξοδο ήχου τότε θα έχεις και πάλι 5.1 ήχο αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις κοιτάμε να παρεμβάλλονται όσο το δυνατών λιγότερες συσκευές από την πηγή (στην προκειμένη περίπτωση το ps3) μέχρι τα ηχεία.

Άρα απλά σύνδεσε οπτικά το ps3 με τα z5500,είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις βάση των συσκευών σου. Αν συνδέσεις τα ηχεία στην tv δεν θα έχεις conflict αλλά απ`την μια είναι ανούσιο (και "μπακαλίστικο") και απ`την άλλη το πιο πιθανό είναι να έχεις χειρότερο ήχο μόνο και μόνο από τα κακής ποιότητας κυκλώματα ήχου που διαθέτουν (κατά κανόνα) οι τηλεοράσεις.

Razgriz
08-05-2011, 14:12
Μαλιστα, ευχαριστω.

Ο κυριος λογος για τον οποιο θελω τα ηχεια πανω στην TV ειναι γιατι θα προτιμουσα και surround απο την TV ( οσο ειναι δυνατο ) αλλα και διοτι εκτος του Ps3 υπαρχει και το xbox ( fat ) το οποιο συνδεοντας το με hdmi δεν μου δινει optical out ( χρειαζομαι τις εισοδους της TV για HD-AV ).

Και φυσικα θα προτιμουσα να μην αλαζω καλωδια περα δωθε οποτε αλλαζω κονσολα.

Slay
08-05-2011, 16:41
Σκεφτομαι να αγορασω συντομα μια νεα τηλεοραση και εφοσον εχω τα ηχεια Logitech Z-5500 τα οποια διαθετουν optical out εχω ως κριτηριο
να εχει αναλογη εισοδο η TV.
ΤV με optical out δεν εχω δει, αν και δεν το αποκλειω να υπαρχει καποια high end


Αυτο για το οποιο δεν γνωριζω ειναι εαν συνδεοντας τα ηχεια στην TV,
θα ειναι δυνατο ο ηχος που θα ερχεται απο το ps3 ( hdmi ) να μεταφερεται/μετατρεπεται οπως και πριν σε surround 5.1 'η θα υπαρχει καποιο Conflict καπου αναμεσα ?
χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, αλλα 99% αυτο που λες δεν γινεται, εσυ θελεις η τηλεοραση να κανει ενα ειδους pass-through αλλα σε διαφορετικα προτοκολα (hdmi - optical) βασικα δεν ξερω αν ακομα και ακριβοι ενισχυτες μπορουν να κανουν κατι τετοιο.

Βασικα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αφησεις ως εχει ps3 με ηχεια, και εαν τα ηχεια σου εχουν αναλογικη εισοδο (διπλο RCA) και αναλογη εξοδο η TV σου τα συνδεεις ετσι για να ακους και TV απο τα ηχεια , με αυτο το setup (ετσι το εχω κανει εγω) εχεις σιγουρα πολυ καλυτερο ηχο απο την τηλεοραση , αλλα δεν θα εχεις 5.1

modecris
08-05-2011, 17:26
Για να μην μπερδευόμαστε,τα z5500 έχουν optical in και όχι out.

ΤV με optical out δεν εχω δει, αν και δεν το αποκλειω να υπαρχει καποια high end
Όχι ρε συ,η δικιά μου έχει και είναι 2.5 χρονών.


Γενικά όσο αυξάνουν οι συσκευές που θέλουμε να συνδέσουμε,τόσο η λύση του ενισχυτή AV αποτελεί μονόδρομο.

Slay
08-05-2011, 19:29
Γενικά όσο αυξάνουν οι συσκευές που θέλουμε να συνδέσουμε,τόσο η λύση του ενισχυτή AV αποτελεί μονόδρομο.
αν ειναι μεχρι δυο συσκευες βεβαια υπαρχει φτηνη λυση (http://www.consolemania.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=169) παιρνεις και 2 ακομα οπτικες ινες με παρομοιο κοστος με το Τ και κανεις την δουλεια σου

nickolas82
08-05-2011, 19:50
Παιδιά υπάρχει ταφ για HDMI γιατί το ηχοσύστημά μου έχει HDMI in και out (και optical) αλλά άμα συνδέσω το PS3 στο ηχοσύστημα και το ηχοσύστημα στην τηλεώραση δεν έχω 3D (η τηλεώραση είναι 3D) και πρέπει να είναι απευθείας συνδεδεμένο το PS3 με την τηλεώραση για 3D.Από την άλλη όμως άμα συνδέσω το PS3 και το ηχοσύστημα με optical χάνω λίγο σε ήχο.Έχετε κάτι να προτείνετε;

Starlord
09-05-2011, 23:20
Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google για hdmi splitter θα βρεις πολλές προτάσεις (και στα ελληνικά).